Colonies Zone Short Course Yards Championship
April 2 4, 2004

Sponsored by Patriot Masters & George Mason University Aquatic and Fitness Center
Fairfax, Virginia
Sanctioned by Potomac Valley LMSC for USMS, INC. # 104-001

MEET DIRECTOR: Peter Ward  
ENTRIES CHAIR: Cheryl Ward  
REFEREE: Marie-Beth Hall Jim Carey
STARTER: Rita Page Ed Medford
STROKE & TURN: Steve Lubore Dave Macedonia
  Ellen Carey Steve McGraw
COLORADO: Amanda Medford Dick Griffith
HY-TEK: Al Betts Bob Brofft

 

USMS RECORDS BROKEN

Women 19-24

Jillian Martin TERR Age: 23 200 Breast 2:19.89

Women 65-69

Joann Leilich VMST Age: 65 50 Breast 38.59
Joann Leilich VMST Age: 65 100 Breast 1:24.51
Joann Leilich VMST Age: 65 200 Breast 3:01.50

Women 19+ Relay

400 Medley Relay 4:03.73 Terrapin Masters
Jennifer Teerlink (24), Jillian Martin (23), Kelly Bowman (23), Meredith Stakem (22)

Mixed 55+ Relay

800 Free Relay 9:35.98 DC Masters
Andrea Haines (56), Willis Braswell JR (59), Ann Lyttle (56), Paul Grueneberger (57)


Total number of swimmers in the meet: 354


Team Scores

Licensed To: George Mason University Hy-Tek's MEET MANAGER 2:31 PM 4/5/04 Page 1
2004 COLONIES ZONE SCY CHAMPIONSHIP, Sanction #: 104-001
George Mason University, Fairfax, VA
Team Rankings - Through Event 56
Combined Team Scores - Large Team
Place Team Points
1 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM VMST 3,100 . 50
2 1776 1776 1,214
3 DC MASTERS DCM 776
Total 5,090.50
Combined Team Scores - Medium Team
Place Team Points
1 TERRAPIN MASTERS TERR 740
2 GERMANTOWN MARYLAND MASTERS GERM 381
3 FAIRFAX COUNTY MASTERS FXCM 377
4 MARYLAND MASTERS MARY 330
5 MONTGOMERY ANCIENT MARINERS ANCM 324
6 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM GMUP 294
7 ALEXANDRIA MASTERS SWIMMING ALEX 239
8 ADIRONDACK MASTERS ADMS 238
9 GARDEN STATE MASTERS GSM 183
Total 3,106.00
Combined Team Scores - Small Team
Place Team Points
1 DC DEPARTMENT OF RECREATION DCRP 195
2 CENTRAL MARYLAND YMCA MASTERS CMYM 187
3 RESTON MASTERS SWIM TEAM RMST 127
4 YELLOW BREECHES RACING CLUB YBRC 122
5 CONNECTICUT MASTERS CONN 93
6 NIAGARA MASTERS NIAG 88
7 PENNYPACK AQUATIC&FITNESS CLUB PAFC 77
8 NEW ENGLAND MASTERS SWIM CLUB NEM 72
9 WESTCHESTER MASTERS WM 57
10 HAZLETON YMCA/YWCA HAZY 54
11 DISTRICT OF COLUMBIA AQUATICS DCAC 53
12 CURL-BURKE SWIM CLUB CUBU 50
13 CHARLESTON FAMILY YMCA CFYM 45
13 LEESBURG AREA MASTERS LAMS 45
13 ANNANDALE MASTERS SWIM CLUB AMSC 45
16 BADGER MASTERS BDGR 44
17 NORTH CAROLINA MASTERS SWIMMIN NCMS 43
18 RIPTIDE MASTERS RIPM 35
19 MERRITT MARLINS MERR 31
20 MOUNTAIN VIEW MASTERS MVM 29
21 FINS AQUATICS CLUB FINS 26
22 SANTA CLARITA MASTERS CLUB SCMC 22
23 JERSEY WAHOOS MASTERS JWM 19
24 ROCKBRIDGE COUNTY AQUATICS RCA 14
24 SIERRA NEVADA MASTERS SNM 14
26 SOUTH RIDING MASTERS CLUB SRMC 13
26 NORTHERN VA JEWISH COMM CENTER JCCN 13
28 METRO MASTERS SWIM CLUB METR 9
28 RED TIDE REDT 9
28 MASTERS AQUATICS AT SPRING HIL MASH 9
31 THE CAPITOL SEA DEVILS MASTERS TCSD 7
32 ARLINGTON AGELESS MASTERS AAMS 3
Total 1,650.00

Meet Results With Splits

(Click here to go to the Time Trial Results at the bottom of this page)

Licensed to George Mason University                Hy-Tek's Meet Manager 4/6/04
           2004 COLONIES ZONE  SCY CHAMPIONSHIP, Sanction #: 104-001           
                     George Mason University, Fairfax, VA                      
                                    Results                                    
 
Women 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bowman, Kelly             23  TERR                            24.85  
  2 D'Auria, Liz              22  UNAT                            26.35  
  3 Di Silvio, Francesca      22  UNAT                            26.76  
  4 Robison, Doracy           23  NCMS                            28.30  
 
Women 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bowman, Kelly             23  TERR                            54.73  
      26.49   28.24                                                
  2 Stakem, Meredith          22  TERR                            56.13  
      26.79   29.34                                                
  3 Checkawitz, Chrissy       23  UNAT                            57.40  
      27.89   29.51                                                
  4 Pica, Adrienne            23  TERR                          1:10.10  
      33.51   36.59                                                
 
Women 19-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bowman, Kelly             23  TERR                          1:55.38  
      26.65   29.55   29.77   29.41                                
 
Women 19-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bowman, Kelly             23  TERR                          5:12.23  
      27.21   30.57   31.79   32.30   31.93   32.22   32.04   32.07
      31.60   30.50                                                
  2 Checkawitz, Chrissy       23  UNAT                          5:46.09  
      30.61   33.75   34.77   34.41   34.55   34.79   35.55   35.69
      36.41   35.56                                                
 
Women 19-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Teerlink, Jennifer        24  TERR                         19:14.02  
      31.40   33.76   34.59   34.93   34.86   34.94   34.83   34.71
      34.85   35.02   35.25   35.32   35.05   34.97   35.47   34.94
      35.72   35.93   35.27   35.38   34.89   34.71   35.11   35.26
      35.32   35.59   35.58   35.33   35.14   35.11   35.13   34.81
      34.85
 
Women 19-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Robison, Doracy           23  NCMS                            32.66  
 
Women 19-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stakem, Meredith          22  TERR                          1:08.87  
      33.86   35.01                                                
  2 Pugh, Kristin             24  FXCM                          1:17.65  
      37.97   39.68                                                
 
Women 19-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Di Silvio, Francesca      22  UNAT                          2:22.91  
      33.82   36.27   36.55   36.27                                
 
Women 19-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Jillian           23  TERR                            31.26  
  2 D'Auria, Liz              22  UNAT                            35.35  
 
Women 19-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Jillian           23  TERR                          1:06.88  
      31.59   35.29                                                
  2 Checkawitz, Chrissy       23  UNAT                          1:16.47  
      35.98   40.49                                                
 
Women 19-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Martin, Jillian           23  TERR                               DQ  
      31.81   35.80   37.52   37.54                                
 
Women 19-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Teerlink, Jennifer        24  TERR                            27.85  
  2 Checkawitz, Chrissy       23  UNAT                            28.87  
  3 Pugh, Kristin             24  FXCM                            33.90  
  4 Pica, Adrienne            23  TERR                            35.05  
 
Women 19-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Robison, Doracy           23  NCMS                          1:07.82  
      31.47   36.35                                                
 
Women 19-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 D'Auria, Liz              22  UNAT                          1:07.31  
      31.76   35.55                                                
  2 Pugh, Kristin             24  FXCM                          1:15.18  
      35.20   39.98                                                
 
Women 19-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Teerlink, Jennifer        24  TERR                          2:18.32  
      29.61   35.72   40.24   32.75                                
 
Women 19-24 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Teerlink, Jennifer        24  TERR                          4:54.50  
      30.40   35.24   36.92   36.33   42.59   42.96   35.45   34.61
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Klotz, Jessica            27  ANCM                            26.78  
  2 Prendergast, Shannon      29  FXCM                            27.33  
  3 Dean, Jennifer            25  VMST                            27.83  
  4 Flickinger, Erica         25  1776                            28.13  
  5 Lawrie, Dawn              28 SNM                              28.34  
  6 Hennessey, Katherine      25  CMYM                            28.65  
  7 Hauser, Nicole            27  UNAT                            28.91  
  8 Duff, Shannon             27  1776                            29.08  
  9 Reed, Alexa               26  FXCM                            29.16  
 10 Hall, Jennifer            26 ADMS                             29.21  
 11 Waclawski, Tera           25 ADMS                             29.69  
 12 Nitschke, Frauke          28  FXCM                            31.14  
 13 Cuccuini, Samantha        26 AAMS                             31.73  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Klotz, Jessica            27  ANCM                            58.41  
      28.04   30.37                                                
  2 Frisch, Alexandria        25  VMST                            58.75  
      28.36   30.39                                                
  3 Prendergast, Shannon      29  FXCM                            59.14  
      28.20   30.94                                                
  4 Dean, Jennifer            25  VMST                          1:00.06  
      28.40   31.66                                                
  5 Lee, Cheryl               29  GSM                           1:00.67  
      29.17   31.50                                                
  6 Flickinger, Erica         25  1776                          1:01.43  
      29.56   31.87                                                
  7 Hennessey, Katherine      25  CMYM                          1:01.89  
      30.04   31.85                                                
  8 Reed, Alexa               26  FXCM                          1:03.12  
      30.30   32.82                                                
  9 Hall, Jennifer            26 ADMS                           1:05.44  
      31.27   34.17                                                
 10 Duff, Shannon             27  1776                          1:07.29  
      32.25   35.04                                                
 11 Klevitsky, Zhenia         28  RMST                          1:07.59  
      31.75   35.84                                                
 12 Nitschke, Frauke          28  FXCM                          1:08.02  
      32.56   35.46                                                
 13 Davison, Kathleen         25  RIPM                          1:12.92  
      34.63   38.29                                                
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Cheryl               29  GSM                           2:10.12  
      30.25   32.70   33.63   33.54                                
  2 Flickinger, Erica         25  1776                          2:11.85  
      30.28   33.03   34.56   33.98                                
  3 Hauser, Nicole            27  UNAT                          2:14.17  
      31.74   34.03   34.41   33.99                                
  4 Reed, Alexa               26  FXCM                          2:17.29  
      31.51   34.32   35.52   35.94                                
  5 Dean, Jennifer            25  VMST                          2:18.80  
      30.58   33.95   36.82   37.45                                
  6 Lawrie, Dawn              28 SNM                            2:20.38  
      31.21   34.67   37.09   37.41                                
  7 Nitschke, Frauke          28  FXCM                          2:25.78  
      32.85   36.48   38.13   38.32                                
  8 Hall, Jennifer            26 ADMS                           2:27.44  
      33.49   37.45   38.45   38.05                                
  9 Klevitsky, Zhenia         28  RMST                          2:28.97  
      33.07   37.21   39.55   39.14                                
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Flickinger, Erica         25  1776                          5:52.10  
      31.05   33.52   34.75   35.48   35.84   36.29   36.14   37.27
      36.49   35.27                                                
  2 Hennessey, Katherine      25  CMYM                          5:52.48  
      31.56   34.56   35.32   35.63   36.03   36.27   36.43   35.62
      36.31   34.75                                                
  3 Prendergast, Shannon      29  FXCM                          5:54.04  
      30.85   34.56   35.57   36.24   36.23   36.72   36.80   36.13
      36.00   34.94                                                
  4 Reed, Alexa               26  FXCM                          6:16.89  
      32.89   36.89   37.95   38.36   38.40   38.19   38.97   39.24
      39.12   36.88                                                
  5 Davison, Kathleen         25  RIPM                          6:29.64  
      35.90   37.88   38.79   39.74   39.89   39.34   40.05   39.69
      39.76   38.60                                                
  6 Hall, Jennifer            26 ADMS                           6:45.25  
      36.82   39.33   40.86   40.59   41.35   40.49   41.92   42.46
      41.59   39.84                                                
  7 Waclawski, Tera           25 ADMS                           6:46.84  
      35.65   39.42   40.73   41.29   41.71   41.74   41.70   42.29
      41.94   40.37                                                
  8 Nitschke, Frauke          28  FXCM                          6:49.49  
      34.15   38.78   41.63   42.03   42.53   42.25   43.90   42.68
      41.61   39.93                                                
  9 Klevitsky, Zhenia         28  RMST                          6:50.68  
      34.52   39.29   41.54   42.38   42.95   42.85   42.86   42.83
      42.01   39.45                                                
 10 Brabec, Rebecca           29  GERM                          7:13.56  
      36.92   39.68   42.54   43.79   44.85   44.97   45.42   45.61
      45.54   44.24                                                
 
Women 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hennessey, Katherine      25  CMYM                         12:11.32  
      32.50   34.88   35.48   36.10   36.57   36.69   37.35   37.25
      37.05   36.87   36.90   37.27   37.14   36.97   37.45   36.95
      37.32   37.71   37.38   35.49                                
  2 Hopkins, Joanne           27  FXCM                         13:08.75  
      34.22   37.53   39.43   39.80   39.43   39.97   40.56   40.74
      40.11   40.68   41.32   39.99   39.89   39.93   39.84   39.61
      39.82   39.68   39.29   36.91                                
  3 Nitschke, Frauke          28  FXCM                         13:45.73  
      36.30   39.88   39.97   40.82   41.15   41.05   40.21   40.63
      40.58   39.92   51.72   42.59   42.07   42.27   41.97   41.50
      41.47   41.25   41.57   38.81                                
  4 Lloyd, Lindsay            26 SRMC                          14:12.58  
      38.45   41.37   42.21   42.31   42.70   42.39   42.89   43.49
      43.00   43.37   42.92   43.72   43.36   43.58   43.14   42.83
      42.66   43.17   42.72   42.30                                
 
Women 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Prendergast, Shannon      29  FXCM                         20:42.13  
      32.42   36.17   36.80   37.53   37.48   37.68   38.21   38.17
      38.25   37.95   38.28   37.69   37.91   38.02   37.98   37.89
      37.57   38.03   37.86   37.40   37.95   38.02   38.05   38.53
      37.89   38.23   38.32   37.94   38.16   37.60   37.92   37.73
      36.50
  2 Davison, Kathleen         25  RIPM                         22:28.59  
      37.26   39.41   40.12   40.46   40.82   40.67   40.68   40.97
      40.45   40.63   41.54   40.78   41.15   41.13   41.25   41.47
      40.96   40.93   41.34   41.45   41.37   41.51   41.39   41.67
      41.38   41.62   41.69   41.16   41.12   40.83   40.66   40.71
      40.01
  3 Reed, Alexa               26  FXCM                         22:35.95  
      36.35   39.74   41.61   41.65   41.60   42.21   42.02   41.61
      41.16   41.58   41.30   42.26   41.52   42.31   42.10   42.26
      41.75   41.51   41.59   41.56   41.40   41.18   41.10   40.97
      40.68   41.23   40.59   41.03   40.86   41.29   39.97   39.79
      38.17
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Klotz, Jessica            27  ANCM                            30.19  
  2 Lee, Cheryl               29  GSM                             31.22  
  3 Hennessey, Katherine      25  CMYM                            31.48  
  4 Reed, Alexa               26  FXCM                            34.73  
  5 Waclawski, Tera           25 ADMS                             35.33  
  6 Lloyd, Lindsay            26 SRMC                             35.57  
  7 Nitschke, Frauke          28  FXCM                            38.12  
  8 Cuccuini, Samantha        26 AAMS                             38.77  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Klotz, Jessica            27  ANCM                          1:04.70  
      31.67   33.03                                                
  2 Lee, Cheryl               29  GSM                           1:06.23  
      32.21   34.02                                                
  3 Reed, Alexa               26  FXCM                          1:15.62  
      37.56   38.06                                                
  4 Waclawski, Tera           25 ADMS                           1:15.99  
      36.83   39.16                                                
 
Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Cheryl               29  GSM                           2:20.89  
      33.11   35.54   36.18   36.06                                
  2 Waclawski, Tera           25 ADMS                           2:44.63  
      38.11   40.83   42.88   42.81                                
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Prendergast, Shannon      29  FXCM                            35.40  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brabec, Rebecca           29  GERM                          1:29.42  
      41.28   48.14                                                
 
Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gluchowski, Regina        29  1776                          2:54.00  
      41.00   43.99   44.67   44.34                                
  2 West, Christina           27  DCAC                          3:02.64  
      43.82   46.61   46.81   45.40                                
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Prendergast, Shannon      29  FXCM                            29.47  
  2 Duff, Shannon             27  1776                            30.86  
  3 Reed, Alexa               26  FXCM                            33.03  
  4 Waclawski, Tera           25 ADMS                             34.17  
  5 Gluchowski, Regina        29  1776                            34.67  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Duff, Shannon             27  1776                          1:10.78  
      32.89   37.89                                                
  2 Lawrie, Dawn              28 SNM                            1:10.86  
      32.97   37.89                                                
  3 West, Christina           27  DCAC                          1:23.52  
      38.74   44.78                                                
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Prendergast, Shannon      29  FXCM                          1:07.69  
      31.54   36.15                                                
  2 Reed, Alexa               26  FXCM                          1:11.52  
      33.34   38.18                                                
  3 Dean, Jennifer            25  VMST                          1:13.01  
      33.35   39.66                                                
  4 Gluchowski, Regina        29  1776                          1:15.27  
      36.15   39.12                                                
  5 Klevitsky, Zhenia         28  RMST                          1:17.84  
      35.67   42.17                                                
  6 Lloyd, Lindsay            26 SRMC                           1:19.10  
      34.90   44.20                                                
  7 Cuccuini, Samantha        26 AAMS                           1:28.40  
      37.91   50.49                                                
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gluchowski, Regina        29  1776                          2:40.28  
      36.35   42.62   44.67   36.64                                
  2 Brabec, Rebecca           29  GERM                          3:02.75  
      40.62   49.46   49.86   42.81                                
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rawson, Laurelyn          32  CUBU                            27.61  
  2 Gleason, Jill             33  VMST                            28.58  
  3 McGuinness, Kara          31 ADMS                             30.14  
  4 Kegley, Lindsay           34  DCRP                            32.23  
  5 Beauchesne-Willis, Lynne  33  UNAT                            33.20  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bistrack, Jennifer        31  MARY                            59.21  
      28.23   30.98                                                
  2 Halem, Jennifer           32  GERM                          1:08.89  
      32.93   35.96                                                
  3 Beauchesne-Willis, Lynne  33  UNAT                          1:19.86  
      37.05   42.81                                                
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McGuinness, Kara          31 ADMS                           7:01.80  
      38.19   41.21   41.99   42.70   43.04   43.52   43.16   43.54
      43.45   41.00                                                
  2 Beauchesne-Willis, Lynne  33  UNAT                          8:03.06  
      38.42   43.73   47.20   48.49   50.18   51.53   51.67   51.45
      51.47   48.92                                                
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Halem, Jennifer           32  GERM                            33.69  
  2 McGuinness, Kara          31 ADMS                             36.14  
  3 Beauchesne-Willis, Lynne  33  UNAT                            43.62  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Halem, Jennifer           32  GERM                          1:11.64  
      35.38   36.26                                                
 
Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Halem, Jennifer           32  GERM                          2:38.48  
      36.79   40.26   41.01   40.42                                
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bistrack, Jennifer        31  MARY                            33.86  
  2 Gleason, Jill             33  VMST                            38.31  
  3 Rawson, Laurelyn          32  CUBU                            38.37  
  4 Kegley, Lindsay           34  DCRP                            40.21  
  5 McGuinness, Kara          31 ADMS                             40.59  
  6 Beauchesne-Willis, Lynne  33  UNAT                            45.10  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bistrack, Jennifer        31  MARY                          1:12.41  
      34.38   38.03                                                
  2 McGuinness, Kara          31 ADMS                           1:28.27  
      41.55   46.72                                                
  3 Beauchesne-Willis, Lynne  33  UNAT                          1:41.45  
      46.81   54.64                                                
 
Women 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bistrack, Jennifer        31  MARY                          2:42.06  
      35.42   39.16   42.68   44.80                                
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bistrack, Jennifer        31  MARY                            29.18  
  2 DeSousa, Juliette         34  DCRP                            29.96  
  3 Gleason, Jill             33  VMST                            33.73  
  4 Beauchesne-Willis, Lynne  33  UNAT                            41.01  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 DeSousa, Juliette         34  DCRP                          1:07.33  
      31.90   35.43                                                
 
Women 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 DeSousa, Juliette         34  DCRP                          2:35.02  
      33.62   39.00   40.35   42.05                                
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bistrack, Jennifer        31  MARY                          1:06.63  
      31.53   35.10                                                
  2 DeSousa, Juliette         34  DCRP                          1:09.10  
      32.12   36.98                                                
  3 Rawson, Laurelyn          32  CUBU                          1:13.80  
      34.83   38.97                                                
  4 McGuinness, Kara          31 ADMS                           1:18.51  
      36.47   42.04                                                
  5 Kegley, Lindsay           34  DCRP                          1:20.40  
      39.49   40.91                                                
  6 Halem, Jennifer           32  GERM                          1:22.72  
      37.64   45.08                                                
  7 Beauchesne-Willis, Lynne  33  UNAT                          1:28.18  
      41.26   46.92                                                
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 DeSousa, Juliette         34  DCRP                          2:28.12  
      31.37   37.40   45.08   34.27                                
  2 Gleason, Jill             33  VMST                          2:54.87  
      34.15   45.52   51.61   43.59                                
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Seubert, Trish            35  VMST                            26.05  
  2 Hollings, Charlotte       39  VMST                            27.68  
  3 Costello, Joan            36  LAMS                            27.79  
  4 Hokenson, Christina       35  VMST                            28.19  
  5 Gedney, Suzanne           35  CMYM                            28.34  
  6 Gale, Margaret            36  VMST                            31.95  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Seubert, Trish            35  VMST                            57.48  
      27.60   29.88                                                
  2 Hokenson, Christina       35  VMST                          1:01.94  
      29.64   32.30                                                
  3 Hollings, Charlotte       39  VMST                          1:04.25  
      30.89   33.36                                                
  4 Gale, Margaret            36  VMST                          1:09.37  
      33.76   35.61                                                
  5 Colette, Laura            39 MVM                            1:14.30  
      35.13   39.17                                                
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Alice           38  VMST                          2:00.83  
      28.38   29.81   31.11   31.53                                
  2 Hug, Laurie               38  1776                          2:02.50  
      28.62   30.89   31.81   31.18                                
  3 Watts, Emily              36  MARY                          2:08.77  
      30.28   33.07   33.06   32.36                                
  4 Gedney, Suzanne           35  CMYM                          2:11.87  
      30.65   33.78   34.14   33.30                                
  5 Hollings, Charlotte       39  VMST                          2:17.64  
      30.84   34.57   36.33   35.90                                
  6 Costello, Joan            36  LAMS                          2:19.06  
      32.16   35.23   36.19   35.48                                
  7 Misencik, Kristen         36  VMST                          2:22.08  
      31.24   35.35   37.43   38.06                                
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Alice           38  VMST                          5:30.69  
      29.44   31.22   32.45   33.37   33.91   33.73   34.30   34.39
      34.24   33.64                                                
  2 Watts, Emily              36  MARY                          5:41.34  
      31.49   33.77   34.44   34.40   34.65   34.83   34.82   34.74
      34.73   33.47                                                
  3 Gedney, Suzanne           35  CMYM                          5:48.35  
      31.29   34.02   34.92   35.34   35.75   35.65   35.39   35.54
      35.37   35.08                                                
  4 Hollings, Charlotte       39  VMST                          6:11.72  
      32.33   35.46   36.91   37.68   38.27   38.86   38.95   38.38
      38.02   36.86                                                
  5 Gainor, Catherine         36  ANCM                          6:59.10  
      39.46   41.90   42.49   42.93   42.79   42.93   42.55   42.28
      41.86   39.91                                                
  6 Colette, Laura            39 MVM                            7:09.33  
      36.35   41.01   42.49   43.50   44.28   45.24   45.06   44.53
      43.87   43.00                                                
 
Women 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Watts, Emily              36  MARY                         11:39.66  
      31.01   33.72   34.31   34.43   34.65   34.98   35.21   35.33
      35.26   35.35   35.86   35.42   35.15   35.88   35.81   35.67
      35.31   35.95   35.35   35.01                                
 
Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               38  1776                         17:54.44  
      30.00   32.07   32.20   32.32   32.64   32.34   33.07   32.98
      32.83   32.40   33.02   33.02   33.17   32.95   32.80   32.80
      32.95   32.74   32.95   32.93   32.87   32.61   32.86   32.63
      32.92   32.51   32.60   32.37   32.49   32.40   32.35   32.45
      31.20
  2 Gedney, Suzanne           35  CMYM                         19:39.06  
      31.76   34.23   35.18   35.90   35.69   35.93   35.92   35.74
      36.34   35.72   35.69   36.11   35.81   35.89   36.00   35.83
      36.21   36.27   35.76   35.82   36.04   36.02   35.87   36.15
      36.15   36.11   35.84   36.27   36.55   35.92   36.05   35.49
      34.80
  3 Gatz, Karen               38  DCM                          29:23.52  
      43.61   48.05   50.67   51.85   53.57   52.85   53.20   53.04
      53.76   53.02   53.57   53.01   53.51   54.66   53.78   54.19
      54.38   54.66   53.99   54.38   54.57   55.28   55.20   55.76
      54.45   55.12   55.10   54.25   54.66   55.76   54.39   54.36
      50.87
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Costello, Joan            36  LAMS                            32.46  
  2 Misencik, Kristen         36  VMST                            34.83  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Colette, Laura            39 MVM                            1:29.14  
      42.53   46.61                                                
 
Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               38  1776                          2:20.94  
      34.42   35.71   35.83   34.98                                
  2 Watts, Emily              36  MARY                          2:23.02  
      34.60   36.17   36.29   35.96                                
  3 Misencik, Kristen         36  VMST                          2:36.43  
      35.02   39.06   41.80   40.55                                
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hollings, Charlotte       39  VMST                            35.68  
  2 Hokenson, Christina       35  VMST                            38.77  
  3 Raymond, Kelly            37  VMST                            46.58  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Conlin, Cheryl            35  VMST                          1:11.92  
      34.43   37.49                                                
  2 Hollings, Charlotte       39  VMST                          1:18.75  
      36.79   41.96                                                
  3 Hokenson, Christina       35  VMST                          1:24.03  
      40.44   43.59                                                
 
Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               38  1776                          2:47.50  
      38.73   42.87   43.19   42.71                                
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Seubert, Trish            35  VMST                            29.22  
  2 Hokenson, Christina       35  VMST                            32.18  
  3 Colette, Laura            39 MVM                              36.35  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Seubert, Trish            35  VMST                          1:05.20  
      30.20   35.00                                                
  2 Mc Neil, Sue              39  GMUP                          1:16.60  
      36.70   39.90                                                
 
Women 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Watts, Emily              36  MARY                          2:25.09  
      33.10   37.31   37.57   37.11                                
  2 Colette, Laura            39 MVM                            3:21.82  
      41.60   50.61   54.36   55.25                                
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Alice           38  VMST                          1:05.53  
      31.22   34.31                                                
  2 Seubert, Trish            35  VMST                          1:08.72  
      32.70   36.02                                                
  3 Hollings, Charlotte       39  VMST                          1:11.22  
      33.53   37.69                                                
  4 Hokenson, Christina       35  VMST                          1:11.97  
      33.89   38.08                                                
  5 Misencik, Kristen         36  VMST                          1:15.25  
      34.44   40.81                                                
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Alice           38  VMST                          2:21.87  
      30.19   37.20   41.46   33.02                                
 
Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               38  1776                          4:48.39  
      31.55   34.76   36.81   36.37   42.53   42.04   32.65   31.68
  2 Conlin, Cheryl            35  VMST                          5:30.82  
      33.88   39.12   44.59   44.02   43.54   45.20   40.78   39.69
  3 Gatz, Karen               38  DCM                           7:21.11  
      50.16   57.76   58.15 1:01.09   57.91   57.78   49.22   49.04
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Voorhees, Carolyn         42  MARY                            25.37  
  2 Emanuel, Florence         41  UNAT                            27.18  
  3 Jaeger, Debbie            41  VMST                            28.15  
  4 Dameron, Kelley           41  VMST                            28.34  
  5 Salomone, Deborah         44  1776                            28.91  
  6 Miller, Carol             43  VMST                            30.72  
  7 Marsteller, Julie         40  GERM                            31.54  
  8 Lundeen, Helen            43  VMST                            32.36  
  9 McMillan, Rosanna         42  RCA                             32.79  
 10 Wallace, Jacqueline       41  VMST                            32.90  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Voorhees, Carolyn         42  MARY                            56.68  
      27.00   29.68                                                
  2 Emanuel, Florence         41  UNAT                            59.07  
      28.37   30.70                                                
  3 Jaeger, Debbie            41  VMST                          1:02.48  
      30.32   32.16                                                
  4 Marsteller, Julie         40  GERM                          1:12.24  
      33.65   38.59                                                
  5 Ruseski, Jane             41  MARY                          1:24.33  
      40.78   43.55                                                
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Swanson, Vibeke           42  1776                          2:03.96  
      28.72   31.32   32.30   31.62                                
  2 McMillan, Rosanna         42  RCA                           2:36.24  
      35.36   39.75   41.48   39.65                                
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Swanson, Vibeke           42  1776                          5:23.87  
      29.75   32.95   33.36   33.02   33.21   33.12   32.80   32.52
      31.89   31.25                                                
  2 Parker, Kelly             42  VMST                          5:33.24  
      30.18   31.45   32.35   32.96   33.85   34.29   34.67   34.94
      34.84   33.71                                                
  3 Powis, Patricia           43  VMST                          6:04.53  
      34.22   36.50   37.31   37.57   37.41   36.96   36.97   36.18
      36.32   35.09                                                
  4 Mulvehill, Susan          41  VMST                          7:04.45  
      36.93   41.58   42.90   43.08   43.87   44.08   43.77   44.08
      42.59   41.57                                                
  5 Ruseski, Jane             41  MARY                          8:10.51  
      44.62   48.33   49.52   49.93   50.31   50.72   50.37   49.83
      49.57   47.31                                                
 
Women 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Beth            43 MASH                          13:46.87  
      36.14   41.43   41.85   41.63   42.07   42.58   43.20   42.51
      41.62   42.25   41.19   42.32   42.29   41.76   42.50   41.17
      41.29   41.25   40.35   37.47                                
  2 McMillan, Rosanna         42  RCA                          14:00.86  
      36.63   40.47   41.98   42.29   42.39   43.12   42.78   42.60
      42.17   42.93   42.80   42.98   42.81   42.27   42.79   42.63
      42.98   42.69   42.16   39.39                                
 
Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kalibat, Rebecca          40  GSM                          18:34.78  
      29.78   32.05   33.37   33.45   33.52   33.56   33.76   33.89
      33.70   33.84   33.52   33.68   33.92   34.07   33.91   33.90
      33.87   33.98   34.01   33.85   33.94   34.16   34.31   34.44
      34.45   34.28   34.44   34.12   34.65   34.35   34.12   34.29
      33.60
  2 Parker, Kelly             42  VMST                         19:17.63  
      30.53   32.26   33.07   34.55   35.17   34.57   34.91   35.21
      35.14   35.08   35.52   35.34   35.66   35.75   35.54   35.65
      35.57   35.49   35.71   34.98   37.98   35.42   35.32   35.18
      35.75   35.43   35.31   35.23   35.22   35.46   35.93   35.41
      34.29
  3 Mulvehill, Susan          41  VMST                         24:28.79  
      36.95   41.23   43.69   44.78   44.43   43.85   44.65   44.68
      44.52   44.91   45.80   45.20   45.85   45.47   45.73   45.42
      45.55   44.86   45.99   44.79   45.62   45.78   46.04   43.52
      44.34   44.23   44.63   44.98   45.42   44.55   44.07   44.48
      42.78
  4 Lundeen, Helen            43  VMST                         25:03.13  
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Swanson, Vibeke           42  1776                            29.29  
  2 Salomone, Deborah         44  1776                            32.65  
  3 Dameron, Kelley           41  VMST                            33.46  
  4 Jaeger, Debbie            41  VMST                            35.11  
  5 Marsteller, Julie         40  GERM                            37.87  
  6 Wallace, Jacqueline       41  VMST                            40.82  
  7 Lundeen, Helen            43  VMST                            41.55  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Swanson, Vibeke           42  1776                          1:02.19  
      30.61   31.58                                                
  2 Jaeger, Debbie            41  VMST                          1:14.21  
      36.19   38.02                                                
  3 Ruseski, Jane             41  MARY                          1:43.01  
      51.39   51.62                                                
 
Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Swanson, Vibeke           42  1776                          2:15.97  
      31.52   34.21   35.24   35.00                                
  2 Jaeger, Debbie            41  VMST                          2:39.28  
      37.52   40.20   41.27   40.29                                
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Powis, Patricia           43  VMST                            33.93  
  2 Lundeen, Helen            43  VMST                            41.46  
  3 Jaeger, Debbie            41  VMST                            42.77  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Powis, Patricia           43  VMST                          1:11.73  
      33.75   37.98                                                
 
Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Powis, Patricia           43  VMST                          2:40.66  
      36.44   40.99   41.80   41.43                                
  2 Swanson, Vibeke           42  1776                          2:42.00  
      38.51   41.51   41.43   40.55                                
  3 Halbe, Rebecca            44  DCAC                          3:34.05  
      50.38   54.25   54.66   54.76                                
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Voorhees, Carolyn         42  MARY                            27.91  
  2 Swanson, Vibeke           42  1776                            28.85  
  3 Emanuel, Florence         41  UNAT                            29.73  
  4 Dameron, Kelley           41  VMST                            29.84  
  5 Jaeger, Debbie            41  VMST                            33.69  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Voorhees, Carolyn         42  MARY                          1:04.40  
      29.67   34.73                                                
  2 Dameron, Kelley           41  VMST                          1:05.77  
      30.82   34.95                                                
  3 Emanuel, Florence         41  UNAT                          1:08.87  
      32.76   36.11                                                
 
Women 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Halbe, Rebecca            44  DCAC                          3:33.92  
      46.70   54.99   56.40   55.83                                
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Swanson, Vibeke           42  1776                          1:04.21  
      29.71   34.50                                                
  2 Salomone, Deborah         44  1776                          1:12.35  
      32.32   40.03                                                
  3 Powis, Patricia           43  VMST                          1:12.38  
      36.57   35.81                                                
  4 Miller, Carol             43  VMST                          1:22.73  
      37.21   45.52                                                
  5 Mulvehill, Susan          41  VMST                          1:25.35  
      40.66   44.69                                                
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Swanson, Vibeke           42  1776                          2:17.69  
      29.62   35.01   41.58   31.48                                
  2 Dameron, Kelley           41  VMST                          2:33.46  
      30.66   39.41   46.69   36.70                                
  3 Powis, Patricia           43  VMST                          2:36.07  
      33.88   45.60   39.68   36.91                                
  4 Mulvehill, Susan          41  VMST                          3:07.76  
      39.63   51.85   54.66   41.62                                
  5 Halbe, Rebecca            44  DCAC                          3:20.21  
      43.61   52.84   56.90   46.86                                
 
Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Swanson, Vibeke           42  1776                          4:43.82  
      31.17   35.00   35.50   34.59   41.55   42.36   32.49   31.16
  2 Jaeger, Debbie            41  VMST                          5:38.61  
      37.18   42.50   41.88   41.14   52.13   52.10   36.61   35.07
  3 Halbe, Rebecca            44  DCAC                          7:00.16  
      45.53   53.98   56.16   53.21   58.32 1:00.13   47.14   45.69
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bright, Janet             48  1776                            27.05  
  2 Hasselquist, Lauren       46  FXCM                            27.61  
  3 Bennett, Lisa             47  VMST                            28.51  
  4 Connor, Margaret          46  DCM                             28.58  
  5 Bowdring, Katherine       46  FXCM                            28.99  
  6 Morres, Christina         47  VMST                            31.81  
  7 Mulderrig, Janet          45  MARY                            32.27  
  8 Wymelenberg, Lynn         48  ANCM                            34.23  
  9 Devlin, BJ Brown          45  NEM                             39.99  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Lisa             47  VMST                          1:03.02  
      30.48   32.54                                                
  2 Casey, Sheila             47  RMST                          1:17.41  
      36.33   41.08                                                
  3 Devlin, BJ Brown          45  NEM                           1:24.98  
      40.84   44.14                                                
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Lisa             47  VMST                          2:18.44  
      31.08   34.77   36.55   36.04                                
  2 Protzman, Barbara         49  MARY                          2:27.90  
      33.73   37.24   38.68   38.25                                
  3 Braaten, Kitten           48  VMST                          2:38.59  
      37.56   40.47   41.15   39.41                                
  4 Swiger, Martha            45  VMST                          2:41.54  
      37.71 2:03.83                                                
  5 Mulderrig, Janet          45  MARY                          2:52.21  
      41.34   42.38   44.96   43.53                                
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Branch, Katherine         46  MARY                          5:36.88  
      31.27   33.15   33.56   33.90   34.05   34.27   33.92   34.35
      34.12   34.29                                                
  2 Braaten, Kitten           48  VMST                          6:45.65  
      37.36   40.53   41.14   41.10   41.15   41.32   41.56   41.64
      41.14   38.71                                                
 
Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hasselquist, Lauren       46  FXCM                         12:58.90  
      33.45   36.25   38.27   38.93   39.35   39.63   39.59   39.89
      39.94   39.74   39.88   40.05   39.47   39.65   40.03   39.94
      39.37   39.07   38.49   37.91                                
  2 Braaten, Kitten           48  VMST                         13:45.17  
      38.21   40.89   41.25   41.51   41.30   41.75   42.07   41.51
      41.59   41.71   41.70   41.73   41.82   41.60   41.26   41.34
      41.28   41.42   40.99   40.24                                
  3 Swiger, Martha            45  VMST                         14:52.18  
      39.25   41.52   42.48   42.90   44.30   44.58   44.65   45.67
      44.57   45.36   45.58 1:31.12                                
    1:33.03   46.23   45.62   43.44                                
 
Women 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Lisa             47  VMST                         20:28.62  
      32.28   35.50   36.34   37.13   36.84   37.52   37.38   37.75
      37.36   37.60   37.49   37.40   37.49   37.35   37.44   37.47
      37.39   37.57   37.18   37.48   37.63   37.64   37.57   37.21
      37.56   37.62   37.21   38.39   38.10   37.65   37.84   37.79
      36.45
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Pelt-Diller, Lisa     45  ANCM                            29.48  
  2 Connor, Margaret          46  DCM                             33.22  
  3 Bright, Janet             48  1776                            33.49  
  4 Morres, Christina         47  VMST                            41.22  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Pelt-Diller, Lisa     45  ANCM                          1:03.70  
      31.75   31.95                                                
  2 Swiger, Martha            45  VMST                          1:37.35  
      48.13   49.22                                                
 
Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Pelt-Diller, Lisa     45  ANCM                          2:18.79  
      33.28   36.15   34.88   34.48                                
  2 Hasselquist, Lauren       46  FXCM                          2:31.98  
      34.88   38.51   39.44   39.15                                
  3 Braaten, Kitten           48  VMST                          2:57.80  
      43.08   45.14   44.87   44.71                                
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Lisa             47  VMST                            34.97  
  2 Bright, Janet             48  1776                            35.99  
  3 Constantino, Patricia     49  RMST                            38.41  
  4 Bowdring, Katherine       46  FXCM                            39.78  
  5 Swiger, Martha            45  VMST                            42.37  
  6 Devlin, BJ Brown          45  NEM                             49.70  
  7 Bleistein, Susan          46  VMST                            53.23  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Lisa             47  VMST                          1:17.41  
      36.66   40.75                                                
  2 Wallack, Mary             48  TCSD                          1:20.13  
      37.79   42.34                                                
  3 Constantino, Patricia     49  RMST                          1:24.80  
      39.88   44.92                                                
  4 Swiger, Martha            45  VMST                          1:32.62  
      45.44   47.18                                                
  5 Casey, Sheila             47  RMST                          1:38.61  
      44.56   54.05                                                
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Constantino, Patricia     49  RMST                          3:06.84  
      43.34   47.03   48.78   47.69                                
  2 Swiger, Martha            45  VMST                          3:23.43  
      46.53   51.65   52.61   52.64                                
  3 Wymelenberg, Lynn         48  ANCM                          3:56.06  
      53.19   59.73 1:01.68 1:01.46                                
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Lisa             47  VMST                            31.67  
  2 Casey, Sheila             47  RMST                            32.90  
  3 Constantino, Patricia     49  RMST                            34.81  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Braaten, Kitten           48  VMST                          1:22.62  
      39.00   43.62                                                
 
Women 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Branch, Katherine         46  MARY                          2:25.90  
      34.20   37.33   36.14   38.23                                
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bright, Janet             48  1776                          1:10.29  
      33.08   37.21                                                
  2 Bennett, Lisa             47  VMST                          1:10.97  
      33.66   37.31                                                
  3 Connor, Margaret          46  DCM                           1:11.06  
      35.12   35.94                                                
  4 Bowdring, Katherine       46  FXCM                          1:18.63  
      38.03   40.60                                                
  5 Protzman, Barbara         49  MARY                          1:19.05  
      35.78   43.27                                                
  6 Mulderrig, Janet          45  MARY                          1:22.97  
      38.69   44.28                                                
  7 Morres, Christina         47  VMST                          1:25.55  
      40.56   44.99                                                
  8 Bleistein, Susan          46  VMST                          1:41.72  
      46.52   55.20                                                
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Surdoval, Nancy           50 WM                               29.63  
  2 Wagner, Cheryl            51  TERR                            31.15  
  3 Boslego, Barbara          52  VMST                            33.13  
  4 Pero, Myriam              54  ANCM                            33.85  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Surdoval, Nancy           50 WM                             1:05.28  
      31.71   33.57                                                
  2 Linz, Ann                 51  MARY                          1:12.77  
      35.15   37.62                                                
  3 Pero, Myriam              54  ANCM                          1:14.03  
      36.26   37.77                                                
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wagner, Cheryl            51  TERR                          2:34.16  
      33.50   38.72   41.17   40.77                                
  2 Pero, Myriam              54  ANCM                          2:37.39  
      37.88   39.20   40.64   39.67                                
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gault, Terry Sue          53  VMST                          6:09.28  
      32.85   36.43   37.55   37.57   37.60   37.67   37.98   37.67
      37.66   36.30                                                
  2 Pero, Myriam              54  ANCM                          7:10.17  
      41.41   42.65   42.89   43.66   43.74   43.58   43.45   43.08
      43.41   42.30                                                
  3 Delong, Dee               54  VMST                          8:38.43  
      49.63   53.07   53.06   52.94   52.65   52.24   52.26   51.76
      51.53   49.29                                                
 
Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gault, Terry Sue          53  VMST                         12:32.37  
      32.74   36.75   37.76   37.93   37.58   37.93   38.03   37.88
      38.25   37.93   38.16   38.37   38.07   38.46   38.14   38.06
      37.84   38.18   37.81   36.50                                
 
Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wagner, Cheryl            51  TERR                         23:06.99  
      37.10   40.21   41.11   41.15   42.20   41.99   41.94   42.54
      42.17   42.55   42.83   42.79   42.47   42.88   42.89   42.50
      42.71   42.76   42.32   41.61   42.16   42.27   42.07   42.31
      42.25   43.13   42.49   42.87   42.15   42.13   42.09   42.42
      39.93
  2 Boslego, Barbara          52  VMST                         24:54.64  
      39.54   41.66   44.20   44.79   46.38   46.36   46.41   46.29
      45.49   46.01   46.20   45.44   45.07   45.31   44.07   45.90
      45.49   45.18   45.45   45.88   46.48   45.49   46.56   45.49
      45.13   45.56   45.97   47.07   46.21   47.07   45.30   45.91
      41.28
  3 Delong, Dee               54  VMST                         28:46.12  
      48.25   53.00   53.89   54.20   53.70   53.75   53.18   53.25
      53.23   52.32   52.45   52.78   52.08   51.61   51.58   52.09
      52.54   52.50   52.60   52.26   52.05   52.37   51.70   52.26
      52.57   52.26   52.10   52.27   51.99   51.65   51.14   51.51
      50.99
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Surdoval, Nancy           50 WM                               33.63  
  2 Kirwan, Denise            52  DCM                             34.96  
  3 Linz, Ann                 51  MARY                            42.36  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirwan, Denise            52  DCM                           1:14.63  
      37.28   37.35                                                
  2 Surdoval, Nancy           50 WM                             1:15.30  
      36.57   38.73                                                
  3 Linz, Ann                 51  MARY                          1:32.46  
      44.69   47.77                                                
 
Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirwan, Denise            52  DCM                           2:38.72  
      38.02   39.91   40.86   39.93                                
  2 Surdoval, Nancy           50 WM                             2:46.00  
      38.63   41.43   43.71   42.23                                
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirwan, Denise            52  DCM                             39.69  
  2 Boslego, Barbara          52  VMST                            41.37  
  3 Wagner, Cheryl            51  TERR                            45.29  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Boslego, Barbara          52  VMST                          1:30.62  
      43.03   47.59                                                
  2 Linz, Ann                 51  MARY                          1:33.08  
      44.08   49.00                                                
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Boslego, Barbara          52  VMST                          3:11.50  
      43.35   48.61   50.06   49.48                                
  2 Linz, Ann                 51  MARY                          3:24.90  
      46.89   53.22   53.76   51.03                                
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gault, Terry Sue          53  VMST                            31.59  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gault, Terry Sue          53  VMST                          1:11.89  
      33.68   38.21                                                
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wagner, Cheryl            51  TERR                          1:25.51  
      40.85   44.66                                                
 -- Linz, Ann                 51  MARY                               DQ  
      43.79   45.62                                                
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirwan, Denise            52  DCM                           2:43.05  
      35.69   40.82   47.13   39.41                                
  2 Surdoval, Nancy           50 WM                             2:49.34  
      36.88   43.22   51.28   37.96                                
  3 Boslego, Barbara          52  VMST                          3:07.76  
      40.08   52.71   52.82   42.15                                
  4 Delong, Dee               54  VMST                          3:37.73  
      54.26   58.20   55.71   49.56                                
 
Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Surdoval, Nancy           50 WM                             5:54.93  
      36.13   43.06   46.01   45.70   51.75   52.24   40.43   39.61
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Marcia             55  VMST                            30.69  
  2 Lyttle, Ann               56  DCM                             31.16  
  3 Cox, Pearl                55  VMST                            36.89  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lyttle, Ann               56  DCM                           1:06.62  
      32.16   34.46                                                
  2 Barry, Marcia             55  VMST                          1:06.99  
      32.73   34.26                                                
  3 Cox, Pearl                55  VMST                          1:20.48  
      39.41   41.07                                                
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Marcia             55  VMST                          2:24.68  
      33.69   36.85   37.75   36.39                                
  2 Lyttle, Ann               56  DCM                           2:28.02  
      34.65   37.88   38.12   37.37                                
  3 Svenson, Ann              58  DCM                           2:45.54  
      39.61   43.09   42.09   40.75                                
  4 Cox, Pearl                55  VMST                          2:52.10  
      39.76   43.13   44.66   44.55                                
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Marcia             55  VMST                          6:25.12  
      35.57   39.04   39.30   38.89   38.60   39.02   39.00   38.87
      39.12   37.71                                                
  2 Svenson, Ann              58  DCM                           7:14.68  
      40.12   44.16   44.16   44.07   44.36   44.07   44.38   44.03
      43.25   42.08                                                
  3 Cox, Pearl                55  VMST                          7:36.51  
      41.57   45.45   47.16   47.21   47.02   46.44   46.48   46.20
      46.11   42.87                                                
 
Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lyttle, Ann               56  DCM                          13:43.48  
      36.70   40.23   41.33   41.40   41.57   41.69   41.95   41.76
      42.10   41.85   41.87   41.48   41.43   41.49   41.39   41.68
      41.54   41.62   41.51   38.89                                
  2 Gregory, Kathryn          58  VMST                         16:49.98  
      40.89   47.96   50.92   50.86   51.59   51.83   52.73   51.16
      51.30   51.14   50.22   50.97   51.53   51.40   51.77   52.13
      50.82   52.20   51.32   47.24                                
 
