Colonies Zone Short Course Yards Championship

April 24 – 26, 2009

Sponsored by Patriot Masters & George Mason University Aquatic and Fitness Center
Fairfax, Virginia
Sanctioned by Potomac Valley LMSC for USMS, INC. # 109-01

 

MEET DIRECTOR: Cheryl Ward – 4207 University Drive, Fairfax, VA 22030
REFEREE: Jack Neill Marie-Beth Hall
STARTER: John Ertter Rita Page
  Jack Schaeffer Bob Vincent
  Pam Starke-Reed  
STROKE & TURN: Dan Young Dave Dinardo
  Bentley Andrews Tom Storey
  John Fraser  
HY-TEK: Jim Thompson Bob Brofft
COLORADO: Dick Griffith  

USMS RECORDS BROKEN

Women 45-49

Leslie Livingston – GMUP – 50 Backstroke 27.90

Men 40-44

Michael Ross – MESC – 50 Freestyle 20.84
Michael Ross – MESC – 50 Butterfly 22.61
Michael Ross – MESC – 50 Backstroke 22.77
Michael Ross – MESC – 100 Backstroke 48.49
Michael Ross – MESC – 200 IM 1:51.85

Total number of swimmers in the meet: 514

Licensed to George Mason University             HY-TEK's Meet Manager 5/13/2009
           2009 COLONIES ZONE  SCY CHAMPIONSHIP, Sanction #: 109-01            
                     George Mason University, Fairfax, VA                      
                       Team Rankings - Through Event 56                        
 
                       Combined Team Scores - Small Team                       
            Place Team                                            Points
       ===================================================================
                1 MAINE MASTERS SWIM CLUB            MESC            294  
                2 PENNYPACK AQUATIC&FITNESS CLUB     PAFC            253  
                3 NEW ENGLAND MASTERS SWIM CLUB      NEM             181  
                4 ALEXANDRIA MASTERS SWIMMING        ALEX            172  
                5 ARLINGTON AGELESS MASTERS          ARMS            162  
                6 JERSEY AREA MASTERS                JAM             161  
                7 RED TIDE                           REDT            145  
                8 NORTH CAROLINA MASTRS SWIMMING     NCMS            143  
                9 DC MASTERS                         DCM             136  
               10 ADIRONDACK MASTERS                 ADMS            127  
               11 GERMANTOWN MARYLAND MASTERS        GERM            112  
               12 MONTGOMERY ANCIENT MARINERS        ANCM            111  
               13 GARDEN STATE MASTERS               GSM             104  
               14 MARYLAND MASTERS                   MARY             85  
               15 CONNECTICUT MASTERS                CONN             73  
               16 TALBOT COUNTY YMCA STINGRAYS       TCYS             72  
               17 SHENANDOAH MARLINS AQUATIC CLU     SMAM             57  
               18 FORT BELVOIR MASTERS               FBST             56  
               19 TEAM PITTSBURGH MASTERS            TPIT             54  
               20 CENTRAL MARYLAND YMCA MASTERS      CMYM             40  
               21 WARRENTON MASTERS SWIM TEAM        WAVA             39  
               22 ASPHALT GREEN MASTERS              AGUA             36  
               22 MOVY MASTERS                       MOVY             36  
               24 RICE AQUATIC MASTERS               RICE             33  
               24 STAFFORD PIRANHAS SWIM TEAM        SPST             33  
               26 HEALTH UNLIMITED HURRICANES        HUH              26  
               26 ROBIOUS SPORTS & FITNESS MASTE     RSFM             26  
               28 CHATTANOOGA RIVER RATS             RATS             24  
               29 ALLEGHENY MOUNTAIN ASSOCIATION     AMAM             23  
               30 FINS AQUATICS CLUB                 FINS             18  
               31 DELMARVA AQUATIC MASTERS DOGFI     DAMD             16  
               31 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB       NBAC             16  
               33 SWIM KENTUCKY MASTERS              SKY              13  
               34 RIPTIDE MASTERS                    RIPM             10  
               35 SOUTHERN MARYLAND MASTERS CLUB     SMMC              8  
               36 COLUMBIA MASTERS SWIM TEAM         COLU              7  
               37 WINCHESTER MASTERS SWIMMING        WMS               4  
               37 MARCO ISLAND SWIM TEAM             MIST              4  
               39 MERRITT MARLINS                    MERR              3  
               39 NORTHERN VA JEWISH COMM CENTER     JCCN              3  
               39 NATIONAL CAPITAL YMCA              NCYM              3  
               42 BARRACUDA AQUATICS CLUB            BACM              2.5
               43 UNIVERSITY OF RICHMOND MASTERS     URMS              2  
 
                      Combined Team Scores - Medium Team                       
            Place Team                                            Points
       ===================================================================
                1 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM          GMUP            579  
                2 NIAGARA MASTERS                    NIAG            390  
                3 FAIRFAX COUNTY MASTERS             FXCM            369  
                4 SWIMQUEST MASTERS                  SQST            309  
                5 OCEAN CITY SWIM CLUB               OCSC            283  
                6 TERRAPIN MASTERS                   TERR            225  
 
                       Combined Team Scores - Large Team                       
            Place Team                                            Points
       ===================================================================
                1 CURL-BURKE SWIM CLUB               CUBU           2338  
                2 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM         VMST           1429  
                3 RESTON MASTERS SWIM TEAM           RMST           1032.5
                4 1776                               1776            895  
                5 DISTRICT OF COLUMBIA AQUATICS      DCAC            771  

Licensed to George Mason University    HY-TEK's Meet Manager 5/13/2009 10:02 PM
           2009 COLONIES ZONE  SCY CHAMPIONSHIP, Sanction #: 109-01            
                     George Mason University, Fairfax, VA                      
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 23.96   4/13/2003 Petra Adamkova                               
        NATL: ! 23.89   4/19/1998 JANET MAYVILLE                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sundberg, Alison          24 CUBU                   26.00      26.44    9  
  2 Tracy, Meghan             23 CUBU                   30.00      29.09    7  
  3 Watson, Katie             22 CUBU                   30.10      29.89    6  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 54.18   4/23/2006 Stacy Peterson                               
        NATL: ! 50.67  11/20/2003 JESSICA FOSCHI                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wessel, Alexandra         19 CUBU                   53.50      54.29    9  
                  26.31       54.29 (27.98)                                        
  2 Sundberg, Alison          24 CUBU                   57.00      55.25    7  
                  26.76       55.25 (28.49)                                        
  3 Young-Hyman, Chloe        24 CUBU                   59.00    1:00.12    6  
                  28.72     1:00.12 (31.40)                                        
  4 Avgerinos, Katherine      24 CUBU                      NT    1:02.69    5  
                  29.11     1:02.69 (33.58)                                        
  5 Tracy, Meghan             23 CUBU                 1:02.00    1:03.67    4  
                  30.80     1:03.67 (32.87)                                        
  6 Watson, Katie             22 CUBU                 1:12.00    1:07.41    3  
                  32.97     1:07.41 (34.44)                                        
  7 Hsin, Heart               24 RMST                 1:09.00    1:09.76    2  
                  32.76     1:09.76 (37.00)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:55.38    4/4/2004 Kelly Bowman                               
        NATL: ! 1:50.98    3/4/2001 RACHEL KOMISARZ                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sundberg, Alison          24 CUBU                 2:10.00    2:04.40    9  
                  29.65     1:01.35 (31.70)     1:33.03 (31.68)     2:04.40 (31.37)
  2 Tracy, Meghan             23 CUBU                 2:16.00    2:18.16    7  
                  32.08     1:06.98 (34.90)     1:43.19 (36.21)     2:18.16 (34.97)
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 5:12.23    4/4/2004 Kelly Bowman                               
        NATL: ! 4:49.97  10/25/2003 JESSICA FOSCHI                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sundberg, Alison          24 CUBU                 7:00.00    5:59.23    9  
                  32.38     1:08.02 (35.64)     1:44.82 (36.80)     2:21.42 (36.60)
        2:58.70 (37.28)     3:35.98 (37.28)     4:13.11 (37.13)     4:50.15 (37.04)
        5:24.63 (34.48)     5:59.23 (34.60)                                        
  2 Tracy, Meghan             23 CUBU                 6:00.00    6:22.85    7  
                  34.47     1:13.04 (38.57)     1:52.62 (39.58)     2:31.59 (38.97)
        3:10.73 (39.14)     3:49.12 (38.39)     4:27.40 (38.28)     5:05.84 (38.44)
        5:44.89 (39.05)     6:22.85 (37.96)                                        
  3 Avgerinos, Katherine      24 CUBU                 8:00.00    6:31.17    6  
                  34.55     1:13.39 (38.84)     1:53.29 (39.90)     2:33.25 (39.96)
        3:13.31 (40.06)     3:52.85 (39.54)     4:32.92 (40.07)     5:13.27 (40.35)
        5:53.24 (39.97)     6:31.17 (37.93)                                        
 
Women 18-24 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 10:57.68    5/1/1994 Laura Antonietta                          
        NATL: ! 10:29.13   3/11/2000 SARA SCHWEITZER                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tracy, Meghan             23 CUBU                13:30.00   13:04.41    9  
                  34.50     1:12.93 (38.43)     1:52.26 (39.33)     2:32.45 (40.19)
        3:12.44 (39.99)     3:52.60 (40.16)     4:32.59 (39.99)     5:13.24 (40.65)
        5:53.11 (39.87)     6:33.73 (40.62)     7:13.43 (39.70)     7:53.36 (39.93)
        8:33.20 (39.84)     9:13.85 (40.65)     9:54.61 (40.76)    10:33.96 (39.35)
       11:12.66 (38.70)    11:50.80 (38.14)    12:28.15 (37.35)    13:04.41 (36.26)
 
Women 18-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 18:41.96   4/23/2006 Eliz. Schlicher                           
        NATL: ! 17:31.70        1987 KAREN BURTON                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, Amy             24 CUBU                25:00.00   22:59.95    9  
                  35.80     1:14.16 (38.36)     1:53.82 (39.66)     2:34.50 (40.68)
        3:16.07 (41.57)     3:57.91 (41.84)     4:39.69 (41.78)     5:21.56 (41.87)
        6:04.15 (42.59)     6:46.79 (42.64)     7:29.74 (42.95)     8:12.33 (42.59)
        8:55.10 (42.77)     9:36.92 (41.82)    10:19.19 (42.27)    11:01.42 (42.23)
       11:43.80 (42.38)    12:25.94 (42.14)    13:07.70 (41.76)    13:49.96 (42.26)
       14:32.41 (42.45)    15:15.32 (42.91)    15:58.20 (42.88)    16:40.55 (42.35)
       17:22.75 (42.20)    18:05.60 (42.85)    18:48.19 (42.59)    19:30.91 (42.72)
       20:13.27 (42.36)    20:55.88 (42.61)    21:38.42 (42.54)    22:20.08 (41.66)
       22:59.95 (39.87)
  2 Mauldin, Lindsay          23 CUBU                27:45.00   26:31.68    7  
                  43.57     1:29.59 (46.02)     2:16.76 (47.17)     3:03.92 (47.16)
        3:51.38 (47.46)     4:39.05 (47.67)     5:26.91 (47.86)     6:15.28 (48.37)
        7:04.63 (49.35)     7:54.44 (49.81)     8:43.20 (48.76)     9:31.99 (48.79)
       10:21.33 (49.34)    11:10.52 (49.19)    12:00.47 (49.95)    12:48.77 (48.30)
       13:37.19 (48.42)    14:26.23 (49.04)    15:15.34 (49.11)    16:04.82 (49.48)
       16:54.53 (49.71)    17:44.26 (49.73)    18:32.87 (48.61)    19:21.36 (48.49)
       20:11.22 (49.86)    21:00.17 (48.95)    21:48.24 (48.07)    22:36.75 (48.51)
       23:24.92 (48.17)    24:13.23 (48.31)    25:00.59 (47.36)    25:47.22 (46.63)
       26:31.68 (44.46)
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 27.60   4/23/2006 Stacy Peterson                               
        NATL: ! 26.47   4/19/1998 JESSICA TONG                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sundberg, Alison          24 CUBU                   31.00      31.04    9  
  2 Watson, Katie             22 CUBU                   42.30      37.79    7  
 
Women 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:13.30   4/23/2006 Stacy Peterson                             
        NATL: ! 1:59.22   4/30/2000 SARA SCHWEITZER                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moughty, Kaitlin          24 REDT                 2:15.50    2:08.47Z   9  
                  30.66     1:02.95 (32.29)     1:35.28 (32.33)     2:08.47 (33.19)
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 30.06   4/13/2003 Petra Adamkova                               
        NATL: ! 29.69   4/25/2004 ALISSA DAVIES                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moughty, Kaitlin          24 REDT                   36.50      33.83    9  
  2 Sundberg, Alison          24 CUBU                   34.00      34.49    7  
  3 Young-Hyman, Chloe        24 CUBU                   38.00      35.58    6  
  4 Watson, Katie             22 CUBU                   40.10      39.41    5  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:06.88    4/4/2004 Jillian Martin                             
        NATL: ! 1:02.86   5/18/2003 RILEY MANTS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sundberg, Alison          24 CUBU                 1:14.00    1:15.27    9  
                  35.54     1:15.27 (39.73)                                        
  2 Tracy, Meghan             23 CUBU                 1:20.00    1:21.03    7  
                  38.47     1:21.03 (42.56)                                        
  3 Watson, Katie             22 CUBU                 1:49.50    1:25.26    6  
                  40.45     1:25.26 (44.81)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:35.02    5/5/1996 C. Radcliff                                
        NATL: ! 2:14.90   5/18/2003 RILEY MANTS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tracy, Meghan             23 CUBU                 3:00.00    2:50.51    9  
                  39.85     1:23.37 (43.52)     2:07.48 (44.11)     2:50.51 (43.03)
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 26.49   4/13/2003 Petra Adamkova                               
        NATL: ! 25.46   4/30/2000 JENNIFER BROOKS                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Norris, Erika             24 CUBU                   28.00      27.35    9  
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 59.63    5/5/1996 Amity Hall                                   
        NATL: ! 55.63   4/13/2008 LAURA DAVIS                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Norris, Erika             24 CUBU                 1:01.00      59.64    9  
                  28.18       59.64 (31.46)                                        
  2 Wessel, Alexandra         19 CUBU                 1:00.00    1:03.61    7  
                  29.76     1:03.61 (33.85)                                        
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:01.12   4/23/2006 Stacy Peterson                             
        NATL: !   58.34   4/13/2008 LAURA DAVIS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sundberg, Alison          24 CUBU                 1:06.00    1:05.55    9  
                  31.54     1:05.55 (34.01)                                        
  2 Tracy, Meghan             23 CUBU                 1:15.00    1:15.61    7  
                  36.63     1:15.61 (38.98)                                        
  3 Watson, Katie             22 CUBU                 1:20.10    1:17.24    6  
                  36.15     1:17.24 (41.09)                                        
 
Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:16.72   4/23/2006 Kate Wrenshall                             
        NATL: ! 2:05.30   4/30/2000 SARA SCHWEITZER                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Norris, Erika             24 CUBU                 2:16.50    2:14.25Z   9  
                  27.85     1:02.32 (34.47)     1:42.62 (40.30)     2:14.25 (31.63)
  2 Hsin, Heart               24 RMST                 3:03.00    2:59.18    7  
                  36.28     1:23.73 (47.45)     2:17.73 (54.00)     2:59.18 (41.45)
 
Women 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 4:48.49   4/21/2002 Marie Tomarelli                            
        NATL: ! 4:18.37   4/30/2000 SARA SCHWEITZER                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Norris, Erika             24 CUBU                 4:55.00    4:45.92Z   9  
                  29.17     1:02.23 (33.06)     1:40.45 (38.22)     2:17.80 (37.35)
        2:58.61 (40.81)     3:39.87 (41.26)     4:13.89 (34.02)     4:45.92 (32.03)
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 23.16   4/24/2005 Petra Martin                                 
        NATL: ! 23.16   4/24/2005 PETRA MARTIN                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, Stacy           27 CUBU                   25.20      24.77    9  
  2 O'Reilly, Jennifer        29 RMST                   25.81      24.79    7  
  3 Grover, Mollie            28 TERR                   25.90      25.84    6  
  4 Vukmanic, Jill            25 OCSC                   25.90      25.89    5  
  5 Bina, Rebekah             29 CUBU                   30.00      27.44    4  
  6 Plummer, Stephanie        26 1776                   28.50      28.06    3  
  7 Hathaway, Sherye          25 TCYS                   29.79      28.17    2  
  8 Yu, Melanie               27 GMUP                   28.50      28.75    1  
  9 Harrison, Doracy          28 NCMS                   28.96      29.18  
 10 Fleckenstein, Karen       25 MARY                   29.00      29.68  
 11 Blakney, Robin            27 VMST                   33.00      32.21  
 12 Palumbo, Jill             29 WAVA                      NT      32.58  
 13 Czapracki, Allison        25 VMST                   32.30      33.49  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 53.31   4/23/2006 Kelly Bowman                                 
        NATL: ! 50.80   3/16/2003 LOUISE JOHNCKE                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Reilly, Jennifer        29 RMST                   55.29      53.07Z   9  
                  26.29       53.07 (26.78)                                        
  2 Lengle, Alyssa            26 ARMS                   54.81      54.09    7  
                  26.29       54.09 (27.80)                                        
  3 Peterson, Stacy           27 CUBU                   54.00      54.40    6  
                  26.34       54.40 (28.06)                                        
  4 Vukmanic, Jill            25 OCSC                   56.50      56.50    5  
                  27.17       56.50 (29.33)                                        
  5 Bina, Rebekah             29 CUBU                 1:00.00      58.59    4  
  6 Verdin, Erica             25 ALEX                 1:00.28    1:01.12    3  
  7 Yu, Melanie               27 GMUP                 1:02.00    1:01.84    2  
                  29.42     1:01.84 (32.42)                                        
  8 Plummer, Stephanie        26 1776                 1:05.00    1:03.76    1  
                  30.01     1:03.76 (33.75)                                        
  9 Fleckenstein, Karen       25 MARY                 1:05.00    1:05.99  
                  31.35     1:05.99 (34.64)                                        
 10 Campbell, Megan           27 ANCM                 1:10.89    1:06.71  
                  32.21     1:06.71 (34.50)                                        
 11 Blakney, Robin            27 VMST                 1:10.00    1:09.97  
                  34.15     1:09.97 (35.82)                                        
 12 Palumbo, Jill             29 WAVA                      NT    1:13.17  
                  35.41     1:13.17 (37.76)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:56.79   4/23/2006 Kelly Bowman                               
        NATL: ! 1:48.80   5/20/2001 LIMIN LIU                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Reilly, Jennifer        29 RMST                 2:01.97    1:56.57Z   9  
                  28.11       57.28 (29.17)     1:27.04 (29.76)     1:56.57 (29.53)
  2 Lengle, Alyssa            26 ARMS                 1:58.49    1:56.83    7  
                  27.85       57.19 (29.34)     1:27.26 (30.07)     1:56.83 (29.57)
  3 Verdin, Erica             25 ALEX                 2:09.13    2:10.08    6  
                  31.11     1:03.48 (32.37)     1:36.45 (32.97)     2:10.08 (33.63)
  4 Fleckenstein, Karen       25 MARY                 2:20.00    2:25.65    5  
                  32.62     1:09.15 (36.53)     1:47.38 (38.23)     2:25.65 (38.27)
  5 Campbell, Megan           27 ANCM                 2:30.06    2:26.45    4  
                  34.74     1:12.12 (37.38)     1:50.18 (38.06)     2:26.45 (36.27)
  6 Teaford, April            25 UNAT                 2:46.00    2:28.78    3  
                  31.34     1:07.75 (36.41)     1:47.63 (39.88)     2:28.78 (41.15)
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 5:15.79   4/23/2006 Kelly Bowman                               
        NATL: ! 4:49.88    1/3/1996 SHEILA TAORMINA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lengle, Alyssa            26 ARMS                 5:15.31    5:15.71Z   9  
                  28.40       59.02 (30.62)     1:29.92 (30.90)     2:01.64 (31.72)
        2:33.79 (32.15)     3:06.12 (32.33)     3:38.39 (32.27)     4:11.02 (32.63)
        4:43.69 (32.67)     5:15.71 (32.02)                                        
  2 Hamilton, Allyson         27 RMST                 6:15.00    5:30.24    7  
                  30.03     1:02.64 (32.61)     1:36.18 (33.54)     2:10.08 (33.90)
        2:43.83 (33.75)     3:17.68 (33.85)     3:51.56 (33.88)     4:25.20 (33.64)
        4:57.89 (32.69)     5:30.24 (32.35)                                        
  3 Fry, Jessica              29 RMST                 6:04.38    5:59.90    6  
                  32.34     1:07.68 (35.34)     1:43.49 (35.81)     2:19.54 (36.05)
        2:56.23 (36.69)     3:33.64 (37.41)     4:11.13 (37.49)     4:48.44 (37.31)
        5:25.43 (36.99)     5:59.90 (34.47)                                        
  4 Yu, Melanie               27 GMUP                 6:27.00    6:11.58    5  
                  32.15     1:09.07 (36.92)     1:46.83 (37.76)     2:25.38 (38.55)
        3:03.81 (38.43)     3:41.69 (37.88)     4:19.52 (37.83)     4:57.37 (37.85)
        5:34.89 (37.52)     6:11.58 (36.69)                                        
  5 Campbell, Megan           27 ANCM                 6:45.12    6:37.82    4  
                  36.23     1:15.24 (39.01)     1:54.70 (39.46)     2:34.96 (40.26)
        3:16.46 (41.50)     3:57.98 (41.52)     4:39.38 (41.40)     5:20.35 (40.97)
        6:01.05 (40.70)     6:37.82 (36.77)                                        
 
Women 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 10:53.65   4/13/2003 Amanda Pagon                              
        NATL: ! 10:12.34   3/19/1994 LISA HAZEN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fry, Jessica              29 RMST                12:36.09   12:29.34    9  
                  33.55     1:09.65 (36.10)     1:47.20 (37.55)     2:24.25 (37.05)
        3:01.45 (37.20)     3:39.07 (37.62)     4:16.89 (37.82)     4:54.70 (37.81)
        5:32.62 (37.92)     6:10.81 (38.19)     6:48.69 (37.88)     7:26.72 (38.03)
        8:04.80 (38.08)     8:42.99 (38.19)     9:21.15 (38.16)     9:59.78 (38.63)
       10:37.93 (38.15)    11:15.71 (37.78)    11:53.43 (37.72)    12:29.34 (35.91)
  2 Racicot, Jaclyn           29 CUBU                22:00.00   15:17.36    7  
                  39.86     1:23.16 (43.30)     2:08.86 (45.70)     2:55.06 (46.20)
        3:41.37 (46.31)     4:28.58 (47.21)     5:16.07 (47.49)     6:03.45 (47.38)
        6:51.07 (47.62)     7:38.43 (47.36)     8:25.24 (46.81)     9:12.41 (47.17)
        9:58.60 (46.19)    10:44.91 (46.31)    11:31.47 (46.56)    12:17.35 (45.88)
       13:03.05 (45.70)    13:48.78 (45.73)    14:34.07 (45.29)    15:17.36 (43.29)
  3 Ryan, Katherine           26 CUBU                19:00.00   17:02.19    6  
                  43.85     1:31.62 (47.77)     2:22.21 (50.59)     3:12.43 (50.22)
        4:03.70 (51.27)     4:54.03 (50.33)     5:45.70 (51.67)     6:38.11 (52.41)
        7:30.07 (51.96)     8:23.33 (53.26)     9:14.70 (51.37)    10:07.45 (52.75)
       11:00.10 (52.65)    11:53.49 (53.39)    12:45.79 (52.30)    13:38.24 (52.45)
       14:30.76 (52.52)    15:22.33 (51.57)    16:13.62 (51.29)    17:02.19 (48.57)
  4 Rooney, Meghan            27 CUBU                24:00.00   17:18.75    5  
                  47.76     1:39.02 (51.26)     2:31.15 (52.13)     3:23.45 (52.30)
        4:16.69 (53.24)     5:09.46 (52.77)     6:01.01 (51.55)     6:53.67 (52.66)
        7:47.21 (53.54)     8:40.64 (53.43)     9:32.25 (51.61)    10:24.48 (52.23)
       11:15.95 (51.47)    12:09.69 (53.74)    13:02.67 (52.98)    13:55.52 (52.85)
       14:48.11 (52.59)    15:40.25 (52.14)    16:32.57 (52.32)    17:18.75 (46.18)
  5 Harris, Alaina            29 CUBU                28:00.00   23:12.56    4  
 
Women 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 18:05.58    5/9/1993 Laurie Hug                                
        NATL: ! 16:50.17   5/19/1991 KAREN BURTON                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Busch, Courtney           27 TERR                19:59.00   19:51.06    9  
                  32.06     1:05.89 (33.83)     1:40.63 (34.74)     2:15.37 (34.74)
        2:50.04 (34.67)     3:25.02 (34.98)     4:00.21 (35.19)     4:35.65 (35.44)
        5:11.21 (35.56)     5:47.23 (36.02)     6:23.11 (35.88)     6:59.29 (36.18)
        7:35.46 (36.17)     8:11.95 (36.49)     8:48.52 (36.57)     9:25.13 (36.61)
       10:01.75 (36.62)    10:38.61 (36.86)    11:15.46 (36.85)    11:52.26 (36.80)
       12:29.22 (36.96)    13:06.09 (36.87)    13:42.91 (36.82)    14:19.99 (37.08)
       14:56.97 (36.98)    15:34.03 (37.06)    16:10.83 (36.80)    16:47.84 (37.01)
       17:24.72 (36.88)    18:01.47 (36.75)    18:38.59 (37.12)    19:15.15 (36.56)
       19:51.06 (35.91)
  2 Rafer, Carrie             26 CUBU                25:00.00   21:37.70    7  
                  34.52     1:13.12 (38.60)     1:52.84 (39.72)     2:32.84 (40.00)
        3:12.62 (39.78)     3:52.15 (39.53)     4:32.30 (40.15)     5:12.14 (39.84)
        5:51.67 (39.53)     6:31.34 (39.67)     7:11.17 (39.83)     7:50.49 (39.32)
        8:30.42 (39.93)     9:10.05 (39.63)     9:50.00 (39.95)    10:29.73 (39.73)
       11:09.71 (39.98)    11:49.42 (39.71)    12:29.07 (39.65)    13:08.38 (39.31)
       13:47.71 (39.33)    14:27.25 (39.54)    15:06.99 (39.74)    15:47.07 (40.08)
       16:26.45 (39.38)    17:05.82 (39.37)    17:45.33 (39.51)    18:24.95 (39.62)
       19:04.49 (39.54)    19:43.57 (39.08)    20:22.26 (38.69)    21:01.25 (38.99)
       21:37.70 (36.45)
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 28.15   4/15/2007 Stacy Peterson                               
        NATL: ! 25.98   5/16/1999 MARY EDWARDS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, Stacy           27 CUBU                   27.50      27.51Z   9  
  2 Shpaizer, Tal             26 REDT                   28.47      28.78    7  
  3 Grover, Mollie            28 TERR                   29.67      29.90    6  
  4 Coleman, Jillian          28 RMST                   32.17      30.73    5  
  5 Blocker, Vicki            25 RICE                   30.50      30.83    4  
  6 Vukmanic, Jill            25 OCSC                   30.00      30.87    3  
  7 Fry, Jessica              29 RMST                   32.13      31.01    2  
  8 Plummer, Stephanie        26 1776                   33.64      32.98    1  
  9 Blakney, Robin            27 VMST                   44.00      38.48  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 59.56   4/15/2007 Stacey Peterson                              
        NATL: ! 56.28   5/16/1999 MARY EDWARDS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, Stacy           27 CUBU                 1:00.00    1:00.45    9  
                  29.50     1:00.45 (30.95)                                        
  2 Lengle, Alyssa            26 ARMS                 1:01.68    1:00.52    7  
                  29.93     1:00.52 (30.59)                                        
  3 Shpaizer, Tal             26 REDT                 1:01.42    1:00.65    6  
                  30.20     1:00.65 (30.45)                                        
  4 Fry, Jessica              29 RMST                 1:12.03    1:07.38    5  
                  33.36     1:07.38 (34.02)                                        
  5 Blocker, Vicki            25 RICE                 1:03.50    1:07.45    4  
                  32.59     1:07.45 (34.86)                                        
  6 Plummer, Stephanie        26 1776                 1:11.00    1:08.53    3  
                  33.54     1:08.53 (34.99)                                        
  7 Harrison, Doracy          28 NCMS                 1:10.56    1:11.24    2  
                  34.52     1:11.24 (36.72)                                        
  8 Fleckenstein, Karen       25 MARY                 1:15.00    1:11.55    1  
                  34.51     1:11.55 (37.04)                                        
  9 Campbell, Megan           27 ANCM                 1:21.82    1:19.09  
                  39.08     1:19.09 (40.01)                                        
 10 Palumbo, Jill             29 WAVA                      NT    1:19.66  
                  39.48     1:19.66 (40.18)                                        
 11 Blakney, Robin            27 VMST                 1:30.00    1:25.16  
                  41.22     1:25.16 (43.94)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:11.89   4/12/2008 Alyssa Lengle, ARMS-PV                     
        NATL: ! 2:00.57   5/22/2005 PAMELA HANSON                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lengle, Alyssa            26 ARMS                 2:10.88    2:08.40Z   9  
                  30.82     1:02.64 (31.82)     1:35.49 (32.85)     2:08.40 (32.91)
  2 Shpaizer, Tal             26 REDT                 2:12.87    2:09.32Z   7  
                  30.52     1:03.24 (32.72)     1:36.76 (33.52)     2:09.32 (32.56)
  3 Grover, Mollie            28 TERR                 2:13.44    2:13.82    6  
                  31.98     1:05.71 (33.73)     1:39.75 (34.04)     2:13.82 (34.07)
  4 Blocker, Vicki            25 RICE                 2:18.00    2:16.90    5  
                  32.00     1:05.83 (33.83)     1:40.83 (35.00)     2:16.90 (36.07)
  5 Verdin, Erica             25 ALEX                 2:20.30    2:27.81    4  
                  35.09     1:12.12 (37.03)     1:49.72 (37.60)     2:27.81 (38.09)
  6 Fry, Jessica              29 RMST                 2:36.30    2:29.13    3  
                  36.30     1:14.42 (38.12)     1:52.12 (37.70)     2:29.13 (37.01)
  7 Fleckenstein, Karen       25 MARY                 2:30.00    2:37.80    2  
                  36.07     1:15.38 (39.31)     1:56.27 (40.89)     2:37.80 (41.53)
  8 Palumbo, Jill             29 WAVA                      NT    2:50.42    1  
                  40.40     1:23.00 (42.60)     2:07.57 (44.57)     2:50.42 (42.85)
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 30.03   4/24/2005 Petra Martin                                 
        NATL: ! 29.46    5/4/2008 LAURA HOLT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brielmaier, Jen           26 RMST                   32.32      32.02    9  
  2 Blocker, Vicki            25 RICE                   36.00      36.58    7  
  3 Plummer, Stephanie        26 1776                   38.50      38.08    6  
  4 Blakney, Robin            27 VMST                   44.00      38.36    5  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:08.69   4/12/2008 Jennifer Brielmaier, RMST-PV               
        NATL: ! 1:04.17   4/21/2002 ANDREA PACKARD                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brielmaier, Jen           26 RMST                 1:10.10    1:08.57Z   9  
                  31.92     1:08.57 (36.65)                                        
  2 Lengle, Alyssa            26 ARMS                 1:17.49    1:15.08    7  
                  35.80     1:15.08 (39.28)                                        
  3 Welsh, Courtney           29 ANCM                 1:18.00    1:16.85    6  
                  36.24     1:16.85 (40.61)                                        
  4 Blakney, Robin            27 VMST                 1:25.00    1:22.97    5  
                  39.93     1:22.97 (43.04)                                        
  5 Czapracki, Allison        25 VMST                 1:29.41    1:29.29    4  
                  41.98     1:29.29 (47.31)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:30.49   4/13/2003 M.L. Middlemore                            
        NATL: ! 2:17.94   4/21/2002 ANDREA PACKARD                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brielmaier, Jen           26 RMST                 2:32.32    2:32.52    9  
                  33.69     1:11.27 (37.58)     1:51.47 (40.20)     2:32.52 (41.05)
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 25.83   4/24/2005 Petra Martin                                 
        NATL: ! 24.46   4/25/2004 NADINE ROLLAND                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, Stacy           27 CUBU                   27.50      27.04    9  
  2 Shpaizer, Tal             26 REDT                   27.66      27.20    7  
  3 Coleman, Jillian          28 RMST                   28.16      27.64    6  
  4 O'Reilly, Jennifer        29 RMST                   28.91      27.71    5  
  5 Vukmanic, Jill            25 OCSC                   27.90      27.74    4  
  6 Grover, Mollie            28 TERR                   28.52      28.48    3  
  7 Verdin, Erica             25 ALEX                   29.85      29.49    2  
  8 Harrison, Doracy          28 NCMS                   30.03      30.08    1  
  9 Blocker, Vicki            25 RICE                   28.00      30.60  
 10 Hathaway, Sherye          25 TCYS                   31.58      30.96  
 11 Bina, Rebekah             29 CUBU                   32.00      31.10  
 12 Teaford, April            25 UNAT                   39.05      33.62  
 13 Palumbo, Jill             29 WAVA                      NT      37.13  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 1:00.59    5/8/1990 Lisa Marlow                                
        NATL: !   54.03   5/20/2001 LIMIN LIU                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shpaizer, Tal             26 REDT                 1:00.26      59.59Z   9  
                  28.29       59.59 (31.30)                                        
  2 O'Reilly, Jennifer        29 RMST                 1:03.31    1:01.64    7  
                  29.14     1:01.64 (32.50)                                        
  3 Vukmanic, Jill            25 OCSC                 1:02.00    1:02.16    6  
                  29.16     1:02.16 (33.00)                                        
  4 Coleman, Jillian          28 RMST                 1:03.07    1:02.74    5  
                  28.84     1:02.74 (33.90)                                        
  5 Bina, Rebekah             29 CUBU                 1:10.00    1:08.82    4  
                  31.95     1:08.82 (36.87)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 2:15.92    5/8/1990 Lisa Marlow                                
        NATL: ! 1:57.84   5/20/2001 LIMIN LIU                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coleman, Jillian          28 RMST                 2:20.00    2:33.86    9  
                  30.92     1:07.78 (36.86)     1:48.02 (40.24)     2:33.86 (45.84)
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 59.53   4/24/2005 Petra Martin                                 
        NATL: ! 56.76   5/20/2001 LIMIN LIU                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, Stacy           27 CUBU                 1:00.00    1:01.38    9  
                  27.87     1:01.38 (33.51)                                        
  2 Lengle, Alyssa            26 ARMS                 1:03.96    1:02.81    7  
                  29.19     1:02.81 (33.62)                                        
  3 Shpaizer, Tal             26 REDT                 1:03.80    1:03.42    6  
                  28.84     1:03.42 (34.58)                                        
  4 Brielmaier, Jen           26 RMST                 1:05.30    1:03.96    5  
                  30.20     1:03.96 (33.76)                                        
  5 Grover, Mollie            28 TERR                 1:05.69    1:04.50    4  
                  29.82     1:04.50 (34.68)                                        
  6 Vukmanic, Jill            25 OCSC                 1:06.50    1:05.43    3  
                  30.72     1:05.43 (34.71)                                        
  7 Coleman, Jillian          28 RMST                 1:08.80    1:06.58    2  
                  30.38     1:06.58 (36.20)                                        
  8 Bina, Rebekah             29 CUBU                 1:10.00    1:08.87    1  
                  31.27     1:08.87 (37.60)                                        
  9 Blocker, Vicki            25 RICE                 1:07.00    1:10.00  
                  31.01     1:10.00 (38.99)                                        
 10 Fry, Jessica              29 RMST                 1:13.55    1:10.12  
                  31.79     1:10.12 (38.33)                                        
 11 Harrison, Doracy          28 NCMS                 1:12.08    1:10.14  
                  31.63     1:10.14 (38.51)                                        
 12 Welsh, Courtney           29 ANCM                 1:12.00    1:11.78  
                  33.57     1:11.78 (38.21)                                        
 13 Yu, Melanie               27 GMUP                 1:14.00    1:13.73  
                  33.41     1:13.73 (40.32)                                        
 14 Blakney, Robin            27 VMST                 1:25.00    1:18.44  
                  38.66     1:18.44 (39.78)                                        
 15 Hathaway, Sherye          25 TCYS                 1:20.79    1:18.53  
                  36.71     1:18.53 (41.82)                                        
 16 Teaford, April            25 UNAT                 1:40.00    1:19.17  
                  37.75     1:19.17 (41.42)                                        
 17 Palumbo, Jill             29 WAVA                      NT    1:21.78  
                  37.82     1:21.78 (43.96)                                        
 18 Czapracki, Allison        25 VMST                 1:24.24    1:26.68  
                  42.50     1:26.68 (44.18)                                        
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:15.34    5/5/1996 E. Maresca-Ortof                           
        NATL: ! 2:03.94   2/11/2006 ALLISON WAGNER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Reilly, Jennifer        29 RMST                 2:21.24    2:16.45    9  
                  31.04     1:06.36 (35.32)     1:46.50 (40.14)     2:16.45 (29.95)
  2 Vukmanic, Jill            25 OCSC                 2:20.00    2:21.21    7  
                  29.59     1:06.70 (37.11)     1:48.99 (42.29)     2:21.21 (32.22)
  3 Blocker, Vicki            25 RICE                 2:19.00    2:24.57    6  
                  29.63     1:05.35 (35.72)     1:49.40 (44.05)     2:24.57 (35.17)
  4 Verdin, Erica             25 ALEX                 2:28.74    2:28.50    5  
                  30.48     1:09.00 (38.52)     1:53.71 (44.71)     2:28.50 (34.79)
 
Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 4:44.80   4/14/1991 Amy Alexander                              
        NATL: ! 4:21.52   5/22/2005 KASEY HARRIS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hamilton, Allyson         27 RMST                 6:00.00    4:52.91    9  
                  30.47     1:05.88 (35.41)     1:44.55 (38.67)     2:22.61 (38.06)
        3:04.28 (41.67)     3:46.57 (42.29)     4:20.38 (33.81)     4:52.91 (32.53)
  2 Blocker, Vicki            25 RICE                 4:55.00    5:01.15    7  
                  31.33     1:07.08 (35.75)     1:45.13 (38.05)     2:22.08 (36.95)
        3:06.37 (44.29)     3:51.28 (44.91)     4:26.80 (35.52)     5:01.15 (34.35)
  3 Verdin, Erica             25 ALEX                 5:05.30    5:16.71    6  
                  32.48     1:10.68 (38.20)     1:51.36 (40.68)     2:30.94 (39.58)
        3:17.87 (46.93)     4:05.32 (47.45)     4:41.09 (35.77)     5:16.71 (35.62)
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 24.89    5/9/1993 Liz Hobbs                                    
        NATL: ! 22.86   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Petra             30 GMUP                   25.00      24.04Z   9  
  2 Tuomey, Liz               31 CUBU                   26.86      25.05    7  
  3 Hatakeyama, Chio          34 UNAT                   26.72      26.84    6  
  4 Stump, Karen              30 UNAT                   27.50      27.61    5  
  5 Whitney, Kami             31 WAVA                   29.11      29.01    4  
  6 Chen, Jessica             32 UNAT                   28.40      30.17    3  
  7 West, Christina           32 DCAC                   31.40      32.04    2  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 54.22    5/1/1994 Liz Hobbs                                    
        NATL: ! 50.73   5/16/1999 ANGEL MARTINO                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Petra             30 GMUP                   56.00      52.34Z   9  
                  25.05       52.34 (27.29)                                        
  2 Tuomey, Liz               31 CUBU                   57.36      54.75    7  
                  26.58       54.75 (28.17)                                        
  3 Kagy-Schwartz, Michelle   33 1776                   57.23      55.39    6  
                  27.08       55.39 (28.31)                                        
  4 Hatakeyama, Chio          34 UNAT                   58.24      58.18    5  
                  28.19       58.18 (29.99)                                        
  5 Frisch, Alexandria        30 REDT                 1:00.45      59.91    4  
  6 Carmean, Jennifer         33 RSFM                 1:01.69    1:03.08    3  
                  29.92     1:03.08 (33.16)                                        
  7 Whitney, Kami             31 WAVA                 1:06.33    1:05.85    2  
                  31.01     1:05.85 (34.84)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:57.76    5/2/1999 Laurie Hug                                 
        NATL: ! 1:51.40   5/18/2003 KATRINA RADKE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kagy-Schwartz, Michelle   33 1776                 2:01.71    1:59.13    9  
                  28.29       58.23 (29.94)     1:28.61 (30.38)     1:59.13 (30.52)
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 5:11.06    4/2/2000 Laurie Hug                                 
        NATL: ! 4:59.08   5/12/1996 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kagy-Schwartz, Michelle   33 1776                 5:20.14    5:20.28    9  
                  29.92     1:01.88 (31.96)     1:34.00 (32.12)     2:06.68 (32.68)
        2:39.80 (33.12)     3:12.27 (32.47)     3:44.55 (32.28)     4:17.18 (32.63)
        4:49.49 (32.31)     5:20.28 (30.79)                                        
 
Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 10:32.92    4/2/2000 Laurie Hug                                
        NATL: ! 10:16.36   3/13/1999 LISA HAZEN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kagy-Schwartz, Michelle   33 1776                11:21.37   11:06.53    9  
                  30.01     1:02.67 (32.66)     1:35.60 (32.93)     2:08.40 (32.80)
        2:41.31 (32.91)     3:14.37 (33.06)     3:47.50 (33.13)     4:21.00 (33.50)
        4:54.65 (33.65)     5:28.24 (33.59)     6:01.81 (33.57)     6:35.40 (33.59)
        7:09.02 (33.62)     7:42.51 (33.49)     8:16.41 (33.90)     8:50.44 (34.03)
        9:24.67 (34.23)     9:59.04 (34.37)    10:33.27 (34.23)    11:06.53 (33.26)
  2 Sleger, Christine         31 CUBU                13:00.00   12:24.62    7  
                  32.58     1:08.14 (35.56)     1:44.64 (36.50)     2:21.36 (36.72)
        2:58.49 (37.13)     3:36.32 (37.83)     4:13.99 (37.67)     4:52.01 (38.02)
        5:29.85 (37.84)     6:07.72 (37.87)     6:45.53 (37.81)     7:23.22 (37.69)
        8:01.09 (37.87)     8:38.76 (37.67)     9:16.40 (37.64)     9:54.35 (37.95)
       10:32.12 (37.77)    11:10.24 (38.12)    11:48.07 (37.83)    12:24.62 (36.55)
  3 Hylander, Devon           32 ALEX                14:08.00   12:46.20    6  
                  32.92     1:08.24 (35.32)     1:44.49 (36.25)     2:22.09 (37.60)
        3:00.14 (38.05)     3:38.52 (38.38)     4:17.30 (38.78)     4:56.04 (38.74)
        5:34.79 (38.75)     6:13.95 (39.16)     6:53.27 (39.32)     7:32.83 (39.56)
        8:12.30 (39.47)     8:51.86 (39.56)     9:31.36 (39.50)    10:11.10 (39.74)
       10:50.79 (39.69)    11:30.32 (39.53)    12:09.42 (39.10)    12:46.20 (36.78)
  4 Westmeyer, Melody         32 CUBU                19:00.00   17:12.67    5  
                  44.19     1:30.85 (46.66)     2:22.57 (51.72)     3:14.83 (52.26)
        4:06.70 (51.87)     4:59.22 (52.52)     5:51.40 (52.18)     6:45.09 (53.69)
        7:38.28 (53.19)     8:31.87 (53.59)     9:25.40 (53.53)    10:18.97 (53.57)
       11:12.19 (53.22)    12:07.67 (55.48)    13:00.47 (52.80)    13:54.54 (54.07)
       14:47.02 (52.48)    15:39.10 (52.08)    16:28.42 (49.32)    17:12.67 (44.25)
  5 Cullenberg, Gretchen      32 CUBU                21:00.00   18:34.54    4  
                  48.45     1:41.04 (52.59)     2:33.85 (52.81)     3:26.70 (52.85)
        4:21.33 (54.63)     5:15.67 (54.34)     6:11.63 (55.96)     7:07.06 (55.43)
        8:03.41 (56.35)     9:00.31 (56.90)     9:57.79 (57.48)    10:55.41 (57.62)
       11:51.07 (55.66)    12:47.35 (56.28)    13:43.52 (56.17)    14:38.95 (55.43)
       15:35.19 (56.24)    16:30.50 (55.31)    17:25.03 (54.53)  18:34.54 (1:09.51)
  6 Chow, Janet               33 CUBU                22:00.00   23:41.86    3  
                1:02.91   2:08.24 (1:05.33)   3:15.54 (1:07.30)   4:24.64 (1:09.10)
      5:34.70 (1:10.06)   6:43.18 (1:08.48)   7:55.29 (1:12.11)   9:04.75 (1:09.46)
     10:14.65 (1:09.90)  11:23.42 (1:08.77)  12:33.44 (1:10.02)  13:44.60 (1:11.16)
     14:54.07 (1:09.47)  16:04.76 (1:10.69)  17:12.46 (1:07.70)  18:19.66 (1:07.20)
     19:25.55 (1:05.89)  20:31.50 (1:05.95)  21:33.61 (1:02.11)  23:41.86 (2:08.25)
 
Women 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 17:27.45    4/2/2000 Laurie Hug                                
        NATL: ! 17:07.52   5/23/1993 KAREN BURTON                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Poscharsky, Jana          30 CUBU                25:40.00   25:26.38    9  
                  40.85     1:23.69 (42.84)     2:07.69 (44.00)     2:51.98 (44.29)
        3:37.37 (45.39)     4:23.15 (45.78)     5:09.89 (46.74)     5:55.84 (45.95)
        6:42.17 (46.33)     7:29.15 (46.98)     8:15.30 (46.15)     9:01.21 (45.91)
        9:47.72 (46.51)    10:34.32 (46.60)    11:20.68 (46.36)    12:07.11 (46.43)
       12:54.68 (47.57)    13:41.10 (46.42)    14:27.75 (46.65)    15:15.20 (47.45)
       16:02.95 (47.75)    16:49.96 (47.01)    17:36.67 (46.71)    18:23.50 (46.83)
       19:11.82 (48.32)    19:59.25 (47.43)    20:46.66 (47.41)    21:33.96 (47.30)
       22:20.83 (46.87)    23:07.77 (46.94)    23:54.72 (46.95)    24:42.05 (47.33)
       25:26.38 (44.33)
  2 Mariani, Meredith         32 CUBU                26:15.00   26:55.36    7  
                  45.41     1:30.45 (45.04)     2:18.60 (48.15)     3:06.17 (47.57)
        3:55.33 (49.16)     4:44.06 (48.73)     5:33.90 (49.84)     6:23.07 (49.17)
        7:12.29 (49.22)     8:01.28 (48.99)     8:49.74 (48.46)     9:38.95 (49.21)
       10:28.14 (49.19)    11:17.07 (48.93)    12:05.93 (48.86)    12:55.42 (49.49)
       13:44.94 (49.52)    14:35.29 (50.35)    15:25.43 (50.14)    16:15.09 (49.66)
       17:05.38 (50.29)    17:55.51 (50.13)    18:45.14 (49.63)    19:34.03 (48.89)
       20:24.13 (50.10)    21:13.56 (49.43)    22:03.20 (49.64)    22:53.51 (50.31)
       23:42.72 (49.21)    24:31.61 (48.89)    25:20.22 (48.61)    26:08.92 (48.70)
       26:55.36 (46.44)
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 28.15    5/1/1994 Liz Hobbs                                    
        NATL: ! 25.73   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuomey, Liz               31 CUBU                   36.74      30.56    9  
  2 Cowden, Alyssa            32 CUBU                   31.42      30.98    7  
  3 Hatakeyama, Chio          34 UNAT                   32.64      31.88    6  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:00.05    5/9/1993 Zena Herrmann                              
        NATL: !   57.13    5/4/1996 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kagy-Schwartz, Michelle   33 1776                 1:07.53    1:07.17    9  
                  32.80     1:07.17 (34.37)                                        
  2 Cowden, Alyssa            32 CUBU                 1:05.84    1:08.31    7  
                  33.10     1:08.31 (35.21)                                        
  3 Chen, Jessica             32 UNAT                 1:11.31    1:13.30    6  
                  36.25     1:13.30 (37.05)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:07.61    5/9/1993 Zena Herrmann                              
        NATL: ! 1:59.93   2/19/1996 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cowden, Alyssa            32 CUBU                 2:27.52    2:25.30    9  
                  34.44     1:11.31 (36.87)     1:48.53 (37.22)     2:25.30 (36.77)
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 32.24   4/16/1989 Lisa Bennett                                 
        NATL: ! 28.48    5/4/2008 KATIE MCCLELLAND                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Petra             30 GMUP                   31.40      29.62Z   9  
  2 Hatakeyama, Chio          34 UNAT                   32.96      33.64    7  
  3 Frisch, Alexandria        30 REDT                   39.22      38.96    6  
  4 Ling, Wai Angel           30 UNAT                   59.00      54.80    5  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:10.00   4/13/2003 Cheryl Conlin                              
        NATL: ! 1:02.08    5/4/2008 KATIE MCCLELLAND                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hatakeyama, Chio          34 UNAT                 1:13.92    1:12.98    9  
                  34.75     1:12.98 (38.23)                                        
  2 West, Christina           32 DCAC                 1:24.00    1:23.90    7  
                  42.07     1:23.90 (41.83)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:33.28   4/22/2001 Belinda Martin                             
        NATL: ! 2:17.34   4/30/2000 WENKE HANSEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hatakeyama, Chio          34 UNAT                 2:43.71    2:37.13    9  
                  37.28     1:16.85 (39.57)     1:56.98 (40.13)     2:37.13 (40.15)
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 27.06    5/1/1994 Cindy Watts                                  
        NATL: ! 24.18   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Petra             30 GMUP                   26.00      26.43Z   9  
  2 Tuomey, Liz               31 CUBU                   29.47      27.36    7  
  3 Adams, Anne-Marie         32 CUBU                   27.90      29.28    6  
  4 Cowden, Alyssa            32 CUBU                   30.17      29.41    5  
  5 Stump, Karen              30 UNAT                   31.40      29.52    4  
  6 Whitney, Kami             31 WAVA                   33.80      33.09    3  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 59.60    5/1/1994 Cindy Watts                                  
        NATL: ! 55.01   5/16/1999 ANGEL MARTINO                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adams, Anne-Marie         32 CUBU                 1:00.00    1:01.38    9  
                  29.03     1:01.38 (32.35)                                        
  2 Cowden, Alyssa            32 CUBU                 1:05.29    1:05.35    7  
                  30.68     1:05.35 (34.67)                                        
  3 Stump, Karen              30 UNAT                 1:05.30    1:06.82    6  
                  31.64     1:06.82 (35.18)                                        
  4 Carmean, Jennifer         33 RSFM                 1:11.09    1:11.64    5  
                  33.54     1:11.64 (38.10)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 2:12.17   4/15/2007 Anne Marie Adams                           
        NATL: ! 2:03.46   5/12/1996 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adams, Anne-Marie         32 CUBU                 2:15.00    2:22.31    9  
                  31.24     1:05.51 (34.27)     1:41.89 (36.38)     2:22.31 (40.42)
  2 Stump, Karen              30 UNAT                 2:30.00    2:43.58    7  
                  33.69     1:12.25 (38.56)     1:55.45 (43.20)     2:43.58 (48.13)
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:02.24   4/14/1991 Tray Rossa                                 
        NATL: !   57.01   4/15/2000 ANGEL MARTINO                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hatakeyama, Chio          34 UNAT                 1:05.97    1:06.31    9  
                  31.06     1:06.31 (35.25)                                        
  2 Cowden, Alyssa            32 CUBU                 1:06.78    1:07.01    7  
                  30.56     1:07.01 (36.45)                                        
  3 Whitney, Kami             31 WAVA                 1:16.51    1:14.39    6  
                  32.50     1:14.39 (41.89)                                        
  4 West, Christina           32 DCAC                 1:19.00    1:18.73    5  
                  38.48     1:18.73 (40.25)                                        
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:13.54    5/9/1993 Zena Herrmann                              
        NATL: ! 2:04.30   5/12/1996 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cowden, Alyssa            32 CUBU                 2:28.33    2:27.18    9  
                  31.23     1:08.43 (37.20)     1:52.54 (44.11)     2:27.18 (34.64)
  2 Carmean, Jennifer         33 RSFM                 2:33.26    2:35.81    7  
                  32.91     1:11.68 (38.77)     1:58.31 (46.63)     2:35.81 (37.50)
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 24.62   4/21/2002 Fall Willeboordse                            
        NATL: ! 22.34   2/25/2007 DARA TORRES                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eldridge, Beth            39 MOVY                   23.89      24.86    9  
  2 Calkins, Sonja            36 RMST                   28.00      27.87    7  
  3 Burkart, Dana             37 1776                   28.50      28.00    6  
  4 Rawson, Laurelyn          37 CUBU                   27.50      28.18    5  
  5 Jacobson, Kristan         36 SQST                   29.70      28.98    4  
  6 Moore, Alison             38 VMST                   30.00      29.21    3  
  7 Farnan, Katherine         37 AMAM                   30.00      29.28    2  
  8 Maly, Cleary              39 SQST                   35.23      34.35    1  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 54.14    5/8/1990 Jacki Hirsty                                 
        NATL: ! 49.72   2/25/2007 DARA TORRES                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eldridge, Beth            39 MOVY                   53.41      55.31    9  
                  26.62       55.31 (28.69)                                        
  2 Calkins, Sonja            36 RMST                 1:02.00    1:00.23    7  
                  28.83     1:00.23 (31.40)                                        
  3 Burkart, Dana             37 1776                 1:06.00    1:02.42    6  
                  30.14     1:02.42 (32.28)                                        
  4 Jacobson, Kristan         36 SQST                 1:06.00    1:02.63    5  
                  29.38     1:02.63 (33.25)                                        
  5 Nord Mallard, Jennifer    36 CUBU                 1:07.00    1:02.98    4  
                  29.48     1:02.98 (33.50)                                        
  6 Rawson, Laurelyn          37 CUBU                 1:01.50    1:03.80    3  
                  30.38     1:03.80 (33.42)                                        
  7 Hinman, Melissa           35 GMUP                 1:05.00    1:05.23    2  
                  31.28     1:05.23 (33.95)                                        
  8 Farnan, Katherine         37 AMAM                 1:07.00    1:05.25    1  
                  31.81     1:05.25 (33.44)                                        
  9 Norrgard, Karen           38 RSFM                 1:05.79    1:05.80  
                  30.98     1:05.80 (34.82)                                        
 10 Schappert, Meghan         39 CUBU                 1:10.00    1:06.10  
                  32.08     1:06.10 (34.02)                                        
 11 Donahue, Beth             38 NCMS                 1:10.00    1:06.54  
                  32.11     1:06.54 (34.43)                                        
 12 Katsaros, Sheryl          39 RMST                 1:08.00    1:07.24  
                  32.24     1:07.24 (35.00)                                        
 13 Romero, Meg               35 SMMC                 1:10.00    1:15.69  
                  36.37     1:15.69 (39.32)                                        
 14 Maly, Cleary              39 SQST                 1:27.27    1:20.72  
                  38.06     1:20.72 (42.66)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:57.03   4/22/2001 Andrea Luallen                             
        NATL: ! 1:51.55    5/3/1997 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burkart, Dana             37 1776                      NT    2:19.40    9  
                  31.87     1:07.30 (35.43)     1:44.15 (36.85)     2:19.40 (35.25)
  2 Schappert, Meghan         39 CUBU                 2:17.00    2:23.78    7  
                  33.03     1:08.90 (35.87)     1:46.38 (37.48)     2:23.78 (37.40)
  3 Farnan, Katherine         37 AMAM                 2:33.00    2:25.77    6  
                  33.29     1:10.15 (36.86)     1:48.72 (38.57)     2:25.77 (37.05)
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 5:11.87   4/21/2002 Laurie Hug                                 
        NATL: ! 4:56.09    5/3/1997 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Alison             38 VMST                 5:58.02    6:02.22    9  
                  32.13     1:07.09 (34.96)     1:43.44 (36.35)     2:20.80 (37.36)
        2:57.98 (37.18)     3:35.25 (37.27)     4:12.28 (37.03)     4:49.63 (37.35)
        5:26.53 (36.90)     6:02.22 (35.69)                                        
  2 Burkart, Dana             37 1776                 6:27.00    6:17.36    7  
                  32.76     1:09.97 (37.21)     1:48.32 (38.35)     2:26.99 (38.67)
        3:06.10 (39.11)     3:45.14 (39.04)     4:24.23 (39.09)     5:03.45 (39.22)
        5:41.71 (38.26)     6:17.36 (35.65)                                        
  3 Katsaros, Sheryl          39 RMST                 7:30.00    6:33.97    6  
                  35.53     1:14.57 (39.04)     1:55.46 (40.89)     2:35.73 (40.27)
        3:15.95 (40.22)     3:55.92 (39.97)     4:35.92 (40.00)     5:16.04 (40.12)
        5:56.31 (40.27)     6:33.97 (37.66)                                        
  4 Farnan, Katherine         37 AMAM                 6:54.00    6:39.98    5  
                  34.07     1:11.80 (37.73)     1:50.66 (38.86)     2:31.51 (40.85)
        3:13.37 (41.86)     3:54.26 (40.89)     4:35.45 (41.19)     5:16.92 (41.47)
        5:58.29 (41.37)     6:39.98 (41.69)                                        
  5 Donahue, Beth             38 NCMS                 7:35.00    7:12.62    4  
                  36.84     1:18.17 (41.33)     2:01.11 (42.94)     2:45.78 (44.67)
        3:30.96 (45.18)     4:16.87 (45.91)     5:03.08 (46.21)     5:48.60 (45.52)
        6:33.21 (44.61)     7:12.62 (39.41)                                        
  6 Romero, Meg               35 SMMC                 6:50.00    7:20.37    3  
                  38.63     1:21.22 (42.59)     2:05.20 (43.98)     2:49.98 (44.78)
        3:35.00 (45.02)     4:21.09 (46.09)     5:06.72 (45.63)     5:52.75 (46.03)
        6:37.32 (44.57)     7:20.37 (43.05)                                        
  7 Maly, Cleary              39 SQST                 9:18.92    9:11.62    2  
                  45.10     1:37.47 (52.37)     2:33.76 (56.29)     3:31.26 (57.50)
        4:29.35 (58.09)     5:28.03 (58.68)     6:27.04 (59.01)     7:24.65 (57.61)
        8:20.14 (55.49)     9:11.62 (51.48)                                        
 
