Colonies Zone Short Course Yards Championship

April 11 – 13, 2008

Sponsored by Patriot Masters & George Mason University Aquatic and Fitness Center
 Fairfax, Virginia
Sanctioned by Potomac Valley LMSC for USMS, INC. # 108-02

 

MEET DIRECTOR:                 Cheryl Ward – 4207 University Drive, Fairfax, VA 22030
REFEREE:                             Marie-Beth Hall            John Ertter
                                               Peter Nichols               Al Betts
                                                Jack Neill
STARTER:                              Rita Page                    James VanErden                   
Steed Edwards           Elizabeth Jester
STROKE & TURN:                 John McKenzie           Ray Richardson
                                                Karl Helmann              Pat Rose
HY-TEK:                                  Robert Brofft               Tim Husson

 

USMS RECORDS BROKEN

 

Women 65+

Betsy Durrant, Ida Hlavacek, Barbara Zaremski, Beth Schreiner
VMST - 800 Free Relay   12:03.97

Barbara Zaremski, Betsy Durrant, Johnnie Detrick, Beth Schreiner
VMST - 400 Free Relay   5:19.35

Men 40-44
Chris Stevenson – VMST – 200 Backstroke   1:53.29

Men 65-69
Louis Kronfeld – NEM – 50 Breaststroke   32.59

Men 65+
Harry Sober, Warner Brundage, Art Wolfe, Ed Gaulrapp
VMST - 400 Medley Relay   5:01.35  

Mixed 65+
Harry Sober, Johnnie Detrick, Art Wolfe, Beth Schreiner
VMST - 400 Free Relay   4:36.77    

Total number of swimmers in the meet: 473

 

Licensed to George Mason University              Hy-Tek's Meet Manager 5/9/2008
           2008 COLONIES ZONE  SCY CHAMPIONSHIP, Sanction #: 108-02            
                     George Mason University, Fairfax, VA                      
                       Team Rankings - Through Event 56                        
 
                       Combined Team Scores - Small Team                       
            Place Team                                            Points
       ===================================================================
                1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB       NBAC            417  
                2 PENNYPACK AQUATIC&FITNESS CLUB     PAFC            374  
                3 OCEAN CITY SWIM CLUB               OCSC            306  
                4 TERRAPIN MASTERS                   TERR            271  
                5 ALEXANDRIA MASTERS SWIMMING        ALEX            264  
                6 SWIMQUEST MASTERS                  SQST            230  
                7 ARLINGTON AGELESS MASTERS          ARMS            209  
                8 HEALTH UNLIMITED HURRICANES        HUH             174  
                9 SHENANDOAH MARLINS AQUATIC CLU     SMAM            154  
               10 JERSEY AREA MASTERS                JAM             135  
               11 CONNECTICUT MASTERS                CONN             87  
               12 RIPTIDE MASTERS                    RIPM             85  
               13 MAINE MASTERS SWIM CLUB            MESC             65  
               14 NIAGARA MASTERS                    NIAG             64  
               15 GERMANTOWN MARYLAND MASTERS        GERM             63  
               16 NEW ENGLAND MASTERS SWIM CLUB      NEM              52  
               17 FINS AQUATICS CLUB                 FINS             48  
               18 WOODLANDS MASTERS SWIM TEAM        WMST             47  
               19 FORT BELVOIR MASTERS               FBST             45  
               20 TEAM PITTSBURGH MASTERS            TPIT             43  
               21 DELMARVA AQUATIC MASTERS DOGFI     DAMD             39  
               21 DC MASTERS                         DCM              39  
               23 CENTRAL MARYLAND YMCA MASTERS      CMYM             30  
               24 COLUMBIA MASTERS SWIM TEAM         COLU             28  
               25 OREGON                             OREG             23  
               26 NORTHERN VA JEWISH COMM CENTER     JCCN             20  
               27 SEA DEVIL SWIMMING MASTERS         SDS              19  
               27 MOVY MASTERS                       MOVY             19  
               29 NORTH CAROLINA MASTRS SWIMMING     NCMS             18  
               30 METRO MASTERS SWIM CLUB            METR             16  
               30 TALBOT COUNTY YMCA STINGRAYS       TCYS             16  
               32 O*H*I*O MASTERS SWIM CLUB          O*H*             14  
               32 ARIZONA MASTERS                    ARIZ             14  
               34 SARASOTA YMCA SHARKS               SYSM             12  
               34 MASTERS AQUATICS AT SPRING HIL     MASH             12  
               36 WARRENTON MASTERS SWIM TEAM        WAVA             11  
               37 MASTERS OF SOUTH TEXAS             MOST              7  
               38 TAMALPAIS AQUATIC MASTERS          TAM               6  
               39 TRINITY AQUATICS CLUB MASTERS      TRIN              3  
               40 HUNTINGTON MASTERS                 HUMS              2  
 
                      Combined Team Scores - Medium Team                       
            Place Team                                            Points
       ===================================================================
                1 RESTON MASTERS SWIM TEAM           RMST            652  
                2 FAIRFAX COUNTY MASTERS             FXCM            612  
                3 DISTRICT OF COLUMBIA AQUATICS      DCAC            594  
                4 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM          GMUP            523  
                5 1776                               1776            482  
                6 MARYLAND MASTERS                   MARY            397  
                7 BEARCATS MASTERS                   BCTM            377  
                7 MONTGOMERY ANCIENT MARINERS        ANCM            377  
                9 BINGHAMTON UNIV MASTERS SWIMMI     BUMS            353  
               10 GARDEN STATE MASTERS               GSM             278  
 
                       Combined Team Scores - Large Team                       
            Place Team                                            Points
       ===================================================================
                1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM         VMST           2730  
                2 CURL-BURKE SWIM CLUB               CUBU            720  
Licensed to George Mason University     Hy-Tek's Meet Manager 5/9/2008 04:50 PM
           2008 COLONIES ZONE  SCY CHAMPIONSHIP, Sanction #: 108-02            
                     George Mason University, Fairfax, VA                      
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 23.96   4/13/2003 Petra Adamkova                               
        NATL: ! 23.89   4/19/1998 JANET MAYVILLE                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hertz, Lisa               22 DAMD                   25.79      25.55    9  
  2 Mc Williams, Katie        24 ALEX                   26.47      26.24    7  
  3 Reed, Kirsten             21 ARMS                   31.62      28.81    6  
  4 Zervas, Natalie           24 BCTM                   29.06      29.55    5  
  5 Miller, Katie             20 UNAT                   29.88      30.90    4  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 54.18   4/23/2006 Stacy Peterson                               
        NATL: ! 50.67  11/20/2003 JESSICA FOSCHI                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Williams, Katie        24 ALEX                   56.25      56.01    9  
                  27.10       56.01 (28.91)                                        
  2 Hertz, Lisa               22 DAMD                   57.07      56.81    7  
                  26.21       56.81 (30.60)                                        
  3 Brown, Rachel             24 FXCM                   59.11      58.90    6  
                  28.03       58.90 (30.87)                                        
  4 Smedinghoff, Megan        23 DCAC                   59.44      59.39    5  
                  28.92       59.39 (30.47)                                        
  5 Verdin, Erica             24 ALEX                   58.80    1:00.28    4  
                  28.98     1:00.28 (31.30)                                        
  6 Reed, Kirsten             21 ARMS                 1:03.16    1:02.68    3  
                  29.96     1:02.68 (32.72)                                        
  7 Hathaway, Sherye          24 TCYS                 1:06.92    1:06.02    2  
                  31.44     1:06.02 (34.58)                                        
  8 Miller, Katie             20 UNAT                 1:09.98    1:08.36    1  
                  31.28     1:08.36 (37.08)                                        
  9 Wilson, Laura             24 UNAT                 1:15.00    1:14.13  
                  36.40     1:14.13 (37.73)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:55.38    4/4/2004 Kelly Bowman                               
        NATL: ! 1:50.98    3/4/2001 RACHEL KOMISARZ                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Williams, Katie        24 ALEX                 2:00.94    2:01.10    9  
                  27.85       58.42 (30.57)     1:29.88 (31.46)     2:01.10 (31.22)
  2 Verdin, Erica             24 ALEX                 2:11.65    2:09.13    7  
                  30.64     1:02.70 (32.06)     1:35.65 (32.95)     2:09.13 (33.48)
  3 Smedinghoff, Megan        23 DCAC                 2:12.86    2:12.41    6  
                  30.85     1:03.97 (33.12)     1:38.02 (34.05)     2:12.41 (34.39)
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 5:12.23    4/4/2004 Kelly Bowman                               
        NATL: ! 4:49.97  10/25/2003 JESSICA FOSCHI                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Williams, Katie        24 ALEX                 5:25.23    5:26.49    9  
                  28.66       59.74 (31.08)     1:31.93 (32.19)     2:05.19 (33.26)
        2:38.42 (33.23)     3:12.17 (33.75)     3:46.00 (33.83)     4:19.97 (33.97)
        4:53.58 (33.61)     5:26.49 (32.91)                                        
  2 Wilson, Laura             24 UNAT                 7:33.00    7:15.30    7  
                  40.13     1:22.21 (42.08)     2:05.88 (43.67)     2:50.43 (44.55)
        3:35.22 (44.79)     4:20.09 (44.87)     5:04.51 (44.42)     5:48.90 (44.39)
        6:33.01 (44.11)     7:15.30 (42.29)                                        
 
Women 18-24 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 10:57.68    5/1/1994 Laura Antonietta                          
        NATL: ! 10:29.13   3/11/2000 SARA SCHWEITZER                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Williams, Katie        24 ALEX                11:16.47   11:09.31    9  
                  28.69     1:00.96 (32.27)     1:34.08 (33.12)     2:07.30 (33.22)
        2:40.65 (33.35)     3:14.12 (33.47)     3:47.69 (33.57)     4:21.27 (33.58)
        4:55.17 (33.90)     5:29.52 (34.35)     6:02.92 (33.40)     6:36.64 (33.72)
        7:10.75 (34.11)     7:44.96 (34.21)     8:19.25 (34.29)     8:53.85 (34.60)
        9:28.39 (34.54)    10:02.39 (34.00)    10:36.21 (33.82)    11:09.31 (33.10)
  2 Thomas, Jennifer          24 CUBU                22:00.00   18:03.89    7  
                  45.05     1:35.96 (50.91)     2:29.29 (53.33)     3:23.75 (54.46)
        4:20.02 (56.27)     5:13.64 (53.62)     6:08.97 (55.33)     7:05.10 (56.13)
        8:00.68 (55.58)     8:55.81 (55.13)     9:51.40 (55.59)    10:46.97 (55.57)
       11:41.85 (54.88)    12:37.03 (55.18)    13:32.08 (55.05)    14:27.24 (55.16)
       15:21.11 (53.87)    16:17.32 (56.21)    17:12.84 (55.52)    18:03.89 (51.05)
 
Women 18-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 18:41.96   4/23/2006 Eliz. Schlicher                           
        NATL: ! 17:31.70        1987 KAREN BURTON                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Behnke, Kari              24 CUBU                36:00.00   29:35.40    9  
                  45.81     1:35.39 (49.58)     2:27.47 (52.08)     3:20.03 (52.56)
        4:13.34 (53.31)     5:07.61 (54.27)     6:02.00 (54.39)     6:56.05 (54.05)
        7:50.94 (54.89)     8:45.43 (54.49)     9:39.98 (54.55)    10:35.29 (55.31)
       11:30.04 (54.75)    12:25.11 (55.07)    13:20.01 (54.90)    14:14.88 (54.87)
       15:09.76 (54.88)    16:03.69 (53.93)    16:58.33 (54.64)    17:52.26 (53.93)
       18:46.90 (54.64)    19:41.93 (55.03)    20:37.17 (55.24)    21:31.93 (54.76)
       22:27.08 (55.15)    23:21.28 (54.20)    24:15.73 (54.45)    25:10.32 (54.59)
       26:04.38 (54.06)    26:58.72 (54.34)    27:51.76 (53.04)    28:44.63 (52.87)
       29:35.40 (50.77)
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 27.60   4/23/2006 Stacy Peterson                               
        NATL: ! 26.47   4/19/1998 JESSICA TONG                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Park, Yana                23 GMUP                   30.32      27.97    9  
  2 Hertz, Lisa               22 DAMD                   30.52      29.80    7  
  3 Barber, Kristen           24 FXCM                   36.00      32.59    6  
  4 Zervas, Natalie           24 BCTM                   34.12      33.68    5  
  5 Hathaway, Sherye          24 TCYS                      NT      39.75    4  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 58.42   4/23/2006 Stacy Peterson                               
        NATL: ! 55.98   4/30/2000 SARA SCHWEITZER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Park, Yana                23 GMUP                 1:03.44    1:01.48    9  
                  29.73     1:01.48 (31.75)                                        
  2 Hertz, Lisa               22 DAMD                 1:05.34    1:05.43    7  
                  30.96     1:05.43 (34.47)                                        
  3 Smedinghoff, Megan        23 DCAC                 1:08.47    1:07.30    6  
                  33.07     1:07.30 (34.23)                                        
  4 Verdin, Erica             24 ALEX                 1:10.50    1:08.52    5  
                  33.48     1:08.52 (35.04)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:13.30   4/23/2006 Stacy Peterson                             
        NATL: ! 1:59.22   4/30/2000 SARA SCHWEITZER                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barber, Kristen           24 FXCM                 2:40.00    2:32.43    9  
                  34.76     1:13.17 (38.41)     1:53.25 (40.08)     2:32.43 (39.18)
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 30.06   4/13/2003 Petra Adamkova                               
        NATL: ! 29.69   4/25/2004 ALISSA DAVIES                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Rachel             24 FXCM                   33.66      33.72    9  
  2 Reed, Kirsten             21 ARMS                   35.08      35.45    7  
  3 Miller, Katie             20 UNAT                   40.47      40.04    6  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:06.88    4/4/2004 Jillian Martin                             
        NATL: ! 1:02.86   5/18/2003 RILEY MANTS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Rachel             24 FXCM                 1:13.56    1:13.24    9  
                  34.60     1:13.24 (38.64)                                        
  2 Reed, Kirsten             21 ARMS                 1:18.04    1:17.10    7  
                  36.41     1:17.10 (40.69)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:35.02    5/5/1996 C. Radcliff                                
        NATL: ! 2:14.90   5/18/2003 RILEY MANTS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Kirsten             21 ARMS                 2:56.17    2:48.95    9  
                  37.47     1:20.73 (43.26)     2:04.95 (44.22)     2:48.95 (44.00)
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 26.49   4/13/2003 Petra Adamkova                               
        NATL: ! 25.46   4/30/2000 JENNIFER BROOKS                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Rachel             24 FXCM                   28.14      28.50    9  
  2 Park, Yana                23 GMUP                   32.00      28.68    7  
  3 Verdin, Erica             24 ALEX                   30.63      30.49    6  
  4 Hathaway, Sherye          24 TCYS                   33.47      33.16    5  
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 59.63    5/5/1996 Amity Hall                                   
        NATL: ! 55.67    3/4/2001 RACHEL KOMISARZ                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Rachel             24 FXCM                 1:02.60    1:02.84    9  
                  29.33     1:02.84 (33.51)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 2:14.85    5/1/1994 C. Callender                               
        NATL: ! 2:02.28    3/4/2001 RACHEL KOMISARZ                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smedinghoff, Megan        23 DCAC                 2:34.31    2:29.40    9  
                  33.92     1:12.32 (38.40)     1:50.48 (38.16)     2:29.40 (38.92)
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:01.12   4/23/2006 Stacy Peterson                             
        NATL: !   58.96   4/22/2007 LAURA DAVIS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Rachel             24 FXCM                 1:06.09    1:05.69    9  
                  30.59     1:05.69 (35.10)                                        
  2 Park, Yana                23 GMUP                 1:10.00    1:07.63    7  
                  29.50     1:07.63 (38.13)                                        
  3 Verdin, Erica             24 ALEX                 1:09.59    1:08.74    6  
                  31.29     1:08.74 (37.45)                                        
  4 Smedinghoff, Megan        23 DCAC                 1:09.44    1:09.51    5  
                  31.32     1:09.51 (38.19)                                        
  5 Reed, Kirsten             21 ARMS                 1:11.26    1:10.94    4  
                  34.40     1:10.94 (36.54)                                        
  6 Wilson, Laura             24 UNAT                 1:30.00    1:30.88    3  
                  43.22     1:30.88 (47.66)                                        
 
Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:16.72   4/23/2006 Kate Wrenshall                             
        NATL: ! 2:05.30   4/30/2000 SARA SCHWEITZER                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hertz, Lisa               22 DAMD                 2:29.64    2:26.65    9  
                  29.74     1:05.25 (35.51)     1:51.37 (46.12)     2:26.65 (35.28)
  2 Verdin, Erica             24 ALEX                 2:33.18    2:28.74    7  
                  31.29     1:08.91 (37.62)     1:54.33 (45.42)     2:28.74 (34.41)
  3 Smedinghoff, Megan        23 DCAC                 2:30.44    2:31.81    6  
                  30.91     1:11.10 (40.19)     1:56.90 (45.80)     2:31.81 (34.91)
  4 Reed, Kirsten             21 ARMS                 2:38.42    2:33.10    5  
                  33.44     1:14.31 (40.87)     1:57.44 (43.13)     2:33.10 (35.66)
 
Women 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 4:48.49   4/21/2002 Marie Tomarelli                            
        NATL: ! 4:18.37   4/30/2000 SARA SCHWEITZER                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Mc Williams, Katie        24 ALEX                 4:58.87         DQ  
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 23.16   4/24/2005 Petra Martin                                 
        NATL: ! 23.16   4/24/2005 PETRA MARTIN                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stakem, Meredith          26 DCAC                   26.09      25.26    9  
  2 Friedman, Jodie           26 BCTM                   26.77      27.28    7  
  3 Hennessey, Katherine      29 NBAC                   27.69      27.29    6  
  4 Frisch, Alexandria        29 SQST                   26.56      27.67    5  
  5 Stump, Karen              29 UNAT                   31.16      28.08    4  
  6 Rafer, Carrie             25 CUBU                   30.00      28.17    3  
  7 Carpenter, Hayley         26 DCAC                   35.00      30.67    2  
  8 Hufford, Ellen            25 ARMS                   35.23      35.06    1  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 53.31   4/23/2006 Kelly Bowman                                 
        NATL: ! 50.80   3/16/2003 LOUISE JOHNCKE                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lengle, Alyssa            25 ARMS                   55.15      55.00    9  
                  26.84       55.00 (28.16)                                        
  2 Frisch, Alexandria        29 SQST                   59.34      59.69    7  
                  28.80       59.69 (30.89)                                        
  3 Yonych, Laura             27 UNAT                 1:01.50    1:01.50    6  
                  30.10     1:01.50 (31.40)                                        
  4 Yu, Melanie               26 GMUP                 1:03.00    1:01.81    5  
                  29.25     1:01.81 (32.56)                                        
  5 Gibson, Hannah            25 BCTM                 1:05.00    1:04.37    4  
                  31.03     1:04.37 (33.34)                                        
  6 Knize, Elizabeth          25 UNAT                 1:05.00    1:05.58    3  
                  32.39     1:05.58 (33.19)                                        
  7 Neigenfind, Tara          25 FXCM                 1:05.00    1:06.00    2  
                  31.06     1:06.00 (34.94)                                        
  8 Hufford, Ellen            25 ARMS                 1:17.00    1:16.73    1  
                  36.41     1:16.73 (40.32)                                        
  9 Rauzin, Ivy               29 BCTM                 1:25.25    1:24.85  
                  41.85     1:24.85 (43.00)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:56.79   4/23/2006 Kelly Bowman                               
        NATL: ! 1:48.80   5/20/2001 LIMIN LIU                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lengle, Alyssa            25 ARMS                 1:58.78    1:58.49    9  
                  28.35       58.01 (29.66)     1:27.90 (29.89)     1:58.49 (30.59)
  2 Grover, Mollie            27 TERR                 2:03.50    2:01.75    7  
                  28.47       59.43 (30.96)     1:30.62 (31.19)     2:01.75 (31.13)
  3 Hennessey, Katherine      29 NBAC                 2:07.00    2:05.17    6  
                  28.66     1:00.15 (31.49)     1:32.66 (32.51)     2:05.17 (32.51)
  4 Stakem, Meredith          26 DCAC                 2:05.30    2:05.70    5  
                  28.82     1:00.87 (32.05)     1:33.65 (32.78)     2:05.70 (32.05)
  5 Busch, Courtney           26 TERR                 2:10.00    2:09.81    4  
                  30.25     1:02.72 (32.47)     1:36.04 (33.32)     2:09.81 (33.77)
  6 Schlicher, Elizabeth      26 NBAC                 2:06.50    2:12.60    3  
                  31.41     1:05.05 (33.64)     1:38.99 (33.94)     2:12.60 (33.61)
  7 Orscheln, Nell            28 DCAC                 2:25.00    2:19.06    2  
                  31.38     1:06.35 (34.97)     1:42.71 (36.36)     2:19.06 (36.35)
  8 Knize, Elizabeth          25 UNAT                 2:20.00    2:22.95    1  
                  33.85     1:10.45 (36.60)     1:47.14 (36.69)     2:22.95 (35.81)
  9 Carpenter, Hayley         26 DCAC                 2:35.00    2:23.45  
                  32.01     1:07.12 (35.11)     1:45.22 (38.10)     2:23.45 (38.23)
 10 Hufford, Ellen            25 ARMS                 2:46.67    2:49.90  
                  38.52     1:22.32 (43.80)     2:07.35 (45.03)     2:49.90 (42.55)
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 5:15.79   4/23/2006 Kelly Bowman                               
        NATL: ! 4:49.88    1/3/1996 SHEILA TAORMINA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lengle, Alyssa            25 ARMS                 5:25.41    5:19.54    9  
                  29.74     1:01.22 (31.48)     1:33.13 (31.91)     2:05.13 (32.00)
        2:37.07 (31.94)     3:09.29 (32.22)     3:41.47 (32.18)     4:14.09 (32.62)
        4:46.98 (32.89)     5:19.54 (32.56)                                        
  2 Busch, Courtney           26 TERR                 5:50.00    5:41.23    7  
                  30.96     1:04.29 (33.33)     1:38.57 (34.28)     2:13.12 (34.55)
        2:47.71 (34.59)     3:22.62 (34.91)     3:57.41 (34.79)     4:32.36 (34.95)
        5:07.17 (34.81)     5:41.23 (34.06)                                        
  3 Larkin, Christine         25 JAM                  5:44.67    5:41.75    6  
                  30.90     1:04.00 (33.10)     1:37.74 (33.74)     2:12.14 (34.40)
        2:46.79 (34.65)     3:21.70 (34.91)     3:56.92 (35.22)     4:32.23 (35.31)
        5:07.49 (35.26)     5:41.75 (34.26)                                        
  4 Yonych, Laura             27 UNAT                 5:57.17    5:47.40    5  
                  32.52     1:07.52 (35.00)     1:42.81 (35.29)     2:18.31 (35.50)
        2:53.73 (35.42)     3:29.19 (35.46)     4:04.59 (35.40)     4:39.79 (35.20)
        5:14.60 (34.81)     5:47.40 (32.80)                                        
  5 Friedman, Jodie           26 BCTM                 6:00.00    6:11.34    4  
                  32.92     1:09.45 (36.53)     1:46.90 (37.45)     2:24.71 (37.81)
        3:02.46 (37.75)     3:40.51 (38.05)     4:18.80 (38.29)     4:57.14 (38.34)
        5:35.13 (37.99)     6:11.34 (36.21)                                        
 
Women 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 10:53.65   4/13/2003 Amanda Pagon                              
        NATL: ! 10:12.34   3/19/1994 LISA HAZEN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hennessey, Katherine      29 NBAC                11:30.00   11:01.02    9  
                  29.79     1:01.87 (32.08)     1:34.78 (32.91)     2:07.67 (32.89)
        2:40.61 (32.94)     3:13.44 (32.83)     3:46.31 (32.87)     4:19.59 (33.28)
        4:52.78 (33.19)     5:26.25 (33.47)     5:59.51 (33.26)     6:32.92 (33.41)
        7:06.88 (33.96)     7:40.65 (33.77)     8:14.28 (33.63)     8:48.03 (33.75)
        9:21.90 (33.87)     9:55.31 (33.41)    10:28.40 (33.09)    11:01.02 (32.62)
  2 Schlicher, Elizabeth      26 NBAC                11:25.00   11:21.75    7  
                  31.54     1:05.04 (33.50)     1:39.00 (33.96)     2:13.18 (34.18)
        2:47.35 (34.17)     3:21.57 (34.22)     3:55.85 (34.28)     4:30.13 (34.28)
        5:04.44 (34.31)     5:38.81 (34.37)     6:12.97 (34.16)     6:47.20 (34.23)
        7:21.52 (34.32)     7:55.99 (34.47)     8:30.32 (34.33)     9:04.70 (34.38)
        9:39.11 (34.41)    10:13.54 (34.43)    10:47.95 (34.41)    11:21.75 (33.80)
  3 Stakem, Meredith          26 DCAC                12:00.00   12:01.20    6  
                  31.75     1:06.60 (34.85)     1:42.87 (36.27)     2:18.98 (36.11)
        2:55.75 (36.77)     3:31.98 (36.23)     4:08.80 (36.82)     4:46.07 (37.27)
        5:23.21 (37.14)     6:00.35 (37.14)     6:37.12 (36.77)     7:14.14 (37.02)
        7:50.79 (36.65)     8:27.40 (36.61)     9:03.68 (36.28)     9:40.62 (36.94)
       10:16.71 (36.09)    10:52.80 (36.09)    11:27.95 (35.15)    12:01.20 (33.25)
 
Women 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 18:05.58    5/9/1993 Laurie Hug                                
        NATL: ! 16:50.17   5/19/1991 KAREN BURTON                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Busch, Courtney           26 TERR                20:30.00   19:37.43    9  
  2 Rempalski, Jana           25 CUBU                20:30.00   20:37.28    7  
                  32.85     1:09.32 (36.47)     1:45.70 (36.38)     2:23.08 (37.38)
        3:00.72 (37.64)     3:38.30 (37.58)     4:16.12 (37.82)     4:53.74 (37.62)
        5:32.04 (38.30)     6:10.12 (38.08)     6:48.26 (38.14)     7:26.92 (38.66)
        8:05.14 (38.22)     8:43.36 (38.22)     9:21.66 (38.30)     9:59.65 (37.99)
       10:37.85 (38.20)    11:15.89 (38.04)    11:53.65 (37.76)    12:31.39 (37.74)
       13:09.26 (37.87)    13:47.01 (37.75)    14:25.09 (38.08)    15:02.70 (37.61)
       15:40.27 (37.57)    16:17.95 (37.68)    16:55.41 (37.46)    17:32.36 (36.95)
       18:09.42 (37.06)    18:46.35 (36.93)    19:23.36 (37.01)    20:00.81 (37.45)
       20:37.28 (36.47)
  3 Poscharsky, Jana          29 CUBU                26:45.00   25:40.79    6  
                  38.80     1:23.19 (44.39)     2:09.63 (46.44)     2:54.39 (44.76)
        3:40.46 (46.07)     4:27.93 (47.47)     5:13.88 (45.95)     6:00.68 (46.80)
        6:48.10 (47.42)     7:33.09 (44.99)     8:20.19 (47.10)     9:08.54 (48.35)
        9:55.28 (46.74)    10:42.11 (46.83)    11:29.26 (47.15)    12:16.45 (47.19)
       13:04.57 (48.12)    13:52.14 (47.57)    14:39.13 (46.99)    15:28.10 (48.97)
       16:15.21 (47.11)    17:03.29 (48.08)    17:49.17 (45.88)    18:36.89 (47.72)
       19:25.55 (48.66)    20:13.03 (47.48)    21:00.97 (47.94)    21:48.17 (47.20)
       22:36.56 (48.39)    23:23.48 (46.92)    24:11.22 (47.74)    24:57.76 (46.54)
       25:40.79 (43.03)
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 28.15   4/15/2007 Stacy Peterson                               
        NATL: ! 25.98   5/16/1999 MARY EDWARDS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grover, Mollie            27 TERR                   30.30      29.94    9  
  2 Rafer, Carrie             25 CUBU                   32.00      30.31    7  
  3 Larkin, Christine         25 JAM                    30.31      31.15    6  
  4 Krams, Liz                29 BCTM                   32.97      32.67    5  
  5 Frisch, Alexandria        29 SQST                   34.29      34.74    4  
  6 Yonych, Laura             27 UNAT                   34.50      34.84    3  
  7 Friedman, Jodie           26 BCTM                   34.92      34.88    2  
  8 Neigenfind, Tara          25 FXCM                   38.00      36.02    1  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 59.56   4/15/2007 Stacey Peterson                              
        NATL: ! 56.28   5/16/1999 MARY EDWARDS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lengle, Alyssa            25 ARMS                 1:02.17    1:01.67    9  
                  30.31     1:01.67 (31.36)                                        
  2 Grover, Mollie            27 TERR                 1:03.90    1:04.12    7  
                  32.01     1:04.12 (32.11)                                        
  3 Rafer, Carrie             25 CUBU                 1:10.00    1:04.38    6  
                  31.01     1:04.38 (33.37)                                        
  4 Hennessey, Katherine      29 NBAC                 1:08.00    1:05.57    5  
                  32.26     1:05.57 (33.31)                                        
  5 Larkin, Christine         25 JAM                  1:04.31    1:06.21    4  
                  31.91     1:06.21 (34.30)                                        
  6 Stakem, Meredith          26 DCAC                 1:11.85    1:07.98    3  
                  32.72     1:07.98 (35.26)                                        
  7 Busch, Courtney           26 TERR                 1:10.00    1:09.62    2  
                  34.28     1:09.62 (35.34)                                        
  8 Gibson, Hannah            25 BCTM                 1:10.00    1:17.36    1  
                  37.84     1:17.36 (39.52)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:14.88   4/20/1997 Bridget Robbins                            
        NATL: ! 2:00.57   5/22/2005 PAMELA HANSON                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lengle, Alyssa            25 ARMS                 2:11.97    2:11.89Z   9  
                  31.67     1:04.37 (32.70)     1:37.90 (33.53)     2:11.89 (33.99)
  2 Grover, Mollie            27 TERR                 2:17.50    2:18.22    7  
                  32.91     1:07.73 (34.82)     1:43.12 (35.39)     2:18.22 (35.10)
  3 Rafer, Carrie             25 CUBU                 2:20.00    2:21.59    6  
                  32.81     1:08.62 (35.81)     1:45.30 (36.68)     2:21.59 (36.29)
  4 Busch, Courtney           26 TERR                 2:25.00    2:26.95    5  
                  35.41     1:11.97 (36.56)     1:49.36 (37.39)     2:26.95 (37.59)
  5 Krams, Liz                29 BCTM                 2:50.25    2:37.08    4  
                  35.75     1:15.31 (39.56)     1:56.22 (40.91)     2:37.08 (40.86)
  6 Knize, Elizabeth          25 UNAT                 3:10.00    2:56.11    3  
                  43.88     1:28.17 (44.29)     2:13.04 (44.87)     2:56.11 (43.07)
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 30.03   4/24/2005 Petra Martin                                 
        NATL: ! 29.78   3/21/1996 KELLI KING-BEDNAR                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schlicher, Elizabeth      26 NBAC                   34.00      35.98    9  
  2 Friedman, Jodie           26 BCTM                   36.00      36.29    7  
  3 Carpenter, Hayley         26 DCAC                   45.00      37.55    6  
  4 Krams, Liz                29 BCTM                   37.85      40.32    5  
  5 Rauzin, Ivy               29 BCTM                   41.13      42.86    4  
  6 Hufford, Ellen            25 ARMS                   54.10      53.16    3  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:08.96   4/15/2007 Emma Betts                                 
        NATL: ! 1:04.17   4/21/2002 ANDREA PACKARD                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brielmaier, Jennifer      25 RMST                 1:09.21    1:08.69Z   9  
                  31.96     1:08.69 (36.73)                                        
  2 Krams, Liz                29 BCTM                 1:30.28    1:27.28    7  
                1:27.43         1:27.28 ( )                                        
  3 Hufford, Ellen            25 ARMS                 1:58.91    1:55.24    6  
                  55.49     1:55.24 (59.75)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:30.49   4/13/2003 M.L. Middlemore                            
        NATL: ! 2:17.94   4/21/2002 ANDREA PACKARD                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schlicher, Elizabeth      26 NBAC                 2:38.50    2:43.05    9  
                  38.52     1:20.24 (41.72)     2:01.89 (41.65)     2:43.05 (41.16)
  2 Carpenter, Hayley         26 DCAC                 3:10.00    2:50.58    7  
                  38.52     1:21.78 (43.26)     2:06.09 (44.31)     2:50.58 (44.49)
  3 Gibson, Hannah            25 BCTM                 2:52.00    2:55.12    6  
                  39.37     1:22.87 (43.50)     2:08.35 (45.48)     2:55.12 (46.77)
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 25.83   4/24/2005 Petra Martin                                 
        NATL: ! 24.46   4/25/2004 NADINE ROLLAND                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brielmaier, Jennifer      25 RMST                   29.50      28.55    9  
  2 Larkin, Christine         25 JAM                    29.21      30.06    7  
  3 Friedman, Jodie           26 BCTM                   31.24      30.77    6  
  4 Frisch, Alexandria        29 SQST                   31.66      31.49    5  
  5 Neigenfind, Tara          25 FXCM                   36.00      32.70    4  
  6 Krams, Liz                29 BCTM                   32.51      32.76    3  
  7 Gibson, Hannah            25 BCTM                   35.00      34.59    2  
  8 Knize, Elizabeth          25 UNAT                   32.00      34.89    1  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 1:00.59    5/8/1990 Lisa Marlow                                
        NATL: !   54.03   5/20/2001 LIMIN LIU                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Busch, Courtney           26 TERR                 1:10.00    1:08.91    9  
                  32.51     1:08.91 (36.40)                                        
  2 Stump, Karen              29 UNAT                 1:15.35    1:09.87    7  
                  32.30     1:09.87 (37.57)                                        
  3 Knize, Elizabeth          25 UNAT                 1:15.00    1:13.87    6  
                  35.40     1:13.87 (38.47)                                        
  4 Yu, Melanie               26 GMUP                 1:20.00    1:14.22    5  
                  34.70     1:14.22 (39.52)                                        
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 59.53   4/24/2005 Petra Martin                                 
        NATL: ! 56.76   5/20/2001 LIMIN LIU                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lengle, Alyssa            25 ARMS                 1:05.70    1:03.96    9  
                  29.73     1:03.96 (34.23)                                        
  2 Larkin, Christine         25 JAM                  1:11.00    1:07.39    7  
                  30.77     1:07.39 (36.62)                                        
  3 Friedman, Jodie           26 BCTM                 1:11.00    1:09.19    6  
                  33.09     1:09.19 (36.10)                                        
  4 Rafer, Carrie             25 CUBU                 1:13.00    1:09.21    5  
                  29.75     1:09.21 (39.46)                                        
  5 Frisch, Alexandria        29 SQST                 1:08.49    1:10.30    4  
                  32.72     1:10.30 (37.58)                                        
  6 Stump, Karen              29 UNAT                 1:20.08    1:10.70    3  
                  32.87     1:10.70 (37.83)                                        
  7 Krams, Liz                29 BCTM                 1:15.47    1:14.70    2  
                  33.97     1:14.70 (40.73)                                        
  8 Orscheln, Nell            28 DCAC                 1:20.00    1:16.51    1  
                  36.52     1:16.51 (39.99)                                        
  9 Knize, Elizabeth          25 UNAT                 1:20.00    1:21.57  
                  40.15     1:21.57 (41.42)                                        
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:15.34    5/5/1996 E. Maresca-Ortof                           
        NATL: ! 2:03.94   2/11/2006 ALLISON WAGNER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brielmaier, Jennifer      25 RMST                 2:20.00    2:18.70    9  
                  29.73     1:07.16 (37.43)     1:45.16 (38.00)     2:18.70 (33.54)
  2 Rafer, Carrie             25 CUBU                 2:26.00    2:28.57    7  
                  31.83     1:07.82 (35.99)     1:54.28 (46.46)     2:28.57 (34.29)
  3 Yu, Melanie               26 GMUP                 2:40.00    2:37.69    6  
                  34.28     1:14.68 (40.40)     2:00.98 (46.30)     2:37.69 (36.71)
  4 Gibson, Hannah            25 BCTM                 2:40.00    2:43.76    5  
                  36.14     1:18.83 (42.69)     2:04.91 (46.08)     2:43.76 (38.85)
  5 Knize, Elizabeth          25 UNAT                 2:50.00    2:46.86    4  
                  35.75     1:20.91 (45.16)     2:12.57 (51.66)     2:46.86 (34.29)
 
Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 4:44.80   4/14/1991 Amy Alexander                              
        NATL: ! 4:21.52   5/22/2005 KASEY HARRIS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schlicher, Elizabeth      26 NBAC                 4:55.00    4:59.81    9  
                  34.56     1:12.88 (38.32)     1:52.84 (39.96)     2:31.76 (38.92)
        3:13.09 (41.33)     3:54.37 (41.28)     4:27.55 (33.18)     4:59.81 (32.26)
  2 Orscheln, Nell            28 DCAC                 6:00.00    5:41.43    7  
                  35.94     1:18.20 (42.26)     2:03.30 (45.10)     2:47.13 (43.83)
        3:36.46 (49.33)     4:26.21 (49.75)     5:04.79 (38.58)     5:41.43 (36.64)
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 24.89    5/9/1993 Liz Hobbs                                    
        NATL: ! 22.86   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hatakeyama, Chio          32 ALEX                   27.09      26.69    9  
  2 Oplinger, Julie           31 FXCM                   27.50      27.52    7  
  3 Whitworth, Katie          33 UNAT                   29.01      27.53    6  
  4 Hinman, Melissa           34 GMUP                   30.00      28.49    5  
  5 Owen, Jen                 31 HUH                    29.51      28.99    4  
  6 Swain, Jayme              33 ARMS                   29.22      29.28    3  
  7 Kelly, Katherine          31 METR                   30.25      30.64    2  
  8 Hutchins, Alexa           30 FXCM                   37.50      31.55    1  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 54.22    5/1/1994 Liz Hobbs                                    
        NATL: ! 50.73   5/16/1999 ANGEL MARTINO                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lauwaert, Liz             30 CUBU                   54.46      55.38    9  
                  26.66       55.38 (28.72)                                        
  2 Kagy-Schwartz, Michelle   32 PAFC                 1:05.00      57.23    7  
                  27.77       57.23 (29.46)                                        
  3 Hatakeyama, Chio          32 ALEX                   59.47      58.33    6  
                  28.76       58.33 (29.57)                                        
  4 Whitworth, Katie          33 UNAT                 1:01.42    1:00.45    5  
                  28.71     1:00.45 (31.74)                                        
  5 Moy, Elaina               34 GMUP                   59.12    1:01.08    4  
                  29.12     1:01.08 (31.96)                                        
  6 Swain, Jayme              33 ARMS                 1:05.35    1:04.36    3  
                  30.34     1:04.36 (34.02)                                        
  7 Hinman, Melissa           34 GMUP                 1:08.00    1:06.24    2  
                  32.26     1:06.24 (33.98)                                        
  8 Walker, Keri              34 ARMS                 1:05.00    1:07.49    1  
                  31.73     1:07.49 (35.76)                                        
  9 Kelly, Katherine          31 METR                 1:10.00    1:09.34  
                  33.27     1:09.34 (36.07)                                        
 10 Nitschke, Frauke          32 FXCM                 1:11.00    1:09.47  
                  33.34     1:09.47 (36.13)                                        
 11 Strong, Stephanie         34 WAVA                 1:30.00    1:10.13  
                  33.67     1:10.13 (36.46)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:57.76    5/2/1999 Laurie Hug                                 
        NATL: ! 1:51.40   5/18/2003 KATRINA RADKE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lauwaert, Liz             30 CUBU                 1:59.23    2:02.38    9  
                  28.20       58.73 (30.53)     1:30.31 (31.58)     2:02.38 (32.07)
  2 Oplinger, Julie           31 FXCM                 2:07.01    2:14.49    7  
                  31.75     1:06.23 (34.48)     1:40.67 (34.44)     2:14.49 (33.82)
  3 Hutchins, Alexa           30 FXCM                 2:35.00    2:31.15    6  
                  35.19     1:13.03 (37.84)     1:52.13 (39.10)     2:31.15 (39.02)
  4 Walker, Keri              34 ARMS                 2:28.00    2:31.96    5  
                  33.25     1:10.47 (37.22)     1:50.75 (40.28)     2:31.96 (41.21)
  5 Strong, Stephanie         34 WAVA                 3:30.00    2:47.47    4  
                  37.12     1:19.39 (42.27)     2:04.56 (45.17)     2:47.47 (42.91)
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 5:11.06    4/2/2000 Laurie Hug                                 
        NATL: ! 4:59.08   5/12/1996 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kagy-Schwartz, Michelle   32 PAFC                 5:35.00    5:34.42    9  
                  30.21     1:03.01 (32.80)     1:36.63 (33.62)     2:10.06 (33.43)
        2:44.12 (34.06)     3:18.06 (33.94)     3:52.20 (34.14)     4:26.51 (34.31)
        5:01.11 (34.60)     5:34.42 (33.31)                                        
  2 Sanchez, Marla            34 O*H*                 5:40.00    5:49.40    7  
                  30.36     1:04.18 (33.82)     1:39.31 (35.13)     2:14.74 (35.43)
        2:50.64 (35.90)     3:26.47 (35.83)     4:02.57 (36.10)     4:38.83 (36.26)
        5:14.88 (36.05)     5:49.40 (34.52)                                        
  3 Hauser, Nicole            31 UNAT                 6:05.00    5:58.88    6  
                  33.89     1:09.96 (36.07)     1:46.55 (36.59)     2:23.09 (36.54)
        2:59.39 (36.30)     3:35.70 (36.31)     4:11.75 (36.05)     4:47.84 (36.09)
        5:23.63 (35.79)     5:58.88 (35.25)                                        
  4 Hopkins, Joanne           31 FXCM                 6:14.85    6:16.10    5  
                  32.15     1:08.39 (36.24)     1:46.12 (37.73)     2:24.61 (38.49)
        3:03.03 (38.42)     3:42.24 (39.21)     4:21.53 (39.29)     5:00.81 (39.28)
        5:40.05 (39.24)     6:16.10 (36.05)                                        
  5 Kelly, Katherine          31 METR                 7:05.00    6:55.39    4  
                  35.21     1:14.18 (38.97)     1:55.06 (40.88)     2:36.98 (41.92)
        3:19.81 (42.83)     4:02.83 (43.02)     4:45.80 (42.97)     5:29.53 (43.73)
        6:14.01 (44.48)     6:55.39 (41.38)                                        
  6 Nitschke, Frauke          32 FXCM                 7:15.00    7:00.28    3  
                  36.15     1:15.79 (39.64)     1:57.36 (41.57)     2:40.07 (42.71)
        3:23.79 (43.72)     4:07.54 (43.75)     4:51.29 (43.75)     5:34.70 (43.41)
        6:18.73 (44.03)     7:00.28 (41.55)                                        
  7 Strong, Stephanie         34 WAVA                      NT    7:32.47    2  
                  39.78     1:24.65 (44.87)     2:11.65 (47.00)     2:59.27 (47.62)
        3:46.28 (47.01)     4:33.43 (47.15)     5:19.55 (46.12)     6:06.11 (46.56)
        6:50.75 (44.64)     7:32.47 (41.72)                                        
 
Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 10:32.92    4/2/2000 Laurie Hug                                
        NATL: ! 10:16.36   3/13/1999 LISA HAZEN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hatakeyama, Chio          32 ALEX                12:45.00   12:27.42    9  
                  34.17     1:10.96 (36.79)     1:48.29 (37.33)     2:25.87 (37.58)
        3:03.37 (37.50)     3:40.53 (37.16)     4:18.36 (37.83)     4:55.35 (36.99)
        5:32.54 (37.19)     6:09.84 (37.30)     6:47.44 (37.60)     7:25.26 (37.82)
        8:03.49 (38.23)     8:41.88 (38.39)     9:20.20 (38.32)     9:58.53 (38.33)
       10:36.73 (38.20)    11:14.41 (37.68)    11:52.03 (37.62)    12:27.42 (35.39)
  2 Hauser, Nicole            31 UNAT                13:00.00   12:28.33    7  
                  35.36     1:13.42 (38.06)     1:51.59 (38.17)     2:29.49 (37.90)
        3:07.78 (38.29)     3:46.13 (38.35)     4:24.45 (38.32)     5:02.88 (38.43)
        5:41.29 (38.41)     6:19.26 (37.97)     6:56.85 (37.59)     7:34.74 (37.89)
        8:12.23 (37.49)     8:49.76 (37.53)     9:27.16 (37.40)    10:03.96 (36.80)
       10:40.58 (36.62)    11:17.03 (36.45)    11:53.23 (36.20)    12:28.33 (35.10)
  3 Walker, Keri              34 ARMS                13:30.00   13:44.66    6  
                  33.91     1:11.09 (37.18)     1:50.50 (39.41)     2:31.37 (40.87)
        3:13.19 (41.82)     3:55.17 (41.98)     4:37.25 (42.08)     5:19.76 (42.51)
        6:02.28 (42.52)     6:44.45 (42.17)     7:26.49 (42.04)     8:08.92 (42.43)
        8:51.64 (42.72)     9:34.42 (42.78)    10:16.85 (42.43)    10:59.17 (42.32)
       11:40.90 (41.73)    12:22.82 (41.92)    13:04.19 (41.37)    13:44.66 (40.47)
  4 Facciola, Kelly           34 VMST                16:20.00   16:27.06    5  
                  42.53     1:27.94 (45.41)     2:14.99 (47.05)     3:02.94 (47.95)
        3:51.73 (48.79)     4:40.49 (48.76)     5:29.66 (49.17)     6:18.82 (49.16)
        7:09.03 (50.21)     7:59.76 (50.73)     8:50.83 (51.07)     9:41.83 (51.00)
       10:32.92 (51.09)    11:23.69 (50.77)    12:14.43 (50.74)    13:05.74 (51.31)
       13:56.81 (51.07)    14:47.78 (50.97)    15:38.57 (50.79)    16:27.06 (48.49)
  5 Gobrecht, Manuela         34 CUBU                20:59.10   19:04.64    4  
                  50.77     1:45.27 (54.50)     2:41.15 (55.88)     3:38.05 (56.90)
        4:36.34 (58.29)     5:34.57 (58.23)     6:32.48 (57.91)     7:31.34 (58.86)
        8:30.42 (59.08)     9:28.95 (58.53)    10:27.93 (58.98)    11:26.56 (58.63)
       12:25.17 (58.61)    13:22.97 (57.80)    14:21.82 (58.85)    15:18.40 (56.58)
       16:17.07 (58.67)    17:12.76 (55.69)    18:08.97 (56.21)    19:04.64 (55.67)
  6 Westmeyer, Melody         31 CUBU                      NT   20:23.86    3  
                  56.91   1:58.83 (1:01.92)   3:03.39 (1:04.56)     4:02.27 (58.88)
      5:03.21 (1:00.94)   6:03.41 (1:00.20)   7:09.27 (1:05.86)   8:10.93 (1:01.66)
      9:12.78 (1:01.85)  10:17.49 (1:04.71)    11:17.28 (59.79)  12:19.85 (1:02.57)
     13:22.82 (1:02.97)  14:26.26 (1:03.44)  15:31.51 (1:05.25)  16:34.57 (1:03.06)
     17:38.56 (1:03.99)  18:41.00 (1:02.44)    19:35.14 (54.14)    20:23.86 (48.72)
 
Women 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 17:27.45    4/2/2000 Laurie Hug                                
        NATL: ! 17:07.52   5/23/1993 KAREN BURTON                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kagy-Schwartz, Michelle   32 PAFC                19:35.00   19:20.76    9  
  2 Sanchez, Marla            34 O*H*                19:30.00   19:50.36    7  
                  31.76     1:06.20 (34.44)     1:41.49 (35.29)     2:16.99 (35.50)
        2:52.67 (35.68)     3:28.34 (35.67)     4:04.03 (35.69)     4:40.19 (36.16)
    19:50.36 (15:10.17)                                                            
  3 Marquardt, Jen            31 CUBU                21:06.45   21:24.80    6  
                  33.77     1:10.08 (36.31)     1:47.75 (37.67)     2:26.38 (38.63)
        3:05.05 (38.67)     3:44.38 (39.33)     4:23.31 (38.93)     5:02.82 (39.51)
        5:42.41 (39.59)     6:21.95 (39.54)     7:01.24 (39.29)     7:40.25 (39.01)
        8:19.84 (39.59)     8:59.00 (39.16)     9:38.17 (39.17)    10:17.59 (39.42)
       10:57.25 (39.66)    11:36.88 (39.63)    12:16.58 (39.70)    12:56.45 (39.87)
       13:35.83 (39.38)    14:15.43 (39.60)    14:54.53 (39.10)    15:34.11 (39.58)
       16:13.62 (39.51)    16:53.07 (39.45)    17:32.45 (39.38)    18:12.12 (39.67)
       18:51.54 (39.42)    19:30.84 (39.30)    20:09.51 (38.67)    20:48.04 (38.53)
       21:24.80 (36.76)
  4 Jones, Catherine          33 CUBU                28:00.00   25:55.15    5  
                  42.81     1:30.03 (47.22)     2:17.58 (47.55)     3:06.26 (48.68)
        3:54.67 (48.41)     4:43.40 (48.73)     5:31.73 (48.33)     6:20.43 (48.70)
        7:09.90 (49.47)     7:58.52 (48.62)     8:46.20 (47.68)     9:33.79 (47.59)
       10:21.65 (47.86)    11:09.54 (47.89)    11:57.97 (48.43)    12:46.09 (48.12)
       13:34.28 (48.19)    14:22.12 (47.84)    15:09.95 (47.83)    15:57.80 (47.85)
       16:43.71 (45.91)    17:30.59 (46.88)    18:16.82 (46.23)    19:03.63 (46.81)
       19:49.88 (46.25)    20:36.31 (46.43)    21:22.28 (45.97)    22:08.61 (46.33)
       22:55.23 (46.62)    23:41.50 (46.27)    24:27.65 (46.15)    25:11.53 (43.88)
       25:55.15 (43.62)
  5 Lee, Kimberly             30 CUBU                23:16.83   26:04.76    4  
                  43.13     1:27.48 (44.35)     2:12.66 (45.18)     2:58.40 (45.74)
        3:45.12 (46.72)     4:31.88 (46.76)     5:19.41 (47.53)     6:07.35 (47.94)
        6:54.01 (46.66)     7:41.84 (47.83)     8:30.09 (48.25)     9:16.82 (46.73)
       10:04.44 (47.62)    10:52.27 (47.83)    11:39.84 (47.57)    12:29.06 (49.22)
       13:16.60 (47.54)    14:03.80 (47.20)    14:53.08 (49.28)    15:41.17 (48.09)
       16:29.56 (48.39)    17:17.44 (47.88)    18:04.39 (46.95)    18:53.06 (48.67)
       19:40.71 (47.65)    20:28.65 (47.94)    21:16.67 (48.02)    22:05.33 (48.66)
       22:54.03 (48.70)    23:42.29 (48.26)    24:29.88 (47.59)    25:18.86 (48.98)
       26:04.76 (45.90)
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 28.15    5/1/1994 Liz Hobbs                                    
        NATL: ! 25.73   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitworth, Katie          33 UNAT                   32.40      31.67    9  
  2 Hatakeyama, Chio          32 ALEX                   32.96      31.75    7  
  3 Kagy-Schwartz, Michelle   32 PAFC                   32.45      32.24    6  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:00.05    5/9/1993 Zena Herrmann                              
        NATL: !   57.13    5/4/1996 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oplinger, Julie           31 FXCM                 1:05.03    1:08.12    9  
                  33.58     1:08.12 (34.54)                                        
  2 Whitworth, Katie          33 UNAT                 1:09.93    1:09.24    7  
                  33.09     1:09.24 (36.15)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:07.61    5/9/1993 Zena Herrmann                              
        NATL: ! 1:59.93   2/19/1996 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hauser, Nicole            31 UNAT                 2:45.00    2:37.35    9  
                  38.82     1:18.33 (39.51)     1:58.60 (40.27)     2:37.35 (38.75)
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 32.24   4/16/1989 Lisa Bennett                                 
        NATL: ! 29.20   5/20/2007 KATIE MCCLELLAND                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hatakeyama, Chio          32 ALEX                   32.96      33.35    9  
  2 Swain, Jayme              33 ARMS                   37.15      36.72    7  
  3 Tallent, Melissa          33 VMST                   37.50      36.75    6  
  4 Kelly, Katherine          31 METR                   41.00      41.44    5  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:10.00   4/13/2003 Cheryl Conlin                              
        NATL: ! 1:03.69   4/30/2000 WENKE HANSEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hatakeyama, Chio          32 ALEX                 1:12.82    1:13.67    9  
                  35.55     1:13.67 (38.12)                                        
  2 Swain, Jayme              33 ARMS                 1:22.00    1:21.16    7  
                  37.98     1:21.16 (43.18)                                        
  3 Hopkins, Joanne           31 FXCM                 1:23.38    1:23.50    6  
                  40.68     1:23.50 (42.82)                                        
  4 Kelly, Katherine          31 METR                 1:31.00    1:34.58    5  
                1:34.59         1:34.58 ( )                                        
 
Women 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:33.28   4/22/2001 Belinda Martin                             
        NATL: ! 2:17.34   4/30/2000 WENKE HANSEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hatakeyama, Chio          32 ALEX                 2:39.50    2:43.71    9  
                  38.42     1:20.20 (41.78)     2:02.30 (42.10)     2:43.71 (41.41)
  2 Tallent, Melissa          33 VMST                 2:58.00    2:52.16    7  
                  39.10     1:23.06 (43.96)     2:08.21 (45.15)     2:52.16 (43.95)
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 27.06    5/1/1994 Cindy Watts                                  
        NATL: ! 24.18   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lauwaert, Liz             30 CUBU                   27.71      28.14    9  
  2 Hatakeyama, Chio          32 ALEX                   29.58      28.90    7  
  3 Whitworth, Katie          33 UNAT                   31.21      30.45    6  
  4 Walker, Keri              34 ARMS                   31.30      33.77    5  
  5 Nitschke, Frauke          32 FXCM                   41.00      37.01    4  
  6 Bartamian, Lucy           33 FXCM                      NT      40.38    3  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 59.60    5/1/1994 Cindy Watts                                  
        NATL: ! 55.01   5/16/1999 ANGEL MARTINO                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adams, Anne-Marie         31 CUBU                 1:00.50    1:02.55    9  
                  29.61     1:02.55 (32.94)                                        
  2 Oplinger, Julie           31 FXCM                 1:09.00    1:08.88    7  
                  32.12     1:08.88 (36.76)                                        
  3 Walker, Keri              34 ARMS                 1:10.00    1:20.76    6  
                  35.74     1:20.76 (45.02)                                        
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:02.24   4/14/1991 Tray Rossa                                 
        NATL: !   57.01   4/15/2000 ANGEL MARTINO                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hatakeyama, Chio          32 ALEX                 1:05.45    1:05.94    9  
                  30.79     1:05.94 (35.15)                                        
  2 Tallent, Melissa          33 VMST                 1:09.80    1:08.91    7  
                  32.98     1:08.91 (35.93)                                        
  3 Whitworth, Katie          33 UNAT                 1:10.50    1:09.55    6  
                  31.33     1:09.55 (38.22)                                        
  4 Swain, Jayme              33 ARMS                 1:14.27    1:12.90    5  
                  33.97     1:12.90 (38.93)                                        
  5 Owen, Jen                 31 HUH                  1:17.96    1:15.60    4  
                  35.51     1:15.60 (40.09)                                        
  6 Hutchins, Alexa           30 FXCM                 1:40.00    1:18.88    3  
                  36.88     1:18.88 (42.00)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 24.62   4/21/2002 Fall Willeboordse                            
        NATL: ! 22.34   2/25/2007 DARA TORRES                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spencer, Jennifer         37 VMST                   25.78      26.29    9  
  2 Gedney, Suzanne           39 NBAC                   28.00      26.68    7  
  3 Conlin, Cheryl            39 CUBU                   26.90      27.06    6  
  4 Rawson, Laurelyn          36 CUBU                   28.00      27.78    5  
  5 Jones, Paula              39 VMST                   29.00      28.02    4  
  6 Burkart, Dana             36 PAFC                   29.00      28.58    3  
  7 Hokenson, Christina       39 VMST                   31.04      30.12    2  
  8 Heinz, Karen              35 HUH                    29.90      30.39    1  
  9 Moore, Alison             37 OREG                   29.55      30.84  
 10 Saladino, Meghan Beth     37 JCCN                   40.00      31.23  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 54.14    5/8/1990 Jacki Hirsty                                 
        NATL: ! 49.72   2/25/2007 DARA TORRES                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gedney, Suzanne           39 NBAC                 1:00.59    1:00.34    9  
                  30.06     1:00.34 (30.28)                                        
  2 Jones, Paula              39 VMST                 1:02.40    1:00.39    7  
                  29.11     1:00.39 (31.28)                                        
  3 Rawson, Laurelyn          36 CUBU                 1:02.00    1:02.10    6  
                  29.39     1:02.10 (32.71)                                        
  4 Hokenson, Christina       39 VMST                 1:08.92    1:06.10    5  
                  31.91     1:06.10 (34.19)                                        
  5 Ayala, Jennifer           38 SQST                 1:04.89    1:07.70    4  
                  31.95     1:07.70 (35.75)                                        
  6 Williams, Beth            38 VMST                 1:06.47    1:08.72    3  
                  33.11     1:08.72 (35.61)                                        
  7 Saladino, Meghan Beth     37 JCCN                 1:25.00    1:08.97    2  
                  33.06     1:08.97 (35.91)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:57.03   4/22/2001 Andrea Luallen                             
        NATL: ! 1:51.55    5/3/1997 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gedney, Suzanne           39 NBAC                 2:11.09    2:09.28    9  
                  30.69     1:03.94 (33.25)     1:37.39 (33.45)     2:09.28 (31.89)
  2 Moore, Alison             37 OREG                 2:16.32    2:15.95    7  
                  31.75     1:06.04 (34.29)     1:41.06 (35.02)     2:15.95 (34.89)
  3 Lotz, Ariel               35 VMST                 2:45.00    2:40.91    6  
                  36.83     1:17.82 (40.99)     2:00.28 (42.46)     2:40.91 (40.63)
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 5:11.87   4/21/2002 Laurie Hug                                 
        NATL: ! 4:56.09    5/3/1997 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gedney, Suzanne           39 NBAC                 5:48.00    5:46.16    9  
                  31.50     1:05.65 (34.15)     1:40.50 (34.85)     2:15.43 (34.93)
        2:50.60 (35.17)     3:26.34 (35.74)     4:01.60 (35.26)     4:36.79 (35.19)
        5:12.27 (35.48)     5:46.16 (33.89)                                        
  2 Moore, Alison             37 OREG                 6:04.22    5:58.02    7  
                  32.95     1:08.20 (35.25)     1:44.03 (35.83)     2:20.30 (36.27)
        2:56.75 (36.45)     3:33.31 (36.56)     4:09.62 (36.31)     4:46.19 (36.57)
        5:22.42 (36.23)     5:58.02 (35.60)                                        
  3 Yankosky, Karen           36 MASH                 6:20.00    6:17.70    6  
                  33.51     1:11.09 (37.58)     1:49.33 (38.24)     2:27.63 (38.30)
        3:05.92 (38.29)     3:44.50 (38.58)     4:23.05 (38.55)     5:02.09 (39.04)
        5:41.49 (39.40)     6:17.70 (36.21)                                        
 