Women 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Marcia             55  VMST                         21:55.06  
      35.86   38.87   39.48   39.58   39.89   39.57   39.77   39.71
      40.08   40.24   40.20   39.59   40.40   40.26   40.70   40.51
      40.55   40.50   40.21   39.56   40.75   40.20   40.35   40.53
      40.04   39.95   40.01   39.91   40.23   39.86   39.96   39.93
      37.81
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Marcia             55  VMST                            37.58  
  2 Haines, Andrea            56  DCM                             38.03  
  3 Gregory, Kathryn          58  VMST                            43.66  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Haines, Andrea            56  DCM                           1:20.83  
      40.51   40.32                                                
  2 Barry, Marcia             55  VMST                          1:21.77  
      40.38   41.39                                                
  3 Gregory, Kathryn          58  VMST                          1:33.29  
      45.06   48.23                                                
 
Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Haines, Andrea            56  DCM                           2:49.03  
      41.86   42.32   43.14   41.71                                
  2 Barry, Marcia             55  VMST                          2:54.22  
      42.39   43.66   44.47   43.70                                
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot         57  ANCM                            39.82  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot         57  ANCM                          1:23.84  
      40.03   43.81                                                
 
Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot         57  ANCM                          3:05.18  
      41.82   46.51   47.40   49.45                                
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot         57  ANCM                          1:23.49  
      38.89   44.60                                                
  2 Svenson, Ann              58  DCM                           1:32.56  
      45.98   46.58                                                
 
Women 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Svenson, Ann              58  DCM                           3:32.63  
      48.29   55.93   56.84   51.57                                
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Marcia             55  VMST                          1:21.99  
      39.76   42.23                                                
  2 Gregory, Kathryn          58  VMST                          1:34.43  
      45.36   49.07                                                
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot         57  ANCM                          2:56.41  
      38.63   47.14   46.82   43.82                                
  2 Barry, Marcia             55  VMST                          2:56.97  
      40.33   46.49   52.04   38.11                                
 
Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pettijohn, Margot         57  ANCM                          6:16.98  
      40.24   46.55   50.37   51.72   47.83   50.17   45.78   44.32
  2 Svenson, Ann              58  DCM                           6:50.34  
      46.98   49.60   56.99   55.25   58.00   55.07   44.94   43.51
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           63  VMST                            31.26  
  2 Kirkendall, Nancy         61  DCM                             35.50  
  3 Schanzer, Rosalyn         61  GMUP                            39.38  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           63  VMST                          1:13.68  
      34.78   38.90                                                
  2 Kirkendall, Nancy         61  DCM                           1:20.18  
      38.36   41.82                                                
  3 Schanzer, Rosalyn         61  GMUP                          1:25.93  
      40.92   45.01                                                
  4 Steiner, Arlien           61  UNAT                          2:11.10  
      56.82 1:14.28                                                
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schanzer, Rosalyn         61  GMUP                          3:00.55  
      42.03   46.47   46.80   45.25                                
  2 Kirkendall, Nancy         61  DCM                           3:01.76  
      42.48   45.86   46.92   46.50                                
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schanzer, Rosalyn         61  GMUP                          7:39.48  
      42.49   45.67   46.65   46.66   46.64   47.20   47.02   46.69
      46.43   44.03                                                
  2 Kirkendall, Nancy         61  DCM                           7:57.39  
      43.29   47.52   48.49   49.28   48.76   48.66   48.53   49.31
      47.51   46.04                                                
  3 Martin, Judy              61  VMST                          8:29.99  
      45.89   49.32   51.37   51.50   51.91   52.31   51.93   52.73
      51.95   51.08                                                
  4 Hannam, Karen             63  DCM                          10:23.35  
      50.95   59.24 1:01.43 1:01.34 1:04.61 1:05.69 1:04.18 1:09.21
    1:05.24 1:01.46                                                
 
Women 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schanzer, Rosalyn         61  GMUP                         15:28.46  
      42.45   46.04   46.37   46.48   47.17   46.91   47.03   47.22
      46.32   46.60   46.76   46.38   47.42   46.80   46.91   46.57
      47.02   46.47   46.80   44.74                                
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Durrant, Betsy            62  VMST                            41.20  
  2 Schreiner, Beth           63  VMST                            41.38  
  3 Kirkendall, Nancy         61  DCM                             43.77  
  4 Martin, Judy              61  VMST                            46.89  
 -- Steiner, Arlien           61  UNAT                               DQ  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Durrant, Betsy            62  VMST                          1:30.51  
      44.20   46.31                                                
  2 Kirkendall, Nancy         61  DCM                           1:37.26  
      47.77   49.49                                                
  3 Steiner, Arlien           61  UNAT                          2:11.26  
    1:00.51 1:10.75                                                
 
Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Durrant, Betsy            62  VMST                          3:23.78  
      45.76   50.41   53.01   54.60                                
  2 Kirkendall, Nancy         61  DCM                           3:30.39  
      51.04   53.87   54.31   51.17                                
  3 Martin, Judy              61  VMST                          3:42.35  
      50.23   56.23   59.22   56.67                                
  4 Steiner, Arlien           61  UNAT                          5:00.98  
    1:05.18 1:17.90 1:20.23 1:17.67                                
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Durrant, Betsy            62  VMST                            45.14  
  2 Martin, Judy              61  VMST                            49.84  
  3 Steiner, Arlien           61  UNAT                          1:11.84  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Durrant, Betsy            62  VMST                          1:36.38  
      45.89   50.49                                                
  2 Martin, Judy              61  VMST                          1:51.91  
      51.73 1:00.18                                                
  3 Hannam, Karen             63  DCM                           2:02.24  
      58.59 1:03.65                                                
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           63  VMST                            38.66  
  2 Hannam, Karen             63  DCM                             59.40  
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schreiner, Beth           63  VMST                          1:28.31  
      40.96   47.35                                                
 
Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hannam, Karen             63  DCM                           4:20.19  
    1:01.77 1:11.59 1:07.89   58.94                                
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Nancy              68  MARY                            33.58  
 
Women 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Leilich, Joann            65  VMST                          7:42.01  
      42.83   47.16   48.16   46.70   47.39   47.21   48.33   46.34
      45.74   42.15                                                
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Leilich, Joann            65  VMST                            38.59  
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Leilich, Joann            65  VMST                          1:24.51  
      40.54   43.97                                                
 
Women 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Leilich, Joann            65  VMST                          3:01.50  
      42.15   46.08   47.31   45.96                                
 
Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Nancy              68  MARY                          1:28.34  
      40.87   47.47                                                
 
Women 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Leilich, Joann            65  VMST                          3:05.48  
      44.67   51.30   47.58   41.93                                
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Francis, Lesley           72  MARY                            40.65  
  2 Henley, Susan             71  VMST                            55.58  
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Henley, Susan             71  VMST                          2:02.81  
      57.17 1:05.64                                                
 
Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Francis, Lesley           72  MARY                          3:26.71  
      48.53   52.52   53.99   51.67                                
 
Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Henley, Susan             71  VMST                            55.26  
  2 Francis, Lesley           72  MARY                            58.14  
 
Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Henley, Susan             71  VMST                          2:00.38  
      56.98 1:03.40                                                
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meredith, Jeanne          75  VMST                          1:45.32  
      49.44   55.88                                                
 
Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meredith, Jeanne          75  VMST                          3:48.08  
      51.45   58.01   59.52   59.10                                
 
Women 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meredith, Jeanne          75  VMST                          9:55.47  
      54.23   59.08   59.24 1:00.29 1:02.43   59.71 1:01.79 1:02.73
      59.03   56.94                                                
 
Women 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meredith, Jeanne          75  VMST                          4:37.36  
    1:04.99 1:09.85 1:12.65 1:09.87                                
 
Women 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meredith, Jeanne          75  VMST                          1:02.25  
 
Women 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Berkley, Marianna         81  VMST                          4:19.34  
      59.17 1:06.59 1:09.27 1:04.31                                
 
Women 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hamner, Minna             80  DCM                           1:03.24  
 
Women 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Berkley, Marianna         81  VMST                          2:09.85  
    1:03.23 1:06.62                                                
  2 Hamner, Minna             80  DCM                           2:14.30  
    1:04.63 1:09.67                                                
 
Women 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hamner, Minna             80  DCM                           4:48.92  
    1:06.01 1:12.62 1:15.00 1:15.29                                
  2 Berkley, Marianna         81  VMST                          4:51.99  
    1:08.95 1:13.13 1:17.19 1:12.72                                
 
Women 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hamner, Minna             80  DCM                           1:04.29  
  2 Berkley, Marianna         81  VMST                          1:04.52  
 
Women 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hamner, Minna             80  DCM                           2:34.47  
    1:10.64 1:23.83                                                
 
Women 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Berkley, Marianna         81  VMST                          1:23.68  
 
Women 85-89 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Anne              88  DCM                             58.29  
  2 Lathram, Mary             88  DCM                           1:08.35  
 
Women 85-89 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Anne              88  DCM                           2:12.16  
    1:02.17 1:09.99                                                
  2 Lathram, Mary             88  DCM                           2:34.31  
    1:12.05 1:22.26                                                
 
Women 85-89 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Anne              88  DCM                           4:47.77  
    1:07.49 1:13.17 1:14.56 1:12.55                                
  2 Lathram, Mary             88  DCM                           5:35.96  
    1:20.58 1:27.28 1:29.47 1:18.63                                
 
Women 85-89 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lathram, Mary             88  DCM                          14:44.09  
    1:19.05 1:30.02 1:34.39 1:29.46 1:28.81 1:31.47 1:31.50 1:30.24
    1:26.85 1:22.30                                                
 
Women 85-89 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Anne              88  DCM                           1:06.56  
  2 Lathram, Mary             88  DCM                           1:12.87  
 
Women 85-89 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Anne              88  DCM                           2:26.13  
    1:12.12 1:14.01                                                
  2 Lathram, Mary             88  DCM                           2:36.38  
    1:16.38 1:20.00                                                
 
Women 85-89 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Anne              88  DCM                           5:08.57  
    1:13.59 1:18.44 1:19.53 1:17.01                                
  2 Lathram, Mary             88  DCM                           5:38.27  
    1:19.50 1:28.80 1:27.89 1:22.08                                
 
Men 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Kelly               24  TERR                            22.36  
  2 Evangelista, Bryan        22  UNAT                            22.83  
  3 Meyer, Matt               24  VMST                            23.41  
  4 Daniels, Jeffrey          24  GERM                            24.25  
  5 Drury, Daniel             23  GSM                             24.81  
  6 Albin, Matthew            23  VMST                            31.00  
 
Men 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Matt               24  VMST                            52.58  
      25.14   27.44                                                
  2 Daniels, Jeffrey          24  GERM                            52.66  
      25.62   27.04                                                
  3 Strahota, Jeffrey         23  TERR                            54.18  
      26.02   28.16                                                
 
Men 19-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Matt               24  VMST                          1:52.55  
      26.35   28.20   28.95   29.05                                
  2 Ryan, Kelly               24  TERR                          1:53.80  
      25.54   28.02   29.32   30.92                                
  3 Morgan, Colin             24  DCRP                          1:58.43  
      57.42   31.51   29.50                                        
  4 Strahota, Jeffrey         23  TERR                          1:58.89  
      28.31   29.76   30.25   30.57                                
  5 Drury, Daniel             23  GSM                           2:03.03  
      57.83   32.03   33.17                                        
  6 Daniels, Jeffrey          24  GERM                          2:04.03  
      27.81   30.94   33.89   31.39                                
 
Men 19-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Matt               24  VMST                          5:17.28  
      26.87   29.80   30.99   31.96   32.24   32.76   33.16   32.89
      33.57   33.04                                                
  2 Strahota, Jeffrey         23  TERR                          5:19.17  
      29.23   30.86   32.19   32.61   32.62   32.49   32.55   32.92
      32.60   31.10                                                
  3 Albin, Matthew            23  VMST                          8:24.40  
      34.70   42.14   48.04   50.10   54.50   54.53   55.92   57.48
      56.81   50.18                                                
 
Men 19-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Albin, Matthew            23  VMST                         28:30.98  
      37.36   44.67   49.09   52.08   50.79   51.68   55.17   53.84
      53.87   53.59   53.96   52.79   52.66   51.79   52.44   53.05
      53.39   54.37   53.73   54.74   54.12   53.60   53.63   53.44
      51.88   53.50   55.11   51.03   51.67   51.72   51.24   49.60
      45.38
 
Men 19-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morgan, Colin             24  DCRP                            26.13  
  2 Ryan, Kelly               24  TERR                            28.14  
  3 Strahota, Jeffrey         23  TERR                            29.67  
 
Men 19-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Matt               24  VMST                          1:02.69  
      30.43   32.26                                                
  2 Daniels, Jeffrey          24  GERM                          1:15.65  
      37.88   37.77                                                
 
Men 19-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Morgan, Colin             24  DCRP                          2:04.48  
      29.01   32.12   31.68   31.67                                
  2 Feder, Kevin              24  UNAT                          2:07.22  
      30.17   32.13   32.48   32.44                                
  3 Drury, Daniel             23  GSM                           2:08.19  
      29.40   31.42   32.99   34.38                                
 
Men 19-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Killian, Andrew           24  ALEX                            27.22  
  2 Joyner, Clayton           19  FXCM                            30.11  
 
Men 19-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Killian, Andrew           24  ALEX                            59.72  
      27.60   32.12                                                
  2 Joyner, Clayton           19  FXCM                          1:07.33  
      30.77   36.56                                                
 
Men 19-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Killian, Andrew           24  ALEX                          2:17.04  
      31.02   35.06   35.18   35.78                                
  2 Joyner, Clayton           19  FXCM                          2:35.71  
      33.09   40.52   41.10   41.00                                
 
Men 19-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Killian, Andrew           24  ALEX                            24.81  
  2 Ryan, Kelly               24  TERR                            25.15  
  3 Joyner, Clayton           19  FXCM                            25.84  
  4 Strahota, Jeffrey         23  TERR                            27.26  
 
Men 19-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Evangelista, Bryan        22  UNAT                            54.62  
      25.46   29.16                                                
  2 Ryan, Kelly               24  TERR                            54.93  
      25.07   29.86                                                
  3 Strahota, Jeffrey         23  TERR                            58.29  
      27.35   30.94                                                
  4 Drury, Daniel             23  GSM                             58.44  
      26.81   31.63                                                
  5 Daniels, Jeffrey          24  GERM                          1:11.97  
      34.26   37.71                                                
 
Men 19-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Killian, Andrew           24  ALEX                            55.97  
      26.81   29.16                                                
  2 Feder, Kevin              24  UNAT                          1:01.57  
      28.98   32.59                                                
  3 Joyner, Clayton           19  FXCM                          1:03.22  
      29.98   33.24                                                
 
Men 19-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Killian, Andrew           24  ALEX                          2:06.18  
      26.61   32.95   35.32   31.30                                
  2 Daniels, Jeffrey          24  GERM                          2:36.83  
      33.89   43.25   45.36   34.33                                
 