Women 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 10:37.40   4/22/2001 Laurie Hug                                
        NATL: ! 10:22.60   2/16/1999 K PIPES-NEILSEN                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Farnan, Katherine         37 AMAM                12:00.00   13:56.11    9  
                  32.52     1:10.93 (38.41)     1:51.20 (40.27)     2:32.51 (41.31)
        3:13.99 (41.48)     3:56.63 (42.64)     4:38.87 (42.24)     5:20.88 (42.01)
        6:02.48 (41.60)     6:44.55 (42.07)     7:26.89 (42.34)     8:09.43 (42.54)
        8:52.04 (42.61)     9:35.71 (43.67)    10:19.59 (43.88)    11:04.22 (44.63)
       11:48.30 (44.08)    12:31.01 (42.71)    13:14.47 (43.46)    13:56.11 (41.64)
  2 Hargraves, Joy            38 CUBU                20:00.00   17:02.87    7  
                  46.16     1:34.97 (48.81)     2:25.74 (50.77)     3:17.73 (51.99)
        4:10.04 (52.31)     5:02.57 (52.53)     5:55.54 (52.97)     6:48.27 (52.73)
        7:39.83 (51.56)     8:31.74 (51.91)     9:23.62 (51.88)    10:15.22 (51.60)
       11:06.80 (51.58)    11:58.16 (51.36)    12:50.53 (52.37)    13:42.11 (51.58)
       14:33.93 (51.82)    15:25.15 (51.22)    16:16.02 (50.87)    17:02.87 (46.85)
  3 Ford, Tracey              35 UNAT                21:00.00   19:54.98    6  
                  52.84     1:49.41 (56.57)     2:47.56 (58.15)   3:47.97 (1:00.41)
      4:48.26 (1:00.29)   5:48.99 (1:00.73)   6:50.06 (1:01.07)   7:50.95 (1:00.89)
      8:51.05 (1:00.10)   9:51.47 (1:00.42)  10:53.13 (1:01.66)  11:53.49 (1:00.36)
     12:54.04 (1:00.55)  13:54.99 (1:00.95)    14:54.93 (59.94)  15:55.67 (1:00.74)
     16:57.43 (1:01.76)    17:57.06 (59.63)  18:57.45 (1:00.39)    19:54.98 (57.53)
  4 Angell, Laurel            38 CUBU                30:00.00   21:14.26    5  
                1:00.70   2:05.68 (1:04.98)   3:12.87 (1:07.19)   4:15.00 (1:02.13)
      5:17.39 (1:02.39)   6:21.18 (1:03.79)   7:24.86 (1:03.68)   8:28.08 (1:03.22)
                               10:39.44 ( )  11:46.11 (1:06.67)  12:49.55 (1:03.44)
     13:53.50 (1:03.95)  14:56.75 (1:03.25)  16:01.16 (1:04.41)  17:06.04 (1:04.88)
     18:08.69 (1:02.65)  19:14.62 (1:05.93)  20:15.98 (1:01.36)    21:14.26 (58.28)
  5 Meriwether, Jacquie       37 CUBU                      NT   23:59.39    4  
  6 Demeo, Priscilla          37 CUBU                22:00.00   24:13.87    3  
                  58.69   2:02.61 (1:03.92)   3:11.84 (1:09.23)   4:22.97 (1:11.13)
      5:36.08 (1:13.11)   7:31.61 (1:55.53)   8:39.89 (1:08.28)   9:52.07 (1:12.18)
     11:04.38 (1:12.31)  12:17.60 (1:13.22)  14:43.11 (2:25.51)                    
           15:56.02 ( )  17:10.93 (1:14.91)  18:23.73 (1:12.80)  19:37.90 (1:14.17)
     20:51.14 (1:13.24)  22:01.35 (1:10.21)  23:09.01 (1:07.66)  24:13.87 (1:04.86)
 
Women 35-39 1000 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        ZONE: Z 10:37.40   4/22/2001 Laurie Hug                                
        NATL: ! 10:22.60   2/16/1999 K PIPES-NEILSEN                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Burkart, Dana             37 1776                      NT   13:03.53  
 
Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 17:45.08   4/22/2001 Laurie Hug                                
        NATL: ! 17:13.99    5/4/1997 K PIPES-NEILSEN                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burkart, Dana             37 1776                21:50.00   21:39.09    9  
                  33.66     1:11.66 (38.00)     1:50.83 (39.17)     2:29.71 (38.88)
        3:08.60 (38.89)     3:47.65 (39.05)     4:27.49 (39.84)     5:06.98 (39.49)
        5:46.45 (39.47)     6:26.14 (39.69)     7:05.71 (39.57)     7:45.20 (39.49)
        8:25.14 (39.94)     9:04.86 (39.72)     9:44.56 (39.70)    10:24.29 (39.73)
       11:04.31 (40.02)    11:44.11 (39.80)    12:24.09 (39.98)    13:03.53 (39.44)
       13:43.35 (39.82)    14:23.45 (40.10)    15:03.64 (40.19)    15:44.10 (40.46)
       16:24.87 (40.77)    17:05.16 (40.29)    17:45.39 (40.23)    18:25.78 (40.39)
       19:06.43 (40.65)    19:46.34 (39.91)    20:25.59 (39.25)    21:04.03 (38.44)
       21:39.09 (35.06)
  2 Gehring, Alexandra        38 CUBU                29:00.00   26:47.57    7  
                  42.58     1:28.08 (45.50)     2:16.16 (48.08)     3:03.63 (47.47)
        3:52.77 (49.14)     4:42.32 (49.55)     5:30.92 (48.60)     6:19.70 (48.78)
        7:08.13 (48.43)     7:57.58 (49.45)     8:47.32 (49.74)     9:37.53 (50.21)
       10:25.89 (48.36)    11:15.15 (49.26)    12:04.06 (48.91)    12:52.87 (48.81)
       13:41.90 (49.03)    14:31.35 (49.45)    15:20.36 (49.01)    16:10.51 (50.15)
       17:00.22 (49.71)    17:50.48 (50.26)    18:39.63 (49.15)    19:28.94 (49.31)
       20:18.54 (49.60)    21:07.40 (48.86)    21:57.01 (49.61)    22:45.73 (48.72)
       23:35.47 (49.74)    24:23.13 (47.66)    25:12.87 (49.74)    26:00.38 (47.51)
       26:47.57 (47.19)
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 28.55   4/21/2002 Susan Williams                               
        NATL: ! 26.94   4/14/2007 SHERI HART                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Calkins, Sonja            36 RMST                   31.00      31.45    9  
  2 Nord Mallard, Jennifer    36 CUBU                   32.00      31.53    7  
  3 Burkart, Dana             37 1776                   33.00      32.82    6  
  4 Katsaros, Sheryl          39 RMST                   36.00      34.85    5  
  5 Lowengrub, Tamara         37 CUBU                   36.00      36.03    4  
  6 Jacobson, Kristan         36 SQST                 1:16.00      36.49    3  
  7 Stein, Caroline           38 FINS                   36.46      36.95    2  
  8 Donahue, Beth             38 NCMS                   50.00      38.99    1  
  9 Romero, Meg               35 SMMC                   45.00      41.16  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 59.32    5/2/1999 Vibeke Swanson                               
        NATL: ! 56.81  12/20/1998 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Calkins, Sonja            36 RMST                 1:07.00    1:06.75    9  
                  32.90     1:06.75 (33.85)                                        
  2 Burkart, Dana             37 1776                 1:15.00    1:12.25    7  
                  35.70     1:12.25 (36.55)                                        
  3 Katsaros, Sheryl          39 RMST                 1:19.00    1:17.16    6  
                  37.41     1:17.16 (39.75)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:11.86   4/22/2001 Vibeke Swanson                             
        NATL: ! 2:00.54   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Calkins, Sonja            36 RMST                 2:55.00    2:25.04    9  
                  34.29     1:11.22 (36.93)     1:48.74 (37.52)     2:25.04 (36.30)
  2 Moore, Alison             38 VMST                 2:32.50    2:41.78    7  
                  38.40     1:18.75 (40.35)     2:00.44 (41.69)     2:41.78 (41.34)
  3 Stein, Caroline           38 FINS                 2:39.31    2:44.79    6  
                  40.07     1:21.23 (41.16)     2:03.23 (42.00)     2:44.79 (41.56)
  4 Romero, Meg               35 SMMC                 2:50.00    3:05.88    5  
                  44.74     1:31.06 (46.32)     2:19.20 (48.14)     3:05.88 (46.68)
  5 Donahue, Beth             38 NCMS                 3:40.00    3:15.68    4  
                  45.22     1:33.77 (48.55)     2:24.86 (51.09)     3:15.68 (50.82)
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 32.31    4/2/2000 Amanda Martin                                
        NATL: ! 29.94   5/22/2005 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eldridge, Beth            39 MOVY                   32.40      34.50    9  
  2 Meehan, Alison            37 VMST                   35.04      34.58    7  
  3 Burkart, Dana             37 1776                   37.50      35.87    6  
  4 Rawson, Laurelyn          37 CUBU                   37.37      37.68    5  
  5 Jacobson, Kristan         36 SQST                   38.50      37.73    4  
  6 Schappert, Meghan         39 CUBU                   39.50      38.23    3  
  7 Maly, Cleary              39 SQST                   46.30      46.71    2  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:10.38   4/24/2005 Cheryl Conlin                              
        NATL: ! 1:04.25   4/25/2004 S VON DER LIPPE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meehan, Alison            37 VMST                 1:15.66    1:15.07    9  
                  35.01     1:15.07 (40.06)                                        
  2 Jacobson, Kristan         36 SQST                 1:21.00    1:20.12    7  
                  38.05     1:20.12 (42.07)                                        
  3 Rawson, Laurelyn          37 CUBU                 1:18.50    1:22.06    6  
                  38.35     1:22.06 (43.71)                                        
  4 Schappert, Meghan         39 CUBU                 1:24.00    1:23.90    5  
                  40.14     1:23.90 (43.76)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:33.76   4/24/2005 Cheryl Conlin                              
        NATL: ! 2:19.66   1/27/2002 CAROLINE KRATTLI                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meehan, Alison            37 VMST                 2:45.02    2:45.12    9  
                  35.97     1:16.90 (40.93)     1:59.98 (43.08)     2:45.12 (45.14)
  2 Schappert, Meghan         39 CUBU                 2:48.00    3:01.64    7  
                  40.28     1:25.58 (45.30)     2:13.63 (48.05)     3:01.64 (48.01)
  3 Norrgard, Karen           38 RSFM                 2:53.00    3:02.90    6  
                  39.98     1:26.03 (46.05)     2:15.32 (49.29)     3:02.90 (47.58)
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 27.04   4/21/2002 Sylvia Buxton                                
        NATL: ! 25.54   5/18/2003 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eldridge, Beth            39 MOVY                   26.68      27.33    9  
  2 Burkart, Dana             37 1776                   31.95      31.49    7  
  3 Jacobson, Kristan         36 SQST                   34.70      31.60    6  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 59.38    5/2/1999 Beth Baker                                   
        NATL: ! 55.78   5/18/2003 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stein, Caroline           38 FINS                 1:17.95    1:15.88    9  
                  35.76     1:15.88 (40.12)                                        
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:01.43    5/2/1999 Beth Baker                                 
        NATL: !   58.31   4/25/2004 S VON DER LIPPE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Calkins, Sonja            36 RMST                 1:28.00    1:09.84    9  
                  31.48     1:09.84 (38.36)                                        
  2 Burkart, Dana             37 1776                 1:13.00    1:11.22    7  
                  33.67     1:11.22 (37.55)                                        
  3 Meehan, Alison            37 VMST                 1:15.19    1:11.58    6  
                  32.92     1:11.58 (38.66)                                        
  4 Moore, Alison             38 VMST                 1:15.20    1:11.93    5  
                  34.58     1:11.93 (37.35)                                        
  5 Rawson, Laurelyn          37 CUBU                 1:14.50    1:14.21    4  
                  33.80     1:14.21 (40.41)                                        
  6 Katsaros, Sheryl          39 RMST                 1:19.00    1:18.01    3  
                  35.76     1:18.01 (42.25)                                        
  7 Maly, Cleary              39 SQST                 2:00.00    1:41.67    2  
                  47.88     1:41.67 (53.79)                                        
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:13.08    5/2/1999 Beth Baker                                 
        NATL: ! 2:05.24   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Calkins, Sonja            36 RMST                 3:00.00    2:30.37    9  
                  32.24     1:09.31 (37.07)     1:56.23 (46.92)     2:30.37 (34.14)
  2 Nord Mallard, Jennifer    36 CUBU                 2:25.00    2:39.11    7  
                  33.33     1:12.20 (38.87)     2:00.37 (48.17)     2:39.11 (38.74)
  3 Jacobson, Kristan         36 SQST                 2:40.00    2:41.36    6  
                  33.06     1:14.04 (40.98)     2:03.05 (49.01)     2:41.36 (38.31)
  4 Norrgard, Karen           38 RSFM                 2:37.00    2:42.27    5  
                  33.05     1:18.00 (44.95)     2:03.42 (45.42)     2:42.27 (38.85)
  5 Donahue, Beth             38 NCMS                 3:15.00    2:57.83    4  
                  35.61     1:23.90 (48.29)     2:18.45 (54.55)     2:57.83 (39.38)
 
Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 4:37.56    5/2/1999 Vibeke Swanson                             
        NATL: ! 4:24.18   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Alison             38 VMST                 5:28.89    5:29.63    9  
                  35.06     1:16.28 (41.22)     2:00.82 (44.54)     2:44.75 (43.93)
        3:30.25 (45.50)     4:16.37 (46.12)     4:53.69 (37.32)     5:29.63 (35.94)
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 24.96   4/23/2006 K. Pipes-Neilsen                             
        NATL: ! 21.91   4/15/2007 DARA TORRES                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        43 AGUA                   24.50      24.91Z   9  
  2 Lovejoy, Rachel           40 REDT                   27.50      26.98    7  
  3 Harkes, Cindi             40 CUBU                   30.00      27.16    6  
  4 Cacace, Stephanie         42 NIAG                   29.00      28.51    5  
  5 Franklin, Rebecca         40 SQST                   28.07      28.65    4  
  6 Buscaglia, Caycee         44 SQST                   30.59      29.09    3  
  7 Hunter, Dee               43 SQST                   27.86      29.20    2  
  8 Hokenson, Christina       40 VMST                   30.75      29.57    1  
  9 Terry, Lauren             42 GMUP                   32.00      30.07  
 10 Segal, Leigh              44 JAM                    30.87      30.41  
 11 Segnitz, Robin            41 SKY                    32.00      31.47  
 12 Henry, Kristina           43 TCYS                   32.00      31.60  
 13 Sealey, Gina              41 RMST                   40.00      33.30  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 55.91   4/20/1997 Jacki Hirsty                                 
        NATL: ! 48.34   4/15/2007 DARA TORRES                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kupan, Cheryl             44 NEM                    59.90      59.03    9  
                  28.71       59.03 (30.32)                                        
  2 Lovejoy, Rachel           40 REDT                 1:03.00    1:00.19    7  
                  28.63     1:00.19 (31.56)                                        
  3 Franklin, Rebecca         40 SQST                 1:01.79    1:02.57    6  
                  30.17     1:02.57 (32.40)                                        
  4 Cacace, Stephanie         42 NIAG                 1:03.00    1:02.58    5  
                  29.90     1:02.58 (32.68)                                        
  5 Buscaglia, Caycee         44 SQST                 1:05.59    1:03.58    4  
                  30.15     1:03.58 (33.43)                                        
  6 Eastburn, Julie           40 UNAT                 1:04.21    1:04.71    3  
                  31.58     1:04.71 (33.13)                                        
  7 Hokenson, Christina       40 VMST                 1:10.94    1:05.39    2  
                  31.33     1:05.39 (34.06)                                        
  8 Segal, Leigh              44 JAM                  1:11.69    1:12.24    1  
                  34.45     1:12.24 (37.79)                                        
  9 Quinn, Molly              42 UNAT                 1:10.74    1:12.41  
                  34.29     1:12.41 (38.12)                                        
 10 Jones, Laura              43 UNAT                 1:09.50    1:14.14  
                  34.35     1:14.14 (39.79)                                        
 11 Sealey, Gina              41 RMST                 1:20.00    1:17.95  
                  36.13     1:17.95 (41.82)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:58.53   4/21/2002 Vibeke Swanson                             
        NATL: ! 1:51.06  12/22/2002 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               43 1776                 2:04.02    2:04.99    9  
                  29.39     1:01.23 (31.84)     1:33.50 (32.27)     2:04.99 (31.49)
  2 Eastburn, Julie           40 UNAT                 2:24.00    2:20.11    7  
                  32.34     1:07.76 (35.42)     1:44.46 (36.70)     2:20.11 (35.65)
  3 Cacace, Stephanie         42 NIAG                 2:20.00    2:21.45    6  
                  33.46     1:09.87 (36.41)     1:46.08 (36.21)     2:21.45 (35.37)
  4 Hokenson, Christina       40 VMST                 2:30.52    2:24.78    5  
                  32.50     1:09.64 (37.14)     1:47.45 (37.81)     2:24.78 (37.33)
  5 Quinn, Molly              42 UNAT                 2:34.55    2:36.95    4  
                  35.35     1:14.18 (38.83)     1:55.56 (41.38)     2:36.95 (41.39)
  6 Segal, Leigh              44 JAM                  2:42.08    2:40.97    3  
                  34.99     1:15.07 (40.08)     1:58.48 (43.41)     2:40.97 (42.49)
  7 Sealey, Gina              41 RMST                 2:45.00    2:58.01    2  
                  37.03     1:20.40 (43.37)     2:09.68 (49.28)     2:58.01 (48.33)
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 5:21.07   4/15/2007 Laurie Hug                                 
        NATL: ! 4:58.98   10/5/2002 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               43 1776                 5:23.23    5:20.75Z   9  
                  29.81     1:01.66 (31.85)     1:34.29 (32.63)     2:06.82 (32.53)
        2:39.29 (32.47)     3:11.75 (32.46)     3:44.39 (32.64)     4:17.11 (32.72)
        4:49.48 (32.37)     5:20.75 (31.27)                                        
  2 Franklin, Rebecca         40 SQST                 5:51.38    6:01.01    7  
                  33.26     1:09.50 (36.24)     1:46.22 (36.72)     2:22.96 (36.74)
        2:59.66 (36.70)     3:36.42 (36.76)     4:13.55 (37.13)     4:50.34 (36.79)
        5:25.81 (35.47)     6:01.01 (35.20)                                        
  3 Eastburn, Julie           40 UNAT                 6:22.37    6:10.90    6  
                  33.58     1:10.26 (36.68)     1:47.59 (37.33)     2:25.42 (37.83)
        3:03.38 (37.96)     3:41.29 (37.91)     4:19.17 (37.88)     4:57.18 (38.01)
        5:34.75 (37.57)     6:10.90 (36.15)                                        
  4 Gainor, Cathy             41 ANCM                 6:45.00    6:37.92    5  
                  37.30     1:17.10 (39.80)     1:57.41 (40.31)     2:38.04 (40.63)
        3:18.52 (40.48)     3:59.05 (40.53)     4:39.42 (40.37)     5:19.41 (39.99)
        5:59.15 (39.74)     6:37.92 (38.77)                                        
 
Women 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 10:57.76   4/11/2008 Laurie Hug, 1776-DV                       
        NATL: ! 10:20.45  12/21/2003 K PIPES-NEILSEN                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               43 1776                11:00.11   10:58.13    9  
                  30.14     1:02.33 (32.19)     1:35.00 (32.67)     2:07.59 (32.59)
        2:40.27 (32.68)     3:13.25 (32.98)     3:46.17 (32.92)     4:19.08 (32.91)
        4:51.97 (32.89)     5:25.33 (33.36)     5:58.63 (33.30)     6:32.04 (33.41)
        7:05.38 (33.34)     7:38.67 (33.29)     8:12.19 (33.52)     8:45.91 (33.72)
        9:19.22 (33.31)     9:52.54 (33.32)    10:25.77 (33.23)    10:58.13 (32.36)
  2 Jones, Laura              43 UNAT                13:50.00   13:53.07    7  
                  36.74     1:16.33 (39.59)     1:56.79 (40.46)     2:37.81 (41.02)
        3:18.90 (41.09)     4:00.13 (41.23)     4:42.37 (42.24)     5:24.42 (42.05)
        6:06.66 (42.24)     6:48.75 (42.09)     7:31.24 (42.49)     8:13.36 (42.12)
        8:55.77 (42.41)     9:38.51 (42.74)    10:21.15 (42.64)    11:03.16 (42.01)
       11:45.86 (42.70)    12:28.45 (42.59)    13:11.26 (42.81)    13:53.07 (41.81)
  3 Gainor, Cathy             41 ANCM                13:50.00   13:53.51    6  
                  39.37     1:22.02 (42.65)     2:05.14 (43.12)     2:47.81 (42.67)
        3:30.41 (42.60)     4:13.05 (42.64)     4:55.53 (42.48)     5:38.24 (42.71)
        6:20.46 (42.22)     7:02.45 (41.99)     7:44.07 (41.62)     8:25.36 (41.29)
        9:06.48 (41.12)     9:47.89 (41.41)    10:29.00 (41.11)    11:10.49 (41.49)
       11:51.75 (41.26)    12:33.11 (41.36)    13:13.95 (40.84)    13:53.51 (39.56)
  4 Welc, Gina                44 CUBU                16:00.00   15:49.48    5  
                  48.11     1:35.91 (47.80)     2:23.07 (47.16)     3:10.18 (47.11)
        3:57.59 (47.41)     4:45.46 (47.87)     5:33.47 (48.01)     6:21.51 (48.04)
        7:09.46 (47.95)     7:57.71 (48.25)     8:45.60 (47.89)     9:33.44 (47.84)
       10:20.87 (47.43)    11:08.32 (47.45)    11:55.93 (47.61)    12:43.12 (47.19)
       13:30.67 (47.55)    14:17.87 (47.20)    15:04.76 (46.89)    15:49.48 (44.72)
 
Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 18:00.35   4/15/2007 Laurie Hug                                
        NATL: ! 17:15.20   12/7/2002 K PIPES-NEILSEN                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arthaud, Victoria         41 CUBU                31:00.00   28:43.14    9  
                  45.76     1:33.84 (48.08)     2:23.47 (49.63)     3:15.09 (51.62)
        4:08.08 (52.99)     4:59.18 (51.10)     5:53.28 (54.10)     6:45.91 (52.63)
        7:39.30 (53.39)     8:31.65 (52.35)     9:24.00 (52.35)    10:18.75 (54.75)
       11:11.14 (52.39)    12:03.88 (52.74)    12:55.64 (51.76)    13:48.46 (52.82)
       14:41.17 (52.71)    15:33.41 (52.24)    16:25.07 (51.66)    17:19.36 (54.29)
       18:11.05 (51.69)    19:04.13 (53.08)    19:56.00 (51.87)    20:50.00 (54.00)
       21:41.83 (51.83)    22:36.11 (54.28)    23:29.39 (53.28)    24:21.01 (51.62)
       25:14.27 (53.26)    26:06.44 (52.17)    26:59.30 (52.86)    27:51.62 (52.32)
       28:43.14 (51.52)
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 28.72   4/21/2002 L. VanPelt-Diller                            
        NATL: ! 27.12    5/4/2008 VALERIE JENKINS                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clifford-Dicks, Barbara   42 GMUP                   30.71      30.56    9  
  2 Buscaglia, Caycee         44 SQST                   32.00      31.41    7  
  3 Lovejoy, Rachel           40 REDT                   36.00      32.89    6  
  4 Hunter, Dee               43 SQST                   32.77      34.26    5  
  5 Segal, Leigh              44 JAM                    37.01      36.25    4  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 58.87   4/23/2006 K. Pipes-Neilsen                             
        NATL: ! 57.15   5/18/2003 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        43 AGUA                 1:02.50    1:01.69    9  
                  30.04     1:01.69 (31.65)                                        
  2 Clifford-Dicks, Barbara   42 GMUP                 1:07.27    1:06.30    7  
                  31.85     1:06.30 (34.45)                                        
  3 Ward, Cheryl              43 GMUP                 1:07.30    1:06.40    6  
                  33.33     1:06.40 (33.07)                                        
  4 Kupan, Cheryl             44 NEM                  1:12.00    1:09.44    5  
                  33.86     1:09.44 (35.58)                                        
  5 Buscaglia, Caycee         44 SQST                 1:11.59    1:09.81    4  
                  33.90     1:09.81 (35.91)                                        
  6 Lueker, Mary              44 RMST                 1:16.00    1:13.48    3  
                  36.66     1:13.48 (36.82)                                        
  7 Hunter, Dee               43 SQST                 1:12.05    1:13.69    2  
                  36.05     1:13.69 (37.64)                                        
  8 Eastburn, Julie           40 UNAT                 1:18.93    1:16.00    1  
                  37.37     1:16.00 (38.63)                                        
  9 Henry, Kristina           43 TCYS                 1:23.00    1:24.00  
 10 Sealey, Gina              41 RMST                 1:44.00    1:29.42  
                  42.19     1:29.42 (47.23)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:06.42   4/23/2006 K. Pipes-Neilsen                           
        NATL: ! 2:04.55   5/18/2003 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clifford-Dicks, Barbara   42 GMUP                 2:28.00    2:24.36    9  
                  33.98     1:10.58 (36.60)     1:47.90 (37.32)     2:24.36 (36.46)
  2 Hug, Laurie               43 1776                 2:22.22    2:24.48    7  
                  34.26     1:10.61 (36.35)     1:47.29 (36.68)     2:24.48 (37.19)
  3 Buscaglia, Caycee         44 SQST                 2:37.59    2:33.57    6  
                  36.35     1:15.78 (39.43)     1:54.87 (39.09)     2:33.57 (38.70)
  4 Franklin, Rebecca         40 SQST                 2:42.32    2:37.29    5  
                  37.86     1:17.73 (39.87)     1:57.78 (40.05)     2:37.29 (39.51)
  5 Hunter, Dee               43 SQST                 2:40.93    2:40.67    4  
                  37.98     1:19.14 (41.16)     2:00.54 (41.40)     2:40.67 (40.13)
  6 Gainor, Cathy             41 ANCM                 3:04.00    3:03.03    3  
                  45.42     1:31.42 (46.00)     2:17.40 (45.98)     3:03.03 (45.63)
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 33.16   4/20/1997 Lisa Bennett                                 
        NATL: ! 29.55   5/14/2006 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Cheryl              43 GMUP                   36.90      35.22    9  
  2 Lueker, Mary              44 RMST                   37.00      36.29    7  
  3 Krongaard, Kim            43 VMST                   37.51      37.10    6  
  4 Cacace, Stephanie         42 NIAG                   38.00      37.81    5  
  5 Segnitz, Robin            41 SKY                    41.00      39.46    4  
  6 Quinn, Molly              42 UNAT                   40.71      43.35    3  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:11.73    4/4/2004 Patricia Powis                             
        NATL: ! 1:03.00    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kupan, Cheryl             44 NEM                  1:15.00    1:14.51    9  
                  35.72     1:14.51 (38.79)                                        
  2 Lueker, Mary              44 RMST                 1:23.00    1:20.10    7  
                  38.16     1:20.10 (41.94)                                        
  3 Cacace, Stephanie         42 NIAG                 1:21.50    1:20.87    6  
                  37.75     1:20.87 (43.12)                                        
  4 Krongaard, Kim            43 VMST                 1:21.50    1:24.01    5  
                  39.81     1:24.01 (44.20)                                        
  5 Segnitz, Robin            41 SKY                  1:28.00    1:27.73    4  
                  41.17     1:27.73 (46.56)                                        
  6 Quinn, Molly              42 UNAT                 1:30.96    1:33.62    3  
                  44.49     1:33.62 (49.13)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:34.93   4/21/2002 Vibeke Swanson                             
        NATL: ! 2:17.06   5/14/2006 S VON DER LIPPE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kupan, Cheryl             44 NEM                  2:48.00    2:43.31    9  
                  37.61     1:18.64 (41.03)     2:00.82 (42.18)     2:43.31 (42.49)
  2 Hug, Laurie               43 1776                 2:46.42    2:47.79    7  
                  39.09     1:21.36 (42.27)     2:05.41 (44.05)     2:47.79 (42.38)
  3 Cacace, Stephanie         42 NIAG                 2:55.00    2:51.91    6  
                  38.55     1:21.73 (43.18)     2:06.15 (44.42)     2:51.91 (45.76)
  4 Segnitz, Robin            41 SKY                  3:10.00    3:10.55    5  
                  42.87     1:31.18 (48.31)     2:20.52 (49.34)     3:10.55 (50.03)
  5 Quinn, Molly              42 UNAT                 3:17.78    3:18.08    4  
                  44.29     1:33.34 (49.05)     2:24.62 (51.28)     3:18.08 (53.46)
 -- Krongaard, Kim            43 VMST                 3:02.00         DQ  
      False start
                  41.85     1:29.73 (47.88)     2:18.81 (49.08)          DQ (46.65)
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 27.14   4/21/2002 Beth Baker                                   
        NATL: ! 25.18    5/4/2008 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        43 AGUA                   27.20      27.89    9  
  2 Lueker, Mary              44 RMST                   29.50      29.16    7  
  3 Lovejoy, Rachel           40 REDT                   31.00      29.80    6  
  4 Clifford-Dicks, Barbara   42 GMUP                   30.50      30.29    5  
  5 Buscaglia, Caycee         44 SQST                   32.59      32.38    4  
  6 Hokenson, Christina       40 VMST                   35.37      32.66    3  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 59.12   4/23/2006 K. Pipes-Neilsen                             
        NATL: ! 55.64   5/14/2006 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kupan, Cheryl             44 NEM                  1:06.00    1:05.40    9  
                  30.51     1:05.40 (34.89)                                        
  2 Lovejoy, Rachel           40 REDT                 1:10.00    1:10.12    7  
                  32.15     1:10.12 (37.97)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 2:10.18   4/23/2006 K. Pipes-Neilsen                           
        NATL: ! 2:03.13    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               43 1776                 2:22.22    2:16.88    9  
                  31.69     1:06.54 (34.85)     1:41.94 (35.40)     2:16.88 (34.94)
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 59.62   4/23/2006 K. Pipes-Neilsen                             
        NATL: ! 58.20   5/14/2006 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        43 AGUA                 1:02.75    1:03.06    9  
                  28.66     1:03.06 (34.40)                                        
  2 Kupan, Cheryl             44 NEM                  1:06.00    1:07.08    7  
                  31.29     1:07.08 (35.79)                                        
  3 Harkes, Cindi             40 CUBU                 1:25.00    1:10.16    6  
                  31.98     1:10.16 (38.18)                                        
  4 Lovejoy, Rachel           40 REDT                 1:13.00    1:10.55    5  
                  31.69     1:10.55 (38.86)                                        
  5 Buscaglia, Caycee         44 SQST                 1:14.59    1:12.67    4  
                  31.93     1:12.67 (40.74)                                        
  6 Franklin, Rebecca         40 SQST                 1:12.88    1:13.30    3  
                  34.39     1:13.30 (38.91)                                        
  7 Hunter, Dee               43 SQST                 1:15.67    1:14.21    2  
                  33.98     1:14.21 (40.23)                                        
  8 Eastburn, Julie           40 UNAT                 1:17.66    1:14.91    1  
                  34.83     1:14.91 (40.08)                                        
  9 Hokenson, Christina       40 VMST                 1:23.37    1:15.13  
                  35.21     1:15.13 (39.92)                                        
 10 Krongaard, Kim            43 VMST                 1:18.53    1:17.96  
                  38.33     1:17.96 (39.63)                                        
 11 Terry, Lauren             42 GMUP                 1:23.00    1:20.17  
                  35.68     1:20.17 (44.49)                                        
 12 Henry, Kristina           43 TCYS                 1:24.00    1:23.60  
                  37.34     1:23.60 (46.26)                                        
 13 Quinn, Molly              42 UNAT                 1:23.82    1:25.48  
                  41.03     1:25.48 (44.45)                                        
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:11.32   4/23/2006 K. Pipes-Neilsen                           
        NATL: ! 2:04.85    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               43 1776                 2:22.22    2:23.71    9  
                  31.02     1:07.84 (36.82)     1:51.08 (43.24)     2:23.71 (32.63)
  2 Kupan, Cheryl             44 NEM                  2:30.00    2:24.98    7  
                  30.23     1:07.44 (37.21)     1:50.83 (43.39)     2:24.98 (34.15)
  3 Lueker, Mary              44 RMST                 2:35.00    2:33.86    6  
                  31.14     1:12.09 (40.95)     1:57.86 (45.77)     2:33.86 (36.00)
  4 Buscaglia, Caycee         44 SQST                 2:37.59    2:38.48    5  
                  34.81     1:13.27 (38.46)     2:01.88 (48.61)     2:38.48 (36.60)
  5 Eastburn, Julie           40 UNAT                 2:57.15    2:39.17    4  
                  34.37     1:14.88 (40.51)     2:02.77 (47.89)     2:39.17 (36.40)
  6 Jones, Laura              43 UNAT                 2:51.00    2:59.12    3  
                  40.09     1:26.62 (46.53)     2:17.71 (51.09)     2:59.12 (41.41)
 
Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 4:34.29   4/21/2002 Vibeke Swanson                             
        NATL: ! 4:28.43    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               43 1776                 4:56.54    4:56.43    9  
                  31.74     1:08.63 (36.89)     1:46.19 (37.56)     2:24.08 (37.89)
        3:07.57 (43.49)     3:50.16 (42.59)     4:23.72 (33.56)     4:56.43 (32.71)
  2 Franklin, Rebecca         40 SQST                 5:41.88    5:37.91    7  
                  36.78     1:19.72 (42.94)     2:02.71 (42.99)     2:43.07 (40.36)
        3:32.58 (49.51)     4:23.35 (50.77)     5:02.26 (38.91)     5:37.91 (35.65)
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 25.57   4/15/2007 Leslie Livingston                            
        NATL: ! 24.00    5/4/2008 SUSAN WALSH                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estabrook, Mary           47 MESC                   25.87      25.98    9  
  2 Voorhees, Carolyn         47 MARY                   26.00      26.40    7  
  3 Dobyns, Cindy             46 CUBU                   27.38      27.16    6  
  4 Cleary, Kelly             45 SQST                   27.99      28.32    5  
  5 Toner, Karlin             47 GMUP                   31.70      29.77    4  
  6 Brent, Dana               46 UNAT                   30.00      30.28    3  
  7 Sealey, Tammy             47 RMST                   40.00      34.34    2  
  8 Bruce, Elizabeth          48 TCYS                   36.00      35.62    1  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 57.99   4/15/2007 Leslie Livingston                            
        NATL: ! 52.23  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estabrook, Mary           47 MESC                   57.00      57.43Z   9  
                  27.49       57.43 (29.94)                                        
  2 Livingston, Leslie        47 GMUP                 1:00.10      57.48Z   7  
  3 Swanson, Vibeke           47 1776                 1:15.01      58.01    6  
                  28.33       58.01 (29.68)                                        
  4 Voorhees, Carolyn         47 MARY                   58.00      58.76    5  
                  27.86       58.76 (30.90)                                        
  5 Dobyns, Cindy             46 CUBU                 1:00.59      59.39    4  
  6 Cleary, Kelly             45 SQST                 1:01.50    1:02.10    3  
                  30.01     1:02.10 (32.09)                                        
  7 Bier, Susan               45 GMUP                 1:18.00    1:04.95    2  
                  30.74     1:04.95 (34.21)                                        
  8 Bower, Bethany            46 UNAT                      NT    1:05.38    1  
                  31.20     1:05.38 (34.18)                                        
  9 Moyer, Michelle           46 RMST                 1:06.00    1:06.68  
                  32.37     1:06.68 (34.31)                                        
 10 Brent, Dana               46 UNAT                 1:15.00    1:07.15  
                  32.37     1:07.15 (34.78)                                        
 11 Bushmire, Lisa            47 VMST                 1:11.50    1:12.18  
                  35.77     1:12.18 (36.41)                                        
 12 Perka, Suni               46 WMS                  1:18.34    1:15.77  
                  36.65     1:15.77 (39.12)                                        
 13 Sealey, Tammy             47 RMST                 1:30.00    1:18.62  
                  37.58     1:18.62 (41.04)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 2:04.12    5/2/1999 Jacki Hirsty                               
        NATL: ! 1:53.28  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cleary, Kelly             45 SQST                 2:19.97    2:17.46    9  
                  32.54     1:07.43 (34.89)     1:43.55 (36.12)     2:17.46 (33.91)
  2 Brent, Dana               46 UNAT                 2:30.00    2:25.64    7  
                  33.23     1:09.71 (36.48)     1:47.75 (38.04)     2:25.64 (37.89)
  3 Ellis, Susan              45 FXCM                 3:02.35    3:00.87    6  
                  39.38     1:24.74 (45.36)     2:12.99 (48.25)     3:00.87 (47.88)
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 5:23.58   4/15/2007 Vibeke Swanson                             
        NATL: ! 5:04.71  10/20/2007 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swanson, Vibeke           47 1776                 5:38.14    5:42.44    9  
                  30.34     1:03.63 (33.29)     1:37.85 (34.22)     2:12.62 (34.77)
        2:48.29 (35.67)     3:23.55 (35.26)     3:58.85 (35.30)     4:34.37 (35.52)
        5:09.64 (35.27)     5:42.44 (32.80)                                        
  2 Cleary, Kelly             45 SQST                 6:12.52    6:17.75    7  
                  34.06     1:11.15 (37.09)     1:49.47 (38.32)     2:27.99 (38.52)
        3:06.96 (38.97)     3:45.90 (38.94)     4:24.75 (38.85)     5:03.20 (38.45)
        5:41.33 (38.13)     6:17.75 (36.42)                                        
  3 Kiernan, Ginger           47 UNAT                 6:25.00    6:23.34    6  
                  33.84     1:10.16 (36.32)     1:48.45 (38.29)     2:26.55 (38.10)
        3:05.46 (38.91)     3:44.72 (39.26)     4:24.27 (39.55)     5:03.98 (39.71)
        5:43.70 (39.72)     6:23.34 (39.64)                                        
  4 Howsmon, Angela           48 SQST                 6:18.00    6:30.60    5  
                  36.19     1:14.81 (38.62)     1:53.75 (38.94)     2:33.54 (39.79)
        3:13.04 (39.50)     3:53.05 (40.01)     4:32.94 (39.89)     5:12.62 (39.68)
        5:52.71 (40.09)     6:30.60 (37.89)                                        
  5 Perka, Suni               46 WMS                       NT    7:30.86    4  
                  40.39     1:24.84 (44.45)     2:10.89 (46.05)     2:57.07 (46.18)
        3:43.47 (46.40)     4:29.96 (46.49)     5:16.63 (46.67)     6:02.66 (46.03)
        6:48.04 (45.38)     7:30.86 (42.82)                                        
 
Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 11:32.71   4/13/2003 Katherine Branch                          
        NATL: ! 10:34.17   4/15/2007 K PIPES-NEILSEN                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swanson, Vibeke           47 1776                11:40.11   11:23.73Z   9  
                  30.77     1:04.41 (33.64)     1:39.12 (34.71)     2:14.04 (34.92)
        2:48.91 (34.87)     3:23.67 (34.76)     3:58.52 (34.85)     4:33.85 (35.33)
        5:08.57 (34.72)     5:43.31 (34.74)     6:18.01 (34.70)     6:52.46 (34.45)
        7:26.99 (34.53)     8:01.48 (34.49)     8:35.60 (34.12)     9:09.93 (34.33)
        9:44.10 (34.17)    10:18.40 (34.30)    10:51.95 (33.55)    11:23.73 (31.78)
  2 Cleary, Kelly             45 SQST                12:38.42   12:34.55    7  
                  34.53     1:12.58 (38.05)     1:51.17 (38.59)     2:30.10 (38.93)
        3:09.09 (38.99)     3:48.15 (39.06)     4:26.68 (38.53)     5:05.18 (38.50)
        5:43.79 (38.61)     6:21.80 (38.01)     6:59.96 (38.16)     7:37.99 (38.03)
        8:15.95 (37.96)     8:53.44 (37.49)     9:30.92 (37.48)    10:08.30 (37.38)
       10:45.49 (37.19)    11:22.80 (37.31)    11:59.66 (36.86)    12:34.55 (34.89)
  3 Henry, Linda              46 CUBU                19:00.00   14:41.58    6  
                  39.54     1:21.80 (42.26)     2:05.07 (43.27)     2:48.94 (43.87)
        3:33.26 (44.32)     4:17.68 (44.42)     5:02.30 (44.62)     5:47.27 (44.97)
        6:32.21 (44.94)     7:16.98 (44.77)     8:01.70 (44.72)     8:46.62 (44.92)
        9:31.22 (44.60)    10:15.69 (44.47)    11:00.76 (45.07)    11:45.42 (44.66)
       12:29.97 (44.55)    13:14.31 (44.34)    13:58.69 (44.38)    14:41.58 (42.89)
  4 Bouchard, Rosemarie       45 CUBU                15:00.00   15:12.62    5  
                  38.54     1:22.05 (43.51)     2:07.63 (45.58)     2:54.19 (46.56)
        3:41.08 (46.89)     4:28.16 (47.08)     5:14.31 (46.15)     6:00.59 (46.28)
        6:47.48 (46.89)     7:33.64 (46.16)     8:20.04 (46.40)     9:05.95 (45.91)
        9:52.23 (46.28)    10:38.24 (46.01)    11:24.47 (46.23)    12:10.38 (45.91)
       12:56.18 (45.80)    13:42.09 (45.91)    14:27.87 (45.78)    15:12.62 (44.75)
 
Women 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 19:17.18   4/21/2002 Karen Einsidler                           
        NATL: ! 17:49.73   4/22/2007 K PIPES-NEILSEN                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiernan, Ginger           47 UNAT                22:00.00   21:30.10    9  
                  34.84     1:12.00 (37.16)     1:49.86 (37.86)     2:28.17 (38.31)
        3:06.63 (38.46)     3:45.41 (38.78)     4:24.07 (38.66)     5:02.96 (38.89)
        5:42.22 (39.26)     6:21.31 (39.09)     7:00.29 (38.98)     7:39.29 (39.00)
        8:18.39 (39.10)     8:57.32 (38.93)     9:36.17 (38.85)    10:15.27 (39.10)
       10:54.36 (39.09)    11:33.26 (38.90)    12:12.83 (39.57)    12:52.39 (39.56)
       13:31.70 (39.31)    14:11.56 (39.86)    14:51.38 (39.82)    15:31.22 (39.84)
       16:10.82 (39.60)    16:50.32 (39.50)    17:30.99 (40.67)    18:11.51 (40.52)
       18:51.30 (39.79)    19:31.70 (40.40)    20:11.36 (39.66)    20:51.82 (40.46)
       21:30.10 (38.28)
  2 Crnic, Maggie             47 CUBU                32:00.00   28:31.91    7  
                  46.27     1:35.60 (49.33)     2:27.66 (52.06)     3:19.92 (52.26)
        4:12.13 (52.21)     5:04.21 (52.08)     5:56.76 (52.55)     6:48.84 (52.08)
        7:40.69 (51.85)     8:33.89 (53.20)     9:26.31 (52.42)    10:18.89 (52.58)
       11:11.86 (52.97)    12:03.90 (52.04)    12:55.99 (52.09)    13:48.66 (52.67)
       14:41.85 (53.19)    15:32.92 (51.07)    16:24.62 (51.70)    17:15.90 (51.28)
       18:07.46 (51.56)    18:59.39 (51.93)    19:52.28 (52.89)    20:44.82 (52.54)
       21:38.30 (53.48)    22:30.64 (52.34)    23:22.85 (52.21)    24:15.25 (52.40)
       25:09.53 (54.28)    25:59.96 (50.43)    26:50.80 (50.84)    27:43.04 (52.24)
       28:31.91 (48.87)
  3 Hahn, Katherine           46 CUBU                46:00.00   34:08.10    6  
                  52.94     1:49.92 (56.98)     2:49.10 (59.18)   3:49.26 (1:00.16)
      4:50.26 (1:01.00)   5:51.31 (1:01.05)   6:53.33 (1:02.02)   7:55.48 (1:02.15)
      8:57.33 (1:01.85)   9:59.75 (1:02.42)  11:02.48 (1:02.73)  12:04.90 (1:02.42)
     13:07.40 (1:02.50)  14:09.43 (1:02.03)  15:11.43 (1:02.00)  16:13.49 (1:02.06)
     17:15.47 (1:01.98)  18:18.09 (1:02.62)  19:20.59 (1:02.50)  20:22.87 (1:02.28)
     21:26.19 (1:03.32)  22:28.94 (1:02.75)  23:32.02 (1:03.08)  24:35.09 (1:03.07)
     25:38.28 (1:03.19)  26:42.20 (1:03.92)  27:46.01 (1:03.81)  28:49.85 (1:03.84)
     29:54.55 (1:04.70)  30:58.84 (1:04.29)  32:02.32 (1:03.48)  33:05.60 (1:03.28)
     34:08.10 (1:02.50)
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 29.34   4/15/2007 Vibeke Swanson                               
        NATL: ! 28.00   5/20/2007 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie        47 GMUP                   29.10      27.90!   9  
  2 Swanson, Vibeke           47 1776                   30.54      29.65    7  
  3 Brightwell, Kim           49 RMST                   33.51      32.04    6  
  4 Estabrook, Mary           47 MESC                   31.80      33.26    5  
  5 Elshafei, Donna           45 TERR                   35.99      34.47    4  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:02.40   4/15/2007 Vibeke Swanson                             
        NATL: !   58.77  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swanson, Vibeke           47 1776                 1:04.35    1:02.73    9  
                  30.93     1:02.73 (31.80)                                        
  2 Brightwell, Kim           49 RMST                 1:12.79    1:09.64    7  
                  35.28     1:09.64 (34.36)                                        
  3 Cleary, Kelly             45 SQST                 1:13.69    1:13.04    6  
                  36.70     1:13.04 (36.34)                                        
  4 Howsmon, Angela           48 SQST                 1:14.00    1:14.82    5  
                  36.73     1:14.82 (38.09)                                        
  5 Mazyck, Carla             48 MARY                 1:31.83    1:29.38    4  
                  44.33     1:29.38 (45.05)                                        
  6 Bruce, Elizabeth          48 TCYS                 1:40.00    1:36.86    3  
                  47.25     1:36.86 (49.61)                                        
  7 Ellis, Susan              45 FXCM                      NT    1:42.92    2  
                  50.31     1:42.92 (52.61)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:15.03   4/15/2007 Vibeke Swanson                             
        NATL: ! 2:07.87   5/18/2008 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swanson, Vibeke           47 1776                 2:20.51    2:18.30    9  
                  32.23     1:07.26 (35.03)     1:43.20 (35.94)     2:18.30 (35.10)
  2 Howsmon, Angela           48 SQST                 2:38.00    2:38.82    7  
                  36.92     1:15.92 (39.00)     1:57.78 (41.86)     2:38.82 (41.04)
  3 Cleary, Kelly             45 SQST                 2:37.66    2:39.24    6  
                  39.05     1:19.32 (40.27)     2:00.36 (41.04)     2:39.24 (38.88)
  4 Jaeger, Debbie            46 VMST                 2:48.08    2:42.66    5  
                  37.72     1:18.62 (40.90)     2:00.86 (42.24)     2:42.66 (41.80)
  5 Elshafei, Donna           45 TERR                 2:54.00    2:53.66    4  
                  39.89     1:23.80 (43.91)     2:09.49 (45.69)     2:53.66 (44.17)
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 34.17   4/21/2002 Lisa Bennett                                 
        NATL: ! 30.17   5/20/2007 CAROLINE KRATTLI                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie        47 GMUP                   37.50      34.11Z   9  
  2 Toner, Karlin             47 GMUP                   38.00      36.13    7  
  3 Dobyns, Cindy             46 CUBU                   35.00      36.18    6  
  4 Bier, Susan               45 GMUP                   48.00      37.86    5  
  5 Marshall, BJ              46 ALEX                   38.73      39.34    4  
  6 Elshafei, Donna           45 TERR                   42.30      39.94    3  
  7 Bower, Bethany            46 UNAT                      NT      42.20    2  
  8 Brent, Dana               46 UNAT                      NT      43.05    1  
  9 Hart, Regina              48 CUBU                   46.88      49.85  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:15.48   4/22/2001 Dot Munger                                 
        NATL: ! 1:06.01   5/20/2007 CAROLINE KRATTLI                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Toner, Karlin             47 GMUP                 1:24.00    1:21.62    9  
                  38.62     1:21.62 (43.00)                                        
  2 Brent, Dana               46 UNAT                 1:50.00    1:28.95    7  
                  41.75     1:28.95 (47.20)                                        
  3 Moyer, Michelle           46 RMST                 1:31.89    1:32.44    6  
                  45.29     1:32.44 (47.15)                                        
  4 Ellis, Susan              45 FXCM                      NT    1:42.12    5  
                  50.19     1:42.12 (51.93)                                        
  5 Morrin-Nordlund, Deborah  46 TERR                 1:46.40    1:42.15    4  
                  48.60     1:42.15 (53.55)                                        
  6 Sealey, Tammy             47 RMST                 1:40.00    1:44.16    3  
                  48.35     1:44.16 (55.81)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:45.52   4/22/2001 Dot Munger                                 
        NATL: ! 2:25.76   5/20/2007 CAROLINE KRATTLI                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moyer, Michelle           46 RMST                 3:31.31    3:17.91    9  
                  45.49     1:35.28 (49.79)     2:26.39 (51.11)     3:17.91 (51.52)
  2 Hart, Regina              48 CUBU                      NT    3:55.73    7  
                  54.58   1:55.63 (1:01.05)   2:57.75 (1:02.12)     3:55.73 (57.98)
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 28.48   4/12/2008 Leslie Livingston, GMUP-PV                   
        NATL: ! 26.24    5/4/2008 BARBARA SCOULER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie        47 GMUP                   28.10      27.06Z   9  
  2 Estabrook, Mary           47 MESC                   27.48      27.55Z   7  
  3 Voorhees, Carolyn         47 MARY                   28.00      28.64    6  
  4 Dobyns, Cindy             46 CUBU                   29.65      30.89    5  
  5 Howsmon, Angela           48 SQST                   34.00      33.80    4  
  6 Bouchard, Rosemarie       45 CUBU                   41.00      37.36    3  
  7 Mazyck, Carla             48 MARY                   41.08      40.15    2  
  8 Hudson, Sharon            47 MESC                   40.20      41.23    1  
  9 Bruce, Elizabeth          48 TCYS                   49.00      45.63  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 1:05.54   4/13/2008 Leslie Livingston, GMUP-PV                 
        NATL: !   57.42  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Estabrook, Mary           47 MESC                 1:04.23    1:05.03Z   9  
                  29.57     1:05.03 (35.46)                                        
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:04.64   4/15/2007 Vibeke Swanson                             
        NATL: ! 1:00.10   5/20/2007 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swanson, Vibeke           47 1776                 1:06.35    1:06.31    9  
                  30.22     1:06.31 (36.09)                                        
  2 Estabrook, Mary           47 MESC                 1:08.00    1:08.71    7  
                  31.06     1:08.71 (37.65)                                        
  3 Voorhees, Carolyn         47 MARY                 1:09.00    1:08.99    6  
                  31.11     1:08.99 (37.88)                                        
  4 Dobyns, Cindy             46 CUBU                 1:09.69    1:09.59    5  
                  33.28     1:09.59 (36.31)                                        
  5 Brightwell, Kim           49 RMST                 1:13.95    1:10.50    4  
                  32.28     1:10.50 (38.22)                                        
  6 Cleary, Kelly             45 SQST                 1:12.48    1:12.05    3  
                  34.01     1:12.05 (38.04)                                        
  7 Brent, Dana               46 UNAT                 1:35.00    1:19.83    2  
                  37.98     1:19.83 (41.85)                                        
  8 Moyer, Michelle           46 RMST                 1:19.81    1:21.00    1  
                  38.35     1:21.00 (42.65)                                        
  9 Bouchard, Rosemarie       45 CUBU                 1:20.00    1:29.10  
                  41.03     1:29.10 (48.07)                                        
 10 Mazyck, Carla             48 MARY                 1:30.10    1:30.91  
                  43.99     1:30.91 (46.92)                                        
 11 Hudson, Sharon            47 MESC                 1:35.00    1:36.07  
                  43.28     1:36.07 (52.79)                                        
 12 Bruce, Elizabeth          48 TCYS                 1:39.00    1:36.87  
                  45.98     1:36.87 (50.89)                                        
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:15.19   4/15/2007 Vibeke Swanson                             
        NATL: ! 2:07.26  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swanson, Vibeke           47 1776                 2:20.50    2:20.21    9  
                  31.12     1:05.27 (34.15)     1:47.94 (42.67)     2:20.21 (32.27)
  2 Brightwell, Kim           49 RMST                 2:46.97    2:37.71    7  
                  32.63     1:12.75 (40.12)     2:00.64 (47.89)     2:37.71 (37.07)
  3 Cleary, Kelly             45 SQST                 2:38.14    2:38.75    6  
                  36.54     1:16.57 (40.03)     2:04.73 (48.16)     2:38.75 (34.02)
  4 Brent, Dana               46 UNAT                 3:10.00    2:56.63    5  
                  38.95     1:25.72 (46.77)     2:17.58 (51.86)     2:56.63 (39.05)
  5 Bushmire, Lisa            47 VMST                 3:00.00    3:01.73    4  
                  39.87     1:27.94 (48.07)     2:21.46 (53.52)     3:01.73 (40.27)
  6 Hudson, Sharon            47 MESC                 3:28.00    3:27.61    3  
                  43.08     1:33.87 (50.79)   2:38.30 (1:04.43)     3:27.61 (49.31)
 
Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 4:49.51   4/15/2007 Vibeke Swanson                             
        NATL: ! 4:38.27   11/3/2007 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swanson, Vibeke           47 1776                      NT    5:03.15    9  
                  32.51     1:10.70 (38.19)     1:49.60 (38.90)     2:27.15 (37.55)
        3:12.43 (45.28)     3:57.18 (44.75)     4:30.97 (33.79)     5:03.15 (32.18)
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 27.91   4/23/2006 Janet Bright                                 
        NATL: ! 24.92    5/4/2008 TRACI GRANGER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Lisa             52 SQST                   27.00      26.89Z   9  
  2 Fries, Beth               51 MESC                   28.00      27.97    7  
  3 Pennington, Catherine     50 FXCM                   28.90      28.98    6  
  4 Johansson, Joey           50 REDT                   31.00      30.96    5  
  5 Reed, Julia               52 TCYS                   33.00      33.29    4  
  6 Watts, Sue                54 1776                   34.41      33.54    3  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:01.22   4/15/2007 Lisa Bennett                               
        NATL: !   54.38   5/17/2002 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Lisa             52 SQST                   59.59      59.85Z   9  
                  28.82       59.85 (31.03)                                        
  2 Fries, Beth               51 MESC                 1:00.50    1:00.89Z   7  
  3 Johansson, Joey           50 REDT                 1:08.20    1:07.87    6  
                  32.56     1:07.87 (35.31)                                        
  4 McCormick, Betsy          52 1776                 1:10.00    1:07.94    5  
                  32.85     1:07.94 (35.09)                                        
  5 Black, Patricia           52 VMST                 1:40.00    1:19.40    4  
                  38.40     1:19.40 (41.00)                                        
  6 Geanacopoulos, Daphne     51 UNAT                 1:40.00    1:29.27    3  
                  42.84     1:29.27 (46.43)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 2:13.13   4/15/2007 Tracy Grilli                               
        NATL: ! 1:59.55   5/17/2002 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Lisa             52 SQST                 2:14.01    2:09.76Z   9  
                  29.82     1:02.65 (32.83)     1:36.52 (33.87)     2:09.76 (33.24)
  2 Fries, Beth               51 MESC                 2:14.00    2:14.67    7  
                  31.23     1:04.86 (33.63)     1:39.89 (35.03)     2:14.67 (34.78)
  3 McCormick, Betsy          52 1776                 2:34.78    2:31.94    6  
                  34.43     1:12.05 (37.62)     1:52.04 (39.99)     2:31.94 (39.90)
  4 Braaten, Kitten           53 VMST                 2:39.31    2:36.66    5  
                  36.66     1:16.60 (39.94)     1:57.57 (40.97)     2:36.66 (39.09)
  5 Temple, Diana             52 TCYS                 3:15.00    2:37.65    4  
                  37.33     1:17.44 (40.11)     1:58.67 (41.23)     2:37.65 (38.98)
  6 Reed, Julia               52 TCYS                 2:50.00    2:53.74    3  
                  41.41     1:26.01 (44.60)     2:11.10 (45.09)     2:53.74 (42.64)
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 5:53.51   4/15/2007 Tracy Grilli                               
        NATL: ! 5:27.07    3/9/2002 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Lisa             52 SQST                      NT    5:49.53Z   9  
                  30.71     1:04.62 (33.91)     1:39.57 (34.95)     2:14.99 (35.42)
        2:50.78 (35.79)     3:26.64 (35.86)     4:03.18 (36.54)     4:38.93 (35.75)
        5:14.61 (35.68)     5:49.53 (34.92)                                        
  2 Fries, Beth               51 MESC                 6:10.00    6:10.03    7  
                  32.42     1:08.06 (35.64)     1:44.78 (36.72)     2:22.16 (37.38)
        2:59.96 (37.80)     3:37.96 (38.00)     4:16.12 (38.16)     4:54.35 (38.23)
        5:32.81 (38.46)     6:10.03 (37.22)                                        
  3 Braaten, Kitten           53 VMST                 6:56.20    6:56.46    6  
                  38.30     1:20.06 (41.76)     2:02.36 (42.30)     2:44.64 (42.28)
        3:26.67 (42.03)     4:08.78 (42.11)     4:50.89 (42.11)     5:33.03 (42.14)
        6:15.54 (42.51)     6:56.46 (40.92)                                        
 
Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 12:10.44   4/15/2007 Tracy Grilli                              
        NATL: ! 11:16.62   4/14/2002 LAURA VAL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connor, Margaret          51 CUBU                13:10.00   13:05.14    9  
                  34.84     1:12.18 (37.34)     1:50.13 (37.95)     2:29.10 (38.97)
        3:07.79 (38.69)     3:47.22 (39.43)     4:26.26 (39.04)     5:05.99 (39.73)
        5:45.33 (39.34)     6:24.62 (39.29)     7:04.00 (39.38)     7:43.56 (39.56)
        8:23.40 (39.84)     9:03.66 (40.26)     9:43.94 (40.28)    10:24.22 (40.28)
       11:05.24 (41.02)    11:45.64 (40.40)    12:26.51 (40.87)    13:05.14 (38.63)
  2 Braaten, Kitten           53 VMST                14:16.23   13:51.68    7  
                  37.89     1:18.77 (40.88)     2:00.06 (41.29)     2:41.67 (41.61)
        3:23.34 (41.67)     4:05.15 (41.81)     4:46.69 (41.54)     5:28.64 (41.95)
        6:10.44 (41.80)     6:52.33 (41.89)     7:34.24 (41.91)     8:16.13 (41.89)
        8:58.21 (42.08)     9:40.25 (42.04)    10:22.39 (42.14)    11:04.64 (42.25)
       11:47.23 (42.59)    12:29.21 (41.98)    13:11.09 (41.88)    13:51.68 (40.59)
 
Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 20:22.29   4/15/2007 N.Steadman-Martin                         
        NATL: ! 18:42.24   4/14/2002 LAURA VAL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Billingsley, Julie        50 CUBU                26:00.00   23:24.22    9  
                  38.16     1:19.29 (41.13)     2:01.41 (42.12)     2:43.60 (42.19)
        3:26.30 (42.70)     4:08.35 (42.05)     4:50.98 (42.63)     5:33.45 (42.47)
        6:15.86 (42.41)     6:59.01 (43.15)     7:41.61 (42.60)     8:24.14 (42.53)
        9:06.53 (42.39)     9:49.71 (43.18)    10:32.73 (43.02)    11:15.66 (42.93)
       11:58.84 (43.18)    12:41.72 (42.88)    13:24.64 (42.92)    14:07.63 (42.99)
       14:50.16 (42.53)    15:33.18 (43.02)    16:16.21 (43.03)    16:59.04 (42.83)
       17:42.01 (42.97)    18:24.80 (42.79)    19:07.57 (42.77)    19:51.01 (43.44)
       20:34.26 (43.25)    21:17.27 (43.01)    22:00.09 (42.82)    22:42.56 (42.47)
       23:24.22 (41.66)
  2 Ribeiro, Karen            50 GMUP                26:00.00   25:42.90    7  
                  42.77     1:26.47 (43.70)     2:12.89 (46.42)     2:59.75 (46.86)
        3:46.77 (47.02)     4:34.02 (47.25)     5:21.40 (47.38)     6:08.78 (47.38)
        6:56.08 (47.30)     7:43.14 (47.06)     8:29.62 (46.48)     9:16.82 (47.20)
       10:04.00 (47.18)    10:51.46 (47.46)    11:39.50 (48.04)    12:26.86 (47.36)
       13:14.36 (47.50)    14:01.63 (47.27)    14:48.41 (46.78)    15:35.26 (46.85)
       16:22.27 (47.01)    17:09.30 (47.03)    17:56.08 (46.78)    18:43.20 (47.12)
       19:30.05 (46.85)    20:16.38 (46.33)    21:03.18 (46.80)    21:49.91 (46.73)
       22:36.84 (46.93)    23:24.36 (47.52)    24:11.25 (46.89)    24:58.25 (47.00)
       25:42.90 (44.65)
  3 Iversen, Wendy            51 CUBU                36:00.00   29:59.87    6  
                  47.55     1:37.76 (50.21)     2:30.99 (53.23)     3:25.56 (54.57)
        4:20.48 (54.92)     5:16.16 (55.68)     6:12.93 (56.77)     7:10.39 (57.46)
        8:05.51 (55.12)     9:01.05 (55.54)     9:56.58 (55.53)    10:53.71 (57.13)
       11:49.88 (56.17)    12:44.45 (54.57)    13:40.60 (56.15)    14:35.36 (54.76)
       15:30.80 (55.44)    16:25.07 (54.27)    17:19.15 (54.08)    18:14.35 (55.20)
       19:08.76 (54.41)    20:03.59 (54.83)    20:57.51 (53.92)    21:52.76 (55.25)
       22:46.82 (54.06)    23:40.95 (54.13)    24:35.25 (54.30)    25:28.42 (53.17)
       26:24.64 (56.22)    27:18.96 (54.32)    28:12.41 (53.45)    29:09.11 (56.70)
       29:59.87 (50.76)
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 33.29   4/15/2007 N.Steadman-Martin                            
        NATL: ! 28.74   6/23/2002 J SWAGERTY-HILL                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cain, Deborah             52 1776                   48.00      40.65    9  
  2 Watts, Sue                54 1776                   41.61      40.96    7  
  3 Geanacopoulos, Daphne     51 UNAT                      NT      51.61    6  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:10.71   4/15/2007 N.Steadman-Martin                          
        NATL: ! 1:02.67    5/4/2008 K ANDRUS-HUGHES                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connor, Margaret          51 CUBU                 1:10.40    1:10.57Z   9  
                  34.77     1:10.57 (35.80)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:30.46   4/15/2007 N.Steadman-Martin                          
        NATL: ! 2:19.01    5/4/2008 K ANDRUS-HUGHES                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Braaten, Kitten           53 VMST                 3:03.50    3:01.60    9  
                  43.65     1:28.70 (45.05)     2:15.57 (46.87)     3:01.60 (46.03)
  2 Billingsley, Julie        50 CUBU                 3:00.00    3:03.21    7  
                  44.88     1:31.50 (46.62)     2:18.04 (46.54)     3:03.21 (45.17)
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 34.34   4/15/2007 Lisa Bennett                                 
        NATL: ! 33.21   4/15/2007 MELINDA MANN                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wallack, Mary             53 CUBU                   37.00      39.02    9  
  2 Geanacopoulos, Daphne     51 UNAT                      NT      57.65    7  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:16.76   4/15/2007 Lisa Bennett                               
        NATL: ! 1:13.28   4/15/2007 MELINDA MANN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wallack, Mary             53 CUBU                      NT    1:22.73    9  
                  39.83     1:22.73 (42.90)                                        
  2 Temple, Diana             52 TCYS                 2:00.00    1:38.30    7  
                  47.47     1:38.30 (50.83)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:50.37   4/23/2006 Janet Bright                               
        NATL: ! 2:40.34   5/20/2007 KAREN MELICK                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Wallack, Mary             53 CUBU                 2:58.50         DQ  
      Non-simultaneous touch
                  42.30     1:29.11 (46.81)     2:16.34 (47.23)          DQ (48.16)
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 30.88   4/15/2007 Lisa Bennett                                 
        NATL: ! 27.19    5/4/2008 TRACI GRANGER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCormick, Betsy          52 1776                   35.20      33.68    9  
  2 Pennington, Catherine     50 FXCM                   34.55      34.24    7  
  3 Johansson, Joey           50 REDT                   40.00      36.47    6  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 1:08.25   4/13/2008 Katherine Branch, NEM-NE                   
        NATL: ! 1:01.26   5/17/2002 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Lisa             52 SQST                 1:09.37    1:07.99Z   9  
                  32.14     1:07.99 (35.85)                                        
  2 Billingsley, Julie        50 CUBU                 1:30.00    1:23.60    7  
                  38.61     1:23.60 (44.99)                                        
  3 Braaten, Kitten           53 VMST                 1:25.29    1:24.53    6  
                  39.15     1:24.53 (45.38)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 2:36.66   4/15/2007 N.Steadman-Martin                          
        NATL: ! 2:15.18   5/17/2002 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Braaten, Kitten           53 VMST                 3:08.03    3:06.59    9  
                  42.67     1:29.14 (46.47)     2:17.94 (48.80)     3:06.59 (48.65)
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:09.53   4/15/2007 Lisa Bennett                               
        NATL: ! 1:05.38   5/18/2003 DANIELLE OGIER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connor, Margaret          51 CUBU                 1:11.50    1:10.86    9  
                  32.66     1:10.86 (38.20)                                        
  2 Johansson, Joey           50 REDT                 1:20.50    1:20.25    7  
                  36.76     1:20.25 (43.49)                                        
  3 Watts, Sue                54 1776                 1:28.81    1:25.12    6  
                  41.49     1:25.12 (43.63)                                        
  4 Temple, Diana             52 TCYS                 1:50.00    1:26.69    5  
                  42.37     1:26.69 (44.32)                                        
  5 Reed, Julia               52 TCYS                 1:29.00    1:31.69    4  
                  46.99     1:31.69 (44.70)                                        
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:33.62   4/15/2007 Lisa Bennett                               
        NATL: ! 2:20.64   5/18/2003 DANIELLE OGIER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johansson, Joey           50 REDT                 3:00.00    2:56.39    9  
                  38.73     1:24.85 (46.12)     2:17.26 (52.41)     2:56.39 (39.13)
  2 Billingsley, Julie        50 CUBU                 3:15.00    2:58.86    7  
                  38.22     1:25.71 (47.49)     2:19.72 (54.01)     2:58.86 (39.14)
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 27.03    5/8/1990 Jane Bruner                                  
        NATL: ! 25.30    5/4/2008 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lengle, Patricia          59 ARMS                   32.78      33.95    9  
  2 Paterline, Diane          55 HUH                    36.95      35.64    7  
  3 Vail, Ellyn               59 DCAC                   50.00      44.85    6  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:02.38    5/8/1990 Jane Bruner                                
        NATL: !   54.72    5/4/2008 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lengle, Patricia          59 ARMS                 1:12.17    1:14.68    9  
                  35.51     1:14.68 (39.17)                                        
  2 Wagner, Cheryl            56 TERR                 1:20.00    1:14.85    7  
                  35.88     1:14.85 (38.97)                                        
  3 Ensch, Christine          56 ALEX                 1:32.16    1:27.48    6  
                  42.11     1:27.48 (45.37)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 2:24.68    4/4/2004 Marcia Barry                               
        NATL: ! 2:00.50   5/20/2007 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lengle, Patricia          59 ARMS                 3:00.88    2:52.29    9  
                  40.47     1:23.82 (43.35)     2:09.24 (45.42)     2:52.29 (43.05)
  2 Paterline, Diane          55 HUH                  3:00.40    3:08.41    7  
                  42.17     1:30.31 (48.14)     2:21.08 (50.77)     3:08.41 (47.33)
  3 Vail, Ellyn               59 DCAC                 3:46.00    3:48.30    6  
                  51.01     1:49.67 (58.66)   2:51.10 (1:01.43)     3:48.30 (57.20)
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 6:25.12    4/4/2004 Marcia Barry                               
        NATL: ! 5:29.40   3/25/2007 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wagner, Cheryl            56 TERR                 7:30.00    7:14.18    9  
                  37.80     1:19.64 (41.84)     2:02.68 (43.04)     2:46.47 (43.79)
        3:31.23 (44.76)     4:15.93 (44.70)     5:01.81 (45.88)     5:46.48 (44.67)
        6:30.91 (44.43)     7:14.18 (43.27)                                        
  2 Ensch, Christine          56 ALEX                 7:59.61    8:11.31    7  
                  44.07     1:33.01 (48.94)     2:23.46 (50.45)     3:13.94 (50.48)
        4:04.37 (50.43)     4:54.70 (50.33)     5:44.60 (49.90)     6:34.67 (50.07)
        7:24.49 (49.82)     8:11.31 (46.82)                                        
  3 Edwards, Joanne           58 CUBU                10:00.00    9:03.37    6  
                  48.94     1:41.23 (52.29)     2:37.04 (55.81)     3:33.34 (56.30)
        4:27.90 (54.56)     5:25.10 (57.20)     6:20.70 (55.60)     7:15.62 (54.92)
        8:09.88 (54.26)     9:03.37 (53.49)                                        
 
Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 13:37.51   4/14/1991 Ronnie Kamphausen                         
        NATL: ! 11:23.69   3/17/2007 LAURA VAL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ensch, Christine          56 ALEX                16:40.00   16:43.48    9  
                  44.99     1:34.68 (49.69)     2:24.98 (50.30)     3:15.00 (50.02)
        4:05.67 (50.67)     4:57.40 (51.73)     5:48.26 (50.86)     6:40.37 (52.11)
        7:31.51 (51.14)     8:22.64 (51.13)     9:14.15 (51.51)    10:04.65 (50.50)
       10:55.18 (50.53)    11:45.61 (50.43)    12:36.04 (50.43)    13:26.24 (50.20)
       14:16.79 (50.55)    15:07.23 (50.44)    15:56.30 (49.07)    16:43.48 (47.18)
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 36.03    4/2/2000 Barbara Frid                                 
        NATL: ! 29.09   5/20/2007 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirwan, Denise            57 CUBU                   37.00      36.44    9  
  2 Lengle, Patricia          59 ARMS                   42.85      40.67    7  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:14.98   4/15/2007 Denise Kirwan                              
        NATL: ! 1:04.80   3/29/2008 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirwan, Denise            57 CUBU                 1:15.00    1:16.02    9  
                  37.55     1:16.02 (38.47)                                        
  2 Lengle, Patricia          59 ARMS                 1:27.60    1:30.43    7  
                  44.42     1:30.43 (46.01)                                        
  3 Paterline, Diane          55 HUH                  1:35.53    1:38.83    6  
                  48.84     1:38.83 (49.99)                                        
  4 Vail, Ellyn               59 DCAC                 1:53.00    1:48.06    5  
                  52.58     1:48.06 (55.48)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:38.49   4/15/2007 Denise Kirwan                              
        NATL: ! 2:24.15   2/10/2007 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirwan, Denise            57 CUBU                 2:40.00    2:40.88    9  
                  38.78     1:19.26 (40.48)     2:00.38 (41.12)     2:40.88 (40.50)
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 36.05    5/8/1990 Jane Bruner                                  
        NATL: ! 35.06   5/17/2002 GINGER PIERSON                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ensch, Christine          56 ALEX                   48.22      47.74    9  
  2 Wagner, Cheryl            56 TERR                 1:00.00      49.47    7  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:19.22   4/12/1992 Jane Bruner                                
        NATL: ! 1:16.84   5/18/2008 DEB WALKER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirwan, Denise            57 CUBU                 1:25.00    1:25.35    9  
                  40.48     1:25.35 (44.87)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:55.48   4/20/1997 Joann Leilich                              
        NATL: ! 2:47.92   5/18/2008 DEB WALKER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirwan, Denise            57 CUBU                 3:02.00    3:05.93    9  
                  42.59     1:30.31 (47.72)     2:18.39 (48.08)     3:05.93 (47.54)
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 1:20.90   4/14/1991 Nancy Brown                                
        NATL: ! 1:02.43   5/20/2007 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Edwards, Joanne           58 CUBU                      NT    2:00.95    9  
                  57.20   2:00.95 (1:03.75)                                        
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:12.85   4/12/1992 Jane Bruner                                
        NATL: ! 1:05.21   5/20/2007 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirwan, Denise            57 CUBU                 1:15.00    1:15.85    9  
                  35.66     1:15.85 (40.19)                                        
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:40.69   4/12/2008 Shirley Loftus-Charley, SMAM-VA            
        NATL: ! 2:24.65   4/13/2008 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirwan, Denise            57 CUBU                 2:43.00    2:46.64    9  
                  37.22     1:20.70 (43.48)     2:08.34 (47.64)     2:46.64 (38.30)
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 29.02    5/5/1996 Jane Bruner                                  
        NATL: ! 28.03    5/4/2008 CAROLYN BOAK                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lyttle, Ann               61 DCM                    34.00      30.89    9  
  2 Page, Kathryn             60 VMST                   38.00      36.26    7  
  3 Murphy-Kendall, Vicki     64 1776                   49.35      49.78    6  
  4 Johnston, Jennifer        61 CUBU                 1:10.00    1:07.07    5  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:04.78   4/20/1997 Jane Bruner                                
        NATL: ! 1:02.74    5/4/2008 F.WILLIAMSON                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lyttle, Ann               61 DCM                  1:14.00    1:07.46    9  
                  32.04     1:07.46 (35.42)                                        
  2 Murphy-Kendall, Vicki     64 1776                 1:50.39    2:00.33    7  
                  51.77   2:00.33 (1:08.56)                                        
  3 Johnston, Jennifer        61 CUBU                 2:46.00    2:26.19    6  
                1:07.87   2:26.19 (1:18.32)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 2:31.01   4/20/1997 Jane Bruner                                
        NATL: ! 2:18.52    5/4/2008 F.WILLIAMSON                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lyttle, Ann               61 DCM                  2:40.00    2:29.12Z   9  
                  34.03     1:12.17 (38.14)     1:51.55 (39.38)     2:29.12 (37.57)
  2 Dameron, Pam              63 SQST                 2:48.50    2:49.83    7  
                  40.63     1:24.89 (44.26)     2:08.45 (43.56)     2:49.83 (41.38)
  3 Murphy-Kendall, Vicki     64 1776                 4:27.61    4:11.33    6  
                  52.99   1:59.58 (1:06.59)   3:05.60 (1:06.02)   4:11.33 (1:05.73)
  4 Johnston, Jennifer        61 CUBU                 5:01.00    5:04.58    5  
                1:09.80   2:28.37 (1:18.57)   3:47.40 (1:19.03)   5:04.58 (1:17.18)
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 6:50.61   4/20/1997 Nancy Brown                                
        NATL: ! 6:19.07   4/25/2004 JACKIE MARR                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lyttle, Ann               61 DCM                  7:00.00    6:48.53Z   9  
                  36.96     1:17.68 (40.72)     1:59.13 (41.45)     2:41.51 (42.38)
        3:23.87 (42.36)     4:06.36 (42.49)     4:48.53 (42.17)     5:30.27 (41.74)
        6:11.22 (40.95)     6:48.53 (37.31)                                        
  2 Panayotoff, Kristi        60 MESC                 8:40.00    8:46.97    7  
                  44.91     1:36.39 (51.48)     2:29.98 (53.59)     3:24.00 (54.02)
        4:17.61 (53.61)     5:11.94 (54.33)     6:05.90 (53.96)     7:00.16 (54.26)
        7:54.52 (54.36)     8:46.97 (52.45)                                        
  3 Murphy-Kendall, Vicki     64 1776                10:28.63   11:32.40    6  
                  57.09   2:03.23 (1:06.14)   3:13.05 (1:09.82)   4:23.86 (1:10.81)
      5:36.11 (1:12.25)   6:52.09 (1:15.98)   8:04.96 (1:12.87)   9:14.94 (1:09.98)
     10:27.41 (1:12.47)  11:32.40 (1:04.99)                                        
 
Women 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 14:05.17   4/20/1997 Nancy Brown                               
        NATL: ! 12:53.81   4/25/2004 JACKIE MARR                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Panayotoff, Kristi        60 MESC                18:16.00   17:50.64    9  
                  45.99     1:38.94 (52.95)     2:34.06 (55.12)     3:27.40 (53.34)
        4:21.40 (54.00)     5:15.50 (54.10)     6:09.81 (54.31)     7:03.95 (54.14)
        7:57.65 (53.70)     8:51.20 (53.55)     9:45.75 (54.55)    10:39.39 (53.64)
       11:33.75 (54.36)    12:28.38 (54.63)    13:23.20 (54.82)    14:17.69 (54.49)
       15:11.12 (53.43)    16:04.60 (53.48)    16:58.79 (54.19)    17:50.64 (51.85)
  2 Murphy-Kendall, Vicki     64 1776                25:11.00   22:14.07    7  
                  55.51   2:01.64 (1:06.13)   3:07.71 (1:06.07)   4:13.43 (1:05.72)
      5:19.77 (1:06.34)   6:27.19 (1:07.42)   7:31.99 (1:04.80)   8:40.40 (1:08.41)
      9:48.33 (1:07.93)  10:56.80 (1:08.47)  12:03.12 (1:06.32)  13:11.90 (1:08.78)
     14:18.24 (1:06.34)  15:27.21 (1:08.97)  16:33.46 (1:06.25)  17:42.10 (1:08.64)
     18:50.80 (1:08.70)  19:58.72 (1:07.92)  21:06.71 (1:07.99)  22:14.07 (1:07.36)
  3 Johnston, Jennifer        61 CUBU                30:00.00   26:39.23    6  
                1:12.96   2:31.61 (1:18.65)   3:52.13 (1:20.52)   5:13.49 (1:21.36)
      6:36.25 (1:22.76)   7:57.73 (1:21.48)   9:19.70 (1:21.97)  10:41.59 (1:21.89)
     12:04.06 (1:22.47)  13:23.82 (1:19.76)  14:44.42 (1:20.60)  16:04.93 (1:20.51)
     17:25.41 (1:20.48)  18:45.87 (1:20.46)  20:06.64 (1:20.77)  21:27.34 (1:20.70)
     22:46.38 (1:19.04)  24:04.97 (1:18.59)  25:23.54 (1:18.57)  26:39.23 (1:15.69)
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 36.61    5/5/1996 Jane Bruner                                  
        NATL: ! 33.95    5/4/2008 RUTH SHAPS                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Page, Kathryn             60 VMST                   42.00      41.83    9  
  2 Dameron, Pam              63 SQST                   42.40      41.85    7  
  3 Murphy-Kendall, Vicki     64 1776                      NT    1:06.40    6  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:20.41   3/22/1987 Clara Walker                               
        NATL: ! 1:14.73    5/4/2008 RUTH SHAPS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Page, Kathryn             60 VMST                 1:32.00    1:33.77    9  
                  44.94     1:33.77 (48.83)                                        
  2 Panayotoff, Kristi        60 MESC                 1:42.16    1:42.95    7  
                  49.74     1:42.95 (53.21)                                        
  3 Murphy-Kendall, Vicki     64 1776                 1:50.39    2:26.66    6  
                1:11.81   2:26.66 (1:14.85)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:54.83    5/8/1990 Clara Walker                               
        NATL: ! 2:42.86   4/20/1997 BETSY JORDAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Page, Kathryn             60 VMST                 3:23.00    3:22.13    9  
                  46.37     1:36.34 (49.97)     2:29.72 (53.38)     3:22.13 (52.41)
  2 Panayotoff, Kristi        60 MESC                 3:38.00    3:43.22    7  
                  50.99     1:46.43 (55.44)     2:44.95 (58.52)     3:43.22 (58.27)
  3 Johnston, Jennifer        61 CUBU                 7:58.00    6:44.47    6  
                1:37.98   3:18.70 (1:40.72)   5:05.77 (1:47.07)   6:44.47 (1:38.70)
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 37.30    5/5/1996 Jane Bruner                                  
        NATL: ! 36.30   5/14/2006 GINGER PIERSON                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot         62 ANCM                      NT      40.54    9  
  2 Dameron, Pam              63 SQST                   43.20      43.29    7  
  3 Johnston, Jennifer        61 CUBU                 1:41.65    1:41.66    6  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:22.04    5/2/1999 Joann Leilich                              
        NATL: ! 1:19.98    5/4/2008 GINGER PIERSON                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot         62 ANCM                 1:27.86    1:26.33    9  
                  41.50     1:26.33 (44.83)                                        
  2 Dameron, Pam              63 SQST                 1:32.80    1:33.59    7  
                  44.62     1:33.59 (48.97)                                        
  3 Johnston, Jennifer        61 CUBU                 3:40.71    3:39.07    6  
                1:45.04   3:39.07 (1:54.03)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:56.39    5/2/1999 Joann Leilich                              
        NATL: ! 2:56.39    5/2/1999 JOANN LEILICH                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot         62 ANCM                 3:09.85    3:06.06    9  
                  44.63     1:32.40 (47.77)     2:19.42 (47.02)     3:06.06 (46.64)
  2 Dameron, Pam              63 SQST                 3:24.70    3:22.63    7  
                  46.22     1:37.59 (51.37)     2:30.68 (53.09)     3:22.63 (51.95)
  3 Panayotoff, Kristi        60 MESC                 3:53.12    3:58.74    6  
                  55.73     1:55.17 (59.44)   2:57.17 (1:02.00)   3:58.74 (1:01.57)
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 34.14    5/5/1996 Jane Bruner                                  
        NATL: ! 31.95   5/20/2007 CAROLYN BOAK                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Panayotoff, Kristi        60 MESC                   46.10      47.50    9  
 
Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 1:26.11   4/20/1997 Nancy Brown                                
        NATL: ! 1:13.06   5/20/2007 CAROLYN BOAK                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Panayotoff, Kristi        60 MESC                 1:45.00    1:47.41    9  
                  51.61     1:47.41 (55.80)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 3:09.76   4/20/1997 Nancy Brown                                
        NATL: ! 2:51.58    5/4/2008 CAROLYN BOAK                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Panayotoff, Kristi        60 MESC                 3:41.50    3:48.82    9  
                  52.15     1:50.68 (58.53)     2:49.69 (59.01)     3:48.82 (59.13)
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:16.66   4/20/1997 Jane Bruner                                
        NATL: ! 1:12.31   5/20/2007 CAROLYN BOAK                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot         62 ANCM                 1:24.94    1:20.97    9  
                  38.63     1:20.97 (42.34)                                        
  2 Dameron, Pam              63 SQST                 1:30.50    1:28.13    7  
                  43.30     1:28.13 (44.83)                                        
  3 Page, Kathryn             60 VMST                 1:32.00    1:31.47    6  
                  44.22     1:31.47 (47.25)                                        
  4 Panayotoff, Kristi        60 MESC                 1:41.93    1:43.40    5  
                  49.92     1:43.40 (53.48)                                        
 
Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:50.10   4/20/1997 Jane Bruner                                
        NATL: ! 2:43.09   5/22/2005 CAROLYN BOAK                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot         62 ANCM                 2:59.75    2:54.65    9  
                  38.99     1:25.15 (46.16)     2:12.89 (47.74)     2:54.65 (41.76)
  2 Page, Kathryn             60 VMST                 3:24.00    3:22.52    7  
                  47.44     1:38.30 (50.86)   2:39.36 (1:01.06)     3:22.52 (43.16)
  3 Panayotoff, Kristi        60 MESC                 3:38.00    3:39.87    6  
                  49.83     1:46.58 (56.75)   2:49.70 (1:03.12)     3:39.87 (50.17)
 
Women 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 6:14.21   4/20/1997 Nancy Brown                                
        NATL: ! 5:49.80   3/25/2007 CAROLYN BOAK                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Panayotoff, Kristi        60 MESC                 7:41.10    7:40.77    9  
                  51.61     1:49.41 (57.80)     2:46.97 (57.56)     3:46.15 (59.18)
      4:49.85 (1:03.70)   5:53.92 (1:04.07)     6:47.25 (53.33)     7:40.77 (53.52)
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 31.33    5/1/1994 Clara Walker                                 
        NATL: ! 30.42   5/20/2007 BETH SCHREINER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           68 VMST                   32.22      31.08Z   9  
  2 Manheim, Lucy             66 RMST                   57.00      41.89    7  
  3 Wykle, Mary               65 CUBU                 1:05.00      59.59    6  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:09.79    5/9/1993 Clara Walker                               
        NATL: ! 1:07.80   5/28/2007 ARDETH MUELLER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           68 VMST                 1:13.00    1:12.08    9  
                  34.85     1:12.08 (37.23)                                        
  2 Durrant, Betsy            67 VMST                 1:22.00    1:16.36    7  
                  36.95     1:16.36 (39.41)                                        
  3 Schanzer, Rosalyn         66 GMUP                 1:30.00    1:26.43    6  
                  41.21     1:26.43 (45.22)                                        
  4 Hannam, Karen             68 DCM                  2:15.00    1:56.08    5  
                  55.13   1:56.08 (1:00.95)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 2:35.59    5/9/1993 Clara Walker                               
        NATL: ! 2:25.65    4/1/2007 ARDETH MUELLER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           68 VMST                 2:47.00    2:43.71    9  
                  37.07     1:18.91 (41.84)     2:02.67 (43.76)     2:43.71 (41.04)
  2 Schanzer, Rosalyn         66 GMUP                 3:20.00    3:00.13    7  
                  41.09     1:27.11 (46.02)     2:14.41 (47.30)     3:00.13 (45.72)
  3 Hannam, Karen             68 DCM                  4:50.00    4:23.03    6  
                  57.65   2:05.85 (1:08.20)   3:16.74 (1:10.89)   4:23.03 (1:06.29)
 
Women 65-69 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        ZONE: Z 6:57.63    5/9/1993 Clara Walker                               
        NATL: ! 6:29.22    4/1/2007 ARDETH MUELLER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Durrant, Betsy            67 VMST                      NT    7:30.56  
 
Women 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 6:57.63    5/9/1993 Clara Walker                               
        NATL: ! 6:29.22    4/1/2007 ARDETH MUELLER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           68 VMST                 7:32.00    7:21.03    9  
                  37.34     1:18.82 (41.48)     2:02.47 (43.65)     2:47.43 (44.96)
        3:33.04 (45.61)     4:18.31 (45.27)     5:03.88 (45.57)     5:50.39 (46.51)
        6:36.81 (46.42)     7:21.03 (44.22)                                        
  2 Schanzer, Rosalyn         66 GMUP                 8:00.00    7:52.99    7  
                  42.97     1:29.54 (46.57)     2:18.50 (48.96)     3:06.74 (48.24)
        3:54.96 (48.22)     4:42.97 (48.01)     5:30.90 (47.93)     6:18.85 (47.95)
        7:07.17 (48.32)     7:52.99 (45.82)                                        
  3 Martin, Judy              66 VMST                 8:30.00    8:30.49    6  
                  45.86     1:35.22 (49.36)     2:26.18 (50.96)     3:17.80 (51.62)
        4:10.90 (53.10)     5:03.43 (52.53)     5:56.72 (53.29)     6:50.25 (53.53)
        7:42.82 (52.57)     8:30.49 (47.67)                                        
 
Women 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 14:04.18    5/9/1993 Clara Walker                              
        NATL: ! 13:27.12    2/3/2008 ARDETH MUELLER                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Durrant, Betsy            67 VMST                16:00.00   15:08.80    9  
                  40.40     1:24.58 (44.18)     2:09.47 (44.89)     2:55.49 (46.02)
        3:40.84 (45.35)     4:26.94 (46.10)     5:12.98 (46.04)     5:59.00 (46.02)
        6:44.64 (45.64)     7:30.56 (45.92)     8:16.42 (45.86)     9:02.24 (45.82)
        9:47.97 (45.73)    10:33.76 (45.79)    11:19.32 (45.56)    12:05.18 (45.86)
       12:50.73 (45.55)    13:37.13 (46.40)    14:23.80 (46.67)    15:08.80 (45.00)
 
Women 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 23:55.07    5/1/1994 Clara Walker                              
        NATL: ! 23:09.53    4/5/1998 LAVELLE STOINOFF                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schanzer, Rosalyn         66 GMUP                27:00.00   25:51.94    9  
                  42.67     1:27.95 (45.28)     2:14.48 (46.53)     3:00.87 (46.39)
        3:48.09 (47.22)     4:35.47 (47.38)     5:22.32 (46.85)     6:09.55 (47.23)
        6:57.87 (48.32)     7:45.17 (47.30)     8:32.17 (47.00)     9:19.08 (46.91)
       10:06.27 (47.19)    10:53.05 (46.78)    11:39.95 (46.90)    12:27.38 (47.43)
       13:14.99 (47.61)    14:02.53 (47.54)    14:49.77 (47.24)    15:36.75 (46.98)
       16:24.19 (47.44)    17:11.87 (47.68)    17:59.07 (47.20)    18:46.31 (47.24)
       19:33.81 (47.50)    20:21.71 (47.90)    21:09.05 (47.34)    21:56.12 (47.07)
       22:43.60 (47.48)    23:31.09 (47.49)    24:18.59 (47.50)    25:06.20 (47.61)
       25:51.94 (45.74)
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
        ZONE: Z 39.45   4/13/2003 Nancy Brown                                  
        NATL: ! 36.03    4/5/1992 CLARA WALKER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Martin, Judy              66 VMST                      NT      44.61  
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 39.45   4/13/2003 Nancy Brown                                  
        NATL: ! 36.03    4/5/1992 CLARA WALKER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           68 VMST                   44.00      41.00    9  
  2 Durrant, Betsy            67 VMST                   45.00      42.00    7  
  3 Martin, Judy              66 VMST                   46.00      44.93    6  
  4 Wykle, Mary               65 CUBU                 1:13.00    1:05.44    5  
 -- Manheim, Lucy             66 RMST                 1:00.00         DQ  
      Non-continuous turning action
 
Women 65-69 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
        ZONE: Z 1:24.62   4/13/2003 Nancy Brown                                
        NATL: ! 1:19.85   5/17/2002 BETSY JORDAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Martin, Judy              66 VMST                      NT    1:37.84  
 
Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:24.62   4/13/2003 Nancy Brown                                
        NATL: ! 1:19.85   5/17/2002 BETSY JORDAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Durrant, Betsy            67 VMST                 1:32.00    1:29.71    9  
                  43.80     1:29.71 (45.91)                                        
  2 Martin, Judy              66 VMST                 1:38.00    1:35.92    7  
                  46.57     1:35.92 (49.35)                                        
  3 Manheim, Lucy             66 RMST                 2:20.00    1:57.42    6  
                  54.40   1:57.42 (1:03.02)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 3:14.12   4/13/2003 Nancy Brown                                
        NATL: ! 2:51.56   5/17/2002 BETSY JORDAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Judy              66 VMST                 3:40.00    3:20.01    9  
                  46.69     1:37.49 (50.80)     2:29.56 (52.07)     3:20.01 (50.45)
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 38.59    4/4/2004 Joann Leilich                                
        NATL: ! 37.74   4/25/2004 JOANN LEILICH                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Durrant, Betsy            67 VMST                   47.00      43.27    9  
  2 Martin, Judy              66 VMST                   50.00      48.33    7  
  3 Hannam, Karen             68 DCM                  1:05.00    1:00.12    6  
  4 Manheim, Lucy             66 RMST                 1:10.00    1:01.33    5  
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:24.51    4/4/2004 Joann Leilich                              
        NATL: ! 1:23.95   4/25/2004 JOANN LEILICH                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hannam, Karen             68 DCM                  2:15.00    2:14.11    9  
                1:04.67   2:14.11 (1:09.44)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 3:01.50    4/4/2004 Joann Leilich                              
        NATL: ! 3:01.50    4/4/2004 JOANN LEILICH                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hannam, Karen             68 DCM                  4:30.00    4:35.31    9  
                1:03.71   2:13.66 (1:09.95)   3:24.38 (1:10.72)   4:35.31 (1:10.93)
 
Women 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 1:28.51    5/2/1999 Ronnie Kemphausen                          
        NATL: ! 1:16.73    4/1/2007 ARDETH MUELLER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hannam, Karen             68 DCM                  2:50.00    2:43.58    9  
                1:13.97   2:43.58 (1:29.61)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 3:37.99   4/24/2005 Lucille Griffin                            
        NATL: ! 3:11.22   5/16/1994 JUNE KRAUSER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hannam, Karen             68 DCM                  5:30.00    6:16.41    9  
                1:20.17   3:00.12 (1:39.95)   4:41.96 (1:41.84)   6:16.41 (1:34.45)
 
Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:25.30   4/24/2005 Joann Leilich                              
        NATL: ! 1:19.21   5/12/1996 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hannam, Karen             68 DCM                  2:30.00    2:15.42    9  
                1:08.23   2:15.42 (1:07.19)                                        
 
Women 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 3:05.48    4/4/2004 Joann Leilich                              
        NATL: ! 2:53.77   5/28/2007 ARDETH MUELLER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hannam, Karen             68 DCM                  4:30.00    4:48.42    9  
                1:13.54   2:32.76 (1:19.22)   3:45.37 (1:12.61)   4:48.42 (1:03.05)
 
Women 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 6:49.74   4/13/2003 Nancy Brown                                
        NATL: ! 6:24.09   4/25/1993 CLARA WALKER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hannam, Karen             68 DCM                  9:50.00   10:13.69    9  
                1:16.35   2:48.00 (1:31.65)   4:13.43 (1:25.43)   5:35.67 (1:22.24)
      6:49.25 (1:13.58)   8:02.99 (1:13.74)   9:09.15 (1:06.16)  10:13.69 (1:04.54)
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 33.35   4/23/2006 Nancy Brown                                  
        NATL: ! 31.05   4/30/2000 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zaremski, Barbara         71 VMST                   32.80      33.33Z   9  
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        ZONE: Z 33.35   4/23/2006 Nancy Brown                                  
        NATL: ! 31.05   4/30/2000 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Zaremski, Barbara         71 VMST                      NT      33.92  
 
Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 7:39.88   4/20/1997 June Krauser                               
        NATL: ! 6:46.78   4/25/2004 LAVELLE STOINOFF                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zaremski, Barbara         71 VMST                 8:30.90    8:31.06    9  
                  41.73     1:30.96 (49.23)     2:21.59 (50.63)     3:12.51 (50.92)
        4:04.15 (51.64)     4:55.35 (51.20)     5:50.18 (54.83)     6:46.03 (55.85)
        7:42.04 (56.01)     8:31.06 (49.02)                                        
 
Women 70-74 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        ZONE: Z 7:39.88   4/20/1997 June Krauser                               
        NATL: ! 6:46.78   4/25/2004 LAVELLE STOINOFF                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Zaremski, Barbara         71 VMST                      NT    8:32.00  
 
Women 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 15:29.63   4/20/1997 June Krauser                              
        NATL: ! 13:58.55   4/25/2004 LAVELLE STOINOFF                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zaremski, Barbara         71 VMST                17:00.00   17:42.92    9  
                  46.38     1:35.59 (49.21)     2:27.11 (51.52)     3:19.46 (52.35)
        4:12.07 (52.61)     5:04.62 (52.55)     5:56.62 (52.00)     6:49.53 (52.91)
        7:40.77 (51.24)     8:32.00 (51.23)     9:27.70 (55.70)    10:24.73 (57.03)
       11:17.13 (52.40)    12:13.19 (56.06)    13:10.91 (57.72)    14:01.80 (50.89)
       14:58.89 (57.09)    15:57.41 (58.52)    16:47.60 (50.19)    17:42.92 (55.32)
 
Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 39.48   4/23/2006 Nancy Brown                                  
        NATL: ! 36.91   5/20/2007 BETSY JORDAN                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Griffin, Lucille          70 VMST                   46.15      45.48    9  
 
Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:23.67   4/23/2006 Nancy Brown                                
        NATL: ! 1:22.08   5/20/2007 BETSY JORDAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Griffin, Lucille          70 VMST                      NT    1:39.42    9  
                  48.41     1:39.42 (51.01)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 3:11.90   3/29/1998 Doris Steadman                             
        NATL: ! 2:59.07   4/30/2006 NANCY BROWN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Griffin, Lucille          70 VMST                 3:28.59    3:35.51    9  
                  51.63     1:45.08 (53.45)     2:41.07 (55.99)     3:35.51 (54.44)
 
Women 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 41.77    5/9/1993 Jeanne Merryman                              
        NATL: ! 35.06   4/30/2000 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Griffin, Lucille          70 VMST                   48.26      43.76    9  
 
Women 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 1:55.39    5/9/1993 Dorothy Donnelly                           
        NATL: ! 1:27.74   10/2/1999 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Griffin, Lucille          70 VMST                 1:38.20    1:39.43Z   9  
                  45.04     1:39.43 (54.39)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 4:46.67   3/22/1987 Mary Wentworth                             
        NATL: ! 3:16.51   2/16/1997 JUNE KRAUSER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Griffin, Lucille          70 VMST                 3:42.13    3:38.62Z   9  
                  49.82     1:46.99 (57.17)     2:43.00 (56.01)     3:38.62 (55.62)
 
Women 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:26.07   4/23/2006 Nancy Brown                                
        NATL: ! 1:21.97   4/30/2000 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zaremski, Barbara         71 VMST                 1:35.00    1:40.34    9  
                  48.92     1:40.34 (51.42)                                        
 
Women 70-74 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 8:32.76    5/2/1999 Ruth Aaron                                 
        NATL: ! 6:40.92    4/9/2006 NANCY BROWN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zaremski, Barbara         71 VMST                 8:05.30    8:03.68Z   9  
                  53.99   2:04.60 (1:10.61)   3:06.50 (1:01.90)   4:09.08 (1:02.58)
      5:16.47 (1:07.39)   6:26.60 (1:10.13)     7:15.13 (48.53)     8:03.68 (48.55)
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:28.20    5/2/1999 Dorothy Donnelly                           
        NATL: ! 1:16.23   4/24/2005 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Francis, Lesley           77 VMST                 2:00.00    1:40.66    9  
                  47.87     1:40.66 (52.79)                                        
  2 Waldbaum, Joan            78 1776                 1:47.08    1:44.71    7  
                  49.48     1:44.71 (55.23)                                        
 
Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 3:13.97   3/29/1998 Dorothy Donnelly                           
        NATL: ! 2:53.25    4/3/2005 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Francis, Lesley           77 VMST                 3:46.00    3:37.85    9  
                  49.18     1:46.07 (56.89)     2:43.14 (57.07)     3:37.85 (54.71)
 
Women 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 9:52.11   4/20/1997 Billie A. Burrill                          
        NATL: ! 7:43.81    5/1/2005 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Francis, Lesley           77 VMST                10:00.00    9:39.50Z   9  
                  52.66     1:49.31 (56.65)     2:48.17 (58.86)     3:46.88 (58.71)
        4:45.99 (59.11)     5:44.79 (58.80)     6:44.08 (59.29)     7:42.89 (58.81)
        8:42.48 (59.59)     9:39.50 (57.02)                                        
 
Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 56.64   4/13/2003 Miriam Tuovila                               
        NATL: ! 44.36   3/20/2005 SYLVIA EISELE                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waldbaum, Joan            78 1776                   56.05      55.08Z   9  
 
Women 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:02.07    5/8/1990 Margaret Hubbard                           
        NATL: ! 1:37.04   3/19/2006 ANN HIRSCH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waldbaum, Joan            78 1776                 2:03.52    2:02.45    9  
                  59.56   2:02.45 (1:02.89)                                        
 
Women 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 4:28.77   4/13/2003 Miriam Tuovila                             
        NATL: ! 3:31.35   2/11/2006 ANN HIRSCH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waldbaum, Joan            78 1776                 4:33.27    4:35.90    9  
                1:02.95   2:12.17 (1:09.22)   3:25.82 (1:13.65)   4:35.90 (1:10.08)
 
Women 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 54.03   3/29/1998 Nancy Phillips                               
        NATL: ! 39.05   4/24/2005 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waldbaum, Joan            78 1776                   57.30      55.27    9  
 
Women 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:54.26    5/2/1999 Sarah Allnut                               
        NATL: ! 1:27.31   4/24/2005 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waldbaum, Joan            78 1776                 2:02.75    1:59.68    9  
                1:01.01     1:59.68 (58.67)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 21.04   4/15/2007 Geoffrey Meyer Jr                            
        NATL: ! 20.25   4/10/1994 ERIC MAUER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Laiti, Patrick            23 UNAT                   22.90      22.68    9  
  2 Miller, Richard           24 OCSC                   23.10      22.80    7  
  3 McKee, Patrick            23 FBST                      NT      23.44    6  
  4 Perfanov, Val             24 PAFC                   23.50      24.35    5  
  5 Abdelaal, Ahmed           24 OCSC                   24.00      24.41    4  
  6 DeCagna, Drew             24 OCSC                   26.29      25.17    3  
  7 Xu, Allen                 21 CUBU                   25.50      25.97    2  
  8 Riley, Corey              18 CUBU                   25.50      27.58    1  
 -- Abdelaal, Mohamed         23 OCSC                   24.00         DQ  
      False start
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 44.96   4/23/2006 William Liscinsky                            
        NATL: ! 43.89   2/18/2001 ROMAIN BARNIER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perfanov, Val             24 PAFC                   52.50      50.03    9  
                  23.33       50.03 (26.70)                                        
  2 Miller, Richard           24 OCSC                   50.30      50.27    7  
                  24.54       50.27 (25.73)                                        
  3 Kelley, Robert            20 ALEX                   55.00      51.76    6  
                  24.36       51.76 (27.40)                                        
  4 Abdelaal, Mohamed         23 OCSC                   53.50      52.46    5  
                  24.73       52.46 (27.73)                                        
  5 McKee, Patrick            23 FBST                      NT      52.58    4  
                  25.02       52.58 (27.56)                                        
  6 Laiti, Patrick            23 UNAT                   52.75      52.71    3  
                  24.81       52.71 (27.90)                                        
  7 Cortes, Juan              24 FXCM                   55.32      54.48    2  
                  26.33       54.48 (28.15)                                        
  8 Abdelaal, Ahmed           24 OCSC                   54.00      54.78    1  
                  26.34       54.78 (28.44)                                        
  9 DeCagna, Drew             24 OCSC                      NT      56.04  
                  26.26       56.04 (29.78)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:42.51   4/15/2007 Geoffrey Meyer Jr                          
        NATL: ! 1:37.07   2/17/2008 JOSEPH SCHNEIDER                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Richard           24 OCSC                 1:54.29    1:48.50    9  
                  26.27       54.31 (28.04)     1:21.52 (27.21)     1:48.50 (26.98)
  2 Oglevee, Brad             23 FXCM                 1:50.83    1:51.04    7  
                  24.98       52.65 (27.67)     1:21.67 (29.02)     1:51.04 (29.37)
  3 Abdelaal, Mohamed         23 OCSC                 2:00.00    1:55.73    6  
                  28.14       57.50 (29.36)     1:26.31 (28.81)     1:55.73 (29.42)
  4 Cortes, Juan              24 FXCM                 2:00.00    2:00.33    5  
                  27.67       57.82 (30.15)     1:29.78 (31.96)     2:00.33 (30.55)
  5 Abdelaal, Ahmed           24 OCSC                 2:00.00    2:02.75    4  
                  28.63       58.51 (29.88)     1:30.07 (31.56)     2:02.75 (32.68)
  6 Kelley, Robert            20 ALEX                 1:58.00    2:03.46    3  
                  25.62       55.08 (29.46)     1:27.42 (32.34)     2:03.46 (36.04)
 
Men 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 4:53.48    5/5/1996 Paul Franco                                
        NATL: ! 4:29.67   2/18/2001 ROMAIN BARNIER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Richard           24 OCSC                      NT    5:01.67    9  
                  28.28       58.21 (29.93)     1:28.72 (30.51)     1:59.55 (30.83)
        2:30.08 (30.53)     3:00.53 (30.45)     3:30.67 (30.14)     4:01.45 (30.78)
        4:31.84 (30.39)     5:01.67 (29.83)                                        
  2 Buist, Chadwick           22 DAMD                 5:13.69    5:16.09    7  
                  26.46       56.43 (29.97)     1:27.31 (30.88)     1:59.33 (32.02)
        2:32.03 (32.70)     3:04.86 (32.83)     3:38.44 (33.58)     4:11.52 (33.08)
        4:44.67 (33.15)     5:16.09 (31.42)                                        
  3 Cortes, Juan              24 FXCM                 5:30.00    5:30.46    6  
                  30.68     1:03.49 (32.81)     1:37.39 (33.90)     2:11.26 (33.87)
        2:45.31 (34.05)     3:19.35 (34.04)     3:52.78 (33.43)     4:26.61 (33.83)
        4:59.46 (32.85)     5:30.46 (31.00)                                        
 
Men 18-24 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 10:51.53   3/22/1987 T. Fitzgibbons                            
        NATL: !  9:29.54   4/14/1996 BRAD WINSOR                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Riley, Corey              18 CUBU                14:00.00   16:29.69    9  
                  34.93     1:19.25 (44.32)     2:06.87 (47.62)     2:55.53 (48.66)
        3:46.70 (51.17)     4:35.99 (49.29)     5:27.03 (51.04)     6:19.23 (52.20)
        7:11.46 (52.23)     8:04.20 (52.74)     8:57.15 (52.95)     9:48.80 (51.65)
       10:41.16 (52.36)    11:35.43 (54.27)    12:29.08 (53.65)    13:20.75 (51.67)
       14:12.23 (51.48)    15:01.76 (49.53)    15:51.23 (49.47)    16:29.69 (38.46)
 
Men 18-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 18:02.67   4/23/2006 Pete Murphy                               
        NATL: ! 16:20.39   5/12/1996 BRAD WINSOR                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ledgerwood, Scott         24 CUBU                35:00.00   32:52.03    9  
                  49.43     1:43.65 (54.22)     2:38.02 (54.37)     3:34.89 (56.87)
        4:32.87 (57.98)     5:31.35 (58.48)   6:31.95 (1:00.60)                    
            9:35.18 ( )  10:35.30 (1:00.12)  11:36.83 (1:01.53)  12:37.36 (1:00.53)
       13:34.08 (56.72)    14:33.53 (59.45)  15:33.74 (1:00.21)  16:36.35 (1:02.61)
     17:38.46 (1:02.11)    18:36.89 (58.43)  19:38.65 (1:01.76)  20:39.24 (1:00.59)
     21:43.07 (1:03.83)  22:44.43 (1:01.36)  23:45.60 (1:01.17)  24:47.56 (1:01.96)
     25:49.81 (1:02.25)  26:51.18 (1:01.37)  27:54.13 (1:02.95)  28:55.16 (1:01.03)
     29:56.59 (1:01.43)    30:55.42 (58.83)  31:56.28 (1:00.86)    32:52.03 (55.75)
           32:52.03 ( )
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 23.22   4/15/2007 Chris Gibson                                 
        NATL: ! 23.22   4/15/2007 C GIBSON                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oglevee, Brad             23 FXCM                   26.22      25.09    9  
  2 Kelley, Robert            20 ALEX                   35.00      29.31    7  
  3 Riley, Corey              18 CUBU                   35.00      35.55    6  
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 49.19   4/15/2007 Chris Gibson                                 
        NATL: ! 49.19   4/15/2007 C GIBSON                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oglevee, Brad             23 FXCM                   56.71      54.07    9  
                  26.47       54.07 (27.60)                                        
  2 Cortes, Juan              24 FXCM                 1:10.00    1:06.38    7  
                  32.10     1:06.38 (34.28)                                        
  3 Xu, Allen                 21 CUBU                 1:08.00    1:07.96    6  
                  33.41     1:07.96 (34.55)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:51.82   4/15/2007 Chris Gibson                               
        NATL: ! 1:50.28   4/26/1992 JOHN KEPPELER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oglevee, Brad             23 FXCM                 2:03.22    1:55.94    9  
                  26.51       55.69 (29.18)     1:25.76 (30.07)     1:55.94 (30.18)
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 25.32   4/23/2006 William Liscinsky                            
        NATL: ! 25.32   4/23/2006 WILLIAM LISCINSKY                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McKee, Patrick            23 FBST                      NT      28.60    9  
  2 Laiti, Patrick            23 UNAT                   28.90      28.89    7  
  3 Abdelaal, Mohamed         23 OCSC                   30.00      29.49    6  
  4 DeCagna, Drew             24 OCSC                   31.43      29.95    5  
  5 Abdelaal, Ahmed           24 OCSC                   32.00      33.40    4  
  6 Riley, Corey              18 CUBU                   38.00      38.30    3  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 56.37   4/23/2006 William Liscinsky                            
        NATL: ! 54.65   5/14/2006 GARY MARSHALL                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Laiti, Patrick            23 UNAT                 1:05.14    1:03.92    9  
                  29.55     1:03.92 (34.37)                                        
  2 McKee, Patrick            23 FBST                      NT    1:04.85    7  
                  29.61     1:04.85 (35.24)                                        
  3 Abdelaal, Mohamed         23 OCSC                 1:10.00    1:06.20    6  
                  31.56     1:06.20 (34.64)                                        
  4 DeCagna, Drew             24 OCSC                 1:06.24    1:06.42    5  
                  30.50     1:06.42 (35.92)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:08.32   4/20/1997 Robert Butcher                             
        NATL: ! 1:58.34   5/14/2006 GARY MARSHALL                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeCagna, Drew             24 OCSC                 2:30.28    2:43.30    9  
                  35.98     1:18.06 (42.08)     2:00.88 (42.82)     2:43.30 (42.42)
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 22.68   4/23/2006 William Liscinsky                            
        NATL: ! 22.16   4/11/2006 MICHAEL SHELBY                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perfanov, Val             24 PAFC                   26.60      24.08    9  
  2 Miller, Richard           24 OCSC                   25.10      24.79    7  
  3 Xu, Allen                 21 CUBU                   27.00      29.02    6  
  4 Abdelaal, Ahmed           24 OCSC                   27.00      30.14    5  
  5 Riley, Corey              18 CUBU                   35.00      31.12    4  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 50.17   4/15/2007 Chris Gibson                                 
        NATL: ! 49.37   5/17/2002 ADAM CONWAY                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oglevee, Brad             23 FXCM                   55.93      52.66    9  
                  24.31       52.66 (28.35)                                        
  2 Perfanov, Val             24 PAFC                   56.00      54.01    7  
                  25.33       54.01 (28.68)                                        
  3 Miller, Richard           24 OCSC                   55.10      54.57    6  
                  25.58       54.57 (28.99)                                        
  4 Abdelaal, Mohamed         23 OCSC                 1:00.00    1:00.23    5  
                  28.70     1:00.23 (31.53)                                        
  5 Cortes, Juan              24 FXCM                 1:01.00    1:01.67    4  
                  29.18     1:01.67 (32.49)                                        
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 50.72   4/23/2006 William Liscinsky                            
        NATL: ! 50.14   2/18/2001 ROMAIN BARNIER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perfanov, Val             24 PAFC                 1:04.00      56.92    9  
                  25.87       56.92 (31.05)                                        
  2 DeCagna, Drew             24 OCSC                 1:06.67    1:03.83    7  
                  30.07     1:03.83 (33.76)                                        
  3 Riley, Corey              18 CUBU                 1:12.00    1:12.24    6  
                  33.67     1:12.24 (38.57)                                        
 
Men 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:56.71   4/15/2007 Geoffrey Meyer Jr                          
        NATL: ! 1:52.82   5/16/1994 SIMON PERCY                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oglevee, Brad             23 FXCM                 2:06.83    2:00.22    9  
                  24.73       53.81 (29.08)     1:31.86 (38.05)     2:00.22 (28.36)
  2 Kelley, Robert            20 ALEX                 2:15.00    2:19.65    7  
                  27.17     1:02.38 (35.21)     1:45.00 (42.62)     2:19.65 (34.65)
 
Men 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 4:27.25    5/7/1995 Jim Ruggiero                               
        NATL: ! 4:04.34   4/26/1992 JOHN KEPPELER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buist, Chadwick           22 DAMD                 4:42.00    4:53.88    9  
                  28.23     1:02.02 (33.79)     1:39.22 (37.20)     2:17.35 (38.13)
        3:01.11 (43.76)     3:45.60 (44.49)     4:20.44 (34.84)     4:53.88 (33.44)
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 21.18    5/2/1999 David Lawson                                 
        NATL: ! 19.44   4/25/2004 SABIR MUHAMMAD                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rhodes, Scott             25 VMST                   22.00      21.55    9  
  2 Sprengel, Ryan            28 DCAC                   23.19      21.99    7  
  3 Walters, David            28 UNAT                   22.75      22.26    6  
  4 Fisher, Kevin             25 CUBU                   22.66      22.34    5  
  5 Choulga, Kirill           26 RMST                   22.32      22.44    4  
  6 Rimm, Scott               27 CUBU                   23.00      22.46    3  
  7 Hicks, Jeff               26 ARMS                   22.49      22.52    2  
  8 Hess, Christopher         29 PAFC                   22.62      22.53    1  
  9 Lengle, Christopher       28 ARMS                   22.50      22.80  
 10 Burnett, Andrew           26 ALEX                   22.92      22.89  
 11 Orton, Adam               28 RMST                   22.96      23.50  
 12 Strahota, Jeffrey         28 TERR                   24.00      24.19  
 13 Peterson, Michael         27 UNAT                   22.99      24.33  
 14 Baker, Nathaniel          29 SPST                      NT      24.91  
 15 Jamieson, Mark            26 OCSC                   25.00      25.35  
 16 Marshall, Lane            29 DCAC                   29.00      25.77  
 17 Nguyen, Son               29 MESC                   25.99      25.79  
 18 Goodwin 3rd, James        27 RMST                   28.50      28.23  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 45.61   4/15/2007 William Liscinsky                            
        NATL: ! 42.91   4/25/2004 SABIR MUHAMMAD                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liscinsky Jr, William     27 CUBU                   46.50      45.53Z   9  
                  21.78       45.53 (23.75)                                        
  2 Rhodes, Scott             25 VMST                   47.90      47.12    7  
                  22.71       47.12 (24.41)                                        
  3 Erb, Benjamin             28 OCSC                   48.50      48.71    6  
                  22.51       48.71 (26.20)                                        
  4 Hess, Christopher         29 PAFC                   50.47      48.94    5  
                  23.52       48.94 (25.42)                                        
  5 Choulga, Kirill           26 RMST                   49.66      49.43    4  
                  24.28       49.43 (25.15)                                        
  6 Walters, David            28 UNAT                   50.00      49.51    3  
                  23.43       49.51 (26.08)                                        
  7 Sprengel, Ryan            28 DCAC                   52.22      49.74    2  
                  23.44       49.74 (26.30)                                        
  8 Burnett, Andrew           26 ALEX                   49.91      49.83    1  
                  23.78       49.83 (26.05)                                        
  9 Lengle, Christopher       28 ARMS                   50.10      50.44  
                  23.55       50.44 (26.89)                                        
 10 Strahota, Jeffrey         28 TERR                   51.00      51.86  
                  24.92       51.86 (26.94)                                        
 11 Schwarz, Shane            25 OCSC                   58.75      52.57  
                  25.27       52.57 (27.30)                                        
 12 Paglio, Daniel            26 DCAC                   53.00      53.82  
                  25.87       53.82 (27.95)                                        
 13 Jamieson, Mark            26 OCSC                   55.00      54.37  
                  25.88       54.37 (28.49)                                        
 14 Nguyen, Son               29 MESC                   59.99      55.38  
                  27.08       55.38 (28.30)                                        
 15 Baker, Nathaniel          29 SPST                   56.39      55.87  
                  25.64       55.87 (30.23)                                        
 16 Pohl, Evan                25 REDT                   56.43      56.39  
                  27.26       56.39 (29.13)                                        
 17 Marshall, Lane            29 DCAC                 1:00.42      57.30  
                  27.49       57.30 (29.81)                                        
 18 Gustafson, Jeremy         27 VMST                 1:00.00      59.69  
                  28.31       59.69 (31.38)                                        
 19 Goodwin 3rd, James        27 RMST                 1:05.00    1:02.43  
                  29.92     1:02.43 (32.51)                                        
 20 Sugar, David              29 NBAC                 1:18.30    1:12.90  
                  33.43     1:12.90 (39.47)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:41.97   4/22/2001 Marc Grabish                               
        NATL: ! 1:38.14    2/3/1996 JOHN KEPPELER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rhodes, Scott             25 VMST                 1:45.50    1:42.11    9  
                  23.79       49.09 (25.30)     1:15.05 (25.96)     1:42.11 (27.06)
  2 Hicks, Jeff               26 ARMS                 1:49.99    1:49.07    7  
                  25.11       52.70 (27.59)     1:21.43 (28.73)     1:49.07 (27.64)
  3 Walters, David            28 UNAT                 1:50.00    1:49.41    6  
                  24.82       51.96 (27.14)     1:20.15 (28.19)     1:49.41 (29.26)
  4 Strahota, Jeffrey         28 TERR                 1:53.00    1:50.92    5  
                  25.40       53.26 (27.86)     1:22.25 (28.99)     1:50.92 (28.67)
  5 McGraw, Paul              27 VMST                 1:50.00    1:51.03    4  
                  25.65       53.54 (27.89)     1:22.08 (28.54)     1:51.03 (28.95)
  6 Hess, Christopher         29 PAFC                 1:57.43    1:51.89    3  
                  24.93       52.32 (27.39)     1:21.56 (29.24)     1:51.89 (30.33)
  7 Schwarz, Shane            25 OCSC                 2:10.08    1:55.55    2  
                  25.65       55.31 (29.66)     1:25.46 (30.15)     1:55.55 (30.09)
  8 Peterson, Michael         27 UNAT                 1:49.99    1:58.07    1  
                  26.59       55.39 (28.80)     1:26.10 (30.71)     1:58.07 (31.97)
  9 Jamieson, Mark            26 OCSC                 2:05.00    2:00.19  
                  27.38       57.87 (30.49)     1:28.38 (30.51)     2:00.19 (31.81)
 10 Nguyen, Son               29 MESC                 2:09.99    2:06.23  
                  29.23     1:01.33 (32.10)     1:34.09 (32.76)     2:06.23 (32.14)
 11 Goodwin 3rd, James        27 RMST                 2:30.00    2:19.33  
                  32.15     1:07.78 (35.63)     1:43.31 (35.53)     2:19.33 (36.02)
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 4:39.22   4/12/1992 Bruce Hayes                                
        NATL: ! 4:26.87   2/18/2001 LIONEL MOREAU                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rhodes, Scott             25 VMST                 4:50.00    4:49.32    9  
                  25.56       53.84 (28.28)     1:22.03 (28.19)     1:50.56 (28.53)
        2:19.54 (28.98)     2:48.68 (29.14)     3:18.58 (29.90)     3:48.90 (30.32)
        4:19.21 (30.31)     4:49.32 (30.11)                                        
  2 Strahota, Jeffrey         28 TERR                 5:15.00    5:05.85    7  
                  27.33       57.54 (30.21)     1:28.23 (30.69)     1:59.79 (31.56)
        2:30.88 (31.09)     3:02.31 (31.43)     3:33.55 (31.24)     4:04.99 (31.44)
        4:35.83 (30.84)     5:05.85 (30.02)                                        
  3 Burkhardt, Justin         29 DCAC                 5:08.00    5:08.95    6  
                  28.10       57.99 (29.89)     1:28.48 (30.49)     1:59.46 (30.98)
        2:30.84 (31.38)     3:02.08 (31.24)     3:33.55 (31.47)     4:05.50 (31.95)
        4:37.50 (32.00)     5:08.95 (31.45)                                        
  4 Paglio, Daniel            26 DCAC                 5:27.00    5:33.90    5  
                  29.71     1:03.08 (33.37)     1:37.61 (34.53)     2:12.31 (34.70)
        2:46.52 (34.21)     3:20.48 (33.96)     3:54.63 (34.15)     4:28.90 (34.27)
        5:02.38 (33.48)     5:33.90 (31.52)                                        
  5 Jamieson, Mark            26 OCSC                 5:50.00    5:49.89    4  
                  30.92     1:04.50 (33.58)     1:38.31 (33.81)     2:12.70 (34.39)
        2:47.03 (34.33)     3:21.10 (34.07)     3:57.48 (36.38)     4:34.80 (37.32)
        5:13.54 (38.74)     5:49.89 (36.35)                                        
  6 Sugar, David              29 NBAC                 8:08.72    7:45.11    3  
                  36.14     1:18.92 (42.78)     2:03.95 (45.03)     2:51.34 (47.39)
        3:40.30 (48.96)     4:29.41 (49.11)     5:19.35 (49.94)     6:09.00 (49.65)
        6:58.51 (49.51)     7:45.11 (46.60)                                        
 
Men 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 9:55.05   4/14/1991 Steve Fisher                               
        NATL: ! 9:25.88    5/3/1998 ALEX KOSTICH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sugar, David              29 NBAC                20:00.00   16:24.73    9  
                  35.68     1:21.10 (45.42)     2:09.84 (48.74)     2:59.04 (49.20)
        3:49.42 (50.38)     4:40.41 (50.99)     5:33.13 (52.72)     6:24.46 (51.33)
        7:14.49 (50.03)     8:05.22 (50.73)     8:56.34 (51.12)     9:48.36 (52.02)
       10:39.39 (51.03)    11:30.25 (50.86)    12:19.60 (49.35)    13:09.66 (50.06)
       14:01.47 (51.81)    14:50.48 (49.01)    15:39.59 (49.11)    16:24.73 (45.14)
 
Men 25-29 1000 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        ZONE: Z 9:55.05   4/14/1991 Steve Fisher                               
        NATL: ! 9:25.88    5/3/1998 ALEX KOSTICH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Strahota, Jeffrey         28 TERR                      NT   10:49.13  
 