Women 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 10:37.40   4/22/2001 Laurie Hug                                
        NATL: ! 10:22.60   2/16/1999 K PIPES-NEILSEN                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haerian, Kathy            39 NBAC                11:52.00   12:02.90    9  
                  33.09     1:08.29 (35.20)     1:43.88 (35.59)     2:19.74 (35.86)
        2:55.95 (36.21)     3:32.15 (36.20)     4:08.53 (36.38)     4:44.95 (36.42)
        5:21.66 (36.71)     5:57.87 (36.21)     6:33.99 (36.12)     7:10.28 (36.29)
        7:46.64 (36.36)     8:23.23 (36.59)     8:59.91 (36.68)     9:36.75 (36.84)
       10:13.47 (36.72)    10:50.45 (36.98)    11:27.16 (36.71)    12:02.90 (35.74)
 -- Gedney, Suzanne           39 NBAC                11:47.50        DNF  
 
Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 17:45.08   4/22/2001 Laurie Hug                                
        NATL: ! 17:13.99    5/4/1997 K PIPES-NEILSEN                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hurley, Elizabeth         38 GMUP                23:00.00   21:35.99    9  
                  37.60     1:16.91 (39.31)     1:57.28 (40.37)     2:37.45 (40.17)
        3:17.71 (40.26)     3:58.01 (40.30)     4:38.09 (40.08)     5:17.40 (39.31)
        5:57.17 (39.77)     6:36.92 (39.75)     7:16.57 (39.65)     7:56.09 (39.52)
        8:35.57 (39.48)     9:15.52 (39.95)     9:55.19 (39.67)    10:35.17 (39.98)
       11:14.64 (39.47)    11:54.49 (39.85)    12:34.06 (39.57)    13:13.63 (39.57)
       13:52.84 (39.21)    14:32.31 (39.47)    15:11.66 (39.35)    15:50.90 (39.24)
       16:30.00 (39.10)    17:08.73 (38.73)    17:47.83 (39.10)    18:26.51 (38.68)
       19:04.85 (38.34)    19:43.58 (38.73)    20:22.35 (38.77)    21:00.20 (37.85)
       21:35.99 (35.79)
  2 Burkart, Dana             36 PAFC                22:30.00   21:42.52    7  
                  33.10     1:10.43 (37.33)     1:48.88 (38.45)     2:28.92 (40.04)
        3:08.92 (40.00)     3:49.38 (40.46)     4:29.41 (40.03)     5:09.67 (40.26)
        5:49.63 (39.96)     6:29.85 (40.22)     7:09.73 (39.88)     7:49.70 (39.97)
        8:29.77 (40.07)     9:09.89 (40.12)     9:49.67 (39.78)    10:29.82 (40.15)
       11:09.88 (40.06)    11:50.41 (40.53)    12:30.41 (40.00)    13:10.44 (40.03)
       13:50.55 (40.11)    14:30.50 (39.95)    15:10.27 (39.77)    15:50.16 (39.89)
       16:30.14 (39.98)    17:10.06 (39.92)    17:49.81 (39.75)    18:29.70 (39.89)
       19:09.36 (39.66)    19:49.00 (39.64)    20:28.36 (39.36)    21:06.97 (38.61)
       21:42.52 (35.55)
  3 Letsche, Esther           36 UNAT                      NT   30:37.26    6  
                  49.92     1:42.66 (52.74)     2:37.94 (55.28)     3:34.56 (56.62)
        4:31.14 (56.58)     5:27.33 (56.19)     6:23.74 (56.41)     7:19.81 (56.07)
        8:16.78 (56.97)     9:12.99 (56.21)    10:07.36 (54.37)    11:04.96 (57.60)
       12:00.59 (55.63)    12:57.29 (56.70)    13:53.64 (56.35)    14:49.74 (56.10)
       15:44.56 (54.82)    16:40.29 (55.73)    17:37.71 (57.42)    18:34.59 (56.88)
       19:32.85 (58.26)    20:31.48 (58.63)    21:26.52 (55.04)    22:23.32 (56.80)
       23:19.58 (56.26)    24:17.78 (58.20)    25:13.94 (56.16)    26:07.52 (53.58)
       27:03.19 (55.67)    27:58.81 (55.62)    28:53.62 (54.81)    29:47.02 (53.40)
       30:37.26 (50.24)
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 28.55   4/21/2002 Susan Williams                               
        NATL: ! 26.94   4/14/2007 SHERI HART                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spencer, Jennifer         37 VMST                   32.00      30.77    9  
  2 Burkart, Dana             36 PAFC                   34.00      34.00    7  
  3 Jones, Paula              39 VMST                   35.00      34.03    6  
  4 Launer, Tara Lyn          39 RMST                   36.87      38.21    5  
  5 Ayala, Jennifer           38 SQST                   38.92      39.55    4  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 59.32    5/2/1999 Vibeke Swanson                               
        NATL: ! 56.81  12/20/1998 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spencer, Jennifer         37 VMST                 1:05.25    1:06.68    9  
                  31.81     1:06.68 (34.87)                                        
  2 Gedney, Suzanne           39 NBAC                 1:14.69    1:11.48    7  
                  35.38     1:11.48 (36.10)                                        
  3 Jones, Paula              39 VMST                 1:22.68    1:11.63    6  
                  34.82     1:11.63 (36.81)                                        
  4 Burkart, Dana             36 PAFC                 1:17.00    1:14.75    5  
                  36.63     1:14.75 (38.12)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:11.86   4/22/2001 Vibeke Swanson                             
        NATL: ! 2:00.54   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Burkart, Dana             36 PAFC                 2:43.00         DQ  
                  37.51     1:18.91 (41.40)     2:02.48 (43.57)          DQ (23.56)
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 32.31    4/2/2000 Amanda Martin                                
        NATL: ! 29.94   5/22/2005 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conlin, Cheryl            39 CUBU                   33.00      33.13    9  
  2 Heinz, Karen              35 HUH                    35.50      36.09    7  
  3 Rawson, Laurelyn          36 CUBU                   37.00      36.72    6  
  4 Williams, Beth            38 VMST                   36.78      37.42    5  
  5 Saladino, Meghan Beth     37 JCCN                   50.00      38.58    4  
  6 Hokenson, Christina       39 VMST                   44.16      39.88    3  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:10.38   4/24/2005 Cheryl Conlin                              
        NATL: ! 1:04.25   4/25/2004 S VON DER LIPPE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conlin, Cheryl            39 CUBU                 1:11.00    1:11.78    9  
                  33.43     1:11.78 (38.35)                                        
  2 Heinz, Karen              35 HUH                  1:20.60    1:18.84    7  
                  37.37     1:18.84 (41.47)                                        
  3 Williams, Beth            38 VMST                 1:19.49    1:21.01    6  
                  38.78     1:21.01 (42.23)                                        
  4 Rawson, Laurelyn          36 CUBU                 1:20.69    1:21.96    5  
                  38.84     1:21.96 (43.12)                                        
  5 Saladino, Meghan Beth     37 JCCN                 1:40.00    1:23.77    4  
                  40.11     1:23.77 (43.66)                                        
  6 Burkart, Dana             36 PAFC                 1:27.00    1:24.46    3  
                  39.23     1:24.46 (45.23)                                        
  7 Ayala, Jennifer           38 SQST                 1:24.76    1:25.81    2  
                  40.35     1:25.81 (45.46)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:33.76   4/24/2005 Cheryl Conlin                              
        NATL: ! 2:19.66   1/27/2002 CAROLINE KRATTLI                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conlin, Cheryl            39 CUBU                 2:35.00    2:39.49    9  
                  34.74     1:14.78 (40.04)     1:56.17 (41.39)     2:39.49 (43.32)
  2 Williams, Beth            38 VMST                 2:53.02    2:52.49    7  
                  39.86     1:23.56 (43.70)     2:08.17 (44.61)     2:52.49 (44.32)
  3 Heinz, Karen              35 HUH                  3:01.50    3:00.89    6  
                  40.89     1:27.62 (46.73)     2:16.34 (48.72)     3:00.89 (44.55)
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 27.04   4/21/2002 Sylvia Buxton                                
        NATL: ! 25.54   5/18/2003 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conlin, Cheryl            39 CUBU                   28.00      28.82    9  
  2 Spencer, Jennifer         37 VMST                   28.50      29.54    7  
  3 Yankosky, Karen           36 MASH                   30.00      30.76    6  
  4 Gedney, Suzanne           39 NBAC                   31.00      31.42    5  
  5 Hokenson, Christina       39 VMST                   34.94      32.66    4  
  6 Ayala, Jennifer           38 SQST                   32.33      35.11    3  
  7 Launer, Tara Lyn          39 RMST                   34.17      37.15    2  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 59.38    5/2/1999 Beth Baker                                   
        NATL: ! 55.78   5/18/2003 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drumheller, Michelle      39 FBST                      NT    1:40.70    9  
                  44.66     1:40.70 (56.04)                                        
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:01.43    5/2/1999 Beth Baker                                 
        NATL: !   58.31   4/25/2004 S VON DER LIPPE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================

  1 Conlin, Cheryl            39 CUBU                 1:04.50    1:04.40    9  
                  30.46     1:04.40 (33.94)                                        
  2 Gedney, Suzanne           39 NBAC                 1:11.66    1:10.54    7  
                  32.40     1:10.54 (38.14)                                        
  3 Jones, Paula              39 VMST                 1:20.11    1:10.68    6  
                  32.82     1:10.68 (37.86)                                        
  4 Burkart, Dana             36 PAFC                 1:15.00    1:14.28    5  
                  33.86     1:14.28 (40.42)                                        
  5 Hokenson, Christina       39 VMST                 1:20.65    1:15.37    4  
                  35.74     1:15.37 (39.63)                                        
  6 Williams, Beth            38 VMST                 1:16.93    1:17.68    3  
                  39.47     1:17.68 (38.21)                                        
  7 Saladino, Meghan Beth     37 JCCN                 1:40.00    1:17.98    2  
                  37.86     1:17.98 (40.12)                                        
  8 Lotz, Ariel               35 VMST                 1:32.00    1:28.36    1  
                  41.79     1:28.36 (46.57)                                        
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:13.08    5/2/1999 Beth Baker                                 
        NATL: ! 2:05.24   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Paula              39 VMST                 2:40.22    2:33.02    9  
                  33.71     1:12.63 (38.92)     1:58.66 (46.03)     2:33.02 (34.36)
  2 Williams, Beth            38 VMST                 2:44.72    2:46.17    7  
                  38.16     1:25.95 (47.79)     2:09.72 (43.77)     2:46.17 (36.45)
  3 Heinz, Karen              35 HUH                  2:55.06    2:49.37    6  
                  37.84     1:24.28 (46.44)     2:08.75 (44.47)     2:49.37 (40.62)
  4 Ayala, Jennifer           38 SQST                 2:40.57    2:54.73    5  
                  35.90     1:24.17 (48.27)     2:13.49 (49.32)     2:54.73 (41.24)
 
Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 4:37.56    5/2/1999 Vibeke Swanson                             
        NATL: ! 4:24.18   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Alison             37 OREG                 5:30.28    5:24.23    9  
                  34.51     1:13.69 (39.18)     1:57.72 (44.03)     2:40.11 (42.39)
        3:25.10 (44.99)     4:10.69 (45.59)     4:48.32 (37.63)     5:24.23 (35.91)
  2 Williams, Beth            38 VMST                 5:40.00    5:57.17    7  
                  39.99     1:28.05 (48.06)     2:18.29 (50.24)     3:08.19 (49.90)
        3:53.41 (45.22)     4:39.51 (46.10)     5:19.72 (40.21)     5:57.17 (37.45)
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 24.96   4/23/2006 K. Pipes-Neilsen                             
        NATL: ! 21.91   4/15/2007 DARA TORRES                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rapuano, Lisa             42 NBAC                   25.70      25.27    9  
  2 Ward, Cheryl              41 GMUP                   26.90      26.08    7  
  3 Lueker, Mary              43 RMST                   27.40      27.01    6  
  4 Carlow, Tami              41 FXCM                   28.00      28.23    5  
  5 Krongaard, Kim            42 VMST                   29.61      28.90    4  
  6 Marchetti, Susan          43 MARY                   29.50      29.29    3  
  7 Gurganus, Jessica         43 SQST                   30.99      29.45    2  
  8 Evans-Chase, Michelle     41 OCSC                   29.40      29.81    1  
  9 Mansfield, Janet          41 CUBU                   33.00      31.70  
 10 Segal, Leigh              43 JAM                    31.80      31.88  
 11 Pohida, Marie             43 HUH                    32.00      32.91  
 12 Ellis, Susan              44 FXCM                   41.25      36.63  
 13 Weidner, Barbara          43 UNAT                   40.00      39.43  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 55.91   4/20/1997 Jacki Hirsty                                 
        NATL: ! 48.34   4/15/2007 DARA TORRES                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rapuano, Lisa             42 NBAC                   57.50      56.17    9  
                  27.54       56.17 (28.63)                                        
  2 Phillips, Alice           42 VMST                   57.50      57.59    7  
                  28.51       57.59 (29.08)                                        
  3 Lueker, Mary              43 RMST                 1:00.90      59.67    6  
                  28.78       59.67 (30.89)                                        
  4 Di Pippa, Tammy           41 RIPM                 1:06.00    1:04.38    5  
                  30.79     1:04.38 (33.59)                                        
  5 Gurganus, Jessica         43 SQST                 1:06.59    1:04.77    4  
                  31.03     1:04.77 (33.74)                                        
  6 Krongaard, Kim            42 VMST                 1:05.58    1:06.50    3  
                  32.35     1:06.50 (34.15)                                        
  7 Jones, Laura              42 UNAT                 1:10.00    1:09.28    2  
                  33.39     1:09.28 (35.89)                                        
  8 Jordan, Sheila            42 RIPM                 1:13.00    1:21.78    1  
                  38.66     1:21.78 (43.12)                                        
  9 Weidner, Barbara          43 UNAT                 1:40.00    1:31.86  
                  41.25     1:31.86 (50.61)                                        
 10 Peters, May               44 HUH                  2:08.15    1:57.59  
                  55.62   1:57.59 (1:01.97)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:58.53   4/21/2002 Vibeke Swanson                             
        NATL: ! 1:51.06  12/22/2002 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               42 1776                 2:03.02    2:05.48    9  
                  29.22     1:01.04 (31.82)     1:33.37 (32.33)     2:05.48 (32.11)
  2 Phillips, Alice           42 VMST                 2:05.78    2:05.83    7  
                  29.54     1:00.91 (31.37)     1:33.15 (32.24)     2:05.83 (32.68)
  3 Mansfield, Janet          41 CUBU                 2:30.00    2:30.41    6  
                  34.49     1:12.19 (37.70)     1:51.59 (39.40)     2:30.41 (38.82)
  4 Pohida, Marie             43 HUH                  2:40.00    2:42.52    5  
                  37.04     1:18.43 (41.39)     2:01.39 (42.96)     2:42.52 (41.13)
  5 Ellis, Susan              44 FXCM                 2:58.00    3:02.35    4  
                  38.59     1:24.46 (45.87)     2:14.16 (49.70)     3:02.35 (48.19)
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        ZONE: Z 5:21.07   4/15/2007 Laurie Hug                                 
        NATL: ! 4:58.98   10/5/2002 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Hug, Laurie               42 1776                      NT    5:24.73  
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 5:21.07   4/15/2007 Laurie Hug                                 
        NATL: ! 4:58.98   10/5/2002 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               42 1776                 5:21.25    5:25.30    9  
                  29.87     1:01.87 (32.00)     1:34.58 (32.71)     2:07.66 (33.08)
        2:40.64 (32.98)     3:13.42 (32.78)     3:46.56 (33.14)     4:19.52 (32.96)
        4:52.58 (33.06)     5:25.30 (32.72)                                        
  2 Rapuano, Lisa             42 NBAC                 5:50.00    5:45.00    7  
                  31.26     1:05.15 (33.89)     1:39.37 (34.22)     2:13.87 (34.50)
        2:49.05 (35.18)     3:23.94 (34.89)     3:59.12 (35.18)     4:35.02 (35.90)
        5:10.40 (35.38)     5:45.00 (34.60)                                        
  3 Gainor, Catherine         40 ANCM                 6:50.00    6:43.66    6  
                  38.25     1:18.99 (40.74)     2:00.10 (41.11)     2:41.35 (41.25)
        3:22.66 (41.31)     4:03.78 (41.12)     4:44.52 (40.74)     5:24.79 (40.27)
        6:04.81 (40.02)     6:43.66 (38.85)                                        
  4 Jones, Laura              42 UNAT                 6:40.00    6:46.29    5  
                  36.63     1:16.31 (39.68)     1:56.53 (40.22)     2:38.15 (41.62)
        3:19.58 (41.43)     4:00.83 (41.25)     4:42.21 (41.38)     5:23.70 (41.49)
        6:05.22 (41.52)     6:46.29 (41.07)                                        
  5 Evans-Chase, Michelle     41 OCSC                 6:47.50    6:52.15    4  
                  36.59     1:16.82 (40.23)     1:57.90 (41.08)     2:39.43 (41.53)
        3:21.51 (42.08)     4:03.53 (42.02)     4:45.92 (42.39)     5:27.97 (42.05)
        6:10.92 (42.95)     6:52.15 (41.23)                                        
  6 Jordan, Sheila            42 RIPM                 7:45.00    7:35.69    3  
                  40.96     1:25.49 (44.53)     2:11.87 (46.38)     2:58.23 (46.36)
        3:44.77 (46.54)     4:31.38 (46.61)     5:17.92 (46.54)     6:04.38 (46.46)
        6:50.65 (46.27)     7:35.69 (45.04)                                        
 
Women 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 11:24.57   4/21/2002 Deborah Zimic                             
        NATL: ! 10:20.45  12/21/2003 K PIPES-NEILSEN                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               42 1776                11:11.11   10:57.76Z   9  
                  30.00     1:02.28 (32.28)     1:34.92 (32.64)     2:07.47 (32.55)
        2:40.13 (32.66)     3:12.93 (32.80)     3:45.70 (32.77)     4:18.61 (32.91)
        4:51.59 (32.98)     5:24.73 (33.14)     5:58.23 (33.50)     6:31.56 (33.33)
        7:05.05 (33.49)     7:38.86 (33.81)     8:12.58 (33.72)     8:46.08 (33.50)
        9:19.27 (33.19)     9:52.39 (33.12)    10:25.57 (33.18)    10:57.76 (32.19)
  2 Gainor, Catherine         40 ANCM                14:00.00   13:49.35    7  
                  38.28     1:19.65 (41.37)     2:01.66 (42.01)     2:43.75 (42.09)
        3:25.81 (42.06)     4:08.30 (42.49)     4:50.48 (42.18)     5:32.60 (42.12)
        6:14.63 (42.03)     6:56.87 (42.24)     7:38.81 (41.94)     8:20.78 (41.97)
        9:02.36 (41.58)     9:44.05 (41.69)    10:25.59 (41.54)    11:07.08 (41.49)
       11:48.61 (41.53)    12:30.01 (41.40)    13:10.21 (40.20)    13:49.35 (39.14)
  3 Mansfield, Janet          41 CUBU                14:30.00   14:06.85    6  
                  37.20     1:17.37 (40.17)     1:58.42 (41.05)     2:40.01 (41.59)
        3:21.96 (41.95)     4:04.67 (42.71)     4:47.05 (42.38)     5:29.57 (42.52)
        6:12.79 (43.22)     6:56.23 (43.44)     7:39.90 (43.67)     8:22.73 (42.83)
        9:05.88 (43.15)  10:32.55 (1:26.67)    11:15.80 (43.25)                    
           11:59.54 ( )                            13:25.84 ( )    14:06.85 (41.01)
  4 Swoboda, Sandy            44 MARY                14:15.25   15:09.62    5  
                  40.08     1:23.06 (42.98)     2:07.24 (44.18)     2:52.00 (44.76)
        3:36.87 (44.87)     4:21.99 (45.12)     5:06.98 (44.99)     5:52.02 (45.04)
        6:37.78 (45.76)     7:23.95 (46.17)     8:10.02 (46.07)     8:56.28 (46.26)
        9:42.93 (46.65)    10:29.31 (46.38)    11:15.92 (46.61)    12:02.50 (46.58)
       12:49.51 (47.01)    13:36.72 (47.21)    14:23.66 (46.94)    15:09.62 (45.96)
 
Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 18:00.35   4/15/2007 Laurie Hug                                
        NATL: ! 17:15.20   12/7/2002 K PIPES-NEILSEN                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welc, Gina                43 CUBU                28:45.00   26:13.57    9  
                  45.77     1:32.74 (46.97)     2:20.79 (48.05)     3:08.46 (47.67)
        3:57.10 (48.64)     4:45.45 (48.35)     5:34.15 (48.70)     6:22.73 (48.58)
        7:11.23 (48.50)     7:59.98 (48.75)     8:48.39 (48.41)     9:36.16 (47.77)
       10:24.01 (47.85)    11:12.06 (48.05)    12:00.17 (48.11)    12:48.20 (48.03)
       13:36.98 (48.78)    14:25.20 (48.22)    15:12.09 (46.89)    15:59.99 (47.90)
       16:48.02 (48.03)    17:34.76 (46.74)    18:21.90 (47.14)    19:09.33 (47.43)
       19:56.86 (47.53)    20:44.19 (47.33)    21:32.03 (47.84)    22:19.99 (47.96)
       23:07.32 (47.33)    23:55.10 (47.78)    24:43.04 (47.94)    25:29.17 (46.13)
       26:13.57 (44.40)
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 28.72   4/21/2002 L. VanPelt-Diller                            
        NATL: ! 27.29  12/22/2002 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Cheryl              41 GMUP                   30.90      30.25    9  
  2 Clifford-Dicks, Barbara   41 GMUP                   30.87      30.83    7  
  3 Carlow, Tami              41 FXCM                   31.97      31.45    6  
  4 Surhoff, Polly            43 NBAC                   34.43      32.53    5  
  5 Evans-Chase, Michelle     41 OCSC                   33.00      32.77    4  
  6 Lueker, Mary              43 RMST                   35.90      34.03    3  
  7 Marchetti, Susan          43 MARY                   36.00      35.67    2  
  8 Gurganus, Jessica         43 SQST                   37.59      36.90    1  
  9 Segal, Leigh              43 JAM                    37.80      37.01  
 10 Stulga, Elizabeth         42 RIPM                      NT      39.51  
 11 Jones, Laura              42 UNAT                   41.00      41.26  
 12 Peters, May               44 HUH                       NT    1:01.73  
 -- Jordan, Sheila            42 RIPM                   55.00         DQ  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 58.87   4/23/2006 K. Pipes-Neilsen                             
        NATL: ! 57.15   5/18/2003 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Surhoff, Polly            43 NBAC                 1:10.69    1:09.38    9  
                  34.23     1:09.38 (35.15)                                        
  2 Evans-Chase, Michelle     41 OCSC                 1:13.00    1:12.43    7  
                  36.36     1:12.43 (36.07)                                        
  3 Marchetti, Susan          43 MARY                 1:20.00    1:18.02    6  
                  37.28     1:18.02 (40.74)                                        
  4 Pohida, Marie             43 HUH                  1:35.00    1:28.92    5  
                  44.30     1:28.92 (44.62)                                        
  5 Gallagher, Claire         42 FXCM                 2:20.00    1:53.27    4  
                  54.90     1:53.27 (58.37)                                        
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
        ZONE: Z 58.87   4/23/2006 K. Pipes-Neilsen                             
        NATL: ! 57.15   5/18/2003 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Clifford-Dicks, Barbara   41 GMUP                      NT    1:08.63  
 
Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:06.42   4/23/2006 K. Pipes-Neilsen                           
        NATL: ! 2:04.55   5/18/2003 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               42 1776                 2:22.22    2:21.91    9  
                  33.83     1:09.39 (35.56)     1:46.12 (36.73)     2:21.91 (35.79)
  2 Clifford-Dicks, Barbara   41 GMUP                 2:30.00    2:26.87    7  
                  34.39     1:12.12 (37.73)     1:49.58 (37.46)     2:26.87 (37.29)
  3 Marchetti, Susan          43 MARY                 3:06.00    3:00.19    6  
                  41.51     1:27.26 (45.75)     2:14.30 (47.04)     3:00.19 (45.89)
  4 Gainor, Catherine         40 ANCM                 3:20.00    3:04.90    5  
                  45.83     1:32.88 (47.05)     2:19.64 (46.76)     3:04.90 (45.26)
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 33.16   4/20/1997 Lisa Bennett                                 
        NATL: ! 29.55   5/14/2006 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Surhoff, Polly            43 NBAC                   34.33      35.31    9  
  2 Di Pippa, Tammy           41 RIPM                   35.50      35.33    7  
  3 Krongaard, Kim            42 VMST                   37.34      36.35    6  
  4 Gurganus, Jessica         43 SQST                   37.41      36.85    5  
  5 Peters, May               44 HUH                    59.69      57.36    4  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:11.73    4/4/2004 Patricia Powis                             
        NATL: ! 1:03.09   5/14/2006 S VON DER LIPPE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Alice           42 VMST                 1:14.72    1:15.38    9  
                  36.12     1:15.38 (39.26)                                        
  2 Surhoff, Polly            43 NBAC                 1:16.34    1:15.70    7  
                  36.12     1:15.70 (39.58)                                        
  3 Di Pippa, Tammy           41 RIPM                 1:17.00    1:15.95    6  
                  35.97     1:15.95 (39.98)                                        
  4 Gurganus, Jessica         43 SQST                 1:21.59    1:20.06    5  
                  38.28     1:20.06 (41.78)                                        
  5 Krongaard, Kim            42 VMST                 1:23.30    1:21.10    4  
                  38.62     1:21.10 (42.48)                                        
  6 Stulga, Elizabeth         42 RIPM                      NT    1:32.82    3  
                  42.93     1:32.82 (49.89)                                        
  7 Jordan, Sheila            42 RIPM                 1:25.00    1:40.46    2  
                  48.63     1:40.46 (51.83)                                        
  8 Peters, May               44 HUH                  2:19.31    2:12.04    1  
                1:01.90   2:12.04 (1:10.14)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:34.93   4/21/2002 Vibeke Swanson                             
        NATL: ! 2:17.06   5/14/2006 S VON DER LIPPE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               42 1776                 2:42.42    2:46.22    9  
                  38.37     1:20.42 (42.05)     2:03.14 (42.72)     2:46.22 (43.08)
  2 Di Pippa, Tammy           41 RIPM                 2:59.00    2:50.09    7  
                  36.83     1:18.70 (41.87)     2:04.18 (45.48)     2:50.09 (45.91)
  3 Gurganus, Jessica         43 SQST                 2:59.98    3:01.13    6  
                  41.38     1:27.28 (45.90)     2:14.02 (46.74)     3:01.13 (47.11)
  4 Peters, May               44 HUH                       NT    4:46.71    5  
                1:05.54   2:18.44 (1:12.90)   3:31.54 (1:13.10)   4:46.71 (1:15.17)
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 27.14   4/21/2002 Beth Baker                                   
        NATL: ! 25.40   5/14/2006 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Cheryl              41 GMUP                   29.20      28.17    9  
  2 Lueker, Mary              43 RMST                   29.70      29.52    7  
  3 Carlow, Tami              41 FXCM                   30.30      29.83    6  
  4 Rapuano, Lisa             42 NBAC                   31.50      30.70    5  
  5 Stulga, Elizabeth         42 RIPM                      NT      33.31    4  
 -- Jones, Laura              42 UNAT                   40.00         DQ  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 59.12   4/23/2006 K. Pipes-Neilsen                             
        NATL: ! 55.64   5/14/2006 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Alice           42 VMST                 1:05.34    1:05.91    9  
                  31.55     1:05.91 (34.36)                                        
  2 Lueker, Mary              43 RMST                 1:08.10    1:07.68    7  
                  31.97     1:07.68 (35.71)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 2:10.18   4/23/2006 K. Pipes-Neilsen                           
        NATL: ! 2:03.93   5/17/2002 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               42 1776                 2:22.22    2:19.90    9  
                  31.60     1:07.35 (35.75)     1:43.64 (36.29)     2:19.90 (36.26)
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 59.62   4/23/2006 K. Pipes-Neilsen                             
        NATL: ! 58.20   5/14/2006 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Alice           42 VMST                 1:06.91    1:05.80    9  
                  31.34     1:05.80 (34.46)                                        
  2 Surhoff, Polly            43 NBAC                 1:09.43    1:07.14    7  
                  31.52     1:07.14 (35.62)                                        
  3 Rapuano, Lisa             42 NBAC                 1:09.00    1:07.97    6  
                  32.97     1:07.97 (35.00)                                        
  4 Lueker, Mary              43 RMST                 1:09.00    1:08.63    5  
                  32.43     1:08.63 (36.20)                                        
  5 Carlow, Tami              41 FXCM                 1:10.00    1:10.06    4  
                  30.75     1:10.06 (39.31)                                        
  6 Stulga, Elizabeth         42 RIPM                      NT    1:20.64    3  
                  36.88     1:20.64 (43.76)                                        
  7 Mansfield, Janet          41 CUBU                 1:20.00    1:21.34    2  
                  38.10     1:21.34 (43.24)                                        
  8 Ellis, Susan              44 FXCM                 1:48.71    1:36.82    1  
                  47.09     1:36.82 (49.73)                                        
  9 Gallagher, Claire         42 FXCM                 2:00.00    1:47.71  
                  52.67     1:47.71 (55.04)                                        
 10 Peters, May               44 HUH                       NT    2:10.93  
                1:02.22   2:10.93 (1:08.71)                                        
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:11.32   4/23/2006 K. Pipes-Neilsen                           
        NATL: ! 2:05.83  12/22/2002 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               42 1776                 2:22.22    2:21.40    9  
                  31.02     1:06.91 (35.89)     1:49.08 (42.17)     2:21.40 (32.32)
  2 Phillips, Alice           42 VMST                 2:23.81    2:23.84    7  
                  30.92     1:08.42 (37.50)     1:50.76 (42.34)     2:23.84 (33.08)
  3 Surhoff, Polly            43 NBAC                 2:38.41    2:25.40    6  
                  31.81     1:09.33 (37.52)     1:51.59 (42.26)     2:25.40 (33.81)
  4 Di Pippa, Tammy           41 RIPM                 2:39.00    2:39.32    5  
                  33.07     1:17.93 (44.86)     2:01.39 (43.46)     2:39.32 (37.93)
  5 Jones, Laura              42 UNAT                 2:59.00    2:55.82    4  
                  39.11     1:26.86 (47.75)     2:15.96 (49.10)     2:55.82 (39.86)
 
Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 4:34.29   4/21/2002 Vibeke Swanson                             
        NATL: ! 4:28.82  12/22/2002 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               42 1776                 4:54.54    4:55.12    9  
                  31.34     1:06.36 (35.02)     1:44.38 (38.02)     2:21.20 (36.82)
        3:04.46 (43.26)     3:48.53 (44.07)     4:22.46 (33.93)     4:55.12 (32.66)
  2 Di Pippa, Tammy           41 RIPM                 5:45.00    5:45.75    7  
                  35.56     1:16.80 (41.24)     2:05.67 (48.87)     2:53.20 (47.53)
        3:39.77 (46.57)     4:26.55 (46.78)     5:07.00 (40.45)     5:45.75 (38.75)
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 25.57   4/15/2007 Leslie Livingston                            
        NATL: ! 24.69   5/20/2007 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie        46 GMUP                   27.00      26.58    9  
  2 Dobyns, Cindy             45 CUBU                   27.66      26.96    7  
  3 Hajost, Cynthia           48 RMST                   29.00      28.45    6  
  4 Pennington, Catherine     49 FXCM                   28.80      28.64    5  
  5 Dawson, Mandy             45 RMST                   28.95      28.80    4  
  6 Moyer, Michelle           45 RMST                   29.00      29.97    3  
  7 Brent, Dana               45 UNAT                   36.00      31.19    2  
  8 Toner, Karlin             46 GMUP                   31.30      31.26    1  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 57.99   4/15/2007 Leslie Livingston                            
        NATL: ! 52.97   5/20/2007 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dobyns, Cindy             45 CUBU                 1:00.60      59.81    9  
                  28.53       59.81 (31.28)                                        
  2 Dawson, Mandy             45 RMST                 1:04.54    1:04.26    7  
                  30.63     1:04.26 (33.63)                                        
  3 Williamson, Kay           47 MARY                 1:10.67    1:05.09    6  
                  31.41     1:05.09 (33.68)                                        
  4 Moyer, Michelle           45 RMST                 1:06.00    1:05.53    5  
                  31.39     1:05.53 (34.14)                                        
  5 Pennington, Catherine     49 FXCM                 1:07.30    1:07.04    4  
                  31.80     1:07.04 (35.24)                                        
  6 Brent, Dana               45 UNAT                 1:15.00    1:10.26    3  
                  33.51     1:10.26 (36.75)                                        
  7 Bushmire, Lisa            46 VMST                 1:18.00    1:12.43    2  
                  35.69     1:12.43 (36.74)                                        
  8 Mazyck, Carla             47 MARY                 1:25.00    1:16.73    1  
                  36.69     1:16.73 (40.04)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 2:04.12    5/2/1999 Jacki Hirsty                               
        NATL: ! 1:54.48   4/22/2007 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williamson, Kay           47 MARY                 2:30.16    2:21.13    9  
                  32.03     1:07.61 (35.58)     1:44.94 (37.33)     2:21.13 (36.19)
  2 Jaeger, Debbie            45 VMST                 2:22.22    2:21.88    7  
                  33.09     1:08.71 (35.62)     1:45.63 (36.92)     2:21.88 (36.25)
  3 Dawson, Mandy             45 RMST                 2:25.89    2:26.54    6  
                  32.63     1:08.47 (35.84)     1:46.76 (38.29)     2:26.54 (39.78)
  4 Moyer, Michelle           45 RMST                 2:28.00    2:28.43    5  
                  32.95     1:09.94 (36.99)     1:49.10 (39.16)     2:28.43 (39.33)
  5 Brent, Dana               45 UNAT                 2:50.00    2:32.49    4  
                  34.44     1:12.48 (38.04)     1:52.70 (40.22)     2:32.49 (39.79)
  6 Kanakis, Marcie           49 FXCM                 2:36.00    2:33.33    3  
                  35.28     1:13.89 (38.61)     1:53.54 (39.65)     2:33.33 (39.79)
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 5:23.58   4/15/2007 Vibeke Swanson                             
        NATL: ! 5:04.71  10/20/2007 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiernan, Ginger           46 UNAT                 6:30.00    6:25.82    9  
                  33.93     1:11.16 (37.23)     1:49.51 (38.35)     2:28.42 (38.91)
        3:07.44 (39.02)     3:46.56 (39.12)     4:26.49 (39.93)     5:06.73 (40.24)
        5:46.15 (39.42)     6:25.82 (39.67)                                        
  2 Moyer, Michelle           45 RMST                 6:41.00    6:48.76    7  
                  33.36     1:12.73 (39.37)     1:53.83 (41.10)     2:36.34 (42.51)
        3:18.69 (42.35)     4:01.20 (42.51)     4:43.40 (42.20)     5:25.32 (41.92)
        6:07.71 (42.39)     6:48.76 (41.05)                                        
  3 Hobart, Bridgette Ann     45 GSM                  6:20.00    7:10.57    6  
                  36.93     1:17.89 (40.96)     2:00.16 (42.27)     2:43.75 (43.59)
        3:28.23 (44.48)     4:12.54 (44.31)     4:56.94 (44.40)     5:42.11 (45.17)
        6:27.21 (45.10)     7:10.57 (43.36)                                        
  4 Halbe, Rebecca            48 DCAC                 7:45.00    8:29.44    5  
                  44.03     1:32.51 (48.48)     2:23.76 (51.25)     3:16.17 (52.41)
        4:08.90 (52.73)     5:01.50 (52.60)     5:54.33 (52.83)     6:47.23 (52.90)
        7:39.14 (51.91)     8:29.44 (50.30)                                        
 -- Hajost, Cynthia           48 RMST                 6:35.00         DQ  
 
Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 11:32.71   4/13/2003 Katherine Branch                          
        NATL: ! 10:34.17   4/15/2007 K PIPES-NEILSEN                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quitasol, Wendy           45 NBAC                12:30.00   12:31.07    9  
                  33.59     1:11.00 (37.41)     1:48.84 (37.84)     2:26.70 (37.86)
        3:04.62 (37.92)     3:42.92 (38.30)     4:20.85 (37.93)     4:58.59 (37.74)
        5:36.13 (37.54)     6:13.83 (37.70)     6:51.20 (37.37)     7:28.93 (37.73)
        8:07.45 (38.52)     8:45.42 (37.97)     9:23.06 (37.64)    10:00.76 (37.70)
       10:38.69 (37.93)    11:16.57 (37.88)    11:54.22 (37.65)    12:31.07 (36.85)
  2 Williamson, Kay           47 MARY                14:25.65   12:54.26    7  
                  33.01     1:09.62 (36.61)     1:47.92 (38.30)     2:26.53 (38.61)
        3:05.86 (39.33)     3:45.36 (39.50)     4:24.44 (39.08)     5:04.03 (39.59)
        5:43.94 (39.91)     6:23.69 (39.75)     7:02.98 (39.29)     7:42.05 (39.07)
        8:21.53 (39.48)     9:01.51 (39.98)     9:40.93 (39.42)    10:19.95 (39.02)
       10:59.53 (39.58)    11:38.86 (39.33)    12:17.98 (39.12)    12:54.26 (36.28)
  3 Hall, Ali                 46 TAM                 13:30.00   13:01.60    6  
                  35.47     1:12.78 (37.31)     1:51.75 (38.97)     2:30.50 (38.75)
        3:09.35 (38.85)     3:48.61 (39.26)     4:28.16 (39.55)     5:07.39 (39.23)
        5:47.05 (39.66)     6:25.95 (38.90)     7:05.77 (39.82)     7:45.43 (39.66)
        8:25.83 (40.40)     9:05.23 (39.40)     9:45.16 (39.93)    10:24.70 (39.54)
       11:05.34 (40.64)    11:45.11 (39.77)    12:24.16 (39.05)    13:01.60 (37.44)
  4 Mock, Carrie              45 ARIZ                17:30.00   15:56.97    5  
                  41.79     1:27.53 (45.74)     2:15.86 (48.33)     3:04.44 (48.58)
        3:53.97 (49.53)     4:42.68 (48.71)     5:32.07 (49.39)     6:21.01 (48.94)
        7:10.12 (49.11)     7:58.25 (48.13)     8:47.11 (48.86)     9:35.21 (48.10)
       10:23.32 (48.11)    11:11.90 (48.58)    12:00.32 (48.42)    12:48.63 (48.31)
       13:37.27 (48.64)    14:25.13 (47.86)    15:12.72 (47.59)    15:56.97 (44.25)
  5 Klekner, Margaret         45 CUBU                17:25.00   16:53.88    4  
                  41.96     1:30.68 (48.72)     2:21.36 (50.68)     3:13.21 (51.85)
        4:04.12 (50.91)     4:55.69 (51.57)     5:47.54 (51.85)     6:40.34 (52.80)
        7:32.39 (52.05)     8:22.95 (50.56)     9:14.06 (51.11)    10:05.48 (51.42)
       10:56.43 (50.95)    11:47.69 (51.26)    12:39.02 (51.33)    13:30.80 (51.78)
       14:21.39 (50.59)    15:12.77 (51.38)    16:03.70 (50.93)    16:53.88 (50.18)
  6 Halbe, Rebecca            48 DCAC                16:00.00   17:08.57    3  
                  45.29     1:35.72 (50.43)     2:27.08 (51.36)     3:19.16 (52.08)
        4:11.76 (52.60)     5:04.23 (52.47)     5:56.55 (52.32)     6:49.76 (53.21)
        7:42.28 (52.52)     8:34.01 (51.73)     9:25.90 (51.89)    10:18.23 (52.33)
       11:09.36 (51.13)    12:00.77 (51.41)    12:53.31 (52.54)    13:44.96 (51.65)
       14:36.43 (51.47)    15:27.61 (51.18)    16:18.93 (51.32)    17:08.57 (49.64)
 
Women 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 19:17.18   4/21/2002 Karen Einsidler                           
        NATL: ! 17:49.73   4/22/2007 K PIPES-NEILSEN                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiernan, Ginger           46 UNAT                22:30.00   21:59.98    9  
                  35.38     1:14.23 (38.85)     1:54.09 (39.86)     2:34.58 (40.49)
        3:15.09 (40.51)     3:55.63 (40.54)     4:36.02 (40.39)     5:15.83 (39.81)
        5:55.92 (40.09)     6:35.82 (39.90)     7:15.55 (39.73)     7:55.72 (40.17)
        8:36.24 (40.52)     9:16.74 (40.50)     9:57.20 (40.46)    10:37.30 (40.10)
       11:17.58 (40.28)    11:57.32 (39.74)    12:37.77 (40.45)    13:18.47 (40.70)
       13:58.83 (40.36)    14:39.44 (40.61)    15:19.58 (40.14)    16:00.18 (40.60)
       16:40.36 (40.18)    17:20.43 (40.07)    18:00.30 (39.87)    18:40.90 (40.60)
       19:21.18 (40.28)    20:01.06 (39.88)    20:41.15 (40.09)    21:20.93 (39.78)
       21:59.98 (39.05)
  2 Hobart, Bridgette Ann     45 GSM                 22:00.00   24:30.85    7  
                  37.48     1:17.89 (40.41)     2:00.19 (42.30)     2:43.91 (43.72)
        3:28.03 (44.12)     4:12.51 (44.48)     4:57.55 (45.04)     5:42.48 (44.93)
        6:27.57 (45.09)     7:12.54 (44.97)     7:57.84 (45.30)     8:42.92 (45.08)
        9:27.98 (45.06)    10:13.13 (45.15)    10:58.37 (45.24)    11:43.66 (45.29)
       12:28.89 (45.23)    13:14.31 (45.42)    13:59.48 (45.17)    14:45.04 (45.56)
       15:30.16 (45.12)    16:15.31 (45.15)    17:00.62 (45.31)    17:46.11 (45.49)
       18:30.81 (44.70)    19:16.23 (45.42)    20:01.82 (45.59)    20:46.65 (44.83)
       21:31.98 (45.33)    22:17.05 (45.07)    23:02.21 (45.16)    23:47.26 (45.05)
       24:30.85 (43.59)
  3 Ribeiro, Karen            49 GMUP                28:00.00   25:47.92    6  
                  42.77     1:28.21 (45.44)     2:15.26 (47.05)     3:02.46 (47.20)
        3:50.40 (47.94)     4:37.96 (47.56)     5:24.83 (46.87)     6:12.23 (47.40)
        7:00.00 (47.77)     7:47.81 (47.81)     8:35.26 (47.45)     9:22.26 (47.00)
       10:09.47 (47.21)    10:56.99 (47.52)    11:44.35 (47.36)    12:31.59 (47.24)
       13:18.76 (47.17)    14:06.02 (47.26)    14:53.20 (47.18)    15:39.95 (46.75)
       16:26.65 (46.70)    17:11.92 (45.27)    17:58.32 (46.40)    18:45.06 (46.74)
       19:32.02 (46.96)    20:18.58 (46.56)    21:06.13 (47.55)    21:54.24 (48.11)
       22:41.04 (46.80)    23:28.32 (47.28)    24:15.88 (47.56)    25:02.87 (46.99)
       25:47.92 (45.05)
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 29.34   4/15/2007 Vibeke Swanson                               
        NATL: ! 28.00   5/20/2007 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie        46 GMUP                   30.00      29.55    9  
  2 Dobyns, Cindy             45 CUBU                   34.50      33.18    7  
  3 Brightwell, Kim           48 RMST                   34.68      34.02    6  
  4 Quitasol, Wendy           45 NBAC                   36.20      34.94    5  
  5 Williamson, Kay           47 MARY                   37.04      36.02    4  
  6 Morrin-Nordlund, Deborah  45 TERR                   46.25      44.83    3  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:02.40   4/15/2007 Vibeke Swanson                             
        NATL: !   59.70   4/22/2007 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brightwell, Kim           48 RMST                 1:13.25    1:13.03    9  
                  36.13     1:13.03 (36.90)                                        
  2 Springer, Jill            49 MARY                 1:13.50    1:15.23    7  
                  36.77     1:15.23 (38.46)                                        
  3 Quitasol, Wendy           45 NBAC                 1:16.40    1:16.67    6  
                  37.50     1:16.67 (39.17)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:15.03   4/15/2007 Vibeke Swanson                             
        NATL: ! 2:09.13   4/15/2007 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jaeger, Debbie            45 VMST                 2:44.51    2:44.18    9  
                  37.37     1:17.81 (40.44)     2:00.77 (42.96)     2:44.18 (43.41)
  2 Mazyck, Carla             47 MARY                 3:15.06    3:08.20    7  
                  45.03     1:32.02 (46.99)     2:20.86 (48.84)     3:08.20 (47.34)
  3 Halbe, Rebecca            48 DCAC                 3:25.00    3:24.31    6  
                  49.83     1:41.72 (51.89)     2:34.13 (52.41)     3:24.31 (50.18)
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 34.17   4/21/2002 Lisa Bennett                                 
        NATL: ! 30.17   5/20/2007 CAROLINE KRATTLI                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Patricia          47 VMST                   34.65      35.58    9  
  2 Gibson, Kathy             47 RMST                   36.70      35.95    7  
  3 Quitasol, Wendy           45 NBAC                   38.10      36.22    6  
  4 Toner, Karlin             46 GMUP                   37.50      37.75    5  
  5 Brightwell, Kim           48 RMST                   38.69      39.42    4  
  6 Adelman, Connie           49 VMST                   40.00      41.05    3  
  7 Brent, Dana               45 UNAT                   50.00      42.52    2  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:15.48   4/22/2001 Dot Munger                                 
        NATL: ! 1:06.01   5/20/2007 CAROLINE KRATTLI                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Patricia          47 VMST                 1:14.62    1:18.74    9  
                  38.17     1:18.74 (40.57)                                        
  2 Gibson, Kathy             47 RMST                 1:21.20    1:19.27    7  
                  37.75     1:19.27 (41.52)                                        
  3 Quitasol, Wendy           45 NBAC                 1:20.20    1:21.61    6  
                  38.83     1:21.61 (42.78)                                        
  4 Toner, Karlin             46 GMUP                 1:25.00    1:23.19    5  
                  39.01     1:23.19 (44.18)                                        
  5 Brightwell, Kim           48 RMST                 1:26.00    1:25.10    4  
                  40.93     1:25.10 (44.17)                                        
  6 Adelman, Connie           49 VMST                 1:28.00    1:27.72    3  
                  42.31     1:27.72 (45.41)                                        
  7 Brent, Dana               45 UNAT                 1:48.00    1:33.39    2  
                  44.12     1:33.39 (49.27)                                        
  8 Morrin-Nordlund, Deborah  45 TERR                 1:41.30    1:40.31    1  
                  48.78     1:40.31 (51.53)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:45.52   4/22/2001 Dot Munger                                 
        NATL: ! 2:25.76   5/20/2007 CAROLINE KRATTLI                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Patricia          47 VMST                 2:48.11    2:48.79    9  
                  40.17     1:22.84 (42.67)     2:05.71 (42.87)     2:48.79 (43.08)
  2 Quitasol, Wendy           45 NBAC                 2:56.10    2:57.82    7  
                  39.64     1:24.76 (45.12)     2:11.77 (47.01)     2:57.82 (46.05)
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 28.66   4/21/2002 Jennifer Luker                               
        NATL: ! 26.78   5/20/2007 TRACI GRANGER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie        46 GMUP                   30.00      28.48Z   9  
  2 Dobyns, Cindy             45 CUBU                   30.65      30.38    7  
  3 Gibson, Kathy             47 RMST                   32.10      31.79    6  
  4 Quitasol, Wendy           45 NBAC                   33.40      32.88    5  
  5 Williamson, Kay           47 MARY                   37.45      33.23    4  
  6 Toner, Karlin             46 GMUP                   36.40      34.22    3  
  7 Moyer, Michelle           45 RMST                   36.00      34.93    2  
  8 Adelman, Connie           49 VMST                   37.00      36.29    1  
  9 Halbe, Rebecca            48 DCAC                   40.00      46.72  
 -- Brightwell, Kim           48 RMST                   32.72         DQ  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 1:05.70   4/20/1997 Cecilia McCloskey                          
        NATL: !   58.39   4/15/2007 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livingston, Leslie        46 GMUP                 1:06.00    1:05.54Z   9  
                  30.68     1:05.54 (34.86)                                        
  2 Springer, Jill            49 MARY                 1:11.50    1:11.62    7  
                  33.19     1:11.62 (38.43)                                        
  3 Gibson, Kathy             47 RMST                 1:15.10    1:14.93    6  
                  35.91     1:14.93 (39.02)                                        
  4 Kanakis, Marcie           49 FXCM                 1:30.00    1:19.29    5  
                  37.10     1:19.29 (42.19)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 2:25.90    4/4/2004 Katherine Branch                           
        NATL: ! 2:09.76   4/15/2007 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williamson, Kay           47 MARY                 3:32.81    2:57.92    9  
                  36.63     1:22.47 (45.84)     2:09.95 (47.48)     2:57.92 (47.97)
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:04.64   4/15/2007 Vibeke Swanson                             
        NATL: ! 1:00.10   5/20/2007 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dobyns, Cindy             45 CUBU                 1:09.61    1:08.11    9  
                  32.34     1:08.11 (35.77)                                        
  2 Quitasol, Wendy           45 NBAC                 1:12.00    1:11.46    7  
                  33.98     1:11.46 (37.48)                                        
  3 Brightwell, Kim           48 RMST                 1:15.77    1:13.95    6  
                  33.60     1:13.95 (40.35)                                        
  4 Springer, Jill            49 MARY                 1:13.50    1:14.25    5  
                  33.79     1:14.25 (40.46)                                        
  5 Williamson, Kay           47 MARY                 1:21.42    1:15.11    4  
                  36.11     1:15.11 (39.00)                                        
  6 Toner, Karlin             46 GMUP                 1:19.50    1:18.81    3  
                  37.50     1:18.81 (41.31)                                        
  7 Brent, Dana               45 UNAT                 1:40.00    1:20.34    2  
                  38.41     1:20.34 (41.93)                                        
  8 Moyer, Michelle           45 RMST                 1:22.00    1:20.47    1  
                  39.33     1:20.47 (41.14)                                        
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:15.19   4/15/2007 Vibeke Swanson                             
        NATL: ! 2:11.49   4/15/2007 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quitasol, Wendy           45 NBAC                 2:40.80    2:40.42    9  
                  35.04     1:18.99 (43.95)     2:03.47 (44.48)     2:40.42 (36.95)
  2 Jaeger, Debbie            45 VMST                 2:46.80    2:44.87    7  
                  36.61     1:18.02 (41.41)     2:09.50 (51.48)     2:44.87 (35.37)
  3 Miller, Patricia          47 VMST                 2:45.16    2:45.07    6  
                  38.89     1:24.75 (45.86)     2:06.87 (42.12)     2:45.07 (38.20)
  4 Brent, Dana               45 UNAT                 3:40.00    2:56.84    5  
                  38.96     1:25.12 (46.16)     2:17.34 (52.22)     2:56.84 (39.50)
  5 Bushmire, Lisa            46 VMST                 2:59.22    2:57.83    4  
                  39.88     1:26.25 (46.37)     2:17.90 (51.65)     2:57.83 (39.93)
  6 Mazyck, Carla             47 MARY                 3:23.00    3:16.12    3  
                  43.73     1:35.15 (51.42)     2:34.75 (59.60)     3:16.12 (41.37)
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 27.91   4/23/2006 Janet Bright                                 
        NATL: ! 25.30   5/17/2002 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Lisa             51 SQST                   27.40      28.44    9  
  2 Starr, Elizabeth          51 RIPM                   45.00      36.15    7  
  3 Brezina, Patty            53 VMST                   36.00      36.18    6  
  4 Lampich, Barbara          50 CUBU                   45.00      37.42    5  
  5 Faulkner, Michele         54 VMST                   48.00      39.77    4  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:01.22   4/15/2007 Lisa Bennett                               
        NATL: !   54.38   5/17/2002 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Lisa             51 SQST                 1:00.80    1:01.87    9  
                  29.24     1:01.87 (32.63)                                        
  2 Paterline, Diane          54 HUH                  1:21.55    1:21.80    7  
                  38.24     1:21.80 (43.56)                                        
  3 Starr, Elizabeth          51 RIPM                 1:30.00    1:23.51    6  
                  36.72     1:23.51 (46.79)                                        
  4 Konits, Cindy             53 MARY                 1:23.00    1:25.78    5  
                  40.88     1:25.78 (44.90)                                        
  5 Brudvig, Deborah          51 FBST                 1:31.77    1:27.08    4  
                  42.52     1:27.08 (44.56)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 2:13.13   4/15/2007 Tracy Grilli                               
        NATL: ! 1:59.55   5/17/2002 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Branch, Katherine         50 NEM                  2:14.50    2:12.16Z   9  
                  31.06     1:04.11 (33.05)     1:38.12 (34.01)     2:12.16 (34.04)
  2 Bennett, Lisa             51 SQST                 2:12.00    2:16.95    7  
                  31.39     1:05.94 (34.55)     1:41.74 (35.80)     2:16.95 (35.21)
  3 Braaten, Kitten           52 VMST                 2:39.69    2:40.36    6  
                  37.30     1:18.27 (40.97)     1:59.81 (41.54)     2:40.36 (40.55)
  4 Brudvig, Deborah          51 FBST                 3:20.08    3:04.78    5  
                  46.33     1:32.99 (46.66)     2:20.21 (47.22)     3:04.78 (44.57)
  5 Faulkner, Michele         54 VMST                 3:32.00    3:08.24    4  
                  43.17     1:31.68 (48.51)     2:20.78 (49.10)     3:08.24 (47.46)
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 5:53.51   4/15/2007 Tracy Grilli                               
        NATL: ! 5:27.07    3/9/2002 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Braaten, Kitten           52 VMST                 6:48.34    6:45.18    9  
                  37.80     1:18.87 (41.07)     2:00.31 (41.44)     2:41.44 (41.13)
        3:22.56 (41.12)     4:03.83 (41.27)     4:44.84 (41.01)     5:25.67 (40.83)
        6:06.37 (40.70)     6:45.18 (38.81)                                        
  2 Konits, Cindy             53 MARY                 8:22.00    8:26.97    7  
                  43.92     1:32.79 (48.87)     2:24.14 (51.35)     3:15.83 (51.69)
        4:08.20 (52.37)     5:00.04 (51.84)     5:53.05 (53.01)     6:45.48 (52.43)
        7:37.59 (52.11)     8:26.97 (49.38)                                        
 
Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 12:10.44   4/15/2007 Tracy Grilli                              
        NATL: ! 11:16.62   4/14/2002 LAURA VAL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perfall, Betty            50 CUBU                13:40.00   13:47.75    9  
                  33.71     1:10.87 (37.16)     1:50.66 (39.79)     2:31.73 (41.07)
        3:13.95 (42.22)     3:56.55 (42.60)     4:39.28 (42.73)     5:21.47 (42.19)
        6:04.29 (42.82)     6:46.91 (42.62)     7:29.23 (42.32)     8:11.24 (42.01)
        8:54.06 (42.82)     9:37.14 (43.08)    10:20.36 (43.22)    11:02.93 (42.57)
       11:45.81 (42.88)    12:27.14 (41.33)    13:08.56 (41.42)    13:47.75 (39.19)
  2 Sleep, Katherine          52 CUBU                19:00.00   17:33.69    7  
                  46.80     1:38.26 (51.46)     2:30.27 (52.01)     3:23.11 (52.84)
        4:16.59 (53.48)     5:09.76 (53.17)     6:03.82 (54.06)     6:57.96 (54.14)
        7:52.28 (54.32)     8:46.10 (53.82)     9:39.43 (53.33)    10:33.07 (53.64)
       11:26.79 (53.72)    12:19.86 (53.07)    13:13.17 (53.31)    14:06.33 (53.16)
       14:59.46 (53.13)    15:52.03 (52.57)    16:42.79 (50.76)    17:33.69 (50.90)
  3 Lampich, Barbara          50 CUBU                16:46.00   17:44.87    6  
                  46.14     1:33.89 (47.75)     2:25.26 (51.37)     3:18.76 (53.50)
        4:12.76 (54.00)     5:08.26 (55.50)     6:03.04 (54.78)     6:58.28 (55.24)
        7:53.94 (55.66)     8:49.20 (55.26)     9:42.91 (53.71)    10:37.30 (54.39)
       11:31.45 (54.15)    12:25.63 (54.18)    13:19.79 (54.16)    14:12.88 (53.09)
       15:05.75 (52.87)    15:59.90 (54.15)    16:53.53 (53.63)    17:44.87 (51.34)
 
Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================

        ZONE: Z 20:22.29   4/15/2007 N.Steadman-Martin                         
        NATL: ! 18:42.24   4/14/2002 LAURA VAL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shake, Caron              51 ARIZ                22:44.00   23:24.31    9  
                  40.52     1:21.97 (41.45)     2:03.84 (41.87)     2:45.61 (41.77)
        3:27.14 (41.53)     4:08.78 (41.64)     4:50.86 (42.08)     5:32.85 (41.99)
        6:16.47 (43.62)     6:59.63 (43.16)     7:42.94 (43.31)     8:26.22 (43.28)
        9:09.24 (43.02)     9:52.31 (43.07)    10:34.72 (42.41)    11:17.41 (42.69)
       12:00.82 (43.41)    12:43.74 (42.92)    13:26.82 (43.08)    14:09.99 (43.17)
       14:52.92 (42.93)    15:35.59 (42.67)    16:18.99 (43.40)    17:01.05 (42.06)
       17:44.23 (43.18)    18:26.86 (42.63)    19:09.19 (42.33)    19:51.90 (42.71)
       20:36.00 (44.10)    21:18.77 (42.77)    22:01.18 (42.41)    22:43.84 (42.66)
       23:24.31 (40.47)
  2 Konits, Cindy             53 MARY                      NT   27:43.96    7  
                  45.41     1:34.64 (49.23)     2:25.64 (51.00)     3:13.97 (48.33)
        4:05.08 (51.11)     4:54.64 (49.56)     5:45.66 (51.02)     6:34.65 (48.99)
        7:26.97 (52.32)     8:16.83 (49.86)     9:10.13 (53.30)     9:59.87 (49.74)
       10:52.04 (52.17)    11:41.71 (49.67)    12:33.92 (52.21)    13:23.85 (49.93)
       14:16.14 (52.29)    15:05.98 (49.84)    15:57.63 (51.65)    16:47.35 (49.72)
       17:38.59 (51.24)    18:29.22 (50.63)    19:19.72 (50.50)    20:10.14 (50.42)
       21:02.10 (51.96)    21:51.83 (49.73)    22:43.34 (51.51)    23:33.73 (50.39)
       24:25.63 (51.90)    25:15.81 (50.18)    26:06.23 (50.42)    26:56.07 (49.84)
       27:43.96 (47.89)
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 33.29   4/15/2007 N.Steadman-Martin                            
        NATL: ! 28.74   6/23/2002 J SWAGERTY-HILL                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Lisa             51 SQST                   34.80      35.46    9  
  2 Starr, Elizabeth          51 RIPM                   50.00      43.60    7  
  3 Paterline, Diane          54 HUH                    42.90      44.70    6  
  4 Konits, Cindy             53 MARY                   46.00      47.49    5  
  5 Brudvig, Deborah          51 FBST                      NT      51.47    4  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:10.71   4/15/2007 N.Steadman-Martin                          
        NATL: ! 1:03.24    5/1/2005 KAREN HUMPHREYS                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Branch, Katherine         50 NEM                  1:11.50    1:11.50    9  
                  35.34     1:11.50 (36.16)                                        
  2 Faulkner, Michele         54 VMST                 1:58.00    1:43.68    7  
                  50.66     1:43.68 (53.02)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:30.46   4/15/2007 N.Steadman-Martin                          
        NATL: ! 2:19.72    5/1/2005 KAREN HUMPHREYS                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Braaten, Kitten           52 VMST                 3:00.52    2:58.18    9  
                  42.77     1:27.66 (44.89)     2:13.55 (45.89)     2:58.18 (44.63)
  2 Konits, Cindy             53 MARY                 3:28.00    3:27.02    7  
                  47.96     1:38.96 (51.00)     2:33.00 (54.04)     3:27.02 (54.02)
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 34.34   4/15/2007 Lisa Bennett                                 
        NATL: ! 33.21   4/15/2007 MELINDA MANN                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Lisa             51 SQST                   33.95      36.03    9  
  2 Brezina, Patty            53 VMST                   42.00      43.57    7  
  3 Lampich, Barbara          50 CUBU                   53.00      48.32    6  
  4 Faulkner, Michele         54 VMST                 1:05.00      52.18    5  
 -- Starr, Elizabeth          51 RIPM                   50.00         DQ  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:16.76   4/15/2007 Lisa Bennett                               
        NATL: ! 1:13.28   4/15/2007 MELINDA MANN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Lisa             51 SQST                 1:16.00    1:19.65    9  
                  37.73     1:19.65 (41.92)                                        
  2 Brudvig, Deborah          51 FBST                 1:48.61    1:43.26    7  
                  51.13     1:43.26 (52.13)                                        
  3 Lampich, Barbara          50 CUBU                 1:47.00    1:44.13    6  
                  49.58     1:44.13 (54.55)                                        
 -- Starr, Elizabeth          51 RIPM                 1:40.00         DQ  
                  44.56          DQ (51.97)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:50.37   4/23/2006 Janet Bright                               
        NATL: ! 2:40.34   5/20/2007 KAREN MELICK                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Starr, Elizabeth          51 RIPM                 3:40.00         DQ  
                  49.16     1:42.31 (53.15)     2:40.49 (58.18)          DQ (58.67)
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 30.88   4/15/2007 Lisa Bennett                                 
        NATL: ! 27.81   5/17/2002 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Lisa             51 SQST                   30.01      31.16    9  
  2 Brudvig, Deborah          51 FBST                      NT      43.89    7  
  3 Starr, Elizabeth          51 RIPM                 1:00.00      46.62    6  
  4 Konits, Cindy             53 MARY                   53.00      51.20    5  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 1:08.69   4/21/2002 Terry Gault                                
        NATL: ! 1:01.26   5/17/2002 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Branch, Katherine         50 NEM                  1:10.50    1:08.25Z   9  
                  31.94     1:08.25 (36.31)                                        
  2 Braaten, Kitten           52 VMST                 1:22.56    1:23.34    7  
                  38.88     1:23.34 (44.46)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 2:36.66   4/15/2007 N.Steadman-Martin                          
        NATL: ! 2:15.18   5/17/2002 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Braaten, Kitten           52 VMST                 2:57.08    3:02.92    9  
                  40.56     1:26.68 (46.12)     2:15.08 (48.40)     3:02.92 (47.84)
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:09.53   4/15/2007 Lisa Bennett                               
        NATL: ! 1:05.38   5/18/2003 DANIELLE OGIER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Lisa             51 SQST                 1:09.00    1:11.26    9  
                  33.27     1:11.26 (37.99)                                        
  2 Brezina, Patty            53 VMST                 1:28.00    1:29.55    7  
                  42.55     1:29.55 (47.00)                                        
  3 Starr, Elizabeth          51 RIPM                 1:55.00    1:34.68    6  
                  43.93     1:34.68 (50.75)                                        
  4 Faulkner, Michele         54 VMST                 1:38.00    1:37.07    5  
                  47.97     1:37.07 (49.10)                                        
  5 Brudvig, Deborah          51 FBST                      NT    1:39.31    4  
                  49.84     1:39.31 (49.47)                                        
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:33.62   4/15/2007 Lisa Bennett                               
        NATL: ! 2:20.64   5/18/2003 DANIELLE OGIER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paterline, Diane          54 HUH                  3:22.41    3:25.66    9  
                  45.71     1:39.62 (53.91)     2:37.64 (58.02)     3:25.66 (48.02)
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 27.03    5/8/1990 Jane Bruner                                  
        NATL: ! 25.58   5/20/2007 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Loftus-Charley, Shirley   56 SMAM                   30.40      30.76    9  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:02.38    5/8/1990 Jane Bruner                                
        NATL: !   54.83   5/20/2007 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Umbdenstock, Kathy        56 VMST                 1:10.00    1:08.09    9  
                  32.72     1:08.09 (35.37)                                        
  2 Lengle, Patricia          58 ARMS                 1:12.17    1:14.45    7  
                  35.73     1:14.45 (38.72)                                        
  3 Wagner, Cheryl            55 TERR                   35.00    1:14.53    6  
                  35.37     1:14.53 (39.16)                                        
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 6:25.12    4/4/2004 Marcia Barry                               
        NATL: ! 5:29.40   3/25/2007 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Loftus-Charley, Shirley   56 SMAM                 6:19.15    6:09.17Z   9  
                  33.52     1:09.75 (36.23)     1:46.79 (37.04)     2:24.21 (37.42)
        3:01.74 (37.53)     3:39.23 (37.49)     4:16.70 (37.47)     4:54.59 (37.89)
        5:32.41 (37.82)     6:09.17 (36.76)                                        
  2 Umbdenstock, Kathy        56 VMST                 7:02.00    6:44.20    7  
                  38.66     1:18.33 (39.67)     1:59.44 (41.11)     2:40.92 (41.48)
        3:21.54 (40.62)     4:02.73 (41.19)     4:44.16 (41.43)     5:24.90 (40.74)
        6:06.15 (41.25)     6:44.20 (38.05)                                        
 
Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 13:37.51   4/14/1991 Ronnie Kamphausen                         
        NATL: ! 11:23.69   3/17/2007 LAURA VAL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wagner, Cheryl            55 TERR                15:00.00   15:05.19    9  
                  41.24     1:25.16 (43.92)     2:09.57 (44.41)     2:54.20 (44.63)
        3:39.55 (45.35)     4:25.84 (46.29)     5:11.60 (45.76)     5:57.47 (45.87)
        6:43.95 (46.48)     7:29.25 (45.30)     8:15.24 (45.99)     9:00.29 (45.05)
        9:46.53 (46.24)    10:32.33 (45.80)    11:18.66 (46.33)    12:03.95 (45.29)
       12:49.78 (45.83)    13:35.80 (46.02)    14:21.31 (45.51)    15:05.19 (43.88)
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 36.03    4/2/2000 Barbara Frid                                 
        NATL: ! 29.09   5/20/2007 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Umbdenstock, Kathy        56 VMST                   42.00      37.98    9  
  2 Loftus-Charley, Shirley   56 SMAM                   38.70      39.24    7  
  3 Page, Kathryn             59 VMST                   42.00      41.13    6  
  4 Lengle, Patricia          58 ARMS                   41.20      41.36    5  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:14.98   4/15/2007 Denise Kirwan                              
        NATL: ! 1:07.52   5/17/2002 B BARNETT-SALLEE                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirwan, Denise            56 CUBU                 1:16.00    1:16.48    9  
                  37.69     1:16.48 (38.79)                                        
  2 Page, Kathryn             59 VMST                 1:30.00    1:33.25    7  
                  45.11     1:33.25 (48.14)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:38.49   4/15/2007 Denise Kirwan                              
        NATL: ! 2:24.15   2/10/2007 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirwan, Denise            56 CUBU                      NT    2:41.67    9  
                  38.63     1:19.78 (41.15)     2:01.06 (41.28)     2:41.67 (40.61)
  2 Page, Kathryn             59 VMST                 3:20.00    3:20.84    7  
                  47.17     1:38.00 (50.83)     2:30.44 (52.44)     3:20.84 (50.40)
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 36.05    5/8/1990 Jane Bruner                                  
        NATL: ! 35.06   5/17/2002 GINGER PIERSON                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Loftus-Charley, Shirley   56 SMAM                   40.07      40.06    9  
  2 Oshiver, Selby            56 PAFC                   50.00      46.68    7  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:19.22   4/12/1992 Jane Bruner                                
        NATL: ! 1:17.15   5/20/2007 BARBARA HUMMEL                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirwan, Denise            56 CUBU                 1:25.00    1:25.98    9  
                  41.15     1:25.98 (44.83)                                        
  2 Loftus-Charley, Shirley   56 SMAM                 1:30.00    1:26.57    7  
                1:26.53      1:26.57 (0.04)                                        
  3 Oshiver, Selby            56 PAFC                 1:53.00    1:44.26    6  
                  49.94     1:44.26 (54.32)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:55.48   4/20/1997 Joann Leilich                              
        NATL: ! 2:52.76   5/18/2003 GINGER PIERSON                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirwan, Denise            56 CUBU                 3:00.00    3:05.35    9  
                  41.46     1:27.74 (46.28)     2:16.47 (48.73)     3:05.35 (48.88)
  2 Oshiver, Selby            56 PAFC                 3:48.00    3:46.36    7  
                  52.54     1:52.03 (59.49)     2:51.07 (59.04)     3:46.36 (55.29)
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 32.11    5/8/1990 Jane Bruner                                  
        NATL: ! 29.07   4/22/2007 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Loftus-Charley, Shirley   56 SMAM                   33.99      34.11    9  
  2 Umbdenstock, Kathy        56 VMST                   38.00      35.40    7  
  3 Wagner, Cheryl            55 TERR                   45.00      41.71    6  
  4 Lengle, Patricia          58 ARMS                   41.79      42.33    5  
  5 Oshiver, Selby            56 PAFC                   51.00      46.63    4  
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:12.85   4/12/1992 Jane Bruner                                
        NATL: ! 1:05.21   5/20/2007 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirwan, Denise            56 CUBU                      NT    1:15.61    9  
                  36.09     1:15.61 (39.52)                                        
  2 Loftus-Charley, Shirley   56 SMAM                 1:16.77    1:17.36    7  
                  36.92     1:17.36 (40.44)                                        
  3 Page, Kathryn             59 VMST                 1:30.00    1:29.72    6  
                  42.02     1:29.72 (47.70)                                        
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:42.59   4/15/2007 S. Loftus-Charley                          
        NATL: ! 2:26.10   2/10/2007 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Loftus-Charley, Shirley   56 SMAM                 2:42.59    2:40.69Z   9  
                  34.34     1:17.77 (43.43)     2:04.46 (46.69)     2:40.69 (36.23)
  2 Kirwan, Denise            56 CUBU                 2:42.00    2:45.63    7  
                  38.24     1:20.18 (41.94)     2:06.42 (46.24)     2:45.63 (39.21)
  3 Page, Kathryn             59 VMST                 3:20.00    3:19.40    6  
                  46.56     1:38.36 (51.80)     2:36.48 (58.12)     3:19.40 (42.92)
 
Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 5:50.70   4/15/2007 Denise Kirwan                              
        NATL: ! 5:04.26   3/18/2007 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Loftus-Charley, Shirley   56 SMAM                 5:44.70    5:45.31Z   9  
                  35.89     1:19.42 (43.53)     2:05.29 (45.87)     2:50.58 (45.29)
        3:38.55 (47.97)     4:29.16 (50.61)     5:07.71 (38.55)     5:45.31 (37.60)
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 29.02    5/5/1996 Jane Bruner                                  
        NATL: ! 28.27   5/20/2007 CAROLYN BOAK                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Ruth             61 CUBU                   34.50      34.23    9  
  2 Dameron, Pam              62 SQST                   34.50      34.76    7  
  3 Gill, Dodie               63 RMST                 1:30.00      42.46    6  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:04.78   4/20/1997 Jane Bruner                                
        NATL: ! 1:03.74   5/20/2007 CAROLYN BOAK                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Ruth             61 CUBU                 1:18.00    1:15.23    9  
                  36.22     1:15.23 (39.01)                                        
  2 Dameron, Pam              62 SQST                 1:24.50    1:17.34    7  
                  37.64     1:17.34 (39.70)                                        
  3 Gill, Dodie               63 RMST                 2:20.00    1:39.34    6  
                  46.30     1:39.34 (53.04)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 2:31.01   4/20/1997 Jane Bruner                                
        NATL: ! 2:25.02   4/10/2005 ARDETH MUELLER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Ruth             61 CUBU                 2:50.00    2:42.46    9  
                  38.00     1:19.12 (41.12)     2:00.81 (41.69)     2:42.46 (41.65)
  2 Svenson, Ann              62 DCM                  2:50.00    2:43.12    7  
                  38.11     1:19.84 (41.73)     2:02.34 (42.50)     2:43.12 (40.78)
  3 Tallent, Mary             61 VMST                 3:10.00    3:03.00    6  
                  41.69     1:28.27 (46.58)     2:17.14 (48.87)     3:03.00 (45.86)
  4 Gill, Dodie               63 RMST                 5:30.00    3:51.32    5  
                  48.40     1:46.90 (58.50)   2:50.50 (1:03.60)   3:51.32 (1:00.82)
  5 Johnston, Jennifer        60 CUBU                 5:20.52    5:14.54    4  
                1:10.12   2:32.67 (1:22.55)   3:54.93 (1:22.26)   5:14.54 (1:19.61)
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 6:50.61   4/20/1997 Nancy Brown                                
        NATL: ! 6:19.07   4/25/2004 JACKIE MARR                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Ruth             61 CUBU                 7:45.00    7:18.04    9  
                  39.37     1:22.86 (43.49)     2:07.29 (44.43)     2:52.46 (45.17)
        3:37.20 (44.74)     4:22.08 (44.88)     5:06.06 (43.98)     5:51.07 (45.01)
        6:35.77 (44.70)     7:18.04 (42.27)                                        
  2 Svenson, Ann              62 DCM                  7:20.00    7:23.30    7  
                  41.76     1:26.97 (45.21)     2:12.23 (45.26)     2:57.18 (44.95)
        3:41.86 (44.68)     4:27.20 (45.34)     5:12.56 (45.36)     5:57.42 (44.86)
        6:41.29 (43.87)     7:23.30 (42.01)                                        
  3 Gill, Dodie               63 RMST                14:00.00   10:17.51    6  
                  46.77     1:45.13 (58.36)   2:51.80 (1:06.67)   3:59.40 (1:07.60)
      5:04.33 (1:04.93)   6:08.17 (1:03.84)   7:11.39 (1:03.22)   8:14.98 (1:03.59)
      9:18.39 (1:03.41)    10:17.51 (59.12)                                        
  4 Johnston, Jennifer        60 CUBU                13:40.27   13:18.75    5  
                1:13.69   2:34.18 (1:20.49)   3:55.58 (1:21.40)   5:17.43 (1:21.85)
      6:36.16 (1:18.73)   7:57.22 (1:21.06)   9:17.69 (1:20.47)  10:39.22 (1:21.53)
     12:01.12 (1:21.90)  13:18.75 (1:17.63)                                        
 
Women 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 14:05.17   4/20/1997 Nancy Brown                               
        NATL: ! 12:53.81   4/25/2004 JACKIE MARR                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevens, Caroline         62 CUBU                24:00.00   23:07.15    9  
                  59.76   2:07.74 (1:07.98)   3:17.68 (1:09.94)   4:29.19 (1:11.51)
      5:37.75 (1:08.56)   6:47.96 (1:10.21)   7:57.43 (1:09.47)   9:05.95 (1:08.52)
     10:17.10 (1:11.15)  11:27.39 (1:10.29)  12:38.10 (1:10.71)  13:48.95 (1:10.85)
     15:00.23 (1:11.28)  16:10.53 (1:10.30)  17:17.31 (1:06.78)  18:27.60 (1:10.29)
     19:38.19 (1:10.59)  20:49.26 (1:11.07)  21:59.59 (1:10.33)  23:07.15 (1:07.56)
  2 Johnston, Jennifer        60 CUBU                27:42.69   26:04.38    7  
                1:12.41   2:30.59 (1:18.18)   3:49.00 (1:18.41)   5:10.29 (1:21.29)
      6:30.58 (1:20.29)   7:49.50 (1:18.92)   9:08.48 (1:18.98)  10:26.85 (1:18.37)
     11:47.13 (1:20.28)  13:05.76 (1:18.63)  14:24.12 (1:18.36)  15:43.46 (1:19.34)
     17:00.99 (1:17.53)  18:19.08 (1:18.09)  19:37.60 (1:18.52)  20:57.57 (1:19.97)
     22:16.53 (1:18.96)  23:33.03 (1:16.50)  24:49.00 (1:15.97)  26:04.38 (1:15.38)
 
Women 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 23:17.79    5/1/1994 Ronnie Kamphausen                         
        NATL: ! 21:19.25   4/25/2004 JACKIE MARR                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Svenson, Ann              62 DCM                 25:00.00   24:51.92    9  
                  41.85     1:26.90 (45.05)     2:12.04 (45.14)     2:57.70 (45.66)
        3:42.59 (44.89)     4:28.18 (45.59)     5:13.48 (45.30)     5:58.72 (45.24)
        6:44.30 (45.58)     7:29.38 (45.08)     8:15.18 (45.80)     9:01.90 (46.72)
        9:48.08 (46.18)    10:33.71 (45.63)    11:19.25 (45.54)    12:05.40 (46.15)
       12:51.96 (46.56)    13:37.77 (45.81)    14:23.15 (45.38)    15:08.36 (45.21)
       15:53.37 (45.01)    16:38.09 (44.72)    17:23.47 (45.38)    18:08.85 (45.38)
       18:54.42 (45.57)    19:39.47 (45.05)    20:24.58 (45.11)    21:09.88 (45.30)
       21:54.86 (44.98)    22:39.80 (44.94)    23:24.36 (44.56)    24:08.79 (44.43)
       24:51.92 (43.13)
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 36.61    5/5/1996 Jane Bruner                                  
        NATL: ! 34.16   5/10/1998 BETSY JORDAN                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dameron, Pam              62 SQST                   43.80      41.85    9  
  2 Gregory, Kathryn          62 VMST                   44.00      42.88    7  
  3 Johnston, Jennifer        60 CUBU                 1:30.38    1:31.75    6  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:20.41   3/22/1987 Clara Walker                               
        NATL: ! 1:15.64    3/9/1997 BETSY JORDAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gregory, Kathryn          62 VMST                 1:35.00    1:33.34    9  
                  45.48     1:33.34 (47.86)                                        
  2 Tallent, Mary             61 VMST                 1:50.00    1:38.04    7  
                  46.32     1:38.04 (51.72)                                        
  3 Johnston, Jennifer        60 CUBU                 3:17.00    3:09.53    6  
                1:33.83   3:09.53 (1:35.70)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:54.83    5/8/1990 Clara Walker                               
        NATL: ! 2:42.86   4/20/1997 BETSY JORDAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gregory, Kathryn          62 VMST                 3:30.00    3:22.27    9  
                  46.89     1:38.52 (51.63)     2:30.65 (52.13)     3:22.27 (51.62)
  2 Johnston, Jennifer        60 CUBU                 7:58.39    6:17.69    7  
                1:28.39   6:17.69 (4:49.30)                                        
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 37.30    5/5/1996 Jane Bruner                                  
        NATL: ! 36.30   5/14/2006 GINGER PIERSON                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot         61 ANCM                   40.06      40.48    9  
  2 Dameron, Pam              62 SQST                   43.30      43.70    7  
  3 Johnston, Jennifer        60 CUBU                 1:34.00    1:43.34    6  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:22.04    5/2/1999 Joann Leilich                              
        NATL: ! 1:20.19      5/2006 BOAK/PIERSON                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot         61 ANCM                 1:27.27    1:27.86    9  
                  42.44     1:27.86 (45.42)                                        
  2 Dameron, Pam              62 SQST                 1:34.50    1:34.07    7  
                1:34.06      1:34.07 (0.01)                                        
  3 Gregory, Kathryn          62 VMST                 1:45.00    1:46.22    6  
                  51.09     1:46.22 (55.13)                                        
  4 Johnston, Jennifer        60 CUBU                 3:21.69    3:33.52    5  
                1:46.23   3:33.52 (1:47.29)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:56.39    5/2/1999 Joann Leilich                              
        NATL: ! 2:56.39    5/2/1999 JOANN LEILICH                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot         61 ANCM                 3:09.34    3:09.85    9  
                  45.02     1:33.54 (48.52)     2:21.58 (48.04)     3:09.85 (48.27)
  2 Dameron, Pam              62 SQST                 3:23.40    3:24.60    7  
                  46.18     1:37.99 (51.81)     2:31.72 (53.73)     3:24.60 (52.88)
  3 Johnston, Jennifer        60 CUBU                 6:53.48    7:32.09    6  
                1:44.37   3:39.83 (1:55.46)   5:36.43 (1:56.60)   7:32.09 (1:55.66)
 
Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 1:26.11   4/20/1997 Nancy Brown                                
        NATL: ! 1:13.06   5/20/2007 CAROLYN BOAK                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Svenson, Ann              62 DCM                  1:40.00    1:34.66    9  
                  46.80     1:34.66 (47.86)                                        
  2 Gregory, Kathryn          62 VMST                 1:52.00    1:49.82    7  
                  52.92     1:49.82 (56.90)                                        
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:16.66   4/20/1997 Jane Bruner                                
        NATL: ! 1:12.31   5/20/2007 CAROLYN BOAK                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tallent, Mary             61 VMST                 1:45.00    1:34.07    9  
                  42.74     1:34.07 (51.33)                                        
  2 Gregory, Kathryn          62 VMST                 1:36.00    1:34.11    7  
                  44.59     1:34.11 (49.52)                                        
 
Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:50.10   4/20/1997 Jane Bruner                                
        NATL: ! 2:43.09   5/22/2005 CAROLYN BOAK                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot         61 ANCM                 3:03.74    2:55.75    9  
                  40.14     1:25.65 (45.51)     2:13.15 (47.50)     2:55.75 (42.60)
  2 Svenson, Ann              62 DCM                  3:20.00    3:21.66    7  
                  45.34     1:40.18 (54.84)     2:37.13 (56.95)     3:21.66 (44.53)
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 31.33    5/1/1994 Clara Walker                                 
        NATL: ! 30.42   5/20/2007 BETH SCHREINER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           67 VMST                   32.34      31.46    9  
  2 Hlavacek, Ida             65 VMST                   35.94      37.05    7  
  3 Schanzer, Rosalyn         65 GMUP                   41.00      41.53    6  
  4 Broderick, Kathleen       69 VMST                   41.22      47.23    5  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:09.79    5/9/1993 Clara Walker                               
        NATL: ! 1:07.80   5/28/2007 ARDETH MUELLER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           67 VMST                 1:13.77    1:12.51    9  
                  34.34     1:12.51 (38.17)                                        
  2 Schanzer, Rosalyn         65 GMUP                 1:30.00    1:30.34    7  
                  43.28     1:30.34 (47.06)                                        
  3 Broderick, Kathleen       69 VMST                 1:40.00    1:42.84    6  
                  47.89     1:42.84 (54.95)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        ZONE: Z 2:35.59    5/9/1993 Clara Walker                               
        NATL: ! 2:32.93   4/19/1998 LAVELLE STOINOFF                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Durrant, Betsy            66 VMST                      NT    2:54.78  
 
Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 2:35.59    5/9/1993 Clara Walker                               
        NATL: ! 2:32.93   4/19/1998 LAVELLE STOINOFF                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           67 VMST                 2:44.43    2:46.66    9  
                  37.58     1:19.85 (42.27)     2:04.00 (44.15)     2:46.66 (42.66)
  2 Leilich, Joann            69 WMST                 2:55.00    2:58.83    7  
                  41.04     1:26.93 (45.89)     2:14.15 (47.22)     2:58.83 (44.68)
  3 Schanzer, Rosalyn         65 GMUP                 3:00.00    3:03.17    6  
                  42.42     1:28.73 (46.31)     2:16.62 (47.89)     3:03.17 (46.55)
  4 Martin, Judy              65 VMST                 3:15.00    3:13.90    5  
                  43.71     1:32.52 (48.81)     2:23.87 (51.35)     3:13.90 (50.03)
 
Women 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 6:57.63    5/9/1993 Clara Walker                               
        NATL: ! 6:39.23   1/10/1999 LAVELLE STOINOFF                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           67 VMST                 7:31.00    7:31.10    9  
                  38.68     1:22.48 (43.80)     2:07.63 (45.15)     2:53.67 (46.04)
        3:40.30 (46.63)     4:26.69 (46.39)     5:12.86 (46.17)     5:59.51 (46.65)
        6:46.09 (46.58)     7:31.10 (45.01)                                        
  2 Schanzer, Rosalyn         65 GMUP                 8:05.00    7:49.32    7  
                  42.19     1:28.55 (46.36)     2:16.09 (47.54)     3:03.90 (47.81)
        3:51.37 (47.47)     4:39.67 (48.30)     5:27.87 (48.20)     6:15.13 (47.26)
        7:02.71 (47.58)     7:49.32 (46.61)                                        
  3 Martin, Judy              65 VMST                 8:27.40    8:26.34    6  
                  44.52     1:33.89 (49.37)     2:24.47 (50.58)     3:15.62 (51.15)
        4:06.64 (51.02)     4:58.14 (51.50)     5:50.20 (52.06)     6:42.31 (52.11)
        7:34.91 (52.60)     8:26.34 (51.43)                                        
 
Women 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 14:04.18    5/9/1993 Clara Walker                              
        NATL: ! 13:51.06   5/16/1999 LAVELLE STOINOFF                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hlavacek, Ida             65 VMST                15:53.42   16:13.31    9  
                  42.89     1:28.10 (45.21)     2:15.33 (47.23)     3:03.04 (47.71)
        3:51.17 (48.13)     4:39.75 (48.58)     5:28.78 (49.03)     6:17.82 (49.04)
        7:07.14 (49.32)     7:56.73 (49.59)     8:45.98 (49.25)     9:35.54 (49.56)
       10:25.36 (49.82)    11:15.61 (50.25)    12:06.46 (50.85)    12:56.89 (50.43)
       13:46.47 (49.58)    14:35.65 (49.18)    15:25.19 (49.54)    16:13.31 (48.12)
 
Women 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 23:55.07    5/1/1994 Clara Walker                              
        NATL: ! 23:09.53    4/5/1998 LAVELLE STOINOFF                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schanzer, Rosalyn         65 GMUP                26:00.00   27:23.18    9  
                  44.86     1:32.78 (47.92)     2:21.47 (48.69)     3:10.61 (49.14)
        3:59.67 (49.06)     4:48.59 (48.92)     5:37.98 (49.39)     6:27.43 (49.45)
        7:17.30 (49.87)     8:06.74 (49.44)     8:56.51 (49.77)     9:45.99 (49.48)
       10:35.86 (49.87)    11:25.45 (49.59)    12:14.83 (49.38)    13:04.65 (49.82)
       13:55.39 (50.74)    14:45.52 (50.13)    15:35.72 (50.20)    16:26.06 (50.34)
       17:16.16 (50.10)    18:06.08 (49.92)    18:56.96 (50.88)    19:47.32 (50.36)
       20:37.94 (50.62)    21:28.91 (50.97)    22:19.87 (50.96)    23:11.04 (51.17)
       24:01.63 (50.59)    24:53.05 (51.42)    25:44.31 (51.26)    26:34.74 (50.43)
       27:23.18 (48.44)
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 39.45   4/13/2003 Nancy Brown                                  
        NATL: ! 36.03    4/5/1992 CLARA WALKER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           67 VMST                   41.73      43.63    9  
  2 Martin, Judy              65 VMST                   43.60      44.21    7  
  3 Hlavacek, Ida             65 VMST                   44.62      47.64    6  
  4 Broderick, Kathleen       69 VMST                 1:00.00    1:03.96    5  
 
Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:24.62   4/13/2003 Nancy Brown                                
        NATL: ! 1:19.85   5/17/2002 BETSY JORDAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Durrant, Betsy            66 VMST                 1:33.00    1:34.84    9  
                  46.53     1:34.84 (48.31)                                        
  2 Martin, Judy              65 VMST                 1:36.50    1:35.63    7  
                  46.39     1:35.63 (49.24)                                        
  3 Hlavacek, Ida             65 VMST                 1:30.95    1:43.30    6  
                  49.87     1:43.30 (53.43)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 3:14.12   4/13/2003 Nancy Brown                                
        NATL: ! 2:51.56   5/17/2002 BETSY JORDAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Durrant, Betsy            66 VMST                 3:23.00    3:18.69    9  
                  47.19     1:37.40 (50.21)     2:28.62 (51.22)     3:18.69 (50.07)
  2 Martin, Judy              65 VMST                 3:26.39    3:23.41    7  
                  46.84     1:37.39 (50.55)     2:31.09 (53.70)     3:23.41 (52.32)
  3 Hlavacek, Ida             65 VMST                 3:17.97    3:37.16    6  
                  50.07     1:45.56 (55.49)     2:43.12 (57.56)     3:37.16 (54.04)
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 38.59    4/4/2004 Joann Leilich                                
        NATL: ! 37.74   4/25/2004 JOANN LEILICH                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Judy              65 VMST                   47.20      46.78    9  
  2 Marens, Susan             66 VMST                   49.05      47.65    7  
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:24.51    4/4/2004 Joann Leilich                              
        NATL: ! 1:23.95   4/25/2004 JOANN LEILICH                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leilich, Joann            69 WMST                 1:28.00    1:28.41    9  
                  42.23     1:28.41 (46.18)                                        
  2 Durrant, Betsy            66 VMST                 1:38.00    1:39.03    7  
                  47.99     1:39.03 (51.04)                                        
  3 Marens, Susan             66 VMST                 1:49.03    1:44.85    6  
                  50.28     1:44.85 (54.57)                                        
  4 Martin, Judy              65 VMST                 1:50.00    1:48.68    5  
                  51.67     1:48.68 (57.01)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 3:01.50    4/4/2004 Joann Leilich                              
        NATL: ! 3:01.50    4/4/2004 JOANN LEILICH                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leilich, Joann            69 WMST                 3:05.00    3:14.80    9  
                  46.93     1:37.20 (50.27)     2:27.37 (50.17)     3:14.80 (47.43)
  2 Durrant, Betsy            66 VMST                 3:38.00    3:41.16    7  
                  49.62     1:45.65 (56.03)     2:43.79 (58.14)     3:41.16 (57.37)
  3 Marens, Susan             66 VMST                 4:08.02    3:49.83    6  
                  53.66   1:53.97 (1:00.31)     2:53.40 (59.43)     3:49.83 (56.43)
 
Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 39.22   4/15/2007 Beth Schreiner                               
        NATL: ! 33.13   5/28/2007 ARDETH MUELLER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marens, Susan             66 VMST                   48.54      47.95    9  
  2 Hlavacek, Ida             65 VMST                   44.28      49.71    7  
  3 Broderick, Kathleen       69 VMST                   56.90    1:01.80    6  
 
Women 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 1:28.51    5/2/1999 Ronnie Kemphausen                          
        NATL: ! 1:17.22   5/28/2007 ARDETH MUELLER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hlavacek, Ida             65 VMST                 1:45.72    1:48.19    9  
                  51.17     1:48.19 (57.02)                                        
  2 Marens, Susan             66 VMST                 1:48.04    1:52.74    7  
                  53.73     1:52.74 (59.01)                                        
  3 Broderick, Kathleen       69 VMST                 2:23.00    2:35.11    6  
                1:08.94   2:35.11 (1:26.17)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 3:37.99   4/24/2005 Lucille Griffin                            
        NATL: ! 3:11.22   5/16/1994 JUNE KRAUSER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hlavacek, Ida             65 VMST                 3:49.87    4:05.47    9  
                  54.06   1:55.20 (1:01.14)   3:00.89 (1:05.69)   4:05.47 (1:04.58)
 
Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:25.30   4/24/2005 Joann Leilich                              
        NATL: ! 1:19.21   5/12/1996 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hlavacek, Ida             65 VMST                 1:48.09    1:37.66    9  
                  46.32     1:37.66 (51.34)                                        
  2 Broderick, Kathleen       69 VMST                 2:02.67    2:19.28    7  
                1:04.77   2:19.28 (1:14.51)                                        
 
Women 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 3:05.48    4/4/2004 Joann Leilich                              
        NATL: ! 2:53.77   5/28/2007 ARDETH MUELLER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leilich, Joann            69 WMST                 3:10.00    3:15.08    9  
                  47.76     1:41.04 (53.28)     2:30.09 (49.05)     3:15.08 (44.99)
  2 Marens, Susan             66 VMST                 3:50.05    3:47.44    7  
                1:53.99   2:55.21 (1:01.22)     3:47.44 (52.23)                    
  3 Hlavacek, Ida             65 VMST                 3:30.21    3:51.87    6  
                  52.31   1:52.36 (1:00.05)   3:02.59 (1:10.23)     3:51.87 (49.28)
 
Women 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 6:49.74   4/13/2003 Nancy Brown                                
        NATL: ! 6:24.09   4/25/1993 CLARA WALKER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hlavacek, Ida             65 VMST                 7:24.10    7:59.83    9  
                  54.27   1:57.88 (1:03.61)     2:56.68 (58.80)   3:57.00 (1:00.32)
      5:08.60 (1:11.60)   6:22.77 (1:14.17)     7:12.40 (49.63)     7:59.83 (47.43)
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        ZONE: Z 33.35   4/23/2006 Nancy Brown                                  
        NATL: ! 31.05   4/30/2000 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Detrick, Johnnie          72 VMST                      NT      33.71  
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 33.35   4/23/2006 Nancy Brown                                  
        NATL: ! 31.05   4/30/2000 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zaremski, Barbara         70 VMST                   34.58      34.03    9  
  2 Detrick, Johnnie          72 VMST                   36.00      34.52    7  
  3 Walker, Laura             70 VMST                   37.52      36.83    6  
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:13.89   4/23/2006 Nancy Brown                                
        NATL: ! 1:09.79   4/30/2000 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Detrick, Johnnie          72 VMST                 1:17.91    1:18.00    9  
                  37.41     1:18.00 (40.59)                                        
  2 Zaremski, Barbara         70 VMST                 1:21.86    1:20.38    7  
                  37.87     1:20.38 (42.51)                                        
  3 Walker, Laura             70 VMST                 1:25.00    1:23.80    6  
                  40.16     1:23.80 (43.64)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 3:05.93    5/5/1996 Petey Smith                                
        NATL: ! 2:35.85   4/30/2000 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zaremski, Barbara         70 VMST                 3:03.56    3:07.88    9  
                  41.83     1:29.79 (47.96)     2:19.79 (50.00)     3:07.88 (48.09)
 
Women 70-74 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        ZONE: Z 7:39.88   4/20/1997 June Krauser                               
        NATL: ! 6:46.78   4/25/2004 LAVELLE STOINOFF                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Zaremski, Barbara         70 VMST                      NT    8:26.24  
 
Women 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 15:29.63   4/20/1997 June Krauser                              
        NATL: ! 13:58.55   4/25/2004 LAVELLE STOINOFF                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zaremski, Barbara         70 VMST                16:20.00   17:08.95    9  
                  46.54     1:36.59 (50.05)     2:28.15 (51.56)     3:19.93 (51.78)
        4:11.41 (51.48)     5:02.59 (51.18)     5:54.02 (51.43)     6:45.21 (51.19)
        7:35.80 (50.59)     8:26.24 (50.44)     9:22.61 (56.37)    10:12.39 (49.78)
       11:07.36 (54.97)    11:56.94 (49.58)    12:52.31 (55.37)    13:42.50 (50.19)
       14:37.01 (54.51)    15:26.84 (49.83)    16:21.70 (54.86)    17:08.95 (47.25)
 
Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 39.48   4/23/2006 Nancy Brown                                  
        NATL: ! 36.91   5/20/2007 BETSY JORDAN                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zaremski, Barbara         70 VMST                   42.07      42.63    9  
  2 Walker, Laura             70 VMST                   46.00      46.19    7  
 
Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:23.67   4/23/2006 Nancy Brown                                
        NATL: ! 1:22.08   5/20/2007 BETSY JORDAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Laura             70 VMST                 1:46.00    1:37.54    9  
                  48.23     1:37.54 (49.31)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 3:11.90   3/29/1998 Doris Steadman                             
        NATL: ! 2:59.07   4/30/2006 NANCY BROWN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Laura             70 VMST                 3:46.00    3:34.87    9  
                  51.41     1:44.90 (53.49)     2:41.20 (56.30)     3:34.87 (53.67)
 
Women 70-74 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        ZONE: Z 49.74   4/20/1997 Suzanne Graham                               
        NATL: ! 42.89   2/10/2001 ANN HIRSCH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Zaremski, Barbara         70 VMST                      NT      52.33  
 
Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 49.74   4/20/1997 Suzanne Graham                               
        NATL: ! 42.89   2/10/2001 ANN HIRSCH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Detrick, Johnnie          72 VMST                   49.29      46.87Z   9  
  2 Moeller, Janet            73 1776                   48.78      50.29    7  
 
Women 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:41.85   4/23/2006 Johnnie Detrick                            
        NATL: ! 1:32.12    4/9/2000 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Detrick, Johnnie          72 VMST                 1:46.00    1:42.79    9  
                  50.49     1:42.79 (52.30)                                        
  2 Zaremski, Barbara         70 VMST                 1:53.12    1:52.86    7  
                  52.33   1:52.86 (1:00.53)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 3:50.50   4/23/2006 Johnnie Detrick                            
        NATL: ! 3:21.84    6/9/2001 ANN HIRSCH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Detrick, Johnnie          72 VMST                 4:05.00    3:47.11Z   9  
                  51.63     1:48.09 (56.46)     2:46.33 (58.24)   3:47.11 (1:00.78)
 
Women 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 41.77    5/9/1993 Jeanne Merryman                              
        NATL: ! 35.06   4/30/2000 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zaremski, Barbara         70 VMST                   54.90      49.78    9  
  2 Moeller, Janet            73 1776                   51.12      50.25    7  
 
Women 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 1:55.39    5/9/1993 Dorothy Donnelly                           
        NATL: ! 1:27.74   10/2/1999 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moeller, Janet            73 1776                 1:56.85    2:08.52    9  
                  57.47   2:08.52 (1:11.05)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 4:46.67   3/22/1987 Mary Wentworth                             
        NATL: ! 3:16.51   2/16/1997 JUNE KRAUSER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moeller, Janet            73 1776                 4:50.00    4:57.18    9  
                  58.78   2:14.13 (1:15.35)   3:36.23 (1:22.10)   4:57.18 (1:20.95)
 
Women 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:26.07   4/23/2006 Nancy Brown                                
        NATL: ! 1:21.97   4/30/2000 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Detrick, Johnnie          72 VMST                 1:40.00    1:34.90    9  
                  48.01     1:34.90 (46.89)                                        
  2 Zaremski, Barbara         70 VMST                 1:39.81    1:39.13    7  
                  47.45     1:39.13 (51.68)                                        
  3 Walker, Laura             70 VMST                 1:45.00    1:41.12    6  
                  46.63     1:41.12 (54.49)                                        
 
Women 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 3:10.13   4/23/2006 Nancy Brown                                
        NATL: ! 3:07.70   4/30/2006 NANCY BROWN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Detrick, Johnnie          72 VMST                 3:50.00    3:40.54    9  
                  54.31     1:53.43 (59.12)     2:51.52 (58.09)     3:40.54 (49.02)
  2 Moeller, Janet            73 1776                 3:58.04    4:01.55    7  
                  56.48   1:58.67 (1:02.19)   3:06.53 (1:07.86)     4:01.55 (55.02)
 
Women 70-74 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 8:32.76    5/2/1999 Ruth Aaron                                 
        NATL: ! 6:40.92    4/9/2006 NANCY BROWN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moeller, Janet            73 1776                 8:39.67    8:52.52    9  
                1:05.66   2:24.41 (1:18.75)   3:33.17 (1:08.76)   4:40.06 (1:06.89)
      5:51.06 (1:11.00)   6:59.12 (1:08.06)     7:55.44 (56.32)     8:52.52 (57.08)
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 36.70   3/29/1998 Dorothy Donnelly                             
        NATL: ! 33.87    4/3/2005 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henley, Susan             75 VMST                   58.00      56.51    9  
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:28.20    5/2/1999 Dorothy Donnelly                           
        NATL: ! 1:16.23   4/24/2005 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waldbaum, Joan            77 1776                 1:40.05    1:45.89    9  
                  51.93     1:45.89 (53.96)                                        
  2 Henley, Susan             75 VMST                 2:00.00    1:59.55    7  
                  57.77   1:59.55 (1:01.78)                                        
 
Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 3:13.97   3/29/1998 Dorothy Donnelly                           
        NATL: ! 2:53.25    4/3/2005 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Francis, Lesley           76 MARY                 3:35.00    3:46.34    9  
                  52.94     1:50.42 (57.48)     2:48.54 (58.12)     3:46.34 (57.80)
  2 Coleman, Jill             77 MARY                 3:45.00    3:49.62    7  
                  51.48   1:52.15 (1:00.67)   2:52.43 (1:00.28)     3:49.62 (57.19)
 
Women 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 9:52.11   4/20/1997 Billie A. Burrill                          
        NATL: ! 7:43.81    5/1/2005 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Francis, Lesley           76 MARY                10:00.00   10:05.32    9  
                  54.10     1:53.09 (58.99)   2:53.80 (1:00.71)   3:54.88 (1:01.08)
      4:56.92 (1:02.04)   5:58.51 (1:01.59)   7:00.51 (1:02.00)   8:02.91 (1:02.40)
      9:06.14 (1:03.23)    10:05.32 (59.18)                                        
 
Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 48.98   4/14/1991 Marie Wicklun                                
        NATL: ! 40.25   4/30/2000 DORIS STEADMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coleman, Jill             77 MARY                   55.00      49.28    9  
  2 Henley, Susan             75 VMST                   58.25      58.43    7  
 
Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:40.84    5/2/1999 Ruth Morrill                               
        NATL: ! 1:28.19    4/2/2000 DORIS STEADMAN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coleman, Jill             77 MARY                 1:50.00    1:46.74    9  
  2 Henley, Susan             75 VMST                 2:09.00    2:18.51    7  
                1:06.51   2:18.51 (1:12.00)                                        
 
Women 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 3:31.02    5/2/1999 Ruth Morrill                               
        NATL: ! 3:16.35   4/30/2000 DORIS STEADMAN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coleman, Jill             77 MARY                 3:50.00    3:46.40    9  
                  53.58   2:47.20 (1:53.62)     3:46.21 (59.01)      3:46.40 (0.19)
  2 Henley, Susan             75 VMST                 4:40.00    4:44.98    7  
                1:05.17   2:13.78 (1:08.61)   3:30.35 (1:16.57)   4:44.98 (1:14.63)
 
Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 56.64   4/13/2003 Miriam Tuovila                               
        NATL: ! 44.36   3/20/2005 SYLVIA EISELE                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waldbaum, Joan            77 1776                   57.05      54.27Z   9  
  2 Coleman, Jill             77 MARY                 1:10.00    1:03.99    7  
 
Women 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:02.07    5/8/1990 Margaret Hubbard                           
        NATL: ! 1:37.04   3/19/2006 ANN HIRSCH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waldbaum, Joan            77 1776                 2:06.71    2:02.91    9  
                1:00.54   2:02.91 (1:02.37)                                        
  2 Coleman, Jill             77 MARY                 2:15.00    2:18.65    7  
                1:07.60   2:18.65 (1:11.05)                                        
 
Women 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 4:28.77   4/13/2003 Miriam Tuovila                             
        NATL: ! 3:31.35   2/11/2006 ANN HIRSCH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waldbaum, Joan            77 1776                 4:42.30    4:36.30    9  
                1:03.04   2:11.94 (1:08.90)   3:25.01 (1:13.07)   4:36.30 (1:11.29)
  2 Coleman, Jill             77 MARY                 4:30.00    4:52.40    7  
                1:09.01   2:22.78 (1:13.77)   3:37.96 (1:15.18)   4:52.40 (1:14.44)
 
Women 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 54.03   3/29/1998 Nancy Phillips                               
        NATL: ! 39.05   4/24/2005 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waldbaum, Joan            77 1776                 1:02.31      55.26    9  
 
Women 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:54.26    5/2/1999 Sarah Allnut                               
        NATL: ! 1:27.31   4/24/2005 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coleman, Jill             77 MARY                 2:10.00    1:55.20    9  
                  53.32   1:55.20 (1:01.88)                                        
 
Women 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 4:02.56   3/29/1998 Dorothy Donnelly                           
        NATL: ! 3:18.40   4/24/2005 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Coleman, Jill             77 MARY                 4:20.00         DQ  
                  58.03     1:56.96 (58.93)   3:11.88 (1:14.92)          DQ (58.09)
 
Women 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 42.48   4/13/2003 Jeanne Merryman                              
        NATL: ! 36.85   3/12/2006 FLORENCE CARR                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sokolik, Terry            80 VMST                   51.00      52.27    9  
 
Women 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:44.63   4/13/2003 Jeanne Merryman                            
        NATL: ! 1:24.09   5/18/2003 MARGERY MEYER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sokolik, Terry            80 VMST                 2:01.26    2:04.39    9  
                  59.76   2:04.39 (1:04.63)                                        
 
Women 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 10:59.67   3/29/1998 Marie Wicklun                             
        NATL: !  8:33.61   5/18/2003 MARGERY MEYER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sokolik, Terry            80 VMST                11:19.86   12:22.76    9  
                1:09.24   2:21.14 (1:11.90)   3:34.33 (1:13.19)   4:49.30 (1:14.97)
      6:05.39 (1:16.09)   7:21.57 (1:16.18)   8:37.99 (1:16.42)   9:54.75 (1:16.76)
     11:10.31 (1:15.56)  12:22.76 (1:12.45)                                        
 
Women 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:04.44   4/13/2003 Jeanne Merryman                            
        NATL: ! 1:50.48   3/12/2006 FLORENCE CARR                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sokolik, Terry            80 VMST                 2:18.55    2:19.93    9  
                1:07.29   2:19.93 (1:12.64)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 21.04   4/15/2007 Geoffrey Meyer Jr                            
        NATL: ! 20.25   4/10/1994 ERIC MAUER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fisher, Kevin             24 CUBU                   23.00      22.12    9  
  2 Ramirez, Brian            21 BCTM                   23.85      23.39    7  
  3 Addlesberger, Anthony     22 UNAT                   23.79      23.58    6  
  4 Abdelaal, Mohamed         21 OCSC                   23.00      23.69    5  
  5 Southard, Justin          21 OCSC                   24.00      24.05    4  
  6 Abdelaal, Ahmed           23 OCSC                   24.57      24.25    3  
  7 Charley, Craig            24 SMAM                   30.00      26.49    2  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 44.96   4/23/2006 William Liscinsky                            
        NATL: ! 43.89   2/18/2001 ROMAIN BARNIER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southard, Justin          21 OCSC                   52.00      51.71    9  
                  24.45       51.71 (27.26)                                        
  2 Abdelaal, Mohamed         21 OCSC                   54.55      51.81    7  
                  24.69       51.81 (27.12)                                        
  3 Addlesberger, Anthony     22 UNAT                   52.79      52.89    6  
                  24.35       52.89 (28.54)                                        
  4 Abdelaal, Ahmed           23 OCSC                   54.00      53.69    5  
                  25.91       53.69 (27.78)                                        
  5 DeCagna, Drew             23 OCSC                   56.31      54.34    4  
                  25.28       54.34 (29.06)                                        
  6 Ramirez, Brian            21 BCTM                   54.70      54.43    3  
                  25.87       54.43 (28.56)                                        
  7 Tongeliois, Stephanos     24 CUBU                   57.60      54.44    2  
                  26.25       54.44 (28.19)                                        
  8 Charley, Craig            24 SMAM                 1:00.00      57.79    1  
                  27.36       57.79 (30.43)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:42.51   4/15/2007 Geoffrey Meyer Jr                          
        NATL: ! 1:37.60   2/18/2001 ROMAIN BARNIER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southard, Justin          21 OCSC                 1:55.00    1:55.68    9  
                  26.86       55.74 (28.88)     1:25.89 (30.15)     1:55.68 (29.79)
  2 Abdelaal, Mohamed         21 OCSC                 2:00.00    1:56.70    7  
                  27.15       56.80 (29.65)     1:26.39 (29.59)     1:56.70 (30.31)
  3 Tongeliois, Stephanos     24 CUBU                 2:05.70    1:58.93    6  
                  27.89       58.64 (30.75)     1:29.50 (30.86)     1:58.93 (29.43)
  4 Cortes, Juan              23 FXCM                 2:05.38    1:59.62    5  
                  27.73       57.92 (30.19)     1:29.32 (31.40)     1:59.62 (30.30)
  5 Abdelaal, Ahmed           23 OCSC                 2:00.00    1:59.78    4  
                  28.42       58.41 (29.99)     1:28.85 (30.44)     1:59.78 (30.93)
  6 Charley, Craig            24 SMAM                 2:10.00    2:05.74    3  
                  28.55       59.48 (30.93)     1:32.43 (32.95)     2:05.74 (33.31)
 
Men 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 4:53.48    5/5/1996 Paul Franco                                
        NATL: ! 4:29.67   2/18/2001 ROMAIN BARNIER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southard, Justin          21 OCSC                 5:23.00    5:15.40    9  
                  28.86       59.93 (31.07)     1:32.19 (32.26)     2:04.23 (32.04)
        2:36.75 (32.52)     3:08.77 (32.02)     3:40.97 (32.20)     4:13.81 (32.84)
        4:45.85 (32.04)     5:15.40 (29.55)                                        
  2 Cortes, Juan              23 FXCM                 5:36.00    5:32.73    7  
                  28.49     1:01.37 (32.88)     1:35.50 (34.13)     2:09.79 (34.29)
        2:43.76 (33.97)     3:18.37 (34.61)     3:52.86 (34.49)     4:27.22 (34.36)
        5:00.70 (33.48)     5:32.73 (32.03)                                        
  3 Abdelaal, Ahmed           23 OCSC                 5:39.00    5:49.52    6  
                  31.50     1:04.80 (33.30)     1:39.03 (34.23)     2:13.46 (34.43)
        2:47.57 (34.11)     3:22.69 (35.12)     3:58.71 (36.02)     4:35.60 (36.89)
        5:13.20 (37.60)     5:49.52 (36.32)                                        
  4 Charley, Craig            24 SMAM                 5:45.00    5:50.97    5  
                  30.32     1:02.41 (32.09)     1:36.51 (34.10)     2:11.30 (34.79)
        2:46.31 (35.01)     3:22.21 (35.90)     3:59.30 (37.09)     4:36.41 (37.11)
        5:14.22 (37.81)     5:50.97 (36.75)                                        
  5 Howard, Jason             20 VMST                 7:09.00    6:54.25    4  
                  36.86     1:14.59 (37.73)     1:54.78 (40.19)     2:36.89 (42.11)
        3:19.67 (42.78)     4:02.39 (42.72)     4:45.85 (43.46)     5:29.49 (43.64)
        6:12.56 (43.07)     6:54.25 (41.69)                                        
 
