Colonies Zone Short Course Yards Championship

April 13 – 15, 2012

 

Hosted by: George Mason University Swimming & Diving

Fairfax, Virginia

Sanctioned by Potomac Valley LMSC for USMS, INC. # 102-03


MEET DIRECTOR: Cheryl Ward - 9821 Laurel Street, Fairfax, VA 22032
REFEREE: Jack Neill John Ertter
STARTER: Jim Van ErdenKevin Olson
Bentley Andrews Tim Husson
Mike Rubin Scott Witkin
STROKE & TURN: Pam Starke-Reed
HY-TEK: Jim Thompson Bob Brofft
COLORADO: Dick Griffith Boots Hall

USMS RECORDS BROKEN

Women 50-54
Leslie Livingston – GMUP – 50 Fly   26.63

Men 50-54
Clay Britt – ANCM – 100 IM            55.06
Clay Britt – ANCM – 100 Back                  53.77

Total number of swimmers in the meet: 447



Licensed to George Mason University         HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 4/17/2012
           2012 COLONIES ZONE  SCY CHAMPIONSHIP, Sanction #: 102-03            
                     George Mason University, Fairfax, VA                      
                       Team Rankings - Through Event 56                        
 
                       Combined Team Scores - Small Team                       
            Place Team                                            Points
       ===================================================================
                1 SPRING VALLEY YMCA MASTERS         SVY             524  
                2 ASPHALT GREEN MASTERS              AGUA            351  
                3 GERMANTOWN MARYLAND MASTERS        GERM            181  
                4 GARDEN STATE MASTERS               GSM             146  
                5 QUEST MASTERS SWIM TEAM            QMST            142  
                6 GOLD COAST MASTERS                 GOLD            119  
                7 FAIRFAX COUNTY MASTERS             FXCM            106  
                8 NIAGARA DISTRICT MASTERS           NIAG            104  
                9 MARYLAND MASTERS                   MARY             88  
               10 PENNYPACK AQUATIC & FITNESS CL     PAFC             80  
               11 CENTRAL MARYLAND YMCA MASTERS      CMYM             62  
               12 BEARCAT MASTERS                    BCTM             61  
               13 ARLINGTON MASTERS                  ARMS             60  
               14 FINS AQUATICS CLUB                 FINS             57.5
               15 DALLAS AQUATIC MASTERS             DAMM             56  
               16 NEW ENGLAND MASTERS SWIM CLUB      NEM              50  
               16 CONNECTICUT MASTERS                CONN             50  
               18 BRUNDAGE SWIM MASTERS              BRSM             45  
               19 CENTRAL PENN AQUATIC CLUB          CPAC             41  
               20 NORTH CAROLINA MASTERS SWIMMIN     NCMS             39  
               20 COLUMBIA MASTERS SWIM TEAM         COLU             39  
               22 STONEWALL MASTERS                  STON             38  
               23 ANNE ARUNDEL AMPHIBIANS            AAA              37  
               23 NATIONAL CAPITAL YMCA              NCYM             37  
               25 WARRENTON MASTERS SWIM TEAM        WAVA             36  
               26 ILLINOIS MASTERS                   IM               35  
               27 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB M     NBAC             33  
               28 MICHIGAN MASTERS                   MICH             30  
               29 DC MASTERS                         DCM              29  
               29 CHESAPEAKE REGION AQUATIC BLUE     CRAB             29  
               31 SUNFISH MASTERS                    SUNF             27  
               32 FORT BELVOIR MASTERS               FBST             26  
               33 POST SWIMMING                      POST             24  
               34 ROSE BOWL MASTERS                  ROSE             21  
               35 SOUTHERN MASTERS SWIMMERS          SMS              19  
               36 SEA DEVIL SWIMMING MASTERS         SDS              11  
               36 ALEXANDRIA AQUATIC RECREATION      AARG             11  
               36 RIPTIDE MASTERS                    RIPM             11  
               39 MARYMOUNT MASTERS SWIM TEAM        MMTM              9  
               40 WAIKIKI SWIM CLUB                  WSC               7  
               40 MAINE MASTERS SWIM CLUB            MESC              7  
               42 ARENA CLUB MASTERS                 ACM               5  
 
                      Combined Team Scores - Medium Team                       
            Place Team                                            Points
       ===================================================================
                1 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM          GMUP            527  
                2 MERRITT MARLINS                    MERR            306  
                3 MONTGOMERY ANCIENT MARINERS        ANCM            267  
                4 TERRAPIN MASTERS                   TERR            209.5
                5 ALEXANDRIA MASTERS SWIMMING        ALEX            186  
                5 MACHINE AQUATICS                   MACH            186  
                7 DC DEPT OF RECREATION & PARKS      DCRP            129  
 
                       Combined Team Scores - Large Team                       
            Place Team                                            Points
       ===================================================================
                1 BINGHAMTON UNIV MASTERS            BUMS           1842.5
                2 RESTON MASTERS SWIM TEAM           RMST           1269  
                3 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM         VMST           1228  
                4 CURL BURKE MASTERS SWIMMING, I     CUBU           1049  
                5 COLONIALS 1776                     1776            945  
                6 DISTRICT OF COLUMBIA AQUATICS      DCAC            541.5

Licensed to George Mason University
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 4/17/2012 10:50 PM
           2012 COLONIES ZONE  SCY CHAMPIONSHIP, Sanction #: 102-03            
                     George Mason University, Fairfax, VA                      
                                    Results                                    
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 53.25   4/17/2011 Kellyanne Tomasula, 1776                     
        NATL: ! 48.29   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tomasula, Kellyann  23 COLONIALS 1776         54.25      52.35Z         9  
                  25.49       52.35 (26.86)                                        
  2 Schaffer, Robin     23 MONTGOMERY ANCIE     1:02.25    1:00.75          7  
                  28.60     1:00.75 (32.15)                                        
  3 Pumphrey, Katie     24 MERRITT MARLINS      1:00.69    1:01.52          6  
                  29.35     1:01.52 (32.17)                                        
  4 Arnold, Samantha    18 SUNFISH MASTERS      1:05.00    1:05.94          5  
                  31.31     1:05.94 (34.63)                                        
  5 Walsh, Christine    24 CURL BURKE MASTE     1:02.00    1:08.38          4  
                  31.62     1:08.38 (36.76)                                        
  6 Van Arkel, Brittan  24 ARLINGTON MASTER     1:25.00    1:10.38          3  
                  32.61     1:10.38 (37.77)                                        
  7 Martinez, Maria     21 QUEST MASTERS SW     1:25.00    1:10.91          2  
                  33.09     1:10.91 (37.82)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:55.38    4/4/2004 Kelly Bowman, TERR                         
        NATL: ! 1:43.28   11/8/2009 DANA VOLLMER                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Martinez, Maria     21 QUEST MASTERS SW     2:51.00    2:35.16          9  
                  33.72     1:12.57 (38.85)     1:53.59 (41.02)     2:35.16 (41.57)
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 5:12.23    4/4/2004 Kelly Bowman, TERR                         
        NATL: ! 4:49.97  10/25/2003 JESSICA FOSCHI                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pumphrey, Katie     24 MERRITT MARLINS      6:05.02    6:11.29          9  
                  33.13     1:08.98 (35.85)     1:45.91 (36.93)     2:23.60 (37.69)
        3:01.46 (37.86)     3:39.07 (37.61)     4:17.17 (38.10)     4:55.47 (38.30)
        5:34.02 (38.55)     6:11.29 (37.27)                                        
  2 Martinez, Maria     21 QUEST MASTERS SW     7:08.04    7:01.75          7  
                  36.76     1:18.32 (41.56)     2:01.11 (42.79)     2:44.57 (43.46)
        3:27.89 (43.32)     4:11.35 (43.46)     4:54.38 (43.03)     5:38.33 (43.95)
        6:21.93 (43.60)     7:01.75 (39.82)                                        
 
Women 18-24 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 10:57.68    5/1/1994 Laura Antonietta                          
        NATL: ! 10:18.49   2/13/2010 JUSTINE MUELLER                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Troyan, Jessi       22 PATRIOT MASTERS     13:54.92   13:35.30          9  
                  34.10     1:10.65 (36.55)     1:48.91 (38.26)     2:27.83 (38.92)
        3:07.60 (39.77)     3:47.84 (40.24)     4:29.20 (41.36)     5:10.15 (40.95)
        5:52.78 (42.63)     6:34.57 (41.79)     7:16.97 (42.40)     7:59.37 (42.40)
        8:41.75 (42.38)     9:24.39 (42.64)    10:07.01 (42.62)    10:49.20 (42.19)
       11:31.17 (41.97)    12:13.23 (42.06)    12:55.53 (42.30)    13:35.30 (39.77)
  2 Martinez, Maria     21 QUEST MASTERS SW    14:27.37   15:53.76          7  
                  37.62     1:21.74 (44.12)     2:10.43 (48.69)     2:58.87 (48.44)
        3:47.24 (48.37)     4:37.80 (50.56)     5:24.34 (46.54)     6:12.80 (48.46)
        6:59.75 (46.95)     7:47.75 (48.00)     8:38.97 (51.22)     9:30.33 (51.36)
       10:22.24 (51.91)    11:12.66 (50.42)    11:56.80 (44.14)    12:41.12 (44.32)
       13:26.94 (45.82)    14:16.26 (49.32)    15:04.87 (48.61)    15:53.76 (48.89)
 
Women 18-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 18:41.96   4/23/2006 Eliz. Schlicher, NBAC                     
        NATL: ! 17:31.70        1987 KAREN BURTON                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gray, Kelsey        23 MERRITT MARLINS     18:56.29   20:06.80          9  
                  32.88     1:08.56 (35.68)     1:44.85 (36.29)     2:21.14 (36.29)
        2:57.70 (36.56)     3:34.11 (36.41)     4:10.84 (36.73)     4:47.46 (36.62)
        5:23.82 (36.36)     6:00.75 (36.93)     6:37.55 (36.80)     7:14.14 (36.59)
        7:50.84 (36.70)     8:27.62 (36.78)     9:04.34 (36.72)     9:40.59 (36.25)
       10:17.21 (36.62)    10:54.05 (36.84)    11:31.31 (37.26)    12:08.06 (36.75)
       12:44.75 (36.69)    13:21.53 (36.78)    13:58.49 (36.96)    14:35.54 (37.05)
       15:12.41 (36.87)    15:49.48 (37.07)    16:26.55 (37.07)    17:03.42 (36.87)
       17:40.38 (36.96)    18:17.28 (36.90)    18:54.21 (36.93)    19:30.78 (36.57)
       20:06.80 (36.02)
  2 Pumphrey, Katie     24 MERRITT MARLINS     20:00.00   21:33.15          7  
                  35.87     1:13.12 (37.25)     1:51.68 (38.56)     2:31.17 (39.49)
        3:10.79 (39.62)     3:49.99 (39.20)     4:29.35 (39.36)     5:08.80 (39.45)
        5:48.42 (39.62)     6:28.10 (39.68)     7:07.69 (39.59)     7:47.47 (39.78)
        8:27.00 (39.53)     9:06.88 (39.88)     9:46.28 (39.40)    10:25.92 (39.64)
       11:05.72 (39.80)    11:45.09 (39.37)    12:24.30 (39.21)    13:04.07 (39.77)
       13:43.52 (39.45)    14:23.55 (40.03)    15:03.19 (39.64)    15:42.26 (39.07)
       16:21.75 (39.49)    17:01.48 (39.73)    17:40.93 (39.45)    18:20.34 (39.41)
       18:59.36 (39.02)    19:38.23 (38.87)    20:17.39 (39.16)    20:56.40 (39.01)
       21:33.15 (36.75)
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 56.80   4/17/2011 Kellyanne Tomasula, 1776                     
        NATL: ! 55.90   5/23/2010 EMILE EWING                                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tomasula, Kellyann  23 COLONIALS 1776         57.50      57.10          9  
                  27.96       57.10 (29.14)                                        
  2 Schaffer, Robin     23 MONTGOMERY ANCIE     1:09.00    1:05.33          7  
                  31.45     1:05.33 (33.88)                                        
  3 Troyan, Jessi       22 PATRIOT MASTERS      1:18.22    1:14.75          6  
                  36.27     1:14.75 (38.48)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:02.91   4/17/2011 Kellyanne Tomasula, 1776                   
        NATL: ! 1:59.22   4/30/2000 SARA SCHWEITZER                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tomasula, Kellyann  23 COLONIALS 1776       2:05.30    2:06.72          9  
                  29.07     1:01.02 (31.95)     1:34.44 (33.42)     2:06.72 (32.28)
  2 Troyan, Jessi       22 PATRIOT MASTERS      2:45.17    2:36.00          7  
                  36.96     1:16.08 (39.12)     1:56.69 (40.61)     2:36.00 (39.31)
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 30.06   4/13/2003 Petra Adamkova                               
        NATL: ! 29.01   4/25/2010 KARA DENBY                                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Van Arkel, Brittan  24 ARLINGTON MASTER       40.00      39.08          9  
  2 Walsh, Christine    24 CURL BURKE MASTE       38.00      39.86          7  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:06.88    4/4/2004 Jillian Martin, TERR                       
        NATL: ! 1:02.86   5/18/2003 RILEY MANTS                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Martinez, Maria     21 QUEST MASTERS SW     1:38.00    1:37.59          9  
                  46.17     1:37.59 (51.42)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:33.18   4/17/2011 Lauren Fuchs, CUBU                         
        NATL: ! 2:14.90   5/18/2003 RILEY MANTS                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Martinez, Maria     21 QUEST MASTERS SW     3:16.02    3:23.95          9  
                  46.34     1:38.96 (52.62)     2:31.86 (52.90)     3:23.95 (52.09)
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 59.63    5/5/1996 Amity Hall                                   
        NATL: ! 52.30   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Martinez, Maria     21 QUEST MASTERS SW     1:27.72    1:23.92          9  
                  36.96     1:23.92 (46.96)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 2:14.85    5/1/1994 C. Callender                               
        NATL: ! 2:02.28    3/4/2001 RACHEL KOMISARZ                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Martinez, Maria     21 QUEST MASTERS SW     3:31.58    3:11.19          9  
                  40.89     1:29.31 (48.42)     2:20.94 (51.63)     3:11.19 (50.25)
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 59.98   4/17/2011 Kellyanne Tomasula, 1776                     
        NATL: ! 55.24   4/18/2010 KARA DENBY                                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tomasula, Kellyann  23 COLONIALS 1776       1:00.10      59.90Z         9  
                  27.67       59.90 (32.23)                                        
  2 Martinez, Maria     21 QUEST MASTERS SW     1:28.00    1:22.67          7  
                  37.37     1:22.67 (45.30)                                        
 
Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:14.25   4/25/2009 Erika Norris, CUBU                         
        NATL: ! 2:02.35   4/18/2010 KARA DENBY                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pumphrey, Katie     24 MERRITT MARLINS      2:38.62    2:37.86          9  
                  32.33     1:13.84 (41.51)     2:01.04 (47.20)     2:37.86 (36.82)
  2 Troyan, Jessi       22 PATRIOT MASTERS      2:53.07    2:43.92          7  
                  38.10     1:19.04 (40.94)     2:06.68 (47.64)     2:43.92 (37.24)
  3 Arnold, Samantha    18 SUNFISH MASTERS      2:46.50    2:51.95          6  
                  38.59     1:19.32 (40.73)     2:15.53 (56.21)     2:51.95 (36.42)
  4 Martinez, Maria     21 QUEST MASTERS SW     3:00.34    3:04.22          5  
                  37.89     1:28.81 (50.92)     2:26.35 (57.54)     3:04.22 (37.87)
 
Women 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 4:45.92   4/26/2009 Erika Norris, CUBU                         
        NATL: ! 4:22.25   5/20/2010 MARISSA CLAPP                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Troyan, Jessi       22 PATRIOT MASTERS      6:09.52    5:51.17          9  
                  38.42     1:25.58 (47.16)     2:08.07 (42.49)     2:49.94 (41.87)
        3:39.81 (49.87)     4:29.65 (49.84)     5:11.19 (41.54)     5:51.17 (39.98)
  2 Martinez, Maria     21 QUEST MASTERS SW     6:11.56    6:17.00          7  
                  38.06     1:27.80 (49.74)     2:19.89 (52.09)     3:08.45 (48.56)
        4:02.11 (53.66)     4:56.11 (54.00)     5:36.83 (40.72)     6:17.00 (40.17)
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 23.16   4/24/2005 Petra Martin, TERR                           
        NATL: ! 23.16   4/24/2005 PETRA MARTIN                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Van Erden, Jayme    26 RESTON MASTERS S       27.06      26.17          9  
  2 Gottlieb, Emilee    25 BINGHAMTON UNIV        28.00      27.82          7  
  3 Williams, Kendra    25 TERRAPIN MASTERS       30.00      30.15          6  
  4 Derr, Salena        26 CENTRAL PENN AQU       30.99      31.42          5  
  5 Hufford, Ellen      29 ARLINGTON MASTER       36.57      36.43          4  
  6 Duquette, Michelle  29 CURL BURKE MASTE       49.62      46.15          3  
  7 Purse, Becky        29 CURL BURKE MASTE     1:15.00      50.32          2  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 53.07   4/25/2009 Jennifer O'Reilly, RMST                      
        NATL: ! 49.70   2/21/2010 MEAGAN JENDRICK                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gilmore, Katie      28 ALEXANDRIA MASTE       55.67      56.20          9  
                  27.40       56.20 (28.80)                                        
  2 Lengle, Alyssa      29 ARLINGTON MASTER       59.99      56.33          7  
                  27.32       56.33 (29.01)                                        
  3 Van Erden, Jayme    26 RESTON MASTERS S       58.33      57.03          6  
                  27.24       57.03 (29.79)                                        
  4 Muir, Anne          27 MACHINE AQUATICS       56.02      57.20          5  
                  27.99       57.20 (29.21)                                        
  5 Columbus, Mikki     28 ASPHALT GREEN MA       59.50      59.99          4  
                  28.91       59.99 (31.08)                                        
  6 Gottlieb, Emilee    25 BINGHAMTON UNIV      1:02.00    1:00.15          3  
                  28.22     1:00.15 (31.93)                                        
  7 Williams, Kendra    25 TERRAPIN MASTERS     1:05.28    1:05.16          2  
                  31.36     1:05.16 (33.80)                                        
  8 Keyser, Lisa        29 ALEXANDRIA MASTE     1:03.00    1:06.03          1  
                  31.29     1:06.03 (34.74)                                        
  9 Chapman, Lara       25 UNAT                 1:10.00    1:06.69        
                  31.80     1:06.69 (34.89)                                        
 10 Hufford, Ellen      29 ARLINGTON MASTER     1:17.35    1:18.64        
                  37.84     1:18.64 (40.80)                                        
 11 Boilini, Lauren     28 MERRITT MARLINS      1:24.85    1:21.37        
                  39.51     1:21.37 (41.86)                                        
 12 Duquette, Michelle  29 CURL BURKE MASTE     2:00.00    1:44.41        
                  49.74     1:44.41 (54.67)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:56.57   4/26/2009 Jennifer O'Reilly, RMST                    
        NATL: ! 1:48.80   5/20/2001 LIMIN LIU                                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gilmore, Katie      28 ALEXANDRIA MASTE     2:00.63    2:00.69          9  
                  28.45       59.24 (30.79)     1:30.40 (31.16)     2:00.69 (30.29)
  2 Muir, Anne          27 MACHINE AQUATICS     1:59.73    2:03.96          7  
                  29.93     1:01.25 (31.32)     1:32.85 (31.60)     2:03.96 (31.11)
  3 Pickens, Sherri     26 MERRITT MARLINS      2:06.00    2:04.48          6  
                  28.80       59.97 (31.17)     1:31.93 (31.96)     2:04.48 (32.55)
  4 Columbus, Mikki     28 ASPHALT GREEN MA     2:08.50    2:09.72          5  
                  30.09     1:02.86 (32.77)     1:36.31 (33.45)     2:09.72 (33.41)
  5 Williams, Kendra    25 TERRAPIN MASTERS     2:30.00    2:20.64          4  
                  33.60     1:08.96 (35.36)     1:45.33 (36.37)     2:20.64 (35.31)
  6 Chapman, Lara       25 UNAT                 2:25.00    2:25.00          3  
                  32.99     1:08.52 (35.53)     1:47.06 (38.54)     2:25.00 (37.94)
  7 Jenko, Kim          28 DC DEPT OF RECRE     2:35.00    2:34.35          2  
                  36.53     1:16.70 (40.17)     1:55.98 (39.28)     2:34.35 (38.37)
  8 Hufford, Ellen      29 ARLINGTON MASTER     2:50.60    2:47.01          1  
                  38.49     1:21.37 (42.88)     2:05.56 (44.19)     2:47.01 (41.45)
  9 Duquette, Michelle  29 CURL BURKE MASTE     4:00.00    3:44.84        
                  52.51     1:51.15 (58.64)     2:49.03 (57.88)     3:44.84 (55.81)
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 5:15.71   4/25/2009 Alyssa Lengle, ARMS                        
        NATL: ! 4:49.88    1/3/1996 SHEILA TAORMINA                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gilmore, Katie      28 ALEXANDRIA MASTE     5:23.85    5:24.14          9  
                  29.85     1:02.78 (32.93)     1:36.18 (33.40)     2:09.73 (33.55)
        2:42.92 (33.19)     3:15.60 (32.68)     3:48.13 (32.53)     4:20.55 (32.42)
        4:52.69 (32.14)     5:24.14 (31.45)                                        
  2 Muir, Anne          27 MACHINE AQUATICS     5:17.94    5:29.78          7  
                  30.15     1:02.65 (32.50)     1:35.58 (32.93)     2:08.86 (33.28)
        2:42.36 (33.50)     3:15.80 (33.44)     3:49.44 (33.64)     4:22.85 (33.41)
        4:56.52 (33.67)     5:29.78 (33.26)                                        
  3 Pickens, Sherri     26 MERRITT MARLINS      5:33.58    5:34.19          6  
                  30.43     1:03.64 (33.21)     1:37.02 (33.38)     2:10.72 (33.70)
        2:44.23 (33.51)     3:17.86 (33.63)     3:51.56 (33.70)     4:25.82 (34.26)
        5:00.48 (34.66)     5:34.19 (33.71)                                        
  4 Thomas, Lillian     28 TERRAPIN MASTERS     5:41.90    5:34.44          5  
                  30.90     1:03.76 (32.86)     1:37.28 (33.52)     2:11.03 (33.75)
        2:45.00 (33.97)     3:19.20 (34.20)     3:53.31 (34.11)     4:27.44 (34.13)
        5:01.77 (34.33)     5:34.44 (32.67)                                        
  5 Lengle, Alyssa      29 ARLINGTON MASTER     5:39.99    5:40.01          4  
                  30.29     1:02.89 (32.60)     1:36.38 (33.49)     2:10.45 (34.07)
        2:45.01 (34.56)     3:19.64 (34.63)     3:54.66 (35.02)     4:30.08 (35.42)
        5:05.56 (35.48)     5:40.01 (34.45)                                        
  6 Williams, Kendra    25 TERRAPIN MASTERS     6:19.88    6:16.35          3  
                  33.34     1:09.81 (36.47)     1:47.24 (37.43)     2:24.95 (37.71)
        3:03.01 (38.06)     3:41.03 (38.02)     4:19.42 (38.39)     4:58.68 (39.26)
        5:38.09 (39.41)     6:16.35 (38.26)                                        
  7 Kay, Katie          29 MACHINE AQUATICS     6:50.00    6:36.98          2  
                  35.78     1:14.90 (39.12)     1:54.86 (39.96)     2:34.90 (40.04)
        3:15.15 (40.25)     3:55.81 (40.66)     4:36.28 (40.47)     5:16.85 (40.57)
        5:57.46 (40.61)     6:36.98 (39.52)                                        
  8 Boilini, Lauren     28 MERRITT MARLINS      7:56.00    8:06.11          1  
                  45.93     1:35.33 (49.40)     2:25.42 (50.09)     3:15.78 (50.36)
        4:04.89 (49.11)     4:54.83 (49.94)     5:44.19 (49.36)     6:33.10 (48.91)
        7:21.44 (48.34)     8:06.11 (44.67)                                        
 
Women 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 10:53.65   4/13/2003 Amanda Pagon                              
        NATL: ! 10:12.34   3/19/1994 LISA HAZEN                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gilmore, Katie      28 ALEXANDRIA MASTE    11:09.39   11:02.43          9  
                  29.91     1:02.23 (32.32)     1:35.49 (33.26)     2:08.97 (33.48)
        2:42.50 (33.53)     3:16.10 (33.60)     3:49.86 (33.76)     4:23.38 (33.52)
        4:56.96 (33.58)     5:30.47 (33.51)     6:03.92 (33.45)     6:37.50 (33.58)
        7:11.08 (33.58)     7:44.55 (33.47)     8:18.04 (33.49)     8:51.48 (33.44)
        9:25.02 (33.54)     9:58.05 (33.03)    10:30.71 (32.66)    11:02.43 (31.72)
  2 Fuchs, Lauren       25 CURL BURKE MASTE    12:30.50   12:01.38          7  
                  32.96     1:08.62 (35.66)     1:44.87 (36.25)     2:21.12 (36.25)
        2:57.26 (36.14)     3:33.62 (36.36)     4:10.11 (36.49)     4:46.81 (36.70)
        5:23.35 (36.54)     5:59.68 (36.33)     6:35.93 (36.25)     7:12.28 (36.35)
        7:48.61 (36.33)     8:24.95 (36.34)     9:01.18 (36.23)     9:37.78 (36.60)
       10:13.95 (36.17)    10:50.31 (36.36)    11:26.48 (36.17)    12:01.38 (34.90)
  3 Rathbun, Kyra       25 ALEXANDRIA MASTE    12:10.00   12:14.42          6  
                  33.37     1:09.33 (35.96)     1:45.80 (36.47)     2:22.70 (36.90)
        2:59.52 (36.82)     3:36.62 (37.10)     4:13.87 (37.25)     4:51.52 (37.65)
        5:28.49 (36.97)     6:05.48 (36.99)     6:42.64 (37.16)     7:19.85 (37.21)
        7:56.82 (36.97)     8:33.59 (36.77)     9:10.57 (36.98)     9:48.04 (37.47)
       10:24.45 (36.41)    11:01.39 (36.94)    11:38.05 (36.66)    12:14.42 (36.37)
 
Women 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 18:05.58    5/9/1993 Laurie Hug                                
        NATL: ! 16:50.17   5/19/1991 KAREN BURTON                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Lillian     28 TERRAPIN MASTERS    19:05.52   18:58.38          9  
                  31.73     1:04.98 (33.25)     1:38.81 (33.83)     2:13.00 (34.19)
        2:47.18 (34.18)     3:21.04 (33.86)     3:54.90 (33.86)     4:28.77 (33.87)
        5:02.75 (33.98)     5:37.01 (34.26)     6:11.10 (34.09)     6:45.48 (34.38)
        7:19.81 (34.33)     7:54.12 (34.31)     8:28.75 (34.63)     9:03.32 (34.57)
        9:37.66 (34.34)    10:12.48 (34.82)    10:47.23 (34.75)    11:21.78 (34.55)
       11:56.61 (34.83)    12:31.41 (34.80)    13:06.54 (35.13)    13:41.34 (34.80)
       14:16.50 (35.16)    14:51.62 (35.12)    15:26.82 (35.20)    16:02.20 (35.38)
       16:37.69 (35.49)    17:13.25 (35.56)    17:48.52 (35.27)    18:23.69 (35.17)
       18:58.38 (34.69)
  2 Ohlhaber, Kathy     26 RESTON MASTERS S    28:00.00   26:51.16          7  
                  40.62     1:24.69 (44.07)     2:11.15 (46.46)     2:59.10 (47.95)
        3:47.60 (48.50)     4:36.11 (48.51)     5:24.89 (48.78)     6:13.59 (48.70)
        7:02.55 (48.96)     7:51.52 (48.97)     8:41.18 (49.66)     9:28.90 (47.72)
       10:18.92 (50.02)    11:09.21 (50.29)    11:59.60 (50.39)    12:50.90 (51.30)
       13:40.72 (49.82)    14:30.64 (49.92)    15:19.72 (49.08)    16:10.50 (50.78)
       17:00.81 (50.31)    17:51.44 (50.63)    18:42.38 (50.94)    19:33.26 (50.88)
       20:24.32 (51.06)    21:15.91 (51.59)    22:04.82 (48.91)    22:55.97 (51.15)
       23:44.51 (48.54)    24:32.89 (48.38)    25:20.98 (48.09)    26:09.39 (48.41)
       26:51.16 (41.77)
  3 Boilini, Lauren     28 MERRITT MARLINS     28:13.00   27:44.79          6  
                  46.15     1:35.54 (49.39)   3:17.85 (1:42.31)                    
            4:08.65 ( )                             6:42.70 ( )                    
                                8:25.27 ( )     9:16.61 (51.34)    10:08.01 (51.40)
                               11:48.91 ( )    12:40.27 (51.36)    13:30.76 (50.49)
                               15:12.75 ( )    16:03.43 (50.68)    16:55.25 (51.82)
       17:46.68 (51.43)    18:37.84 (51.16)    19:29.04 (51.20)    20:20.70 (51.66)
       21:10.84 (50.14)  22:51.94 (1:41.10)                            23:41.97 ( )
       24:32.33 (50.36)    25:22.99 (50.66)    26:12.40 (49.41)    26:59.91 (47.51)
       27:44.79 (44.88)
  4 Kleitz, Jean        29 RESTON MASTERS S    30:00.00   30:11.83          5  
                  40.61     1:29.27 (48.66)     2:21.58 (52.31)     3:14.90 (53.32)
        4:09.63 (54.73)     5:07.17 (57.54)     6:02.43 (55.26)     6:58.33 (55.90)
        7:54.17 (55.84)     8:50.27 (56.10)     9:43.54 (53.27)    10:38.97 (55.43)
       11:35.13 (56.16)    12:30.48 (55.35)    13:26.80 (56.32)    14:21.63 (54.83)
       15:17.28 (55.65)    16:12.16 (54.88)    17:08.82 (56.66)    18:03.96 (55.14)
       18:59.13 (55.17)    19:55.90 (56.77)    20:52.97 (57.07)    21:48.40 (55.43)
       22:46.13 (57.73)    23:42.88 (56.75)    24:39.21 (56.33)    25:35.13 (55.92)
       26:31.61 (56.48)    27:27.96 (56.35)    28:24.24 (56.28)    29:19.91 (55.67)
       30:11.83 (51.92)
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 27.51   4/25/2009 Stacy Peterson, CUBU                         
        NATL: ! 25.26   5/22/2010 TANICA JAMISON                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Park, Yana          27 PATRIOT MASTERS        28.00      28.18          9  
  2 Van Erden, Jayme    26 RESTON MASTERS S       31.33      30.03          7  
  3 Columbus, Mikki     28 ASPHALT GREEN MA       30.50      31.05          6  
  4 Whitty, Jackie      29 GARDEN STATE MAS       32.44      31.41          5  
  5 Hufford, Ellen      29 ARLINGTON MASTER       58.43      47.48          4  
  6 Duquette, Michelle  29 CURL BURKE MASTE       52.31      52.69          3  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 59.56   4/15/2007 Stacey Peterson, CUBU                        
        NATL: ! 54.06   5/23/2010 TANICA JAMISON                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Van Erden, Jayme    26 RESTON MASTERS S     1:06.69    1:03.45          9  
                  31.34     1:03.45 (32.11)                                        
  2 Lengle, Alyssa      29 ARLINGTON MASTER     1:07.99    1:04.50          7  
                  31.62     1:04.50 (32.88)                                        
  3 Columbus, Mikki     28 ASPHALT GREEN MA     1:06.00    1:06.73          6  
                  32.42     1:06.73 (34.31)                                        
  4 Whitty, Jackie      29 GARDEN STATE MAS     1:08.65    1:07.45          5  
                  32.63     1:07.45 (34.82)                                        
  5 Chapman, Lara       25 UNAT                 1:18.00    1:15.08          4  
                  36.37     1:15.08 (38.71)                                        
  6 Duquette, Michelle  29 CURL BURKE MASTE     1:49.20    1:57.04          3  
 
Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:08.40   4/25/2009 Alyssa Lengle, ARMS                        
        NATL: ! 2:00.24   4/29/2011 KELLY HARRIGAN                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Duquette, Michelle  29 CURL BURKE MASTE     3:50.00    4:17.54          9  
                  59.37   2:05.16 (1:05.79)   3:12.69 (1:07.53)   4:17.54 (1:04.85)
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 30.03   4/24/2005 Petra Martin, TERR                           
        NATL: ! 27.14   2/21/2010 MEGAN JENDRICK                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gottlieb, Emilee    25 BINGHAMTON UNIV        35.00      32.23          9  
  2 Fuchs, Lauren       25 CURL BURKE MASTE       32.80      32.85          7  
  3 Van Erden, Jayme    26 RESTON MASTERS S       33.53      34.04          6  
  4 Hufford, Ellen      29 ARLINGTON MASTER       51.46      51.48          5  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:08.30   4/25/2010 Jen Brielmaier, Reston Masters S           
        NATL: !   59.58    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jenko, Kim          28 DC DEPT OF RECRE     1:10.00    1:10.11          9  
                  33.71     1:10.11 (36.40)                                        
  2 Gottlieb, Emilee    25 BINGHAMTON UNIV      1:15.00    1:10.18          7  
                  32.56     1:10.18 (37.62)                                        
  3 Fuchs, Lauren       25 CURL BURKE MASTE     1:12.60    1:11.04          6  
                  33.86     1:11.04 (37.18)                                        
  4 Chapman, Lara       25 UNAT                 1:22.00    1:22.18          5  
                  39.15     1:22.18 (43.03)                                        
  5 Derr, Salena        26 CENTRAL PENN AQU     1:37.00    1:28.02          4  
 
Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:30.49   4/13/2003 M.L. Middlemore                            
        NATL: ! 2:09.05    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fuchs, Lauren       25 CURL BURKE MASTE     2:35.40    2:34.63          9  
                  35.62     1:15.22 (39.60)     1:55.11 (39.89)     2:34.63 (39.52)
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 25.83   4/24/2005 Petra Martin, TERR                           
        NATL: ! 24.41   5/22/2010 TANICA JAMISON                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Van Erden, Jayme    26 RESTON MASTERS S       30.26      28.51          9  
  2 Gottlieb, Emilee    25 BINGHAMTON UNIV        31.00      30.07          7  
  3 Whitty, Jackie      29 GARDEN STATE MAS       31.95      30.95          6  
  4 Kay, Katie          29 MACHINE AQUATICS       32.99      33.73          5  
  5 Keyser, Lisa        29 ALEXANDRIA MASTE       37.00      33.75          4  
  6 Williams, Kendra    25 TERRAPIN MASTERS       34.00      34.18          3  
  7 Hufford, Ellen      29 ARLINGTON MASTER       45.10      42.39          2  
  8 Boilini, Lauren     28 MERRITT MARLINS        47.33      46.25          1  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 59.59   4/25/2009 Tal Shpaizer, REDT                           
        NATL: ! 53.72   5/21/2010 TANICA JAMISON                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Van Erden, Jayme    26 RESTON MASTERS S     1:03.73    1:04.60          9  
                  30.41     1:04.60 (34.19)                                        
  2 Gottlieb, Emilee    25 BINGHAMTON UNIV      1:12.00    1:12.01          7  
                  32.42     1:12.01 (39.59)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 2:15.92    5/8/1990 Lisa Marlow                                
        NATL: ! 1:57.84   5/20/2001 LIMIN LIU                                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fuchs, Lauren       25 CURL BURKE MASTE     2:20.35    2:30.35          9  
                  33.02     1:11.33 (38.31)     1:50.93 (39.60)     2:30.35 (39.42)
  2 Kay, Katie          29 MACHINE AQUATICS     3:05.50    2:51.59          7  
                  35.60     1:18.43 (42.83)     2:04.44 (46.01)     2:51.59 (47.15)
  3 Boilini, Lauren     28 MERRITT MARLINS      3:48.00    3:35.00          6  
                  50.07     1:44.85 (54.78)     2:40.87 (56.02)     3:35.00 (54.13)
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 59.53   4/24/2005 Petra Martin, TERR                           
        NATL: ! 54.43    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fuchs, Lauren       25 CURL BURKE MASTE     1:08.35    1:05.55          9  
                  30.91     1:05.55 (34.64)                                        
  2 Gottlieb, Emilee    25 BINGHAMTON UNIV      1:08.00    1:06.81          7  
                  30.76     1:06.81 (36.05)                                        
  3 Whitty, Jackie      29 GARDEN STATE MAS     1:10.00    1:08.58          6  
                  31.70     1:08.58 (36.88)                                        
  4 Chapman, Lara       25 UNAT                 1:18.00    1:14.51          5  
                  35.36     1:14.51 (39.15)                                        
  5 Williams, Kendra    25 TERRAPIN MASTERS     1:15.00    1:15.24          4  
                  35.25     1:15.24 (39.99)                                        
  6 Derr, Salena        26 CENTRAL PENN AQU     1:23.00    1:22.59          3  
                  37.89     1:22.59 (44.70)                                        
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:12.34   4/24/2010 Kate Hibbard, Virginia Masters             
        NATL: ! 1:59.69    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Muir, Anne          27 MACHINE AQUATICS     2:17.53    2:17.93          9  
                  31.46     1:08.39 (36.93)     1:46.18 (37.79)     2:17.93 (31.75)
  2 Gilmore, Katie      28 ALEXANDRIA MASTE     2:17.74    2:18.33          7  
                  30.20     1:07.50 (37.30)     1:47.27 (39.77)     2:18.33 (31.06)
  3 Gottlieb, Emilee    25 BINGHAMTON UNIV      2:25.00    2:27.74          6  
                  31.22     1:08.09 (36.87)     1:49.92 (41.83)     2:27.74 (37.82)
  4 Whitty, Jackie      29 GARDEN STATE MAS     2:30.30    2:29.16          5  
                  31.78     1:09.55 (37.77)     1:53.59 (44.04)     2:29.16 (35.57)
  5 Chapman, Lara       25 UNAT                 2:45.00    2:44.16          4  
                  37.45     1:18.28 (40.83)     2:05.46 (47.18)     2:44.16 (38.70)
  6 Kay, Katie          29 MACHINE AQUATICS     3:07.00    2:51.01          3  
                  35.99     1:19.88 (43.89)     2:11.78 (51.90)     2:51.01 (39.23)
  7 Boilini, Lauren     28 MERRITT MARLINS      3:40.00    3:33.73          2  
                  49.11     1:45.39 (56.28)   2:45.66 (1:00.27)     3:33.73 (48.07)
 
Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 4:44.80   4/14/1991 Amy Alexander                              
        NATL: ! 4:21.52   5/22/2005 KASEY HARRIS                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Van Erden, Jayme    26 RESTON MASTERS S     4:52.79    4:50.74          9  
                  32.08     1:07.49 (35.41)     1:43.66 (36.17)     2:20.25 (36.59)
        3:01.81 (41.56)     3:43.36 (41.55)     4:17.38 (34.02)     4:50.74 (33.36)
  2 Gilmore, Katie      28 ALEXANDRIA MASTE     4:57.62    4:52.72          7  
                  30.94     1:08.19 (37.25)     1:47.91 (39.72)     2:27.75 (39.84)
        3:08.91 (41.16)     3:50.48 (41.57)     4:22.16 (31.68)     4:52.72 (30.56)
  3 Muir, Anne          27 MACHINE AQUATICS     4:48.20    4:52.96          6  
                  31.97     1:07.87 (35.90)     1:47.14 (39.27)     2:26.51 (39.37)
        3:06.40 (39.89)     3:46.40 (40.00)     4:20.38 (33.98)     4:52.96 (32.58)
  4 Pickens, Sherri     26 MERRITT MARLINS      4:57.28    4:57.43          5  
                  29.90     1:04.34 (34.44)     1:43.42 (39.08)     2:22.17 (38.75)
        3:05.17 (43.00)     3:49.12 (43.95)     4:23.79 (34.67)     4:57.43 (33.64)
  5 Fuchs, Lauren       25 CURL BURKE MASTE     5:05.75    5:10.95          4  
                  32.67     1:09.95 (37.28)     1:51.88 (41.93)     2:33.25 (41.37)
        3:15.28 (42.03)     3:57.62 (42.34)     4:34.91 (37.29)     5:10.95 (36.04)
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 24.04   4/26/2009 Petra Martin, GMUP                           
        NATL: ! 22.70   3/11/2009 ERIKA ERNDL                                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stakem, Meredith    30 DISTRICT OF COLU       25.73      25.51          9  
  2 Cai, HuiJue         32 BINGHAMTON UNIV        26.50      26.01          7  
  3 Tighe, Erica        34 CURL BURKE MASTE       27.14      26.98          6  
  4 Henkel, Carrie      33 SPRING VALLEY YM       26.43      27.17          5  
  5 Zinker, Olga        30 RESTON MASTERS S       36.00      28.78          4  
  6 Hewitt, Sara        31 DISTRICT OF COLU       29.00      29.09          3  
  7 Whitney, Kami       34 WARRENTON MASTER       30.09      30.20          2  
  8 Werner, Kelly       32 BINGHAMTON UNIV        37.88      35.45          1  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 52.34   4/25/2009 Petra Martin, GMUP                           
        NATL: ! 49.07   12/6/2008 ERIKA ERNDL                                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Jennifer   32 RESTON MASTERS S       57.33      56.57          9  
                  27.33       56.57 (29.24)                                        
  2 Stakem, Meredith    30 DISTRICT OF COLU       58.55      56.81          7  
                  27.30       56.81 (29.51)                                        
  3 Grover, Mollie      31 TERRAPIN MASTERS       57.14      57.44          6  
                  28.21       57.44 (29.23)                                        
  4 Henkel, Carrie      33 SPRING VALLEY YM       57.45      57.63          5  
                  27.83       57.63 (29.80)                                        
  5 Cai, HuiJue         32 BINGHAMTON UNIV        59.00      58.68          4  
                  27.68       58.68 (31.00)                                        
  6 Van Horn, Alaina    31 CURL BURKE MASTE     1:01.55    1:02.24          3  
                  29.76     1:02.24 (32.48)                                        
  7 Herklotz, Jennie    34 CURL BURKE MASTE     1:17.00    1:15.56          2  
                  35.66     1:15.56 (39.90)                                        
  8 Werner, Kelly       32 BINGHAMTON UNIV      1:25.00    1:21.34          1  
                  38.48     1:21.34 (42.86)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:57.76    5/2/1999 Laurie Hug                                 
        NATL: ! 1:51.40   5/18/2003 KATRINA RADKE                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lobur, Janel        34 UNAT                 1:59.83    2:00.20          9  
                  27.96       58.43 (30.47)     1:29.48 (31.05)     2:00.20 (30.72)
  2 Henkel, Carrie      33 SPRING VALLEY YM     2:07.22    2:05.52          7  
                  29.69     1:01.45 (31.76)     1:33.48 (32.03)     2:05.52 (32.04)
  3 Carlson, Jennifer   32 RESTON MASTERS S     2:06.07    2:06.15          6  
                  29.77     1:01.87 (32.10)     1:34.13 (32.26)     2:06.15 (32.02)
  4 Di Silvio, Frances  30 DC DEPT OF RECRE     2:19.00    2:16.97          5  
                  30.66     1:06.39 (35.73)     1:42.39 (36.00)     2:16.97 (34.58)
  5 Whitney, Kami       34 WARRENTON MASTER     2:24.86    2:30.11          4  
                  32.07     1:07.53 (35.46)     1:46.81 (39.28)     2:30.11 (43.30)
  6 Simon, Rebecca      32 DC DEPT OF RECRE     2:40.00    2:36.54          3  
                  37.11     1:16.29 (39.18)     1:56.28 (39.99)     2:36.54 (40.26)
  7 Werner, Kelly       32 BINGHAMTON UNIV      3:00.00    3:05.46          2  
                  41.23     1:27.29 (46.06)     2:16.54 (49.25)     3:05.46 (48.92)
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 5:11.06    4/2/2000 Laurie Hug                                 
        NATL: ! 4:59.08   5/12/1996 K PIPES-NEILSEN                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Henkel, Carrie      33 SPRING VALLEY YM     5:40.21    5:38.69          9  
                  30.88     1:04.09 (33.21)     1:38.24 (34.15)     2:12.59 (34.35)
        2:46.89 (34.30)     3:21.15 (34.26)     3:55.65 (34.50)     4:30.33 (34.68)
        5:04.84 (34.51)     5:38.69 (33.85)                                        
  2 Barber, Andrea      30 SPRING VALLEY YM     6:15.35    6:08.82          7  
                  32.71     1:08.29 (35.58)     1:44.87 (36.58)     2:22.51 (37.64)
        3:00.08 (37.57)     3:38.25 (38.17)     4:16.28 (38.03)     4:54.35 (38.07)
        5:32.58 (38.23)     6:08.82 (36.24)                                        
  3 Cardy, Andrea       32 RESTON MASTERS S     6:13.40    6:14.54          6  
                  33.17     1:08.89 (35.72)     1:46.30 (37.41)     2:24.94 (38.64)
        3:03.86 (38.92)     3:42.84 (38.98)     4:22.08 (39.24)     5:01.08 (39.00)
        5:39.02 (37.94)     6:14.54 (35.52)                                        
 
Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 10:32.92    4/2/2000 Laurie Hug                                
        NATL: ! 10:03.05    4/3/2011 DAWN HECKMAN                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Henkel, Carrie      33 SPRING VALLEY YM    11:31.09   11:32.56          9  
                  31.77     1:05.49 (33.72)     1:40.04 (34.55)     2:14.63 (34.59)
        2:49.18 (34.55)     3:23.84 (34.66)     3:58.59 (34.75)     4:33.38 (34.79)
        5:08.24 (34.86)     5:43.11 (34.87)     6:18.24 (35.13)     6:53.45 (35.21)
        7:28.41 (34.96)     8:03.35 (34.94)     8:38.35 (35.00)     9:13.38 (35.03)
        9:48.35 (34.97)    10:23.38 (35.03)    10:58.43 (35.05)    11:32.56 (34.13)
  2 Barber, Andrea      30 SPRING VALLEY YM    13:30.00   12:35.36          7  
                  33.63     1:10.37 (36.74)     1:47.93 (37.56)     2:25.99 (38.06)
        3:04.41 (38.42)     3:42.47 (38.06)     4:21.06 (38.59)     4:59.59 (38.53)
        5:37.91 (38.32)     6:16.24 (38.33)     6:54.25 (38.01)     7:32.71 (38.46)
        8:11.46 (38.75)     8:49.98 (38.52)     9:28.17 (38.19)    10:06.44 (38.27)
       10:44.39 (37.95)    11:21.79 (37.40)    11:59.47 (37.68)    12:35.36 (35.89)
  3 Ingram, Katie       31 UNAT                15:00.00   14:36.16          6  
                  41.11     1:24.05 (42.94)     2:09.49 (45.44)     2:54.22 (44.73)
        3:40.63 (46.41)     4:25.26 (44.63)     5:09.58 (44.32)     5:53.40 (43.82)
        6:40.14 (46.74)     7:23.93 (43.79)     8:07.58 (43.65)     8:51.76 (44.18)
        9:35.16 (43.40)    10:18.56 (43.40)    11:02.14 (43.58)    11:46.14 (44.00)
       12:28.79 (42.65)    13:12.89 (44.10)    13:56.25 (43.36)    14:36.16 (39.91)
  4 Pederson, Deborah   33 CURL BURKE MASTE    15:45.00   15:54.94          5  
                  44.11     1:30.51 (46.40)     2:18.38 (47.87)     3:05.89 (47.51)
        3:53.93 (48.04)     4:42.07 (48.14)     5:30.29 (48.22)     6:18.04 (47.75)
        7:06.39 (48.35)     7:54.49 (48.10)     8:42.56 (48.07)     9:30.58 (48.02)
       10:18.75 (48.17)    11:08.06 (49.31)    11:56.19 (48.13)    12:44.38 (48.19)
       13:32.46 (48.08)    14:20.89 (48.43)    15:08.76 (47.87)    15:54.94 (46.18)
 
Women 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 17:27.45    4/2/2000 Laurie Hug                                
        NATL: ! 17:07.52   5/23/1993 KAREN BURTON                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 O'Connell, Ally     30 RESTON MASTERS S    18:54.39   19:23.41          9  
                  30.88     1:04.40 (33.52)     1:38.50 (34.10)     2:12.91 (34.41)
        2:47.43 (34.52)     3:22.21 (34.78)     3:57.14 (34.93)     4:32.31 (35.17)
        5:07.53 (35.22)     5:42.90 (35.37)     6:18.41 (35.51)     6:53.93 (35.52)
        7:29.51 (35.58)     8:05.18 (35.67)     8:40.53 (35.35)     9:15.97 (35.44)
        9:51.46 (35.49)    10:27.22 (35.76)    11:02.58 (35.36)    11:38.03 (35.45)
       12:13.67 (35.64)    12:49.55 (35.88)    13:25.61 (36.06)    14:01.22 (35.61)
       14:37.24 (36.02)    15:13.01 (35.77)    15:48.92 (35.91)    16:24.74 (35.82)
       17:00.86 (36.12)    17:36.54 (35.68)    18:12.29 (35.75)    18:47.86 (35.57)
       19:23.41 (35.55)
  2 Rainey, Allison     32 UNAT                22:00.00   22:18.05          7  
                  34.35     1:12.85 (38.50)     1:52.29 (39.44)     2:32.72 (40.43)
        3:13.47 (40.75)     3:54.28 (40.81)     4:35.41 (41.13)     5:16.81 (41.40)
        5:57.82 (41.01)     6:38.97 (41.15)     7:19.81 (40.84)     8:01.63 (41.82)
        8:43.18 (41.55)     9:24.91 (41.73)    10:06.45 (41.54)    10:47.97 (41.52)
       11:29.44 (41.47)    12:10.60 (41.16)    12:52.22 (41.62)    13:33.87 (41.65)
       14:14.71 (40.84)    14:55.43 (40.72)    15:36.02 (40.59)    16:16.17 (40.15)
       16:56.71 (40.54)    17:37.29 (40.58)    18:17.80 (40.51)    18:58.17 (40.37)
       19:38.65 (40.48)    20:19.42 (40.77)    20:59.77 (40.35)    21:39.80 (40.03)
       22:18.05 (38.25)
 -- Cardy, Andrea       32 RESTON MASTERS S    21:30.00         DQ        
      62 Did not finish
                  33.35     1:09.53 (36.18)     1:47.16 (37.63)     2:25.73 (38.57)
        3:04.31 (38.58)     3:42.94 (38.63)     4:21.39 (38.45)     4:59.36 (37.97)
        5:37.58 (38.22)     6:15.43 (37.85)     6:53.45 (38.02)     7:31.29 (37.84)
        8:09.01 (37.72)     8:46.62 (37.61)     9:24.56 (37.94)    10:02.14 (37.58)
       10:39.87 (37.73)    11:17.73 (37.86)    11:55.57 (37.84)    12:33.28 (37.71)
       13:11.00 (37.72)    13:48.57 (37.57)    14:26.42 (37.85)    15:03.54 (37.12)
       15:41.28 (37.74)    16:19.02 (37.74)    16:56.86 (37.84)    17:34.41 (37.55)
       18:12.43 (38.02)    18:50.26 (37.83)    19:27.42 (37.16)                    
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 28.15    5/1/1994 Liz Hobbs                                    
        NATL: ! 24.96    5/1/2011 NORIKO INADA                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grover, Mollie      31 TERRAPIN MASTERS       30.55      30.29          9  
  2 Qu, Yun             33 BINGHAMTON UNIV        31.50      30.43          7  
  3 Carlson, Jennifer   32 RESTON MASTERS S       31.65      30.75          6  
  4 Stakem, Meredith    30 DISTRICT OF COLU       31.83      31.20          5  
  5 Henkel, Carrie      33 SPRING VALLEY YM       31.54      32.18          4  
  6 Barber, Andrea      30 SPRING VALLEY YM       32.87      32.83          3  
  7 Zinker, Olga        30 RESTON MASTERS S       40.00      33.29          2  
  8 Whitney, Kami       34 WARRENTON MASTER       35.64      35.29          1  
  9 Simon, Rebecca      32 DC DEPT OF RECRE       40.00      38.87        
 10 Stewart, Shannon    31 VIRGINIA MASTERS     1:15.00      48.05        
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:00.05    5/9/1993 Zena Herrmann                              
        NATL: !   54.60   4/30/2011 NORIKO INADA                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grover, Mollie      31 TERRAPIN MASTERS     1:04.43    1:04.68          9  
                  32.12     1:04.68 (32.56)                                        
  2 Van Horn, Alaina    31 CURL BURKE MASTE     1:13.00    1:11.03          7  
                  34.31     1:11.03 (36.72)                                        
  3 Barber, Andrea      30 SPRING VALLEY YM     1:10.00    1:11.68          6  
                  35.66     1:11.68 (36.02)                                        
  4 Werner, Kelly       32 BINGHAMTON UNIV      1:32.00    1:49.45          5  
                  51.71     1:49.45 (57.74)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:07.61    5/9/1993 Zena Herrmann                              
        NATL: ! 1:59.93   2/19/1996 K PIPES-NEILSEN                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grover, Mollie      31 TERRAPIN MASTERS     2:18.39    2:16.75          9  
                  33.65     1:08.25 (34.60)     1:43.04 (34.79)     2:16.75 (33.71)
  2 Di Silvio, Frances  30 DC DEPT OF RECRE     2:29.00    2:31.47          7  
                  36.07     1:15.07 (39.00)     1:53.92 (38.85)     2:31.47 (37.55)
  3 Barber, Andrea      30 SPRING VALLEY YM     2:34.00    2:33.50          6  
                  35.47     1:14.71 (39.24)     1:54.71 (40.00)     2:33.50 (38.79)
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 29.62   4/25/2009 Petra Martin, GMUP                           
        NATL: ! 28.48    5/4/2008 KATIE MCCLELLAND                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Jennifer   32 RESTON MASTERS S       34.30      33.73          9  
  2 Henkel, Carrie      33 SPRING VALLEY YM       34.78      35.29          7  
  3 Cardy, Andrea       32 RESTON MASTERS S       36.85      37.37          6  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:10.00   4/13/2003 Cheryl Conlin                              
        NATL: ! 1:02.08    5/4/2008 KATIE MCCLELLAND                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cardy, Andrea       32 RESTON MASTERS S     1:21.00    1:20.49          9  
                  38.62     1:20.49 (41.87)                                        
  2 Hewitt, Sara        31 DISTRICT OF COLU     1:33.00    1:27.28          7  
                  42.22     1:27.28 (45.06)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:33.28   4/22/2001 Belinda Martin                             
        NATL: ! 2:17.34   4/30/2000 WENKE HANSEN                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cardy, Andrea       32 RESTON MASTERS S     2:56.37    2:58.22          9  
                  41.74     1:26.64 (44.90)     2:12.55 (45.91)     2:58.22 (45.67)
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 26.43   4/26/2009 Petra Martin, GMUP                           
        NATL: ! 24.18   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Qu, Yun             33 BINGHAMTON UNIV        27.80      27.30          9  
  2 Cai, HuiJue         32 BINGHAMTON UNIV        28.00      27.72          7  
  3 Stakem, Meredith    30 DISTRICT OF COLU       29.91      28.78          6  
  4 Henkel, Carrie      33 SPRING VALLEY YM       29.76      29.64          5  
  5 Van Horn, Alaina    31 CURL BURKE MASTE       31.50      30.79          4  
  6 Hewitt, Sara        31 DISTRICT OF COLU       34.00      35.37          3  
  7 Herklotz, Jennie    34 CURL BURKE MASTE       34.00      36.76          2  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 59.60    5/1/1994 Cindy Watts                                  
        NATL: ! 55.01   5/16/1999 ANGEL MARTINO                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Qu, Yun             33 BINGHAMTON UNIV      1:01.00      59.11Z         9  
                  27.94       59.11 (31.17)                                        
  2 Cai, HuiJue         32 BINGHAMTON UNIV      1:03.00    1:05.06          7  
                  30.33     1:05.06 (34.73)                                        
  3 Carlson, Jennifer   32 RESTON MASTERS S     1:08.02    1:05.89          6  
                  30.47     1:05.89 (35.42)                                        
  4 Tighe, Erica        34 CURL BURKE MASTE     1:06.31    1:06.70          5  
                  31.02     1:06.70 (35.68)                                        
  5 Stakem, Meredith    30 DISTRICT OF COLU     1:07.26    1:08.84          4  
                  32.62     1:08.84 (36.22)                                        
  6 Van Horn, Alaina    31 CURL BURKE MASTE     1:11.50    1:10.64          3  
                  32.80     1:10.64 (37.84)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 2:12.17   4/15/2007 Anne Marie Adams, CUBU                     
        NATL: ! 2:03.46   5/12/1996 K PIPES-NEILSEN                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Qu, Yun             33 BINGHAMTON UNIV      2:18.00    2:11.83Z         9  
                  29.30     1:02.42 (33.12)     1:36.81 (34.39)     2:11.83 (35.02)
  2 Hewitt, Sara        31 DISTRICT OF COLU     3:10.00    3:05.03          7  
                  41.58     1:28.30 (46.72)     2:16.35 (48.05)     3:05.03 (48.68)
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:02.24   4/14/1991 Tray Rossa                                 
        NATL: !   57.01   4/15/2000 ANGEL MARTINO                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Qu, Yun             33 BINGHAMTON UNIV      1:05.70    1:04.09          9  
                  29.21     1:04.09 (34.88)                                        
  2 Lobur, Janel        34 UNAT                 1:02.29    1:05.07          7  
                  30.44     1:05.07 (34.63)                                        
  3 Grover, Mollie      31 TERRAPIN MASTERS     1:07.07    1:05.19          6  
                  30.43     1:05.19 (34.76)                                        
  4 Barber, Andrea      30 SPRING VALLEY YM     1:11.35    1:10.18          5  
                  33.68     1:10.18 (36.50)                                        
  5 Van Horn, Alaina    31 CURL BURKE MASTE     1:11.55    1:13.01          4  
                  33.68     1:13.01 (39.33)                                        
  6 Whitney, Kami       34 WARRENTON MASTER     1:14.08    1:16.18          3  
                  36.25     1:16.18 (39.93)                                        
  7 Hewitt, Sara        31 DISTRICT OF COLU     1:18.00    1:20.04          2  
                  37.69     1:20.04 (42.35)                                        
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:13.54    5/9/1993 Zena Herrmann                              
        NATL: ! 1:58.80   3/11/2009 ERIKA ERNDL                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grover, Mollie      31 TERRAPIN MASTERS     2:23.40    2:22.91          9  
                  30.60     1:07.61 (37.01)     1:49.29 (41.68)     2:22.91 (33.62)
  2 Barber, Andrea      30 SPRING VALLEY YM     2:32.00    2:33.11          7  
                  32.63     1:11.52 (38.89)     1:57.26 (45.74)     2:33.11 (35.85)
  3 Van Horn, Alaina    31 CURL BURKE MASTE     2:40.50    2:36.29          6  
                  33.87     1:14.49 (40.62)     2:01.44 (46.95)     2:36.29 (34.85)
  4 Hewitt, Sara        31 DISTRICT OF COLU     2:55.00    2:53.40          5  
                  36.79     1:21.67 (44.88)     2:12.97 (51.30)     2:53.40 (40.43)
 
Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 4:37.99    5/2/1999 Laurie Hug                                 
        NATL: ! 4:25.68   5/21/1995 KARLYN PIPES                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Van Horn, Alaina    31 CURL BURKE MASTE     6:15.50    5:36.15          9  
                  35.48     1:19.23 (43.75)     2:02.95 (43.72)     2:46.86 (43.91)
        3:34.48 (47.62)     4:22.66 (48.18)     4:59.85 (37.19)     5:36.15 (36.30)
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 24.62   4/21/2002 Fall Willeboordse                            
        NATL: ! 22.34   2/25/2007 DARA TORRES                                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Rebecca      35 BINGHAMTON UNIV        27.59      25.99          9  
  2 Bishop, Laura       39 BINGHAMTON UNIV        29.12      28.29          7  
  3 Moy, Elaina         38 PATRIOT MASTERS        27.10      28.36          6  
  4 Mastropaolo, Lesli  38 VIRGINIA MASTERS       29.76      28.62          5  
  5 Cummings, Patricia  35 MERRITT MARLINS        33.00      33.18          4  
  6 Schall, Sarah       36 NATIONAL CAPITAL       34.32      34.16          3  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 54.14    5/8/1990 Jacki Hirsty                                 
        NATL: ! 49.72   2/25/2007 DARA TORRES                                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Rebecca      35 BINGHAMTON UNIV      1:00.37      58.22          9  
                  26.82       58.22 (31.40)                                        
  2 Fitzgerald, Lauren  36 CURL BURKE MASTE     1:01.00    1:00.76          7  
                  29.11     1:00.76 (31.65)                                        
  3 Bishop, Laura       39 BINGHAMTON UNIV      1:05.38    1:02.62          6  
                  30.27     1:02.62 (32.35)                                        
  4 Mastropaolo, Lesli  38 VIRGINIA MASTERS     1:04.38    1:03.48          5  
                  30.77     1:03.48 (32.71)                                        
  5 Owen, Pauline       39 UNAT                 1:10.39    1:11.07          4  
                  35.10     1:11.07 (35.97)                                        
  6 Cummings, Patricia  35 MERRITT MARLINS      1:13.00    1:13.97          3  
                  34.41     1:13.97 (39.56)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:57.03   4/22/2001 Andrea Luallen                             
        NATL: ! 1:51.55    5/3/1997 K PIPES-NEILSEN                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Roddin, Julie       35 MONTGOMERY ANCIE     2:14.49    2:11.29          9  
                  30.96     1:04.00 (33.04)     1:38.37 (34.37)     2:11.29 (32.92)
  2 Kenyon, Kirsten     36 CENTRAL PENN AQU     2:16.78    2:20.72          7  
                  32.70     1:08.44 (35.74)     1:44.70 (36.26)     2:20.72 (36.02)
  3 Bishop, Laura       39 BINGHAMTON UNIV      2:27.71    2:21.25          6  
                  32.22     1:07.93 (35.71)     1:44.34 (36.41)     2:21.25 (36.91)
  4 Cummings, Patricia  35 MERRITT MARLINS      2:42.00    2:39.40          5  
                  35.39     1:16.46 (41.07)     1:58.56 (42.10)     2:39.40 (40.84)
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 5:11.87   4/21/2002 Laurie Hug                                 
        NATL: ! 4:56.09    5/3/1997 K PIPES-NEILSEN                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Roddin, Julie       35 MONTGOMERY ANCIE     5:47.80    5:46.50          9  
                  31.45     1:04.79 (33.34)     1:39.30 (34.51)     2:14.50 (35.20)
        2:50.16 (35.66)     3:25.57 (35.41)     4:01.17 (35.60)     4:36.83 (35.66)
        5:12.47 (35.64)     5:46.50 (34.03)                                        
  2 Fitzgerald, Lauren  36 CURL BURKE MASTE     6:00.00    5:47.68          7  
                  30.62     1:03.84 (33.22)     1:38.16 (34.32)     2:13.60 (35.44)
        2:49.44 (35.84)     3:25.56 (36.12)     4:01.76 (36.20)     4:37.54 (35.78)
        5:13.47 (35.93)     5:47.68 (34.21)                                        
  3 Bishop, Laura       39 BINGHAMTON UNIV      6:45.00    6:29.79          6  
                  33.48     1:09.85 (36.37)     1:48.29 (38.44)     2:28.12 (39.83)
        3:08.29 (40.17)     3:48.44 (40.15)     4:28.59 (40.15)     5:09.65 (41.06)
        5:50.67 (41.02)     6:29.79 (39.12)                                        
  4 Cummings, Patricia  35 MERRITT MARLINS      7:06.00    7:09.76          5  
                  35.98     1:18.34 (42.36)     2:02.21 (43.87)     2:46.21 (44.00)
        3:30.62 (44.41)     4:14.91 (44.29)     4:59.29 (44.38)     5:43.76 (44.47)
        6:27.61 (43.85)     7:09.76 (42.15)                                        
  5 Owen, Pauline       39 UNAT                 7:39.39    7:37.13          4  
                  39.12     1:22.74 (43.62)     2:10.00 (47.26)     2:58.09 (48.09)
        3:46.98 (48.89)     4:35.65 (48.67)     5:23.96 (48.31)     6:11.58 (47.62)
        6:58.15 (46.57)     7:37.13 (38.98)                                        
 
Women 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 10:37.40   4/22/2001 Laurie Hug                                
        NATL: ! 10:22.60   2/16/1999 K PIPES-NEILSEN                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fitzgerald, Lauren  36 CURL BURKE MASTE    12:15.00   11:52.77          9  
                  30.87     1:04.22 (33.35)     1:39.20 (34.98)     2:14.78 (35.58)
        2:50.47 (35.69)     3:26.55 (36.08)     4:02.69 (36.14)     4:38.85 (36.16)
        5:14.67 (35.82)     5:50.88 (36.21)     6:27.03 (36.15)     7:03.34 (36.31)
        7:39.54 (36.20)     8:15.67 (36.13)     8:52.20 (36.53)     9:28.90 (36.70)
       10:05.37 (36.47)    10:41.52 (36.15)    11:17.81 (36.29)    11:52.77 (34.96)
  2 Hatakeyama, Chio    36 WAIKIKI SWIM CLU    12:12.12   12:05.09          7  
                  34.06     1:09.47 (35.41)     1:45.11 (35.64)     2:21.02 (35.91)
        2:57.26 (36.24)     3:33.43 (36.17)     4:10.44 (37.01)     4:47.05 (36.61)
        5:23.64 (36.59)     6:00.35 (36.71)     6:37.27 (36.92)     7:13.94 (36.67)
        7:50.64 (36.70)     8:27.33 (36.69)     9:03.83 (36.50)     9:40.68 (36.85)
       10:17.37 (36.69)    10:53.84 (36.47)    11:30.01 (36.17)    12:05.09 (35.08)
  3 West, Christina     35 DISTRICT OF COLU    20:00.00   15:26.32          6  
                  39.34     1:22.44 (43.10)     2:07.07 (44.63)     2:52.55 (45.48)
        3:38.23 (45.68)     4:24.36 (46.13)     5:10.55 (46.19)     5:56.23 (45.68)
        6:42.38 (46.15)     7:29.44 (47.06)     8:19.55 (50.11)     9:09.43 (49.88)
        9:54.88 (45.45)    10:40.57 (45.69)    11:27.31 (46.74)    12:17.60 (50.29)
       13:08.22 (50.62)    13:57.60 (49.38)    14:42.28 (44.68)    15:26.32 (44.04)
 
Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 17:45.08   4/22/2001 Laurie Hug                                
        NATL: ! 17:13.99    5/4/1997 K PIPES-NEILSEN                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Roddin, Julie       35 MONTGOMERY ANCIE    20:15.00   20:01.59          9  
                  32.01     1:06.69 (34.68)     1:42.35 (35.66)     2:18.16 (35.81)
        2:53.82 (35.66)     3:29.64 (35.82)     4:05.46 (35.82)     4:41.82 (36.36)
        5:18.10 (36.28)     5:54.78 (36.68)     6:31.44 (36.66)     7:08.34 (36.90)
        7:45.42 (37.08)     8:22.22 (36.80)     8:59.25 (37.03)     9:35.75 (36.50)
       10:12.44 (36.69)    10:49.35 (36.91)    11:26.05 (36.70)    12:03.15 (37.10)
       12:39.65 (36.50)    13:16.51 (36.86)    13:53.35 (36.84)    14:30.12 (36.77)
       15:07.16 (37.04)    15:44.17 (37.01)    16:21.40 (37.23)    16:58.71 (37.31)
       17:35.57 (36.86)    18:12.38 (36.81)    18:49.71 (37.33)    19:26.30 (36.59)
       20:01.59 (35.29)
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 28.55   4/21/2002 Susan Williams                               
        NATL: ! 25.97   5/22/2010 SHERI HART                                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kenyon, Kirsten     36 CENTRAL PENN AQU       30.20      30.23          9  
  2 Smith, Rebecca      35 BINGHAMTON UNIV        33.31      30.98          7  
  3 Schall, Sarah       36 NATIONAL CAPITAL       41.15      39.17          6  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 59.32    5/2/1999 Vibeke Swanson                               
        NATL: ! 56.14   5/23/2010 SHERI HART                                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Rebecca      35 BINGHAMTON UNIV      1:09.88    1:05.95          9  
                  32.18     1:05.95 (33.77)                                        
  2 Roddin, Julie       35 MONTGOMERY ANCIE     1:09.25    1:11.09          7  
                  35.60     1:11.09 (35.49)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:11.86   4/22/2001 Vibeke Swanson                             
        NATL: ! 2:00.54   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kenyon, Kirsten     36 CENTRAL PENN AQU     2:25.80    2:25.01          9  
                  34.72     1:11.87 (37.15)     1:49.01 (37.14)     2:25.01 (36.00)
  2 Roddin, Julie       35 MONTGOMERY ANCIE     2:24.43    2:28.73          7  
                  35.60     1:12.70 (37.10)     1:51.09 (38.39)     2:28.73 (37.64)
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 32.31    4/2/2000 Amanda Martin                                
        NATL: ! 29.94   5/22/2005 S VON DER LIPPE                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jacobson, Kristan   39 QUEST MASTERS SW       37.20      38.59          9  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:10.38   4/24/2005 Cheryl Conlin, VMST                        
        NATL: ! 1:04.25   4/25/2004 S VON DER LIPPE                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mastropaolo, Lesli  38 VIRGINIA MASTERS     1:23.20    1:19.95          9  
                  38.08     1:19.95 (41.87)                                        
  2 West, Christina     35 DISTRICT OF COLU     1:25.00    1:25.02          7  
                  41.61     1:25.02 (43.41)                                        
  3 Schall, Sarah       36 NATIONAL CAPITAL     1:32.40    1:30.51          6  
                  43.35     1:30.51 (47.16)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:33.76   4/24/2005 Cheryl Conlin, VMST                        
        NATL: ! 2:19.66   1/27/2002 CAROLINE KRATTLI                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mastropaolo, Lesli  38 VIRGINIA MASTERS     2:59.69    2:55.61          9  
                  40.45     1:24.29 (43.84)     2:09.50 (45.21)     2:55.61 (46.11)
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 27.04   4/21/2002 Sylvia Buxton                                
        NATL: ! 25.54   5/18/2003 S VON DER LIPPE                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jacobson, Kristan   39 QUEST MASTERS SW       31.20      32.12          9  
  2 Bishop, Laura       39 BINGHAMTON UNIV        35.00      33.30          7  
  3 Cummings, Patricia  35 MERRITT MARLINS        34.00      36.02          6  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 59.38    5/2/1999 Beth Baker                                   
        NATL: ! 55.78   5/18/2003 S VON DER LIPPE                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 West, Christina     35 DISTRICT OF COLU     1:25.00    1:26.02          9  
                  41.12     1:26.02 (44.90)                                        
  2 Cummings, Patricia  35 MERRITT MARLINS      1:29.50    1:27.43          7  
                  39.33     1:27.43 (48.10)                                        
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:01.43    5/2/1999 Beth Baker                                 
        NATL: !   57.67   5/23/2010 SHERI HART                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mastropaolo, Lesli  38 VIRGINIA MASTERS     1:12.51    1:12.14          9  
                  34.51     1:12.14 (37.63)                                        
  2 West, Christina     35 DISTRICT OF COLU     1:18.50    1:18.59          7  
                  38.33     1:18.59 (40.26)                                        
  3 Cummings, Patricia  35 MERRITT MARLINS      1:25.00    1:24.55          6  
                  37.55     1:24.55 (47.00)                                        
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:13.08    5/2/1999 Beth Baker                                 
        NATL: ! 2:05.24   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mastropaolo, Lesli  38 VIRGINIA MASTERS     2:42.58    2:40.33          9  
                  36.48     1:19.45 (42.97)     2:03.92 (44.47)     2:40.33 (36.41)
  2 Jacobson, Kristan   39 QUEST MASTERS SW     2:39.70    2:41.82          7  
                  33.60     1:15.08 (41.48)     2:02.61 (47.53)     2:41.82 (39.21)
  3 Cummings, Patricia  35 MERRITT MARLINS      3:02.90    3:07.17          6  
                  38.56     1:25.33 (46.77)     2:24.23 (58.90)     3:07.17 (42.94)
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        ZONE: Z 24.96   4/23/2006 K. Pipes-Neilsen                             
        NATL: ! 21.91   4/15/2007 DARA TORRES                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Chow, Michelle            43 DALLAS AQUATIC M          NT      24.74Z       
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 24.91   4/26/2009 Fall Willeboordse, AGUA                      
        NATL: ! 21.91   4/15/2007 DARA TORRES                                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chow, Michelle      43 DALLAS AQUATIC M       24.13      24.84Z         9  
  2 Conze, Margaret     40 CURL BURKE MASTE       25.20      25.12          7  
  3 Conlin, Cheryl      43 CURL BURKE MASTE       26.80      27.33          6  
  4 Della Guardia, Jen  44 SPRING VALLEY YM       27.67      27.79          5  
  5 Gianniny, Dana      42 NIAGARA DISTRICT       27.99      27.95          4  
  6 Rawson, Laurelyn    40 CURL BURKE MASTE       29.50      28.17          3  
  7 Currey, Laura       44 ANNE ARUNDEL AMP       27.46      28.18          2  
  8 Nefczyk, Julia      43 VIRGINIA MASTERS       31.00      32.49          1  
  9 Atkinson, Caroline  41 NORTH CAROLINA M       31.49      32.70        
 10 Maly, Cleary        42 QUEST MASTERS SW       33.76      34.30        
 11 Pohnert, Anne       44 RESTON MASTERS S       50.00      48.82        
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 54.52   4/24/2010 Susan Wager, Red Tide                        
        NATL: ! 48.34   4/15/2007 DARA TORRES                                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Conze, Margaret     40 CURL BURKE MASTE       55.90      55.57          9  
                  26.57       55.57 (29.00)                                        
  2 Gianniny, Dana      42 NIAGARA DISTRICT       58.87    1:00.80          7  
                  29.18     1:00.80 (31.62)                                        
  3 Della Guardia, Jen  44 SPRING VALLEY YM     1:01.11    1:01.47          6  
                  29.51     1:01.47 (31.96)                                        
  4 Booth, Gretchen     41 COLONIALS 1776       1:01.10    1:03.31          5  
                  30.50     1:03.31 (32.81)                                        
  5 Katsaros, Sheryl    42 RESTON MASTERS S     1:06.00    1:03.71          4  
                  31.13     1:03.71 (32.58)                                        
  6 Moore, Alison       41 VIRGINIA MASTERS     1:01.61    1:04.53          3  
                  31.14     1:04.53 (33.39)                                        
  7 Doby, Lindabeth     42 MARYMOUNT MASTER     1:07.58    1:08.84          2  
                  32.88     1:08.84 (35.96)                                        
  8 Walsh, Cassandra    42 MACHINE AQUATICS     1:20.99    1:09.98          1  
                  31.72     1:09.98 (38.26)                                        
  9 Chow, Michelle      43 DALLAS AQUATIC M     1:20.00    1:10.10        
                  24.74     1:10.10 (45.36)                                        
 10 Atkinson, Caroline  41 NORTH CAROLINA M     1:13.59    1:13.48        
                  35.13     1:13.48 (38.35)                                        
 11 Nefczyk, Julia      43 VIRGINIA MASTERS     1:11.00    1:13.97        
                  34.69     1:13.97 (39.28)                                        
 12 Maly, Cleary        42 QUEST MASTERS SW     1:17.18    1:20.04        
                  35.34     1:20.04 (44.70)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:57.72   4/25/2010 Kristin Gary, Red Tide                     
        NATL: ! 1:51.06  12/22/2002 K PIPES-NEILSEN                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gianniny, Dana      42 NIAGARA DISTRICT     2:05.53    2:07.89          9  
                  30.05     1:02.27 (32.22)     1:35.37 (33.10)     2:07.89 (32.52)
  2 Booth, Gretchen     41 COLONIALS 1776       2:14.20    2:13.11          7  
                  30.34     1:03.87 (33.53)     1:38.80 (34.93)     2:13.11 (34.31)
  3 Katsaros, Sheryl    42 RESTON MASTERS S     2:24.00    2:17.53          6  
                  31.87     1:07.11 (35.24)     1:43.09 (35.98)     2:17.53 (34.44)
  4 Rawson, Laurelyn    40 CURL BURKE MASTE     2:30.00    2:23.23          5  
                  33.14     1:09.13 (35.99)     1:45.93 (36.80)     2:23.23 (37.30)
  5 Chow, Michelle      43 DALLAS AQUATIC M     2:44.00    2:34.04          4  
                  24.75     1:12.42 (47.67)     1:54.49 (42.07)     2:34.04 (39.55)
  6 Hunt, Amanda        42 ILLINOIS MASTERS     2:42.00    2:36.75          3  
                  36.27     1:16.17 (39.90)     1:58.02 (41.85)     2:36.75 (38.73)
  7 Nefczyk, Julia      43 VIRGINIA MASTERS     2:30.00    2:37.80          2  
                  35.79     1:15.10 (39.31)     1:56.54 (41.44)     2:37.80 (41.26)
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 5:20.75   4/25/2009 Laurie Hug, 1776                           
        NATL: ! 4:58.98   10/5/2002 K PIPES-NEILSEN                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gianniny, Dana      42 NIAGARA DISTRICT     5:32.19    5:34.69          9  
                  30.83     1:04.13 (33.30)     1:37.76 (33.63)     2:11.75 (33.99)
        2:45.60 (33.85)     3:19.47 (33.87)     3:53.57 (34.10)     4:27.65 (34.08)
        5:02.10 (34.45)     5:34.69 (32.59)                                        
  2 Booth, Gretchen     41 COLONIALS 1776       6:09.74    6:04.02          7  
                  32.14     1:07.06 (34.92)     1:42.91 (35.85)     2:19.14 (36.23)
        2:55.60 (36.46)     3:32.55 (36.95)     4:10.35 (37.80)     4:48.37 (38.02)
        5:27.05 (38.68)     6:04.02 (36.97)                                        
  3 Moore, Alison       41 VIRGINIA MASTERS     5:58.02    6:06.95          6  
                  34.00     1:10.30 (36.30)     1:47.39 (37.09)     2:24.89 (37.50)
        3:02.36 (37.47)     3:39.20 (36.84)     4:16.42 (37.22)     4:53.74 (37.32)
        5:31.20 (37.46)     6:06.95 (35.75)                                        
  4 Della Guardia, Jen  44 SPRING VALLEY YM     6:09.74    6:13.20          5  
                  32.59     1:08.33 (35.74)     1:46.20 (37.87)     2:24.47 (38.27)
        3:02.82 (38.35)     3:41.19 (38.37)     4:19.77 (38.58)     4:58.47 (38.70)
        5:37.35 (38.88)     6:13.20 (35.85)                                        
  5 Gainor, Cathy       44 MONTGOMERY ANCIE     6:45.00    6:39.02          4  
                  37.17     1:17.15 (39.98)     1:58.12 (40.97)     2:39.09 (40.97)
        3:19.81 (40.72)     4:00.53 (40.72)     4:40.43 (39.90)     5:20.66 (40.23)
        6:00.29 (39.63)     6:39.02 (38.73)                                        
  6 Nefczyk, Julia      43 VIRGINIA MASTERS     6:49.00    6:55.42          3  
                  36.81     1:17.39 (40.58)     1:59.29 (41.90)     2:41.39 (42.10)
        3:23.91 (42.52)     4:06.42 (42.51)     4:48.69 (42.27)     5:31.17 (42.48)
        6:13.89 (42.72)     6:55.42 (41.53)                                        
 
Women 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 10:57.76   4/11/2008 Laurie Hug, 1776                          
        NATL: ! 10:20.45  12/21/2003 K PIPES-NEILSEN                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Moore, Alison       41 VIRGINIA MASTERS    12:10.82   12:25.44          9  
                  33.57     1:09.96 (36.39)     1:46.81 (36.85)     2:24.65 (37.84)
        3:02.50 (37.85)     3:40.66 (38.16)     4:18.38 (37.72)     4:56.34 (37.96)
        5:34.65 (38.31)     6:12.74 (38.09)     6:49.98 (37.24)     7:27.37 (37.39)
        8:05.16 (37.79)     8:42.18 (37.02)     9:19.42 (37.24)     9:56.59 (37.17)
       10:34.11 (37.52)    11:11.55 (37.44)    11:49.47 (37.92)    12:25.44 (35.97)
  2 Katsaros, Sheryl    42 RESTON MASTERS S    13:00.00   12:37.02          7  
                  33.28     1:09.80 (36.52)     1:46.67 (36.87)     2:23.73 (37.06)
        3:01.52 (37.79)     3:39.66 (38.14)     4:18.05 (38.39)     4:56.25 (38.20)
        5:35.01 (38.76)     6:13.50 (38.49)     6:52.27 (38.77)     7:30.95 (38.68)
        8:09.48 (38.53)     8:48.41 (38.93)     9:27.19 (38.78)    10:05.95 (38.76)
       10:44.62 (38.67)    11:23.22 (38.60)    12:01.76 (38.54)    12:37.02 (35.26)
  3 Della Guardia, Jen  44 SPRING VALLEY YM    15:00.00   12:47.53          6  
                  32.54     1:09.04 (36.50)     1:47.26 (38.22)     2:26.58 (39.32)
        3:05.64 (39.06)     3:45.23 (39.59)     4:24.73 (39.50)     5:04.09 (39.36)
        5:43.53 (39.44)     6:22.87 (39.34)     7:02.37 (39.50)     7:41.91 (39.54)
        8:21.10 (39.19)     8:59.54 (38.44)     9:38.37 (38.83)    10:16.99 (38.62)
       10:55.46 (38.47)    11:33.36 (37.90)    12:10.87 (37.51)    12:47.53 (36.66)
  4 Postma, Terri       42 UNAT                15:00.00   15:09.31          5  
                  38.69     1:21.97 (43.28)     2:06.39 (44.42)     2:50.98 (44.59)
        3:36.13 (45.15)     4:21.64 (45.51)     5:07.25 (45.61)     5:52.92 (45.67)
        6:38.82 (45.90)     7:25.11 (46.29)     8:11.77 (46.66)     8:58.56 (46.79)
        9:44.80 (46.24)    10:31.29 (46.49)    11:18.66 (47.37)    12:05.52 (46.86)
       12:52.20 (46.68)    13:38.14 (45.94)    14:24.20 (46.06)    15:09.31 (45.11)
  5 Donis, Jean         41 UNAT                18:00.00   18:02.14          4  
                  41.91     1:28.17 (46.26)     2:17.88 (49.71)     3:09.31 (51.43)
      4:56.07 (1:46.76)                             5:49.85 ( )     6:43.20 (53.35)
        7:36.58 (53.38)     8:29.97 (53.39)     9:22.72 (52.75)    10:15.56 (52.84)
       11:08.27 (52.71)    12:00.91 (52.64)    12:53.37 (52.46)    13:44.89 (51.52)
       14:36.98 (52.09)    15:28.53 (51.55)    16:20.73 (52.20)  18:02.14 (1:41.41)
 
Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 18:00.35   4/15/2007 Laurie Hug, 1776                          
        NATL: ! 17:15.20   12/7/2002 K PIPES-NEILSEN                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gianniny, Dana      42 NIAGARA DISTRICT    19:31.00   19:17.79          9  
                  32.37     1:06.74 (34.37)     1:42.48 (35.74)     2:18.36 (35.88)
        2:53.90 (35.54)     3:29.52 (35.62)     4:04.93 (35.41)     4:40.28 (35.35)
        5:15.47 (35.19)     5:50.72 (35.25)     6:25.91 (35.19)     7:01.04 (35.13)
        7:36.73 (35.69)     8:12.30 (35.57)     8:47.62 (35.32)     9:23.07 (35.45)
        9:58.07 (35.00)    10:33.10 (35.03)    11:08.32 (35.22)    11:43.46 (35.14)
       12:18.63 (35.17)    12:53.98 (35.35)    13:29.41 (35.43)    14:04.44 (35.03)
       14:40.20 (35.76)    15:15.66 (35.46)    15:51.24 (35.58)    16:26.32 (35.08)
       17:01.87 (35.55)    17:36.61 (34.74)    18:11.22 (34.61)    18:45.20 (33.98)
       19:17.79 (32.59)
  2 Gainor, Cathy       44 MONTGOMERY ANCIE    23:00.00   22:51.33          7  
                  39.54     1:22.43 (42.89)     2:05.84 (43.41)     2:49.19 (43.35)
        3:32.44 (43.25)     4:14.98 (42.54)     4:57.47 (42.49)     5:39.89 (42.42)
        6:22.21 (42.32)     7:04.62 (42.41)     7:46.44 (41.82)     8:28.25 (41.81)
        9:10.02 (41.77)     9:51.82 (41.80)    10:33.33 (41.51)    11:15.01 (41.68)
       11:56.39 (41.38)    12:37.77 (41.38)    13:18.95 (41.18)    14:00.03 (41.08)
       14:41.08 (41.05)    15:22.10 (41.02)    16:03.24 (41.14)    16:44.73 (41.49)
       17:25.60 (40.87)    18:06.64 (41.04)    18:47.72 (41.08)    19:28.63 (40.91)
       20:09.48 (40.85)    20:50.42 (40.94)    21:31.13 (40.71)    22:11.56 (40.43)
       22:51.33 (39.77)
  3 Nefczyk, Julia      43 VIRGINIA MASTERS    23:25.00   23:32.58          6  
                  36.93     1:17.77 (40.84)     1:59.48 (41.71)     2:41.51 (42.03)
        3:24.64 (43.13)     4:07.80 (43.16)     4:50.51 (42.71)     5:33.48 (42.97)
        6:16.13 (42.65)     6:59.00 (42.87)     7:41.57 (42.57)     8:24.24 (42.67)
        9:06.94 (42.70)     9:49.85 (42.91)    10:32.43 (42.58)    11:14.80 (42.37)
       11:57.39 (42.59)    12:40.41 (43.02)    13:23.60 (43.19)    14:06.99 (43.39)
       14:50.51 (43.52)    15:33.88 (43.37)    16:17.86 (43.98)    17:01.40 (43.54)
       17:44.71 (43.31)    18:27.97 (43.26)    19:11.78 (43.81)    19:55.55 (43.77)
       20:39.25 (43.70)    21:24.38 (45.13)    22:08.09 (43.71)    22:51.26 (43.17)
       23:32.58 (41.32)
  4 Hunt, Amanda        42 ILLINOIS MASTERS    24:40.00   23:58.14          5  
                  39.91     1:21.83 (41.92)     2:04.34 (42.51)     2:47.93 (43.59)
        3:32.06 (44.13)     4:16.54 (44.48)     4:59.34 (42.80)     5:42.60 (43.26)
        6:26.59 (43.99)     7:10.42 (43.83)     7:53.49 (43.07)     8:37.41 (43.92)
        9:21.97 (44.56)    10:06.02 (44.05)    10:50.07 (44.05)    11:33.87 (43.80)
       12:17.60 (43.73)    13:01.92 (44.32)    13:45.89 (43.97)    14:29.89 (44.00)
       15:13.58 (43.69)    15:57.65 (44.07)    16:41.06 (43.41)    17:24.43 (43.37)
       18:08.15 (43.72)    18:51.56 (43.41)    19:35.43 (43.87)    20:20.08 (44.65)
       21:04.45 (44.37)    21:48.36 (43.91)    22:32.88 (44.52)    23:16.74 (43.86)
       23:58.14 (41.40)
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 27.69   4/24/2010 Kristin Gary, Red Tide                       
        NATL: ! 26.12    5/1/2011 SHERI HART                                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chow, Michelle      43 DALLAS AQUATIC M       28.90      29.37          9  
  2 Currey, Laura       44 ANNE ARUNDEL AMP       31.54      31.32          7  
  3 Della Guardia, Jen  44 SPRING VALLEY YM       32.17      32.32          6  
  4 Katsaros, Sheryl    42 RESTON MASTERS S       35.00      33.19          5  
  5 Booth, Gretchen     41 COLONIALS 1776         32.17      33.65          4  
  6 Rawson, Laurelyn    40 CURL BURKE MASTE       36.87      36.76          3  
  7 Pohnert, Anne       44 RESTON MASTERS S     1:00.00      59.31          2  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 58.33   4/25/2010 Kristin Gary, Red Tide                       
        NATL: ! 56.03   4/30/2011 SHERI HART                                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chow, Michelle      43 DALLAS AQUATIC M     1:02.90    1:03.18          9  
                  30.90     1:03.18 (32.28)                                        
  2 Katsaros, Sheryl    42 RESTON MASTERS S     1:16.00    1:13.97          7  
                  36.82     1:13.97 (37.15)                                        
  3 Moore, Alison       41 VIRGINIA MASTERS     1:11.77    1:17.17          6  
                  38.27     1:17.17 (38.90)                                        
  4 Gainor, Cathy       44 MONTGOMERY ANCIE     1:35.00    1:29.07          5  
                  44.63     1:29.07 (44.44)                                        
  5 Maly, Cleary        42 QUEST MASTERS SW     1:42.17    1:41.52          4  
                  47.16     1:41.52 (54.36)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:04.43   4/24/2010 Kristin Gary, Red Tide                     
        NATL: ! 2:04.43   4/24/2010 KRISTIN GARY                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chow, Michelle      43 DALLAS AQUATIC M     2:32.00    2:24.05          9  
                  34.81     1:12.04 (37.23)     1:49.21 (37.17)     2:24.05 (34.84)
  2 Gianniny, Dana      42 NIAGARA DISTRICT     2:29.06    2:31.33          7  
                  36.66     1:15.01 (38.35)     1:53.81 (38.80)     2:31.33 (37.52)
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 33.16   4/20/1997 Lisa Bennett                                 
        NATL: ! 29.24   2/28/2010 S VON DER LIPPE                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chow, Michelle      43 DALLAS AQUATIC M       32.90      33.55          9  
  2 Conlin, Cheryl      43 CURL BURKE MASTE       34.00      34.38          7  
  3 Postma, Terri       42 UNAT                   39.50      39.12          6  
  4 Della Guardia, Jen  44 SPRING VALLEY YM       39.42      40.61          5  
  5 Hunt, Amanda        42 ILLINOIS MASTERS       41.00      41.70          4  
  6 Walsh, Cassandra    42 MACHINE AQUATICS       40.77      43.16          3  
  7 Pohnert, Anne       44 RESTON MASTERS S       52.29      50.56          2  
 -- Atkinson, Caroline  41 NORTH CAROLINA M       40.65         DQ        
      10 Scissors kick
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:11.73    4/4/2004 Patricia Powis, VMST                       
        NATL: ! 1:03.00    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Conlin, Cheryl      43 CURL BURKE MASTE     1:12.00    1:14.57          9  
                  35.25     1:14.57 (39.32)                                        
  2 Postma, Terri       42 UNAT                 1:25.00    1:24.85          7  
                  40.14     1:24.85 (44.71)                                        
  3 Hunt, Amanda        42 ILLINOIS MASTERS     1:25.00    1:30.55          6  
                  43.24     1:30.55 (47.31)                                        
  4 Atkinson, Caroline  41 NORTH CAROLINA M     1:27.44    1:32.19          5  
                  44.26     1:32.19 (47.93)                                        
  5 Pohnert, Anne       44 RESTON MASTERS S     2:01.00    2:12.38          4  
                1:00.27   2:12.38 (1:12.11)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:34.93   4/21/2002 Vibeke Swanson                             
        NATL: ! 2:17.06   5/14/2006 S VON DER LIPPE                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Crye, Ann Marie     40 NIAGARA DISTRICT     2:41.78    2:37.36          9  
                  35.75     1:15.35 (39.60)     1:56.03 (40.68)     2:37.36 (41.33)
  2 Conlin, Cheryl      43 CURL BURKE MASTE     2:38.00    2:44.02          7  
                  36.50     1:19.19 (42.69)     2:01.63 (42.44)     2:44.02 (42.39)
  3 Postma, Terri       42 UNAT                 3:13.00    3:06.50          6  
                  41.52     1:28.68 (47.16)     2:17.77 (49.09)     3:06.50 (48.73)
  4 Hunt, Amanda        42 ILLINOIS MASTERS     3:13.00    3:08.89          5  
                  44.75     1:31.89 (47.14)     2:20.10 (48.21)     3:08.89 (48.79)
  5 Atkinson, Caroline  41 NORTH CAROLINA M     3:20.69    3:24.92          4  
                  45.53     1:39.03 (53.50)     2:32.76 (53.73)     3:24.92 (52.16)
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 27.14   4/21/2002 Beth Baker                                   
        NATL: ! 25.14   5/10/2009 S VON DER LIPPE                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Conze, Margaret     40 CURL BURKE MASTE       28.10      27.06Z         9  
  2 Chow, Michelle      43 DALLAS AQUATIC M       26.90      27.21          7  
  3 Conlin, Cheryl      43 CURL BURKE MASTE       29.00      30.64          6  
  4 Della Guardia, Jen  44 SPRING VALLEY YM       30.41      30.70          5  
  5 Nefczyk, Julia      43 VIRGINIA MASTERS       35.00      36.83          4  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 59.12   4/23/2006 K. Pipes-Neilsen, SDSM                       
        NATL: ! 54.83   5/10/2009 S VON DER LIPPE                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Conze, Margaret     40 CURL BURKE MASTE     1:04.50    1:03.23          9  
                  30.15     1:03.23 (33.08)                                        
  2 Crye, Ann Marie     40 NIAGARA DISTRICT     1:03.10    1:03.47          7  
                  29.76     1:03.47 (33.71)                                        
  3 Currey, Laura       44 ANNE ARUNDEL AMP     1:08.01    1:08.64          6  
                  31.98     1:08.64 (36.66)                                        
  4 De Sousa, Juliette  42 DC DEPT OF RECRE     1:09.50    1:10.24          5  
                  32.28     1:10.24 (37.96)                                        
  5 Nefczyk, Julia      43 VIRGINIA MASTERS     1:30.00    1:28.45          4  
                  40.33     1:28.45 (48.12)                                        
  6 Atkinson, Caroline  41 NORTH CAROLINA M     1:21.26    1:28.86          3  
                  40.12     1:28.86 (48.74)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 2:10.18   4/23/2006 K. Pipes-Neilsen, SDSM                     
        NATL: ! 2:03.13    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Crye, Ann Marie     40 NIAGARA DISTRICT     2:28.96    2:24.03          9  
                  31.19     1:06.79 (35.60)     1:44.82 (38.03)     2:24.03 (39.21)
  2 Postma, Terri       42 UNAT                 3:19.00    3:18.78          7  
                  43.38     1:33.67 (50.29)     2:25.58 (51.91)     3:18.78 (53.20)
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 59.62   4/23/2006 K. Pipes-Neilsen, SDSM                       
        NATL: ! 58.14   4/10/2010 S VON DER LIPPE                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Crye, Ann Marie     40 NIAGARA DISTRICT     1:04.82    1:03.93          9  
                  29.62     1:03.93 (34.31)                                        
  2 Conlin, Cheryl      43 CURL BURKE MASTE     1:05.00    1:08.04          7  
                  32.46     1:08.04 (35.58)                                        
  3 Booth, Gretchen     41 COLONIALS 1776       1:08.77    1:09.92          6  
                  32.75     1:09.92 (37.17)                                        
  4 Della Guardia, Jen  44 SPRING VALLEY YM     1:08.77    1:11.47          5  
                  32.49     1:11.47 (38.98)                                        
  5 De Sousa, Juliette  42 DC DEPT OF RECRE     1:11.20    1:11.68          4  
                  33.74     1:11.68 (37.94)                                        
  6 Moore, Alison       41 VIRGINIA MASTERS     1:09.65    1:12.72          3  
                  34.26     1:12.72 (38.46)                                        
  7 Postma, Terri       42 UNAT                 1:20.00    1:17.41          2  
                  37.26     1:17.41 (40.15)                                        
  8 Maly, Cleary        42 QUEST MASTERS SW     1:33.00    1:35.58          1  
                  45.39     1:35.58 (50.19)                                        
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:11.32   4/23/2006 K. Pipes-Neilsen, SDSM                     
        NATL: ! 2:04.85    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Crye, Ann Marie     40 NIAGARA DISTRICT     2:22.86    2:20.55          9  
                  30.77     1:06.98 (36.21)     1:47.32 (40.34)     2:20.55 (33.23)
  2 Doby, Lindabeth     42 MARYMOUNT MASTER     2:44.67    2:48.30          7  
                  35.89     1:18.59 (42.70)     2:08.16 (49.57)     2:48.30 (40.14)
  3 Hunt, Amanda        42 ILLINOIS MASTERS     3:03.00    2:55.13          6  
                  39.93     1:30.16 (50.23)     2:17.20 (47.04)     2:55.13 (37.93)
  4 Postma, Terri       42 UNAT                 2:56.00    2:55.24          5  
                  37.49     1:25.12 (47.63)     2:13.81 (48.69)     2:55.24 (41.43)
 
Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 4:34.29   4/21/2002 Vibeke Swanson                             
        NATL: ! 4:28.43    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Crye, Ann Marie     40 NIAGARA DISTRICT     5:02.30    4:59.06          9  
                  31.23     1:07.76 (36.53)     1:46.15 (38.39)     2:24.38 (38.23)
        3:05.96 (41.58)     3:49.43 (43.47)     4:24.60 (35.17)     4:59.06 (34.46)
  2 Gianniny, Dana      42 NIAGARA DISTRICT     5:18.84    5:13.36          7  
                  34.02     1:12.87 (38.85)     1:54.83 (41.96)     2:35.99 (41.16)
        3:20.82 (44.83)     4:07.41 (46.59)     4:40.75 (33.34)     5:13.36 (32.61)
  3 Hunt, Amanda        42 ILLINOIS MASTERS     6:42.00    6:24.26          6  
                  47.56     1:38.21 (50.65)     2:31.73 (53.52)     3:22.59 (50.86)
        4:11.64 (49.05)     5:02.36 (50.72)     5:44.46 (42.10)     6:24.26 (39.80)
  4 Postma, Terri       42 UNAT                 6:30.00    6:35.45          5  
                  41.89     1:30.98 (49.09)     2:26.15 (55.17)     3:21.36 (55.21)
        4:13.75 (52.39)     5:06.93 (53.18)     5:53.11 (46.18)     6:35.45 (42.34)
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 25.21   4/17/2011 Susan Wager, REDT                            
        NATL: ! 24.00    5/4/2008 SUSAN WALSH                                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall  46 BEARCAT MASTERS        24.16      24.20Z         9  
  2 Groves, Lisa        47 MACHINE AQUATICS       27.24      27.94          7  
  3 Johnson, Mindy      48 RESTON MASTERS S       28.00      28.21          6  
  4 Dawson, Mandy       49 RESTON MASTERS S       31.60      30.21          5  
  5 Becker, Marlene     47 CURL BURKE MASTE       35.00      31.13          4  
  6 Moyer, Michelle     49 RESTON MASTERS S       34.00      32.06          3  
  7 Barr, Mary          48 BINGHAMTON UNIV        40.00      36.74          2  
  8 Inverso, Kim        46 COLONIALS 1776         54.10      38.86          1  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 55.14   4/17/2011 Susan Wager, Red Tide                        
        NATL: ! 52.23  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall  46 BEARCAT MASTERS        52.95      52.66Z         9  
                  25.48       52.66 (27.18)                                        
  2 Groves, Lisa        47 MACHINE AQUATICS     1:00.18    1:01.62          7  
                  28.88     1:01.62 (32.74)                                        
  3 Johnson, Mindy      48 RESTON MASTERS S     1:02.30    1:02.31          6  
                  30.32     1:02.31 (31.99)                                        
  4 Dawson, Mandy       49 RESTON MASTERS S     1:09.00    1:05.94          5  
                  30.96     1:05.94 (34.98)                                        
  5 Di Pippa, Tammy     45 RIPTIDE MASTERS      1:05.75    1:06.19          4  
                  31.29     1:06.19 (34.90)                                        
  6 Becker, Marlene     47 CURL BURKE MASTE     1:15.00    1:08.15          3  
                  33.10     1:08.15 (35.05)                                        
  7 Brown, Ann          49 MERRITT MARLINS      1:17.00    1:17.98          2  
                  37.33     1:17.98 (40.65)                                        
  8 Barr, Mary          48 BINGHAMTON UNIV      1:35.00    1:22.48          1  
                  39.05     1:22.48 (43.43)                                        
  9 Inverso, Kim        46 COLONIALS 1776       2:46.10    1:27.64        
                  41.72     1:27.64 (45.92)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 2:04.12    5/2/1999 Jacki Hirsty                               
        NATL: ! 1:53.28  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hug, Laurie         46 COLONIALS 1776       2:06.02    2:05.74          9  
                  30.21     1:02.23 (32.02)     1:34.59 (32.36)     2:05.74 (31.15)
  2 Harris, Barbara     45 UNAT                 2:10.00    2:14.15          7  
                  31.06     1:04.05 (32.99)     1:38.82 (34.77)     2:14.15 (35.33)
  3 Johnson, Mindy      48 RESTON MASTERS S     2:18.50    2:21.29          6  
                  31.89     1:07.29 (35.40)     1:44.36 (37.07)     2:21.29 (36.93)
  4 Becker, Marlene     47 CURL BURKE MASTE     2:40.00    2:30.23          5  
                  34.87     1:12.24 (37.37)     1:51.03 (38.79)     2:30.23 (39.20)
  5 Inverso, Kim        46 COLONIALS 1776       4:23.76    3:09.64          4  
                  42.21     1:29.13 (46.92)     2:18.75 (49.62)     3:09.64 (50.89)
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 5:23.58   4/15/2007 Vibeke Swanson, 1776                       
        NATL: ! 5:04.13   4/11/2009 K PIPES-NEILSEN                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hug, Laurie         46 COLONIALS 1776       5:25.25    5:23.32Z         9  
                  30.18     1:02.89 (32.71)     1:35.77 (32.88)     2:08.73 (32.96)
        2:41.84 (33.11)     3:14.35 (32.51)     3:46.74 (32.39)     4:19.32 (32.58)
        4:51.60 (32.28)     5:23.32 (31.72)                                        
  2 Johnson, Mindy      48 RESTON MASTERS S     6:25.00    6:30.64          7  
                  33.98     1:11.63 (37.65)     1:50.57 (38.94)     2:30.58 (40.01)
        3:10.76 (40.18)     3:51.41 (40.65)     4:31.34 (39.93)     5:11.52 (40.18)
        5:52.04 (40.52)     6:30.64 (38.60)                                        
  3 Moyer, Michelle     49 RESTON MASTERS S     7:10.00    6:45.97          6  
                  37.20     1:18.21 (41.01)     2:00.03 (41.82)     2:41.91 (41.88)
        3:23.31 (41.40)     4:04.40 (41.09)     4:45.96 (41.56)     5:26.32 (40.36)
        6:07.00 (40.68)     6:45.97 (38.97)                                        
  4 Howard, Amy         47 QUEST MASTERS SW     8:30.00    7:13.62          5  
                  38.35     1:19.71 (41.36)     2:02.27 (42.56)     2:45.81 (43.54)
        3:29.43 (43.62)     4:13.86 (44.43)     4:58.96 (45.10)     5:44.13 (45.17)
        6:29.55 (45.42)     7:13.62 (44.07)                                        
 
Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 10:47.88   4/17/2011 Laurie Hug, 1776                          
        NATL: ! 10:32.91   4/19/2009 K PIPES-NEILSEN                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hug, Laurie         46 COLONIALS 1776      11:00.11   11:03.63          9  
                  30.85     1:03.97 (33.12)     1:37.56 (33.59)     2:10.86 (33.30)
        2:44.05 (33.19)     3:17.47 (33.42)     3:51.13 (33.66)     4:24.90 (33.77)
        4:58.63 (33.73)     5:32.14 (33.51)     6:05.17 (33.03)     6:38.45 (33.28)
        7:11.91 (33.46)     7:45.14 (33.23)     8:18.43 (33.29)     8:51.56 (33.13)
        9:24.78 (33.22)     9:58.01 (33.23)    10:31.17 (33.16)    11:03.63 (32.46)
  2 Johnson, Mindy      48 RESTON MASTERS S    13:33.39   13:14.68          7  
                  33.61     1:11.05 (37.44)     1:49.85 (38.80)     2:28.73 (38.88)
        3:08.23 (39.50)     3:47.77 (39.54)     4:27.51 (39.74)     5:07.72 (40.21)
        5:48.30 (40.58)     6:28.91 (40.61)     7:09.65 (40.74)     7:50.66 (41.01)
        8:31.23 (40.57)     9:11.68 (40.45)     9:52.95 (41.27)    10:34.01 (41.06)
       11:14.57 (40.56)    11:55.26 (40.69)    12:35.59 (40.33)    13:14.68 (39.09)
  3 Moyer, Michelle     49 RESTON MASTERS S    14:20.00   13:46.76          6  
                  37.02     1:17.66 (40.64)     2:00.30 (42.64)     2:42.45 (42.15)
        3:24.21 (41.76)     4:06.06 (41.85)     4:47.88 (41.82)     5:29.83 (41.95)
        6:11.87 (42.04)     6:53.74 (41.87)     7:35.42 (41.68)     8:17.24 (41.82)
        8:58.96 (41.72)     9:40.08 (41.12)    10:21.86 (41.78)    11:03.37 (41.51)
       11:44.33 (40.96)    12:25.23 (40.90)    13:05.75 (40.52)    13:46.76 (41.01)
 
Women 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 18:09.22   4/17/2011 Laurie Hug, 1776                          
        NATL: ! 17:49.73   4/22/2007 K PIPES-NEILSEN                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutchings, Cindy    49 MACHINE AQUATICS    21:40.00   22:26.40          9  
                  34.64     1:13.72 (39.08)     1:53.98 (40.26)     2:34.35 (40.37)
        3:15.36 (41.01)     3:56.31 (40.95)     4:37.43 (41.12)     5:18.92 (41.49)
        5:59.96 (41.04)     6:41.15 (41.19)     7:22.50 (41.35)     8:03.90 (41.40)
        8:45.52 (41.62)     9:27.24 (41.72)    10:08.45 (41.21)    10:49.93 (41.48)
       11:31.40 (41.47)    12:12.56 (41.16)    12:53.99 (41.43)    13:35.35 (41.36)
       14:16.83 (41.48)    14:58.12 (41.29)    15:39.25 (41.13)    16:20.78 (41.53)
       17:02.04 (41.26)    17:43.05 (41.01)    18:24.04 (40.99)    19:05.15 (41.11)
       19:46.11 (40.96)    20:26.88 (40.77)    21:07.21 (40.33)    21:47.76 (40.55)
       22:26.40 (38.64)
  2 Brown, Ann          49 MERRITT MARLINS     25:45.00   24:52.82          7  
                  38.65     1:22.03 (43.38)     2:06.34 (44.31)     2:50.84 (44.50)
        3:35.69 (44.85)     4:21.69 (46.00)     5:07.53 (45.84)     5:53.93 (46.40)
        6:40.22 (46.29)     7:26.80 (46.58)     8:13.01 (46.21)     8:58.74 (45.73)
        9:44.69 (45.95)    10:30.84 (46.15)    11:15.83 (44.99)    12:01.62 (45.79)
       12:49.18 (47.56)    13:34.37 (45.19)    14:19.46 (45.09)    15:04.56 (45.10)
       15:49.79 (45.23)    16:36.93 (47.14)    17:22.07 (45.14)    18:08.08 (46.01)
       18:53.94 (45.86)    19:39.03 (45.09)    20:25.07 (46.04)    21:10.62 (45.55)
       21:55.99 (45.37)    22:41.59 (45.60)    23:25.31 (43.72)    24:09.52 (44.21)
       24:52.82 (43.30)
  3 McAlevy, Mary Grac  47 CURL BURKE MASTE    26:45.00   25:15.74          6  
                  38.56     1:21.18 (42.62)     2:06.87 (45.69)     2:54.24 (47.37)
        3:42.73 (48.49)     4:29.00 (46.27)     5:15.34 (46.34)     6:02.34 (47.00)
        6:48.99 (46.65)     7:34.64 (45.65)     8:20.53 (45.89)     9:06.92 (46.39)
        9:53.03 (46.11)    10:39.03 (46.00)    11:25.08 (46.05)    12:10.44 (45.36)
       12:56.38 (45.94)    13:42.23 (45.85)    14:28.62 (46.39)    15:13.99 (45.37)
       15:59.61 (45.62)    16:45.61 (46.00)    17:31.28 (45.67)    18:17.79 (46.51)
       19:04.00 (46.21)    19:50.51 (46.51)    20:37.19 (46.68)    21:24.46 (47.27)
       22:12.11 (47.65)    22:58.72 (46.61)    23:45.44 (46.72)    24:32.26 (46.82)
       25:15.74 (43.48)
  4 Span, Eileen        46 VIRGINIA MASTERS    26:17.00   25:28.47          5  
                  38.51     1:22.87 (44.36)     2:09.01 (46.14)     2:54.89 (45.88)
        3:41.16 (46.27)     4:27.63 (46.47)     5:14.63 (47.00)     6:01.60 (46.97)
        6:48.64 (47.04)     7:35.43 (46.79)     8:21.92 (46.49)     9:08.55 (46.63)
        9:55.48 (46.93)    10:42.50 (47.02)    11:29.03 (46.53)    12:15.35 (46.32)
       13:01.81 (46.46)    13:48.40 (46.59)    14:35.33 (46.93)    15:22.11 (46.78)
       16:08.49 (46.38)    16:55.09 (46.60)    17:41.64 (46.55)    18:27.33 (45.69)
       19:13.72 (46.39)    20:00.19 (46.47)    20:46.91 (46.72)    21:33.66 (46.75)
       22:20.64 (46.98)    23:07.64 (47.00)    23:54.38 (46.74)    24:42.30 (47.92)
       25:28.47 (46.17)
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 27.68   4/17/2011 Susan Williams, WARD                         
        NATL: ! 27.35  12/21/2008 K PIPES-NEILSEN                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Williams, Susan     46 CURL BURKE MASTE       28.03      28.09          9  
  2 Willeboordse, Fall  46 BEARCAT MASTERS        27.64      28.22          7  
  3 Clifford-Dicks, Ba  45 PATRIOT MASTERS        31.00      31.23          6  
  4 Harris, Barbara     45 UNAT                   30.00      32.40          5  
  5 Howard, Amy         47 QUEST MASTERS SW       37.41      36.91          4  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:00.35   4/17/2011 Susan Williams, WARD                       
        NATL: !   57.83   5/23/2010 ELLEN REYNOLDS                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall  46 BEARCAT MASTERS        59.27      58.46Z         9  
                  28.71       58.46 (29.75)                                        
  2 Williams, Susan     46 CURL BURKE MASTE     1:00.34    1:00.31Z         7  
                  29.01     1:00.31 (31.30)                                        
  3 Clifford-Dicks, Ba  45 PATRIOT MASTERS      1:08.00    1:08.06          6  
                  32.66     1:08.06 (35.40)                                        
  4 Jaeger, Debbie      49 VIRGINIA MASTERS     1:17.77    1:17.08          5  
                  37.09     1:17.08 (39.99)                                        
  5 Howard, Amy         47 QUEST MASTERS SW     1:19.73    1:20.88          4  
                  40.30     1:20.88 (40.58)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:15.03   4/15/2007 Vibeke Swanson, 1776                       
        NATL: ! 2:04.65   4/19/2009 K PIPES-NEILSEN                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Williams, Susan     46 CURL BURKE MASTE     2:13.59    2:17.25          9  
                  31.64     1:06.17 (34.53)     1:41.63 (35.46)     2:17.25 (35.62)
  2 Hug, Laurie         46 COLONIALS 1776       2:25.22    2:24.46          7  
                  35.05     1:11.15 (36.10)     1:48.09 (36.94)     2:24.46 (36.37)
  3 Clifford-Dicks, Ba  45 PATRIOT MASTERS      2:27.18    2:33.81          6  
                  36.57     1:16.83 (40.26)     1:56.84 (40.01)     2:33.81 (36.97)
  4 Jaeger, Debbie      49 VIRGINIA MASTERS     2:49.99    2:45.96          5  
                  39.54     1:21.60 (42.06)     2:04.22 (42.62)     2:45.96 (41.74)
  5 Howard, Amy         47 QUEST MASTERS SW     2:51.92    2:54.88          4  
                  41.99     1:26.07 (44.08)     2:10.76 (44.69)     2:54.88 (44.12)
 -- Ellis, Susan        48 MACHINE AQUATICS     4:30.00         DQ        
      34 Multiple strokes past vertical at turn
                  50.79     1:46.49 (55.70)     2:41.90 (55.41)          DQ (52.98)
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 33.72   4/24/2010 Leslie Livingston, Patriot Masters           
        NATL: ! 30.17   5/20/2007 CAROLINE KRATTLI                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Groves, Lisa        47 MACHINE AQUATICS       33.52      33.87          9  
  2 Di Pippa, Tammy     45 RIPTIDE MASTERS        35.00      35.69          7  
  3 Dawson, Mandy       49 RESTON MASTERS S       39.80      38.93          6  
  4 Horvatic, Nancy     48 SUNFISH MASTERS        38.10      39.31          5  
  5 Inverso, Kim        46 COLONIALS 1776       1:04.02      55.04          4  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:13.92   4/17/2011 Lisa Groves, MACH                          
        NATL: ! 1:05.85   3/27/2011 S VON DER LIPPE                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Groves, Lisa        47 MACHINE AQUATICS     1:13.74    1:14.78          9  
                  35.18     1:14.78 (39.60)                                        
  2 Forster, Anne       46 CURL BURKE MASTE     1:23.00    1:25.87          7  
                  41.04     1:25.87 (44.83)                                        
  3 Dawson, Mandy       49 RESTON MASTERS S     1:32.00    1:26.43          6  
                  40.38     1:26.43 (46.05)                                        
  4 Quinn, Molly        45 UNAT                 1:31.00    1:35.43          5  
                  45.26     1:35.43 (50.17)                                        
  5 Ellis, Susan        48 MACHINE AQUATICS     1:41.00    1:47.02          4  
                  51.66     1:47.02 (55.36)                                        
  6 Inverso, Kim        46 COLONIALS 1776       2:24.05    2:03.05          3  
                  57.76   2:03.05 (1:05.29)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:45.52   4/22/2001 Dot Munger                                 
        NATL: ! 2:22.76    5/1/2011 S VON DER LIPPE                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hug, Laurie         46 COLONIALS 1776       2:49.42    2:48.27          9  
                  39.13     1:22.01 (42.88)     2:05.19 (43.18)     2:48.27 (43.08)
  2 Groves, Lisa        47 MACHINE AQUATICS     2:44.95    2:50.29          7  
                  38.61     1:21.25 (42.64)     2:05.56 (44.31)     2:50.29 (44.73)
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 27.06   4/26/2009 Leslie Livingston, GMUP                      
        NATL: ! 25.97   3/27/2011 S VON DER LIPPE                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall  46 BEARCAT MASTERS        26.78      26.57Z         9  
  2 Williams, Susan     46 CURL BURKE MASTE       27.36      27.33          7  
  3 Johnson, Mindy      48 RESTON MASTERS S       32.50      32.63          6  
  4 Moyer, Michelle     49 RESTON MASTERS S       38.00      37.90          5  
  5 Becker, Marlene     47 CURL BURKE MASTE       45.00      38.87          4  
  6 Inverso, Kim        46 COLONIALS 1776       1:04.10      46.61          3  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 1:02.71   4/24/2010 Leslie Livingston, Patriot Masters         
        NATL: !   56.97    5/1/2011 S VON DER LIPPE                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall  46 BEARCAT MASTERS        59.90      59.28Z         9  
                  27.97       59.28 (31.31)                                        
  2 Harris, Barbara     45 UNAT                 1:07.00    1:10.40          7  
                  31.93     1:10.40 (38.47)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 2:18.52   4/17/2011 Laurie Hug, 1776                           
        NATL: ! 2:07.39  12/26/2008 K PIPES-NEILSEN                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hug, Laurie         46 COLONIALS 1776       2:20.22    2:19.60          9  
                  31.59     1:07.25 (35.66)     1:43.61 (36.36)     2:19.60 (35.99)
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:04.64   4/15/2007 Vibeke Swanson, 1776                       
        NATL: !   59.48   4/19/2009 K PIPES-NEILSEN                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall  46 BEARCAT MASTERS      1:00.01      59.81Z         9  
                  27.21       59.81 (32.60)                                        
  2 Groves, Lisa        47 MACHINE AQUATICS     1:09.15    1:09.55          7  
                  33.43     1:09.55 (36.12)                                        
  3 Forster, Anne       46 CURL BURKE MASTE     1:10.00    1:14.19          6  
                  34.27     1:14.19 (39.92)                                        
  4 Quinn, Molly        45 UNAT                 1:23.50    1:26.04          5  
                  41.19     1:26.04 (44.85)                                        
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:15.19   4/15/2007 Vibeke Swanson, 1776                       
        NATL: ! 2:07.26  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hug, Laurie         46 COLONIALS 1776       2:22.22    2:24.56          9  
                  31.37     1:08.50 (37.13)     1:51.60 (43.10)     2:24.56 (32.96)
 
Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 4:49.51   4/15/2007 Vibeke Swanson, 1776                       
        NATL: ! 4:32.87  12/26/2009 K PIPES-NEILSEN                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hug, Laurie         46 COLONIALS 1776       5:01.05    5:01.91          9  
                  32.27     1:09.11 (36.84)     1:48.51 (39.40)     2:26.52 (38.01)
        3:10.24 (43.72)     3:54.58 (44.34)     4:29.37 (34.79)     5:01.91 (32.54)
  2 Forster, Anne       46 CURL BURKE MASTE     6:30.00    6:19.45          7  
                  41.77     1:32.90 (51.13)     2:21.03 (48.13)     3:09.57 (48.54)
        4:00.81 (51.24)     4:52.59 (51.78)     5:36.63 (44.04)     6:19.45 (42.82)
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 26.73   4/17/2011 Lisa Bennett, VMST                           
        NATL: ! 24.92    5/4/2008 TRACI GRANGER                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Voorhees, Carolyn   50 NORTH BALTIMORE        25.90      26.03Z         9  
  2 Brightwell, Kim     52 RESTON MASTERS S       28.71      27.87          7  
  3 Burke, Barbara      50 COLONIALS 1776         28.75      28.87          6  
  4 Pennington, Cather  53 FAIRFAX COUNTY M       28.90      29.95          5  
  5 Spence, Denise      52 NEW ENGLAND MAST       29.21      30.04          4  
  6 Moynahan, Karen     54 RESTON MASTERS S     1:00.00      31.15          3  
  7 Toner, Karlin       50 PATRIOT MASTERS        33.00      32.85          2  
  8 West, Donna         50 BINGHAMTON UNIV        39.00      36.28          1  
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        ZONE: Z 27.91   4/23/2006 Janet Bright                                 
        NATL: ! 24.92    5/4/2008 TRACI GRANGER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Livingston, Leslie        50 PATRIOT MASTERS           NT      25.31Z       
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 59.66   4/17/2011 Lisa Bennett, VMST                           
        NATL: ! 54.38   5/17/2002 LAURA VAL                                    
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Voorhees, Carolyn   50 NORTH BALTIMORE        58.41      58.45Z         9  
                  27.49       58.45 (30.96)                                        
  2 Swanson, Vibeke     50 COLONIALS 1776       1:00.19      59.91          7  
                  29.20       59.91 (30.71)                                        
  3 Hajost, Cynthia     52 RESTON MASTERS S     1:05.00    1:05.97          6  
                  31.56     1:05.97 (34.41)                                        
  4 Spence, Denise      52 NEW ENGLAND MAST     1:06.19    1:07.31          5  
                  31.75     1:07.31 (35.56)                                        
  5 Miller, Patty       51 VIRGINIA MASTERS     1:25.00    1:17.94          4  
                  36.64     1:17.94 (41.30)                                        
  6 Wallace, Karen      50 CHESAPEAKE REGIO     1:26.80    1:24.06          3  
                  40.39     1:24.06 (43.67)                                        
  7 Geanacopoulos, Dap  54 UNAT                 1:23.91    1:33.03          2  
                  41.61     1:33.03 (51.42)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 2:09.76   4/26/2009 Lisa Bennett, SQST                         
        NATL: ! 1:59.55   5/17/2002 LAURA VAL                                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Swanson, Vibeke     50 COLONIALS 1776       2:12.21    2:08.76Z         9  
                  29.98     1:02.86 (32.88)     1:36.35 (33.49)     2:08.76 (32.41)
  2 Hajost, Cynthia     52 RESTON MASTERS S     2:21.00    2:26.90          7  
                  32.35     1:09.41 (37.06)     1:48.74 (39.33)     2:26.90 (38.16)
  3 Moynahan, Karen     54 RESTON MASTERS S     3:00.00    2:40.10          6  
                  35.74     1:16.42 (40.68)     1:59.03 (42.61)     2:40.10 (41.07)
  4 West, Donna         50 BINGHAMTON UNIV      3:20.00    2:48.89          5  
                  39.06     1:21.41 (42.35)     2:06.07 (44.66)     2:48.89 (42.82)
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 5:45.58   4/17/2011 Katherine Branch, NEM                      
        NATL: ! 5:16.88   5/10/2009 S HEIM-BOWEN                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hajost, Cynthia     52 RESTON MASTERS S     6:20.00    6:22.69          9  
                  31.44     1:07.12 (35.68)     1:44.32 (37.20)     2:23.29 (38.97)
        3:02.65 (39.36)     3:42.38 (39.73)     4:22.10 (39.72)     5:02.38 (40.28)
        5:43.24 (40.86)     6:22.69 (39.45)                                        
  2 Mitrowitz, Karen    51 BINGHAMTON UNIV      7:45.00    7:18.95          7  
                  38.63     1:21.96 (43.33)     2:07.65 (45.69)     2:54.27 (46.62)
        3:39.68 (45.41)     4:24.89 (45.21)     5:09.59 (44.70)     5:54.02 (44.43)
        6:38.24 (44.22)     7:18.95 (40.71)                                        
 
Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 12:10.44   4/15/2007 Tracy Grilli, NEM                         
        NATL: ! 11:13.96   5/20/2010 DENISE BROWN                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hajost, Cynthia     52 RESTON MASTERS S    12:43.00   12:39.85          9  
                  32.88     1:09.35 (36.47)     1:46.23 (36.88)     2:23.31 (37.08)
        3:00.69 (37.38)     3:38.15 (37.46)     4:16.14 (37.99)     4:54.45 (38.31)
        5:32.70 (38.25)     6:11.47 (38.77)     6:49.98 (38.51)     7:28.83 (38.85)
        8:07.27 (38.44)     8:46.20 (38.93)     9:25.12 (38.92)    10:04.20 (39.08)
       10:43.34 (39.14)    11:22.99 (39.65)    12:01.86 (38.87)    12:39.85 (37.99)
  2 Perfall, Betty      54 ALEXANDRIA AQUAT    14:23.00   14:00.28          7  
                  32.96     1:11.64 (38.68)     1:54.08 (42.44)     2:37.17 (43.09)
        3:20.06 (42.89)     4:03.25 (43.19)     4:46.63 (43.38)     5:29.62 (42.99)
        6:12.08 (42.46)     6:55.72 (43.64)     7:38.99 (43.27)     8:21.51 (42.52)
        9:04.58 (43.07)     9:47.34 (42.76)    10:30.05 (42.71)    11:13.13 (43.08)
       11:55.67 (42.54)    12:38.56 (42.89)    13:20.34 (41.78)    14:00.28 (39.94)
 
Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 20:22.29   4/15/2007 N.Steadman-Martin                         
        NATL: ! 18:42.24   4/14/2002 LAURA VAL                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Woods, Tina         54 COLONIALS 1776      25:41.17   24:37.03          9  
                  40.14     1:24.33 (44.19)     2:08.70 (44.37)     2:53.33 (44.63)
        3:37.70 (44.37)     4:22.40 (44.70)     5:07.44 (45.04)     5:52.54 (45.10)
        6:37.48 (44.94)     7:22.37 (44.89)     8:06.58 (44.21)     8:51.07 (44.49)
        9:35.58 (44.51)    10:20.57 (44.99)    11:05.09 (44.52)    11:49.51 (44.42)
       12:34.61 (45.10)    13:19.61 (45.00)    14:04.61 (45.00)    14:49.90 (45.29)
       15:34.97 (45.07)    16:20.14 (45.17)    17:05.22 (45.08)    17:50.86 (45.64)
       18:35.94 (45.08)    19:20.66 (44.72)    20:05.80 (45.14)    20:51.32 (45.52)
       21:36.83 (45.51)    22:22.00 (45.17)    23:07.24 (45.24)    23:52.67 (45.43)
       24:37.03 (44.36)
  2 Menes, Rebecca      51 DISTRICT OF COLU    32:00.00   29:35.65          7  
                  48.62     1:40.60 (51.98)     2:33.50 (52.90)     3:26.76 (53.26)
        4:19.62 (52.86)     5:13.28 (53.66)     6:06.75 (53.47)     7:01.21 (54.46)
        7:54.98 (53.77)     8:48.95 (53.97)     9:43.47 (54.52)    10:38.14 (54.67)
       11:31.65 (53.51)    12:26.38 (54.73)    13:21.66 (55.28)    14:16.45 (54.79)
       15:11.20 (54.75)    16:05.35 (54.15)    16:59.68 (54.33)    17:53.56 (53.88)
       18:47.99 (54.43)    19:43.34 (55.35)    20:37.50 (54.16)    21:32.28 (54.78)
       22:27.05 (54.77)    23:21.42 (54.37)    24:15.96 (54.54)    25:09.79 (53.83)
       26:06.34 (56.55)    27:01.27 (54.93)    27:54.64 (53.37)    28:46.67 (52.03)
       29:35.65 (48.98)
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 30.61   4/17/2011 Kim Brightwell, RMST                         
        NATL: ! 28.74   6/23/2002 J SWAGERTY-HILL                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brightwell, Kim     52 RESTON MASTERS S       30.68      31.68          9  
  2 Hajost, Cynthia     52 RESTON MASTERS S       35.80      36.79          7  
  3 Mitrowitz, Karen    51 BINGHAMTON UNIV        39.00      38.96          6  
  4 Rodriguez, Deborah  54 RESTON MASTERS S     1:33.00      52.69          5  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:07.18   4/17/2011 Kim Brightwell, RMST                       
        NATL: ! 1:02.67    5/4/2008 K ANDRUS-HUGHES                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Swanson, Vibeke     50 COLONIALS 1776       1:06.60    1:06.96Z         9  
                  33.09     1:06.96 (33.87)                                        
  2 Hajost, Cynthia     52 RESTON MASTERS S     1:16.50    1:15.45          7  
                  37.27     1:15.45 (38.18)                                        
  3 Rodriguez, Deborah  54 RESTON MASTERS S     3:07.00    2:41.62          6  
                1:13.34   2:41.62 (1:28.28)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:30.46   4/15/2007 N.Steadman-Martin, GSM                     
        NATL: ! 2:16.65   4/17/2010 BONNIE BILICH                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hajost, Cynthia     52 RESTON MASTERS S     2:42.00    2:45.91          9  
                  39.37     1:21.60 (42.23)     2:04.42 (42.82)     2:45.91 (41.49)
  2 Rodriguez, Deborah  54 RESTON MASTERS S     5:33.00    6:06.28          7  
                1:22.71   2:53.58 (1:30.87)   4:30.18 (1:36.60)   6:06.28 (1:36.10)
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 34.09   4/24/2010 Lisa Bennett, Virginia Masters               
        NATL: ! 32.37   5/21/2010 BRIGITTE HEUER                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Spence, Denise      52 NEW ENGLAND MAST       35.35      35.97          9  
  2 Burke, Barbara      50 COLONIALS 1776         37.41      37.24          7  
  3 Brightwell, Kim     52 RESTON MASTERS S       38.29      38.26          6  
  4 Toner, Karlin       50 PATRIOT MASTERS        39.32      38.87          5  
  5 Wallace, Karen      50 CHESAPEAKE REGIO       45.08      44.57          4  
  6 Geanacopoulos, Dap  54 UNAT                   45.96      49.68          3  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:13.46   4/25/2010 Lisa Bennett, Virginia Masters             
        NATL: ! 1:12.25    5/7/2010 JENNY COOK                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Spence, Denise      52 NEW ENGLAND MAST     1:17.87    1:19.10          9  
                  37.14     1:19.10 (41.96)                                        
  2 Burke, Barbara      50 COLONIALS 1776       1:23.25    1:20.51          7  
                  38.11     1:20.51 (42.40)                                        
  3 Toner, Karlin       50 PATRIOT MASTERS      1:28.50    1:27.33          6  
                  41.84     1:27.33 (45.49)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:48.33   4/24/2010 Dara Wilber, Southern Marlins              
        NATL: ! 2:37.95   4/17/2010 COKIE LEPINSKI                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Swanson, Vibeke     50 COLONIALS 1776       3:00.64    2:48.53          9  
                  39.33     1:22.22 (42.89)     2:05.54 (43.32)     2:48.53 (42.99)
  2 Miller, Patty       51 VIRGINIA MASTERS     2:56.87    2:54.38          7  
                  40.31     1:24.33 (44.02)     2:09.38 (45.05)     2:54.38 (45.00)
  3 Spence, Denise      52 NEW ENGLAND MAST     2:55.02    2:55.56          6  
                  39.72     1:24.61 (44.89)     2:10.02 (45.41)     2:55.56 (45.54)
  4 Burke, Barbara      50 COLONIALS 1776       3:00.78    2:59.19          5  
                  41.86     1:28.11 (46.25)     2:15.41 (47.30)     2:59.19 (43.78)
  5 Wallace, Karen      50 CHESAPEAKE REGIO     3:35.04    3:29.05          4  
                  46.52     1:38.71 (52.19)     2:34.47 (55.76)     3:29.05 (54.58)
  6 Geanacopoulos, Dap  54 UNAT                 3:30.00    3:56.99          3  
                  53.61   1:54.60 (1:00.99)   2:57.49 (1:02.89)     3:56.99 (59.50)
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 30.74   4/25/2010 Elizabeth Hogan, Anne Arundel Amp            
        NATL: ! 26.77   5/10/2009 TRACI GRANGER                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie  50 PATRIOT MASTERS        26.79      26.63!         9  
  2 Voorhees, Carolyn   50 NORTH BALTIMORE        28.50      28.06Z         7  
  3 Burke, Barbara      50 COLONIALS 1776         31.65      31.38          6  
  4 Brightwell, Kim     52 RESTON MASTERS S       32.29      31.68          5  
  5 Hyland, Cynthia     51 RESTON MASTERS S       35.00      34.46          4  
  6 Snyder, Sharon      53 ASPHALT GREEN MA       50.00      46.84          3  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 1:07.99   4/25/2009 Lisa Bennett, SQST                         
        NATL: ! 1:00.28   5/10/2009 TRACI GRANGER                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burke, Barbara      50 COLONIALS 1776       1:17.28    1:14.93          9  
                  34.51     1:14.93 (40.42)                                        
  2 Snyder, Sharon      53 ASPHALT GREEN MA     1:50.00    1:47.19          7  
                  49.46     1:47.19 (57.73)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 2:34.33   4/25/2010 Elizabeth Hogan, Anne Arundel Amp          
        NATL: ! 2:15.18   5/17/2002 LAURA VAL                                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burke, Barbara      50 COLONIALS 1776       2:52.37    2:58.20          9  
                  35.91     1:21.89 (45.98)     2:10.43 (48.54)     2:58.20 (47.77)
  2 Mitrowitz, Karen    51 BINGHAMTON UNIV      4:15.00    3:53.41          7  
                  43.02     1:42.44 (59.42)   2:45.12 (1:02.68)   3:53.41 (1:08.29)
  3 Snyder, Sharon      53 ASPHALT GREEN MA     4:00.00    4:00.08          6  
                  50.70   1:51.72 (1:01.02)   2:57.22 (1:05.50)   4:00.08 (1:02.86)
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:09.23   4/25/2010 Kim Brightwell, Reston Masters S           
        NATL: ! 1:03.72   5/10/2009 AHELEE SUE OSBORN                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Swanson, Vibeke     50 COLONIALS 1776       1:10.10    1:07.55Z         9  
                  31.40     1:07.55 (36.15)                                        
  2 Voorhees, Carolyn   50 NORTH BALTIMORE      1:09.00    1:09.20Z         7  
                  31.21     1:09.20 (37.99)                                        
  3 Brightwell, Kim     52 RESTON MASTERS S     1:10.00    1:11.19          6  
                  32.70     1:11.19 (38.49)                                        
  4 Spence, Denise      52 NEW ENGLAND MAST     1:15.37    1:14.65          5  
                  35.36     1:14.65 (39.29)                                        
  5 Pennington, Cather  53 FAIRFAX COUNTY M     1:40.40    1:24.39          4  
                  39.00     1:24.39 (45.39)                                        
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:32.48   4/24/2010 Dara Wilber, Southern Marlins              
        NATL: ! 2:17.52   4/10/2011 JILL HERNANDEZ                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Swanson, Vibeke     50 COLONIALS 1776       2:28.15    2:26.77Z         9  
                  33.55     1:09.44 (35.89)     1:53.81 (44.37)     2:26.77 (32.96)
  2 Miller, Patty       51 VIRGINIA MASTERS     2:41.81    2:41.83          7  
                  35.40     1:20.80 (45.40)     2:03.81 (43.01)     2:41.83 (38.02)
  3 Snyder, Sharon      53 ASPHALT GREEN MA     3:50.00    3:50.25          6  
                  50.97   1:53.85 (1:02.88)   2:59.47 (1:05.62)     3:50.25 (50.78)
 
Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 5:32.64   4/15/2007 N.Steadman-Martin, GSM                     
        NATL: ! 4:56.39   5/10/2009 AHELEE SUE OSBORN                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burke, Barbara      50 COLONIALS 1776       5:44.33    5:42.80          9  
                  38.56     1:23.49 (44.93)     2:09.25 (45.76)     2:56.14 (46.89)
        3:42.74 (46.60)     4:29.33 (46.59)     5:07.45 (38.12)     5:42.80 (35.35)
  2 Mitrowitz, Karen    51 BINGHAMTON UNIV      8:00.00    7:10.13          7  
                  44.89     1:40.16 (55.27)   2:40.93 (1:00.77)   3:41.86 (1:00.93)
        4:41.11 (59.25)     5:39.33 (58.22)     6:26.82 (47.49)     7:10.13 (43.31)
  3 Snyder, Sharon      53 ASPHALT GREEN MA     8:30.00    7:59.66          6  
                  50.15   1:50.83 (1:00.68)   2:52.99 (1:02.16)   3:55.30 (1:02.31)
      5:03.39 (1:08.09)   6:12.21 (1:08.82)     7:06.56 (54.35)     7:59.66 (53.10)
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 27.03    5/8/1990 Jane Bruner                                  
        NATL: ! 25.29   5/10/2009 LAURA VAL                                    
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wymelenberg, Lynn   56 RESTON MASTERS S       30.25      30.86          9  
  2 Craffey, Joan       59 ASPHALT GREEN MA       32.15      31.27          7  
  3 Figenshu, Susan     57 COLONIALS 1776         32.76      32.09          6  
  4 Merena, Elizabeth   59 UNAT                   33.27      32.56          5  
  5 Benn, Cheryl        58 VIRGINIA MASTERS       35.00      35.91          4  
  6 Duquette, Bobbe     58 CURL BURKE MASTE       40.00      38.40          3  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:02.38    5/8/1990 Jane Bruner                                
        NATL: !   54.72    5/4/2008 LAURA VAL                                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wymelenberg, Lynn   56 RESTON MASTERS S     1:06.77    1:08.21          9  
                  32.89     1:08.21 (35.32)                                        
  2 Craffey, Joan       59 ASPHALT GREEN MA     1:10.00    1:09.17          7  
                  33.99     1:09.17 (35.18)                                        
  3 Figenshu, Susan     57 COLONIALS 1776       1:13.85    1:10.65          6  
                  33.61     1:10.65 (37.04)                                        
  4 Benn, Cheryl        58 VIRGINIA MASTERS     1:27.04    1:24.19          5  
                  39.99     1:24.19 (44.20)                                        
  5 Lampe, Betty        56 UNAT                 1:35.69    1:27.71          4  
                  42.07     1:27.71 (45.64)                                        
  6 Maxbauer, Christin  58 MICHIGAN MASTERS     1:30.00    1:28.75          3  
                  41.45     1:28.75 (47.30)                                        
  7 Duquette, Bobbe     58 CURL BURKE MASTE     1:35.00    1:36.31          2  
                  42.55     1:36.31 (53.76)                                        
  8 Brisk, Diane        56 RESTON MASTERS S     2:33.00    1:38.30          1  
                  46.33     1:38.30 (51.97)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 2:24.68    4/4/2004 Marcia Barry, VMST                         
        NATL: ! 1:59.02   5/10/2009 LAURA VAL                                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Craffey, Joan       59 ASPHALT GREEN MA     2:29.64    2:28.79          9  
                  34.83     1:12.50 (37.67)     1:51.26 (38.76)     2:28.79 (37.53)
  2 Wymelenberg, Lynn   56 RESTON MASTERS S     2:28.67    2:30.34          7  
                  33.76     1:11.99 (38.23)     1:51.55 (39.56)     2:30.34 (38.79)
  3 Belva, Carol        56 BINGHAMTON UNIV      2:44.00    2:39.28          6  
                  38.24     1:19.03 (40.79)     2:00.60 (41.57)     2:39.28 (38.68)
  4 Braaten, Kitten     56 VIRGINIA MASTERS     2:50.25    2:40.27          5  
                  36.91     1:17.61 (40.70)     1:59.52 (41.91)     2:40.27 (40.75)
  5 Figenshu, Susan     57 COLONIALS 1776       2:53.87    2:49.97          4  
                  37.07     1:19.85 (42.78)     2:05.62 (45.77)     2:49.97 (44.35)
  6 Lampe, Betty        56 UNAT                 3:19.48    3:10.91          3  
                  42.77     1:30.98 (48.21)     2:21.68 (50.70)     3:10.91 (49.23)
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 5:54.39   4/17/2011 Shirley Loftus-Charley, VMST               
        NATL: ! 5:27.33   1/25/2009 LAURA VAL                                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Craffey, Joan       59 ASPHALT GREEN MA     6:37.00    6:33.21          9  
                  36.68     1:15.87 (39.19)     1:56.10 (40.23)     2:36.51 (40.41)
        3:16.69 (40.18)     3:56.70 (40.01)     4:36.43 (39.73)     5:16.22 (39.79)
        5:55.97 (39.75)     6:33.21 (37.24)                                        
  2 Wymelenberg, Lynn   56 RESTON MASTERS S     6:56.07    6:51.02          7  
                  36.78     1:17.74 (40.96)     1:59.51 (41.77)     2:42.21 (42.70)
        3:24.05 (41.84)     4:05.81 (41.76)     4:47.58 (41.77)     5:29.15 (41.57)
        6:10.55 (41.40)     6:51.02 (40.47)                                        
  3 Braaten, Kitten     56 VIRGINIA MASTERS     7:12.32    6:55.48          6  
                  37.52     1:19.08 (41.56)     2:01.02 (41.94)     2:43.23 (42.21)
        3:25.50 (42.27)     4:07.82 (42.32)     4:50.29 (42.47)     5:32.33 (42.04)
        6:14.52 (42.19)     6:55.48 (40.96)                                        
  4 Belva, Carol        56 BINGHAMTON UNIV      7:07.00    7:02.76          5  
                  40.42     1:22.25 (41.83)     2:04.57 (42.32)     2:47.40 (42.83)
        3:30.26 (42.86)     4:13.10 (42.84)     4:56.07 (42.97)     5:39.45 (43.38)
        6:22.26 (42.81)     7:02.76 (40.50)                                        
  5 Figenshu, Susan     57 COLONIALS 1776       7:47.40    7:38.55          4  
                  38.85     1:22.26 (43.41)     2:08.81 (46.55)     2:56.54 (47.73)
        3:44.27 (47.73)     4:32.29 (48.02)     5:19.50 (47.21)     6:07.24 (47.74)
        6:54.33 (47.09)     7:38.55 (44.22)                                        
  6 Brisk, Diane        56 RESTON MASTERS S    12:03.00   10:16.17          3  
                  50.69   1:54.44 (1:03.75)   2:56.45 (1:02.01)   3:59.64 (1:03.19)
      5:02.46 (1:02.82)   6:06.20 (1:03.74)   7:12.71 (1:06.51)   8:14.54 (1:01.83)
      9:17.02 (1:02.48)    10:16.17 (59.15)                                        
 
Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 11:49.98   4/17/2011 Shirley Loftus-Charley, VMST              
        NATL: ! 11:20.53   3/13/2010 LAURA VAL                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Braaten, Kitten     56 VIRGINIA MASTERS    14:45.23   14:08.87          9  
                  37.77     1:19.31 (41.54)     2:02.03 (42.72)     2:44.40 (42.37)
        3:26.76 (42.36)     4:09.06 (42.30)     4:51.59 (42.53)     5:34.37 (42.78)
        6:16.80 (42.43)     6:59.62 (42.82)     7:42.18 (42.56)     8:24.91 (42.73)
        9:07.91 (43.00)     9:50.82 (42.91)    10:33.65 (42.83)    11:16.95 (43.30)
       12:00.00 (43.05)    12:43.10 (43.10)    13:26.29 (43.19)    14:08.87 (42.58)
  2 Belva, Carol        56 BINGHAMTON UNIV     14:25.00   14:11.21          7  
                  39.56     1:20.86 (41.30)     2:03.53 (42.67)     2:45.82 (42.29)
        3:28.39 (42.57)     4:11.21 (42.82)     4:53.80 (42.59)     5:37.09 (43.29)
        6:20.33 (43.24)     7:03.25 (42.92)     7:45.99 (42.74)     8:28.79 (42.80)
        9:11.01 (42.22)     9:54.01 (43.00)    10:36.87 (42.86)    11:19.82 (42.95)
       12:03.35 (43.53)    12:46.17 (42.82)    13:29.49 (43.32)    14:11.21 (41.72)
  3 Wymelenberg, Lynn   56 RESTON MASTERS S    14:20.44   14:14.27          6  
                  37.06     1:18.13 (41.07)     2:00.38 (42.25)     2:42.93 (42.55)
        3:25.57 (42.64)     4:07.96 (42.39)     4:50.95 (42.99)     5:33.75 (42.80)
        6:17.58 (43.83)     7:01.71 (44.13)     7:45.72 (44.01)     8:28.98 (43.26)
        9:12.75 (43.77)     9:56.94 (44.19)    10:41.04 (44.10)    11:24.20 (43.16)
       12:07.56 (43.36)    12:51.08 (43.52)    13:33.56 (42.48)    14:14.27 (40.71)
 
Women 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 21:55.06    4/4/2004 Marcia Barry, VMST                        
        NATL: ! 18:56.04   4/16/2010 LAURA VAL                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Craffey, Joan       59 ASPHALT GREEN MA    24:01.00   22:05.35          9  
                  36.63     1:17.44 (40.81)     1:58.21 (40.77)     2:38.79 (40.58)
        3:19.15 (40.36)     3:59.34 (40.19)     4:39.91 (40.57)     5:20.31 (40.40)
        6:00.73 (40.42)     6:40.92 (40.19)     7:21.56 (40.64)     8:02.02 (40.46)
        8:42.23 (40.21)     9:22.71 (40.48)    10:03.13 (40.42)    10:43.77 (40.64)
       11:24.04 (40.27)    12:04.90 (40.86)    12:45.58 (40.68)    13:26.43 (40.85)
       14:06.33 (39.90)    14:46.47 (40.14)    15:26.64 (40.17)    16:06.93 (40.29)
       16:46.71 (39.78)    17:26.95 (40.24)    18:07.24 (40.29)    18:47.48 (40.24)
       19:27.68 (40.20)    20:07.46 (39.78)    20:47.82 (40.36)    21:27.58 (39.76)
       22:05.35 (37.77)
  2 Wagner, Cheryl      59 TERRAPIN MASTERS    26:00.00   25:45.43          7  
                  40.45     1:26.05 (45.60)     2:12.42 (46.37)     2:59.93 (47.51)
        3:46.48 (46.55)     4:33.95 (47.47)     5:21.07 (47.12)     6:08.23 (47.16)
        6:54.98 (46.75)     7:41.76 (46.78)     8:28.75 (46.99)     9:16.20 (47.45)
       10:02.64 (46.44)    10:50.62 (47.98)    11:38.25 (47.63)    12:25.76 (47.51)
       13:12.33 (46.57)    13:59.97 (47.64)    14:47.05 (47.08)    15:35.02 (47.97)
       16:22.59 (47.57)    17:10.28 (47.69)    17:58.39 (48.11)    18:46.00 (47.61)
       19:33.32 (47.32)    20:19.90 (46.58)    21:06.47 (46.57)    21:52.80 (46.33)
       22:39.61 (46.81)    23:27.97 (48.36)    24:15.26 (47.29)    25:01.06 (45.80)
       25:45.43 (44.37)
  3 Maxbauer, Christin  58 MICHIGAN MASTERS    30:00.00   29:26.84          6  
                  45.63     1:37.15 (51.52)     2:32.33 (55.18)     3:24.61 (52.28)
        4:18.16 (53.55)     5:11.53 (53.37)     6:05.24 (53.71)     6:58.05 (52.81)
        7:49.94 (51.89)     8:43.13 (53.19)     9:36.74 (53.61)    10:29.65 (52.91)
       11:23.53 (53.88)    12:15.97 (52.44)    13:09.50 (53.53)    14:04.41 (54.91)
       14:58.29 (53.88)    15:53.12 (54.83)    16:45.03 (51.91)    17:38.37 (53.34)
       18:32.52 (54.15)    19:26.74 (54.22)    20:20.82 (54.08)    21:16.70 (55.88)
       22:11.80 (55.10)    23:06.73 (54.93)    24:04.60 (57.87)    24:58.75 (54.15)
       25:53.54 (54.79)    26:47.04 (53.50)    27:41.49 (54.45)    28:34.88 (53.39)
       29:26.84 (51.96)
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 36.03    4/2/2000 Barbara Frid                                 
        NATL: ! 28.88   3/28/2010 LAURA VAL                                    
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Craffey, Joan       59 ASPHALT GREEN MA       36.41      37.45          9  
  2 Figenshu, Susan     57 COLONIALS 1776         41.76      39.79          7  
  3 Wymelenberg, Lynn   56 RESTON MASTERS S       45.42      46.34          6  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:14.98   4/15/2007 Denise Kirwan, DCM                         
        NATL: ! 1:04.65   5/23/2010 LAURA VAL                                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Craffey, Joan       59 ASPHALT GREEN MA     1:16.27    1:19.76          9  
                  40.24     1:19.76 (39.52)                                        
  2 Belva, Carol        56 BINGHAMTON UNIV      1:29.00    1:32.18          7  
                  44.90     1:32.18 (47.28)                                        
  3 Brisk, Diane        56 RESTON MASTERS S     2:53.00    2:15.83          6  
 
Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:38.49   4/15/2007 Denise Kirwan, DCM                         
        NATL: ! 2:21.27    2/6/2010 LAURA VAL                                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Craffey, Joan       59 ASPHALT GREEN MA     2:45.00    2:43.74          9  
                  39.68     1:20.92 (41.24)     2:02.91 (41.99)     2:43.74 (40.83)
  2 Belva, Carol        56 BINGHAMTON UNIV      3:14.00    3:11.56          7  
                  45.80     1:34.95 (49.15)     2:23.76 (48.81)     3:11.56 (47.80)
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 36.05    5/8/1990 Jane Bruner                                  
        NATL: ! 33.76   5/14/2011 LISA BENNETT                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 White, Maureen      57 CHESAPEAKE REGIO       43.00      42.20          9  
  2 Merena, Elizabeth   59 UNAT                   43.05      42.37          7  
  3 Lampe, Betty        56 UNAT                   51.73      46.22          6  
  4 Belva, Carol        56 BINGHAMTON UNIV        51.00      46.59          5  
  5 Wymelenberg, Lynn   56 RESTON MASTERS S       51.01      48.81          4  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:19.22   4/12/1992 Jane Bruner                                
        NATL: ! 1:13.91   5/13/2011 LISA BENNETT                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Merena, Elizabeth   59 UNAT                 1:36.42    1:34.19          9  
                  44.26     1:34.19 (49.93)                                        
  2 Belva, Carol        56 BINGHAMTON UNIV      1:51.00    1:39.65          7  
                  48.20     1:39.65 (51.45)                                        
  3 Lampe, Betty        56 UNAT                 1:49.06    1:40.71          6  
                  48.16     1:40.71 (52.55)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:53.73   4/17/2011 Janet Bright, 1776                         
        NATL: ! 2:40.19   5/10/2009 CATHERINE KOHN                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 White, Maureen      57 CHESAPEAKE REGIO     3:27.72    3:23.66          9  
                  46.70     1:38.44 (51.74)     2:32.19 (53.75)     3:23.66 (51.47)
  2 Merena, Elizabeth   59 UNAT                 3:28.54    3:25.28          7  
                  47.13     1:39.66 (52.53)     2:34.77 (55.11)     3:25.28 (50.51)
  3 Belva, Carol        56 BINGHAMTON UNIV      3:50.00    3:32.79          6  
                  49.81     1:43.45 (53.64)     2:39.37 (55.92)     3:32.79 (53.42)
  4 Lampe, Betty        56 UNAT                 3:46.45    3:39.81          5  
                  48.29     1:43.90 (55.61)     2:43.14 (59.24)     3:39.81 (56.67)
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 32.11    5/8/1990 Jane Bruner                                  
        NATL: ! 28.20   4/10/2010 LAURA VAL                                    
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wymelenberg, Lynn   56 RESTON MASTERS S       40.73      36.46          9  
  2 Figenshu, Susan     57 COLONIALS 1776         39.12      36.68          7  
  3 Braaten, Kitten     56 VIRGINIA MASTERS       41.66      39.50          6  
  4 Lampe, Betty        56 UNAT                   50.20      44.51          5  
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 1:12.69   4/24/2010 Shirley Loftus-Charley, Virginia Masters   
        NATL: ! 1:01.31   5/10/2009 LAURA VAL                                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Braaten, Kitten     56 VIRGINIA MASTERS     1:29.42    1:28.20          9  
                  40.87     1:28.20 (47.33)                                        
  2 Lampe, Betty        56 UNAT                 1:50.90    1:39.19          7  
                  45.36     1:39.19 (53.83)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 3:06.21   4/12/1992 Judie Oliver                               
        NATL: ! 2:16.28   5/10/2009 LAURA VAL                                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Braaten, Kitten     56 VIRGINIA MASTERS     3:10.35    3:12.70          9  
                  41.40     1:30.10 (48.70)     2:21.32 (51.22)     3:12.70 (51.38)
  2 Maxbauer, Christin  58 MICHIGAN MASTERS     4:25.00    4:13.44          7  
                  56.90   2:02.78 (1:05.88)   3:09.56 (1:06.78)   4:13.44 (1:03.88)
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:12.85   4/12/1992 Jane Bruner                                
        NATL: ! 1:05.21   5/20/2007 LAURA VAL                                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Craffey, Joan       59 ASPHALT GREEN MA     1:20.90    1:19.85          9  
                  38.22     1:19.85 (41.63)                                        
  2 Belva, Carol        56 BINGHAMTON UNIV      1:29.00    1:24.94          7  
                  40.44     1:24.94 (44.50)                                        
  3 Wymelenberg, Lynn   56 RESTON MASTERS S     1:24.77    1:27.70          6  
                  41.32     1:27.70 (46.38)                                        
  4 Merena, Elizabeth   59 UNAT                 1:29.73    1:28.93          5  
                  44.34     1:28.93 (44.59)                                        
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:35.70   4/24/2010 Shirley Loftus-Charley, Virginia Masters   
        NATL: ! 2:21.91   5/22/2010 LAURA VAL                                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Belva, Carol        56 BINGHAMTON UNIV      3:09.00    3:10.48          9  
                  43.81     1:32.19 (48.38)     2:27.98 (55.79)     3:10.48 (42.50)
 -- Craffey, Joan       59 ASPHALT GREEN MA     2:53.66         DQ        
      20 Alternating Kick - fly
                  39.49     1:23.81 (44.32)     2:15.78 (51.97)          DQ (38.71)
 
Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 5:29.09   4/25/2010 Shirley Loftus-Charley, Virginia Masters   
        NATL: ! 5:03.92    5/7/2010 LAURA VAL                                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Belva, Carol        56 BINGHAMTON UNIV      7:00.00    6:41.62          9  
                  45.41     1:37.98 (52.57)     2:31.70 (53.72)     3:22.11 (50.41)
        4:16.21 (54.10)     5:12.01 (55.80)     5:57.91 (45.90)     6:41.62 (43.71)
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:04.78   4/20/1997 Jane Bruner                                
        NATL: !   59.41   5/22/2010 CHARLOTTE DAVIS                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Loftus-Charley, Sh  60 VIRGINIA MASTERS     1:05.01    1:04.18Z         9  
                  31.25     1:04.18 (32.93)                                        
  2 Lengle, Patricia    62 ARLINGTON MASTER     1:15.00    1:21.54          7  
                  38.98     1:21.54 (42.56)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 2:27.74   4/25/2010 Ann Lyttle, Georgia Masters                
        NATL: ! 2:13.65   4/30/2011 CHARLOTTE DAVIS                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kirwan, Denise      60 CURL BURKE MASTE     2:37.00    2:32.44          9  
                  35.73     1:14.97 (39.24)     1:54.56 (39.59)     2:32.44 (37.88)
  2 Tourtual, Dorothy   60 BINGHAMTON UNIV      2:40.00    2:40.06          7  
                  38.07     1:18.80 (40.73)     2:00.75 (41.95)     2:40.06 (39.31)
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 6:48.53   4/25/2009 Ann Lyttle, DCM                            
        NATL: ! 5:57.32   4/30/2011 CHARLOTTE DAVIS                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tourtual, Dorothy   60 BINGHAMTON UNIV      7:05.00    6:53.99          9  
                  38.43     1:19.67 (41.24)     2:02.08 (42.41)     2:44.40 (42.32)
        3:26.46 (42.06)     4:09.00 (42.54)     4:50.83 (41.83)     5:32.86 (42.03)
        6:14.25 (41.39)     6:53.99 (39.74)                                        
  2 Johnston, Jennifer  64 CURL BURKE MASTE    13:18.00   12:21.45          7  
                1:08.44   2:21.90 (1:13.46)   3:38.09 (1:16.19)   4:53.94 (1:15.85)
      6:10.00 (1:16.06)   7:24.66 (1:14.66)   8:40.19 (1:15.53)   9:54.56 (1:14.37)
     11:09.15 (1:14.59)  12:21.45 (1:12.30)                                        
 
Women 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 14:00.90   4/23/2010 Ann Lyttle, Georgia Masters               
        NATL: ! 12:17.18   5/20/2010 CELESTE MILLER                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tourtual, Dorothy   60 BINGHAMTON UNIV     14:20.00   13:57.06Z         9  
                  38.16     1:19.07 (40.91)     2:01.39 (42.32)     2:43.97 (42.58)
        3:26.26 (42.29)     4:08.46 (42.20)     4:50.79 (42.33)     5:33.18 (42.39)
        6:15.22 (42.04)     6:57.45 (42.23)     7:39.32 (41.87)     8:21.70 (42.38)
        9:03.82 (42.12)     9:45.85 (42.03)    10:28.39 (42.54)    11:10.71 (42.32)
       11:52.89 (42.18)    12:35.06 (42.17)    13:17.60 (42.54)    13:57.06 (39.46)
 
Women 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 23:17.79    5/1/1994 Ronnie Kamphausen                         
        NATL: ! 20:24.14   4/16/2010 CELESTE MILLER                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Jennifer  64 CURL BURKE MASTE    43:34.00   41:07.54          9  
                1:08.94   2:21.20 (1:12.26)   3:35.21 (1:14.01)   4:50.21 (1:15.00)
      6:05.84 (1:15.63)   7:21.86 (1:16.02)   8:37.03 (1:15.17)   9:52.10 (1:15.07)
     11:08.13 (1:16.03)  12:23.06 (1:14.93)  13:38.13 (1:15.07)  14:53.57 (1:15.44)
     16:07.48 (1:13.91)  17:22.03 (1:14.55)  18:36.74 (1:14.71)  19:51.36 (1:14.62)
     21:05.48 (1:14.12)  22:19.03 (1:13.55)  23:34.72 (1:15.69)  24:50.87 (1:16.15)
     26:06.45 (1:15.58)  27:21.90 (1:15.45)  28:36.81 (1:14.91)  29:51.48 (1:14.67)
     31:07.29 (1:15.81)  32:22.70 (1:15.41)  33:37.25 (1:14.55)  34:51.79 (1:14.54)
     36:07.46 (1:15.67)  37:23.08 (1:15.62)  38:39.28 (1:16.20)  39:55.38 (1:16.10)
     41:07.54 (1:12.16)
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 36.61    5/5/1996 Jane Bruner                                  
        NATL: ! 30.83    5/1/2011 PATRICIA MURPHY                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kirwan, Denise      60 CURL BURKE MASTE       37.00      36.67          9  
  2 Page, Katy          63 VIRGINIA MASTERS       43.00      43.27          7  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:20.41   3/22/1987 Clara Walker                               
        NATL: ! 1:08.17   4/30/2011 PATRICIA MURPHY                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Loftus-Charley, Sh  60 VIRGINIA MASTERS     1:18.69    1:17.33Z         9  
                  38.03     1:17.33 (39.30)                                        
  2 Lengle, Patricia    62 ARLINGTON MASTER     1:32.88    1:33.62          7  
                  46.13     1:33.62 (47.49)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:54.83    5/8/1990 Clara Walker                               
        NATL: ! 2:38.26   2/13/2011 DIANN UUSTAL                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tourtual, Dorothy   60 BINGHAMTON UNIV      3:00.00    3:15.51          9  
                  46.03     1:35.66 (49.63)     2:26.59 (50.93)     3:15.51 (48.92)
  2 Page, Katy          63 VIRGINIA MASTERS     3:23.00    3:26.86          7  
                  47.87     1:40.47 (52.60)     2:35.07 (54.60)     3:26.86 (51.79)
  3 Johnston, Jennifer  64 CURL BURKE MASTE     7:04.00    6:54.94          6  
                1:39.93   3:24.83 (1:44.90)   5:10.28 (1:45.45)   6:54.94 (1:44.66)
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 37.30    5/5/1996 Jane Bruner                                  
        NATL: ! 36.30   5/14/2006 GINGER PIERSON                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Loftus-Charley, Sh  60 VIRGINIA MASTERS       39.67      39.46          9  
 -- Dew, Rosemary       61 UNAT                 1:00.00         DQ        
      11 Non-simultaneous arms
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:22.04    5/2/1999 Joann Leilich                              
        NATL: ! 1:19.98    5/4/2008 GINGER PIERSON                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kirwan, Denise      60 CURL BURKE MASTE     1:27.00    1:27.08          9  
                  41.61     1:27.08 (45.47)                                        
  2 Dew, Rosemary       61 UNAT                 2:00.00    2:00.15          7  
                  54.17   2:00.15 (1:05.98)                                        
  3 Johnston, Jennifer  64 CURL BURKE MASTE     4:00.00    3:42.10          6  
                1:47.59   3:42.10 (1:54.51)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:56.39    5/2/1999 Joann Leilich                              
        NATL: ! 2:56.39    5/2/1999 JOANN LEILICH                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dew, Rosemary       61 UNAT                 4:00.00    4:22.31          9  
                  54.63   2:00.47 (1:05.84)   3:11.41 (1:10.94)   4:22.31 (1:10.90)
  2 Johnston, Jennifer  64 CURL BURKE MASTE     8:00.00    7:07.02          7  
                1:40.29   3:29.81 (1:49.52)   5:18.97 (1:49.16)   7:07.02 (1:48.05)
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 34.14    5/5/1996 Jane Bruner                                  
        NATL: ! 29.82   4/29/2011 PATRICIA MURPHY                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Loftus-Charley, Sh  60 VIRGINIA MASTERS       34.89      33.58Z         9  
 
Women 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 3:09.76   4/20/1997 Nancy Brown                                
        NATL: ! 2:37.22   5/10/2009 BARBARA DUNBAR                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tourtual, Dorothy   60 BINGHAMTON UNIV      3:32.00    3:35.10          9  
                  46.41     1:42.31 (55.90)     2:39.17 (56.86)     3:35.10 (55.93)
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:16.66   4/20/1997 Jane Bruner                                
        NATL: ! 1:08.64   5/23/2010 CHARLOTTE DAVIS                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Page, Katy          63 VIRGINIA MASTERS     1:36.00    1:38.33          9  
                  46.34     1:38.33 (51.99)                                        
 
Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:50.10   4/20/1997 Jane Bruner                                
        NATL: ! 2:31.84   5/22/2010 CHARLOTTE DAVIS                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Loftus-Charley, Sh  60 VIRGINIA MASTERS     2:40.63    2:36.65Z         9  
                  34.91     1:16.29 (41.38)     2:01.74 (45.45)     2:36.65 (34.91)
 
Women 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 6:14.21   4/20/1997 Nancy Brown                                
        NATL: ! 5:20.51   4/29/2011 CHARLOTTE DAVIS                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tourtual, Dorothy   60 BINGHAMTON UNIV      6:58.00    6:54.55          9  
                  48.39     1:45.74 (57.35)     2:37.15 (51.41)     3:27.49 (50.34)
      4:29.01 (1:01.52)     5:28.54 (59.53)     6:12.26 (43.72)     6:54.55 (42.29)
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 31.08   4/26/2009 Beth Schreiner, VMST                         
        NATL: ! 29.27   4/29/2011 CAROLYN BOAK                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Ruth       65 CURL BURKE MASTE       35.20      34.94          9  
  2 Hill, Marcia        67 ASPHALT GREEN MA       37.00      38.65          7  
  3 Manheim, Lucy       69 RESTON MASTERS S       40.00      46.50          6  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:09.79    5/9/1993 Clara Walker                               
        NATL: ! 1:06.01    4/2/2011 CAROLYN BOAK                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Ruth       65 CURL BURKE MASTE     1:17.91    1:16.25          9  
                  36.60     1:16.25 (39.65)                                        
  2 Hill, Marcia        67 ASPHALT GREEN MA     1:25.00    1:25.71          7  
                  41.02     1:25.71 (44.69)                                        
  3 Schanzer, Rosalyn   69 PATRIOT MASTERS      1:35.00    1:36.47          6  
                  45.67     1:36.47 (50.80)                                        
  4 Manheim, Lucy       69 RESTON MASTERS S     1:45.00    1:45.38          5  
                  51.01     1:45.38 (54.37)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 2:35.59    5/9/1993 Clara Walker                               
        NATL: ! 2:24.31   4/30/2011 CAROLYN BOAK                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Ruth       65 CURL BURKE MASTE     2:48.00    2:49.96          9  
                  39.55     1:23.04 (43.49)     2:06.62 (43.58)     2:49.96 (43.34)
  2 Schanzer, Rosalyn   69 PATRIOT MASTERS      3:10.00    3:18.78          7  
                  47.13     1:37.07 (49.94)     2:28.56 (51.49)     3:18.78 (50.22)
  3 Hill, Marcia        67 ASPHALT GREEN MA     3:05.00    3:31.34          6  
                  40.17     1:25.26 (45.09)   2:32.35 (1:07.09)     3:31.34 (58.99)
  4 Ecton, Catharine    67 SEA DEVIL SWIMMI     3:50.00    4:43.50          5  
                                                    3:31.46 ( )   4:43.50 (1:12.04)
 
Women 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 6:57.63    5/9/1993 Clara Walker                               
        NATL: ! 6:29.22    4/1/2007 ARDETH MUELLER                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Ruth       65 CURL BURKE MASTE     7:33.00    7:33.76          9  
                  40.73     1:26.84 (46.11)     2:13.51 (46.67)     2:59.34 (45.83)
        3:45.16 (45.82)     4:31.57 (46.41)     5:17.18 (45.61)     6:03.39 (46.21)
        6:49.57 (46.18)     7:33.76 (44.19)                                        
 
Women 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 14:04.18    5/9/1993 Clara Walker                              
        NATL: ! 13:25.54   5/10/2009 JACKIE MARR                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Martin, Judy        69 VIRGINIA MASTERS    18:20.00        DNF        
      62 Did not finish
 
Women 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 23:55.07    5/1/1994 Clara Walker                              
        NATL: ! 22:28.21   4/19/2009 JACKIE MARR                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schanzer, Rosalyn   69 PATRIOT MASTERS     28:00.00   28:35.59          9  
                  45.93     1:36.78 (50.85)     2:28.76 (51.98)     3:21.37 (52.61)
        4:13.62 (52.25)     5:04.91 (51.29)     5:56.78 (51.87)     6:48.73 (51.95)
        7:40.72 (51.99)     8:32.89 (52.17)     9:24.71 (51.82)    10:17.45 (52.74)
       11:10.29 (52.84)    12:02.02 (51.73)    12:54.41 (52.39)    13:46.45 (52.04)
       14:38.44 (51.99)    15:30.39 (51.95)    16:22.24 (51.85)    17:14.88 (52.64)
       18:06.66 (51.78)    19:00.05 (53.39)    19:52.18 (52.13)    20:44.58 (52.40)
       21:37.24 (52.66)    22:29.57 (52.33)    23:22.67 (53.10)    24:15.60 (52.93)
       25:08.25 (52.65)    26:00.70 (52.45)    26:53.74 (53.04)    27:45.86 (52.12)
       28:35.59 (49.73)
  2 Manheim, Lucy       69 RESTON MASTERS S    33:00.00   34:58.41          7  
                  50.61     1:49.10 (58.49)     2:47.98 (58.88)   3:53.91 (1:05.93)
      4:59.19 (1:05.28)   6:04.06 (1:04.87)   7:09.00 (1:04.94)   8:13.95 (1:04.95)
      9:18.75 (1:04.80)  10:22.80 (1:04.05)  11:27.38 (1:04.58)  12:29.79 (1:02.41)
     13:33.86 (1:04.07)  14:38.38 (1:04.52)  15:42.20 (1:03.82)  16:46.95 (1:04.75)
     17:52.02 (1:05.07)  18:55.35 (1:03.33)  19:59.38 (1:04.03)  21:03.57 (1:04.19)
     22:07.49 (1:03.92)  23:11.38 (1:03.89)  24:13.49 (1:02.11)  25:18.53 (1:05.04)
     26:21.41 (1:02.88)  27:25.69 (1:04.28)  28:32.15 (1:06.46)  29:36.76 (1:04.61)
     30:41.11 (1:04.35)  31:47.47 (1:06.36)  32:52.37 (1:04.90)  33:56.75 (1:04.38)
     34:58.41 (1:01.66)
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 39.45   4/13/2003 Nancy Brown                                  
        NATL: ! 36.03    4/5/1992 CLARA WALKER                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Martin, Judy        69 VIRGINIA MASTERS       50.00      46.93          9  
  2 Manheim, Lucy       69 RESTON MASTERS S       50.00      52.52          7  
 
Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:24.62   4/13/2003 Nancy Brown                                
        NATL: ! 1:17.94   5/10/2009 JACKIE MARR                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Martin, Judy        69 VIRGINIA MASTERS     1:41.77    1:47.88          9  
                  51.62     1:47.88 (56.26)                                        
  2 Manheim, Lucy       69 RESTON MASTERS S     1:50.00    1:59.68          7  
                  59.19   1:59.68 (1:00.49)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 3:14.12   4/13/2003 Nancy Brown                                
        NATL: ! 2:50.17   5/21/2010 SUZANNE DILLS                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Martin, Judy        69 VIRGINIA MASTERS     3:42.96    3:41.38          9  
                  49.26     1:44.72 (55.46)     2:43.09 (58.37)     3:41.38 (58.29)
  2 Manheim, Lucy       69 RESTON MASTERS S     4:00.00    4:25.24          7  
                1:03.90   2:13.44 (1:09.54)   3:18.45 (1:05.01)   4:25.24 (1:06.79)
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 38.59    4/4/2004 Joann Leilich, VMST                          
        NATL: ! 37.74   4/25/2004 JOANN LEILICH                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Martin, Judy        69 VIRGINIA MASTERS       52.80      49.94          9  
  2 Hill, Marcia        67 ASPHALT GREEN MA       49.00      52.09          7  
  3 Manheim, Lucy       69 RESTON MASTERS S     1:00.00    1:06.78          6  
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:24.51    4/4/2004 Joann Leilich, VMST                        
        NATL: ! 1:23.95   4/25/2004 JOANN LEILICH                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot   65 MONTGOMERY ANCIE     1:28.98    1:27.76          9  
                  42.05     1:27.76 (45.71)                                        
  2 Hill, Marcia        67 ASPHALT GREEN MA     1:39.00    1:53.13          7  
                  53.40     1:53.13 (59.73)                                        
  3 Ecton, Catharine    67 SEA DEVIL SWIMMI     2:00.00    2:19.99          6  
                1:06.52   2:19.99 (1:13.47)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 3:01.50    4/4/2004 Joann Leilich, VMST                        
        NATL: ! 3:01.50    4/4/2004 JOANN LEILICH                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot   65 MONTGOMERY ANCIE     3:11.74    3:13.82          9  
                  45.35     1:34.44 (49.09)     2:24.83 (50.39)     3:13.82 (48.99)
 
Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 39.22   4/15/2007 Beth Schreiner, VMST                         
        NATL: ! 33.02    4/1/2007 ARDETH MUELLER                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hill, Marcia        67 ASPHALT GREEN MA       50.00      52.56          9  
 
Women 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 1:28.51    5/2/1999 Ronnie Kemphausen                          
        NATL: ! 1:15.04    5/1/2011 CAROLYN BOAK                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot   65 MONTGOMERY ANCIE     1:27.43    1:24.21Z         9  
                  39.92     1:24.21 (44.29)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 3:37.99   4/24/2005 Lucille Griffin, VMST                      
        NATL: ! 3:01.61    4/3/2011 CAROLYN BOAK                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot   65 MONTGOMERY ANCIE     3:18.20    3:11.03Z         9  
                  42.65     1:30.77 (48.12)     2:20.41 (49.64)     3:11.03 (50.62)
 
Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:25.30   4/24/2005 Joann Leilich, VMST                        
        NATL: ! 1:15.80   4/30/2011 CAROLYN BOAK                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hill, Marcia        67 ASPHALT GREEN MA     1:40.00    1:44.21          9  
                  50.67     1:44.21 (53.54)                                        
  2 Manheim, Lucy       69 RESTON MASTERS S     2:00.00    2:09.55          7  
                1:02.11   2:09.55 (1:07.44)                                        
 
Women 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 3:05.48    4/4/2004 Joann Leilich, VMST                        
        NATL: ! 2:46.27    5/1/2011 CAROLYN BOAK                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot   65 MONTGOMERY ANCIE     2:58.99    3:01.13Z         9  
                  39.35     1:27.48 (48.13)     2:17.36 (49.88)     3:01.13 (43.77)
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 32.12   4/17/2011 Beth Schreiner, VMST                         
        NATL: ! 31.05   4/30/2000 GAIL ROPER                                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walker, Laura       74 VIRGINIA MASTERS       46.32      40.30          9  
  2 Decarli, Carmen     72 PATRIOT MASTERS        47.66      49.54          7  
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:13.89   4/23/2006 Nancy Brown, MARY                          
        NATL: ! 1:09.79   4/30/2000 GAIL ROPER                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Durrant, Betsy      70 VIRGINIA MASTERS     1:20.63    1:23.99          9  
                  40.51     1:23.99 (43.48)                                        
  2 Walker, Laura       74 VIRGINIA MASTERS     1:39.31    1:30.48          7  
                  43.17     1:30.48 (47.31)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 2:47.81   4/17/2011 Beth Schreiner, VMST                       
        NATL: ! 2:35.85   4/30/2000 GAIL ROPER                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Durrant, Betsy      70 VIRGINIA MASTERS     3:00.00    2:58.59          9  
                  40.47     1:24.44 (43.97)     2:11.08 (46.64)     2:58.59 (47.51)
 
Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 7:34.77   4/17/2011 Beth Schreiner, VMST                       
        NATL: ! 6:46.78   4/25/2004 LAVELLE STOINOFF                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth     71 VIRGINIA MASTERS     7:34.77    7:36.29          9  
                  40.62     1:25.55 (44.93)     2:11.91 (46.36)     2:58.60 (46.69)
        3:45.39 (46.79)     4:31.23 (45.84)     5:17.67 (46.44)     6:04.35 (46.68)
        6:51.58 (47.23)     7:36.29 (44.71)                                        
  2 Durrant, Betsy      70 VIRGINIA MASTERS     8:00.00    8:12.50          7  
                  42.34     1:29.63 (47.29)     2:18.12 (48.49)     3:07.50 (49.38)
        3:57.69 (50.19)     4:48.49 (50.80)     5:39.63 (51.14)     6:30.58 (50.95)
        7:21.82 (51.24)     8:12.50 (50.68)                                        
 
Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 39.48   4/23/2006 Nancy Brown, MARY                            
        NATL: ! 36.91   5/20/2007 BETSY JORDAN                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Durrant, Betsy      70 VIRGINIA MASTERS       45.20      44.44          9  
  2 Walker, Laura       74 VIRGINIA MASTERS       51.20      48.05          7  
  3 Decarli, Carmen     72 PATRIOT MASTERS        51.00      57.43          6  
 
Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:23.67   4/23/2006 Nancy Brown, MARY                          
        NATL: ! 1:22.08   5/20/2007 BETSY JORDAN                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walker, Laura       74 VIRGINIA MASTERS     1:52.21    1:47.31          9  
                  52.11     1:47.31 (55.20)                                        
  2 Decarli, Carmen     72 PATRIOT MASTERS      2:00.21    2:02.74          7  
 
Women 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 3:11.90   3/29/1998 Doris Steadman                             
        NATL: ! 2:59.07   4/30/2006 NANCY BROWN                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walker, Laura       74 VIRGINIA MASTERS     4:03.51    3:45.86          9  
                  54.02     1:51.73 (57.71)     2:50.96 (59.23)     3:45.86 (54.90)
 
Women 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:26.07   4/23/2006 Nancy Brown, MARY                          
        NATL: ! 1:21.97   4/30/2000 GAIL ROPER                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walker, Laura       74 VIRGINIA MASTERS     1:48.47    1:54.66          9  
                  54.74     1:54.66 (59.92)                                        
  2 Decarli, Carmen     72 PATRIOT MASTERS      2:13.00    2:28.70          7  
                1:11.45   2:28.70 (1:17.25)                                        
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 36.70   3/29/1998 Dorothy Donnelly                             
        NATL: ! 33.87    4/3/2005 GAIL ROPER                                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hajost, Rosemary    79 RESTON MASTERS S       56.55      56.87          9  
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:17.32   4/17/2011 Johnnie Detrick, VMST                      
        NATL: ! 1:16.23   4/24/2005 GAIL ROPER                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hajost, Rosemary    79 RESTON MASTERS S     2:15.45    2:13.89          9  
                  58.95   2:13.89 (1:14.94)                                        
 
Women 75-79 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 19:54.95   4/15/2007 Lesley Francis, MARY                      
        NATL: ! 15:47.72    3/8/2009 RONNIE KAMPHAUSEN                         
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hajost, Rosemary    79 RESTON MASTERS S    29:15.00   28:25.80          9  
                1:02.07   2:15.71 (1:13.64)                             3:37.27 ( )
      6:19.12 (2:41.85)   8:03.90 (1:44.78)   9:38.90 (1:35.00)  11:11.56 (1:32.66)
     12:47.48 (1:35.92)  14:17.89 (1:30.41)  15:32.88 (1:14.99)  16:53.52 (1:20.64)
     18:12.15 (1:18.63)  19:35.46 (1:23.31)  20:58.95 (1:23.49)  22:33.40 (1:34.45)
     24:04.16 (1:30.76)  25:36.07 (1:31.91)  27:05.83 (1:29.76)  28:25.80 (1:19.97)
 
Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:40.84    5/2/1999 Ruth Morrill                               
        NATL: ! 1:27.70   4/15/2011 NANCY BROWN                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hajost, Rosemary    79 RESTON MASTERS S     2:44.00    2:29.15          9  
                1:06.52   2:29.15 (1:22.63)                                        
 
Women 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 42.48   4/13/2003 Jeanne Merryman                              
        NATL: ! 36.85   3/12/2006 FLORENCE CARR                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Waldbaum, Joan      81 COLONIALS 1776         54.12      49.28          9  
 
Women 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 3:53.64    5/1/1994 Marie Wicklun                              
        NATL: ! 3:08.99   2/17/2008 JEAN TROY                                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Waldbaum, Joan      81 COLONIALS 1776       4:23.77    4:17.14          9  
                  58.08   2:02.42 (1:04.34)   3:09.46 (1:07.04)   4:17.14 (1:07.68)
 
Women 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:04.29    4/4/2004 Minna Hammer, DCM                          
        NATL: !   48.29   2/12/2011 ANN HIRSCH                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Waldbaum, Joan      81 COLONIALS 1776       1:04.03    1:01.85Z         9  
 
Women 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:34.47    4/4/2004 Minna Hammer, DCM                          
        NATL: ! 1:46.69   3/12/2011 ANN HIRSCH                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Waldbaum, Joan      81 COLONIALS 1776       2:24.06    2:15.50Z         9  
                1:04.63   2:15.50 (1:10.87)                                        
 
Women 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 1:23.68    4/4/2004 Marianna Berkley, VMST                     
        NATL: !   50.10   4/15/2007 LOIS KIVI NOCHMAN                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Waldbaum, Joan      81 COLONIALS 1776       1:04.13    1:01.40Z         9  
 
Women 80-84 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: ! 3:53.17   2/12/2011 ANN HIRSCH                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Waldbaum, Joan      81 COLONIALS 1776       4:39.94    5:07.78          9  
                1:12.62   2:40.67 (1:28.05)   4:04.57 (1:23.90)   5:07.78 (1:03.21)
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 21.02   4/25/2010 Yannick Van Heers, Terrapin Masters          
        NATL: ! 19.69   5/23/2010 STEVE SCHEREN                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Li, Ka Ho           22 ASPHALT GREEN MA       23.00      22.17          9  
  2 Veintimilla, Migue  24 ROSE BOWL MASTER       23.00      22.61          7  
  3 Avery, Benjamin     20 UNAT                   24.98      25.67          6  
  4 Xu, Allen           24 CURL BURKE MASTE       26.00      25.82          5  
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        ZONE: Z 21.04   4/15/2007 Geoffrey Meyer Jr                            
        NATL: ! 19.69   5/23/2010 STEVE SCHEREN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Loughran, Kyle            24 UNAT                      NT      20.96Z       
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 44.96   4/23/2006 William Liscinsky, CUBU                      
        NATL: ! 43.77   11/8/2009 ANDY GRANT                                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Loughran, Kyle      24 UNAT                   48.00      46.61          9  
                  22.50       46.61 (24.11)                                        
  2 Li, Ka Ho           22 ASPHALT GREEN MA       50.00      49.49          7  
                  24.01       49.49 (25.48)                                        
  3 Levin, Brent        24 SOUTHERN MASTERS       51.70      50.94          6  
                  24.58       50.94 (26.36)                                        
  4 Yoke, Jonathan      24 MERRITT MARLINS        53.95      55.23          5  
                  25.93       55.23 (29.30)                                        
  5 Xu, Allen           24 CURL BURKE MASTE       57.78      56.65          4  
                  26.96       56.65 (29.69)                                        
  6 Avery, Benjamin     20 UNAT                   54.60      58.58          3  
                  27.21       58.58 (31.37)                                        
  7 Dantas-McCutcheon,  23 CURL BURKE MASTE       56.00    1:00.21          2  
                  28.39     1:00.21 (31.82)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:42.51   4/15/2007 Geoffrey Meyer Jr, PAFC                    
        NATL: ! 1:35.02   11/8/2009 ANDY GRANT                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Avery, Benjamin     20 UNAT                 2:01.80    2:14.16          9  
                  28.76     1:02.37 (33.61)     1:37.42 (35.05)     2:14.16 (36.74)
 
Men 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 4:53.48    5/5/1996 Paul Franco                                
        NATL: ! 4:24.81   1/24/2010 ANDY GRANT                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Loughran, Kyle      24 UNAT                 5:10.00    5:19.59          9  
                  20.96       56.18 (35.22)     1:29.05 (32.87)     2:02.43 (33.38)
        2:35.39 (32.96)     3:08.56 (33.17)     3:42.07 (33.51)     4:15.06 (32.99)
        4:47.70 (32.64)     5:19.59 (31.89)                                        
  2 Levin, Brent        24 SOUTHERN MASTERS     5:30.00    5:27.04          7  
                  28.75     1:00.33 (31.58)     1:33.27 (32.94)     2:07.23 (33.96)
        2:40.82 (33.59)     3:14.77 (33.95)     3:48.62 (33.85)     4:22.16 (33.54)
        4:55.31 (33.15)     5:27.04 (31.73)                                        
  3 Yoke, Jonathan      24 MERRITT MARLINS      5:44.00    5:37.59          6  
                  30.52     1:04.63 (34.11)     1:39.38 (34.75)     2:13.98 (34.60)
        2:48.92 (34.94)     3:24.11 (35.19)     3:58.41 (34.30)     4:31.77 (33.36)
        5:05.04 (33.27)     5:37.59 (32.55)                                        
  4 Dantas-McCutcheon,  23 CURL BURKE MASTE     5:57.00    5:49.33          5  
                  31.71     1:05.57 (33.86)     1:40.42 (34.85)     2:15.78 (35.36)
        2:51.85 (36.07)     3:27.34 (35.49)     4:02.87 (35.53)     4:38.84 (35.97)
        5:14.75 (35.91)     5:49.33 (34.58)                                        
  5 Xu, Allen           24 CURL BURKE MASTE     6:00.00    5:58.65          4  
                  32.14     1:06.45 (34.31)     1:42.01 (35.56)     2:18.06 (36.05)
        2:54.35 (36.29)     3:31.65 (37.30)     4:08.23 (36.58)     4:44.91 (36.68)
        5:22.17 (37.26)     5:58.65 (36.48)                                        
  6 Hendrickson, Brand  24 UNAT                 6:01.00    6:23.02          3  
                  32.11     1:09.12 (37.01)     1:47.84 (38.72)     2:26.61 (38.77)
        3:06.00 (39.39)     3:45.79 (39.79)     4:25.63 (39.84)     5:05.23 (39.60)
        5:45.57 (40.34)     6:23.02 (37.45)                                        
 
Men 18-24 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 10:32.60   4/23/2010 Christopher Stickle, UNAT                 
        NATL: !  9:01.26   2/13/2010 JP ARNOLD                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hendrickson, Brand  24 UNAT                12:30.00   13:23.42          9  
                  31.84     1:07.85 (36.01)     1:45.28 (37.43)     2:23.55 (38.27)
        3:02.40 (38.85)     3:41.49 (39.09)     4:21.15 (39.66)     5:01.20 (40.05)
        5:43.02 (41.82)     6:24.41 (41.39)     7:05.82 (41.41)     7:47.78 (41.96)
        8:29.61 (41.83)     9:12.00 (42.39)     9:55.53 (43.53)    10:37.76 (42.23)
       11:20.34 (42.58)    12:01.46 (41.12)    12:43.40 (41.94)    13:23.42 (40.02)
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 23.22   4/15/2007 Chris Gibson, CUBU                           
        NATL: ! 23.15    5/1/2011 NELSON SILVA                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Li, Ka Ho           22 ASPHALT GREEN MA       26.00      25.42          9  
  2 Veintimilla, Migue  24 ROSE BOWL MASTER       28.00      27.02          7  
  3 Dantas-McCutcheon,  23 CURL BURKE MASTE       29.00      29.48          6  
  4 Xu, Allen           24 CURL BURKE MASTE       29.00      31.48          5  
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 49.19   4/15/2007 Chris Gibson, CUBU                           
        NATL: ! 49.19   4/15/2007 C GIBSON                                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dantas-McCutcheon,  23 CURL BURKE MASTE     1:04.00    1:04.71          9  
                  31.42     1:04.71 (33.29)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:51.82   4/15/2007 Chris Gibson, CUBU                         
        NATL: ! 1:48.10    5/1/2011 NELSON SILVA                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dantas-McCutcheon,  23 CURL BURKE MASTE     2:21.39    2:18.89          9  
                  32.26     1:07.55 (35.29)     1:43.36 (35.81)     2:18.89 (35.53)
 