Men 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 16:19.50   4/14/1991 Garrow Kerr                               
        NATL: ! 15:44.70    5/3/1998 ALEX KOSTICH                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strahota, Jeffrey         28 TERR                19:58.99   18:00.49    9  
                  28.62     1:00.58 (31.96)     1:32.75 (32.17)     2:05.12 (32.37)
        2:37.45 (32.33)     3:10.04 (32.59)     3:42.37 (32.33)     4:15.07 (32.70)
        4:47.67 (32.60)     5:20.41 (32.74)     5:53.55 (33.14)     6:26.70 (33.15)
        6:59.39 (32.69)     7:32.36 (32.97)     8:04.71 (32.35)     8:37.62 (32.91)
        9:10.76 (33.14)     9:43.84 (33.08)    10:16.19 (32.35)    10:49.13 (32.94)
       11:23.25 (34.12)    11:56.41 (33.16)    12:29.38 (32.97)    13:02.48 (33.10)
       13:36.06 (33.58)    14:10.14 (34.08)    14:43.30 (33.16)    15:16.96 (33.66)
       15:50.77 (33.81)    16:24.19 (33.42)    16:57.39 (33.20)    17:30.05 (32.66)
       18:00.49 (30.44)
  2 Tongelidis, Stephanos     25 GMUP                19:12.42   19:46.07    7  
                  30.43     1:04.13 (33.70)     1:38.43 (34.30)     2:12.87 (34.44)
        2:47.95 (35.08)     3:23.15 (35.20)     3:58.30 (35.15)     4:33.32 (35.02)
        5:08.70 (35.38)     5:43.79 (35.09)     6:18.62 (34.83)     6:54.28 (35.66)
        7:29.99 (35.71)     8:06.20 (36.21)     8:41.96 (35.76)     9:18.51 (36.55)
        9:55.05 (36.54)    10:31.34 (36.29)    11:07.92 (36.58)    11:44.87 (36.95)
       12:21.53 (36.66)    12:58.24 (36.71)    13:35.03 (36.79)    14:12.28 (37.25)
       14:49.55 (37.27)    15:26.84 (37.29)    16:04.08 (37.24)    16:41.54 (37.46)
       17:18.73 (37.19)    17:56.40 (37.67)    18:33.49 (37.09)    19:10.44 (36.95)
       19:46.07 (35.63)
  3 Beaulieu, Fabrice         28 CUBU                26:00.00   24:53.31    6  
                  39.45     1:22.03 (42.58)     2:06.59 (44.56)     2:52.51 (45.92)
        3:38.86 (46.35)     4:24.65 (45.79)     5:10.32 (45.67)     5:57.11 (46.79)
        6:43.25 (46.14)     7:29.69 (46.44)     8:16.36 (46.67)     9:02.07 (45.71)
        9:48.28 (46.21)    10:34.33 (46.05)    11:20.04 (45.71)    12:07.07 (47.03)
       12:52.11 (45.04)    13:38.29 (46.18)    14:24.04 (45.75)    15:09.56 (45.52)
       15:54.50 (44.94)    16:39.95 (45.45)    17:25.48 (45.53)    18:11.31 (45.83)
       18:57.16 (45.85)    19:42.33 (45.17)    20:27.56 (45.23)    21:11.78 (44.22)
       21:56.87 (45.09)    22:41.44 (44.57)    23:26.05 (44.61)    24:10.98 (44.93)
       24:53.31 (42.33)
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 23.71   4/15/2007 William Liscinsky                            
        NATL: ! 22.89    5/4/2008 WILLIAM LISCINSKY                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liscinsky Jr, William     27 CUBU                   25.80      23.53Z   9  
  2 Hicks, Jeff               26 ARMS                   24.50      24.93    7  
  3 Orton, Adam               28 RMST                   25.61      25.23    6  
  4 Fisher, Kevin             25 CUBU                   25.99      25.61    5  
  5 McGraw, Paul              27 VMST                   27.00      27.33    4  
  6 Bellows, Andrew           29 DCAC                   28.00      27.47    3  
  7 Strahota, Jeffrey         28 TERR                   28.00      28.35    2  
  8 Neil, Rob                 27 TCYS                   29.35      28.71    1  
  9 Lengle, Christopher       28 ARMS                   31.95      29.01  
 10 Marshall, Lane            29 DCAC                   31.16      32.37  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 52.28   4/22/2001 Peter Hezky                                  
        NATL: ! 49.83   4/12/1992 ANDREW GILL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hicks, Jeff               26 ARMS                   53.50      53.42    9  
                  26.00       53.42 (27.42)                                        
  2 Rhodes, Scott             25 VMST                   56.00      55.72    7  
                  26.85       55.72 (28.87)                                        
  3 Rimm, Scott               27 CUBU                 1:05.50      56.45    6  
                  27.08       56.45 (29.37)                                        
  4 McGraw, Paul              27 VMST                   59.00      58.97    5  
                  28.85       58.97 (30.12)                                        
  5 Neil, Rob                 27 TCYS                 1:10.05    1:02.32    4  
                  29.87     1:02.32 (32.45)                                        
  6 Marshall, Lane            29 DCAC                 1:12.00    1:07.60    3  
                  33.05     1:07.60 (34.55)                                        
  7 Nguyen, Son               29 MESC                 1:11.99    1:09.68    2  
                  34.25     1:09.68 (35.43)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:53.99   4/22/2001 Peter Hezky                                
        NATL: ! 1:48.47   4/30/1995 JOHN KEPPELER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hicks, Jeff               26 ARMS                 1:59.00    1:57.53    9  
                  27.94       57.93 (29.99)     1:28.30 (30.37)     1:57.53 (29.23)
  2 Rhodes, Scott             25 VMST                 2:04.00    2:02.25    7  
                  27.99       58.65 (30.66)     1:30.31 (31.66)     2:02.25 (31.94)
  3 Burkhardt, Justin         29 DCAC                 2:09.00    2:07.80    6  
                  30.15     1:01.80 (31.65)     1:34.66 (32.86)     2:07.80 (33.14)
  4 McGraw, Paul              27 VMST                 2:05.00    2:07.89    5  
                  30.16     1:02.37 (32.21)     1:35.19 (32.82)     2:07.89 (32.70)
  5 Bellows, Andrew           29 DCAC                 2:11.25    2:10.85    4  
                  30.86     1:03.46 (32.60)     1:37.07 (33.61)     2:10.85 (33.78)
  6 Neil, Rob                 27 TCYS                 2:20.18    2:20.11    3  
                  32.28     1:07.13 (34.85)     1:43.56 (36.43)     2:20.11 (36.55)
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 25.23   4/15/2007 William Liscinsky                            
        NATL: ! 24.40    5/4/2008 WILLIAM LISCINSKY                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liscinsky Jr, William     27 CUBU                   26.50      25.29    9  
  2 Orton, Adam               28 RMST                   28.87      28.39    7  
  3 Fisher, Kevin             25 CUBU                   29.33      28.43    6  
  4 Burnett, Andrew           26 ALEX                   28.09      28.47    5  
  5 McGraw, Paul              27 VMST                   32.00      29.75    4  
  6 Nguyen, Son               29 MESC                   31.99      31.01    3  
  7 Lengle, Christopher       28 ARMS                   33.15      31.18    2  
  8 Strahota, Jeffrey         28 TERR                   34.14      34.35    1  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 57.79   4/23/2006 Peter Fehring                                
        NATL: ! 54.92   5/20/2007 GARY MARSHALL                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burnett, Andrew           26 ALEX                 1:04.53    1:04.15    9  
                  29.99     1:04.15 (34.16)                                        
  2 Nguyen, Son               29 MESC                 1:09.99    1:06.54    7  
                  31.21     1:06.54 (35.33)                                        
  3 Baker, Nathaniel          29 SPST                 1:13.00    1:09.97    6  
                  32.57     1:09.97 (37.40)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:07.48   4/23/2006 Ethan Bassett                              
        NATL: ! 1:57.46   5/20/2007 GARY MARSHALL                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Killian, Andrew           29 ALEX                 2:15.00    2:21.26    9  
                  31.73     1:07.36 (35.63)     1:43.68 (36.32)     2:21.26 (37.58)
  2 Nguyen, Son               29 MESC                 2:29.99    2:25.11    7  
                  32.90     1:09.45 (36.55)     1:46.94 (37.49)     2:25.11 (38.17)
  3 Strahota, Jeffrey         28 TERR                 3:00.00    2:35.07    6  
                  36.15     1:15.64 (39.49)     1:55.81 (40.17)     2:35.07 (39.26)
  4 Goodwin 3rd, James        27 RMST                 3:00.00    2:49.93    5  
                  39.00     1:22.73 (43.73)     2:05.93 (43.20)     2:49.93 (44.00)
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 22.60   4/15/2007 William Liscinsky                            
        NATL: ! 21.15   4/25/2004 SABIR MUHAMMAD                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fisher, Kevin             25 CUBU                   23.99      23.78    9  
  2 Orton, Adam               28 RMST                   23.87      24.20    7  
  3 Rimm, Scott               27 CUBU                   27.00      24.26    6  
  4 Sprengel, Ryan            28 DCAC                   26.27      24.81    5  
  5 Lengle, Christopher       28 ARMS                   28.90      25.34    4  
  6 Schwarz, Shane            25 OCSC                   26.98      25.41    3  
  7 Neil, Rob                 27 TCYS                   26.72      25.93    2  
  8 Jamieson, Mark            26 OCSC                   29.00      29.93    1  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 50.52    4/4/2004 Frank Byskov                                 
        NATL: ! 48.36   4/13/2008 MATTHEW MARSHALL                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liscinsky Jr, William     27 CUBU                   54.05      50.29Z   9  
                  23.04       50.29 (27.25)                                        
  2 Rhodes, Scott             25 VMST                   57.00      55.08    7  
                  25.39       55.08 (29.69)                                        
  3 Choulga, Kirill           26 RMST                   58.00      55.53    6  
                  25.80       55.53 (29.73)                                        
  4 Hess, Christopher         29 PAFC                   59.22      56.46    5  
                  26.00       56.46 (30.46)                                        
  5 Schwarz, Shane            25 OCSC                   59.25      56.90    4  
                  26.08       56.90 (30.82)                                        
  6 Neil, Rob                 27 TCYS                 1:00.16      56.91    3  
                  26.45       56.91 (30.46)                                        
  7 Erb, Benjamin             28 OCSC                   58.00      57.32    2  
                  25.64       57.32 (31.68)                                        
  8 Gustafson, Jeremy         27 VMST                 1:09.00    1:09.75    1  
                  32.24     1:09.75 (37.51)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 1:53.82    4/2/2000 Curtis Sawin                               
        NATL: ! 1:47.62   5/20/2007 ERIK SCALISE                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwarz, Shane            25 OCSC                 2:30.45    2:17.80    9  
                  30.68     1:07.62 (36.94)     1:44.05 (36.43)     2:17.80 (33.75)
  2 Goodwin 3rd, James        27 RMST                 3:30.00    3:03.27    7  
                  38.23     1:25.20 (46.97)     2:14.94 (49.74)     3:03.27 (48.33)
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 50.51   4/15/2007 William Liscinsky                            
        NATL: ! 48.82    5/4/2008 WILLIAM LISCINSKY                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rhodes, Scott             25 VMST                   59.00      55.98    9  
                  25.59       55.98 (30.39)                                        
  2 Burnett, Andrew           26 ALEX                   56.83      56.21    7  
                  26.86       56.21 (29.35)                                        
  3 Killian, Andrew           29 ALEX                   56.25      56.72    6  
                  27.06       56.72 (29.66)                                        
  4 Choulga, Kirill           26 RMST                   56.47      57.11    5  
                  26.27       57.11 (30.84)                                        
  5 McGraw, Paul              27 VMST                   59.50      57.34    4  
                  26.68       57.34 (30.66)                                        
  6 Sprengel, Ryan            28 DCAC                   59.62      57.71    3  
                  26.98       57.71 (30.73)                                        
  7 Lengle, Christopher       28 ARMS                 1:05.10      58.73    2  
                  27.38       58.73 (31.35)                                        
  8 Neil, Rob                 27 TCYS                 1:05.35    1:02.44    1  
                  28.04     1:02.44 (34.40)                                        
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:55.03    4/4/2004 Frank Byskov                               
        NATL: ! 1:49.11   5/20/2007 ERIK SCALISE                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liscinsky Jr, William     27 CUBU                 1:58.50    2:03.90    9  
                  24.40       54.61 (30.21)     1:32.03 (37.42)     2:03.90 (31.87)
  2 McGraw, Paul              27 VMST                 2:04.00    2:05.77    7  
                  26.51       58.72 (32.21)     1:36.16 (37.44)     2:05.77 (29.61)
  3 Sprengel, Ryan            28 DCAC                 2:20.02    2:08.09    6  
                  26.31       59.97 (33.66)     1:37.60 (37.63)     2:08.09 (30.49)
  4 Baker, Nathaniel          29 SPST                 2:25.00    2:22.55    5  
                  28.66     1:05.97 (37.31)     1:46.75 (40.78)     2:22.55 (35.80)
  5 Pohl, Evan                25 REDT                 2:28.56    2:27.81    4  
                  30.91     1:08.94 (38.03)     1:53.25 (44.31)     2:27.81 (34.56)
  6 Gustafson, Jeremy         27 VMST                 2:40.00    2:35.80    3  
                  31.46     1:15.25 (43.79)     2:00.23 (44.98)     2:35.80 (35.57)
  7 Goodwin 3rd, James        27 RMST                 2:50.00    2:38.00    2  
                  36.85     1:17.82 (40.97)     2:02.56 (44.74)     2:38.00 (35.44)
 
Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 4:07.19   4/22/2001 Peter Hezky                                
        NATL: ! 3:52.43   5/20/2007 ERIK SCALISE                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strahota, Jeffrey         28 TERR                 4:48.44    4:38.11    9  
                  28.65     1:01.20 (32.55)     1:38.50 (37.30)     2:15.20 (36.70)
        2:55.63 (40.43)     3:36.21 (40.58)     4:08.31 (32.10)     4:38.11 (29.80)
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 21.83   3/29/1998 Billy Barr                                   
        NATL: ! 20.15   5/18/1997 ADAM SCHMITT                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walkenhorst, Jared        34 NEM                    22.45      22.99    9  
  2 Kelly, Chris              30 TCYS                   26.64      25.84    7  
  3 Nakano, Tetsuaki          30 TERR                   30.00      31.09    6  
  4 Jones, Andrew             31 RMST                   36.97      34.28    5  
  5 Mc Cready, Matthew        33 ALEX                   40.00      41.26    4  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 47.40   4/23/2006 Troy Johnson                                 
        NATL: ! 44.53  12/19/2004 MIKE PICOTTE                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walkenhorst, Jared        34 NEM                    51.00      50.81    9  
                  24.24       50.81 (26.57)                                        
  2 Richard, Jean-Philippe    32 DCAC                   55.40      53.00    7  
                  25.81       53.00 (27.19)                                        
  3 Morris, David             30 DCAC                   55.00      54.47    6  
                  25.83       54.47 (28.64)                                        
  4 Moon, Wonkee              34 DCAC                   57.88      56.27    5  
                  27.27       56.27 (29.00)                                        
  5 Chuang, Mason             30 DCAC                   59.30      56.57    4  
                  27.40       56.57 (29.17)                                        
  6 Di Filippo, Mario         32 CUBU                   59.00      57.39    3  
                  27.23       57.39 (30.16)                                        
  7 Lewis, Monte              33 GERM                 1:06.50    1:06.39    2  
                  31.67     1:06.39 (34.72)                                        
  8 Jones, Andrew             31 RMST                 1:19.90    1:21.07    1  
                  36.06     1:21.07 (45.01)                                        
  9 Mc Cready, Matthew        33 ALEX                 1:30.00    1:27.19  
                  43.47     1:27.19 (43.72)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:44.78   4/24/2005 Christopher Perry                          
        NATL: ! 1:38.03   5/16/1999 JON OLSEN                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gallagher, Jose-Luis      32 CUBU                 1:55.13    1:52.54    9  
                  26.38       54.96 (28.58)     1:23.66 (28.70)     1:52.54 (28.88)
  2 Richard, Jean-Philippe    32 DCAC                      NT    1:59.23    7  
                  27.95       58.54 (30.59)     1:29.22 (30.68)     1:59.23 (30.01)
  3 Moon, Wonkee              34 DCAC                 2:08.88    2:06.73    6  
                  29.65     1:01.58 (31.93)     1:34.09 (32.51)     2:06.73 (32.64)
  4 Dragon, Tony              32 FXCM                 2:06.31    2:06.80    5  
                  30.78     1:03.23 (32.45)     1:35.79 (32.56)     2:06.80 (31.01)
  5 Di Filippo, Mario         32 CUBU                 2:13.00    2:11.02    4  
                  30.92     1:04.92 (34.00)     1:39.53 (34.61)     2:11.02 (31.49)
  6 Mc Cready, Matthew        33 ALEX                 3:20.00    3:00.14    3  
                  42.90     1:29.78 (46.88)     2:15.22 (45.44)     3:00.14 (44.92)
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 4:45.93   4/12/2008 Troy Johnson, VMST-VA                      
        NATL: ! 4:29.49   2/25/1996 MATTHEW CETLINSKI                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gallagher, Jose-Luis      32 CUBU                 5:30.33    5:20.90    9  
                  30.01     1:02.72 (32.71)     1:34.62 (31.90)     2:07.58 (32.96)
        2:39.96 (32.38)     3:12.52 (32.56)     3:45.01 (32.49)     4:17.63 (32.62)
        4:49.85 (32.22)     5:20.90 (31.05)                                        
  2 Patterson, Thomas         32 1776                 5:25.00    5:21.62    7  
                  29.29     1:00.74 (31.45)     1:32.66 (31.92)     2:04.95 (32.29)
        2:37.41 (32.46)     3:10.09 (32.68)     3:42.77 (32.68)     4:16.04 (33.27)
        4:49.24 (33.20)     5:21.62 (32.38)                                        
  3 Dragon, Tony              32 FXCM                 5:46.09    5:47.80    6  
                  32.89     1:07.57 (34.68)     1:42.99 (35.42)     2:18.87 (35.88)
        2:53.94 (35.07)     3:29.03 (35.09)     4:04.70 (35.67)     4:40.54 (35.84)
        5:15.18 (34.64)     5:47.80 (32.62)                                        
  4 Lewis, Monte              33 GERM                 7:30.00    7:03.15    5  
                  35.42     1:15.39 (39.97)     1:57.58 (42.19)     2:40.97 (43.39)
        3:25.21 (44.24)     4:09.09 (43.88)     4:52.99 (43.90)     5:37.51 (44.52)
        6:21.25 (43.74)     7:03.15 (41.90)                                        
 
Men 30-34 1000 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        ZONE: Z 10:12.96   4/26/1988 Matthew Clark                             
        NATL: !  9:26.93   3/23/2003 JOSHUA WOODRUFF                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Patterson, Thomas         32 1776                      NT   11:05.67  
 
Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 10:12.96   4/26/1988 Matthew Clark                             
        NATL: !  9:26.93   3/23/2003 JOSHUA WOODRUFF                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gallagher, Jose-Luis      32 CUBU                12:15.00   11:22.91    9  
                  31.82     1:06.32 (34.50)     1:40.40 (34.08)     2:14.68 (34.28)
        2:48.90 (34.22)     3:23.23 (34.33)     3:57.72 (34.49)     4:32.15 (34.43)
        5:06.40 (34.25)     5:41.45 (35.05)     6:15.96 (34.51)     6:50.24 (34.28)
        7:25.00 (34.76)     7:59.63 (34.63)     8:34.19 (34.56)     9:08.70 (34.51)
        9:42.91 (34.21)    10:16.84 (33.93)    10:50.72 (33.88)    11:22.91 (32.19)
  2 Di Filippo, Mario         32 CUBU                14:00.00   12:13.55    7  
                  36.06     1:16.22 (40.16)     1:55.43 (39.21)     2:34.26 (38.83)
        3:12.62 (38.36)     3:48.91 (36.29)     4:25.76 (36.85)     5:03.22 (37.46)
        5:39.74 (36.52)     6:16.15 (36.41)     6:51.95 (35.80)     7:28.43 (36.48)
        8:04.82 (36.39)     8:41.72 (36.90)     9:17.94 (36.22)     9:53.97 (36.03)
       10:29.91 (35.94)    11:05.88 (35.97)    11:41.21 (35.33)    12:13.55 (32.34)
  3 Dragon, Tony              32 FXCM                12:19.88   12:40.38    6  
                  35.68     1:14.19 (38.51)     1:53.51 (39.32)     2:32.76 (39.25)
        3:12.05 (39.29)     3:51.05 (39.00)     4:29.74 (38.69)     5:09.11 (39.37)
        5:48.46 (39.35)     6:27.23 (38.77)     7:06.24 (39.01)     7:45.30 (39.06)
        8:24.71 (39.41)     9:03.34 (38.63)     9:42.22 (38.88)    10:21.01 (38.79)
       10:58.81 (37.80)    11:34.46 (35.65)    12:08.89 (34.43)    12:40.38 (31.49)
  4 Stratton, J.R.            30 CUBU                14:58.00   14:52.73    5  
                  36.52     1:16.29 (39.77)     1:57.48 (41.19)     2:40.04 (42.56)
        3:23.15 (43.11)     4:07.36 (44.21)     4:52.05 (44.69)     5:37.25 (45.20)
        6:22.73 (45.48)     7:08.06 (45.33)     7:53.25 (45.19)     8:39.68 (46.43)
        9:25.58 (45.90)    10:12.62 (47.04)    10:59.34 (46.72)    11:47.31 (47.97)
       12:34.83 (47.52)    13:22.50 (47.67)    14:08.36 (45.86)    14:52.73 (44.37)
  5 Alvey, Kevin              32 CUBU                17:00.00   15:36.60    4  
                  41.43     1:25.53 (44.10)     2:11.11 (45.58)     2:57.18 (46.07)
        3:42.79 (45.61)     4:30.23 (47.44)     5:17.61 (47.38)     6:05.18 (47.57)
        6:53.64 (48.46)     7:41.88 (48.24)     8:30.60 (48.72)     9:18.69 (48.09)
       10:07.05 (48.36)    10:55.33 (48.28)    11:43.85 (48.52)    12:32.85 (49.00)
       13:20.75 (47.90)    14:08.30 (47.55)    14:54.86 (46.56)    15:36.60 (41.74)
 
Men 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 16:46.56   4/16/1989 James Kegley                              
        NATL: ! 15:51.57   5/12/1996 JEFF ERWIN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patterson, Thomas         32 1776                19:00.00   18:33.12    9  
                  29.97     1:01.64 (31.67)     1:34.13 (32.49)     2:06.39 (32.26)
        2:38.93 (32.54)     3:11.77 (32.84)     3:45.00 (33.23)     4:18.15 (33.15)
        4:51.51 (33.36)     5:25.04 (33.53)     5:58.81 (33.77)     6:32.77 (33.96)
        7:06.78 (34.01)     7:40.69 (33.91)     8:14.89 (34.20)     8:49.27 (34.38)
        9:23.77 (34.50)     9:57.95 (34.18)    10:31.61 (33.66)    11:05.67 (34.06)
       11:40.44 (34.77)    12:15.14 (34.70)    12:49.46 (34.32)    13:23.78 (34.32)
       13:58.41 (34.63)    14:33.23 (34.82)    15:07.97 (34.74)    15:42.56 (34.59)
       16:17.42 (34.86)    16:52.50 (35.08)    17:27.41 (34.91)    18:01.06 (33.65)
       18:33.12 (32.06)
  2 Greten, Timothy           34 CUBU                26:20.00   24:35.24    7  
                  40.05     1:22.09 (42.04)     2:05.64 (43.55)     2:50.87 (45.23)
        3:35.68 (44.81)     4:21.40 (45.72)     5:07.37 (45.97)     5:53.13 (45.76)
        6:38.85 (45.72)     7:24.32 (45.47)     8:10.09 (45.77)     8:55.94 (45.85)
        9:41.05 (45.11)    10:26.55 (45.50)    11:12.10 (45.55)    11:57.48 (45.38)
       12:41.85 (44.37)    13:26.18 (44.33)    14:11.62 (45.44)    14:56.96 (45.34)
       15:42.61 (45.65)    16:27.88 (45.27)    17:12.91 (45.03)    17:57.39 (44.48)
       18:43.01 (45.62)    19:28.62 (45.61)    20:14.26 (45.64)    21:00.97 (46.71)
       21:46.56 (45.59)    22:32.23 (45.67)    23:16.20 (43.97)    23:57.75 (41.55)
       24:35.24 (37.49)
  3 Balcet, Irawan            32 CUBU                25:30.00   26:01.10    6  
                  43.63     1:29.49 (45.86)     2:16.69 (47.20)     3:04.81 (48.12)
        3:52.71 (47.90)     4:40.63 (47.92)     5:29.57 (48.94)     6:18.20 (48.63)
        7:06.88 (48.68)     7:55.43 (48.55)     8:44.19 (48.76)     9:32.35 (48.16)
       10:20.62 (48.27)    11:08.17 (47.55)    11:56.22 (48.05)    12:43.76 (47.54)
       13:30.76 (47.00)    14:18.87 (48.11)    15:05.87 (47.00)    15:54.47 (48.60)
       16:42.99 (48.52)    17:31.80 (48.81)    18:19.06 (47.26)    19:07.80 (48.74)
       19:54.65 (46.85)    20:41.06 (46.41)    21:27.14 (46.08)    22:14.23 (47.09)
       23:01.00 (46.77)    23:46.88 (45.88)    24:32.59 (45.71)    25:18.76 (46.17)
       26:01.10 (42.34)
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 24.35   4/23/2006 Troy Johnson                                 
        NATL: ! 23.18   2/10/2002 MARTIN ZUBERO                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gallagher, Jose-Luis      32 CUBU                   26.26      26.37    9  
  2 Aversa, John Rocco        33 CMYM                   25.50      26.42    7  
  3 Hannesschlager, Michael   34 FXCM                   28.33      28.82    6  
  4 Alt Jr, Timothy           31 DCAC                   30.00      30.17    5  
 -- Lewis, Monte              33 GERM                   36.00         DQ  
      Did not finish on back
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 54.60   4/14/1991 Rick Reynolds                                
        NATL: ! 50.21   5/24/1992 CLAY BRITT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gallagher, Jose-Luis      32 CUBU                   57.62      58.32    9  
                  28.38       58.32 (29.94)                                        
  2 Hannesschlager, Michael   34 FXCM                 1:02.85    1:02.52    7  
                  29.12     1:02.52 (33.40)                                        
  3 Richard, Jean-Philippe    32 DCAC                      NT    1:08.01    6  
                  34.27     1:08.01 (33.74)                                        
  4 Mc Cready, Matthew        33 ALEX                 1:50.52    1:50.94    5  
                  54.67     1:50.94 (56.27)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:58.16   4/14/1991 Peter Solomon                              
        NATL: ! 1:48.64   2/10/2002 MARTIN ZUBERO                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gallagher, Jose-Luis      32 CUBU                 2:06.63    2:04.91    9  
                  29.82     1:01.94 (32.12)     1:33.51 (31.57)     2:04.91 (31.40)
  2 Beaty, John               33 RATS                 2:11.28    2:06.21    7  
                  30.20     1:01.24 (31.04)     1:33.58 (32.34)     2:06.21 (32.63)
  3 Aversa, John Rocco        33 CMYM                 2:05.00    2:13.19    6  
                  30.03     1:03.35 (33.32)     1:37.84 (34.49)     2:13.19 (35.35)
  4 Patterson, Thomas         32 1776                 2:20.00    2:16.32    5  
                  31.04     1:05.54 (34.50)     1:40.85 (35.31)     2:16.32 (35.47)
  5 Moon, Wonkee              34 DCAC                 2:22.22    2:21.73    4  
                  34.28     1:10.04 (35.76)     1:46.13 (36.09)     2:21.73 (35.60)
  6 Mc Cready, Matthew        33 ALEX                 4:00.00    3:54.50    3  
                  53.72     1:51.54 (57.82)   2:54.17 (1:02.63)   3:54.50 (1:00.33)
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 26.94   4/20/1997 Wally Dicks                                  
        NATL: ! 25.69    5/4/2008 JEFF COMMINGS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walkenhorst, Jared        34 NEM                    28.00      27.79    9  
  2 Moon, Wonkee              34 DCAC                   32.50      32.76    7  
  3 Alt Jr, Timothy           31 DCAC                   31.00      33.36    6  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 58.28   4/22/2001 Joe Bubel                                    
        NATL: ! 55.85   5/20/2007 JEFF COMMINGS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walkenhorst, Jared        34 NEM                  1:01.00    1:00.16    9  
                  28.10     1:00.16 (32.06)                                        
  2 Richard, Jean-Philippe    32 DCAC                 1:07.50    1:07.24    7  
                  31.23     1:07.24 (36.01)                                        
  3 Beaty, John               33 RATS                 1:12.28    1:10.03    6  
                  32.99     1:10.03 (37.04)                                        
  4 Chuang, Mason             30 DCAC                 1:30.00    1:18.20    5  
                  36.44     1:18.20 (41.76)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:12.74   4/13/2003 Bill White                                 
        NATL: ! 2:01.01    5/4/1997 RONALD KARNAUGH                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walkenhorst, Jared        34 NEM                  2:15.00    2:16.02    9  
                  30.72     1:05.27 (34.55)     1:39.84 (34.57)     2:16.02 (36.18)
  2 Richard, Jean-Philippe    32 DCAC                 2:29.00    2:25.96    7  
                  32.92     1:09.83 (36.91)     1:47.82 (37.99)     2:25.96 (38.14)
  3 Morris, David             30 DCAC                 2:40.00    2:30.72    6  
                  34.23     1:12.96 (38.73)     1:52.03 (39.07)     2:30.72 (38.69)
  4 Patterson, Thomas         32 1776                 2:38.00    2:31.99    5  
                  34.52     1:12.35 (37.83)     1:51.64 (39.29)     2:31.99 (40.35)
  5 Beaty, John               33 RATS                 2:48.45    2:34.85    4  
                  35.26     1:13.94 (38.68)     1:53.94 (40.00)     2:34.85 (40.91)
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 23.03   4/13/2003 Curtis Sawin                                 
        NATL: ! 22.22   5/16/1999 BRIAN ALDERMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aversa, John Rocco        33 CMYM                   24.90      25.20    9  
  2 Beaty, John               33 RATS                   29.74      25.96    7  
  3 Di Filippo, Mario         32 CUBU                   31.00      28.57    6  
  4 Kelly, Chris              30 TCYS                   30.47      29.40    5  
 -- Mc Cready, Matthew        33 ALEX                 1:00.00         DQ  
      Non-simultaneous arms
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 51.08   4/13/2003 Curtis Sawin                                 
        NATL: ! 48.25  12/19/2004 MIKE PICOTTE                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richard, Jean-Philippe    32 DCAC                      NT      58.67    9  
                  27.21       58.67 (31.46)                                        
  2 Hannesschlager, Michael   34 FXCM                 1:00.55    1:00.42    7  
                  26.49     1:00.42 (33.93)                                        
  3 Di Filippo, Mario         32 CUBU                 1:03.00    1:02.24    6  
                  29.33     1:02.24 (32.91)                                        
  4 Chuang, Mason             30 DCAC                 1:06.30    1:02.93    5  
                  29.55     1:02.93 (33.38)                                        
 -- Mc Cready, Matthew        33 ALEX                 2:00.00         DQ  
      One hand touch
                  57.93        DQ (1:06.03)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 1:58.12    5/7/1995 Jeff Stuart                                
        NATL: ! 1:49.52   5/16/1994 PETER EGAN                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patterson, Thomas         32 1776                 2:15.00    2:10.38    9  
                  29.45     1:01.78 (32.33)     1:35.36 (33.58)     2:10.38 (35.02)
  2 Di Filippo, Mario         32 CUBU                 2:30.00    2:31.62    7  
                  35.73     1:14.75 (39.02)     1:54.24 (39.49)     2:31.62 (37.38)
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 54.00    5/2/1999 Neill Williams                               
        NATL: ! 50.98   5/19/1991 DAVID LUNDBERG                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aversa, John Rocco        33 CMYM                   56.60      57.24    9  
                  26.37       57.24 (30.87)                                        
  2 Walkenhorst, Jared        34 NEM                    57.00      57.46    7  
                  27.42       57.46 (30.04)                                        
  3 Richard, Jean-Philippe    32 DCAC                 1:03.00    1:00.32    6  
                  28.93     1:00.32 (31.39)                                        
  4 Kelly, Chris              30 TCYS                 1:09.39    1:08.99    5  
                  30.93     1:08.99 (38.06)                                        
  5 Nakano, Tetsuaki          30 TERR                 1:40.00    1:30.07    4  
                  42.57     1:30.07 (47.50)                                        
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:55.50   4/13/2003 Curtis Sawin                               
        NATL: ! 1:47.62    5/4/1997 RONALD KARNAUGH                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richard, Jean-Philippe    32 DCAC                 2:17.00    2:09.97    9  
                  27.30     1:02.17 (34.87)     1:39.21 (37.04)     2:09.97 (30.76)
  2 Morris, David             30 DCAC                 2:21.00    2:15.90    7  
                  29.64     1:04.86 (35.22)     1:43.37 (38.51)     2:15.90 (32.53)
  3 Alt Jr, Timothy           31 DCAC                 2:14.00    2:29.12    6  
                  30.34     1:07.42 (37.08)     1:52.03 (44.61)     2:29.12 (37.09)
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 4:16.10    5/2/1999 Jerome Frentsos                            
        NATL: ! 3:53.81    5/4/1997 RONALD KARNAUGH                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patterson, Thomas         32 1776                 4:50.00    4:44.95    9  
                  29.18     1:01.92 (32.74)     1:38.10 (36.18)     2:14.64 (36.54)
        2:57.05 (42.41)     3:38.82 (41.77)     4:12.22 (33.40)     4:44.95 (32.73)
 -- Gallagher, Jose-Luis      32 CUBU                 4:47.36         DQ  
      Did not finish on back - back
                  29.86     1:03.91 (34.05)     1:39.82 (35.91)     2:16.41 (36.59)
        2:56.59 (40.18)     3:37.34 (40.75)     4:09.79 (32.45)          DQ (31.08)
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        ZONE: Z 21.05   4/23/2006 Michael Ross                                 
        NATL: ! 20.14    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 von Loewe, Pete           38 GMUP                      NT      22.89  
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 21.05   4/23/2006 Michael Ross                                 
        NATL: ! 20.14    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Butcher, Rob              36 NCMS                   22.00      21.94    9  
  2 Doane, Michael            38 TERR                   22.80      22.47    7  
  3 von Loewe, Pete           38 GMUP                   22.91      22.55    6  
  4 Reuter, Adam              35 PAFC                   24.19      22.80    5  
  5 Sprenger, Kurt            39 SMAM                   23.50      23.47    4  
  6 Mayer, Michael            38 NIAG                   23.90      23.80    3  
  7 English, William          39 DCM                    24.13      23.83    2  
  8 Jeter, Robert             35 DCAC                   29.00      24.46    1  
  9 Odinec, Marcus            39 CUBU                   25.00      25.84  
 10 Carlson, John             37 RMST                   26.08      26.10  
 11 Horsford, Jonathan        36 DCAC                   27.00      26.14  
 12 Bolz, Ryan                37 VMST                   25.94      26.54  
 13 Pohnert, Steven           39 RMST                   28.00      27.83  
 14 Bell, Richard             39 CONN                   27.50      27.98  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 45.54   4/23/2006 Michael Ross                                 
        NATL: ! 45.32   4/23/2006 VLAD PYSHNENKO                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matheson, Mark            39 NIAG                   49.76      48.46    9  
                  23.76       48.46 (24.70)                                        
  2 von Loewe, Pete           38 GMUP                   50.28      50.00    7  
                  23.68       50.00 (26.32)                                        
  3 Sprenger, Kurt            39 SMAM                      NT      50.84    6  
                  24.23       50.84 (26.61)                                        
  4 Doane, Michael            38 TERR                   51.80      51.37    5  
                  24.59       51.37 (26.78)                                        
  5 Mayer, Michael            38 NIAG                   54.10      51.91    4  
                  24.90       51.91 (27.01)                                        
  6 Waltman, Michael          39 RMST                   53.50      53.17    3  
                  25.67       53.17 (27.50)                                        
  7 Jeter, Robert             35 DCAC                 1:05.00      53.77    2  
                  25.49       53.77 (28.28)                                        
  8 English, William          39 DCM                    57.00      54.36    1  
                  25.61       54.36 (28.75)                                        
  9 Mattson, Eric             39 1776                   58.00      54.92  
                  26.28       54.92 (28.64)                                        
 10 Odinec, Marcus            39 CUBU                   56.23      56.37  
                  27.06       56.37 (29.31)                                        
 11 Carlson, John             37 RMST                   58.17      57.05  
                  27.73       57.05 (29.32)                                        
 12 Newnam, Todd              38 CUBU                 1:02.00      57.45  
                  27.01       57.45 (30.44)                                        
 13 Pohnert, Steven           39 RMST                   58.00      58.61  
                  28.23       58.61 (30.38)                                        
 14 Severt, Cary              38 VMST                 1:00.74      59.37  
                  28.68       59.37 (30.69)                                        
 15 Horsford, Jonathan        36 DCAC                 1:01.00      59.53  
                  28.85       59.53 (30.68)                                        
 16 Bell, Richard             39 CONN                 1:02.50    1:02.12  
                  29.05     1:02.12 (33.07)                                        
 17 Lee, Peter                38 NCYM                 1:05.54    1:02.59  
                  29.79     1:02.59 (32.80)                                        
 18 Wamboldt, Darren          36 URMS                 1:10.00    1:08.17  
                  32.65     1:08.17 (35.52)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:39.90   4/24/2005 Michael Ross                               
        NATL: ! 1:36.56    5/4/2008 JOSH DAVIS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matheson, Mark            39 NIAG                 1:46.28    1:45.80    9  
                  24.86       51.04 (26.18)     1:17.88 (26.84)     1:45.80 (27.92)
  2 von Loewe, Pete           38 GMUP                 1:53.36    1:51.55    7  
                  25.61       53.43 (27.82)     1:22.22 (28.79)     1:51.55 (29.33)
  3 Sprenger, Kurt            39 SMAM                 1:56.50    1:51.76    6  
                  25.45       53.47 (28.02)     1:22.48 (29.01)     1:51.76 (29.28)
  4 Waltman, Michael          39 RMST                 1:55.00    1:54.44    5  
                  26.30       54.38 (28.08)     1:24.03 (29.65)     1:54.44 (30.41)
  5 Mayer, Michael            38 NIAG                 1:58.90    1:57.94    4  
                  26.70       56.86 (30.16)     1:28.17 (31.31)     1:57.94 (29.77)
  6 Jeter, Robert             35 DCAC                 2:10.00    1:59.75    3  
                  27.18       57.41 (30.23)     1:28.90 (31.49)     1:59.75 (30.85)
  7 Pohnert, Steven           39 RMST                 2:03.00    2:07.31    2  
                  30.20     1:01.92 (31.72)     1:34.45 (32.53)     2:07.31 (32.86)
  8 Carlson, John             37 RMST                 2:12.70    2:10.75    1  
                  31.23     1:03.93 (32.70)     1:37.69 (33.76)     2:10.75 (33.06)
  9 Horsford, Jonathan        36 DCAC                 2:15.00    2:11.80  
                  30.70     1:04.32 (33.62)     1:38.51 (34.19)     2:11.80 (33.29)
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 4:45.02   4/24/2005 Michael Ross                               
        NATL: ! 4:33.97   5/17/2002 RONALD KARNAUGH                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matheson, Mark            39 NIAG                 4:53.60    4:43.62Z   9  
                  26.09       54.36 (28.27)     1:23.00 (28.64)     1:51.70 (28.70)
        2:20.33 (28.63)     2:49.05 (28.72)     3:18.03 (28.98)     3:46.55 (28.52)
        4:15.05 (28.50)     4:43.62 (28.57)                                        
  2 Waltman, Michael          39 RMST                 5:12.00    5:16.50    7  
                  28.97       59.62 (30.65)     1:31.14 (31.52)     2:02.77 (31.63)
        2:34.90 (32.13)     3:07.05 (32.15)     3:40.08 (33.03)     4:12.99 (32.91)
        4:45.58 (32.59)     5:16.50 (30.92)                                        
  3 Pohnert, Steven           39 RMST                 5:36.00    5:30.43    6  
                  30.55     1:03.06 (32.51)     1:35.90 (32.84)     2:09.28 (33.38)
        2:42.79 (33.51)     3:16.54 (33.75)     3:50.43 (33.89)     4:24.48 (34.05)
        4:58.25 (33.77)     5:30.43 (32.18)                                        
  4 Horsford, Jonathan        36 DCAC                 6:13.00    6:04.92    5  
                  32.96     1:08.85 (35.89)     1:45.84 (36.99)     2:22.97 (37.13)
        3:00.83 (37.86)     3:38.67 (37.84)     4:16.34 (37.67)     4:53.36 (37.02)
        5:29.89 (36.53)     6:04.92 (35.03)                                        
  5 Severt, Cary              38 VMST                 6:20.00    6:08.87    4  
                  32.68     1:07.86 (35.18)     1:43.75 (35.89)     2:21.32 (37.57)
        2:58.83 (37.51)     3:36.35 (37.52)     4:14.52 (38.17)     4:52.89 (38.37)
        5:31.62 (38.73)     6:08.87 (37.25)                                        
  6 Lee, Peter                38 NCYM                 6:40.00    6:36.42    3  
                  34.47     1:12.48 (38.01)     1:51.12 (38.64)     2:30.42 (39.30)
        3:10.07 (39.65)     3:50.06 (39.99)     4:31.52 (41.46)     5:13.34 (41.82)
        5:56.00 (42.66)     6:36.42 (40.42)                                        
  7 Wamboldt, Darren          36 URMS                 7:00.00    7:14.25    2  
                  36.63     1:17.92 (41.29)     2:03.00 (45.08)     2:47.70 (44.70)
        3:31.56 (43.86)     4:18.55 (46.99)     5:03.30 (44.75)     5:47.48 (44.18)
        6:29.56 (42.08)     7:14.25 (44.69)                                        
 
Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 10:18.45   4/12/1992 Matthew Clark                             
        NATL: !  9:31.89   5/17/2002 MIKE SHAFFER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lowengrub, Paul           38 CUBU                11:00.00   10:33.20    9  
                  29.50     1:00.32 (30.82)     1:31.38 (31.06)     2:02.90 (31.52)
        2:34.41 (31.51)     3:06.13 (31.72)     3:37.75 (31.62)     4:09.38 (31.63)
        4:41.13 (31.75)     5:12.92 (31.79)     5:44.87 (31.95)     6:16.82 (31.95)
        6:48.84 (32.02)     7:21.11 (32.27)     7:53.21 (32.10)     8:25.39 (32.18)
        8:57.48 (32.09)     9:29.74 (32.26)    10:02.04 (32.30)    10:33.20 (31.16)
  2 Pohnert, Steven           39 RMST                11:00.00   11:18.17    7  
                  30.36     1:02.72 (32.36)     1:35.81 (33.09)     2:09.37 (33.56)
        2:43.36 (33.99)     3:17.35 (33.99)     3:51.20 (33.85)     4:25.03 (33.83)
        4:58.93 (33.90)     5:33.61 (34.68)     6:07.66 (34.05)     6:42.05 (34.39)
        7:16.51 (34.46)     7:50.86 (34.35)     8:25.27 (34.41)     9:00.15 (34.88)
        9:34.25 (34.10)    10:08.23 (33.98)    10:42.90 (34.67)    11:18.17 (35.27)
  3 Waltman, Michael          39 RMST                11:03.00   11:25.72    6  
                  27.17       56.66 (29.49)     1:27.46 (30.80)     1:59.31 (31.85)
        2:32.05 (32.74)     3:05.30 (33.25)     3:39.61 (34.31)     4:14.59 (34.98)
        4:50.12 (35.53)     5:25.98 (35.86)     6:01.97 (35.99)     6:38.47 (36.50)
        7:14.87 (36.40)     7:51.39 (36.52)     8:28.03 (36.64)     9:05.21 (37.18)
        9:41.62 (36.41)    10:17.58 (35.96)    10:52.61 (35.03)    11:25.72 (33.11)
  4 Baker, Paul               36 CUBU                16:53.38   16:03.15    5  
                  38.09     1:20.09 (42.00)     2:05.33 (45.24)     2:53.35 (48.02)
        3:40.63 (47.28)     4:30.94 (50.31)     5:19.72 (48.78)     6:11.01 (51.29)
        7:00.46 (49.45)     7:50.15 (49.69)     8:40.41 (50.26)     9:30.61 (50.20)
       10:20.73 (50.12)    11:10.94 (50.21)    12:00.83 (49.89)    12:49.47 (48.64)
       13:37.63 (48.16)    14:27.16 (49.53)    15:16.62 (49.46)    16:03.15 (46.53)
  5 Webster, Matt             36 CUBU                17:00.00   16:23.94    4  
                  44.15     1:32.32 (48.17)     2:22.02 (49.70)     3:10.53 (48.51)
        3:58.68 (48.15)     4:48.28 (49.60)     5:37.90 (49.62)     6:27.58 (49.68)
        7:17.90 (50.32)     8:09.20 (51.30)     9:00.22 (51.02)     9:50.74 (50.52)
       10:41.31 (50.57)    11:30.68 (49.37)    12:19.82 (49.14)    13:09.91 (50.09)
       13:59.32 (49.41)    14:49.48 (50.16)    15:38.20 (48.72)    16:23.94 (45.74)
  6 London, Bryan             39 CUBU                18:00.00   17:27.50    3  
                  46.79     1:33.29 (46.50)     2:24.65 (51.36)     3:17.30 (52.65)
        4:10.31 (53.01)     5:04.04 (53.73)     5:58.73 (54.69)     6:53.92 (55.19)
        7:47.45 (53.53)     8:43.03 (55.58)     9:35.27 (52.24)    10:29.19 (53.92)
       11:21.47 (52.28)    12:15.00 (53.53)    13:09.21 (54.21)    14:03.80 (54.59)
       14:56.45 (52.65)    15:48.41 (51.96)    16:40.86 (52.45)    17:27.50 (46.64)
  7 Grove, Rich               37 CUBU                23:00.00   21:13.83    2  
                  48.20     1:46.05 (57.85)   2:49.26 (1:03.21)   3:53.81 (1:04.55)
      5:01.86 (1:08.05)   6:08.63 (1:06.77)   7:15.83 (1:07.20)   8:23.41 (1:07.58)
      9:29.22 (1:05.81)  10:34.24 (1:05.02)  11:37.92 (1:03.68)  12:38.46 (1:00.54)
     13:41.72 (1:03.26)  14:47.79 (1:06.07)  15:52.44 (1:04.65)  16:57.33 (1:04.89)
     18:02.62 (1:05.29)  19:04.36 (1:01.74)  20:12.25 (1:07.89)  21:13.83 (1:01.58)
  8 Moysey, David             36 CUBU                22:00.00   21:21.70    1  
                  53.79     1:53.65 (59.86)   2:54.83 (1:01.18)   4:00.75 (1:05.92)
      5:08.53 (1:07.78)   6:14.19 (1:05.66)   7:21.01 (1:06.82)   8:29.66 (1:08.65)
      9:38.51 (1:08.85)  10:44.81 (1:06.30)  11:50.49 (1:05.68)  12:56.01 (1:05.52)
     14:00.65 (1:04.64)  16:08.88 (2:08.23)  17:11.01 (1:02.13)  18:14.20 (1:03.19)
     19:16.64 (1:02.44)  20:19.26 (1:02.62)  21:21.70 (1:02.44)                    
  9 Schmidt, Michael          36 CUBU                25:00.00   21:27.36  
                  46.18     1:39.21 (53.03)   2:41.20 (1:01.99)     3:40.84 (59.64)
      4:43.07 (1:02.23)   5:46.04 (1:02.97)   6:53.39 (1:07.35)   8:02.63 (1:09.24)
      9:18.96 (1:16.33)  10:27.46 (1:08.50)  11:38.64 (1:11.18)  12:43.68 (1:05.04)
     13:47.50 (1:03.82)  14:57.92 (1:10.42)  16:07.19 (1:09.27)  17:15.67 (1:08.48)
     18:18.63 (1:02.96)  19:21.30 (1:02.67)  20:27.65 (1:06.35)    21:27.36 (59.71)
 
Men 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 16:41.25    5/1/1994 James Kegley                              
        NATL: ! 15:53.88   5/18/2003 JEFF ERWIN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zerkle, Edward            37 CUBU                24:00.00   21:39.81    9  
                  34.79     1:13.05 (38.26)     1:52.56 (39.51)     2:32.23 (39.67)
        3:12.78 (40.55)     3:52.89 (40.11)     4:32.70 (39.81)     5:12.45 (39.75)
        5:52.53 (40.08)     6:31.88 (39.35)     7:11.18 (39.30)     7:50.78 (39.60)
        8:30.52 (39.74)     9:09.92 (39.40)     9:49.60 (39.68)    10:29.35 (39.75)
       11:08.89 (39.54)    11:48.79 (39.90)    12:28.48 (39.69)    13:08.12 (39.64)
       13:47.44 (39.32)    14:27.18 (39.74)    15:06.68 (39.50)    15:46.44 (39.76)
       16:27.41 (40.97)    17:06.57 (39.16)    17:46.19 (39.62)    18:25.62 (39.43)
       19:04.79 (39.17)    19:43.84 (39.05)    20:23.44 (39.60)    21:02.10 (38.66)
       21:39.81 (37.71)
  2 Durst, Justin             38 CUBU                26:00.00   24:28.04    7  
                  38.25     1:19.71 (41.46)     2:03.32 (43.61)     2:48.03 (44.71)
        3:33.17 (45.14)     4:18.33 (45.16)     5:04.06 (45.73)     5:50.06 (46.00)
        6:35.66 (45.60)     7:20.83 (45.17)     8:06.83 (46.00)     8:52.15 (45.32)
        9:37.36 (45.21)    10:22.83 (45.47)    11:07.70 (44.87)    11:52.43 (44.73)
       12:36.34 (43.91)    13:20.71 (44.37)    14:05.45 (44.74)    14:49.99 (44.54)
       15:35.15 (45.16)    16:20.22 (45.07)    17:04.47 (44.25)    17:49.12 (44.65)
       18:34.12 (45.00)    19:18.80 (44.68)    20:02.79 (43.99)    20:46.29 (43.50)
       21:30.37 (44.08)    22:14.99 (44.62)    23:00.07 (45.08)    23:44.73 (44.66)
       24:28.04 (43.31)
  3 Wolfe, Matt               36 CUBU                27:00.00   26:10.22    6  
                  41.34     1:26.54 (45.20)     2:13.25 (46.71)     3:00.97 (47.72)
        3:49.05 (48.08)     4:36.98 (47.93)     5:24.84 (47.86)     6:12.77 (47.93)
        7:02.17 (49.40)     7:51.14 (48.97)     8:39.91 (48.77)     9:28.85 (48.94)
       10:17.04 (48.19)    11:05.72 (48.68)    11:54.74 (49.02)    12:43.84 (49.10)
       13:32.88 (49.04)    14:22.04 (49.16)    15:11.30 (49.26)    15:59.43 (48.13)
       16:47.10 (47.67)    17:35.61 (48.51)    18:23.71 (48.10)    19:12.03 (48.32)
       20:00.60 (48.57)    20:48.36 (47.76)    21:35.53 (47.17)    22:22.61 (47.08)
       23:09.64 (47.03)    23:55.67 (46.03)    24:42.13 (46.46)    25:28.03 (45.90)
       26:10.22 (42.19)
  4 Jacobson, Paul            38 CUBU                30:00.00   28:56.24    5  
                  46.17     1:33.76 (47.59)     2:23.42 (49.66)     3:14.42 (51.00)
        4:05.90 (51.48)     4:58.98 (53.08)     5:52.63 (53.65)     6:45.29 (52.66)
        7:37.90 (52.61)     8:31.99 (54.09)     9:26.17 (54.18)    10:20.11 (53.94)
       11:14.31 (54.20)    12:09.32 (55.01)    13:04.55 (55.23)    13:56.60 (52.05)
       14:50.28 (53.68)    15:43.17 (52.89)    16:38.10 (54.93)    17:32.93 (54.83)
       18:26.59 (53.66)    19:21.30 (54.71)    20:14.27 (52.97)    21:08.91 (54.64)
       22:02.38 (53.47)    22:53.06 (50.68)    23:45.90 (52.84)    24:38.26 (52.36)
       25:31.23 (52.97)    26:23.28 (52.05)    27:13.83 (50.55)    28:05.47 (51.64)
       28:56.24 (50.77)
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 23.06   4/23/2006 Michael Ross                                 
        NATL: ! 22.70    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sprenger, Kurt            39 SMAM                   28.20      27.60    9  
  2 Reuter, Adam              35 PAFC                   28.31      27.62    7  
  3 Jeter, Robert             35 DCAC                   32.00      29.54    6  
  4 Goodison, Michael         37 TERR                   31.49      30.13    5  
  5 Carlson, John             37 RMST                   31.45      31.65    4  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 49.62   4/24/2005 Michael Ross                                 
        NATL: ! 49.12    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sprenger, Kurt            39 SMAM                   58.62      58.18    9  
                  27.84       58.18 (30.34)                                        
  2 Reuter, Adam              35 PAFC                 1:00.88      58.58    7  
                  29.01       58.58 (29.57)                                        
  3 Horsford, Jonathan        36 DCAC                 1:20.00    1:14.16    6  
                  36.98     1:14.16 (37.18)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:52.89   4/24/2005 Michael Ross                               
        NATL: ! 1:47.72    5/4/2008 JOSH DAVIS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sprenger, Kurt            39 SMAM                 2:04.42    2:03.33    9  
                  28.82       59.89 (31.07)     1:31.42 (31.53)     2:03.33 (31.91)
  2 Reuter, Adam              35 PAFC                 2:15.82    2:08.06    7  
                  30.53     1:02.95 (32.42)     1:35.39 (32.44)     2:08.06 (32.67)
  3 Mattson, Eric             39 1776                 2:20.00    2:16.58    6  
                  31.66     1:05.58 (33.92)     1:41.15 (35.57)     2:16.58 (35.43)
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 26.29   4/22/2001 Wally Dicks                                  
        NATL: ! 25.89   5/18/2003 RON KARNAUGH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Butcher, Rob              36 NCMS                   26.50      26.63    9  
  2 Reuter, Adam              35 PAFC                   28.98      28.28    7  
  3 Doane, Michael            38 TERR                   29.50      29.14    6  
  4 English, William          39 DCM                    30.47      30.15    5  
  5 Mayer, Michael            38 NIAG                   30.76      30.29    4  
  6 Jeter, Robert             35 DCAC                   35.00      32.01    3  
  7 Horsford, Jonathan        36 DCAC                   36.00      32.74    2  
  8 Newnam, Todd              38 CUBU                   37.00      33.24    1  
  9 Bell, Richard             39 CONN                   33.50      34.21  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 55.84   4/22/2001 Wally Dicks                                  
        NATL: ! 55.26  12/16/2001 RON KARNAUGH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Butcher, Rob              36 NCMS                   58.50      58.09    9  
                  27.05       58.09 (31.04)                                        
  2 Reuter, Adam              35 PAFC                 1:04.30    1:02.11    7  
                  29.16     1:02.11 (32.95)                                        
  3 English, William          39 DCM                  1:07.00    1:07.15    6  
                  31.36     1:07.15 (35.79)                                        
  4 Horsford, Jonathan        36 DCAC                 1:18.00    1:13.00    5  
                  35.15     1:13.00 (37.85)                                        
 -- Bolz, Ryan                37 VMST                 1:22.75         DQ  
      Arms not in same horizontal plane
                  38.28          DQ (40.87)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:06.40   4/22/2001 Wally Dicks                                
        NATL: ! 1:59.23  12/16/2001 RON KARNAUGH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Butcher, Rob              36 NCMS                 2:08.00    2:12.15    9  
                  28.84     1:02.30 (33.46)     1:36.98 (34.68)     2:12.15 (35.17)
  2 Reuter, Adam              35 PAFC                 2:27.16    2:20.76    7  
                  32.26     1:09.27 (37.01)     1:45.64 (36.37)     2:20.76 (35.12)
  3 Mattson, Eric             39 1776                 2:30.00    2:26.25    6  
                  34.27     1:11.92 (37.65)     1:48.62 (36.70)     2:26.25 (37.63)
  4 Newnam, Todd              38 CUBU                 3:00.00    2:44.15    5  
                  38.15     1:20.63 (42.48)     1:46.93 (26.30)     2:44.15 (57.22)
  5 Bell, Richard             39 CONN                 2:48.00    2:45.47    4  
                  37.90     1:19.05 (41.15)     2:02.92 (43.87)     2:45.47 (42.55)
  6 Horsford, Jonathan        36 DCAC                 2:45.00    2:53.11    3  
                  36.46     1:19.34 (42.88)     2:06.43 (47.09)     2:53.11 (46.68)
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 22.86   4/23/2006 Michael Ross                                 
        NATL: ! 22.30   4/21/2002 WADE KING                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doane, Michael            38 TERR                   24.60      23.98    9  
  2 Sprenger, Kurt            39 SMAM                   26.50      25.44    7  
  3 Odinec, Marcus            39 CUBU                   26.80      26.93    6  
  4 Carlson, John             37 RMST                   27.59      27.84    5  
  5 Jeter, Robert             35 DCAC                   30.00      28.17    4  
  6 Bolz, Ryan                37 VMST                   28.41      28.20    3  
  7 Pohnert, Steven           39 RMST                   30.00      30.29    2  
  8 Bell, Richard             39 CONN                   32.50      31.78    1  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 50.06   4/23/2006 Michael Ross                                 
        NATL: ! 49.54   5/16/1999 PETER EGAN                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doane, Michael            38 TERR                   56.50      54.79    9  
                  25.65       54.79 (29.14)                                        
  2 Sprenger, Kurt            39 SMAM                   58.20      58.36    7  
                  26.74       58.36 (31.62)                                        
  3 Mattson, Eric             39 1776                 1:05.00    1:00.38    6  
                  28.18     1:00.38 (32.20)                                        
  4 Odinec, Marcus            39 CUBU                   59.50    1:00.39    5  
                  27.89     1:00.39 (32.50)                                        
  5 Carlson, John             37 RMST                 1:02.90    1:02.52    4  
                  29.53     1:02.52 (32.99)                                        
  6 Pohnert, Steven           39 RMST                 1:02.00    1:06.37    3  
                  31.15     1:06.37 (35.22)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 1:52.21    5/9/1993 Bill Specht                                
        NATL: ! 1:50.74   5/16/1999 BOBBY PATTEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matheson, Mark            39 NIAG                 2:01.39    2:00.52    9  
                  27.37       57.94 (30.57)     1:28.68 (30.74)     2:00.52 (31.84)
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 53.98   4/13/2008 Jeffrey Roddin, ANCM-PV                      
        NATL: ! 50.06    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reuter, Adam              35 PAFC                   59.99      56.80    9  
                  26.98       56.80 (29.82)                                        
  2 Jeter, Robert             35 DCAC                 1:12.00    1:01.82    7  
                  28.53     1:01.82 (33.29)                                        
  3 English, William          39 DCM                  1:02.27    1:02.58    6  
                  29.28     1:02.58 (33.30)                                        
  4 Lowengrub, Paul           38 CUBU                 1:08.00    1:03.02    5  
                  29.81     1:03.02 (33.21)                                        
  5 Bolz, Ryan                37 VMST                 1:08.33    1:08.56    4  
                  31.58     1:08.56 (36.98)                                        
  6 Bell, Richard             39 CONN                 1:14.00    1:13.11    3  
                  35.56     1:13.11 (37.55)                                        
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:58.94   4/15/2007 Jeffrey Roddin                             
        NATL: ! 1:48.74  12/22/2002 RON KARNAUGH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reuter, Adam              35 PAFC                 2:09.99    2:07.56    9  
                  29.08     1:02.40 (33.32)     1:38.27 (35.87)     2:07.56 (29.29)
  2 Goodison, Michael         37 TERR                 2:06.14    2:09.03    7  
                  26.13     1:02.05 (35.92)     1:37.65 (35.60)     2:09.03 (31.38)
  3 Mattson, Eric             39 1776                 2:10.00    2:12.20    6  
                  28.25     1:02.24 (33.99)     1:39.83 (37.59)     2:12.20 (32.37)
  4 Jeter, Robert             35 DCAC                 2:18.00    2:18.56    5  
                  29.00     1:05.91 (36.91)     1:46.24 (40.33)     2:18.56 (32.32)
  5 Newnam, Todd              38 CUBU                 2:30.00    2:27.73    4  
                  30.36     1:11.13 (40.77)     1:52.96 (41.83)     2:27.73 (34.77)
 
Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 4:25.68   4/22/2001 Danilo Vicioso                             
        NATL: ! 3:56.76  12/16/2001 RON KARNAUGH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lowengrub, Paul           38 CUBU                 5:00.00    4:39.77    9  
                  29.94     1:03.33 (33.39)     1:40.32 (36.99)     2:16.54 (36.22)
        2:57.23 (40.69)     3:37.56 (40.33)     4:09.69 (32.13)     4:39.77 (30.08)
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        ZONE: Z 21.78   4/21/2002 Michael Fell                                 
        NATL: ! 20.95   4/25/2004 PAUL SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Williams, Neill           41 DCAC                      NT      23.82  
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 21.78   4/21/2002 Michael Fell                                 
        NATL: ! 20.95   4/25/2004 PAUL SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ross, Michael             41 MESC                   21.25      20.84!   9  
  2 Matheson, Brent           42 JAM                    22.40      21.71Z   7  
  3 Ammon, Craig              40 UNAT                   22.08      21.81    6  
  4 Hiltabiddle, Steve        42 JAM                    22.50      21.84    5  
  5 Roddin, Jeffrey           40 ANCM                   22.20      21.91    4  
  6 Segal, William            44 JAM                    22.60      22.21    3  
  7 Williams, Neill           41 DCAC                   22.60      22.90    2  
  8 Wolf, Paul                42 GERM                   23.18      23.51    1  
  9 Clear, Kirk               41 UNAT                   23.70      24.22  
 10 Downey, Mark              42 VMST                   24.02      24.97  
 11 Hohn, Chris               40 UNAT                   26.36      25.47  
 12 Wexler, Wayne             42 1776                   26.00      25.77  
 13 Chase, Bruckner           42 OCSC                   25.60      26.22  
 14 Toy, Raymond              42 CMYM                   26.57      26.59  
 15 Eastburn, George          41 UNAT                   30.40      29.45  
 16 Bradley, Rommel           41 VMST                      NT      30.03  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 47.63   4/21/2002 Michael Fell                                 
        NATL: ! 45.35    5/4/2008 MICHAEL ROSS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ross, Michael             41 MESC                   45.35      45.61Z   9  
                  21.85       45.61 (23.76)                                        
  2 Ammon, Craig              40 UNAT                   48.83      47.79    7  
                  23.21       47.79 (24.58)                                        
  3 Hiltabiddle, Steve        42 JAM                    53.50      48.77    6  
                  23.29       48.77 (25.48)                                        
  4 Matheson, Brent           42 JAM                    49.99      49.15    5  
                  24.42       49.15 (24.73)                                        
  5 Segal, William            44 JAM                    49.82      49.56    4  
                  23.99       49.56 (25.57)                                        
  6 Jones, Rob                44 UNAT                   49.38      50.63    3  
                  24.30       50.63 (26.33)                                        
  7 Wolf, Paul                42 GERM                   52.15      51.44    2  
                  24.60       51.44 (26.84)                                        
  8 Downey, Mark              42 VMST                   53.17      53.05    1  
                  25.18       53.05 (27.87)                                        
  9 Clear, Kirk               41 UNAT                   52.40      54.24  
                  25.21       54.24 (29.03)                                        
 10 Sax, William              40 GMUP                   56.21      56.24  
                  27.19       56.24 (29.05)                                        
 11 Hohn, Chris               40 UNAT                   58.29      56.42  
                  27.27       56.42 (29.15)                                        
 12 Chase, Bruckner           42 OCSC                   55.70      56.60  
                  27.16       56.60 (29.44)                                        
 13 Sealey, Robert            44 RMST                   58.00      57.50  
                  28.67       57.50 (28.83)                                        
 14 Hahn, Roger               43 1776                   59.00      58.34  
                  27.63       58.34 (30.71)                                        
 15 Wexler, Wayne             42 1776                   58.00      58.64  
                  28.48       58.64 (30.16)                                        
 16 Toy, Raymond              42 CMYM                   59.25      58.73  
                  28.32       58.73 (30.41)                                        
 17 Rees, Matt                40 UNAT                   58.45    1:00.04  
                  28.60     1:00.04 (31.44)                                        
 18 Williams, Jeffery         40 GERM                 1:02.00    1:00.48  
                  28.17     1:00.48 (32.31)                                        
 19 Duff, Mark                43 MESC                 1:00.00    1:01.07  
                  29.62     1:01.07 (31.45)                                        
 20 Rouvelas, Larry           40 UNAT                      NT    1:03.04  
                  30.22     1:03.04 (32.82)                                        
 21 Kim, Song                 40 FXCM                 1:15.00    1:08.27  
                  31.22     1:08.27 (37.05)                                        
 22 Eastburn, George          41 UNAT                 1:10.20    1:13.63  
                  32.55     1:13.63 (41.08)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:49.32   4/24/2005 Michael Schmidt                            
        NATL: ! 1:38.94    5/4/2008 MICHAEL ROSS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Segal, William            44 JAM                  1:50.80    1:47.76Z   9  
                  24.83       52.29 (27.46)     1:20.42 (28.13)     1:47.76 (27.34)
  2 Wolf, Paul                42 GERM                 2:03.44    2:01.72    7  
                  27.69       58.78 (31.09)     1:30.63 (31.85)     2:01.72 (31.09)
  3 Sax, William              40 GMUP                 2:01.57    2:02.22    6  
                  28.36       59.49 (31.13)     1:31.01 (31.52)     2:02.22 (31.21)
  4 Dever Jr, Frederick       43 DCAC                 2:02.85    2:03.64    5  
                  29.11     1:00.36 (31.25)     1:32.20 (31.84)     2:03.64 (31.44)
  5 Chase, Bruckner           42 OCSC                 2:01.10    2:05.50    4  
                  28.82     1:00.30 (31.48)     1:32.34 (32.04)     2:05.50 (33.16)
  6 Ruckstuhl, Mark           42 CUBU                 2:06.41    2:07.33    3  
                  29.31     1:01.33 (32.02)     1:33.93 (32.60)     2:07.33 (33.40)
  7 Evans, Brian              44 RMST                 2:14.00    2:12.54    2  
                  30.88     1:05.30 (34.42)     1:39.21 (33.91)     2:12.54 (33.33)
  8 Rouvelas, Larry           40 UNAT                      NT    2:20.21    1  
                  32.78     1:07.97 (35.19)     1:44.26 (36.29)     2:20.21 (35.95)
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 4:46.18   4/12/2008 Chris Stevenson, VMST-VA                   
        NATL: ! 4:41.58   4/23/2006 DENNIS BAKER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Rob                44 UNAT                 4:54.00    4:57.73    9  
                  27.01       56.12 (29.11)     1:25.62 (29.50)     1:55.69 (30.07)
        2:25.67 (29.98)     2:55.89 (30.22)     3:26.64 (30.75)     3:57.14 (30.50)
        4:27.96 (30.82)     4:57.73 (29.77)                                        
  2 Sax, William              40 GMUP                15:00.00    5:24.95    7  
                  29.05     1:01.03 (31.98)     1:33.85 (32.82)     2:07.50 (33.65)
        2:40.79 (33.29)     3:14.26 (33.47)     3:47.32 (33.06)     4:20.30 (32.98)
        4:53.53 (33.23)     5:24.95 (31.42)                                        
  3 Dever Jr, Frederick       43 DCAC                 5:36.05    5:33.15    6  
                  30.11     1:02.97 (32.86)     1:36.43 (33.46)     2:09.61 (33.18)
        2:42.91 (33.30)     3:16.19 (33.28)     3:50.07 (33.88)     4:24.67 (34.60)
        4:59.58 (34.91)     5:33.15 (33.57)                                        
  4 Chase, Bruckner           42 OCSC                 5:21.20    5:40.50    5  
                  30.31     1:03.86 (33.55)     1:37.70 (33.84)     2:11.99 (34.29)
        2:46.79 (34.80)     3:21.60 (34.81)     3:56.29 (34.69)     4:31.09 (34.80)
        5:05.90 (34.81)     5:40.50 (34.60)                                        
  5 Lynch, Ted                40 UNAT                 5:45.00    5:43.33    4  
                  29.48     1:02.31 (32.83)     1:36.38 (34.07)     2:10.82 (34.44)
        2:45.85 (35.03)     3:22.02 (36.17)     3:57.87 (35.85)     4:33.93 (36.06)
        5:09.46 (35.53)     5:43.33 (33.87)                                        
  6 Hahn, Roger               43 1776                 6:15.00    6:08.50    3  
                  32.28     1:07.87 (35.59)     1:44.32 (36.45)     2:21.89 (37.57)
        2:59.93 (38.04)     3:38.49 (38.56)     4:16.73 (38.24)     4:55.67 (38.94)
        5:32.87 (37.20)     6:08.50 (35.63)                                        
 
Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 10:35.50   4/11/2008 Dave Holland, VMST-VA                     
        NATL: !  9:37.46   5/20/2007 JEFF ERWIN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Rob                44 UNAT                10:10.00   10:19.02Z   9  
                  27.85       57.62 (29.77)     1:27.84 (30.22)     1:58.30 (30.46)
        2:29.02 (30.72)     2:59.77 (30.75)     3:30.61 (30.84)     4:01.36 (30.75)
        4:32.35 (30.99)     5:03.54 (31.19)     5:35.10 (31.56)     6:06.59 (31.49)
        6:38.20 (31.61)     7:09.86 (31.66)     7:41.51 (31.65)     8:13.19 (31.68)
        8:44.92 (31.73)     9:16.73 (31.81)     9:48.44 (31.71)    10:19.02 (30.58)
  2 Sax, William              40 GMUP                11:09.14   11:07.10    7  
                  30.01     1:03.59 (33.58)     1:36.83 (33.24)     2:10.61 (33.78)
        2:43.55 (32.94)     3:16.95 (33.40)     3:50.11 (33.16)     4:23.06 (32.95)
        4:56.37 (33.31)     5:29.91 (33.54)     6:03.28 (33.37)     6:36.97 (33.69)
        7:10.97 (34.00)     7:44.78 (33.81)     8:18.91 (34.13)     8:52.82 (33.91)
        9:26.87 (34.05)    10:01.21 (34.34)    10:34.99 (33.78)    11:07.10 (32.11)
  3 Dever Jr, Frederick       43 DCAC                11:40.03   11:36.69    6  
                  30.79     1:04.86 (34.07)     1:39.32 (34.46)     2:14.54 (35.22)
        2:49.65 (35.11)     3:24.97 (35.32)     3:59.90 (34.93)     4:35.02 (35.12)
        5:09.93 (34.91)     5:44.75 (34.82)     6:19.51 (34.76)     6:54.36 (34.85)
        7:29.70 (35.34)     8:04.84 (35.14)     8:39.98 (35.14)     9:15.28 (35.30)
        9:51.05 (35.77)    10:26.67 (35.62)    11:02.57 (35.90)    11:36.69 (34.12)
  4 Hahn, Roger               43 1776                13:05.00   12:38.05    5  
                  33.16     1:09.53 (36.37)     1:46.21 (36.68)     2:24.14 (37.93)
        3:02.94 (38.80)     3:41.54 (38.60)     4:20.10 (38.56)     4:58.74 (38.64)
        5:37.43 (38.69)     6:16.25 (38.82)     6:54.65 (38.40)     7:33.48 (38.83)
        8:12.31 (38.83)     8:50.53 (38.22)     9:28.95 (38.42)    10:07.85 (38.90)
       10:45.83 (37.98)    11:23.87 (38.04)    12:01.73 (37.86)    12:38.05 (36.32)
  5 Evans, Brian              44 RMST                13:00.00   12:43.08    4  
                  32.48     1:10.16 (37.68)     1:48.54 (38.38)     2:26.97 (38.43)
        3:05.36 (38.39)     3:43.51 (38.15)     4:21.74 (38.23)     5:00.40 (38.66)
        5:38.93 (38.53)     6:18.24 (39.31)     6:57.01 (38.77)     7:36.84 (39.83)
        8:15.59 (38.75)     8:54.15 (38.56)     9:33.30 (39.15)    10:11.09 (37.79)
       10:49.29 (38.20)    11:28.08 (38.79)    12:06.09 (38.01)    12:43.08 (36.99)
  6 McIntyre, Jeff            41 CUBU                20:00.00   18:25.20    3  
                  44.27     1:34.19 (49.92)     2:27.34 (53.15)     3:20.43 (53.09)
        4:17.02 (56.59)     5:16.68 (59.66)     6:16.60 (59.92)     7:15.58 (58.98)
        8:12.23 (56.65)     9:10.60 (58.37)    10:07.61 (57.01)    11:04.18 (56.57)
       12:00.38 (56.20)    12:55.73 (55.35)    13:52.52 (56.79)    14:49.63 (57.11)
       15:45.90 (56.27)    16:41.52 (55.62)    17:36.36 (54.84)    18:25.20 (48.84)
  7 Nouvel, Nicolas           43 CUBU                20:30.00   19:00.45    2  
                  47.57     1:37.95 (50.38)     2:31.74 (53.79)     3:27.23 (55.49)
        4:24.22 (56.99)     5:21.67 (57.45)     6:19.53 (57.86)     7:18.27 (58.74)
        8:16.09 (57.82)     9:14.84 (58.75)    10:12.72 (57.88)    11:11.97 (59.25)
       12:09.66 (57.69)    13:08.36 (58.70)    14:07.81 (59.45)  15:08.01 (1:00.20)
       16:06.63 (58.62)    17:05.98 (59.35)    18:05.91 (59.93)    19:00.45 (54.54)
 
Men 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 17:42.09   4/23/2006 Scott Brown                               
        NATL: ! 16:05.13   5/14/2006 JEFF ERWIN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holland, Dave             41 VMST                18:02.20   17:49.53    9  
                  30.55     1:03.66 (33.11)     1:36.36 (32.70)     2:08.99 (32.63)
        2:41.56 (32.57)     3:14.08 (32.52)     3:46.24 (32.16)     4:18.43 (32.19)
        4:50.79 (32.36)     5:23.00 (32.21)     5:55.42 (32.42)     6:28.01 (32.59)
        7:00.59 (32.58)     7:33.21 (32.62)     8:05.89 (32.68)     8:38.53 (32.64)
        9:11.04 (32.51)     9:43.30 (32.26)    10:16.17 (32.87)    10:48.78 (32.61)
       11:21.49 (32.71)    11:54.01 (32.52)    12:26.69 (32.68)    12:59.02 (32.33)
       13:31.67 (32.65)    14:04.25 (32.58)    14:36.78 (32.53)    15:09.21 (32.43)
       15:41.60 (32.39)    16:13.93 (32.33)    16:46.21 (32.28)    17:18.40 (32.19)
       17:49.53 (31.13)
  2 Buechler, John            41 CUBU                19:47.00   19:00.21    7  
                  30.69     1:04.03 (33.34)     1:37.87 (33.84)     2:12.43 (34.56)
        2:46.96 (34.53)     3:21.32 (34.36)     3:55.76 (34.44)     4:30.45 (34.69)
        5:04.63 (34.18)     5:38.33 (33.70)     6:12.52 (34.19)     6:46.66 (34.14)
        7:21.03 (34.37)     7:55.44 (34.41)     8:30.09 (34.65)     9:04.95 (34.86)
        9:40.39 (35.44)    10:15.80 (35.41)    10:51.83 (36.03)    11:26.98 (35.15)
       12:01.85 (34.87)    12:36.46 (34.61)    13:11.23 (34.77)    13:46.70 (35.47)
       14:21.83 (35.13)    14:56.44 (34.61)    15:31.50 (35.06)    16:06.53 (35.03)
       16:42.39 (35.86)    17:18.01 (35.62)    17:52.45 (34.44)    18:26.55 (34.10)
       19:00.21 (33.66)
  3 Nancoz, Raymond           42 CUBU                28:30.00   29:11.21    6  
                  43.79     1:32.40 (48.61)     2:23.44 (51.04)     3:14.72 (51.28)
        4:06.66 (51.94)     4:58.99 (52.33)     5:51.21 (52.22)     6:43.69 (52.48)
        7:35.86 (52.17)   9:22.65 (1:46.79)    10:15.17 (52.52)    11:08.48 (53.31)
       12:00.84 (52.36)    12:54.74 (53.90)    13:48.93 (54.19)    14:42.21 (53.28)
       15:35.26 (53.05)    16:28.90 (53.64)    17:24.13 (55.23)    18:18.57 (54.44)
       19:13.37 (54.80)    20:08.29 (54.92)    21:04.56 (56.27)    22:00.56 (56.00)
       22:55.49 (54.93)    23:49.41 (53.92)    24:43.03 (53.62)    25:36.83 (53.80)
       26:30.22 (53.39)    27:23.98 (53.76)    28:18.04 (54.06)    29:11.21 (53.17)
           29:11.21 ( )
  4 Hasson, Kenton            42 CUBU                36:00.00   31:42.36    5  
                  50.10     1:43.63 (53.53)     2:38.92 (55.29)     3:34.00 (55.08)
        4:29.44 (55.44)     5:25.98 (56.54)     6:24.27 (58.29)     7:22.65 (58.38)
      8:23.02 (1:00.37)     9:21.77 (58.75)  10:23.91 (1:02.14)    11:22.18 (58.27)
     12:22.45 (1:00.27)  13:22.69 (1:00.24)  14:22.74 (1:00.05)    15:22.52 (59.78)
       16:20.76 (58.24)  17:21.42 (1:00.66)  18:21.82 (1:00.40)  19:21.98 (1:00.16)
       20:20.48 (58.50)    21:19.03 (58.55)    22:18.14 (59.11)    23:17.28 (59.14)
       24:14.08 (56.80)    25:13.38 (59.30)    26:09.14 (55.76)    27:05.13 (55.99)
       28:02.66 (57.53)    28:59.54 (56.88)    29:55.93 (56.39)    30:53.11 (57.18)
       31:42.36 (49.25)
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 24.45   4/13/2008 Chris Stevenson, VMST-VA                     
        NATL: ! 23.19    5/4/2008 MICHAEL ROSS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ross, Michael             41 MESC                   22.99      22.77!   9  
  2 Matheson, Brent           42 JAM                    26.00      24.99    7  
  3 Tuchler, Jim              44 CUBU                   26.90      25.49    6  
  4 Williams, Neill           41 DCAC                   26.90      26.54    5  
  5 Elshafei, Emad            43 TERR                   26.99      27.51    4  
  6 Hiltabiddle, Steve        42 JAM                    27.70      27.63    3  
  7 Clear, Kirk               41 UNAT                   26.50      28.32    2  
  8 Wolf, Paul                42 GERM                   28.06      28.69    1  
  9 Downey, Mark              42 VMST                   28.46      29.10  
 10 Lynch, Ted                40 UNAT                   29.00      29.63  
 11 Hahn, Roger               43 1776                   32.00      31.70  
 12 Toy, Raymond              42 CMYM                   33.00      32.68  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 51.88   4/13/2008 Chris Stevenson, VMST-VA                     
        NATL: ! 49.40    5/4/2008 MICHAEL ROSS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ross, Michael             41 MESC                   49.40      48.49!   9  
                  23.41       48.49 (25.08)                                        
  2 Roddin, Jeffrey           40 ANCM                   54.39      54.01    7  
                  26.29       54.01 (27.72)                                        
  3 Tuchler, Jim              44 CUBU                   57.20      55.13    6  
                  27.15       55.13 (27.98)                                        
  4 Ruckstuhl, Mark           42 CUBU                 1:05.65    1:02.63    5  
                  30.64     1:02.63 (31.99)                                        
  5 Downey, Mark              42 VMST                 1:03.04    1:03.89    4  
                  30.17     1:03.89 (33.72)                                        
  6 Evans, Brian              44 RMST                 1:15.00    1:12.36    3  
                  35.85     1:12.36 (36.51)                                        
  7 Toy, Raymond              42 CMYM                 1:17.03    1:14.76    2  
                  35.64     1:14.76 (39.12)                                        
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
        ZONE: Z 51.88   4/13/2008 Chris Stevenson, VMST-VA                     
        NATL: ! 49.40    5/4/2008 MICHAEL ROSS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Williams, Neill           41 DCAC                      NT      57.57  
 
Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:53.29   4/12/2008 Chris Stevenson, VMST-VA                   
        NATL: ! 1:50.09    5/4/2008 MICHAEL ROSS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              44 CUBU                 2:03.50    1:57.20    9  
                  28.01       58.07 (30.06)     1:27.95 (29.88)     1:57.20 (29.25)
  2 Williams, Neill           41 DCAC                 2:09.50    2:07.82    7  
                  29.81     1:02.41 (32.60)     1:35.11 (32.70)     2:07.82 (32.71)
  3 Lynch, Ted                40 UNAT                 2:20.00    2:16.77    6  
                  32.22     1:06.60 (34.38)     1:42.06 (35.46)     2:16.77 (34.71)
  4 Ruckstuhl, Mark           42 CUBU                 2:21.34    2:17.40    5  
                  32.23     1:06.93 (34.70)     1:42.49 (35.56)     2:17.40 (34.91)
  5 Halstead, James           42 CUBU                 2:45.00    2:43.73    4  
                  39.63     1:20.39 (40.76)     2:02.11 (41.72)     2:43.73 (41.62)
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 27.42    5/2/1999 Benn Doyle                                   
        NATL: ! 25.84   5/18/2003 GREG RHODENBAUGH                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              44 CUBU                   28.00      27.72    9  
  2 Williams, Neill           41 DCAC                   29.00      27.96    7  
  3 Terahigashi, Manabu       42 DCAC                   32.00      29.75    6  
  4 Halstead, James           42 CUBU                   32.00      29.82    5  
  5 Boyer, Sean               40 UNAT                   30.50      30.36    4  
  6 Clear, Kirk               41 UNAT                   32.30      33.10    3  
  7 Williams, Jeffery         40 GERM                   36.00      33.18    2  
  8 Hohn, Chris               40 UNAT                   33.30      33.24    1  
  9 Sealey, Robert            44 RMST                   38.50      34.73  
 10 Kim, Song                 40 FXCM                   35.00      36.95  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:00.33    5/2/1999 S. Rode/W. Dicks (2003,2006)               
        NATL: !   57.04   5/18/2003 WALLY DICKS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              44 CUBU                 1:00.20      58.39Z   9  
                  27.92       58.39 (30.47)                                        
  2 Williams, Neill           41 DCAC                 1:02.60    1:02.28    7  
                  29.60     1:02.28 (32.68)                                        
  3 Terahigashi, Manabu       42 DCAC                 1:09.99    1:05.70    6  
                  31.38     1:05.70 (34.32)                                        
  4 Halstead, James           42 CUBU                 1:12.10    1:08.10    5  
                  32.04     1:08.10 (36.06)                                        
  5 Wolf, Paul                42 GERM                 1:12.71    1:08.97    4  
                  32.02     1:08.97 (36.95)                                        
  6 Hohn, Chris               40 UNAT                 1:15.06    1:14.99    3  
                  35.38     1:14.99 (39.61)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:13.29    5/2/1999 Stephen Rode                               
        NATL: ! 2:04.99   5/18/2003 WALLY DICKS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              44 CUBU                 2:12.10    2:08.34Z   9  
                  29.52     1:02.64 (33.12)     1:35.46 (32.82)     2:08.34 (32.88)
  2 Boyer, Sean               40 UNAT                 2:30.00    2:27.46    7  
                  34.66     1:12.41 (37.75)     1:50.31 (37.90)     2:27.46 (37.15)
  3 Halstead, James           42 CUBU                 2:45.00    2:44.99    6  
                  37.72     1:20.60 (42.88)     2:03.70 (43.10)     2:44.99 (41.29)
 -- Buechler, John            41 CUBU                 2:33.38         DQ  
      Downward butterfly kick
                  35.49     1:13.95 (38.46)     1:53.75 (39.80)          DQ (39.63)
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 23.72   4/12/2008 Steve Hiltabiddle, UNAT-NJ                   
        NATL: ! 22.82    5/4/2008 STEVE HILTABIDDLE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ross, Michael             41 MESC                   23.02      22.61!   9  
  2 Hiltabiddle, Steve        42 JAM                    23.40      23.29Z   7  
  3 Ammon, Craig              40 UNAT                   23.72      23.50Z   6  
  4 Matheson, Brent           42 JAM                    23.99      23.56Z   5  
  5 Segal, William            44 JAM                    24.50      23.62Z   4  
  6 Tuchler, Jim              44 CUBU                   25.00      23.76    3  
  7 Williams, Neill           41 DCAC                   24.60      23.78    2  
  8 Hohn, Chris               40 UNAT                   26.38      26.48    1  
  9 Wolf, Paul                42 GERM                   25.76      26.57  
 10 Clear, Kirk               41 UNAT                   26.20      26.83  
 11 Dever Jr, Frederick       43 DCAC                   27.10      27.36  
 12 Wexler, Wayne             42 1776                   27.00      27.95  
 13 Sax, William              40 GMUP                   28.36      28.07  
 14 Toy, Raymond              42 CMYM                   29.68      28.87  
 15 Duff, Mark                43 MESC                   29.00      29.41  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 51.92   4/13/2008 Chris Stevenson, VMST-VA                     
        NATL: ! 49.27    5/4/2008 MICHAEL ROSS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve        42 JAM                    52.40      52.16    9  
                  24.65       52.16 (27.51)                                        
  2 Ammon, Craig              40 UNAT                   55.52      52.87    7  
                  24.56       52.87 (28.31)                                        
  3 Segal, William            44 JAM                    54.30      53.09    6  
                  24.70       53.09 (28.39)                                        
  4 Roddin, Jeffrey           40 ANCM                   52.07      53.18    5  
                  25.46       53.18 (27.72)                                        
  5 Williams, Neill           41 DCAC                   54.55      55.36    4  
                  24.78       55.36 (30.58)                                        
  6 Holland, Dave             41 VMST                   54.50      56.99    3  
                  26.17       56.99 (30.82)                                        
  7 Dever Jr, Frederick       43 DCAC                 1:00.85      59.05    2  
                  27.93       59.05 (31.12)                                        
  8 Wolf, Paul                42 GERM                   58.92      59.82    1  
                  27.22       59.82 (32.60)                                        
  9 Boyer, Sean               40 UNAT                 1:00.00      59.86  
                  28.63       59.86 (31.23)                                        
 10 Hohn, Chris               40 UNAT                 1:01.85    1:00.91  
                  28.05     1:00.91 (32.86)                                        
 11 Sax, William              40 GMUP                 1:01.79    1:01.65  
                  28.86     1:01.65 (32.79)                                        
 12 Wexler, Wayne             42 1776                   59.90    1:03.64  
                  30.00     1:03.64 (33.64)                                        
 13 Sealey, Robert            44 RMST                 1:05.00    1:05.66  
                  29.74     1:05.66 (35.92)                                        
 14 Duff, Mark                43 MESC                 1:08.00    1:10.17  
                  32.54     1:10.17 (37.63)                                        
 15 Toy, Raymond              42 CMYM                 1:12.70    1:12.80  
                  33.85     1:12.80 (38.95)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 1:57.61   4/12/2008 Chris Stevenson, VMST-VA                   
        NATL: ! 1:50.61   4/14/2002 DENNIS BAKER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holland, Dave             41 VMST                 2:03.50    2:07.03    9  
                  28.21     1:00.50 (32.29)     1:33.25 (32.75)     2:07.03 (33.78)
  2 Dever Jr, Frederick       43 DCAC                 2:17.81    2:16.69    7  
                  30.49     1:04.76 (34.27)     1:40.17 (35.41)     2:16.69 (36.52)
  3 Sax, William              40 GMUP                 2:18.64    2:21.77    6  
                  29.96     1:05.90 (35.94)     1:43.64 (37.74)     2:21.77 (38.13)
  4 Halstead, James           42 CUBU                 2:45.00    2:48.76    5  
                  37.91     1:21.58 (43.67)     2:05.48 (43.90)     2:48.76 (43.28)
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 54.35   4/21/2002 Clay Britt                                   
        NATL: ! 52.59   5/18/2003 JOHN SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              44 CUBU                   54.20      53.51Z   9  
                  25.16       53.51 (28.35)                                        
  2 Roddin, Jeffrey           40 ANCM                   53.98      53.71Z   7  
                  24.90       53.71 (28.81)                                        
  3 Williams, Neill           41 DCAC                   56.10      55.83    6  
                  25.35       55.83 (30.48)                                        
  4 Hiltabiddle, Steve        42 JAM                  1:30.00      56.36    5  
                  25.40       56.36 (30.96)                                        
  5 Downey, Mark              42 VMST                 1:01.50    1:01.08    4  
                  28.06     1:01.08 (33.02)                                        
  6 Hohn, Chris               40 UNAT                 1:05.80    1:04.60    3  
                  29.83     1:04.60 (34.77)                                        
  7 Buechler, John            41 CUBU                 1:03.92    1:05.25    2  
                  31.08     1:05.25 (34.17)                                        
  8 Sealey, Robert            44 RMST                 1:08.00    1:05.57    1  
                  30.33     1:05.57 (35.24)                                        
  9 Ammon, Craig              40 UNAT                 1:05.60    1:08.16  
                  29.50     1:08.16 (38.66)                                        
 10 Evans, Brian              44 RMST                 1:12.00    1:09.46  
                  33.19     1:09.46 (36.27)                                        
 11 Toy, Raymond              42 CMYM                 1:10.43    1:10.85  
                  32.11     1:10.85 (38.74)                                        
 12 Rouvelas, Larry           40 UNAT                      NT    1:15.02  
                  35.22     1:15.02 (39.80)                                        
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:03.06    4/2/2000 Greg Oxley                                 
        NATL: ! 1:55.82    5/4/2008 ROQUE SANTOS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ross, Michael             41 MESC                 1:55.15    1:51.85!   9  
                  23.80       50.97 (27.17)     1:24.54 (33.57)     1:51.85 (27.31)
  2 Tuchler, Jim              44 CUBU                 2:02.50    1:57.45Z   7  
                  25.58       54.77 (29.19)     1:29.37 (34.60)     1:57.45 (28.08)
  3 Roddin, Jeffrey           40 ANCM                 1:59.31    2:00.91Z   6  
                  25.92       57.22 (31.30)     1:32.39 (35.17)     2:00.91 (28.52)
  4 Hiltabiddle, Steve        42 JAM                  2:08.00    2:05.96    5  
                  25.91       59.35 (33.44)     1:37.15 (37.80)     2:05.96 (28.81)
  5 Elshafei, Emad            43 TERR                 2:10.20    2:08.00    4  
                  27.90       59.40 (31.50)     1:37.37 (37.97)     2:08.00 (30.63)
  6 Holland, Dave             41 VMST                 2:09.89    2:11.49    3  
                  26.46     1:01.06 (34.60)     1:40.60 (39.54)     2:11.49 (30.89)
  7 Downey, Mark              42 VMST                 2:20.72    2:18.23    2  
                  28.18     1:01.22 (33.04)     1:43.33 (42.11)     2:18.23 (34.90)
  8 Ruckstuhl, Mark           42 CUBU                 2:20.89    2:27.86    1  
                  29.97     1:04.90 (34.93)     1:52.57 (47.67)     2:27.86 (35.29)
  9 Rouvelas, Larry           40 UNAT                      NT    2:40.52  
                  36.75     1:17.13 (40.38)     2:03.85 (46.72)     2:40.52 (36.67)
 -- Buechler, John            41 CUBU                 2:18.30         DQ  
      Not on back off wall - back
                  28.95     1:05.92 (36.97)     1:46.53 (40.61)          DQ (33.54)
 
Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 4:32.59   4/23/2006 Michael Schmidt                            
        NATL: ! 4:05.98    5/4/2008 ROQUE SANTOS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuchler, Jim              44 CUBU                 4:28.80    4:18.94Z   9  
                  27.18       57.08 (29.90)     1:30.49 (33.41)     2:03.08 (32.59)
        2:40.62 (37.54)     3:18.03 (37.41)     3:49.40 (31.37)     4:18.94 (29.54)
  2 Buechler, John            41 CUBU                 4:59.00    4:58.08    7  
                  30.17     1:05.41 (35.24)     1:45.80 (40.39)     2:24.58 (38.78)
        3:07.73 (43.15)     3:50.70 (42.97)     4:24.77 (34.07)     4:58.08 (33.31)
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 23.21    5/9/1993 Daniel Rogacki                               
        NATL: ! 21.10    5/4/2008 JOHN SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carpenter, Scott          45 JAM                    23.50      22.13Z   9  
  2 Battle, Glenn             47 CUBU                   23.88      23.47    7  
  3 Caudrillier, Francois     46 NIAG                   23.98      23.99    6  
  4 Laiti, Chris              48 UNAT                   24.60      24.31    5  
  5 Morozin Jr, Joseph        49 PAFC                   24.50      24.34    4  
  6 Roth, Greg                46 1776                   24.80      24.36    3  
  7 Calvert, Stan             46 FXCM                   24.20      25.01    2  
  8 Heinz, Tony               49 1776                   25.11      25.07    1  
  9 Oliphant, Mark            46 TCYS                   25.50      25.10  
 10 Golden, Scott             45 GERM                   26.30      25.24  
 11 Andersen, Bruce           48 UNAT                   25.00      25.32  
 12 Messersmith, Gray         45 NBAC                   25.00      25.84  
 13 Goins, Todd               47 WAVA                   26.50      26.54  
 14 Matz, Michael             47 PAFC                   26.33      26.67  
 15 Douglas, Jonathan         46 SPST                   28.68      28.48  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 51.49   4/13/2003 Bradford Gandee                              
        NATL: ! 46.89    5/4/2008 PAUL SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Michael          46 MESC                   50.06      49.31Z   9  
                  24.06       49.31 (25.25)                                        
  2 Brophy, Neil              48 NIAG                   54.34      50.64Z   7  
                  24.84       50.64 (25.80)                                        
  3 Andelin, Roger            45 FXCM                   53.70      51.58    6  
                  24.68       51.58 (26.90)                                        
  4 Williams, David           48 UNAT                   52.20      52.59    5  
                  25.45       52.59 (27.14)                                        
  5 Morozin Jr, Joseph        49 PAFC                   55.00      53.06    4  
                  25.70       53.06 (27.36)                                        
  6 Kovalovsky, Kelly         47 NIAG                   52.39      53.61    3  
                  25.37       53.61 (28.24)                                        
  7 Szekely, Les              45 1776                   53.00      54.09    2  
                  25.73       54.09 (28.36)                                        
  8 Worst, Jeremy             46 WAVA                   57.36      54.44    1  
                  25.96       54.44 (28.48)                                        
  9 Laiti, Chris              48 UNAT                   54.70      54.61  
                  26.24       54.61 (28.37)                                        
 10 Caudrillier, Francois     46 NIAG                   54.99      55.15  
                  25.56       55.15 (29.59)                                        
 11 Roth, Greg                46 1776                   55.50      55.31  
                  25.81       55.31 (29.50)                                        
 12 Calvert, Stan             46 FXCM                   54.30      55.56  
                  25.96       55.56 (29.60)                                        
 13 Oliphant, Mark            46 TCYS                   57.65      56.45  
                  26.39       56.45 (30.06)                                        
 14 Heinz, Tony               49 1776                   58.60      57.41  
                  27.01       57.41 (30.40)                                        
 15 Messersmith, Gray         45 NBAC                 1:00.00      57.44  
                  26.86       57.44 (30.58)                                        
 16 Andersen, Bruce           48 UNAT                   58.00      57.50  
                  27.05       57.50 (30.45)                                        
 17 Matz, Michael             47 PAFC                   57.68      57.68  
                  27.63       57.68 (30.05)                                        
 18 Goins, Todd               47 WAVA                   59.70      59.90  
                  28.00       59.90 (31.90)                                        
 19 Deitch, David             45 FXCM                 1:01.11    1:00.70  
                  29.64     1:00.70 (31.06)                                        
 20 Sickenberger Jr, William  49 RMST                 1:08.00    1:01.46  
                  29.89     1:01.46 (31.57)                                        
 21 Douglas, Jonathan         46 SPST                 1:06.89    1:04.85  
                  29.85     1:04.85 (35.00)                                        
 22 Martin, Michael           48 OCSC                 1:18.00    1:18.60  
                  36.01     1:18.60 (42.59)                                        
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        ZONE: Z 51.49   4/13/2003 Bradford Gandee                              
        NATL: ! 46.89    5/4/2008 PAUL SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Carpenter, Scott          45 JAM                       NT      48.24Z 
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:52.65   4/21/2002 John Hudson                                
        NATL: ! 1:43.79    5/4/2008 PAUL SMITH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Michael          46 MESC                 1:49.08    1:48.48Z   9  
                  25.62       53.54 (27.92)     1:21.19 (27.65)     1:48.48 (27.29)
  2 Brophy, Neil              48 NIAG                 1:55.32    1:48.70Z   7  
                  25.75       52.75 (27.00)     1:20.89 (28.14)     1:48.70 (27.81)
  3 Williams, David           48 UNAT                 1:52.60    1:54.76    6  
                  26.08       54.75 (28.67)     1:24.80 (30.05)     1:54.76 (29.96)
  4 Quinones, Enrique         45 DCAC                 1:57.50    1:57.75    5  
                  27.54       57.09 (29.55)     1:27.80 (30.71)     1:57.75 (29.95)
  5 Shipp, Bill               49 TERR                 2:02.00    1:59.06    4  
                  27.94       58.19 (30.25)     1:28.21 (30.02)     1:59.06 (30.85)
  6 Morozin Jr, Joseph        49 PAFC                 2:02.00    1:59.74    3  
                  28.30       58.52 (30.22)     1:28.85 (30.33)     1:59.74 (30.89)
  7 Caudrillier, Francois     46 NIAG                 2:04.13    2:02.20    2  
                  28.61       59.97 (31.36)     1:31.28 (31.31)     2:02.20 (30.92)
  8 Crean, Denis              48 CUBU                 2:04.17    2:07.68    1  
                  30.25     1:03.31 (33.06)     1:35.78 (32.47)     2:07.68 (31.90)
  9 Sickenberger Jr, William  49 RMST                 2:20.00    2:21.31  
                  32.26     1:07.90 (35.64)     1:45.24 (37.34)     2:21.31 (36.07)
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 5:10.43   4/21/2002 John Hudson                                
        NATL: ! 4:39.10   5/20/2007 DENNIS BAKER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brophy, Neil              48 NIAG                 5:15.34    4:51.53Z   9  
                  27.50       56.66 (29.16)     1:25.85 (29.19)     1:55.34 (29.49)
        2:24.42 (29.08)     2:53.81 (29.39)     3:23.31 (29.50)     3:53.12 (29.81)
        4:22.82 (29.70)     4:51.53 (28.71)                                        
  2 Wuest, Frank              48 NEM                  5:15.35    5:13.04    7  
                  29.86     1:01.50 (31.64)     1:33.29 (31.79)     2:05.23 (31.94)
        2:37.19 (31.96)     3:08.99 (31.80)     3:40.41 (31.42)     4:11.65 (31.24)
        4:42.62 (30.97)     5:13.04 (30.42)                                        
  3 Near, Chris               48 UNAT                      NT    5:21.99    6  
                  28.48       59.14 (30.66)     1:30.22 (31.08)     2:01.76 (31.54)
        2:33.78 (32.02)     3:06.47 (32.69)     3:40.05 (33.58)     4:14.01 (33.96)
        4:48.48 (34.47)     5:21.99 (33.51)                                        
  4 Williams, David           48 UNAT                 5:13.00    5:23.82    5  
                  28.59     1:00.25 (31.66)     1:32.57 (32.32)     2:04.81 (32.24)
        2:37.19 (32.38)     3:10.18 (32.99)     3:43.28 (33.10)     4:17.06 (33.78)
        4:51.29 (34.23)     5:23.82 (32.53)                                        
  5 Atkins, Steven            46 ADMS                 5:42.00    5:30.16    4  
                  30.38     1:03.45 (33.07)     1:37.04 (33.59)     2:10.88 (33.84)
        2:44.55 (33.67)     3:18.08 (33.53)     3:51.66 (33.58)     4:25.17 (33.51)
        4:58.24 (33.07)     5:30.16 (31.92)                                        
 
Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 10:43.28   4/23/2006 Curt Reynolds                             
        NATL: !  9:54.65   5/22/2005 KIRK ANDERSON                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brophy, Neil              48 NIAG                10:40.50    9:58.64Z   9  
                  28.41       58.18 (29.77)     1:28.28 (30.10)     1:58.57 (30.29)
        2:28.96 (30.39)     2:59.37 (30.41)     3:29.42 (30.05)     3:59.45 (30.03)
        4:29.38 (29.93)     4:59.30 (29.92)     5:29.25 (29.95)     5:59.18 (29.93)
        6:29.08 (29.90)     6:58.92 (29.84)     7:29.13 (30.21)     7:59.17 (30.04)
        8:29.20 (30.03)     8:59.35 (30.15)     9:29.60 (30.25)     9:58.64 (29.04)
  2 Near, Chris               48 UNAT                12:05.00   11:11.40    7  
                  28.58     1:00.14 (31.56)     1:32.44 (32.30)     2:05.07 (32.63)
        2:37.87 (32.80)     3:10.86 (32.99)     3:44.18 (33.32)     4:18.00 (33.82)
        4:52.01 (34.01)     5:26.04 (34.03)     6:00.18 (34.14)     6:34.91 (34.73)
        7:09.79 (34.88)     7:44.50 (34.71)     8:19.13 (34.63)     8:53.63 (34.50)
        9:28.51 (34.88)    10:03.44 (34.93)    10:37.89 (34.45)    11:11.40 (33.51)
  3 Atkins, Steven            46 ADMS                11:55.00   11:18.14    6  
                  31.87     1:05.69 (33.82)     1:39.32 (33.63)     2:13.50 (34.18)
        2:47.96 (34.46)     3:22.01 (34.05)     3:56.14 (34.13)     4:30.68 (34.54)
        5:05.01 (34.33)     5:39.00 (33.99)     6:12.75 (33.75)     6:46.71 (33.96)
        7:20.75 (34.04)     7:54.80 (34.05)     8:28.76 (33.96)     9:02.35 (33.59)
        9:36.62 (34.27)    10:11.00 (34.38)    10:44.95 (33.95)    11:18.14 (33.19)
  4 Kress, Jay                46 FXCM                12:00.00   11:44.19    5  
                  31.83     1:06.21 (34.38)     1:41.10 (34.89)     2:16.26 (35.16)
        2:51.83 (35.57)     3:27.47 (35.64)     4:02.58 (35.11)     4:38.33 (35.75)
        5:14.37 (36.04)     5:49.96 (35.59)     6:25.42 (35.46)     7:00.54 (35.12)
        7:36.24 (35.70)     8:12.04 (35.80)     8:47.62 (35.58)     9:23.75 (36.13)
        9:59.10 (35.35)    10:34.75 (35.65)    11:10.33 (35.58)    11:44.19 (33.86)
  5 Crean, Denis              48 CUBU                11:50.00   11:56.21    4  
                  32.40     1:07.18 (34.78)     1:42.47 (35.29)     2:17.25 (34.78)
        2:52.49 (35.24)     3:27.82 (35.33)     4:03.35 (35.53)     4:39.05 (35.70)
        5:14.42 (35.37)     5:50.70 (36.28)     6:26.71 (36.01)     7:02.59 (35.88)
        7:39.13 (36.54)     8:16.03 (36.90)     8:52.93 (36.90)     9:29.88 (36.95)
       10:06.94 (37.06)    10:43.88 (36.94)    11:20.85 (36.97)    11:56.21 (35.36)
  6 Belyea, David             48 UNAT                14:00.00   12:45.64    3  
                  36.06     1:14.79 (38.73)     1:53.84 (39.05)     2:31.96 (38.12)
        3:10.42 (38.46)     3:49.52 (39.10)     4:28.50 (38.98)     5:07.70 (39.20)
        5:46.66 (38.96)     6:25.83 (39.17)     7:04.90 (39.07)     7:43.64 (38.74)
        8:22.23 (38.59)     9:00.99 (38.76)     9:39.46 (38.47)    10:18.05 (38.59)
       10:56.43 (38.38)    11:34.32 (37.89)    12:11.57 (37.25)    12:45.64 (34.07)
  7 Sickenberger Jr, William  49 RMST                13:15.00   13:32.47    2  
                  33.93     1:11.16 (37.23)     1:50.19 (39.03)     2:30.80 (40.61)

        3:11.66 (40.86)     3:53.30 (41.64)     4:34.49 (41.19)     5:16.14 (41.65)
        5:57.85 (41.71)     6:39.34 (41.49)     7:21.18 (41.84)     8:02.80 (41.62)
        8:44.72 (41.92)     9:27.11 (42.39)    10:09.21 (42.10)    10:50.80 (41.59)
       11:32.77 (41.97)    12:15.35 (42.58)    12:56.18 (40.83)    13:32.47 (36.29)
 
Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 18:08.53   4/21/2002 John Hudson                               
        NATL: ! 16:44.67   4/30/2000 JIM MCCONICA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Balla, Louis              48 CUBU                20:00.00   20:09.98    9  
                  38.86     1:13.04 (34.18)     1:48.55 (35.51)     2:26.58 (38.03)
        3:04.01 (37.43)     3:41.14 (37.13)     4:28.10 (46.96)     5:04.29 (36.19)
        5:40.60 (36.31)     6:17.04 (36.44)     6:53.16 (36.12)     7:29.68 (36.52)
        8:06.20 (36.52)     8:42.17 (35.97)     9:18.46 (36.29)     9:54.72 (36.26)
       10:30.73 (36.01)    11:06.87 (36.14)    11:43.22 (36.35)    12:19.68 (36.46)
       12:56.01 (36.33)    13:32.36 (36.35)    14:08.39 (36.03)    14:44.75 (36.36)
       15:21.50 (36.75)    15:58.02 (36.52)    16:34.40 (36.38)    17:10.30 (35.90)
       17:46.70 (36.40)    18:23.30 (36.60)    18:59.66 (36.36)    19:35.64 (35.98)
       20:09.98 (34.34)
  2 Dempsey, Stephen          46 CUBU                26:30.00   25:47.12    7  
                  39.84     1:22.20 (42.36)     2:07.81 (45.61)     2:53.08 (45.27)
        3:39.58 (46.50)     4:25.61 (46.03)     5:12.33 (46.72)     5:59.84 (47.51)
        6:47.25 (47.41)     7:34.35 (47.10)     8:22.13 (47.78)     9:09.91 (47.78)
        9:57.35 (47.44)    10:45.44 (48.09)    11:33.53 (48.09)    12:21.98 (48.45)
       13:10.07 (48.09)    13:57.58 (47.51)    14:44.88 (47.30)    15:32.29 (47.41)
       16:21.07 (48.78)    17:08.12 (47.05)    17:55.64 (47.52)    18:42.82 (47.18)
       19:31.13 (48.31)    20:19.40 (48.27)    21:07.27 (47.87)    21:53.99 (46.72)
       22:41.31 (47.32)    23:28.87 (47.56)    24:16.68 (47.81)    25:03.74 (47.06)
       25:47.12 (43.38)
  3 Raful, Mitchell           47 CUBU                27:00.00   26:29.98    6  
                  40.83     1:24.88 (44.05)     2:12.32 (47.44)     3:00.34 (48.02)
        3:49.43 (49.09)     4:38.51 (49.08)     5:27.11 (48.60)     6:15.31 (48.20)
        7:03.56 (48.25)     7:52.33 (48.77)     8:40.26 (47.93)     9:28.83 (48.57)
       10:17.63 (48.80)    11:07.32 (49.69)    11:56.06 (48.74)    12:44.21 (48.15)
       13:32.45 (48.24)    14:20.90 (48.45)    15:10.16 (49.26)    15:58.22 (48.06)
       16:46.05 (47.83)    17:34.93 (48.88)    18:22.93 (48.00)    19:11.48 (48.55)
       20:00.45 (48.97)    20:49.25 (48.80)    21:37.76 (48.51)    22:26.31 (48.55)
       23:15.00 (48.69)    24:02.71 (47.71)    24:51.40 (48.69)    25:41.19 (49.79)
       26:29.98 (48.79)
  4 Pierce, Ed                47 UNAT                24:00.00   27:35.12    5  
                  39.11     1:20.46 (41.35)     2:03.07 (42.61)   4:15.79 (2:12.72)
        5:00.48 (44.69)     5:45.01 (44.53)     6:30.42 (45.41)     7:15.30 (44.88)
      8:46.00 (1:30.70)     9:31.11 (45.11)    10:16.28 (45.17)    11:01.72 (45.44)
       11:47.56 (45.84)    12:33.57 (46.01)    13:19.22 (45.65)    14:04.62 (45.40)
       14:50.44 (45.82)    15:35.65 (45.21)    16:21.44 (45.79)    17:06.50 (45.06)
       17:52.04 (45.54)    18:38.45 (46.41)    19:24.51 (46.06)    20:09.75 (45.24)
       20:55.76 (46.01)    21:40.97 (45.21)    22:26.14 (45.17)    23:11.07 (44.93)
       23:55.39 (44.32)    24:39.58 (44.19)    25:23.65 (44.07)    26:07.21 (43.56)
     27:35.12 (1:27.91)
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 25.06   4/23/2006 Clay Britt                                   
        NATL: ! 24.31    5/4/2008 J CLAY BRITT                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Szekely, Les              45 1776                   27.80      27.90    9  
  2 Laiti, Chris              48 UNAT                   28.90      29.33    7  
  3 Andelin, Roger            45 FXCM                   29.90      29.66    6  
  4 Calvert, Stan             46 FXCM                   29.50      29.72    5  
  5 Messersmith, Gray         45 NBAC                   30.00      29.78    4  
  6 Coffey, Tom               49 CONN                   29.74      29.87    3  
  7 Matz, Michael             47 PAFC                   30.36      30.19    2  
  8 Lee Loy, Patrick          45 FINS                   32.80      31.15    1  
  9 Andersen, Bruce           48 UNAT                   32.00      31.55  
 10 Sealey, Thomas            48 RMST                   32.15      31.58  
 11 Roth, Greg                46 1776                   32.00      31.72  
 12 Deitch, David             45 FXCM                      NT      37.20  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 53.87   4/23/2006 Clay Britt                                   
        NATL: ! 52.33    5/4/2008 J CLAY BRITT                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Battle, Glenn             47 CUBU                   58.90      58.32    9  
                  28.70       58.32 (29.62)                                        
  2 Szekely, Les              45 1776                 1:00.00    1:01.68    7  
                  30.07     1:01.68 (31.61)                                        
  3 Calvert, Stan             46 FXCM                 1:03.00    1:02.45    6  
                  30.74     1:02.45 (31.71)                                        
  4 Caudrillier, Francois     46 NIAG                 1:05.31    1:05.12    5  
                  32.07     1:05.12 (33.05)                                        
  5 Matz, Michael             47 PAFC                 1:07.36    1:07.38    4  
                  32.41     1:07.38 (34.97)                                        
  6 Worst, Jeremy             46 WAVA                 1:08.00    1:07.45    3  
                  33.32     1:07.45 (34.13)                                        
  7 Sealey, Thomas            48 RMST                 1:09.98    1:09.43    2  
                  33.81     1:09.43 (35.62)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:06.85    5/2/1999 Paul Fetters                               
        NATL: ! 1:56.55    5/4/2008 RIP ESSELSTYN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Calvert, Stan             46 FXCM                 2:15.50    2:18.07    9  
                  32.81     1:07.50 (34.69)     1:42.72 (35.22)     2:18.07 (35.35)
  2 Jones, Mark               46 GMUP                 2:20.00    2:20.23    7  
                  34.06     1:08.81 (34.75)     1:44.88 (36.07)     2:20.23 (35.35)
  3 Sealey, Thomas            48 RMST                 2:30.05    2:29.79    6  
                  33.84     1:11.54 (37.70)     1:51.28 (39.74)     2:29.79 (38.51)
  4 Marcinkowski, Frank       49 CUBU                 3:15.00    3:05.51    5  
                3:05.43     3:24.71 (19.28)         3:05.51 ( )                    
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 28.64    4/4/2004 Benn Doyle                                   
        NATL: ! 27.14    5/4/2008 CHRIS WEISSMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blank, Jon                48 NCMS                   28.20      28.14Z   9  
  2 Andelin, Roger            45 FXCM                   34.20      32.31    7  
  3 Harris, Mark              46 FBST                   34.00      32.97    6  
  4 Oliphant, Mark            46 TCYS                   33.48      33.27    5  
  5 Heinz, Tony               49 1776                   35.02      34.17    4  
  6 Martin, Michael           48 OCSC                   34.00      34.76    3  
  7 Douglas, Jonathan         46 SPST                   35.09      35.37    2  
  8 Matz, Michael             47 PAFC                   36.66      35.96    1  
  9 Sealey, Thomas            48 RMST                   38.05      38.02  
 -- Goins, Todd               47 WAVA                   34.70         DQ  
      One hand touch
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:03.13    4/4/2004 Benn Doyle                                 
        NATL: !   59.19   5/14/2006 JON BLANK                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blank, Jon                48 NCMS                 1:00.00    1:00.59Z   9  
                  28.31     1:00.59 (32.28)                                        
  2 Harris, Mark              46 FBST                 1:18.00    1:14.45    7  
                  33.78     1:14.45 (40.67)                                        
  3 Crean, Denis              48 CUBU                 1:21.17    1:15.04    6  
                  36.30     1:15.04 (38.74)                                        
  4 Martin, Michael           48 OCSC                 1:18.00    1:18.20    5  
                  36.05     1:18.20 (42.15)                                        
  5 Douglas, Jonathan         46 SPST                 1:22.94    1:19.09    4  
                  36.73     1:19.09 (42.36)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:18.83    4/4/2004 Benn Doyle                                 
        NATL: ! 2:10.64    5/4/2008 GLENN MILLS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blank, Jon                48 NCMS                 2:15.50    2:17.87Z   9  
                  31.55     1:05.75 (34.20)     1:41.20 (35.45)     2:17.87 (36.67)
  2 Near, Chris               48 UNAT                 2:30.00    2:25.29    7  
                  32.35     1:08.49 (36.14)     1:46.68 (38.19)     2:25.29 (38.61)
  3 Jones, Mark               46 GMUP                 2:30.00    2:31.90    6  
                  34.62     1:13.24 (38.62)     1:52.55 (39.31)     2:31.90 (39.35)
  4 Kress, Jay                46 FXCM                 2:38.00    2:35.19    5  
                  34.86     1:14.09 (39.23)     1:54.87 (40.78)     2:35.19 (40.32)
  5 Crean, Denis              48 CUBU                 2:44.97    2:40.14    4  
                  37.41     1:18.48 (41.07)     2:00.23 (41.75)     2:40.14 (39.91)
  6 Harris, Mark              46 FBST                 2:50.00    2:44.63    3  
                  35.40     1:16.69 (41.29)     1:59.86 (43.17)     2:44.63 (44.77)
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 24.60   4/12/2008 Mark Michael, ANCM-PV                        
        NATL: ! 22.67    5/4/2008 PAUL SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carpenter, Scott          45 JAM                    24.50      23.93Z   9  
  2 Battle, Glenn             47 CUBU                   26.10      25.45    7  
  3 Szekely, Les              45 1776                   26.50      26.29    6  
  4 Worst, Jeremy             46 WAVA                   27.63      26.53    5  
  5 Coffey, Tom               49 CONN                   28.83      26.58    4  
  6 Golden, Scott             45 GERM                   28.90      26.97    3  
  7 Kovalovsky, Kelly         47 NIAG                   27.19      27.00    2  
  8 Roth, Greg                46 1776                   28.00      27.27    1  
  9 Oliphant, Mark            46 TCYS                   28.47      27.52  
 10 Andersen, Bruce           48 UNAT                   28.00      27.73  
 11 Shipp, Bill               49 TERR                   28.80      28.22  
 12 Morozin Jr, Joseph        49 PAFC                   28.50      28.36  
 13 Matz, Michael             47 PAFC                   28.48      28.80  
 14 Messersmith, Gray         45 NBAC                   30.00      29.41  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 55.03   4/13/2008 Mark Michael, ANCM-PV                        
        NATL: ! 51.37    5/4/2008 PAUL SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carpenter, Scott          45 JAM                    53.90      52.58Z   9  
                  24.56       52.58 (28.02)                                        
  2 Schmidt, Michael          46 MESC                   54.41      53.45Z   7  
                  25.40       53.45 (28.05)                                        
  3 Crist, Jason              47 ANCM                   55.90      56.04    6  
                  25.69       56.04 (30.35)                                        
  4 Andelin, Roger            45 FXCM                   59.50      58.49    5  
                  27.48       58.49 (31.01)                                        
  5 Kovalovsky, Kelly         47 NIAG                   58.64      58.93    4  
                  27.49       58.93 (31.44)                                        
  6 Worst, Jeremy             46 WAVA                 1:03.00      59.11    3  
                  28.15       59.11 (30.96)                                        
  7 Coffey, Tom               49 CONN                   59.42    1:00.00    2  
                  28.63     1:00.00 (31.37)                                        
  8 Wuest, Frank              48 NEM                  1:00.60    1:00.25    1  
                  28.88     1:00.25 (31.37)                                        
  9 Oliphant, Mark            46 TCYS                 1:02.90    1:01.01  
                  28.05     1:01.01 (32.96)                                        
 10 Lee Loy, Patrick          45 FINS                 1:02.75    1:01.03  
                  28.28     1:01.03 (32.75)                                        
 11 Atkins, Steven            46 ADMS                 1:03.00    1:01.38  
                  28.99     1:01.38 (32.39)                                        
 12 Morozin Jr, Joseph        49 PAFC                 1:05.00    1:03.25  
                  29.61     1:03.25 (33.64)                                        
 13 Malsbury, David           47 VMST                 1:00.01    1:04.96  
                  30.22     1:04.96 (34.74)                                        
 14 Sealey, Thomas            48 RMST                 1:15.35    1:14.08  
                  33.47     1:14.08 (40.61)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 2:02.26    4/2/2000 Jim O'Connor                               
        NATL: ! 1:51.97   5/20/2007 DENNIS BAKER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Michael          46 MESC                 1:59.94    1:59.22Z   9  
                  27.08       57.19 (30.11)     1:27.70 (30.51)     1:59.22 (31.52)
  2 Kovalovsky, Kelly         47 NIAG                 2:18.75    2:18.99    7  
                  29.66     1:03.19 (33.53)     1:39.22 (36.03)     2:18.99 (39.77)
  3 Atkins, Steven            46 ADMS                 2:22.00    2:19.90    6  
                  30.69     1:05.27 (34.58)     1:42.28 (37.01)     2:19.90 (37.62)
  4 Coffey, Tom               49 CONN                 2:25.02    2:22.27    5  
                  33.04     1:08.67 (35.63)     1:45.85 (37.18)     2:22.27 (36.42)
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 55.29   4/23/2006 Clay Britt                                   
        NATL: ! 52.84    5/4/2008 JOHN SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blank, Jon                48 NCMS                   56.00      57.03    9  
                  26.85       57.03 (30.18)                                        
  2 Battle, Glenn             47 CUBU                   59.10      57.93    7  
                  26.67       57.93 (31.26)                                        
  3 Coffey, Tom               49 CONN                 1:01.75    1:00.40    6  
                  28.46     1:00.40 (31.94)                                        
  4 Szekely, Les              45 1776                 1:00.00    1:01.10    5  
                  27.27     1:01.10 (33.83)                                        
  5 Jones, Mark               46 GMUP                 1:00.00    1:01.42    4  
                  28.75     1:01.42 (32.67)                                        
  6 Worst, Jeremy             46 WAVA                 1:06.85    1:03.91    3  
                  29.51     1:03.91 (34.40)                                        
  7 Oliphant, Mark            46 TCYS                 1:04.90    1:04.04    2  
                  29.63     1:04.04 (34.41)                                        
  8 Roth, Greg                46 1776                 1:06.00    1:06.05    1  
                  29.84     1:06.05 (36.21)                                        
  9 Heinz, Tony               49 1776                 1:09.35    1:06.17  
                  31.13     1:06.17 (35.04)                                        
 10 Andersen, Bruce           48 UNAT                 1:10.00    1:07.43  
                  31.13     1:07.43 (36.30)                                        
 11 Sealey, Thomas            48 RMST                 1:10.23    1:09.05  
                  32.00     1:09.05 (37.05)                                        
 12 Goins, Todd               47 WAVA                 1:14.70    1:12.09  
                  34.26     1:12.09 (37.83)                                        
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:08.51   4/23/2006 Curt Reynolds                              
        NATL: ! 1:58.92      6/2007 SMITH/BAKER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Mark               46 GMUP                 2:11.00    2:12.20    9  
                  28.50     1:03.56 (35.06)     1:42.07 (38.51)     2:12.20 (30.13)
  2 Andelin, Roger            45 FXCM                 2:15.50    2:12.57    7  
                  27.83     1:01.24 (33.41)     1:40.92 (39.68)     2:12.57 (31.65)
  3 Kress, Jay                46 FXCM                 2:17.00    2:13.51    6  
                  27.34     1:01.42 (34.08)     1:40.81 (39.39)     2:13.51 (32.70)
  4 Atkins, Steven            46 ADMS                 2:23.00    2:19.03    5  
                  29.28     1:06.23 (36.95)     1:47.24 (41.01)     2:19.03 (31.79)
  5 Coffey, Tom               49 CONN                 2:15.38    2:20.22    4  
                  29.05     1:05.48 (36.43)     1:47.30 (41.82)     2:20.22 (32.92)
  6 Worst, Jeremy             46 WAVA                 2:28.87    2:20.46    3  
                  28.48     1:04.79 (36.31)     1:46.75 (41.96)     2:20.46 (33.71)
  7 Caudrillier, Francois     46 NIAG                 2:25.00    2:21.47    2  
                  29.81     1:06.32 (36.51)     1:48.78 (42.46)     2:21.47 (32.69)
  8 Crean, Denis              48 CUBU                 2:21.07    2:22.40    1  
                  30.44     1:08.91 (38.47)     1:49.14 (40.23)     2:22.40 (33.26)
  9 Sealey, Thomas            48 RMST                 2:39.65    2:32.11  
                  33.23     1:10.59 (37.36)     1:57.09 (46.50)     2:32.11 (35.02)
 -- Deitch, David             45 FXCM                 2:39.82         DQ  
      Non-continuous turning action - back
                  31.78     1:17.29 (45.51)     2:07.97 (50.68)          DQ (45.39)
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 4:37.98    5/2/1999 Paul Fetters                               
        NATL: ! 4:16.13   4/22/2007 DENNIS BAKER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Mark               46 GMUP                 4:45.00    4:45.62    9  
                  30.07     1:03.84 (33.77)     1:42.51 (38.67)     2:20.51 (38.00)
        3:00.55 (40.04)     3:41.41 (40.86)     4:13.78 (32.37)     4:45.62 (31.84)
  2 Atkins, Steven            46 ADMS                 5:05.00    4:50.26    7  
                  30.16     1:04.11 (33.95)     1:43.03 (38.92)     2:20.96 (37.93)
        3:03.04 (42.08)     3:44.93 (41.89)     4:18.12 (33.19)     4:50.26 (32.14)
  3 Kress, Jay                46 FXCM                 5:03.00    5:07.96    6  
                  32.95     1:08.55 (35.60)     1:50.68 (42.13)     2:33.40 (42.72)
        3:16.67 (43.27)     4:00.48 (43.81)     4:35.70 (35.22)     5:07.96 (32.26)
  4 Sealey, Thomas            48 RMST                 5:34.96    5:36.61    5  
                  34.43     1:17.23 (42.80)     1:59.60 (42.37)     2:39.79 (40.19)
        3:29.41 (49.62)     4:18.72 (49.31)     4:58.45 (39.73)     5:36.61 (38.16)
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 22.03   4/13/2003 Paul Trevisan                                
        NATL: ! 21.73   5/10/1998 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Jose E        52 DCAC                   29.00      24.19    9  
  2 Gandee, Brad              54 GMUP                   23.90      24.66    7  
  3 Spencer, Michael          51 NCMS                   26.60      25.14    6  
  4 Rickard, Alan             52 FXCM                   26.60      26.25    5  
  5 Jeruzal, Voytek           50 VMST                   25.50      26.31    4  
  6 Manieri, Pete             52 1776                   28.50      28.96    3  
  7 Nakazawa, Muraji          52 RMST                   30.00      29.12    1.5
  7 Hanley, Peter             51 BACM                   27.90      29.12    1.5
  9 Moyer, Steven             51 RMST                   29.30      29.62  
 10 Brennan, Frank            52 TCYS                   30.00      29.91  
 11 Smith, Fraser             52 DCAC                   34.00      32.78  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 49.28   4/24/2005 Paul Trevisan                                
        NATL: ! 48.05    5/4/2008 STU MARVIN                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wall, Dan                 53 ADMS                   54.47      53.63    9  
                  25.68       53.63 (27.95)                                        
  2 Gandee, Brad              54 GMUP                   52.00      54.19    7  
                  26.40       54.19 (27.79)                                        
  3 Spencer, Michael          51 NCMS                   57.10      55.13    6  
                  26.51       55.13 (28.62)                                        
  4 Humphreys, Jeffrey        53 NIAG                   56.50      56.48    5  
                  27.53       56.48 (28.95)                                        
  5 Rickard, Alan             52 FXCM                   57.10      56.55    4  
                  26.86       56.55 (29.69)                                        
  6 Dayton, Timothy           50 RMST                 1:01.46    1:01.13    3  
                  28.97     1:01.13 (32.16)                                        
  7 Manieri, Pete             52 1776                 1:00.00    1:03.51    2  
                  30.51     1:03.51 (33.00)                                        
  8 White, Wayne              54 VMST                 1:05.22    1:04.70    1  
                  31.20     1:04.70 (33.50)                                        
  9 Hanley, Peter             51 BACM                 1:01.60    1:07.17  
                  31.86     1:07.17 (35.31)                                        
 10 Loman, Jeffrey            51 ANCM                 1:18.00    1:11.24  
                  32.36     1:11.24 (38.88)                                        
 11 Pitchford, Barth          50 GMUP                 1:09.00    1:12.34  
                  34.86     1:12.34 (37.48)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:52.67   4/24/2005 Bradford Gandee                            
        NATL: ! 1:46.25    5/4/2008 BOB BUGG                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wall, Dan                 53 ADMS                 2:00.04    1:59.07    9  
                  27.81       58.16 (30.35)     1:28.26 (30.10)     1:59.07 (30.81)
  2 Humphreys, Jeffrey        53 NIAG                 2:06.50    2:05.53    7  
                  29.30     1:01.59 (32.29)     1:33.97 (32.38)     2:05.53 (31.56)
  3 Dayton, Timothy           50 RMST                 2:11.64    2:10.90    6  
                  29.60     1:02.58 (32.98)     1:37.25 (34.67)     2:10.90 (33.65)
  4 Rickard, Alan             52 FXCM                 2:09.70    2:20.10    5  
                  30.73     1:05.34 (34.61)     1:42.96 (37.62)     2:20.10 (37.14)
  5 Pitchford, Barth          50 GMUP                 2:44.00    2:33.67    4  
                  34.80     1:13.50 (38.70)     1:54.01 (40.51)     2:33.67 (39.66)
  6 Moyer, Steven             51 RMST                 2:41.50    2:37.53    3  
                  35.26     1:14.24 (38.98)     1:56.07 (41.83)     2:37.53 (41.46)
  7 Smith, Fraser             52 DCAC                 2:51.00    2:51.72    2  
                  37.98     1:23.30 (45.32)     2:08.71 (45.41)     2:51.72 (43.01)
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 5:07.41   4/23/2006 Bradford Gandee                            
        NATL: ! 4:47.57   5/20/2001 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wall, Dan                 53 ADMS                 5:29.48    5:43.19    9  
                  31.38     1:05.11 (33.73)     1:39.23 (34.12)     2:13.83 (34.60)
        2:48.91 (35.08)     3:24.10 (35.19)     3:59.10 (35.00)     4:34.09 (34.99)
        5:08.93 (34.84)     5:43.19 (34.26)                                        
  2 Grawe, William            51 SPST                 5:45.00    5:47.49    7  
                  29.57     1:02.53 (32.96)     1:36.64 (34.11)     2:11.66 (35.02)
        2:47.35 (35.69)     3:22.74 (35.39)     3:59.04 (36.30)     4:35.64 (36.60)
        5:12.01 (36.37)     5:47.49 (35.48)                                        
  3 Rickard, Alan             52 FXCM                 5:58.00    6:02.13    6  
                  31.75     1:07.36 (35.61)     1:44.43 (37.07)     2:21.89 (37.46)
        2:59.14 (37.25)     3:36.41 (37.27)     4:14.10 (37.69)     4:50.86 (36.76)
        5:27.50 (36.64)     6:02.13 (34.63)                                        
  4 Dayton, Timothy           50 RMST                 5:50.00    6:02.81    5  
                  32.22     1:06.99 (34.77)     1:43.37 (36.38)     2:19.83 (36.46)
        2:56.82 (36.99)     3:34.18 (37.36)     4:11.41 (37.23)     4:48.65 (37.24)
        5:26.09 (37.44)     6:02.81 (36.72)                                        
  5 Pitchford, Barth          50 GMUP                 6:50.00    7:08.06    4  
                  38.09     1:19.88 (41.79)     2:04.12 (44.24)     2:48.96 (44.84)
        3:33.29 (44.33)     4:17.37 (44.08)     5:01.02 (43.65)     5:44.75 (43.73)
        6:27.57 (42.82)     7:08.06 (40.49)                                        
  6 Loman, Jeffrey            51 ANCM                 7:15.00    7:10.89    3  
                  35.46     1:16.30 (40.84)     2:00.44 (44.14)     2:45.60 (45.16)
        3:30.80 (45.20)     4:15.58 (44.78)     5:00.23 (44.65)     5:44.68 (44.45)
        6:29.28 (44.60)     7:10.89 (41.61)                                        
 
Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 10:49.44   4/23/2006 Bradford Gandee                           
        NATL: !  9:57.78   5/17/2002 JIM MCCONICA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McFarland, Jim            51 VMST                11:23.00   11:23.54    9  
                  31.48     1:05.22 (33.74)     1:39.39 (34.17)     2:13.21 (33.82)
        2:47.36 (34.15)     3:21.52 (34.16)     3:55.81 (34.29)     4:30.21 (34.40)
        5:04.10 (33.89)     5:38.52 (34.42)     6:13.06 (34.54)     6:47.49 (34.43)
        7:21.94 (34.45)     7:56.28 (34.34)     8:30.56 (34.28)     9:05.37 (34.81)
        9:40.33 (34.96)    10:15.16 (34.83)    10:49.80 (34.64)    11:23.54 (33.74)
  2 Wall, Dan                 53 ADMS                11:51.10   11:39.58    7  
                  31.50     1:04.93 (33.43)     1:39.05 (34.12)     2:14.48 (35.43)
        2:49.92 (35.44)     3:24.73 (34.81)     3:59.69 (34.96)     4:34.64 (34.95)
        5:09.85 (35.21)     5:45.00 (35.15)     6:19.84 (34.84)     6:54.94 (35.10)
        7:30.17 (35.23)     8:05.49 (35.32)     8:40.58 (35.09)     9:16.02 (35.44)
        9:51.56 (35.54)    10:27.51 (35.95)    11:03.81 (36.30)    11:39.58 (35.77)
  3 Dayton, Timothy           50 RMST                12:00.00   12:15.97    6  
                  33.54     1:09.01 (35.47)     1:45.46 (36.45)     2:22.08 (36.62)
        2:58.97 (36.89)     3:35.87 (36.90)     4:12.61 (36.74)     4:49.57 (36.96)
        5:26.60 (37.03)     6:03.73 (37.13)     6:40.87 (37.14)     7:18.03 (37.16)
        7:55.73 (37.70)     8:32.99 (37.26)     9:10.15 (37.16)     9:47.35 (37.20)
       10:24.54 (37.19)    11:01.86 (37.32)    11:39.25 (37.39)    12:15.97 (36.72)
  4 Tupitza, Charles          54 WAVA                13:30.30   12:51.94    5  
                  31.05     1:07.46 (36.41)     1:45.14 (37.68)     2:23.75 (38.61)
        3:02.36 (38.61)     3:40.99 (38.63)     4:19.67 (38.68)     4:59.27 (39.60)
        5:38.37 (39.10)     6:17.60 (39.23)     6:57.15 (39.55)     7:37.50 (40.35)
        8:17.46 (39.96)     8:57.83 (40.37)     9:37.85 (40.02)    10:17.53 (39.68)
       10:57.61 (40.08)    11:37.41 (39.80)    12:16.76 (39.35)    12:51.94 (35.18)
  5 Stephens, Glenn           51 UNAT                17:00.00   14:31.33    4  
                  39.23     1:18.72 (39.49)     2:01.06 (42.34)     2:43.64 (42.58)
        3:27.01 (43.37)     4:11.76 (44.75)     4:55.72 (43.96)     5:39.66 (43.94)
        6:24.71 (45.05)     7:09.31 (44.60)     7:53.77 (44.46)     8:36.79 (43.02)
        9:22.64 (45.85)    10:08.12 (45.48)    10:52.42 (44.30)    11:35.49 (43.07)
       12:19.42 (43.93)    13:04.42 (45.00)    13:46.97 (42.55)    14:31.33 (44.36)
  6 Taber, Mike               51 ADMS                14:40.00   14:33.06    3  
                  34.85     1:16.45 (41.60)     2:01.19 (44.74)     2:46.56 (45.37)
        3:32.53 (45.97)     4:17.69 (45.16)     5:01.18 (43.49)     5:46.04 (44.86)
        6:30.40 (44.36)     7:14.90 (44.50)     7:59.91 (45.01)     8:44.66 (44.75)
        9:29.62 (44.96)    10:14.33 (44.71)    10:58.37 (44.04)    11:42.14 (43.77)
       12:25.35 (43.21)    13:08.36 (43.01)    13:48.13 (39.77)    14:33.06 (44.93)
 
Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 18:06.67   4/15/2007 Robert Hansen                             
        NATL: ! 16:42.07   5/20/2001 JIM MCCONICA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Viellieu, Ben             54 CUBU                26:00.00   23:48.75    9  
                  28.88     1:08.65 (39.77)     1:49.02 (40.37)     2:30.58 (41.56)
        3:12.81 (42.23)     3:55.49 (42.68)     4:38.72 (43.23)     5:21.89 (43.17)
        6:04.60 (42.71)     6:48.16 (43.56)     7:31.69 (43.53)     8:15.33 (43.64)
        8:59.20 (43.87)     9:42.49 (43.29)    10:26.15 (43.66)    11:10.00 (43.85)
       11:54.17 (44.17)    12:38.73 (44.56)    13:22.67 (43.94)    14:06.97 (44.30)
       14:51.41 (44.44)    15:36.21 (44.80)    16:20.65 (44.44)    17:05.05 (44.40)
       17:49.63 (44.58)    18:34.33 (44.70)    19:19.07 (44.74)    20:03.96 (44.89)
       20:49.77 (45.81)    21:34.89 (45.12)    22:19.87 (44.98)    23:04.89 (45.02)
       23:48.75 (43.86)
  2 Yungk, Kevin              51 VMST                24:00.00   24:41.62    7  
                  38.61   2:06.48 (1:27.87)   3:37.25 (1:30.77)   5:08.04 (1:30.79)
      6:39.82 (1:31.78)     7:25.67 (45.85)     8:11.12 (45.45)     8:56.22 (45.10)
        9:42.48 (46.26)    10:27.48 (45.00)    11:13.19 (45.71)  12:43.95 (1:30.76)
       13:29.43 (45.48)    14:14.39 (44.96)    14:59.83 (45.44)    15:44.82 (44.99)
       16:30.07 (45.25)    17:15.78 (45.71)    18:01.17 (45.39)    18:46.18 (45.01)
       19:31.28 (45.10)    20:16.78 (45.50)    21:01.81 (45.03)    21:46.63 (44.82)
       22:32.01 (45.38)    23:16.31 (44.30)    23:59.70 (43.39)    24:41.62 (41.92)
       25:19.69 (38.07)        24:41.62 ( )                                        
 -- Simmons, Robin            50 GMUP                22:00.00         DQ  
      Did not finish
                  33.04     1:11.21 (38.17)     1:51.82 (40.61)     2:32.22 (40.40)
        3:13.34 (41.12)     3:55.24 (41.90)     4:37.79 (42.55)     5:23.17 (45.38)
        5:40.41 (17.24)     6:02.91 (22.50)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 27.54    5/2/1999 Bob Kolonkowski                              
        NATL: ! 26.24   5/23/1993 ROBERT SMITH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Romo, Robert              51 VMST                   34.00      33.00    9  
  2 Manieri, Pete             52 1776                   35.00      33.43    7  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 59.93   4/13/2003 Rick Stringer                                
        NATL: ! 56.16   4/12/2008 RICK ABBOTT                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schultz, Ward             51 1776                 1:08.52    1:06.28    9  
                  32.61     1:06.28 (33.67)                                        
  2 Dayton, Timothy           50 RMST                 1:14.75    1:11.67    7  
                  35.05     1:11.67 (36.62)                                        
  3 Romo, Robert              51 VMST                 1:18.00    1:15.38    6  
                  36.89     1:15.38 (38.49)                                        
  4 Smith, Fraser             52 DCAC                 1:36.00    1:39.61    5  
                  49.38     1:39.61 (50.23)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:10.00   4/21/2002 Rick Stringer                              
        NATL: ! 2:04.42    5/4/2008 TOM BARTON                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grawe, William            51 SPST                 2:30.00    2:23.72    9  
                  33.06     1:08.64 (35.58)     1:45.58 (36.94)     2:23.72 (38.14)
  2 Dayton, Timothy           50 RMST                 2:34.36    2:38.28    7  
                  37.58     1:17.95 (40.37)     1:58.70 (40.75)     2:38.28 (39.58)
  3 Romo, Robert              51 VMST                 2:52.00    2:41.69    6  
                  38.43     1:18.43 (40.00)     1:59.74 (41.31)     2:41.69 (41.95)
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 29.89   4/15/2007 Jose Cunningham                              
        NATL: ! 27.39    5/4/2008 JAY MCDONALD                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Jose E        52 DCAC                   38.00      30.29    9  
  2 Wall, Dan                 53 ADMS                   31.52      31.00    7  
  3 Arasim, Stuart            51 1776                   32.50      32.78    6  
  4 Gandee, Brad              54 GMUP                   31.00      35.01    5  
  5 Manieri, Pete             52 1776                   35.00      35.36    4  
  6 Romo, Robert              51 VMST                   35.50      35.78    3  
  7 White, Wayne              54 VMST                   38.70      37.74    2  
  8 Hanley, Peter             51 BACM                   37.60      38.62    1  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:06.13   4/12/2008 Michael Slowey, VMST-VA                    
        NATL: ! 1:01.02   5/10/1998 DON MCKENZIE                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Jose E        52 DCAC                 1:18.00    1:07.47    9  
                  31.51     1:07.47 (35.96)                                        
  2 Jeruzal, Voytek           50 VMST                 1:13.60    1:09.11    7  
                  32.90     1:09.11 (36.21)                                        
  3 Schultz, Ward             51 1776                 1:12.08    1:12.14    6  
                  34.00     1:12.14 (38.14)                                        
  4 Manieri, Pete             52 1776                 1:15.00    1:15.93    5  
                  35.99     1:15.93 (39.94)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:27.22   4/13/2008 Michael Slowey, VMST-VA                    
        NATL: ! 2:17.16   5/12/1996 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Jose E        52 DCAC                 2:45.00    2:30.59    9  
                  32.94     1:11.97 (39.03)     1:51.49 (39.52)     2:30.59 (39.10)
  2 Arasim, Stuart            51 1776                 2:45.10    2:45.76    7  
                  36.30     1:18.22 (41.92)     2:02.02 (43.80)     2:45.76 (43.74)
  3 Swiger 2nd, Ralph         52 VMST                 3:15.00    3:06.69    6  
                  41.07     1:28.42 (47.35)     2:17.12 (48.70)     3:06.69 (49.57)
  4 Nakazawa, Muraji          52 RMST                 3:16.00    3:13.78    5  
                  42.90     1:31.79 (48.89)     2:23.39 (51.60)     3:13.78 (50.39)
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 24.24   4/15/2007 Donald Graham                                
        NATL: ! 23.19   4/25/2004 TRIP HEDRICK                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wall, Dan                 53 ADMS                   27.21      27.20    9  
  2 Humphreys, Jeffrey        53 NIAG                   29.00      28.17    7  
  3 Romo, Robert              51 VMST                   30.40      30.30    6  
  4 Rickard, Alan             52 FXCM                   29.50      30.77    5  
  5 Taber, Mike               51 ADMS                   32.00      32.75    4  
  6 Pitchford, Barth          50 GMUP                   36.00      37.72    3  
  7 Smith, Fraser             52 DCAC                   41.00      40.57    2  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 55.19   4/24/2005 Jim OíConnor                                 
        NATL: ! 51.93   4/13/2008 PAUL CARTER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spencer, Michael          51 NCMS                 1:01.50    1:00.31    9  
                  28.62     1:00.31 (31.69)                                        
  2 Taber, Mike               51 ADMS                 1:26.00    1:24.47    7  
                  38.81     1:24.47 (45.66)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 2:02.75   4/24/2005 Jim O'Connor                               
        NATL: ! 2:00.63   4/22/2007 JAMES BELARDI                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swiger 2nd, Ralph         52 VMST                 3:15.00    3:20.77    9  
                  44.38     1:35.27 (50.89)     2:29.10 (53.83)     3:20.77 (51.67)
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 57.99   4/15/2007 Donald Graham                                
        NATL: ! 56.04   4/25/2004 TIMOTHY SHEAD                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wall, Dan                 53 ADMS                 1:02.48    1:03.12    9  
                  31.05     1:03.12 (32.07)                                        
  2 Spencer, Michael          51 NCMS                 1:04.40    1:03.37    7  
                  30.21     1:03.37 (33.16)                                        
  3 Humphreys, Jeffrey        53 NIAG                 1:05.60    1:05.77    6  
                  31.26     1:05.77 (34.51)                                        
  4 Schultz, Ward             51 1776                 1:07.51    1:06.62    5  
                  30.68     1:06.62 (35.94)                                        
  5 Manieri, Pete             52 1776                 1:12.00    1:09.69    4  
                  33.21     1:09.69 (36.48)                                        
  6 Rickard, Alan             52 FXCM                 1:09.80    1:13.84    3  
                  34.65     1:13.84 (39.19)                                        
  7 Taber, Mike               51 ADMS                 1:17.00    1:17.64    2  
  8 Brennan, Frank            52 TCYS                 1:25.00    1:20.44    1  
                  35.37     1:20.44 (45.07)                                        
  9 Pitchford, Barth          50 GMUP                 1:22.00    1:23.56  
                  40.56     1:23.56 (43.00)                                        
 10 Smith, Fraser             52 DCAC                 1:35.00    1:32.85  
                  42.81     1:32.85 (50.04)                                        
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:10.92   4/15/2007 Robert Hansen                              
        NATL: ! 2:03.44   4/13/2008 KEN SHILLING                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Humphreys, Jeffrey        53 NIAG                 2:25.00    2:24.47    9  
                  30.01     1:08.88 (38.87)     1:50.30 (41.42)     2:24.47 (34.17)
  2 Swiger 2nd, Ralph         52 VMST                 2:58.00    2:50.18    7  
                  37.18     1:21.60 (44.42)     2:11.35 (49.75)     2:50.18 (38.83)
  3 Taber, Mike               51 ADMS                 3:00.00    2:57.28    6  
                  34.39   2:17.27 (1:42.88)     2:57.23 (39.96)      2:57.28 (0.05)
  4 Pitchford, Barth          50 GMUP                 3:05.00    3:08.70    5  
                  40.09     1:31.40 (51.31)     2:26.02 (54.62)     3:08.70 (42.68)
 
Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 4:46.38   4/15/2007 Robert Hansen                              
        NATL: ! 4:25.29   5/22/2005 MICHAEL MANN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spencer, Michael          51 NCMS                 5:09.10    5:03.52    9  
                  30.54     1:06.09 (35.55)     1:46.55 (40.46)     2:25.78 (39.23)
        3:09.09 (43.31)     3:53.74 (44.65)     4:28.97 (35.23)     5:03.52 (34.55)
  2 Swiger 2nd, Ralph         52 VMST                 6:15.00    6:13.28    7  
                  42.47     1:33.00 (50.53)     2:23.25 (50.25)     3:12.78 (49.53)
        4:04.61 (51.83)     4:56.38 (51.77)     5:35.61 (39.23)     6:13.28 (37.67)
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 24.13   4/22/2001 Richard Arluck                               
        NATL: ! 21.82   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thornton, James           56 TPIT                   24.90      24.17    9  
  2 Franz, Craig              56 DCAC                   26.84      25.62    7  
  3 Kornblatt, Daniel         59 NIAG                   27.40      26.39    6  
  4 Dearfield, Kerry          56 CUBU                   27.50      26.94    5  
  5 Pot, Eugene               58 NIAG                   27.50      27.28    4  
  6 Edgell, Don               57 CUBU                   28.50      28.18    3  
  7 Nelson, Bill              56 VMST                   32.00      30.09    2  
  8 Lengle, James             59 ARMS                   32.01      31.20    1  
  9 Richardson, Alvin         58 VMST                   31.00      31.98  
 10 Boyle, Michael            57 RMST                   40.00      32.61  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 53.39   4/22/2001 Richard Arluck                               
        NATL: ! 48.37   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thornton, James           56 TPIT                   53.25      52.86Z   9  
                  25.26       52.86 (27.60)                                        
  2 Franz, Craig              56 DCAC                   58.82      57.55    7  
                  27.62       57.55 (29.93)                                        
  3 Martin, Jack              57 1776                 1:00.00      57.58    6  
                  28.28       57.58 (29.30)                                        
  4 Kornblatt, Daniel         59 NIAG                   59.50      57.84    5  
                  28.16       57.84 (29.68)                                        
  5 Hoffman, Charles          58 TERR                 1:02.55      57.97    4  
                  28.09       57.97 (29.88)                                        
  6 Peterson, Jim             58 MERR                   59.00    1:00.22    3  
                  29.27     1:00.22 (30.95)                                        
  7 Pot, Eugene               58 NIAG                 1:05.00    1:02.52    2  
                  29.60     1:02.52 (32.92)                                        
  8 Edgell, Don               57 CUBU                 1:03.00    1:02.90    1  
                  29.96     1:02.90 (32.94)                                        
  9 Paushter, Stephen         57 NIAG                 1:02.00    1:03.02  
                  29.87     1:03.02 (33.15)                                        
 10 Briesemeister, Steven     55 VMST                 1:12.00    1:04.68  
                  30.53     1:04.68 (34.15)                                        
 11 Walters, Mark             56 GERM                 1:03.00    1:06.02  
                  31.96     1:06.02 (34.06)                                        
 12 Kurtz, Geoff              59 UNAT                 1:06.50    1:09.78  
                  33.24     1:09.78 (36.54)                                        
 13 Nelson, Bill              56 VMST                 1:13.00    1:11.51  
                  33.71     1:11.51 (37.80)                                        
 14 Boyle, Michael            57 RMST                 1:20.00    1:11.97  
                  34.60     1:11.97 (37.37)                                        
 15 Lengle, James             59 ARMS                 1:15.01    1:12.79  
                  34.39     1:12.79 (38.40)                                        
 16 Daniels, Mark             56 VMST                      NT    1:13.03  
                  33.52     1:13.03 (39.51)                                        
 17 Tucker, Kim               57 CUBU                      NT    1:15.50  
                  36.10     1:15.50 (39.40)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:56.76   4/13/2008 Dave Oates, VMST-VA                        
        NATL: ! 1:50.85   5/14/2006 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thornton, James           56 TPIT                 1:58.80    1:56.07Z   9  
                  27.31       56.30 (28.99)     1:26.24 (29.94)     1:56.07 (29.83)
  2 Martin, Jack              57 1776                 2:07.00    2:08.51    7  
                  30.52     1:03.82 (33.30)     1:36.96 (33.14)     2:08.51 (31.55)
  3 Franz, Craig              56 DCAC                 2:19.97    2:11.29    6  
                  30.41     1:03.74 (33.33)     1:38.68 (34.94)     2:11.29 (32.61)
  4 Hoffman, Charles          58 TERR                 2:20.94    2:13.34    5  
                  31.59     1:06.45 (34.86)     1:40.60 (34.15)     2:13.34 (32.74)
  5 Weir, Kenneth             55 NIAG                 2:20.00    2:17.32    4  
                  32.14     1:06.45 (34.31)     1:42.57 (36.12)     2:17.32 (34.75)
  6 Paushter, Stephen         57 NIAG                 2:20.00    2:22.17    3  
                  33.09     1:09.66 (36.57)     1:47.46 (37.80)     2:22.17 (34.71)
  7 Edgell, Don               57 CUBU                 2:20.00    2:24.88    2  
                  32.79     1:09.18 (36.39)     1:47.11 (37.93)     2:24.88 (37.77)
  8 Briesemeister, Steven     55 VMST                 2:44.00    2:26.54    1  
                  31.89     1:08.22 (36.33)     1:47.91 (39.69)     2:26.54 (38.63)
  9 Nash, Dawson              55 DCAC                 2:37.00    2:33.75  
                  33.69     1:12.24 (38.55)     1:54.11 (41.87)     2:33.75 (39.64)
 10 Richardson, Alvin         58 VMST                 2:37.00    2:39.64  
                  36.18     1:16.42 (40.24)     1:58.72 (42.30)     2:39.64 (40.92)
 -- Kornblatt, Daniel         59 NIAG                 2:10.00        DNF  
      Did not finish
                  29.99     1:03.49 (33.50)                                        
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 5:27.37   4/12/2008 James Thornton, TPIT-AM                    
        NATL: ! 4:57.82   5/20/2007 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thornton, James           56 TPIT                 5:41.00    5:24.84Z   9  
                  28.99     1:00.34 (31.35)     1:32.89 (32.55)     2:06.01 (33.12)
        2:39.48 (33.47)     3:13.11 (33.63)     3:47.03 (33.92)     4:20.65 (33.62)
        4:53.52 (32.87)     5:24.84 (31.32)                                        
  2 Oates, Dave               58 VMST                 5:45.00    5:25.51Z   7  
                  29.00     1:00.09 (31.09)     1:32.22 (32.13)     2:05.10 (32.88)
        2:38.59 (33.49)     3:12.03 (33.44)     3:44.98 (32.95)     4:18.64 (33.66)
        4:52.16 (33.52)     5:25.51 (33.35)                                        
  3 Martin, Jack              57 1776                 5:45.00    5:37.79    6  
                  30.71     1:03.88 (33.17)     1:38.44 (34.56)     2:12.95 (34.51)
        2:47.52 (34.57)     3:22.00 (34.48)     3:56.29 (34.29)     4:29.94 (33.65)
        5:03.89 (33.95)     5:37.79 (33.90)                                        
  4 Weir, Kenneth             55 NIAG                 6:18.00    6:17.62    5  
                  33.72     1:09.72 (36.00)     1:46.62 (36.90)     2:25.28 (38.66)
        3:06.86 (41.58)     3:45.21 (38.35)     4:23.28 (38.07)     5:01.79 (38.51)
        5:40.43 (38.64)     6:17.62 (37.19)                                        
 
Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 11:23.72   4/20/1997 Drury Gallagher                           
        NATL: ! 10:07.36   5/14/2006 JIM MCCONICA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Jack              57 1776                11:45.00   11:29.36    9  
                  30.76     1:04.85 (34.09)     1:39.24 (34.39)     2:14.42 (35.18)
        2:49.51 (35.09)     3:24.68 (35.17)     3:59.50 (34.82)     4:34.57 (35.07)
        5:09.45 (34.88)     5:44.24 (34.79)     6:19.24 (35.00)     6:54.44 (35.20)
        7:29.29 (34.85)     8:03.98 (34.69)     8:38.86 (34.88)     9:13.74 (34.88)
        9:48.37 (34.63)    10:23.12 (34.75)    10:57.33 (34.21)    11:29.36 (32.03)
  2 Hahne, Reg                55 COLU                13:00.00   12:22.24    7  
                  34.42     1:11.09 (36.67)     1:48.13 (37.04)     2:25.59 (37.46)
        3:03.73 (38.14)     3:41.26 (37.53)     4:18.83 (37.57)     4:55.83 (37.00)
        5:33.09 (37.26)     6:10.62 (37.53)     6:48.01 (37.39)     7:25.32 (37.31)
        8:02.49 (37.17)     8:39.82 (37.33)     9:17.27 (37.45)     9:54.61 (37.34)
       10:32.10 (37.49)    11:09.49 (37.39)    11:46.60 (37.11)    12:22.24 (35.64)
  3 Franz, Craig              56 DCAC                13:03.61   12:46.11    6  
                  32.65     1:08.53 (35.88)     1:46.13 (37.60)     2:24.75 (38.62)
        3:03.73 (38.98)     3:41.86 (38.13)     4:20.84 (38.98)     5:00.00 (39.16)
        5:39.60 (39.60)     6:18.65 (39.05)     6:58.23 (39.58)     7:37.52 (39.29)
        8:16.67 (39.15)     8:55.70 (39.03)     9:34.68 (38.98)    10:13.85 (39.17)
       10:53.03 (39.18)    11:33.22 (40.19)    12:10.63 (37.41)    12:46.11 (35.48)
  4 McCorkle, John            57 VMST                      NT   12:53.63    5  
                  31.43     1:07.25 (35.82)     1:44.85 (37.60)     2:23.06 (38.21)
        3:01.65 (38.59)     3:40.57 (38.92)     4:19.90 (39.33)     4:58.22 (38.32)
        5:37.11 (38.89)     6:15.78 (38.67)     6:55.80 (40.02)     7:35.82 (40.02)
        8:15.88 (40.06)     8:56.07 (40.19)     9:35.61 (39.54)    10:15.40 (39.79)
       10:55.73 (40.33)    11:35.20 (39.47)    12:15.50 (40.30)    12:53.63 (38.13)
  5 Bristow, Allan            57 MIST                13:30.00   14:38.31    4  
                  38.43     1:18.89 (40.46)     2:01.66 (42.77)     2:45.02 (43.36)
        3:29.82 (44.80)     4:13.71 (43.89)     4:58.04 (44.33)     5:42.08 (44.04)
        6:26.34 (44.26)     7:10.53 (44.19)     7:55.03 (44.50)     8:39.64 (44.61)
        9:24.54 (44.90)    10:10.09 (45.55)    10:55.06 (44.97)    11:40.71 (45.65)
       12:26.04 (45.33)    13:11.01 (44.97)    13:55.89 (44.88)    14:38.31 (42.42)
  6 Kasimer, Joseph           58 JCCN                16:50.00   16:12.40    3  
                  45.33     1:33.35 (48.02)     2:23.04 (49.69)     3:13.27 (50.23)
        4:02.90 (49.63)     4:53.67 (50.77)     5:43.14 (49.47)     6:32.54 (49.40)
        7:21.96 (49.42)     8:11.18 (49.22)     8:59.78 (48.60)     9:49.18 (49.40)
       10:38.79 (49.61)    11:27.38 (48.59)    12:16.23 (48.85)    13:03.58 (47.35)
       13:52.47 (48.89)    14:40.10 (47.63)    15:27.29 (47.19)    16:12.40 (45.11)
 
Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 19:06.45   3/29/1998 Jack Geoghegan                            
        NATL: ! 17:11.12   5/20/2007 JIM MCCONICA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bright, David             56 NEM                 19:30.00   20:40.01    9  
                  31.35     1:05.25 (33.90)     1:40.48 (35.23)     2:16.33 (35.85)
        2:52.56 (36.23)     3:28.55 (35.99)     4:05.06 (36.51)     4:41.74 (36.68)
        5:18.50 (36.76)     5:55.62 (37.12)     6:33.05 (37.43)     7:10.58 (37.53)
        7:47.98 (37.40)     8:25.85 (37.87)     9:03.90 (38.05)     9:41.96 (38.06)
       10:19.93 (37.97)    10:58.20 (38.27)    11:36.74 (38.54)    12:15.56 (38.82)
       12:54.37 (38.81)    13:33.18 (38.81)    14:12.28 (39.10)    14:51.37 (39.09)
       15:30.01 (38.64)    16:08.92 (38.91)    16:47.88 (38.96)    17:27.29 (39.41)
       18:06.98 (39.69)    18:45.65 (38.67)    19:24.24 (38.59)    20:02.84 (38.60)
       20:40.01 (37.17)
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 28.39    4/2/2000 Richard Alexander                            
        NATL: ! 26.51    5/4/2008 GEOFF MYKLEBY                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kornblatt, Daniel         59 NIAG                   33.50      32.31    9  
  2 Dearfield, Kerry          56 CUBU                   33.56      33.28    7  
  3 Pot, Eugene               58 NIAG                   37.00      36.30    6  
  4 Nash, Dawson              55 DCAC                   40.00      36.36    5  
  5 Franz, Craig              56 DCAC                   37.00      36.78    4  
  6 Meyer, Jerry              59 CMYM                   40.00      39.44    3  
  7 Lengle, James             59 ARMS                   50.01      42.60    2  
  8 Walters, Mark             56 GERM                      NT      43.76    1  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:01.77   4/13/2008 Mark Pugliese, ANCM-PV                     
        NATL: !   57.61    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kornblatt, Daniel         59 NIAG                 1:13.00    1:09.69    9  
                  33.72     1:09.69 (35.97)                                        
  2 Weir, Kenneth             55 NIAG                 1:12.80    1:12.46    7  
                  35.37     1:12.46 (37.09)                                        
  3 Nash, Dawson              55 DCAC                 1:20.00    1:20.05    6  
                  39.83     1:20.05 (40.22)                                        
  4 Richardson, Alvin         58 VMST                 1:37.00    1:34.89    5  
                  48.26     1:34.89 (46.63)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:27.89    4/2/2000 Jack Geoghegan                             
        NATL: ! 2:07.54   4/25/2004 TOD SPIEKER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bright, David             56 NEM                  2:18.50    2:18.02Z   9  
                  31.75     1:05.98 (34.23)     1:41.79 (35.81)     2:18.02 (36.23)
  2 Weir, Kenneth             55 NIAG                 2:32.00    2:32.16    7  
                  35.99     1:13.96 (37.97)     1:53.34 (39.38)     2:32.16 (38.82)
  3 McCorkle, John            57 VMST                 2:41.00    2:34.62    6  
                  36.25     1:14.75 (38.50)     1:54.51 (39.76)     2:34.62 (40.11)
  4 Nash, Dawson              55 DCAC                 2:50.00    2:47.23    5  
                  39.43     1:21.29 (41.86)     2:05.34 (44.05)     2:47.23 (41.89)
  5 Meyer, Jerry              59 CMYM                 3:06.00    3:04.14    4  
                  41.41     1:28.14 (46.73)     2:16.78 (48.64)     3:04.14 (47.36)
  6 Abbott, John              59 HUH                  3:35.00    3:27.34    3  
                  46.65     1:40.53 (53.88)     2:37.59 (57.06)     3:27.34 (49.75)
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 31.19    5/2/1999 Jack Schiltz                                 
        NATL: ! 27.81    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoffman, Charles          58 TERR                   35.05      33.21    9  
  2 Levenson, Steven          55 RMST                   34.00      34.57    7  
  3 Long, Robert              59 ADMS                      NT      34.70    6  
  4 Pot, Eugene               58 NIAG                   35.00      34.82    5  
  5 Lengle, James             59 ARMS                   36.01      36.16    4  
  6 Haddan, Barry             58 DCAC                      NT      36.75    3  
  7 Walters, Mark             56 GERM                   37.50      36.85    2  
  8 Daniels, Mark             56 VMST                      NT      37.23    1  
  9 Kline, Jeff               55 UNAT                   42.00      38.09  
 10 Boyle, Michael            57 RMST                   46.00      43.94  
 11 Nelson, Bill              56 VMST                   43.00      44.31  
 -- Meyer, Jerry              59 CMYM                   55.00         DQ  
      Downward butterfly kick
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:08.18    5/2/1999 Jack Schiltz                               
        NATL: ! 1:01.42    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Levenson, Steven          55 RMST                 1:14.00    1:15.03    9  
                  35.86     1:15.03 (39.17)                                        
  2 Martin, Jack              57 1776                 1:25.00    1:16.45    7  
                  36.15     1:16.45 (40.30)                                        
  3 Long, Robert              59 ADMS                      NT    1:18.00    6  
                  36.25     1:18.00 (41.75)                                        
  4 Haddan, Barry             58 DCAC                      NT    1:19.67    5  
                  36.68     1:19.67 (42.99)                                        
  5 Lengle, James             59 ARMS                 1:21.01    1:22.47    4  
                  39.00     1:22.47 (43.47)                                        
  6 Boyle, Michael            57 RMST                 1:45.00    1:38.83    3  
                  47.23     1:38.83 (51.60)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:34.07    5/7/1995 Drury Gallagher                            
        NATL: ! 2:17.00    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Jack              57 1776                 3:00.00    2:49.75    9  
                  38.64     1:20.90 (42.26)     2:05.82 (44.92)     2:49.75 (43.93)
  2 Haddan, Barry             58 DCAC                 3:06.50    2:53.90    7  
                  37.89     1:21.51 (43.62)     2:06.87 (45.36)     2:53.90 (47.03)
  3 Long, Robert              59 ADMS                      NT    3:05.15    6  
                  40.25     1:27.47 (47.22)     2:16.96 (49.49)     3:05.15 (48.19)
  4 Kline, Jeff               55 UNAT                 3:30.00    3:16.11    5  
                  43.32     1:31.43 (48.11)     2:23.29 (51.86)     3:16.11 (52.82)
  5 Boyle, Michael            57 RMST                 3:49.10    3:43.07    4  
                  48.18     1:44.85 (56.67)     2:44.77 (59.92)     3:43.07 (58.30)
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 26.05   4/12/2008 Mark Pugliese, ANCM-PV                       
        NATL: ! 24.16   3/25/2007 GREG SHAW                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thornton, James           56 TPIT                   28.12      27.00    9  
  2 Hoffman, Charles          58 TERR                   29.50      27.62    7  
  3 Dearfield, Kerry          56 CUBU                   29.78      29.10    6  
  4 Paushter, Stephen         57 NIAG                   30.50      30.90    5  
  5 Franz, Craig              56 DCAC                   32.90      31.56    4  
  6 Edgell, Don               57 CUBU                   31.50      32.33    3  
  7 Nash, Dawson              55 DCAC                   40.00      32.49    2  
  8 Richardson, Alvin         58 VMST                   37.00      41.01    1  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 59.53   4/13/2008 Mark Pugliese, ANCM-PV                       
        NATL: ! 54.37    5/4/2008 GREG SHAW                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoffman, Charles          58 TERR                 1:08.87    1:02.69    9  
                  29.49     1:02.69 (33.20)                                        
  2 McCorkle, John            57 VMST                      NT    1:04.32    7  
                  30.01     1:04.32 (34.31)                                        
  3 Walters, Mark             56 GERM                 1:09.00    1:07.53    6  
                  31.22     1:07.53 (36.31)                                        
  4 Dearfield, Kerry          56 CUBU                 1:10.56    1:09.11    5  
                  31.50     1:09.11 (37.61)                                        
  5 Paushter, Stephen         57 NIAG                 1:15.00    1:11.18    4  
                  33.79     1:11.18 (37.39)                                        
  6 Edgell, Don               57 CUBU                 1:14.00    1:13.85    3  
                  33.10     1:13.85 (40.75)                                        
  7 Franz, Craig              56 DCAC                 1:20.84    1:14.76    2  
                  35.79     1:14.76 (38.97)                                        
  8 Weir, Kenneth             55 NIAG                 1:15.00    1:14.79    1  
                  34.69     1:14.79 (40.10)                                        
  9 Nash, Dawson              55 DCAC                 1:20.00    1:15.54  
                  34.93     1:15.54 (40.61)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 2:21.96   3/29/1998 Jack Geoghegan                             
        NATL: ! 2:05.59   3/25/2007 GREG SHAW                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oates, Dave               58 VMST                 2:25.00    2:32.11    9  
                  30.76     1:07.18 (36.42)     1:45.47 (38.29)     2:32.11 (46.64)
  2 Weir, Kenneth             55 NIAG                 2:48.00    2:52.87    7  
                  36.99     1:20.91 (43.92)     2:07.73 (46.82)     2:52.87 (45.14)
  3 Paushter, Stephen         57 NIAG                 3:03.00    3:01.48    6  
                  38.42     1:24.85 (46.43)     2:16.15 (51.30)     3:01.48 (45.33)
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:02.42    5/2/1999 Jack Schiltz                               
        NATL: !   56.20    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dearfield, Kerry          56 CUBU                 1:14.00    1:11.18    9  
                  31.00     1:11.18 (40.18)                                        
  2 Pot, Eugene               58 NIAG                 1:15.00    1:12.36    7  
                  34.63     1:12.36 (37.73)                                        
  3 Franz, Craig              56 DCAC                 1:14.19    1:14.98    6  
                  35.79     1:14.98 (39.19)                                        
  4 Lengle, James             59 ARMS                 1:30.01    1:23.85    5  
                  40.61     1:23.85 (43.24)                                        
  5 Richardson, Alvin         58 VMST                 1:40.00    1:31.15    4  
                  45.39     1:31.15 (45.76)                                        
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:19.27    5/7/1995 Drury Gallagher                            
        NATL: ! 2:04.09    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bright, David             56 NEM                  2:19.50    2:19.73    9  
                  29.99     1:04.86 (34.87)     1:47.66 (42.80)     2:19.73 (32.07)
  2 McCorkle, John            57 VMST                 2:38.00    2:31.88    7  
                  30.19     1:10.50 (40.31)     1:57.05 (46.55)     2:31.88 (34.83)
  3 Walters, Mark             56 GERM                 2:46.00    2:47.27    6  
                  33.42     1:19.39 (45.97)     2:09.60 (50.21)     2:47.27 (37.67)
  4 Haddan, Barry             58 DCAC                 3:02.50    2:48.14    5  
                  36.60     1:21.35 (44.75)     2:07.05 (45.70)     2:48.14 (41.09)
  5 Nash, Dawson              55 DCAC                 2:50.00    2:49.45    4  
                  33.53     1:16.16 (42.63)     2:10.38 (54.22)     2:49.45 (39.07)
  6 Abbott, John              59 HUH                  3:10.00    3:04.66    3  
                  36.51     1:28.71 (52.20)     2:22.02 (53.31)     3:04.66 (42.64)
  7 Kurtz, Geoff              59 UNAT                 2:58.00    3:10.90    2  
                  39.24     1:27.25 (48.01)     2:24.13 (56.88)     3:10.90 (46.77)
 
Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 4:58.25   3/29/1998 Jack Geoghegan                             
        NATL: ! 4:30.18    5/4/2008 RICK COLELLA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thornton, James           56 TPIT                 5:12.50    4:57.85Z   9  
                  30.32     1:04.84 (34.52)     1:44.30 (39.46)     2:21.95 (37.65)
        3:08.42 (46.47)     3:53.99 (45.57)     4:27.95 (33.96)     4:57.85 (29.90)
  2 Haddan, Barry             58 DCAC                 6:30.50    6:07.86    7  
                  38.48     1:29.95 (51.47)     2:17.94 (47.99)     3:07.50 (49.56)
        3:56.67 (49.17)     4:45.05 (48.38)     5:26.30 (41.25)     6:07.86 (41.56)
  3 Nash, Dawson              55 DCAC                 6:20.00    6:20.20    6  
                  37.48     1:21.51 (44.03)     2:11.37 (49.86)     2:59.22 (47.85)
        3:58.18 (58.96)     4:53.89 (55.71)     5:38.18 (44.29)     6:20.20 (42.02)
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 24.53   4/23/2006 Jim Dragon                                   
        NATL: ! 22.30   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dragon, Jim               64 GSM                    24.32      24.82    9  
  2 Kelleher, Kieran          60 DCAC                   27.70      25.36    7  
  3 Platt, Jay                61 PAFC                   29.00      28.71    6  
  4 Timmons, Timothy          62 GMUP                   30.30      29.27    5  
  5 French, Randy             64 UNAT                   33.00      31.41    4  
  6 Holcomb, Bill             62 UNAT                   39.00      32.30    3  
  7 Vail, John                60 DCAC                   35.00      32.55    2  
  8 Smith, Michael            61 RMST                   38.80      34.03    1  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 58.56    5/2/1999 David Harrison                               
        NATL: ! 49.14   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kelleher, Kieran          60 DCAC                 1:02.00      56.82Z   9  
                  27.40       56.82 (29.42)                                        
  2 Dragon, Jim               64 GSM                    57.90      57.87Z   7  
                  27.70       57.87 (30.17)                                        
  3 Amundsen, Joseph          63 1776                 1:01.00    1:02.84    6  
                  29.96     1:02.84 (32.88)                                        
  4 Richelson, Andrew         61 NCMS                 1:03.50    1:05.14    5  
                  30.55     1:05.14 (34.59)                                        
  5 Timmons, Timothy          62 GMUP                      NT    1:09.87    4  
                  33.83     1:09.87 (36.04)                                        
  6 Kremzier, James           63 1776                 1:12.00    1:11.46    3  
                  33.74     1:11.46 (37.72)                                        
  7 French, Randy             64 UNAT                 1:17.00    1:12.57    2  
                  35.80     1:12.57 (36.77)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 2:06.98   4/13/2008 Jack Zakim, GSM-NJ                         
        NATL: ! 1:56.69   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meade, Tom                61 NIAG                 2:10.00    2:09.66    9  
                  29.42     1:02.90 (33.48)     1:36.82 (33.92)     2:09.66 (32.84)
  2 Platt, Jay                61 PAFC                 4:18.00    2:13.58    7  
                  32.39     1:06.60 (34.21)     1:40.84 (34.24)     2:13.58 (32.74)
  3 Timmons, Timothy          62 GMUP                 2:32.00    2:30.50    6  
                  34.25     1:13.42 (39.17)     1:53.36 (39.94)     2:30.50 (37.14)
  4 Holcomb, Bill             62 UNAT                 3:05.00    2:40.80    5  
                  36.69     1:16.78 (40.09)     1:59.49 (42.71)     2:40.80 (41.31)
  5 Vail, John                60 DCAC                 2:45.00    2:49.03    4  
                  40.53     1:24.23 (43.70)     2:08.43 (44.20)     2:49.03 (40.60)
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 5:46.27   3/29/1998 David Harrison                             
        NATL: ! 5:21.61   5/20/2007 PAUL MCCORMICK                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Platt, Jay                61 PAFC                 6:14.00    6:10.64    9  
                  34.27     1:11.07 (36.80)     1:49.53 (38.46)     2:27.84 (38.31)
        3:05.88 (38.04)     3:43.34 (37.46)     4:20.96 (37.62)     4:58.39 (37.43)
        5:35.79 (37.40)     6:10.64 (34.85)                                        
 
Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 12:07.48   4/21/2002 David Harrison                            
        NATL: ! 11:09.94   5/20/2007 PAUL MCCORMICK                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Platt, Jay                61 PAFC                12:50.00   13:05.16    9  
                  34.10     1:11.00 (36.90)     1:48.68 (37.68)     2:27.09 (38.41)
        3:05.77 (38.68)     3:44.53 (38.76)     4:22.90 (38.37)     5:01.51 (38.61)
        5:39.80 (38.29)     6:18.49 (38.69)     6:57.61 (39.12)     7:36.50 (38.89)
        8:15.46 (38.96)     8:55.12 (39.66)     9:41.91 (46.79)    10:20.38 (38.47)
       11:07.10 (46.72)    11:45.00 (37.90)    12:29.83 (44.83)    13:05.16 (35.33)
 
Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 20:01.66    5/2/1999 David Harrison                            
        NATL: ! 18:49.29   5/20/2007 JAMES MCCLEERY                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wren, William             61 CUBU                22:30.00   22:38.54    9  
                  37.62     1:17.68 (40.06)     1:59.13 (41.45)     2:40.85 (41.72)
        3:22.70 (41.85)     4:04.79 (42.09)     4:46.26 (41.47)     5:28.04 (41.78)
        6:09.97 (41.93)     6:51.96 (41.99)     7:33.49 (41.53)     8:15.16 (41.67)
        8:56.50 (41.34)     9:38.49 (41.99)    10:20.04 (41.55)    11:01.95 (41.91)
       11:43.39 (41.44)    12:24.95 (41.56)    13:06.62 (41.67)    13:48.37 (41.75)
       14:29.63 (41.26)    15:11.19 (41.56)    15:52.12 (40.93)    16:33.44 (41.32)
       17:14.53 (41.09)    17:55.43 (40.90)    18:36.55 (41.12)    19:17.77 (41.22)
       19:58.44 (40.67)    20:38.83 (40.39)    21:20.31 (41.48)    22:00.79 (40.48)
       22:38.54 (37.75)
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 28.98   4/23/2006 Richard Alexander                            
        NATL: ! 26.82    5/4/2008 HUGH WILDER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kelleher, Kieran          60 DCAC                   32.00      30.70    9  
  2 Dragon, Jim               64 GSM                    31.48      32.10    7  
  3 Meade, Tom                61 NIAG                   34.80      33.02    6  
  4 Timmons, Timothy          62 GMUP                   34.90      34.17    5  
  5 Platt, Jay                61 PAFC                   35.50      36.41    4  
  6 French, Randy             64 UNAT                   40.00      42.11    3  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:06.22   4/23/2006 Richard Alexander                          
        NATL: !   59.29    5/4/2008 HUGH WILDER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meade, Tom                61 NIAG                 1:13.30    1:10.56    9  
                  35.16     1:10.56 (35.40)                                        
  2 Platt, Jay                61 PAFC                 1:18.00    1:14.81    7  
                  37.31     1:14.81 (37.50)                                        
  3 Timmons, Timothy          62 GMUP                 1:15.50    1:17.13    6  
                  38.56     1:17.13 (38.57)                                        
  4 Vail, John                60 DCAC                 1:30.00    1:29.42    5  
                  45.91     1:29.42 (43.51)                                        
 -- Holcomb, Bill             62 UNAT                 1:40.00         DQ  
      Non-continuous turning action
                1:27.65           DQ (0.10)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:36.31   4/14/1991 Roger Franks                               
        NATL: ! 2:15.36    5/4/2008 HUGH WILDER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meade, Tom                61 NIAG                 2:45.00    2:36.87    9  
                  37.09     1:17.27 (40.18)     1:58.27 (41.00)     2:36.87 (38.60)
  2 Platt, Jay                61 PAFC                 2:48.00    2:48.45    7  
                  40.43     1:22.90 (42.47)     2:06.44 (43.54)     2:48.45 (42.01)
  3 Timmons, Timothy          62 GMUP                 2:48.00    2:53.54    6  
                  41.44     1:24.70 (43.26)     2:09.61 (44.91)     2:53.54 (43.93)
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 31.63   4/23/2006 Louis Kronfeld                               
        NATL: ! 29.32   5/14/2006 ROBERT STRAND                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dragon, Jim               64 GSM                    32.79      32.81    9  
  2 Frisch, David             60 SQST                   33.00      32.84    7  
  3 Kleitz, Patrick           61 NIAG                   33.50      33.88    6  
  4 Meade, Tom                61 NIAG                   36.50      34.95    5  
  5 Platt, Jay                61 PAFC                   36.90      35.30    4  
  6 Davis Jr., James          62 VMST                   38.50      36.79    3  
  7 Kremzier, James           63 1776                   38.00      38.85    2  
  8 Timmons, Timothy          62 GMUP                   44.00      43.12    1  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:10.69   4/23/2006 Jim Dragon                                 
        NATL: ! 1:05.46   3/26/2006 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frisch, David             60 SQST                 1:13.50    1:14.24    9  
                  35.24     1:14.24 (39.00)                                        
  2 Platt, Jay                61 PAFC                 1:23.00    1:20.44    7  
                  38.03     1:20.44 (42.41)                                        
  3 Davis Jr., James          62 VMST                 1:30.50    1:20.79    6  
                  37.81     1:20.79 (42.98)                                        
  4 Kremzier, James           63 1776                 1:28.00    1:27.83    5  
                  40.94     1:27.83 (46.89)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:45.58   4/21/2002 Raymond Loewe                              
        NATL: ! 2:24.68   5/14/2006 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kleitz, Patrick           61 NIAG                 2:45.60    2:45.73    9  
                  36.91     1:19.25 (42.34)     2:02.42 (43.17)     2:45.73 (43.31)
  2 Platt, Jay                61 PAFC                 3:02.00    3:02.90    7  
                  42.39     1:29.74 (47.35)     2:17.44 (47.70)     3:02.90 (45.46)
  3 Davis Jr., James          62 VMST                 3:20.00    3:12.23    6  
                  41.34     1:29.98 (48.64)     2:22.36 (52.38)     3:12.23 (49.87)
  4 Kremzier, James           63 1776                 3:25.00    3:19.02    5  
                  44.30     1:34.18 (49.88)     2:26.16 (51.98)     3:19.02 (52.86)
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 26.13   4/12/2008 Jim Dragon, GSM-NJ                           
        NATL: ! 24.46   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dragon, Jim               64 GSM                    26.36      26.38    9  
  2 Kelleher, Kieran          60 DCAC                   29.70      26.68    7  
  3 Richelson, Andrew         61 NCMS                   31.80      31.57    6  
  4 Timmons, Timothy          62 GMUP                   35.00      33.65    5  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 1:08.38   4/13/2003 Art Wolfe                                  
        NATL: !   54.92   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kelleher, Kieran          60 DCAC                 1:05.00    1:00.63Z   9  
                  28.23     1:00.63 (32.40)                                        
  2 Richelson, Andrew         61 NCMS                 1:17.50    1:15.68    7  
                  34.28     1:15.68 (41.40)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 2:54.01   4/26/1988 Ted Haartz                                 
        NATL: ! 2:11.69   2/15/2004 ROBERT POILETMAN                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shannon, Toby             60 MARY                 3:57.00    4:11.41    9  
                  45.50   1:46.11 (1:00.61)   2:54.20 (1:08.09)   4:11.41 (1:17.21)
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:04.66   4/13/2008 Jim Dragon, GSM-NJ                         
        NATL: ! 1:00.10    5/4/2008 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kelleher, Kieran          60 DCAC                 1:07.00    1:03.44Z   9  
                  28.59     1:03.44 (34.85)                                        
  2 Frisch, David             60 SQST                 1:06.50    1:06.38    7  
                  31.36     1:06.38 (35.02)                                        
  3 Kremzier, James           63 1776                 1:22.00    1:20.33    6  
                  39.28     1:20.33 (41.05)                                        
  4 Vail, John                60 DCAC                 1:30.00    1:29.23    5  
                  41.40     1:29.23 (47.83)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 27.92   4/23/2006 Jerry Katz                                   
        NATL: ! 23.66   5/17/2002 JEFF FARRELL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davey, Michael            65 ALEX                   30.00      29.82    9  
  2 Robinson, David           65 GERM                   31.00      30.46    7  
  3 Pinchot, Roy              68 UNAT                   38.00      31.61    6  
  4 Pilette, Sterling         67 RMST                   45.00      33.46    5  
  5 Hulings 3rd, Joseph       67 FXCM                   37.00      33.78    4  
  6 Mc Gee Sr, Hugh           66 CUBU                   38.00      35.36    3  
  7 Johnston, David           67 CUBU                   40.70      41.67    2  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 59.92   4/13/2003 David Harrison                               
        NATL: ! 54.43   5/17/2002 JEFF FARRELL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brundage, Warner          66 VMST                 1:03.80    1:04.98    9  
                  31.08     1:04.98 (33.90)                                        
  2 Robinson, David           65 GERM                 1:12.00    1:09.29    7  
                  32.84     1:09.29 (36.45)                                        
  3 Zamon, Frederick          67 CUBU                 1:12.00    1:10.71    6  
                  33.83     1:10.71 (36.88)                                        
  4 Hulings 3rd, Joseph       67 FXCM                 1:18.00    1:18.11    5  
                  36.74     1:18.11 (41.37)                                        
  5 Miller, Grant             65 DCAC                 1:18.00    1:18.77    4  
                  33.57     1:18.77 (45.20)                                        
  6 Pilette, Sterling         67 RMST                 2:10.00    1:20.12    3  
                  36.00     1:20.12 (44.12)                                        
  7 Berghaus, Peter           68 CONN                 1:28.10    1:21.25    2  
                  39.32     1:21.25 (41.93)                                        
  8 Mc Gee Sr, Hugh           66 CUBU                 1:25.00    1:22.51    1  
                  40.27     1:22.51 (42.24)                                        
  9 Pattie, Kenton            69 CUBU                 2:04.00    1:32.08  
                  42.98     1:32.08 (49.10)                                        
 10 Wolfe, Dallas             69 RIPM                 1:39.00    1:32.20  
                  42.68     1:32.20 (49.52)                                        
 11 Sebben, James             68 CUBU                 2:00.00    1:43.58  
                  50.64     1:43.58 (52.94)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 2:09.58   4/13/2003 David Harrison                             
        NATL: ! 2:01.22   5/17/2002 JEFF FARRELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brundage, Warner          66 VMST                 2:16.51    2:23.13    9  
                  32.55     1:07.90 (35.35)     1:45.06 (37.16)     2:23.13 (38.07)
  2 Davey, Michael            65 ALEX                 2:30.00    2:33.48    7  
                  32.62     1:09.63 (37.01)     1:50.98 (41.35)     2:33.48 (42.50)
  3 Robinson, David           65 GERM                 2:46.00    2:39.09    6  
                  34.70     1:15.51 (40.81)     1:58.94 (43.43)     2:39.09 (40.15)
  4 Pinchot, Roy              68 UNAT                 3:20.00    2:44.57    5  
                  36.95     1:17.07 (40.12)     2:00.14 (43.07)     2:44.57 (44.43)
  5 Gaulrapp, Edward          66 VMST                 2:50.00    2:53.15    4  
                  38.89     1:21.90 (43.01)     2:08.96 (47.06)     2:53.15 (44.19)
  6 Hulings 3rd, Joseph       67 FXCM                 3:05.00    2:57.92    3  
                  39.79     1:22.96 (43.17)     2:10.25 (47.29)     2:57.92 (47.67)
  7 Pilette, Sterling         67 RMST                 3:45.00    2:59.43    2  
                  38.47     1:23.65 (45.18)     2:12.70 (49.05)     2:59.43 (46.73)
  8 Berghaus, Peter           68 CONN                 3:06.70    3:02.98    1  
                  41.28     1:27.69 (46.41)     2:16.08 (48.39)     3:02.98 (46.90)
  9 Mc Gee Sr, Hugh           66 CUBU                 3:04.00    3:05.72  
                  30.32     1:17.85 (47.53)     2:06.83 (48.98)     3:05.72 (58.89)
 10 Wolfe, Dallas             69 RIPM                 3:39.00    3:30.17  
                  43.02     1:36.40 (53.38)     2:33.46 (57.06)     3:30.17 (56.71)
 11 Sebben, James             68 CUBU                 5:00.00    3:45.94  
                  54.00     1:51.32 (57.32)     2:49.78 (58.46)     3:45.94 (56.16)
 12 Johnston, David           67 CUBU                      NT    4:08.87  
                  51.90   1:52.37 (1:00.47)   3:00.53 (1:08.16)   4:08.87 (1:08.34)
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 5:53.27   4/13/2003 David Harrison                             
        NATL: ! 5:37.64   5/20/2007 TOM LANDIS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hulings 3rd, Joseph       67 FXCM                 8:15.00    8:11.12    9  
                  41.68     1:26.48 (44.80)     2:16.01 (49.53)     3:07.47 (51.46)
        3:59.20 (51.73)     4:51.28 (52.08)     5:42.60 (51.32)     6:33.17 (50.57)
        7:23.73 (50.56)     8:11.12 (47.39)                                        
  2 Gaulrapp, Edward          66 VMST                 8:15.00    8:49.42    7  
                  45.19     1:38.31 (53.12)     2:32.94 (54.63)     3:28.30 (55.36)
        4:24.14 (55.84)     5:17.96 (53.82)     6:11.76 (53.80)     7:05.30 (53.54)
        7:58.24 (52.94)     8:49.42 (51.18)                                        
  3 Pattie, Kenton            69 CUBU                12:00.00    9:03.71    6  
                  45.40     1:38.45 (53.05)     2:35.61 (57.16)     3:32.21 (56.60)
        4:28.41 (56.20)     5:23.82 (55.41)   7:14.15 (1:50.33)     8:09.15 (55.00)
        9:03.71 (54.56)         9:03.71 ( )                                        
 -- Wolfe, Dallas             69 RIPM                 9:00.00        DNF  
      Did not finish
                  46.00     1:40.97 (54.97)   2:41.13 (1:00.16)   3:41.54 (1:00.41)
        4:40.82 (59.28)   7:35.33 (2:54.51)     8:29.57 (54.24)     9:03.24 (33.67)
 