Men 18-24 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 10:51.53   3/22/1987 T. Fitzgibbons                            
        NATL: !  9:29.54   4/14/1996 BRAD WINSOR                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Howard, Jason             20 VMST                15:00.00   14:30.44    9  
                  38.94     1:19.41 (40.47)     2:01.00 (41.59)     2:42.73 (41.73)
        3:26.34 (43.61)     4:10.49 (44.15)     4:54.90 (44.41)     5:39.41 (44.51)
        6:24.17 (44.76)     7:08.51 (44.34)     7:52.77 (44.26)     8:36.96 (44.19)
        9:20.84 (43.88)    10:04.91 (44.07)    10:49.27 (44.36)    11:33.68 (44.41)
       12:18.05 (44.37)    13:02.75 (44.70)    13:46.93 (44.18)    14:30.44 (43.51)
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 23.22   4/15/2007 Chris Gibson                                 
        NATL: ! 23.22   4/15/2007 C GIBSON                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fisher, Kevin             24 CUBU                   27.00      25.81    9  
  2 Shiwnath, Mikey           19 BCTM                   26.50      27.08    7  
  3 Cortes, Juan              23 FXCM                   30.75      31.03    6  
  4 Charley, Craig            24 SMAM                   33.00      32.13    5  
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 49.19   4/15/2007 Chris Gibson                                 
        NATL: ! 49.19   4/15/2007 C GIBSON                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shiwnath, Mikey           19 BCTM                   57.00      59.16    9  
                  29.06       59.16 (30.10)                                        
  2 Cortes, Juan              23 FXCM                 1:05.30    1:06.13    7  
                  32.00     1:06.13 (34.13)                                        
  3 Charley, Craig            24 SMAM                 1:12.00    1:07.54    6  
                  32.99     1:07.54 (34.55)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:51.82   4/15/2007 Chris Gibson                               
        NATL: ! 1:50.28   4/26/1992 JOHN KEPPELER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shiwnath, Mikey           19 BCTM                 2:02.50    2:05.34    9  
                  28.98     1:00.20 (31.22)     1:33.41 (33.21)     2:05.34 (31.93)
  2 Cortes, Juan              23 FXCM                 2:25.50    2:20.88    7  
                  33.09     1:08.97 (35.88)     1:45.62 (36.65)     2:20.88 (35.26)
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 25.32   4/23/2006 William Liscinsky                            
        NATL: ! 25.32   4/23/2006 WILLIAM LISCINSKY                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeCagna, Drew             23 OCSC                   31.43      29.51    9  
  2 Fisher, Kevin             24 CUBU                   30.83      29.56    7  
  3 Abdelaal, Mohamed         21 OCSC                   35.32      29.88    6  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 56.37   4/23/2006 William Liscinsky                            
        NATL: ! 54.65   5/14/2006 GARY MARSHALL                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Abdelaal, Mohamed         21 OCSC                 1:10.00    1:04.36    9  
                  29.92     1:04.36 (34.44)                                        
  2 DeCagna, Drew             23 OCSC                 1:07.03    1:05.12    7  
                  30.13     1:05.12 (34.99)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:08.32   4/20/1997 Robert Butcher                             
        NATL: ! 1:58.34   5/14/2006 GARY MARSHALL                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeCagna, Drew             23 OCSC                 2:34.89    2:26.96    9  
                  31.84     1:09.54 (37.70)     1:49.42 (39.88)     2:26.96 (37.54)
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 22.68   4/23/2006 William Liscinsky                            
        NATL: ! 22.16   4/11/2006 MICHAEL SHELBY                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fisher, Kevin             24 CUBU                   25.00      23.93    9  
  2 Schwarz, Shane            24 OCSC                   25.99      25.61    7  
  3 Addlesberger, Anthony     22 UNAT                   25.73      26.17    6  
  4 Shiwnath, Mikey           19 BCTM                   24.60      26.19    5  
  5 Abdelaal, Mohamed         21 OCSC                   28.65      26.46    4  
  6 Ramirez, Brian            21 BCTM                   27.80      27.30    3  
  7 Abdelaal, Ahmed           23 OCSC                   27.00      27.45    2  
  8 DeCagna, Drew             23 OCSC                   30.53      28.43    1  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 50.17   4/15/2007 Chris Gibson                                 
        NATL: ! 49.37   5/17/2002 ADAM CONWAY                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwarz, Shane            24 OCSC                   56.89      57.85    9  
                  26.12       57.85 (31.73)                                        
  2 Shiwnath, Mikey           19 BCTM                   55.20      58.59    7  
                  27.20       58.59 (31.39)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 2:00.92   4/24/2005 John Keefe                                 
        NATL: ! 1:51.04   5/23/1993 STEVEN REED                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwarz, Shane            24 OCSC                 2:25.06    2:23.08    9  
                  33.73     1:09.23 (35.50)     1:44.30 (35.07)     2:23.08 (38.78)
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 50.72   4/23/2006 William Liscinsky                            
        NATL: ! 50.14   2/18/2001 ROMAIN BARNIER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fisher, Kevin             24 CUBU                   56.87      55.12    9  
                  25.10       55.12 (30.02)                                        
  2 Shiwnath, Mikey           19 BCTM                   58.50    1:00.46    7  
                  27.68     1:00.46 (32.78)                                        
  3 Addlesberger, Anthony     22 UNAT                 1:02.34    1:00.92    6  
                  27.65     1:00.92 (33.27)                                        
  4 DeCagna, Drew             23 OCSC                 1:07.37    1:02.62    5  
                  30.27     1:02.62 (32.35)                                        
  5 Abdelaal, Ahmed           23 OCSC                 1:03.00    1:04.09    4  
                  30.83     1:04.09 (33.26)                                        
  6 Ramirez, Brian            21 BCTM                 1:06.25    1:04.86    3  
                  31.19     1:04.86 (33.67)                                        
 
Men 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:56.71   4/15/2007 Geoffrey Meyer Jr                          
        NATL: ! 1:52.82   5/16/1994 SIMON PERCY                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tongeliois, Stephanos     24 CUBU                 2:24.50    2:21.73    9  
                  30.23     1:09.06 (38.83)     1:51.84 (42.78)     2:21.73 (29.89)
  2 Schwarz, Shane            24 OCSC                 2:30.07    2:26.62    7  
                  31.99     1:12.89 (40.90)     1:54.80 (41.91)     2:26.62 (31.82)
 
Men 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 4:27.25    5/7/1995 Jim Ruggiero                               
        NATL: ! 4:04.34   4/26/1992 JOHN KEPPELER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwarz, Shane            24 OCSC                 6:00.00    5:57.23    9  
                  42.34     1:27.47 (45.13)     2:19.61 (52.14)     3:09.69 (50.08)
        3:59.50 (49.81)     4:45.75 (46.25)     5:22.18 (36.43)     5:57.23 (35.05)
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 21.18    5/2/1999 David Lawson                                 
        NATL: ! 19.83   5/19/1991 ROBERT PEEL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Erb, Ben                  27 COLU                   21.50      22.05    9  
  2 Van Wagner, Brien         27 BCTM                   22.98      23.47    7  
  3 Burkhardt, Justin         28 DCAC                   25.98      24.59    6  
  4 Jamieson, Mark            25 OCSC                   25.00      25.32    5  
  5 Nguyen, Son               28 MESC                   25.99      26.47    4  
  6 Abreu, Joel               27 BCTM                   26.43      27.50    3  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 45.61   4/15/2007 William Liscinsky                            
        NATL: ! 44.27   4/25/2004 GARY HALL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liscinsky Jr, William     26 CUBU                   46.00      45.95    9  
                  22.05       45.95 (23.90)                                        
  2 Erb, Ben                  27 COLU                   48.50      48.24    7  
                  22.60       48.24 (25.64)                                        
  3 Killian, Andrew           28 ALEX                   51.00      51.09    6  
                  24.44       51.09 (26.65)                                        
  4 Jamieson, Mark            25 OCSC                   55.54      54.24    5  
                  25.48       54.24 (28.76)                                        
  5 Strahota, Jeffrey         27 TERR                   53.54      54.43    4  
                  26.13       54.43 (28.30)                                        
  6 Harris, Zachary           29 VMST                   59.99      56.01    3  
                  27.49       56.01 (28.52)                                        
  7 Nguyen, Son               28 MESC                   59.99      58.49    2  
                  28.19       58.49 (30.30)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:41.97   4/22/2001 Marc Grabish                               
        NATL: ! 1:38.14    2/3/1996 JOHN KEPPELER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burkhardt, Justin         28 DCAC                 1:53.43    1:55.24    9  
                  26.97       56.45 (29.48)     1:25.60 (29.15)     1:55.24 (29.64)
  2 Strahota, Jeffrey         27 TERR                 1:57.50    1:57.32    7  
                  27.47       57.09 (29.62)     1:27.24 (30.15)     1:57.32 (30.08)
  3 Jamieson, Mark            25 OCSC                 2:03.59    2:00.57    6  
                  26.78       56.58 (29.80)     1:27.99 (31.41)     2:00.57 (32.58)
  4 Nguyen, Son               28 MESC                 2:09.99    2:13.86    5  
                  29.58     1:02.40 (32.82)     1:37.17 (34.77)     2:13.86 (36.69)
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 4:39.22   4/12/1992 Bruce Hayes                                
        NATL: ! 4:26.87   2/18/2001 LIONEL MOREAU                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strahota, Jeffrey         27 TERR                 5:17.49    5:15.57    9  
                  28.18       59.17 (30.99)     1:31.33 (32.16)     2:03.84 (32.51)
        2:36.47 (32.63)     3:08.80 (32.33)     3:40.90 (32.10)     4:13.00 (32.10)
        4:45.02 (32.02)     5:15.57 (30.55)                                        
  2 Sikirica, Vanja           28 JAM                  5:45.00    5:28.27    7  
                  29.21     1:01.78 (32.57)     1:35.32 (33.54)     2:09.12 (33.80)
        2:42.86 (33.74)     3:16.04 (33.18)     3:49.14 (33.10)     4:22.68 (33.54)
        4:55.86 (33.18)     5:28.27 (32.41)                                        
  3 Jamieson, Mark            25 OCSC                 5:52.82    5:46.97    6  
                  31.36     1:05.35 (33.99)     1:39.97 (34.62)     2:14.89 (34.92)
        2:50.29 (35.40)     3:25.88 (35.59)     4:00.75 (34.87)     4:36.76 (36.01)
        5:12.37 (35.61)     5:46.97 (34.60)                                        
 
Men 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 9:55.05   4/14/1991 Steve Fisher                               
        NATL: ! 9:25.88    5/3/1998 ALEX KOSTICH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strahota, Jeffrey         27 TERR                11:40.00   10:55.31    9  
                  29.17     1:01.25 (32.08)     1:33.84 (32.59)     2:06.83 (32.99)
        2:39.99 (33.16)     3:13.42 (33.43)     3:47.12 (33.70)     4:20.25 (33.13)
        4:53.61 (33.36)     5:26.72 (33.11)     5:59.64 (32.92)     6:32.90 (33.26)
        7:05.81 (32.91)     7:38.85 (33.04)     8:12.06 (33.21)     8:45.29 (33.23)
        9:18.50 (33.21)     9:51.30 (32.80)    10:23.78 (32.48)    10:55.31 (31.53)
  2 Sikirica, Vanja           28 JAM                 11:30.00   11:51.96    7  
                  30.67     1:04.36 (33.69)     1:38.62 (34.26)     2:13.27 (34.65)
        2:48.58 (35.31)     3:23.80 (35.22)     3:59.18 (35.38)     4:35.07 (35.89)
        5:10.91 (35.84)     5:46.41 (35.50)     6:22.88 (36.47)     6:59.15 (36.27)
        7:35.06 (35.91)     8:11.71 (36.65)     8:48.43 (36.72)     9:25.05 (36.62)
       10:02.31 (37.26)    10:38.87 (36.56)    11:16.13 (37.26)    11:51.96 (35.83)
  3 Nguyen, Son               28 MESC                13:33.33   14:00.85    6  
                  32.74     1:07.57 (34.83)     1:45.30 (37.73)     2:24.78 (39.48)
        3:05.11 (40.33)     3:45.94 (40.83)     4:28.02 (42.08)     5:10.72 (42.70)
        5:54.08 (43.36)     6:37.93 (43.85)     7:22.37 (44.44)     8:06.76 (44.39)
        8:51.49 (44.73)     9:36.64 (45.15)    10:21.55 (44.91)    11:06.57 (45.02)
       11:51.15 (44.58)    12:36.22 (45.07)    13:19.84 (43.62)    14:00.85 (41.01)
  4 Stratton, Jr              29 CUBU                15:10.00   15:10.54    5  
                  41.01     1:22.91 (41.90)     2:06.30 (43.39)     2:49.78 (43.48)
        3:33.76 (43.98)     4:19.04 (45.28)     5:05.24 (46.20)     5:52.14 (46.90)
        6:38.42 (46.28)     7:24.82 (46.40)     8:12.59 (47.77)     8:59.35 (46.76)
        9:45.45 (46.10)    10:32.62 (47.17)    11:20.31 (47.69)    12:07.61 (47.30)
       12:54.67 (47.06)    13:40.31 (45.64)    14:26.52 (46.21)    15:10.54 (44.02)
 
Men 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 16:19.50   4/14/1991 Garrow Kerr                               
        NATL: ! 15:44.70    5/3/1998 ALEX KOSTICH                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beaulieu, Fabrice         27 CUBU                29:00.00   26:05.41    9  
                  42.59     1:28.26 (45.67)     2:14.58 (46.32)     3:02.07 (47.49)
        3:50.81 (48.74)     4:39.66 (48.85)     5:28.69 (49.03)     6:16.35 (47.66)
        7:06.54 (50.19)     7:53.52 (46.98)     8:42.31 (48.79)     9:30.14 (47.83)
       10:17.01 (46.87)    11:06.18 (49.17)    11:52.20 (46.02)    12:38.89 (46.69)
       13:27.43 (48.54)    14:13.39 (45.96)    15:01.90 (48.51)    15:49.70 (47.80)
       16:35.83 (46.13)    17:24.23 (48.40)    18:12.64 (48.41)    18:59.11 (46.47)
       19:48.64 (49.53)    20:36.18 (47.54)    21:22.57 (46.39)    22:08.75 (46.18)
       22:56.02 (47.27)    23:45.39 (49.37)    24:32.96 (47.57)    25:19.79 (46.83)
       26:05.41 (45.62)
  2 Penticoff, Jason          28 CUBU                      NT   30:12.33    7  
                  50.56     1:42.18 (51.62)     2:33.09 (50.91)     3:26.48 (53.39)
        4:21.28 (54.80)     5:14.59 (53.31)     6:09.63 (55.04)     7:03.70 (54.07)
        7:58.31 (54.61)     8:53.19 (54.88)     9:47.36 (54.17)    10:42.44 (55.08)
       11:36.69 (54.25)    12:32.01 (55.32)    13:28.52 (56.51)    14:23.79 (55.27)
       15:21.22 (57.43)    16:17.39 (56.17)    17:14.75 (57.36)    18:10.20 (55.45)
       19:05.91 (55.71)    20:02.20 (56.29)    20:57.58 (55.38)    21:53.60 (56.02)
       22:48.78 (55.18)    23:45.82 (57.04)    24:41.56 (55.74)    25:37.14 (55.58)
       26:33.00 (55.86)    27:28.60 (55.60)    28:25.59 (56.99)    29:20.82 (55.23)
       30:12.33 (51.51)
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 23.71   4/15/2007 William Liscinsky                            
        NATL: ! 23.09   4/30/2000 LANCE BOHLMAN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liscinsky Jr, William     26 CUBU                   24.62      23.77    9  
  2 Harris, Sam               25 VMST                   26.69      25.61    7  
  3 Harris, Zachary           29 VMST                   29.99      28.08    6  
  4 Van Wagner, Brien         27 BCTM                   27.00      29.06    5  
  5 Strahota, Jeffrey         27 TERR                   29.97      29.72    4  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 52.28   4/22/2001 Peter Hezky                                  
        NATL: ! 49.83   4/12/1992 ANDREW GILL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strahota, Jeffrey         27 TERR                 1:02.80    1:02.79    9  
                  30.74     1:02.79 (32.05)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:53.99   4/22/2001 Peter Hezky                                
        NATL: ! 1:48.47   4/30/1995 JOHN KEPPELER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Sam               25 VMST                 2:05.99    1:59.43    9  
                  27.88       56.75 (28.87)     1:27.63 (30.88)     1:59.43 (31.80)
  2 Abreu, Joel               27 BCTM                 2:30.00    2:38.71    7  
                  37.37     1:17.40 (40.03)     1:58.99 (41.59)     2:38.71 (39.72)
  3 Nguyen, Son               28 MESC                 2:29.99    2:45.71    6  
                  37.95     1:19.14 (41.19)     2:03.07 (43.93)     2:45.71 (42.64)
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 25.23   4/15/2007 William Liscinsky                            
        NATL: ! 25.23   4/15/2007 WILLIAM LISCINSKY                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ambrose, Shawn            28 BCTM                   28.00      28.38    9  
  2 Nguyen, Son               28 MESC                   31.99      31.80    7  
  3 Abreu, Joel               27 BCTM                   34.58      34.16    6  
  4 Strahota, Jeffrey         27 TERR                   35.32      35.25    5  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 57.79   4/23/2006 Peter Fehring                                
        NATL: ! 54.92   5/20/2007 GARY MARSHALL                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Killian, Andrew           28 ALEX                   59.00    1:00.14    9  
                  28.05     1:00.14 (32.09)                                        
  2 Nguyen, Son               28 MESC                 1:09.99    1:07.89    7  
                  31.98     1:07.89 (35.91)                                        
  3 Abreu, Joel               27 BCTM                 1:15.00    1:16.44    6  
                  35.42     1:16.44 (41.02)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:07.48   4/23/2006 Ethan Bassett                              
        NATL: ! 1:57.46   5/20/2007 GARY MARSHALL                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Killian, Andrew           28 ALEX                 2:12.00    2:19.83    9  
                  32.57     1:07.92 (35.35)     1:44.19 (36.27)     2:19.83 (35.64)
  2 Nguyen, Son               28 MESC                 2:29.99    2:32.73    7  
                  33.26     1:10.58 (37.32)     1:50.69 (40.11)     2:32.73 (42.04)
  3 Abreu, Joel               27 BCTM                 2:45.00    2:52.54    6  
                  38.21     1:21.37 (43.16)     2:06.52 (45.15)     2:52.54 (46.02)
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 22.60   4/15/2007 William Liscinsky                            
        NATL: ! 22.09    1/7/2006 BRENDAN COYNE                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liscinsky Jr, William     26 CUBU                   23.22      22.90    9  
  2 Ambrose, Shawn            28 BCTM                   24.72      24.25    7  
  3 Killian, Andrew           28 ALEX                   24.50      24.91    6  
  4 Erb, Ben                  27 COLU                   25.00      24.96    5  
  5 Van Wagner, Brien         27 BCTM                   24.99      25.29    4  
  6 Harris, Zachary           29 VMST                   29.99      26.11    3  
  7 Strahota, Jeffrey         27 TERR                   27.20      28.03    2  
  8 Jamieson, Mark            25 OCSC                   29.00      29.03    1  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 50.52    4/4/2004 Frank Byskov                                 
        NATL: ! 48.51    5/3/1998 BRIAN ALDERMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ambrose, Shawn            28 BCTM                   53.92      53.26    9  
                  25.66       53.26 (27.60)                                        
  2 Erb, Ben                  27 COLU                   56.00      57.05    7  
                  25.48       57.05 (31.57)                                        
  3 Strahota, Jeffrey         27 TERR                 1:02.80    1:01.67    6  
                  28.63     1:01.67 (33.04)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 1:53.82    4/2/2000 Curtis Sawin                               
        NATL: ! 1:47.62   5/20/2007 ERIK SCALISE                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ambrose, Shawn            28 BCTM                 1:59.36    2:03.15    9  
                  26.30       56.17 (29.87)     1:27.36 (31.19)     2:03.15 (35.79)
  2 Nguyen, Son               28 MESC                 2:29.99    2:48.08    7  
                  37.06     1:19.49 (42.43)     2:04.48 (44.99)     2:48.08 (43.60)
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 50.51   4/15/2007 William Liscinsky                            
        NATL: ! 50.34   2/17/2002 LIONEL MOREAU                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Killian, Andrew           28 ALEX                   55.50      55.78    9  
                  26.28       55.78 (29.50)                                        
  2 Van Wagner, Brien         27 BCTM                   59.53    1:04.64    7  
                  28.06     1:04.64 (36.58)                                        
  3 Abreu, Joel               27 BCTM                 1:10.00    1:08.80    6  
                  31.70     1:08.80 (37.10)                                        
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:55.03    4/4/2004 Frank Byskov                               
        NATL: ! 1:49.11   5/20/2007 ERIK SCALISE                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Sam               25 VMST                 2:10.10    2:05.65    9  
                  27.64       57.63 (29.99)     1:35.65 (38.02)     2:05.65 (30.00)
  2 Nguyen, Son               28 MESC                 2:29.99    2:31.70    7  
                  31.52     1:13.21 (41.69)     1:55.85 (42.64)     2:31.70 (35.85)
  3 Abreu, Joel               27 BCTM                 2:33.00    2:40.21    6  
                  30.68     1:15.67 (44.99)     1:59.86 (44.19)     2:40.21 (40.35)
 
Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 4:07.19   4/22/2001 Peter Hezky                                
        NATL: ! 3:52.43   5/20/2007 ERIK SCALISE                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burkhardt, Justin         28 DCAC                 4:31.06    4:28.24    9  
                  27.91       59.93 (32.02)     1:33.60 (33.67)     2:07.46 (33.86)
        2:47.05 (39.59)     3:27.13 (40.08)     3:58.27 (31.14)     4:28.24 (29.97)
  2 Nguyen, Son               28 MESC                 5:29.99    5:37.67    7  
                  36.79     1:17.93 (41.14)     2:06.53 (48.60)     2:54.83 (48.30)
        3:39.31 (44.48)     4:23.38 (44.07)     5:01.74 (38.36)     5:37.67 (35.93)
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 21.83   3/29/1998 Billy Barr                                   
        NATL: ! 20.15   5/18/1997 ADAM SCHMITT                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Warwick, Jeffrey          30 UNAT                   22.38      22.07    9  
  2 Richard, Jean-Philippe    31 DCAC                   24.20      23.88    7  
  3 Hannesschlager, Michael   33 FXCM                   23.89      24.42    6  
  4 Owen, Justin              31 HUH                    27.87      27.73    5  
  5 Mc Cready, Matthew        32 ALEX                   49.00      40.09    4  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 47.40   4/23/2006 Troy Johnson                                 
        NATL: ! 44.53  12/19/2004 MIKE PICOTTE                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Troy             32 VMST                   48.00      46.38Z   9  
                  22.31       46.38 (24.07)                                        
  2 Warwick, Jeffrey          30 UNAT                   48.68      48.20    7  
                  22.92       48.20 (25.28)                                        
  3 Richard, Jean-Philippe    31 DCAC                   53.70      52.31    6  
                  25.60       52.31 (26.71)                                        
  4 Jent, Daniel              30 ALEX                   53.14      52.71    5  
                  25.04       52.71 (27.67)                                        
  5 Conrad, Brandon           33 DCAC                   54.00      54.07    4  
                  25.73       54.07 (28.34)                                        
  6 Hannesschlager, Michael   33 FXCM                   54.87      55.32    3  
                  25.27       55.32 (30.05)                                        
  7 Moon, Wonkee              33 DCAC                   55.01      56.48    2  
                  27.15       56.48 (29.33)                                        
  8 Verma, Raj                34 UNAT                   52.00      57.82    1  
                  27.28       57.82 (30.54)                                        
  9 Main, Bryan               34 GERM                 1:01.00    1:00.60  
                  28.92     1:00.60 (31.68)                                        
 10 Bos, Ryan                 34 DCAC                 1:05.00    1:04.64  
                  30.08     1:04.64 (34.56)                                        
 11 Lewis, Monte              32 GERM                 1:10.00    1:06.85  
                  31.96     1:06.85 (34.89)                                        
 12 Mc Cready, Matthew        32 ALEX                 1:39.00    1:29.37  
                  44.13     1:29.37 (45.24)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:44.78   4/24/2005 Christopher Perry                          
        NATL: ! 1:38.03   5/16/1999 JON OLSEN                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Warwick, Jeffrey          30 UNAT                 1:51.82    1:47.80    9  
                  24.20       50.48 (26.28)     1:18.31 (27.83)     1:47.80 (29.49)
  2 Smith, Greg               32 MARY                 1:55.30    1:53.49    7  
                  26.37       54.67 (28.30)     1:23.76 (29.09)     1:53.49 (29.73)
  3 Conrad, Brandon           33 DCAC                 1:58.00    1:58.65    6  
                  26.65       55.95 (29.30)     1:26.88 (30.93)     1:58.65 (31.77)
  4 Jent, Daniel              30 ALEX                 1:59.40    1:59.44    5  
                  27.77       57.87 (30.10)     1:28.72 (30.85)     1:59.44 (30.72)
  5 Moon, Wonkee              33 DCAC                 2:05.50    2:05.66    4  
                  29.14     1:00.88 (31.74)     1:33.81 (32.93)     2:05.66 (31.85)
  6 Verma, Raj                34 UNAT                 1:55.00    2:06.03    3  
                  27.87       58.41 (30.54)     1:31.32 (32.91)     2:06.03 (34.71)
  7 Dragon, Tony              31 FXCM                 2:27.66    2:06.31    2  
                  31.09     1:04.02 (32.93)     1:36.65 (32.63)     2:06.31 (29.66)
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 4:48.11    5/5/1996 Steven Fisher                              
        NATL: ! 4:29.49   2/25/1996 MATTHEW CETLINSKI                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Troy             32 VMST                 4:58.00    4:45.93Z   9  
                  24.84       52.39 (27.55)     1:20.88 (28.49)     1:50.25 (29.37)
        2:19.49 (29.24)     2:49.29 (29.80)     3:18.35 (29.06)     3:48.01 (29.66)
        4:17.71 (29.70)     4:45.93 (28.22)                                        
  2 Jent, Daniel              30 ALEX                 5:40.35    5:39.22    7  
                  29.30     1:01.93 (32.63)     1:35.84 (33.91)     2:09.90 (34.06)
        2:44.55 (34.65)     3:19.71 (35.16)     3:54.86 (35.15)     4:30.22 (35.36)
        5:05.50 (35.28)     5:39.22 (33.72)                                        
  3 Dragon, Tony              31 FXCM                 6:15.59    5:46.09    6  
                  34.08     1:10.08 (36.00)     1:46.19 (36.11)     2:22.52 (36.33)
        2:58.20 (35.68)     3:33.79 (35.59)     4:08.27 (34.48)     4:41.54 (33.27)
        5:14.54 (33.00)     5:46.09 (31.55)                                        
  4 Verma, Raj                34 UNAT                 6:30.00    5:53.14    5  
                  31.04     1:04.96 (33.92)     1:39.39 (34.43)     2:14.91 (35.52)
        2:51.46 (36.55)     3:28.05 (36.59)     4:05.14 (37.09)     4:41.18 (36.04)
        5:17.09 (35.91)     5:53.14 (36.05)                                        
 
Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 10:12.96   4/26/1988 Matthew Clark                             
        NATL: !  9:26.93   3/23/2003 JOSHUA WOODRUFF                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richard, Jean-Philippe    31 DCAC                11:30.00   11:29.55    9  
                  29.73     1:02.01 (32.28)     1:35.34 (33.33)     2:08.98 (33.64)
        2:42.89 (33.91)     3:17.47 (34.58)     3:52.35 (34.88)     4:27.75 (35.40)
        5:02.88 (35.13)     5:38.18 (35.30)     6:13.38 (35.20)     6:48.96 (35.58)
        7:24.74 (35.78)     8:01.06 (36.32)     8:36.29 (35.23)     9:11.39 (35.10)
        9:46.38 (34.99)    10:22.04 (35.66)    10:56.92 (34.88)    11:29.55 (32.63)
  2 Jent, Daniel              30 ALEX                12:05.91   11:56.86    7  
                  30.46     1:03.78 (33.32)     1:37.97 (34.19)     2:13.12 (35.15)
        2:48.33 (35.21)     3:23.96 (35.63)     3:59.72 (35.76)     4:36.13 (36.41)
        5:12.97 (36.84)     5:49.75 (36.78)     6:27.16 (37.41)     7:04.28 (37.12)
        7:41.27 (36.99)     8:18.62 (37.35)     8:56.09 (37.47)     9:33.39 (37.30)
       10:09.99 (36.60)    10:46.71 (36.72)    11:22.83 (36.12)    11:56.86 (34.03)
  3 Pettengill, Ryan          33 UNAT                12:00.00   13:11.48    6  
                  34.32     1:11.57 (37.25)     1:49.26 (37.69)     2:28.56 (39.30)
        3:08.13 (39.57)     3:48.61 (40.48)     4:28.81 (40.20)     5:09.30 (40.49)
        5:50.00 (40.70)     6:30.76 (40.76)     7:11.39 (40.63)     7:51.61 (40.22)
        8:31.77 (40.16)     9:12.28 (40.51)     9:52.60 (40.32)    10:32.78 (40.18)
       11:12.75 (39.97)    11:53.07 (40.32)    12:32.53 (39.46)    13:11.48 (38.95)
  4 Taaffe, Damon             31 CUBU                14:30.00   14:17.93    5  
                  37.79     1:17.75 (39.96)     1:59.70 (41.95)     2:42.55 (42.85)
        3:25.82 (43.27)     4:09.74 (43.92)     4:53.80 (44.06)     5:37.75 (43.95)
        6:21.51 (43.76)     7:04.98 (43.47)     7:47.97 (42.99)     8:31.44 (43.47)
        9:15.30 (43.86)     9:58.92 (43.62)    10:42.54 (43.62)    11:26.25 (43.71)
       12:10.37 (44.12)    12:54.17 (43.80)    13:36.88 (42.71)    14:17.93 (41.05)
 
Men 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 16:46.56   4/16/1989 James Kegley                              
        NATL: ! 15:51.57   5/12/1996 JEFF ERWIN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reuter, Adam              34 PAFC                21:00.00   19:47.41    9  
                  31.33     1:06.76 (35.43)     1:43.16 (36.40)     2:20.11 (36.95)
        2:56.37 (36.26)     3:33.28 (36.91)     4:10.38 (37.10)     4:47.47 (37.09)
        5:24.16 (36.69)     6:00.81 (36.65)     6:36.82 (36.01)     7:13.42 (36.60)
        7:51.19 (37.77)     8:29.25 (38.06)     9:05.69 (36.44)     9:42.54 (36.85)
       10:19.03 (36.49)    10:55.72 (36.69)    11:31.79 (36.07)    12:08.26 (36.47)
       12:45.07 (36.81)    13:21.23 (36.16)    13:57.84 (36.61)    14:34.44 (36.60)
       15:11.36 (36.92)    15:47.38 (36.02)    16:21.53 (34.15)    16:56.44 (34.91)
       17:31.63 (35.19)    18:07.04 (35.41)    18:41.92 (34.88)    19:15.32 (33.40)
       19:47.41 (32.09)
  2 Verma, Raj                34 UNAT                19:30.00   20:56.10    7  
                  30.60     1:03.69 (33.09)     1:37.51 (33.82)     2:12.60 (35.09)
        2:48.66 (36.06)     3:25.09 (36.43)     4:02.19 (37.10)     4:39.79 (37.60)
    20:56.10 (16:16.31)                                                            
  3 Dragon, Tony              31 FXCM                21:17.37   21:02.25    6  
                  35.12     1:12.16 (37.04)     1:51.30 (39.14)     2:29.60 (38.30)
        3:09.03 (39.43)     3:48.13 (39.10)     4:27.06 (38.93)     5:05.69 (38.63)
        5:44.65 (38.96)     6:23.00 (38.35)     7:01.51 (38.51)     7:39.62 (38.11)
        8:17.55 (37.93)     8:56.17 (38.62)     9:35.30 (39.13)    10:14.22 (38.92)
       10:53.16 (38.94)    11:31.63 (38.47)    12:10.49 (38.86)    12:49.35 (38.86)
       13:28.23 (38.88)    14:07.23 (39.00)    14:46.03 (38.80)    15:25.17 (39.14)
       16:03.49 (38.32)    16:42.42 (38.93)    17:21.09 (38.67)    17:59.78 (38.69)
       18:38.52 (38.74)    19:17.10 (38.58)    19:54.01 (36.91)    20:29.55 (35.54)
       21:02.25 (32.70)
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 24.35   4/23/2006 Troy Johnson                                 
        NATL: ! 23.18   2/10/2002 MARTIN ZUBERO                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reuter, Adam              34 PAFC                   28.50      28.31    9  
  2 Hannesschlager, Michael   33 FXCM                   28.33      28.92    7  
  3 Neal, James               33 NIAG                   35.00      34.67    6  
  4 Mc Cready, Matthew        32 ALEX                   51.00      50.73    5  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 54.60   4/14/1991 Rick Reynolds                                
        NATL: ! 50.21   5/24/1992 CLAY BRITT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aversa, John Rocco        32 CMYM                   58.00      56.67    9  
                  27.36       56.67 (29.31)                                        
  2 Mc Cready, Matthew        32 ALEX                 1:50.00    1:48.19    7  
                  53.32     1:48.19 (54.87)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:58.16   4/14/1991 Peter Solomon                              
        NATL: ! 1:48.64   2/10/2002 MARTIN ZUBERO                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Greg               32 MARY                 2:08.30    2:06.48    9  
                  30.05     1:01.32 (31.27)     1:33.62 (32.30)     2:06.48 (32.86)
  2 Mc Cready, Matthew        32 ALEX                 4:40.00    4:02.36    7  
                                  57.72 ( )   4:02.36 (3:04.64)                    
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 26.94   4/20/1997 Wally Dicks                                  
        NATL: ! 25.78   5/20/2007 JEFF COMMINGS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reuter, Adam              34 PAFC                   29.14      28.98    9  
  2 Aversa, John Rocco        32 CMYM                   31.00      29.57    7  
  3 Conrad, Brandon           33 DCAC                   30.01      29.83    6  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 58.28   4/22/2001 Joe Bubel                                    
        NATL: ! 55.85   5/20/2007 JEFF COMMINGS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reuter, Adam              34 PAFC                 1:04.00    1:04.30    9  
                  30.68     1:04.30 (33.62)                                        
  2 Richard, Jean-Philippe    31 DCAC                 1:07.60    1:05.51    7  
                  31.03     1:05.51 (34.48)                                        
  3 Conrad, Brandon           33 DCAC                 1:05.00    1:06.25    6  
                  31.02     1:06.25 (35.23)                                        
  4 Salmanoff, Jason          34 VMST                 1:27.00    1:25.40    5  
                  41.11     1:25.40 (44.29)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:12.74   4/13/2003 Bill White                                 
        NATL: ! 2:01.01    5/4/1997 RONALD KARNAUGH                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richard, Jean-Philippe    31 DCAC                 2:23.23    2:21.59    9  
                  32.15     1:08.14 (35.99)     1:45.08 (36.94)     2:21.59 (36.51)
  2 Reuter, Adam              34 PAFC                 2:27.54    2:27.16    7  
                  34.80     1:11.90 (37.10)     1:48.85 (36.95)     2:27.16 (38.31)
  3 Moon, Wonkee              33 DCAC                 2:27.80    2:33.10    6  
                  34.86     1:13.16 (38.30)     1:52.99 (39.83)     2:33.10 (40.11)
  4 Salmanoff, Jason          34 VMST                 3:10.00    3:12.56    5  
                  42.26     1:30.07 (47.81)     2:20.33 (50.26)     3:12.56 (52.23)
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 23.03   4/13/2003 Curtis Sawin                                 
        NATL: ! 22.22   5/16/1999 BRIAN ALDERMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Troy             32 VMST                   24.00      24.05    9  
  2 Hannesschlager, Michael   33 FXCM                   26.13      26.38    7  
  3 Verma, Raj                34 UNAT                   25.00      28.98    6  
  4 Neal, James               33 NIAG                   29.38      29.35    5  
  5 Lewis, Monte              32 GERM                   33.00      33.07    4  
  6 Bos, Ryan                 34 DCAC                   34.00      33.28    3  
 -- Mc Cready, Matthew        32 ALEX                 1:00.00         DQ  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 51.08   4/13/2003 Curtis Sawin                                 
        NATL: ! 48.25  12/19/2004 MIKE PICOTTE                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hannesschlager, Michael   33 FXCM                 1:04.50    1:00.55    9  
                  26.60     1:00.55 (33.95)                                        
  2 Verma, Raj                34 UNAT                   55.00    1:03.45    7  
                  30.20     1:03.45 (33.25)                                        
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 54.00    5/2/1999 Neill Williams                               
        NATL: ! 50.98   5/19/1991 DAVID LUNDBERG                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aversa, John Rocco        32 CMYM                 1:00.00      56.74    9  
                  26.15       56.74 (30.59)                                        
  2 Reuter, Adam              34 PAFC                 1:15.00      59.28    7  
                  27.88       59.28 (31.40)                                        
  3 Neal, James               33 NIAG                 1:12.00    1:12.08    6  
                  31.91     1:12.08 (40.17)                                        
  4 Bos, Ryan                 34 DCAC                 1:15.00    1:13.96    5  
                  34.26     1:13.96 (39.70)                                        
  5 Owen, Justin              31 HUH                  1:14.36    1:14.77    4  
                  34.15     1:14.77 (40.62)                                        
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:55.50   4/13/2003 Curtis Sawin                               
        NATL: ! 1:47.62    5/4/1997 RONALD KARNAUGH                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Warwick, Jeffrey          30 UNAT                 2:06.92    2:04.25    9  
                  25.04       57.55 (32.51)     1:35.64 (38.09)     2:04.25 (28.61)
  2 Reuter, Adam              34 PAFC                 2:10.00    2:09.99    7  
                  28.92     1:02.67 (33.75)     1:39.37 (36.70)     2:09.99 (30.62)
  3 Richard, Jean-Philippe    31 DCAC                 2:12.50    2:10.50    6  
                  27.04     1:03.28 (36.24)     1:39.98 (36.70)     2:10.50 (30.52)
  4 Moon, Wonkee              33 DCAC                 2:15.80    2:12.47    5  
                  27.75     1:03.00 (35.25)     1:40.40 (37.40)     2:12.47 (32.07)
  5 Main, Bryan               34 GERM                 2:40.00    2:39.83    4  
                  31.97     1:15.14 (43.17)     2:05.13 (49.99)     2:39.83 (34.70)
  6 Salmanoff, Jason          34 VMST                 3:00.00    3:00.70    3  
                  38.61     1:27.12 (48.51)     2:16.46 (49.34)     3:00.70 (44.24)
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 4:16.10    5/2/1999 Jerome Frentsos                            
        NATL: ! 3:53.81    5/4/1997 RONALD KARNAUGH                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reuter, Adam              34 PAFC                 4:46.91    4:55.95    9  
                  31.79     1:11.31 (39.52)     1:50.55 (39.24)     2:29.30 (38.75)
        3:11.25 (41.95)     3:51.92 (40.67)     4:25.25 (33.33)     4:55.95 (30.70)
  2 Jent, Daniel              30 ALEX                 5:01.61    5:14.45    7  
                  31.02     1:07.12 (36.10)     1:49.26 (42.14)     2:30.92 (41.66)
        3:18.49 (47.57)     4:05.31 (46.82)     4:40.86 (35.55)     5:14.45 (33.59)
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 21.05   4/23/2006 Michael Ross                                 
        NATL: ! 20.73   5/16/1994 KEVIN DEFORREST                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roddin, Jeffrey           39 ANCM                   22.29      22.47    9  
  2 Sprenger, Kurt            38 SMAM                   23.57      23.58    7  
  3 Mayer, Michael            37 NIAG                   23.80      23.65    6  
  4 Goodison, Michael         36 TERR                   24.49      24.10    5  
  5 Dexter, Richard           38 SDS                    26.00      25.50    4  
  6 Horsford, Jonathan        35 DCAC                   28.00      26.07    3  
  7 Yeager, Thomas            38 HUH                       NT      26.46    2  
  8 Geiszler, Andrew          39 FXCM                   25.00      26.57    1  
  9 Bell, Richard             38 CONN                   28.05      29.56  
 10 Morton, Terry             38 VMST                   29.47      29.87  
 11 Kim, Song                 39 VMST                   28.35      30.01  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 45.54   4/23/2006 Michael Ross                                 
        NATL: ! 45.32   4/23/2006 VLAD PYSHNENKO                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sprenger, Kurt            38 SMAM                      NT      51.37    9  
                  24.25       51.37 (27.12)                                        
  2 Mayer, Michael            37 NIAG                   53.90      51.79    7  
                  24.67       51.79 (27.12)                                        
  3 Waltman, Michael          38 RMST                   52.99      53.34    6  
                  25.49       53.34 (27.85)                                        
  4 Facciola, John            35 VMST                   54.00      54.41    5  
                  26.20       54.41 (28.21)                                        
  5 Dexter, Richard           38 SDS                    57.00      57.94    4  
                  26.18       57.94 (31.76)                                        
  6 Horsford, Jonathan        35 DCAC                 1:00.00      59.82    3  
                  29.06       59.82 (30.76)                                        
  7 Yeager, Thomas            38 HUH                       NT    1:02.21    2  
                  30.66     1:02.21 (31.55)                                        
  8 Surbey, Jason             36 DCAC                 1:01.35    1:04.81    1  
                  31.02     1:04.81 (33.79)                                        
  9 Kim, Song                 39 VMST                 1:11.28    1:08.00  
                  30.75     1:08.00 (37.25)                                        
 10 Morton, Terry             38 VMST                 1:05.67    1:08.50  
                  32.49     1:08.50 (36.01)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:39.90   4/24/2005 Michael Ross                               
        NATL: ! 1:39.90   4/24/2005 MICHAEL ROSS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sprenger, Kurt            38 SMAM                 1:56.58    1:52.04    9  
                  25.65       53.66 (28.01)     1:22.87 (29.21)     1:52.04 (29.17)
  2 Waltman, Michael          38 RMST                 1:55.10    1:56.31    7  
                  26.58       55.27 (28.69)     1:25.16 (29.89)     1:56.31 (31.15)
  3 Mayer, Michael            37 NIAG                 2:02.00    1:57.76    6  
                  27.13       56.30 (29.17)     1:27.52 (31.22)     1:57.76 (30.24)
  4 Facciola, John            35 VMST                 2:00.00    2:02.45    5  
                  28.58       59.52 (30.94)     1:31.47 (31.95)     2:02.45 (30.98)
  5 Sax, William              39 GMUP                 2:01.57    2:09.11    4  
                  29.03     1:01.73 (32.70)     1:35.72 (33.99)     2:09.11 (33.39)
  6 Horsford, Jonathan        35 DCAC                 2:12.00    2:10.58    3  
                  30.53     1:03.62 (33.09)     1:37.47 (33.85)     2:10.58 (33.11)
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 4:45.02   4/24/2005 Michael Ross                               
        NATL: ! 4:33.97   5/17/2002 RONALD KARNAUGH                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waltman, Michael          38 RMST                 5:18.02    5:15.72    9  
                  28.35       58.83 (30.48)     1:30.41 (31.58)     2:02.14 (31.73)
        2:34.73 (32.59)     3:07.20 (32.47)     3:39.94 (32.74)     4:12.63 (32.69)
        4:45.11 (32.48)     5:15.72 (30.61)                                        
  2 Sax, William              39 GMUP                 5:30.82    5:30.30    7  
                  30.09     1:02.73 (32.64)     1:36.49 (33.76)     2:10.28 (33.79)
        2:44.08 (33.80)     3:18.01 (33.93)     3:51.65 (33.64)     4:25.13 (33.48)
        4:58.41 (33.28)     5:30.30 (31.89)                                        
  3 Geiszler, Andrew          39 FXCM                 5:35.00    5:37.43    6  
                  30.86     1:04.21 (33.35)     1:38.01 (33.80)     2:11.75 (33.74)
        2:45.83 (34.08)     3:19.88 (34.05)     3:54.06 (34.18)     4:28.66 (34.60)
        5:03.63 (34.97)     5:37.43 (33.80)                                        
  4 Malone, Thomas            35 UNAT                 6:15.00    5:56.61    5  
                  31.37     1:05.84 (34.47)     1:41.44 (35.60)     2:17.84 (36.40)
        2:54.85 (37.01)     3:31.79 (36.94)     4:08.99 (37.20)     4:45.71 (36.72)
        5:22.67 (36.96)     5:56.61 (33.94)                                        
  5 Horsford, Jonathan        35 DCAC                 6:05.00    6:00.82    4  
                  32.67     1:09.28 (36.61)     1:46.11 (36.83)     2:22.84 (36.73)
        3:00.05 (37.21)     3:37.01 (36.96)     4:13.42 (36.41)     4:49.88 (36.46)
        5:26.21 (36.33)     6:00.82 (34.61)                                        
  6 Morton, Terry             38 VMST                 6:47.29    7:16.02    3  
                  37.74     1:20.33 (42.59)     2:04.46 (44.13)     2:49.92 (45.46)
        3:35.67 (45.75)     4:21.03 (45.36)     5:06.32 (45.29)     5:50.94 (44.62)
        6:34.58 (43.64)     7:16.02 (41.44)                                        
 
Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 10:18.45   4/12/1992 Matthew Clark                             
        NATL: !  9:31.89   5/17/2002 MIKE SHAFFER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waltman, Michael          38 RMST                11:06.33   11:03.59    9  
                  28.88     1:01.12 (32.24)     1:34.09 (32.97)     2:06.71 (32.62)
        2:39.46 (32.75)     3:11.96 (32.50)     3:44.86 (32.90)     4:17.95 (33.09)
        4:51.08 (33.13)     5:24.23 (33.15)     5:57.90 (33.67)     6:31.98 (34.08)
        7:05.87 (33.89)     7:40.32 (34.45)     8:14.47 (34.15)     8:48.55 (34.08)
        9:23.37 (34.82)     9:57.73 (34.36)    10:31.70 (33.97)    11:03.59 (31.89)
  2 Sax, William              39 GMUP                11:23.67   11:24.84    7  
                  30.01     1:02.99 (32.98)     1:36.82 (33.83)     2:10.69 (33.87)
        2:44.51 (33.82)     3:18.80 (34.29)     3:53.26 (34.46)     4:27.66 (34.40)
        5:02.54 (34.88)     5:37.23 (34.69)     6:11.41 (34.18)     6:46.47 (35.06)
        7:20.65 (34.18)     7:56.54 (35.89)     8:31.40 (34.86)     9:07.56 (36.16)
        9:42.50 (34.94)    10:17.22 (34.72)    10:52.65 (35.43)    11:24.84 (32.19)
  3 Sorensen, Eric            38 CUBU                12:45.00   12:21.16    6  
                  31.97     1:06.86 (34.89)     1:42.58 (35.72)     2:19.19 (36.61)
        2:56.21 (37.02)     3:33.32 (37.11)     4:10.69 (37.37)     4:48.45 (37.76)
        5:26.40 (37.95)     6:03.97 (37.57)     6:41.89 (37.92)     7:19.82 (37.93)
        7:57.35 (37.53)     8:35.10 (37.75)     9:12.52 (37.42)     9:50.07 (37.55)
       10:27.75 (37.68)    11:05.64 (37.89)    11:43.42 (37.78)    12:21.16 (37.74)
  4 Durst, Justin             37 CUBU                16:00.00   14:49.78    5  
                  39.33     1:21.75 (42.42)     2:04.90 (43.15)     2:48.23 (43.33)
        3:32.86 (44.63)     4:17.69 (44.83)     5:02.35 (44.66)     5:47.91 (45.56)
        6:33.59 (45.68)     7:18.46 (44.87)     8:03.76 (45.30)     8:48.72 (44.96)
        9:33.45 (44.73)    10:19.48 (46.03)    11:04.15 (44.67)    11:49.42 (45.27)
       12:34.25 (44.83)    13:19.60 (45.35)    14:06.10 (46.50)    14:49.78 (43.68)
  5 Morton, Terry             38 VMST                13:53.71   15:16.43    4  
                  37.75     1:19.76 (42.01)     2:04.93 (45.17)     2:50.79 (45.86)
        3:38.06 (47.27)     4:24.68 (46.62)     5:11.68 (47.00)     5:57.88 (46.20)
        6:44.04 (46.16)     7:30.92 (46.88)     8:18.74 (47.82)     9:06.54 (47.80)
        9:53.31 (46.77)    10:39.67 (46.36)    11:26.83 (47.16)    12:16.01 (49.18)
       13:02.02 (46.01)    13:49.05 (47.03)    14:34.54 (45.49)    15:16.43 (41.89)
  6 Bell, Richard             38 CONN                16:00.00   16:08.26    3  
                  44.96     1:31.88 (46.92)     2:22.03 (50.15)     3:14.65 (52.62)
        4:04.32 (49.67)     4:55.58 (51.26)     5:47.85 (52.27)     6:37.16 (49.31)
        7:27.27 (50.11)     8:16.25 (48.98)     9:04.99 (48.74)     9:52.58 (47.59)
       10:40.80 (48.22)    11:29.04 (48.24)    12:17.70 (48.66)    13:06.12 (48.42)
       13:55.03 (48.91)    14:42.68 (47.65)    15:27.66 (44.98)    16:08.26 (40.60)
  7 Baker, Paul               35 CUBU                18:12.71   16:53.38    2  
                  45.29     1:29.56 (44.27)     2:15.61 (46.05)                    
            3:54.95 ( )                             5:36.07 ( )     6:27.83 (51.76)
        7:20.22 (52.39)     8:12.34 (52.12)     9:04.74 (52.40)     9:57.48 (52.74)
       10:50.30 (52.82)    11:42.93 (52.63)    12:34.97 (52.04)    13:27.41 (52.44)
       14:20.20 (52.79)    15:14.28 (54.08)    16:05.65 (51.37)    16:53.38 (47.73)
  8 London, Bryan             38 CUBU                21:00.00   18:19.07    1  
                  46.69     1:37.90 (51.21)     2:30.37 (52.47)     3:26.58 (56.21)
        4:25.07 (58.49)     5:21.50 (56.43)     6:19.27 (57.77)     7:16.92 (57.65)
        8:14.46 (57.54)     9:12.23 (57.77)    10:09.63 (57.40)    11:07.85 (58.22)
       12:03.97 (56.12)    13:00.43 (56.46)    13:54.51 (54.08)    14:50.57 (56.06)
       15:46.99 (56.42)    16:42.87 (55.88)    17:32.40 (49.53)    18:19.07 (46.67)
  9 Jacobson, Paul            37 SDS                 20:00.00   18:31.11  
                  57.41     1:50.05 (52.64)     2:44.57 (54.52)     3:40.28 (55.71)
        4:37.12 (56.84)     5:33.03 (55.91)     6:30.16 (57.13)     7:26.73 (56.57)
        8:22.68 (55.95)     9:18.79 (56.11)    10:14.87 (56.08)    11:11.00 (56.13)
       12:07.34 (56.34)    13:02.95 (55.61)    13:59.55 (56.60)    14:56.50 (56.95)
       15:52.11 (55.61)    16:45.16 (53.05)  18:31.11 (1:45.95)                    
 10 Hurley, David             39 CUBU                23:00.00   21:19.78  
                  47.08     1:40.74 (53.66)   2:41.91 (1:01.17)   3:43.92 (1:02.01)
      4:44.62 (1:00.70)   5:46.49 (1:01.87)   6:48.98 (1:02.49)   7:52.14 (1:03.16)
      8:57.85 (1:05.71)  10:03.88 (1:06.03)  11:11.95 (1:08.07)  12:20.36 (1:08.41)
     13:28.48 (1:08.12)  14:37.45 (1:08.97)  15:47.64 (1:10.19)  16:55.58 (1:07.94)
     18:05.22 (1:09.64)  19:10.73 (1:05.51)  20:17.97 (1:07.24)  21:19.78 (1:01.81)
 