Men 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:08.32   4/20/1997 Robert Butcher                             
        NATL: ! 1:58.34   5/14/2006 GARY MARSHALL                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yoke, Jonathan      24 MERRITT MARLINS      2:35.00    2:35.34          9  
                  36.24     1:16.23 (39.99)     1:56.11 (39.88)     2:35.34 (39.23)
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 22.68   4/23/2006 William Liscinsky, CUBU                      
        NATL: ! 22.16   4/11/2006 MICHAEL SHELBY                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Li, Ka Ho           22 ASPHALT GREEN MA       25.00      24.55          9  
  2 Avery, Benjamin     20 UNAT                   27.10      26.84          7  
  3 Levin, Brent        24 SOUTHERN MASTERS       26.50      26.97          6  
  4 Xu, Allen           24 CURL BURKE MASTE       28.50      27.97          5  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 50.17   4/15/2007 Chris Gibson, CUBU                           
        NATL: ! 47.93   2/13/2010 RUSSELL PAYNE                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Avery, Benjamin     20 UNAT                   59.90      59.37          9  
                  27.26       59.37 (32.11)                                        
  2 Xu, Allen           24 CURL BURKE MASTE     1:05.00    1:02.19          7  
                  28.28     1:02.19 (33.91)                                        
  3 Hoffman, Chris      24 ALEXANDRIA MASTE     1:03.54    1:03.01          6  
                  29.20     1:03.01 (33.81)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 2:00.92   4/24/2005 John Keefe, TERR                           
        NATL: ! 1:49.39   2/14/2010 RUSSELL PAYNE                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hoffman, Chris      24 ALEXANDRIA MASTE     2:45.00    2:49.33          9  
                  30.62     1:06.74 (36.12)     1:55.91 (49.17)     2:49.33 (53.42)
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 50.72   4/23/2006 William Liscinsky, CUBU                      
        NATL: ! 50.14   2/18/2001 ROMAIN BARNIER                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Li, Ka Ho           22 ASPHALT GREEN MA       58.00      56.16          9  
                  25.29       56.16 (30.87)                                        
  2 Veintimilla, Migue  24 ROSE BOWL MASTER       59.00      57.64          7  
                  25.73       57.64 (31.91)                                        
  3 Dantas-McCutcheon,  23 CURL BURKE MASTE     1:10.00    1:09.57          6  
                  30.54     1:09.57 (39.03)                                        
 
Men 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:56.71   4/15/2007 Geoffrey Meyer Jr, PAFC                    
        NATL: ! 1:49.35   2/14/2010 RUSSELL PAYNE                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Li, Ka Ho           22 ASPHALT GREEN MA     2:10.00    2:06.32          9  
                  26.40       58.21 (31.81)     1:37.67 (39.46)     2:06.32 (28.65)
  2 Xu, Allen           24 CURL BURKE MASTE     2:25.00    2:27.10          7  
                  29.79     1:08.17 (38.38)     1:52.37 (44.20)     2:27.10 (34.73)
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 21.18    5/2/1999 David Lawson                                 
        NATL: ! 18.67   2/13/2010 FRED BOUSQUET                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Goldman, Brian      26 UNAT                   21.94      21.58          9  
  2 Hiskey, Justin      28 MARYLAND MASTERS       22.80      22.89          7  
  3 Hilliard, Chris     29 ANNE ARUNDEL AMP       23.21      23.28          6  
  4 Newell, Alex        27 BINGHAMTON UNIV        24.11      23.40          5  
  5 McCaleb, David      27 UNAT                   25.54      25.02          4  
  6 Amundsen, Nick      28 COLONIALS 1776         28.84      28.00          3  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 45.53   4/25/2009 William Liscinsky Jr, CUBU                   
        NATL: ! 42.58   4/18/2010 ANDY GRANT                                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McGillicuddy, Matt  27 CURL BURKE MASTE       49.00      50.53          9  
                  24.05       50.53 (26.48)                                        
  2 Hiskey, Justin      28 MARYLAND MASTERS       50.95      50.66          7  
                  24.15       50.66 (26.51)                                        
  3 Newell, Alex        27 BINGHAMTON UNIV        53.17      52.26          6  
                  24.94       52.26 (27.32)                                        
  4 Travis, Joshua      28 MACHINE AQUATICS     1:00.00      53.44          5  
                  24.69       53.44 (28.75)                                        
  5 Asanbayev, Oleg     29 CURL BURKE MASTE       59.50      58.62          4  
                  27.85       58.62 (30.77)                                        
  6 Waggoner, Danny     29 DISTRICT OF COLU     1:20.00    1:12.72          3  
                  35.25     1:12.72 (37.47)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:41.97   4/22/2001 Marc Grabish                               
        NATL: ! 1:33.86   4/16/2010 ANDY GRANT                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Newell, Alex        27 BINGHAMTON UNIV      1:56.46    1:51.16          9  
                  26.09       54.53 (28.44)     1:22.91 (28.38)     1:51.16 (28.25)
  2 Garner, Sam         26 CURL BURKE MASTE     1:49.89    1:51.90          7  
                  26.33       54.57 (28.24)     1:23.23 (28.66)     1:51.90 (28.67)
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 4:39.22   4/12/1992 Bruce Hayes                                
        NATL: ! 4:20.82   4/17/2010 ANDY GRANT                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Garner, Sam         26 CURL BURKE MASTE     4:53.04    4:57.05          9  
                  26.88       55.76 (28.88)     1:25.19 (29.43)     1:54.99 (29.80)
        2:25.30 (30.31)     2:55.62 (30.32)     3:26.02 (30.40)     3:56.83 (30.81)
        4:27.26 (30.43)     4:57.05 (29.79)                                        
  2 Volosin, Peter      26 DISTRICT OF COLU     4:55.00    5:09.98          7  
                  27.83       58.09 (30.26)     1:28.90 (30.81)     2:00.18 (31.28)
        2:31.78 (31.60)     3:03.79 (32.01)     3:35.39 (31.60)     4:06.95 (31.56)
        4:39.02 (32.07)     5:09.98 (30.96)                                        
  3 Newell, Alex        27 BINGHAMTON UNIV      5:20.00    5:20.76          6  
                  27.92       59.06 (31.14)     1:31.58 (32.52)     2:04.17 (32.59)
        2:36.98 (32.81)     3:09.79 (32.81)     3:42.48 (32.69)     4:15.46 (32.98)
        4:48.71 (33.25)     5:20.76 (32.05)                                        
  4 Waggoner, Danny     29 DISTRICT OF COLU     7:20.00    7:01.81          5  
                  36.83     1:17.06 (40.23)     1:59.11 (42.05)     2:40.20 (41.09)
        3:23.77 (43.57)     4:07.51 (43.74)     4:50.13 (42.62)     5:35.15 (45.02)
        6:18.55 (43.40)     7:01.81 (43.26)                                        
 
Men 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 9:55.05   4/14/1991 Steve Fisher                               
        NATL: ! 9:25.88    5/3/1998 ALEX KOSTICH                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Volosin, Peter      26 DISTRICT OF COLU     9:59.00   10:41.73          9  
                  27.75       57.48 (29.73)     1:27.54 (30.06)     1:57.77 (30.23)
        2:28.69 (30.92)     2:59.87 (31.18)     3:31.69 (31.82)     4:04.12 (32.43)
        4:36.99 (32.87)     5:09.91 (32.92)     5:42.88 (32.97)     6:16.19 (33.31)
        6:49.72 (33.53)     7:23.40 (33.68)     7:57.33 (33.93)     8:30.82 (33.49)
        9:04.26 (33.44)     9:37.73 (33.47)    10:10.48 (32.75)    10:41.73 (31.25)
  2 Newell, Alex        27 BINGHAMTON UNIV     10:58.85   11:01.43          7  
                  29.32     1:01.27 (31.95)     1:33.94 (32.67)     2:07.00 (33.06)
        2:39.67 (32.67)     3:12.36 (32.69)     3:45.64 (33.28)     4:19.38 (33.74)
        4:52.91 (33.53)     5:26.84 (33.93)     6:01.01 (34.17)     6:35.24 (34.23)
        7:09.33 (34.09)     7:43.46 (34.13)     8:16.95 (33.49)     8:50.13 (33.18)
        9:23.30 (33.17)     9:56.12 (32.82)    10:28.78 (32.66)    11:01.43 (32.65)
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 23.53   4/25/2009 William Liscinsky Jr, CUBU                   
        NATL: ! 21.46   4/16/2010 ADAM MANIA                                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hiskey, Justin      28 MARYLAND MASTERS       25.66      25.54          9  
  2 Newell, Alex        27 BINGHAMTON UNIV        31.00      28.05          7  
  3 McCaleb, David      27 UNAT                   28.85      28.23          6  
  4 Taylor, Tim         25 ALEXANDRIA MASTE       29.89      29.22          5  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 52.28   4/22/2001 Peter Hezky                                  
        NATL: ! 45.95   4/15/2010 ADAM MANIA                                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hiskey, Justin      28 MARYLAND MASTERS       56.57      56.60          9  
                  27.35       56.60 (29.25)                                        
  2 Newell, Alex        27 BINGHAMTON UNIV      1:02.12    1:01.09          7  
                  29.96     1:01.09 (31.13)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 25.23   4/15/2007 William Liscinsky, CUBU                      
        NATL: ! 23.87   5/21/2010 MARK GANGLOFF                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Garner, Sam         26 CURL BURKE MASTE       31.95      29.91          9  
  2 Travis, Joshua      28 MACHINE AQUATICS       35.00      30.94          7  
  3 Asanbayev, Oleg     29 CURL BURKE MASTE       40.00      35.98          6  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 56.76   4/25/2010 William Liscinsky, Curl-Burke Swim           
        NATL: ! 52.30   5/22/2010 MARK GANGLOFF                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Panayotov, Vladimi  27 RESTON MASTERS S     1:07.00    1:06.81          9  
                  32.11     1:06.81 (34.70)                                        
  2 Garner, Sam         26 CURL BURKE MASTE     1:09.03    1:08.27          7  
                  31.85     1:08.27 (36.42)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:07.48   4/23/2006 Ethan Bassett, CUBU                        
        NATL: ! 1:57.46   5/20/2007 GARY MARSHALL                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Waggoner, Danny     29 DISTRICT OF COLU     3:10.00    3:07.87          9  
                  44.06     1:31.67 (47.61)     2:20.69 (49.02)     3:07.87 (47.18)
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 22.60   4/15/2007 William Liscinsky, CUBU                      
        NATL: ! 21.15   4/25/2004 SABIR MUHAMMAD                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Goldman, Brian      26 UNAT                   24.53      23.56          9  
  2 Hiskey, Justin      28 MARYLAND MASTERS       25.02      25.16          7  
  3 Travis, Joshua      28 MACHINE AQUATICS       29.00      25.96          6  
  4 Garner, Sam         26 CURL BURKE MASTE       26.65      26.21          5  
  5 Taylor, Tim         25 ALEXANDRIA MASTE       26.48      26.44          4  
  6 Amundsen, Nick      28 COLONIALS 1776         33.93    2:12.60          3  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 50.29   4/25/2009 William Liscinsky Jr, CUBU                   
        NATL: ! 47.51    3/7/2010 JAYME CRAMER                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hilliard, Chris     29 ANNE ARUNDEL AMP       55.80      55.12          9  
                  25.59       55.12 (29.53)                                        
  2 Hiskey, Justin      28 MARYLAND MASTERS       55.99      56.02          7  
                  26.13       56.02 (29.89)                                        
  3 Garner, Sam         26 CURL BURKE MASTE       54.89      57.65          6  
                  26.52       57.65 (31.13)                                        
  4 Taylor, Tim         25 ALEXANDRIA MASTE     1:01.75    1:01.27          5  
                  28.98     1:01.27 (32.29)                                        
  5 McCaleb, David      27 UNAT                 1:04.00    1:03.85          4  
                  28.94     1:03.85 (34.91)                                        
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 50.51   4/15/2007 William Liscinsky, CUBU                      
        NATL: ! 48.27   2/13/2010 MARK GANGLOFF                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McGillicuddy, Matt  27 CURL BURKE MASTE       58.00      56.80          9  
                  25.67       56.80 (31.13)                                        
  2 Hilliard, Chris     29 ANNE ARUNDEL AMP       59.26      58.66          7  
                  27.25       58.66 (31.41)                                        
  3 Travis, Joshua      28 MACHINE AQUATICS     1:15.00    1:00.28          6  
                  26.27     1:00.28 (34.01)                                        
  4 Taylor, Tim         25 ALEXANDRIA MASTE     1:03.70    1:02.74          5  
                  28.51     1:02.74 (34.23)                                        
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:55.03    4/4/2004 Frank Byskov, VMST                         
        NATL: ! 1:48.18   5/22/2010 MARK GANGLOFF                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McGillicuddy, Matt  27 CURL BURKE MASTE     2:15.00    2:05.41          9  
                  26.15       58.79 (32.64)     1:35.86 (37.07)     2:05.41 (29.55)
  2 Taylor, Tim         25 ALEXANDRIA MASTE     2:23.82    2:19.62          7  
                  27.89     1:03.15 (35.26)     1:45.26 (42.11)     2:19.62 (34.36)
 
Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 4:07.19   4/22/2001 Peter Hezky                                
        NATL: ! 3:52.43   5/20/2007 ERIK SCALISE                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McGillicuddy, Matt  27 CURL BURKE MASTE     4:30.00    4:26.71          9  
                  27.17       59.03 (31.86)     1:34.32 (35.29)     2:08.06 (33.74)
        2:46.97 (38.91)     3:25.54 (38.57)     3:56.83 (31.29)     4:26.71 (29.88)
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        ZONE: Z 21.83   3/29/1998 Billy Barr                                   
        NATL: ! 19.85   5/23/2010 LANCE ASTI                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 McGraw, Paul              30 VIRGINIA MASTERS          NT      23.00        
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 21.36   4/25/2010 Mike Betts, Garden State Mas                 
        NATL: ! 19.85   5/23/2010 LANCE ASTI                                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fenningham, Terren  30 UNAT                   22.20      20.91Z         9  
  2 Bellamy, Robert     30 CURL BURKE MASTE       22.31      22.36          7  
  3 Sprengel, Ryan      31 DISTRICT OF COLU       22.70      22.52          6  
  4 Michaels, Stephen   34 BINGHAMTON UNIV        23.75      23.07          5  
  5 Hegna, Ryan         31 COLONIALS 1776         24.00      23.25          4  
  6 Jent, Daniel        34 ALEXANDRIA MASTE       24.39      23.86          3  
  7 Werner, David       33 BINGHAMTON UNIV        24.09      24.09          2  
  8 Starner, Josh       32 UNAT                   24.27      24.56          1  
  9 Paushter, Matthew   32 BINGHAMTON UNIV        25.88      24.58        
 10 Strahota, Jeffrey   31 TERRAPIN MASTERS       24.42      24.92        
 11 Cheatham, Josh      31 UNAT                   25.30      24.96        
 12 Chisholm, Alex      30 RESTON MASTERS S       27.00      26.64        
 13 Crowe, John         34 DISTRICT OF COLU       29.00      28.44        
 14 McGill, Page        32 UNAT                   42.00      31.13        
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 46.38   4/13/2008 Troy Johnson, VMST                           
        NATL: ! 44.53  12/19/2004 MIKE PICOTTE                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bellamy, Robert     30 CURL BURKE MASTE       48.46      48.77          9  
                  23.50       48.77 (25.27)                                        
  2 Sprengel, Ryan      31 DISTRICT OF COLU       51.70      50.25          7  
                  24.12       50.25 (26.13)                                        
  3 McGraw, Paul        30 VIRGINIA MASTERS       49.96      50.96          6  
                  24.78       50.96 (26.18)                                        
  4 Hegna, Ryan         31 COLONIALS 1776         53.00      51.12          5  
                  24.38       51.12 (26.74)                                        
  5 Sady, Darek         34 DISTRICT OF COLU       51.97      51.63          4  
                  24.51       51.63 (27.12)                                        
  6 de Hart, Pieter     33 STONEWALL MASTER       50.61      51.79          3  
                  24.39       51.79 (27.40)                                        
  7 Paushter, Matthew   32 BINGHAMTON UNIV        53.44      52.44          2  
                  25.35       52.44 (27.09)                                        
  8 Jent, Daniel        34 ALEXANDRIA MASTE       53.35      52.53          1  
                  24.92       52.53 (27.61)                                        
  9 Roche, Kevin        32 CURL BURKE MASTE       52.00      53.98        
                  25.08       53.98 (28.90)                                        
 10 Young, Buck         30 MERRITT MARLINS        53.65      54.15        
                  25.48       54.15 (28.67)                                        
 11 Starner, Josh       32 UNAT                   54.37      54.71        
                  26.06       54.71 (28.65)                                        
 12 Strahota, Jeffrey   31 TERRAPIN MASTERS       54.45      54.80        
                  26.75       54.80 (28.05)                                        
 13 Cheatham, Josh      31 UNAT                   56.55      55.18        
                  26.59       55.18 (28.59)                                        
 14 Hegna, Jon          33 CURL BURKE MASTE       53.00      55.23        
                  26.24       55.23 (28.99)                                        
 15 Sugar, David        32 NORTH BALTIMORE      1:09.95    1:12.45        
                  33.45     1:12.45 (39.00)                                        
 16 McGill, Page        32 UNAT                 1:42.00    1:15.54        
                  37.23     1:15.54 (38.31)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:44.78   4/24/2005 Christopher Perry, UNAT                    
        NATL: ! 1:38.03   5/16/1999 JON OLSEN                                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bellamy, Robert     30 CURL BURKE MASTE     1:47.99    1:48.37          9  
                  25.72       53.45 (27.73)     1:20.77 (27.32)     1:48.37 (27.60)
  2 Michaels, Stephen   34 BINGHAMTON UNIV      1:52.21    1:49.09          7  
                  25.38       52.66 (27.28)     1:20.74 (28.08)     1:49.09 (28.35)
  3 Hegna, Ryan         31 COLONIALS 1776       1:55.28    1:53.74          6  
                  26.55       55.16 (28.61)     1:24.69 (29.53)     1:53.74 (29.05)
  4 McGraw, Paul        30 VIRGINIA MASTERS     1:50.74    1:54.14          5  
                  25.84       54.49 (28.65)     1:23.92 (29.43)     1:54.14 (30.22)
  5 Paushter, Matthew   32 BINGHAMTON UNIV      1:59.17    1:56.13          4  
                  27.39       57.29 (29.90)     1:27.44 (30.15)     1:56.13 (28.69)
  6 Methric, Tim        34 MERRITT MARLINS      2:06.99    1:56.18          3  
                  26.31       56.09 (29.78)     1:26.52 (30.43)     1:56.18 (29.66)
  7 Jent, Daniel        34 ALEXANDRIA MASTE     2:02.77    1:58.23          2  
                  27.05       57.15 (30.10)     1:27.44 (30.29)     1:58.23 (30.79)
  8 Strahota, Jeffrey   31 TERRAPIN MASTERS     1:58.51    1:59.26          1  
                  27.18       57.25 (30.07)     1:27.96 (30.71)     1:59.26 (31.30)
  9 Cheatham, Josh      31 UNAT                 2:15.45    2:05.10        
                  29.47     1:01.60 (32.13)     1:34.08 (32.48)     2:05.10 (31.02)
 10 McGill, Page        32 UNAT                 3:15.00    2:54.40        
                  40.44     1:22.84 (42.40)     2:09.33 (46.49)     2:54.40 (45.07)
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 4:45.93   4/12/2008 Troy Johnson, VMST                         
        NATL: ! 4:29.49   2/25/1996 MATTHEW CETLINSKI                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Michaels, Stephen   34 BINGHAMTON UNIV      5:15.70    4:56.47          9  
                  26.80       55.57 (28.77)     1:25.11 (29.54)     1:55.22 (30.11)
        2:25.72 (30.50)     2:56.29 (30.57)     3:27.03 (30.74)     3:58.12 (31.09)
        4:28.68 (30.56)     4:56.47 (27.79)                                        
  2 Bellamy, Robert     30 CURL BURKE MASTE     5:00.00    5:02.64          7  
                  27.73       57.30 (29.57)     1:27.43 (30.13)     1:58.01 (30.58)
        2:28.66 (30.65)     2:59.15 (30.49)     3:29.62 (30.47)     4:00.36 (30.74)
        4:31.62 (31.26)     5:02.64 (31.02)                                        
  3 Paushter, Matthew   32 BINGHAMTON UNIV      5:27.18    5:15.72          6  
                  28.08       59.63 (31.55)     1:31.81 (32.18)     2:04.76 (32.95)
        2:37.60 (32.84)     3:10.20 (32.60)     3:42.47 (32.27)     4:14.61 (32.14)
        4:46.15 (31.54)     5:15.72 (29.57)                                        
  4 Methric, Tim        34 MERRITT MARLINS      5:50.00    5:18.40          5  
  5 Strahota, Jeffrey   31 TERRAPIN MASTERS     5:15.15    5:20.79          4  
                  28.66     1:00.60 (31.94)     1:33.25 (32.65)     2:06.30 (33.05)
        2:39.10 (32.80)     3:11.89 (32.79)     3:44.65 (32.76)     4:17.37 (32.72)
        4:49.55 (32.18)     5:20.79 (31.24)                                        
  6 Hegna, Jon          33 CURL BURKE MASTE     6:00.00    5:37.24          3  
                  30.09     1:02.76 (32.67)     1:36.50 (33.74)     2:10.69 (34.19)
        2:44.83 (34.14)     3:19.19 (34.36)     3:53.34 (34.15)     4:28.44 (35.10)
        5:03.32 (34.88)     5:37.24 (33.92)                                        
  7 Jent, Daniel        34 ALEXANDRIA MASTE     5:39.22    5:40.55          2  
                  30.59     1:03.85 (33.26)     1:38.24 (34.39)     2:12.87 (34.63)
        2:48.12 (35.25)     3:23.42 (35.30)     3:58.47 (35.05)     4:33.12 (34.65)
        5:07.54 (34.42)     5:40.55 (33.01)                                        
  8 Sugar, David        32 NORTH BALTIMORE      7:12.35    7:19.80          1  
                  35.20     1:18.98 (43.78)     2:03.71 (44.73)     2:48.44 (44.73)
        3:34.33 (45.89)     4:20.65 (46.32)     5:06.82 (46.17)     5:53.51 (46.69)
        6:37.23 (43.72)     7:19.80 (42.57)                                        
 
Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 10:12.96   4/26/1988 Matthew Clark                             
        NATL: !  9:26.93   3/23/2003 JOSHUA WOODRUFF                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Michaels, Stephen   34 BINGHAMTON UNIV     10:35.00   10:12.02Z         9  
                  26.71       56.04 (29.33)     1:25.93 (29.89)     1:56.14 (30.21)
        2:26.42 (30.28)     2:56.60 (30.18)     3:27.06 (30.46)     3:57.97 (30.91)
        4:28.96 (30.99)     5:00.06 (31.10)     5:31.37 (31.31)     6:02.84 (31.47)
        6:34.29 (31.45)     7:05.52 (31.23)     7:36.81 (31.29)     8:08.46 (31.65)
        8:40.01 (31.55)     9:11.47 (31.46)     9:42.90 (31.43)    10:12.02 (29.12)
  2 Burkhardt, Justin   32 DISTRICT OF COLU    10:41.23   10:40.70          7  
                  29.29     1:00.86 (31.57)     1:33.05 (32.19)     2:05.14 (32.09)
        2:37.35 (32.21)     3:09.53 (32.18)     3:41.70 (32.17)     4:13.99 (32.29)
        4:46.31 (32.32)     5:18.74 (32.43)     5:50.99 (32.25)     6:23.10 (32.11)
        6:55.22 (32.12)     7:27.51 (32.29)     7:59.85 (32.34)     8:32.41 (32.56)
        9:05.16 (32.75)     9:38.08 (32.92)    10:10.09 (32.01)    10:40.70 (30.61)
  3 Paushter, Matthew   32 BINGHAMTON UNIV     10:59.23   10:44.89          6  
                  27.94       59.07 (31.13)     1:31.16 (32.09)     2:03.83 (32.67)
        2:36.47 (32.64)     3:09.29 (32.82)     3:42.49 (33.20)     4:15.21 (32.72)
        4:47.99 (32.78)     5:20.95 (32.96)     5:53.78 (32.83)     6:26.64 (32.86)
        6:59.58 (32.94)     7:32.50 (32.92)     8:05.39 (32.89)     8:38.08 (32.69)
        9:10.56 (32.48)     9:42.92 (32.36)    10:14.72 (31.80)    10:44.89 (30.17)
  4 de Hart, Pieter     33 STONEWALL MASTER    11:01.11   11:00.11          5  
                  26.51       57.34 (30.83)     1:29.80 (32.46)     2:02.87 (33.07)
        2:36.44 (33.57)     3:09.82 (33.38)     3:43.29 (33.47)     4:16.87 (33.58)
        4:50.92 (34.05)     5:24.83 (33.91)     5:58.93 (34.10)     6:33.21 (34.28)
        7:06.96 (33.75)     7:41.06 (34.10)     8:14.06 (33.00)     8:47.51 (33.45)
        9:20.87 (33.36)     9:54.63 (33.76)    10:27.97 (33.34)    11:00.11 (32.14)
  5 Strahota, Jeffrey   31 TERRAPIN MASTERS    10:55.01   11:09.38          4  
                  28.94     1:01.32 (32.38)     1:34.20 (32.88)     2:07.62 (33.42)
        2:40.74 (33.12)     3:14.56 (33.82)     3:48.23 (33.67)     4:22.35 (34.12)
        4:56.30 (33.95)     5:29.70 (33.40)     6:03.61 (33.91)     6:37.93 (34.32)
        7:12.14 (34.21)     7:46.44 (34.30)     8:20.81 (34.37)     8:54.64 (33.83)
        9:28.60 (33.96)    10:02.58 (33.98)    10:36.84 (34.26)    11:09.38 (32.54)
  6 Methric, Tim        34 MERRITT MARLINS     12:00.00   11:14.68          3  
                  28.58     1:00.91 (32.33)     1:34.15 (33.24)     2:08.05 (33.90)
        2:42.52 (34.47)     3:17.32 (34.80)     3:52.31 (34.99)     4:27.10 (34.79)
        5:01.76 (34.66)     5:36.83 (35.07)     6:12.21 (35.38)     6:47.01 (34.80)
        7:21.32 (34.31)     7:55.91 (34.59)     8:30.51 (34.60)     9:04.50 (33.99)
        9:38.40 (33.90)    10:11.84 (33.44)    10:44.12 (32.28)    11:14.68 (30.56)
 
Men 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 16:46.56   4/16/1989 James Kegley                              
        NATL: ! 15:51.57   5/12/1996 JEFF ERWIN                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Palavecino, Matias  30 ALEXANDRIA MASTE    19:09.00   19:03.13          9  
                  30.34     1:03.23 (32.89)     1:37.02 (33.79)     2:11.04 (34.02)
        2:45.59 (34.55)     3:20.18 (34.59)     3:54.78 (34.60)     4:29.63 (34.85)
        5:04.56 (34.93)     5:39.21 (34.65)     6:14.09 (34.88)     6:49.04 (34.95)
        7:24.25 (35.21)     7:59.21 (34.96)     8:34.27 (35.06)     9:09.36 (35.09)
        9:44.44 (35.08)    10:19.55 (35.11)    10:54.86 (35.31)    11:29.92 (35.06)
       12:04.92 (35.00)    12:40.10 (35.18)    13:14.99 (34.89)    13:50.16 (35.17)
       14:25.22 (35.06)    15:00.59 (35.37)    15:35.87 (35.28)    16:10.94 (35.07)
       16:45.86 (34.92)    17:20.93 (35.07)    17:56.01 (35.08)    18:30.61 (34.60)
       19:03.13 (32.52)
  2 Watson, Jason       33 RESTON MASTERS S    21:30.00   20:10.95          7  
                  32.61     1:07.27 (34.66)     1:42.95 (35.68)     2:19.09 (36.14)
        2:54.97 (35.88)     3:30.59 (35.62)     4:06.62 (36.03)     4:43.00 (36.38)
        5:19.59 (36.59)     5:56.25 (36.66)     6:32.98 (36.73)     7:09.99 (37.01)
        7:46.85 (36.86)     8:23.65 (36.80)     9:00.62 (36.97)     9:37.13 (36.51)
       10:14.24 (37.11)    10:51.44 (37.20)    11:28.11 (36.67)    12:05.38 (37.27)
       12:42.64 (37.26)    13:19.75 (37.11)    13:57.09 (37.34)    14:34.59 (37.50)
       15:12.11 (37.52)    15:49.50 (37.39)    16:27.18 (37.68)    17:04.51 (37.33)
       17:42.28 (37.77)    18:19.90 (37.62)    18:57.48 (37.58)    19:34.42 (36.94)
       20:10.95 (36.53)
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 24.35   4/23/2006 Troy Johnson, VMST                           
        NATL: ! 22.97    2/8/2009 DERYA BUYUKUNCU                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Methric, Tim        34 MERRITT MARLINS        30.00      27.39          9  
  2 Michaels, Stephen   34 BINGHAMTON UNIV        29.00      27.88          7  
  3 Cheatham, Josh      31 UNAT                   31.00      30.74          6  
  4 Crowe, John         34 DISTRICT OF COLU       32.00      33.59          5  
  5 Chisholm, Alex      30 RESTON MASTERS S       35.00      35.87          4  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 54.60   4/14/1991 Rick Reynolds                                
        NATL: ! 50.21   5/24/1992 CLAY BRITT                                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Methric, Tim        34 MERRITT MARLINS      1:10.00      58.78          9  
                  28.72       58.78 (30.06)                                        
  2 Roche, Kevin        32 CURL BURKE MASTE       58.00    1:00.87          7  
                  29.00     1:00.87 (31.87)                                        
  3 McGraw, Paul        30 VIRGINIA MASTERS       58.06    1:01.06          6  
                  30.09     1:01.06 (30.97)                                        
  4 de Hart, Pieter     33 STONEWALL MASTER     1:01.10    1:01.21          5  
                  30.03     1:01.21 (31.18)                                        
  5 Young, Buck         30 MERRITT MARLINS      1:01.92    1:02.55          4  
                  29.71     1:02.55 (32.84)                                        
  6 Sady, Darek         34 DISTRICT OF COLU     1:07.00    1:02.76          3  
                  30.41     1:02.76 (32.35)                                        
  7 Burkhardt, Justin   32 DISTRICT OF COLU     1:05.00    1:03.20          2  
                  31.50     1:03.20 (31.70)                                        
  8 Cheatham, Josh      31 UNAT                 1:06.95    1:05.86          1  
                  32.16     1:05.86 (33.70)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:58.16   4/14/1991 Peter Solomon                              
        NATL: ! 1:48.04   5/10/2009 ERIK SCALISE                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Barley, Adam        30 VIRGINIA MASTERS     2:05.00    2:02.86          9  
                  29.48     1:00.60 (31.12)     1:31.83 (31.23)     2:02.86 (31.03)
  2 Methric, Tim        34 MERRITT MARLINS      2:25.00    2:10.63          7  
                  30.03     1:03.58 (33.55)     1:37.65 (34.07)     2:10.63 (32.98)
  3 McGraw, Paul        30 VIRGINIA MASTERS     2:07.89    2:12.40          6  
                  31.78     1:05.04 (33.26)     1:38.75 (33.71)     2:12.40 (33.65)
  4 Strahota, Jeffrey   31 TERRAPIN MASTERS     2:22.22    2:20.75          5  
                  32.30     1:08.32 (36.02)     1:44.72 (36.40)     2:20.75 (36.03)
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 26.54   4/17/2011 Joe Nagy, Red Tide                           
        NATL: ! 24.84   4/30/2011 ED MOSES                                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fenningham, Terren  30 UNAT                   28.00      27.07          9  
  2 Chung, Jason        31 CURL BURKE MASTE       28.78      29.55          7  
  3 Werner, David       33 BINGHAMTON UNIV        31.34      30.31          6  
  4 Sady, Darek         34 DISTRICT OF COLU       40.00      31.45          5  
  5 de Hart, Pieter     33 STONEWALL MASTER       31.82      31.94          4  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 57.93   4/17/2011 Joe Nagy, REDT                               
        NATL: ! 53.44   4/29/2011 ED MOSES                                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Barley, Adam        30 VIRGINIA MASTERS     1:05.00    1:03.97          9  
                  30.42     1:03.97 (33.55)                                        
  2 Werner, David       33 BINGHAMTON UNIV      1:07.10    1:06.12          7  
                  30.77     1:06.12 (35.35)                                        
  3 Evangelista, Bryan  30 DC DEPT OF RECRE     1:12.00    1:09.93          6  
                  33.32     1:09.93 (36.61)                                        
  4 Strahota, Jeffrey   31 TERRAPIN MASTERS     1:11.69    1:12.22          5  
                  34.20     1:12.22 (38.02)                                        
  5 Crowe, John         34 DISTRICT OF COLU     1:20.20    1:23.25          4  
                  39.64     1:23.25 (43.61)                                        
  6 Chisholm, Alex      30 RESTON MASTERS S     1:30.00    1:26.34          3  
                  40.82     1:26.34 (45.52)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:07.04   4/17/2011 Scott Werner, Red Tide                     
        NATL: ! 1:56.02    5/1/2011 ED MOSES                                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Barley, Adam        30 VIRGINIA MASTERS     2:22.00    2:20.00          9  
                  32.78     1:08.41 (35.63)     1:44.36 (35.95)     2:20.00 (35.64)
  2 Bellamy, Robert     30 CURL BURKE MASTE     2:20.00    2:20.10          7  
                  32.17     1:08.10 (35.93)     1:44.08 (35.98)     2:20.10 (36.02)
  3 Werner, David       33 BINGHAMTON UNIV      2:29.00    2:27.72          6  
                  32.75     1:09.85 (37.10)     1:48.00 (38.15)     2:27.72 (39.72)
  4 Strahota, Jeffrey   31 TERRAPIN MASTERS     2:35.07    2:38.23          5  
                  35.87     1:17.02 (41.15)     1:57.62 (40.60)     2:38.23 (40.61)
  5 Watson, Jason       33 RESTON MASTERS S     2:42.00    2:41.88          4  
                  37.74     1:18.76 (41.02)     2:00.94 (42.18)     2:41.88 (40.94)
  6 Chisholm, Alex      30 RESTON MASTERS S     3:00.00    2:59.00          3  
                  41.71     1:27.81 (46.10)     2:14.22 (46.41)     2:59.00 (44.78)
  7 Crowe, John         34 DISTRICT OF COLU     3:30.30    3:06.07          2  
                  41.90     1:29.28 (47.38)     2:17.97 (48.69)     3:06.07 (48.10)
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 23.03   4/13/2003 Curtis Sawin                                 
        NATL: ! 21.44   12/5/2009 ZSOLT GASPAR                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fenningham, Terren  30 UNAT                   23.50      22.73Z         9  
  2 Michaels, Stephen   34 BINGHAMTON UNIV        25.50      24.92          7  
  3 Hegna, Ryan         31 COLONIALS 1776         25.00      25.10          6  
  4 de Hart, Pieter     33 STONEWALL MASTER       25.92      26.31          5  
  5 Jent, Daniel        34 ALEXANDRIA MASTE       26.84      26.83          4  
  6 Chung, Jason        31 CURL BURKE MASTE       26.37      26.85          3  
  7 Starner, Josh       32 UNAT                   27.00      26.88          2  
  8 Paushter, Matthew   32 BINGHAMTON UNIV        27.25      27.20          0.5
  8 Sady, Darek         34 DISTRICT OF COLU       34.00      27.20          0.5
 10 Burkhardt, Justin   32 DISTRICT OF COLU       28.99      27.46        
 11 Strahota, Jeffrey   31 TERRAPIN MASTERS       27.72      27.68        
 12 Young, Buck         30 MERRITT MARLINS        27.59      27.79        
 13 Hegna, Jon          33 CURL BURKE MASTE       25.50      27.81        
 14 Davis, Greg         30 DISTRICT OF COLU       30.00      29.33        
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 51.08   4/13/2003 Curtis Sawin                                 
        NATL: ! 47.77   5/21/2010 ZSOLT GASPAR                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Michaels, Stephen   34 BINGHAMTON UNIV        56.32      54.04          9  
                  25.53       54.04 (28.51)                                        
  2 Evangelista, Bryan  30 DC DEPT OF RECRE       57.00      59.09          7  
                  28.01       59.09 (31.08)                                        
  3 Paushter, Matthew   32 BINGHAMTON UNIV      1:05.00    1:01.26          6  
                  29.06     1:01.26 (32.20)                                        
  4 Jent, Daniel        34 ALEXANDRIA MASTE     1:03.87    1:01.92          5  
                  28.72     1:01.92 (33.20)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 1:58.12    5/7/1995 Jeff Stuart                                
        NATL: ! 1:49.52   5/16/1994 PETER EGAN                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Michaels, Stephen   34 BINGHAMTON UNIV      2:05.54    1:58.77          9  
                  26.67       56.92 (30.25)     1:27.62 (30.70)     1:58.77 (31.15)
  2 Barley, Adam        30 VIRGINIA MASTERS     1:58.50    2:00.37          7  
                  27.50       57.65 (30.15)     1:28.63 (30.98)     2:00.37 (31.74)
  3 Burkhardt, Justin   32 DISTRICT OF COLU     2:10.88    2:10.81          6  
                  29.09     1:02.35 (33.26)     1:36.07 (33.72)     2:10.81 (34.74)
  4 de Hart, Pieter     33 STONEWALL MASTER     2:22.22    2:14.36          5  
                  28.08     1:01.18 (33.10)     1:37.42 (36.24)     2:14.36 (36.94)
 -- Crowe, John         34 DISTRICT OF COLU     4:00.00        DNF        
      62 Did not finish
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 53.67   4/25/2010 Nicholas Werner, Red Tide                    
        NATL: ! 50.89   5/10/2009 ERIK SCALISE                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fenningham, Terren  30 UNAT                   56.00      53.61Z         9  
                  24.52       53.61 (29.09)                                        
  2 Barley, Adam        30 VIRGINIA MASTERS       57.50      56.11          7  
                  25.22       56.11 (30.89)                                        
  3 Sprengel, Ryan      31 DISTRICT OF COLU       58.03      57.37          6  
                  27.09       57.37 (30.28)                                        
  4 Werner, David       33 BINGHAMTON UNIV      1:01.72    1:00.09          5  
                  27.69     1:00.09 (32.40)                                        
  5 Evangelista, Bryan  30 DC DEPT OF RECRE     1:01.00    1:01.89          4  
                  29.36     1:01.89 (32.53)                                        
  6 Starner, Josh       32 UNAT                 1:02.00    1:03.73          3  
                  28.83     1:03.73 (34.90)                                        
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:55.50   4/13/2003 Curtis Sawin                               
        NATL: ! 1:47.62    5/4/1997 RONALD KARNAUGH                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sprengel, Ryan      31 DISTRICT OF COLU     2:02.38    2:06.30          9  
                  25.82       58.70 (32.88)     1:36.35 (37.65)     2:06.30 (29.95)
  2 McGraw, Paul        30 VIRGINIA MASTERS     2:04.51    2:07.46          7  
                  27.06       59.58 (32.52)     1:37.29 (37.71)     2:07.46 (30.17)
  3 Werner, David       33 BINGHAMTON UNIV      2:12.99    2:11.40          6  
                  26.67     1:01.13 (34.46)     1:38.59 (37.46)     2:11.40 (32.81)
  4 Burkhardt, Justin   32 DISTRICT OF COLU     2:15.55    2:12.65          5  
                  27.91     1:02.20 (34.29)     1:42.30 (40.10)     2:12.65 (30.35)
  5 Watson, Jason       33 RESTON MASTERS S     2:30.00    2:28.18          4  
                  31.37     1:10.85 (39.48)     1:53.61 (42.76)     2:28.18 (34.57)
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 4:16.10    5/2/1999 Jerome Frentsos                            
        NATL: ! 3:53.81    5/4/1997 RONALD KARNAUGH                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Michaels, Stephen   34 BINGHAMTON UNIV      5:42.00    4:50.55          9  
                  28.94     1:01.64 (32.70)     1:40.40 (38.76)     2:18.28 (37.88)
        2:59.77 (41.49)     3:42.68 (42.91)     4:17.94 (35.26)     4:50.55 (32.61)
  2 Paushter, Matthew   32 BINGHAMTON UNIV      5:42.00    4:55.07          7  
                  32.00     1:08.41 (36.41)     1:48.32 (39.91)     2:27.23 (38.91)
        3:11.09 (43.86)     3:53.49 (42.40)     4:25.03 (31.54)     4:55.07 (30.04)
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 21.05   4/23/2006 Michael Ross, NEM                            
        NATL: ! 20.14    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stull, Eric         37 SPRING VALLEY YM       22.12      21.92          9  
  2 Hannesschlager, Mi  37 FAIRFAX COUNTY M       24.25      24.75          7  
  3 Mirt, Chad          38 FORT BELVOIR MAS       25.01      24.76          6  
  4 Moon, WonKee        37 DISTRICT OF COLU       25.52      24.89          5  
  5 Bishop, Chris       39 BINGHAMTON UNIV        27.50      24.95          4  
  6 Matkovic, Paul      39 ASPHALT GREEN MA       25.00      25.38          3  
  7 Chororos, Alexande  38 DC DEPT OF RECRE       26.75      26.11          2  
  8 Alliaume, Gilles    39 DC DEPT OF RECRE       29.00      26.32          1  
  9 Verma, Raj          38 UNAT                   28.50      26.54        
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        ZONE: Z 45.54   4/23/2006 Michael Ross                                 
        NATL: ! 44.24   4/20/2009 VLAD PYSHNENKO                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 di Filippo, Mario         35 CURL BURKE MASTE          NT      55.38        
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 45.54   4/23/2006 Michael Ross, NEM                            
        NATL: ! 44.24   4/20/2009 VLAD PYSHNENKO                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stull, Eric         37 SPRING VALLEY YM       49.02      49.21          9  
                  23.49       49.21 (25.72)                                        
  2 Bishop, Chris       39 BINGHAMTON UNIV        58.00      54.67          7  
                  26.03       54.67 (28.64)                                        
  3 Moon, WonKee        37 DISTRICT OF COLU       56.56      55.28          6  
                  26.44       55.28 (28.84)                                        
  4 Mirt, Chad          38 FORT BELVOIR MAS       55.65      55.29          5  
                  26.20       55.29 (29.09)                                        
  5 Hannesschlager, Mi  37 FAIRFAX COUNTY M       54.87      56.23          4  
                  26.01       56.23 (30.22)                                        
  6 Brown, Jeremy       35 RESTON MASTERS S       57.27      57.54          3  
                  27.73       57.54 (29.81)                                        
  7 Verma, Raj          38 UNAT                   58.01      59.40          2  
                  28.77       59.40 (30.63)                                        
  8 Henkel, Scott       37 BINGHAMTON UNIV      1:03.00    1:01.11          1  
                  29.35     1:01.11 (31.76)                                        
  9 Smith, Jamison      38 COLONIALS 1776       1:05.00    1:02.39        
                  30.72     1:02.39 (31.67)                                        
 10 Lopez Azumendi, Se  36 NATIONAL CAPITAL     1:07.00    1:15.10        
                  34.32     1:15.10 (40.78)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:39.90   4/24/2005 Michael Ross, NEM                          
        NATL: ! 1:36.56    5/4/2008 JOSH DAVIS                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stull, Eric         37 SPRING VALLEY YM     1:51.76    1:51.47          9  
                  26.07       54.17 (28.10)     1:22.89 (28.72)     1:51.47 (28.58)
  2 Matkovic, Paul      39 ASPHALT GREEN MA     1:59.71    2:00.91          7  
                  28.76     1:00.24 (31.48)     1:31.10 (30.86)     2:00.91 (29.81)
  3 Dragon, Tony        35 UNAT                 2:06.93    2:01.81          6  
                  27.55       57.28 (29.73)     1:29.28 (32.00)     2:01.81 (32.53)
  4 di Filippo, Mario   35 CURL BURKE MASTE     2:01.25    2:03.03          5  
                  27.87       58.52 (30.65)     1:30.39 (31.87)     2:03.03 (32.64)
  5 Dean, Nathan        37 ALEXANDRIA AQUAT     2:01.00    2:04.95          4  
                  29.70     1:01.71 (32.01)     1:33.24 (31.53)     2:04.95 (31.71)
  6 Verma, Raj          38 UNAT                 2:12.00    2:10.80          3  
                  29.81     1:02.48 (32.67)     1:36.76 (34.28)     2:10.80 (34.04)
  7 Henkel, Scott       37 BINGHAMTON UNIV      2:20.00    2:11.86          2  
                  31.14     1:03.66 (32.52)     1:38.39 (34.73)     2:11.86 (33.47)
  8 Alliaume, Gilles    39 DC DEPT OF RECRE     3:00.00    2:12.54          1  
                  29.95     1:02.73 (32.78)     1:37.59 (34.86)     2:12.54 (34.95)
  9 Smith, Jamison      38 COLONIALS 1776       2:30.00    2:19.82        
                  32.50     1:08.60 (36.10)     1:45.27 (36.67)     2:19.82 (34.55)
 10 King, Mike          38 WARRENTON MASTER     3:00.00    3:03.21        
                  40.62     1:23.84 (43.22)     2:13.18 (49.34)     3:03.21 (50.03)
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 4:43.62   4/25/2009 Mark Matheson, NIAG                        
        NATL: ! 4:33.97   5/17/2002 RONALD KARNAUGH                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 di Filippo, Mario   35 CURL BURKE MASTE     5:26.59    5:34.04          9  
                  29.56     1:02.43 (32.87)     1:36.23 (33.80)     2:10.65 (34.42)
        2:44.81 (34.16)     3:19.03 (34.22)     3:53.50 (34.47)     4:27.71 (34.21)
        5:02.06 (34.35)     5:34.04 (31.98)                                        
  2 Dragon, Tony        35 UNAT                 5:54.57    5:39.57          7  
                  31.57     1:05.31 (33.74)     1:39.89 (34.58)     2:14.77 (34.88)
        2:49.37 (34.60)     3:23.72 (34.35)     3:58.34 (34.62)     4:32.83 (34.49)
        5:06.98 (34.15)     5:39.57 (32.59)                                        
  3 Verma, Raj          38 UNAT                 6:00.50    5:48.20          6  
                  31.13     1:05.00 (33.87)     1:39.32 (34.32)     2:14.21 (34.89)
        2:49.72 (35.51)     3:25.56 (35.84)     4:01.45 (35.89)     4:37.83 (36.38)
        5:13.45 (35.62)     5:48.20 (34.75)                                        
  4 Henkel, Scott       37 BINGHAMTON UNIV      6:20.00    6:02.86          5  
                  33.97     1:09.86 (35.89)     1:44.97 (35.11)     2:21.04 (36.07)
        2:57.75 (36.71)     3:35.35 (37.60)     4:13.18 (37.83)     4:50.78 (37.60)
        5:27.70 (36.92)     6:02.86 (35.16)                                        
  5 Smith, Jamison      38 COLONIALS 1776       6:40.00    6:26.19          4  
                  34.97     1:13.44 (38.47)     1:53.17 (39.73)     2:32.97 (39.80)
        3:13.05 (40.08)     3:52.98 (39.93)     4:33.22 (40.24)     5:12.88 (39.66)
        5:51.75 (38.87)     6:26.19 (34.44)                                        
  6 Dutton, Jeff        39 DISTRICT OF COLU     8:17.53    7:52.83          3  
                  41.15     1:27.20 (46.05)     2:15.89 (48.69)     3:05.69 (49.80)
        3:54.73 (49.04)     4:43.68 (48.95)     5:32.84 (49.16)     6:20.85 (48.01)
        7:08.99 (48.14)     7:52.83 (43.84)                                        
 
Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 10:18.45   4/12/1992 Matthew Clark                             
        NATL: !  9:27.97   5/20/2010 ERIC CHRISTENSEN                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hviid, Frederik     37 GERMANTOWN MARYL    10:36.12    9:50.85Z         9  
                  27.12       56.95 (29.83)     1:26.74 (29.79)     1:56.59 (29.85)
        2:26.28 (29.69)     2:55.99 (29.71)     3:25.63 (29.64)     3:55.50 (29.87)
        4:25.49 (29.99)     4:55.56 (30.07)     5:24.76 (29.20)     5:54.13 (29.37)
        6:23.85 (29.72)     6:53.55 (29.70)     7:23.26 (29.71)     7:53.21 (29.95)
        8:22.97 (29.76)     8:52.80 (29.83)     9:22.43 (29.63)     9:50.85 (28.42)
  2 Henkel, Scott       37 BINGHAMTON UNIV     12:50.00   12:22.39          7  
                  34.38     1:11.13 (36.75)     1:49.34 (38.21)     2:27.20 (37.86)
        3:04.60 (37.40)     3:41.49 (36.89)     4:18.85 (37.36)     4:56.15 (37.30)
        5:33.78 (37.63)     6:11.40 (37.62)     6:48.87 (37.47)     7:26.31 (37.44)
        8:03.51 (37.20)     8:41.01 (37.50)     9:18.64 (37.63)     9:56.33 (37.69)
       10:34.26 (37.93)    11:11.43 (37.17)    11:48.11 (36.68)    12:22.39 (34.28)
  3 Dragon, Tony        35 UNAT                12:18.96   12:33.54          6  
                  36.01     1:15.00 (38.99)     1:54.20 (39.20)     2:33.23 (39.03)
        3:12.22 (38.99)     3:51.03 (38.81)     4:29.97 (38.94)     5:08.92 (38.95)
        5:47.51 (38.59)     6:25.44 (37.93)     7:03.00 (37.56)     7:40.97 (37.97)
        8:18.70 (37.73)     8:55.59 (36.89)     9:33.10 (37.51)    10:11.35 (38.25)
       10:48.35 (37.00)    11:24.79 (36.44)    12:00.64 (35.85)    12:33.54 (32.90)
 -- Moon, WonKee        37 DISTRICT OF COLU    12:12.12        DNF        
      62 Did not finish
 
Men 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 16:41.25    5/1/1994 James Kegley                              
        NATL: ! 15:53.88   5/18/2003 JEFF ERWIN                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 di Filippo, Mario   35 CURL BURKE MASTE    18:59.11   18:35.40          9  
                  29.95     1:02.68 (32.73)     1:35.84 (33.16)     2:09.42 (33.58)
        2:42.87 (33.45)     3:16.36 (33.49)     3:49.76 (33.40)     4:23.49 (33.73)
        4:57.32 (33.83)     5:30.95 (33.63)     6:04.65 (33.70)     6:38.40 (33.75)
        7:12.33 (33.93)     7:46.37 (34.04)     8:20.29 (33.92)     8:54.07 (33.78)
        9:27.99 (33.92)    10:02.30 (34.31)    10:36.49 (34.19)    11:10.67 (34.18)
       11:44.74 (34.07)    12:18.94 (34.20)    12:53.09 (34.15)    13:27.70 (34.61)
       14:02.07 (34.37)    14:36.55 (34.48)    15:11.05 (34.50)    15:45.65 (34.60)
       16:20.04 (34.39)    16:54.93 (34.89)    17:29.05 (34.12)    18:03.34 (34.29)
       18:35.40 (32.06)
  2 Joubert, Kevin      39 MERRITT MARLINS     19:30.00   19:16.56          7  
                  31.45     1:05.30 (33.85)     1:39.57 (34.27)     2:14.12 (34.55)
        2:49.33 (35.21)     3:24.46 (35.13)     3:59.85 (35.39)     4:35.67 (35.82)
        5:10.80 (35.13)     5:46.27 (35.47)     6:21.67 (35.40)     6:56.87 (35.20)
        7:31.93 (35.06)     8:06.93 (35.00)     8:42.15 (35.22)     9:17.07 (34.92)
        9:52.08 (35.01)    10:26.96 (34.88)    11:01.95 (34.99)    11:36.90 (34.95)
       12:12.18 (35.28)    12:47.42 (35.24)    13:22.72 (35.30)    13:58.13 (35.41)
       14:33.67 (35.54)    15:09.16 (35.49)    15:45.10 (35.94)    16:20.62 (35.52)
       16:56.33 (35.71)    17:32.01 (35.68)    18:07.60 (35.59)    18:42.70 (35.10)
       19:16.56 (33.86)
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 23.06   4/23/2006 Michael Ross, NEM                            
        NATL: ! 22.70    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gamez, Rafael       38 CURL BURKE MASTE       27.15      26.74          9  
  2 Nakahodo, Sidney    36 NATIONAL CAPITAL       27.43      28.17          7  
  3 Mirt, Chad          38 FORT BELVOIR MAS       29.58      29.17          6  
  4 Bishop, Chris       39 BINGHAMTON UNIV        31.00      29.55          5  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 49.62   4/24/2005 Michael Ross, NEM                            
        NATL: ! 49.12    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gamez, Rafael       38 CURL BURKE MASTE       59.20      59.54          9  
                  28.75       59.54 (30.79)                                        
  2 Nakahodo, Sidney    36 NATIONAL CAPITAL       59.99    1:00.95          7  
                  29.29     1:00.95 (31.66)                                        
  3 Bishop, Chris       39 BINGHAMTON UNIV      1:08.00    1:04.07          6  
                  30.41     1:04.07 (33.66)                                        
  4 Mirt, Chad          38 FORT BELVOIR MAS     1:04.77    1:04.59          5  
                  31.30     1:04.59 (33.29)                                        
  5 Tustin, John        35 DISTRICT OF COLU     1:10.00    1:07.91          4  
                  33.02     1:07.91 (34.89)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:52.89   4/24/2005 Michael Ross, NEM                          
        NATL: ! 1:47.72    5/4/2008 JOSH DAVIS                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hviid, Frederik     37 GERMANTOWN MARYL     2:03.13    1:55.42          9  
                  27.31       56.52 (29.21)     1:26.05 (29.53)     1:55.42 (29.37)
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 26.29   4/22/2001 Wally Dicks                                  
        NATL: ! 25.35   5/21/2010 STEVE WEST                                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sandi, Gustavo      39 PATRIOT MASTERS        29.41      29.28          9  
  2 Stull, Eric         37 SPRING VALLEY YM       31.50      30.43          7  
  3 Losinger, Matthew   39 BINGHAMTON UNIV        31.50      31.33          6  
  4 Moon, WonKee        37 DISTRICT OF COLU       32.32      31.83          5  
  5 Joubert, Kevin      39 MERRITT MARLINS        33.00      33.14          4  
  6 Hinz, Brian         38 CENTRAL MARYLAND       34.84      34.03          3  
  7 Brown, Jeremy       35 RESTON MASTERS S       34.15      35.41          2  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 55.84   4/22/2001 Wally Dicks                                  
        NATL: ! 55.12   4/29/2011 JEFF COMMINGS                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sandi, Gustavo      39 PATRIOT MASTERS      1:06.49    1:06.63          9  
                  31.00     1:06.63 (35.63)                                        
  2 Losinger, Matthew   39 BINGHAMTON UNIV      1:07.50    1:07.24          7  
                  31.56     1:07.24 (35.68)                                        
  3 Moon, WonKee        37 DISTRICT OF COLU     1:11.11    1:08.37          6  
                  32.21     1:08.37 (36.16)                                        
  4 Chororos, Alexande  38 DC DEPT OF RECRE     1:25.00    1:14.58          5  
                  34.98     1:14.58 (39.60)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:06.40   4/22/2001 Wally Dicks                                
        NATL: ! 1:59.23  12/16/2001 RON KARNAUGH                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Matkovic, Paul      39 ASPHALT GREEN MA     2:30.00    2:25.20          9  
                  33.86     1:10.69 (36.83)     1:47.85 (37.16)     2:25.20 (37.35)
  2 Moon, WonKee        37 DISTRICT OF COLU     2:32.32    2:27.39          7  
                  33.37     1:10.33 (36.96)     1:48.60 (38.27)     2:27.39 (38.79)
  3 Richard, Jean-Phil  35 DISTRICT OF COLU     2:32.32    2:27.66          6  
                  33.84     1:13.38 (39.54)     1:50.21 (36.83)     2:27.66 (37.45)
  4 Losinger, Matthew   39 BINGHAMTON UNIV      2:28.00    2:29.63          5  
                  33.12     1:10.72 (37.60)     1:49.66 (38.94)     2:29.63 (39.97)
  5 Joubert, Kevin      39 MERRITT MARLINS      2:43.00    2:37.72          4  
                  35.47     1:15.43 (39.96)     1:56.68 (41.25)     2:37.72 (41.04)
  6 Sandi, Gustavo      39 PATRIOT MASTERS      2:33.30    2:37.97          3  
                  34.34     1:13.24 (38.90)     1:55.07 (41.83)     2:37.97 (42.90)
  7 Dutton, Jeff        39 DISTRICT OF COLU     3:28.01    3:39.70          2  
                  49.78     1:45.43 (55.65)     2:43.52 (58.09)     3:39.70 (56.18)
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 22.86   4/23/2006 Michael Ross, NEM                            
        NATL: ! 22.26   4/29/2011 JOSH DAVIS                                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stull, Eric         37 SPRING VALLEY YM       25.57      24.36          9  
  2 Gamez, Rafael       38 CURL BURKE MASTE       25.70      25.64          7  
  3 Hannesschlager, Mi  37 FAIRFAX COUNTY M       26.45      27.52          6  
  4 Bishop, Chris       39 BINGHAMTON UNIV        30.00      28.42          5  
  5 Verma, Raj          38 UNAT                   29.50      28.53          4  
  6 Hinz, Brian         38 CENTRAL MARYLAND       28.28      28.75          3  
  7 Tustin, John        35 DISTRICT OF COLU       33.00      29.03          2  
  8 Joubert, Kevin      39 MERRITT MARLINS        31.00      29.33          1  
  9 Henkel, Scott       37 BINGHAMTON UNIV        35.00      34.29        
 10 Dutton, Jeff        39 DISTRICT OF COLU       37.14      40.01        
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 50.06   4/23/2006 Michael Ross, NEM                            
        NATL: ! 49.54   5/16/1999 PETER EGAN                                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gamez, Rafael       38 CURL BURKE MASTE       57.20      56.91          9  
                  26.51       56.91 (30.40)                                        
  2 Verma, Raj          38 UNAT                 1:05.00    1:02.20          7  
                  29.05     1:02.20 (33.15)                                        
  3 di Filippo, Mario   35 CURL BURKE MASTE     1:01.31    1:03.10          6  
                  29.58     1:03.10 (33.52)                                        
  4 Nakahodo, Sidney    36 NATIONAL CAPITAL     1:05.85    1:05.56          5  
                  31.61     1:05.56 (33.95)                                        
  5 Henkel, Scott       37 BINGHAMTON UNIV      1:20.00    1:18.73          4  
                  37.82     1:18.73 (40.91)                                        
  6 Lopez Azumendi, Se  36 NATIONAL CAPITAL     1:25.00    1:29.68          3  
                  38.34     1:29.68 (51.34)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 1:52.21    5/9/1993 Bill Specht                                
        NATL: ! 1:50.74   5/16/1999 BOBBY PATTEN                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 di Filippo, Mario   35 CURL BURKE MASTE     2:18.61    2:22.21          9  
                  31.28     1:06.37 (35.09)     1:43.62 (37.25)     2:22.21 (38.59)
  2 Joubert, Kevin      39 MERRITT MARLINS      2:40.00    2:33.79          7  
                  33.94     1:14.50 (40.56)     1:55.49 (40.99)     2:33.79 (38.30)
  3 Dutton, Jeff        39 DISTRICT OF COLU     3:34.44    3:49.00          6  
                  45.72     1:41.48 (55.76)   2:42.61 (1:01.13)   3:49.00 (1:06.39)
 -- Nakahodo, Sidney    36 NATIONAL CAPITAL     2:40.00         DQ        
      24 Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall
                  35.08     1:13.93 (38.85)     1:54.53 (40.60)          DQ (47.62)
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 53.98   4/13/2008 Jeffrey Roddin, ANCM                         
        NATL: ! 50.06    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stull, Eric         37 SPRING VALLEY YM     1:00.00      58.14          9  
                  27.86       58.14 (30.28)                                        
  2 Sandi, Gustavo      39 PATRIOT MASTERS      1:03.20    1:01.98          7  
                  28.81     1:01.98 (33.17)                                        
  3 Moon, WonKee        37 DISTRICT OF COLU     1:02.03    1:02.54          6  
  4 Bishop, Chris       39 BINGHAMTON UNIV      1:10.00    1:03.76          5  
                  29.09     1:03.76 (34.67)                                        
  5 Hannesschlager, Mi  37 FAIRFAX COUNTY M     1:02.03    1:04.30          4  
                  28.24     1:04.30 (36.06)                                        
  6 Losinger, Matthew   39 BINGHAMTON UNIV      1:05.50    1:05.39          3  
                  31.34     1:05.39 (34.05)                                        
  7 Chororos, Alexande  38 DC DEPT OF RECRE     1:16.00    1:06.07          2  
                  31.37     1:06.07 (34.70)                                        
  8 Brown, Jeremy       35 RESTON MASTERS S     1:07.73    1:09.56          1  
                  33.72     1:09.56 (35.84)                                        
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:58.94   4/15/2007 Jeffrey Roddin, ANCM                       
        NATL: ! 1:48.74  12/22/2002 RON KARNAUGH                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stull, Eric         37 SPRING VALLEY YM     2:15.00    2:07.89          9  
                  26.64     1:00.90 (34.26)     1:37.75 (36.85)     2:07.89 (30.14)
  2 Moon, WonKee        37 DISTRICT OF COLU     2:22.22    2:13.45          7  
                  28.62     1:03.47 (34.85)     1:41.47 (38.00)     2:13.45 (31.98)
  3 Richard, Jean-Phil  35 DISTRICT OF COLU     2:25.25    2:18.10          6  
                  28.55     1:07.57 (39.02)     1:44.67 (37.10)     2:18.10 (33.43)
  4 Losinger, Matthew   39 BINGHAMTON UNIV      2:20.00    2:18.98          5  
                  30.29     1:08.35 (38.06)     1:45.56 (37.21)     2:18.98 (33.42)
  5 Tustin, John        35 DISTRICT OF COLU     2:40.00    2:32.70          4  
                  31.20     1:08.93 (37.73)     1:56.90 (47.97)     2:32.70 (35.80)
  6 Dutton, Jeff        39 DISTRICT OF COLU     3:20.42    3:13.41          3  
                  43.14     1:35.06 (51.92)     2:30.95 (55.89)     3:13.41 (42.46)
 -- Matkovic, Paul      39 ASPHALT GREEN MA     2:15.67         DQ        
      20 Alternating Kick - fly
                  29.17     1:05.10 (35.93)     1:44.26 (39.16)          DQ (32.90)
 
Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 4:25.68   4/22/2001 Danilo Vicioso                             
        NATL: ! 3:56.76  12/16/2001 RON KARNAUGH                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Moon, WonKee        37 DISTRICT OF COLU     5:05.05    4:54.75          9  
                  29.55     1:04.57 (35.02)     1:43.38 (38.81)     2:21.25 (37.87)
        3:03.59 (42.34)     3:47.85 (44.26)     4:21.63 (33.78)     4:54.75 (33.12)
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 20.84   4/26/2009 Michael Ross, MESC                           
        NATL: ! 20.84   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rees, Greg          42 SPRING VALLEY YM       22.69      22.17          9  
  2 Gross, Jeremy       40 SPRING VALLEY YM       22.15      22.23          7  
  3 Doane, Michael      41 TERRAPIN MASTERS       22.75      22.84          6  
  4 von Loewe, Pete     41 PATRIOT MASTERS        22.90      22.94          5  
  5 Lee, Michael        44 MARYLAND MASTERS       23.39      23.54          4  
  6 Clear, Kirk         44 VIRGINIA MASTERS       23.70      24.55          3  
  7 Eliasek, Steve      43 QUEST MASTERS SW       24.12      24.66          2  
  8 Mayer, Mike         41 BINGHAMTON UNIV        25.14      24.86          1  
  9 Tomson, Farol       40 GERMANTOWN MARYL       27.90      25.34        
 10 Rees, Matt          43 UNAT                   25.86      25.66        
 11 Young, Harris       44 COLONIALS 1776         26.00      26.51        
 12 Ruckstuhl, Mark     44 CURL BURKE MASTE       28.13      26.79        
 13 Bell, Richard       42 MAINE MASTERS SW       26.50      27.33        
 14 Sokol, Rob          41 DC DEPT OF RECRE       29.00      28.51        
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 45.61   4/25/2009 Michael Ross, MESC                           
        NATL: ! 45.35    5/4/2008 MICHAEL ROSS                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gross, Jeremy       40 SPRING VALLEY YM       49.45      49.64          9  
                  23.78       49.64 (25.86)                                        
  2 Rees, Greg          42 SPRING VALLEY YM       49.45      50.17          7  
                  23.62       50.17 (26.55)                                        
  3 von Loewe, Pete     41 PATRIOT MASTERS        50.50      50.44          6  
                  24.01       50.44 (26.43)                                        
  4 Clear, Kirk         44 VIRGINIA MASTERS       53.90      54.72          5  
                  26.24       54.72 (28.48)                                        
  5 Buechler, John      44 CURL BURKE MASTE       55.40      54.92          4  
                  26.44       54.92 (28.48)                                        
  6 Mayer, Mike         41 BINGHAMTON UNIV        57.02      55.27          3  
                  26.74       55.27 (28.53)                                        
  7 Tomson, Farol       40 GERMANTOWN MARYL     1:03.08      56.07          2  
                  26.36       56.07 (29.71)                                        
  8 Eliasek, Steve      43 QUEST MASTERS SW       54.05      56.21          1  
                  26.55       56.21 (29.66)                                        
  9 Bell, Richard       42 MAINE MASTERS SW     1:00.00      59.73        
                  28.66       59.73 (31.07)                                        
 10 Young, Harris       44 COLONIALS 1776         59.00    1:04.32        
                  30.18     1:04.32 (34.14)                                        
 11 Shinaishin, Ahmed   44 SUNFISH MASTERS      1:05.07    1:04.91        
                  29.54     1:04.91 (35.37)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:47.76   4/26/2009 William Segal, JAM                         
        NATL: ! 1:38.94    5/4/2008 MICHAEL ROSS                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Harrop, Jim         40 SPRING VALLEY YM     1:59.00    1:56.48          9  
                  27.21       56.67 (29.46)     1:26.79 (30.12)     1:56.48 (29.69)
  2 Goodison, Michael   40 TERRAPIN MASTERS     1:57.49    1:58.34          7  
                  26.55       56.46 (29.91)     1:27.47 (31.01)     1:58.34 (30.87)
  3 von Loewe, Pete     41 PATRIOT MASTERS      1:55.00    2:02.69          6  
                  27.25       58.03 (30.78)     1:30.07 (32.04)     2:02.69 (32.62)
  4 Mayer, Mike         41 BINGHAMTON UNIV      2:07.32    2:04.41          5  
                  28.17     1:00.01 (31.84)     1:32.64 (32.63)     2:04.41 (31.77)
  5 Pohnert, Steven     42 RESTON MASTERS S     2:02.46    2:05.89          4  
                  29.47     1:00.82 (31.35)     1:33.27 (32.45)     2:05.89 (32.62)
  6 Kukoy, Max          44 DC DEPT OF RECRE     2:10.00    2:11.70          3  
                  31.85     1:05.68 (33.83)     1:39.15 (33.47)     2:11.70 (32.55)
  7 Cocolis, Peter      43 CURL BURKE MASTE     2:19.21    2:22.22          2  
                  30.19     1:04.30 (34.11)     1:41.44 (37.14)     2:22.22 (40.78)
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 4:46.18   4/12/2008 Chris Stevenson, VMST                      
        NATL: ! 4:39.86    5/8/2010 ALEX KOSTICH                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pohnert, Steven     42 RESTON MASTERS S     5:17.58    5:21.12          9  
                  29.44     1:00.95 (31.51)     1:33.61 (32.66)     2:06.21 (32.60)
        2:38.79 (32.58)     3:11.47 (32.68)     3:44.08 (32.61)     4:17.23 (33.15)
        4:49.80 (32.57)     5:21.12 (31.32)                                        
  2 Harrop, Jim         40 SPRING VALLEY YM     5:25.00    5:23.91          7  
                  30.19     1:02.18 (31.99)     1:34.27 (32.09)     2:06.86 (32.59)
        2:39.69 (32.83)     3:12.55 (32.86)     3:45.59 (33.04)     4:18.49 (32.90)
        4:51.78 (33.29)     5:23.91 (32.13)                                        
 
Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 10:19.02   4/24/2009 Rob Jones, UNAT                           
        NATL: !  9:32.66    5/7/2010 ALEX KOSTICH                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Harrop, Jim         40 SPRING VALLEY YM    11:24.13   11:23.72          9  
                  31.47     1:05.20 (33.73)     1:39.27 (34.07)     2:13.42 (34.15)
        2:47.47 (34.05)     3:21.36 (33.89)     3:55.62 (34.26)     4:29.42 (33.80)
        5:03.54 (34.12)     5:37.58 (34.04)     6:11.66 (34.08)     6:45.48 (33.82)
        7:19.63 (34.15)     7:53.84 (34.21)     8:28.35 (34.51)     9:03.08 (34.73)
        9:38.10 (35.02)    10:13.41 (35.31)    10:48.87 (35.46)    11:23.72 (34.85)
  2 Kovacs, John        44 NEW ENGLAND MAST    11:30.00   12:05.46          7  
                  33.12     1:08.92 (35.80)     1:44.45 (35.53)     2:20.09 (35.64)
        2:55.60 (35.51)     3:31.30 (35.70)     4:07.49 (36.19)     4:43.73 (36.24)
        5:20.13 (36.40)     5:56.66 (36.53)     6:33.30 (36.64)     7:10.17 (36.87)
        7:47.20 (37.03)     8:24.57 (37.37)     9:01.70 (37.13)     9:38.72 (37.02)
       10:15.99 (37.27)    10:52.89 (36.90)    11:29.62 (36.73)    12:05.46 (35.84)
  3 Higgins, Anthony    42 GERMANTOWN MARYL    12:01.00   12:17.43          6  
                  31.27     1:07.18 (35.91)     1:42.73 (35.55)     2:18.50 (35.77)
        2:54.21 (35.71)     3:30.16 (35.95)     4:06.40 (36.24)     4:43.03 (36.63)
        5:19.82 (36.79)     5:57.14 (37.32)     6:34.48 (37.34)     7:11.86 (37.38)
        7:49.67 (37.81)     8:27.58 (37.91)     9:05.91 (38.33)     9:44.35 (38.44)
       10:22.93 (38.58)    11:01.54 (38.61)    11:39.92 (38.38)    12:17.43 (37.51)
  4 Sangmeister, Gary   41 SPRING VALLEY YM    15:00.00   12:35.81          5  
                  33.78     1:11.08 (37.30)     1:49.10 (38.02)     2:27.42 (38.32)
        3:05.94 (38.52)     3:44.94 (39.00)     4:24.00 (39.06)     5:02.99 (38.99)
        5:42.17 (39.18)     6:20.82 (38.65)     6:59.74 (38.92)     7:38.29 (38.55)
        8:16.34 (38.05)     8:54.50 (38.16)     9:32.62 (38.12)    10:10.64 (38.02)
       10:48.78 (38.14)    11:26.20 (37.42)    12:02.45 (36.25)    12:35.81 (33.36)
  5 Severt, Cary        41 VIRGINIA MASTERS    13:30.00   12:49.22          4  
                  31.92     1:06.62 (34.70)     1:43.24 (36.62)     2:20.81 (37.57)
        2:59.24 (38.43)     3:38.03 (38.79)     4:17.11 (39.08)     4:56.24 (39.13)
        5:35.85 (39.61)     6:15.64 (39.79)     6:55.16 (39.52)     7:34.98 (39.82)
        8:14.67 (39.69)     8:54.62 (39.95)     9:34.74 (40.12)    10:13.87 (39.13)
       10:53.32 (39.45)    11:32.95 (39.63)    12:11.90 (38.95)    12:49.22 (37.32)
  6 Doyle, John         44 DISTRICT OF COLU    18:00.00   14:06.23          3  
                  36.23     1:16.05 (39.82)     1:58.28 (42.23)     2:42.24 (43.96)
        3:25.93 (43.69)     4:09.42 (43.49)     4:52.98 (43.56)     5:37.31 (44.33)
        6:21.34 (44.03)     7:04.93 (43.59)     7:48.97 (44.04)     8:32.44 (43.47)
        9:16.37 (43.93)     9:59.26 (42.89)    10:42.39 (43.13)    11:24.70 (42.31)
       12:07.43 (42.73)    12:50.64 (43.21)    13:30.39 (39.75)    14:06.23 (35.84)
  7 Cocolis, Peter      43 CURL BURKE MASTE    15:23.00   14:08.05          2  
                  32.17     1:10.04 (37.87)     1:50.69 (40.65)     2:32.17 (41.48)
        3:14.06 (41.89)     3:55.96 (41.90)     4:38.67 (42.71)     5:22.10 (43.43)
        6:05.77 (43.67)     6:48.94 (43.17)     7:32.59 (43.65)     8:16.54 (43.95)
        9:00.85 (44.31)     9:45.00 (44.15)    10:28.62 (43.62)    11:12.86 (44.24)
       11:57.13 (44.27)    12:41.61 (44.48)    13:25.00 (43.39)    14:08.05 (43.05)
 
Men 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 17:42.09   4/23/2006 Scott Brown, SVM                          
        NATL: ! 15:51.52    5/9/2010 ALEX KOSTICH                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pohnert, Steven     42 RESTON MASTERS S    18:25.79   18:28.49          9  
                  31.21     1:04.30 (33.09)     1:37.38 (33.08)     2:10.60 (33.22)
        2:43.75 (33.15)     3:16.93 (33.18)     3:50.49 (33.56)     4:24.01 (33.52)
        4:57.72 (33.71)     5:30.98 (33.26)     6:04.75 (33.77)     6:38.43 (33.68)
        7:12.41 (33.98)     7:46.20 (33.79)     8:20.03 (33.83)     8:54.17 (34.14)
        9:28.26 (34.09)    10:02.29 (34.03)    10:36.26 (33.97)    11:10.06 (33.80)
       11:44.07 (34.01)    12:17.99 (33.92)    12:51.88 (33.89)    13:25.99 (34.11)
       14:00.52 (34.53)    14:34.47 (33.95)    15:08.49 (34.02)    15:42.54 (34.05)
       16:16.49 (33.95)    16:50.63 (34.14)    17:24.78 (34.15)    17:57.64 (32.86)
       18:28.49 (30.85)
  2 Buechler, John      44 CURL BURKE MASTE    19:00.21   18:28.50          7  
                  31.54     1:04.63 (33.09)     1:38.46 (33.83)     2:12.42 (33.96)
        2:46.46 (34.04)     3:19.73 (33.27)     3:52.86 (33.13)     4:26.38 (33.52)
        4:59.72 (33.34)     5:32.82 (33.10)     6:06.25 (33.43)     6:40.18 (33.93)
        7:14.10 (33.92)     7:48.36 (34.26)     8:22.39 (34.03)     8:55.97 (33.58)
        9:29.70 (33.73)    10:03.49 (33.79)    10:37.41 (33.92)    11:11.66 (34.25)
       11:46.13 (34.47)    12:20.99 (34.86)    12:54.29 (33.30)    13:27.71 (33.42)
       14:01.32 (33.61)    14:35.20 (33.88)    15:09.24 (34.04)    15:43.08 (33.84)
       16:17.54 (34.46)    16:50.86 (33.32)    17:24.95 (34.09)    17:57.86 (32.91)
       18:28.50 (30.64)
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 22.77   4/25/2009 Michael Ross, MESC                           
        NATL: ! 22.77   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rees, Greg          42 SPRING VALLEY YM       25.57      25.22          9  
  2 Higgins, Anthony    42 GERMANTOWN MARYL       27.13      27.01          7  
  3 Clear, Kirk         44 VIRGINIA MASTERS       27.80      28.22          6  
  4 Gross, Jeremy       40 SPRING VALLEY YM       29.50      28.50          5  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 48.49   4/26/2009 Michael Ross, MESC                           
        NATL: ! 48.49   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rees, Greg          42 SPRING VALLEY YM       56.75      55.81          9  
                  26.59       55.81 (29.22)                                        
  2 Roddin, Jeff        43 MONTGOMERY ANCIE       58.00      57.04          7  
                  27.84       57.04 (29.20)                                        
  3 Higgins, Anthony    42 GERMANTOWN MARYL       57.80      57.12          6  
                  28.31       57.12 (28.81)                                        
  4 von Loewe, Pete     41 PATRIOT MASTERS        57.45      58.23          5  
                  27.84       58.23 (30.39)                                        
  5 Williams, Neill     44 DISTRICT OF COLU     1:00.10      59.85          4  
                  29.18       59.85 (30.67)                                        
  6 Clear, Kirk         44 VIRGINIA MASTERS     1:02.40    1:03.89          3  
                  31.04     1:03.89 (32.85)                                        
  7 Eliasek, Steve      43 QUEST MASTERS SW     1:07.68    1:10.03          2  
                  32.98     1:10.03 (37.05)                                        
 -- Doyle, John         44 DISTRICT OF COLU     1:30.00         DQ        
      39 Non-continuous turning action
                  42.31          DQ (43.34)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:53.29   4/12/2008 Chris Stevenson, VMST                      
        NATL: ! 1:50.09    5/4/2008 MICHAEL ROSS                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Higgins, Anthony    42 GERMANTOWN MARYL     2:05.42    2:05.71          9  
                  30.69     1:02.91 (32.22)     1:34.58 (31.67)     2:05.71 (31.13)
  2 von Loewe, Pete     41 PATRIOT MASTERS      2:15.00    2:07.55          7  
                  30.11     1:01.63 (31.52)     1:34.78 (33.15)     2:07.55 (32.77)
  3 Harrop, Jim         40 SPRING VALLEY YM     2:30.00    2:25.77          6  
                  35.55     1:12.14 (36.59)     1:49.29 (37.15)     2:25.77 (36.48)
  4 Pohnert, Steven     42 RESTON MASTERS S     2:39.42    2:49.02          5  
                  39.97     1:21.78 (41.81)     2:05.67 (43.89)     2:49.02 (43.35)
  5 Sangmeister, Gary   41 SPRING VALLEY YM     3:00.00    2:51.11          4  
                  42.86     1:26.36 (43.50)     2:11.27 (44.91)     2:51.11 (39.84)
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 27.42    5/2/1999 Benn Doyle                                   
        NATL: ! 25.84   5/18/2003 GREG RHODENBAUGH                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Doane, Michael      41 TERRAPIN MASTERS       28.57      28.24          9  
  2 Williams, Neill     44 DISTRICT OF COLU       28.47      28.49          7  
  3 Goodison, Michael   40 TERRAPIN MASTERS       29.58      28.80          6  
  4 Mugford, Stephen    44 NEW ENGLAND MAST       29.00      30.43          5  
  5 Sangmeister, Gary   41 SPRING VALLEY YM       30.50      30.66          4  
  6 Gross, Jeremy       40 SPRING VALLEY YM       31.25      31.05          3  
  7 Mayer, Mike         41 BINGHAMTON UNIV        32.61      31.29          2  
  8 Bell, Richard       42 MAINE MASTERS SW       32.00      33.10          1  
  9 Harrop, Jim         40 SPRING VALLEY YM       34.00      33.88        
 10 Tomson, Farol       40 GERMANTOWN MARYL       34.62      34.16        
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 58.39   4/26/2009 Jim Tuchler, CUBU                            
        NATL: ! 57.04   5/18/2003 WALLY DICKS                                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Williams, Neill     44 DISTRICT OF COLU     1:02.92    1:02.93          9  
                  29.58     1:02.93 (33.35)                                        
  2 Goodison, Michael   40 TERRAPIN MASTERS     1:03.49    1:03.03          7  
                  29.25     1:03.03 (33.78)                                        
  3 Lee, Michael        44 MARYLAND MASTERS     1:05.92    1:03.74          6  
                  30.41     1:03.74 (33.33)                                        
  4 Doane, Michael      41 TERRAPIN MASTERS     1:05.00    1:04.39          5  
                  29.31     1:04.39 (35.08)                                        
  5 Sangmeister, Gary   41 SPRING VALLEY YM     1:09.00    1:07.89          4  
                  31.38     1:07.89 (36.51)                                        
  6 Kukoy, Max          44 DC DEPT OF RECRE     1:11.00    1:11.11          3  
                  34.06     1:11.11 (37.05)                                        
  7 Pignatello, Anthon  42 FORT BELVOIR MAS     1:12.05    1:11.29          2  
                  33.33     1:11.29 (37.96)                                        
  8 Bell, Richard       42 MAINE MASTERS SW     1:12.00    1:11.83          1  
                  33.29     1:11.83 (38.54)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:08.34   4/25/2009 Jim Tuchler, CUBU                          
        NATL: ! 2:03.37   4/19/2009 ROQUE SANTOS                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Goodison, Michael   40 TERRAPIN MASTERS     2:22.22    2:22.54          9  
                  32.17     1:09.09 (36.92)     1:46.06 (36.97)     2:22.54 (36.48)
  2 Buechler, John      44 CURL BURKE MASTE     2:33.38    2:26.73          7  
                  32.95     1:09.48 (36.53)     1:47.88 (38.40)     2:26.73 (38.85)
  3 Sangmeister, Gary   41 SPRING VALLEY YM     2:50.00    2:40.88          6  
                  35.80     1:16.48 (40.68)     1:59.03 (42.55)     2:40.88 (41.85)
  4 Bell, Richard       42 MAINE MASTERS SW     2:44.00    2:42.62          5  
                  36.90     1:19.50 (42.60)     2:01.34 (41.84)     2:42.62 (41.28)
  5 Harrop, Jim         40 SPRING VALLEY YM     2:45.00    2:45.79          4  
                  38.49     1:21.17 (42.68)     2:03.68 (42.51)     2:45.79 (42.11)
  6 Doyle, John         44 DISTRICT OF COLU     2:45.00    3:00.59          3  
                  41.39     1:26.60 (45.21)     2:13.79 (47.19)     3:00.59 (46.80)
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 22.61   4/26/2009 Michael Ross, MESC                           
        NATL: ! 22.61   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rees, Greg          42 SPRING VALLEY YM       23.90      23.68          9  
  2 Gross, Jeremy       40 SPRING VALLEY YM       23.95      24.03          7  
  3 Doane, Michael      41 TERRAPIN MASTERS       24.75      24.25          6  
  4 Williams, Neill     44 DISTRICT OF COLU       24.60      24.53          5  
  5 Roddin, Jeff        43 MONTGOMERY ANCIE       24.83      24.78          4  
  6 Eliasek, Steve      43 QUEST MASTERS SW       25.57      26.62          3  
  7 Hohn, Chris         43 UNAT                   26.70      26.82          2  
  8 Clear, Kirk         44 VIRGINIA MASTERS       26.33      27.11          1  
  9 Tomson, Farol       40 GERMANTOWN MARYL       30.84      27.96        
 10 Mayer, Mike         41 BINGHAMTON UNIV        28.46      28.26        
 11 Bell, Richard       42 MAINE MASTERS SW       32.00      31.97        
 12 Young, Harris       44 COLONIALS 1776         30.00      32.15        
 13 Shinaishin, Ahmed   44 SUNFISH MASTERS        35.34      32.28        
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 51.92   4/13/2008 Chris Stevenson, VMST                        
        NATL: ! 49.27    5/4/2008 MICHAEL ROSS                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rees, Greg          42 SPRING VALLEY YM       54.15      52.97          9  
                  24.62       52.97 (28.35)                                        
  2 Roddin, Jeff        43 MONTGOMERY ANCIE       54.00      53.61          7  
                  25.19       53.61 (28.42)                                        
  3 Williams, Neill     44 DISTRICT OF COLU       57.20      55.82          6  
                  25.87       55.82 (29.95)                                        
  4 Lee, Michael        44 MARYLAND MASTERS       56.55      56.79          5  
                  27.10       56.79 (29.69)                                        
  5 Doane, Michael      41 TERRAPIN MASTERS       55.95      57.18          4  
                  26.27       57.18 (30.91)                                        
  6 Goodison, Michael   40 TERRAPIN MASTERS       56.55      57.78          3  
                  26.94       57.78 (30.84)                                        
  7 Hohn, Chris         43 UNAT                   59.70      59.35          2  
                  27.62       59.35 (31.73)                                        
  8 Tomson, Farol       40 GERMANTOWN MARYL     1:07.00    1:02.32          1  
                  28.63     1:02.32 (33.69)                                        
  9 Kukoy, Max          44 DC DEPT OF RECRE     1:05.00    1:04.56        
                  30.71     1:04.56 (33.85)                                        
 10 Young, Harris       44 COLONIALS 1776       1:18.00    1:21.74        
                  35.79     1:21.74 (45.95)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 1:57.61   4/12/2008 Chris Stevenson, VMST                      
        NATL: ! 1:50.61   4/14/2002 DENNIS BAKER                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Goodison, Michael   40 TERRAPIN MASTERS     2:13.42    2:13.84          9  
                  28.43     1:01.83 (33.40)     1:37.35 (35.52)     2:13.84 (36.49)
  2 White, Kirk         42 COLUMBIA MASTERS     2:15.98    2:17.02          7  
                  29.88     1:03.90 (34.02)     1:39.96 (36.06)     2:17.02 (37.06)
  3 Pohnert, Steven     42 RESTON MASTERS S     2:31.70    2:28.92          6  
                  34.83     1:12.78 (37.95)     1:50.89 (38.11)     2:28.92 (38.03)
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 53.51   4/26/2009 Jim Tuchler                                  
        NATL: ! 51.85   5/23/2010 MICHAEL ROSS                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Roddin, Jeff        43 MONTGOMERY ANCIE       56.50      55.81          9  
                  25.52       55.81 (30.29)                                        
  2 Rees, Greg          42 SPRING VALLEY YM       57.38      56.08          7  
                  24.99       56.08 (31.09)                                        
  3 Williams, Neill     44 DISTRICT OF COLU       57.91      56.84          6  
                  26.17       56.84 (30.67)                                        
  4 Gross, Jeremy       40 SPRING VALLEY YM       59.94      58.52          5  
                  26.93       58.52 (31.59)                                        
  5 Sangmeister, Gary   41 SPRING VALLEY YM     1:04.00    1:01.34          4  
                  28.89     1:01.34 (32.45)                                        
  6 Eliasek, Steve      43 QUEST MASTERS SW     1:00.99    1:02.69          3  
                  28.37     1:02.69 (34.32)                                        
  7 Pignatello, Anthon  42 FORT BELVOIR MAS     1:02.55    1:03.12          2  
                  29.31     1:03.12 (33.81)                                        
  8 Hohn, Chris         43 UNAT                 1:04.50    1:03.76          1  
                  29.71     1:03.76 (34.05)                                        
  9 Buechler, John      44 CURL BURKE MASTE     1:03.92    1:03.99        
                  30.57     1:03.99 (33.42)                                        
 10 Tomson, Farol       40 GERMANTOWN MARYL     1:11.92    1:04.03        
                  29.29     1:04.03 (34.74)                                        
 11 Clear, Kirk         44 VIRGINIA MASTERS     1:02.40    1:04.11        
                  28.64     1:04.11 (35.47)                                        
 12 Mayer, Mike         41 BINGHAMTON UNIV      1:06.42    1:05.10        
                  31.68     1:05.10 (33.42)                                        
 13 Bell, Richard       42 MAINE MASTERS SW     1:08.00    1:10.32        
                  34.15     1:10.32 (36.17)                                        
 14 Sokol, Rob          41 DC DEPT OF RECRE     1:30.00    1:13.81        
                  34.41     1:13.81 (39.40)                                        
 15 Cocolis, Peter      43 CURL BURKE MASTE     1:19.89    1:14.26        
                  33.18     1:14.26 (41.08)                                        
 16 Young, Harris       44 COLONIALS 1776       1:18.00    1:18.85        
                  34.55     1:18.85 (44.30)                                        
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:51.85   4/25/2009 Michael Ross, MESC                         
        NATL: ! 1:51.85   4/26/2009 MICHAEL ROSS                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Roddin, Jeff        43 MONTGOMERY ANCIE     2:04.00    2:04.11          9  
                  26.40       58.03 (31.63)     1:33.95 (35.92)     2:04.11 (30.16)
  2 Higgins, Anthony    42 GERMANTOWN MARYL     2:13.06    2:12.02          7  
                  29.27     1:00.78 (31.51)     1:40.87 (40.09)     2:12.02 (31.15)
  3 von Loewe, Pete     41 PATRIOT MASTERS      2:15.00    2:14.43          6  
                  27.43     1:00.63 (33.20)     1:43.66 (43.03)     2:14.43 (30.77)
  4 Buechler, John      44 CURL BURKE MASTE     2:25.25    2:16.10          5  
                  29.27     1:06.12 (36.85)     1:45.46 (39.34)     2:16.10 (30.64)
  5 Eliasek, Steve      43 QUEST MASTERS SW     2:25.68    2:28.21          4  
                  28.28     1:07.41 (39.13)     1:51.50 (44.09)     2:28.21 (36.71)
  6 Shinaishin, Ahmed   44 SUNFISH MASTERS      3:00.00    3:01.80          3  
                  38.27     1:31.38 (53.11)     2:22.76 (51.38)     3:01.80 (39.04)
 
Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 4:18.94   4/26/2009 Jim Tuchler, CUBU                          
        NATL: ! 4:01.87   4/19/2009 ROQUE SANTOS                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Michael        44 MARYLAND MASTERS     4:46.76    4:32.77          9  
                  28.85     1:01.41 (32.56)     1:36.91 (35.50)     2:12.02 (35.11)
        2:51.31 (39.29)     3:30.61 (39.30)     4:02.02 (31.41)     4:32.77 (30.75)
  2 Buechler, John      44 CURL BURKE MASTE     4:58.08    4:53.84          7  
                  30.00     1:05.10 (35.10)     1:44.73 (39.63)     2:23.82 (39.09)
        3:05.40 (41.58)     3:47.14 (41.74)     4:20.77 (33.63)     4:53.84 (33.07)
  3 Harrop, Jim         40 SPRING VALLEY YM     5:20.00    5:04.54          6  
                  32.19     1:08.10 (35.91)     1:48.40 (40.30)     2:28.87 (40.47)
        3:14.66 (45.79)     4:00.29 (45.63)     4:33.30 (33.01)     5:04.54 (31.24)
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 22.10   4/25/2010 William Segal, Jersey Area Mult              
        NATL: ! 21.06   5/21/2010 RICHARD HUGHEY                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Harris, Greg        48 VIRGINIA MASTERS       23.51      23.40          9  
  2 Caudrillier, Franc  49 BINGHAMTON UNIV        24.52      24.48          7  
  3 McGuire, James      47 SPRING VALLEY YM       24.60      24.54          6  
  4 Schutzmeister, Sco  47 UNAT                   25.00      25.05          5  
  5 Pickell, Joe        46 CENTRAL PENN AQU       24.30      25.14          4  
  6 Harris, Mark        49 ALEXANDRIA MASTE       26.00      25.57          3  
  7 Finnell, Jeff       45 DC DEPT OF RECRE       24.75      25.74          2  
  8 Worst, Jeremy       49 WARRENTON MASTER       27.50      26.69          1  
  9 Toy, Raymond        45 CENTRAL MARYLAND       27.02      26.99        
 10 Weber, Blake        49 MARYLAND MASTERS       26.79      27.09        
 11 Hajost, Bruce       48 RESTON MASTERS S       28.50      28.34        
 12 Brendsel, Jon       48 MACHINE AQUATICS       29.00      29.77        
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 48.24   4/25/2009 Scott Carpenter, JAM                         
        NATL: ! 46.46   5/22/2010 DAVID SIMS                                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jones, Rob          47 UNAT                   51.97      51.90          9  
                  25.04       51.90 (26.86)                                        
  2 Harris, Greg        48 VIRGINIA MASTERS       52.29      52.75          7  
                  24.61       52.75 (28.14)                                        
  3 Quinones, Enrique   48 DISTRICT OF COLU       53.50      53.79          6  
                  26.34       53.79 (27.45)                                        
  4 McGuire, James      47 SPRING VALLEY YM       57.00      54.51          5  
                  25.96       54.51 (28.55)                                        
  5 Caudrillier, Franc  49 BINGHAMTON UNIV        54.14      54.85          4  
                  26.23       54.85 (28.62)                                        
  6 Jones, Mark         49 CURL BURKE MASTE       55.50      57.21          3  
                  28.10       57.21 (29.11)                                        
  7 Golden, Scott       48 GERMANTOWN MARYL     1:01.00    1:00.27          2  
                  28.18     1:00.27 (32.09)                                        
  8 Weber, Blake        49 MARYLAND MASTERS       59.03    1:00.28          1  
                  28.36     1:00.28 (31.92)                                        
  9 Toy, Raymond        45 CENTRAL MARYLAND       59.92    1:00.40        
                  29.11     1:00.40 (31.29)                                        
 10 Ryan, Robert        46 FINS AQUATICS CL     1:03.30    1:01.07        
                  28.33     1:01.07 (32.74)                                        
 11 Hautaluoma, Grey    46 DISTRICT OF COLU     1:02.00    1:04.48        
                  30.46     1:04.48 (34.02)                                        
 12 Bradley, Patrick    46 STONEWALL MASTER     1:04.57    1:05.87        
                  31.06     1:05.87 (34.81)                                        
 13 Brendsel, Jon       48 MACHINE AQUATICS     1:05.00    1:05.93        
                  31.27     1:05.93 (34.66)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:48.05   4/25/2010 William Segal, Jersey Area Mult            
        NATL: ! 1:41.69   5/21/2010 DAVID SIMS                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Quinones, Enrique   48 DISTRICT OF COLU     1:56.90    1:58.93          9  
                  27.46       56.84 (29.38)     1:27.68 (30.84)     1:58.93 (31.25)
  2 Caudrillier, Franc  49 BINGHAMTON UNIV      2:01.19    2:03.47          7  
                  29.16     1:00.84 (31.68)     1:32.36 (31.52)     2:03.47 (31.11)
  3 Finnell, Jeff       45 DC DEPT OF RECRE     2:10.00    2:04.03          6  
                  29.03     1:00.79 (31.76)     1:32.79 (32.00)     2:04.03 (31.24)
  4 Czander, Eric       46 DISTRICT OF COLU     2:15.00    2:08.84          5  
                  29.78     1:01.80 (32.02)     1:35.05 (33.25)     2:08.84 (33.79)
  5 Evans, Brian        47 RESTON MASTERS S     2:10.00    2:14.22          4  
                  30.77     1:04.75 (33.98)     1:40.40 (35.65)     2:14.22 (33.82)
  6 Brendsel, Jon       48 MACHINE AQUATICS     2:20.00    2:25.66          3  
                  32.45     1:08.51 (36.06)     1:47.20 (38.69)     2:25.66 (38.46)
  7 Hautaluoma, Grey    46 DISTRICT OF COLU     2:30.00    2:26.55          2  
                  34.17     1:11.19 (37.02)     1:49.47 (38.28)     2:26.55 (37.08)
  8 Beveridge, Michael  48 DC DEPT OF RECRE     2:36.00    2:26.79          1  
                  34.02     1:11.17 (37.15)     1:49.09 (37.92)     2:26.79 (37.70)
  9 Osinovsky, Alex     48 RESTON MASTERS S     3:10.00    2:37.06        
                  33.89     1:13.21 (39.32)     1:55.26 (42.05)     2:37.06 (41.80)
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 4:51.53   4/25/2009 Neil Brophy, NIAG                          
        NATL: ! 4:39.10   5/20/2007 DENNIS BAKER                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jones, Rob          47 UNAT                 5:09.09    5:10.63          9  
                  27.81       58.32 (30.51)     1:29.17 (30.85)     2:00.23 (31.06)
        2:31.85 (31.62)     3:03.52 (31.67)     3:35.85 (32.33)     4:07.89 (32.04)
        4:39.86 (31.97)     5:10.63 (30.77)                                        
  2 Neikirk, John       47 FAIRFAX COUNTY M     5:40.00    5:47.78          7  
                  32.75     1:07.44 (34.69)     1:42.47 (35.03)     2:17.81 (35.34)
        2:53.25 (35.44)     3:28.74 (35.49)     4:03.96 (35.22)     4:39.27 (35.31)
        5:14.04 (34.77)     5:47.78 (33.74)                                        
  3 Czander, Eric       46 DISTRICT OF COLU     6:10.00    5:54.20          6  
                  33.60     1:09.23 (35.63)     1:45.61 (36.38)     2:21.76 (36.15)
        2:57.98 (36.22)     3:34.13 (36.15)     4:09.66 (35.53)     4:44.82 (35.16)
        5:19.79 (34.97)     5:54.20 (34.41)                                        
 
Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 9:58.64   4/24/2009 Neil Brophy, NIAG                          
        NATL: ! 9:43.93   5/20/2010 KEITH SWITZER                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 House, Christopher  48 FAIRFAX COUNTY M    12:13.00   11:37.26          9  
                  30.82     1:04.28 (33.46)     1:38.44 (34.16)     2:13.29 (34.85)
        2:48.63 (35.34)     3:24.14 (35.51)     3:59.40 (35.26)     4:34.93 (35.53)
        5:09.97 (35.04)     5:44.83 (34.86)     6:19.52 (34.69)     6:54.13 (34.61)
        7:29.05 (34.92)     8:03.59 (34.54)     8:38.44 (34.85)     9:13.69 (35.25)
        9:49.14 (35.45)    10:25.15 (36.01)    11:01.67 (36.52)    11:37.26 (35.59)
  2 Kress, Jay          49 FAIRFAX COUNTY M    12:00.00   11:56.04          7  
                  32.62     1:07.05 (34.43)     1:42.94 (35.89)     2:18.52 (35.58)
        2:54.55 (36.03)     3:30.98 (36.43)     4:07.74 (36.76)     4:44.47 (36.73)
        5:21.17 (36.70)     5:57.65 (36.48)     6:33.89 (36.24)     7:10.38 (36.49)
        7:47.08 (36.70)     8:23.31 (36.23)     8:59.74 (36.43)     9:35.63 (35.89)
       10:11.88 (36.25)    10:48.12 (36.24)    11:23.36 (35.24)    11:56.04 (32.68)
  3 Neikirk, John       47 FAIRFAX COUNTY M    11:40.00   11:57.89          6  
                  33.91     1:10.05 (36.14)     1:46.27 (36.22)     2:22.44 (36.17)
        2:58.32 (35.88)     3:34.72 (36.40)     4:10.77 (36.05)     4:47.05 (36.28)
        5:22.89 (35.84)     5:59.30 (36.41)     6:35.37 (36.07)     7:11.65 (36.28)
        7:47.84 (36.19)     8:23.96 (36.12)     8:59.89 (35.93)     9:35.57 (35.68)
       10:11.48 (35.91)    10:47.40 (35.92)    11:23.13 (35.73)    11:57.89 (34.76)
  4 Harris, Greg        48 VIRGINIA MASTERS    12:20.00   12:09.70          5  
                  28.58     1:00.77 (32.19)     1:33.96 (33.19)     2:07.93 (33.97)
        2:42.77 (34.84)     3:18.23 (35.46)     3:54.81 (36.58)     4:32.01 (37.20)
        5:08.86 (36.85)     5:45.99 (37.13)     6:23.48 (37.49)     7:01.25 (37.77)
        7:41.36 (40.11)     8:20.56 (39.20)     9:00.16 (39.60)     9:38.48 (38.32)
       10:16.76 (38.28)    10:57.53 (40.77)    11:34.39 (36.86)    12:09.70 (35.31)
  5 McGuire, James      47 SPRING VALLEY YM    15:00.00   12:46.90          4  
                  32.81     1:09.97 (37.16)     1:48.66 (38.69)     2:27.89 (39.23)
        3:07.26 (39.37)     3:46.20 (38.94)     4:24.65 (38.45)     5:03.46 (38.81)
        5:42.53 (39.07)     6:21.25 (38.72)     6:59.89 (38.64)     7:38.50 (38.61)
        8:17.42 (38.92)     8:56.37 (38.95)     9:34.88 (38.51)    10:12.89 (38.01)
       10:52.36 (39.47)    11:31.10 (38.74)    12:09.45 (38.35)    12:46.90 (37.45)
  6 Evans, Brian        47 RESTON MASTERS S    12:45.00   12:53.10          3  
                  33.44     1:10.82 (37.38)     1:49.48 (38.66)     2:27.64 (38.16)
        3:06.93 (39.29)     3:45.57 (38.64)     4:24.60 (39.03)     5:03.79 (39.19)
        5:43.88 (40.09)     6:23.43 (39.55)     7:02.90 (39.47)     7:42.37 (39.47)
        8:22.24 (39.87)     9:01.24 (39.00)     9:40.35 (39.11)    10:19.84 (39.49)
       10:58.56 (38.72)    11:37.77 (39.21)    12:16.19 (38.42)    12:53.10 (36.91)
  7 Bradley, Patrick    46 STONEWALL MASTER    13:10.00   13:01.24          2  
                  33.00     1:10.19 (37.19)     1:48.61 (38.42)     2:27.50 (38.89)
        3:06.32 (38.82)     3:45.16 (38.84)     4:24.38 (39.22)     5:03.73 (39.35)
        5:43.26 (39.53)     6:22.46 (39.20)     7:01.86 (39.40)     7:41.47 (39.61)
        8:21.63 (40.16)     9:01.66 (40.03)     9:41.38 (39.72)    10:21.80 (40.42)
       11:01.79 (39.99)    11:42.32 (40.53)    12:22.35 (40.03)    13:01.24 (38.89)
  8 Castro, Frank       46 CURL BURKE MASTE    21:00.00   20:13.20          1  
                  41.03     1:28.94 (47.91)     2:27.25 (58.31)   3:28.42 (1:01.17)
      4:30.47 (1:02.05)   5:32.43 (1:01.96)   6:34.04 (1:01.61)   7:35.94 (1:01.90)
      8:38.71 (1:02.77)   9:41.75 (1:03.04)  10:42.69 (1:00.94)  11:46.08 (1:03.39)
     12:48.71 (1:02.63)  13:55.68 (1:06.97)                            16:02.43 ( )
     17:05.91 (1:03.48)  18:08.47 (1:02.56)  19:11.60 (1:03.13)  20:13.20 (1:01.60)
 
Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 18:08.53   4/21/2002 John Hudson                               
        NATL: ! 16:08.05   5/20/2010 JEFF ERWIN                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dever, Frederick    46 DISTRICT OF COLU    19:35.00   19:17.49          9  
                  31.37     1:05.68 (34.31)     1:40.68 (35.00)     2:15.93 (35.25)
        2:50.90 (34.97)     3:26.02 (35.12)     4:01.97 (35.95)     4:36.96 (34.99)
        5:12.36 (35.40)     5:47.85 (35.49)     6:22.94 (35.09)     6:58.07 (35.13)
        7:33.35 (35.28)     8:08.58 (35.23)     8:43.48 (34.90)     9:18.46 (34.98)
        9:53.56 (35.10)    10:28.67 (35.11)    11:03.70 (35.03)    11:38.77 (35.07)
       12:13.71 (34.94)    12:48.90 (35.19)    13:24.10 (35.20)    13:59.45 (35.35)
       14:35.02 (35.57)    15:10.71 (35.69)    15:46.53 (35.82)    16:22.40 (35.87)
       16:58.51 (36.11)    17:34.56 (36.05)    18:10.38 (35.82)    18:45.66 (35.28)
       19:17.49 (31.83)
  2 McKnight, Patrick   45 PATRIOT MASTERS     22:50.00   20:42.70          7  
                  34.24     1:11.61 (37.37)     1:48.91 (37.30)     2:25.94 (37.03)
        3:02.91 (36.97)     3:40.44 (37.53)     4:17.72 (37.28)     4:55.27 (37.55)
        5:32.65 (37.38)     6:10.13 (37.48)     6:47.93 (37.80)     7:25.84 (37.91)
        8:03.80 (37.96)     8:41.87 (38.07)     9:19.93 (38.06)     9:57.78 (37.85)
       10:35.65 (37.87)    11:13.75 (38.10)    11:51.53 (37.78)    12:29.59 (38.06)
       13:07.53 (37.94)    13:45.47 (37.94)    14:23.11 (37.64)    15:00.92 (37.81)
       15:38.88 (37.96)    16:17.44 (38.56)    16:55.74 (38.30)    17:33.83 (38.09)
       18:11.76 (37.93)    18:49.62 (37.86)    19:27.99 (38.37)    20:05.93 (37.94)
       20:42.70 (36.77)
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 25.06   4/23/2006 Clay Britt, ANCM                             
        NATL: ! 24.28   5/22/2010 CHRIS STEVENSON                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Harris, Greg        48 VIRGINIA MASTERS       29.25      29.48          9  
  2 Schutzmeister, Sco  47 UNAT                   28.00      30.95          7  
  3 Czander, Eric       46 DISTRICT OF COLU       33.00      32.36          6  
  4 Toy, Raymond        45 CENTRAL MARYLAND       34.20      33.40          5  
  5 Hajost, Bruce       48 RESTON MASTERS S       35.00      34.17          4  
  6 Brendsel, Jon       48 MACHINE AQUATICS       35.00      37.36          3  
  7 Vurdelja, David     46 RESTON MASTERS S       49.99      46.12          2  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 53.87   4/23/2006 Clay Britt, ANCM                             
        NATL: ! 51.55   4/30/2011 CHRIS STEVENSON                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 House, Christopher  48 FAIRFAX COUNTY M     1:02.87    1:02.09          9  
                  30.76     1:02.09 (31.33)                                        
  2 Quinones, Enrique   48 DISTRICT OF COLU     1:01.90    1:02.71          7  
                  30.85     1:02.71 (31.86)                                        
  3 Harris, Greg        48 VIRGINIA MASTERS     1:02.45    1:03.49          6  
                  31.03     1:03.49 (32.46)                                        
  4 Caudrillier, Franc  49 BINGHAMTON UNIV      1:05.52    1:04.67          5  
                  31.93     1:04.67 (32.74)                                        
  5 Hajost, Bruce       48 RESTON MASTERS S     1:20.00    1:17.85          4  
                  37.66     1:17.85 (40.19)                                        
  6 Toy, Raymond        45 CENTRAL MARYLAND     1:18.25    1:18.77          3  
                  36.86     1:18.77 (41.91)                                        
  7 Brendsel, Jon       48 MACHINE AQUATICS     1:30.00    1:23.48          2  
                  39.58     1:23.48 (43.90)                                        
  8 Vurdelja, David     46 RESTON MASTERS S     1:48.68    1:37.10          1  
                  48.99     1:37.10 (48.11)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:06.85    5/2/1999 Paul Fetters                               
        NATL: ! 1:53.97   5/13/2011 RICH SAEGER                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Caudrillier, Franc  49 BINGHAMTON UNIV      2:21.47    2:21.02          9  
                  34.10     1:09.25 (35.15)     1:45.44 (36.19)     2:21.02 (35.58)
  2 Evans, Brian        47 RESTON MASTERS S     2:45.00    2:36.39          7  
                  37.20     1:17.48 (40.28)     1:58.14 (40.66)     2:36.39 (38.25)
  3 Vurdelja, David     46 RESTON MASTERS S     3:43.99    3:29.62          6  
                1:46.71   3:29.62 (1:42.91)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 28.14   4/25/2009 Jon Blank, NCMS                              
        NATL: ! 26.58  12/20/2008 WALLY DICKS                                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Harris, Greg        48 VIRGINIA MASTERS       30.86      30.61          9  
  2 Harris, Mark        49 ALEXANDRIA MASTE       31.85      31.50          7  
  3 Ryan, Robert        46 FINS AQUATICS CL       33.30      33.11          6  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:00.59   4/26/2009 Jon Blank, NCMS                            
        NATL: !   57.87   4/19/2009 CHRIS WEISSMAN                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Harris, Greg        48 VIRGINIA MASTERS     1:07.64    1:07.75          9  
                  31.96     1:07.75 (35.79)                                        
  2 Harris, Mark        49 ALEXANDRIA MASTE     1:10.00    1:10.46          7  
                  32.51     1:10.46 (37.95)                                        
  3 Caudrillier, Franc  49 BINGHAMTON UNIV      1:13.58    1:15.85          6  
                  35.88     1:15.85 (39.97)                                        
  4 Hautaluoma, Grey    46 DISTRICT OF COLU     1:25.00    1:25.03          5  
                  39.78     1:25.03 (45.25)                                        
  5 Osinovsky, Alex     48 RESTON MASTERS S     1:28.00    1:26.41          4  
                  41.46     1:26.41 (44.95)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:17.87   4/25/2009 Jon Blank, NCMS                            
        NATL: ! 2:08.33   5/10/2009 DAVID GUTHRIE                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Harris, Mark        49 ALEXANDRIA MASTE     2:38.00    2:40.48          9  
                  34.56     1:15.45 (40.89)     1:57.78 (42.33)     2:40.48 (42.70)
  2 Bradley, Patrick    46 STONEWALL MASTER     2:52.00    2:51.53          7  
                  38.14     1:21.96 (43.82)     2:07.28 (45.32)     2:51.53 (44.25)
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 23.77   4/25/2010 William Segal, Jersey Area Mult              
        NATL: ! 22.67    5/4/2008 PAUL SMITH                                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McGuire, James      47 SPRING VALLEY YM       26.34      26.49          9  
  2 Jones, Mark         49 CURL BURKE MASTE       27.90      27.58          7  
  3 Harris, Greg        48 VIRGINIA MASTERS       26.70      27.70          6  
  4 Wexler, Wayne       45 COLONIALS 1776         30.00      27.90          5  
  5 Dever, Frederick    46 DISTRICT OF COLU       27.20      28.10          4  
  6 House, Christopher  48 FAIRFAX COUNTY M       31.55      28.19          3  
  7 Golden, Scott       48 GERMANTOWN MARYL       28.28      28.29          2  
  8 Weber, Blake        49 MARYLAND MASTERS       29.50      29.90        
  9 Toy, Raymond        45 CENTRAL MARYLAND       29.87      29.99        
 10 Czander, Eric       46 DISTRICT OF COLU       32.00      30.69          1  
 11 Vurdelja, David     46 RESTON MASTERS S       44.99      41.61        
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 52.58   4/25/2009 Scott Carpenter, JAM                         
        NATL: ! 50.90   5/21/2010 DAVID SIMS                                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schutzmeister, Sco  47 UNAT                 1:02.00    1:00.06          9  
                  28.91     1:00.06 (31.15)                                        
  2 McGuire, James      47 SPRING VALLEY YM     1:03.20    1:00.43          7  
                  29.10     1:00.43 (31.33)                                        
  3 Golden, Scott       48 GERMANTOWN MARYL     1:04.40    1:02.96          6  
                  29.37     1:02.96 (33.59)                                        
  4 Harris, Greg        48 VIRGINIA MASTERS     1:03.39    1:04.20          5  
                  29.46     1:04.20 (34.74)                                        
  5 Worst, Jeremy       49 WARRENTON MASTER     1:07.00    1:08.15          4  
                  32.59     1:08.15 (35.56)                                        
  6 Czander, Eric       46 DISTRICT OF COLU     1:12.00    1:09.20          3  
                  32.89     1:09.20 (36.31)                                        
  7 Toy, Raymond        45 CENTRAL MARYLAND     1:13.38    1:11.28          2  
                  33.16     1:11.28 (38.12)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 1:59.22   4/26/2009 Michael Schmidt, MESC                      
        NATL: ! 1:50.73   12/6/2008 DENNIS BAKER                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dever, Frederick    46 DISTRICT OF COLU     2:15.10    2:16.57          9  
                  30.07     1:04.00 (33.93)     1:39.01 (35.01)     2:16.57 (37.56)
  2 Wexler, Wayne       45 COLONIALS 1776       2:30.00    2:30.96          7  
                  31.69     1:08.24 (36.55)     1:48.31 (40.07)     2:30.96 (42.65)
 -- Czander, Eric       46 DISTRICT OF COLU     2:45.00         DQ        
      21 Arms underwater recovery
                  33.77     1:13.09 (39.32)     1:56.02 (42.93)          DQ (45.49)
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 55.29   4/23/2006 Clay Britt, ANCM                             
        NATL: ! 52.14   5/23/2010 RICHARD HUGHEY                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Harris, Greg        48 VIRGINIA MASTERS     1:00.94    1:00.01          9  
                  28.04     1:00.01 (31.97)                                        
  2 Caudrillier, Franc  49 BINGHAMTON UNIV      1:03.33    1:02.88          7  
                  29.07     1:02.88 (33.81)                                        
  3 Finnell, Jeff       45 DC DEPT OF RECRE     1:06.00    1:03.47          6  
                  29.88     1:03.47 (33.59)                                        
  4 Jones, Mark         49 CURL BURKE MASTE     1:04.00    1:03.56          5  
                  29.99     1:03.56 (33.57)                                        
  5 McGuire, James      47 SPRING VALLEY YM     1:08.00    1:04.99          4  
                  29.72     1:04.99 (35.27)                                        
  6 Worst, Jeremy       49 WARRENTON MASTER     1:10.00    1:08.41          3  
                  31.38     1:08.41 (37.03)                                        
  7 Wexler, Wayne       45 COLONIALS 1776       1:10.00    1:08.98          2  
                  32.96     1:08.98 (36.02)                                        
  8 Evans, Brian        47 RESTON MASTERS S     1:12.00    1:09.94          1  
                  33.26     1:09.94 (36.68)                                        
  9 Pickell, Joe        46 CENTRAL PENN AQU     1:11.50    1:11.21        
                  33.10     1:11.21 (38.11)                                        
 10 Toy, Raymond        45 CENTRAL MARYLAND     1:13.51    1:12.99        
                  33.17     1:12.99 (39.82)                                        
 11 Beveridge, Michael  48 DC DEPT OF RECRE     1:30.00    1:17.22        
                  37.33     1:17.22 (39.89)                                        
 -- Weber, Blake        49 MARYLAND MASTERS     1:10.89         DQ        
      35 Shoulders past vertical toward breast - back
                  34.72          DQ (39.90)                                        
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:08.51   4/23/2006 Curt Reynolds, TERR                        
        NATL: ! 1:58.20   5/22/2010 ANDERS RASMUSSEN                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Harris, Greg        48 VIRGINIA MASTERS     2:18.60    2:17.43          9  
                  29.72     1:04.92 (35.20)     1:45.42 (40.50)     2:17.43 (32.01)
  2 Jones, Mark         49 CURL BURKE MASTE     2:16.70    2:17.70          7  
                  29.50     1:06.82 (37.32)     1:46.48 (39.66)     2:17.70 (31.22)
  3 Caudrillier, Franc  49 BINGHAMTON UNIV      2:20.21    2:18.50          6  
                  29.94     1:05.57 (35.63)     1:46.88 (41.31)     2:18.50 (31.62)
  4 Kress, Jay          49 FAIRFAX COUNTY M     2:20.00    2:19.23          5  
                  28.38     1:03.39 (35.01)     1:44.54 (41.15)     2:19.23 (34.69)
  5 House, Christopher  48 FAIRFAX COUNTY M     2:11.00    2:20.76          4  
                  28.54     1:02.89 (34.35)     1:46.98 (44.09)     2:20.76 (33.78)
  6 Dever, Frederick    46 DISTRICT OF COLU     2:24.20    2:26.03          3  
                  29.95     1:12.10 (42.15)     1:53.72 (41.62)     2:26.03 (32.31)
  7 Bradley, Patrick    46 STONEWALL MASTER     2:41.77    2:43.53          2  
                  36.26     1:19.18 (42.92)     2:04.65 (45.47)     2:43.53 (38.88)
  8 Hautaluoma, Grey    46 DISTRICT OF COLU     2:40.00    2:54.02          1  
                  38.00     1:25.85 (47.85)     2:14.35 (48.50)     2:54.02 (39.67)
 -- Vurdelja, David     46 RESTON MASTERS S     3:49.99         DQ        
      10 Downward butterfly kick - breast
                  43.80     1:37.97 (54.17)   2:41.78 (1:03.81)          DQ (49.10)
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 4:37.98    5/2/1999 Paul Fetters                               
        NATL: ! 4:14.17   5/21/2010 DENNIS BAKER                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jones, Mark         49 CURL BURKE MASTE     4:47.00    4:56.28          9  
                  30.86     1:05.99 (35.13)     1:45.93 (39.94)     2:26.17 (40.24)
        3:08.11 (41.94)     3:50.89 (42.78)     4:23.99 (33.10)     4:56.28 (32.29)
  2 Wexler, Wayne       45 COLONIALS 1776       5:45.00    5:43.81          7  
                  32.88     1:11.45 (38.57)   2:44.24 (1:32.79)                    
            3:33.66 ( )     4:25.79 (52.13)     5:08.15 (42.36)     5:43.81 (35.66)
  3 Vurdelja, David     46 RESTON MASTERS S     6:59.99    6:30.94          6  
                  49.98   1:50.05 (1:00.07)                             2:50.96 ( )
        3:46.46 (55.50)   4:52.02 (1:05.56)   6:30.94 (1:38.92)                    
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 22.03   4/13/2003 Paul Trevisan                                
        NATL: ! 21.36   4/29/2011 AMBROSE GAINES                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kovalovsky, Kelly   50 BINGHAMTON UNIV        25.06      25.46          9  
  2 Murphy, Matthew     50 GARDEN STATE MAS       26.73      26.49          7  
  3 Matz, Michael       50 PENNYPACK AQUATI       27.20      27.47          6  
  4 Convis, Brad        50 WARRENTON MASTER       28.20      28.80          5  
  5 Booth, Stuart       53 PATRIOT MASTERS        29.00      29.00          4  
  6 Hong, Chun          51 RESTON MASTERS S       30.22      30.21          3  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 49.28   4/24/2005 Paul Trevisan, 1776                          
        NATL: ! 46.59   5/10/2009 AMBROSE GAINES                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kovalovsky, Kelly   50 BINGHAMTON UNIV        55.06      56.27          9  
                  26.50       56.27 (29.77)                                        
  2 Kannegieser, Rober  54 FINS AQUATICS CL       57.63      57.17          6.5
                  27.79       57.17 (29.38)                                        
  2 Shipp, Bill         51 TERRAPIN MASTERS       57.00      57.17          6.5
                  27.65       57.17 (29.52)                                        
  4 McGough, Tim        54 MERRITT MARLINS        57.93      58.40          5  
                  27.83       58.40 (30.57)                                        
  5 Murphy, Matthew     50 GARDEN STATE MAS     1:00.81      59.76          4  
                  28.29       59.76 (31.47)                                        
  6 Goins, Todd         50 SUNFISH MASTERS      1:00.21      59.95          3  
                  29.08       59.95 (30.87)                                        
  7 Matz, Michael       50 PENNYPACK AQUATI       58.90    1:00.36          2  
                  29.33     1:00.36 (31.03)                                        
  8 Martell, Lawrence   50 POST SWIMMING          59.00    1:00.45          1  
                  29.18     1:00.45 (31.27)                                        
  9 Earls, Jay          50 MACHINE AQUATICS       57.50    1:01.19        
                  28.52     1:01.19 (32.67)                                        
 10 Arnold, Scott       52 SUNFISH MASTERS      1:01.50    1:02.12        
 11 Denes, Thomas       54 MONTGOMERY ANCIE     1:01.00    1:02.97        
                  30.40     1:02.97 (32.57)                                        
 12 Booth, Stuart       53 PATRIOT MASTERS      1:05.29    1:04.13        
                  31.51     1:04.13 (32.62)                                        
 13 Convis, Brad        50 WARRENTON MASTER     1:06.00    1:05.31        
                  31.53     1:05.31 (33.78)                                        
 14 West, John          51 BINGHAMTON UNIV      1:05.00    1:07.07        
                  32.06     1:07.07 (35.01)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:52.67   4/24/2005 Bradford Gandee, UNAT                      
        NATL: ! 1:43.76   5/10/2009 AMBROSE GAINES                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shipp, Bill         51 TERRAPIN MASTERS     2:03.00    2:03.86          9  
                  28.97     1:00.61 (31.64)     1:32.46 (31.85)     2:03.86 (31.40)
  2 Kannegieser, Rober  54 FINS AQUATICS CL     2:04.45    2:03.94          7  
                  28.28       58.94 (30.66)     1:31.73 (32.79)     2:03.94 (32.21)
  3 Kovalovsky, Kelly   50 BINGHAMTON UNIV      2:05.06    2:04.81          6  
                  28.83     1:00.38 (31.55)     1:32.98 (32.60)     2:04.81 (31.83)
  4 Martell, Lawrence   50 POST SWIMMING        2:15.00    2:14.45          5  
                  30.42     1:04.03 (33.61)     1:38.97 (34.94)     2:14.45 (35.48)
  5 West, John          51 BINGHAMTON UNIV      2:25.00    2:23.23          4  
                  33.42     1:10.21 (36.79)     1:46.93 (36.72)     2:23.23 (36.30)
  6 Convis, Brad        50 WARRENTON MASTER     2:45.00    2:35.38          3  
                  34.84     1:13.71 (38.87)     1:54.87 (41.16)     2:35.38 (40.51)
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 5:07.41   4/23/2006 Bradford Gandee, UNAT                      
        NATL: ! 4:47.57   5/20/2001 JIM MCCONICA                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reilly, Jeff        50 COLONIALS 1776       5:22.10    5:30.19          9  
                  31.57     1:05.12 (33.55)     1:38.52 (33.40)     2:11.88 (33.36)
        2:45.17 (33.29)     3:18.34 (33.17)     3:51.79 (33.45)     4:24.94 (33.15)
        4:58.07 (33.13)     5:30.19 (32.12)                                        
  2 Shipp, Bill         51 TERRAPIN MASTERS     5:30.00    5:37.50          7  
                  30.07     1:03.14 (33.07)     1:37.54 (34.40)     2:11.98 (34.44)
        2:46.42 (34.44)     3:20.72 (34.30)     3:54.97 (34.25)     4:29.59 (34.62)
        5:04.76 (35.17)     5:37.50 (32.74)                                        
  3 Kristek, Steven     53 BINGHAMTON UNIV      5:55.00    5:55.25          6  
                  32.92     1:08.61 (35.69)     1:44.59 (35.98)     2:20.76 (36.17)
        2:57.04 (36.28)     3:33.36 (36.32)     4:09.47 (36.11)     4:45.11 (35.64)
        5:20.25 (35.14)     5:55.25 (35.00)                                        
 
Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 10:49.44   4/23/2006 Bradford Gandee, UNAT                     
        NATL: !  9:57.78   5/17/2002 JIM MCCONICA                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kannegieser, Rober  54 FINS AQUATICS CL    11:40.00   11:29.28          9  
                  30.96     1:05.56 (34.60)     1:40.18 (34.62)     2:14.79 (34.61)
        2:49.36 (34.57)     3:24.11 (34.75)     3:58.84 (34.73)     4:33.36 (34.52)
        5:08.34 (34.98)     5:43.29 (34.95)     6:18.13 (34.84)     6:52.81 (34.68)
        7:27.47 (34.66)     8:02.32 (34.85)     8:37.26 (34.94)     9:11.99 (34.73)
        9:46.53 (34.54)    10:21.05 (34.52)    10:55.36 (34.31)    11:29.28 (33.92)
  2 Kovalovsky, Kelly   50 BINGHAMTON UNIV     12:10.06   11:53.00          7  
                  31.31     1:05.85 (34.54)     1:41.20 (35.35)     2:17.24 (36.04)
        2:53.19 (35.95)     3:29.39 (36.20)     4:05.53 (36.14)     4:41.83 (36.30)
        5:18.39 (36.56)     5:54.94 (36.55)     6:31.20 (36.26)     7:07.42 (36.22)
        7:43.68 (36.26)     8:20.11 (36.43)     8:56.49 (36.38)     9:32.66 (36.17)
       10:08.56 (35.90)    10:44.37 (35.81)    11:19.94 (35.57)    11:53.00 (33.06)
  3 Earls, Jay          50 MACHINE AQUATICS    11:52.00   12:29.24          6  
                  32.04     1:06.75 (34.71)     1:42.33 (35.58)     2:18.61 (36.28)
        2:54.72 (36.11)     3:31.09 (36.37)     4:07.75 (36.66)     4:44.51 (36.76)
        5:21.41 (36.90)     5:58.46 (37.05)     6:35.52 (37.06)     7:12.93 (37.41)
        7:50.66 (37.73)     8:29.09 (38.43)     9:07.45 (38.36)     9:47.06 (39.61)
       10:27.29 (40.23)    11:07.95 (40.66)    11:48.89 (40.94)    12:29.24 (40.35)
 
Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 18:06.67   4/15/2007 Robert Hansen, GMUP                       
        NATL: ! 16:42.07   5/20/2001 JIM MCCONICA                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reilly, Jeff        50 COLONIALS 1776      19:01.00   19:05.04          9  
                  32.30     1:06.73 (34.43)     1:41.59 (34.86)     2:16.34 (34.75)
        2:51.12 (34.78)     3:25.55 (34.43)     4:00.11 (34.56)     4:34.61 (34.50)
        5:09.02 (34.41)     5:43.50 (34.48)     6:17.98 (34.48)     6:52.31 (34.33)
        7:26.84 (34.53)     8:01.46 (34.62)     8:36.32 (34.86)     9:10.86 (34.54)
        9:45.56 (34.70)    10:20.36 (34.80)    10:55.06 (34.70)    11:29.96 (34.90)
       12:05.05 (35.09)    12:40.01 (34.96)    13:14.80 (34.79)    13:49.84 (35.04)
       14:24.82 (34.98)    14:59.97 (35.15)    15:35.36 (35.39)    16:10.50 (35.14)
       16:45.54 (35.04)    17:20.95 (35.41)    17:56.28 (35.33)    18:31.25 (34.97)
       19:05.04 (33.79)
  2 Denes, Thomas       54 MONTGOMERY ANCIE    30:00.00   22:18.71          7  
                  36.97     1:18.39 (41.42)     2:01.29 (42.90)     2:43.76 (42.47)
        3:26.14 (42.38)     4:08.61 (42.47)     4:50.78 (42.17)     5:32.35 (41.57)
        6:13.83 (41.48)     6:54.82 (40.99)     7:35.78 (40.96)     8:17.52 (41.74)
        8:58.89 (41.37)     9:40.33 (41.44)    10:21.41 (41.08)    11:02.14 (40.73)
       11:42.89 (40.75)    12:23.88 (40.99)    13:04.43 (40.55)    13:44.75 (40.32)
       14:24.08 (39.33)    15:03.69 (39.61)    15:43.92 (40.23)    16:23.35 (39.43)
       17:03.22 (39.87)    17:43.43 (40.21)    18:22.98 (39.55)    19:02.45 (39.47)
       19:42.17 (39.72)    20:22.62 (40.45)    21:01.88 (39.26)    21:41.49 (39.61)
       22:18.71 (37.22)
  3 Massonneau, Christ  53 VIRGINIA MASTERS    21:53.00   22:23.28          6  
                  34.75     1:13.25 (38.50)     1:52.26 (39.01)     2:32.36 (40.10)
        3:11.88 (39.52)     3:52.21 (40.33)     4:32.51 (40.30)     5:13.10 (40.59)
        5:54.34 (41.24)     6:35.06 (40.72)     7:14.57 (39.51)     7:55.32 (40.75)
        8:36.34 (41.02)     9:16.87 (40.53)     9:57.57 (40.70)    10:38.93 (41.36)
       11:20.02 (41.09)    12:01.63 (41.61)    12:43.70 (42.07)    13:25.93 (42.23)
       14:07.98 (42.05)    14:50.22 (42.24)    15:32.14 (41.92)    16:13.07 (40.93)
       16:53.41 (40.34)    17:35.89 (42.48)    18:17.85 (41.96)    19:00.26 (42.41)
       19:41.82 (41.56)    20:24.03 (42.21)    21:04.80 (40.77)    21:46.99 (42.19)
       22:23.28 (36.29)
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 25.56   4/17/2011 Clay Britt, ANCM                             
        NATL: ! 24.75    4/3/2011 STEVE WOOD                                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Britt, Clay         51 MONTGOMERY ANCIE       25.50      25.24Z         9  
  2 Battle, Glenn       50 CURL BURKE MASTE       28.21      27.89          7  
  3 Kristek, Steven     53 BINGHAMTON UNIV        31.20      31.50          6  
  4 Matz, Michael       50 PENNYPACK AQUATI       31.06      31.57          5  
  5 Romo, Robert        53 VIRGINIA MASTERS       35.50      34.76          4  
  6 West, John          51 BINGHAMTON UNIV        35.50      35.29          3  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 54.68   4/17/2011 Clay Britt, ANCM                             
        NATL: ! 53.88    3/6/2011 STEVE WOOD                                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Britt, Clay         51 MONTGOMERY ANCIE       54.50      53.77!         9  
                  25.74       53.77 (28.03)                                        
  2 McGough, Tim        54 MERRITT MARLINS      1:04.74    1:04.96          7  
                  31.35     1:04.96 (33.61)                                        
  3 Kristek, Steven     53 BINGHAMTON UNIV      1:06.00    1:06.72          6  
                  32.55     1:06.72 (34.17)                                        
  4 Matz, Michael       50 PENNYPACK AQUATI     1:08.48    1:08.79          5  
                  33.12     1:08.79 (35.67)                                        
  5 West, John          51 BINGHAMTON UNIV      1:15.00    1:16.53          4  
                  37.71     1:16.53 (38.82)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:04.91   4/17/2011 Clay Britt, ANCM                           
        NATL: ! 2:01.39   4/11/2010 LINCOLN DJANG                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Battle, Glenn       50 CURL BURKE MASTE     2:10.30    2:08.91          9  
                  31.09     1:03.70 (32.61)     1:36.66 (32.96)     2:08.91 (32.25)
  2 Kristek, Steven     53 BINGHAMTON UNIV      2:21.00    2:25.85          7  
                  34.20     1:10.13 (35.93)     1:47.45 (37.32)     2:25.85 (38.40)
  3 Matz, Michael       50 PENNYPACK AQUATI     2:34.00    2:36.58          6  
                  36.72     1:16.05 (39.33)     1:57.02 (40.97)     2:36.58 (39.56)
  4 Romo, Robert        53 VIRGINIA MASTERS     2:56.50    2:47.17          5  
                  40.40     1:21.91 (41.51)     2:04.53 (42.62)     2:47.17 (42.64)
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 28.16   4/24/2010 Benn Doyle, Garden State Mas                 
        NATL: ! 26.98   5/21/2010 HOLDEN BANK                                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Spence, Mark        54 CENTRAL MARYLAND       31.52      31.64          9  
  2 Martell, Lawrence   50 POST SWIMMING          31.50      32.54          7  
  3 Grecco, Paul        51 PATRIOT MASTERS        32.87      32.98          6  
  4 Goins, Todd         50 SUNFISH MASTERS        34.00      33.98          5  
  5 Booth, Stuart       53 PATRIOT MASTERS        37.02      37.01          4  
  6 Convis, Brad        50 WARRENTON MASTER       40.00      39.13          3  
  7 Marcinkowski, Fran  52 CURL BURKE MASTE       37.00      39.45          2  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:03.32   4/25/2010 Benn Doyle, Garden State Mas               
        NATL: !   59.94   5/22/2010 JON BLANK                                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Martell, Lawrence   50 POST SWIMMING        1:10.00    1:12.71          9  
                  34.58     1:12.71 (38.13)                                        
  2 Spence, Mark        54 CENTRAL MARYLAND     1:10.97    1:13.25          7  
                  33.90     1:13.25 (39.35)                                        
  3 Kannegieser, Rober  54 FINS AQUATICS CL     1:14.87    1:14.26          6  
                  35.43     1:14.26 (38.83)                                        
  4 Kovalovsky, Kelly   50 BINGHAMTON UNIV      1:18.06    1:15.46          5  
                  35.91     1:15.46 (39.55)                                        
  5 Grecco, Paul        51 PATRIOT MASTERS      1:14.92    1:17.02          4  
                  36.64     1:17.02 (40.38)                                        
  6 Hong, Chun          51 RESTON MASTERS S     1:23.64    1:22.35          3  
                  40.07     1:22.35 (42.28)                                        
  7 Convis, Brad        50 WARRENTON MASTER     1:32.00    1:24.26          2  
                  39.81     1:24.26 (44.45)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:18.34   4/24/2010 Benn Doyle, Garden State Mas               
        NATL: ! 2:13.77   5/23/2010 JON BLANK                                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reilly, Jeff        50 COLONIALS 1776       2:33.00    2:39.41          9  
                  36.87     1:17.48 (40.61)     1:58.55 (41.07)     2:39.41 (40.86)
  2 Kovalovsky, Kelly   50 BINGHAMTON UNIV      2:55.06    2:47.97          7  
                  38.63     1:22.25 (43.62)     2:06.10 (43.85)     2:47.97 (41.87)
  3 Romo, Robert        53 VIRGINIA MASTERS     3:02.50    3:04.64          6  
                  41.49     1:28.42 (46.93)     2:16.96 (48.54)     3:04.64 (47.68)
  4 Convis, Brad        50 WARRENTON MASTER     3:25.00    3:14.38          5  
                  43.03     1:31.47 (48.44)     2:24.13 (52.66)     3:14.38 (50.25)
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 24.24   4/15/2007 Donald Graham, PNA                           
        NATL: ! 23.19   4/25/2004 TRIP HEDRICK                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Britt, Clay         51 MONTGOMERY ANCIE       24.80      24.92          9  
  2 Spence, Mark        54 CENTRAL MARYLAND       28.28      28.11          7  
  3 Kovalovsky, Kelly   50 BINGHAMTON UNIV        29.06      28.48          6  
  4 Kannegieser, Rober  54 FINS AQUATICS CL       28.54      28.55          5  
  5 Grecco, Paul        51 PATRIOT MASTERS        28.79      28.76          4  
  6 Matz, Michael       50 PENNYPACK AQUATI       29.44      29.53          3  
  7 Denes, Thomas       54 MONTGOMERY ANCIE       30.50      29.64          2  
  8 Shipp, Bill         51 TERRAPIN MASTERS       29.00      29.73          1  
  9 Murphy, Matthew     50 GARDEN STATE MAS       35.00      30.12        
 10 Booth, Stuart       53 PATRIOT MASTERS        31.30      31.74        
 11 West, John          51 BINGHAMTON UNIV        32.50      32.72        
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 55.19   4/24/2005 Jim OíConnor, MARY                           
        NATL: ! 51.93   4/13/2008 PAUL CARTER                                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kannegieser, Rober  54 FINS AQUATICS CL     1:02.93    1:02.92          9  
                  29.46     1:02.92 (33.46)                                        
  2 Kovalovsky, Kelly   50 BINGHAMTON UNIV      1:03.06    1:03.12          7  
                  29.72     1:03.12 (33.40)                                        
  3 West, John          51 BINGHAMTON UNIV      1:13.60    1:15.44          6  
                  33.82     1:15.44 (41.62)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 2:02.75   4/24/2005 Jim O'Connor, MARY                         
        NATL: ! 2:00.02   3/29/2009 WILLIAM SPECHT                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grecco, Paul        51 PATRIOT MASTERS      2:30.00    2:37.32          9  
                  34.99     1:14.63 (39.64)     1:55.81 (41.18)     2:37.32 (41.51)
  2 Earls, Jay          50 MACHINE AQUATICS     2:42.22    2:42.74          7  
                  35.89     1:15.11 (39.22)     1:57.18 (42.07)     2:42.74 (45.56)
  3 Kristek, Steven     53 BINGHAMTON UNIV      2:25.00    2:52.95          6  
                  32.92     1:11.57 (38.65)     1:57.10 (45.53)     2:52.95 (55.85)
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 57.99   4/15/2007 Donald Graham, PNA                           
        NATL: ! 55.42   5/10/2009 JACK GROSELLE                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Britt, Clay         51 MONTGOMERY ANCIE       56.50      55.06!         9  
                  24.54       55.06 (30.52)                                        
  2 Battle, Glenn       50 CURL BURKE MASTE     1:00.60      59.59          7  
                  27.43       59.59 (32.16)                                        
  3 Grecco, Paul        51 PATRIOT MASTERS      1:07.46    1:06.33          6  
                  30.42     1:06.33 (35.91)                                        
  4 Matz, Michael       50 PENNYPACK AQUATI     1:09.03    1:09.02          5  
                  30.86     1:09.02 (38.16)                                        
  5 Kristek, Steven     53 BINGHAMTON UNIV      1:06.00    1:09.62          4  
                  30.87     1:09.62 (38.75)                                        
  6 Murphy, Matthew     50 GARDEN STATE MAS     1:14.00    1:09.90          3  
                  32.18     1:09.90 (37.72)                                        
  7 Martell, Lawrence   50 POST SWIMMING        1:12.50    1:12.38          2  
                  37.22     1:12.38 (35.16)                                        
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:10.92   4/15/2007 Robert Hansen, GMUP                        
        NATL: ! 2:00.82   5/10/2009 KEN SHILLING                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kannegieser, Rober  54 FINS AQUATICS CL     2:19.50    2:18.52          9  
                  29.92     1:06.08 (36.16)     1:46.50 (40.42)     2:18.52 (32.02)
  2 Kovalovsky, Kelly   50 BINGHAMTON UNIV      2:19.06    2:21.68          7  
                  29.67     1:07.53 (37.86)     1:49.49 (41.96)     2:21.68 (32.19)
  3 Earls, Jay          50 MACHINE AQUATICS     2:29.05    2:34.31          6  
                  33.09     1:14.64 (41.55)     1:59.71 (45.07)     2:34.31 (34.60)
  4 Romo, Robert        53 VIRGINIA MASTERS     2:58.00    2:41.86          5  
                  32.84     1:15.30 (42.46)     2:04.24 (48.94)     2:41.86 (37.62)
  5 Denes, Thomas       54 MONTGOMERY ANCIE     2:35.00    2:41.91          4  
                  32.66     1:14.91 (42.25)     2:05.30 (50.39)     2:41.91 (36.61)
  6 West, John          51 BINGHAMTON UNIV      2:45.00    2:44.63          3  
                  34.09     1:16.81 (42.72)     2:05.15 (48.34)     2:44.63 (39.48)
 
Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 4:46.38   4/15/2007 Robert Hansen, GMUP                        
        NATL: ! 4:23.94   5/10/2009 MICHAEL MANN                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 West, John          51 BINGHAMTON UNIV      5:45.00    5:52.77          9  
                  38.13     1:23.05 (44.92)     2:08.96 (45.91)     2:53.04 (44.08)
        3:42.98 (49.94)     4:33.58 (50.60)     5:14.42 (40.84)     5:52.77 (38.35)
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 22.24   4/25/2010 Paul Trevisan, Colonials 1776                
        NATL: ! 21.82   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gandee, Brad        57 PATRIOT MASTERS        24.00      24.03          9  
  2 Cunningham, Jose E  55 DISTRICT OF COLU       31.20      24.54          7  
  3 Thornton, Jim       59 COLONIALS 1776         25.25      25.31          6  
  4 Fisher, Warren      55 COLONIALS 1776         26.00      25.51          5  
  5 Dearfield, Kerry    59 CURL BURKE MASTE       27.50      27.77          4  
  6 Nakazawa, Muraji    55 RESTON MASTERS S       30.08      29.06          3  
  7 Nelson, Bill        59 VIRGINIA MASTERS       30.00      30.27          2  
  8 Elliott, Daniel     58 MACHINE AQUATICS       30.00      31.01          1  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 50.24   4/24/2010 Paul Trevisan, Colonials 1776                
        NATL: ! 48.37   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gandee, Brad        57 PATRIOT MASTERS        54.00      53.50          9  
                  25.94       53.50 (27.56)                                        
  2 Thornton, Jim       59 COLONIALS 1776         54.85      54.04          7  
                  26.15       54.04 (27.89)                                        
  3 Fisher, Warren      55 COLONIALS 1776         58.00      58.93          6  
                  28.52       58.93 (30.41)                                        
  4 Rickard, Alan       55 FAIRFAX COUNTY M       58.70      59.45          5  
                  28.35       59.45 (31.10)                                        
  5 Edgell, Don         59 CURL BURKE MASTE     1:03.92    1:04.25          4  
                  31.09     1:04.25 (33.16)                                        
  6 Weir, Ken           58 BINGHAMTON UNIV      1:06.50    1:05.82          3  
                  32.57     1:05.82 (33.25)                                        
  7 Weidner, Robert     55 PATRIOT MASTERS      1:03.39    1:08.95          2  
                  33.02     1:08.95 (35.93)                                        
  8 Nelson, Bill        59 VIRGINIA MASTERS     1:10.00    1:09.09          1  
                  32.76     1:09.09 (36.33)                                        
  9 Elliott, Daniel     58 MACHINE AQUATICS     1:10.08    1:09.58        
                  32.17     1:09.58 (37.41)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:54.89   4/25/2010 James Thornton, Team Pittsburgh            
        NATL: ! 1:48.79   4/10/2010 MICHAEL MANN                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gandee, Brad        57 PATRIOT MASTERS      1:55.00    1:59.84          9  
                  27.47       57.12 (29.65)     1:28.06 (30.94)     1:59.84 (31.78)
  2 Thornton, Jim       59 COLONIALS 1776       1:58.98    1:59.86          7  
                  26.97       57.12 (30.15)     1:28.81 (31.69)     1:59.86 (31.05)
  3 Rickard, Alan       55 FAIRFAX COUNTY M     2:11.88    2:12.37          6  
                  30.55     1:03.72 (33.17)     1:38.07 (34.35)     2:12.37 (34.30)
  4 Weir, Ken           58 BINGHAMTON UNIV      2:24.48    2:20.29          5  
                  33.57     1:08.94 (35.37)     1:45.56 (36.62)     2:20.29 (34.73)
  5 Elliott, Daniel     58 MACHINE AQUATICS     2:45.31    2:39.88          4  
                  35.68     1:15.63 (39.95)     1:59.23 (43.60)     2:39.88 (40.65)
  6 Nelson, Bill        59 VIRGINIA MASTERS     2:45.00    2:41.41          3  
                  35.25     1:16.59 (41.34)     2:00.16 (43.57)     2:41.41 (41.25)
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 5:23.18   4/24/2010 James Thornton, Team Pittsburgh            
        NATL: ! 4:56.82   4/11/2010 MICHAEL MANN                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rickard, Alan       55 FAIRFAX COUNTY M     6:04.30    6:01.44          9  
                  31.74     1:06.25 (34.51)     1:42.16 (35.91)     2:18.74 (36.58)
        2:56.15 (37.41)     3:33.40 (37.25)     4:10.40 (37.00)     4:47.57 (37.17)
        5:24.65 (37.08)     6:01.44 (36.79)                                        
  2 Edgell, Don         59 CURL BURKE MASTE     6:30.00    6:37.28          7  
                  34.56     1:13.64 (39.08)     1:53.38 (39.74)     2:33.14 (39.76)
        3:13.31 (40.17)     3:53.74 (40.43)     4:34.74 (41.00)     5:16.03 (41.29)
        5:56.99 (40.96)     6:37.28 (40.29)                                        
  3 Elliott, Daniel     58 MACHINE AQUATICS     7:45.00    7:11.32          6  
                  39.43     1:22.61 (43.18)     2:06.45 (43.84)     2:52.21 (45.76)
        3:37.06 (44.85)     4:21.82 (44.76)     5:06.03 (44.21)     5:49.84 (43.81)
        6:32.62 (42.78)     7:11.32 (38.70)                                        
  4 Crane, David        56 DISTRICT OF COLU    12:30.00    7:19.91          5  
                  37.27     1:18.15 (40.88)     2:01.22 (43.07)     2:46.33 (45.11)
        3:32.12 (45.79)     4:17.63 (45.51)     5:03.35 (45.72)     5:49.99 (46.64)
        6:35.24 (45.25)     7:19.91 (44.67)                                        
 
Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 11:22.39   4/23/2010 James Thornton, Team Pittsburgh           
        NATL: ! 10:07.36   5/14/2006 JIM MCCONICA                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thornton, Jim       59 COLONIALS 1776      11:45.00   11:47.05          9  
                  31.50     1:05.87 (34.37)     1:40.94 (35.07)     2:16.98 (36.04)
        2:52.99 (36.01)     3:28.95 (35.96)     4:05.72 (36.77)     4:42.32 (36.60)
        5:18.58 (36.26)     5:54.82 (36.24)     6:30.41 (35.59)     7:06.36 (35.95)
        7:42.05 (35.69)     8:18.05 (36.00)     8:53.66 (35.61)     9:29.51 (35.85)
       10:05.27 (35.76)    10:40.24 (34.97)    11:14.86 (34.62)    11:47.05 (32.19)
  2 Hahne, Reg          58 COLUMBIA MASTERS    12:40.00   12:26.29          7  
                  34.05     1:10.81 (36.76)     1:48.56 (37.75)     2:26.25 (37.69)
        3:03.15 (36.90)     3:41.02 (37.87)     4:18.76 (37.74)     4:56.13 (37.37)
        5:33.75 (37.62)     6:11.40 (37.65)     6:48.30 (36.90)     7:25.68 (37.38)
        8:03.22 (37.54)     8:41.11 (37.89)     9:18.87 (37.76)     9:56.44 (37.57)
       10:34.13 (37.69)    11:11.85 (37.72)    11:49.46 (37.61)    12:26.29 (36.83)
  3 Gollop, Barry       56 GOLD COAST MASTE    13:30.00   13:10.88          6  
                  33.97     1:11.94 (37.97)     1:52.48 (40.54)     2:34.34 (41.86)
        3:15.78 (41.44)     3:57.28 (41.50)     4:39.48 (42.20)     5:20.60 (41.12)
        6:01.55 (40.95)     6:41.99 (40.44)     7:21.77 (39.78)     8:01.48 (39.71)
        8:40.26 (38.78)     9:18.91 (38.65)     9:57.91 (39.00)    10:37.35 (39.44)
       11:16.91 (39.56)    11:56.78 (39.87)    12:34.83 (38.05)    13:10.88 (36.05)
  4 Fanelli, Michael    57 ARENA CLUB MASTE    13:14.50   13:23.29          5  
                  35.33     1:14.29 (38.96)     1:54.48 (40.19)     2:35.13 (40.65)
        3:15.77 (40.64)     3:56.12 (40.35)     4:36.82 (40.70)     5:17.28 (40.46)
        5:57.85 (40.57)     6:38.13 (40.28)     7:18.70 (40.57)     7:58.89 (40.19)
        8:39.44 (40.55)     9:20.16 (40.72)    10:00.41 (40.25)    10:41.30 (40.89)
       11:22.55 (41.25)    12:03.38 (40.83)    12:44.16 (40.78)    13:23.29 (39.13)
  5 Viellieu, Ben       57 CURL BURKE MASTE    14:00.00   14:44.45          4  
                  37.75     1:18.65 (40.90)     2:00.81 (42.16)     2:43.60 (42.79)
        3:26.54 (42.94)     4:09.41 (42.87)     4:53.19 (43.78)     5:37.12 (43.93)
        6:22.12 (45.00)     7:06.93 (44.81)     7:52.62 (45.69)     8:38.29 (45.67)
        9:23.85 (45.56)    10:09.68 (45.83)    10:55.38 (45.70)    11:41.03 (45.65)
       12:26.97 (45.94)    13:13.10 (46.13)    13:59.33 (46.23)    14:44.45 (45.12)
  6 Weidner, Robert     55 PATRIOT MASTERS     15:12.57   15:04.94          3  
                  38.17     1:21.70 (43.53)                             2:53.82 ( )
        3:39.99 (46.17)     4:25.37 (45.38)     5:11.24 (45.87)     5:56.75 (45.51)
        6:42.97 (46.22)     7:28.58 (45.61)     8:16.71 (48.13)     9:03.41 (46.70)
                               10:35.70 ( )    11:21.84 (46.14)    12:08.01 (46.17)
       12:53.67 (45.66)    13:39.91 (46.24)    14:24.13 (44.22)    15:04.94 (40.81)
  7 Nash, Dawson        58 DISTRICT OF COLU    18:00.00   15:19.63          2  
                  37.30     1:19.13 (41.83)     2:04.08 (44.95)     2:50.00 (45.92)
        3:36.64 (46.64)     4:23.33 (46.69)     5:09.98 (46.65)     5:57.08 (47.10)
        6:44.11 (47.03)     7:30.96 (46.85)     8:17.95 (46.99)     9:05.99 (48.04)
        9:53.47 (47.48)    10:40.53 (47.06)    11:27.69 (47.16)    12:14.31 (46.62)
       13:01.03 (46.72)    13:48.45 (47.42)    14:35.86 (47.41)    15:19.63 (43.77)
 
Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 19:06.45   3/29/1998 Jack Geoghegan                            
        NATL: ! 17:11.12   5/20/2007 JIM MCCONICA                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wright, Mark        58 MERRITT MARLINS     21:45.00   21:33.71          9  
                  34.84     1:12.71 (37.87)     1:51.72 (39.01)     2:30.88 (39.16)
        3:10.12 (39.24)     3:49.40 (39.28)     4:28.66 (39.26)     5:08.55 (39.89)
        5:47.65 (39.10)     6:26.88 (39.23)     7:07.10 (40.22)     7:47.08 (39.98)
        8:26.57 (39.49)     9:06.32 (39.75)     9:46.15 (39.83)    10:25.57 (39.42)
       11:04.94 (39.37)    11:44.14 (39.20)    12:23.54 (39.40)    13:03.19 (39.65)
       13:42.88 (39.69)    14:22.27 (39.39)    15:02.71 (40.44)    15:41.90 (39.19)
       16:22.07 (40.17)    17:01.44 (39.37)    17:41.62 (40.18)    18:21.26 (39.64)
       19:00.96 (39.70)    19:39.87 (38.91)    20:18.20 (38.33)    20:56.88 (38.68)
       21:33.71 (36.83)
  2 Swiger, Ralph       55 VIRGINIA MASTERS    25:48.00   25:30.43          7  
                  39.02     1:23.40 (44.38)     2:09.10 (45.70)     2:54.91 (45.81)
        3:40.94 (46.03)     4:27.54 (46.60)     5:14.81 (47.27)     6:02.05 (47.24)
        6:48.90 (46.85)     7:36.44 (47.54)     8:22.73 (46.29)     9:09.56 (46.83)
        9:56.83 (47.27)    10:43.30 (46.47)    11:30.52 (47.22)    12:16.98 (46.46)
       13:03.83 (46.85)    13:50.63 (46.80)    14:36.75 (46.12)    15:23.51 (46.76)
       16:10.11 (46.60)    16:56.57 (46.46)    17:43.53 (46.96)    18:30.42 (46.89)
       19:17.44 (47.02)    20:03.93 (46.49)    20:51.62 (47.69)    21:38.99 (47.37)
       22:25.76 (46.77)    23:12.70 (46.94)    23:59.21 (46.51)    24:46.32 (47.11)
       25:30.43 (44.11)
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 27.73   4/17/2011 Pete Reider, TERR                            
        NATL: ! 26.34    5/1/2011 TOM BARTON                                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fisher, Warren      55 COLONIALS 1776         30.50      30.05          9  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:01.77   4/13/2008 Mark Pugliese, ANCM                        
        NATL: !   56.55   4/30/2011 TOM BARTON                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bryan, Jeff         59 MONTGOMERY ANCIE     1:13.00    1:06.08          9  
                  33.12     1:06.08 (32.96)                                        
  2 Fisher, Warren      55 COLONIALS 1776       1:09.00    1:11.08          7  
                  34.55     1:11.08 (36.53)                                        
  3 Weir, Ken           58 BINGHAMTON UNIV      1:15.20    1:14.40          6  
                  37.27     1:14.40 (37.13)                                        
  4 Weidner, Robert     55 PATRIOT MASTERS      1:15.92    1:26.47          5  
                  41.77     1:26.47 (44.70)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:18.02   4/25/2009 David Bright, NEM                          
        NATL: ! 2:04.00   4/29/2011 TOM BARTON                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Weir, Ken           58 BINGHAMTON UNIV      2:39.92    2:36.05          9  
                  37.58     1:16.87 (39.29)     1:56.97 (40.10)     2:36.05 (39.08)
  2 Swiger, Ralph       55 VIRGINIA MASTERS     3:10.68    3:08.01          7  
                  45.14     1:33.02 (47.88)     2:20.96 (47.94)     3:08.01 (47.05)
  3 Novitske, Ray       56 ALEXANDRIA MASTE     3:15.00    3:12.16          6  
                  44.31     1:32.15 (47.84)     2:23.09 (50.94)     3:12.16 (49.07)
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 31.19    5/2/1999 Jack Schiltz                                 
        NATL: ! 27.81    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Jose E  55 DISTRICT OF COLU       38.00      30.99Z         9  
  2 Levenson, Steven    58 RESTON MASTERS S       33.68      33.65          7  
  3 Fisher, Warren      55 COLONIALS 1776         34.40      33.77          6  
  4 Wright, Mark        58 MERRITT MARLINS        34.76      34.30          5  
  5 Nakazawa, Muraji    55 RESTON MASTERS S       36.52      36.30          4  
  6 Novitske, Ray       56 ALEXANDRIA MASTE       36.24      37.13          3  
  7 Nelson, Bill        59 VIRGINIA MASTERS       44.00      42.55          2  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:08.18    5/2/1999 Jack Schiltz                               
        NATL: ! 1:01.42    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Jose E  55 DISTRICT OF COLU     1:21.00    1:09.71          9  
                  32.67     1:09.71 (37.04)                                        
  2 Levenson, Steven    58 RESTON MASTERS S     1:13.74    1:13.94          7  
                  34.81     1:13.94 (39.13)                                        
  3 Novitske, Ray       56 ALEXANDRIA MASTE     1:21.09    1:22.61          6  
                  38.53     1:22.61 (44.08)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:34.07    5/7/1995 Drury Gallagher                            
        NATL: ! 2:17.00    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Jose E  55 DISTRICT OF COLU     3:01.00    2:33.72Z         9  
                  34.65     1:14.35 (39.70)     1:54.42 (40.07)     2:33.72 (39.30)
  2 Wright, Mark        58 MERRITT MARLINS      2:48.00    2:41.47          7  
                  37.32     1:19.20 (41.88)     2:00.21 (41.01)     2:41.47 (41.26)
  3 Novitske, Ray       56 ALEXANDRIA MASTE     3:03.52    3:09.92          6  
                  41.80     1:29.37 (47.57)     2:19.93 (50.56)     3:09.92 (49.99)
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 26.05   4/12/2008 Mark Pugliese, ANCM                          
        NATL: ! 24.16   3/25/2007 GREG SHAW                                    
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thornton, Jim       59 COLONIALS 1776         28.35      28.27          9  
  2 Dearfield, Kerry    59 CURL BURKE MASTE       30.60      30.38          7  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 59.53   4/13/2008 Mark Pugliese, ANCM                          
        NATL: ! 54.09   3/29/2009 GREG SHAW                                    
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Swiger, Ralph       55 VIRGINIA MASTERS     1:32.00    1:38.94          9  
                  45.79     1:38.94 (53.15)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 2:21.96   3/29/1998 Jack Geoghegan                             
        NATL: ! 2:03.18   5/23/2010 BRAD HORNER                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Swiger, Ralph       55 VIRGINIA MASTERS     3:30.00    3:37.39          9  
                  44.50     1:39.94 (55.44)     2:37.64 (57.70)     3:37.39 (59.75)
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:00.94   4/25/2010 Paul Trevisan, Colonials 1776              
        NATL: !   56.20    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fisher, Warren      55 COLONIALS 1776       1:07.50    1:07.36          9  
                  31.21     1:07.36 (36.15)                                        
  2 Dearfield, Kerry    59 CURL BURKE MASTE     1:13.50    1:13.45          7  
                  31.69     1:13.45 (41.76)                                        
  3 Rickard, Alan       55 FAIRFAX COUNTY M     1:16.10    1:15.75          6  
                  35.84     1:15.75 (39.91)                                        
  4 Novitske, Ray       56 ALEXANDRIA MASTE     1:22.15    1:23.19          5  
                  38.62     1:23.19 (44.57)                                        
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:16.49   4/17/2011 Jamie Hemmerle, 1776                       
        NATL: ! 2:04.09    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Weir, Ken           58 BINGHAMTON UNIV      2:44.22    2:40.13          9  
                  36.10     1:16.74 (40.64)     2:04.15 (47.41)     2:40.13 (35.98)
  2 Dearfield, Kerry    59 CURL BURKE MASTE     3:05.00    2:49.07          7  
                  34.97     1:17.71 (42.74)     2:10.29 (52.58)     2:49.07 (38.78)
  3 Crane, David        56 DISTRICT OF COLU     4:15.00    3:00.04          6  
                  39.63     1:28.26 (48.63)     2:17.03 (48.77)     3:00.04 (43.01)
 
Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 4:57.85   4/26/2009 James Thornton, TPIT                       
        NATL: ! 4:28.69   4/10/2010 MICHAEL MANN                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Weir, Ken           58 BINGHAMTON UNIV      5:45.12    5:43.30          9  
                  38.31     1:23.56 (45.25)     2:06.79 (43.23)     2:48.37 (41.58)
        3:37.93 (49.56)     4:26.48 (48.55)     5:06.46 (39.98)     5:43.30 (36.84)
  2 Swiger, Ralph       55 VIRGINIA MASTERS     6:30.00    6:53.25          7  
                  50.00     1:45.07 (55.07)     2:38.49 (53.42)     3:31.60 (53.11)
        4:27.53 (55.93)     5:23.16 (55.63)     6:10.12 (46.96)     6:53.25 (43.13)
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 24.32   4/13/2008 Jim Dragon, GSM                              
        NATL: ! 22.30   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Meade, Tom          64 BINGHAMTON UNIV        27.00      26.43          9  
  2 Kornblatt, Daniel   62 BINGHAMTON UNIV        28.00      27.61          7  
  3 Pot, Eugene         61 BINGHAMTON UNIV        29.21      28.36          6  
  4 Paushter, Stephen   60 BINGHAMTON UNIV        28.50      29.74          5  
  5 Boyle, Michael      60 RESTON MASTERS S       34.00      35.18          4  
  6 Smith, Michael      64 RESTON MASTERS S       43.00      38.39          3  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 55.92   4/13/2008 Tom Meade, BUMS                              
        NATL: ! 49.14   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kornblatt, Daniel   62 BINGHAMTON UNIV      1:01.50    1:00.22          9  
                  28.92     1:00.22 (31.30)                                        
  2 Mccorkle, John      60 VIRGINIA MASTERS     1:00.00    1:00.59          7  
                  28.94     1:00.59 (31.65)                                        
  3 Meade, Tom          64 BINGHAMTON UNIV      1:01.00    1:01.73          6  
                  29.89     1:01.73 (31.84)                                        
  4 Platt, Jay          64 PENNYPACK AQUATI     1:05.50    1:03.44          5  
                  31.39     1:03.44 (32.05)                                        
  5 Paushter, Stephen   60 BINGHAMTON UNIV      1:05.00    1:04.08          4  
                  31.27     1:04.08 (32.81)                                        
  6 Fisher, Bruce       63 DC MASTERS           1:05.00    1:04.59          3  
                  31.09     1:04.59 (33.50)                                        
  7 Pot, Eugene         61 BINGHAMTON UNIV      1:08.00    1:05.14          2  
                  30.44     1:05.14 (34.70)                                        
  8 Miller, Jim         61 VIRGINIA MASTERS     1:07.80    1:08.58          1  
                  32.98     1:08.58 (35.60)                                        
  9 Kurtz, Geoff        62 UNAT                 1:09.00    1:08.78        
                  32.78     1:08.78 (36.00)                                        
 10 Paulson, Laurence   63 RESTON MASTERS S     1:14.00    1:13.41        
                  33.87     1:13.41 (39.54)                                        
 11 Boyle, Michael      60 RESTON MASTERS S     1:15.72    1:16.18        
                  36.53     1:16.18 (39.65)                                        
 12 Meyer, Jerry        62 CENTRAL MARYLAND     1:20.22    1:17.44        
                  35.27     1:17.44 (42.17)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 2:06.98   4/13/2008 Jack Zakim                                 
        NATL: ! 1:54.14   3/29/2009 FRED SCHLICHER                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kornblatt, Daniel   62 BINGHAMTON UNIV      2:14.50    2:15.22          9  
                  31.51     1:06.05 (34.54)     1:41.02 (34.97)     2:15.22 (34.20)
  2 Platt, Jay          64 PENNYPACK AQUATI     2:25.00    2:18.56          7  
                  32.60     1:07.31 (34.71)     1:43.50 (36.19)     2:18.56 (35.06)
  3 Paushter, Stephen   60 BINGHAMTON UNIV      2:24.00    2:19.97          6  
                  32.94     1:09.12 (36.18)     1:45.52 (36.40)     2:19.97 (34.45)
  4 Fisher, Bruce       63 DC MASTERS           2:29.00    2:27.77          5  
                  32.90     1:10.96 (38.06)     1:49.68 (38.72)     2:27.77 (38.09)
  5 Paulson, Laurence   63 RESTON MASTERS S     2:50.00    2:54.24          4  
                  38.36     1:23.62 (45.26)     2:10.56 (46.94)     2:54.24 (43.68)
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 5:46.27   3/29/1998 David Harrison                             
        NATL: ! 5:13.68   5/22/2010 JIM CLEMMONS                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paushter, Stephen   60 BINGHAMTON UNIV      6:35.00    6:18.63          9  
                  34.64     1:12.06 (37.42)     1:50.59 (38.53)     2:29.52 (38.93)
        3:08.69 (39.17)     3:47.83 (39.14)     4:26.44 (38.61)     5:05.23 (38.79)
        5:43.52 (38.29)     6:18.63 (35.11)                                        
  2 Platt, Jay          64 PENNYPACK AQUATI     6:35.00    6:18.69          7  
                  35.28     1:13.32 (38.04)     1:52.32 (39.00)     2:31.38 (39.06)
        3:10.07 (38.69)     3:48.69 (38.62)     4:27.07 (38.38)     5:05.06 (37.99)
        5:42.58 (37.52)     6:18.69 (36.11)                                        
  3 Mccorkle, John      60 VIRGINIA MASTERS     6:20.00    6:27.46          6  
                  32.88     1:10.02 (37.14)     1:48.65 (38.63)     2:27.37 (38.72)
        3:07.30 (39.93)     3:47.46 (40.16)     4:27.30 (39.84)     5:07.37 (40.07)
        5:47.91 (40.54)     6:27.46 (39.55)                                        
  4 Paulson, Laurence   63 RESTON MASTERS S     7:30.00    7:56.55          5  
                  39.77     1:27.27 (47.50)     2:16.35 (49.08)     3:06.28 (49.93)
        3:55.43 (49.15)     4:45.02 (49.59)     5:34.54 (49.52)     6:22.93 (48.39)
        7:11.88 (48.95)     7:56.55 (44.67)                                        
 
Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 12:07.48   4/21/2002 David Harrison                            
        NATL: ! 10:47.42   5/13/2011 JIM MCCONICA                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mccorkle, John      60 VIRGINIA MASTERS    13:10.00   13:47.31          9  
                  32.67     1:10.12 (37.45)     1:49.34 (39.22)     2:29.01 (39.67)
        3:09.33 (40.32)     3:50.42 (41.09)     4:31.59 (41.17)     5:13.19 (41.60)
        5:54.89 (41.70)     6:36.93 (42.04)     7:19.44 (42.51)     8:02.08 (42.64)
        8:45.23 (43.15)     9:28.39 (43.16)    10:12.04 (43.65)    10:55.82 (43.78)
       11:39.02 (43.20)    12:22.48 (43.46)    13:05.65 (43.17)    13:47.31 (41.66)
  2 Meyer, Jerry        62 CENTRAL MARYLAND    16:39.13   16:14.16          7  
                  39.14     1:26.18 (47.04)     2:14.92 (48.74)     3:05.25 (50.33)
        3:55.13 (49.88)     4:44.55 (49.42)     5:34.69 (50.14)     6:24.07 (49.38)
        7:13.57 (49.50)     8:02.94 (49.37)     8:51.97 (49.03)     9:41.28 (49.31)
       10:30.28 (49.00)    11:19.30 (49.02)    12:08.01 (48.71)    12:57.56 (49.55)
       13:46.93 (49.37)    14:36.28 (49.35)    15:25.91 (49.63)    16:14.16 (48.25)
  3 Clark, Laurence     60 ALEXANDRIA MASTE    15:45.20   16:28.49          6  
                  38.79     1:20.88 (42.09)   3:40.56 (2:19.68)                    
                                                    5:19.46 ( )                    
                                                    8:46.27 ( )     9:37.17 (50.90)
       10:28.68 (51.51)    11:19.75 (51.07)    12:11.88 (52.13)  16:28.49 (4:16.61)
  4 Shannon, Toby       63 MARYLAND MASTERS    19:00.00   17:18.30          5  
                  38.38     1:24.68 (46.30)     2:15.78 (51.10)     3:07.80 (52.02)
        4:00.93 (53.13)     4:55.51 (54.58)     5:48.30 (52.79)     6:41.62 (53.32)
        7:34.45 (52.83)     8:29.27 (54.82)     9:22.50 (53.23)    10:15.20 (52.70)
       11:08.36 (53.16)    12:02.46 (54.10)    12:56.23 (53.77)    13:50.10 (53.87)
       14:43.51 (53.41)    15:37.28 (53.77)    16:30.15 (52.87)    17:18.30 (48.15)
 
Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 20:01.66    5/2/1999 David Harrison                            
        NATL: ! 17:59.55   5/20/2010 JIM CLEMMONS                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paushter, Stephen   60 BINGHAMTON UNIV     22:45.00   21:57.66          9  
                  35.64     1:15.22 (39.58)     1:55.86 (40.64)     2:36.55 (40.69)
        3:17.44 (40.89)     3:58.45 (41.01)     4:39.23 (40.78)     5:19.93 (40.70)
        6:00.43 (40.50)     6:40.36 (39.93)     7:20.37 (40.01)     8:01.96 (41.59)
        8:42.12 (40.16)     9:22.58 (40.46)    10:02.86 (40.28)    10:43.49 (40.63)
       11:23.24 (39.75)    12:03.16 (39.92)    12:43.04 (39.88)    13:23.04 (40.00)
       14:02.46 (39.42)    14:41.95 (39.49)    15:21.49 (39.54)    16:00.60 (39.11)
       16:40.07 (39.47)    17:19.69 (39.62)    17:59.63 (39.94)    18:39.88 (40.25)
       19:20.31 (40.43)    20:00.69 (40.38)    20:39.62 (38.93)    21:19.47 (39.85)
       21:57.66 (38.19)
  2 Pash, Gregory       64 MICHIGAN MASTERS    21:59.95   22:23.35          7  
                  36.80     1:16.05 (39.25)     1:56.35 (40.30)     2:37.26 (40.91)
        3:18.64 (41.38)     4:00.04 (41.40)     4:41.25 (41.21)     5:22.56 (41.31)
        6:04.28 (41.72)     6:45.97 (41.69)     7:27.31 (41.34)     8:09.08 (41.77)
        8:50.22 (41.14)     9:31.99 (41.77)    10:13.57 (41.58)    10:54.95 (41.38)
       11:35.95 (41.00)    12:17.41 (41.46)    12:59.18 (41.77)    13:40.32 (41.14)
       14:21.39 (41.07)    15:02.80 (41.41)    15:43.51 (40.71)    16:24.44 (40.93)
       17:04.27 (39.83)    17:45.00 (40.73)    18:25.18 (40.18)    19:05.47 (40.29)
       19:45.84 (40.37)    20:26.49 (40.65)    21:06.81 (40.32)    21:46.87 (40.06)
       22:23.35 (36.48)
  3 Paulson, Laurence   63 RESTON MASTERS S    26:26.00   26:57.85          6  
                  40.53     1:26.44 (45.91)     2:14.68 (48.24)     3:03.44 (48.76)
        3:52.78 (49.34)     4:42.14 (49.36)     5:31.34 (49.20)     6:20.64 (49.30)
        7:09.89 (49.25)     7:59.03 (49.14)     8:48.28 (49.25)     9:38.14 (49.86)
       10:28.20 (50.06)    11:17.91 (49.71)    12:08.44 (50.53)    12:57.69 (49.25)
       13:47.25 (49.56)    14:37.70 (50.45)    15:27.67 (49.97)    16:16.90 (49.23)
       17:06.24 (49.34)    17:56.16 (49.92)    18:45.59 (49.43)    19:36.20 (50.61)
       20:26.25 (50.05)    21:15.25 (49.00)    22:04.95 (49.70)    22:54.52 (49.57)
       23:44.60 (50.08)    24:33.74 (49.14)    25:22.52 (48.78)    26:11.17 (48.65)
       26:57.85 (46.68)
 -- Boyle, Michael      60 RESTON MASTERS S    26:11.00         DQ        
      62 Did not finish
                  45.00     1:31.97 (46.97)     2:20.44 (48.47)     3:09.39 (48.95)
        3:59.37 (49.98)     4:51.10 (51.73)     5:42.89 (51.79)     6:34.91 (52.02)
        7:25.44 (50.53)     8:16.42 (50.98)     9:07.52 (51.10)     9:58.83 (51.31)
       10:50.65 (51.82)    11:41.84 (51.19)    12:33.13 (51.29)    13:23.58 (50.45)
       14:13.72 (50.14)    15:04.15 (50.43)    15:54.78 (50.63)    16:46.41 (51.63)
       17:38.15 (51.74)    18:29.28 (51.13)    19:20.65 (51.37)    20:11.61 (50.96)
       21:03.11 (51.50)    21:54.87 (51.76)    22:46.36 (51.49)    23:36.95 (50.59)
       24:28.24 (51.29)    25:20.01 (51.77)    26:11.06 (51.05)                    
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 28.98   4/23/2006 Richard Alexander, GSM                       
        NATL: ! 26.82    5/4/2008 HUGH WILDER                                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bober, Richard      61 NORTH CAROLINA M       31.00      30.04          9  
  2 Kornblatt, Daniel   62 BINGHAMTON UNIV        33.50      33.34          7  
  3 Kolonkowski, Bob    64 ASPHALT GREEN MA       34.02      33.71          6  
  4 Platt, Jay          64 PENNYPACK AQUATI       35.80      34.17          5  
  5 Meade, Tom          64 BINGHAMTON UNIV        36.00      35.54          4  
  6 Pot, Eugene         61 BINGHAMTON UNIV        37.74      36.36          3  
  7 Meyer, Jerry        62 CENTRAL MARYLAND       36.42      36.81          2  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:06.22   4/23/2006 Richard Alexander, GSM                     
        NATL: !   59.29    5/4/2008 HUGH WILDER                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bober, Richard      61 NORTH CAROLINA M     1:08.00    1:04.00Z         9  
                  31.86     1:04.00 (32.14)                                        
  2 Kornblatt, Daniel   62 BINGHAMTON UNIV      1:14.00    1:11.57          7  
                  34.82     1:11.57 (36.75)                                        
  3 Mccorkle, John      60 VIRGINIA MASTERS     1:18.00    1:14.69          6  
                  36.69     1:14.69 (38.00)                                        
  4 Kolonkowski, Bob    64 ASPHALT GREEN MA     1:17.50    1:15.29          5  
                  36.70     1:15.29 (38.59)                                        
  5 Meyer, Jerry        62 CENTRAL MARYLAND     1:19.69    1:21.39          4  
                  39.18     1:21.39 (42.21)                                        
  6 Miller, Jim         61 VIRGINIA MASTERS     1:21.74    1:21.85          3  
                  41.34     1:21.85 (40.51)                                        
  7 Kurtz, Geoff        62 UNAT                 1:29.50    1:32.26          2  
                  45.04     1:32.26 (47.22)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:36.31   4/14/1991 Roger Franks                               
        NATL: ! 2:13.13   5/10/2009 TIM BIRNIE                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bober, Richard      61 NORTH CAROLINA M     2:25.00    2:23.07Z         9  
                  32.88     1:08.51 (35.63)     1:46.13 (37.62)     2:23.07 (36.94)
  2 Kornblatt, Daniel   62 BINGHAMTON UNIV      2:43.05    2:40.68          7  
                  38.20     1:19.96 (41.76)     2:01.96 (42.00)     2:40.68 (38.72)
  3 Platt, Jay          64 PENNYPACK AQUATI     3:05.00    2:51.14          6  
                  40.92     1:25.03 (44.11)     2:09.55 (44.52)     2:51.14 (41.59)
  4 Kolonkowski, Bob    64 ASPHALT GREEN MA     2:46.43    2:55.06          5  
                  40.23     1:24.07 (43.84)     2:09.48 (45.41)     2:55.06 (45.58)
  5 Meyer, Jerry        62 CENTRAL MARYLAND     2:53.44    2:56.56          4  
                  40.70     1:24.79 (44.09)     2:11.09 (46.30)     2:56.56 (45.47)
  6 Paulson, Laurence   63 RESTON MASTERS S     3:05.00    3:15.19          3  
                  46.98     1:37.74 (50.76)     2:28.29 (50.55)     3:15.19 (46.90)
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 31.63   4/23/2006 Louis Kronfeld, NEM                          
        NATL: ! 29.32   5/14/2006 ROBERT STRAND                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Frisch, David       63 VIRGINIA MASTERS       35.10      33.37          9  
  2 Pot, Eugene         61 BINGHAMTON UNIV        37.74      36.04          7  
  3 Platt, Jay          64 PENNYPACK AQUATI       38.50      37.52          6  
  4 Meade, Tom          64 BINGHAMTON UNIV        38.00      37.59          5  
  5 Kurtz, Geoff        62 UNAT                   44.00      44.04          4  
  6 Meyer, Jerry        62 CENTRAL MARYLAND       45.68      44.67          3  
  7 Boyle, Michael      60 RESTON MASTERS S       46.25      46.19          2  
 -- Harrison, Steve     62 DC MASTERS             37.00         DQ        
      10 Downward butterfly kick
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:10.69   4/23/2006 Jim Dragon, GSM                            
        NATL: ! 1:05.17   5/22/2010 ROBERT STRAND                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dougherty, Steve    60 COLONIALS 1776       1:15.40    1:13.77          9  
                  34.77     1:13.77 (39.00)                                        
  2 Paushter, Stephen   60 BINGHAMTON UNIV      1:30.00    1:23.18          7  
                  40.14     1:23.18 (43.04)                                        
  3 Harrison, Steve     62 DC MASTERS           1:24.00    1:23.36          6  
                  39.69     1:23.36 (43.67)                                        
  4 Platt, Jay          64 PENNYPACK AQUATI     1:28.00    1:24.32          5  
                  40.88     1:24.32 (43.44)                                        
  5 Boyle, Michael      60 RESTON MASTERS S     1:40.70    1:43.06          4  
                  49.89     1:43.06 (53.17)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:40.38   4/24/2010 Hank Mierzwa, UNAT                         
        NATL: ! 2:24.68   5/14/2006 ROBERT STRAND                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dougherty, Steve    60 COLONIALS 1776       2:45.40    2:45.14          9  
                  37.91     1:19.72 (41.81)     2:02.25 (42.53)     2:45.14 (42.89)
  2 Platt, Jay          64 PENNYPACK AQUATI     3:15.00    3:09.77          7  
                  43.55     1:32.97 (49.42)     2:22.19 (49.22)     3:09.77 (47.58)
  3 Boyle, Michael      60 RESTON MASTERS S     3:40.00    3:51.66          6  
                  52.49     1:51.39 (58.90)   2:51.80 (1:00.41)     3:51.66 (59.86)
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 26.13   4/12/2008 Jim Dragon, GSM                              
        NATL: ! 24.46   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mccorkle, John      60 VIRGINIA MASTERS       29.00      29.81          9  
  2 Dougherty, Steve    60 COLONIALS 1776         29.84      30.03          7  
  3 Meade, Tom          64 BINGHAMTON UNIV        30.00      30.91          6  
  4 Paushter, Stephen   60 BINGHAMTON UNIV        31.50      31.94          5  
  5 Kolonkowski, Bob    64 ASPHALT GREEN MA       33.11      32.32          4  
  6 Pot, Eugene         61 BINGHAMTON UNIV        36.00      34.55          3  
  7 Paulson, Laurence   63 RESTON MASTERS S       33.00      35.41          2  
  8 Abbott, John        62 GERMANTOWN MARYL       36.00      41.61          1  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 1:00.63   4/25/2009 Kieran Kelleher, DCAC                      
        NATL: !   54.92   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dougherty, Steve    60 COLONIALS 1776       1:08.19    1:07.38          9  
                  32.22     1:07.38 (35.16)                                        
  2 Kolonkowski, Bob    64 ASPHALT GREEN MA     1:21.21    1:15.84          7  
                  35.05     1:15.84 (40.79)                                        
  3 Paushter, Stephen   60 BINGHAMTON UNIV      1:15.00    1:19.16          6  
                  36.09     1:19.16 (43.07)                                        
  4 Paulson, Laurence   63 RESTON MASTERS S     1:20.00    1:30.91          5  
                  41.22     1:30.91 (49.69)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 2:54.01   4/26/1988 Ted Haartz                                 
        NATL: ! 2:10.06   4/16/2011 LAWRENCE DAY                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kolonkowski, Bob    64 ASPHALT GREEN MA     2:50.00    2:49.97Z         9  
                  36.58     1:20.32 (43.74)     2:06.27 (45.95)     2:49.97 (43.70)
  2 Pash, Gregory       64 MICHIGAN MASTERS     2:41.95    2:55.88          7  
                  38.18     1:21.48 (43.30)     2:08.57 (47.09)     2:55.88 (47.31)
  3 Paulson, Laurence   63 RESTON MASTERS S     3:11.00    3:23.12          6  
                  42.36     1:35.56 (53.20)     2:31.05 (55.49)     3:23.12 (52.07)
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:03.44   4/26/2009 Kieran Kelleher, DCAC                      
        NATL: !   59.18   4/17/2010 GEORGE SCHMIDT                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dougherty, Steve    60 COLONIALS 1776       1:07.83    1:06.25          9  
                  30.87     1:06.25 (35.38)                                        
  2 Meade, Tom          64 BINGHAMTON UNIV      1:15.00    1:13.00          7  
                  34.39     1:13.00 (38.61)                                        
  3 Pot, Eugene         61 BINGHAMTON UNIV      1:18.55    1:15.93          6  
                  35.88     1:15.93 (40.05)                                        
  4 Fisher, Bruce       63 DC MASTERS           1:15.00    1:16.57          5  
                  35.44     1:16.57 (41.13)                                        
  5 Harrison, Steve     62 DC MASTERS           1:18.00    1:18.23          4  
                  37.49     1:18.23 (40.74)                                        
  6 Meyer, Jerry        62 CENTRAL MARYLAND     1:37.36    1:33.78          3  
                  43.98     1:33.78 (49.80)                                        
  7 Boyle, Michael      60 RESTON MASTERS S     1:42.32    1:35.46          2  
                  47.18     1:35.46 (48.28)                                        
 -- Paulson, Laurence   63 RESTON MASTERS S     1:26.00         DQ        
      39 Did not finish on back - back
                  41.57          DQ (49.68)                                        
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:25.70   4/24/2010 Hank Mierzwa, UNAT                         
        NATL: ! 2:10.85    5/1/2011 TIM BRODERICK                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dougherty, Steve    60 COLONIALS 1776       2:26.16    2:26.01          9  
                  31.26     1:08.98 (37.72)     1:51.38 (42.40)     2:26.01 (34.63)
  2 Mccorkle, John      60 VIRGINIA MASTERS     2:40.00    2:34.88          7  
                  30.87     1:11.08 (40.21)     1:58.47 (47.39)     2:34.88 (36.41)
  3 Fisher, Bruce       63 DC MASTERS           2:50.00    2:46.18          6  
                  33.34     1:17.56 (44.22)     2:08.23 (50.67)     2:46.18 (37.95)
  4 Paushter, Stephen   60 BINGHAMTON UNIV      2:56.00    2:54.24          5  
                  35.83     1:24.22 (48.39)     2:13.48 (49.26)     2:54.24 (40.76)
  5 Paulson, Laurence   63 RESTON MASTERS S     3:10.00    3:19.49          4  
                  42.61     1:32.75 (50.14)   2:35.16 (1:02.41)     3:19.49 (44.33)
 
Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 5:34.50   4/25/2010 Hank Mierzwa, UNAT                         
        NATL: ! 4:44.60   4/29/2011 LAWRENCE DAY                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kolonkowski, Bob    64 ASPHALT GREEN MA     5:56.64    5:59.10          9  
                  37.14     1:20.53 (43.39)     2:05.28 (44.75)     2:49.43 (44.15)
        3:43.35 (53.92)     4:39.08 (55.73)     5:20.32 (41.24)     5:59.10 (38.78)
 -- Paulson, Laurence   63 RESTON MASTERS S     6:43.00         DQ        
      10 Scissors kick - breast
                  44.03     1:38.93 (54.90)     2:32.75 (53.82)     3:23.86 (51.11)
      4:26.38 (1:02.52)   5:27.13 (1:00.75)     6:14.12 (46.99)          DQ (43.30)
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 24.54   4/25/2010 Jim Dragon, Garden State Mas                 
        NATL: ! 22.10   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dragon, Jim         67 GARDEN STATE MAS       25.83      25.59          9  
  2 Detering, Hank      66 COLONIALS 1776         28.50      28.08          7  
  3 Sober, Harry        69 VIRGINIA MASTERS       28.00      28.09          6  
  4 Amundsen, Joseph    66 COLONIALS 1776         27.74      28.31          5  
  5 Novell, Ken         69 VIRGINIA MASTERS       31.00      28.67          4  
  6 Timmons, Timothy    65 PATRIOT MASTERS        33.95      34.36          3  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 59.92   4/13/2003 David Harrison                               
        NATL: ! 49.42   5/22/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Amundsen, Joseph    66 COLONIALS 1776       1:02.05    1:02.14          9  
                  29.76     1:02.14 (32.38)                                        
  2 Detering, Hank      66 COLONIALS 1776       1:09.00    1:04.17          7  
                  30.78     1:04.17 (33.39)                                        
  3 Sober, Harry        69 VIRGINIA MASTERS     1:04.50    1:04.48          6  
  4 Robinson, David     68 GERMANTOWN MARYL     1:15.00    1:10.95          5  
                  34.34     1:10.95 (36.61)                                        
  5 Kremzier, Jim       65 COLONIALS 1776       1:17.50    1:17.38          4  
                  35.77     1:17.38 (41.61)                                        
  6 Timmons, Timothy    65 PATRIOT MASTERS      1:20.00    1:20.82          3  
                  38.67     1:20.82 (42.15)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 2:09.58   4/13/2003 David Harrison                             
        NATL: ! 1:57.54   5/21/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Novell, Ken         69 VIRGINIA MASTERS     2:33.00    2:25.96          9  
                  33.31     1:10.38 (37.07)     1:48.86 (38.48)     2:25.96 (37.10)
  2 Amundsen, Joseph    66 COLONIALS 1776       2:29.31    2:26.90          7  
                  31.62     1:07.58 (35.96)     1:46.63 (39.05)     2:26.90 (40.27)
  3 Bernstein, Rich     66 ASPHALT GREEN MA     2:35.00    2:37.79          6  
                  35.87     1:16.16 (40.29)     1:57.30 (41.14)     2:37.79 (40.49)
  4 Gaulrapp, Edward    69 VIRGINIA MASTERS     3:02.42    3:21.13          5  
                  45.35     1:37.44 (52.09)     2:30.34 (52.90)     3:21.13 (50.79)
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 5:53.27   4/13/2003 David Harrison                             
        NATL: ! 5:37.64   5/20/2007 TOM LANDIS                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bernstein, Rich     66 ASPHALT GREEN MA     6:45.00    6:55.18          9  
                  38.88     1:21.07 (42.19)     2:02.93 (41.86)     2:45.36 (42.43)
        3:27.47 (42.11)     4:09.97 (42.50)     4:51.89 (41.92)     5:33.73 (41.84)
        6:14.93 (41.20)     6:55.18 (40.25)                                        
  2 Gaulrapp, Edward    69 VIRGINIA MASTERS     8:28.42    8:59.67          7  
                  46.91     1:41.34 (54.43)     2:36.37 (55.03)     3:31.50 (55.13)
        4:26.19 (54.69)     5:21.12 (54.93)     6:16.12 (55.00)     7:10.72 (54.60)
        8:05.87 (55.15)     8:59.67 (53.80)                                        
 
Men 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 12:26.16    4/4/2004 David Harrison, 1776                      
        NATL: ! 11:41.40   5/20/2007 TOM LANDIS                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gaulrapp, Edward    69 VIRGINIA MASTERS    17:00.00   17:58.45          9  
                  44.24     1:35.80 (51.56)     2:27.65 (51.85)     3:20.52 (52.87)
        4:18.87 (58.35)     5:16.07 (57.20)     6:13.99 (57.92)     7:12.44 (58.45)
        8:03.22 (50.78)     8:54.47 (51.25)     9:47.22 (52.75)    10:40.23 (53.01)
       11:38.65 (58.42)    12:37.40 (58.75)    13:36.02 (58.62)    14:35.94 (59.92)
       15:27.16 (51.22)    16:18.17 (51.01)    17:09.14 (50.97)    17:58.45 (49.31)
 