Men 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 12:26.16    4/4/2004 David Harrison                            
        NATL: ! 11:41.40   5/20/2007 TOM LANDIS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brundage, Warner          66 VMST                13:58.00   13:34.90    9  
                  36.04     1:15.31 (39.27)     1:55.60 (40.29)     2:36.03 (40.43)
        3:16.57 (40.54)     3:57.43 (40.86)     4:38.46 (41.03)     5:19.45 (40.99)
        6:00.37 (40.92)     6:41.41 (41.04)     7:22.40 (40.99)     8:03.42 (41.02)
        8:44.43 (41.01)     9:25.89 (41.46)    10:06.85 (40.96)    10:48.35 (41.50)
       11:30.84 (42.49)    12:12.03 (41.19)    12:54.14 (42.11)    13:34.90 (40.76)
  2 Hulings 3rd, Joseph       67 FXCM                16:55.00   16:30.06    7  
                  42.91     1:29.45 (46.54)     2:19.11 (49.66)     3:08.91 (49.80)
        4:00.39 (51.48)     4:50.69 (50.30)     5:41.55 (50.86)     6:31.87 (50.32)
        7:22.56 (50.69)     8:13.43 (50.87)     9:03.44 (50.01)     9:53.15 (49.71)
       10:43.23 (50.08)    11:32.70 (49.47)    12:22.04 (49.34)    13:12.05 (50.01)
       14:02.09 (50.04)    14:51.87 (49.78)    15:41.08 (49.21)    16:30.06 (48.98)
  3 Gaulrapp, Edward          66 VMST                17:00.00   16:40.87    6  
                  42.35     1:30.73 (48.38)     2:20.53 (49.80)     3:10.97 (50.44)
        4:01.26 (50.29)     4:52.21 (50.95)     5:43.45 (51.24)     6:34.11 (50.66)
        7:25.12 (51.01)     8:16.11 (50.99)     9:06.95 (50.84)     9:57.57 (50.62)
       10:48.43 (50.86)    11:39.84 (51.41)    12:31.08 (51.24)    13:22.16 (51.08)
       14:12.87 (50.71)    15:03.06 (50.19)    15:53.17 (50.11)    16:40.87 (47.70)
 
Men 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 25:12.78   3/29/1998 Paul Kiell                                
        NATL: ! 19:16.25   5/20/2007 TOM LANDIS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pattie, Kenton            69 CUBU                32:00.00   30:08.84    9  
                  44.85     1:37.03 (52.18)     2:32.75 (55.72)     3:27.91 (55.16)
        4:23.55 (55.64)     5:18.97 (55.42)     6:14.37 (55.40)     7:09.76 (55.39)
        8:04.97 (55.21)     9:00.16 (55.19)     9:54.88 (54.72)    10:49.74 (54.86)
       11:44.93 (55.19)    12:39.23 (54.30)    13:34.67 (55.44)    14:29.20 (54.53)
       15:25.18 (55.98)    16:18.97 (53.79)    17:13.71 (54.74)    18:09.35 (55.64)
       19:05.46 (56.11)    20:00.75 (55.29)    20:57.28 (56.53)    21:52.63 (55.35)
       22:48.98 (56.35)    23:43.42 (54.44)    24:38.51 (55.09)    25:33.86 (55.35)
       26:29.34 (55.48)    27:25.77 (56.43)    28:20.34 (54.57)    29:15.25 (54.91)
       30:08.84 (53.59)
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 33.48   4/21/2002 Marshall Greer                               
        NATL: ! 29.48    5/4/2008 VINUS VAN BAALEN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Grant             65 DCAC                   39.43      38.92    9  
  2 Pilette, Sterling         67 RMST                 1:00.00      46.10    7  
  3 Hulings 3rd, Joseph       67 FXCM                   46.00      46.43    6  
  4 Pattie, Kenton            69 CUBU                 1:02.00      46.66    5  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:13.00    5/1/1994 Roger Franks                               
        NATL: ! 1:05.03   4/18/2004 JOHN SMITH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robinson, David           65 GERM                 1:37.00    1:25.53    9  
                1:25.07      1:25.53 (0.46)                                        
  2 Davey, Michael            65 ALEX                 1:30.00    1:28.07    7  
                  42.31     1:28.07 (45.76)                                        
  3 Miller, Grant             65 DCAC                 1:32.00    1:30.87    6  
                  44.86     1:30.87 (46.01)                                        
  4 Berghaus, Peter           68 CONN                 1:36.30    1:35.97    5  
                  47.63     1:35.97 (48.34)                                        
  5 Hulings 3rd, Joseph       67 FXCM                 1:42.00    1:36.38    4  
                  47.56     1:36.38 (48.82)                                        
  6 Mc Gee Sr, Hugh           66 CUBU                 1:32.00    1:37.18    3  
                  47.75     1:37.18 (49.43)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:48.82   4/15/2007 Michael Laux                               
        NATL: ! 2:25.65   5/20/2007 RICHARD TODD                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berghaus, Peter           68 CONN                 3:27.70    3:23.91    9  
                  49.90     1:39.26 (49.36)     2:33.67 (54.41)     3:23.91 (50.24)
  2 Hulings 3rd, Joseph       67 FXCM                 3:35.00    3:37.61    7  
                  51.58     1:46.08 (54.50)     2:41.74 (55.66)     3:37.61 (55.87)
  3 Pattie, Kenton            69 CUBU                 4:16.37    3:47.93    6  
                  51.62     1:49.01 (57.39)     2:48.46 (59.45)     3:47.93 (59.47)
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 32.59   4/13/2008 Louis Kronfeld, NEM-NE                       
        NATL: ! 31.76    5/4/2008 LOUIS KRONFELD                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaulrapp, Edward          66 VMST                   40.00      40.24    9  
  2 Durham, Richard           68 GERM                   43.00      45.82    7  
  3 Wolfe, Dallas             69 RIPM                   51.00      48.52    6  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:14.03   4/12/2008 Louis Kronfeld, NEM-NE                     
        NATL: ! 1:10.58   5/20/2007 RICHARD TODD                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brundage, Warner          66 VMST                 1:18.81    1:19.60    9  
                  36.72     1:19.60 (42.88)                                        
  2 Gaulrapp, Edward          66 VMST                 1:35.00    1:27.97    7  
                  42.09     1:27.97 (45.88)                                        
  3 Berghaus, Peter           68 CONN                 1:34.43    1:32.88    6  
                  43.69     1:32.88 (49.19)                                        
  4 Robinson, David           65 GERM                 1:43.00    1:36.58    5  
                  44.53     1:36.58 (52.05)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:59.44   4/15/2007 Raymond Loewe                              
        NATL: ! 2:36.30   5/20/2007 RICHARD TODD                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chadsey, William          66 UNAT                 3:06.70    3:07.09    9  
                  42.61     1:29.97 (47.36)     2:18.36 (48.39)     3:07.09 (48.73)
  2 Gaulrapp, Edward          66 VMST                 3:10.00    3:19.69    7  
                  45.14     1:36.62 (51.48)     2:29.45 (52.83)     3:19.69 (50.24)
  3 Berghaus, Peter           68 CONN                 3:23.11    3:27.08    6  
                  46.82     1:38.14 (51.32)     2:32.53 (54.39)     3:27.08 (54.55)
  4 Robinson, David           65 GERM                 3:52.00    3:37.93    5  
                  48.90     1:45.35 (56.45)     2:43.57 (58.22)     3:37.93 (54.36)
  5 Durham, Richard           68 GERM                 3:40.00    3:51.51    4  
                  52.81     1:51.23 (58.42)   2:51.63 (1:00.40)     3:51.51 (59.88)
 -- Brundage, Warner          66 VMST                 2:54.41        DNF  
      Did not finish
                  38.58     1:25.49 (46.91)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 30.72   4/12/2008 Harry Sober, VMST-VA                         
        NATL: ! 27.36   5/20/2007 CAPPY SHEELEY                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rolston, Howard           68 UNAT                   34.50      34.79    9  
  2 Davey, Michael            65 ALEX                   36.00      36.22    7  
  3 Gaulrapp, Edward          66 VMST                   38.00      37.27    6  
  4 Pinchot, Roy              68 UNAT                   50.00      39.56    5  
  5 Pilette, Sterling         67 RMST                 1:25.00      42.80    4  
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 1:14.48    5/9/1993 Joseph Kurtzman                            
        NATL: ! 1:04.48   2/10/2001 DAVID COSTILL                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaulrapp, Edward          66 VMST                 1:30.00    1:33.25    9  
                  41.53     1:33.25 (51.72)                                        
  2 Zamon, Frederick          67 CUBU                 1:35.00    1:40.22    7  
                  44.79     1:40.22 (55.43)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 2:52.98    5/9/1993 Joseph Kurtzman                            
        NATL: ! 2:30.02   2/12/2006 RICHARD KITCHELL                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaulrapp, Edward          66 VMST                 4:00.00    3:37.35    9  
                  46.86     1:43.38 (56.52)     2:43.35 (59.97)     3:37.35 (54.00)
  2 Zamon, Frederick          67 CUBU                 4:00.00    4:07.31    7  
                  50.64   1:50.97 (1:00.33)   3:00.30 (1:09.33)   4:07.31 (1:07.01)
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:12.41   4/13/2008 Harry Sober, VMST-VA                       
        NATL: ! 1:03.54   5/17/2002 JEFF FARRELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zamon, Frederick          67 CUBU                 1:30.00    1:27.07    9  
                  38.88     1:27.07 (48.19)                                        
  2 Berghaus, Peter           68 CONN                 1:28.12    1:27.28    7  
                  42.92     1:27.28 (44.36)                                        
  3 Pinchot, Roy              68 UNAT                 1:40.00    1:27.42    6  
                  41.38     1:27.42 (46.04)                                        
  4 Hulings 3rd, Joseph       67 FXCM                 1:40.00    1:34.67    5  
                  44.18     1:34.67 (50.49)                                        
  5 Wolfe, Dallas             69 RIPM                 1:40.00    1:48.84    4  
                  53.54     1:48.84 (55.30)                                        
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:38.89   4/15/2007 Michael Laux                               
        NATL: ! 2:24.24   5/17/2002 JEFF FARRELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brundage, Warner          66 VMST                 2:37.97    2:40.95    9  
                  33.39     1:17.34 (43.95)     2:02.23 (44.89)     2:40.95 (38.72)
  2 Robinson, David           65 GERM                 3:07.00    2:59.06    7  
                  35.15     1:23.23 (48.08)     2:17.33 (54.10)     2:59.06 (41.73)
  3 Gaulrapp, Edward          66 VMST                 3:30.00    3:13.58    6  
                  43.48     1:37.45 (53.97)     2:28.69 (51.24)     3:13.58 (44.89)
  4 Berghaus, Peter           68 CONN                 3:22.19    3:19.79    5  
                  46.79     1:38.13 (51.34)     2:31.94 (53.81)     3:19.79 (47.85)
  5 Zamon, Frederick          67 CUBU                 3:35.00    3:27.57    4  
                  41.90     1:35.95 (54.05)   2:40.38 (1:04.43)     3:27.57 (47.19)
  6 Hulings 3rd, Joseph       67 FXCM                 3:45.00    3:37.93    3  
                  47.53     1:44.85 (57.32)   2:52.74 (1:07.89)     3:37.93 (45.19)
 
Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 5:56.71   4/13/2008 Art Wolfe, VMST-VA                         
        NATL: ! 5:19.23   5/20/2007 TOM LANDIS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaulrapp, Edward          66 VMST                 7:15.00    7:04.23    9  
                  47.15     1:43.21 (56.06)     2:41.68 (58.47)     3:39.15 (57.47)
        4:35.20 (56.05)     5:30.30 (55.10)     6:19.10 (48.80)     7:04.23 (45.13)
  2 Zamon, Frederick          67 CUBU                 8:00.00    7:49.84    7  
                  45.91     1:42.37 (56.46)   2:45.98 (1:03.61)   3:49.99 (1:04.01)
      4:59.85 (1:09.86)   6:06.35 (1:06.50)     7:00.16 (53.81)     7:49.84 (49.68)
 -- Hulings 3rd, Joseph       67 FXCM                 7:50.00         DQ  
                  52.95   1:53.38 (1:00.43)     2:50.33 (56.95)     3:44.49 (54.16)
      4:51.19 (1:06.70)   5:56.75 (1:05.56)     6:41.73 (44.98)          DQ (46.46)
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 28.09    4/4/2004 Walter Lincoln                               
        NATL: ! 24.13    5/4/2008 JEFF FARRELL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Katz, Jerry               70 GSM                    29.06      28.48    9  
  2 Nobbe, Nick               70 RMST                   35.00      32.98    7  
  3 Cheadle, Richard          71 VMST                   41.50      44.17    6  
  4 James, Ulysses            73 FBST                      NT      50.60    5  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:03.73    4/4/2004 Walter Lincoln                             
        NATL: !   56.05    5/4/2008 JEFF FARRELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Katz, Jerry               70 GSM                  1:09.97    1:08.32    9  
                  31.83     1:08.32 (36.49)                                        
  2 Dunham, Larry             70 NEM                  1:17.20    1:11.34    7  
                  33.80     1:11.34 (37.54)                                        
  3 Nobbe, Nick               70 RMST                 1:20.00    1:18.40    6  
                  38.03     1:18.40 (40.37)                                        
  4 Cheadle, Richard          71 VMST                 1:38.00    1:38.93    5  
                  48.30     1:38.93 (50.63)                                        
  5 James, Ulysses            73 FBST                      NT    2:15.62    4  
                1:00.69   2:15.62 (1:14.93)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 2:17.89   4/13/2008 David Harrison, 1776-DV                    
        NATL: ! 2:09.57   5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Katz, Jerry               70 GSM                       NT    2:37.51    9  
                  36.90     1:16.76 (39.86)     1:58.14 (41.38)     2:37.51 (39.37)
  2 Dunham, Larry             70 NEM                  2:44.50    2:39.28    7  
                  35.72     1:15.26 (39.54)     1:58.64 (43.38)     2:39.28 (40.64)
  3 Nobbe, Nick               70 RMST                 2:52.00    2:54.99    6  
                  40.5325.:74001 (45.21001)  2:10.63 (44.88999)     2:54.99 (44.36)
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 6:15.86   4/12/2008 David Harrison, 1776-DV                    
        NATL: ! 5:51.37   5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dunham, Larry             70 NEM                  7:35.50    7:40.19    9  
                  40.06     1:24.84 (44.78)     2:11.28 (46.44)     2:58.19 (46.91)
        3:45.77 (47.58)     4:33.97 (48.20)     5:20.41 (46.44)     6:07.22 (46.81)
        6:53.39 (46.17)     7:40.19 (46.80)                                        
  2 Nobbe, Nick               70 RMST                 7:52.00    7:48.74    7  
                  41.79     1:29.01 (47.22)     2:17.34 (48.33)     3:05.48 (48.14)
        3:53.29 (47.81)     4:41.12 (47.83)     5:28.93 (47.81)     6:16.55 (47.62)
        7:03.64 (47.09)     7:48.74 (45.10)                                        
  3 Marando, Vincent          70 MARY                 9:10.00    9:15.72    6  
                  50.93     1:46.59 (55.66)     2:43.65 (57.06)     3:40.55 (56.90)
        4:37.39 (56.84)     5:35.50 (58.11)     6:31.24 (55.74)     7:27.14 (55.90)
        8:22.83 (55.69)     9:15.72 (52.89)                                        
  4 Gerson, Gordon            72 RMST                10:06.00    9:54.73    5  
                  51.53     1:51.39 (59.86)   2:53.01 (1:01.62)   3:54.27 (1:01.26)
        4:53.70 (59.43)   5:53.84 (1:00.14)     6:53.80 (59.96)   7:54.86 (1:01.06)
      8:55.68 (1:00.82)     9:54.73 (59.05)                                        
 
Men 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 12:50.23   4/11/2008 David Harrison, 1776-DV                   
        NATL: ! 12:19.05   5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dunham, Larry             70 NEM                 15:59.00   15:28.43    9  
                  40.18     1:23.92 (43.74)     2:08.95 (45.03)     2:55.14 (46.19)
        3:41.38 (46.24)     4:28.29 (46.91)     5:15.13 (46.84)     6:01.50 (46.37)
        6:47.52 (46.02)     7:34.39 (46.87)     8:21.38 (46.99)     9:09.18 (47.80)
        9:57.45 (48.27)    10:45.57 (48.12)    11:32.96 (47.39)    12:19.92 (46.96)
       13:08.26 (48.34)    13:55.69 (47.43)    14:42.78 (47.09)    15:28.43 (45.65)
  2 Gerson, Gordon            72 RMST                19:58.00   19:30.45    7  
                  50.29     1:47.82 (57.53)     2:46.90 (59.08)     3:46.10 (59.20)
      5:43.62 (1:57.52)     6:43.35 (59.73)                             8:43.07 ( )
                                9:42.46 ( )    10:41.75 (59.29)    11:40.36 (58.61)
       12:39.87 (59.51)    13:39.14 (59.27)    14:38.63 (59.49)    15:37.71 (59.08)
       16:36.44 (58.73)    17:35.06 (58.62)    18:33.15 (58.09)    19:30.45 (57.30)
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 35.62   4/21/2002 William VanPelt                              
        NATL: ! 30.25   4/25/2004 YOSHI OYAKAWA                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harries, Keith            70 MARY                   36.00      36.77    9  
  2 Marando, Vincent          70 MARY                   48.00      48.36    7  
  3 Cheadle, Richard          71 VMST                   53.00      53.12    6  
  4 Gerson, Gordon            72 RMST                   57.80      55.65    5  
 
Men 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:40.19    5/2/1999 Roger Franks                               
        NATL: ! 2:28.11   5/18/2003 BURWELL JONES                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirwan, William           71 MARY                 3:10.00    3:02.74    9  
                  43.19     1:30.11 (46.92)     2:18.06 (47.95)     3:02.74 (44.68)
  2 Marando, Vincent          70 MARY                 3:40.00    3:37.32    7  
                  51.82   2:43.90 (1:52.08)     3:37.37 (53.47)         3:37.32 ( )
  3 Wilmore, Chuck            74 VMST                 4:00.00    3:50.35    6  
                  52.98     1:52.63 (59.65)   2:52.89 (1:00.26)     3:50.35 (57.46)
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 37.20   4/22/2001 Charles Urstadt                              
        NATL: ! 33.19   4/22/2001 JOHN KORTHEUER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Katz, Jerry               70 GSM                    39.25      38.67    9  
  2 Cheadle, Richard          71 VMST                   54.80      57.35    7  
  3 Gerson, Gordon            72 RMST                 1:03.00      57.91    6  
  4 James, Ulysses            73 FBST                      NT      59.70    5  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:27.61    4/4/2004 Walter Lincoln                             
        NATL: ! 1:15.24   4/22/2001 JOHN KORTHEUER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- James, Ulysses            73 FBST                      NT         DQ  
      One hand touch
                1:03.52        DQ (1:19.11)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 3:22.84    5/1/1994 Norman Garsoe                              
        NATL: ! 2:52.92    4/2/2006 BELA SANDOR                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilmore, Chuck            74 VMST                 4:20.00    4:10.85    9  
                  56.07   2:03.24 (1:07.17)   3:09.44 (1:06.20)   4:10.85 (1:01.41)
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 34.85    4/4/2004 Walter Lincoln                               
        NATL: ! 29.17   3/30/2008 DAVID COSTILL                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Katz, Jerry               70 GSM                       NT      33.86Z   9  
  2 Dunham, Larry             70 NEM                    38.50      35.74    7  
  3 Klioze, Earl              71 VMST                   45.00      59.75    6  
 
Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 1:23.28    5/9/1993 Birch Davidson                             
        NATL: ! 1:08.12    2/9/2008 DAVID COSTILL                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Katz, Jerry               70 GSM                  1:41.30    1:33.63    9  
                  43.43     1:33.63 (50.20)                                        
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:16.22    4/4/2004 Walter Lincoln                             
        NATL: ! 1:06.94    5/4/2008 JEFF FARRELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Katz, Jerry               70 GSM                  1:27.87    1:25.11    9  
                  41.42     1:25.11 (43.69)                                        
 -- Klioze, Earl              71 VMST                 2:25.00         DQ  
      Alternating Kick - breast
                1:00.52        DQ (1:06.54)                                        
 
Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:51.62   4/20/1997 Roger Franks                               
        NATL: ! 2:29.92   2/23/2008 DAVE COSTILL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klioze, Earl              71 VMST                 4:45.00    4:55.83    9  
                1:04.24   2:30.79 (1:26.55)   3:53.81 (1:23.02)   4:55.83 (1:02.02)
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 31.49   4/12/1992 Harry Class                                  
        NATL: ! 26.94   4/30/2000 FRANK PIEMME                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manheim, Frank            78 RMST                   34.50      33.20    9  
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 2:29.79   4/21/2002 Roger Franks                               
        NATL: ! 2:21.40    7/2/2007 GRAHAM JOHNSTON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manheim, Frank            78 RMST                 3:15.00    3:10.48    9  
                  43.78     1:33.16 (49.38)     2:23.45 (50.29)     3:10.48 (47.03)
  2 Brown, Lou                76 CUBU                 3:40.00    3:32.68    7  
                  49.74     1:45.00 (55.26)     2:39.98 (54.98)     3:32.68 (52.70)
 
Men 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 6:43.59   4/21/2002 Roger Franks                               
        NATL: ! 6:21.35    7/2/2007 GRAHAM JOHNSTON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Lou                76 CUBU                 9:50.00    9:26.37    9  
                  50.41     1:46.66 (56.25)     2:44.55 (57.89)   4:41.26 (1:56.71)
        5:40.80 (59.54)     6:39.47 (58.67)     7:37.77 (58.30)     8:33.53 (55.76)
        9:26.37 (52.84)         9:26.37 ( )                                        
 
Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 37.02   4/21/2002 Roger Franks                                 
        NATL: ! 33.03   5/18/2008 BURWELL JONES                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Manheim, Frank            78 RMST                   43.00         DQ  
      Non-continuous turning action
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:17.17   4/21/2002 Roger Franks                               
        NATL: ! 1:13.31   5/18/2008 CLARKE MITCHELL                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manheim, Frank            78 RMST                 1:38.00    1:31.89    9  
                  44.62     1:31.89 (47.27)                                        
 
Men 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:54.61   4/13/2003 Roger Franks                               
        NATL: ! 2:39.90   5/18/2008 BURWELL JONES                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manheim, Frank            78 RMST                 3:38.00    3:29.20    9  
                  47.63     1:41.84 (54.21)     2:37.94 (56.10)     3:29.20 (51.26)
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 42.37    5/9/1993 Roger Chamberlain                            
        NATL: ! 35.64   4/30/2006 JOHN KORTHEUER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manheim, Frank            78 RMST                   48.00      47.98    9  
  2 Lyons Jr, Thomas          75 VMST                   48.50      48.91    7  
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:38.31   4/24/2005 Kenneth Flynn                              
        NATL: ! 1:22.64   4/30/2006 JOHN KORTHEUER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lyons Jr, Thomas          75 VMST                 1:55.00    1:56.17    9  
                  52.57   1:56.17 (1:03.60)                                        
 
Men 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 3:40.55   4/12/1992 Murray Eager                               
        NATL: ! 3:07.20    4/1/2007 RON JOHNSON                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lyons Jr, Thomas          75 VMST                 4:05.00    4:27.31    9  
                  57.46   2:04.06 (1:06.60)   3:14.07 (1:10.01)   4:27.31 (1:13.24)
 
Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 32.97   4/20/1997 Robert Knapp                                 
        NATL: ! 29.25   4/10/2005 FRANK PIEMME                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Briesemeister, Richard    83 VMST                   45.74      45.42    9  
 
Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:20.12   4/20/1997 Robert Knapp                               
        NATL: ! 1:07.17   2/12/2005 FRANK PIEMME                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Briesemeister, Richard    83 VMST                 1:43.64    1:40.50    9  
                  46.02     1:40.50 (54.48)                                        
 
Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 3:10.55   4/20/1997 Robert Knapp                               
        NATL: ! 2:38.33   4/24/2005 FRANK PIEMME                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Briesemeister, Richard    83 VMST                 4:03.05    4:07.81    9  
                  52.24   1:53.81 (1:01.57)     2:47.62 (53.81)   4:07.81 (1:20.19)
 
Men 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 8:04.31   4/15/2007 Roger Franks                               
        NATL: ! 7:17.43   4/24/2005 FRANK PIEMME                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Franks, Roger             82 1776                 9:00.00    8:50.56    9  
                  44.60     1:32.99 (48.39)     2:25.87 (52.88)   4:17.58 (1:51.71)
        5:12.58 (55.00)     6:09.11 (56.53)     7:04.49 (55.38)     7:58.14 (53.65)
        8:50.56 (52.42)         8:50.56 ( )                                        
 
Men 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 3:06.36   4/15/2007 Roger Franks                               
        NATL: ! 3:06.36   4/15/2007 ROGER FRANKS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Franks, Roger             82 1776                 3:25.00    3:31.47    9  
                  48.51     1:42.41 (53.90)   3:31.38 (1:48.97)      3:31.47 (0.09)
 
Men 95-99 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: ! 51.31   1/10/1999 GUS LANGNER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolff, John               96 GMUP                      NT    1:18.06    9  
 
Men 95-99 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: ! 2:04.54   1/10/1999 GUS LANGNER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolff, John               96 GMUP                      NT    3:51.99    9  
                1:25.48   3:51.99 (2:26.51)                                        
 
Women 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:41.60        2006 Terrapin Masters                           
        NATL: ! 1:36.25   5/18/2003 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NEILSEN, H DEFELICE, A FROGLEY, A TERRY   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CURL-BURKE SWIM CLUB  'A'                         1:55.80    1:47.36   18  
     1) Tracy, Meghan W23               2) Sundberg, Alison W24           
     3) Norris, Erika W24               4) Wessel, Alexandra W19          
                  26.15       56.01 (29.86)     1:21.74 (25.73)     1:47.36 (25.62)
  2 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'B'                     1:58.58    1:57.26   14  
     1) Fry, Jessica W29                2) Moyer, Michelle W46            
     3) Hsin, Heart W24                 4) Brightwell, Kim W49            
                  28.34                             1:29.69 ( )     1:57.26 (27.57)
  3 CURL-BURKE SWIM CLUB  'B'                         2:04.90    2:43.62   12  
     1) Avgerinos, Katherine W24        2) Watson, Katie W22              
     3) Young-Hyman, Chloe W24          4) Hart, Regina W48               
                1:02.22     1:44.04 (41.82)     2:14.71 (30.67)     2:43.62 (28.91)
 
Women 18+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 3:52.24        1993 Colonials 1776                             
        NATL: ! 3:40.02   4/16/2000 EMPIRE STATE                               
                         G CORNELIUS, E FRYKBERG, M DRUECKHAMMER, E PETERS 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CURL-BURKE SWIM CLUB  'A'                         4:08.10    4:00.96   18  
     1) Tracy, Meghan W23               2) Sundberg, Alison W24           
     3) Young-Hyman, Chloe W24          4) Norris, Erika W24              
                  28.32       59.71 (59.71)     1:28.29 (28.58)     1:58.40 (58.69)
        2:28.86 (30.46)   3:02.74 (1:04.34)     3:30.71 (27.97)     4:00.96 (58.22)
 
Women 18+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 8:10.58    4/4/2004 Terrapin Masters                           
        NATL: ! 8:07.90   4/17/1994 U OF SAN FRAN                              
                         P FRANKLIN, C HINSHAW, J HAUER, K WELCH           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CURL-BURKE SWIM CLUB  'A'                         9:12.00    9:05.22   18  
     1) Norris, Erika W24               2) Sundberg, Alison W24           
     3) Tracy, Meghan W23               4) Wessel, Alexandra W19          
                  30.00   1:02.33 (1:02.33)   1:34.97 (1:34.97)   2:07.23 (2:07.23)
        2:38.35 (31.12)   3:14.12 (1:06.89)   3:50.72 (1:43.49)   4:25.68 (2:18.45)
        5:01.39 (35.71)   5:41.36 (1:15.68)   6:21.36 (1:55.68)   7:00.49 (2:34.81)
        7:29.57 (29.08)   8:01.24 (1:00.75)   8:33.07 (1:32.58)   9:05.22 (2:04.73)
  2 CURL-BURKE SWIM CLUB  'B'                              NT   10:11.62   14  
     1) Cowden, Alyssa W32              2) Watson, Katie W22              
     3) Young-Hyman, Chloe W24          4) Avgerinos, Katherine W24       
                  33.81   1:11.03 (1:11.03)   1:49.58 (1:49.58)   2:26.95 (2:26.95)
        3:03.14 (36.19)   3:44.31 (1:17.36)   4:27.51 (2:00.56)   5:10.34 (2:43.39)
        5:44.55 (34.21)   6:24.53 (1:14.19)   7:04.95 (1:54.61)   7:44.48 (2:34.14)
        8:19.25 (34.77)   8:56.91 (1:12.43)   9:34.56 (1:50.08)  10:11.62 (2:27.14)
 
Women 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:52.97   4/23/2005 Terrapin Masters                           
        NATL: ! 1:49.10   5/20/2001 SIERRA NEVADA                              
                         SARA SCHWEITZER, SHARON WEISS, LIMIN LIU, MAY OOI 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CURL-BURKE SWIM CLUB  'A'                         2:00.80    2:06.73   18  
     1) Sundberg, Alison W24            2) Young-Hyman, Chloe W24         
     3) Norris, Erika W24               4) Tracy, Meghan W23              
                  30.60     1:07.66 (37.06)     1:39.14 (31.48)     2:06.73 (27.59)
 
Women 18+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 4:03.73    4/4/2004 Terrapin Masters                           
        NATL: ! 4:03.73    4/4/2004 TERRAPIN                                   
                         J TEERLINK, J MARTIN, K BOWMAN, M STAKEM          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CURL-BURKE SWIM CLUB  'A'                         4:22.90    4:25.72   18  
     1) Sundberg, Alison W24            2) Norris, Erika W24              
     3) Wessel, Alexandra W19           4) Tracy, Meghan W23              
                  32.35   1:06.67 (1:06.67)     1:45.37 (38.70)   2:29.06 (1:22.39)
        2:57.35 (28.29)   3:29.59 (1:00.53)     3:56.93 (27.34)     4:25.72 (56.13)
  2 CURL-BURKE SWIM CLUB  'B'                         5:09.90    5:30.88   14  
     1) Watson, Katie W22               2) Hart, Regina W48               
     3) Young-Hyman, Chloe W24          4) Avgerinos, Katherine W24       
                  41.54   1:25.19 (1:25.19)     2:16.51 (51.32)   3:11.66 (1:46.47)
        3:46.25 (34.59)   4:25.50 (1:13.84)     4:56.01 (30.51)   5:30.88 (1:05.38)
 
Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:40.89        2007 Curl-Burke                                 
        NATL: ! 1:37.40    5/7/1989 LONE STAR                                  
                         L JACKSON, B HEUER, L MORRISON-CASEY, A PLESS     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CURL-BURKE SWIM CLUB  'C'                         1:46.90    1:44.18   18  
     1) Tuomey, Liz W31                 2) Cowden, Alyssa W32             
     3) Adams, Anne-Marie W32           4) Peterson, Stacy W27            
                  26.14       53.26 (27.12)     1:19.80 (26.54)     1:44.18 (24.38)
  2 1776  'A'                                         1:52.25    1:50.11   14  
     1) Swanson, Vibeke W47             2) Hug, Laurie W43                
     3) Plummer, Stephanie W26          4) Kagy-Schwartz, Michelle W33    
                  27.61       55.78 (28.17)     1:23.75 (27.97)     1:50.11 (26.36)
  3 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                        NT    2:00.62   12  
     1) Blakney, Robin W27              2) Meehan, Alison W37             
     3) Krongaard, Kim W43              4) Jaeger, Debbie W46             
                  32.39     1:02.36 (29.97)     1:31.82 (29.46)     2:00.62 (28.80)
  4 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'                    2:12.50    2:07.79   10  
     1) Bier, Susan W45                 2) Yu, Melanie W27                
     3) Toner, Karlin W47               4) Schanzer, Rosalyn W66          
                  28.72       57.04 (28.32)     1:28.63 (31.59)     2:07.79 (39.16)
 
Women 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 3:49.35        1993 Maryland                                   
        NATL: ! 3:37.75   4/14/1991 WALNUT CREEK                               
                         C LEWIS, P ROEMER, W INGRAHM, S SHAND             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'B'                     3:48.48    3:46.36Z  18  
     1) Hamilton, Allyson W27           2) Brielmaier, Jen W26            
     3) Coleman, Jillian W28            4) O'Reilly, Jennifer W29         
                  27.97       57.60 (57.60)     1:24.56 (26.96)     1:54.81 (57.21)
        2:22.56 (27.75)     2:53.04 (58.23)     3:19.08 (26.04)     3:46.36 (53.32)
  2 CURL-BURKE SWIM CLUB  'B'                         3:52.00    3:48.65Z  14  
     1) Cowden, Alyssa W32              2) Adams, Anne-Marie W32          
     3) Peterson, Stacy W27             4) Tuomey, Liz W31                
                  28.99   1:00.53 (1:00.53)     1:29.34 (28.81)     1:59.86 (59.33)
        2:25.61 (25.75)     2:54.29 (54.43)     3:20.13 (25.84)     3:48.65 (54.36)
  3 1776  'A'                                         3:52.53    4:02.78   12  
     1) Swanson, Vibeke W47             2) Kagy-Schwartz, Michelle W33    
     3) Hug, Laurie W43                 4) Plummer, Stephanie W26         
                  29.09       59.68 (59.68)     1:16.14 (16.46)     1:57.24 (57.56)
        2:26.49 (29.25)   2:59.26 (1:02.02)     3:29.23 (29.97)   4:02.78 (1:03.52)
  4 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'                    4:13.00    4:14.35   10  
     1) Clifford-Dicks, Barbara W42     2) Ward, Cheryl W43               
     3) Yu, Melanie W27                 4) Terry, Lauren W42              
                  29.64   1:02.32 (1:02.32)     1:31.12 (28.80)   2:02.43 (1:00.11)
        2:32.76 (30.33)   3:06.80 (1:04.37)     3:40.23 (33.43)   4:14.35 (1:07.55)
  5 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                        NT    4:37.91    8  
     1) Moore, Alison W38               2) Czapracki, Allison W25         
     3) Blakney, Robin W27              4) Meehan, Alison W37             
                  31.39   1:04.75 (1:04.75)     1:40.62 (35.87)   2:19.61 (1:14.86)
        2:53.88 (34.27)   3:31.32 (1:11.71)     4:02.54 (31.22)   4:37.91 (1:06.59)
 
Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:50.68   4/15/2007 Curl-Burke Swim Club                       
        NATL: ! 1:47.70   5/16/1999 SLUG                                       
                         M EDWARDS, J HARLOW, H KISSEL, D GRANER-GALLAS    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'                    1:58.00    1:53.54   18  
     1) Clifford-Dicks, Barbara W42     2) Martin, Petra W30              
     3) Livingston, Leslie W47          4) Ward, Cheryl W43               
                  31.49     1:01.23 (29.74)     1:28.00 (26.77)     1:53.54 (25.54)
  2 CURL-BURKE SWIM CLUB  'B'                         1:58.00    1:59.68   14  
     1) Cowden, Alyssa W32              2) Peterson, Stacy W27            
     3) Adams, Anne-Marie W32           4) Tuomey, Liz W31                
                  31.71     1:04.07 (32.36)     1:32.89 (28.82)     1:59.68 (26.79)
  3 1776  'A'                                         2:06.02    2:12.97   12  
     1) Plummer, Stephanie W26          2) Hug, Laurie W43                
     3) Swanson, Vibeke W47             4) Burkart, Dana W37              
                  35.59     1:12.56 (36.97)     1:43.39 (30.83)     2:12.97 (29.58)
  4 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'                     2:29.29    2:28.98   10  
     1) Sealey, Gina W41                2) Sealey, Tammy W47              
     3) Fry, Jessica W29                4) Katsaros, Sheryl W39           
                  39.88     1:26.31 (46.43)     1:58.00 (31.69)     2:28.98 (30.98)
 
Women 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 4:09.62        2007 Curl-Burke                                 
        NATL: ! 4:02.73   3/30/2008 SMU MASTERS                                
                         L OBERSTAR-BROWN, K MCCLELLAND, L HOLT, M CHOW    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'                     4:22.22    4:13.73   18  
     1) Hamilton, Allyson W27           2) Brielmaier, Jen W26            
     3) Coleman, Jillian W28            4) O'Reilly, Jennifer W29         
                  33.05   1:08.07 (1:08.07)     1:40.63 (32.56)   2:17.76 (1:09.69)
        2:46.81 (29.05)   3:20.89 (1:03.13)     3:46.49 (25.60)     4:13.73 (52.84)
  2 CURL-BURKE SWIM CLUB  'C'                         4:18.90    4:20.77   14  
     1) Peterson, Stacy W27             2) Cowden, Alyssa W32             
     3) Adams, Anne-Marie W32           4) Tuomey, Liz W31                
                  30.84   1:02.14 (1:02.14)     1:38.87 (36.73)   2:19.20 (1:17.06)
        2:48.95 (29.75)   3:22.03 (1:02.83)     3:49.07 (27.04)     4:20.77 (58.74)
  3 1776  'A'                                         4:40.40    4:49.89   12  
     1) Burkart, Dana W37               2) Swanson, Vibeke W47            
     3) Hug, Laurie W43                 4) Kagy-Schwartz, Michelle W33    
                  36.05   1:14.70 (1:14.70)     1:54.06 (39.36)   2:36.61 (1:21.91)
        3:08.99 (32.38)   3:47.31 (1:10.70)     4:17.33 (30.02)   4:49.89 (1:02.58)
 
Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:46.45        2001 Metro                                      
        NATL: ! 1:36.90   5/18/2003 ROCKY MTN                                  
                         A PETTIS SCOTT, K GARNIER, S VON DER LIPPE, C SAPP
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'B'                    1:50.00    1:50.44   18  
     1) Livingston, Leslie W47          2) Ward, Cheryl W43               
     3) Clifford-Dicks, Barbara W42     4) Hinman, Melissa W35            
                  26.96       53.23 (26.27)     1:21.35 (28.12)     1:50.44 (29.09)
  2 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'                     2:08.08    2:06.48   14  
     1) Katsaros, Sheryl W39            2) Sealey, Gina W41               
     3) Sealey, Tammy W47               4) Calkins, Sonja W36             
                  31.06     1:04.32 (33.26)     1:39.29 (34.97)     2:06.48 (27.19)
 
Women 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 3:55.51        2000 Colonials 1776                             
        NATL: ! 3:41.37   4/15/2007 TEAM ILL MSTRS                             
                         K PIPES-NEILSEN, J RIDGE, N DAY, S SULLIVAN       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'                     4:12.12    4:08.18   18  
     1) Lueker, Mary W44                2) Brightwell, Kim W49            
     3) Moyer, Michelle W46             4) Calkins, Sonja W36             
                  29.36   1:00.78 (1:00.78)     1:31.72 (30.94)   2:03.81 (1:03.03)
        2:35.92 (32.11)   3:10.08 (1:06.27)     3:37.86 (27.78)     4:08.18 (58.10)
 
Women 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:58.26        2000 Colonials 1776                             
        NATL: ! 1:48.55   5/14/2006 COLORADO                                   
                         S HART, S VON DER LIPPE, E CAMPBELL, K GARNIER    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                        NT    2:22.40   18  
     1) Moore, Alison W38               2) Meehan, Alison W37             
     3) Hokenson, Christina W40         4) Braaten, Kitten W53            
                  39.48     1:15.54 (36.06)     1:48.90 (33.36)     2:22.40 (33.50)
 
Women 35+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 4:15.70        2000 Colonials 1776                             
        NATL: ! 4:07.99   4/27/2003 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NIELSEN, C KRATTLI, J COOVER, B KNIGHT    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'                    4:35.00    4:29.64   18  
     1) Clifford-Dicks, Barbara W42     2) Toner, Karlin W47              
     3) Livingston, Leslie W47          4) Ward, Cheryl W43               
                  32.42   1:06.95 (1:06.95)     1:44.05 (37.10)   2:27.28 (1:20.33)
        2:57.41 (30.13)   3:30.91 (1:03.63)     3:59.04 (28.13)     4:29.64 (58.73)
 
Women 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:51.84        2003 Virginia                                   
        NATL: ! 1:43.32    4/7/2002 NEM                                        
                         J FELDMANN, J LUKER, G WETTACH, J HIRSTY          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CURL-BURKE SWIM CLUB  'E'                         1:59.90    2:01.60   18  
     1) Wallack, Mary W53               2) Billingsley, Julie W50         
     3) Dobyns, Cindy W46               4) Kirwan, Denise W57             
                  29.77     1:02.46 (32.69)     1:30.52 (28.06)     2:01.60 (31.08)
 
Women 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 4:21.71        1993 DC Masters                                 
        NATL: ! 3:55.16    4/7/2002 NEM                                        
                         J FELDMANN, J LUKER, G WETTACH, J HIRSTY          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CURL-BURKE SWIM CLUB  'C'                         4:12.90    4:21.22Z  18  
     1) Kirwan, Denise W57              2) Connor, Margaret W51           
     3) Wallack, Mary W53               4) Dobyns, Cindy W46              
                  32.63   1:07.64 (1:07.64)     1:39.40 (31.76)   2:13.87 (1:06.23)
        2:44.22 (30.35)                             3:48.38 ( )         4:21.22 ( )
 
Women 45+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 9:42.96        1993 DC Masters                                 
        NATL: ! 8:39.13   4/13/2008 WALNUT CREEK                               
                         M CURRAN, L VIDAL, L SULLIVAN, C O'BRIEN          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                        NT   11:04.01   18  
     1) Braaten, Kitten W53             2) Page, Kathryn W60              
     3) Black, Patricia W52             4) Jaeger, Debbie W46             
                  36.96   1:18.31 (1:18.31)   2:00.34 (2:00.34)   2:41.23 (2:41.23)
        3:20.35 (39.12)   4:05.20 (1:23.97)   4:52.40 (2:11.17)   5:39.32 (2:58.09)
        6:21.72 (42.40)   7:06.78 (1:27.46)   7:52.17 (2:12.85)   8:37.98 (2:58.66)
        9:11.52 (33.54)   9:48.61 (1:10.63)  10:26.55 (1:48.57)  11:04.01 (2:26.03)
 
Women 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 2:11.68   4/13/2008 Reston Masters Swim Team                   
        NATL: ! 1:57.99    4/7/2002 NEM                                        
                         J FELDMANN, J LUKER, G WETTACH, J HIRSTY          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CURL-BURKE SWIM CLUB  'C'                         2:08.10    2:17.13   18  
     1) Connor, Margaret W51            2) Wallack, Mary W53              
     3) Dobyns, Cindy W46               4) Kirwan, Denise W57             
                  34.69     1:21.24 (46.55)     1:46.08 (24.84)     2:17.13 (31.05)
 
Women 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 4:57.56        1997 Colonials 1776                             
        NATL: ! 4:26.14   4/13/2008 WALNUT CREEK                               
                         L VIDAL, S, D SWIGERT, P ROEMER                   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CURL-BURKE SWIM CLUB  'D'                              NT    5:08.48   18  
     1) Kirwan, Denise W57              2) Wallack, Mary W53              
     3) Billingsley, Julie W50          4) Dobyns, Cindy W46              
                  38.31   1:17.55 (1:17.55)     1:58.73 (41.18)   2:43.99 (1:26.44)
        3:21.56 (37.57)   4:06.76 (1:22.77)     4:36.23 (29.47)   5:08.48 (1:01.72)
  2 MAINE MASTERS SWIM CLUB  'A'                      5:30.00    5:49.76   14  
     1) Hudson, Sharon W47              2) Panayotoff, Kristi W60         
     3) Estabrook, Mary W47             4) Fries, Beth W51                
                  37.49   1:17.31 (1:17.31)     2:10.42 (53.11)   3:14.61 (1:57.30)
        3:53.84 (39.23)   4:44.41 (1:29.80)     5:15.04 (30.63)   5:49.76 (1:05.35)
 
Women 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 2:20.56        2008 Virginia                                   
        NATL: ! 2:17.37   5/21/1995 GOLD COAST                                 
                         B GRAUER, J KRAUSER, M TIMMINS, C BRUCE           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'B'                        NT    2:32.14   18  
     1) Zaremski, Barbara W71           2) Martin, Judy W66               
     3) Francis, Lesley W77             4) Schreiner, Beth W68            
                  33.92     1:16.01 (42.09)     2:00.15 (44.14)     2:32.14 (31.99)
 
Women 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 2:35.40   4/23/2005 Virginia Masters SwimTeam                  
        NATL: ! 2:35.40   4/24/2005 VIRGINIA                                   
                         L ADAMS, J LEILICH, L GRIFFIN, J DETRICK          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'B'                        NT    2:42.21   18  
     1) Martin, Judy W66                2) Durrant, Betsy W67             
     3) Griffin, Lucille W70            4) Schreiner, Beth W68            
                  44.61     1:27.99 (43.38)     2:10.35 (42.36)     2:42.21 (31.86)
 
Women 65+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 5:54.65   4/24/2005 Virginia Masters SwimTeam                  
        NATL: ! 5:54.65   4/24/2005 VIRGINIA                                   
                         L ADAMS, J LEILICH, L GRIFFIN, J DETRICK          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                        NT    6:06.93   18  
     1) Martin, Judy W66                2) Durrant, Betsy W67             
     3) Griffin, Lucille W70            4) Schreiner, Beth W68            
                  47.94   1:37.84 (1:37.84)     2:23.12 (45.28)   3:13.16 (1:35.32)
        3:58.25 (45.09)   4:52.41 (1:39.25)     5:28.20 (35.79)   6:06.93 (1:14.52)
 
Men 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:26.42        1991 TA "A"                                     
        NATL: ! 1:23.04   2/18/2001 AUBURN MSTRS                               
                         O QUEVEDO, R BARNIER, R HUGHEY, L MOREAU          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PENNYPACK AQUATIC&FITNESS CLUB  'A'               1:32.00    1:32.39   18  
     1) Perfanov, Val M24               2) Reuter, Adam M35               
     3) Morozin Jr, Joseph M49          4) Hess, Christopher M29          
                  23.13       46.06 (22.93)     1:10.01 (23.95)     1:32.39 (22.38)
  2 OCEAN CITY SWIM CLUB  'A'                         1:43.00    1:35.78   14  
     1) Abdelaal, Ahmed M24             2) DeCagna, Drew M24              
     3) Schwarz, Shane M25              4) Abdelaal, Mohamed M23          
                  23.26       47.44 (24.18)     1:11.63 (24.19)     1:35.78 (24.15)
  3 FAIRFAX COUNTY MASTERS  'A'                       1:39.95    1:39.36   12  
     1) Oglevee, Brad M23               2) Kim, Song M40                  
     3) Hannesschlager, Michael M34     4) Cortes, Juan M24               
                  22.77       51.48 (28.71)     1:15.02 (23.54)     1:39.36 (24.34)
  4 CURL-BURKE SWIM CLUB  'A'                         2:01.90    1:50.16   10  
     1) Ruckstuhl, Mark M42             2) Newnam, Todd M38               
     3) Marcinkowski, Frank M49         4) Riley, Corey M18               
                  26.74       57.45 (30.71)     1:24.50 (27.05)     1:50.16 (25.66)
 
Men 18+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 3:15.05        1993 Colonials 1776                             
        NATL: ! 3:10.28   3/25/2007 NYC HYDRAS                                 
                         A ERVIN, M BAKER, S AMBROSE, E PTASNIK            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 OCEAN CITY SWIM CLUB  'A'                         3:41.00    3:33.70   18  
     1) Chase, Bruckner M42             2) Jamieson, Mark M26             
     3) DeCagna, Drew M24               4) Schwarz, Shane M25             
                  24.30       49.86 (49.86)     1:14.00 (24.14)     1:41.97 (52.11)
        2:09.23 (27.26)     2:39.01 (57.04)     3:04.76 (25.75)     3:33.70 (54.69)
  2 CURL-BURKE SWIM CLUB  'A'                         4:00.00    3:55.78   14  
     1) Xu, Allen M21                   2) Riley, Corey M18               
     3) Lowengrub, Paul M38             4) Buechler, John M41             
                  28.05       58.22 (58.22)     1:30.92 (32.70)   2:05.49 (1:07.27)
        2:31.93 (26.44)     3:00.82 (55.33)     3:27.56 (26.74)     3:55.78 (54.96)
 -- PENNYPACK AQUATIC&FITNESS CLUB  'A'               3:30.00         DQ  
      Early take-off swimmer #4
     1) Reuter, Adam M35                2) Hess, Christopher M29          
     3) Morozin Jr, Joseph M49          4) Perfanov, Val M24              
                  24.73       50.66 (50.66)     1:14.15 (23.49)     1:39.92 (49.26)
        2:05.43 (25.51)     2:33.54 (53.62)     2:56.97 (23.43)          DQ (50.85)
 
Men 18+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 7:12.63        1996 Trigger                                    
        NATL: ! 7:05.96    4/4/2004 DAM                                        
                         M CALLAGHAN, Z LEMKE, M ROPER, A NONAKA           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 OCEAN CITY SWIM CLUB  'A'                         8:10.00    8:26.27   18  
     1) Abdelaal, Ahmed M24             2) Jamieson, Mark M26             
     3) Chase, Bruckner M42             4) DeCagna, Drew M24              
                  28.95       59.65 (59.65)   1:30.84 (1:30.84)   2:02.83 (2:02.83)
        2:32.47 (29.64)   3:06.81 (1:03.98)   3:42.98 (1:40.15)   4:18.65 (2:15.82)
        4:47.06 (28.41)   5:18.75 (1:00.10)   5:50.73 (1:32.08)   6:23.12 (2:04.47)
        6:49.74 (26.62)     7:20.58 (57.46)   7:53.53 (1:30.41)   8:26.27 (2:03.15)
  2 CURL-BURKE SWIM CLUB  'A'                         9:09.00   10:19.87   14  
     1) Halstead, James M42             2) Riley, Corey M18               
     3) Marcinkowski, Frank M49         4) Newnam, Todd M38               
                  30.53   1:03.07 (1:03.07)   1:36.54 (1:36.54)   2:10.77 (2:10.77)
        2:51.10 (40.33)   3:35.26 (1:24.49)   4:19.34 (2:08.57)   5:02.14 (2:51.37)
        5:40.12 (37.98)   6:23.47 (1:21.33)   7:08.58 (2:06.44)   7:52.80 (2:50.66)
        8:26.90 (34.10)   9:05.29 (1:12.49)   9:43.45 (1:50.65)  10:19.87 (2:27.07)
 
Men 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:39.21        1991 Connecticut                                
        NATL: ! 1:33.18   5/21/1995 TEXAS SWIMMING                             
                         J THIBAULT, D PUTTERMAN, M DUNNE, R KILLEEN       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PENNYPACK AQUATIC&FITNESS CLUB  'A'               1:45.00    1:44.63   18  
     1) Matz, Michael M47               2) Reuter, Adam M35               
     3) Perfanov, Val M24               4) Hess, Christopher M29          
                  30.45       58.59 (28.14)     1:22.27 (23.68)     1:44.63 (22.36)
  2 OCEAN CITY SWIM CLUB  'A'                         1:48.00    1:46.70   14  
     1) Miller, Richard M24             2) Erb, Benjamin M28              
     3) Abdelaal, Ahmed M24             4) Abdelaal, Mohamed M23          
                  26.55       51.92 (25.37)     1:09.41 (17.49)     1:46.70 (37.29)
  3 FAIRFAX COUNTY MASTERS  'A'                       1:48.85    1:48.46   12  
     1) Calvert, Stan M46               2) Kress, Jay M46                 
     3) Oglevee, Brad M23               4) Cortes, Juan M24               
                  29.63     1:00.29 (30.66)     1:23.99 (23.70)     1:48.46 (24.47)
  4 CURL-BURKE SWIM CLUB  'A'                         2:02.10    1:50.50   10  
     1) Battle, Glenn M47               2) Crean, Denis M48               
     3) Xu, Allen M21                   4) Riley, Corey M18               
                  27.71     1:00.36 (32.65)     1:29.59 (29.23)     1:50.50 (20.91)
 
Men 18+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 3:39.04   4/24/2005 Terrapin Masters                           
        NATL: ! 3:34.08   4/26/1992 U OF SAN FRAN                              
                         GARY YANG, JOHN HARLOW, MARK FIORITO, GREG MACKEM 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 OCEAN CITY SWIM CLUB  'A'                         3:55.00    3:46.48   18  
     1) Miller, Richard M24             2) Abdelaal, Mohamed M23          
     3) Schwarz, Shane M25              4) Erb, Benjamin M28              
                  29.10       59.47 (59.47)     1:28.95 (29.48)   2:04.06 (1:04.59)
        2:28.97 (24.91)     2:59.35 (55.29)     3:21.49 (22.14)     3:46.48 (47.13)
  2 PENNYPACK AQUATIC&FITNESS CLUB  'A'               4:05.00    3:47.52   14  
     1) Morozin Jr, Joseph M49          2) Reuter, Adam M35               
     3) Perfanov, Val M24               4) Hess, Christopher M29          
                  31.15   1:04.26 (1:04.26)     1:33.40 (29.14)   2:06.93 (1:02.67)
        2:31.32 (24.39)     2:58.97 (52.04)     3:21.92 (22.95)     3:47.52 (48.55)
 -- CURL-BURKE SWIM CLUB  'A'                         4:58.90         DQ  
      False start - Misc
     1) Riley, Corey M18                2) Halstead, James M42            
     3) Odinec, Marcus M39              4) Crean, Denis M48               
                1:33.36   2:09.71 (2:09.71)     2:48.14 (38.43)     3:05.90 (56.19)
        3:53.12 (47.22)   4:24.54 (1:18.64)     4:57.34 (32.80)          DQ (32.93)
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:27.32        2001 Metro                                      
        NATL: ! 1:23.06   5/18/2003 OLYMPIC CLUB                               
                         B SCHUMACHER, L WANIE, S GREENWOOD, P SAGISI      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                        NT    1:33.94   18  
     1) McGraw, Paul M27                2) Downey, Mark M42               
     3) Holland, Dave M41               4) Rhodes, Scott M25              
                  23.52       47.29 (23.77)     1:11.96 (24.67)     1:33.94 (21.98)
  2 DISTRICT OF COLUMBIA AQUATICS  'A'                1:33.50    1:34.37   14  
     1) Williams, Neill M41             2) Bellows, Andrew M29            
     3) Burkhardt, Justin M29           4) Sprengel, Ryan M28             
                  23.82       47.93 (24.11)     1:12.04 (24.11)     1:34.37 (22.33)
  3 MAINE MASTERS SWIM CLUB  'A'                      1:45.00    1:35.04   12  
     1) Schmidt, Michael M46            2) Ross, Michael M41              
     3) Nguyen, Son M29                 4) Duff, Mark M43                 
                  22.83       43.54 (20.71)     1:08.91 (25.37)     1:35.04 (26.13)
  4 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'B'                     1:41.41    1:36.59   10  
     1) Choulga, Kirill M26             2) Sealey, Robert M44             
     3) Pohnert, Steven M39             4) Orton, Adam M28                
                  22.89       47.30 (24.41)     1:14.14 (26.84)     1:36.59 (22.45)
  5 CURL-BURKE SWIM CLUB  'B'                         1:35.00    1:39.47    8  
     1) Fisher, Kevin M25               2) Gallagher, Jose-Luis M32       
     3) Di Filippo, Mario M32           4) Liscinsky Jr, William M27      
                  27.03       50.03 (23.00)     1:17.28 (27.25)     1:39.47 (22.19)
  6 1776  'B'                                         1:50.00    1:41.07    6  
     1) Roth, Greg M46                  2) Szekely, Les M45               
     3) Wexler, Wayne M42               4) Patterson, Thomas M32          
                  24.67       51.04 (26.37)     1:17.05 (26.01)     1:41.07 (24.02)
  7 DISTRICT OF COLUMBIA AQUATICS  'C'                1:46.90    1:43.43    4  
     1) Horsford, Jonathan M36          2) Marshall, Lane M29             
     3) Alt Jr, Timothy M31             4) Chuang, Mason M30              
                  25.85       50.81 (24.96)     1:17.87 (27.06)     1:43.43 (25.56)
 