Men 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 16:41.25    5/1/1994 James Kegley                              
        NATL: ! 15:53.88   5/18/2003 JEFF ERWIN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Caffery, Collin        38 CUBU                27:30.00   25:50.44    9  
                  39.01     1:22.28 (43.27)     2:07.65 (45.37)     2:54.30 (46.65)
        3:41.63 (47.33)     4:29.08 (47.45)     5:16.43 (47.35)     6:04.15 (47.72)
        6:51.91 (47.76)     7:39.62 (47.71)     8:27.63 (48.01)     9:15.55 (47.92)
       10:02.86 (47.31)    10:50.97 (48.11)    11:38.42 (47.45)    12:26.10 (47.68)
       13:13.65 (47.55)    14:02.29 (48.64)    14:50.58 (48.29)    15:38.08 (47.50)
       16:25.80 (47.72)    17:14.12 (48.32)    18:02.01 (47.89)    18:50.25 (48.24)
       19:38.07 (47.82)    20:25.40 (47.33)    21:12.67 (47.27)    22:00.06 (47.39)
       22:47.31 (47.25)    23:34.77 (47.46)    24:21.65 (46.88)    25:07.76 (46.11)
       25:50.44 (42.68)
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 23.06   4/23/2006 Michael Ross                                 
        NATL: ! 23.06   4/23/2006 MICHAEL ROSS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sprenger, Kurt            38 SMAM                   28.40      28.31    9  
  2 Yeager, Thomas            38 HUH                       NT      30.81    7  
  3 Dexter, Richard           38 SDS                    32.00      31.05    6  
  4 Surbey, Jason             36 DCAC                   32.98      33.31    5  
  5 Bell, Richard             38 CONN                   40.00      42.98    4  
  6 Morton, Terry             38 VMST                   39.53      47.75    3  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 49.62   4/24/2005 Michael Ross                                 
        NATL: ! 49.62   4/24/2005 MICHAEL ROSS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roddin, Jeffrey           39 ANCM                   54.21      54.39    9  
                  26.51       54.39 (27.88)                                        
  2 Indrisano, Gregory        38 RMST                 1:00.00      57.01    7  
                  27.68       57.01 (29.33)                                        
  3 Sprenger, Kurt            38 SMAM                 1:00.50      58.55    6  
                  28.55       58.55 (30.00)                                        
  4 Yeager, Thomas            38 HUH                       NT    1:07.11    5  
                  32.71     1:07.11 (34.40)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:52.89   4/24/2005 Michael Ross                               
        NATL: ! 1:50.11   5/17/2002 RONALD KARNAUGH                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sprenger, Kurt            38 SMAM                 2:08.68    2:03.78    9  
                  29.17     1:00.31 (31.14)     1:32.04 (31.73)     2:03.78 (31.74)
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 26.29   4/22/2001 Wally Dicks                                  
        NATL: ! 25.89   5/18/2003 RON KARNAUGH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodison, Michael         36 TERR                   28.49      28.82    9  
  2 Geiszler, Andrew          39 FXCM                   32.00      32.49    7  
  3 Yeager, Thomas            38 HUH                       NT      32.98    6  
  4 Horsford, Jonathan        35 DCAC                   35.00      33.95    5  
  5 Bell, Richard             38 CONN                   34.50      35.32    4  
  6 Kim, Song                 39 VMST                   38.00      37.27    3  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 55.84   4/22/2001 Wally Dicks                                  
        NATL: ! 55.26  12/16/2001 RON KARNAUGH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodison, Michael         36 TERR                 1:02.97    1:03.47    9  
                  30.07     1:03.47 (33.40)                                        
  2 Geiszler, Andrew          39 FXCM                 1:10.00    1:10.51    7  
                  33.20     1:10.51 (37.31)                                        
  3 Horsford, Jonathan        35 DCAC                 1:18.00    1:12.40    6  
                  35.02     1:12.40 (37.38)                                        
  4 Yeager, Thomas            38 HUH                       NT    1:13.43    5  
                  34.43     1:13.43 (39.00)                                        
  5 Bell, Richard             38 CONN                 1:19.00    1:21.78    4  
                  39.83     1:21.78 (41.95)                                        
  6 Kim, Song                 39 VMST                 1:40.00    1:22.28    3  
                  38.28     1:22.28 (44.00)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:06.40   4/22/2001 Wally Dicks                                
        NATL: ! 1:59.23  12/16/2001 RON KARNAUGH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodison, Michael         36 TERR                 2:22.09    2:25.28    9  
                  32.55     1:09.44 (36.89)     1:47.61 (38.17)     2:25.28 (37.67)
  2 Horsford, Jonathan        35 DCAC                 2:42.00    2:37.43    7  
                  36.09     1:16.24 (40.15)     1:57.31 (41.07)     2:37.43 (40.12)
  3 Bell, Richard             38 CONN                 2:56.50    2:59.78    6  
                  41.03     1:26.30 (45.27)     2:14.11 (47.81)     2:59.78 (45.67)
  4 Morton, Terry             38 VMST                 2:49.29    3:00.47    5  
                  41.28     1:27.00 (45.72)     2:13.96 (46.96)     3:00.47 (46.51)
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 22.86   4/23/2006 Michael Ross                                 
        NATL: ! 22.30   4/21/2002 WADE KING                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodison, Michael         36 TERR                   24.99      25.01    9  
  2 Sprenger, Kurt            38 SMAM                   27.20      26.18    7  
  3 Mayer, Michael            37 NIAG                   29.00      27.44    6  
  4 Geiszler, Andrew          39 FXCM                   27.50      27.70    5  
  5 Malone, Thomas            35 UNAT                   27.50      27.75    4  
  6 Facciola, John            35 VMST                   28.18      28.28    3  
  7 Sax, William              39 GMUP                   28.55      28.88    2  
  8 Yeager, Thomas            38 HUH                       NT      29.50    1  
  9 Surbey, Jason             36 DCAC                   31.72      30.68  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 50.06   4/23/2006 Michael Ross                                 
        NATL: ! 49.54   5/16/1999 PETER EGAN                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roddin, Jeffrey           39 ANCM                   52.29      52.07    9  
                  24.74       52.07 (27.33)                                        
  2 Goodison, Michael         36 TERR                   55.49      57.64    7  
                  26.57       57.64 (31.07)                                        
  3 Geiszler, Andrew          39 FXCM                 1:00.50    1:01.23    6  
                  28.20     1:01.23 (33.03)                                        
  4 Sax, William              39 GMUP                 1:00.78    1:04.59    5  
                  29.16     1:04.59 (35.43)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 1:52.21    5/9/1993 Bill Specht                                
        NATL: ! 1:50.74   5/16/1999 BOBBY PATTEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roddin, Jeffrey           39 ANCM                 2:00.10    1:58.59    9  
                  26.82       56.71 (29.89)     1:27.43 (30.72)     1:58.59 (31.16)
  2 Sax, William              39 GMUP                 2:18.64    2:26.22    7  
                  31.48     1:09.04 (37.56)     1:47.82 (38.78)     2:26.22 (38.40)
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 54.10    5/2/1999 Clay Britt                                   
        NATL: ! 50.45   5/17/2002 RONALD KARNAUGH                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roddin, Jeffrey           39 ANCM                   54.16      53.98Z   9  
                  24.93       53.98 (29.05)                                        
  2 Indrisano, Gregory        38 RMST                 1:00.00      57.01    7  
                  25.73       57.01 (31.28)                                        
  3 Yeager, Thomas            38 HUH                       NT    1:05.85    6  
                  31.52     1:05.85 (34.33)                                        
  4 Dexter, Richard           38 SDS                    59.00    1:06.82    5  
                  29.14     1:06.82 (37.68)                                        
  5 Malone, Thomas            35 UNAT                 1:08.00    1:08.40    4  
                  31.28     1:08.40 (37.12)                                        
 -- Surbey, Jason             36 DCAC                 1:30.00         DQ  
                  32.21          DQ (37.72)                                        
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:58.94   4/15/2007 Jeffrey Roddin                             
        NATL: ! 1:48.74  12/22/2002 RON KARNAUGH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roddin, Jeffrey           39 ANCM                 1:58.94    1:59.31    9  
                  25.57       55.91 (30.34)     1:30.80 (34.89)     1:59.31 (28.51)
  2 Goodison, Michael         36 TERR                 2:12.01    2:12.88    7  
                  27.44     1:04.32 (36.88)     1:40.96 (36.64)     2:12.88 (31.92)
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        ZONE: Z 21.78   4/21/2002 Michael Fell                                 
        NATL: ! 20.95   4/25/2004 PAUL SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Williams, Neill           40 DCAC                      NT      22.32  
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 21.78   4/21/2002 Michael Fell                                 
        NATL: ! 20.95   4/25/2004 PAUL SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve        41 UNAT                   22.60      22.61    9  
  2 Segal, William            43 JAM                    22.68      22.84    7  
  3 Carpenter, Scott          44 JAM                    23.90      22.90    6  
  4 Wolf, Paul                41 GERM                   24.35      23.68    5  
  5 Daum, Brian               41 RMST                   23.50      24.27    4  
  6 Szekely, Les              44 1776                   28.90      24.55    3  
  7 He, Lei                   44 HUMS                   25.39      25.34    2  
  8 Perreca, Chris            44 RMST                   25.80      25.53    1  
  9 Chase, Bruckner           41 OCSC                   25.60      25.66  
 10 Golden, Scott             44 GERM                   26.00      25.95  
 11 Toy, Raymond              41 CMYM                   26.09      26.39  
 12 Czander, Eric             42 DCAC                   27.00      26.65  
 13 Hahn, Roger               42 1776                   29.00      27.09  
 14 Holland, Troy             43 WAVA                   28.00      27.74  
 15 Chaloupek, Jeffrey        42 UNAT                   30.00      30.11  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        ZONE: Z 47.63   4/21/2002 Michael Fell                                 
        NATL: ! 45.95   4/25/2004 PAUL SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Williams, Neill           40 DCAC                      NT      51.86  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 47.63   4/21/2002 Michael Fell                                 
        NATL: ! 45.95   4/25/2004 PAUL SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Rob                43 UNAT                   49.91      49.38    9  
                  23.69       49.38 (25.69)                                        
  2 Segal, William            43 JAM                    49.82      50.17    7  
                  24.07       50.17 (26.10)                                        
  3 Hiltabiddle, Steve        41 UNAT                   55.00      50.21    6  
                  24.10       50.21 (26.11)                                        
  4 Carpenter, Scott          44 JAM                    51.00      51.23    5  
                  24.38       51.23 (26.85)                                        
  5 Wolf, Paul                41 GERM                   54.21      52.64    4  
                  24.93       52.64 (27.71)                                        
  6 Daum, Brian               41 RMST                   53.50      52.81    3  
                  25.53       52.81 (27.28)                                        
  7 Szekely, Les              44 1776                   53.00      53.46    2  
                  25.45       53.46 (28.01)                                        
  8 Quinones, Enrique         44 DCAC                      NT      54.92    1  
                  26.78       54.92 (28.14)                                        
  9 Buechler, John            40 CUBU                   55.13      55.40  
                  26.00       55.40 (29.40)                                        
 10 Chase, Bruckner           41 OCSC                   56.20      55.74  
                  26.54       55.74 (29.20)                                        
 11 Toy, Raymond              41 CMYM                   58.56      57.16  
                  27.64       57.16 (29.52)                                        
 12 He, Lei                   44 HUMS                   57.10      57.51  
                  27.43       57.51 (30.08)                                        
 13 Ellis, Brian              40 FXCM                   55.73      58.20  
                  28.00       58.20 (30.20)                                        
 14 Evans, Brian              43 RMST                   59.00      58.80  
                  28.18       58.80 (30.62)                                        
 15 Hahn, Roger               42 1776                 1:00.00      58.99  
                  27.88       58.99 (31.11)                                        
 16 Perreca, Chris            44 RMST                   58.89      59.57  
                  27.11       59.57 (32.46)                                        
 17 Holland, Troy             43 WAVA                 1:01.00    1:00.02  
                  28.97     1:00.02 (31.05)                                        
 18 Chaloupek, Jeffrey        42 UNAT                 1:00.00    1:00.99  
                  29.41     1:00.99 (31.58)                                        
 19 Mc Andrew, John           41 SDS                  1:05.96    1:06.67  
                  31.69     1:06.67 (34.98)                                        
 20 Rule, Robert              43 SMAM                 1:10.00    1:09.95  
                  32.22     1:09.95 (37.73)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:49.32   4/24/2005 Michael Schmidt                            
        NATL: ! 1:43.05   5/17/2002 PAUL SMITH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Segal, William            43 JAM                  1:51.17    1:51.62    9  
                  25.00       52.95 (27.95)     1:22.20 (29.25)     1:51.62 (29.42)
  2 Yeomans, Scott            43 GSM                  1:59.10    1:55.74    7  
                  27.43       56.74 (29.31)     1:26.40 (29.66)     1:55.74 (29.34)
  3 Daum, Brian               41 RMST                 1:56.00    2:00.99    6  
                  27.51       57.33 (29.82)     1:28.18 (30.85)     2:00.99 (32.81)
  4 Dever Jr, Frederick       42 DCAC                 2:02.50    2:02.43    5  
                  28.06       57.83 (29.77)     1:29.67 (31.84)     2:02.43 (32.76)
  5 Chase, Bruckner           41 OCSC                 1:59.50    2:03.57    4  
                  28.20       59.46 (31.26)     1:31.68 (32.22)     2:03.57 (31.89)
  6 Blitz, Daniel             40 GERM                 2:02.00    2:04.07    3  
                  29.01     1:00.17 (31.16)     1:32.16 (31.99)     2:04.07 (31.91)
  7 Wolf, Paul                41 GERM                      NT    2:07.73    2  
                  27.88       59.43 (31.55)     1:32.74 (33.31)     2:07.73 (34.99)
  8 Holland, Troy             43 WAVA                 2:14.00    2:13.56    1  
                  30.89     1:05.00 (34.11)     1:39.60 (34.60)     2:13.56 (33.96)
  9 Hahn, Roger               42 1776                 2:20.00    2:14.96  
                  31.50     1:06.25 (34.75)     1:41.75 (35.50)     2:14.96 (33.21)
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 4:58.31   4/23/2006 Chris Stevenson                            
        NATL: ! 4:41.58   4/23/2006 DENNIS BAKER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevenson, Chris          43 VMST                 4:54.32    4:46.18Z   9  
                  25.76       53.38 (27.62)     1:21.36 (27.98)     1:50.09 (28.73)
        2:19.17 (29.08)     2:48.30 (29.13)     3:17.78 (29.48)     3:47.48 (29.70)
        4:17.63 (30.15)     4:46.18 (28.55)                                        
  2 Jones, Rob                43 UNAT                 4:59.81    4:51.57Z   7  
                  26.07       54.27 (28.20)     1:22.95 (28.68)     1:52.56 (29.61)
        2:22.40 (29.84)     2:52.29 (29.89)     3:22.11 (29.82)     3:52.15 (30.04)
        4:22.33 (30.18)     4:51.57 (29.24)                                        
  3 Yeomans, Scott            43 GSM                  5:10.00    5:15.89    6  
                  27.94       58.12 (30.18)     1:29.22 (31.10)     2:00.93 (31.71)
        2:32.92 (31.99)     3:05.48 (32.56)     3:38.29 (32.81)     4:11.43 (33.14)
        4:44.20 (32.77)     5:15.89 (31.69)                                        
  4 Dever Jr, Frederick       42 DCAC                 5:32.00    5:35.86    5  
                  29.10     1:01.86 (32.76)     1:35.45 (33.59)     2:09.74 (34.29)
        2:43.60 (33.86)     3:17.89 (34.29)     3:52.26 (34.37)     4:27.12 (34.86)
        5:02.30 (35.18)     5:35.86 (33.56)                                        
  5 Quinones, Enrique         44 DCAC                      NT    5:36.66    4  
                  30.00     1:02.48 (32.48)     1:35.99 (33.51)     2:09.92 (33.93)
        2:44.09 (34.17)     3:18.51 (34.42)     3:53.26 (34.75)     4:28.09 (34.83)
        5:02.73 (34.64)     5:36.66 (33.93)                                        
  6 Chase, Bruckner           41 OCSC                 5:25.00    5:43.85    3  
                  30.06     1:03.10 (33.04)     1:37.07 (33.97)     2:11.43 (34.36)
        2:46.43 (35.00)     3:21.90 (35.47)     3:57.55 (35.65)     4:33.39 (35.84)
        5:08.92 (35.53)     5:43.85 (34.93)                                        
  7 Holland, Troy             43 WAVA                 6:15.00    5:55.80    2  
                  32.09     1:06.88 (34.79)     1:42.27 (35.39)     2:18.51 (36.24)
        2:54.85 (36.34)     3:31.51 (36.66)     4:07.98 (36.47)     4:44.93 (36.95)
        5:21.73 (36.80)     5:55.80 (34.07)                                        
  8 Rule, Robert              43 SMAM                 7:15.00    7:10.02    1  
                  35.68     1:16.90 (41.22)     1:59.86 (42.96)     2:43.69 (43.83)
        3:28.01 (44.32)     4:12.68 (44.67)     4:57.33 (44.65)     5:41.82 (44.49)
        6:25.35 (43.53)     7:10.02 (44.67)                                        
 
Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 10:44.91   4/20/1997 Rob Copeland                              
        NATL: !  9:37.46   5/20/2007 JEFF ERWIN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holland, Dave             40 VMST                11:00.85   10:35.50Z   9  
                  28.84     1:01.36 (32.52)     1:33.49 (32.13)     2:05.15 (31.66)
        2:36.80 (31.65)     3:08.49 (31.69)     3:40.19 (31.70)     4:12.09 (31.90)
        4:43.90 (31.81)     5:15.51 (31.61)     5:47.45 (31.94)     6:19.29 (31.84)
        6:51.13 (31.84)     7:23.16 (32.03)     7:55.46 (32.30)     8:27.47 (32.01)
        8:59.59 (32.12)     9:31.83 (32.24)    10:04.19 (32.36)    10:35.50 (31.31)
  2 Buechler, John            40 CUBU                11:30.00   11:24.35    7  
                  29.56     1:01.45 (31.89)     1:34.13 (32.68)     2:07.14 (33.01)
        2:40.65 (33.51)     3:14.65 (34.00)     3:48.80 (34.15)     4:23.09 (34.29)
        4:57.63 (34.54)     5:33.05 (35.42)     6:08.47 (35.42)     6:43.56 (35.09)
        7:18.97 (35.41)     7:54.70 (35.73)     8:29.83 (35.13)     9:05.70 (35.87)
        9:41.01 (35.31)    10:16.57 (35.56)    10:50.99 (34.42)    11:24.35 (33.36)
  3 Dever Jr, Frederick       42 DCAC                11:45.00   11:25.81    6  
                  30.65     1:03.84 (33.19)     1:37.71 (33.87)     2:11.95 (34.24)
        2:45.86 (33.91)     3:19.93 (34.07)     3:54.52 (34.59)     4:29.05 (34.53)
        5:03.63 (34.58)     5:38.03 (34.40)     6:12.01 (33.98)     6:46.76 (34.75)
        7:22.23 (35.47)     7:57.10 (34.87)     8:32.18 (35.08)     9:07.11 (34.93)
        9:42.45 (35.34)    10:17.57 (35.12)    10:52.54 (34.97)    11:25.81 (33.27)
  4 Chase, Bruckner           41 OCSC                11:18.00   11:41.68    5  
                  30.11     1:03.30 (33.19)     1:37.28 (33.98)     2:11.16 (33.88)
        2:45.52 (34.36)     3:19.91 (34.39)     3:54.91 (35.00)     4:30.05 (35.14)
        5:05.24 (35.19)     5:40.60 (35.36)     6:16.51 (35.91)     6:52.09 (35.58)
        7:27.82 (35.73)     8:04.52 (36.70)     8:41.11 (36.59)     9:17.67 (36.56)
        9:54.46 (36.79)    10:30.65 (36.19)    11:06.62 (35.97)    11:41.68 (35.06)
  5 Hahn, Roger               42 1776                13:35.00   12:50.86    4  
                  33.51     1:10.12 (36.61)     1:47.42 (37.30)     2:26.19 (38.77)
        3:04.90 (38.71)     3:43.65 (38.75)     4:22.34 (38.69)     5:02.09 (39.75)
        5:41.28 (39.19)     6:20.52 (39.24)     6:59.52 (39.00)     7:38.80 (39.28)
        8:17.99 (39.19)     8:57.51 (39.52)     9:37.51 (40.00)    10:17.30 (39.79)
       10:57.12 (39.82)    11:36.42 (39.30)    12:14.89 (38.47)    12:50.86 (35.97)
  6 Fallick, David            44 TRIN                15:00.00   13:49.62    3  
                  38.00     1:16.77 (38.77)     1:55.88 (39.11)     2:36.05 (40.17)
        3:17.19 (41.14)     3:58.89 (41.70)     4:41.88 (42.99)     5:23.69 (41.81)
        6:06.11 (42.42)     6:48.16 (42.05)     7:30.71 (42.55)     8:13.25 (42.54)
        8:56.10 (42.85)     9:38.83 (42.73)    10:22.25 (43.42)    11:05.50 (43.25)
       11:47.96 (42.46)    12:29.86 (41.90)    13:11.24 (41.38)    13:49.62 (38.38)
  7 Robles, Alan              42 CUBU                20:40.00   19:02.83    2  
                  52.12     1:45.99 (53.87)     2:42.25 (56.26)     3:40.90 (58.65)
        4:38.62 (57.72)     5:36.66 (58.04)     6:35.22 (58.56)     7:33.60 (58.38)
        8:31.91 (58.31)     9:29.62 (57.71)    10:27.12 (57.50)    11:24.83 (57.71)
       12:23.08 (58.25)    13:20.80 (57.72)    14:18.55 (57.75)    15:17.43 (58.88)
       16:14.44 (57.01)    17:12.62 (58.18)    18:11.07 (58.45)    19:02.83 (51.76)
 
Men 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 17:42.09   4/23/2006 Scott Brown                               
        NATL: ! 16:05.13   5/14/2006 JEFF ERWIN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nancoz, Raymond           41 CUBU                30:31.00   30:03.77    9  
                  48.60     1:38.89 (50.29)     2:31.96 (53.07)     3:25.63 (53.67)
        4:20.56 (54.93)     5:15.46 (54.90)     6:10.26 (54.80)     7:05.80 (55.54)
        8:00.17 (54.37)     8:54.81 (54.64)     9:48.87 (54.06)    10:44.27 (55.40)
       11:39.43 (55.16)    12:34.81 (55.38)    13:29.38 (54.57)    14:24.04 (54.66)
       15:18.25 (54.21)    16:14.03 (55.78)    17:09.90 (55.87)    18:04.48 (54.58)
       19:00.39 (55.91)    19:55.32 (54.93)    20:52.53 (57.21)    21:47.07 (54.54)
       22:42.20 (55.13)    23:38.68 (56.48)    24:33.77 (55.09)    25:29.37 (55.60)
       26:24.51 (55.14)    27:18.90 (54.39)    28:13.61 (54.71)    29:09.37 (55.76)
       30:03.77 (54.40)
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
        ZONE: Z 25.03   4/21/2002 Clay Britt                                   
        NATL: ! 24.11   4/22/2001 CLAY BRITT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Stevenson, Chris          43 VMST                      NT      24.45Z 
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 25.03   4/21/2002 Clay Britt                                   
        NATL: ! 24.11   4/22/2001 CLAY BRITT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Neill           40 DCAC                   27.05      26.92    9  
  2 Szekely, Les              44 1776                   27.90      27.60    7  
  3 Hiltabiddle, Steve        41 UNAT                   28.50      28.10    6  
  4 Surette, Marc             44 FXCM                   28.75      28.27    5  
  5 Jones, Andrew             44 NBAC                   29.60      28.88    4  
  6 Hahn, Darek               41 JAM                    28.15      28.93    3  
  7 Wolf, Paul                41 GERM                   29.66      29.77    2  
  8 Wainwright, Mark          40 FBST                   30.00      31.33    1  
  9 Toy, Raymond              41 CMYM                   31.94      31.36  
 10 Hahn, Roger               42 1776                   34.00      31.42  
 11 Czander, Eric             42 DCAC                   31.95      31.83  
 12 He, Lei                   44 HUMS                   32.98      32.29  
 13 Evans, Brian              43 RMST                   33.80      32.99  
 14 Perreca, Chris            44 RMST                   35.80      34.86  
 15 Rule, Robert              43 SMAM                   45.00      46.21  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 53.53   4/21/2002 Clay Britt                                   
        NATL: ! 51.32   4/22/2001 CLAY BRITT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevenson, Chris          43 VMST                   52.05      51.88Z   9  
                  25.24       51.88 (26.64)                                        
  2 Williams, Neill           40 DCAC                   58.50      57.56    7  
                  27.58       57.56 (29.98)                                        
  3 Szekely, Les              44 1776                 1:00.00    1:01.13    6  
                  30.18     1:01.13 (30.95)                                        
  4 Hiltabiddle, Steve        41 UNAT                 1:12.00    1:01.81    5  
                  30.08     1:01.81 (31.73)                                        
  5 Czander, Eric             42 DCAC                 1:07.00    1:06.75    4  
                  32.97     1:06.75 (33.78)                                        
  6 Toy, Raymond              41 CMYM                 1:16.21    1:10.63    3  
                  33.76     1:10.63 (36.87)                                        
  7 Evans, Brian              43 RMST                 1:18.00    1:13.85    2  
                  35.64     1:13.85 (38.21)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:58.02   4/21/2002 Clay Britt                                 
        NATL: ! 1:53.99   3/11/2007 CHRIS STEVENSON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevenson, Chris          43 VMST                 1:54.33    1:53.29!   9  
                  26.49       55.04 (28.55)     1:24.19 (29.15)     1:53.29 (29.10)
  2 Jones, Andrew             44 NBAC                 2:15.20    2:12.82    7  
                  31.41     1:05.32 (33.91)     1:39.38 (34.06)     2:12.82 (33.44)
  3 Czander, Eric             42 DCAC                 2:22.50    2:20.62    6  
                  33.99     1:09.30 (35.31)     1:45.18 (35.88)     2:20.62 (35.44)
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 27.42    5/2/1999 Benn Doyle                                   
        NATL: ! 25.84   5/18/2003 GREG RHODENBAUGH                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mandel, Gil               41 NBAC                   30.20      29.79    9  
  2 Yeomans, Scott            43 GSM                    30.50      31.83    7  
  3 Hahn, Darek               41 JAM                    34.00      33.65    6  
  4 Perreca, Chris            44 RMST                   34.84      34.57    5  
  5 Chase, Bruckner           41 OCSC                   37.20      36.13    4  
  6 Salgado, John             43 VMST                   40.04      38.41    3  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:00.33    5/2/1999 S. Rode/W. Dicks (2003,2006)               
        NATL: !   57.04   5/18/2003 WALLY DICKS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Neill           40 DCAC                 1:02.50    1:01.19    9  
                  28.52     1:01.19 (32.67)                                        
  2 Davis, Evan               40 VMST                 1:06.60    1:04.50    7  
                  30.29     1:04.50 (34.21)                                        
  3 Mandel, Gil               41 NBAC                 1:07.50    1:05.20    6  
                  29.87     1:05.20 (35.33)                                        
  4 Buechler, John            40 CUBU                 1:10.50    1:10.49    5  
                  33.69     1:10.49 (36.80)                                        
  5 Surette, Marc             44 FXCM                 1:16.40    1:12.34    4  
                  34.79     1:12.34 (37.55)                                        
  6 Hahn, Darek               41 JAM                  1:12.00    1:12.70    3  
                  34.31     1:12.70 (38.39)                                        
  7 Wolf, Paul                41 GERM                 1:13.95    1:12.71    2  
                  33.94     1:12.71 (38.77)                                        
  8 Czander, Eric             42 DCAC                 1:16.50    1:14.78    1  
                  35.69     1:14.78 (39.09)                                        
  9 Perreca, Chris            44 RMST                 1:17.59    1:16.80  
                  36.27     1:16.80 (40.53)                                        
 10 Salgado, John             43 VMST                 1:30.00    1:27.10  
                  40.71     1:27.10 (46.39)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:13.29    5/2/1999 Stephen Rode                               
        NATL: ! 2:04.99   5/18/2003 WALLY DICKS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mandel, Gil               41 NBAC                 2:33.76    2:26.84    9  
                  32.44     1:08.79 (36.35)     1:47.43 (38.64)     2:26.84 (39.41)
  2 Buechler, John            40 CUBU                 2:36.70    2:33.38    7  
                  34.33     1:12.59 (38.26)     1:52.40 (39.81)     2:33.38 (40.98)
  3 Blitz, Daniel             40 GERM                      NT    2:39.71    6  
                  36.51     1:17.97 (41.46)     1:58.74 (40.77)     2:39.71 (40.97)
  4 Perreca, Chris            44 RMST                 2:51.30    2:48.83    5  
                  37.99     1:19.87 (41.88)     2:04.28 (44.41)     2:48.83 (44.55)
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 23.98   3/29/1998 Charles Norelli                              
        NATL: ! 22.87   5/18/2003 JOHN SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve        41 UNAT                   24.00      23.72Z   9  
  2 Jones, Rob                43 UNAT                   24.31      24.41    7  
  3 Carpenter, Scott          44 JAM                    25.40      24.58    5.5
  3 Segal, William            43 JAM                    24.90      24.58    5.5
  5 Szekely, Les              44 1776                   25.90      26.31    4  
  6 Wolf, Paul                41 GERM                   27.12      26.48    3  
  7 Holland, Dave             40 VMST                   25.19      26.54    2  
  8 Dever Jr, Frederick       42 DCAC                   27.40      27.20    1  
  9 Davis, Evan               40 VMST                      NT      27.25  
 10 Ellis, Brian              40 FXCM                   26.79      27.49  
 11 Daum, Brian               41 RMST                   27.50      28.39  
 12 Wainwright, Mark          40 FBST                   29.80      28.53  
 13 Toy, Raymond              41 CMYM                   28.66      28.80  
 14 Evans, Brian              43 RMST                   33.00      32.72  
 15 Perreca, Chris            44 RMST                   33.68      33.48  
 16 Salgado, John             43 VMST                   39.00      34.04  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 53.35   3/29/1998 Charles Norelli                              
        NATL: ! 50.26   4/25/2004 PAUL SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevenson, Chris          43 VMST                   51.43      51.92Z   9  
                  24.23       51.92 (27.69)                                        
  2 Hiltabiddle, Steve        41 UNAT                   53.50      53.00Z   7  
                  24.76       53.00 (28.24)                                        
  3 Holland, Dave             40 VMST                   58.05      54.50    6  
                  25.45       54.50 (29.05)                                        
  4 Carpenter, Scott          44 JAM                    57.90      54.59    5  
                  25.78       54.59 (28.81)                                        
  5 Segal, William            43 JAM                    54.32      54.72    4  
                  25.42       54.72 (29.30)                                        
  6 Dever Jr, Frederick       42 DCAC                 1:00.90    1:00.16    3  
                  28.29     1:00.16 (31.87)                                        
  7 Hahn, Darek               41 JAM                  1:05.00    1:03.69    2  
                  29.43     1:03.69 (34.26)                                        
  8 Toy, Raymond              41 CMYM                 1:07.56    1:06.84    1  
                  31.63     1:06.84 (35.21)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 2:01.20   4/15/2007 Michael Schmidt                            
        NATL: ! 1:50.61   4/14/2002 DENNIS BAKER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stevenson, Chris          43 VMST                 1:56.38    1:57.61Z   9  
                  26.61       56.32 (29.71)     1:26.57 (30.25)     1:57.61 (31.04)
  2 Holland, Dave             40 VMST                 2:08.19    2:03.93    7  
                  26.97       58.04 (31.07)     1:30.34 (32.30)     2:03.93 (33.59)
  3 Hiltabiddle, Steve        41 UNAT                 2:40.00    2:07.72    6  
                  28.05     1:00.27 (32.22)     1:34.14 (33.87)     2:07.72 (33.58)
  4 Dever Jr, Frederick       42 DCAC                 2:16.90    2:17.05    5  
                  30.86     1:05.05 (34.19)     1:40.94 (35.89)     2:17.05 (36.11)
  5 Ellis, Brian              40 FXCM                 2:23.12    2:19.72    4  
                  31.90     1:08.29 (36.39)     1:43.59 (35.30)     2:19.72 (36.13)
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 54.35   4/21/2002 Clay Britt                                   
        NATL: ! 52.59   5/18/2003 JOHN SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Neill           40 DCAC                   56.00      55.19    9  
                  25.18       55.19 (30.01)                                        
  2 Hiltabiddle, Steve        41 UNAT                 1:12.00      57.43    7  
                  26.05       57.43 (31.38)                                        
  3 Szekely, Les              44 1776                   59.90    1:00.15    6  
                  27.13     1:00.15 (33.02)                                        
  4 Wolf, Paul                41 GERM                 1:02.66    1:01.51    5  
                  28.61     1:01.51 (32.90)                                        
  5 Hahn, Darek               41 JAM                  1:02.50    1:02.41    4  
                  27.63     1:02.41 (34.78)                                        
  6 Buechler, John            40 CUBU                 1:03.50    1:03.92    3  
                  30.29     1:03.92 (33.63)                                        
  7 Czander, Eric             42 DCAC                 1:06.00    1:04.36    2  
                  30.35     1:04.36 (34.01)                                        
  8 Toy, Raymond              41 CMYM                 1:12.61    1:08.90    1  
                  31.74     1:08.90 (37.16)                                        
  9 Evans, Brian              43 RMST                 1:13.00    1:08.93  
                  32.02     1:08.93 (36.91)                                        
 10 Chaloupek, Jeffrey        42 UNAT                 1:10.00    1:09.35  
                  32.98     1:09.35 (36.37)                                        
 11 Perreca, Chris            44 RMST                 1:10.52    1:09.70  
                  32.98     1:09.70 (36.72)                                        
 12 He, Lei                   44 HUMS                 1:16.00    1:09.91  
                  31.95     1:09.91 (37.96)                                        
 13 Hahn, Roger               42 1776                 1:15.00    1:11.08  
                  33.86     1:11.08 (37.22)                                        
 14 Salgado, John             43 VMST                 1:17.30    1:14.94  
                  34.50     1:14.94 (40.44)                                        
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:03.06    4/2/2000 Greg Oxley                                 
        NATL: ! 1:55.84   4/10/2006 RICH SAEGER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Neill           40 DCAC                 2:06.50    2:05.72    9  
                  25.80       58.56 (32.76)     1:34.61 (36.05)     2:05.72 (31.11)
  2 Yeomans, Scott            43 GSM                       NT    2:12.90    7  
                  28.50     1:04.39 (35.89)     1:42.92 (38.53)     2:12.90 (29.98)
  3 Czander, Eric             42 DCAC                 2:23.50    2:22.88    6  
                  31.36     1:07.86 (36.50)     1:49.66 (41.80)     2:22.88 (33.22)
  4 Hahn, Darek               41 JAM                  2:15.00    2:23.64    5  
                  28.71     1:05.39 (36.68)     1:48.03 (42.64)     2:23.64 (35.61)
  5 Wainwright, Mark          40 FBST                 2:38.69    2:32.51    4  
                  30.27     1:09.09 (38.82)     1:55.83 (46.74)     2:32.51 (36.68)
  6 Chaloupek, Jeffrey        42 UNAT                 2:34.00    2:33.58    3  
                  31.15     1:13.94 (42.79)     1:57.89 (43.95)     2:33.58 (35.69)
  7 Hahn, Roger               42 1776                 2:35.00    2:37.13    2  
                  34.76     1:14.48 (39.72)     2:01.28 (46.80)     2:37.13 (35.85)
 -- Mandel, Gil               41 NBAC                 2:30.69         DQ  
                  31.53     1:10.91 (39.38)     1:49.75 (38.84)          DQ (33.04)
 
Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 4:32.59   4/23/2006 Michael Schmidt                            
        NATL: ! 4:09.16   5/20/2001 CAMERON REID                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yeomans, Scott            43 GSM                  4:40.00    4:46.81    9  
                  30.17     1:04.86 (34.69)     1:43.34 (38.48)     2:20.58 (37.24)
        3:01.19 (40.61)     3:42.57 (41.38)     4:16.20 (33.63)     4:46.81 (30.61)
  2 Blitz, Daniel             40 GERM                 4:58.00    5:02.07    7  
                  31.76     1:08.66 (36.90)     1:48.60 (39.94)     2:27.69 (39.09)
        3:11.04 (43.35)     3:54.86 (43.82)     4:29.41 (34.55)     5:02.07 (32.66)
  3 Czander, Eric             42 DCAC                 5:07.00    5:03.68    6  
                  33.16     1:10.74 (37.58)     1:49.74 (39.00)     2:28.16 (38.42)
        3:10.47 (42.31)     3:54.02 (43.55)     4:29.35 (35.33)     5:03.68 (34.33)
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 23.21    5/9/1993 Daniel Rogacki                               
        NATL: ! 21.29   5/14/2006 PAUL SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Britt, J Clay             47 ANCM                   22.50      23.34    9  
  2 Malsbury, David           46 VMST                   25.00      23.62    7  
  3 Battle, Glenn             46 CUBU                   23.90      23.88    6  
  4 Caudrillier, Francois     45 BUMS                   25.12      23.98    5  
  5 Roth, Greg                45 1776                   24.80      24.40    4  
  6 Calvert, Stan             45 FXCM                   24.30      24.65    3  
  7 Oliphant, Mark            45 TCYS                   25.50      25.31    2  
  8 Varner, David             47 FXCM                   25.60      25.47    1  
  9 Jeruzal, Voytek           49 VMST                   25.20      25.48  
 10 Clark, Ted                45 UNAT                   27.00      25.96  
 11 Goins, Todd               46 WAVA                   27.00      26.60  
 12 Matz, Michael             46 PAFC                   26.38      26.66  
 13 Dayton, Timothy           49 RMST                   27.64      27.90  
 14 Stevens, Christopher      46 MARY                   28.08      27.93  
 15 Sickenberger Jr, William  48 RMST                   28.00      28.39  
 16 Saks, Mitch               49 VMST                   35.00      28.64  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 51.49   4/13/2003 Bradford Gandee                              
        NATL: ! 47.54   4/30/2000 JACK GROSELLE                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Michael, Mark             45 ANCM                   52.20      49.75Z   9  
                  23.72       49.75 (26.03)                                        
  2 Kovalovsky, Kelly         46 BUMS                   53.48      52.39    7  
                  25.06       52.39 (27.33)                                        
  3 Calvert, Stan             45 FXCM                   55.00      53.37    6  
                  25.35       53.37 (28.02)                                        
  4 Doyle, Benn               49 GSM                    54.00      53.54    5  
                  25.65       53.54 (27.89)                                        
  5 Richey, Steven            47 MOST                   56.50      54.21    4  
                  25.51       54.21 (28.70)                                        
  6 Roth, Greg                45 1776                   54.50      54.47    3  
                  25.75       54.47 (28.72)                                        
  7 Caudrillier, Francois     45 BUMS                   56.14      54.99    2  
                  25.48       54.99 (29.51)                                        
  8 Shipp, William            47 TERR                   54.00      55.17    1  
                  26.90       55.17 (28.27)                                        
  9 Varner, David             47 FXCM                   55.60      55.31  
                  26.69       55.31 (28.62)                                        
 10 Matysek, Jim              48 MOVY                   55.68      55.73  
                  26.68       55.73 (29.05)                                        
 11 Clark, Ted                45 UNAT                   57.50      56.84  
                  27.44       56.84 (29.40)                                        
 12 Oliphant, Mark            45 TCYS                   57.00      57.09  
                  27.22       57.09 (29.87)                                        
 13 Crist, Jason              46 ANCM                   52.50      57.96  
                  26.91       57.96 (31.05)                                        
 14 Arnold, Scott             48 UNAT                   58.50      58.67  
                  27.66       58.67 (31.01)                                        
 15 Dayton, Timothy           49 RMST                   59.53      59.48  
                  28.57       59.48 (30.91)                                        
 16 Goins, Todd               46 WAVA                 1:00.50    1:00.44  
                  28.74     1:00.44 (31.70)                                        
 17 Stevens, Christopher      46 MARY                 1:01.10    1:01.00  
                  29.31     1:01.00 (31.69)                                        
 18 West, John                47 BUMS                 1:02.00    1:01.69  
                  28.99     1:01.69 (32.70)                                        
 19 Rumble Jr, Wilson         47 DCAC                 1:02.00    1:01.81  
                  29.90     1:01.81 (31.91)                                        
 20 Saks, Mitch               49 VMST                 1:15.00    1:02.88  
                  30.19     1:02.88 (32.69)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:52.65   4/21/2002 John Hudson                                
        NATL: ! 1:44.39   5/14/2006 PAUL SMITH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Calvert, Stan             45 FXCM                 2:00.00    1:59.50    9  
                  27.91       57.51 (29.60)     1:27.89 (30.38)     1:59.50 (31.61)
  2 Near, Chris               47 UNAT                      NT    1:59.55    7  
                  27.75       58.01 (30.26)     1:28.68 (30.67)     1:59.55 (30.87)
  3 Varner, David             47 FXCM                 2:01.80    2:00.32    6  
                  27.48       57.30 (29.82)     1:28.60 (31.30)     2:00.32 (31.72)
  4 Ferro, John               47 BUMS                 2:03.84    2:02.76    5  
                  29.29     1:00.66 (31.37)     1:31.81 (31.15)     2:02.76 (30.95)
  5 Matysek, Jim              48 MOVY                 1:59.17    2:03.84    4  
                  28.52       59.51 (30.99)     1:31.56 (32.05)     2:03.84 (32.28)
  6 Shipp, William            47 TERR                 2:04.00    2:04.88    3  
                  28.86     1:00.12 (31.26)     1:32.15 (32.03)     2:04.88 (32.73)
  7 Jeruzal, Voytek           49 VMST                 2:04.60    2:06.19    2  
                  27.90       58.63 (30.73)     1:32.35 (33.72)     2:06.19 (33.84)
  8 Dayton, Timothy           49 RMST                 2:08.07    2:07.21    1  
                  29.44     1:01.63 (32.19)     1:34.59 (32.96)     2:07.21 (32.62)
  9 Stevens, Christopher      46 MARY                 2:14.08    2:13.35  
                  30.98     1:04.38 (33.40)     1:38.89 (34.51)     2:13.35 (34.46)
 10 Rumble Jr, Wilson         47 DCAC                 2:20.00    2:13.99  
                  30.45     1:04.16 (33.71)     1:38.69 (34.53)     2:13.99 (35.30)
 11 West, John                47 BUMS                 2:18.00    2:16.74  
                  31.09     1:05.59 (34.50)     1:41.99 (36.40)     2:16.74 (34.75)
 12 Saks, Mitch               49 VMST                 2:30.00    2:17.92  
                  31.31     1:05.56 (34.25)     1:41.67 (36.11)     2:17.92 (36.25)
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 5:10.43   4/21/2002 John Hudson                                
        NATL: ! 4:39.10   5/20/2007 DENNIS BAKER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reilly, Jeff              46 1776                 5:15.11    5:24.72    9  
                  30.81     1:03.46 (32.65)     1:36.64 (33.18)     2:09.81 (33.17)
        2:43.03 (33.22)     3:16.10 (33.07)     3:48.58 (32.48)     4:21.09 (32.51)
        4:53.24 (32.15)     5:24.72 (31.48)                                        
  2 Near, Chris               47 UNAT                      NT    5:25.94    7  
                  28.33       59.39 (31.06)     1:31.35 (31.96)     2:04.25 (32.90)
        2:37.36 (33.11)     3:10.56 (33.20)     3:44.53 (33.97)     4:18.75 (34.22)
        4:52.84 (34.09)     5:25.94 (33.10)                                        
  3 Calvert, Stan             45 FXCM                 5:30.00    5:29.89    6  
                  28.95     1:01.13 (32.18)     1:34.24 (33.11)     2:07.54 (33.30)
        2:41.32 (33.78)     3:15.19 (33.87)     3:48.78 (33.59)     4:22.72 (33.94)
        4:56.64 (33.92)     5:29.89 (33.25)                                        
  4 Crean, Denis              47 CUBU                 5:35.00    5:33.16    5  
                  29.45     1:02.16 (32.71)     1:35.31 (33.15)     2:08.83 (33.52)
        2:42.67 (33.84)     3:16.40 (33.73)     3:50.55 (34.15)     4:24.99 (34.44)
        4:59.74 (34.75)     5:33.16 (33.42)                                        
  5 Varner, David             47 FXCM                 5:45.00    5:34.27    4  
                  29.21     1:01.78 (32.57)     1:35.43 (33.65)     2:09.79 (34.36)
        2:44.15 (34.36)     3:18.69 (34.54)     3:52.78 (34.09)     4:27.15 (34.37)
        5:01.57 (34.42)     5:34.27 (32.70)                                        
  6 Shipp, William            47 TERR                 5:38.00    5:37.14    3  
                  29.93     1:03.10 (33.17)     1:37.34 (34.24)     2:12.06 (34.72)
        2:46.70 (34.64)     3:21.20 (34.50)     3:54.50 (33.30)     4:28.65 (34.15)
        5:03.53 (34.88)     5:37.14 (33.61)                                        
  7 Dayton, Timothy           49 RMST                 5:41.71    5:40.83    2  
                  30.89     1:04.17 (33.28)     1:38.64 (34.47)     2:13.49 (34.85)
        2:48.42 (34.93)     3:23.09 (34.67)     3:58.20 (35.11)     4:32.95 (34.75)
        5:07.45 (34.50)     5:40.83 (33.38)                                        
  8 Rumble Jr, Wilson         47 DCAC                 6:00.00    6:07.78    1  
                  32.15     1:06.98 (34.83)     1:44.05 (37.07)     2:21.61 (37.56)
        2:59.44 (37.83)     3:36.39 (36.95)     4:13.11 (36.72)     4:52.47 (39.36)
        5:30.50 (38.03)     6:07.78 (37.28)                                        
  9 Saks, Mitch               49 VMST                 6:30.00    6:10.17  
                  32.59     1:08.79 (36.20)     1:45.73 (36.94)     2:22.84 (37.11)
        3:00.42 (37.58)     3:38.43 (38.01)     4:16.22 (37.79)     4:54.61 (38.39)
        5:32.71 (38.10)     6:10.17 (37.46)                                        
 
Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 10:43.28   4/23/2006 Curt Reynolds                             
        NATL: !  9:54.65   5/22/2005 KIRK ANDERSON                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Mark               45 GMUP                11:00.00   11:06.46    9  
                  31.81     1:05.80 (33.99)     1:38.88 (33.08)     2:12.02 (33.14)
        2:44.95 (32.93)     3:17.57 (32.62)     3:50.48 (32.91)     4:23.55 (33.07)
        4:56.42 (32.87)     5:29.63 (33.21)     6:02.73 (33.10)     6:36.10 (33.37)
        7:09.26 (33.16)     7:42.83 (33.57)     8:16.63 (33.80)     8:50.39 (33.76)
        9:24.48 (34.09)     9:58.63 (34.15)    10:32.94 (34.31)    11:06.46 (33.52)
  2 Near, Chris               47 UNAT                12:03.42   11:11.11    7  
                  28.63     1:00.47 (31.84)     1:32.39 (31.92)     2:04.56 (32.17)
        2:37.02 (32.46)     3:09.88 (32.86)     3:43.19 (33.31)     4:16.76 (33.57)
        4:50.76 (34.00)     5:24.78 (34.02)     5:58.85 (34.07)     6:33.62 (34.77)
        7:07.75 (34.13)     7:42.20 (34.45)     8:17.00 (34.80)     8:51.69 (34.69)
        9:26.53 (34.84)    10:02.06 (35.53)    10:37.32 (35.26)    11:11.11 (33.79)
  3 Varner, David             47 FXCM                11:40.00   11:32.40    6  
                  29.99     1:03.48 (33.49)     1:37.66 (34.18)     2:12.08 (34.42)
        2:46.59 (34.51)     3:21.25 (34.66)     3:56.06 (34.81)     4:31.01 (34.95)
        5:06.03 (35.02)     5:41.11 (35.08)     6:16.26 (35.15)     6:51.40 (35.14)
        7:26.41 (35.01)     8:01.49 (35.08)     8:36.83 (35.34)     9:12.22 (35.39)
        9:47.65 (35.43)    10:23.13 (35.48)    10:58.44 (35.31)    11:32.40 (33.96)
  4 Crean, Denis              47 CUBU                11:20.00   11:47.27    5  
                  31.35     1:05.22 (33.87)     1:39.72 (34.50)     2:14.72 (35.00)
        2:49.93 (35.21)     3:24.86 (34.93)     4:00.01 (35.15)     4:35.07 (35.06)
        5:10.30 (35.23)     5:45.40 (35.10)     6:21.31 (35.91)     6:56.97 (35.66)
        7:33.23 (36.26)     8:09.81 (36.58)     8:46.27 (36.46)     9:22.95 (36.68)
       10:00.09 (37.14)    10:36.81 (36.72)    11:12.97 (36.16)    11:47.27 (34.30)
  5 Stevens, Christopher      46 MARY                11:50.08   12:12.23    4  
                  32.27     1:07.17 (34.90)     1:43.10 (35.93)     2:20.09 (36.99)
        2:56.83 (36.74)     3:33.08 (36.25)     4:09.67 (36.59)     4:46.89 (37.22)
        5:24.01 (37.12)     6:01.51 (37.50)     6:38.37 (36.86)     7:15.42 (37.05)
        7:52.70 (37.28)     8:30.06 (37.36)     9:07.42 (37.36)     9:45.03 (37.61)
       10:22.29 (37.26)    10:59.78 (37.49)    11:36.77 (36.99)    12:12.23 (35.46)
  6 Saks, Mitch               49 VMST                12:30.00   12:47.11    3  
                  32.87     1:09.17 (36.30)     1:46.91 (37.74)     2:24.57 (37.66)
        3:02.83 (38.26)     3:41.04 (38.21)     4:19.61 (38.57)     4:58.56 (38.95)
        5:37.49 (38.93)     6:16.30 (38.81)     6:55.30 (39.00)     7:34.34 (39.04)
        8:13.48 (39.14)     8:53.13 (39.65)     9:32.31 (39.18)    10:11.65 (39.34)
       10:51.26 (39.61)    11:30.42 (39.16)    12:09.17 (38.75)    12:47.11 (37.94)
  7 Stanton, Adrian           49 UNAT                16:10.00   15:19.39    2  
                  42.80     1:27.36 (44.56)     2:13.49 (46.13)     2:59.88 (46.39)
        3:47.15 (47.27)     4:33.85 (46.70)     5:20.18 (46.33)     6:07.33 (47.15)
        6:54.16 (46.83)     7:41.10 (46.94)     8:27.75 (46.65)     9:14.48 (46.73)
       10:00.69 (46.21)    10:46.11 (45.42)    11:31.94 (45.83)    12:17.97 (46.03)
       13:03.80 (45.83)    13:50.50 (46.70)    14:35.75 (45.25)    15:19.39 (43.64)
 -- Reilly, Jeff              46 1776                11:01.00        DNF  
 
Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 18:08.53   4/21/2002 John Hudson                               
        NATL: ! 16:44.67   4/30/2000 JIM MCCONICA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Geyer, John               46 MARY                19:25.00   19:13.32    9  
                  31.62     1:05.84 (34.22)     1:41.14 (35.30)     2:16.28 (35.14)
        2:51.49 (35.21)     3:26.79 (35.30)     4:02.42 (35.63)     4:37.76 (35.34)
    19:13.32 (14:35.56)                                                            
  2 Dayton, Timothy           49 RMST                20:00.00   19:27.97    7  
                  31.96     1:05.99 (34.03)     1:40.50 (34.51)     2:15.54 (35.04)
        2:50.58 (35.04)     3:26.26 (35.68)     4:01.41 (35.15)     4:36.79 (35.38)
        5:12.09 (35.30) 19:27.97 (14:15.88)                                        
  3 Scoggin, Sam              47 RMST                20:00.00   20:44.23    6  
                  31.98     1:06.61 (34.63)     1:42.96 (36.35)     2:19.86 (36.90)
        2:57.46 (37.60)     3:35.09 (37.63)     4:12.43 (37.34) 20:44.23 (16:31.80)
  4 Belyea, David             47 UNAT                21:09.00   20:59.01    5  
                  34.97     1:12.38 (37.41)     1:50.22 (37.84)     2:28.25 (38.03)
        3:06.18 (37.93)     3:44.92 (38.74)     4:23.27 (38.35)     5:01.54 (38.27)
        5:40.10 (38.56)     6:18.40 (38.30)     6:56.77 (38.37)     7:35.35 (38.58)
        8:13.55 (38.20)     8:51.78 (38.23)     9:29.98 (38.20)    10:08.45 (38.47)
       10:46.91 (38.46)    11:25.55 (38.64)    12:04.04 (38.49)    12:42.78 (38.74)
       13:21.40 (38.62)    13:59.80 (38.40)    14:38.50 (38.70)    15:16.59 (38.09)
       15:55.06 (38.47)    16:33.34 (38.28)    17:11.96 (38.62)    17:50.11 (38.15)
       18:28.48 (38.37)    19:06.40 (37.92)    19:44.58 (38.18)    20:22.54 (37.96)
       20:59.01 (36.47)
  5 Rumble Jr, Wilson         47 DCAC                21:15.00   21:11.84    4  
                  32.81     1:07.86 (35.05)     1:44.73 (36.87)     2:22.47 (37.74)
        3:00.48 (38.01)     3:38.39 (37.91)     4:16.36 (37.97)     4:55.41 (39.05)
        5:34.13 (38.72)     6:12.62 (38.49)     6:51.76 (39.14)     7:30.17 (38.41)
        8:08.70 (38.53)     8:47.40 (38.70)     9:26.75 (39.35)    10:05.42 (38.67)
       10:43.97 (38.55)    11:22.28 (38.31)    12:01.26 (38.98)    12:40.37 (39.11)
       13:19.59 (39.22)    13:58.72 (39.13)    14:38.18 (39.46)    15:17.61 (39.43)
       15:57.07 (39.46)    16:36.22 (39.15)    17:15.76 (39.54)    17:55.67 (39.91)
       18:35.20 (39.53)    19:14.15 (38.95)    19:54.49 (40.34)    20:33.81 (39.32)
       21:11.84 (38.03)
  6 Sickenberger Jr, William  48 RMST                22:00.00   22:58.66    3  
                  35.19     1:13.79 (38.60)     1:54.08 (40.29)     2:35.61 (41.53)
        3:17.44 (41.83)     3:59.34 (41.90)     4:41.42 (42.08)     5:24.06 (42.64)
        6:06.84 (42.78)     6:49.77 (42.93)     7:32.06 (42.29)     8:14.58 (42.52)
        8:56.93 (42.35)     9:39.27 (42.34)    10:22.22 (42.95)    11:05.34 (43.12)
       11:48.64 (43.30)    12:31.01 (42.37)    13:13.15 (42.14)    13:55.05 (41.90)
       14:37.33 (42.28)    15:19.85 (42.52)    16:02.01 (42.16)    16:44.56 (42.55)
       17:27.57 (43.01)    18:10.10 (42.53)    18:52.82 (42.72)    19:35.34 (42.52)
       20:17.47 (42.13)    20:58.95 (41.48)    21:39.70 (40.75)    22:20.72 (41.02)
       22:58.66 (37.94)
  7 Pierce, Ed                46 UNAT                29:00.00   24:26.64    2  
                                1:23.16 ( )     2:07.00 (43.84)     2:51.48 (44.48)
        3:35.87 (44.39)     4:20.62 (44.75)     5:07.33 (46.71)     5:52.52 (45.19)
        6:37.86 (45.34)     7:22.77 (44.91)     8:08.27 (45.50)     8:53.09 (44.82)
        9:38.05 (44.96)    10:23.60 (45.55)    11:08.44 (44.84)    11:53.35 (44.91)
       12:37.96 (44.61)    13:23.54 (45.58)    14:08.87 (45.33)    14:53.96 (45.09)
       15:38.58 (44.62)    16:23.33 (44.75)    17:07.65 (44.32)    17:52.24 (44.59)
       18:36.89 (44.65)    19:21.79 (44.90)    20:07.00 (45.21)    20:52.68 (45.68)
       21:37.22 (44.54)    22:22.06 (44.84)    23:05.86 (43.80)    23:50.31 (44.45)
       24:26.64 (36.33)
  8 Eubanks, John             47 UNAT                24:00.00   24:50.12    1  
                  41.05     1:23.76 (42.71)     2:06.67 (42.91)     2:49.46 (42.79)
        3:32.48 (43.02)     4:15.78 (43.30)     4:59.41 (43.63)     5:43.94 (44.53)
        6:28.59 (44.65)     7:13.62 (45.03)     7:59.09 (45.47)     8:45.22 (46.13)
        9:30.56 (45.34)    10:17.28 (46.72)    11:03.08 (45.80)    11:48.70 (45.62)
       12:34.59 (45.89)    13:19.83 (45.24)    14:06.14 (46.31)    14:52.04 (45.90)
       15:37.45 (45.41)    16:24.15 (46.70)    17:11.20 (47.05)    17:58.19 (46.99)
       18:44.48 (46.29)    19:30.55 (46.07)    20:17.01 (46.46)    21:03.22 (46.21)
       21:49.93 (46.71)    22:36.50 (46.57)    23:22.78 (46.28)    24:08.11 (45.33)
       24:50.12 (42.01)
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 25.06   4/23/2006 Clay Britt                                   
        NATL: ! 24.81   3/25/2007 STEVE WOOD                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Britt, J Clay             47 ANCM                   25.00      25.63    9  
  2 Malsbury, David           46 VMST                   29.00      27.18    7  
  3 Michael, Mark             45 ANCM                   27.80      27.42    6  
  4 Calvert, Stan             45 FXCM                   30.00      29.29    5  
  5 Near, Chris               47 UNAT                   31.00      30.60    4  
  6 Braughton, Lance          46 SQST                   30.68      30.62    3  
  7 Matz, Michael             46 PAFC                   30.42      30.64    2  
  8 Roth, Greg                45 1776                   31.00      31.15    1  
  9 Dayton, Timothy           49 RMST                   33.41      35.51  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 53.87   4/23/2006 Clay Britt                                   
        NATL: ! 52.88   5/14/2006 CLAY BRITT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Britt, J Clay             47 ANCM                   54.00      54.86    9  
                  26.33       54.86 (28.53)                                        
  2 Battle, Glenn             46 CUBU                   58.50      58.96    7  
                  29.37       58.96 (29.59)                                        
  3 Calvert, Stan             45 FXCM                 1:03.00    1:03.03    6  
                  30.50     1:03.03 (32.53)                                        
  4 Caudrillier, Francois     45 BUMS                 1:07.12    1:05.31    5  
                  32.08     1:05.31 (33.23)                                        
  5 Braughton, Lance          46 SQST                 1:04.00    1:05.32    4  
                  32.89     1:05.32 (32.43)                                        
  6 Ferro, John               47 BUMS                 1:06.50    1:05.36    3  
                  32.47     1:05.36 (32.89)                                        
  7 Matz, Michael             46 PAFC                 1:09.03    1:07.36    2  
                  32.24     1:07.36 (35.12)                                        
  8 Dayton, Timothy           49 RMST                 1:11.10    1:11.87    1  
                  35.29     1:11.87 (36.58)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:06.85    5/2/1999 Paul Fetters                               
        NATL: ! 1:58.75   5/14/2006 CLAY BRITT                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Calvert, Stan             45 FXCM                 2:14.00    2:13.75    9  
                  31.36     1:03.87 (32.51)     1:38.22 (34.35)     2:13.75 (35.53)
  2 Near, Chris               47 UNAT                      NT    2:18.48    7  
                  31.73     1:06.47 (34.74)     1:42.78 (36.31)     2:18.48 (35.70)
  3 Ferro, John               47 BUMS                 2:25.30    2:29.16    6  
                  35.10     1:11.07 (35.97)     1:48.85 (37.78)     2:29.16 (40.31)
  4 Dayton, Timothy           49 RMST                 2:29.26    2:33.20    5  
                  36.10     1:14.34 (38.24)     1:54.06 (39.72)     2:33.20 (39.14)
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 28.64    4/4/2004 Benn Doyle                                   
        NATL: ! 27.33   5/14/2006 JON BLANK                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doyle, Benn               49 GSM                    28.50      29.00    9  
  2 Malsbury, David           46 VMST                      NT      29.88    7  
  3 Near, Chris               47 UNAT                   31.19      30.06    6  
  4 Jeruzal, Voytek           49 VMST                   30.90      30.97    5  
  5 Scoggin, Sam              47 RMST                   32.76      32.84    4  
  6 Booth, Stuart             49 GMUP                   35.00      35.35    3  
  7 Goins, Todd               46 WAVA                   38.00      37.61    2  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:03.13    4/4/2004 Benn Doyle                                 
        NATL: !   59.19   5/14/2006 JON BLANK                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doyle, Benn               49 GSM                  1:02.90    1:03.89    9  
                  29.30     1:03.89 (34.59)                                        
  2 Malsbury, David           46 VMST                 1:11.00    1:06.15    7  
                  30.90     1:06.15 (35.25)                                        
  3 Near, Chris               47 UNAT                 1:08.86    1:06.25    6  
                  31.58     1:06.25 (34.67)                                        
  4 Matysek, Jim              48 MOVY                 1:07.64    1:08.02    5  
                  32.12     1:08.02 (35.90)                                        
  5 Jones, Mark               45 GMUP                 1:08.00    1:08.36    4  
                  32.46     1:08.36 (35.90)                                        
  6 Scoggin, Sam              47 RMST                 1:09.00    1:12.58    3  
                  33.76     1:12.58 (38.82)                                        
  7 Ferro, John               47 BUMS                 1:16.57    1:12.80    2  
                  35.60     1:12.80 (37.20)                                        
  8 Booth, Stuart             49 GMUP                 1:12.00    1:17.51    1  
                  37.12     1:17.51 (40.39)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:18.83    4/4/2004 Benn Doyle                                 
        NATL: ! 2:11.46   5/14/2006 JON BLANK                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doyle, Benn               49 GSM                  2:19.50    2:21.74    9  
                  31.30     1:06.88 (35.58)     1:43.63 (36.75)     2:21.74 (38.11)
  2 Near, Chris               47 UNAT                 2:30.96    2:23.55    7  
                  31.70     1:07.62 (35.92)     1:45.45 (37.83)     2:23.55 (38.10)
  3 Matysek, Jim              48 MOVY                 2:27.42    2:31.69    6  
                  34.74     1:13.77 (39.03)     1:52.82 (39.05)     2:31.69 (38.87)
  4 Jeruzal, Voytek           49 VMST                 2:38.20    2:35.12    5  
                  34.57     1:13.96 (39.39)     1:54.72 (40.76)     2:35.12 (40.40)
  5 Ferro, John               47 BUMS                 2:47.68    2:43.19    4  
                  38.61     1:21.52 (42.91)     2:03.64 (42.12)     2:43.19 (39.55)
  6 Scoggin, Sam              47 RMST                 2:30.00    2:44.19    3  
                  36.36     1:17.73 (41.37)     2:00.39 (42.66)     2:44.19 (43.80)
  7 Rumble Jr, Wilson         47 DCAC                 3:00.00    2:57.18    2  
                  40.01     1:24.14 (44.13)     2:10.89 (46.75)     2:57.18 (46.29)
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 25.18    4/2/2000 Jim O'Connor                                 
        NATL: ! 23.00   5/14/2006 PAUL SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Michael, Mark             45 ANCM                   25.00      24.60Z   9  
  2 Malsbury, David           46 VMST                   27.00      26.26    7  
  3 Roth, Greg                45 1776                   28.80      27.21    6  
  4 Braughton, Lance          46 SQST                   27.67      27.46    5  
  5 Reilly, Jeff              46 1776                   27.10      27.70    4  
  6 Shipp, William            47 TERR                   28.80      28.68    3  
  7 Matz, Michael             46 PAFC                   28.28      28.72    2  
  8 Clark, Ted                45 UNAT                   29.00      28.99    1  
  9 West, John                47 BUMS                   31.00      30.15  
 10 Stevens, Christopher      46 MARY                   32.08      32.95  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 55.31    4/2/2000 Jim O'Connor                                 
        NATL: ! 51.53   5/22/2005 PAUL SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Michael, Mark             45 ANCM                   56.20      55.03Z   9  
                  26.00       55.03 (29.03)                                        
  2 Malsbury, David           46 VMST                 1:02.00      57.45    7  
                  26.53       57.45 (30.92)                                        
  3 Kovalovsky, Kelly         46 BUMS                   59.77      58.64    6  
                  27.33       58.64 (31.31)                                        
  4 Braughton, Lance          46 SQST                 1:01.90    1:01.56    5  
                  29.05     1:01.56 (32.51)                                        
  5 Shipp, William            47 TERR                 1:05.00    1:06.94    4  
                  31.08     1:06.94 (35.86)                                        
  6 West, John                47 BUMS                 1:12.00    1:07.26    3  
                  30.74     1:07.26 (36.52)                                        
  7 Gould, Jeffrey            45 JAM                  1:10.00    1:09.23    2  
                  33.18     1:09.23 (36.05)                                        
  8 Stevens, Christopher      46 MARY                 1:07.08    1:12.26    1  
                  33.60     1:12.26 (38.66)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 2:02.26    4/2/2000 Jim O'Connor                               
        NATL: ! 1:51.97   5/20/2007 DENNIS BAKER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rumble Jr, Wilson         47 DCAC                 2:50.00    2:35.41    9  
                  34.80     1:13.34 (38.54)     1:53.71 (40.37)     2:35.41 (41.70)
  2 Gould, Jeffrey            45 JAM                  2:30.00    2:37.67    7  
                  35.47     1:14.92 (39.45)     1:56.76 (41.84)     2:37.67 (40.91)
  3 Stevens, Christopher      46 MARY                 2:45.08    2:41.88    6  
                  34.99     1:14.95 (39.96)     1:58.11 (43.16)     2:41.88 (43.77)
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 55.29   4/23/2006 Clay Britt                                   
        NATL: ! 54.56   5/14/2006 CLAY BRITT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Britt, J Clay             47 ANCM                   56.00      57.03    9  
                  25.62       57.03 (31.41)                                        
  2 Michael, Mark             45 ANCM                   57.50      58.40    7  
                  26.85       58.40 (31.55)                                        
  3 Battle, Glenn             46 CUBU                   58.50      58.69    6  
                  26.53       58.69 (32.16)                                        
  4 Malsbury, David           46 VMST                 1:02.00      59.07    5  
                  27.55       59.07 (31.52)                                        
  5 Kovalovsky, Kelly         46 BUMS                 1:02.39    1:01.28    4  
                  28.43     1:01.28 (32.85)                                        
  6 Jones, Mark               45 GMUP                 1:00.00    1:01.63    3  
                  28.91     1:01.63 (32.72)                                        
  7 Caudrillier, Francois     45 BUMS                 1:05.00    1:03.03    2  
                  29.87     1:03.03 (33.16)                                        
  8 Oliphant, Mark            45 TCYS                 1:07.00    1:05.16    1  
                  29.63     1:05.16 (35.53)                                        
  9 Roth, Greg                45 1776                 1:09.00    1:05.34  
                  30.41     1:05.34 (34.93)                                        
 10 Clark, Ted                45 UNAT                 1:09.00    1:08.14  
                  31.65     1:08.14 (36.49)                                        
 11 Gould, Jeffrey            45 JAM                  1:10.00    1:09.41  
                  33.07     1:09.41 (36.34)                                        
 12 Booth, Stuart             49 GMUP                 1:12.00    1:09.76  
                  33.74     1:09.76 (36.02)                                        
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:08.51   4/23/2006 Curt Reynolds                              
        NATL: ! 1:58.92      6/2007 SMITH/BAKER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Britt, J Clay             47 ANCM                 2:02.00    2:09.50    9  
                  25.86       56.82 (30.96)     1:36.57 (39.75)     2:09.50 (32.93)
  2 Jones, Mark               45 GMUP                 2:10.00    2:12.24    7  
                  27.86     1:02.60 (34.74)     1:41.51 (38.91)     2:12.24 (30.73)
  3 Malsbury, David           46 VMST                 2:22.00    2:12.99    6  
                  27.63     1:00.38 (32.75)     1:40.57 (40.19)     2:12.99 (32.42)
  4 Kovalovsky, Kelly         46 BUMS                 2:19.06    2:13.95    5  
                  27.79     1:02.69 (34.90)     1:43.01 (40.32)     2:13.95 (30.94)
  5 Matysek, Jim              48 MOVY                 2:17.09    2:18.98    4  
                  31.32     1:08.63 (37.31)     1:47.05 (38.42)     2:18.98 (31.93)
  6 Richey, Steven            47 MOST                 2:27.00    2:23.26    3  
                  29.03     1:07.97 (38.94)     1:50.99 (43.02)     2:23.26 (32.27)
  7 Oliphant, Mark            45 TCYS                 2:30.00    2:24.18    2  
                  29.73     1:08.35 (38.62)     1:51.59 (43.24)     2:24.18 (32.59)
  8 Gould, Jeffrey            45 JAM                  2:35.00    2:30.53    1  
                  32.94     1:11.90 (38.96)     1:56.53 (44.63)     2:30.53 (34.00)
  9 Booth, Stuart             49 GMUP                 2:20.00    2:33.07  
                  31.52     1:12.77 (41.25)     1:57.04 (44.27)     2:33.07 (36.03)
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 4:37.98    5/2/1999 Paul Fetters                               
        NATL: ! 4:16.13   4/22/2007 DENNIS BAKER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Mark               45 GMUP                 4:45.00    4:44.25    9  
                  29.55     1:02.86 (33.31)     1:41.72 (38.86)     2:19.97 (38.25)
        2:59.19 (39.22)     3:39.68 (40.49)     4:12.35 (32.67)     4:44.25 (31.90)
  2 Rumble Jr, Wilson         47 DCAC                 5:50.00    5:36.79    7  
                  33.81     1:13.28 (39.47)     1:59.91 (46.63)     2:46.34 (46.43)
        3:34.06 (47.72)     4:23.83 (49.77)     5:00.24 (36.41)     5:36.79 (36.55)
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 22.03   4/13/2003 Paul Trevisan                                
        NATL: ! 21.73   5/10/1998 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuman, R Mark           52 1776                   24.50      23.96    9  
  2 Reider, Pete              52 UNAT                   24.02      24.24    7  
  3 Mead, Jeffrey             51 DCAC                   25.70      24.74    6  
  4 O'Neil, John              51 BUMS                   25.70      24.98    5  
  5 McFarland, Jim            50 VMST                   26.10      26.06    4  
  6 Schultz, Ward             50 1776                   25.70      26.19    3  
  7 Collins, Timothy          51 ARMS                   27.50      28.08    2  
  8 Moyer, Steven             50 RMST                   30.31      29.63    1  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 49.28   4/24/2005 Paul Trevisan                                
        NATL: ! 48.16   4/25/2004 TRIP HEDRICK                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuman, R Mark           52 1776                   53.00      52.79    9  
                  25.18       52.79 (27.61)                                        
  2 Kannegieser, Robert       50 FINS                   56.20      54.03    7  
                  26.00       54.03 (28.03)                                        
  3 O'Neil, John              51 BUMS                   56.50      54.29    6  
                  25.86       54.29 (28.43)                                        
  4 Humphreys, Jeffery        52 NIAG                   56.00      55.85    5  
                  26.89       55.85 (28.96)                                        
  5 Mead, Jeffrey             51 DCAC                   57.20      55.90    4  
                  26.68       55.90 (29.22)                                        
  6 Rickard, Alan             51 UNAT                   55.90      56.10    3  
                  26.71       56.10 (29.39)                                        
  7 McFarland, Jim            50 VMST                   57.11      56.67    2  
                  27.16       56.67 (29.51)                                        
  8 Mac Donald, James         51 FXCM                 1:00.00      58.95    1  
                  28.24       58.95 (30.71)                                        
  9 Pearce, Ira               52 SQST                   59.90      59.28  
                  28.17       59.28 (31.11)                                        
 10 Laiti, Aaron              50 UNAT                   59.10    1:00.59  
                  28.96     1:00.59 (31.63)                                        
 11 White, Wayne              52 VMST                 1:03.22    1:01.64  
                  29.52     1:01.64 (32.12)                                        
 12 Moyer, Steven             50 RMST                 1:09.00    1:08.06  
                  32.33     1:08.06 (35.73)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:52.67   4/24/2005 Bradford Gandee                            
        NATL: ! 1:47.59   4/15/2007 DAN STEPHENSON                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kannegieser, Robert       50 FINS                 2:01.00    1:58.79    9  
                  27.43       57.44 (30.01)     1:28.20 (30.76)     1:58.79 (30.59)
  2 O'Neil, John              51 BUMS                 2:07.00    2:01.26    7  
                  27.80       58.39 (30.59)     1:29.48 (31.09)     2:01.26 (31.78)
  3 McFarland, Jim            50 VMST                 2:04.00    2:04.52    6  
                  29.53     1:00.85 (31.32)     1:32.78 (31.93)     2:04.52 (31.74)
  4 Rickard, Alan             51 UNAT                 2:08.50    2:10.06    5  
                  29.73     1:02.54 (32.81)     1:36.46 (33.92)     2:10.06 (33.60)
  5 Viohl, Jeffrey            50 MARY                 2:16.50    2:15.95    4  
                  32.02     1:06.45 (34.43)     1:41.86 (35.41)     2:15.95 (34.09)
  6 Mac Donald, James         51 FXCM                 2:30.00    2:19.28    3  
                  33.22     1:09.37 (36.15)     1:46.00 (36.63)     2:19.28 (33.28)
  7 Weir, Kenneth             54 BUMS                 2:22.20    2:20.19    2  
                  32.14     1:07.59 (35.45)     1:43.82 (36.23)     2:20.19 (36.37)
  8 Nash, Dawson              54 DCAC                 2:40.00    2:34.44    1  
                  34.04     1:12.02 (37.98)     1:53.53 (41.51)     2:34.44 (40.91)
  9 Moyer, Steven             50 RMST                 2:45.00    2:41.36  
                  37.26     1:17.36 (40.10)     1:59.90 (42.54)     2:41.36 (41.46)
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 5:07.41   4/23/2006 Bradford Gandee                            
        NATL: ! 4:47.57   5/20/2001 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McFarland, Jim            50 VMST                 5:30.00    5:38.20    9  
                  31.29     1:04.29 (33.00)     1:37.97 (33.68)     2:12.18 (34.21)
        2:46.18 (34.00)     3:20.49 (34.31)     3:54.84 (34.35)     4:29.29 (34.45)
        5:03.89 (34.60)     5:38.20 (34.31)                                        
  2 Denes, Thomas             50 ANCM                 5:59.00    5:55.37    7  
                  31.69     1:06.35 (34.66)     1:42.18 (35.83)     2:18.07 (35.89)
        2:54.12 (36.05)     3:29.48 (35.36)     4:05.17 (35.69)     4:41.72 (36.55)
        5:18.66 (36.94)     5:55.37 (36.71)                                        
  3 Rickard, Alan             51 UNAT                 5:49.00    5:59.57    6  
                  31.25     1:05.22 (33.97)     1:41.41 (36.19)     2:18.43 (37.02)
        2:55.70 (37.27)     3:33.14 (37.44)     4:10.72 (37.58)     4:48.27 (37.55)
        5:24.89 (36.62)     5:59.57 (34.68)                                        
  4 Viohl, Jeffrey            50 MARY                 6:25.60    6:16.77    5  
                  33.18     1:09.26 (36.08)     1:46.54 (37.28)     2:24.73 (38.19)
        3:03.62 (38.89)     3:42.74 (39.12)     4:21.59 (38.85)     4:59.94 (38.35)
        5:38.62 (38.68)     6:16.77 (38.15)                                        
 
Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 10:49.44   4/23/2006 Bradford Gandee                           
        NATL: !  9:57.78   5/17/2002 JIM MCCONICA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kannegieser, Robert       50 FINS                11:45.00   11:08.21    9  
                  29.91     1:02.80 (32.89)     1:36.40 (33.60)     2:09.91 (33.51)
        2:43.50 (33.59)     3:17.24 (33.74)     3:50.94 (33.70)     4:24.37 (33.43)
        4:58.06 (33.69)     5:31.61 (33.55)     6:05.11 (33.50)     6:38.58 (33.47)
        7:12.15 (33.57)     7:46.14 (33.99)     8:19.79 (33.65)     8:53.83 (34.04)
        9:27.85 (34.02)    10:01.73 (33.88)    10:35.60 (33.87)    11:08.21 (32.61)
  2 Denes, Thomas             50 ANCM                12:46.00   12:26.68    7  
                  33.91     1:11.04 (37.13)     1:48.52 (37.48)     2:26.48 (37.96)
        3:04.45 (37.97)     3:42.26 (37.81)     4:19.99 (37.73)     4:57.73 (37.74)
        5:35.84 (38.11)     6:13.41 (37.57)     6:49.63 (36.22)     7:25.99 (36.36)
        8:02.81 (36.82)     8:40.11 (37.30)     9:17.84 (37.73)     9:55.48 (37.64)
       10:33.46 (37.98)    11:11.72 (38.26)    11:49.53 (37.81)    12:26.68 (37.15)
  3 Katz, Ronald              50 JCCN                14:00.00   14:32.33    6  
                  39.18     1:20.06 (40.88)     2:02.88 (42.82)     2:45.62 (42.74)
        3:29.54 (43.92)     4:12.87 (43.33)     4:57.25 (44.38)     5:41.70 (44.45)
        6:25.85 (44.15)     7:10.07 (44.22)     7:54.42 (44.35)     8:39.03 (44.61)
        9:23.05 (44.02)    10:07.32 (44.27)    10:51.54 (44.22)    11:36.34 (44.80)
       12:20.38 (44.04)    13:05.54 (45.16)    13:49.34 (43.80)    14:32.33 (42.99)
  4 Yungk, Kevin              50 VMST                12:50.00   14:36.61    5  
                  38.57     1:20.67 (42.10)     2:04.73 (44.06)     2:48.70 (43.97)
        3:33.29 (44.59)     4:18.85 (45.56)     5:03.33 (44.48)     5:48.33 (45.00)
        6:32.68 (44.35)     7:17.13 (44.45)     8:02.17 (45.04)     8:46.30 (44.13)
        9:31.28 (44.98)    10:15.79 (44.51)    11:00.42 (44.63)    11:44.69 (44.27)
       12:28.37 (43.68)    13:12.79 (44.42)    13:55.71 (42.92)    14:36.61 (40.90)
  5 Sleep, Jonathan           51 CUBU                22:00.00   19:49.94    4  
                  53.44     1:50.18 (56.74)     2:49.14 (58.96)   3:49.51 (1:00.37)
      4:49.79 (1:00.28)     5:48.78 (58.99)   6:49.10 (1:00.32)   7:49.81 (1:00.71)
      8:51.77 (1:01.96)     9:50.23 (58.46)    10:50.10 (59.87)  11:50.60 (1:00.50)
     12:50.96 (1:00.36)  13:52.08 (1:01.12)  14:52.31 (1:00.23)    15:52.03 (59.72)
     16:52.96 (1:00.93)    17:52.66 (59.70)  18:53.75 (1:01.09)    19:49.94 (56.19)
 
Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 18:06.67   4/15/2007 Robert Hansen                             
        NATL: ! 16:42.07   5/20/2001 JIM MCCONICA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Appleton, Kevin           52 RMST                26:00.00   25:30.59    9  
                  39.16                             2:07.66 ( )                    
            3:40.57 ( )     4:26.76 (46.19)                             6:00.75 ( )
                                7:34.02 ( )     8:20.37 (46.35)     9:07.03 (46.66)
                                                   11:27.98 ( )    12:14.87 (46.89)
       13:02.20 (47.33)    13:49.31 (47.11)    14:36.65 (47.34)    15:23.47 (46.82)
       16:10.09 (46.62)    16:57.09 (47.00)    17:44.95 (47.86)    18:31.36 (46.41)
       19:18.42 (47.06)    20:05.27 (46.85)    20:53.07 (47.80)    21:39.65 (46.58)
       22:26.63 (46.98)    23:13.32 (46.69)    24:01.01 (47.69)    24:47.63 (46.62)
       25:30.59 (42.96)
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 27.54    5/2/1999 Bob Kolonkowski                              
        NATL: ! 26.24   5/23/1993 ROBERT SMITH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chappell, Richard         51 1776                   29.98      29.47    9  
  2 Reider, Pete              52 UNAT                   29.12      30.69    7  
  3 Pearce, Ira               52 SQST                   35.42      33.23    6  
  4 Collins, Timothy          51 ARMS                   33.60      33.30    5  
 -- Schultz, Ward             50 1776                   33.50         DQ  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 59.93   4/13/2003 Rick Stringer                                
        NATL: ! 57.26   5/20/2007 PHILIPP DJANG                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Collins, Timothy          51 ARMS                 1:09.50    1:09.86    9  
                  34.36     1:09.86 (35.50)                                        
  2 Weir, Kenneth             54 BUMS                 1:15.20    1:14.14    7  
                  36.32     1:14.14 (37.82)                                        
  3 Nash, Dawson              54 DCAC                 1:18.00    1:18.84    6  
                  38.80     1:18.84 (40.04)                                        
  4 Stacy, John               51 GMUP                 1:30.00    1:35.40    5  
                  47.62     1:35.40 (47.78)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:10.00   4/21/2002 Rick Stringer                              
        NATL: ! 2:04.64   5/20/2001 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chappell, Richard         51 1776                 2:20.56    2:19.53    9  
                  31.22     1:05.40 (34.18)     1:42.44 (37.04)     2:19.53 (37.09)
  2 Denes, Thomas             50 ANCM                 2:29.50    2:28.46    7  
                  35.59     1:13.12 (37.53)     1:52.01 (38.89)     2:28.46 (36.45)
  3 Collins, Timothy          51 ARMS                 2:28.70    2:32.29    6  
                  35.73     1:13.73 (38.00)     1:53.27 (39.54)     2:32.29 (39.02)
  4 Weir, Kenneth             54 BUMS                 2:38.20    2:32.61    5  
                  35.71     1:13.08 (37.37)     1:52.15 (39.07)     2:32.61 (40.46)
  5 Viohl, Jeffrey            50 MARY                 2:42.40    2:35.31    4  
                  36.77     1:15.68 (38.91)     1:56.51 (40.83)     2:35.31 (38.80)
  6 Swiger, Ralph             51 VMST                 3:00.00    3:10.23    3  
                  44.10     1:32.73 (48.63)     2:21.84 (49.11)     3:10.23 (48.39)
  7 Stacy, John               51 GMUP                 3:05.00    3:28.41    2  
                  49.71     1:41.17 (51.46)     2:35.22 (54.05)     3:28.41 (53.19)
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 29.89   4/15/2007 Jose Cunningham                              
        NATL: ! 28.00   5/10/1998 ROBERT STRAND                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuman, R Mark           52 1776                   30.50      30.93    9  
  2 Schultz, Ward             50 1776                   32.13      32.97    7  
  3 Levenson, Steven          54 RMST                   34.00      34.49    6  
  4 White, Wayne              52 VMST                   37.43      37.63    5  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:06.85   4/15/2007 Jose Cunningham                            
        NATL: ! 1:01.02   5/10/1998 DON MCKENZIE                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slowey, Michael           50 VMST                 1:05.80    1:06.13Z   9  
                  30.73     1:06.13 (35.40)                                        
  2 Schuman, R Mark           52 1776                 1:07.50    1:07.61    7  
                  31.56     1:07.61 (36.05)                                        
  3 Humphreys, Jeffery        52 NIAG                 1:12.50    1:13.23    6  
                  35.05     1:13.23 (38.18)                                        
  4 Schultz, Ward             50 1776                 1:12.08    1:14.29    5  
                  34.94     1:14.29 (39.35)                                        
  5 Levenson, Steven          54 RMST                 1:14.00    1:15.60    4  
                  35.79     1:15.60 (39.81)                                        
  6 Mead, Jeffrey             51 DCAC                 1:19.50    1:17.22    3  
                  37.01     1:17.22 (40.21)                                        
  7 Stacy, John               51 GMUP                 1:25.00    1:31.16    2  
                  43.96     1:31.16 (47.20)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:30.84   4/15/2007 Jose Cunningham                            
        NATL: ! 2:17.16   5/12/1996 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slowey, Michael           50 VMST                 2:31.50    2:27.22Z   9  
                  33.82     1:11.25 (37.43)     1:49.40 (38.15)     2:27.22 (37.82)
  2 Swiger, Ralph             51 VMST                 3:14.00    3:14.00    7  
                  44.48     1:34.28 (49.80)     2:24.65 (50.37)     3:14.00 (49.35)
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 24.24   4/15/2007 Donald Graham                                
        NATL: ! 23.19   4/25/2004 TRIP HEDRICK                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuman, R Mark           52 1776                   24.50      25.71    9  
  2 Cheney, David             50 ANCM                   26.50      26.78    7  
  3 Reider, Pete              52 UNAT                   26.42      26.99    6  
  4 Mac Donald, James         51 FXCM                   27.50      27.95    5  
  5 Romano, Greg              52 JAM                    27.90      28.09    4  
  6 Mead, Jeffrey             51 DCAC                   29.25      29.23    3  
  7 Pearce, Ira               52 SQST                   31.39      29.57    2  
  8 Rickard, Alan             51 UNAT                   29.60      30.81    1  
  9 White, Wayne              52 VMST                   33.22      31.21  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 55.19   4/24/2005 Jim OíConnor                                 
        NATL: ! 52.05    4/4/2004 TRIP HEDRICK                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuman, R Mark           52 1776                   58.00      58.31    9  
                  27.61       58.31 (30.70)                                        
  2 Kannegieser, Robert       50 FINS                 1:01.00      59.46    7  
                  28.07       59.46 (31.39)                                        
  3 Mac Donald, James         51 FXCM                 1:05.00    1:03.43    6  
                  28.64     1:03.43 (34.79)                                        
  4 Weir, Kenneth             54 BUMS                 1:15.40    1:13.43    5  
                  34.31     1:13.43 (39.12)                                        
  5 Stacy, John               51 GMUP                 1:30.00    1:28.22    4  
                  42.36     1:28.22 (45.86)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 2:02.75   4/24/2005 Jim O'Connor                               
        NATL: ! 2:00.63   4/22/2007 JAMES BELARDI                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cheney, David             50 ANCM                 2:18.00    2:16.80    9  
                  32.47     1:07.48 (35.01)     1:41.58 (34.10)     2:16.80 (35.22)
  2 Kannegieser, Robert       50 FINS                 2:20.00    2:17.47    7  
                  29.42     1:03.67 (34.25)     1:39.92 (36.25)     2:17.47 (37.55)
  3 Weir, Kenneth             54 BUMS                 2:44.20    2:48.58    6  
                  36.17     1:17.92 (41.75)     2:03.17 (45.25)     2:48.58 (45.41)
  4 Swiger, Ralph             51 VMST                 3:10.00    3:18.97    5  
                  43.72     1:35.17 (51.45)     2:27.65 (52.48)     3:18.97 (51.32)
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 57.99   4/15/2007 Donald Graham                                
        NATL: ! 56.04   4/25/2004 TIMOTHY SHEAD                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuman, R Mark           52 1776                 1:01.00      59.90    9  
                  27.89       59.90 (32.01)                                        
  2 Slowey, Michael           50 VMST                 1:05.00    1:02.81    7  
                  30.06     1:02.81 (32.75)                                        
  3 Humphreys, Jeffery        52 NIAG                 1:05.50    1:04.75    6  
                  30.02     1:04.75 (34.73)                                        
  4 Mead, Jeffrey             51 DCAC                 1:07.50    1:05.28    5  
                  30.22     1:05.28 (35.06)                                        
  5 Schultz, Ward             50 1776                 1:06.39    1:07.51    4  
                  31.07     1:07.51 (36.44)                                        
  6 Rickard, Alan             51 UNAT                 1:11.10    1:10.33    3  
                  32.81     1:10.33 (37.52)                                        
  7 White, Wayne              52 VMST                 1:17.34    1:15.12    2  
                  35.15     1:15.12 (39.97)                                        
  8 Stacy, John               51 GMUP                 1:20.00    1:25.56    1  
                  40.91     1:25.56 (44.65)                                        
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:10.92   4/15/2007 Robert Hansen                              
        NATL: ! 2:03.99   5/22/2005 MICHAEL MANN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kannegieser, Robert       50 FINS                 2:19.00    2:15.69    9  
                  28.53     1:03.54 (35.01)     1:43.82 (40.28)     2:15.69 (31.87)
  2 Slowey, Michael           50 VMST                 2:18.50    2:16.71    7  
                  30.25     1:05.16 (34.91)     1:43.47 (38.31)     2:16.71 (33.24)
  3 Cheney, David             50 ANCM                 2:21.00    2:21.26    6  
                  30.40     1:08.86 (38.46)     1:50.25 (41.39)     2:21.26 (31.01)
  4 Humphreys, Jeffery        52 NIAG                 2:20.10    2:22.53    5  
                  28.93     1:07.88 (38.95)     1:49.46 (41.58)     2:22.53 (33.07)
  5 Weir, Kenneth             54 BUMS                 2:40.20    2:37.45    4  
                  33.54     1:13.22 (39.68)     2:00.26 (47.04)     2:37.45 (37.19)
  6 Stacy, John               51 GMUP                 2:55.00    3:00.86    3  
                  38.23     1:28.34 (50.11)     2:19.46 (51.12)     3:00.86 (41.40)
 
Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 4:46.38   4/15/2007 Robert Hansen                              
        NATL: ! 4:25.29   5/22/2005 MICHAEL MANN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Viohl, Jeffrey            50 MARY                 5:42.00    5:45.07    9  
                  37.55     1:17.66 (40.11)     2:04.03 (46.37)     2:48.46 (44.43)
        3:38.38 (49.92)     4:29.27 (50.89)     5:07.59 (38.32)     5:45.07 (37.48)
  2 Nash, Dawson              54 DCAC                 7:18.00    6:14.44    7  
                  36.44     1:20.38 (43.94)     2:08.54 (48.16)     2:53.64 (45.10)
        3:49.72 (56.08)     4:45.08 (55.36)     5:30.21 (45.13)     6:14.44 (44.23)
  3 Swiger, Ralph             51 VMST                 6:16.00    6:31.72    6  
                  42.88     1:34.14 (51.26)     2:25.95 (51.81)     3:17.13 (51.18)
        4:12.69 (55.56)     5:06.83 (54.14)     5:49.40 (42.57)     6:31.72 (42.32)
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 24.13   4/22/2001 Richard Arluck                               
        NATL: ! 21.82   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thornton, James           55 TPIT                   24.86      24.69    9  
  2 Pugliese, Mark            55 ANCM                   25.00      24.82    7  
  3 Harmon, David             58 ANCM                   27.39      26.50    6  
  4 Geoghegan, William        57 CONN                   26.90      26.57    5  
  5 Miller, Jim               57 VMST                   25.80      26.61    4  
  6 Dearfield, Kerry          55 CUBU                   26.93      26.66    3  
  7 Lengle, James             58 ARMS                   31.47      31.14    2  
  8 Nelson, Bill              55 VMST                   32.50      31.27    1  
  9 Freedman, Henry           55 VMST                   31.50      32.89  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 53.39   4/22/2001 Richard Arluck                               
        NATL: ! 48.37   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thornton, James           55 TPIT                   53.53      52.90Z   9  
                  25.73       52.90 (27.17)                                        
  2 Oates, Dave               57 VMST                   54.50      54.06    7  
                  26.09       54.06 (27.97)                                        
  3 Stevens, Craig            55 1776                   56.50      56.31    6  
                  28.04       56.31 (28.27)                                        
  4 Meade, John               56 BUMS                   53.50      56.84    5  
                  25.47       56.84 (31.37)                                        
  5 Sweeney, Paul             57 PAFC                   57.50      57.02    4  
                  27.68       57.02 (29.34)                                        
  6 Kornblatt, Daniel         58 BUMS                   58.50      58.14    3  
                  27.79       58.14 (30.35)                                        
  7 Harmon, David             58 ANCM                 1:00.00      58.50    2  
                  28.39       58.50 (30.11)                                        
  8 McCorkle, John            56 VMST                 1:00.00      58.78    1  
                  28.52       58.78 (30.26)                                        
  9 Geoghegan, William        57 CONN                   59.90      59.58  
                  30.07       59.58 (29.51)                                        
 10 Schuchhardt, Geary        56 HUH                  1:06.65    1:03.22  
 11 Edgell, Don               55 CUBU                 1:02.00    1:03.51  
                  30.15     1:03.51 (33.36)                                        
 12 Beachler, Michael         56 SYSM                 1:06.00    1:05.45  
                  31.13     1:05.45 (34.32)                                        
 13 Kurtz, Geoff              58 UNAT                 1:06.50    1:06.01  
                  31.39     1:06.01 (34.62)                                        
 14 Kane, Gene                57 PAFC                 1:10.00    1:06.35  
                  32.54     1:06.35 (33.81)                                        
 15 Lengle, James             58 ARMS                 1:13.37    1:10.69  
                  33.34     1:10.69 (37.35)                                        
 16 Freedman, Henry           55 VMST                 1:12.00    1:12.66  
                  34.35     1:12.66 (38.31)                                        
 17 Boyle, Michael            56 ANCM                 1:26.00    1:14.22  
                  35.91     1:14.22 (38.31)                                        
 18 Nelson, Bill              55 VMST                 1:15.00    1:14.30  
                  34.70     1:14.30 (39.60)                                        
 19 Swing, Jim                57 VMST                 1:30.00    1:20.50  
                  38.63     1:20.50 (41.87)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:57.65   4/23/2006 David Oates                                
        NATL: ! 1:50.85   5/14/2006 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oates, Dave               57 VMST                 1:59.00    1:56.76Z   9  
                  27.38       56.64 (29.26)     1:26.21 (29.57)     1:56.76 (30.55)
  2 Thornton, James           55 TPIT                 2:00.70    1:58.14    7  
                  27.32       56.32 (29.00)     1:26.26 (29.94)     1:58.14 (31.88)
  3 Sweeney, Paul             57 PAFC                 2:06.50    2:06.44    6  
                  29.32     1:01.70 (32.38)     1:34.42 (32.72)     2:06.44 (32.02)
  4 Kornblatt, Daniel         58 BUMS                 2:12.00    2:09.17    5  
                  29.97     1:02.39 (32.42)     1:35.92 (33.53)     2:09.17 (33.25)
  5 Harmon, David             58 ANCM                 2:13.32    2:12.06    4  
                  31.30     1:05.51 (34.21)     1:39.21 (33.70)     2:12.06 (32.85)
  6 Geoghegan, William        57 CONN                 2:21.00    2:14.84    3  
                  33.15     1:08.46 (35.31)     1:42.38 (33.92)     2:14.84 (32.46)
  7 Miller, Jim               57 VMST                 2:25.00    2:16.68    2  
                  31.90     1:06.72 (34.82)     1:42.24 (35.52)     2:16.68 (34.44)
  8 Schuchhardt, Geary        56 HUH                  2:30.00    2:21.79    1  
                1:07.13                             1:45.11 ( )     2:21.79 (36.68)
  9 Kane, Gene                57 PAFC                 3:00.00    2:32.25  
                  35.52     1:13.78 (38.26)     1:53.60 (39.82)     2:32.25 (38.65)
 10 Lengle, James             58 ARMS                 2:50.90    2:50.64  
                  37.62     1:20.18 (42.56)     2:06.56 (46.38)     2:50.64 (44.08)
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 5:28.18   3/29/1998 Jack Geoghegan                             
        NATL: ! 4:57.82   5/20/2007 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thornton, James           55 TPIT                 5:36.00    5:27.37Z   9  
                  30.39     1:04.05 (33.66)     1:37.83 (33.78)     2:11.24 (33.41)
        2:45.08 (33.84)     3:19.01 (33.93)     3:52.49 (33.48)     4:25.18 (32.69)
        4:57.54 (32.36)     5:27.37 (29.83)                                        
  2 Sweeney, Paul             57 PAFC                 5:45.00    5:43.15    7  
                  30.34     1:04.02 (33.68)     1:38.82 (34.80)     2:14.02 (35.20)
        2:49.63 (35.61)     3:24.65 (35.02)     3:59.83 (35.18)     4:35.22 (35.39)
        5:10.71 (35.49)     5:43.15 (32.44)                                        
  3 Stevens, Craig            55 1776                 5:55.00    5:50.96    6  
                  32.00     1:06.93 (34.93)     1:42.75 (35.82)     2:18.59 (35.84)
        2:54.67 (36.08)     3:30.65 (35.98)     4:05.85 (35.20)     4:41.77 (35.92)
        5:17.48 (35.71)     5:50.96 (33.48)                                        
  4 Geoghegan, William        57 CONN                 6:30.00    6:11.75    5  
                  34.89     1:11.62 (36.73)     1:49.01 (37.39)     2:26.84 (37.83)
        3:04.72 (37.88)     3:42.68 (37.96)     4:20.69 (38.01)     4:58.52 (37.83)
        5:35.95 (37.43)     6:11.75 (35.80)                                        
  5 Kane, Gene                57 PAFC                 7:00.00    6:40.54    4  
                  38.67     1:17.33 (38.66)     1:57.52 (40.19)     2:38.63 (41.11)
        3:19.66 (41.03)     4:00.94 (41.28)     4:42.22 (41.28)     5:22.80 (40.58)
        6:03.42 (40.62)     6:40.54 (37.12)                                        
  6 Beachler, Michael         56 SYSM                 6:35.00    6:55.98    3  
                  35.11     1:14.70 (39.59)     1:56.13 (41.43)     2:38.16 (42.03)
        3:20.78 (42.62)     4:03.62 (42.84)     4:46.94 (43.32)     5:31.53 (44.59)
      6:55.98 (1:24.45)                                                            
  7 Swing, Jim                57 VMST                 7:55.00    7:59.08    2  
                  41.36     1:28.20 (46.84)     2:17.83 (49.63)     3:06.94 (49.11)
        3:56.91 (49.97)     4:46.50 (49.59)     5:36.06 (49.56)     6:25.39 (49.33)
        7:14.22 (48.83)     7:59.08 (44.86)                                        
 
Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 11:23.72   4/20/1997 Drury Gallagher                           
        NATL: ! 10:07.36   5/14/2006 JIM MCCONICA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thornton, James           55 TPIT                11:50.00   11:31.29    9  
                  31.09     1:05.40 (34.31)     1:40.21 (34.81)     2:15.21 (35.00)
        2:50.33 (35.12)     3:25.04 (34.71)     4:00.08 (35.04)     4:35.12 (35.04)
        5:10.49 (35.37)     5:45.57 (35.08)     6:20.74 (35.17)     6:56.37 (35.63)
        7:31.66 (35.29)     8:07.28 (35.62)     8:42.44 (35.16)     9:18.18 (35.74)
        9:52.68 (34.50)    10:27.09 (34.41)    11:00.73 (33.64)    11:31.29 (30.56)
  2 Stevens, Craig            55 1776                12:15.00   11:54.31    7  
                  31.57     1:06.76 (35.19)     1:42.22 (35.46)     2:18.24 (36.02)
        2:54.52 (36.28)     3:30.58 (36.06)     4:06.69 (36.11)     4:43.58 (36.89)
        5:19.87 (36.29)     5:56.76 (36.89)     6:33.51 (36.75)     7:09.33 (35.82)
        7:45.81 (36.48)     8:21.79 (35.98)     8:57.67 (35.88)     9:33.70 (36.03)
       10:09.90 (36.20)    10:45.57 (35.67)    11:20.96 (35.39)    11:54.31 (33.35)
  3 Sweeney, Paul             57 PAFC                12:15.00   12:01.12    6  
                  32.22     1:07.57 (35.35)     1:44.14 (36.57)     2:20.87 (36.73)
        2:57.68 (36.81)     3:34.26 (36.58)     4:10.43 (36.17)     4:46.65 (36.22)
        5:23.51 (36.86)     5:59.82 (36.31)     6:35.93 (36.11)     7:12.29 (36.36)
        7:48.75 (36.46)     8:25.31 (36.56)     9:02.17 (36.86)     9:38.93 (36.76)
       10:15.18 (36.25)    10:51.90 (36.72)    11:27.99 (36.09)    12:01.12 (33.13)
  4 McCorkle, John            56 VMST                13:00.00   13:11.25    5  
                  32.83     1:09.71 (36.88)     1:48.86 (39.15)     2:28.51 (39.65)
        3:07.43 (38.92)     3:47.07 (39.64)     4:26.82 (39.75)     5:06.75 (39.93)
        5:47.36 (40.61)     6:28.27 (40.91)     7:09.02 (40.75)     7:49.72 (40.70)
        8:30.51 (40.79)     9:11.03 (40.52)     9:50.96 (39.93)    10:31.06 (40.10)
       11:11.29 (40.23)    11:51.65 (40.36)    12:31.67 (40.02)    13:11.25 (39.58)
  5 Kane, Gene                57 PAFC                16:00.00   14:04.48    4  
                  38.61     1:19.31 (40.70)     2:01.23 (41.92)     2:44.12 (42.89)
        3:28.02 (43.90)     4:11.87 (43.85)     4:55.65 (43.78)     5:39.31 (43.66)
        6:23.25 (43.94)     7:05.43 (42.18)     7:48.09 (42.66)     8:30.54 (42.45)
        9:14.28 (43.74)     9:56.38 (42.10)    10:38.93 (42.55)    11:21.17 (42.24)
       12:03.46 (42.29)    12:45.86 (42.40)    13:26.16 (40.30)    14:04.48 (38.32)
  6 Clark, Lawrence           56 ALEX                15:45.00   15:26.61    3  
                  38.30     1:20.42 (42.12)     2:03.98 (43.56)                    
            3:34.08 ( )     4:20.10 (46.02)     5:06.69 (46.59)                    
                                7:30.07 ( )                                        
            9:55.26 ( )                                                            
                                                   14:42.11 ( )    15:26.61 (44.50)
  7 Kasimer, Joseph           57 JCCN                17:30.00   16:08.71    2  
                  44.41     1:32.62 (48.21)     2:21.88 (49.26)     3:11.57 (49.69)
        4:01.77 (50.20)     4:51.63 (49.86)     5:41.27 (49.64)     6:30.39 (49.12)
        7:19.99 (49.60)     8:09.46 (49.47)     8:58.07 (48.61)     9:46.53 (48.46)
       10:35.60 (49.07)    11:23.73 (48.13)    12:12.45 (48.72)    13:01.24 (48.79)
       13:49.46 (48.22)    14:37.13 (47.67)    15:24.78 (47.65)    16:08.71 (43.93)
 -- Swing, Jim                57 VMST                16:00.00        DNF  
 
Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 19:06.45   3/29/1998 Jack Geoghegan                            
        NATL: ! 17:11.12   5/20/2007 JIM MCCONICA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beachler, Michael         56 SYSM                22:55.00   22:47.99    9  
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 28.39    4/2/2000 Richard Alexander                            
        NATL: ! 26.63   4/25/2004 HUGH WILDER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pugliese, Mark            55 ANCM                   28.00      27.96Z   9  
  2 Meade, John               56 BUMS                   30.50      31.13    7  
  3 Kornblatt, Daniel         58 BUMS                   32.50      32.26    6  
  4 Geoghegan, William        57 CONN                   34.50      34.27    5  
  5 Miller, Jim               57 VMST                   33.20      35.42    4  
  6 Lengle, James             58 ARMS                   47.97      48.26    3  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:02.20   4/24/2005 Rick Stringer                              
        NATL: !   58.54   5/18/2003 HUGH WILDER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pugliese, Mark            55 ANCM                 1:02.00    1:01.77Z   9  
                  30.31     1:01.77 (31.46)                                        
  2 Kornblatt, Daniel         58 BUMS                 1:10.00    1:11.51    7  
                  34.97     1:11.51 (36.54)                                        
  3 Geoghegan, William        57 CONN                 1:17.00    1:14.29    6  
                  37.18     1:14.29 (37.11)                                        
  4 Miller, Jim               57 VMST                 1:13.00    1:14.39    5  
                  36.45     1:14.39 (37.94)                                        
  5 Abbott, John              58 GERM                 1:23.00    1:23.97    4  
                  40.25     1:23.97 (43.72)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:27.89    4/2/2000 Jack Geoghegan                             
        NATL: ! 2:07.54   4/25/2004 TOD SPIEKER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCorkle, John            56 VMST                 2:40.00    2:37.73    9  
                  37.60     1:16.98 (39.38)     1:57.84 (40.86)     2:37.73 (39.89)
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 31.19    5/2/1999 Jack Schiltz                                 
        NATL: ! 28.71   5/18/2003 DON MCKENZIE                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frisch, David             59 SQST                   36.50      32.68    9  
  2 Sweeney, Paul             57 PAFC                   34.00      33.15    7  
  3 Hoffman, Charles          57 TERR                   35.50      33.52    6  
  4 Dougherty, Stephen        56 PAFC                   33.76      34.40    5  
  5 Pot, Eugene               57 BUMS                   34.00      34.55    4  
  6 Lengle, James             58 ARMS                   36.00      34.77    3  
  7 Morrow, Dan               58 ANCM                   36.00      36.01    2  
  8 Schuchhardt, Geary        56 HUH                    37.96      36.72    1  
  9 Abbott, John              58 GERM                   39.00      38.14  
 10 Boyle, Michael            56 ANCM                   46.00      46.20  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:08.18    5/2/1999 Jack Schiltz                               
        NATL: ! 1:03.22   5/20/2001 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frisch, David             59 SQST                 1:20.00    1:13.39    9  
                  34.11     1:13.39 (39.28)                                        
  2 Hoffman, Charles          57 TERR                 1:15.85    1:14.14    7  
                  35.54     1:14.14 (38.60)                                        
  3 Dougherty, Stephen        56 PAFC                 1:12.23    1:14.36    6  
                  35.29     1:14.36 (39.07)                                        
  4 McCorkle, John            56 VMST                 1:20.00    1:15.78    5  
                  36.12     1:15.78 (39.66)                                        
  5 Pot, Eugene               57 BUMS                 1:22.00    1:20.35    4  
                  37.62     1:20.35 (42.73)                                        
  6 Lengle, James             58 ARMS                 1:19.49    1:20.44    3  
                  37.12     1:20.44 (43.32)                                        
  7 Schuchhardt, Geary        56 HUH                       NT    1:23.94    2  
                  38.94     1:23.94 (45.00)                                        
  8 Boyle, Michael            56 ANCM                 1:40.00    1:42.60    1  
                  49.64     1:42.60 (52.96)                                        
  9 Funkhouser, Raymond       57 VMST                 1:41.60    1:49.26  
                  51.00     1:49.26 (58.26)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:34.07    5/7/1995 Drury Gallagher                            
        NATL: ! 2:20.49   5/20/2001 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoffman, Charles          57 TERR                 2:47.70    2:41.00    9  
                  38.35     1:19.43 (41.08)     1:59.95 (40.52)     2:41.00 (41.05)
  2 Dougherty, Stephen        56 PAFC                 3:00.00    2:45.40    7  
                  35.74     1:17.21 (41.47)     2:00.25 (43.04)     2:45.40 (45.15)
  3 Morrow, Dan               58 ANCM                 2:50.00    2:46.95    6  
                  38.33     1:20.42 (42.09)     2:03.26 (42.84)     2:46.95 (43.69)
  4 Lengle, James             58 ARMS                 3:03.62    3:05.31    5  
                  41.62     1:28.09 (46.47)     2:16.86 (48.77)     3:05.31 (48.45)
  5 Boyle, Michael            56 ANCM                 3:40.00    3:38.20    4  
                  51.34     1:46.45 (55.11)     2:43.90 (57.45)     3:38.20 (54.30)
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 26.31   4/13/2003 Jim Dragon                                   
        NATL: ! 24.16   3/25/2007 GREG SHAW                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pugliese, Mark            55 ANCM                   25.60      26.05Z   9  
  2 Meade, John               56 BUMS                   25.80      27.75    7  
  3 Sweeney, Paul             57 PAFC                   28.20      27.94    6  
  4 Dougherty, Stephen        56 PAFC                   30.00      28.42    5  
  5 Hoffman, Charles          57 TERR                   29.30      28.56    4  
  6 Dearfield, Kerry          55 CUBU                   29.43      28.98    3  
  7 Stevens, Craig            55 1776                   28.70      29.01    2  
  8 Pot, Eugene               57 BUMS                   35.00      34.19    1  
  9 Munson, David             55 BUMS                   34.69      37.23  
 10 Funkhouser, Raymond       57 VMST                 1:05.00      48.79  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 1:00.17   4/24/2005 Kieran Kelleher                            
        NATL: !   54.37    2/4/2007 GREG SHAW                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pugliese, Mark            55 ANCM                 1:00.00      59.53Z   9  
                  28.38       59.53 (31.15)                                        
  2 Dougherty, Stephen        56 PAFC                 1:04.50    1:06.47    7  
                  30.58     1:06.47 (35.89)                                        
  3 Oates, Dave               57 VMST                 1:05.00    1:06.48    6  
                  31.71     1:06.48 (34.77)                                        
  4 Dearfield, Kerry          55 CUBU                 1:08.26    1:10.59    5  
                  31.37     1:10.59 (39.22)                                        
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:02.42    5/2/1999 Jack Schiltz                               
        NATL: !   58.32   3/25/2007 GREG SHAW                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meade, John               56 BUMS                 1:01.80    1:02.54    9  
                  28.62     1:02.54 (33.92)                                        
  2 Frisch, David             59 SQST                 1:12.00    1:05.23    7  
                  30.55     1:05.23 (34.68)                                        
  3 Pot, Eugene               57 BUMS                 1:14.00    1:14.68    6  
                  35.95     1:14.68 (38.73)                                        
  4 Abbott, John              58 GERM                 1:16.00    1:16.99    5  
                  37.09     1:16.99 (39.90)                                        
  5 Donahue, Jim              58 FXCM                 1:20.00    1:18.93    4  
                  35.22     1:18.93 (43.71)                                        
  6 Munson, David             55 BUMS                 1:17.62    1:19.05    3  
                  38.64     1:19.05 (40.41)                                        
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:19.27    5/7/1995 Drury Gallagher                            
        NATL: ! 2:08.02   3/25/2007 GREG SHAW                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dougherty, Stephen        56 PAFC                 2:23.58    2:24.02    9  
                  30.28     1:07.29 (37.01)     1:49.91 (42.62)     2:24.02 (34.11)
  2 McCorkle, John            56 VMST                 3:00.00    2:29.90    7  
                  30.32     1:10.86 (40.54)     1:55.27 (44.41)     2:29.90 (34.63)
  3 Harmon, David             58 ANCM                 2:35.00    2:31.80    6  
                  31.62     1:13.04 (41.42)     1:58.89 (45.85)     2:31.80 (32.91)
  4 Kurtz, Geoff              58 UNAT                 2:59.50    2:55.12    5  
                  38.63     1:27.19 (48.56)     2:17.90 (50.71)     2:55.12 (37.22)
  5 Clark, Lawrence           56 ALEX                      NT    2:57.82    4  
                2:16.70     2:57.82 (41.12)         2:57.82 ( )                    
 
Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 4:58.25   3/29/1998 Jack Geoghegan                             
        NATL: ! 4:36.95   1/28/2006 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harmon, David             58 ANCM                 5:42.00    5:34.36    9  
                  36.29     1:18.43 (42.14)     2:04.59 (46.16)     2:49.63 (45.04)
        3:37.12 (47.49)     4:23.82 (46.70)     4:59.71 (35.89)     5:34.36 (34.65)
  2 Sweeney, Paul             57 PAFC                 5:40.00    5:38.16    7  
                  33.37     1:11.20 (37.83)     2:03.81 (52.61)     2:52.85 (49.04)
        3:40.04 (47.19)     4:28.78 (48.74)     5:05.11 (36.33)     5:38.16 (33.05)
  3 Morrow, Dan               58 ANCM                 6:02.00    6:20.81    6  
                  41.13                             2:20.42 ( )     3:12.65 (52.23)
        3:59.71 (47.06)     4:50.36 (50.65)     5:36.51 (46.15)     6:20.81 (44.30)
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 24.53   4/23/2006 Jim Dragon                                   
        NATL: ! 22.30   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dragon, Jim               63 GSM                    24.85      24.32Z   9  
  2 Meade, Tom                60 BUMS                   25.20      25.06    7  
  3 Zakim, Jack               62 GSM                    27.50      26.82    6  
  4 Seidman, Lawrence         60 GSM                    26.01      27.11    5  
  5 Jackins, Joseph           60 MARY                   28.00      27.67    4  
  6 Platt, Jay                60 PAFC                   28.50      28.78    3  
  7 Richelson, Andrew         60 NCMS                   28.00      28.91    2  
  8 Miller, Grant             64 DCAC                   37.60      31.03    1  
  9 Smith, Michael            60 RMST                   33.58      34.22  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 58.56    5/2/1999 David Harrison                               
        NATL: ! 49.14   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meade, Tom                60 BUMS                   55.40      55.92Z   9  
                  27.44       55.92 (28.48)                                        
  2 Zakim, Jack               62 GSM                    59.00      59.00    7  
                  29.09       59.00 (29.91)                                        
  3 Seidman, Lawrence         60 GSM                    59.96    1:01.64    6  
                  29.83     1:01.64 (31.81)                                        
  4 Wallace, Richard          60 GSM                  1:05.00    1:01.74    5  
                  30.35     1:01.74 (31.39)                                        
  5 Richelson, Andrew         60 NCMS                 1:02.50    1:03.49    4  
                  30.20     1:03.49 (33.29)                                        
  6 Jackins, Joseph           60 MARY                 1:07.00    1:03.53    3  
                  30.21     1:03.53 (33.32)                                        
  7 Davey, Michael            63 ALEX                 1:05.00    1:06.47    2  
                  31.52     1:06.47 (34.95)                                        
  8 Miller, Grant             64 DCAC                 1:29.00    1:17.76    1  
                  34.92     1:17.76 (42.84)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 2:10.40   3/29/1998 David Harrison                             
        NATL: ! 1:56.69   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zakim, Jack               62 GSM                  2:08.50    2:06.98Z   9  
                  29.58     1:01.32 (31.74)     1:34.28 (32.96)     2:06.98 (32.70)
  2 Platt, Jay                60 PAFC                 2:14.00    2:14.64    7  
                  32.45     1:06.62 (34.17)     1:41.05 (34.43)     2:14.64 (33.59)
  3 Wallace, Richard          60 GSM                  2:30.00    2:21.57    6  
                  32.50     1:09.62 (37.12)     1:47.20 (37.58)     2:21.57 (34.37)
  4 Jackins, Joseph           60 MARY                 2:30.00    2:25.81    5  
                  32.76     1:10.05 (37.29)     1:48.75 (38.70)     2:25.81 (37.06)
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 5:46.27   3/29/1998 David Harrison                             
        NATL: ! 5:21.61   5/20/2007 PAUL MCCORMICK                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Platt, Jay                60 PAFC                 5:59.00    5:57.19    9  
                  33.22     1:09.00 (35.78)     1:45.58 (36.58)     2:22.66 (37.08)
        2:59.15 (36.49)     3:35.75 (36.60)     4:12.33 (36.58)     4:48.45 (36.12)
        5:23.90 (35.45)     5:57.19 (33.29)                                        
  2 Zakim, Jack               62 GSM                  6:00.00    5:57.57    7  
                  32.24     1:07.78 (35.54)     1:43.93 (36.15)     2:20.31 (36.38)
        2:57.17 (36.86)     3:34.24 (37.07)     4:11.23 (36.99)     4:47.65 (36.42)
        5:23.72 (36.07)     5:57.57 (33.85)                                        
  3 Jackins, Joseph           60 MARY                 6:45.00    6:38.33    6  
                  35.29     1:15.20 (39.91)     1:55.85 (40.65)     2:37.65 (41.80)
        3:19.50 (41.85)     4:01.06 (41.56)     4:42.14 (41.08)     5:22.93 (40.79)
        6:02.83 (39.90)     6:38.33 (35.50)                                        
  4 Wallace, Richard          60 GSM                  6:35.00    6:38.72    5  
                  35.00     1:14.28 (39.28)     1:55.23 (40.95)     2:36.64 (41.41)
        3:18.33 (41.69)     4:00.05 (41.72)     4:42.28 (42.23)     5:23.84 (41.56)
        6:04.41 (40.57)     6:38.72 (34.31)                                        
  5 Davey, Michael            63 ALEX                 7:00.00    7:14.80    4  
                  36.13     1:17.37 (41.24)     2:01.91 (44.54)     2:47.12 (45.21)
        3:32.90 (45.78)     4:18.93 (46.03)     5:04.75 (45.82)     5:49.26 (44.51)
        6:34.22 (44.96)     7:14.80 (40.58)                                        
 
Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 12:07.48   4/21/2002 David Harrison                            
        NATL: ! 11:09.94   5/20/2007 PAUL MCCORMICK                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Platt, Jay                60 PAFC                12:45.00   12:42.48    9  
                  34.78     1:12.17 (37.39)     1:50.46 (38.29)     2:28.95 (38.49)
        3:07.41 (38.46)     3:45.91 (38.50)     4:23.97 (38.06)     5:02.22 (38.25)
        5:40.60 (38.38)     6:18.81 (38.21)     6:57.70 (38.89)     7:35.91 (38.21)
        8:14.16 (38.25)     8:52.87 (38.71)     9:31.53 (38.66)    10:10.61 (39.08)
       10:49.71 (39.10)    11:28.53 (38.82)    12:06.85 (38.32)    12:42.48 (35.63)
  2 Sinclair, William         63 CUBU                17:00.00   16:45.98    7  
                  42.08     1:30.03 (47.95)     2:19.38 (49.35)     3:08.84 (49.46)
        3:59.53 (50.69)     4:50.00 (50.47)     5:40.76 (50.76)     6:32.71 (51.95)
        7:24.26 (51.55)     8:16.12 (51.86)     9:07.62 (51.50)     9:58.76 (51.14)
       10:50.35 (51.59)    11:41.33 (50.98)    12:32.32 (50.99)    13:23.55 (51.23)
       14:15.15 (51.60)    15:06.77 (51.62)    15:57.07 (50.30)    16:45.98 (48.91)
 
Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 20:01.66    5/2/1999 David Harrison                            
        NATL: ! 18:49.29   5/20/2007 JAMES MCCLEERY                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wallace, Richard          60 GSM                 23:00.00   22:14.38    9  
                  35.81     1:15.16 (39.35)     1:56.94 (41.78)     2:38.32 (41.38)
        3:20.00 (41.68)     4:01.55 (41.55)     4:43.03 (41.48)     5:24.74 (41.71)
        6:06.05 (41.31)     6:47.16 (41.11)     7:28.77 (41.61)     8:09.46 (40.69)
        8:50.66 (41.20)     9:31.78 (41.12)    10:12.78 (41.00)    10:53.15 (40.37)
       11:34.52 (41.37)    12:15.50 (40.98)    12:55.79 (40.29)    13:36.55 (40.76)
       14:17.75 (41.20)    14:58.77 (41.02)    15:39.19 (40.42)    16:20.14 (40.95)
       17:00.23 (40.09)    17:40.10 (39.87)    18:19.66 (39.56)    18:59.63 (39.97)
       19:39.49 (39.86)    20:19.07 (39.58)    20:58.34 (39.27)    21:37.31 (38.97)
       22:14.38 (37.07)
  2 Wren, William             60 CUBU                23:15.00   22:30.04    7  
                  37.02     1:15.82 (38.80)     1:55.66 (39.84)     2:36.00 (40.34)
        3:16.94 (40.94)     3:58.03 (41.09)     4:39.40 (41.37)     5:20.06 (40.66)
        6:01.15 (41.09)     6:43.32 (42.17)     7:25.24 (41.92)     8:05.99 (40.75)
        8:48.05 (42.06)     9:30.19 (42.14)    10:11.71 (41.52)    10:53.45 (41.74)
       11:34.74 (41.29)    12:16.28 (41.54)    12:57.11 (40.83)    13:38.15 (41.04)
       14:18.96 (40.81)    15:00.06 (41.10)    15:40.44 (40.38)    16:21.75 (41.31)
       17:02.24 (40.49)    17:43.44 (41.20)    18:24.01 (40.57)    19:04.75 (40.74)
       19:45.66 (40.91)    20:28.21 (42.55)    21:09.16 (40.95)    21:49.62 (40.46)
       22:30.04 (40.42)
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 28.98   4/23/2006 Richard Alexander                            
        NATL: ! 27.62   4/25/2004 ROBERT S SMITH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dragon, Jim               63 GSM                    32.83      31.48    9  
  2 Zakim, Jack               62 GSM                    32.50      32.10    7  
  3 Meade, Tom                60 BUMS                   33.30      32.40    6  
  4 Leonard, Roger            60 ANCM                   34.04      34.38    5  
  5 Platt, Jay                60 PAFC                   33.90      35.59    4  
  6 Jackins, Joseph           60 MARY                   36.00      38.13    3  
  7 Davey, Michael            63 ALEX                   38.00      39.00    2  
  8 Miller, Grant             64 DCAC                   45.71      39.23    1  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:06.22   4/23/2006 Richard Alexander                          
        NATL: ! 1:01.40   4/25/2004 RICHARD BURNS                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zakim, Jack               62 GSM                  1:12.50    1:12.93    9  
                  36.00     1:12.93 (36.93)                                        
  2 Platt, Jay                60 PAFC                 1:15.50    1:17.90    7  
                  39.13     1:17.90 (38.77)                                        
  3 Miller, Grant             64 DCAC                 1:41.90    1:32.24    6  
                  44.32     1:32.24 (47.92)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:36.31   4/14/1991 Roger Franks                               
        NATL: ! 2:17.33   4/25/2004 RICHARD BURNS                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, Roger            60 ANCM                 2:41.77    2:41.63    9  
                  37.96     1:18.40 (40.44)     2:00.09 (41.69)     2:41.63 (41.54)
  2 Platt, Jay                60 PAFC                 2:41.00    2:42.63    7  
                  38.62     1:19.63 (41.01)     2:02.73 (43.10)     2:42.63 (39.90)
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 31.63   4/23/2006 Louis Kronfeld                               
        NATL: ! 29.32   5/14/2006 ROBERT STRAND                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Platt, Jay                60 PAFC                   36.50      35.70    9  
  2 Garfield Sr, Peter        63 UNAT                   43.30      42.19    7  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:10.69   4/23/2006 Jim Dragon                                 
        NATL: ! 1:05.46   3/26/2006 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, Roger            60 ANCM                 1:20.04    1:17.90    9  
                  37.14     1:17.90 (40.76)                                        
  2 Platt, Jay                60 PAFC                 1:19.80    1:20.45    7  
                  39.07     1:20.45 (41.38)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:45.58   4/21/2002 Raymond Loewe                              
        NATL: ! 2:24.68   5/14/2006 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Platt, Jay                60 PAFC                 2:59.00    3:04.60    9  
                  42.51     1:29.24 (46.73)     2:17.45 (48.21)     3:04.60 (47.15)
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 26.34   4/24/2005 Jim Dragon                                   
        NATL: ! 24.46   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dragon, Jim               63 GSM                    26.36      26.13Z   9  
  2 Meade, Tom                60 BUMS                   28.00      27.67    7  
  3 Seidman, Lawrence         60 GSM                    30.36      30.84    6  
  4 Richelson, Andrew         60 NCMS                   32.50      31.73    5  
  5 Davey, Michael            63 ALEX                   35.00      35.68    4  
 -- Platt, Jay                60 PAFC                   32.50         DQ  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 1:08.38   4/13/2003 Art Wolfe                                  
        NATL: !   54.92   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seidman, Lawrence         60 GSM                  1:09.98    1:11.01    9  
                  32.04     1:11.01 (38.97)                                        
  2 Richelson, Andrew         60 NCMS                 1:18.00    1:18.31    7  
                  35.31     1:18.31 (43.00)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 2:54.01   4/26/1988 Ted Haartz                                 
        NATL: ! 2:11.69   2/15/2004 ROBERT POILETMAN                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seidman, Lawrence         60 GSM                  3:03.13    2:57.16    9  
                  37.76     1:22.83 (45.07)     2:11.52 (48.69)     2:57.16 (45.64)
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:06.19   4/15/2007 Jim Dragon                                 
        NATL: ! 1:00.13   5/20/2007 RICHARD ABRAHAMS                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dragon, Jim               63 GSM                  1:06.19    1:04.66Z   9  
                  29.48     1:04.66 (35.18)                                        
  2 Meade, Tom                60 BUMS                 1:06.60    1:07.04    7  
                  30.95     1:07.04 (36.09)                                        
  3 Leonard, Roger            60 ANCM                 1:13.50    1:12.00    6  
                  34.15     1:12.00 (37.85)                                        
  4 Zakim, Jack               62 GSM                  1:12.50    1:13.80    5  
                  34.25     1:13.80 (39.55)                                        
  5 Jackins, Joseph           60 MARY                 1:21.00    1:18.65    4  
                  37.43     1:18.65 (41.22)                                        
 
Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 5:40.02   4/13/2003 Jack McCoy                                 
        NATL: ! 5:02.36   5/18/2003 EDWARD CAZALET                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leonard, Roger            60 ANCM                 5:54.09    5:49.42    9  
                  39.67     1:25.18 (45.51)     2:10.73 (45.55)     2:55.09 (44.36)
        3:40.53 (45.44)     4:28.77 (48.24)     5:10.72 (41.95)     5:49.42 (38.70)
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 27.92   4/23/2006 Jerry Katz                                   
        NATL: ! 23.66   5/17/2002 JEFF FARRELL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sober, Harry              65 VMST                   27.50      26.47Z   9  
  2 Katz, Jerry               69 GSM                    28.30      28.60    7  
  3 Nobbe, Nick               69 RMST                   33.00      31.93    6  
  4 Wangdahl, Glenn           65 MARY                   33.00      31.99    5  
  5 Leilich, Bob              68 WMST                   38.00      37.05    4  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 59.92   4/13/2003 David Harrison                               
        NATL: ! 54.43   5/17/2002 JEFF FARRELL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sober, Harry              65 VMST                 1:04.50    1:01.13    9  
                  29.42     1:01.13 (31.71)                                        
  2 Brundage, Warner          65 VMST                 1:05.50    1:05.00    7  
                  31.66     1:05.00 (33.34)                                        
  3 Katz, Jerry               69 GSM                  1:07.00    1:07.13    6  
                  31.86     1:07.13 (35.27)                                        
  4 Wangdahl, Glenn           65 MARY                 1:14.00    1:15.31    5  
                  36.44     1:15.31 (38.87)                                        
  5 Nobbe, Nick               69 RMST                 1:15.00    1:18.32    4  
                  37.11     1:18.32 (41.21)                                        
  6 Leilich, Bob              68 WMST                 1:30.00    1:20.34    3  
                  37.79     1:20.34 (42.55)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 2:09.58   4/13/2003 David Harrison                             
        NATL: ! 2:01.22   5/17/2002 JEFF FARRELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brundage, Warner          65 VMST                 2:20.00    2:26.33    9  
                  34.04     1:10.64 (36.60)     1:48.69 (38.05)     2:26.33 (37.64)
  2 Katz, Jerry               69 GSM                  2:40.00    2:34.20    7  
                  35.75     1:14.77 (39.02)     1:55.35 (40.58)     2:34.20 (38.85)
  3 Gaulrapp, Edward          65 VMST                 3:15.00    2:45.00    6  
                  37.97     1:20.39 (42.42)     2:04.35 (43.96)     2:45.00 (40.65)
  4 Nobbe, Nick               69 RMST                 2:50.00    2:49.19    5  
                  38.60     1:21.86 (43.26)     2:06.29 (44.43)     2:49.19 (42.90)
  5 Wangdahl, Glenn           65 MARY                 2:49.00    2:49.44    4  
                  38.30     1:21.51 (43.21)     2:05.99 (44.48)     2:49.44 (43.45)
  6 Hulings 3rd, Joseph       66 FXCM                 3:10.00    3:02.78    3  
                  40.49     1:25.46 (44.97)     2:14.10 (48.64)     3:02.78 (48.68)
  7 Leilich, Bob              68 WMST                 3:50.00    3:06.98    2  
                  40.81     1:27.63 (46.82)     2:18.13 (50.50)     3:06.98 (48.85)
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 5:53.27   4/13/2003 David Harrison                             
        NATL: ! 5:37.64   5/20/2007 TOM LANDIS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tulenko, Tom              65 1776                 7:00.00    6:43.29    9  
                  35.47     1:14.65 (39.18)     1:55.27 (40.62)     2:36.68 (41.41)
        3:18.37 (41.69)     3:59.91 (41.54)     4:41.48 (41.57)     5:23.29 (41.81)
        6:04.43 (41.14)     6:43.29 (38.86)                                        
  2 Nobbe, Nick               69 RMST                 7:52.00    7:36.57    7  
                  41.22     1:27.19 (45.97)     2:13.98 (46.79)     3:00.51 (46.53)
        3:47.22 (46.71)     4:34.19 (46.97)     5:20.34 (46.15)     6:06.33 (45.99)
        6:52.24 (45.91)     7:36.57 (44.33)                                        
  3 Hulings 3rd, Joseph       66 FXCM                 8:30.00    8:14.05    6  
                  42.07     1:29.37 (47.30)     2:20.38 (51.01)     3:10.50 (50.12)
        4:01.93 (51.43)     4:53.11 (51.18)     5:44.81 (51.70)     6:36.47 (51.66)
        7:26.42 (49.95)     8:14.05 (47.63)                                        
  4 Gaulrapp, Edward          65 VMST                 8:45.00    8:14.07    5  
                  42.23     1:31.33 (49.10)     2:21.91 (50.58)     3:12.88 (50.97)
        4:03.49 (50.61)     4:54.24 (50.75)     5:45.14 (50.90)     6:36.30 (51.16)
        7:26.56 (50.26)     8:14.07 (47.51)                                        
  5 Leilich, Bob              68 WMST                 9:00.00    8:29.14    4  
                  42.84     1:31.61 (48.77)     2:24.12 (52.51)     3:16.81 (52.69)
        4:10.13 (53.32)     5:03.10 (52.97)     5:56.14 (53.04)     6:48.16 (52.02)
        7:41.07 (52.91)     8:29.14 (48.07)                                        
  6 Marando, Vincent          69 MARY                 9:15.00    9:25.33    3  
                  50.40     1:45.46 (55.06)     2:42.79 (57.33)                    
            4:39.42 ( )     5:36.55 (57.13)     6:34.56 (58.01)     7:32.63 (58.07)
        8:31.27 (58.64)     9:25.33 (54.06)                                        
  7 Borst, Gerhard            67 VMST                10:43.00   10:41.46    2  
                  48.27   1:49.56 (1:01.29)   2:55.39 (1:05.83)   4:01.30 (1:05.91)
      5:08.34 (1:07.04)   6:16.44 (1:08.10)   7:25.74 (1:09.30)   8:31.94 (1:06.20)
      9:38.72 (1:06.78)  10:41.46 (1:02.74)                                        
 
Men 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 12:26.16    4/4/2004 David Harrison                            
        NATL: ! 11:41.40   5/20/2007 TOM LANDIS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tulenko, Tom              65 1776                14:20.00   13:58.49    9  
                  36.45     1:16.91 (40.46)     1:59.05 (42.14)     2:41.99 (42.94)
        3:25.06 (43.07)     4:08.58 (43.52)     4:51.54 (42.96)     5:34.32 (42.78)
        6:17.27 (42.95)     7:00.04 (42.77)     7:42.64 (42.60)     8:25.39 (42.75)
        9:08.03 (42.64)     9:50.66 (42.63)    10:32.89 (42.23)    11:14.93 (42.04)
       11:56.92 (41.99)    12:38.84 (41.92)    13:19.68 (40.84)    13:58.49 (38.81)
  2 Hulings 3rd, Joseph       66 FXCM                17:20.00   16:55.70    7  
                  43.32     1:30.64 (47.32)     2:21.45 (50.81)     3:12.34 (50.89)
        4:03.88 (51.54)     4:55.97 (52.09)     5:47.05 (51.08)     6:38.57 (51.52)
        7:30.11 (51.54)     8:21.51 (51.40)     9:14.16 (52.65)    10:04.83 (50.67)
       10:57.07 (52.24)    11:48.58 (51.51)    12:40.28 (51.70)    13:31.64 (51.36)
       14:22.37 (50.73)    15:15.53 (53.16)    16:05.96 (50.43)    16:55.70 (49.74)
  3 Gaulrapp, Edward          65 VMST                18:00.00   17:10.08    6  
                  42.84     1:32.01 (49.17)     2:22.62 (50.61)     3:13.44 (50.82)
        4:05.19 (51.75)     4:57.61 (52.42)     5:49.74 (52.13)     6:41.70 (51.96)
        7:34.37 (52.67)     8:26.79 (52.42)     9:18.31 (51.52)    10:10.22 (51.91)
       11:02.80 (52.58)    11:55.60 (52.80)    12:48.10 (52.50)    13:40.71 (52.61)
       14:34.07 (53.36)    15:27.10 (53.03)    16:19.98 (52.88)    17:10.08 (50.10)
 
Men 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 25:12.78   3/29/1998 Paul Kiell                                
        NATL: ! 19:16.25   5/20/2007 TOM LANDIS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pattie, Kenton            68 CUBU                32:00.00   32:10.96    9  
                  49.63     1:47.68 (58.05)   2:47.74 (1:00.06)                    
            4:51.94 ( )   5:53.71 (1:01.77)     6:52.87 (59.16)     7:51.09 (58.22)
      8:51.27 (1:00.18)     9:50.60 (59.33)    10:49.83 (59.23)    11:48.74 (58.91)
       12:47.31 (58.57)    13:45.22 (57.91)    14:43.73 (58.51)    15:41.64 (57.91)
       16:39.95 (58.31)    17:38.12 (58.17)    18:37.64 (59.52)    19:34.95 (57.31)
       20:33.37 (58.42)    21:31.86 (58.49)    22:30.26 (58.40)    23:27.61 (57.35)
     24:27.61 (1:00.00)                            26:22.96 ( )    27:20.47 (57.51)
       28:19.73 (59.26)    29:17.98 (58.25)    30:16.28 (58.30)    31:15.47 (59.19)
       32:10.96 (55.49)
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 33.48   4/21/2002 Marshall Greer                               
        NATL: ! 29.55   5/16/1999 YOSHI OYAKAWA                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sober, Harry              65 VMST                   36.00      33.50    9  
  2 Wolfe, Art                68 VMST                   36.00      36.16    7  
  3 Tulenko, Tom              65 1776                   42.00      38.98    6  
  4 Wangdahl, Glenn           65 MARY                   44.00      42.87    5  
  5 Berghaus, Peter           67 CONN                   41.08      44.70    4  
  6 Hulings 3rd, Joseph       66 FXCM                   46.00      44.75    3  
  7 Marando, Vincent          69 MARY                   48.00      46.20    2  
  8 Borst, Gerhard            67 VMST                   55.29      50.67    1  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:13.00    5/1/1994 Roger Franks                               
        NATL: ! 1:05.03   4/18/2004 JOHN SMITH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolfe, Art                68 VMST                 1:20.00    1:21.37    9  
                  40.99     1:21.37 (40.38)                                        
  2 Wangdahl, Glenn           65 MARY                 1:36.00    1:35.35    7  
                  46.41     1:35.35 (48.94)                                        
  3 Berghaus, Peter           67 CONN                 1:34.74    1:36.09    6  
                  47.44     1:36.09 (48.65)                                        
  4 Hulings 3rd, Joseph       66 FXCM                 1:42.00    1:39.57    5  
                  48.89     1:39.57 (50.68)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:48.82   4/15/2007 Michael Laux                               
        NATL: ! 2:25.65   5/20/2007 RICHARD TODD                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolfe, Art                68 VMST                 2:48.00    2:53.79    9  
                  42.52     1:25.82 (43.30)     2:10.57 (44.75)     2:53.79 (43.22)
  2 Berghaus, Peter           67 CONN                 3:22.26    3:24.87    7  
                  48.94     1:39.61 (50.67)     2:32.22 (52.61)     3:24.87 (52.65)
  3 Hulings 3rd, Joseph       66 FXCM                 3:30.00    3:33.37    6  
                  50.32     1:43.79 (53.47)     2:38.53 (54.74)     3:33.37 (54.84)
  4 Marando, Vincent          69 MARY                 3:35.00    3:33.88    5  
                  50.87     1:45.40 (54.53)     2:41.18 (55.78)     3:33.88 (52.70)
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 34.20   4/13/2003 Bob Johnston                                 
        NATL: ! 32.91   5/18/1997 NICK TEMPLEMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kronfeld, Louis           65 NEM                    33.00      32.59!   9  
  2 Katz, Jerry               69 GSM                    37.00      37.52    7  
  3 Brundage, Warner          65 VMST                   36.50      37.69    6  
  4 Gaulrapp, Edward          65 VMST                   40.00      38.24    5  
  5 Berghaus, Peter           67 CONN                   41.26      42.05    4  
  6 Durham, Richard           67 GERM                   43.00      45.12    3  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:17.14   4/21/2002 Bob Johnston                               
        NATL: ! 1:10.58   5/20/2007 RICHARD TODD                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kronfeld, Louis           65 NEM                  1:14.00    1:14.03Z   9  
                  33.88     1:14.03 (40.15)                                        
  2 Brundage, Warner          65 VMST                 1:20.00    1:21.48    7  
                  37.52     1:21.48 (43.96)                                        
  3 Katz, Jerry               69 GSM                  1:38.00    1:26.46    6  
                  40.94     1:26.46 (45.52)                                        
  4 Berghaus, Peter           67 CONN                 1:35.20    1:32.88    5  
                  43.91     1:32.88 (48.97)                                        
  5 Gaulrapp, Edward          65 VMST                 1:35.00    1:33.24    4  
                  44.75     1:33.24 (48.49)                                        
  6 Wangdahl, Glenn           65 MARY                 1:36.00    1:36.18    3  
                  45.56     1:36.18 (50.62)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:59.44   4/15/2007 Raymond Loewe                              
        NATL: ! 2:36.30   5/20/2007 RICHARD TODD                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brundage, Warner          65 VMST                 2:59.10    3:01.11    9  
                  39.18     1:24.63 (45.45)     2:12.47 (47.84)     3:01.11 (48.64)
  2 Chadsey, William          65 UNAT                 3:10.90    3:07.63    7  
                  43.20     1:31.47 (48.27)     2:20.72 (49.25)     3:07.63 (46.91)
  3 Gaulrapp, Edward          65 VMST                 3:45.00    3:18.55    6  
                  45.31     1:36.99 (51.68)     2:29.77 (52.78)     3:18.55 (48.78)
  4 Berghaus, Peter           67 CONN                 3:27.61    3:29.66    5  
                  47.96     1:41.27 (53.31)     2:36.43 (55.16)     3:29.66 (53.23)
  5 Durham, Richard           67 GERM                 3:40.00    3:50.17    4  
                  51.85     1:51.36 (59.51)   2:51.63 (1:00.27)     3:50.17 (58.54)
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 30.98   4/15/2007 Michael Laux                                 
        NATL: ! 27.36   5/20/2007 CAPPY SHEELEY                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sober, Harry              65 VMST                   32.00      30.72Z   9  
  2 Kronfeld, Louis           65 NEM                    32.00      31.30    7  
  3 Katz, Jerry               69 GSM                    35.00      32.70    6  
  4 Gaulrapp, Edward          65 VMST                   35.00      40.16    5  
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 1:14.48    5/9/1993 Joseph Kurtzman                            
        NATL: ! 1:04.48   2/10/2001 DAVID COSTILL                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolfe, Art                68 VMST                 1:14.00    1:21.37    9  
                  39.68     1:21.37 (41.69)                                        
  2 Gaulrapp, Edward          65 VMST                 1:40.00    1:24.64    7  
                  40.09     1:24.64 (44.55)                                        
  3 Katz, Jerry               69 GSM                  1:38.00    1:26.51    6  
                  39.90     1:26.51 (46.61)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 2:52.98    5/9/1993 Joseph Kurtzman                            
        NATL: ! 2:30.02   2/12/2006 RICHARD KITCHELL                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolfe, Art                68 VMST                 3:00.00    2:58.80    9  
                  40.36     1:26.74 (46.38)     2:13.40 (46.66)     2:58.80 (45.40)
  2 Gaulrapp, Edward          65 VMST                 4:00.00    3:45.53    7  
                  49.23     1:48.09 (58.86)   2:48.13 (1:00.04)     3:45.53 (57.40)
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:13.78    5/7/1995 Lenrod  Goldstone                          
        NATL: ! 1:03.54   5/17/2002 JEFF FARRELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sober, Harry              65 VMST                 1:12.00    1:12.41Z   9  
                  32.43     1:12.41 (39.98)                                        
  2 Wolfe, Art                68 VMST                 1:14.00    1:12.96Z   7  
                  34.19     1:12.96 (38.77)                                        
  3 Katz, Jerry               69 GSM                  1:22.00    1:22.36    6  
                  39.36     1:22.36 (43.00)                                        
  4 Berghaus, Peter           67 CONN                 1:28.83    1:30.02    5  
                  43.64     1:30.02 (46.38)                                        
  5 Hulings 3rd, Joseph       66 FXCM                 1:40.00    1:35.67    4  
                  44.48     1:35.67 (51.19)                                        
  6 Nobbe, Nick               69 RMST                 1:36.00    1:38.18    3  
                  48.33     1:38.18 (49.85)                                        
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:38.89   4/15/2007 Michael Laux                               
        NATL: ! 2:24.24   5/17/2002 JEFF FARRELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brundage, Warner          65 VMST                 2:41.50    2:40.82    9  
                  33.62     1:17.15 (43.53)     2:03.45 (46.30)     2:40.82 (37.37)
  2 Wolfe, Art                68 VMST                 2:38.00    2:41.52    7  
                  33.72     1:17.36 (43.64)     2:05.86 (48.50)     2:41.52 (35.66)
  3 Berghaus, Peter           67 CONN                 3:21.38    3:22.37    6  
                  47.30     1:40.33 (53.03)     2:35.23 (54.90)     3:22.37 (47.14)
  4 Gaulrapp, Edward          65 VMST                 3:45.00    3:27.59    5  
                  46.77     1:46.16 (59.39)     2:39.93 (53.77)     3:27.59 (47.66)
 
Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 6:02.51    5/9/1993 Roger Franks                               
        NATL: ! 5:19.23   5/20/2007 TOM LANDIS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolfe, Art                68 VMST                 5:46.00    5:56.71Z   9  
                  39.25     1:23.91 (44.66)     2:09.19 (45.28)     2:54.86 (45.67)
        3:47.48 (52.62)     4:38.70 (51.22)     5:17.46 (38.76)     5:56.71 (39.25)
  2 Gaulrapp, Edward          65 VMST                 7:45.00    7:12.32    7  
                  47.64     1:44.31 (56.67)   2:44.49 (1:00.18)   3:48.14 (1:03.65)
        4:44.64 (56.50)     5:39.71 (55.07)     6:26.33 (46.62)     7:12.32 (45.99)
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 28.09    4/4/2004 Walter Lincoln                               
        NATL: ! 24.79   5/20/2007 JEFF FARRELL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maher, Owen               73 VMST                   35.00      33.27    9  
  2 Kirwan, William           70 MARY                   35.00      33.97    7  
  3 Gerson, Gordon            71 RMST                   42.50      46.26    6  
  4 Busch, Kenneth            72 GMUP                 1:08.00      54.57    5  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 1:03.73    4/4/2004 Walter Lincoln                             
        NATL: !   56.24   5/20/2007 JEFF FARRELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrison, David           70 1776                 1:06.00    1:04.34    9  
                  31.07     1:04.34 (33.27)                                        
  2 Maher, Owen               73 VMST                 1:20.00    1:18.90    7  
                  36.63     1:18.90 (42.27)                                        
  3 Klioze, Earl              70 VMST                      NT    1:44.25    6  
                  49.02     1:44.25 (55.23)                                        
  4 Gerson, Gordon            71 RMST                 1:37.00    1:45.58    5  
                  49.37     1:45.58 (56.21)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 2:26.86    5/2/1999 Roger Franks                               
        NATL: ! 2:09.57   5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrison, David           70 1776                 2:20.00    2:17.89Z   9  
                  32.60     1:08.08 (35.48)     1:43.66 (35.58)     2:17.89 (34.23)
  2 Kirwan, William           70 MARY                 2:50.00    2:50.58    7  
                  39.43     1:23.22 (43.79)     2:08.32 (45.10)     2:50.58 (42.26)
  3 Gerson, Gordon            71 RMST                 3:41.00    3:42.15    6  
                  49.52     1:45.29 (55.77)     2:44.49 (59.20)     3:42.15 (57.66)
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 6:27.36   4/20/1997 Roger Franks                               
        NATL: ! 5:51.37   5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrison, David           70 1776                 6:25.00    6:15.86Z   9  
                  34.32     1:12.33 (38.01)     1:50.80 (38.47)     2:29.43 (38.63)
        3:07.81 (38.38)     3:46.00 (38.19)     4:25.07 (39.07)     5:03.85 (38.78)
        5:40.76 (36.91)     6:15.86 (35.10)                                        
  2 Kirwan, William           70 MARY                 8:00.00    8:00.92    7  
                  43.43     1:34.08 (50.65)     2:22.75 (48.67)     3:12.55 (49.80)
        4:02.41 (49.86)     4:51.05 (48.64)     5:39.15 (48.10)     6:26.75 (47.60)
        7:15.17 (48.42)     8:00.92 (45.75)                                        
  3 Gerson, Gordon            71 RMST                 9:16.00   10:06.61    6  
                  52.69   1:54.67 (1:01.98)   2:56.95 (1:02.28)   4:00.89 (1:03.94)
        5:00.62 (59.73)   6:02.64 (1:02.02)   7:04.18 (1:01.54)   8:05.68 (1:01.50)
      9:07.73 (1:02.05)    10:06.61 (58.88)                                        
 
Men 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 13:22.22   4/20/1997 Roger Franks                              
        NATL: ! 12:19.05   5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrison, David           70 1776                12:50.00   12:50.23Z   9  
                  34.80     1:13.00 (38.20)     1:52.58 (39.58)     2:32.13 (39.55)
        3:12.11 (39.98)     3:51.01 (38.90)     4:30.09 (39.08)     5:09.02 (38.93)
        5:47.71 (38.69)     6:26.67 (38.96)     7:05.69 (39.02)     7:44.94 (39.25)
        8:23.77 (38.83)     9:02.83 (39.06)     9:41.88 (39.05)    10:20.90 (39.02)
       10:59.26 (38.36)    11:37.69 (38.43)    12:14.53 (36.84)    12:50.23 (35.70)
  2 Gerson, Gordon            71 RMST                18:54.00   19:28.54    7  
                  52.93     1:51.52 (58.59)     2:51.38 (59.86)     3:50.77 (59.39)
        4:49.26 (58.49)     5:47.83 (58.57)     6:46.05 (58.22)     7:44.75 (58.70)
        8:43.90 (59.15)     9:43.57 (59.67)    10:42.82 (59.25)    11:42.29 (59.47)
       12:41.48 (59.19)    13:40.16 (58.68)  14:40.81 (1:00.65)    15:38.06 (57.25)
       16:37.90 (59.84)    17:36.76 (58.86)    18:33.18 (56.42)    19:28.54 (55.36)
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 35.62   4/21/2002 William VanPelt                              
        NATL: ! 30.25   4/25/2004 YOSHI OYAKAWA                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirwan, William           70 MARY                   38.00      39.20    9  
  2 Sween, Niel               72 VMST                   40.00      40.53    7  
  3 Scott, Richard            72 VMST                   48.00      43.90    6  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:13.47    5/2/1999 Roger Franks                               
        NATL: ! 1:06.83   4/25/2004 YOSHI OYAKAWA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirwan, William           70 MARY                 1:24.00    1:24.90    9  
  2 Sween, Niel               72 VMST                 1:35.00    1:49.21    7  
                  51.60     1:49.21 (57.61)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:40.19    5/2/1999 Roger Franks                               
        NATL: ! 2:28.11   5/18/2003 BURWELL JONES                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirwan, William           70 MARY                 3:15.00    3:07.99    9  
                  43.65     1:32.26 (48.61)     2:21.75 (49.49)     3:07.99 (46.24)
  2 Sween, Niel               72 VMST                 3:50.00    3:55.06    7  
                  53.39     1:52.44 (59.05)   2:54.10 (1:01.66)   3:55.06 (1:00.96)
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 37.20   4/22/2001 Charles Urstadt                              
        NATL: ! 33.19   4/22/2001 JOHN KORTHEUER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Richard            72 VMST                   46.00      46.65    9  
  2 Lyons Jr, Thomas          74 VMST                   46.70      49.78    7  
 -- Maher, Owen               73 VMST                   54.00         DQ  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:27.61    4/4/2004 Walter Lincoln                             
        NATL: ! 1:15.24   4/22/2001 JOHN KORTHEUER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Richard            72 VMST                 1:40.00    1:40.20    9  
                  46.60     1:40.20 (53.60)                                        
  2 Maher, Owen               73 VMST                 2:00.00    1:51.80    7  
                  54.43     1:51.80 (57.37)                                        
 -- Lyons Jr, Thomas          74 VMST                 1:50.00         DQ  
                  54.51          DQ (59.85)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        ZONE: Z 3:22.84    5/1/1994 Norman Garsoe                              
        NATL: ! 2:52.92    4/2/2006 BELA SANDOR                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Richard            72 VMST                 4:00.00    3:48.38    9  
                  50.91     1:49.03 (58.12)   2:50.29 (1:01.26)     3:48.38 (58.09)
  2 Lyons Jr, Thomas          74 VMST                 3:55.00    4:22.10    7  
                  56.12   2:02.72 (1:06.60)   4:22.10 (2:19.38)                    
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 34.85    4/4/2004 Walter Lincoln                               
        NATL: ! 29.33   5/14/2006 BOB BAILIE                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maher, Owen               73 VMST                   40.00      40.31    9  
  2 Scott, Richard            72 VMST                   50.00      48.47    7  
  3 Cheadle, Richard          70 VMST                   53.00      56.72    6  
  4 Klioze, Earl              70 VMST                      NT      56.89    5  
 
Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        ZONE: Z 1:23.28    5/9/1993 Birch Davidson                             
        NATL: ! 1:09.63   5/17/2002 RONALD JOHNSON                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maher, Owen               73 VMST                 1:50.00    1:39.75    9  
                  48.83     1:39.75 (50.92)                                        
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 1:16.22    4/4/2004 Walter Lincoln                             
        NATL: ! 1:07.17   5/20/2007 JEFF FARRELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maher, Owen               73 VMST                 1:50.00    1:32.51    9  
                  43.86     1:32.51 (48.65)                                        
  2 Scott, Richard            72 VMST                 1:43.00    1:39.25    7  
                  46.37     1:39.25 (52.88)                                        
 
Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
        ZONE: Z 2:51.62   4/20/1997 Roger Franks                               
        NATL: ! 2:32.54   5/18/2003 BURWELL JONES                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klioze, Earl              70 VMST                      NT    4:47.68    9  
                  58.99   2:27.01 (1:28.02)   3:44.77 (1:17.76)   4:47.68 (1:02.91)
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 31.49   4/12/1992 Harry Class                                  
        NATL: ! 26.94   4/30/2000 FRANK PIEMME                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manheim, Frank            77 RMST                   35.00      34.27    9  
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 2:29.79   4/21/2002 Roger Franks                               
        NATL: ! 2:21.40    7/2/2007 GRAHAM JOHNSTON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manheim, Frank            77 RMST                 3:20.00    3:04.98    9  
                  40.95     1:27.97 (47.02)     2:17.52 (49.55)     3:04.98 (47.46)
 
Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 37.02   4/21/2002 Roger Franks                                 
        NATL: ! 33.76    4/9/2000 PAUL HUTINGER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manheim, Frank            77 RMST                   44.00      41.43    9  
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 1:17.17   4/21/2002 Roger Franks                               
        NATL: ! 1:16.94    4/9/2000 PAUL HUTINGER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manheim, Frank            77 RMST                 1:40.00    1:30.82    9  
                  44.58     1:30.82 (46.24)                                        
 
Men 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 2:54.61   4/13/2003 Roger Franks                               
        NATL: ! 2:45.08   2/24/2002 ROGER FRANKS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manheim, Frank            77 RMST                 3:40.00    3:38.12    9  
                  49.52     1:44.40 (54.88)   3:36.76 (1:52.36)      3:38.12 (1.36)
 
Men 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        ZONE: Z 8:04.31   4/15/2007 Roger Franks                               
        NATL: ! 7:17.43   4/24/2005 FRANK PIEMME                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Franks, Roger             81 1776                 8:15.00    8:58.35    9  
                  43.52     1:35.85 (52.33)     2:30.81 (54.96)     3:28.10 (57.29)
        4:23.65 (55.55)     5:20.08 (56.43)     6:16.59 (56.51)     7:11.55 (54.96)
        8:05.61 (54.06)     8:58.35 (52.74)                                        
 
Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 40.87   4/15/2007 Roger Franks                                 
        NATL: ! 37.39   8/14/1999 RAY TAFT                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Franks, Roger             81 1776                   45.00      42.92    9  
 
Men 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        ZONE: Z 3:06.36   4/15/2007 Roger Franks                               
        NATL: ! 3:06.36   4/15/2007 ROGER FRANKS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Franks, Roger             81 1776                 3:10.00    3:23.54    9  
                  45.23     1:34.15 (48.92)     2:27.65 (53.50)     3:23.54 (55.89)
 
Women 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 1:36.25   5/18/2003 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NEILSEN, H DEFELICE, A FROGLEY, A TERRY   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'                    1:59.99    1:51.55   18  
     1) Moy, Elaina W34                 2) Park, Yana W23                 
     3) Yu, Melanie W26                 4) Hinman, Melissa W34            
                  28.15       55.30 (27.15)     1:23.21 (27.91)     1:51.55 (28.34)
  2 BEARCATS MASTERS  'A'                             1:58.00    1:55.93   14  
     1) Friedman, Jodie W26             2) Krams, Liz W29                 
     3) Gibson, Hannah W25              4) Zervas, Natalie W24            
                  27.91       56.83 (28.92)     1:26.54 (29.71)     1:55.93 (29.39)
  3 FAIRFAX COUNTY MASTERS  'A'                       1:54.00    2:05.14   12  
     1) Neigenfind, Tara W25            2) Nitschke, Frauke W32           
     3) Carlow, Tami W41                4) Barber, Kristen W24            
                  30.23     1:04.14 (33.91)     1:33.95 (29.81)     2:05.14 (31.19)
 
Women 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: ! 1:49.10   5/20/2001 SIERRA NEVADA                              
                         SARA SCHWEITZER, SHARON WEISS, LIMIN LIU, MAY OOI 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'                    2:04.00    1:58.69   18  
     1) Park, Yana W23                  2) Toner, Karlin W46              
     3) Livingston, Leslie W46          4) Ward, Cheryl W41               
                  28.61     1:05.55 (36.94)     1:33.45 (27.90)     1:58.69 (25.24)
  2 FAIRFAX COUNTY MASTERS  'A'                       2:04.00    2:02.85   14  
     1) Oplinger, Julie W31             2) Brown, Rachel W24              
     3) Carlow, Tami W41                4) Pennington, Catherine W49      
                  31.50     1:05.02 (33.52)     1:34.35 (29.33)     2:02.85 (28.50)
  3 DISTRICT OF COLUMBIA AQUATICS  'A'                2:18.00    2:05.60   12  
     1) Stakem, Meredith W26            2) Carpenter, Hayley W26          
     3) Smedinghoff, Megan W23          4) Orscheln, Nell W28             
                  31.03     1:08.28 (37.25)     1:36.71 (28.43)     2:05.60 (28.89)
  4 BEARCATS MASTERS  'A'                             2:10.00    2:12.36   10  
     1) Krams, Liz W29                  2) Friedman, Jodie W26            
     3) Gibson, Hannah W25              4) Zervas, Natalie W24            
                  32.73     1:08.88 (36.15)     1:43.21 (34.33)     2:12.36 (29.15)
 
Women 18+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: ! 4:03.73    4/4/2004 TERRAPIN                                   
                         J TEERLINK, J MARTIN, K BOWMAN, M STAKEM          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'                    4:37.40    4:35.98   18  
     1) Park, Yana W23                  2) Moy, Elaina W34                
     3) Hurley, Elizabeth W38           4) Yu, Melanie W26                
                  29.89   1:02.39 (1:02.39)     1:41.97 (39.58)   2:25.86 (1:23.47)
        2:58.38 (32.52)   3:34.95 (1:09.09)     4:03.64 (28.69)   4:35.98 (1:01.03)
  2 FAIRFAX COUNTY MASTERS  'A'                       4:45.00    4:59.47   14  
     1) Barber, Kristen W24             2) Brown, Rachel W24              
     3) Nitschke, Frauke W32            4) Hopkins, Joanne W31            
                  35.20   1:11.98 (1:11.98)     1:45.89 (33.91)   2:24.70 (1:12.72)
        3:05.94 (41.24)   3:54.91 (1:30.21)     4:25.64 (30.73)   4:59.47 (1:04.56)
 
Women 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 3:37.75   4/14/1991 WALNUT CREEK                               
                         C LEWIS, P ROEMER, W INGRAHM, S SHAND             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'                    5:35.00    4:59.67   18  
     1) Hurley, Elizabeth W38           2) Hinman, Melissa W34            
     3) Ribeiro, Karen W49              4) Schanzer, Rosalyn W65          
                  31.39   1:03.84 (1:03.84)     1:34.53 (30.69)   2:08.80 (1:04.96)
        2:47.81 (39.01)   3:29.94 (1:21.14)     4:12.70 (42.76)   4:59.67 (1:29.73)
  2 FAIRFAX COUNTY MASTERS  'A'                            NT    5:15.79   14  
     1) Hutchins, Alexa W30             2) Ellis, Susan W44               
     3) Gallagher, Claire W42           4) Kanakis, Marcie W49            
                  33.59                             1:47.37 ( )         2:31.28 ( )
        3:17.13 (45.85)   4:05.06 (1:33.78)     4:38.95 (33.89)   5:15.79 (1:10.73)
 
Women 25+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 7:59.38   4/14/1996 WALNUT CREEK                               
                         P LEACH, W INGRAHAM, M GHIGGERI, S SHAND          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 FAIRFAX COUNTY MASTERS  'A'                       9:28.00   10:06.85   18  
     1) Carlow, Tami W41                2) Neigenfind, Tara W25           
     3) Nitschke, Frauke W32            4) Hopkins, Joanne W31            
                  34.21   1:13.40 (1:13.40)   1:54.37 (1:54.37)   2:35.56 (2:35.56)
        3:08.86 (33.30)   3:47.22 (1:11.66)   4:27.69 (1:52.13)   5:08.23 (2:32.67)
        5:43.87 (35.64)   6:23.38 (1:15.15)   7:04.28 (1:56.05)   7:45.51 (2:37.28)
        8:16.88 (31.37)   8:52.93 (1:07.42)   9:30.61 (1:45.10)  10:06.85 (2:21.34)
 
Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: ! 1:47.70   5/16/1999 SLUG                                       
                         M EDWARDS, J HARLOW, H KISSEL, D GRANER-GALLAS    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 1:56.20    2:03.63   18  
     1) Surhoff, Polly W43              2) Schlicher, Elizabeth W26       
     3) Gedney, Suzanne W39             4) Rapuano, Lisa W42              
                                                    1:39.00 ( )     2:03.63 (24.63)
  2 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                   2:16.00    2:09.62   14  
     1) Jones, Paula W39                2) Hokenson, Christina W39        
     3) Tallent, Melissa W33            4) Spencer, Jennifer W37          
                                1:12.90 ( )     1:43.29 (30.39)     2:09.62 (26.33)
  3 HEALTH UNLIMITED HURRICANES  'A'                       NT    2:38.37   12  
     1) Pohida, Marie W43               2) Peters, May W44                
     3) Heinz, Karen W35                4) Owen, Jen W31                  
                                1:37.81 ( )     2:13.34 (35.53)     2:38.37 (25.03)
 
Women 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: ! 4:02.90   4/18/1999 ILLINOIS                                   
                         J LI, K ANNEGERS, J RIDGE, M DAVID-ADAMS          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'                     4:45.45    4:47.15   18  
     1) Launer, Tara Lyn W39            2) Brielmaier, Jennifer W25       
     3) Gibson, Kathy W47               4) Lueker, Mary W43               
                  43.12   1:25.46 (1:25.46)     1:57.52 (32.06)   2:34.49 (1:09.03)
        3:08.25 (33.76)   3:47.41 (1:12.92)     4:15.81 (28.40)     4:47.15 (59.74)
 
Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 1:36.90   5/18/2003 ROCKY MTN                                  
                         A PETTIS SCOTT, K GARNIER, S VON DER LIPPE, C SAPP
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 1:56.80    1:47.36   18  
     1) Quitasol, Wendy W45             2) Surhoff, Polly W43             
     3) Gedney, Suzanne W39             4) Rapuano, Lisa W42              
                  28.57       56.08 (27.51)     1:22.45 (26.37)     1:47.36 (24.91)
  2 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'B'                    1:54.99    1:50.39   14  
     1) Ward, Cheryl W41                2) Clifford-Dicks, Barbara W41    
     3) Hurley, Elizabeth W38           4) Livingston, Leslie W46         
                  26.46       54.28 (27.82)     1:23.79 (29.51)     1:50.39 (26.60)
 
Women 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 3:41.37   4/15/2007 TEAM ILL MSTRS                             
                         K PIPES-NEILSEN, J RIDGE, N DAY, S SULLIVAN       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 3:58.20    4:03.04   18  
     1) Surhoff, Polly W43              2) Quitasol, Wendy W45            
     3) Gedney, Suzanne W39             4) Rapuano, Lisa W42              
                  29.30                             1:31.06 ( )         2:03.65 ( )
        2:32.34 (28.69)     3:03.45 (59.80)     4:03.04 (59.59)                    
  2 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'                     4:32.32    4:58.86   14  
     1) Brightwell, Kim W48             2) Lueker, Mary W43               
     3) Gill, Dodie W63                 4) Moyer, Michelle W45            
                  32.33                             1:36.42 ( )                    
                                3:53.17 ( )     4:08.69 (15.52)   4:58.86 (1:05.69)
 
Women 35+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 8:00.23   4/27/2003 SAN DIEGO                                  
                         B KNIGHT, K PIPES-NEILSEN, J COOVER, C KRATTLI    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 9:20.20    9:13.74   18  
     1) Gedney, Suzanne W39             2) Rapuano, Lisa W42              
     3) Quitasol, Wendy W45             4) Surhoff, Polly W43             
                  32.52   1:07.86 (1:07.86)   1:43.77 (1:43.77)   2:18.19 (2:18.19)
        2:49.31 (31.12)   3:23.60 (1:05.41)   3:58.68 (1:40.49)   4:33.42 (2:15.23)
        5:05.72 (32.30)   5:41.53 (1:08.11)   6:18.41 (1:44.99)   6:55.50 (2:22.08)
        7:27.09 (31.59)   8:02.58 (1:07.08)   8:38.40 (1:42.90)   9:13.74 (2:18.24)
 
Women 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: ! 1:48.55   5/14/2006 COLORADO                                   
                         S HART, S VON DER LIPPE, E CAMPBELL, K GARNIER    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'B'                        NT    2:38.75   18  
     1) Brezina, Patty W53              2) Williams, Beth W38             
     3) Lotz, Ariel W35                 4) Faulkner, Michele W54          
                  41.37     1:18.62 (37.25)   2:38.75 (1:20.13)                    
 
Women 35+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: ! 4:07.99   4/27/2003 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NIELSEN, C KRATTLI, J COOVER, B KNIGHT    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'B'                    4:37.50    4:33.03   18  
     1) Clifford-Dicks, Barbara W41     2) Toner, Karlin W46              
     3) Livingston, Leslie W46          4) Ward, Cheryl W41               
                  32.90   1:08.63 (1:08.63)     1:48.29 (39.66)   2:32.51 (1:23.88)
        3:02.39 (29.88)   3:36.51 (1:04.00)     4:03.32 (26.81)     4:33.03 (56.52)
  2 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 4:55.80    4:42.68   14  
     1) Surhoff, Polly W43              2) Quitasol, Wendy W45            
     3) Haerian, Kathy W39              4) Rapuano, Lisa W42              
                  36.51   1:14.55 (1:14.55)     1:51.97 (37.42)   2:34.55 (1:20.00)
        3:07.06 (32.51)   3:42.52 (1:07.97)     4:08.69 (26.17)   4:42.68 (1:00.16)
  3 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                   4:47.00    4:44.27   12  
     1) Jones, Paula W39                2) Phillips, Alice W42            
     3) Spencer, Jennifer W37           4) Williams, Beth W38             
                  35.89   1:12.70 (1:12.70)     1:47.82 (35.12)   2:27.46 (1:14.76)
        2:59.08 (31.62)   3:36.48 (1:09.02)     4:09.72 (33.24)   4:44.27 (1:07.79)
 
Women 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 1:43.32    4/7/2002 NEM                                        
                         J FELDMANN, J LUKER, G WETTACH, J HIRSTY          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'                     1:58.58    1:54.39   18  
     1) Brightwell, Kim W48             2) Dawson, Mandy W45              
     3) Moyer, Michelle W45             4) Hajost, Cynthia W48            
                  29.04       56.93 (27.89)     1:26.23 (29.30)     1:54.39 (28.16)
  2 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                   2:15.00    2:09.49   14  
     1) Jaeger, Debbie W45              2) Miller, Patricia W47           
     3) Braaten, Kitten W52             4) Adelman, Connie W49            
                  29.78     1:01.49 (31.71)     1:36.45 (34.96)     2:09.49 (33.04)
 
Women 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 3:55.16    4/7/2002 NEM                                        
                         J FELDMANN, J LUKER, G WETTACH, J HIRSTY          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                        NT    5:21.57   18  
     1) Jaeger, Debbie W45              2) Gregory, Kathryn W62           
     3) Brezina, Patty W53              4) Faulkner, Michele W54          
                  31.87   1:05.84 (1:05.84)                       3:54.20 (2:48.36)
        4:36.27 (42.07)   5:21.57 (1:27.37)                                        
 
Women 45+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 8:52.54    5/2/2004 OREGON                                     
                         K ANDRUS-HUGHES, D STRALEY, M SWEAT, C CRABBE     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'                          NT    9:48.20   18  
     1) Hajost, Cynthia W48             2) Dawson, Mandy W45              
     3) Moyer, Michelle W45             4) Brightwell, Kim W48            
                  31.01   1:06.30 (1:06.30)   1:44.73 (1:44.73)   2:21.97 (2:21.97)
        2:54.92 (32.95)   3:31.89 (1:09.92)   4:09.15 (1:47.18)   4:46.77 (2:24.80)
        5:20.57 (33.80)   5:58.89 (1:12.12)   6:40.08 (1:53.31)   7:19.97 (2:33.20)
        7:52.99 (33.02)   8:30.10 (1:10.13)   9:09.77 (1:49.80)   9:48.20 (2:28.23)
 
Women 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: ! 1:57.99    4/7/2002 NEM                                        
                         J FELDMANN, J LUKER, G WETTACH, J HIRSTY          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'                     2:17.17    2:11.68   18  
     1) Hajost, Cynthia W48             2) Gibson, Kathy W47              
     3) Brightwell, Kim W48             4) Dawson, Mandy W45              
                  35.35     1:10.97 (35.62)     1:43.29 (32.32)     2:11.68 (28.39)
  2 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'C'                   2:20.00    2:26.46   14  
     1) Jaeger, Debbie W45              2) Miller, Patricia W47           
     3) Braaten, Kitten W52             4) Gregory, Kathryn W62           
                  35.36     1:11.12 (35.76)     1:47.69 (36.57)     2:26.46 (38.77)
 
Women 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: ! 4:31.72    4/9/2000 TAMALPAIS                                  
                         D OGIER, S JONES-ROY, L VAL, N RIDOUT             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'B'                   5:30.00    5:13.31   18  
     1) Jaeger, Debbie W45              2) Miller, Patricia W47           
     3) Braaten, Kitten W52             4) Bushmire, Lisa W46             
                  37.83   1:17.54 (1:17.54)     1:55.25 (37.71)   2:37.02 (1:19.48)
        3:15.55 (38.53)   4:00.01 (1:22.99)     4:35.88 (35.87)   5:13.31 (1:13.30)
 
Women 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 2:17.37   5/21/1995 GOLD COAST                                 
                         B GRAUER, J KRAUSER, M TIMMINS, C BRUCE           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'B'                   2:20.00    2:20.56   18  
     1) Detrick, Johnnie W72            2) Zaremski, Barbara W70          
     3) Hlavacek, Ida W65               4) Schreiner, Beth W67            
                  33.71     1:08.28 (34.57)     1:47.81 (39.53)     2:20.56 (32.75)
  2 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'C'                   3:17.00    3:21.79   14  
     1) Henley, Susan W75               2) Sokolik, Terry W80             
     3) Broderick, Kathleen W69         4) Martin, Judy W65               
                1:48.87     2:38.70 (49.83)     3:21.76 (43.06)      3:21.79 (0.03)
 
Women 65+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 5:32.88   4/16/1989 SANTA BARBARA                              
                         S ERICKSON, G ALTUS, R BAAR, D LA CHASSE          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'B'                   5:23.00    5:19.35!  18  
     1) Zaremski, Barbara W70           2) Durrant, Betsy W66             
     3) Detrick, Johnnie W72            4) Schreiner, Beth W67            
                  39.53   1:23.05 (1:23.05)     2:01.92 (38.87)   2:44.24 (1:21.19)
        3:21.00 (36.76)   4:04.51 (1:20.27)     4:40.82 (36.31)   5:19.35 (1:14.84)
  2 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'C'                   7:39.00    7:33.02   14  
     1) Henley, Susan W75               2) Sokolik, Terry W80             
     3) Broderick, Kathleen W69         4) Marens, Susan W66              
                  59.27   2:03.12 (2:03.12)     3:00.40 (57.28)   4:04.98 (2:01.86)
        4:54.99 (50.01)   5:51.47 (1:46.49)     6:40.03 (48.56)   7:33.02 (1:41.55)
 
Women 65+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 12:14.80   4/16/1989 SANTA BARBARA                             
                          S ERICKSON, G ALTUS, R BAAR, D LA CHASSE          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'C'                  12:03.00   12:03.97!  18  
     1) Durrant, Betsy W66              2) Hlavacek, Ida W65              
     3) Zaremski, Barbara W70           4) Schreiner, Beth W67            
                  40.14   1:23.89 (1:23.89)   2:09.55 (2:09.55)   2:54.78 (2:54.78)
        3:37.10 (42.32)   4:25.16 (1:30.38)   5:15.53 (2:20.75)   6:06.25 (3:11.47)
        6:47.18 (40.93)   7:34.51 (1:28.26)   8:25.64 (2:19.39)   9:16.15 (3:09.90)
        9:53.87 (37.72)  10:37.07 (1:20.92)  11:21.52 (2:05.37)  12:03.97 (2:47.82)
 
Women 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: ! 2:35.40   4/24/2005 VIRGINIA                                   
                         L ADAMS, J LEILICH, L GRIFFIN, J DETRICK          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'D'                   2:56.50    2:53.14   18  
     1) Walker, Laura W70               2) Martin, Judy W65               
     3) Hlavacek, Ida W65               4) Schreiner, Beth W67            
                  45.53     1:33.17 (47.64)     2:20.11 (46.94)     2:53.14 (33.03)
  2 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'E'                   3:21.00    3:27.58   14  
     1) Henley, Susan W75               2) Durrant, Betsy W66             
     3) Marens, Susan W66               4) Broderick, Kathleen W69        
                                1:49.59 ( )   3:27.58 (1:37.99)                    
 
Women 65+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: ! 5:54.65   4/24/2005 VIRGINIA                                   
                         L ADAMS, J LEILICH, L GRIFFIN, J DETRICK          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'C'                   6:44.00    7:13.06   18  
     1) Walker, Laura W70               2) Martin, Judy W65               
     3) Marens, Susan W66               4) Broderick, Kathleen W69        
                  48.70   1:39.96 (1:39.96)     2:33.43 (53.47)   3:34.38 (1:54.42)
        4:30.49 (56.11)   5:29.91 (1:55.53)     6:19.47 (49.56)   7:13.06 (1:43.15)
 
Men 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 1:23.04   2/18/2001 AUBURN MSTRS                               
                         O QUEVEDO, R BARNIER, R HUGHEY, L MOREAU          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BEARCATS MASTERS  'A'                             1:30.00    1:31.65   18  
     1) Ambrose, Shawn M28              2) Van Wagner, Brien M27          
     3) Ramirez, Brian M21              4) Shiwnath, Mikey M19            
                                1:08.60 ( )      1:17.23 (8.63)     1:31.65 (14.42)
  2 OCEAN CITY SWIM CLUB  'A'                         1:36.00    1:38.61   14  
     1) Abdelaal, Ahmed M23             2) Southard, Justin M21           
     3) Abdelaal, Mohamed M21           4) Jamieson, Mark M25             
                  24.56                             1:15.01 ( )     1:38.61 (23.60)
  3 FAIRFAX COUNTY MASTERS  'A'                       1:55.00    1:53.13   12  
     1) Hulings 3rd, Joseph M66         2) Ellis, Brian M40               
     3) Mac Donald, James M51           4) Cortes, Juan M23               
                  36.45        45.65 (9.20)     1:01.65 (16.00)     1:53.13 (51.48)
 