Men 19-24 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Killian, Andrew           24  ALEX                          4:44.78  
      27.79   32.18   36.69   37.58   39.93   40.78   35.09   34.74
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Troy             28  VMST                            21.43  
  2 Bohnert, Kurt             27  1776                            22.17  
  3 Ein, Harry                25  DCRP                            22.40  
  4 Prout JR, William         27  ALEX                            23.07  
  5 Locaria, Diz              27  UNAT                            23.11  
  6 Jent, Daniel              26  ALEX                            23.59  
  7 Dallamura, Scott          25  1776                            24.15  
  7 Waters, Steven            25  VMST                            24.15  
  9 Kaminski, Jeffrey         25 YBRC                             25.62  
 10 Lewis, Monte              28  TERR                            30.28  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bohnert, Kurt             27  1776                            48.80  
      23.32   25.48                                                
  2 Prout JR, William         27  ALEX                            50.63  
      23.97   26.66                                                
  3 Dallamura, Scott          25  1776                            51.96  
      24.78   27.18                                                
  4 Jent, Daniel              26  ALEX                            52.16  
      24.63   27.53                                                
  5 Waters, Steven            25  VMST                            54.49  
      25.75   28.74                                                
  6 Leary, Robert             26  NIAG                            55.72  
      26.62   29.10                                                
  7 Kaminski, Jeffrey         25 YBRC                             55.87  
      26.32   29.55                                                
  8 Ellis, Mark               26  GMUP                            57.96  
      27.76   30.20                                                
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Byskov, Frank             28  VMST                          1:43.50  
      24.48   26.16   26.52   26.34                                
  2 Johnson, Troy             28  VMST                          1:45.11  
      23.89   26.63   27.61   26.98                                
  3 Ein, Harry                25  DCRP                          1:48.10  
      24.18   26.62   27.99   29.31                                
  4 Bohnert, Kurt             27  1776                          1:51.10  
      55.45   28.36   27.29                                        
  5 Prout JR, William         27  ALEX                          1:53.97  
      55.29   28.86   29.82                                        
  6 Jent, Daniel              26  ALEX                          1:55.37  
      54.89   30.07   30.41                                        
  7 Waters, Steven            25  VMST                          2:01.40  
      26.62   29.99   32.03   32.76                                
  8 Patterson, Thomas         26  1776                          2:05.82  
      29.34   31.73   32.83   31.92                                
  9 Lewis, Monte              28  TERR                          2:36.58  
      32.22   39.64   43.05   41.67                                
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Byskov, Frank             28  VMST                          4:42.26  
      24.68   28.20   29.13   29.20   28.97   28.55   28.44   28.57
      28.71   27.81                                                
  2 Penland, David            25  FXCM                          5:18.80  
      28.47   30.59   31.39   31.84   32.70   33.53   34.12   33.34
      30.60   32.22                                                
  3 Kaminski, Jeffrey         25 YBRC                           5:28.17  
      29.01   31.87   32.49   32.84   32.67   33.36   33.91   34.58
      34.24   33.20                                                
  4 Patterson, Thomas         26  1776                          5:40.92  
      29.48   32.22   33.44   34.29   34.65   35.27   35.68   36.03
      34.87   34.99                                                
 
Men 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, Monte              28  TERR                         15:19.91  
      35.60   41.76   46.17   46.01   45.72   46.88   47.35   47.87
      47.60   48.05   46.85   47.46   47.21   48.79   47.86   46.40
      47.46   46.04   46.91   41.92                                
 
Men 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kaminski, Jeffrey         25 YBRC                          19:00.97  
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Troy             28  VMST                            25.51  
  2 Rice, Christopher         27  ALEX                            27.04  
  3 Craig, Jason              25  1776                            27.28  
  4 Kaminski, Jeffrey         25 YBRC                             30.27  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Craig, Jason              25  1776                            59.61  
      28.64   30.97                                                
  2 Crowder, James            27  TERR                          1:02.98  
      31.36   31.62                                                
  3 Leary, Robert             26  NIAG                          1:03.47  
      30.32   33.15                                                
  4 Kaminski, Jeffrey         25 YBRC                           1:07.15  
      32.32   34.83                                                
 
Men 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Crowder, James            27  TERR                          2:08.91  
      30.37   32.56   33.27   32.71                                
  2 Leary, Robert             26  NIAG                          2:23.87  
      33.28   35.93   37.15   37.51                                
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Walkenhorst, Jared        29  CONN                            27.86  
  2 Lias JR, Robert           25 ADMS                             28.89  
  3 Penland, David            25  FXCM                            29.55  
  4 Stepanek, Michael         27  CMYM                            31.83  
  5 Locaria, Diz              27  UNAT                            32.21  
  6 Waters, Steven            25  VMST                            34.76  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lias JR, Robert           25 ADMS                           1:03.79  
      29.62   34.17                                                
  2 Penland, David            25  FXCM                          1:04.33  
      30.62   33.71                                                
  3 Ellis, Mark               26  GMUP                          1:07.66  
      31.53   36.13                                                
  4 Stepanek, Michael         27  CMYM                          1:10.60  
      33.15   37.45                                                
 
Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Walkenhorst, Jared        29  CONN                          2:14.26  
      31.12   33.85   34.37   34.92                                
  2 Penland, David            25  FXCM                          2:20.60  
      31.84   36.67   36.24   35.85                                
  3 Lias JR, Robert           25 ADMS                           2:26.62  
      32.28   37.10   37.88   39.36                                
  4 Stepanek, Michael         27  CMYM                          2:40.39  
      35.94   40.42   42.53   41.50                                
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Byskov, Frank             28  VMST                            23.49  
  2 Dallamura, Scott          25  1776                            25.24  
  3 Rice, Christopher         27  ALEX                            25.42  
  4 Lias JR, Robert           25 ADMS                             25.76  
  5 Jent, Daniel              26  ALEX                            25.77  
  6 Prout JR, William         27  ALEX                            26.02  
  7 Stepanek, Michael         27  CMYM                            27.18  
  8 Craig, Jason              25  1776                            28.49  
  9 Waters, Steven            25  VMST                            28.97  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Byskov, Frank             28  VMST                            50.52  
      24.07   26.45                                                
  2 Johnson, Troy             28  VMST                            51.69  
      24.24   27.45                                                
  3 Rice, Christopher         27  ALEX                            55.21  
      25.86   29.35                                                
  4 Crowder, James            27  TERR                            56.58  
      26.14   30.44                                                
  5 Dallamura, Scott          25  1776                            56.88  
      26.87   30.01                                                
  6 Leary, Robert             26  NIAG                          1:00.16  
      28.00   32.16                                                
  7 Kaminski, Jeffrey         25 YBRC                           1:02.05  
      28.31   33.74                                                
  8 Patterson, Thomas         26  1776                          1:02.08  
      28.83   33.25                                                
 
Men 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rice, Christopher         27  ALEX                          2:06.45  
      27.35   30.44   32.57   36.09                                
  2 Patterson, Thomas         26  1776                          2:20.91  
      30.37   34.63   36.95   38.96                                
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Troy             28  VMST                            54.85  
      24.77   30.08                                                
  2 Penland, David            25  FXCM                            58.28  
      27.39   30.89                                                
  3 Lias JR, Robert           25 ADMS                             59.84  
      28.31   31.53                                                
  4 Craig, Jason              25  1776                          1:00.88  
      27.09   33.79                                                
  5 Locaria, Diz              27  UNAT                          1:01.14  
      28.26   32.88                                                
  6 Stepanek, Michael         27  CMYM                          1:04.77  
      29.80   34.97                                                
 -- Waters, Steven            25  VMST                               DQ  
      30.81   34.21                                                
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Byskov, Frank             28  VMST                          1:55.03  
      24.76   29.02   34.37   26.88                                
  2 Crowder, James            27  TERR                          2:09.01  
      26.85   32.30   38.52   31.34                                
  3 Penland, David            25  FXCM                          2:09.75  
      28.23   31.80   37.61   32.11                                
  4 Patterson, Thomas         26  1776                          2:20.02  
      29.97   36.54   41.15   32.36                                
  5 Kaminski, Jeffrey         25 YBRC                           2:21.98  
      28.93   37.37   43.29   32.39                                
  6 Stepanek, Michael         27  CMYM                          2:27.32  
      30.65   39.86   41.64   35.17                                
 
Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Penland, David            25  FXCM                          4:37.52  
      29.39   33.79   37.10   37.33   37.96   37.48   33.27   31.20
  2 Crowder, James            27  TERR                          4:37.56  
      28.66   33.50   35.92   35.22   39.87   40.36   32.54   31.49
  3 Rice, Christopher         27  ALEX                          4:44.07  
      28.75   32.67   37.15   36.56   41.19   41.52   33.65   32.58
  4 Kaminski, Jeffrey         25 YBRC                           4:54.24  
      28.90   33.62   37.45   37.35   43.32   46.25   34.49   32.86
  5 Lias JR, Robert           25 ADMS                           4:57.05  
      28.74   33.37   41.11   39.90   40.70   41.48   37.46   34.29
  6 Patterson, Thomas         26  1776                          4:58.71  
      30.11   34.33   37.98   38.97   42.96   44.81   35.53   34.02
  7 Jent, Daniel              26  ALEX                          5:01.61  
      30.76   38.24   40.05   38.43   43.92   44.54   33.93   31.74
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cornell, Eric             34  VMST                            22.71  
  2 Burns, Brian              30 YBRC                             23.38  
  3 Doane, Michael            33  TERR                            23.42  
  4 Gould, Robert             32 HAZY                             25.65  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cornell, Eric             34  VMST                            49.43  
      23.95   25.48                                                
  2 Doane, Michael            33  TERR                            51.50  
      24.57   26.93                                                
  3 Cook, Andrew              32  UNAT                            53.87  
      26.19   27.68                                                
  4 Gould, Robert             32 HAZY                             57.00  
      26.83   30.17                                                
  5 Main, Bryan               30  GERM                            59.02  
      28.24   30.78                                                
  6 Harris, Scott             33  LAMS                          1:04.47  
      31.11   33.36                                                
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cornell, Eric             34  VMST                          1:50.02  
      25.81   27.56   28.09   28.56                                
  2 Goodison, Michael         31  TERR                          2:01.61  
      28.72   31.00   31.12   30.77                                
  3 Gould, Robert             32 HAZY                           2:05.79  
      27.39   31.27   33.16   33.97                                
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cook, Andrew              32  UNAT                          5:22.85  
      27.92   30.97   31.96   32.40   32.79   32.57   32.70   33.53
      34.20   33.81                                                
  2 Gould, Robert             32 HAZY                           5:41.57  
      28.97   33.17   34.55   35.04   35.29   35.08   35.55   35.29
      34.89   33.74                                                
  3 Main, Bryan               30  GERM                          5:50.74  
      31.05   33.93   35.36   36.45   36.19   36.72   37.07   36.54
      34.29   33.14                                                
 
Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Main, Bryan               30  GERM                         12:37.19  
      33.58   38.21   37.74   38.06   38.10   38.54   38.56   38.91
      39.10   39.08   38.45   38.14   39.19   39.37   40.18   38.33
      37.66   36.18   36.14   33.67                                
  2 Baetcke, Philip           33  FXCM                         13:48.61  
      35.09   37.32   38.43   39.95   40.12   40.72   42.29   42.20
      43.05   42.41   42.82   42.89   43.31   43.42   43.28   42.22
      43.78   43.15   42.46   39.70                                
 
Men 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cook, Andrew              32  UNAT                         18:09.32  
  2 Smith, Stephen            34  DCM                          19:20.41  
  3 Gould, Robert             32 HAZY                          19:35.13  
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rieck, Jeff               34 BDGR                             29.53  
  2 Burns, Brian              30 YBRC                             29.72  
  3 Main, Bryan               30  GERM                            34.65  
  4 Salmanoff, Jason          30  VMST                            38.84  
 
Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rieck, Jeff               34 BDGR                           2:20.76  
      32.17   34.32   36.40   37.87                                
  2 Main, Bryan               30  GERM                          2:37.52  
      37.45   40.88   41.21   37.98                                
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodison, Michael         31  TERR                            29.34  
  2 Doane, Michael            33  TERR                            30.51  
  3 Main, Bryan               30  GERM                            36.07  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodison, Michael         31  TERR                          1:05.47  
      30.56   34.91                                                
  2 Harris, Scott             33  LAMS                          1:21.88  
      38.55   43.33                                                
  3 Salmanoff, Jason          30  VMST                          1:28.26  
      41.71   46.55                                                
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodison, Michael         31  TERR                          2:26.26  
      32.16   36.80   38.04   39.26                                
  2 Salmanoff, Jason          30  VMST                          3:09.97  
      42.76   47.93   48.58   50.70                                
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cornell, Eric             34  VMST                            24.09  
  2 Doane, Michael            33  TERR                            24.78  
  3 Goodison, Michael         31  TERR                            25.64  
  4 Rieck, Jeff               34 BDGR                             27.50  
  5 Gould, Robert             32 HAZY                             29.08  
  6 Main, Bryan               30  GERM                            30.32  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cornell, Eric             34  VMST                            54.57  
      25.26   29.31                                                
  2 Burns, Brian              30 YBRC                             56.23  
      26.65   29.58                                                
  3 Goodison, Michael         31  TERR                            57.20  
      26.51   30.69                                                
  4 Rieck, Jeff               34 BDGR                           1:01.66  
      29.26   32.40                                                
 
Men 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rieck, Jeff               34 BDGR                           2:21.00  
      29.69   33.91   36.31   41.09                                
  2 Main, Bryan               30  GERM                          2:44.93  
      33.31   40.78   44.92   45.92                                
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Salmanoff, Jason          30  VMST                          1:19.14  
      38.41   40.73                                                
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodison, Michael         31  TERR                          2:17.93  
      27.73   38.36   38.34   33.50                                
  2 Rieck, Jeff               34 BDGR                           2:19.00  
      28.90   36.21   41.92   31.97                                
  3 Gould, Robert             32 HAZY                           2:19.17  
      29.45   37.53   41.56   30.63                                
  4 Salmanoff, Jason          30  VMST                          2:58.78  
      36.96   47.62   50.42   43.78                                
  5 Harris, Scott             33  LAMS                          3:05.02  
      37.45   53.93   51.25   42.39                                
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodison, Michael         31  TERR                          4:46.14  
      28.64   31.88   39.28   39.83   38.92   39.54   34.44   33.61
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Michael              36  TERR                            22.83  
  2 Gannon, Robert            38 FINS                             23.02  
  3 Merkert, Herbert          39  1776                            23.54  
  3 Wolfle, James             35  VMST                            23.54  
  5 Bubel, Joe                35 ADMS                             23.63  
  6 Wunderlich, Karl          38  GERM                            23.78  
  7 Mitchell, Greg            36 SCMC                             23.87  
  8 Yeomans, Scott            39  GSM                             24.02  
  9 Ellis, Andrew             35  TERR                            24.26  
 10 Miller, Mike              39  JWM                             24.78  
 11 McKenzie, Paul            38  1776                            25.23  
 12 Toy, Raymond              37  CMYM                            25.36  
 13 Sefchik, Robert           36 HAZY                             25.89  
 14 Sax, William              35  GMUP                            25.92  
 15 Moffet, Scott             36  CMYM                            26.77  
 16 Mc Lain, David            39  GMUP                            26.95  
 17 Yaunches, G. Scott        37 SRMC                             27.80  
 18 Garcia, Cary              39  DCM                             27.93  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Holmes, David             39  METR                            50.13  
      23.85   26.28                                                
  2 Lee, Michael              36  TERR                            50.19  
      23.98   26.21                                                
  3 Wunderlich, Karl          38  GERM                            52.10  
      25.51   26.59                                                
  4 Merkert, Herbert          39  1776                            52.41  
      24.54   27.87                                                
  5 Lebold, Christopher       35  1776                            52.79  
      25.63   27.16                                                
  6 Ellis, Andrew             35  TERR                            53.05  
      25.20   27.85                                                
  7 Mitchell, Greg            36 SCMC                             53.89  
      25.32   28.57                                                
  8 Miller, Mike              39  JWM                             54.46  
      26.13   28.33                                                
  9 Kukoy III, Steven         36  DCRP                            56.12  
      27.79   28.33                                                
 10 Sax, William              35  GMUP                            56.39  
      26.99   29.40                                                
 11 Sefchik, Robert           36 HAZY                             56.55  
      26.73   29.82                                                
 12 Toy, Raymond              37  CMYM                            56.58  
      27.28   29.30                                                
 13 Mc Lain, David            39  GMUP                            57.59  
      27.20   30.39                                                
 14 Wilhelm, Kenneth          39  UNAT                            58.81  
      28.39   30.42                                                
 15 Yaunches, G. Scott        37 SRMC                           1:00.87  
      29.28   31.59                                                
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Jean, Rob             36 CFYM                           1:51.29  
      54.69   28.77   27.83                                        
  2 Yeomans, Scott            39  GSM                           1:52.51  
      26.92   28.05   28.73   28.81                                
  3 Ellis, Andrew             35  TERR                          1:56.20  
      26.82   29.38   29.97   30.03                                
  4 Wunderlich, Karl          38  GERM                          2:00.17  
      28.37   31.02   30.75   30.03                                
  5 Ellis, Brian              36  FXCM                          2:01.03  
      27.51   30.22   31.77   31.53                                
  6 Kukoy III, Steven         36  DCRP                          2:01.22  
      28.90   30.76   30.81   30.75                                
  7 Miller, Mike              39  JWM                           2:02.02  
      27.49   30.79   32.25   31.49                                
  8 Sefchik, Robert           36 HAZY                           2:05.43  
      27.81   31.13   33.05   33.44                                
  9 Wilhelm, Kenneth          39  UNAT                          2:07.49  
      29.06   31.56   33.27   33.60                                
 10 Moffet, Scott             36  CMYM                          2:15.14  
      31.36   34.41   35.33   34.04                                
 11 Yaunches, G. Scott        37 SRMC                           2:19.31  
      32.46   34.71   35.91   36.23                                
 12 Evans, Brian              39  RMST                          2:23.73  
      31.23   36.03   38.71   37.76                                
 13 Knight, Keir              36  GERM                          2:42.61  
      38.18   42.27   43.11   39.05                                
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Jean, Rob             36 CFYM                           4:58.13  
      27.09   29.63   30.24   30.45   30.04   29.88   30.12   30.11
      30.86   29.71                                                
  2 Yeomans, Scott            39  GSM                           5:11.02  
      27.84   30.23   31.03   31.48   31.41   31.69   31.95   32.14
      32.17   31.08                                                
  3 Ellis, Andrew             35  TERR                          5:14.59  
      27.78   31.45   32.33   32.24   32.21   31.94   31.91   31.66
      32.20   30.87                                                
  4 Lebold, Christopher       35  1776                          5:18.89  
      27.83   30.00   30.84   31.92   32.18   33.36   32.88   33.57
      34.23   32.08                                                
  5 Wilhelm, Kenneth          39  UNAT                          5:45.57  
      31.52   34.01   35.05   35.15   35.15   35.18   35.40   35.30
      34.99   33.82                                                
  6 Sefchik, Robert           36 HAZY                           5:48.97  
      29.27   33.54   35.54   35.87   36.52   36.08   35.97   36.11
      35.96   34.11                                                
  7 Yaunches, G. Scott        37 SRMC                           6:35.67  
      35.83   38.17   40.34   39.90   40.16   39.32   40.59   40.59
      40.16   40.61                                                
 
Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sax, William              35  GMUP                         11:36.69  
      29.21   32.78   34.31   34.91   34.86   35.12   35.30   35.58
      35.65   35.82   35.35   34.69   35.85   36.01   35.77   35.95
      35.41   36.47   34.81   32.84                                
  2 Kukoy III, Steven         36  DCRP                         11:41.07  
      31.79   35.09   35.56   35.64   35.51   35.43   35.80   35.93
      35.35   35.62   35.18   35.22   35.13   35.18   34.85   34.71
      34.91   35.44   35.40   33.33                                
  3 Witte, David              38  VMST                         12:45.23  
      31.74   35.91   36.15   36.54   36.87   37.19   37.79   38.23
      39.25   38.35   39.28   39.65   40.08   39.69   39.71   40.11
      40.56   40.45   40.22   37.46                                
 
Men 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Jean, Rob             36 CFYM                          17:14.60  
  2 Wilhelm, Kenneth          39  UNAT                         19:57.23  
      32.20   34.36   35.87   35.91   36.86   36.27   36.23   36.31
      36.66   36.29   36.19   36.36   35.79   36.43   36.36   36.32
      35.97   36.20   36.10   36.34   35.96   36.33   36.53   36.85
      36.82   36.64   36.84   36.83   37.67   37.34   37.24   37.43
      35.73
  3 Evans, Brian              39  RMST                         22:56.47  
      35.57   40.06   41.58   42.41   41.97   42.23   41.57   42.46
      42.76   42.18   42.70   41.87   42.00   42.75   42.44   42.72
      42.59   42.41   42.38   42.86   42.81   42.74   42.36   42.45
      42.22   41.33   41.75   40.63   40.25   40.29   40.67   41.42
      40.04
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gannon, Robert            38 FINS                             27.78  
  2 Mitchell, Greg            36 SCMC                             29.09  
  3 Sefchik, Robert           36 HAZY                             30.94  
  4 Sax, William              35  GMUP                            32.41  
  5 Mc Lain, David            39  GMUP                            35.30  
  6 Toy, Raymond              37  CMYM                            35.43  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Elshafei, Emad            38  TERR                            57.07  
      28.60   28.47                                                
  2 Mitchell, Greg            36 SCMC                           1:03.29  
      30.40   32.89                                                
  3 Miller, Mike              39  JWM                           1:07.04  
      32.86   34.18                                                
  4 Sefchik, Robert           36 HAZY                           1:07.23  
      32.78   34.45                                                
  5 Toy, Raymond              37  CMYM                          1:07.35  
      31.36   35.99                                                
 
Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Jean, Rob             36 CFYM                           2:00.60  
      29.54   30.40   30.53   30.13                                
  2 Elshafei, Emad            38  TERR                          2:04.07  
      30.02   31.76   31.79   30.50                                
  3 McKenzie, Paul            38  1776                          2:25.83  
      32.14 1:53.64   23.00                                        
  4 Evans, Brian              39  RMST                          2:48.87  
      40.50   42.58   44.00   41.79                                
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bubel, Joe                35 ADMS                             28.89  
  2 Larson, John              37  1776                            29.42  
  3 Cockrell JR, Charles      35  VMST                            30.45  
  4 Kukoy III, Steven         36  DCRP                            30.63  
  5 Merkert, Herbert          39  1776                            30.73  
  6 Gannon, Robert            38 FINS                             31.24  
  7 Olsen, Howard             37  VMST                            32.61  
  8 Mc Lain, David            39  GMUP                            36.44  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bubel, Joe                35 ADMS                           1:03.10  
      29.74   33.36                                                
  2 Cockrell JR, Charles      35  VMST                          1:05.51  
      30.97   34.54                                                
  3 Wolfle, James             35  VMST                          1:06.27  
      30.89   35.38                                                
  4 Kukoy III, Steven         36  DCRP                          1:06.49  
      31.88   34.61                                                
  5 Olsen, Howard             37  VMST                          1:11.85  
      33.61   38.24                                                
  6 Knight, Keir              36  GERM                          1:25.44  
      41.03   44.41                                                
 
Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Larson, John              37  1776                          2:18.31  
      31.77   34.54   35.75   36.25                                
  2 Cockrell JR, Charles      35  VMST                          2:24.13  
      33.12   36.03   37.79   37.19                                
  3 Olsen, Howard             37  VMST                          2:45.61  
      35.93   41.67   43.61   44.40                                
  4 Knight, Keir              36  GERM                          3:22.28  
      44.37   50.09   53.66   54.16                                
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bubel, Joe                35 ADMS                             24.95  
  2 Wolfle, James             35  VMST                            25.81  
  3 Ellis, Brian              36  FXCM                            26.74  
  4 Miller, Mike              39  JWM                             26.99  
  5 Merkert, Herbert          39  1776                            27.15  
  6 Wunderlich, Karl          38  GERM                            27.19  
  7 Toy, Raymond              37  CMYM                            27.76  
  8 Sax, William              35  GMUP                            29.12  
  9 Mc Lain, David            39  GMUP                            29.52  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolfle, James             35  VMST                            56.23  
      26.41   29.82                                                
  2 Lee, Michael              36  TERR                            57.36  
      25.60   31.76                                                
  3 Ellis, Brian              36  FXCM                            57.85  
      26.75   31.10                                                
  4 Miller, Mike              39  JWM                             59.66  
      27.64   32.02                                                
  5 Mitchell, Greg            36 SCMC                           1:01.25  
      28.34   32.91                                                
  6 Moffet, Scott             36  CMYM                          1:03.08  
      29.41   33.67                                                
  7 Toy, Raymond              37  CMYM                          1:03.52  
      29.58   33.94                                                
  8 Sax, William              35  GMUP                          1:04.63  
      29.73   34.90                                                
 
Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Elshafei, Emad            38  TERR                          2:09.03  
      29.27   32.65   33.00   34.11                                
  2 Ellis, Brian              36  FXCM                          2:14.71  
      29.47   33.72   34.84   36.68                                
  3 Sax, William              35  GMUP                          2:26.82  
      30.68   37.05   40.00   39.09                                
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Larson, John              37  1776                            57.36  
      27.78   29.58                                                
  2 Gannon, Robert            38 FINS                             58.45  
      26.55   31.90                                                
  3 Bubel, Joe                35 ADMS                             59.47  
      27.78   31.69                                                
  4 Merkert, Herbert          39  1776                          1:02.20  
      29.28   32.92                                                
  5 Wunderlich, Karl          38  GERM                          1:02.45  
      28.72   33.73                                                
  6 Kukoy III, Steven         36  DCRP                          1:02.96  
      30.00   32.96                                                
  7 Ellis, Andrew             35  TERR                          1:03.38  
      29.31   34.07                                                
  8 Sax, William              35  GMUP                          1:08.16  
      31.67   36.49                                                
  9 Mc Lain, David            39  GMUP                          1:09.00  
      32.30   36.70                                                
 10 Evans, Brian              39  RMST                          1:11.41  
      33.00   38.41                                                
 11 Knight, Keir              36  GERM                          1:22.70  
      40.40   42.30                                                
 -- Elshafei, Emad            38  TERR                               DQ  
      27.23   30.85                                                
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Jean, Rob             36 CFYM                           2:05.13  
      26.80   31.13   38.10   29.10                                
  2 Wolfle, James             35  VMST                          2:07.58  
      26.45   32.49   37.45   31.19                                
  3 Yeomans, Scott            39  GSM                           2:09.98  
      28.15   34.58   37.62   29.63                                
  4 Ellis, Brian              36  FXCM                          2:16.05  
      27.56   36.40   40.62   31.47                                
  5 Lebold, Christopher       35  1776                          2:18.23  
      28.67   37.71   41.13   30.72                                
  6 Wunderlich, Karl          38  GERM                          2:20.43  
      30.29   36.95   43.43   29.76                                
  7 Sax, William              35  GMUP                          2:27.70  
      29.74   41.20   44.62   32.14                                
  8 Knight, Keir              36  GERM                          3:11.65  
      42.61   51.28   52.46   45.30                                
 
Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Elshafei, Emad            38  TERR                          4:30.23  
      28.38   32.11   35.42   34.66   38.72   39.29   31.95   29.70
  2 Wolfle, James             35  VMST                          4:32.54  
      28.31   31.77   35.15   34.80   38.96   39.57   32.42   31.56
  3 Ellis, Andrew             35  TERR                          4:48.32  
      28.87   33.65   39.78   39.09   42.70   42.02   31.50   30.71
  4 Cockrell JR, Charles      35  VMST                          5:04.73  
      31.89   37.80   40.03   40.10   40.50   42.54   36.63   35.24
  5 Wunderlich, Karl          38  GERM                          5:08.00  
      30.50   37.11   40.34   41.23   45.73   44.95   35.03   33.11
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Malsbury, David           42  VMST                            23.80  
  2 Mc Neil, Paul             40  GMUP                            24.98  
  3 Helm, Dan                 42  UNAT                            25.19  
  4 Nordlund, Eric            40  TERR                            25.35  
  5 Moriarty, Michael         43  UNAT                            25.63  
  6 Masterson, Douglas        44  ALEX                            25.85  
  7 Grecco, Paul              42  UNAT                            25.91  
  8 Matz, Michael             42  1776                            26.21  
  9 Arnold, Scott             44  UNAT                            26.85  
 10 Morres, Ross              44  UNAT                            27.74  
 11 Gillespie, Thoms          41  REDT                            28.06  
 12 Schulte, David            42  UNAT                            28.93  
 13 McNally, Richard          42 ADMS                             30.40  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Moriarty, Michael         43  UNAT                            56.11  
      26.71   29.40                                                
  2 Ofstead, David            40  CMYM                            56.71  
      27.48   29.23                                                
  3 Masterson, Douglas        44  ALEX                            57.65  
      27.47   30.18                                                
  4 Schulte, David            42  UNAT                          1:06.20  
      31.01   35.19                                                
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Matysek, Jim              44  NIAG                          2:00.40  
      57.96   31.19   31.25                                        
  2 Fetters, Matthew          43  DCRP                          2:04.21  
      28.73   31.72   31.98   31.78                                
  3 Ofstead, David            40  CMYM                          2:07.16  
      29.00   32.15   32.84   33.17                                
  4 Masterson, Douglas        44  ALEX                          2:14.07  
      30.14   33.52   35.04   35.37                                
  5 Payne, Stephen            42  TERR                          2:21.97  
      33.51   37.32   37.31   33.83                                
  6 Morres, Ross              44  UNAT                          2:23.19  
      30.99   34.62 1:17.58                                        
  7 Gillespie, Thoms          41  REDT                          2:25.39  
      33.12   34.77   38.75   38.75                                
  8 McNally, Richard          42 ADMS                           2:32.03  
      34.42   38.26   40.04   39.31                                
  9 Raful, Mitchell           42  VMST                          2:56.90  
      38.05   44.06   47.71   47.08                                
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fetters, Matthew          43  DCRP                          5:29.91  
      31.26   34.01   33.83   33.98   33.25   33.87   33.36   33.30
      32.38   30.67                                                
  2 Matysek, Jim              44  NIAG                          5:31.11  
      29.39   32.35   32.68   33.58   33.74   33.60   34.39   34.51
      34.15   32.72                                                
  3 Shymkewich, Dale          40  DCAC                          5:35.68  
      28.94   31.64   33.10   34.13   34.22   34.81   34.70   35.09
      34.94   34.11                                                
  4 Moriarty, Michael         43  UNAT                          5:51.05  
      31.13   34.84   35.67   36.13   36.48   36.80   36.45   36.04
      35.09   32.42                                                
  5 McNally, Richard          42 ADMS                           6:49.23  
      36.87   40.43   41.41   41.76   41.62   41.64   41.46   41.76
      41.76   40.52                                                
 
Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Macha, Kurt               42  VMST                         12:19.68  
      31.81   35.18   35.97   36.62   36.74   36.88   36.91   38.29
      37.79   37.65   37.35   37.23   37.53   37.61   37.72   37.42
      37.66   38.42   38.09   36.81                                
  2 Gillespie, Thoms          41  REDT                         12:29.32  
      32.82   35.23   35.93   36.81   36.88   37.59   38.18   38.02
      37.77   38.36   39.06   37.96   38.74   39.19   39.06   38.73
      38.25   38.03   37.82   34.89                                
 
Men 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shymkewich, Dale          40  DCAC                         19:30.61  
      29.95   33.69   34.01   34.80   34.90   34.99   35.55   35.27
      36.08   35.80   35.73   35.55   35.93   35.87   36.42   36.27
      35.71   35.67   35.67   35.83   35.48   36.15   36.12   36.11
      36.36   36.24   36.10   36.13   35.75   36.23   36.19   35.23
      34.83
  2 Raful, Mitchell           42  VMST                         26:54.71  
      42.26   46.20   46.70   47.16   47.52   48.57   48.75   49.71
      48.13   49.55   50.15   49.73   48.36   47.72   48.72   49.06
      48.61   49.39   50.20   49.37   50.14   50.71   49.24   49.79
      50.72   49.48   49.49   49.89   50.23   50.52   48.92   50.18
      49.54
  3 Meara, Thomas             42  UNAT                         28:24.08  
      42.77   47.77   49.96   49.76   50.05   50.52   49.93   49.08
      50.54   50.03   50.18   51.45   51.32   52.70   51.96   52.59
      52.18   53.09   52.63   53.33   51.20                   53.90
      53.58   52.73   54.33   52.28   54.29   54.37   53.73   53.95
      50.27
 -- Fetters, Matthew          43  DCRP                               DQ  
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Malsbury, David           42  VMST                            27.68  
  2 Reynolds, Curt            43  TERR                            28.71  
  3 Kress, Jay                41  FXCM                            28.79  
  4 Helm, Dan                 42  UNAT                            30.21  
  5 Nordlund, Eric            40  TERR                            30.37  
  6 Matz, Michael             42  1776                            31.02  
  7 Arnold, Scott             44  UNAT                            35.06  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Malsbury, David           42  VMST                          1:02.27  
      29.89   32.38                                                
 
Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nordlund, Eric            40  TERR                          2:37.38  
      37.15   39.88   41.32   39.03                                
  2 Payne, Stephen            42  TERR                          2:59.75  
      42.13   45.05   47.67   44.90                                
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Malsbury, David           42  VMST                            30.95  
  2 Reynolds, Curt            43  TERR                            33.00  
  3 Grecco, Paul              42  UNAT                            33.16  
  4 Moriarty, Michael         43  UNAT                            36.65  
  5 Schulte, David            42  UNAT                            39.49  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Matysek, Jim              44  NIAG                          1:06.91  
      31.44   35.47                                                
  2 Malsbury, David           42  VMST                          1:09.92  
      32.73   37.19                                                
  3 Grecco, Paul              42  UNAT                          1:14.40  
      35.39   39.01                                                
  4 Schulte, David            42  UNAT                          1:26.54  
      41.10   45.44                                                
 
Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Matysek, Jim              44  NIAG                          2:25.19  
      32.99   37.09   37.36   37.75                                
  2 Fetters, Matthew          43  DCRP                          2:40.79  
      36.67   40.93   41.62   41.57                                
  3 Payne, Stephen            42  TERR                          3:31.76  
      48.72   54.25   54.94   53.85                                
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Reynolds, Curt            43  TERR                            26.70  
  2 Malsbury, David           42  VMST                            27.97  
  3 Helm, Dan                 42  UNAT                            28.21  
  4 Matz, Michael             42  1776                            28.32  
  5 Masterson, Douglas        44  ALEX                            29.39  
  6 Morres, Ross              44  UNAT                            31.12  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Crist, Jason              42  ANCM                            55.38  
      25.55   29.83                                                
  2 Payne, Stephen            42  TERR                          1:33.60  
      41.11   52.49                                                
 -- Raful, Mitchell           42  VMST                               DQ  
      45.39   55.00                                                
 
Men 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Crist, Jason              42  ANCM                          2:05.33  
      28.27   31.77   32.48   32.81                                
  2 Payne, Stephen            42  TERR                          3:52.19  
      48.16   57.77 1:04.03 1:02.23                                
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kress, Jay                41  FXCM                          1:00.03  
      27.39   32.64                                                
  2 Malsbury, David           42  VMST                          1:00.16  
      27.49   32.67                                                
  3 Reynolds, Curt            43  TERR                          1:00.87  
      27.35   33.52                                                
  4 Matysek, Jim              44  NIAG                          1:02.24  
      30.21   32.03                                                
  5 Grecco, Paul              42  UNAT                          1:04.68  
      30.21   34.47                                                
  6 Helm, Dan                 42  UNAT                          1:05.73  
      29.61   36.12                                                
  7 Fetters, Matthew          43  DCRP                          1:06.22  
      30.67   35.55                                                
  8 Matz, Michael             42  1776                          1:07.35  
      30.33   37.02                                                
  9 Masterson, Douglas        44  ALEX                          1:07.50  
      30.71   36.79                                                
 10 Ofstead, David            40  CMYM                          1:07.84  
      31.16   36.68                                                
 11 Morres, Ross              44  UNAT                          1:10.19  
      31.33   38.86                                                
 12 McNally, Richard          42 ADMS                           1:22.66  
      38.23   44.43                                                
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Reynolds, Curt            43  TERR                          2:15.65  
      27.60   32.73   40.83   34.49                                
  2 Kress, Jay                41  FXCM                          2:15.89  
      26.29   34.01   40.30   35.29                                
  3 Grecco, Paul              42  UNAT                          2:27.72  
      33.73   37.45   42.40   34.14                                
  4 Morres, Ross              44  UNAT                          2:35.26  
      32.07   39.75   47.98   35.46                                
  5 Payne, Stephen            42  TERR                          3:11.91  
      40.96   48.40   59.30   43.25                                
 
Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Reynolds, Curt            43  TERR                          4:58.68  
      29.67   35.50   38.81   38.82   43.12   42.04   35.30   35.42
  2 Morres, Ross              44  UNAT                          5:50.42  
      32.46   42.07   46.05   46.29   52.84   51.72   38.93   40.06
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fisher, Warren            47  1776                            24.52  
  2 Moore, Jonathan           46  FXCM                            25.06  
  3 Nichols, David            45  CUBU                            25.42  
  4 Schultz, Ward             46  1776                            25.77  
  5 Kelly, Steve              46  1776                            26.12  
  6 Hoge, Philip              48  MARY                            26.45  
  7 Heil, Joseph              45  VMST                            28.19  
  8 Nakazawa, Muraji          47  RMST                            29.56  
  9 Gully, James              45  VMST                            29.95  
 10 Yungk, Kevin              46  LAMS                            30.46  
 11 Smith, Guy                49  1776                            30.63  
 12 Nodine, Gary              46  CMYM                            34.72  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kannegieser, Robert       46 YBRC                             54.75  
      26.27   28.48                                                
  2 Moll, Drew                45  GMUP                            55.61  
      27.48   28.13                                                
  3 Kelly, Steve              46  1776                            59.04  
      27.61   31.43                                                
  4 Heil, Joseph              45  VMST                          1:01.43  
      29.82   31.61                                                
  5 Lounsbury, Blair          45  VMST                          1:02.25  
      30.20   32.05                                                
  6 Nakazawa, Muraji          47  RMST                          1:09.69  
      33.80   35.89                                                
  7 Smith, Guy                49  1776                          1:09.73  
      33.56   36.17                                                
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kegley, James             45  DCRP                          1:58.46  
      28.33   30.07   30.63   29.43                                
  2 Kannegieser, Robert       46 YBRC                           2:00.54  
      27.85   30.03   31.32   31.34                                
  3 Denes, Thomas             46  ANCM                          2:01.80  
      28.95   31.39   30.86   30.60                                
  4 Hoge, Philip              48  MARY                          2:06.78  
      29.63   32.01   32.84   32.30                                
  5 Moore, Jonathan           46  FXCM                          2:07.33  
      30.18   32.45   32.38   32.32                                
  6 Heil, Joseph              45  VMST                          2:17.10  
      30.76   33.33   35.76   37.25                                
  6 Mac Donald, James         47  UNAT                          2:17.10  
      31.48   34.73   35.92   34.97                                
  8 Kelly, Steve              46  1776                          2:18.75  
      31.96   36.03   36.84   33.92                                
  9 Nealis, James             46  TERR                          2:43.46  
      37.39   42.27   43.13   40.67                                
 10 Nodine, Gary              46  CMYM                          2:58.98  
                      47.78   50.15                                
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kannegieser, Robert       46 YBRC                           5:32.40  
      28.67   32.34   33.69   34.00   34.11   33.92   34.42   34.34
      34.18   32.73                                                
  2 Grawe, Bill               46  VMST                          5:38.43  
      29.41   32.29   32.80   33.93   34.20   34.79   35.34   35.46
      35.43   34.78                                                
  3 Viohl, Jeffrey            46  MARY                          6:16.61  
      33.52   36.53   37.90   38.64   38.74   38.47   38.40   38.85
      38.73   36.83                                                
  4 Heil, Joseph              45  VMST                          6:22.50  
      33.29   35.15   37.43   38.63   39.76   40.07   40.00   39.87
      39.78   38.52                                                
  5 White, Wayne              48  VMST                          6:25.35  
      34.46   37.86   39.49   39.37   40.07   39.93   39.92   39.63
      39.14   35.48                                                
  6 Gully, James              45  VMST                          7:23.92  
      36.27   41.56   43.35   45.65                                
    1:29.83                                                        
 
Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kegley, James             45  DCRP                         10:51.70  
      31.05   33.50   33.56   33.25   32.73   32.74   33.36   33.14
      32.62   33.18   32.71   33.11   32.88   33.47   32.28   32.65
      32.14   31.99   31.27   30.07                                
  2 Haac, Thomas              45  1776                         13:33.41  
      33.07   35.52   36.16   38.28   40.38   40.98   41.46   41.11
      41.73   42.26   42.87   43.99   44.54   43.02   44.19   42.51
      41.37   41.15   41.01   37.81                                
  3 Swiger II, Ralph          47  VMST                         14:16.82  
      35.18   39.66   40.76   41.78   42.65   43.67   44.14   43.08
      43.80   43.92   44.55   43.66   43.45   45.27   44.46   44.23
      43.39   44.23   43.90   41.04                                
 
Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoge, Philip              48  MARY                         19:43.02  
  2 Pick, Daniel              47  JCCN                         20:24.71  
      32.88   35.08   35.83   35.76   35.95   36.06   36.08   36.54
      35.96   36.00   35.90   35.98   35.92   35.83   36.09   36.59
      37.40   37.34   36.75   37.39   38.68   38.02   37.94   38.98
      39.72   39.48   38.94   38.49   38.24   38.50   39.74   38.46
      38.19
  3 Gruber, Alan              48  MARY                         21:31.18  
      34.82   37.55   38.54   39.09   38.97   39.70   39.19   41.10
      39.89   39.70   40.14   38.96   39.41   39.21   39.37   39.69
      39.64   39.74   39.60   39.15   39.61   39.31   39.32   39.60
      39.14   38.84   39.31   39.84   39.91   39.40   39.19   38.18
      36.07
  4 White, Wayne              48  VMST                         22:37.91  
      42.61   37.18   39.55   39.52   40.59   40.81   40.64   41.78
      40.94   41.51   41.11   41.69   41.26   41.38   42.37   41.95
      41.58   41.72   42.42   41.88   41.38   41.53   41.61   41.58
      42.31   42.07   41.62   41.75   42.39   41.47   41.20   40.05
      36.46
  5 Yungk, Kevin              46  LAMS                         22:55.40  
      36.31   39.48   41.28   41.66   42.58   41.93   42.19   42.23
      42.93   42.03   42.51   42.40   42.35   42.48   42.27   42.04
      42.21   42.08   42.13   42.23   42.10   41.69   41.77   41.79
      41.38   42.21   41.46   41.33   41.88   42.14   41.60   41.22
      39.51
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fisher, Warren            47  1776                            28.79  
  2 Meem, Lang                49  VMST                            29.81  
  3 Romo, Robert              45  VMST                            32.63  
  4 Heil, Joseph              45  VMST                            34.37  
  5 Smith, Guy                49  1776                            38.38  
  6 Gully, James              45  VMST                            38.48  
  7 Swiger II, Ralph          47  VMST                            38.58  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meem, Lang                49  VMST                          1:03.11  
      31.30   31.81                                                
  2 Moll, Drew                45  GMUP                          1:05.19  
      32.27   32.92                                                
  3 Swiger II, Ralph          47  VMST                          1:21.66  
      40.47   41.19                                                
 
Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meem, Lang                49  VMST                          2:17.61  
      32.76   34.74   35.78   34.33                                
  2 Kegley, James             45  DCRP                          2:19.10  
      33.83   35.28   35.70   34.29                                
  3 Jones, Steven             45  MARY                          2:28.52  
      34.91   36.38   38.07   39.16                                
  4 Denes, Thomas             46  ANCM                          2:29.78  
      35.98   37.73   38.28   37.79                                
  5 Swiger II, Ralph          47  VMST                          2:53.05  
      41.43   44.14   44.76   42.72                                
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Doyle, Benn               45  GSM                             28.64  
  2 Meem, Lang                49  VMST                            31.58  
  3 Schultz, Ward             46  1776                            31.91  
  4 Arasim, Stuart            46  1776                            31.92  
  5 Fisher, Warren            47  1776                            33.51  
  6 Romo, Robert              45  VMST                            33.91  
  7 Hoge, Philip              48  MARY                            34.08  
  8 Jones, Steven             45  MARY                            34.19  
  9 Yungk, Kevin              46  LAMS                            35.03  
 10 White, Wayne              48  VMST                            36.82  
 11 Novitske, Ray             48  ALEX                            37.77  
 12 Nakazawa, Muraji          47  RMST                            39.14  
 13 Smith, Guy                49  1776                            40.13  
 14 Gully, James              45  VMST                            41.03  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Doyle, Benn               45  GSM                           1:03.13  
      29.15   33.98                                                
  2 Meem, Lang                49  VMST                          1:09.55  
      33.48   36.07                                                
  3 Schultz, Ward             46  1776                          1:10.82  
      33.67   37.15                                                
  4 Arasim, Stuart            46  1776                          1:11.02  
      33.09   37.93                                                
  5 Viohl, Jeffrey            46  MARY                          1:15.10  
      35.93   39.17                                                
  6 Romo, Robert              45  VMST                          1:15.95  
      36.27   39.68                                                
  7 Yungk, Kevin              46  LAMS                          1:16.61  
      35.98   40.63                                                
  8 Novitske, Ray             48  ALEX                          1:20.50  
      39.13   41.37                                                
  9 White, Wayne              48  VMST                          1:24.06  
      39.81   44.25                                                
 10 Burnett, Wayne            49  CMYM                          1:57.25  
      54.77 1:02.48                                                
 -- Smith, Guy                49  1776                               DQ  
      40.96   45.07                                                
 
Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Doyle, Benn               45  GSM                           2:18.83  
      30.57   35.10   36.27   36.89                                
  2 Meem, Lang                49  VMST                          2:29.43  
      34.17   38.40   38.46   38.40                                
  3 Cheney, David             46  ANCM                          2:35.01  
      35.96   38.89   39.50   40.66                                
  4 Arasim, Stuart            46  1776                          2:35.40  
      34.56   39.94   40.45   40.45                                
  5 Hoge, Philip              48  MARY                          2:35.76  
      35.35   39.61   40.85   39.95                                
  6 Romo, Robert              45  VMST                          2:51.57  
      37.34   43.79   45.85   44.59                                
  7 Yungk, Kevin              46  LAMS                          2:52.25  
      38.05   42.93   45.44   45.83                                
  8 Novitske, Ray             48  ALEX                          3:03.30  
      41.17   45.35   47.24   49.54                                
  9 Swiger II, Ralph          47  VMST                          3:07.64  
      42.31   47.31   48.96   49.06                                
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hansen, Robert            49  GMUP                            25.60  
  2 Cheney, David             46  ANCM                            26.29  
  3 Denes, Thomas             46  ANCM                            27.05  
  4 Romano, Greg              48  GSM                             27.09  
  5 Mac Donald, James         47  UNAT                            27.74  
  6 Schultz, Ward             46  1776                            28.49  
  7 Moll, Drew                45  GMUP                            29.13  
  8 Arasim, Stuart            46  1776                            30.56  
  9 Viohl, Jeffrey            46  MARY                            30.59  
 10 Lounsbury, Blair          45  VMST                            31.72  
 11 Smith, Guy                49  1776                            33.25  
 12 Novitske, Ray             48  ALEX                            34.17  
 13 Gully, James              45  VMST                            36.12  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cheney, David             46  ANCM                            57.72  
      27.88   29.84                                                
  2 Hansen, Robert            49  GMUP                            58.54  
      27.17   31.37                                                
  3 Denes, Thomas             46  ANCM                          1:00.38  
      28.91   31.47                                                
  4 Nichols, David            45  CUBU                          1:01.83  
      29.38   32.45                                                
  5 Romano, Greg              48  GSM                           1:01.91  
      28.40   33.51                                                
  6 Mac Donald, James         47  UNAT                          1:03.41  
      27.68   35.73                                                
  7 Jones, Steven             45  MARY                          1:05.23  
      29.86   35.37                                                
  8 Swiger II, Ralph          47  VMST                          1:28.12  
      38.35   49.77                                                
 