Men 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 25:12.78   3/29/1998 Paul Kiell                                
        NATL: ! 19:16.25   5/20/2007 TOM LANDIS                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bernstein, Rich     66 ASPHALT GREEN MA    23:00.00   23:03.74Z         9  
                  38.23     1:20.31 (42.08)     2:02.60 (42.29)     2:44.90 (42.30)
        3:26.82 (41.92)     4:09.00 (42.18)     4:50.91 (41.91)     5:32.63 (41.72)
        6:14.40 (41.77)     6:56.79 (42.39)     7:38.92 (42.13)     8:20.95 (42.03)
        9:02.88 (41.93)     9:44.88 (42.00)    10:27.56 (42.68)    11:10.00 (42.44)
       11:52.23 (42.23)    12:34.76 (42.53)    13:16.50 (41.74)    13:58.44 (41.94)
       14:40.41 (41.97)    15:21.89 (41.48)    16:04.34 (42.45)    16:47.26 (42.92)
       17:29.31 (42.05)    18:11.93 (42.62)    18:53.95 (42.02)    19:36.27 (42.32)
       20:18.64 (42.37)    21:00.75 (42.11)    21:42.75 (42.00)    22:23.78 (41.03)
       23:03.74 (39.96)
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 32.23   4/24/2010 Jim Dragon, Garden State Mas                 
        NATL: ! 27.74   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dragon, Jim         67 GARDEN STATE MAS       33.00      32.46          9  
  2 Sober, Harry        69 VIRGINIA MASTERS       37.00      35.22          7  
  3 Detering, Hank      66 COLONIALS 1776         37.50      35.48          6  
  4 Timmons, Timothy    65 PATRIOT MASTERS        39.50      38.58          5  
  5 Beall, L Clay       65 VIRGINIA MASTERS       40.50      38.78          4  
  6 Robinson, David     68 GERMANTOWN MARYL       41.00      40.49          3  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:11.47   4/17/2011 Hugh Roddin, ANCM                          
        NATL: ! 1:01.04   5/10/2009 RICHARD BURNS                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Detering, Hank      66 COLONIALS 1776       1:31.00    1:18.85          9  
                  38.94     1:18.85 (39.91)                                        
  2 Beall, L Clay       65 VIRGINIA MASTERS     1:35.60    1:24.56          7  
                  41.80     1:24.56 (42.76)                                        
  3 Robinson, David     68 GERMANTOWN MARYL     1:30.00    1:29.04          6  
                  44.95     1:29.04 (44.09)                                        
  4 Timmons, Timothy    65 PATRIOT MASTERS      1:32.00    1:29.75          5  
                  44.38     1:29.75 (45.37)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:48.82   4/15/2007 Michael Laux, CONN                         
        NATL: ! 2:18.14   5/10/2009 RICHARD BURNS                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brundage, Warner    69 BRUNDAGE SWIM MA     2:49.00    2:59.89          9  
                  41.78     1:26.67 (44.89)     2:13.59 (46.92)     2:59.89 (46.30)
  2 Bernstein, Rich     66 ASPHALT GREEN MA     3:17.00    3:11.00          7  
                  46.39     1:35.15 (48.76)     2:24.00 (48.85)     3:11.00 (47.00)
  3 Robinson, David     68 GERMANTOWN MARYL     3:27.00    3:23.18          6  
                  48.88     1:41.58 (52.70)     2:34.57 (52.99)     3:23.18 (48.61)
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 31.35   4/24/2010 Jim Dragon, Garden State Mas                 
        NATL: ! 30.66   5/10/2009 PETER ANDERSEN                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dragon, Jim         67 GARDEN STATE MAS       33.34      32.92          9  
  2 Cole, Henry         67 COLUMBIA MASTERS       38.84      35.88          7  
  3 Brundage, Warner    69 BRUNDAGE SWIM MA       37.23      38.32          6  
  4 Kremzier, Jim       65 COLONIALS 1776         40.48      39.43          5  
  5 Detering, Hank      66 COLONIALS 1776         41.00      39.85          4  
  6 Gaulrapp, Edward    69 VIRGINIA MASTERS       41.84      41.45          3  
  7 Finz, Samuel        67 VIRGINIA MASTERS       43.24      44.66          2  
  8 Timmons, Timothy    65 PATRIOT MASTERS        47.00      50.15          1  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:14.03   4/12/2008 Louis Kronfeld, NEM                        
        NATL: ! 1:07.63   4/17/2011 ROBERT STRAND                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cole, Henry         67 COLUMBIA MASTERS     1:18.39    1:18.66          9  
                  37.36     1:18.66 (41.30)                                        
  2 Brundage, Warner    69 BRUNDAGE SWIM MA     1:22.00    1:24.21          7  
                  38.87     1:24.21 (45.34)                                        
  3 Kremzier, Jim       65 COLONIALS 1776       1:29.50    1:29.84          6  
                  42.62     1:29.84 (47.22)                                        
  4 Gaulrapp, Edward    69 VIRGINIA MASTERS     1:28.88    1:30.83          5  
                  42.91     1:30.83 (47.92)                                        
  5 Timmons, Timothy    65 PATRIOT MASTERS      1:45.00    1:51.99          4  
                  53.13     1:51.99 (58.86)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:54.99   4/17/2011 Hank Cole, Columbia Masters                
        NATL: ! 2:30.17    5/1/2011 ROBERT STRAND                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cole, Henry         67 COLUMBIA MASTERS     2:53.38    2:52.57Z         9  
                  39.07     1:21.27 (42.20)     2:05.21 (43.94)     2:52.57 (47.36)
  2 Brundage, Warner    69 BRUNDAGE SWIM MA     3:00.40    2:59.17          7  
                  40.06     1:25.28 (45.22)     2:12.00 (46.72)     2:59.17 (47.17)
  3 Bernstein, Rich     66 ASPHALT GREEN MA     3:20.00    3:15.60          6  
                  45.25     1:35.15 (49.90)     2:25.89 (50.74)     3:15.60 (49.71)
  4 Gaulrapp, Edward    69 VIRGINIA MASTERS     3:24.25    3:29.19          5  
                  46.59     1:39.68 (53.09)     2:35.50 (55.82)     3:29.19 (53.69)
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 25.93   4/25/2010 Jim Dragon, Garden State Mas                 
        NATL: ! 24.94   5/22/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dragon, Jim         67 GARDEN STATE MAS       27.51      27.39          9  
  2 Sober, Harry        69 VIRGINIA MASTERS       33.00      33.08          7  
  3 Detering, Hank      66 COLONIALS 1776         34.00      33.18          6  
  4 Novell, Ken         69 VIRGINIA MASTERS       37.00      35.25          5  
  5 Beall, L Clay       65 VIRGINIA MASTERS       40.20      36.06          4  
  6 Robinson, David     68 GERMANTOWN MARYL       37.00      36.68          3  
  7 Bernstein, Rich     66 ASPHALT GREEN MA       48.00      46.59          2  
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 1:14.48    5/9/1993 Joseph Kurtzman                            
        NATL: !   56.36   5/21/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gaulrapp, Edward    69 VIRGINIA MASTERS     1:32.58    1:30.22          9  
                  40.63     1:30.22 (49.59)                                        
  2 Novell, Ken         69 VIRGINIA MASTERS     1:50.00    1:30.43          7  
                  38.35     1:30.43 (52.08)                                        
  3 Robinson, David     68 GERMANTOWN MARYL     1:34.00    1:39.73          6  
                  45.32     1:39.73 (54.41)                                        
 -- Kremzier, Jim       65 COLONIALS 1776       1:30.50         DQ        
      21 Arms underwater recovery
                  40.22          DQ (56.34)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 2:47.86   4/17/2011 Hugh Roddin, ANCM                          
        NATL: ! 2:23.38   2/14/2010 ROBERT POILETMAN                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gaulrapp, Edward    69 VIRGINIA MASTERS     3:44.21    3:41.89          9  
                  47.92     1:46.43 (58.51)     2:45.70 (59.27)     3:41.89 (56.19)
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:12.41   4/13/2008 Harry Sober, VMST                          
        NATL: ! 1:00.32   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Detering, Hank      66 COLONIALS 1776       1:18.00    1:15.39          9  
                  34.25     1:15.39 (41.14)                                        
  2 Brundage, Warner    69 BRUNDAGE SWIM MA     1:15.83    1:16.51          7  
                  35.49     1:16.51 (41.02)                                        
  3 Sober, Harry        69 VIRGINIA MASTERS     1:20.00    1:17.03          6  
                  34.17     1:17.03 (42.86)                                        
  4 Beall, L Clay       65 VIRGINIA MASTERS     1:40.30    1:24.86          5  
                  37.57     1:24.86 (47.29)                                        
  5 Kremzier, Jim       65 COLONIALS 1776       1:28.00    1:25.19          4  
                  39.94     1:25.19 (45.25)                                        
  6 Robinson, David     68 GERMANTOWN MARYL     1:27.00    1:28.61          3  
                  41.58     1:28.61 (47.03)                                        
  7 Bernstein, Rich     66 ASPHALT GREEN MA     1:25.00    1:31.24          2  
                  46.32     1:31.24 (44.92)                                        
  8 Gaulrapp, Edward    69 VIRGINIA MASTERS     1:26.15    1:34.38          1  
                  45.86     1:34.38 (48.52)                                        
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:38.89   4/15/2007 Michael Laux, CONN                         
        NATL: ! 2:20.31   5/22/2010 RICHARD BURNS                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brundage, Warner    69 BRUNDAGE SWIM MA     2:44.63    2:46.33          9  
                  35.71     1:19.56 (43.85)     2:06.92 (47.36)     2:46.33 (39.41)
  2 Bernstein, Rich     66 ASPHALT GREEN MA     2:59.00    3:04.56          7  
                  47.84     1:33.71 (45.87)     2:24.01 (50.30)     3:04.56 (40.55)
  3 Robinson, David     68 GERMANTOWN MARYL     3:22.00    3:11.32          6  
                  39.17     1:32.74 (53.57)     2:31.34 (58.60)     3:11.32 (39.98)
  4 Gaulrapp, Edward    69 VIRGINIA MASTERS     3:25.49    3:17.10          5  
                  43.98     1:41.66 (57.68)     2:34.18 (52.52)     3:17.10 (42.92)
 
Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 5:56.71   4/13/2008 Art Wolfe, VMST                            
        NATL: ! 5:12.42   5/21/2010 RICHARD BURNS                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bernstein, Rich     66 ASPHALT GREEN MA     6:30.00    6:28.49          9  
                  50.68     1:49.17 (58.49)     2:37.55 (48.38)     3:25.35 (47.80)
        4:15.65 (50.30)     5:06.93 (51.28)     5:49.21 (42.28)     6:28.49 (39.28)
  2 Robinson, David     68 GERMANTOWN MARYL     7:05.00    7:03.65          7  
                  45.78     1:42.20 (56.42)     2:39.69 (57.49)     3:36.10 (56.41)
      4:36.40 (1:00.30)   5:36.87 (1:00.47)     6:22.76 (45.89)     7:03.65 (40.89)
  3 Gaulrapp, Edward    69 VIRGINIA MASTERS     7:14.27    7:24.56          6  
                  49.26     1:46.31 (57.05)   2:49.55 (1:03.24)   3:52.94 (1:03.39)
        4:49.76 (56.82)     5:47.54 (57.78)     6:35.98 (48.44)     7:24.56 (48.58)
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 28.09    4/4/2004 Walter Lincoln, NEM                          
        NATL: ! 24.13    5/4/2008 JEFF FARRELL                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hamada, Ahmed       73 GOLD COAST MASTE       29.68      29.62          9  
  2 Katz, Jerry         73 GARDEN STATE MAS       30.80      29.94          7  
  3 Rolston, Howard     71 GOLD COAST MASTE       31.82      30.73          6  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:03.73    4/4/2004 Walter Lincoln, NEM                        
        NATL: !   56.05    5/4/2008 JEFF FARRELL                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hamada, Ahmed       73 GOLD COAST MASTE     1:05.23    1:06.78          9  
  2 Rolston, Howard     71 GOLD COAST MASTE     1:05.24    1:07.64          7  
                  32.32     1:07.64 (35.32)                                        
  3 Katz, Jerry         73 GARDEN STATE MAS     1:11.80    1:10.17          6  
                  32.20     1:10.17 (37.97)                                        
  4 Zamon, Frederick    70 CURL BURKE MASTE     1:12.14    1:10.42          5  
  5 Wall, Kenneth       70 GERMANTOWN MARYL     1:25.00    1:17.03          4  
                  35.86     1:17.03 (41.17)                                        
  6 Pilette, Ster       70 RESTON MASTERS S     1:30.00    1:19.40          3  
                  37.16     1:19.40 (42.24)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 2:17.89   4/13/2008 David Harrison, 1776                       
        NATL: ! 2:09.57   5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rolston, Howard     71 GOLD COAST MASTE     2:25.98    2:25.83          9  
                  33.63     1:09.65 (36.02)     1:47.51 (37.86)     2:25.83 (38.32)
  2 Hamada, Ahmed       73 GOLD COAST MASTE     2:38.59    2:33.96          7  
                  35.11     1:14.37 (39.26)     1:56.22 (41.85)     2:33.96 (37.74)
  3 Katz, Jerry         73 GARDEN STATE MAS     2:43.00    2:47.88          6  
                  37.76     1:19.85 (42.09)     2:05.09 (45.24)     2:47.88 (42.79)
  4 Wall, Kenneth       70 GERMANTOWN MARYL     3:05.00    3:01.17          5  
                  37.39     1:20.06 (42.67)     2:09.71 (49.65)     3:01.17 (51.46)
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 6:15.86   4/12/2008 David Harrison, 1776                       
        NATL: ! 5:51.37   5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rolston, Howard     71 GOLD COAST MASTE     6:48.05    6:48.43          9  
                  36.01     1:14.64 (38.63)     1:55.11 (40.47)     2:36.89 (41.78)
        3:18.42 (41.53)     4:00.30 (41.88)     4:42.58 (42.28)     5:25.12 (42.54)
        6:07.70 (42.58)     6:48.43 (40.73)                                        
  2 Wall, Kenneth       70 GERMANTOWN MARYL     8:15.00    8:33.75          7  
                  40.19     1:25.21 (45.02)     2:15.94 (50.73)     3:07.62 (51.68)
        3:59.81 (52.19)     4:54.58 (54.77)     5:49.59 (55.01)     6:45.53 (55.94)
        7:41.57 (56.04)     8:33.75 (52.18)                                        
  3 Marando, Vince      73 MARYLAND MASTERS    10:00.00    9:28.09          6  
                  51.47     1:48.31 (56.84)     2:47.28 (58.97)     3:45.28 (58.00)
        4:43.96 (58.68)     5:41.92 (57.96)     6:39.86 (57.94)     7:37.19 (57.33)
        8:34.23 (57.04)     9:28.09 (53.86)                                        
 
Men 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 12:50.23   4/11/2008 David Harrison, 1776                      
        NATL: ! 12:19.05   5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hamada, Ahmed       73 GOLD COAST MASTE    15:18.06   14:57.94          9  
                  35.57     1:18.83 (43.26)     2:02.95 (44.12)     2:47.05 (44.10)
        3:30.98 (43.93)     4:18.12 (47.14)     5:01.49 (43.37)     5:47.82 (46.33)
        6:33.73 (45.91)     7:20.97 (47.24)     8:05.13 (44.16)     8:52.21 (47.08)
        9:37.45 (45.24)    10:22.13 (44.68)    11:06.90 (44.77)    11:53.56 (46.66)
       12:40.09 (46.53)    13:27.52 (47.43)    14:14.59 (47.07)    14:57.94 (43.35)
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 35.62   4/21/2002 William VanPelt                              
        NATL: ! 30.25   4/25/2004 YOSHI OYAKAWA                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wall, Kenneth       70 GERMANTOWN MARYL       39.50      39.34          9  
  2 Hamada, Ahmed       73 GOLD COAST MASTE       39.43      40.01          7  
  3 Berghaus, Peter     71 CONNECTICUT MAST       46.40      45.74          6  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:13.47    5/2/1999 Roger Franks                               
        NATL: ! 1:06.83   4/25/2004 YOSHI OYAKAWA                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wall, Kenneth       70 GERMANTOWN MARYL     1:40.00    1:28.42          9  
                  41.95     1:28.42 (46.47)                                        
  2 Berghaus, Peter     71 CONNECTICUT MAST     1:40.47    1:37.49          7  
  3 Marando, Vince      73 MARYLAND MASTERS     1:50.00    1:47.16          6  
                  53.59     1:47.16 (53.57)                                        
 -- Hamada, Ahmed       73 GOLD COAST MASTE     1:34.82         DQ        
      32 Not on back off wall
                  43.77          DQ (46.42)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:40.19    5/2/1999 Roger Franks                               
        NATL: ! 2:28.11   5/18/2003 BURWELL JONES                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wall, Kenneth       70 GERMANTOWN MARYL     3:30.00    3:25.49          9  
                  45.89     1:38.48 (52.59)     2:32.64 (54.16)     3:25.49 (52.85)
  2 Berghaus, Peter     71 CONNECTICUT MAST     3:31.49    3:37.59          7  
                  51.87     1:46.06 (54.19)     2:42.98 (56.92)     3:37.59 (54.61)
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 35.38   4/24/2010 Hans Reichelt, Wasserfreunde                 
        NATL: ! 33.19   4/22/2001 JOHN KORTHEUER                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Diamond, Louis      72 MONTGOMERY ANCIE       37.69      39.50          9  
  2 Katz, Jerry         73 GARDEN STATE MAS       43.00      40.89          7  
  3 Berghaus, Peter     71 CONNECTICUT MAST       44.78      43.70          6  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:19.39   4/25/2010 Hans Reichelt, Wasserfreunde               
        NATL: ! 1:15.24   4/22/2001 JOHN KORTHEUER                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Loewe, Raymond      70 UNAT                 1:20.00    1:21.51          9  
                  38.89     1:21.51 (42.62)                                        
  2 Diamond, Louis      72 MONTGOMERY ANCIE     1:26.79    1:30.96          7  
                  43.06     1:30.96 (47.90)                                        
  3 Katz, Jerry         73 GARDEN STATE MAS     1:38.80    1:37.12          6  
                  46.13     1:37.12 (50.99)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:55.54   4/24/2010 Hans Reichelt, Wasserfreunde               
        NATL: ! 2:46.46   4/15/2011 MIKE FRESHLEY                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Loewe, Raymond      70 UNAT                 3:00.00    3:07.01          9  
                  43.41     1:31.25 (47.84)     2:19.54 (48.29)     3:07.01 (47.47)
  2 Diamond, Louis      72 MONTGOMERY ANCIE     3:25.65    3:36.96          7  
                  46.68     1:40.19 (53.51)     2:38.58 (58.39)     3:36.96 (58.38)
  3 Berghaus, Peter     71 CONNECTICUT MAST     3:41.03    3:39.75          6  
                  49.05     1:44.41 (55.36)     2:42.17 (57.76)     3:39.75 (57.58)
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 33.44   4/17/2011 Howard Rolston, UNAT                         
        NATL: ! 29.17   3/30/2008 DAVID COSTILL                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wise, Randolph      70 VIRGINIA MASTERS       32.40      31.91Z         9  
  2 Katz, Jerry         73 GARDEN STATE MAS       37.90      34.66          7  
  3 Hamada, Ahmed       73 GOLD COAST MASTE       34.82      35.44          6  
  4 Zamon, Frederick    70 CURL BURKE MASTE       38.51      38.14          5  
  5 Pilette, Ster       70 RESTON MASTERS S       45.00      44.55          4  
  6 Rolston, Howard     71 GOLD COAST MASTE       33.44    2:11.62          3  
 
Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 1:23.28    5/9/1993 Birch Davidson                             
        NATL: ! 1:08.12    2/9/2008 DAVID COSTILL                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hamada, Ahmed       73 GOLD COAST MASTE     1:32.08    1:32.63          9  
                  43.70     1:32.63 (48.93)                                        
  2 Katz, Jerry         73 GARDEN STATE MAS     1:40.50    1:40.54          7  
                  48.18     1:40.54 (52.36)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 3:12.84    5/9/1993 Birch Davidson                             
        NATL: ! 2:44.79   4/17/2011 RICHARD KITCHELL                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Loewe, Raymond      70 UNAT                 3:00.00    3:03.53Z         9  
                  40.93     1:27.33 (46.40)     2:15.63 (48.30)     3:03.53 (47.90)
  2 Hamada, Ahmed       73 GOLD COAST MASTE     3:42.67    3:28.83          7  
                  46.60     1:41.96 (55.36)     2:37.89 (55.93)     3:28.83 (50.94)
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:15.35   4/25/2010 Hans Reichelt, Wasserfreunde               
        NATL: ! 1:06.94    5/4/2008 JEFF FARRELL                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wise, Randolph      70 VIRGINIA MASTERS     1:18.00    1:17.66          9  
                  35.31     1:17.66 (42.35)                                        
  2 Hamada, Ahmed       73 GOLD COAST MASTE     1:24.37    1:21.98          7  
                  37.72     1:21.98 (44.26)                                        
  3 Zamon, Frederick    70 CURL BURKE MASTE     1:27.00    1:27.31          6  
                  40.10     1:27.31 (47.21)                                        
  4 Katz, Jerry         73 GARDEN STATE MAS     1:38.00    1:29.47          5  
                  42.99     1:29.47 (46.48)                                        
  5 Berghaus, Peter     71 CONNECTICUT MAST     1:35.73    1:32.83          4  
                  44.02     1:32.83 (48.81)                                        
 
Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:51.62   4/20/1997 Roger Franks                               
        NATL: ! 2:29.92   2/23/2008 DAVE COSTILL                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hamada, Ahmed       73 GOLD COAST MASTE     3:38.62    3:09.47          9  
                  40.72     1:30.54 (49.82)   2:31.10 (1:00.56)     3:09.47 (38.37)
  2 Berghaus, Peter     71 CONNECTICUT MAST     3:37.03    3:28.14          7  
                  49.42     1:42.49 (53.07)     2:39.87 (57.38)     3:28.14 (48.27)
  3 Zamon, Frederick    70 CURL BURKE MASTE     3:34.00    3:28.19          6  
                  41.65     1:34.24 (52.59)   2:39.47 (1:05.23)     3:28.19 (48.72)
 -- Wise, Randolph      70 VIRGINIA MASTERS     3:00.00         DQ        
      39 Non-continuous turning action - back
                  35.29     1:25.13 (49.84)     2:18.31 (53.18)          DQ (43.07)
 
Men 70-74 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 6:16.23    5/2/1999 Roger Franks                               
        NATL: ! 5:34.47   4/27/2003 BURWELL JONES                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zamon, Frederick    70 CURL BURKE MASTE     7:40.00    7:47.87          9  
                  45.72     1:43.28 (57.56)   2:44.57 (1:01.29)     3:44.29 (59.72)
      4:52.77 (1:08.48)   6:00.70 (1:07.93)     6:56.26 (55.56)     7:47.87 (51.61)
  2 Berghaus, Peter     71 CONNECTICUT MAST     7:54.19    7:53.30          7  
                  53.62   2:02.71 (1:09.09)   3:04.45 (1:01.74)     4:02.83 (58.38)
      5:02.85 (1:00.02)     6:02.33 (59.48)     6:58.81 (56.48)     7:53.30 (54.49)
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 31.49   4/12/1992 Harry Class                                  
        NATL: ! 26.84   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maher, Owen         77 VIRGINIA MASTERS       35.00      34.91          9  
  2 Greer, Marshall     75 MONTGOMERY ANCIE       38.00      39.79          7  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:10.97   4/21/2002 Roger Franks                               
        NATL: !   58.68   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maher, Owen         77 VIRGINIA MASTERS     1:20.00    1:19.45          9  
  2 Flint, Myles        78 RESTON MASTERS S     1:35.00    1:33.53          7  
                  42.68     1:33.53 (50.85)                                        
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 2:29.79   4/21/2002 Roger Franks                               
        NATL: ! 2:08.77   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maher, Owen         77 VIRGINIA MASTERS     3:10.00    3:03.78          9  
                  41.34     1:27.70 (46.36)     2:16.78 (49.08)     3:03.78 (47.00)
 
Men 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 6:43.59   4/21/2002 Roger Franks                               
        NATL: ! 6:03.87    5/8/2010 DAVID RADCLIFF                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gladfelter, David   76 COLONIALS 1776      10:00.00    9:54.97          9  
                  50.88     1:50.35 (59.47)   2:52.38 (1:02.03)   3:53.67 (1:01.29)
      4:54.60 (1:00.93)   5:55.48 (1:00.88)   6:57.40 (1:01.92)   8:00.43 (1:03.03)
      9:01.20 (1:00.77)     9:54.97 (53.77)                                        
 
Men 75-79 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 16:43.46    4/4/2004 Roger Franks, 1776                        
        NATL: ! 12:20.59   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gerson, Gordon      75 RESTON MASTERS S    19:30.45   23:00.73          9  
                  58.11   2:05.72 (1:07.61)   3:17.78 (1:12.06)   4:30.03 (1:12.25)
                                6:51.68 ( )                                        
           10:23.18 ( )  11:33.71 (1:10.53)  12:42.40 (1:08.69)                    
           15:01.81 ( )  17:19.89 (2:18.08)  18:28.89 (1:09.00)  19:38.02 (1:09.13)
     20:46.72 (1:08.70)                            21:54.39 ( )  23:00.73 (1:06.34)
  2 Barreiro, Marcelo   78 BINGHAMTON UNIV     32:27.43   31:30.40          7  
                1:26.48   3:04.79 (1:38.31)   4:38.12 (1:33.33)   6:12.76 (1:34.64)
      7:43.91 (1:31.15)   9:20.17 (1:36.26)  10:53.77 (1:33.60)  12:30.47 (1:36.70)
     14:04.93 (1:34.46)  15:41.65 (1:36.72)  17:17.33 (1:35.68)  18:55.51 (1:38.18)
     20:29.77 (1:34.26)  22:01.77 (1:32.00)  23:39.79 (1:38.02)  25:14.58 (1:34.79)
     26:50.90 (1:36.32)  28:26.42 (1:35.52)  30:00.67 (1:34.25)  31:30.40 (1:29.73)
 
Men 75-79 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 23:50.03   4/21/2002 Roger Franks                              
        NATL: ! 20:25.49   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gladfelter, David   76 COLONIALS 1776      36:00.00   34:25.64          9  
                  52.17     1:51.29 (59.12)   2:53.83 (1:02.54)   3:57.44 (1:03.61)
      5:00.47 (1:03.03)   6:03.46 (1:02.99)   7:07.02 (1:03.56)   8:10.35 (1:03.33)
      9:14.25 (1:03.90)  10:18.00 (1:03.75)  11:21.99 (1:03.99)  12:26.12 (1:04.13)
     13:31.53 (1:05.41)  14:35.47 (1:03.94)  15:39.23 (1:03.76)  16:42.20 (1:02.97)
     17:43.95 (1:01.75)  18:46.27 (1:02.32)  19:49.32 (1:03.05)  20:51.39 (1:02.07)
     21:54.06 (1:02.67)  22:57.71 (1:03.65)  24:01.45 (1:03.74)  25:05.32 (1:03.87)
     26:08.62 (1:03.30)  27:12.98 (1:04.36)  28:16.64 (1:03.66)  29:19.53 (1:02.89)
     30:23.15 (1:03.62)  31:25.99 (1:02.84)  32:29.41 (1:03.42)  33:31.20 (1:01.79)
       34:25.64 (54.44)
 
Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 37.02   4/21/2002 Roger Franks                                 
        NATL: ! 32.11   4/19/2009 YOSHI OYAKAWA                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Greer, Marshall     75 MONTGOMERY ANCIE       40.00      39.06          9  
  2 Gerson, Gordon      75 RESTON MASTERS S       52.19      53.04          7  
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:17.17   4/21/2002 Roger Franks                               
        NATL: ! 1:08.55   4/19/2009 BURWELL JONES                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Greer, Marshall     75 MONTGOMERY ANCIE     1:40.00    1:33.76          9  
                  48.32     1:33.76 (45.44)                                        
  2 Gladfelter, David   76 COLONIALS 1776       1:50.00    1:42.95          7  
                  48.37     1:42.95 (54.58)                                        
  3 Flint, Myles        78 RESTON MASTERS S     2:02.00    1:48.85          6  
                  51.18     1:48.85 (57.67)                                        
  4 Gerson, Gordon      75 RESTON MASTERS S     2:04.84    1:57.22          5  
                  56.22   1:57.22 (1:01.00)                                        
 
Men 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:54.61   4/13/2003 Roger Franks                               
        NATL: ! 2:31.41   4/17/2010 BURWELL JONES                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Greer, Marshall     75 MONTGOMERY ANCIE     3:30.00    3:44.96          9  
                  58.72     1:57.66 (58.94)     2:54.99 (57.33)     3:44.96 (49.97)
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 42.37    5/9/1993 Roger Chamberlain                            
        NATL: ! 35.64   4/30/2006 JOHN KORTHEUER                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gladfelter, David   76 COLONIALS 1776         52.00      51.95          9  
  2 Maher, Owen         77 VIRGINIA MASTERS       54.00      54.38          7  
  3 Lyons, Thomas       78 VIRGINIA MASTERS       50.30      54.92          6  
  4 Gerson, Gordon      75 RESTON MASTERS S       56.18      58.26          5  
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:38.31   4/24/2005 Kenneth Flynn, DCM                         
        NATL: ! 1:19.21   3/27/2011 DAVID COSTILL                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lyons, Thomas       78 VIRGINIA MASTERS     1:56.00    2:13.89          9  
  2 Gerson, Gordon      75 RESTON MASTERS S     2:10.82    2:18.06          7  
                1:03.55   2:18.06 (1:14.51)                                        
 
Men 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 3:40.55   4/12/1992 Murray Eager                               
        NATL: ! 2:59.83   4/14/2011 DAVID COSTILL                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gladfelter, David   76 COLONIALS 1776       4:20.00    4:00.07          9  
                  55.62   1:57.95 (1:02.33)   2:59.65 (1:01.70)   4:00.07 (1:00.42)
 
Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 39.86   4/25/2010 Owen Maher, Virginia Masters                 
        NATL: ! 30.84   4/15/2011 DAVID COSTILL                                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maher, Owen         77 VIRGINIA MASTERS       42.00      42.91          9  
 
Men 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 1:40.58    4/2/2000 John Emanuel                               
        NATL: ! 1:12.71   4/16/2011 DAVID COSTILL                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maher, Owen         77 VIRGINIA MASTERS     2:00.00    1:47.97          9  
                  52.31     1:47.97 (55.66)                                        
 
Men 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 3:11.25   4/12/1992 Norris Fluke                               
        NATL: ! 2:39.07   3/27/2011 DAVID COSTILL                              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gladfelter, David   76 COLONIALS 1776       4:00.00    3:58.48          9  
                  58.01   1:58.37 (1:00.36)   3:04.74 (1:06.37)     3:58.48 (53.74)
 
Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 32.97   4/20/1997 Robert Knapp                                 
        NATL: ! 29.25   4/10/2005 FRANK PIEMME                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Demas, Nickolas     81 GARDEN STATE MAS       32.13      33.37          9  
  2 Manheim, Frank      81 RESTON MASTERS S       36.00      34.83          7  
  3 Messer, H Donald    80 DC DEPT OF RECRE       35.00      39.59          6  
 
Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:18.22   4/24/2010 Nickolas Demas, Garden State Mas           
        NATL: ! 1:09.04   2/12/2005 FRANK PIEMME                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Demas, Nickolas     81 GARDEN STATE MAS     1:17.34    1:21.18          9  
                  37.37     1:21.18 (43.81)                                        
  2 Manheim, Frank      81 RESTON MASTERS S     1:28.00    1:38.78          7  
                  44.71     1:38.78 (54.07)                                        
 
Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 3:10.55   4/20/1997 Robert Knapp                               
        NATL: ! 2:33.31   6/28/2011 GRAHAM JOHNSTON                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Messer, H Donald    80 DC DEPT OF RECRE     3:40.00    3:48.38          9  
                  46.13     1:40.91 (54.78)   2:43.19 (1:02.28)   3:48.38 (1:05.19)
 
Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 40.87   4/15/2007 Roger Franks, 1776                           
        NATL: ! 37.39   8/14/1999 RAY TAFT                                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Manheim, Frank      81 RESTON MASTERS S       42.00      42.67          9  
 
Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:38.41   4/17/2011 Frank Manheim, RMST                        
        NATL: ! 1:24.23   4/30/2000 RAY TAFT                                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Manheim, Frank      81 RESTON MASTERS S     1:46.00    1:37.71Z         9  
                  46.20     1:37.71 (51.51)                                        
 
Men 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 3:06.36   4/15/2007 Roger Franks, 1776                         
        NATL: ! 3:03.89   4/29/2011 BOB MILLER                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Manheim, Frank      81 RESTON MASTERS S     3:50.00    4:00.81          9  
                  54.49   1:56.67 (1:02.18)   3:01.10 (1:04.43)     4:00.81 (59.71)
 
Men 80-84 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 5:18.37    5/9/1993 Jesse Coon                                 
        NATL: ! 3:25.55   4/23/2006 THOMAS MAINE                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Messer, H Donald    80 DC DEPT OF RECRE     4:50.00         DQ        
      21 Non-simultaneous arms
                  56.37   2:04.25 (1:07.88)   3:29.23 (1:24.98)        DQ (2:07.53)
 
Men 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:39.30   4/20/1997 Robert Knapp                               
        NATL: ! 1:22.75    3/6/2005 FRANK PIEMME                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Manheim, Frank      81 RESTON MASTERS S     1:48.00    1:37.06Z         9  
                  46.15     1:37.06 (50.91)                                        
 
Men 80-84 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 4:37.89   3/22/1987 Abe Olanoff                                
        NATL: ! 3:10.28   4/10/2005 FRANK PIEMME                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Manheim, Frank      81 RESTON MASTERS S     3:45.00    3:43.42Z         9  
                  51.35     1:44.49 (53.14)   2:50.67 (1:06.18)     3:43.42 (52.75)
 
Men 85-89 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 3:29.44   4/16/1989 Gus Langner                                
        NATL: ! 2:50.54    5/8/2010 FRANK PIEMME                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Franks, Roger       85 COLONIALS 1776       3:55.00    4:24.13          9  
                  59.13   2:06.31 (1:07.18)   3:16.32 (1:10.01)   4:24.13 (1:07.81)
 
Men 85-89 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 46.73   4/22/2001 William Rowe                                 
        NATL: ! 42.46    3/7/2010 FRANK PIEMME                                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Franks, Roger       85 COLONIALS 1776         55.00      52.96          9  
 
Men 85-89 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 4:00.11   4/24/2010 Calvin Barnes, Virginia Masters            
        NATL: ! 3:36.68    2/2/2008 WILLARD LAMB                               
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Franks, Roger       85 COLONIALS 1776       3:55.00    3:53.32Z         9  
                  55.18     1:53.91 (58.73)   2:56.07 (1:02.16)     3:53.32 (57.25)
 
Women 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:41.60        2006 Terrapin Masters                           
        NATL: ! 1:36.25   5/18/2003 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NEILSEN, H DEFELICE, A FROGLEY, A TERRY   
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'              1:56.01    1:51.43         18  
     1) Livingston, Leslie W50          2) Ward, Cheryl W45               
     3) Troyan, Jessi W22               4) Clifford-Dicks, Barbara W45    
                  25.31       52.53 (27.22)     1:23.02 (30.49)     1:51.43 (28.41)
  2 MERRITT MARLINS  'A'                        2:30.00    2:17.25         14  
     1) Cummings, Patricia W35          2) Boilini, Lauren W28            
     3) Brown, Ann W49                  4) Pumphrey, Katie W24            
                  34.21     1:13.97 (39.76)     1:53.91 (39.94)     2:17.25 (23.34)
 
Women 18+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 8:10.58    4/4/2004 Terrapin Masters                           
        NATL: ! 7:55.34   3/29/2009 RED TIDE NYC                               
                         K MOUGHTY, S UPTON, J KELSEY, K GARY              
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 MERRITT MARLINS  'A'                       11:00.00    9:59.21         18  
     1) Pumphrey, Katie W24             2) Cummings, Patricia W35         
     3) Brown, Ann W49                  4) Pickens, Sherri W26            
                  31.79   1:06.25 (1:06.25)   1:42.14 (1:42.14)   2:18.35 (2:18.35)
        2:47.44 (29.09)   3:19.79 (1:01.44)   3:52.96 (1:34.61)   4:25.60 (2:07.25)
        5:01.27 (35.67)   5:43.42 (1:17.82)   6:26.46 (2:00.86)   7:11.29 (2:45.69)
        7:47.86 (36.57)   8:31.00 (1:19.71)   9:15.78 (2:04.49)   9:59.21 (2:47.92)
 
Women 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:52.97   4/23/2005 Terrapin Masters                           
        NATL: ! 1:48.84   5/23/2010 CLEMSON                                    
                         C SEED, S CEFALU, S PORRI, L SINDALL              
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'              2:30.01    2:34.18         18  
     1) Park, Yana W27                  2) Moy, Elaina W38                
     3) Troyan, Jessi W22               4) Decarli, Carmen W72            
                  28.83     1:07.78 (38.95)     1:44.81 (37.03)     2:34.18 (49.37)
 
Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:40.67   4/24/2010 Red Tide                                   
                         S Wager, K Gary, T Shpaizer, J Kelsey             
        NATL: ! 1:35.40    5/3/2008 SMU MASTERS                                
                         D DIEZI, L HOLT, M CHOW, K MCCLELLAND             
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'A'                1:48.00    1:47.23         18  
     1) Smith, Rebecca W35              2) Qu, Yun W33                    
     3) Gottlieb, Emilee W25            4) Cai, HuiJue W32                
                  26.43       52.32 (25.89)     1:20.58 (28.26)     1:47.23 (26.65)
  2 CURL BURKE MASTERS SWIMMING, I  'B'         3:16.10    2:32.24         14  
     1) Duquette, Michelle W29          2) Herklotz, Jennie W34           
     3) Duquette, Bobbe W58             4) Becker, Marlene W47            
                                1:24.41 ( )     2:01.97 (37.56)     2:32.24 (30.27)
 
Women 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 3:39.54   4/25/2010 Red Tide                                   
                         J Kelsey, T Shpaizer, S Wager, K Gary             
        NATL: ! 3:37.75   4/14/1991 WALNUT CREEK                               
                         C LEWIS, P ROEMER, W INGRAHM, S SHAND             
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'A'                3:55.54    4:07.95         18  
     1) Cai, HuiJue W32                 2) Smith, Rebecca W35             
     3) Gottlieb, Emilee W25            4) Qu, Yun W33                    
                  30.51   1:02.44 (1:02.44)     1:32.01 (29.57)   2:04.29 (1:01.85)
        2:35.20 (30.91)   3:11.02 (1:06.73)     3:38.74 (27.72)     4:07.95 (56.93)
 
Women 25+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 8:03.09   4/24/2010 Red Tide                                   
                         J Kelsey, T Shpaizer, S Wager, K Gary             
        NATL: ! 7:59.38   4/14/1996 WALNUT CREEK                               
                         P LEACH, W INGRAHAM, M GHIGGERI, S SHAND          
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'A'                9:20.00    9:03.37         18  
     1) Cai, HuiJue W32                 2) Smith, Rebecca W35             
     3) Gottlieb, Emilee W25            4) Qu, Yun W33                    
                  31.21   1:04.62 (1:04.62)   1:38.81 (1:38.81)   2:15.77 (2:15.77)
        2:46.85 (31.08)   3:21.44 (1:05.67)   3:58.35 (1:42.58)   4:34.63 (2:18.86)
        5:04.45 (29.82)   5:39.20 (1:04.57)   6:16.79 (1:42.16)   6:55.03 (2:20.40)
        7:24.83 (29.80)   7:57.55 (1:02.52)   8:31.29 (1:36.26)   9:03.37 (2:08.34)
 
Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:50.68   4/15/2007 Curl-Burke Swim Club                       
        NATL: ! 1:45.01    5/4/2008 SMU                                        
                         L, K MCCLELLAND, L HOLT, D DIEZI                  
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 CURL BURKE MASTERS SWIMMING, I  'B'         1:59.00    1:56.62         18  
     1) Williams, Susan W46             2) Fuchs, Lauren W25              
     3) Van Horn, Alaina W31            4) Conze, Margaret W40            
                  28.54     1:01.17 (32.63)     1:31.43 (30.26)     1:56.62 (25.19)
  2 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'A'                1:57.57    1:57.49         14  
     1) Smith, Rebecca W35              2) Gottlieb, Emilee W25           
     3) Qu, Yun W33                     4) Cai, HuiJue W32                
                  31.93     1:05.59 (33.66)     1:32.30 (26.71)     1:57.49 (25.19)
  3 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'B'               2:11.11    2:03.46         12  
     1) Zinker, Olga W30                2) Cardy, Andrea W32              
     3) Van Erden, Jayme W26            4) Carlson, Jennifer W32          
                  33.18     1:08.93 (35.75)     1:37.27 (28.34)     2:03.46 (26.19)
  4 DC DEPT OF RECREATION & PARKS  'A'          2:22.02    2:09.40         10  
     1) Di Silvio, Francesca W30        2) Jenko, Kim W28                 
     3) De Sousa, Juliette W42          4) Simon, Rebecca W32             
                  39.15     1:04.21 (25.06)     1:35.47 (31.26)     2:09.40 (33.93)
  5 CURL BURKE MASTERS SWIMMING, I  'A'         3:00.01    3:01.42          8  
     1) Duquette, Michelle W29          2) Tighe, Erica W34               
     3) Becker, Marlene W47             4) Purse, Becky W29               
                  56.18     1:35.72 (39.54)     2:12.53 (36.81)     3:01.42 (48.89)
 
Women 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 4:09.62        2007 Curl-Burke                                 
        NATL: ! 4:02.73   3/30/2008 SMU MASTERS                                
                         L OBERSTAR-BROWN, K MCCLELLAND, L HOLT, M CHOW    
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'A'                4:40.00    4:30.97         18  
     1) Smith, Rebecca W35              2) Gottlieb, Emilee W25           
     3) Qu, Yun W33                     4) Cai, HuiJue W32                
                  33.30   1:09.21 (1:09.21)     1:44.68 (35.47)   2:24.53 (1:15.32)
        2:55.53 (31.00)   3:30.22 (1:05.69)     3:58.44 (28.22)   4:30.97 (1:00.75)
  2 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'B'               4:35.35    4:47.46         14  
     1) Katsaros, Sheryl W42            2) Cardy, Andrea W32              
     3) Van Erden, Jayme W26            4) Hajost, Cynthia W52            
                  36.13   1:14.45 (1:14.45)     1:53.06 (38.61)   2:35.59 (1:21.14)
        3:05.23 (29.64)   3:39.90 (1:04.31)     4:11.70 (31.80)   4:47.46 (1:07.56)
 
Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:46.45        2001 Metro                                      
        NATL: ! 1:36.90   5/18/2003 ROCKY MTN                                  
                         A PETTIS SCOTT, K GARNIER, S VON DER LIPPE, C SAPP
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'             1:56.50    2:00.64         18  
     1) Mastropaolo, Leslie W38         2) Jaeger, Debbie W49             
     3) Nefczyk, Julia W43              4) Miller, Patty W51              
                  28.62       57.60 (28.98)     1:30.71 (33.11)     2:00.64 (29.93)
  2 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'B'                2:10.00    2:12.48         14  
     1) Belva, Carol W56                2) Mitrowitz, Karen W51           
     3) Tourtual, Dorothy W60           4) Bishop, Laura W39              
                  34.26     1:07.62 (33.36)     1:42.99 (35.37)     2:12.48 (29.49)
  3 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'B'               2:32.32    2:59.13         12  
     1) Brightwell, Kim W52             2) Pohnert, Anne W44              
     3) Rodriguez, Deborah W54          4) Moyer, Michelle W49            
                  28.46     1:19.42 (50.96)   2:59.13 (1:39.71)                    
 
Women 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 3:55.51        2000 Colonials 1776                             
        NATL: ! 3:41.37   4/15/2007 TEAM ILL MSTRS                             
                         K PIPES-NEILSEN, J RIDGE, N DAY, S SULLIVAN       
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'B'                4:40.41    5:03.11         18  
     1) Belva, Carol W56                2) Mitrowitz, Karen W51           
     3) Tourtual, Dorothy W60           4) Bishop, Laura W39              
                  36.88   1:17.55 (1:17.55)     1:53.64 (36.09)   2:33.89 (1:16.34)
        3:11.63 (37.74)   3:52.59 (1:18.70)     4:25.65 (33.06)   5:03.11 (1:10.52)
  2 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'               8:15.15    8:39.56         14  
     1) Hajost, Rosemary W79            2) Manheim, Lucy W69              
     3) Rodriguez, Deborah W54          4) Pohnert, Anne W44              
                  58.94   2:04.74 (2:04.74)   3:13.20 (1:08.46)   4:34.55 (2:29.81)
        5:26.98 (52.43)   6:26.26 (1:51.71)   7:27.98 (1:01.72)   8:39.56 (2:13.30)
 
Women 35+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 8:37.23        2002 Virginia                                   
        NATL: ! 8:00.23   4/27/2003 SAN DIEGO                                  
                         B KNIGHT, K PIPES-NEILSEN, J COOVER, C KRATTLI    
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 COLONIALS 1776  'A'                         8:54.00    9:08.24         18  
     1) Hug, Laurie W46                 2) Burke, Barbara W50             
     3) Booth, Gretchen W41             4) Swanson, Vibeke W50            
                  31.22   1:04.62 (1:04.62)   1:38.33 (1:38.33)   2:11.06 (2:11.06)
        2:43.43 (32.37)   3:20.77 (1:09.71)   3:59.80 (1:48.74)   4:37.45 (2:26.39)
        5:08.76 (31.31)   5:43.11 (1:05.66)   6:19.10 (1:41.65)   6:54.52 (2:17.07)
        7:26.03 (31.51)   7:59.81 (1:05.29)   8:34.50 (1:39.98)   9:08.24 (2:13.72)
  2 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'B'               11:30.00   11:04.52         14  
     1) Belva, Carol W56                2) Tourtual, Dorothy W60          
     3) Mitrowitz, Karen W51            4) Bishop, Laura W39              
                  40.99   1:23.70 (1:23.70)   2:07.32 (2:07.32)   2:49.90 (2:49.90)
        3:30.61 (40.71)   4:14.51 (1:24.61)   4:58.69 (2:08.79)                    
            6:20.15 ( )         7:04.03 ( )         7:49.02 ( )         8:31.08 ( )
        9:04.36 (33.28)   9:42.35 (1:11.27)  10:23.31 (1:52.23)  11:04.52 (2:33.44)
 
Women 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:58.26        2000 Colonials 1776                             
        NATL: ! 1:48.55   5/14/2006 COLORADO                                   
                         S HART, S VON DER LIPPE, E CAMPBELL, K GARNIER    
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'               2:26.26    2:26.21         18  
     1) Katsaros, Sheryl W42            2) Moynahan, Karen W54            
     3) Wymelenberg, Lynn W56           4) Moyer, Michelle W49            
                  33.67     1:17.10 (43.43)     1:54.31 (37.21)     2:26.21 (31.90)
  2 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'B'                2:45.45    2:38.17         14  
     1) Belva, Carol W56                2) Mitrowitz, Karen W51           
     3) Bishop, Laura W39               4) West, Donna W50                
                  42.69     1:26.53 (43.84)     2:00.77 (34.24)     2:38.17 (37.40)
 
Women 35+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 4:15.70        2000 Colonials 1776                             
        NATL: ! 4:07.99   4/27/2003 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NIELSEN, C KRATTLI, J COOVER, B KNIGHT    
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'A'                6:00.00    6:14.98         18  
     1) Belva, Carol W56                2) Mitrowitz, Karen W51           
     3) Tourtual, Dorothy W60           4) Bishop, Laura W39              
                  45.23   1:32.66 (1:32.66)     2:20.53 (47.87)   3:14.44 (1:41.78)
        4:06.01 (51.57)                             5:36.45 ( )         6:14.98 ( )
 
Women 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:51.84        2003 Virginia                                   
        NATL: ! 1:40.44   4/30/2011 COLORADO                                   
                         K GARNIER, C SAPPEY, A SCOTT-KUBE, S DER LIPPE    
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 COLONIALS 1776  'A'                         1:58.00    2:04.89         18  
     1) Burke, Barbara W50              2) Swanson, Vibeke W50            
     3) Hug, Laurie W46                 4) Harrigan, Therese W53          
                  29.46       57.83 (28.37)     1:27.83 (30.00)     2:04.89 (37.06)
 
Women 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 4:19.78   4/17/2011 Reston Masters                             
        NATL: ! 3:55.16    4/7/2002 NEM                                        
                         J FELDMANN, J LUKER, G WETTACH, J HIRSTY          
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'B'               4:21.21    4:23.18         18  
     1) Brightwell, Kim W52             2) Dawson, Mandy W49              
     3) Johnson, Mindy W48              4) Hajost, Cynthia W52            
                  30.74   1:03.00 (1:03.00)     1:33.77 (30.77)   2:09.30 (1:06.30)
        2:40.05 (30.75)   3:13.59 (1:04.29)     3:46.18 (32.59)   4:23.18 (1:09.59)
 
Women 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 2:09.98   4/17/2011 Colonials 1776                             
        NATL: ! 1:52.93    5/1/2011 COLORADO                                   
                         C SAPPEY, K CROUCH, S DER LIPPE, A SCOTT-KUBE     
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'B'              2:06.01    2:03.64Z        18  
     1) Clifford-Dicks, Barbara W45     2) Toner, Karlin W50              
     3) Livingston, Leslie W50          4) Ward, Cheryl W45               
                  31.34     1:09.91 (38.57)     1:36.64 (26.73)     2:03.64 (27.00)
 
Women 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 4:48.10   4/17/2011 Colonials 1776                             
        NATL: ! 4:12.53   4/11/2010 OREGON                                     
                         V JENKINS, C CRABBE, A DELMAGE, K ANDRUS-HUGHES   
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'               4:48.48    5:00.25         18  
     1) Brightwell, Kim W52             2) Dawson, Mandy W49              
     3) Hyland, Cynthia W51             4) Johnson, Mindy W48             
                  34.79   1:10.37 (1:10.37)     1:50.92 (40.55)   2:37.57 (1:27.20)
        3:13.73 (36.16)   3:55.94 (1:18.37)     4:26.16 (30.22)   5:00.25 (1:04.31)
 
Women 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 2:02.97        1997 DC Masters                                 
        NATL: ! 1:53.58    4/9/2011 GOLD                                       
                         P MCDONNELL, B PROTZMAN, D OGIER, P SARGEANT      
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'               2:45.45    2:58.46         18  
     1) Brisk, Diane W56                2) Hajost, Rosemary W79           
     3) Manheim, Lucy W69               4) Wymelenberg, Lynn W56          
                  44.87     1:42.98 (58.11)     2:26.78 (43.80)     2:58.46 (31.68)
 
Women 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 2:20.56        2008 Virginia                                   
        NATL: ! 2:17.20   5/22/2010 VIRGINIA                                   
                         B DURRANT, I HLAVACEK, B SCHREINER, B ZAREMSKI    
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'B'                  NT    2:44.11         18  
     1) Durrant, Betsy W70              2) Martin, Judy W69               
     3) Walker, Laura W74               4) Schreiner, Beth W71            
                  39.94     1:29.53 (49.59)     2:10.07 (40.54)     2:44.11 (34.04)
 
Women 65+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 12:03.97        2008 Virginia                                  
        NATL: ! 12:03.97   4/13/2008 VIRGINIA                                  
                          B DURRANT, I HLAVACEK, B ZAREMSKI, B SCHREINER    
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'B'                  NT   13:24.03         18  
     1) Martin, Judy W69                2) Schreiner, Beth W71            
     3) Walker, Laura W74               4) Durrant, Betsy W70             
                  52.70   1:49.81 (1:49.81)   2:49.90 (2:49.90)   3:50.52 (3:50.52)
        4:31.19 (40.67)   6:02.48 (2:11.96)                       6:46.63 (2:56.11)
        7:33.41 (46.78)   8:25.90 (1:39.27)   9:21.01 (2:34.38)  10:15.18 (3:28.55)
       10:59.37 (44.19)  11:47.25 (1:32.07)  12:36.04 (2:20.86)  13:24.03 (3:08.85)
 
Men 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:26.42        1991 TA "A"                                     
        NATL: ! 1:18.32   5/22/2010 NORTH CAROLINA                             
                         N BRUNELLI, C JONES, N WESTBY, J SKUBA            
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 MERRITT MARLINS  'A'                        2:00.03    1:38.18         18  
     1) Methric, Tim M34                2) McGough, Tim M54               
     3) Young, Buck M30                 4) Yoke, Jonathan M24             
                  24.46       49.91 (25.45)     1:13.64 (23.73)     1:38.18 (24.54)
 
Men 18+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 3:15.05        1993 Colonials 1776                             
        NATL: ! 3:05.05   4/16/2010 WMAC                                       
                         A BELTON, C GRAVENGOOD, D DICKINSON, A MANIA      
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 CURL BURKE MASTERS SWIMMING, I  'A'         4:00.00    3:52.91         18  
     1) di Filippo, Mario M35           2) Dantas-McCutcheon, Matt M23    
     3) Dearfield, Kerry M59            4) Xu, Allen M24                  
                  26.63       55.38 (55.38)     1:22.74 (27.36)     1:52.97 (57.59)
        2:22.58 (29.61)   2:55.82 (1:02.85)     3:11.03 (15.21)     3:52.91 (57.09)
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:27.32        2001 Metro                                      
        NATL: ! 1:21.82   5/22/2010 CLEMSON AQUATIC                            
                         L ASTI, B MACLENNAN, B HERRINGTON, A SCHEERHORN   
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'             1:39.10    1:34.05         18  
     1) McGraw, Paul M30                2) Barley, Adam M30               
     3) Harris, Greg M48                4) Clear, Kirk M44                
                  23.00       46.21 (23.21)     1:09.91 (23.70)     1:34.05 (24.14)
  2 CURL BURKE MASTERS SWIMMING, I  'A'         1:40.38    1:34.15         14  
     1) Bellamy, Robert M30             2) Garner, Sam M26                
     3) Hegna, Jon M33                  4) Gamez, Rafael M38              
                  22.53       46.39 (23.86)     1:10.18 (23.79)     1:34.15 (23.97)
  3 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'A'                1:40.41    1:35.46         12  
     1) Werner, David M33               2) Newell, Alex M27               
     3) Paushter, Matthew M32           4) Michaels, Stephen M34          
                  24.77       48.32 (23.55)     1:12.43 (24.11)     1:35.46 (23.03)
  4 COLONIALS 1776  'A'                         1:45.46    1:44.80         10  
     1) Hegna, Ryan M31                 2) Smith, Jamison M38             
     3) Young, Harris M44               4) Wexler, Wayne M45              
                  23.38       52.21 (28.83)     1:18.07 (25.86)     1:44.80 (26.73)
  5 DISTRICT OF COLUMBIA AQUATICS  'A'          1:52.52    1:56.10          8  
     1) Waggoner, Danny M29             2) Volosin, Peter M26             
     3) Davis, Greg M30                 4) Crowe, John M34                
                  34.80       59.18 (24.38)     1:27.53 (28.35)     1:56.10 (28.57)
 
Men 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 3:15.72        1998 Garden State                               
        NATL: ! 3:06.20   4/10/2011 ILLINOIS                                   
                         D KINSELLA, T CARLSON, V ALLEGRA, D SIMS          
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'A'                3:40.00    3:25.72         18  
     1) Newell, Alex M27                2) Werner, David M33              
     3) Paushter, Matthew M32           4) Michaels, Stephen M34          
                  24.45       50.51 (50.51)     1:15.35 (24.84)     1:43.21 (52.70)
        2:08.54 (25.33)     2:35.72 (52.51)     2:59.73 (24.01)     3:25.72 (50.00)
 -- MARYLAND MASTERS  'A'                       3:50.00         DQ        
      79 Not enough swimmers
     1) Lee, Michael M44                2) Weber, Blake M49               
     3) Hiskey, Justin M28              4)                                
                  24.97       51.82 (51.82)     1:19.68 (27.86)     1:50.59 (58.77)
        2:14.98 (24.39)     2:42.25 (51.66)     3:08.34 (26.09)          DQ (54.70)
 
Men 25+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 7:14.89        1991 Empire                                     
        NATL: ! 6:59.13   4/10/2011 ILLINOIS                                   
                         D KINSELLA, T CARLSON, V ALLEGRA, D SIMS          
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DISTRICT OF COLUMBIA AQUATICS  'A'          8:00.00    8:02.22         18  
     1) Volosin, Peter M26              2) Sady, Darek M34                
     3) Burkhardt, Justin M32           4) Richard, Jean-Philippe M35     
                  26.97       56.45 (56.45)   1:26.42 (1:26.42)   1:55.28 (1:55.28)
        2:21.86 (26.58)     2:52.56 (57.28)   3:24.14 (1:28.86)   3:54.56 (1:59.28)
        4:23.26 (28.70)   4:54.56 (1:00.00)   5:25.32 (1:30.76)   5:55.11 (2:00.55)
        6:24.00 (28.89)   6:55.72 (1:00.61)   7:29.30 (1:34.19)   8:02.22 (2:07.11)
  2 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'A'                7:45.45    8:23.49         14  
     1) Newell, Alex M27                2) Paushter, Matthew M32          
     3) Werner, David M33               4) Michaels, Stephen M34          
                  27.55       57.82 (57.82)   1:29.34 (1:29.34)   2:00.57 (2:00.57)
        2:29.27 (28.70)   3:02.93 (1:02.36)   3:37.10 (1:36.53)   4:10.76 (2:10.19)
        4:39.42 (28.66)   5:11.48 (1:00.72)   5:44.13 (1:33.37)   6:16.17 (2:05.41)
        6:44.77 (28.60)   7:16.80 (1:00.63)   7:49.91 (1:33.74)   8:23.49 (2:07.32)
  3 MERRITT MARLINS  'A'                       10:00.00    8:35.66         12  
     1) Wright, Mark M58                2) McGough, Tim M54               
     3) Joubert, Kevin M39              4) Methric, Tim M34               
                  31.48   1:06.98 (1:06.98)   1:42.81 (1:42.81)   2:17.96 (2:17.96)
        2:47.68 (29.72)   3:19.71 (1:01.75)   3:52.75 (1:34.79)   4:26.77 (2:08.81)
        4:57.09 (30.32)   5:30.18 (1:03.41)   6:04.21 (1:37.44)   6:36.88 (2:10.11)
        7:03.33 (26.45)     7:33.99 (57.11)   8:05.21 (1:28.33)   8:35.66 (1:58.78)
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:35.91        1999 Ancient Mariners                           
        NATL: ! 1:31.43   5/23/2010 CLEMSON                                    
                         J JOHNSON, B MAC LENNAN, L ASTI, A SCHEERHORN     
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 CURL BURKE MASTERS SWIMMING, I  'A'         1:53.00    1:42.67         18  
     1) Gamez, Rafael M38               2) Chung, Jason M31               
     3) Garner, Sam M26                 4) Bellamy, Robert M30            
                  26.97       55.60 (28.63)     1:20.77 (25.17)     1:42.67 (21.90)
  2 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'A'                1:52.00    1:46.49         14  
     1) Newell, Alex M27                2) Werner, David M33              
     3) Michaels, Stephen M34           4) Paushter, Matthew M32          
                  27.52       57.68 (30.16)     1:22.53 (24.85)     1:46.49 (23.96)
  3 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'             1:45.80    1:48.00         12  
     1) Clear, Kirk M44                 2) McGraw, Paul M30               
     3) Barley, Adam M30                4) Harris, Greg M48               
                  27.97     1:00.32 (32.35)     1:24.54 (24.22)     1:48.00 (23.46)
  4 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'C'               2:06.06    2:01.81         10  
     1) Chisholm, Alex M30              2) Panayotov, Vladimir M27        
     3) Pohnert, Steven M42             4) Brown, Jeremy M35              
                  34.58     1:05.04 (30.46)     1:35.80 (30.76)     2:01.81 (26.01)
 
Men 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 3:30.45        1999 Ancient Mariners                           
        NATL: ! 3:27.13   3/12/2000 ANCM                                       
                         J CLAY BRITT, W DICKS, J RODDIN, M FELL           
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'A'                4:10.10    3:55.79         18  
     1) Newell, Alex M27                2) Werner, David M33              
     3) Michaels, Stephen M34           4) Paushter, Matthew M32          
                  29.47   1:00.93 (1:00.93)     1:32.42 (31.49)   2:07.81 (1:06.88)
        2:34.14 (26.33)     3:03.21 (55.40)     3:28.58 (25.37)     3:55.79 (52.58)
  2 DISTRICT OF COLUMBIA AQUATICS  'A'          4:18.00    4:14.81         14  
     1) Crowe, John M34                 2) Volosin, Peter M26             
     3) Burkhardt, Justin M32           4) Sady, Darek M34                
                  35.30   1:10.83 (1:10.83)     1:43.58 (32.75)   2:20.90 (1:10.07)
        2:49.19 (28.29)   3:22.77 (1:01.87)     3:48.06 (25.29)     4:14.81 (52.04)
  3 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'B'               4:52.52    4:44.96         12  
     1) Pohnert, Steven M42             2) Brown, Jeremy M35              
     3) Watson, Jason M33               4) Chisholm, Alex M30             
                  38.66   1:19.50 (1:19.50)     1:54.51 (35.01)   2:33.59 (1:14.09)
        3:06.46 (32.87)   3:44.06 (1:10.47)     4:13.03 (28.97)   4:44.96 (1:00.90)
 
Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:28.05   4/25/2009 Jersey Area Masters                        
        NATL: ! 1:23.32   5/29/2010 LONGHORN                                   
                         T BLESSING, M VAROZZA, B BAILEY, C ECKERMAN       
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 SPRING VALLEY YMCA MASTERS  'A'             1:35.35    1:31.22         18  
     1) Rees, Greg M42                  2) Sangmeister, Gary M41          
     3) Gross, Jeremy M40               4) Stull, Eric M37                
                  23.15       47.08 (23.93)     1:09.44 (22.36)     1:31.22 (21.78)
  2 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'B'                1:45.45    1:47.16         14  
     1) Bishop, Chris M39               2) Losinger, Matthew M39          
     3) Henkel, Scott M37               4) Mayer, Mike M41                
                  25.47       52.93 (27.46)     1:22.09 (29.16)     1:47.16 (25.07)
  3 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'              1:56.01    1:54.78         12  
     1) von Loewe, Pete M41             2) Sandi, Gustavo M39             
     3) Pitchford, Barth M53            4) Timmons, Timothy M65           
                  23.15       48.96 (25.81)     1:20.68 (31.72)     1:54.78 (34.10)
 -- DISTRICT OF COLUMBIA AQUATICS  'B'          1:50.55         DQ        
      71 Early take-off swimmer #3
     1) Moon, WonKee M37                2) Dutton, Jeff M39               
     3) Tustin, John M35                4) Richard, Jean-Philippe M35     
                  24.74       58.34 (33.60)     1:25.16 (26.82)          DQ (26.08)
 
Men 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 3:15.40   4/26/2009 Jersey Area Masters                        
        NATL: ! 3:06.12   5/29/2010 LONGHORN                                   
                         T BLESSING, M VAROZZA, B BAILEY, C ECKERMAN       
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 SPRING VALLEY YMCA MASTERS  'A'             3:30.00    3:32.25         18  
     1) Stull, Eric M37                 2) Sangmeister, Gary M41          
     3) Gross, Jeremy M40               4) Rees, Greg M42                 
                  25.03       53.08 (53.08)     1:18.16 (25.08)     1:45.81 (52.73)
        2:10.60 (24.79)     2:37.60 (51.79)     3:03.41 (25.81)     3:32.25 (54.65)
  2 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'B'                3:57.00    4:02.35         14  
     1) Bishop, Chris M39               2) Meade, Tom M64                 
     3) Henkel, Scott M37               4) Mayer, Mike M41                
                  27.54       57.87 (57.87)     1:28.43 (30.56)   2:02.21 (1:04.34)
        2:32.51 (30.30)   3:05.10 (1:02.89)     3:32.14 (27.04)     4:02.35 (57.25)
  3 GERMANTOWN MARYLAND MASTERS  'A'                 NT    4:20.88         12  
     1) Tomson, Farol M40               2) Robinson, David M68            
     3) Wall, Kenneth M70               4) Hviid, Frederik M37            
                  26.73       56.98 (56.98)     1:33.00 (36.02)   2:12.60 (1:15.62)
        2:48.26 (35.66)   3:29.93 (1:17.33)     3:54.34 (24.41)     4:20.88 (50.95)
 
Men 35+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 7:09.04        2001 Badger                                     
        NATL: ! 6:56.69    5/4/2007 TEAM TYR                                   
                         D WAGNER, S HUBBARD, C BEACH, E HOCHSTEIN         
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'B'                8:45.45    9:33.04         18  
     1) Bishop, Chris M39               2) Henkel, Scott M37              
     3) Losinger, Matthew M39           4) Mayer, Mike M41                
                  31.07   1:04.71 (1:04.71)   1:39.69 (1:39.69)   2:14.34 (2:14.34)
        2:48.85 (34.51)   3:26.21 (1:11.87)   4:04.10 (1:49.76)   4:45.57 (2:31.23)
        5:17.88 (32.31)   5:54.41 (1:08.84)   6:31.84 (1:46.27)   7:08.77 (2:23.20)
        7:40.44 (31.67)   8:16.76 (1:07.99)   8:54.22 (1:45.45)   9:33.04 (2:24.27)
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:41.88        1994 Colonials 1776                             
        NATL: ! 1:34.16   5/10/2009 LONGHORN                                   
                         T BLESSING, T BARTEE, B BAILEY, M VAROZZA         
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 SPRING VALLEY YMCA MASTERS  'A'             1:42.00    1:44.01         18  
     1) Rees, Greg M42                  2) Sangmeister, Gary M41          
     3) Gross, Jeremy M40               4) Stull, Eric M37                
                  26.40       57.97 (31.57)     1:22.26 (24.29)     1:44.01 (21.75)
  2 GERMANTOWN MARYLAND MASTERS  'A'                 NT    1:50.60         14  
     1) Higgins, Anthony M42            2) Hviid, Frederik M37            
     3) Golden, Scott M48               4) Tomson, Farol M40              
                  27.17       56.39 (29.22)     1:24.71 (28.32)     1:50.60 (25.89)
  3 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'              1:55.01    1:53.58         12  
     1) von Loewe, Pete M41             2) Sandi, Gustavo M39             
     3) Booth, Stuart M53               4) Grecco, Paul M51               
                  26.88       56.38 (29.50)     1:27.24 (30.86)     1:53.58 (26.34)
  4 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'B'                2:00.00    2:10.73         10  
     1) Bishop, Chris M39               2) Paushter, Stephen M60          
     3) Henkel, Scott M37               4) Mayer, Mike M41                
                  30.72     1:09.87 (39.15)     1:44.69 (34.82)     2:10.73 (26.04)
  5 DC DEPT OF RECREATION & PARKS  'B'          2:34.00    2:23.04          8  
     1) Beveridge, Michael M48          2) Chororos, Alexander M38        
     3) Messer, H Donald M80            4) Sokol, Rob M41                 
                  33.45     1:07.22 (33.77)     1:55.63 (48.41)     2:23.04 (27.41)
 
Men 35+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 3:48.99        2001 Badger                                     
        NATL: ! 3:28.46    3/5/2009 LONGHORN AQU.                              
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 SPRING VALLEY YMCA MASTERS  'A'             4:00.01    3:53.03         18  
     1) Rees, Greg M42                  2) Sangmeister, Gary M41          
     3) Gross, Jeremy M40               4) Stull, Eric M37                
                  28.31       58.51 (58.51)     1:30.51 (32.00)   2:07.58 (1:09.07)
        2:33.74 (26.16)     3:03.47 (55.89)     3:27.51 (24.04)     3:53.03 (49.56)
  2 DISTRICT OF COLUMBIA AQUATICS  'C'          4:19.34    4:23.40         14  
     1) Williams, Neill M44             2) Czander, Eric M46              
     3) Dever, Frederick M46            4) Hautaluoma, Grey M46           
                  28.93       59.72 (59.72)     1:35.46 (35.74)   2:15.27 (1:15.55)
        2:44.67 (29.40)   3:18.17 (1:02.90)     3:48.12 (29.95)   4:23.40 (1:05.23)
  3 DISTRICT OF COLUMBIA AQUATICS  'B'          4:26.89    4:33.60         12  
     1) Tustin, John M35                2) Moon, WonKee M37               
     3) Richard, Jean-Philippe M35      4) Dutton, Jeff M39               
                  33.36   1:08.37 (1:08.37)     1:40.24 (31.87)   2:15.83 (1:07.46)
        2:45.24 (29.41)   3:19.44 (1:03.61)     3:53.73 (34.29)   4:33.60 (1:14.16)
  4 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'B'                4:35.35    4:35.82         10  
     1) Bishop, Chris M39               2) Losinger, Matthew M39          
     3) Henkel, Scott M37               4) Mayer, Mike M41                
                  33.81   1:09.46 (1:09.46)     1:41.24 (31.78)   2:17.96 (1:08.50)
        2:56.28 (38.32)   3:40.17 (1:22.21)     4:06.37 (26.20)     4:35.82 (55.65)
  5 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'              4:51.00    4:48.23          8  
     1) Weidner, Robert M55             2) Sandi, Gustavo M39             
     3) von Loewe, Pete M41             4) Pitchford, Barth M53           
                  41.50   1:25.51 (1:25.51)     1:58.58 (33.07)   2:34.92 (1:09.41)
        3:03.10 (28.18)     3:34.84 (59.92)     4:09.74 (34.90)   4:48.23 (1:13.39)
 
Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:35.96        2008 Binghamton U                               
        NATL: ! 1:27.70    5/4/2008 ARIZONA                                    
                         JOHN SMITH, AL JAEGERS, PAUL HAFNER, PAUL SMITH   
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'B'              1:52.01    1:47.24         18  
     1) Gandee, Brad M57                2) Booth, Stuart M53              
     3) Weidner, Robert M55             4) Grecco, Paul M51               
                  24.68       52.37 (27.69)     1:21.50 (29.13)     1:47.24 (25.74)
  2 COLONIALS 1776  'A'                         1:49.49    1:47.71         14  
     1) Reilly, Jeff M50                2) Fisher, Warren M55             
     3) Dougherty, Steve M60            4) Thornton, Jim M59              
                  27.49       54.31 (26.82)     1:22.11 (27.80)     1:47.71 (25.60)
  3 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'C'                1:43.43    1:48.41         12  
     1) Kovalovsky, Kelly M50           2) Kristek, Steven M53            
     3) West, John M51                  4) Caudrillier, Francois M49      
                  26.00       54.01 (28.01)     1:24.28 (30.27)     1:48.41 (24.13)
  4 CURL BURKE MASTERS SWIMMING, I  'B'         2:00.10    1:55.96         10  
     1) Dearfield, Kerry M59            2) Viellieu, Ben M57              
     3) Jones, Mark M49                 4) Zamon, Frederick M70           
                  28.62       59.24 (30.62)     1:24.71 (25.47)     1:55.96 (31.25)
  5 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'B'             1:51.51    2:04.85          8  
     1) Romo, Robert M53                2) Nelson, Bill M59               
     3) Miller, Jim M61                 4) Gaulrapp, Edward M69           
                  29.19     1:00.17 (30.98)     1:30.14 (29.97)     2:04.85 (34.71)
  6 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'B'               2:06.06    2:06.57          6  
     1) Hajost, Bruce M48               2) Levenson, Steven M58           
     3) Paulson, Laurence M63           4) Vurdelja, David M46            
                  28.65       57.34 (28.69)     1:29.34 (32.00)     2:06.57 (37.23)
 
Men 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 3:35.09   4/13/2008 Binghamton Univ Masters Swimmi             
        NATL: ! 3:18.25    5/7/2010 WILDCAT ALUM                               
                         A JAEGERS, T HARVILL, M VOLZING, D CUNNIFF        
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'C'                3:52.00    4:18.14         18  
     1) Kovalovsky, Kelly M50           2) Kristek, Steven M53            
     3) West, John M51                  4) Caudrillier, Francois M49      
                  30.23   1:02.13 (1:02.13)     1:32.79 (30.66)   2:06.55 (1:04.42)
        2:38.09 (31.54)   3:14.94 (1:08.39)     3:44.36 (29.42)   4:18.14 (1:03.20)
  2 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'              4:22.01    4:28.84         14  
     1) Gandee, Brad M57                2) Grecco, Paul M51               
     3) Pitchford, Barth M53            4) Timmons, Timothy M65           
                  27.57       55.60 (55.60)   1:56.59 (1:00.99)                    
            2:32.04 ( )         3:09.99 ( )     3:46.91 (36.92)   4:28.84 (1:18.85)
  3 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'               4:55.55    4:49.86         12  
     1) Hong, Chun M51                  2) Vurdelja, David M46            
     3) Osinovsky, Alex M48             4) Levenson, Steven M58           
                  32.35   1:20.53 (1:20.53)     1:50.79 (30.26)   2:33.55 (1:13.02)
        3:07.64 (34.09)   3:44.75 (1:11.20)     4:06.39 (21.64)   4:49.86 (1:05.11)
 
Men 45+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 8:04.45        2008 Binghamton U                               
        NATL: ! 7:22.85    5/8/2010 WILDCAT ALUM                               
                         A JAEGERS, S TRIMBLE, M VOLZING, D CUNNIFF        
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- BINGHAMTON UNIV MASTERS  'C'                8:45.55    9:17.37        
      62 Did not finish
     1) Kovalovsky, Kelly M50           2) Kristek, Steven M53            
     3) West, John M51                  4) Caudrillier, Francois M49      
                  33.26   1:09.54 (1:09.54)   1:45.98 (1:45.98)   2:21.60 (2:21.60)
        2:55.35 (33.75)   3:32.88 (1:11.28)   4:10.84 (1:49.24)   4:49.02 (2:27.42)
        5:25.18 (36.16)   6:06.46 (1:17.44)   6:47.49 (1:58.47)   7:28.01 (2:38.99)
        8:01.54 (33.53)   8:39.51 (1:11.50)   9:17.00 (1:48.99)   9:17.37 (1:49.36)
 
Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:49.94        1997 Empire                                     
        NATL: ! 1:36.56   5/23/2010 GEORGIA                                    
                         E ERICSON, C WEISSMAN, B BUGG, M ELLISON          
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'C'                2:00.00    2:03.98         18  
     1) Kristek, Steven M53             2) Caudrillier, Francois M49      
     3) Kovalovsky, Kelly M50           4) West, John M51                 
                  32.14     1:06.18 (34.04)     1:38.46 (32.28)     2:03.98 (25.52)
  2 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'               2:22.22    2:18.44         14  
     1) Hajost, Bruce M48               2) Nakazawa, Muraji M55           
     3) Evans, Brian M47                4) Smith, Michael M64             
                  34.58     1:11.08 (36.50)     1:42.15 (31.07)     2:18.44 (36.29)
 
Men 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 4:06.60        2001 Metro                                      
        NATL: ! 3:38.41   4/10/2010 TXLA                                       
                         N BREAZEALE, D GUTHRIE, A RASMUSSEN, M STINCHCOMBE
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 COLONIALS 1776  'A'                         4:25.24    4:25.16         18  
     1) Fisher, Warren M55              2) Reilly, Jeff M50               
     3) Dougherty, Steve M60            4) Thornton, Jim M59              
                  36.29   1:11.91 (1:11.91)     1:46.92 (35.01)   2:26.18 (1:14.27)
        2:57.46 (31.28)   3:30.82 (1:04.64)     3:57.48 (26.66)     4:25.16 (54.34)
  2 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'C'                4:35.45    4:36.15         14  
     1) Kristek, Steven M53             2) Caudrillier, Francois M49      
     3) Kovalovsky, Kelly M50           4) West, John M51                 
                  33.40   1:08.59 (1:08.59)     1:44.59 (36.00)   2:24.77 (1:16.18)
        2:55.03 (30.26)   3:29.35 (1:04.58)     4:00.91 (31.56)   4:36.15 (1:06.80)
  3 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'B'              4:46.00    4:54.38         12  
     1) Timmons, Timothy M65            2) Booth, Stuart M53              
     3) Grecco, Paul M51                4) Gandee, Brad M57               
                  44.25   1:31.58 (1:31.58)     2:08.39 (36.81)   2:50.04 (1:18.46)
        3:20.24 (30.20)   3:57.44 (1:07.40)     4:25.21 (27.77)     4:54.38 (56.94)
 
Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:44.01   4/17/2011 Colonials 1776                             
        NATL: ! 1:32.18   4/11/2009 OREGON                                     
                         M TENNANT, D BROCKBANK, W EDWARDS, L PHILBRICK    
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'D'                1:50.58    1:57.16         18  
     1) Paushter, Stephen M60           2) Pot, Eugene M61                
     3) Weir, Ken M58                   4) Meade, Tom M64                 
                  30.70       59.46 (28.76)     1:29.72 (30.26)     1:57.16 (27.44)
 
Men 55+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 3:43.13   4/17/2011 Colonials 1776                             
                         J Martin, S Dougherty, G Meyer, P Trevisan        
        NATL: ! 3:32.08   5/15/2011 SYSM                                       
                         J GROSELLE, K MCCORMACK, C CLAFLIN, D HEFNER      
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'D'                4:20.00    4:37.51         18  
     1) Paushter, Stephen M60           2) Weir, Ken M58                  
     3) Pot, Eugene M61                 4) Kornblatt, Daniel M62          
                  31.12   1:04.03 (1:04.03)     1:37.43 (33.40)   2:11.99 (1:07.96)
        2:45.56 (33.57)   3:23.27 (1:11.28)     3:58.42 (35.15)   4:37.51 (1:14.24)
 
Men 55+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 8:13.77   4/17/2011 Colonnials 1776                            
        NATL: ! 8:08.33   4/17/2011 VENTURA                                    
                         G GRUBER, H KERNS, J MCCONICA, M BLATT            
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'D'               10:00.03   10:15.69         18  
     1) Paushter, Stephen M60           2) Weir, Ken M58                  
     3) Pot, Eugene M61                 4) Kornblatt, Daniel M62          
                  35.33   1:14.73 (1:14.73)   1:55.24 (1:55.24)   2:35.79 (2:35.79)
        3:09.33 (33.54)   3:47.09 (1:11.30)   4:25.51 (1:49.72)   5:02.62 (2:26.83)
        5:38.17 (35.55)   6:19.08 (1:16.46)   7:01.68 (1:59.06)   7:43.77 (2:41.15)
        8:19.19 (35.42)   8:57.88 (1:14.11)   9:36.94 (1:53.17)  10:15.69 (2:31.92)
  2 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                  NT   10:34.27         14  
     1) Miller, Jim M61                 2) Swiger, Ralph M55              
     3) Mccorkle, John M60              4) Nelson, Bill M59               
                  36.46   1:16.55 (1:16.55)   1:57.58 (1:57.58)   2:37.51 (2:37.51)
        3:15.81 (38.30)   3:59.50 (1:21.99)   4:42.59 (2:05.08)   5:24.61 (2:47.10)
        5:43.96 (19.35)                       6:43.62 (1:19.01)   8:14.50 (2:49.89)
        8:45.22 (30.72)   9:20.10 (1:05.60)   9:56.89 (1:42.39)  10:34.27 (2:19.77)
 
Men 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:52.98   4/17/2011 Colonials 1776                             
                         G Meyer, S Dougherty, P Sweeney, P Trevisan       
        NATL: ! 1:45.32   4/11/2009 OREGON                                     
                         W EDWARDS, A STARK, L PHILBRICK, M TENNANT        
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'D'                2:08.00    2:14.33         18  
     1) Kornblatt, Daniel M62           2) Pot, Eugene M61                
     3) Weir, Ken M58                   4) Meade, Tom M64                 
                  34.91     1:12.19 (37.28)     1:46.53 (34.34)     2:14.33 (27.80)
  2 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'               2:55.55    2:54.23         14  
     1) Manheim, Frank M81              2) Gerson, Gordon M75             
     3) Paulson, Laurence M63           4) Boyle, Michael M60             
                  41.83     1:40.23 (58.40)     2:00.28 (20.05)     2:54.23 (53.95)
 
Men 55+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 4:19.39   4/17/2011 Colonials 1776                             
        NATL: ! 4:05.90   4/22/2007 VENTURA                                    
                         J MCCONICA, H KERNS, J DERR, G GRUBER             
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'D'                5:10.20    5:10.22         18  
     1) Kornblatt, Daniel M62           2) Paushter, Stephen M60          
     3) Weir, Ken M58                   4) Pot, Eugene M61                
                  37.25   1:15.67 (1:15.67)     1:56.67 (41.00)   2:40.88 (1:25.21)
        3:19.07 (38.19)   4:01.57 (1:20.69)     4:34.37 (32.80)   5:10.22 (1:08.65)
  2 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                  NT    5:13.80         14  
     1) Miller, Jim M61                 2) Swiger, Ralph M55              
     3) Mccorkle, John M60              4) Nelson, Bill M59               
                  41.78   1:23.52 (1:23.52)     2:06.94 (43.42)   2:53.91 (1:30.39)
        3:24.78 (30.87)   4:00.95 (1:07.04)     4:34.80 (33.85)   5:13.80 (1:12.85)
  3 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'               5:05.05    5:33.54         12  
     1) Levenson, Steven M58            2) Nakazawa, Muraji M55           
     3) Paulson, Laurence M63           4) Boyle, Michael M60             
                  36.85   1:17.12 (1:17.12)     1:58.44 (41.32)   2:44.07 (1:26.95)
        3:24.19 (40.12)   4:13.39 (1:29.32)     4:51.98 (38.59)   5:33.54 (1:20.15)
 
Men 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 2:08.57        1993 Colonials 1776                             
        NATL: ! 1:40.07   5/10/2009 SAN DIEGO                                  
                         M FRESHLEY, P ANDERSEN, V VAN BAALEN, K LODWIG    
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 COLONIALS 1776  'B'                         2:45.44    2:08.45Z        18  
     1) Detering, Hank M66              2) Gladfelter, David M76          
     3) Amundsen, Joseph M66            4) Kremzier, Jim M65              
                  28.38     1:09.18 (40.80)     1:38.10 (28.92)     2:08.45 (30.35)
  2 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'               2:51.51    2:42.36         14  
     1) Manheim, Frank M81              2) Pilette, Ster M70              
     3) Gerson, Gordon M75              4) Flint, Myles M78               
                  35.48       54.22 (18.74)   1:59.39 (1:05.17)     2:42.36 (42.97)
 
Men 65+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 11:13.00        1993 Colonials 1776                            
        NATL: !  9:45.84    5/2/2004 OREGON                                    
                          D RADCLIFF, G THAYER, B LAKE, D WEICK             
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 COLONIALS 1776  'A'                        15:00.00   12:05.84         18  
     1) Kremzier, Jim M65               2) Gladfelter, David M76          
     3) Amundsen, Joseph M66            4) Detering, Hank M66             
                  38.70   1:23.62 (1:23.62)   2:12.63 (2:12.63)   3:01.86 (3:01.86)
        3:49.77 (47.91)   4:47.84 (1:45.98)   5:47.88 (2:46.02)   6:43.18 (3:41.32)
        7:18.13 (34.95)   7:57.24 (1:14.06)   8:38.51 (1:55.33)   9:18.89 (2:35.71)
        9:56.27 (37.38)  10:38.22 (1:19.33)  11:21.83 (2:02.94)  12:05.84 (2:46.95)
 
Men 65+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 5:01.35   4/13/2008 Virginia Masters Swim Team                 
        NATL: ! 5:01.35   4/13/2008 VIRGINIA                                   
                         H SOBER, W BRUNDAGE, A WOLFE, E GAULRAPP          
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'B'                  NT    5:42.42         18  
     1) Beall, L Clay M65               2) Gaulrapp, Edward M69           
     3) Novell, Ken M69                 4) Sober, Harry M69               
                  41.79   1:25.99 (1:25.99)     2:12.28 (46.29)   3:04.83 (1:38.84)
        3:45.02 (40.19)   4:37.20 (1:32.37)     5:07.45 (30.25)   5:42.42 (1:05.22)
  2 COLONIALS 1776  'B'                              NT    6:29.14         14  
     1) Gladfelter, David M76           2) Detering, Hank M66             
     3) Kremzier, Jim M65               4) Amundsen, Joseph M66           
                  51.70   1:49.90 (1:49.90)     2:38.12 (48.22)   3:31.88 (1:41.98)
        4:19.91 (48.03)   5:17.99 (1:46.11)     5:52.95 (34.96)   6:29.14 (1:11.15)
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:29.36   4/15/2007 Curl-Burke Swim Club                       
        NATL: ! 1:29.18   5/21/2010 AUBURN                                     
                         R HUGHEY, C HUGHEY, A HUGHEY, E EWING             
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 COLONIALS 1776  'A'                         1:47.00    1:41.63         18  
     1) Hegna, Ryan M31                 2) Wexler, Wayne M45              
     3) Booth, Gretchen W41             4) Tomasula, Kellyanne W23        
                  23.36       49.80 (26.44)     1:17.65 (27.85)     1:41.63 (23.98)
  2 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'              1:58.01    1:52.11         14  
     1) von Loewe, Pete M41             2) Moy, Elaina W38                
     3) Troyan, Jessi W22               4) Pitchford, Barth M53           
                  22.85       51.03 (28.18)     1:20.70 (29.67)     1:52.11 (31.41)
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:40.03   4/14/2007 Curl-Burke Swim Club                       
        NATL: ! 1:39.06   4/30/2011 OLYMPIC CLUB                               
                         F, G MARSHALL, B BISHOP, S GREENWOOD              
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'              2:00.01    1:52.80         18  
     1) Troyan, Jessi W22               2) Sandi, Gustavo M39             
     3) Livingston, Leslie W50          4) von Loewe, Pete M41            
                  34.43     1:03.94 (29.51)     1:30.50 (26.56)     1:52.80 (22.30)
  2 CURL BURKE MASTERS SWIMMING, I  'B'         2:00.00    1:53.87         14  
     1) Gamez, Rafael M38               2) Conlin, Cheryl W43             
     3) Xu, Allen M24                   4) Conze, Margaret W40            
                  27.13     1:01.53 (34.40)     1:28.99 (27.46)     1:53.87 (24.88)
 -- CURL BURKE MASTERS SWIMMING, I  'A'         2:00.10         DQ        
      71 Early take-off swimmer #3
     1) Williams, Susan W46             2) Walsh, Christine W24           
     3) Dantas-McCutcheon, Matt M23     4) Roche, Kevin M32               
                  27.85     1:06.67 (38.82)     1:33.81 (27.14)          DQ (23.76)
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:34.48   4/26/2009 Curl-Burke Swim Club                       
        NATL: ! 1:29.40   5/21/1990 S. CAL AQUATIC                             
                         C PONTHIER, D GRANER, K BUSH, P MCCLAFFERTY       
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'A'                1:42.00    1:38.29         18  
     1) Michaels, Stephen M34           2) Qu, Yun W33                    
     3) Cai, HuiJue W32                 4) Werner, David M33              
                  23.18       49.48 (26.30)     1:14.49 (25.01)     1:38.29 (23.80)
  2 DISTRICT OF COLUMBIA AQUATICS  'A'          1:30.00    1:39.67         14  
     1) Williams, Neill M44             2) Stakem, Meredith W30           
     3) Hewitt, Sara W31                4) Sprengel, Ryan M31             
                  23.63       48.63 (25.00)     1:17.41 (28.78)     1:39.67 (22.26)
  3 SPRING VALLEY YMCA MASTERS  'A'             1:50.00    1:40.19         12  
     1) Della Guardia, Jennifer W44     2) Henkel, Carrie W33             
     3) Harrop, Jim M40                 4) Stull, Eric M37                
                  28.00       54.52 (26.52)     1:18.77 (24.25)     1:40.19 (21.42)
  4 DC DEPT OF RECREATION & PARKS  'A'          1:44.00    1:45.99         10  
     1) Evangelista, Bryan M30          2) Di Silvio, Francesca W30       
     3) De Sousa, Juliette W42          4) Finnell, Jeff M45              
                  24.55       51.84 (27.29)     1:21.11 (29.27)     1:45.99 (24.88)
  5 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'B'                1:55.00    1:53.48          8  
     1) Paushter, Matthew M32           2) Gottlieb, Emilee W25           
     3) Werner, Kelly W32               4) Newell, Alex M27               
                  24.87       53.16 (28.29)     1:30.70 (37.54)     1:53.48 (22.78)
  6 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'C'               1:55.55    1:53.69          6  
     1) Zinker, Olga W30                2) Hong, Chun M51                 
     3) Cardy, Andrea W32               4) Chisholm, Alex M30             
                  28.63       58.46 (29.83)     1:27.66 (29.20)     1:53.69 (26.03)
  7 MERRITT MARLINS  'A'                        2:15.00    1:54.89          4  
     1) Young, Buck M30                 2) Cummings, Patricia W35         
     3) Pickens, Sherri W26             4) Methric, Tim M34               
                  30.27     1:03.82 (33.55)     1:31.21 (27.39)     1:54.89 (23.68)
  8 DC DEPT OF RECREATION & PARKS  'B'          1:52.00    1:56.93          2  
     1) Sokol, Rob M41                  2) Simon, Rebecca W32             
     3) Jenko, Kim W28                  4) Kukoy, Max M44                 
                  34.14     1:02.80 (28.66)     1:29.39 (26.59)     1:56.93 (27.54)
 
Mixed 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 3:24.32   4/24/2010 Red Tide                                   
                         K Gary, S Wager, D Lippin, N Werner               
        NATL: ! 3:23.92   4/17/2010 OLYMPIC CLUB                               
                         GARY MARSHALL, MCCALL DORR, MEG GILL, JOHN DORR   
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'A'                4:00.00    3:46.14         18  
     1) Newell, Alex M27                2) Qu, Yun W33                    
     3) Cai, HuiJue W32                 4) Michaels, Stephen M34          
                  25.82       53.83 (53.83)     1:22.37 (28.54)     1:52.27 (58.44)
        2:20.50 (28.23)     2:51.20 (58.93)     3:17.00 (25.80)     3:46.14 (54.94)
  2 SPRING VALLEY YMCA MASTERS  'A'             4:00.00    3:49.32         14  
     1) Barber, Andrea W30              2) McGuire, James M47             
     3) Harrop, Jim M40                 4) Henkel, Carrie W33             
                  29.31   1:01.38 (1:01.38)     1:28.66 (27.28)     1:57.60 (56.22)
        2:22.71 (25.11)     2:50.66 (53.06)     3:18.65 (27.99)     3:49.32 (58.66)
  3 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'               4:10.10    3:57.59         12  
     1) Watson, Jason M33               2) Carlson, Jennifer W32          
     3) Van Erden, Jayme W26            4) Chisholm, Alex M30             
                  29.32   1:01.08 (1:01.08)     1:28.69 (27.61)     1:58.20 (57.12)
        2:26.16 (27.96)     2:57.01 (58.81)     3:25.02 (28.01)   3:57.59 (1:00.58)
  4 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'B'                4:20.00    4:17.49         10  
     1) Paushter, Matthew M32           2) Gottlieb, Emilee W25           
     3) Werner, Kelly W32               4) Werner, David M33              
                  28.80       58.74 (58.74)     1:28.03 (29.29)   2:01.38 (1:02.64)
        2:38.89 (37.51)   3:22.43 (1:21.05)     3:48.89 (26.46)     4:17.49 (55.06)
 
Mixed 25+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 7:40.50        1999 Colonials 1776                             
        NATL: ! 7:25.46    4/4/2004 ILLINOIS MSTR                              
                         J RIDGE, N DAY, P ELDER, M KELLER                 
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 SPRING VALLEY YMCA MASTERS  'A'             8:20.00    8:42.66         18  
     1) Henkel, Carrie W33              2) Harrop, Jim M40                
     3) Barber, Andrea W30              4) McGuire, James M47             
                  30.52   1:03.70 (1:03.70)   1:37.19 (1:37.19)   2:10.49 (2:10.49)
        2:39.93 (29.44)   3:11.34 (1:00.85)   3:43.41 (1:32.92)   4:15.35 (2:04.86)
        4:48.31 (32.96)   5:23.74 (1:08.39)   5:59.21 (1:43.86)   6:33.58 (2:18.23)
        7:03.61 (30.03)   7:35.49 (1:01.91)   8:08.44 (1:34.86)   8:42.66 (2:09.08)
  2 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'A'                8:30.00    9:16.92         14  
     1) Paushter, Matthew M32           2) Qu, Yun W33                    
     3) Cai, HuiJue W32                 4) Michaels, Stephen M34          
                  32.00   1:07.15 (1:07.15)   1:42.89 (1:42.89)   2:17.35 (2:17.35)
        2:50.50 (33.15)   3:26.97 (1:09.62)   4:05.54 (1:48.19)   4:45.11 (2:27.76)
        5:19.51 (34.40)   5:57.29 (1:12.18)   6:34.77 (1:49.66)   7:11.33 (2:26.22)
        7:40.39 (29.06)   8:12.08 (1:00.75)   8:43.44 (1:32.11)   9:16.92 (2:05.59)
  3 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'B'                9:30.00   10:02.51         12  
     1) Werner, David M33               2) Gottlieb, Emilee W25           
     3) Werner, Kelly W32               4) Newell, Alex M27               
                  31.95   1:06.85 (1:06.85)   1:42.62 (1:42.62)   2:17.43 (2:17.43)
        2:49.61 (32.18)   3:26.51 (1:09.08)   4:06.10 (1:48.67)   4:45.17 (2:27.74)
        5:27.52 (42.35)   6:15.44 (1:30.27)   7:04.29 (2:19.12)   7:53.37 (3:08.20)
        8:09.05 (15.68)   8:57.15 (1:03.78)   9:30.48 (1:37.11)  10:02.51 (2:09.14)
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:45.82   4/25/2009 Patriot Masters Swim Team                  
        NATL: ! 1:37.19   4/30/2011 PHOENIX SWIM                               
                         N INADA, J COMMINGS, K SHORES, M MCCUE            
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'A'                1:58.00    1:51.21         18  
     1) Newell, Alex M27                2) Gottlieb, Emilee W25           
     3) Michaels, Stephen M34           4) Cai, HuiJue W32                
                  29.16     1:01.57 (32.41)     1:25.78 (24.21)     1:51.21 (25.43)
  2 SPRING VALLEY YMCA MASTERS  'A'             1:55.00    1:56.13         14  
     1) Rees, Greg M42                  2) Henkel, Carrie W33             
     3) Barber, Andrea W30              4) McGuire, James M47             
                  25.81     1:00.07 (34.26)     1:31.31 (31.24)     1:56.13 (24.82)
  3 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'D'             2:05.00    2:02.69         12  
     1) Barley, Adam M30                2) Mastropaolo, Leslie W38        
     3) McGraw, Paul M30                4) Nefczyk, Julia W43             
                  26.71     1:04.18 (37.47)     2:02.76 (58.58)         2:02.69 ( )
  4 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'B'                2:07.00    2:03.84         10  
     1) Qu, Yun W33                     2) Werner, David M33              
     3) Paushter, Matthew M32           4) Werner, Kelly W32              
                  30.83     1:01.28 (30.45)     1:27.81 (26.53)     2:03.84 (36.03)
  5 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'F'               2:15.15    2:13.88          8  
     1) Van Erden, Jayme W26            2) Cardy, Andrea W32              
     3) Pohnert, Steven M42             4) Smith, Michael M64             
                  31.24     1:07.32 (36.08)     1:37.16 (29.84)     2:13.88 (36.72)
 -- DISTRICT OF COLUMBIA AQUATICS  'A'          1:58.50         DQ        
      71 Early take-off swimmer #3
     1) Stakem, Meredith W30            2) Cunningham, Jose E M55         
     3) Sprengel, Ryan M31              4) Hewitt, Sara W31               
                  31.18     1:02.02 (30.84)     1:26.60 (24.58)          DQ (28.42)
 -- ALEXANDRIA MASTERS SWIMMING  'A'            2:01.00         DQ        
      71 Early take-off swimmer #4
     1) Taylor, Tim M25                 2) Gilmore, Katie W28             
     3) Keyser, Lisa W29                4) Jent, Daniel M34               
                  29.64     1:02.86 (33.22)     1:36.21 (33.35)          DQ (23.35)
 
Mixed 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 3:45.13   4/25/2010 Red Tide                                   
                         K Gary, N Werner, T Shpaizer, D Lippin            
        NATL: ! 3:45.13   4/25/2010 RED TIDE                                   
                         K GARY, N WERNER, T SHPAIZER, D LIPPIN            
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'A'                4:25.00    4:10.01         18  
     1) Newell, Alex M27                2) Gottlieb, Emilee W25           
     3) Michaels, Stephen M34           4) Cai, HuiJue W32                
                  29.55   1:00.58 (1:00.58)     1:36.51 (35.93)   2:16.05 (1:15.47)
        2:42.16 (26.11)     3:12.04 (55.99)     3:39.06 (27.02)     4:10.01 (57.97)
  2 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'B'               4:15.15    4:17.48         14  
     1) Van Erden, Jayme W26            2) Panayotov, Vladimir M27        
     3) Pohnert, Steven M42             4) Carlson, Jennifer W32          
                  31.71   1:04.97 (1:04.97)     1:37.54 (32.57)   2:13.96 (1:08.99)
        2:44.21 (30.25)   3:20.94 (1:06.98)     3:48.34 (27.40)     4:17.48 (56.54)
  3 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                  NT    4:24.35         12  
     1) Moore, Alison W41               2) Mastropaolo, Leslie W38        
     3) Barley, Adam M30                4) Harris, Greg M48               
                  37.06   1:14.65 (1:14.65)     1:54.09 (39.44)   2:37.19 (1:22.54)
        3:02.77 (25.58)     3:31.50 (54.31)     4:24.35 (52.85)                    
  4 DISTRICT OF COLUMBIA AQUATICS  'A'          4:45.00    4:44.55         10  
     1) Czander, Eric M46               2) West, Christina W35            
     3) Moon, WonKee M37                4) Hewitt, Sara W31               
                  33.48   1:08.08 (1:08.08)     1:49.61 (41.53)   2:35.66 (1:27.58)
        3:03.47 (27.81)   3:37.46 (1:01.80)     4:09.90 (32.44)   4:44.55 (1:07.09)
  5 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'B'                4:50.00    4:59.85          8  
     1) Qu, Yun W33                     2) Werner, David M33              
     3) Paushter, Matthew M32           4) Werner, Kelly W32              
                  35.69                             1:48.28 ( )         2:25.25 ( )
        2:56.96 (31.71)   3:33.06 (1:07.81)     4:13.83 (40.77)   4:59.85 (1:26.79)
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:36.19        1998 Colonials 1776                             
        NATL: ! 1:30.17   4/25/2004 ROCKY MTN                                  
                         K GARNIER, S VON DER LIPPE, J SMITH, P SMITH      
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'C'                1:49.00    1:43.58         18  
     1) Bishop, Chris M39               2) Smith, Rebecca W35             
     3) Bishop, Laura W39               4) Mayer, Mike M41                
                  24.83       50.93 (26.10)     1:19.37 (28.44)     1:43.58 (24.21)
  2 CURL BURKE MASTERS SWIMMING, I  'B'         1:46.10    1:45.06         14  
     1) Conlin, Cheryl W43              2) Cocolis, Peter M43             
     3) Conze, Margaret W40             4) Jones, Mark M49                
                  27.25       54.74 (27.49)     1:19.62 (24.88)     1:45.06 (25.44)
  3 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'E'               1:57.57    1:54.85         12  
     1) Katsaros, Sheryl W42            2) Brown, Jeremy M35              
     3) Nakazawa, Muraji M55            4) Dawson, Mandy W49              
                  29.87       55.86 (25.99)     1:25.10 (29.24)     1:54.85 (29.75)
 
Mixed 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 3:36.79        1997 Colonials 1776                             
        NATL: ! 3:28.42   3/15/2008 VIRGINIA                                   
                         S SUMMERLIN, J JOHN, C JOHN, D SUMMERLIN          
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'C'                4:10.00    3:59.36         18  
     1) Smith, Rebecca W35              2) Bishop, Laura W39              
     3) Henkel, Scott M37               4) Bishop, Chris M39              
                  28.85   1:00.36 (1:00.36)     1:30.44 (30.08)   2:03.34 (1:02.98)
        2:32.77 (29.43)   3:04.41 (1:01.07)     3:30.35 (25.94)     3:59.36 (54.95)
  2 COLONIALS 1776  'A'                         4:20.00    4:25.68         14  
     1) Booth, Gretchen W41             2) Woods, Tina W54                
     3) Smith, Jamison M38              4) Young, Harris M44              
                  29.63   1:01.09 (1:01.09)     1:37.10 (36.01)   2:18.35 (1:17.26)
        2:36.06 (17.71)   3:22.90 (1:04.55)     3:52.01 (29.11)   4:25.68 (1:02.78)
 
Mixed 35+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 7:52.32        1997 Colonials 1776                             
        NATL: ! 7:24.36   4/17/2005 ILLINOIS                                   
                         L DILLMANN, J RIDGE, R KURZA, M KELLER            
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'C'                9:30.00    9:20.11         18  
     1) Bishop, Chris M39               2) Smith, Rebecca W35             
     3) Bishop, Laura W39               4) Mayer, Mike M41                
                  30.22   1:03.44 (1:03.44)   1:38.38 (1:38.38)   2:13.31 (2:13.31)
        2:43.89 (30.58)   3:18.68 (1:05.37)   3:54.91 (1:41.60)   4:31.43 (2:18.12)
        5:05.09 (33.66)   5:43.29 (1:11.86)   6:23.02 (1:51.59)   7:01.97 (2:30.54)
        7:32.47 (30.50)   8:07.91 (1:05.94)   8:44.56 (1:42.59)   9:20.11 (2:18.14)
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:48.50        1987 Colonials 1776                             
        NATL: ! 1:39.85   5/22/2010 COLORADO                                   
                         S HART, M EISENHUTH, C O'SULLIVAN, C SAPPEY       
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'C'                2:02.00    1:59.64         18  
     1) Smith, Rebecca W35              2) Losinger, Matthew M39          
     3) Mayer, Mike M41                 4) Bishop, Laura W39              
                  32.02     1:03.21 (31.19)     1:31.30 (28.09)     1:59.64 (28.34)
  2 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'E'               2:12.12    2:10.33         14  
     1) Katsaros, Sheryl W42            2) Brown, Jeremy M35              
     3) Carlson, John M40               4) Moyer, Michelle W49            
                  34.73     1:09.93 (35.20)     1:37.75 (27.82)     2:10.33 (32.58)
  3 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'D'                  NT    2:24.10         12  
     1) Moore, Alison W41               2) Gaulrapp, Edward M69           
     3) Clear, Kirk M44                 4) Benn, Cheryl W58               
                  36.01     1:19.22 (43.21)     1:46.89 (27.67)     2:24.10 (37.21)
 
Mixed 35+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 4:00.75        1997 Colonials 1776                             
        NATL: ! 3:48.70   4/19/2009 WALNUT CREEK                               
                         D SANTOS, R SANTOS, A ZAMANIAN, D BOATWRIGHT      
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'C'                4:50.00    4:49.39         18  
     1) Smith, Rebecca W35              2) Losinger, Matthew M39          
     3) Henkel, Scott M37               4) Bishop, Laura W39              
                  33.72   1:09.93 (1:09.93)     1:43.35 (33.42)   2:21.64 (1:11.71)
        2:58.94 (37.30)   3:41.76 (1:20.12)     4:13.61 (31.85)   4:49.39 (1:07.63)
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:45.56    4/3/2004 Fairfax County Masters                     
        NATL: ! 1:34.48    5/4/2008 ARIZONA                                    
                         J SMITH, M BAILEY, S ROLLINS, P SMITH             
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'B'              1:50.01    1:46.61         18  
     1) Livingston, Leslie W50          2) Grecco, Paul M51               
     3) Booth, Stuart M53               4) Ward, Cheryl W45               
                  25.76       51.96 (26.20)     1:19.83 (27.87)     1:46.61 (26.78)
  2 COLONIALS 1776  'B'                         1:53.00    1:48.58         14  
     1) Thornton, Jim M59               2) Hug, Laurie W46                
     3) Swanson, Vibeke W50             4) Dougherty, Steve M60           
                  25.39       53.54 (28.15)     1:21.48 (27.94)     1:48.58 (27.10)
  3 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'D'               1:58.58    1:56.73         12  
     1) Evans, Brian M47                2) Hajost, Bruce M48              
     3) Johnson, Mindy W48              4) Hajost, Cynthia W52            
                  27.69       55.90 (28.21)     1:26.10 (30.20)     1:56.73 (30.63)
  4 MACHINE AQUATICS  'B'                       1:55.00    2:02.53         10  
     1) Brendsel, Jon M48               2) Ellis, Susan W48               
     3) Elliott, Daniel M58             4) Groves, Lisa W47               
                  29.56     1:05.56 (36.00)     1:34.99 (29.43)     2:02.53 (27.54)
  5 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'D'                1:58.00    2:03.61          8  
     1) Kovalovsky, Kelly M50           2) Mitrowitz, Karen W51           
     3) Barr, Mary W48                  4) Caudrillier, Francois M49      
                  27.46     1:00.92 (33.46)     1:37.61 (36.69)     2:03.61 (26.00)
  6 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'B'               2:21.21    2:16.11          6  
     1) Smith, Michael M64              2) Wymelenberg, Lynn W56          
     3) Moyer, Michelle W49             4) Boyle, Michael M60             
                  36.77     1:09.23 (32.46)     1:41.42 (32.19)     2:16.11 (34.69)
 
Mixed 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 4:03.93    4/4/2004 Virginia Masters SwimTeam                  
        NATL: ! 3:34.92   4/13/2008 WALNUT CREEK                               
                         G REMMERT, L VIDAL, C MCNAMARA, D BOATWIGHT       
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'C'                  NT    4:29.44         18  
     1) Jaeger, Debbie W49              2) Romo, Robert M53               
     3) Benn, Cheryl W58                4) Harris, Greg M48               
                  31.24   1:04.55 (1:04.55)     1:35.91 (31.36)   2:10.81 (1:06.26)
        2:37.43 (26.62)     3:06.29 (55.48)     3:46.31 (40.02)   4:29.44 (1:23.15)
  2 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'D'                4:25.00    4:32.55         14  
     1) Kovalovsky, Kelly M50           2) Mitrowitz, Karen W51           
     3) Barr, Mary W48                  4) Caudrillier, Francois M49      
                  27.81       57.63 (57.63)     1:33.08 (35.45)   2:12.08 (1:14.45)
        2:51.78 (39.70)   3:35.85 (1:23.77)     4:03.30 (27.45)     4:32.55 (56.70)
  3 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'B'               5:25.25    5:01.44         12  
     1) Hajost, Cynthia W52             2) Dawson, Mandy W49              
     3) Vurdelja, David M46             4) Pilette, Ster M70              
                  32.86   1:09.36 (1:09.36)     1:40.90 (31.54)   2:16.26 (1:06.90)
        2:55.44 (39.18)   3:37.92 (1:21.66)     4:16.17 (38.25)   5:01.44 (1:23.52)
 
Mixed 45+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 8:30.46   4/17/2011 Colonials 1776                             
        NATL: ! 7:51.33   4/17/2009 WALNUT CREEK                               
                         D BOATWRIGHT, C O'BRIEN, M CURRAN, B GOTHBERG     
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 COLONIALS 1776  'A'                         8:40.00    8:34.78         18  
     1) Hug, Laurie W46                 2) Swanson, Vibeke W50            
     3) Dougherty, Steve M60            4) Thornton, Jim M59              
                  30.51   1:02.89 (1:02.89)   1:35.60 (1:35.60)   2:07.61 (2:07.61)
        2:38.02 (30.41)   3:12.29 (1:04.68)   3:47.99 (1:40.38)   4:21.60 (2:13.99)
        4:52.09 (30.49)   5:25.24 (1:03.64)   5:59.00 (1:37.40)   6:32.51 (2:10.91)
        7:02.42 (29.91)   7:33.78 (1:01.27)   8:05.04 (1:32.53)   8:34.78 (2:02.27)
  2 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'D'                     NT   10:43.27         14  
     1) West, John M51                  2) Mitrowitz, Karen W51           
     3) Barr, Mary W48                  4) Kovalovsky, Kelly M50          
                  35.96   1:16.49 (1:16.49)   1:56.99 (1:56.99)   2:35.27 (2:35.27)
        3:12.72 (37.45)   3:56.52 (1:21.25)   4:41.73 (2:06.46)   5:25.02 (2:49.75)
        6:06.59 (41.57)   6:54.74 (1:29.72)   7:42.75 (2:17.73)   8:30.57 (3:05.55)
        9:01.95 (31.38)   9:36.28 (1:05.71)  10:10.55 (1:39.98)  10:43.27 (2:12.70)
  3 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'              10:59.59   11:10.75         12  
     1) Vurdelja, David M46             2) Moyer, Michelle W49            
     3) Osinovsky, Alex M48             4) Moynahan, Karen W54            
                1:34.14                                           3:17.30 (3:17.30)
        3:51.98 (34.68)   4:31.19 (1:13.89)   5:11.60 (1:54.30)   5:50.69 (2:33.39)
        6:24.48 (33.79)   7:04.91 (1:14.22)   7:49.11 (1:58.42)   8:30.78 (2:40.09)
        9:04.99 (34.21)   9:45.74 (1:14.96)  10:28.13 (1:57.35)  11:10.75 (2:39.97)
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:58.45        1999 Maryland                                   
        NATL: ! 1:44.02    5/4/2008 ARIZONA                                    
                         J SMITH, G MILLS, S ROLLINS, M BAILEY             
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 COLONIALS 1776  'A'                         2:06.00    2:01.02         18  
     1) Swanson, Vibeke W50             2) Dougherty, Steve M60           
     3) Hug, Laurie W46                 4) Thornton, Jim M59              
                  31.89     1:05.75 (33.86)     1:36.32 (30.57)     2:01.02 (24.70)
  2 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'B'              2:05.00    2:01.81         14  
     1) Clifford-Dicks, Barbara W45     2) Grecco, Paul M51               
     3) Booth, Stuart M53               4) Ward, Cheryl W45               
                  32.00     1:04.17 (32.17)     1:34.84 (30.67)     2:01.81 (26.97)
  3 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'C'                  NT    2:07.95         12  
     1) Jaeger, Debbie W49              2) Miller, Patty W51              
     3) Harris, Greg M48                4) Romo, Robert M53               
                  34.93     1:11.06 (36.13)     1:38.70 (27.64)     2:07.95 (29.25)
  4 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'C'               2:11.11    2:09.56         10  
     1) Brightwell, Kim W52             2) Levenson, Steven M58           
     3) Paulson, Laurence M63           4) Johnson, Mindy W48             
                  32.20     1:06.26 (34.06)     1:41.46 (35.20)     2:09.56 (28.10)
  5 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'D'               2:14.14    2:18.20          8  
     1) Hajost, Bruce M48               2) Nakazawa, Muraji M55           
     3) Hyland, Cynthia W51             4) Hajost, Cynthia W52            
                  34.57     1:12.72 (38.15)     1:47.42 (34.70)     2:18.20 (30.78)
  6 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'D'                2:25.00    2:26.06          6  
     1) Mitrowitz, Karen W51            2) Kristek, Steven M53            
     3) West, John M51                  4) Barr, Mary W48                 
                  40.26     1:16.07 (35.81)     1:48.63 (32.56)     2:26.06 (37.43)
  7 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'C'              2:44.00    2:49.60          4  
     1) Timmons, Timothy M65            2) Toner, Karlin W50              
     3) Pitchford, Barth M53            4) Decarli, Carmen W72            
                  40.88     1:20.02 (39.14)     1:57.25 (37.23)     2:49.60 (52.35)
 
Mixed 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 4:28.24        2002 Virginia                                   
        NATL: ! 4:00.80    5/2/2004 OREGON                                     
                         K, P ALLENDER, C CRABBE, M TENNANT                
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'               4:58.58    4:59.29         18  
     1) Brightwell, Kim W52             2) Levenson, Steven M58           
     3) Paulson, Laurence M63           4) Johnson, Mindy W48             
                  34.40   1:10.71 (1:10.71)     1:45.64 (34.93)   2:26.08 (1:15.37)
        3:06.30 (40.22)   3:54.13 (1:28.05)     4:11.27 (17.14)   4:59.29 (1:05.16)
  2 CURL BURKE MASTERS SWIMMING, I  'A'         5:07.10    5:04.96         14  
     1) Kirwan, Denise W60              2) Jones, Mark M49                
     3) Dearfield, Kerry M59            4) Bennett, Ruth W65              
                  37.89   1:17.00 (1:17.00)     1:51.73 (34.73)   2:31.52 (1:14.52)
        3:06.84 (35.32)   3:47.32 (1:15.80)     4:03.21 (15.89)   5:04.96 (1:17.64)
  3 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'D'                5:25.00    5:26.65         12  
     1) Mitrowitz, Karen W51            2) Caudrillier, Francois M49      
     3) Kristek, Steven M53             4) West, Donna W50                
                  42.88   1:30.63 (1:30.63)     2:07.99 (37.36)   2:50.40 (1:19.77)
        3:23.90 (33.50)   4:03.52 (1:13.12)     4:43.56 (40.04)   5:26.65 (1:23.13)
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 2:01.83        1990 New England                                
        NATL: ! 1:41.82   4/29/2011 PLANO                                      
                         J GOODING, L MORRISON, K MACCURDY, T BARTON       
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'E'                     NT    2:05.07         18  
     1) Kornblatt, Daniel M62           2) Belva, Carol W56               
     3) Tourtual, Dorothy W60           4) Meade, Tom M64                 
                  29.21     1:02.42 (33.21)     1:37.12 (34.70)     2:05.07 (27.95)
  2 CURL BURKE MASTERS SWIMMING, I  'A'         4:24.10    2:16.82         14  
     1) Dearfield, Kerry M59            2) Bennett, Ruth W65              
     3) Duquette, Bobbe W58             4) Zamon, Frederick M70           
                  29.69     1:06.56 (36.87)     1:44.63 (38.07)     2:16.82 (32.19)
  3 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'C'              2:30.01    2:29.96         12  
     1) Gandee, Brad M57                2) Schanzer, Rosalyn W69          
     3) Decarli, Carmen W72             4) Timmons, Timothy M65           
                  24.14     1:06.99 (42.85)     1:56.82 (49.83)     2:29.96 (33.14)
 
Mixed 55+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 4:26.21    4/4/2004 DC Masters                                 
        NATL: ! 3:53.08   5/29/2010 GOLD COAST                                 
                         C BURNS, B PROTZMAN, P SARGENT, D QUIGGIN         
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                  NT    4:38.92         18  
     1) Loftus-Charley, Shirley W60     2) Braaten, Kitten W56            
     3) Swiger, Ralph M55               4) Mccorkle, John M60             
                  32.05   1:05.23 (1:05.23)     1:41.94 (36.71)   2:22.67 (1:17.44)
        2:58.75 (36.08)   3:37.93 (1:15.26)     4:07.09 (29.16)   4:38.92 (1:00.99)
  2 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'E'                4:30.00    5:04.02         14  
     1) Paushter, Stephen M60           2) Belva, Carol W56               
     3) Tourtual, Dorothy W60           4) Kornblatt, Daniel M62          
                  38.48   1:18.35 (1:18.35)     1:55.29 (36.94)   2:33.91 (1:15.56)
        3:13.07 (39.16)   3:54.82 (1:20.91)     4:27.92 (33.10)   5:04.02 (1:09.20)
  3 CURL BURKE MASTERS SWIMMING, I  'A'         5:35.10    5:15.81         12  
     1) Dearfield, Kerry M59            2) Zamon, Frederick M70           
     3) Bennett, Ruth W65               4) Duquette, Bobbe W58            
                  29.48   1:03.00 (1:03.00)     1:39.84 (36.84)   2:20.12 (1:17.12)
        2:56.65 (36.53)   3:37.11 (1:16.99)   5:15.81 (1:38.70)                    
  4 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'              5:26.00    5:29.44         10  
     1) Gandee, Brad M57                2) Weidner, Robert M55            
     3) Schanzer, Rosalyn W69           4) Decarli, Carmen W72            
                  27.57       55.64 (55.64)     1:27.63 (31.99)   2:02.85 (1:07.21)
        2:48.41 (45.56)   3:37.92 (1:35.07)     3:53.36 (15.44)   5:29.44 (1:51.52)
 
Mixed 55+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 9:35.98    4/3/2004 DC Masters                                 
        NATL: ! 8:54.85   4/19/2009 TAM                                        
                         R BURNS, K FROST, L VAL, L SHOENBERGER            
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'E'                     NT   10:46.29         18  
     1) Weir, Ken M58                   2) Belva, Carol W56               
     3) Tourtual, Dorothy W60           4) Paushter, Stephen M60          
                  35.89   1:15.27 (1:15.27)   1:55.24 (1:55.24)   2:34.21 (2:34.21)
        3:12.28 (38.07)   3:54.19 (1:19.98)   4:37.03 (2:02.82)   5:20.07 (2:45.86)
        6:01.75 (41.68)   6:47.07 (1:27.00)   7:31.57 (2:11.50)   8:16.17 (2:56.10)
        8:50.16 (33.99)   9:29.00 (1:12.83)  10:08.60 (1:52.43)  10:46.29 (2:30.12)
  2 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                  NT   11:17.71         14  
     1) Page, Katy W63                  2) Swiger, Ralph M55              
     3) Braaten, Kitten W56             4) Nelson, Bill M59               
                  42.27   1:28.87 (1:28.87)   2:17.75 (2:17.75)   3:05.89 (3:05.89)
        3:42.33 (36.44)   4:23.61 (1:17.72)   5:06.43 (2:00.54)   5:49.19 (2:43.30)
        6:13.89 (24.70)   7:05.64 (1:16.45)   7:46.61 (1:57.42)   8:27.15 (2:37.96)
        9:03.10 (35.95)   9:45.00 (1:17.85)  10:32.02 (2:04.87)  11:17.71 (2:50.56)
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 2:16.14        1987 New England                                
        NATL: ! 1:53.26   4/30/2011 PNA                                        
                         D GRAHAM, R COLELLA, C DAVIS, M LIPPOLD           
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'E'                2:25.00    2:21.96         18  
     1) Belva, Carol W56                2) Pot, Eugene M61                
     3) Meade, Tom M64                  4) Tourtual, Dorothy W60          
                  40.52     1:16.49 (35.97)     1:47.13 (30.64)     2:21.96 (34.83)
  2 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                  NT    2:28.68         14  
     1) Swiger, Ralph M55               2) Loftus-Charley, Shirley W60    
     3) Braaten, Kitten W56             4) Miller, Jim M61                
                  41.57     1:20.01 (38.44)     1:58.48 (38.47)     2:28.68 (30.20)
  3 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'B'               2:41.41    3:03.32         12  
     1) Brisk, Diane W56                2) Boyle, Michael M60             
     3) Wymelenberg, Lynn W56           4) Flint, Myles M78               
                  58.60     1:43.74 (45.14)     2:20.98 (37.24)     3:03.32 (42.34)
 
Mixed 55+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 5:04.64        1995 DC Masters                                 
        NATL: ! 4:22.67   4/19/2009 TAM                                        
                         R BURNS, K FROST, L VAL, J EISENMAN               
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 BINGHAMTON UNIV MASTERS  'E'                5:35.00    5:43.53         18  
     1) Kornblatt, Daniel M62           2) Pot, Eugene M61                
     3) Tourtual, Dorothy W60           4) Belva, Carol W56               
                  36.99   1:17.00 (1:17.00)     1:57.93 (40.93)   2:46.08 (1:29.08)
        3:34.93 (48.85)   4:41.85 (1:55.77)   5:43.53 (1:01.68)                    
  2 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'B'                  NT    5:43.67         14  
     1) Page, Katy W63                  2) Swiger, Ralph M55              
     3) Braaten, Kitten W56             4) Nelson, Bill M59               
                  46.55   1:35.49 (1:35.49)     2:17.02 (41.53)   3:04.66 (1:29.17)
        3:20.20 (15.54)     3:44.84 (40.18)     4:31.23 (46.39)   5:43.67 (1:58.83)
 
Mixed 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 2:11.52   4/25/2010 Virginia Masters Swim Team                 
                         E Gaulrapp, B Durrant, B Schreiner, H Sober       
        NATL: ! 1:53.76   5/10/2009 OREGON                                     
                         JOY WARD, ROBERT SMITH, BARBARA FRID, TOM LANDIS  
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'               2:55.55    3:35.00         18  
     1) Manheim, Frank M81              2) Hajost, Rosemary W79           
     3) Manheim, Lucy W69               4) Gerson, Gordon M75             
                  44.87     1:43.96 (59.09)     2:40.56 (56.60)     3:35.00 (54.44)
 
Mixed 65+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 4:36.77   4/12/2008 Virginia Masters Swim Team                 
        NATL: ! 4:36.77   4/13/2008 VIRGINIA                                   
                         H SOBER, J DETRICK, A WOLFE, B SCHREINER          
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'B'                  NT    5:30.33         18  
     1) Gaulrapp, Edward M69            2) Walker, Laura W74              
     3) Durrant, Betsy W70              4) Sober, Harry M69               
                  40.68   1:23.91 (1:23.91)     2:07.16 (43.25)   2:55.13 (1:31.22)
        3:37.92 (42.79)   4:23.35 (1:28.22)     4:55.33 (31.98)   5:30.33 (1:06.98)
 
Mixed 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 2:29.78        1987 Connecticut                                
        NATL: ! 2:06.22   5/10/2009 SAN DIEGO                                  
                         B JORDAN, P ANDERSEN, K LODWIG, J MARR            
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'B'                  NT    2:55.74         18  
     1) Beall, L Clay M65               2) Martin, Judy W69               
     3) Maher, Owen M77                 4) Walker, Laura W74              
                  38.57     1:33.30 (54.73)     2:14.13 (40.83)     2:55.74 (41.61)
  2 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'               4:15.15    3:35.29         14  
     1) Manheim, Lucy W69               2) Gerson, Gordon M75             
     3) Manheim, Frank M81              4) Hajost, Rosemary W79           
                  54.30     1:51.18 (56.88)     2:07.47 (16.29)   3:35.29 (1:27.82)
 
Mixed 65+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 5:23.62   4/13/2008 Virginia Masters Swim Team                 
        NATL: ! 5:20.49    4/1/2007 SAN DIEGO                                  
                         B JORDAN, B BEST, M FRESHLEY, G CLIFFORD          
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'C'                  NT    6:22.18         18  
     1) Durrant, Betsy W70              2) Gaulrapp, Edward M69           
     3) Novell, Ken M69                 4) Walker, Laura W74              
                  48.47   1:38.95 (1:38.95)     2:25.98 (47.03)   3:16.28 (1:37.33)
        3:55.42 (39.14)   4:50.10 (1:33.82)     5:34.00 (43.90)   6:22.18 (1:32.08)