Men 18+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 3:11.85    4/9/2006 DAVIS AQUAT                                
                         ANDY NONAKA, BEN FELL, CHRIS ROAT, MARK CALLAGHAN 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 OCEAN CITY SWIM CLUB  'A'                         3:33.00    3:45.58   18  
     1) Schwarz, Shane M24              2) Southard, Justin M21           
     3) Chase, Bruckner M41             4) Abdelaal, Ahmed M23            
                  26.64       54.67 (54.67)     1:21.10 (26.43)     1:51.05 (56.38)
        2:17.81 (26.76)     2:47.34 (56.29)     3:15.14 (27.80)     3:45.58 (58.24)
  2 FAIRFAX COUNTY MASTERS  'A'                       4:19.00    4:10.51   14  
     1) Geiszler, Andrew M39            2) Hulings 3rd, Joseph M66        
     3) Mac Donald, James M51           4) Cortes, Juan M23               
                  27.87       57.36 (57.36)     1:34.03 (36.67)   2:15.05 (1:17.69)
        2:44.40 (29.35)   3:15.96 (1:00.91)     3:41.70 (25.74)     4:10.51 (54.55)
 
Men 18+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 7:09.51   4/14/1996 DAVIS AQUATIC                              
                         B CARTER, M GRAHN, B WINSOR, J KEPPELER           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 OCEAN CITY SWIM CLUB  'A'                         8:08.00    8:25.10   18  
     1) Abdelaal, Ahmed M23             2) DeCagna, Drew M23              
     3) Jamieson, Mark M25              4) Chase, Bruckner M41            
                2:03.60   2:13.41 (2:13.41)   2:32.19 (2:32.19)   3:06.30 (3:06.30)
        3:43.05 (36.75)   4:19.42 (1:13.12)   4:46.35 (1:40.05)   5:16.67 (2:10.37)
        5:49.03 (32.36)   6:21.39 (1:04.72)   6:49.54 (1:32.87)   7:21.40 (2:04.73)
        7:53.84 (32.44)   8:25.14 (1:03.74)   9:13.55 (1:52.15)   8:25.10 (1:03.70)
 
Men 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: ! 1:33.18   5/21/1995 TEXAS SWIMMING                             
                         J THIBAULT, D PUTTERMAN, M DUNNE, R KILLEEN       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BEARCATS MASTERS  'A'                             1:44.00    1:43.50   18  
     1) Shiwnath, Mikey M19             2) Ambrose, Shawn M28             
     3) Van Wagner, Brien M27           4) Ramirez, Brian M21             
                  27.46       55.01 (27.55)     1:19.53 (24.52)     1:43.50 (23.97)
  2 OCEAN CITY SWIM CLUB  'A'                         1:38.00    1:48.16   14  
     1) Abdelaal, Mohamed M21           2) DeCagna, Drew M23              
     3) Schwarz, Shane M24              4) Southard, Justin M21           
                  29.71       59.19 (29.48)     1:24.87 (25.68)     1:48.16 (23.29)
 
Men 18+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: ! 3:34.08   4/26/1992 U OF SAN FRAN                              
                         GARY YANG, JOHN HARLOW, MARK FIORITO, GREG MACKEM 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 OCEAN CITY SWIM CLUB  'A'                         4:05.00    4:08.51   18  
     1) Southard, Justin M21            2) DeCagna, Drew M23              
     3) Schwarz, Shane M24              4) Abdelaal, Mohamed M21          
                  33.01   1:08.82 (1:08.82)     1:40.72 (31.90)   2:18.34 (1:09.52)
        2:44.46 (26.12)     3:16.60 (58.26)     3:41.53 (24.93)     4:08.51 (51.91)
  2 FAIRFAX COUNTY MASTERS  'A'                       4:11.00    4:13.65   14  
     1) Calvert, Stan M45               2) Ellis, Brian M40               
     3) Cortes, Juan M23                4) Varner, David M47              
                  30.18   1:03.18 (1:03.18)     1:38.64 (35.46)   2:18.34 (1:15.16)
         2:28.22 (9.88)     2:46.86 (28.52)     3:19.23 (32.37)   4:13.65 (1:26.79)
  3 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                   4:46.00    4:25.74   12  
     1) Harris, Sam M25                 2) Salmanoff, Jason M34           
     3) Harris, Zachary M29             4) Howard, Jason M20              
                  26.49       54.22 (54.22)     1:34.27 (40.05)   2:19.54 (1:25.32)
        2:46.71 (27.17)   3:19.96 (1:00.42)     3:51.75 (31.79)   4:25.74 (1:05.78)
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 1:23.06   5/18/2003 OLYMPIC CLUB                               
                         B SCHUMACHER, L WANIE, S GREENWOOD, P SAGISI      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DISTRICT OF COLUMBIA AQUATICS  'A'                1:40.00    1:35.06   18  
     1) Williams, Neill M40             2) Richard, Jean-Philippe M31     
     3) Moon, Wonkee M33                4) Conrad, Brandon M33            
                  22.43       45.68 (23.25)     1:10.21 (24.53)     1:35.06 (24.85)
  2 DISTRICT OF COLUMBIA AQUATICS  'B'                2:05.00    1:53.87   14  
     1) Rumble Jr, Wilson M47           2) Miller, Grant M64              
     3) Bos, Ryan M34                   4) Surbey, Jason M36              
                  59.50     1:27.54 (28.04)     1:40.53 (12.99)     1:53.87 (13.34)
 
Men 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 3:10.75   4/24/2005 TYR                                        
                         D WEGNER, B HIBBARD, M RUFFNER, R SAEGER          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DISTRICT OF COLUMBIA AQUATICS  'A'                3:35.00    3:29.45   18  
     1) Williams, Neill M40             2) Burkhardt, Justin M28          
     3) Conrad, Brandon M33             4) Richard, Jean-Philippe M31     
                  24.14       51.13 (51.13)     1:15.61 (24.48)     1:42.42 (51.29)
        2:07.73 (25.31)     2:36.36 (53.94)     3:01.58 (25.22)     3:29.45 (53.09)
  2 DISTRICT OF COLUMBIA AQUATICS  'B'                3:50.00    3:48.94   14  
     1) Moon, Wonkee M33                2) Horsford, Jonathan M35         
     3) Czander, Eric M42               4) Dever Jr, Frederick M42        
                  26.92       55.75 (55.75)     1:23.62 (27.87)     1:54.30 (58.55)
        2:21.47 (27.17)     2:50.95 (56.65)     3:18.71 (27.76)     3:48.94 (57.99)
 
Men 25+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 7:00.25   4/17/1994 SANTA CLARA                                
                         S MARINIUK, F MORTENSEN, M MOORE, J CHRISTENSEN   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DISTRICT OF COLUMBIA AQUATICS  'A'                8:15.00    7:36.01   18  
     1) Horsford, Jonathan M35          2) Richard, Jean-Philippe M31     
     3) Dever Jr, Frederick M42         4) Rumble Jr, Wilson M47          
                2:18.22   2:47.55 (2:47.55)   3:21.40 (3:21.40)   3:56.41 (3:56.41)
        4:30.97 (34.56)     4:39.54 (43.13)   4:57.43 (1:01.02)   5:27.32 (1:30.91)
        5:58.49 (31.17)   6:28.88 (1:01.56)   6:57.40 (1:30.08)   7:29.32 (2:02.00)
        8:02.85 (33.53)   8:35.95 (1:06.63)   8:48.47 (1:19.15)      7:36.01 (6.69)
 
Men 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: ! 3:27.13   3/12/2000 ANCM                                       
                         J CLAY BRITT, W DICKS, J RODDIN, M FELL           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DISTRICT OF COLUMBIA AQUATICS  'A'                4:12.00    4:12.77   18  
     1) Czander, Eric M42               2) Conrad, Brandon M33            
     3) Moon, Wonkee M33                4) Mead, Jeffrey M51              
                  33.46   1:07.95 (1:07.95)     1:19.55 (11.60)     1:40.38 (32.43)
        2:17.88 (37.50)   2:45.74 (1:05.36)   4:12.77 (1:27.03)                    
 
Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 1:24.05   4/25/2004 ROCKY MT                                   
                         R SMIT, J SMITH, P SMITH, A GAINES                
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1776  'A'                                         1:40.00    1:37.11   18  
     1) Hahn, Roger M42                 2) Schuman, R Mark M52            
     3) Szekely, Les M44                4) Roth, Greg M45                 
                  26.95                             1:13.74 ( )     1:37.11 (23.37)
  2 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'B'                     1:43.43    1:41.96   14  
     1) Waltman, Michael M38            2) Daum, Brian M41                
     3) Perreca, Chris M44              4) Evans, Brian M43               
                  25.19       49.52 (24.33)     1:15.19 (25.67)     1:41.96 (26.77)
  3 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                   1:47.00    1:43.13   12  
     1) Salgado, John M43               2) Kim, Song M39                  
     3) Holland, Dave M40               4) Stevenson, Chris M43           
                  27.42       55.40 (27.98)     1:20.58 (25.18)     1:43.13 (22.55)
 
Men 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 3:07.75    5/4/2007 TEAM TYR                                   
                         D WAGNER, S HUBBARD, C BEACH, E HOCHSTEIN         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'B'                     3:45.45    3:38.49   18  
     1) Indrisano, Gregory M38          2) Daum, Brian M41                
     3) Perreca, Chris M44              4) Waltman, Michael M38           
                  24.59       51.56 (51.56)     1:16.52 (24.96)     1:45.14 (53.58)
        2:12.81 (27.67)     2:44.76 (59.62)     3:10.37 (25.61)     3:38.49 (53.73)
  2 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'                    3:49.01    4:03.57   14  
     1) Stacy, John M51                 2) Jones, Mark M45                
     3) Sax, William M39                4) Booth, Stuart M49              
                  32.82   1:08.90 (1:08.90)     1:35.17 (26.27)     2:03.39 (54.49)
        2:31.51 (28.12)     3:02.89 (59.50)     3:32.51 (29.62)   4:03.57 (1:00.68)
 
Men 35+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 6:56.69    5/4/2007 TEAM TYR                                   
                         D WAGNER, S HUBBARD, C BEACH, E HOCHSTEIN         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'                     9:30.30    8:28.13   18  
     1) Evans, Brian M43                2) Daum, Brian M41                
     3) Perreca, Chris M44              4) Waltman, Michael M38           
                2:12.77   2:39.66 (2:39.66)   3:10.53 (3:10.53)   3:43.25 (3:43.25)
        4:15.74 (32.49)   4:44.83 (1:01.58)   5:18.70 (1:35.45)   5:55.33 (2:12.08)
        6:32.32 (36.99)   6:58.64 (1:03.31)   7:27.82 (1:32.49)   7:58.08 (2:02.75)
        8:28.23 (30.15)     8:49.61 (51.53)     8:28.13 (30.05)                    
  2 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'                    8:11.99    8:56.77   14  
     1) Jones, Mark M45                 2) Booth, Stuart M49              
     3) Stacy, John M51                 4) Sax, William M39               
                1:59.24   2:14.46 (2:14.46)   2:29.67 (2:29.67)   3:03.18 (3:03.18)
        3:38.06 (34.88)   4:12.13 (1:08.95)   4:21.13 (1:17.95)   4:45.92 (1:42.74)
        5:24.25 (38.33)   6:06.45 (1:20.53)   6:49.52 (2:03.60)   7:02.48 (2:16.56)
        7:17.66 (15.18)     7:50.68 (48.20)   8:24.66 (1:22.18)   8:56.77 (1:54.29)
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: ! 1:35.04   4/25/2004 ROCKY MT                                   
                         J SMITH, H BANK, R SMIT, P SMITH                  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1776  'A'                                         1:53.00    1:51.26   18  
     1) Hahn, Roger M42                 2) Schuman, R Mark M52            
     3) Szekely, Les M44                4) Roth, Greg M45                 
                  31.27     1:01.38 (30.11)     1:27.63 (26.25)     1:51.26 (23.63)
  2 FAIRFAX COUNTY MASTERS  'A'                       1:54.00    1:53.60   14  
     1) Calvert, Stan M45               2) Geiszler, Andrew M39           
     3) Mac Donald, James M51           4) Varner, David M47              
                1:01.29                             1:28.88 ( )     1:53.60 (24.72)
  3 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                   1:56.50    1:55.90   12  
     1) Stevenson, Chris M43            2) Kim, Song M39                  
     3) Holland, Dave M40               4) Morton, Terry M38              
                  24.45     1:01.27 (36.82)     1:26.06 (24.79)     1:55.90 (29.84)
  4 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'C'                     1:55.55    1:58.67   10  
     1) Waltman, Michael M38            2) Perreca, Chris M44             
     3) Indrisano, Gregory M38          4) Daum, Brian M41                
                  33.11     1:08.54 (35.43)     1:34.01 (25.47)     1:58.67 (24.66)
 
Men 35+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: ! 3:34.76   4/24/2005 TEAM TYR                                   
                         R SAEGER, M RUFFNER, B HIBBARD, D QUINTAL         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'B'                        NT    3:59.04   18  
     1) Stevenson, Chris M43            2) Davis, Evan M40                
     3) Holland, Dave M40               4) Morton, Terry M38              
                  25.25       51.96 (51.96)     1:21.76 (29.80)   1:56.53 (1:04.57)
        2:22.11 (25.58)     2:52.07 (55.54)   3:59.04 (1:06.97)                    
 
Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 1:27.94   5/22/2005 COLORADO                                   
                         R ABRAHAMS, P SMITH, R HESS, J LILLEY             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BINGHAMTON UNIV MASTERS SWIMMI  'A'               1:40.00    1:35.96   18  
     1) O'Neil, John M51                2) Caudrillier, Francois M45      
     3) Ferro, John M47                 4) Kovalovsky, Kelly M46          
                  24.81       48.09 (23.28)     1:12.59 (24.50)     1:35.96 (23.37)
  2 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'B'                   2:00.00    1:45.11   14  
     1) McFarland, Jim M50              2) White, Wayne M52               
     3) Malsbury, David M46             4) Slowey, Michael M50            
                  25.83       53.45 (27.62)      1:02.10 (8.65)     1:45.11 (43.01)
 
Men 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 3:20.19   4/13/2003 ILLINOIS MSTR                              
                         JOHN MARTIN, TOM MCCABE, KEVIN DRAKE, PHIL DODSON 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BINGHAMTON UNIV MASTERS SWIMMI  'A'               3:40.00    3:35.09   18  
     1) O'Neil, John M51                2) Caudrillier, Francois M45      
     3) Ferro, John M47                 4) Kovalovsky, Kelly M46          
                  25.88       54.43 (54.43)     1:19.49 (25.06)     1:47.69 (53.26)
        2:14.37 (26.68)     2:42.76 (55.07)     3:07.70 (24.94)     3:35.09 (52.33)
  2 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'                     4:01.01    4:07.88   14  
     1) Scoggin, Sam M47                2) Levenson, Steven M54           
     3) Dayton, Timothy M49             4) Sickenberger Jr, William M48   
                  30.13   1:02.42 (1:02.42)     1:33.11 (30.69)   2:05.89 (1:03.47)
        2:35.38 (29.49)   3:07.78 (1:01.89)     3:36.51 (28.73)   4:07.88 (1:00.10)
  3 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                   4:10.00    4:11.78   12  
     1) McFarland, Jim M50              2) Saks, Mitch M49                
     3) Swiger, Ralph M51               4) Jeruzal, Voytek M49            
                  27.51       58.07 (58.07)     1:27.78 (29.71)   2:01.93 (1:03.86)
        2:35.94 (34.01)   3:13.50 (1:11.57)     3:41.12 (27.62)     4:11.78 (58.28)
 
Men 45+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 7:35.16    5/2/2004 NCMS                                       
                         J KLEIN, D GILCHRIST, A GODFREY, F LEHMAN         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BINGHAMTON UNIV MASTERS SWIMMI  'A'               8:20.00    8:04.45   18  
     1) O'Neil, John M51                2) Caudrillier, Francois M45      
     3) Ferro, John M47                 4) Kovalovsky, Kelly M46          
                2:00.82   2:28.72 (2:28.72)   3:00.45 (3:00.45)   3:32.74 (3:32.74)
        4:04.29 (31.55)   4:32.93 (1:00.19)   5:04.50 (1:31.76)   5:36.39 (2:03.65)
        6:06.45 (30.06)     6:19.14 (42.75)     6:33.08 (56.69)   7:02.92 (1:26.53)
        7:33.49 (30.57)   8:04.48 (1:01.56)   9:02.45 (1:59.53)   8:04.45 (1:01.53)
  2 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                   9:25.00    9:37.80   14  
     1) White, Wayne M52                2) Saks, Mitch M49                
     3) Swiger, Ralph M51               4) McFarland, Jim M50             
                2:21.13   2:37.14 (2:37.14)   2:52.63 (2:52.63)   3:29.36 (3:29.36)
        4:06.73 (37.37)   4:43.29 (1:13.93)   5:19.45 (1:50.09)   6:00.73 (2:31.37)
        6:44.25 (43.52)   7:26.31 (1:25.58)   7:37.91 (1:37.18)   7:57.00 (1:56.27)
        8:30.33 (33.33)   9:04.25 (1:07.25)   9:37.80 (1:40.80)                    
 
Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: ! 1:39.69   5/22/2005 COLORADO                                   
                         P SMITH, S WATERBURY, J LILLEY, R ABRAHAMS        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BINGHAMTON UNIV MASTERS SWIMMI  'A'               2:00.00    1:59.16   18  
     1) Caudrillier, Francois M45       2) Ferro, John M47                
     3) Kovalovsky, Kelly M46           4) O'Neil, John M51               
                  33.32     1:06.93 (33.61)     1:34.51 (27.58)     1:59.16 (24.65)
  2 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'B'                   2:05.00    2:03.39   14  
     1) Malsbury, David M46             2) White, Wayne M52               
     3) Jeruzal, Voytek M49             4) McFarland, Jim M50             
                  27.70     1:06.77 (39.07)     1:36.65 (29.88)     2:03.39 (26.74)
  3 DISTRICT OF COLUMBIA AQUATICS  'A'                3:00.00    2:15.45   12  
     1) Miller, Grant M64               2) Rumble Jr, Wilson M47          
     3) Nash, Dawson M54                4) Mead, Jeffrey M51              
                  31.76     1:10.48 (38.72)     1:44.54 (34.06)     2:15.45 (30.91)
 
Men 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: ! 3:42.85    5/2/2004 NCMS                                       
                         F LEHMAN, T DIMSDALE, T LEHMAN, J KLEIN           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'C'                   4:45.00    4:33.83   18  
     1) Malsbury, David M46             2) Slowey, Michael M50            
     3) Swiger, Ralph M51               4) Saks, Mitch M49                
                  30.16   1:01.65 (1:01.65)     1:32.05 (30.40)   2:07.26 (1:05.61)
        2:46.47 (39.21)                             4:33.86 ( )         4:33.83 ( )
  2 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'                     4:45.45    4:58.29   14  
     1) Dayton, Timothy M49             2) Scoggin, Sam M47               
     3) Levenson, Steven M54            4) Moyer, Steven M50              
                  35.94   1:13.69 (1:13.69)     1:49.64 (35.95)   2:30.15 (1:16.46)
         2:39.92 (9.77)   4:58.29 (2:28.14)                                        
 
Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 1:35.36   5/20/2001 OLYMPIC CLUB                               
                         J ELDER, T BIRNIE, R STRAND, S CLARK              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BINGHAMTON UNIV MASTERS SWIMMI  'A'               1:45.00    1:44.30   18  
     1) Pot, Eugene M57                 2) Kornblatt, Daniel M58          
     3) Meade, Tom M60                  4) Meade, John M56                
                  27.89       54.40 (26.51)     1:19.12 (24.72)     1:44.30 (25.18)
  2 PENNYPACK AQUATIC&FITNESS CLUB  'A'               1:52.00    1:54.12   14  
     1) Dougherty, Stephen M56          2) Sweeney, Paul M57              
     3) Platt, Jay M60                  4) Kane, Gene M57                 
                  27.28       53.36 (26.08)     1:24.08 (30.72)     1:54.12 (30.04)
  3 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'C'                        NT    1:58.45   12  
     1) McCorkle, John M56              2) Miller, Jim M57                
     3) Nelson, Bill M55                4) Freedman, Henry M55            
                  26.83       54.68 (27.85)     1:26.29 (31.61)     1:58.45 (32.16)
 
Men 55+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 3:39.22    3/3/2002 RMM                                        
                         C SELLES, A DOWD, B ABBOTT, R ABRAHAMS            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BINGHAMTON UNIV MASTERS SWIMMI  'B'               4:40.00    3:53.32   18  
     1) Kornblatt, Daniel M58           2) Pot, Eugene M57                
     3) Meade, Tom M60                  4) Meade, John M56                
                  28.02       58.40 (58.40)     1:28.65 (30.25)   2:02.25 (1:03.85)
        2:29.41 (27.16)     2:58.92 (56.67)     3:24.30 (25.38)     3:53.32 (54.40)
  2 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'B'                        NT    5:02.64   14  
     1) Funkhouser, Raymond M57         2) Freedman, Henry M55            
     3) Miller, Jim M57                 4) Nelson, Bill M55               
                  37.64   1:23.71 (1:23.71)     1:58.45 (34.74)   2:40.01 (1:16.30)
        3:11.03 (31.02)   3:43.52 (1:03.51)     4:21.41 (37.89)   5:02.64 (1:19.12)
 
Men 55+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 8:11.61   4/22/2007 VENTURA                                    
                         G GRUBER, H KERNS, J DERR, J MCCONICA             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PENNYPACK AQUATIC&FITNESS CLUB  'A'               8:58.00    8:59.48   18  
     1) Dougherty, Stephen M56          2) Sweeney, Paul M57              
     3) Platt, Jay M60                  4) Kane, Gene M57                 
                2:10.86   2:39.25 (2:39.25)   3:11.55 (3:11.55)   3:44.90 (3:44.90)
        4:17.30 (32.40)   4:49.07 (1:04.17)   5:23.48 (1:38.58)   5:59.25 (2:14.35)
        6:33.57 (34.32)     6:46.22 (46.97)   7:07.16 (1:07.91)   7:43.87 (1:44.62)
        8:21.69 (37.82)   8:59.40 (1:15.53)   8:59.48 (1:15.61)                    
  2 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'B'                        NT   11:43.89   14  
     1) Funkhouser, Raymond M57         2) Freedman, Henry M55            
     3) Swing, Jim M57                  4) McCorkle, John M56             
                2:29.30   3:25.09 (3:25.09)   3:34.47 (3:34.47)   4:00.99 (4:00.99)
        4:45.24 (44.25)   5:35.13 (1:34.14)   6:22.32 (2:21.33)   7:03.15 (3:02.16)
        7:50.42 (47.27)   8:39.00 (1:35.85)   9:25.09 (2:21.94)   9:35.73 (2:32.58)
        9:54.66 (18.93)    10:28.61 (52.88)  11:05.00 (1:29.27)  11:43.89 (2:08.16)
 
Men 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: ! 1:47.32   5/20/2001 THE OLYMPIC CLB                            
                         T BIRNIE, R STRAND, J ELDER, S CLARK              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BINGHAMTON UNIV MASTERS SWIMMI  'B'               2:00.01    2:02.42   18  
     1) Meade, John M56                 2) Munson, David M55              
     3) Meade, Tom M60                  4) Pot, Eugene M57                
                  30.81     1:08.18 (37.37)     1:36.00 (27.82)     2:02.42 (26.42)
  2 MONTGOMERY ANCIENT MARINERS  'A'                  2:15.00    2:13.99   14  
     1) Leonard, Roger M60              2) Morrow, Dan M58                
     3) Harmon, David M58               4) Boyle, Michael M56             
                  34.43     1:09.18 (34.75)     1:39.49 (30.31)     2:13.99 (34.50)
  3 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'                     3:20.20    3:05.50   12  
     1) Gerson, Gordon M71              2) Manheim, Frank M77             
     3) Nobbe, Nick M69                 4) Smith, Michael M60             
                  53.06     1:15.83 (22.77)     1:39.28 (23.45)   3:05.50 (1:26.22)
 -- VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'C'                        NT         DQ  
     1) Miller, Jim M57                 2) Lyons Jr, Thomas M74           
     3) Oates, Dave M57                 4) Freedman, Henry M55            
                  34.63     1:31.81 (57.18)     1:54.56 (22.75)                    
 
Men 55+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: ! 4:05.90   4/22/2007 VENTURA                                    
                         J MCCONICA, H KERNS, J DERR, G GRUBER             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BINGHAMTON UNIV MASTERS SWIMMI  'A'               4:27.00    4:32.44   18  
     1) Kornblatt, Daniel M58           2) Munson, David M55              
     3) Meade, John M56                 4) Meade, Tom M60                 
                  34.43   1:10.72 (1:10.72)                       2:34.12 (1:23.40)
        3:02.48 (28.36)   3:35.05 (1:00.93)     4:02.46 (27.41)     4:32.44 (57.39)
 
Men 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 1:46.65   5/20/2001 TEAM TEXAS                                 
                         E FERGUSON, G JOHNSTON, C BALDWIN, B BAILIE       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'E'                   2:56.00    2:43.88   18  
     1) Gaulrapp, Edward M65            2) Borst, Gerhard M67             
     3) Klioze, Earl M70                4) Cheadle, Richard M70           
                  32.63     1:11.78 (39.15)      1:20.32 (8.54)   2:43.88 (1:23.56)
  2 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'D'                   2:31.50    2:48.48   14  
     1) Sween, Niel M72                 2) Scott, Richard M72             
     3) Maher, Owen M73                 4) Lyons Jr, Thomas M74           
                  47.77     1:26.80 (39.03)      1:35.39 (8.59)   2:48.48 (1:13.09)
 
Men 65+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 4:05.92    4/1/2001 TEAM TEXAS                                 
                         G FERGUSON, G JOHNSTON, C BALDWIN, B BAILIE       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'C'                   4:39.00    4:26.84   18  
     1) Sober, Harry M65                2) Brundage, Warner M65           
     3) Wolfe, Art M68                  4) Gaulrapp, Edward M65           
                  29.79   1:01.98 (1:01.98)     1:33.86 (31.88)   2:08.56 (1:06.58)
        2:40.81 (32.25)   3:16.01 (1:07.45)     3:49.94 (33.93)   4:26.84 (1:10.83)
  2 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'D'                        NT    6:41.47   14  
     1) Sween, Niel M72                 2) Lyons Jr, Thomas M74           
     3) Maher, Owen M73                 4) Cheadle, Richard M70           
                  48.38   1:45.67 (1:45.67)     2:40.89 (55.22)   3:44.27 (1:58.60)
        4:20.87 (36.60)   5:03.43 (1:19.16)     5:49.84 (46.41)   6:41.47 (1:38.04)
 
Men 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: ! 2:04.32   5/20/2001 TEAM TEXAS                                 
                         G JOHNSTON, C BALDWIN, B BAILIE, G FERGUSON       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'D'                   2:22.00    2:20.10   18  
     1) Sober, Harry M65                2) Brundage, Warner M65           
     3) Wolfe, Art M68                  4) Gaulrapp, Edward M65           
                  35.93     1:14.59 (38.66)     1:47.78 (33.19)     2:20.10 (32.32)
 
Men 65+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: ! 5:02.76    4/9/2000 WALNUT CREEK                               
                         DON BROWN, FRANK NIEMAN, STAN MORNER, BOB MAYO    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'D'                   5:07.76    5:01.35!  18  
     1) Sober, Harry M65                2) Brundage, Warner M65           
     3) Wolfe, Art M68                  4) Gaulrapp, Edward M65           
                  37.21   1:16.27 (1:16.27)     1:27.86 (11.59)     1:54.22 (37.95)
                          4:24.63 (2:30.41)     5:01.35 (36.72)                    
  2 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'E'                   6:40.00    6:59.18   14  
     1) Sween, Niel M72                 2) Scott, Richard M72             
     3) Maher, Owen M73                 4) Cheadle, Richard M70           
                  47.12   1:44.04 (1:44.04)     2:33.76 (49.72)   3:30.79 (1:46.75)
        4:20.49 (49.70)   6:06.58 (2:35.79)     6:59.18 (52.60)                    
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 1:29.36   4/15/2007 CURL-BURKE                                 
                         E BETTS, C GIBSON, S PETERSON, W LISCINSKY        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 FAIRFAX COUNTY MASTERS  'A'                       1:40.00    1:42.58   18  
     1) Oplinger, Julie W31             2) Cortes, Juan M23               
     3) Brown, Rachel W24               4) Calvert, Stan M45              
                  28.42       52.80 (24.38)     1:18.78 (25.98)     1:42.58 (23.80)
  2 BEARCATS MASTERS  'A'                             1:48.00    1:42.97   14  
     1) Shiwnath, Mikey M19             2) Friedman, Jodie W26            
     3) Zervas, Natalie W24             4) Van Wagner, Brien M27          
                  24.19       50.84 (26.65)     1:20.22 (29.38)     1:42.97 (22.75)
  3 BEARCATS MASTERS  'B'                             1:55.00    1:55.81   12  
     1) Ramirez, Brian M21              2) Rauzin, Ivy W29                
     3) Gibson, Hannah W25              4) Abreu, Joel M27                
                  23.60                             1:29.39 ( )     1:55.81 (26.42)
 
Mixed 18+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 3:25.12    4/7/2002 NEM                                        
                         P CADWELL, J STOKES, E WANG, J EADDY              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DISTRICT OF COLUMBIA AQUATICS  'A'                3:40.00    3:39.96   18  
     1) Williams, Neill M40             2) Smedinghoff, Megan W23         
     3) Stakem, Meredith W26            4) Richard, Jean-Philippe M31     
                  24.72       51.86 (51.86)     1:19.58 (27.72)     1:49.75 (57.89)
        2:16.26 (26.51)     2:46.33 (56.58)     3:11.96 (25.63)     3:39.96 (53.63)
  2 FAIRFAX COUNTY MASTERS  'A'                       4:06.00    4:19.51   14  
     1) Bartamian, Lucy W33             2) Cortes, Juan M23               
     3) Ellis, Brian M40                4) Nitschke, Frauke W32           
                  35.95   1:15.68 (1:15.68)     1:30.21 (14.53)     2:11.05 (55.37)
        2:37.56 (26.51)     3:08.11 (57.06)     3:41.77 (33.66)   4:19.51 (1:11.40)
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: ! 1:40.03   4/15/2007 CURL-BURKE                                 
                         C GIBSON, E BETTS, W LISCINSKY, S PETERSON        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BEARCATS MASTERS  'A'                             1:55.00    1:57.31   18  
     1) Shiwnath, Mikey M19             2) Friedman, Jodie W26            
     3) Van Wagner, Brien M27           4) Zervas, Natalie W24            
                  27.01     1:02.86 (35.85)     1:28.09 (25.23)     1:57.31 (29.22)
  2 FAIRFAX COUNTY MASTERS  'A'                       1:54.00    1:57.90   14  
     1) Barber, Kristen W24             2) Geiszler, Andrew M39           
     3) Carlow, Tami W41                4) Calvert, Stan M45              
                  31.92     1:03.96 (32.04)     1:33.81 (29.85)     1:57.90 (24.09)
  3 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'B'                    2:05.90    2:00.58   12  
     1) Park, Yana W23                  2) Booth, Stuart M49              
     3) Sax, William M39                4) Hinman, Melissa W34            
                  28.38     1:03.94 (35.56)     1:31.39 (27.45)     2:00.58 (29.19)
  4 FAIRFAX COUNTY MASTERS  'B'                       1:54.00    2:01.40   10  
     1) Surette, Marc M44               2) Brown, Rachel W24              
     3) Ellis, Brian M40                4) Nitschke, Frauke W32           
                  28.29     1:01.89 (33.60)     1:28.33 (26.44)     2:01.40 (33.07)
  5 BEARCATS MASTERS  'B'                             2:02.00    2:07.07    8  
     1) Krams, Liz W29                  2) Abreu, Joel M27                
     3) Ramirez, Brian M21              4) Rauzin, Ivy W29                
                  32.53     1:05.61 (33.08)     1:32.29 (26.68)     2:07.07 (34.78)
 
Mixed 18+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: ! 3:47.31   4/27/2003 SAN DIEGO                                  
                         J LARAIA, C KRATTLI, A CONWAY, K PIPES-NEILSEN    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DISTRICT OF COLUMBIA AQUATICS  'A'                4:09.00    4:04.02   18  
     1) Burkhardt, Justin M28           2) Conrad, Brandon M33            
     3) Smedinghoff, Megan W23          4) Stakem, Meredith W26           
                  29.30       59.33 (59.33)     1:28.76 (29.43)   2:04.17 (1:04.84)
        2:33.25 (29.08)   3:07.01 (1:02.84)     3:33.96 (26.95)     4:04.02 (57.01)
  2 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'                    4:34.99    4:38.18   14  
     1) Park, Yana W23                  2) Yu, Melanie W26                
     3) Sax, William M39                4) Stacy, John M51                
                  30.54   1:02.54 (1:02.54)     1:41.59 (39.05)   2:24.50 (1:21.96)
        2:53.65 (29.15)   3:28.91 (1:04.41)   4:38.18 (1:09.27)                    
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 1:29.40   5/21/1990 S. CAL AQUATIC                             
                         C PONTHIER, D GRANER, K BUSH, P MCCLAFFERTY       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DISTRICT OF COLUMBIA AQUATICS  'A'                1:42.00    1:43.95   18  
     1) Williams, Neill M40             2) Orscheln, Nell W28             
     3) Carpenter, Hayley W26           4) Richard, Jean-Philippe M31     
                  22.32                             1:20.38 ( )     1:43.95 (23.57)
  2 HEALTH UNLIMITED HURRICANES  'A'                       NT    1:54.56   14  
     1) Schuchhardt, Geary M56          2) Heinz, Karen W35               
     3) Owen, Jen W31                   4) Yeager, Thomas M38             
                  28.45       58.68 (30.23)     1:28.04 (29.36)     1:54.56 (26.52)
  3 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                   1:56.00    1:55.18   12  
     1) Facciola, John M35              2) Lotz, Ariel W35                
     3) Tallent, Melissa W33            4) Kim, Song M39                  
                  25.26       58.95 (33.69)     1:26.09 (27.14)     1:55.18 (29.09)
  4 PENNYPACK AQUATIC&FITNESS CLUB  'A'                    NT    2:00.59   10  
     1) Reuter, Adam M34                2) Burkart, Dana W36              
     3) Oshiver, Selby W56              4) Matz, Michael M46              
                                  53.61 ( )     1:34.28 (40.67)     2:00.59 (26.31)
 
Mixed 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 3:27.39   4/26/1992 U OF SAN FRAN                              
                         D KNIGHT, K ASPLUND, M YOUNG, M JONES             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BEARCATS MASTERS  'A'                             4:05.00    3:58.74   18  
     1) Ambrose, Shawn M28              2) Gibson, Hannah W25             
     3) Krams, Liz W29                  4) Abreu, Joel M27                
                  23.71       49.12 (49.12)     1:20.01 (30.89)   1:53.31 (1:04.19)
        2:23.69 (30.38)   2:58.04 (1:04.73)     3:27.35 (29.31)   3:58.74 (1:00.70)
 -- 1776  'B'                                         3:50.53         DQ  
     1) Roth, Greg M45                  2) Hug, Laurie W42                
     3) Flickinger, Katie W33           4) Szekely, Les M44               
                  25.68       54.19 (54.19)     1:23.21 (29.02)   1:55.15 (1:00.96)
        2:23.84 (28.69)   2:55.24 (1:00.09)     3:20.55 (25.31)          DQ (52.86)
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: ! 1:39.01   5/19/1991 LONE STAR                                  
                         M RHODENBAUGH, G RHODENBAUGH, V KERR-HAUGE, A PLES
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                   2:05.00    1:55.57   18  
     1) Harris, Sam M25                 2) Krongaard, Kim W42             
     3) Harris, Zachary M29             4) Hokenson, Christina W39        
                  25.59     1:01.51 (35.92)     1:27.11 (25.60)     1:55.57 (28.46)
  2 PENNYPACK AQUATIC&FITNESS CLUB  'A'                    NT    1:59.63   14  
     1) Burkart, Dana W36               2) Reuter, Adam M34               
     3) Sweeney, Paul M57               4) Kagy-Schwartz, Michelle W32    
                  34.71     1:04.70 (29.99)     1:33.01 (28.31)     1:59.63 (26.62)
 -- DISTRICT OF COLUMBIA AQUATICS  'A'                2:15.00         DQ  
     1) Czander, Eric M42               2) West, Christina W31            
     3) Halbe, Rebecca W48              4) Dever Jr, Frederick M42        
                  31.54     1:09.17 (37.63)     1:54.76 (45.59)          DQ (25.70)
 
Mixed 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: ! 3:46.68   4/20/2002 ANCM                                       
                         S WILLIAMS, W DICKS, J RODDIN, J RAMSBOTTOM       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 TERRAPIN MASTERS  'A'                             4:11.00    4:11.15   18  
     1) Strahota, Jeffrey M27           2) Goodison, Michael M36          
     3) Busch, Courtney W26             4) Grover, Mollie W27             
                  30.08   1:02.04 (1:02.04)     1:31.34 (29.30)   2:05.31 (1:03.27)
        2:37.20 (31.89)   3:14.29 (1:08.98)     3:41.01 (26.72)     4:11.15 (56.86)
  2 HEALTH UNLIMITED HURRICANES  'A'                       NT    4:58.16   14  
     1) Yeager, Thomas M38              2) Heinz, Karen W35               
     3) Owen, Justin M31                4) Owen, Jen W31                  
                  33.20                             1:45.65 ( )         2:28.71 ( )
        3:03.57 (34.86)   3:50.29 (1:21.58)   4:58.16 (1:07.87)                    
  3 FAIRFAX COUNTY MASTERS  'A'                            NT    5:26.16   12  
     1) Hulings 3rd, Joseph M66         2) Bartamian, Lucy W33            
     3) Mac Donald, James M51           4) Hutchins, Alexa W30            
                  48.68   2:23.32 (2:23.32)                         3:14.04 (50.72)
                          4:18.26 (1:04.22)     4:50.92 (32.66)   5:26.16 (1:07.90)
 -- VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                   4:55.00         DQ  
     1) Jones, Paula W39                2) Salmanoff, Jason M34           
     3) Phillips, Alice W42             4) Salgado, John M43              
                  35.75   1:13.40 (1:13.40)     1:53.32 (39.92)   2:38.83 (1:25.43)
        3:09.78 (30.95)   3:44.45 (1:05.62)     4:14.35 (29.90)        DQ (1:01.54)
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 1:30.17   4/25/2004 ROCKY MTN                                  
                         K GARNIER, S VON DER LIPPE, J SMITH, P SMITH      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'                     1:46.46    1:43.54   18  
     1) Indrisano, Gregory M38          2) Lueker, Mary W43               
     3) Perreca, Chris M44              4) Brightwell, Kim W48            
                  23.43       50.13 (26.70)     1:14.78 (24.65)     1:43.54 (28.76)
  2 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'B'                    1:54.50    1:48.43   14  
     1) Sax, William M39                2) Jones, Mark M45                
     3) Livingston, Leslie W46          4) Toner, Karlin W46              
                  26.66                             1:23.89 ( )     1:48.43 (24.54)
 
Mixed 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 3:30.17    4/2/1995 TEXAS AQUATIC                              
                         S NEILSON-BELL, D HAGUE, K WISE, B GREENWOOD      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                   3:44.00    3:44.69   18  
     1) Facciola, John M35              2) Phillips, Alice W42            
     3) Spencer, Jennifer W37           4) Holland, Dave M40              
                  25.63       53.95 (53.95)     1:22.10 (28.15)     1:51.51 (57.56)
        2:18.00 (26.49)     2:49.34 (57.83)     3:15.41 (26.07)     3:44.69 (55.35)
  2 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 3:54.80    3:57.77   14  
     1) Mandel, Gil M41                 2) Gedney, Suzanne W39            
     3) Jones, Andrew M44               4) Rapuano, Lisa W42              
                  28.47       58.21 (58.21)     1:26.94 (28.73)   1:58.27 (1:00.06)
        2:27.85 (29.58)   3:00.94 (1:02.67)     3:28.50 (27.56)     3:57.77 (56.83)
  3 TERRAPIN MASTERS  'A'                             4:10.00    4:28.20   12  
     1) Shipp, William M47              2) Morrin-Nordlund, Deborah W45   
     3) Wagner, Cheryl W55              4) Goodison, Michael M36          
                  26.71       55.54 (55.54)     1:33.50 (37.96)   2:20.24 (1:24.70)
        2:54.23 (33.99)   3:33.83 (1:13.59)     3:59.21 (25.38)     4:28.20 (54.37)
 
Mixed 35+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 7:24.36   4/17/2005 ILLINOIS                                   
                         L DILLMANN, J RIDGE, R KURZA, M KELLER            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                   8:11.00    9:29.87   18  
     1) Lotz, Ariel W35                 2) Williams, Beth W38             
     3) White, Wayne M52                4) Stevenson, Chris M43           
                  38.25   1:19.83 (1:19.83)   2:03.22 (2:03.22)   2:45.72 (2:45.72)
        3:19.43 (33.71)   3:57.64 (1:11.92)   4:36.29 (1:50.57)   5:14.16 (2:28.44)
         5:23.06 (8.90)     5:45.38 (31.22)   6:20.77 (1:06.61)   6:58.29 (1:44.13)
      8:00.66 (1:02.37)   9:29.87 (2:31.58)                                        
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: ! 1:40.16   5/14/2006 COLORADO                                   
                         S HART, S DER LIPPE, P SMITH, J SMITH             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 1:54.20    1:56.31   18  
     1) Jones, Andrew M44               2) Mandel, Gil M41                
     3) Gedney, Suzanne W39             4) Surhoff, Polly W43             
                  29.55       58.96 (29.41)     1:29.34 (30.38)     1:56.31 (26.97)
  2 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'B'                   2:15.00    2:09.25   14  
     1) Jones, Paula W39                2) Davis, Evan M40                
     3) Salgado, John M43               4) Williams, Beth W38             
                  34.52     1:03.73 (29.21)     1:37.36 (33.63)     2:09.25 (31.89)
  3 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'                     2:14.14    2:17.47   12  
     1) Manheim, Frank M77              2) Gibson, Kathy W47              
     3) Launer, Tara Lyn W39            4) Daum, Brian M41                
                  40.49       56.96 (16.47)     1:11.63 (14.67)   2:17.47 (1:05.84)
  4 HEALTH UNLIMITED HURRICANES  'A'                       NT    2:22.33   10  
     1) Paterline, Diane W54            2) Schuchhardt, Geary M56         
     3) Heinz, Karen W35                4) Yeager, Thomas M38             
                  45.33     1:22.22 (36.89)     1:37.97 (15.75)     2:22.33 (44.36)
 
Mixed 35+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: ! 3:55.25   3/28/2004 BADGER                                     
                         A LUALLEN, J ANDERSON, S NEWMAN, M DOELGER        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'B'                    4:29.01    4:30.26   18  
     1) Ward, Cheryl W41                2) Booth, Stuart M49              
     3) Hurley, Elizabeth W38           4) Jones, Mark M45                
                  31.48                             1:40.76 ( )         2:20.84 ( )
                          3:29.12 (1:08.28)     3:40.02 (10.90)   4:30.26 (1:01.14)
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 1:36.76   5/20/2007 COLORADO                                   
                         K CROUCH, K GARNIER, R ABRAHAMS, M JOHNSTON       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CURL-BURKE SWIM CLUB  'A'                         2:10.00    1:59.17   18  
     1) Kirwan, Denise W56              2) Battle, Glenn M46              
     3) Bennett, Ruth W61               4) Dearfield, Kerry M55           
                  30.76       55.36 (24.60)     1:32.25 (36.89)     1:59.17 (26.92)
  2 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'B'                   2:12.00    2:03.21   14  
     1) White, Wayne M52                2) Adelman, Connie W49            
     3) Brezina, Patty W53              4) Saks, Mitch M49                
                  28.05       39.17 (11.12)       59.98 (20.81)   2:03.21 (1:03.23)
  3 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'                    2:22.01    2:20.21   12  
     1) Booth, Stuart M49               2) Stacy, John M51                
     3) Schanzer, Rosalyn W65           4) Ribeiro, Karen W49             
                  28.89     1:02.61 (33.72)      1:12.20 (9.59)   2:20.21 (1:08.01)
 
Mixed 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 3:39.16   3/30/2003 NEW ENGLAND                                
                         JACKI HIRSTY, GAYLE WETTACH, HOMER LANE, GREG SHAW
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'                     4:12.12    4:14.26   18  
     1) Hajost, Cynthia W48             2) Levenson, Steven M54           
     3) Brightwell, Kim W48             4) Scoggin, Sam M47               
                  29.98   1:03.73 (1:03.73)     1:34.81 (31.08)   2:07.95 (1:04.22)
        2:38.45 (30.50)   3:13.42 (1:05.47)     3:42.42 (29.00)   4:14.26 (1:00.84)
  2 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'B'                   4:40.00    4:26.31   14  
     1) McFarland, Jim M50              2) Adelman, Connie W49            
     3) Saks, Mitch M49                 4) Bushmire, Lisa W46             
                  28.95   1:02.01 (1:02.01)     1:37.71 (35.70)   2:15.31 (1:13.30)
        2:50.01 (34.70)   3:27.10 (1:11.79)     3:55.43 (28.33)     4:26.31 (59.21)
  3 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'                    5:28.00    5:04.57   12  
     1) Booth, Stuart M49               2) Stacy, John M51                
     3) Schanzer, Rosalyn W65           4) Ribeiro, Karen W49             
                  29.70   1:00.88 (1:00.88)     1:32.83 (31.95)   2:07.13 (1:06.25)
        2:49.64 (42.51)   3:36.91 (1:29.78)     3:54.59 (17.68)   5:04.57 (1:27.66)
 
Mixed 45+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 8:11.18    5/2/2004 OREGON                                     
                         M TENNANT, K ANDRUS-HUGHES, C CRABBE, P ALLENDER  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'B'                   9:40.00    9:49.59   18  
     1) McFarland, Jim M50              2) Jaeger, Debbie W45             
     3) Braaten, Kitten W52             4) Swiger, Ralph M51              
                  30.40   1:02.87 (1:02.87)   1:36.17 (1:36.17)   2:09.60 (2:09.60)
        2:42.01 (32.41)   3:17.81 (1:08.21)   3:55.01 (1:45.41)   4:32.15 (2:22.55)
        5:09.03 (36.88)   5:50.08 (1:17.93)   6:31.94 (1:59.79)   7:13.16 (2:41.01)
        7:49.15 (35.99)   8:29.41 (1:16.25)   9:09.75 (1:56.59)   9:49.59 (2:36.43)
  2 MARYLAND MASTERS  'A'                            14:00.00   12:18.69   14  
     1) Kirwan, William M70             2) Springer, Jill W49             
     3) Coleman, Jill W77               4) Shannon, Toby M59              
                  39.51   1:24.89 (1:24.89)   2:11.27 (2:11.27)   2:57.20 (2:57.20)
        3:26.49 (29.29)   4:11.13 (1:13.93)   4:50.47 (1:53.27)   5:30.06 (2:32.86)
         5:39.43 (9.37)     6:23.66 (53.60)   7:24.54 (1:54.48)   8:26.19 (2:56.13)
      9:27.48 (1:01.29)  10:03.41 (1:37.22)  12:18.69 (3:52.50)                    
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: ! 1:49.43   5/22/2005 COLORADO                                   
                         P SMITH, S WATERBURY, K ROSENER, C DROZDA         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'                    2:00.50    2:02.57   18  
     1) Livingston, Leslie W46          2) Toner, Karlin W46              
     3) Jones, Mark M45                 4) Stacy, John M51                
                  30.21     1:07.07 (36.86)     1:33.01 (25.94)     2:02.57 (29.56)
  2 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'C'                   4:40.00    2:05.33   14  
     1) Jaeger, Debbie W45              2) Slowey, Michael M50            
     3) Braaten, Kitten W52             4) Malsbury, David M46            
                  35.00     1:05.31 (30.31)     1:42.50 (37.19)     2:05.33 (22.83)
 
Mixed 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: ! 4:00.80    5/2/2004 OREGON                                     
                         K, P ALLENDER, C CRABBE, M TENNANT                
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'B'                   4:40.00    4:40.73   18  
     1) Jaeger, Debbie W45              2) Miller, Patricia W47           
     3) Slowey, Michael M50             4) Saks, Mitch M49                
                  37.07   1:16.49 (1:16.49)     1:53.17 (36.68)   2:33.96 (1:17.47)
        3:03.56 (29.60)   3:37.92 (1:03.96)     4:07.74 (29.82)   4:40.73 (1:02.81)
 -- RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'                     4:35.35         DQ  
     1) Dayton, Timothy M49             2) Scoggin, Sam M47               
     3) Gibson, Kathy W47               4) Hajost, Cynthia W48            
                  35.26   1:11.42 (1:11.42)     1:47.11 (35.69)                    
            3:01.31 ( )         3:41.41 ( )        DQ (1:02.62)                    
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 1:46.37   5/20/2007 TAMALPAIS                                  
                         R BURNS, R MEYERHOFF, L SHOENBERGER, L VAL        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'C'                        NT    2:14.74   18  
     1) Tallent, Mary W61               2) Page, Kathryn W59              
     3) Freedman, Henry M55             4) Miller, Jim M57                
                  37.50     1:14.35 (36.85)     1:46.27 (31.92)     2:14.74 (28.47)
 
Mixed 55+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 4:09.90   3/25/2007 ILLINOIS                                   
                         B BATEMAN, C QUILL, C JONES, G WENDT              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'C'                        NT    5:04.07   18  
     1) McCorkle, John M56              2) Swing, Jim M57                 
     3) Page, Kathryn W59               4) Gregory, Kathryn W62           
                  28.77       59.55 (59.55)     1:16.09 (16.54)     1:36.04 (36.49)
        2:17.13 (41.09)     2:35.51 (59.47)     2:56.46 (20.95)   5:04.07 (2:28.56)
 
Mixed 55+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 9:11.87   3/25/2007 ILLINOIS                                   
                         B BATEMAN, C QUILL, C JONES, G WENDT              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'C'                        NT   12:00.45   18  
     1) Tallent, Mary W61               2) Gregory, Kathryn W62           
     3) Funkhouser, Raymond M57         4) Miller, Jim M57                
                  40.68   1:27.34 (1:27.34)   2:16.65 (2:16.65)   3:12.10 (3:12.10)
                          4:36.30 (1:24.20)   5:26.69 (2:14.59)   6:15.81 (3:03.71)
        6:58.54 (42.73)   7:48.86 (1:33.05)   8:41.45 (2:25.64)   9:35.82 (3:20.01)
       10:09.17 (33.35)  10:45.90 (1:10.08)  11:23.17 (1:47.35)  12:00.45 (2:24.63)
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: ! 2:02.70   5/20/2007 PNA                                        
                         G CLARK, S PETERSON, C DAVIS, S DILLON            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CURL-BURKE SWIM CLUB  'A'                              NT    2:20.90   18  
     1) Dearfield, Kerry M55            2) Kirwan, Denise W56             
     3) Edgell, Don M55                 4) Bennett, Ruth W61              
                  33.97     1:13.34 (39.37)     1:45.31 (31.97)     2:20.90 (35.59)
 
Mixed 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 1:59.75   5/20/2007 SAN DIEGO                                  
                         M FRESHLEY, J LITTLE, G CLIFFORD, B BEST          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'D'                   2:27.00    2:33.08   18  
     1) Maher, Owen M73                 2) Sween, Niel M72                
     3) Martin, Judy W65                4) Zaremski, Barbara W70          
                  33.46       44.17 (10.71)     1:15.76 (31.59)   2:33.08 (1:17.32)
  2 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'E'                   2:47.00    2:43.88   14  
     1) Scott, Richard M72              2) Marens, Susan W66              
     3) Walker, Laura W70               4) Lyons Jr, Thomas M74           
                  37.04        46.00 (8.96)     1:21.22 (35.22)   2:43.88 (1:22.66)
 
Mixed 65+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 4:59.29    4/1/2007 SAN DIEGO                                  
                         LYNNE LUND, MIKE FRESHLEY, GYNT CLIFFORD, BOB BEST
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'D'                   4:50.00    4:36.77!  18  
     1) Sober, Harry M65                2) Detrick, Johnnie W72           
     3) Wolfe, Art M68                  4) Schreiner, Beth W67            
                  28.74   1:00.92 (1:00.92)     1:37.28 (36.36)   2:17.48 (1:16.56)
        2:49.31 (31.83)   3:23.90 (1:06.42)     3:59.10 (35.20)   4:36.77 (1:12.87)
  2 1776  'A'                                         5:15.15    5:41.43   14  
     1) Tulenko, Tom M65                2) Waldbaum, Joan W77             
     3) Moeller, Janet W73              4) Harrison, David M70            
                  32.16   1:07.03 (1:07.03)     1:24.00 (16.97)     1:54.97 (47.94)
        2:54.87 (59.90)   3:39.09 (1:44.12)     4:31.39 (52.30)   5:41.43 (2:02.34)
  3 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'E'                   5:56.00    6:25.00   12  
     1) Walker, Laura W70               2) Martin, Judy W65               
     3) Sween, Niel M72                 4) Cheadle, Richard M70           
                  40.11   1:24.81 (1:24.81)     2:07.01 (42.20)   2:54.39 (1:29.58)
        3:43.46 (49.07)   4:43.37 (1:48.98)     5:32.52 (49.15)   6:25.00 (1:41.63)
 
Mixed 65+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: ! 10:36.77    4/1/2007 SAN DIEGO                                 
                          B JORDAN, M FRESHLEY, G CLIFFORD, B BEST          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'D'                  15:30.00   16:23.47   18  
     1) Henley, Susan W75               2) Sokolik, Terry W80             
     3) Lyons Jr, Thomas M74            4) Cheadle, Richard M70           
                  59.58   2:04.45 (2:04.45)   3:10.39 (3:10.39)                    
            5:14.25 ( )         6:20.36 ( )         7:27.26 ( )                    
            9:27.95 ( )        10:31.44 ( )        11:39.64 ( )        12:44.36 ( )
       13:34.71 (50.35)  14:32.64 (1:48.28)  15:30.27 (2:45.91)  16:23.47 (3:39.11)
 
Mixed 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: ! 2:14.70   5/17/2002 SAN DIEGO                                  
                         BETSY JORDAN, BOB BEST, BILL EARLEY, JEANNE LITTLE
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'D'                   2:36.00    2:35.60   18  
     1) Durrant, Betsy W66              2) Brundage, Warner M65           
     3) Maher, Owen M73                 4) Hlavacek, Ida W65              
                  41.77     1:18.34 (36.57)     1:58.41 (40.07)     2:35.60 (37.19)
  2 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'E'                   2:50.00    2:50.54   14  
     1) Zaremski, Barbara W70           2) Scott, Richard M72             
     3) Gaulrapp, Edward M65            4) Marens, Susan W66              
                  43.28     1:29.82 (46.54)     2:06.84 (37.02)     2:50.54 (43.70)
  3 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'F'                   3:42.00    3:56.98   12  
     1) Henley, Susan W75               2) Lyons Jr, Thomas M74           
     3) Klioze, Earl M70                4) Sokolik, Terry W80             
                1:10.51     2:05.17 (54.66)     3:03.17 (58.00)     3:56.98 (53.81)
 
Mixed 65+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: ! 5:20.49    4/1/2007 SAN DIEGO                                  
                         B JORDAN, B BEST, M FRESHLEY, G CLIFFORD          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'C'                   5:20.00    5:23.62   18  
     1) Sober, Harry M65                2) Durrant, Betsy W66             
     3) Wolfe, Art M68                  4) Schreiner, Beth W67            
                  36.21   1:14.70 (1:14.70)     1:26.73 (12.03)     2:01.22 (46.52)
        2:53.26 (52.04)   3:27.40 (1:26.18)   4:43.60 (1:16.20)   5:23.62 (1:56.22)
  2 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'D'                   5:48.00    5:57.13   14  
     1) Hlavacek, Ida W65               2) Brundage, Warner M65           
     3) Gaulrapp, Edward M65            4) Detrick, Johnnie W72           
                  46.12   1:35.41 (1:35.41)     2:14.92 (39.51)   2:58.99 (1:23.58)
      4:33.30 (1:34.31)                             5:12.62 ( )         5:57.13 ( )