Men 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 3:15.72        1998 Garden State                               
        NATL: ! 3:10.75   4/24/2005 TYR                                        
                         D WEGNER, B HIBBARD, M RUFFNER, R SAEGER          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DISTRICT OF COLUMBIA AQUATICS  'A'                3:43.00    3:34.32   18  
     1) Jeter, Robert M35               2) Dever Jr, Frederick M43        
     3) Richard, Jean-Philippe M32      4) Sprengel, Ryan M28             
                  26.82       54.82 (54.82)     1:22.77 (27.95)     1:53.10 (58.28)
        2:18.23 (25.13)     2:45.36 (52.26)     3:09.03 (23.67)     3:34.32 (48.96)
  2 CURL-BURKE SWIM CLUB  'B'                         3:45.90    3:34.57   14  
     1) Gallagher, Jose-Luis M32        2) Rimm, Scott M27                
     3) Di Filippo, Mario M32           4) Fisher, Kevin M25              
                  24.90       52.93 (52.93)     1:22.52 (29.59)   1:54.01 (1:01.08)
        2:18.43 (24.42)     2:44.54 (50.53)     3:09.58 (25.04)     3:34.57 (50.03)
  3 1776  'A'                                         3:45.43    3:54.03   12  
     1) Patterson, Thomas M32           2) Szekely, Les M45               
     3) Roth, Greg M46                  4) Wexler, Wayne M42              
                  28.66   1:00.52 (1:00.52)     1:27.67 (27.15)     1:57.59 (57.07)
        2:24.87 (27.28)     2:54.45 (56.86)     3:22.28 (27.83)     3:54.03 (59.58)
 
Men 25+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 7:14.89        1991 Empire                                     
        NATL: ! 7:00.25   4/17/1994 SANTA CLARA                                
                         S MARINIUK, F MORTENSEN, M MOORE, J CHRISTENSEN   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DISTRICT OF COLUMBIA AQUATICS  'A'                8:04.00    8:01.59   18  
     1) Dever Jr, Frederick M43         2) Richard, Jean-Philippe M32     
     3) Paglio, Daniel M26              4) Burkhardt, Justin M29          
                  27.99       59.08 (59.08)   1:30.78 (1:30.78)   2:02.16 (2:02.16)
        2:29.21 (27.05)     2:59.26 (57.10)   3:29.91 (1:27.75)   3:59.73 (1:57.57)
        4:27.91 (28.18)     4:59.43 (59.70)   5:32.28 (1:32.55)   6:03.61 (2:03.88)
        6:30.42 (26.81)     7:00.84 (57.23)   7:31.51 (1:27.90)   8:01.59 (1:57.98)
  2 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                        NT    8:15.23   14  
     1) Rhodes, Scott M25               2) Gustafson, Jeremy M27          
     3) McGraw, Paul M27                4) Severt, Cary M38               
                  24.12       50.40 (50.40)   1:18.06 (1:18.06)   1:46.39 (1:46.39)
        2:16.70 (30.31)   2:51.82 (1:05.43)   3:28.70 (1:42.31)   4:06.59 (2:20.20)
        4:37.22 (30.63)   5:10.86 (1:04.27)   5:45.95 (1:39.36)   6:21.12 (2:14.53)
        6:47.70 (26.58)     7:16.74 (55.62)   7:46.26 (1:25.14)   8:15.23 (1:54.11)
  3 CURL-BURKE SWIM CLUB  'B'                         8:20.90    8:24.28   12  
     1) Liscinsky Jr, William M27       2) Fisher, Kevin M25              
     3) Gallagher, Jose-Luis M32        4) Di Filippo, Mario M32          
                  30.94   1:03.72 (1:03.72)   1:37.58 (1:37.58)   2:12.12 (2:12.12)
        2:44.71 (32.59)   3:21.07 (1:08.95)   3:58.49 (1:46.37)   4:34.44 (2:22.32)
        5:02.90 (28.46)   5:34.59 (1:00.15)   6:05.46 (1:31.02)   6:34.93 (2:00.49)
        6:59.93 (25.00)     7:26.93 (52.00)   7:55.18 (1:20.25)   8:24.28 (1:49.35)
  4 DISTRICT OF COLUMBIA AQUATICS  'B'                9:01.00    8:34.53   10  
     1) Jeter, Robert M35               2) Horsford, Jonathan M36         
     3) Chuang, Mason M30               4) Morris, David M30              
                  28.44       59.64 (59.64)   1:31.79 (1:31.79)   2:01.73 (2:01.73)
        2:32.63 (30.90)   3:07.81 (1:06.08)   3:43.86 (1:42.13)   4:18.94 (2:17.21)
        4:47.48 (28.54)   5:19.62 (1:00.68)   5:53.71 (1:34.77)   6:28.10 (2:09.16)
        6:56.78 (28.68)   7:28.48 (1:00.38)   8:01.68 (1:33.58)   8:34.53 (2:06.43)
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:35.91        1999 Ancient Mariners                           
        NATL: ! 1:31.54   5/19/1991 LONE STAR                                  
                         M RHODENBAUGH, G RHODENBAUGH, B PATTEN, T HEDRICK 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DISTRICT OF COLUMBIA AQUATICS  'A'                1:46.00    1:46.06   18  
     1) Williams, Neill M41             2) Cunningham, Jose E M52         
     3) Chuang, Mason M30               4) Sprengel, Ryan M28             
                  26.39       56.58 (30.19)     1:24.12 (27.54)     1:46.06 (21.94)
  2 CURL-BURKE SWIM CLUB  'B'                         2:00.10    1:49.34   14  
     1) Fisher, Kevin M25               2) Rimm, Scott M27                
     3) Di Filippo, Mario M32           4) Gallagher, Jose-Luis M32       
                  27.01       56.92 (29.91)     1:26.43 (29.51)     1:49.34 (22.91)
  3 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                        NT    1:53.92   12  
     1) Rhodes, Scott M25               2) McGraw, Paul M27               
     3) Bolz, Ryan M37                  4) Vaughn, David M44              
                  26.48       56.59 (30.11)     1:24.47 (27.88)     1:53.92 (29.45)
  4 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'C'                     1:59.59    1:57.02   10  
     1) Evans, Brian M44                2) Goodwin 3rd, James M27         
     3) Orton, Adam M28                 4) Choulga, Kirill M26            
                  33.25     1:10.31 (37.06)     1:34.85 (24.54)     1:57.02 (22.17)
 
Men 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 3:30.45        1999 Ancient Mariners                           
        NATL: ! 3:27.13   3/12/2000 ANCM                                       
                         J CLAY BRITT, W DICKS, J RODDIN, M FELL           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DISTRICT OF COLUMBIA AQUATICS  'A'                4:01.00    3:51.87   18  
     1) Bellows, Andrew M29             2) Richard, Jean-Philippe M32     
     3) Sprengel, Ryan M28              4) Paglio, Daniel M26             
                  28.84       59.32 (59.32)     1:29.42 (30.10)   2:03.99 (1:04.67)
        2:29.17 (25.18)     2:58.55 (54.56)     3:23.79 (25.24)     3:51.87 (53.32)
  2 CURL-BURKE SWIM CLUB  'B'                         4:12.90    4:21.20   14  
     1) Gallagher, Jose-Luis M32        2) Fisher, Kevin M25              
     3) Liscinsky Jr, William M27       4) Di Filippo, Mario M32          
                  28.97       58.87 (58.87)     1:35.46 (36.59)   2:15.60 (1:16.73)
        2:48.72 (33.12)   3:26.11 (1:10.51)     3:53.67 (27.56)     4:21.20 (55.09)
  3 GERMANTOWN MARYLAND MASTERS  'A'                       NT    4:43.45   12  
     1) Wolf, Paul M42                  2) Williams, Jeffery M40          
     3) Walters, Mark M56               4) Lewis, Monte M33               
                  34.57   1:09.72 (1:09.72)     1:44.63 (34.91)   2:22.93 (1:13.21)
        2:56.98 (34.05)   3:35.97 (1:13.04)     3:53.38 (17.41)   4:43.45 (1:07.48)
 
Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:30.79        1993 Colonials 1776                             
        NATL: ! 1:24.05   4/25/2004 ROCKY MT                                   
                         R SMIT, J SMITH, P SMITH, A GAINES                
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JERSEY AREA MASTERS  'A'                          1:29.20    1:28.05Z  18  
     1) Segal, William M44              2) Hiltabiddle, Steve M42         
     3) Carpenter, Scott M45            4) Matheson, Brent M42            
                  22.61       44.54 (21.93)     1:06.64 (22.10)     1:28.05 (21.41)
  2 CURL-BURKE SWIM CLUB  'C'                         1:42.80    1:38.45   14  
     1) Buechler, John M41              2) Halstead, James M42            
     3) Odinec, Marcus M39              4) Tuchler, Jim M44               
                  25.28       51.55 (26.27)     1:15.66 (24.11)     1:38.45 (22.79)
  3 1776  'A'                                         1:52.51    1:51.52   12  
     1) Hahn, Roger M43                 2) Mattson, Eric M39              
     3) Martin, Jack M57                4) Manieri, Pete M52              
                  29.34       58.94 (29.60)     1:25.19 (26.25)     1:51.52 (26.33)
 
Men 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 3:15.72        2001 Badger                                     
        NATL: ! 3:07.75    5/4/2007 TEAM TYR                                   
                         D WAGNER, S HUBBARD, C BEACH, E HOCHSTEIN         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 JERSEY AREA MASTERS  'A'                          3:20.50    3:15.40Z  18  
     1) Carpenter, Scott M45            2) Segal, William M44             
     3) Matheson, Brent M42             4) Hiltabiddle, Steve M42         
                  23.40       48.24 (48.24)     1:11.56 (23.32)     1:36.98 (48.74)
        2:01.29 (24.31)     2:26.66 (49.68)     2:49.94 (23.28)     3:15.40 (48.74)
  2 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'                    3:37.00    3:34.51   14  
     1) Gandee, Brad M54                2) von Loewe, Pete M38            
     3) Jones, Mark M46                 4) Sax, William M40               
                  26.32       54.11 (54.11)     1:17.37 (23.26)     1:43.40 (49.29)
        2:09.85 (26.45)     2:38.33 (54.93)     3:05.42 (27.09)     3:34.51 (56.18)
  3 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'B'                     3:49.49    3:47.81   12  
     1) Waltman, Michael M39            2) Sealey, Robert M44             
     3) Pohnert, Steven M39             4) Carlson, John M37              
                  25.75       53.26 (53.26)     1:21.17 (27.91)     1:49.94 (56.68)
        2:18.30 (28.36)     2:49.21 (59.27)     3:17.62 (28.41)     3:47.81 (58.60)
  4 DISTRICT OF COLUMBIA AQUATICS  'B'                4:13.00    4:17.03   10  
     1) Horsford, Jonathan M36          2) Smith, Fraser M52              
     3) Kelleher, Kieran M60            4) Franz, Craig M56               
                  28.49       58.95 (58.95)     1:28.47 (29.52)   2:01.25 (1:02.30)
        2:36.29 (35.04)   3:18.35 (1:17.10)     3:35.10 (16.75)     4:17.03 (58.68)
 
Men 35+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 7:09.04        2001 Badger                                     
        NATL: ! 6:56.69    5/4/2007 TEAM TYR                                   
                         D WAGNER, S HUBBARD, C BEACH, E HOCHSTEIN         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CURL-BURKE SWIM CLUB  'C'                         9:01.50    8:09.88   18  
     1) Crean, Denis M48                2) Buechler, John M41             
     3) Odinec, Marcus M39              4) Tuchler, Jim M44               
                  27.84       58.55 (58.55)   1:30.91 (1:30.91)   2:03.07 (2:03.07)
        2:32.50 (29.43)   3:04.35 (1:01.28)   3:37.72 (1:34.65)   4:11.34 (2:08.27)
        4:41.99 (30.65)   5:14.90 (1:03.56)   5:48.48 (1:37.14)   6:21.25 (2:09.91)
        6:46.91 (25.66)     7:14.43 (53.18)   7:42.36 (1:21.11)   8:09.88 (1:48.63)
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:41.88        1994 Colonials 1776                             
        NATL: ! 1:35.04   4/25/2004 ROCKY MT                                   
                         J SMITH, H BANK, R SMIT, P SMITH                  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CURL-BURKE SWIM CLUB  'C'                         1:55.10    1:48.57   18  
     1) Tuchler, Jim M44                2) Halstead, James M42            
     3) Odinec, Marcus M39              4) Lowengrub, Paul M38            
                  26.45       56.12 (29.67)     1:23.17 (27.05)     1:48.57 (25.40)
 
Men 35+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 3:48.99        2001 Badger                                     
        NATL: ! 3:34.76   4/24/2005 TEAM TYR                                   
                         R SAEGER, M RUFFNER, B HIBBARD, D QUINTAL         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DISTRICT OF COLUMBIA AQUATICS  'B'                4:02.00    4:02.10   18  
     1) Williams, Neill M41             2) Cunningham, Jose E M52         
     3) Dever Jr, Frederick M43         4) Jeter, Robert M35              
                  27.68       57.57 (57.57)     1:30.38 (32.81)   2:08.50 (1:10.93)
        2:24.95 (16.45)   3:08.73 (1:00.23)     3:33.90 (25.17)     4:02.10 (53.37)
  2 CURL-BURKE SWIM CLUB  'C'                         4:40.10    4:05.96   14  
     1) Ruckstuhl, Mark M42             2) Buechler, John M41             
     3) Tuchler, Jim M44                4) Newnam, Todd M38               
                1:05.46   1:33.91 (1:33.91)     2:05.59 (31.68)   2:34.73 (1:00.82)
        3:07.62 (32.89)   3:34.76 (1:00.03)     4:05.96 (31.20)                    
  3 1776  'A'                                         4:20.24    4:21.30   12  
     1) Szekely, Les M45                2) Hahn, Roger M43                
     3) Wexler, Wayne M42               4) Roth, Greg M46                 
                1:10.42   1:43.68 (1:43.68)     2:20.85 (37.17)   2:51.53 (1:07.85)
        3:25.39 (33.86)   3:52.09 (1:00.56)     4:21.30 (29.21)                    
  4 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'                    4:16.00    4:23.04   10  
     1) Timmons, Timothy M62            2) Jones, Mark M46                
     3) Sax, William M40                4) Gandee, Brad M54               
                  37.70   1:16.94 (1:16.94)     1:49.84 (32.90)   2:26.25 (1:09.31)
        2:54.79 (28.54)   3:28.79 (1:02.54)     3:54.87 (26.08)     4:23.04 (54.25)
  5 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'                     4:24.24    4:27.77    8  
     1) Dayton, Timothy M50             2) Levenson, Steven M55           
     3) Carlson, John M37               4) Waltman, Michael M39           
                1:14.22   1:50.09 (1:50.09)     2:30.12 (40.03)   3:00.14 (1:10.05)
        3:33.38 (33.24)   4:27.77 (1:27.63)                                        
 
Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:35.96        2008 Binghamton U                               
        NATL: ! 1:27.70    5/4/2008 ARIZONA                                    
                         JOHN SMITH, AL JAEGERS, PAUL HAFNER, PAUL SMITH   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 FAIRFAX COUNTY MASTERS  'B'                       1:42.45    1:40.18   18  
     1) Kress, Jay M46                  2) Deitch, David M45              
     3) Andelin, Roger M45              4) Calvert, Stan M46              
                  24.41       51.76 (27.35)     1:15.46 (23.70)     1:40.18 (24.72)
  2 DISTRICT OF COLUMBIA AQUATICS  'B'                1:41.50    1:46.22   14  
     1) Cunningham, Jose E M52          2) Franz, Craig M56               
     3) Nash, Dawson M55                4) Kelleher, Kieran M60           
                  24.83       50.71 (25.88)     1:20.42 (29.71)     1:46.22 (25.80)
  3 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'                    1:53.50    1:50.90   12  
     1) Gandee, Brad M54                2) Jones, Mark M46                
     3) Timmons, Timothy M62            4) Pitchford, Barth M50           
                  31.73     1:01.23 (29.50)     1:26.07 (24.84)     1:50.90 (24.83)
  4 CURL-BURKE SWIM CLUB  'D'                         1:53.80    1:52.07   10  
     1) Viellieu, Ben M54               2) Dearfield, Kerry M56           
     3) Edgell, Don M57                 4) Crean, Denis M48               
                  27.18       53.48 (26.30)     1:24.09 (30.61)     1:52.07 (27.98)
  5 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'                     1:51.51    1:55.15    8  
     1) Nakazawa, Muraji M52            2) Levenson, Steven M55           
     3) Dayton, Timothy M50             4) Sealey, Thomas M48             
                  30.49       58.81 (28.32)     1:28.15 (29.34)     1:55.15 (27.00)
  6 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'B'                        NT    1:57.87    6  
     1) McCorkle, John M57              2) Davis Jr., James M62           
     3) White, Wayne M54                4) Nelson, Bill M56               
                  27.20       58.48 (31.28)     1:27.46 (28.98)     1:57.87 (30.41)
 -- ADIRONDACK MASTERS  'A'                           1:48.00        XDQ  
      Not enough swimmers
     1) Taber, Mike M51                 2)                                
     3) Wall, Dan M53                   4)                                
                  31.63       57.21 (25.58)     1:22.57 (25.36)          DQ (25.74)
 
Men 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 3:35.09   4/13/2008 Binghamton Univ Masters Swimmi             
        NATL: ! 3:20.19   4/13/2003 ILLINOIS MSTR                              
                         JOHN MARTIN, TOM MCCABE, KEVIN DRAKE, PHIL DODSON 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'                     4:03.03    4:07.07   18  
     1) Levenson, Steven M55            2) Dayton, Timothy M50            
     3) Sickenberger Jr, William M49    4) Sealey, Thomas M48             
                  30.78   1:03.57 (1:03.57)     1:32.63 (29.06)   2:04.86 (1:01.29)
        2:35.52 (30.66)   3:07.56 (1:02.70)     3:35.80 (28.24)     4:07.07 (59.51)
  2 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'B'                        NT    4:26.23   14  
     1) Jeruzal, Voytek M50             2) Richardson, Alvin M58          
     3) Romo, Robert M51                4) Swiger 2nd, Ralph M52          
                  28.73       59.51 (59.51)     1:34.11 (34.60)   2:12.40 (1:12.89)
        2:42.43 (30.03)   3:15.57 (1:03.17)     3:49.36 (33.79)   4:26.23 (1:10.66)
 -- ADIRONDACK MASTERS  'A'                           3:59.00        XDQ  
      Early take-off swimmer #2
     1) Taber, Mike M51                 2)                                
     3)                                 4) Wall, Dan M53                  
                  31.65   1:07.64 (1:07.64)     1:35.07 (27.43)     2:05.26 (57.62)
        2:32.55 (27.29)     3:01.46 (56.20)     3:27.83 (26.37)          DQ (55.14)
 
Men 45+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 8:04.45        2008 Binghamton U                               
        NATL: ! 7:35.16    5/2/2004 NCMS                                       
                         J KLEIN, D GILCHRIST, A GODFREY, F LEHMAN         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'B'                        NT   10:17.32   18  
     1) McCorkle, John M57              2) Swiger 2nd, Ralph M52          
     3) Gaulrapp, Edward M66            4) White, Wayne M54               
                  29.93   1:02.95 (1:02.95)   1:38.26 (1:38.26)   2:13.35 (2:13.35)
        2:40.46 (27.11)   3:27.36 (1:14.01)   4:07.27 (1:53.92)   4:45.30 (2:31.95)
        5:04.97 (19.67)     5:24.23 (38.93)   6:09.53 (1:24.23)   6:57.34 (2:12.04)
        7:44.80 (47.46)   8:20.01 (1:22.67)   8:58.22 (2:00.88)  10:17.32 (3:19.98)
  2 CURL-BURKE SWIM CLUB  'D'                        10:01.10   10:37.23   14  
     1) Edgell, Don M57                 2) Viellieu, Ben M54              
     3) Dearfield, Kerry M56            4) Tucker, Kim M57                
                  35.77   1:17.75 (1:17.75)   2:03.31 (2:03.31)   2:52.92 (2:52.92)
        3:28.01 (35.09)   4:09.08 (1:16.16)   4:51.28 (1:58.36)   5:33.09 (2:40.17)
        6:06.71 (33.62)   6:45.30 (1:12.21)   7:25.36 (1:52.27)   8:04.26 (2:31.17)
        8:29.11 (24.85)   9:18.37 (1:14.11)   9:57.85 (1:53.59)  10:37.23 (2:32.97)
 
Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:49.94        1997 Empire                                     
        NATL: ! 1:39.69   5/22/2005 COLORADO                                   
                         P SMITH, S WATERBURY, J LILLEY, R ABRAHAMS        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1776  'A'                                         1:51.51    1:54.44   18  
     1) Szekely, Les M45                2) Schultz, Ward M51              
     3) Roth, Greg M46                  4) Martin, Jack M57               
                  28.28     1:01.07 (32.79)     1:28.43 (27.36)     1:54.44 (26.01)
  2 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'                    2:10.00    2:06.29   14  
     1) Timmons, Timothy M62            2) Jones, Mark M46                
     3) Pitchford, Barth M50            4) Gandee, Brad M54               
                  34.15     1:05.30 (31.15)     1:41.83 (36.53)     2:06.29 (24.46)
  3 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'B'                        NT    2:17.09   12  
     1) Oates, Dave M58                 2) Jeruzal, Voytek M50            
     3) Swiger 2nd, Ralph M52           4) Richardson, Alvin M58          
                  35.86     1:09.11 (33.25)     1:45.23 (36.12)     2:17.09 (31.86)
  4 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'B'                     2:44.44    2:40.65   10  
     1) Moyer, Steven M51               2) Boyle, Michael M57             
     3) Nakazawa, Muraji M52            4) Smith, Michael M61             
                  40.22     1:26.41 (46.19)     2:07.56 (41.15)     2:40.65 (33.09)
 -- ADIRONDACK MASTERS  'A'                           1:53.00        XDQ  
      Not enough swimmers
     1)                                 2) Wall, Dan M53                  
     3) Taber, Mike M51                 4)                                
                  31.99     1:04.98 (32.99)     1:38.29 (33.31)          DQ (26.02)
 
Men 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 4:06.60        2001 Metro                                      
        NATL: ! 3:42.85    5/2/2004 NCMS                                       
                         F LEHMAN, T DIMSDALE, T LEHMAN, J KLEIN           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 FAIRFAX COUNTY MASTERS  'A'                       4:14.00    4:14.39   18  
     1) Calvert, Stan M46               2) Kress, Jay M46                 
     3) Andelin, Roger M45              4) Deitch, David M45              
                  31.01   1:03.49 (1:03.49)     1:35.64 (32.15)   2:11.76 (1:08.27)
        2:39.82 (28.06)   3:12.21 (1:00.45)     3:42.26 (30.05)   4:14.39 (1:02.18)
 -- ADIRONDACK MASTERS  'A'                           4:12.00        XDQ  
      Not enough swimmers
     1) Atkins, Steven M46              2) Wall, Dan M53                  
                  34.24   1:09.72 (1:09.72)     1:26.88 (17.16)     1:44.35 (34.63)
        2:22.83 (38.48)   2:51.86 (1:07.51)     3:25.71 (33.85)        DQ (1:01.83)
 
Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:44.30        2990 Binghamton U                               
        NATL: ! 1:35.36   5/20/2001 OLYMPIC CLUB                               
                         J ELDER, T BIRNIE, R STRAND, S CLARK              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NIAGARA MASTERS  'A'                                   NT    1:47.09   18  
     1) Pot, Eugene M58                 2) Paushter, Stephen M57          
     3) Kornblatt, Daniel M59           4) Meade, Tom M61                 
                  27.64       56.25 (28.61)     1:22.22 (25.97)     1:47.09 (24.87)
 
Men 55+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 8:59.48        2008 Pennypack                                  
        NATL: ! 8:11.61   4/22/2007 VENTURA                                    
                         G GRUBER, H KERNS, J DERR, J MCCONICA             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DISTRICT OF COLUMBIA AQUATICS  'C'               10:35.00    9:53.24   18  
     1) Kelleher, Kieran M60            2) Haddan, Barry M58              
     3) Franz, Craig M56                4) Nash, Dawson M55               
                  33.36   1:09.01 (1:09.01)   1:44.45 (1:44.45)   2:18.38 (2:18.38)
        2:53.64 (35.26)   3:32.05 (1:13.67)   4:13.02 (1:54.64)   4:52.76 (2:34.38)
        5:24.98 (32.22)   6:00.29 (1:07.53)   6:36.89 (1:44.13)   7:12.08 (2:19.32)
        7:47.04 (34.96)   8:27.48 (1:15.40)   9:10.90 (1:58.82)   9:53.24 (2:41.16)
 
Men 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:56.71   4/15/2007 Pennypack Aquatic&Fitness Club             
        NATL: ! 1:47.32   5/20/2001 THE OLYMPIC CLB                            
                         T BIRNIE, R STRAND, J ELDER, S CLARK              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NIAGARA MASTERS  'A'                              2:02.00    2:06.72   18  
     1) Kornblatt, Daniel M59           2) Pot, Eugene M58                
     3) Paushter, Stephen M57           4) Meade, Tom M61                 
                  32.85     1:08.62 (35.77)     1:40.02 (31.40)     2:06.72 (26.70)
  2 DISTRICT OF COLUMBIA AQUATICS  'B'                2:25.00    2:21.44   14  
     1) Miller, Grant M65               2) Haddan, Barry M58              
     3) Nash, Dawson M55                4) Vail, John M60                 
                  39.13     1:15.20 (36.07)     1:48.09 (32.89)     2:21.44 (33.35)
  3 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'                     2:34.34    2:34.22   12  
     1) Manheim, Frank M78              2) Levenson, Steven M55           
     3) Pilette, Sterling M67           4) Nobbe, Nick M70                
                  42.64     1:16.93 (34.29)     2:00.61 (43.68)     2:34.22 (33.61)
  4 CURL-BURKE SWIM CLUB  'D'                         2:29.90    2:36.63   10  
     1) Edgell, Don M57                 2) Zamon, Frederick M67           
     3) Dearfield, Kerry M56            4) Johnston, David M67            
                  34.10     1:12.97 (38.87)     1:52.07 (39.10)     2:36.63 (44.56)
 
Men 55+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 4:25.05        2007 Pennypack                                  
        NATL: ! 4:05.90   4/22/2007 VENTURA                                    
                         J MCCONICA, H KERNS, J DERR, G GRUBER             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NIAGARA MASTERS  'A'                              4:30.00    4:44.78   18  
     1) Weir, Kenneth M55               2) Kleitz, Patrick M61            
     3) Paushter, Stephen M57           4) Meade, Tom M61                 
                1:12.08   1:47.46 (1:47.46)     2:28.24 (40.78)   3:03.43 (1:15.97)
        3:45.91 (42.48)   4:14.01 (1:10.58)     4:44.73 (30.72)     4:44.78 (30.77)
  2 DISTRICT OF COLUMBIA AQUATICS  'C'                5:30.00    5:15.40   14  
     1) Miller, Grant M65               2) Haddan, Barry M58              
     3) Nash, Dawson M55                4) Franz, Craig M56               
                1:32.96   2:11.80 (2:11.80)     2:56.49 (44.69)   3:32.31 (1:20.51)
        4:16.31 (44.00)   4:44.37 (1:12.06)     5:15.46 (31.09)     5:15.40 (31.03)
  3 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                        NT    5:20.78   12  
     1) McCorkle, John M57              2) Davis Jr., James M62           
     3) Gaulrapp, Edward M66            4) Nelson, Bill M56               
                  36.20   1:12.22 (1:12.22)     1:35.17 (22.95)     1:52.17 (39.95)
        2:38.10 (45.93)   3:18.51 (1:26.34)     4:08.72 (50.21)   5:20.78 (2:02.27)
  4 CURL-BURKE SWIM CLUB  'D'                         5:10.90    5:39.93   10  
     1) Edgell, Don M57                 2) Tucker, Kim M57                
     3) Dearfield, Kerry M56            4) Zamon, Frederick M67           
                1:22.13   2:11.90 (2:11.90)     3:07.35 (55.45)   3:41.64 (1:29.74)
        4:24.06 (42.42)   4:58.71 (1:17.07)     5:40.09 (41.38)     5:39.93 (41.22)
 
Men 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 2:08.57        1993 Colonials 1776                             
        NATL: ! 1:46.65   5/20/2001 TEAM TEXAS                                 
                         E FERGUSON, G JOHNSTON, C BALDWIN, B BAILIE       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'C'                        NT    2:49.56   18  
     1) Lyons Jr, Thomas M75            2) Klioze, Earl M71               
     3) Gaulrapp, Edward M66            4) Cheadle, Richard M71           
                  50.03     1:33.39 (43.36)     1:52.05 (18.66)     2:49.56 (57.51)
 
Men 65+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 4:26.84   4/13/2008 Virginia Masters Swim Team                 
        NATL: ! 4:05.92    4/1/2001 TEAM TEXAS                                 
                         G FERGUSON, G JOHNSTON, C BALDWIN, B BAILIE       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'C'                        NT    6:43.87   18  
     1) Cheadle, Richard M71            2) Lyons Jr, Thomas M75           
     3) Klioze, Earl M71                4) Gaulrapp, Edward M66           
                  47.87   1:39.91 (1:39.91)     2:32.80 (52.89)   3:35.07 (1:55.16)
        4:26.45 (51.38)   5:23.89 (1:48.82)     6:01.67 (37.78)   6:43.87 (1:19.98)
 
Men 65+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 11:13.00        1993 Colonials 1776                            
        NATL: !  9:45.84    5/2/2004 OREGON                                    
                          D RADCLIFF, G THAYER, B LAKE, D WEICK             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'                    14:38.38   13:04.53   18  
     1) Nobbe, Nick M70                 2) Gerson, Gordon M72             
     3) Pilette, Sterling M67           4) Manheim, Frank M78             
                  41.09   1:26.16 (1:26.16)   2:14.77 (2:14.77)   2:59.64 (2:59.64)
        3:29.23 (29.59)     3:50.23 (50.59)   4:07.45 (1:07.81)   4:48.76 (1:49.12)
      5:49.75 (1:00.99)   6:48.39 (1:59.63)   7:07.14 (2:18.38)   7:25.88 (2:37.12)
        8:12.98 (47.10)   9:06.18 (1:40.30)   9:57.49 (2:31.61)  13:04.53 (5:38.65)
 
Men 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 2:20.10   4/13/2008 Virginia Masters Swim Team                 
        NATL: ! 2:04.32   5/20/2001 TEAM TEXAS                                 
                         G JOHNSTON, C BALDWIN, B BAILIE, G FERGUSON       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'C'                        NT    3:07.74   18  
     1) Cheadle, Richard M71            2) Lyons Jr, Thomas M75           
     3) Gaulrapp, Edward M66            4) Klioze, Earl M71               
                  52.75     1:45.81 (53.06)     2:21.71 (35.90)     3:07.74 (46.03)
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:29.36   4/15/2007 Curl-Burke Swim Club                       
        NATL: ! 1:29.36   4/15/2007 CURL-BURKE                                 
                         E BETTS, C GIBSON, S PETERSON, W LISCINSKY        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CURL-BURKE SWIM CLUB  'A'                         1:52.90    1:44.00   18  
     1) Riley, Corey M18                2) Sundberg, Alison W24           
     3) Xu, Allen M21                   4) Norris, Erika W24              
                  26.69       52.66 (25.97)     1:17.85 (25.19)     1:44.00 (26.15)
  2 FAIRFAX COUNTY MASTERS  'A'                       1:52.95    1:54.33   14  
     1) Kress, Jay M46                  2) Ellis, Susan W45               
     3) Pennington, Catherine W50       4) Cortes, Juan M24               
                  24.91     1:00.10 (35.19)     1:29.60 (29.50)     1:54.33 (24.73)
 
Mixed 18+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 3:33.61   4/22/2006 Curl-Burke Swim Club                       
        NATL: ! 3:25.12    4/7/2002 NEM                                        
                         P CADWELL, J STOKES, E WANG, J EADDY              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CURL-BURKE SWIM CLUB  'B'                         4:16.50    4:06.39   18  
     1) Newnam, Todd M38                2) Wessel, Alexandra W19          
     3) Sundberg, Alison W24            4) Di Filippo, Mario M32          
                  27.45       56.58 (56.58)     1:30.52 (33.94)   2:05.65 (1:09.07)
        2:34.65 (29.00)   3:07.29 (1:01.64)     3:35.50 (28.21)     4:06.39 (59.10)
  2 CURL-BURKE SWIM CLUB  'A'                         4:15.50    4:26.54   14  
     1) Avgerinos, Katherine W24        2) Riley, Corey M18               
     3) Halstead, James M42             4) Watson, Katie W22              
                  30.63   1:06.23 (1:06.23)     1:37.63 (31.40)   2:15.02 (1:08.79)
        2:43.51 (28.49)   3:16.02 (1:01.00)     3:49.13 (33.11)   4:26.54 (1:10.52)
 
Mixed 18+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 7:54.89        2002 Colonials 1776                             
        NATL: ! 7:39.06    4/7/2002 NEM                                        
                         D DORNAUS, J STOKES, A DEVITO, J EADDY            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CURL-BURKE SWIM CLUB  'A'                         8:35.00    9:15.58   18  
     1) Norris, Erika W24               2) Rimm, Scott M27                
     3) Tracy, Meghan W23               4) Xu, Allen M21                  
                  29.94   1:03.12 (1:03.12)   1:37.47 (1:37.47)   2:11.11 (2:11.11)
        2:45.18 (34.07)   3:24.12 (1:13.01)   4:04.40 (1:53.29)   4:42.63 (2:31.52)
        5:09.50 (26.87)     5:40.05 (57.42)   6:11.91 (1:29.28)   6:45.17 (2:02.54)
        7:19.29 (34.12)   7:58.89 (1:13.72)   8:37.77 (1:52.60)   9:15.58 (2:30.41)
  2 CURL-BURKE SWIM CLUB  'B'                        10:59.90   14:25.14   14  
     1) Johnston, Jennifer W61          2) Watson, Katie W22              
     3) Johnston, David M67             4) Halstead, James M42            
                1:11.72   2:31.76 (2:31.76)   3:51.90 (3:51.90)   5:10.31 (5:10.31)
        5:46.14 (35.83)   6:28.34 (1:18.03)   7:11.52 (2:01.21)   7:54.25 (2:43.94)
        8:45.94 (51.69)   9:49.13 (1:54.88)  10:56.91 (3:02.66)  12:09.43 (4:15.18)
       12:36.71 (27.28)  13:12.71 (1:03.28)  13:49.82 (1:40.39)  14:25.14 (2:15.71)
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:40.03   4/14/2007 Curl-Burke Swim Club                       
        NATL: ! 1:40.03   4/15/2007 CURL-BURKE                                 
                         C GIBSON, E BETTS, W LISCINSKY, S PETERSON        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CURL-BURKE SWIM CLUB  'A'                         2:03.50    2:11.87   18  
     1) Sundberg, Alison W24            2) Gallagher, Jose-Luis M32       
     3) Wessel, Alexandra W19           4) Di Filippo, Mario M32          
                  31.99     1:09.55 (37.56)     1:43.97 (34.42)     2:11.87 (27.90)
  2 CURL-BURKE SWIM CLUB  'B'                         2:28.00    2:16.63   14  
     1) Avgerinos, Katherine W24        2) Watson, Katie W22              
     3) Riley, Corey M18                4) Marcinkowski, Frank M49        
                  34.55     1:14.46 (39.91)     1:45.01 (30.55)     2:16.63 (31.62)
  3 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'C'                     2:32.32    2:31.04   12  
     1) Katsaros, Sheryl W39            2) Hsin, Heart W24                
     3) Pilette, Sterling M67           4) Jones, Andrew M31              
                  35.36     1:17.16 (41.80)     1:57.80 (40.64)     2:31.04 (33.24)
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:35.36        1995 Connecticut                                
        NATL: ! 1:29.40   5/21/1990 S. CAL AQUATIC                             
                         C PONTHIER, D GRANER, K BUSH, P MCCLAFFERTY       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CURL-BURKE SWIM CLUB  'B'                         1:48.50    1:34.48Z  18  
     1) Fisher, Kevin M25               2) Peterson, Stacy W27            
     3) Rimm, Scott M27                 4) Tuomey, Liz W31                
                  22.58       47.77 (25.19)     1:10.08 (22.31)     1:34.48 (24.40)
  2 1776  'A'                                         1:46.41    1:47.55   14  
     1) Plummer, Stephanie W26          2) Patterson, Thomas M32          
     3) Schultz, Ward M51               4) Kagy-Schwartz, Michelle W33    
                  29.03       55.46 (26.43)     1:21.56 (26.10)     1:47.55 (25.99)
  3 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'B'                     1:53.53    1:50.99   12  
     1) Hamilton, Allyson W27           2) Fry, Jessica W29               
     3) Sickenberger Jr, William M49    4) Moyer, Steven M51              
                  26.53       53.96 (27.43)     1:21.29 (27.33)     1:50.99 (29.70)
  4 TERRAPIN MASTERS  'A'                                  NT    2:02.52   10  
     1) Nakano, Tetsuaki M30            2) Morrin-Nordlund, Deborah W46   
     3) Grover, Mollie W28              4) Strahota, Jeffrey M28          
                  32.88     1:10.31 (37.43)     1:37.78 (27.47)     2:02.52 (24.74)
  5 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'C'                     2:16.16    2:19.51    8  
     1) Katsaros, Sheryl W39            2) Nobbe, Nick M70                
     3) Manheim, Lucy W66               4) Jones, Andrew M31              
                  30.75     1:03.23 (32.48)     1:45.16 (41.93)     2:19.51 (34.35)
 -- ARLINGTON AGELESS MASTERS  'A'                    1:51.11         DQ  
      Early take-off swimmer #4
     1) Lengle, Patricia W59            2) Lengle, Christopher M28        
     3) Lengle, Alyssa W26              4) Lengle, James M59              
                  33.21       55.66 (22.45)     1:20.52 (24.86)          DQ (30.89)
 
Mixed 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 3:29.77        2001 Metro                                      
        NATL: ! 3:26.90    4/4/2004 OLYMPIC CLUB                               
                         S GREENWOOD, K SHEA, N OMPHROY, L WANIE           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CURL-BURKE SWIM CLUB  'C'                         3:40.10    3:27.71Z  18  
     1) Peterson, Stacy W27             2) Fisher, Kevin M25              
     3) Tuomey, Liz W31                 4) Liscinsky Jr, William M27      
                  26.49       55.63 (55.63)     1:19.48 (23.85)     1:46.10 (50.47)
        2:12.70 (26.60)     2:41.94 (55.84)     3:03.49 (21.55)     3:27.71 (45.77)
  2 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'C'                     3:36.36    3:28.61Z  14  
     1) Orton, Adam M28                 2) Hamilton, Allyson W27          
     3) O'Reilly, Jennifer W29          4) Choulga, Kirill M26            
                  23.61       49.35 (49.35)     1:16.21 (26.86)     1:46.03 (56.68)
        2:12.09 (26.06)     2:39.21 (53.18)     3:02.95 (23.74)     3:28.61 (49.40)
  3 1776  'A'                                         3:55.70    4:01.94   12  
     1) Kagy-Schwartz, Michelle W33     2) Plummer, Stephanie W26         
     3) Patterson, Thomas M32           4) Wexler, Wayne M42              
                  30.27   1:02.43 (1:02.43)     1:32.40 (29.97)   2:04.99 (1:02.56)
        2:32.20 (27.21)     3:02.66 (57.67)     4:02.12 (59.46)     4:01.94 (59.28)
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:46.66   4/22/2006 Curl-Burke Swim Club                       
        NATL: ! 1:38.22    5/4/2008 CURL-BURKE                                 
                         S PETERSON, J BETTS, W LISCINSKY, L LAUWAERT      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'                    1:52.00    1:45.82Z  18  
     1) Livingston, Leslie W47          2) Martin, Petra W30              
     3) Jones, Mark M46                 4) von Loewe, Pete M38            
                  28.06       57.51 (29.45)     1:23.47 (25.96)     1:45.82 (22.35)
  2 CURL-BURKE SWIM CLUB  'C'                         1:43.90    1:46.55Z  14  
     1) Peterson, Stacy W27             2) Fisher, Kevin M25              
     3) Tuomey, Liz W31                 4) Liscinsky Jr, William M27      
                  27.76       58.55 (30.79)     1:25.85 (27.30)     1:46.55 (20.70)
  3 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'B'                     2:05.05    2:01.09   12  
     1) Fry, Jessica W29                2) Goodwin 3rd, James M27         
     3) Coleman, Jillian W28            4) Carlson, John M37              
                  31.26     1:08.49 (37.23)     1:35.77 (27.28)     2:01.09 (25.32)
  4 ARLINGTON AGELESS MASTERS  'A'                    2:03.00    2:02.08   10  
     1) Lengle, Alyssa W26              2) Lengle, James M59              
     3) Lengle, Christopher M28         4) Lengle, Patricia W59           
                  29.05     1:04.07 (35.02)     1:29.25 (25.18)     2:02.08 (32.83)
 
Mixed 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 3:46.68        2002 Ancient Mariners                           
        NATL: ! 3:46.68   4/20/2002 ANCM                                       
                         S WILLIAMS, W DICKS, J RODDIN, J RAMSBOTTOM       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'B'                     4:01.01    3:56.24   18  
     1) Orton, Adam M28                 2) Brielmaier, Jen W26            
     3) Choulga, Kirill M26             4) O'Reilly, Jennifer W29         
                  27.59       57.48 (57.48)     1:29.30 (31.82)   2:06.91 (1:09.43)
        2:32.34 (25.43)     3:02.55 (55.64)     3:28.78 (26.23)     3:56.24 (53.69)
  2 1776  'A'                                         4:30.34    4:26.68   14  
     1) Plummer, Stephanie W26          2) Manieri, Pete M52              
     3) Wexler, Wayne M42               4) Kagy-Schwartz, Michelle W33    
                  33.70   1:08.79 (1:08.79)     1:46.14 (37.35)   2:26.25 (1:17.46)
        2:55.78 (29.53)   3:29.10 (1:02.85)     3:56.46 (27.36)     4:26.68 (57.58)
  3 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'                    4:40.00    4:47.23   12  
     1) Timmons, Timothy M62            2) Toner, Karlin W47              
     3) Jones, Mark M46                 4) Yu, Melanie W27                
                  38.70   1:19.22 (1:19.22)     1:57.03 (37.81)   2:41.27 (1:22.05)
        3:09.67 (28.40)   3:42.43 (1:01.16)     4:12.84 (30.41)   4:47.23 (1:04.80)
  4 DISTRICT OF COLUMBIA AQUATICS  'A'                6:12.00    5:25.28   10  
     1) Vail, Ellyn W59                 2) West, Christina W32            
     3) Nash, Dawson M55                4) Moon, Wonkee M34               
                  51.36   1:47.78 (1:47.78)     2:28.97 (41.19)   3:13.28 (1:25.50)
        3:47.49 (34.21)   4:29.82 (1:16.54)     4:56.15 (26.33)     5:25.28 (55.46)
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:36.19        1998 Colonials 1776                             
        NATL: ! 1:30.17   4/25/2004 ROCKY MTN                                  
                         K GARNIER, S VON DER LIPPE, J SMITH, P SMITH      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'                    1:41.00    1:37.61   18  
     1) von Loewe, Pete M38             2) Livingston, Leslie W47         
     3) Gandee, Brad M54                4) Ward, Cheryl W43               
                  22.89       48.27 (25.38)     1:12.05 (23.78)     1:37.61 (25.56)
  2 CURL-BURKE SWIM CLUB  'C'                         1:51.90    1:42.76   14  
     1) Harkes, Cindi W40               2) Halstead, James M42            
     3) Rawson, Laurelyn W37            4) Tuchler, Jim M44               
                  27.01       50.87 (23.86)     1:19.73 (28.86)     1:42.76 (23.03)
  3 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'                     2:00.00    2:05.28   12  
     1) Sealey, Tammy W47               2) Sealey, Robert M44             
     3) Sealey, Gina W41                4) Sealey, Thomas M48             
                  37.23     1:03.68 (26.45)     1:38.38 (34.70)     2:05.28 (26.90)
 
Mixed 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 3:36.79        1997 Colonials 1776                             
        NATL: ! 3:28.42   3/15/2008 VIRGINIA                                   
                         S SUMMERLIN, J JOHN, C JOHN, D SUMMERLIN          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'                    3:49.00    3:46.60   18  
     1) Gandee, Brad M54                2) von Loewe, Pete M38            
     3) Ward, Cheryl W43                4) Hinman, Melissa W35            
                  26.42       54.13 (54.13)     1:17.94 (23.81)     1:44.13 (50.00)
        2:10.82 (26.69)     2:40.89 (56.76)     3:11.93 (31.04)   3:46.60 (1:05.71)
  2 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'B'                     3:55.55    3:53.74   14  
     1) Lueker, Mary W44                2) Waltman, Michael M39           
     3) Pohnert, Steven M39             4) Calkins, Sonja W36             
                  28.70   1:00.69 (1:00.69)     1:26.93 (26.24)     1:55.27 (54.58)
        2:24.01 (28.74)   3:22.23 (1:26.96)     3:53.74 (31.51)                    
  3 CURL-BURKE SWIM CLUB  'D'                         3:55.00    4:01.47   12  
     1) Schappert, Meghan W39           2) Tuchler, Jim M44               
     3) Buechler, John M41              4) Rawson, Laurelyn W37           
                  31.42   1:05.80 (1:05.80)     1:31.41 (25.61)     2:00.79 (54.99)
        2:32.84 (32.05)   3:08.28 (1:07.49)     3:33.86 (25.58)     4:01.47 (53.19)
  4 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                        NT    4:02.02   10  
     1) Severt, Cary M38                2) Moore, Alison W38              
     3) Jaeger, Debbie W46              4) Holland, Dave M41              
                  29.41   1:00.90 (1:00.90)     1:31.62 (30.72)   2:04.47 (1:03.57)
        2:35.12 (30.65)   3:08.28 (1:03.81)     3:33.99 (25.71)     4:02.02 (53.74)
 
Mixed 35+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 7:52.32        1997 Colonials 1776                             
        NATL: ! 7:24.36   4/17/2005 ILLINOIS                                   
                         L DILLMANN, J RIDGE, R KURZA, M KELLER            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'B'                    10:55.55   10:41.32   18  
     1) Sealey, Tammy W47               2) Sealey, Robert M44             
     3) Sealey, Gina W41                4) Sealey, Thomas M48             
                  37.85   1:21.42 (1:21.42)   2:09.56 (2:09.56)   2:59.45 (2:59.45)
        3:30.92 (31.47)   4:06.35 (1:06.90)   4:44.92 (1:45.47)   5:29.87 (2:30.42)
        6:06.75 (36.88)   6:50.91 (1:21.04)   7:39.01 (2:09.14)   8:25.69 (2:55.82)
        8:55.37 (29.68)   9:29.26 (1:03.57)  10:05.64 (1:39.95)  10:41.32 (2:15.63)
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:48.50        1987 Colonials 1776                             
        NATL: ! 1:40.09    5/4/2008 COLORADO                                   
                         D ROBINSON, A BARTLESON, S VON DER LIPPE, C SAPPEY
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CURL-BURKE SWIM CLUB  'D'                         2:04.00    1:58.82   18  
     1) Nord Mallard, Jennifer W36      2) Halstead, James M42            
     3) Odinec, Marcus M39              4) Rawson, Laurelyn W37           
                  31.70     1:02.95 (31.25)     1:29.70 (26.75)     1:58.82 (29.12)
  2 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                        NT    1:59.18   14  
     1) Downey, Mark M42                2) Meehan, Alison W37             
     3) Holland, Dave M41               4) Hokenson, Christina W40        
                  29.47     1:04.46 (34.99)     1:30.36 (25.90)     1:59.18 (28.82)
  3 1776  'A'                                         2:00.00    2:01.74   12  
     1) Szekely, Les M45                2) Swanson, Vibeke W47            
     3) Hug, Laurie W43                 4) Roth, Greg M46                 
                  28.22     1:06.58 (38.36)     1:37.42 (30.84)     2:01.74 (24.32)
  4 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'                     2:21.21    2:21.55   10  
     1) Sealey, Gina W41                2) Sealey, Tammy W47              
     3) Sealey, Thomas M48              4) Sealey, Robert M44             
                  40.61     1:27.78 (47.17)     1:54.90 (27.12)     2:21.55 (26.65)
 
Mixed 35+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 4:00.75        1997 Colonials 1776                             
        NATL: ! 3:50.42   3/15/2008 VIRGINIA                                   
                         C JOHN, S SUMMERLIN, D SUMMERLIN, J JOHN          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'                     4:29.29    4:20.51   18  
     1) Calkins, Sonja W36              2) Lueker, Mary W44               
     3) Carlson, John M37               4) Waltman, Michael M39           
                  32.43   1:06.51 (1:06.51)     1:43.28 (36.77)   2:25.17 (1:18.66)
        2:54.63 (29.46)   3:27.93 (1:02.76)     3:44.09 (16.16)     4:20.51 (52.58)
  2 1776  'B'                                         4:24.50    4:24.23   14  
     1) Hug, Laurie W43                 2) Swanson, Vibeke W47            
     3) Szekely, Les M45                4) Roth, Greg M46                 
                  34.16   1:09.46 (1:09.46)     1:48.15 (38.69)   2:30.33 (1:20.87)
        2:57.38 (27.05)     3:28.79 (58.46)     3:55.01 (26.22)     4:24.23 (55.44)
  3 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'B'                        NT    4:44.46   12  
     1) Moore, Alison W38               2) Meehan, Alison W37             
     3) Holland, Dave M41               4) Bradley, Rommel M41            
                  36.87   1:20.11 (1:20.11)     1:54.64 (34.53)   2:35.04 (1:14.93)
        3:00.74 (25.70)     3:31.49 (56.45)     4:03.18 (31.69)   4:44.46 (1:12.97)
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:45.56    4/3/2004 Fairfax County Masters                     
        NATL: ! 1:34.48    5/4/2008 ARIZONA                                    
                         J SMITH, M BAILEY, S ROLLINS, P SMITH             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CURL-BURKE SWIM CLUB  'D'                         2:00.10    1:54.31   18  
     1) Battle, Glenn M47               2) Dobyns, Cindy W46              
     3) Crean, Denis M48                4) Kirwan, Denise W57             
                  25.70       55.70 (30.00)     1:23.92 (28.22)     1:54.31 (30.39)
  2 1776  'B'                                         2:16.12    2:00.61   14  
     1) Watts, Sue W54                  2) Kremzier, James M63            
     3) McCormick, Betsy W52            4) Amundsen, Joseph M63           
                  30.95       47.74 (16.79)     1:12.21 (24.47)     2:00.61 (48.40)
  3 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'B'                    2:16.00    2:10.43   12  
     1) Timmons, Timothy M62            2) Pitchford, Barth M50           
     3) Toner, Karlin W47               4) Schanzer, Rosalyn W66          
                  30.82     1:10.02 (39.20)     1:40.01 (29.99)     2:10.43 (30.42)
  4 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                        NT    2:19.38   10  
     1) Braaten, Kitten W53             2) Nelson, Bill M56               
     3) Richardson, Alvin M58           4) Francis, Lesley W77            
                  34.44     1:04.85 (30.41)     1:35.93 (31.08)     2:19.38 (43.45)
 
Mixed 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 4:03.93    4/4/2004 Virginia Masters SwimTeam                  
        NATL: ! 3:34.92   4/13/2008 WALNUT CREEK                               
                         G REMMERT, L VIDAL, C MCNAMARA, D BOATWIGHT       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'                     4:08.08    4:13.16   18  
     1) Brightwell, Kim W49             2) Moyer, Michelle W46            
     3) Sickenberger Jr, William M49    4) Dayton, Timothy M50            
                  31.09   1:03.17 (1:03.17)     1:34.86 (31.69)   2:08.72 (1:05.55)
        2:38.50 (29.78)   3:10.54 (1:01.82)     3:40.32 (29.78)   4:13.16 (1:02.62)
  2 CURL-BURKE SWIM CLUB  'E'                         4:12.80    4:15.99   14  
     1) Wallack, Mary W53               2) Dobyns, Cindy W46              
     3) Viellieu, Ben M54               4) Crean, Denis M48               
                  31.40   1:05.92 (1:05.92)     1:35.53 (29.61)   2:07.54 (1:01.62)
        2:39.20 (31.66)   3:15.30 (1:07.76)     3:44.72 (29.42)   4:15.99 (1:00.69)
  3 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'B'                        NT    4:35.99   12  
     1) McCorkle, John M57              2) Swiger 2nd, Ralph M52          
     3) Braaten, Kitten W53             4) Bushmire, Lisa W47             
                  29.21       59.12 (59.12)     1:32.79 (33.67)   2:09.14 (1:10.02)
        2:44.58 (35.44)   3:58.81 (1:49.67)     4:47.50 (48.69)     4:35.99 (37.18)
 
Mixed 45+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 8:48.91        1999 DC Masters                                 
        NATL: ! 8:11.18    5/2/2004 OREGON                                     
                         M TENNANT, K ANDRUS-HUGHES, C CRABBE, P ALLENDER  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'                     9:41.41    9:20.07   18  
     1) Levenson, Steven M55            2) Dayton, Timothy M50            
     3) Moyer, Michelle W46             4) Brightwell, Kim W49            
                  32.76   1:07.38 (1:07.38)   1:42.31 (1:42.31)   2:16.67 (2:16.67)
        2:47.55 (30.88)   3:22.63 (1:05.96)   3:57.93 (1:41.26)   4:31.72 (2:15.05)
        5:05.11 (33.39)   5:42.56 (1:10.84)   6:21.40 (1:49.68)   6:59.94 (2:28.22)
        7:16.64 (16.70)                       8:08.17 (1:08.23)   9:20.07 (2:20.13)
  2 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                        NT    9:50.75   14  
     1) Jaeger, Debbie W46              2) Romo, Robert M51               
     3) Swiger 2nd, Ralph M52           4) Braaten, Kitten W53            
                  32.32   1:07.90 (1:07.90)   1:44.87 (1:44.87)   2:21.47 (2:21.47)
        2:52.98 (31.51)   3:28.34 (1:06.87)   4:05.50 (1:44.03)   4:42.50 (2:21.03)
        5:16.78 (34.28)   5:55.15 (1:12.65)   6:33.42 (1:50.92)   7:10.98 (2:28.48)
        7:47.34 (36.36)   8:27.84 (1:16.86)   9:09.75 (1:58.77)   9:50.75 (2:39.77)
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 1:58.45        1999 Maryland                                   
        NATL: ! 1:44.02    5/4/2008 ARIZONA                                    
                         J SMITH, G MILLS, S ROLLINS, M BAILEY             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CURL-BURKE SWIM CLUB  'E'                         2:04.50    2:15.69   18  
     1) Dobyns, Cindy W46               2) Wallack, Mary W53              
     3) Viellieu, Ben M54               4) Crean, Denis M48               
                  36.21     1:14.60 (38.39)   2:15.81 (1:01.21)         2:15.69 ( )
  2 1776  'B'                                         2:20.20    2:23.13   14  
     1) Arasim, Stuart M51              2) Manieri, Pete M52              
     3) McCormick, Betsy W52            4) Watts, Sue W54                 
                  35.12     1:21.37 (46.25)     1:55.57 (34.20)     2:23.13 (27.56)
  3 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'B'                        NT    2:25.02   12  
     1) Romo, Robert M51                2) White, Wayne M54               
     3) Braaten, Kitten W53             4) Page, Kathryn W60              
                  33.46     1:10.21 (36.75)     1:48.01 (37.80)     2:25.02 (37.01)
  4 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'B'                    2:34.50    2:28.42   10  
     1) Timmons, Timothy M62            2) Bier, Susan W45                
     3) Pitchford, Barth M50            4) Schanzer, Rosalyn W66          
                  34.70     1:12.46 (37.76)     1:49.52 (37.06)     2:28.42 (38.90)
 
Mixed 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 4:28.24        2002 Virginia                                   
        NATL: ! 4:00.80    5/2/2004 OREGON                                     
                         K, P ALLENDER, C CRABBE, M TENNANT                
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'C'                        NT    5:14.43   18  
     1) Jaeger, Debbie W46              2) Jeruzal, Voytek M50            
     3) Swiger 2nd, Ralph M52           4) Page, Kathryn W60              
                  35.67   1:14.38 (1:14.38)     1:31.04 (16.66)   2:26.80 (1:12.42)
        3:06.73 (39.93)   3:51.26 (1:24.46)     4:31.47 (40.21)   5:14.43 (1:23.17)
 
Mixed 55+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 4:26.21    4/4/2004 DC Masters                                 
        NATL: ! 4:09.90   3/25/2007 ILLINOIS                                   
                         B BATEMAN, C QUILL, C JONES, G WENDT              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1776  'B'                                              NT    6:02.13   18  
     1) Murphy-Kendall, Vicki W64       2) Kremzier, James M63            
     3) Waldbaum, Joan W78              4) Martin, Jack M57               
                  52.48   1:59.86 (1:59.86)   3:16.64 (1:16.78)                    
            4:04.79 ( )         5:31.06 ( )     6:02.14 (31.08)     6:02.13 (31.07)
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 2:16.14        1987 New England                                
        NATL: ! 2:02.63    5/4/2008 NEW ENGLAND                                
                         D BRIGHT, B HUMMEL, G SHAW, C SASSER              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CURL-BURKE SWIM CLUB  'F'                         2:12.10    2:30.36   18  
     1) Edgell, Don M57                 2) Kirwan, Denise W57             
     3) Dearfield, Kerry M56            4) Edwards, Joanne W58            
                  35.08     1:14.72 (39.64)     1:46.24 (31.52)     2:30.36 (44.12)
 
Mixed 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 2:29.61        2003 Virginia                                   
        NATL: ! 1:59.75   5/20/2007 SAN DIEGO                                  
                         M FRESHLEY, J LITTLE, G CLIFFORD, B BEST          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'B'                        NT    2:44.69   18  
     1) Martin, Judy W66                2) Klioze, Earl M71               
     3) Zaremski, Barbara W71           4) Cheadle, Richard M71           
                  41.74     1:26.15 (44.41)     2:01.65 (35.50)     2:44.69 (43.04)
 
Mixed 65+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 4:36.77   4/12/2008 Virginia Masters Swim Team                 
        NATL: ! 4:36.77   4/13/2008 VIRGINIA                                   
                         H SOBER, J DETRICK, A WOLFE, B SCHREINER          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'C'                        NT    5:48.99   18  
     1) Zaremski, Barbara W71           2) Gaulrapp, Edward M66           
     3) Schreiner, Beth W68             4) Lyons Jr, Thomas M75           
                  38.61   1:21.72 (1:21.72)     1:59.11 (37.39)   2:40.41 (1:18.69)
        3:16.52 (36.11)   3:54.60 (1:14.19)     4:47.84 (53.24)   5:48.99 (1:54.39)
 
Mixed 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 2:29.78        1987 Connecticut                                
        NATL: ! 2:14.70   5/17/2002 SAN DIEGO                                  
                         BETSY JORDAN, BOB BEST, BILL EARLEY, JEANNE LITTLE
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'C'                        NT    3:02.27   18  
     1) Martin, Judy W66                2) Wilmore, Chuck M74             
     3) Griffin, Lucille W70            4) Cheadle, Richard M71           
                  44.68     1:36.01 (51.33)     2:20.04 (44.03)     3:02.27 (42.23)
 
Mixed 65+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        ZONE: Z 5:23.62   4/13/2008 Virginia Masters Swim Team                 
        NATL: ! 5:20.49    4/1/2007 SAN DIEGO                                  
                         B JORDAN, B BEST, M FRESHLEY, G CLIFFORD          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'D'                        NT    6:15.88   18  
     1) Durrant, Betsy W67              2) Lyons Jr, Thomas M75           
     3) Gaulrapp, Edward M66            4) Schreiner, Beth W68            
                  44.41   1:31.13 (1:31.13)     2:25.85 (54.72)   3:29.24 (1:58.11)
        4:10.00 (40.76)   5:37.43 (2:08.19)     6:15.88 (38.45)