Men 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hansen, Robert            49  GMUP                          2:11.51  
      28.97   33.05   34.05   35.44                                
  2 Cheney, David             46  ANCM                          2:14.28  
      32.14   33.23   33.98   34.93                                
  3 Denes, Thomas             46  ANCM                          2:18.44  
      31.69   34.88   36.12   35.75                                
  4 Swiger II, Ralph          47  VMST                          3:10.51  
      40.53   48.85   50.93   50.20                                
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Doyle, Benn               45  GSM                             59.28  
      28.45   30.83                                                
  2 Hansen, Robert            49  GMUP                          1:00.16  
      27.35   32.81                                                
  3 Kannegieser, Robert       46 YBRC                           1:02.24  
      28.66   33.58                                                
  4 Fisher, Warren            47  1776                          1:02.47  
      28.91   33.56                                                
  5 Kegley, James             45  DCRP                          1:04.25  
      30.83   33.42                                                
  6 Schultz, Ward             46  1776                          1:04.68  
      30.31   34.37                                                
  7 Arasim, Stuart            46  1776                          1:07.55  
      31.97   35.58                                                
  8 Romo, Robert              45  VMST                          1:08.13  
      31.48   36.65                                                
  9 Haac, Thomas              45  1776                          1:11.16  
      32.81   38.35                                                
 10 White, Wayne              48  VMST                          1:14.40  
      34.74   39.66                                                
 11 Gully, James              45  VMST                          1:16.97  
      36.09   40.88                                                
 12 Smith, Guy                49  1776                          1:17.32  
      36.13   41.19                                                
 13 Nakazawa, Muraji          47  RMST                          1:23.88  
      41.84   42.04                                                
 14 Novitske, Ray             48  ALEX                          1:24.82  
      42.35   42.47                                                
 15 Nealis, James             46  TERR                          1:28.32  
      43.28   45.04                                                
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hansen, Robert            49  GMUP                          2:11.37  
      27.01   36.07   38.30   29.99                                
  2 Doyle, Benn               45  GSM                           2:12.02  
      28.12   36.08   36.79   31.03                                
  3 Grawe, Bill               46  VMST                          2:19.80  
      29.76   35.85   43.16   31.03                                
  4 Denes, Thomas             46  ANCM                          2:21.77  
      28.59   37.53   43.37   32.28                                
  5 Cheney, David             46  ANCM                          2:22.16  
      30.35   40.19   40.23   31.39                                
  6 Viohl, Jeffrey            46  MARY                          2:28.34  
      31.51   38.85   42.51   35.47                                
  7 Romo, Robert              45  VMST                          2:35.13  
      31.59   40.71   46.55   36.28                                
  8 Gully, James              45  VMST                          2:56.30  
      36.45   46.07   52.06   41.72                                
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hansen, Robert            49  GMUP                          4:44.81  
      28.23   32.53   38.44   38.22   40.96   41.91   32.96   31.56
  2 Jones, Steven             45  MARY                          5:09.49  
      31.19   37.04   40.42   38.57   43.54   44.67   38.19   35.87
  3 Denes, Thomas             46  ANCM                          5:17.21  
      32.39   36.46   43.19   41.65   48.05   48.31   34.12   33.04
  4 Romo, Robert              45  VMST                          5:45.99  
      31.34   39.17   45.23   44.66   52.35   53.64   40.76   38.84
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Trevisan, Paul            52  1776                            22.57  
  2 Fochios, Dean             50 ADMS                             24.05  
  3 Kahn, Robert              52  FXCM                            25.36  
  4 Munson, Arthur            51  NIAG                            26.22  
  5 Dearfield, Kerry          51  CUBU                            26.23  
  6 Hernlen, G. Tracy         50  VMST                            26.31  
  7 Miller, Jim               53  VMST                            26.40  
  8 Richardson, Alvin         53  VMST                            29.40  
  9 Walters, Mark             51  GERM                            29.71  
 10 Mekeel, Daniel            51  UNAT                            29.99  
 11 Abbott, John              54  GERM                            30.09  
 12 Clark, Lawrence           52  ALEX                            31.43  
 13 Nelson, Bill              51  VMST                            32.34  
 14 Freedman, Henry           51  VMST                            32.38  
 15 Hurley, Mark              53  MERR                            38.13  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Trevisan, Paul            52  1776                            49.35  
      23.38   25.97                                                
  2 Fochios, Dean             50 ADMS                             51.47  
      24.68   26.79                                                
  3 Miller, Jim               53  VMST                            57.62  
  4 Hernlen, G. Tracy         50  VMST                            58.57  
      27.63   30.94                                                
  5 Wright, Mark              50  MERR                          1:01.66  
      29.96   31.70                                                
  6 Walters, Mark             51  GERM                          1:02.26  
      30.22   32.04                                                
  7 Richardson, Alvin         53  VMST                          1:08.40  
      33.15   35.25                                                
  8 Nelson, Bill              51  VMST                          1:15.62  
      34.96   40.66                                                
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fochios, Dean             50 ADMS                           1:59.48  
      54.95   31.22   33.31                                        
  2 Trevisan, Paul            52  1776                          2:00.56  
      28.85   30.90   32.13   28.68                                
  3 Harmon, David             54  ANCM                          2:11.01  
      31.18   33.47   33.21   33.15                                
  4 Hernlen, G. Tracy         50  VMST                          2:11.37  
      30.11   32.36   34.18   34.72                                
  5 Miller, Jim               53  VMST                          2:16.94  
      31.62   35.09   36.06   34.17                                
  6 Kahn, Robert              52  FXCM                          2:16.99  
      29.10   33.78   37.33   36.78                                
  7 Walters, Mark             51  GERM                          2:20.39  
      31.96   35.71   36.96   35.76                                
  8 Morrow, Dan               54  ANCM                          2:26.15  
      32.92                   37.62                                
  9 Richardson, Alvin         53  VMST                          2:29.19  
      34.08   37.71   39.26   38.14                                
 10 Fulton, John              52 YBRC                           2:37.95  
                      40.85   44.56                                
 11 Freedman, Henry           51  VMST                          2:58.14  
      36.26   45.09   50.12   46.67                                
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Harmon, David             54  ANCM                          6:13.31  
      32.89   36.01   37.47   38.10   37.84   38.26   38.66   39.19
      37.82   37.07                                                
  2 Edgell, Don               51  DCM                           6:14.25  
      34.39   37.44   37.42   38.16   38.38   38.73   38.34   38.05
      37.00   36.34                                                
  3 Walters, Mark             51  GERM                          6:14.73  
      33.40   36.56   37.36   37.99   38.13   38.31   38.10   38.59
      39.11   37.18                                                
  4 Carlson JR, Richard       51  GSM                           6:32.62  
      33.99   37.45   39.44   40.63                   40.60   41.34
      39.77   37.09                                                
  5 Richardson, Alvin         53  VMST                          6:33.43  
      35.11   37.75   39.53   40.24   40.05   40.03   41.38   41.10
      40.67   37.57                                                
  6 Fulton, John              52 YBRC                           7:07.05  
      36.59   38.38   41.37   41.40   44.55   44.27   44.50   45.72
      45.67   44.60                                                
 -- Freedman, Henry           51  VMST                               DQ  
      39.72   47.93   50.65   51.32   52.57   53.34   56.01        
 
Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Edgell, Don               51  DCM                          12:58.81  
      34.78   37.32   38.70   38.43   38.54   38.83   39.18   39.28
      39.55   39.65   38.99   39.21   39.49   40.08   40.05   39.89
      39.73   40.07   38.94   38.10                                
  2 Fulton, John              52 YBRC                          14:34.79  
      38.63   41.70   41.68   41.99   43.41   43.94   44.43   44.26
      45.07   44.68   44.48   43.75   45.11   44.00   44.56   45.19
      44.49   45.32   44.89   43.21                                
  3 Clark, Lawrence           52  ALEX                         15:08.13  
      35.10   36.97 1:21.10                                        
                      47.59   44.94                                
  4 Freund, Ken               50  UNAT                         15:48.62  
      41.12   44.77   46.92   47.90   47.72   47.89   47.84   48.01
      47.98   47.87   47.71   48.53   47.97   48.17   48.56   48.41
      48.68   48.09   48.21   46.27                                
  5 Freedman, Henry           51  VMST                         16:58.59  
      39.17   47.23   50.70   52.89   52.60   52.79   52.48   53.04
      52.09   53.26   51.58   52.54   53.68   53.63   52.91   51.87
      52.05   50.88   49.89   43.31                                
 
Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson JR, Richard       51  GSM                          23:09.57  
      34.85   38.58   40.65   41.83   41.36   42.43   42.29   42.35
      42.80   43.09   42.44   42.79   43.20   42.68   43.07   42.45
      42.77   42.89   42.81   43.33   43.35   42.22   43.03   42.80
      43.08   42.76   42.89   42.46   42.90   42.50   43.03   41.74
      38.15
  2 Richardson, Alvin         53  VMST                         24:25.38  
      35.11   39.47   42.25   42.99   43.86   43.59   43.27   43.45
      44.28   44.40   44.76   44.58   44.85   45.34   45.34   45.19
      45.82   46.01   45.45   46.55   46.34   46.19   45.71   45.79
      45.80   45.40   45.49   45.05   45.25   44.96   45.47   44.82
      42.55
  3 Kasimer, Joseph           53  JCCN                         26:51.36  
      43.45   47.96   48.69   49.41   49.73   49.50   49.48   49.78
      49.62   49.28   49.18   49.78   49.48   48.93   49.84   49.56
      49.05   49.04   49.20   49.28   49.26   48.88   49.19   49.56
      49.75   49.05   49.04   48.80   49.42   48.47   48.46   48.25
      42.99
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Welch, Ed                 50  UNAT                            29.21  
  2 Munson, Arthur            51  NIAG                            33.45  
  3 Ganev, Anton              53  DCM                             36.95  
  4 Abbott, John              54  GERM                            37.76  
  5 Mekeel, Daniel            51  UNAT                            40.51  
  6 Hurley, Mark              53  MERR                            54.77  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fochios, Dean             50 ADMS                           1:01.13  
      29.67   31.46                                                
  2 Miller, Jim               53  VMST                          1:12.11  
      35.49   36.62                                                
  3 Munson, Arthur            51  NIAG                          1:12.90  
  4 Kahn, Robert              52  FXCM                          1:14.39  
      37.21   37.18                                                
  5 Ganev, Anton              53  DCM                           1:22.06  
      40.66   41.40                                                
 
Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Jim               53  VMST                          2:37.97  
      38.08   39.04   40.39   40.46                                
  2 Ganev, Anton              53  DCM                           2:53.96  
      41.40   43.98   45.76   42.82                                
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Welch, Ed                 50  UNAT                            30.63  
  2 Frisch, David             54  VMST                            32.54  
  3 Munson, Arthur            51  NIAG                            34.33  
  4 Martin, Jack              52  1776                            36.02  
  5 Abbott, John              54  GERM                            37.31  
  6 Mekeel, Daniel            51  UNAT                            39.18  
  7 Shaw, Douglas             52  UNAT                            40.11  
  8 Richardson, Alvin         53  VMST                            42.25  
  9 Hurley, Mark              53  MERR                            56.55  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright, Mark              50  MERR                          1:13.79  
      35.47   38.32                                                
  2 Frisch, David             54  VMST                          1:14.58  
      35.39   39.19                                                
  3 Munson, Arthur            51  NIAG                          1:16.72  
      34.50   42.22                                                
  4 Morrow, Dan               54  ANCM                          1:17.52  
      37.13   40.39                                                
  5 Kahn, Robert              52  FXCM                          1:19.55  
      38.34   41.21                                                
  6 Ganev, Anton              53  DCM                           1:21.06  
      39.17   41.89                                                
  7 Fulton, John              52 YBRC                           1:31.59  
      43.79   47.80                                                
 
Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright, Mark              50  MERR                          2:43.77  
      36.31   40.48   43.11   43.87                                
  2 Morrow, Dan               54  ANCM                          2:53.18  
      38.42   43.09   45.06   46.61                                
  3 Walters, Mark             51  GERM                          2:59.35  
      39.90   44.23   46.89   48.33                                
  4 Ganev, Anton              53  DCM                           2:59.71  
      41.39   46.42   46.79   45.11                                
  5 Shaw, Douglas             52  UNAT                          3:11.65  
      42.21   46.39   50.51   52.54                                
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Trevisan, Paul            52  1776                            26.46  
  2 Dearfield, Kerry          51  CUBU                            28.54  
  3 Walters, Mark             51  GERM                            29.73  
  4 Richardson, Alvin         53  VMST                            38.19  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Walters, Mark             51  GERM                          1:05.50  
      30.43   35.07                                                
  2 Dearfield, Kerry          51  CUBU                          1:07.17  
      30.91   36.26                                                
 
Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Walters, Mark             51  GERM                          2:30.91  
      33.28   38.20   38.98   40.45                                
  2 Ganev, Anton              53  DCM                           3:22.06  
      46.36   53.00   53.10   49.60                                
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Welch, Ed                 50  UNAT                          1:01.77  
      28.87   32.90                                                
  2 Frisch, David             54  VMST                          1:06.55  
      30.88   35.67                                                
  3 Wright, Mark              50  MERR                          1:09.16  
      33.56   35.60                                                
  4 Harmon, David             54  ANCM                          1:09.44  
      31.90   37.54                                                
  5 Clark, Lawrence           52  ALEX                          1:13.01  
      33.95   39.06                                                
  6 Ganev, Anton              53  DCM                           1:14.28  
      36.79   37.49                                                
  7 Morrow, Dan               54  ANCM                          1:14.37  
      37.69   36.68                                                
  8 Abbott, John              54  GERM                          1:20.88  
      38.52   42.36                                                
  9 Mekeel, Daniel            51  UNAT                          1:22.50  
      37.29   45.21                                                
 10 Shaw, Douglas             52  UNAT                          1:24.62  
      40.82   43.80                                                
 11 Fulton, John              52 YBRC                           1:24.91  
      42.04   42.87                                                
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Harmon, David             54  ANCM                          2:34.46  
      32.78   40.61   47.56   33.51                                
  2 Ganev, Anton              53  DCM                           2:51.74  
      43.93   44.26   46.28   37.27                                
 
Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Harmon, David             54  ANCM                          5:41.74  
      35.99   44.67                   48.64   49.35   37.11   35.16
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sloan, Larry              56  GMUP                            25.24  
  2 Wallace, Richard          56  GSM                             27.17  
  3 Jackins, Joseph           56  MARY                            27.39  
  4 Grueneberger, Paul        57  DCM                             27.46  
  5 Richelson, Andrew         56  NCMS                            27.63  
  6 Mogal, James              57  1776                            27.75  
  7 Timmons, Timothy          57  GMUP                            28.26  
  8 Speed, Jack               56  VMST                            34.38  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sloan, Larry              56  GMUP                            55.13  
      26.49   28.64                                                
  2 Grueneberger, Paul        57  DCM                           1:00.70  
      29.92   30.78                                                
  3 Wallace, Richard          56  GSM                           1:00.83  
      29.57   31.26                                                
  4 Richelson, Andrew         56  NCMS                          1:01.66  
      29.74   31.92                                                
  5 Mogal, James              57  1776                          1:01.94  
      30.24   31.70                                                
  6 Timmons, Timothy          57  GMUP                          1:04.63  
      31.00   33.63                                                
  7 Ryan, Bob                 56  LAMS                          1:17.89  
      36.63   41.26                                                
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Platt, Jay                56 PAFC                           2:06.92  
      29.33   32.08   33.16   32.35                                
  2 Grueneberger, Paul        57  DCM                           2:15.27  
      31.08   34.51   35.10   34.58                                
  3 Wallace, Richard          56  GSM                           2:15.79  
      30.86   34.49   34.95   35.49                                
  4 Mogal, James              57  1776                          2:20.22  
      32.56   35.77   36.52   35.37                                
  5 Jackins, Joseph           56  MARY                          2:24.97  
      32.32   36.08   39.20   37.37                                
  6 Davey, Michael            59  ALEX                          2:28.73  
      34.47   37.15   39.19   37.92                                
  7 Timmons, Timothy          57  GMUP                          2:30.92  
      33.75   36.99   39.95   40.23                                
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Platt, Jay                56 PAFC                           5:46.32  
      31.38   34.21   34.79   35.61   35.33   35.92   35.69   35.53
      34.53   33.33                                                
  2 Braswell JR, Willis       59  DCM                           6:01.86  
      32.86   35.60   37.10   36.93   36.90   36.69   37.18   36.62
      36.73   35.25                                                
  3 Wallace, Richard          56  GSM                           6:23.00  
      33.87   37.69   39.64   39.66   40.11   40.51   39.77   38.79
      37.70   35.26                                                
  4 Timmons, Timothy          57  GMUP                          6:29.18  
      33.93   38.99   40.27   40.69   40.51   39.95   39.96   39.73
      38.36   36.79                                                
  5 Mogal, James              57  1776                          6:33.43  
      33.79   38.45   39.98   40.21   41.47   40.97   41.81   40.22
      39.91   36.62                                                
  6 Ryan, Bob                 56  LAMS                          8:30.50  
      41.28   47.70   50.45   53.15   52.51   53.04   53.89   53.68
      54.42   50.38                                                
 
Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mogal, James              57  1776                         13:43.98  
      34.88   39.14   41.40   41.95   42.02   42.48   42.61   41.94
      42.76   42.44   42.53   41.81   42.03   42.29   42.96   41.13
      41.75   41.50   39.26   37.10                                
 
Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Braswell JR, Willis       59  DCM                          20:21.70  
  2 Wallace, Richard          56  GSM                          21:40.12  
      33.65   38.42   40.68   40.25   39.88   40.55   39.88   39.72
      40.65   40.50   39.78   40.64   40.43   39.98   39.43   40.34
      39.65   39.99   40.18   39.82   40.32   39.81   39.25   39.80
      39.80   39.55   39.30   38.81   38.85   39.02   38.49   37.22
      35.48
  3 Crabtree, Scott           59  ALEX                         25:11.36  
      38.67   42.77   46.11   45.64   45.84   45.28   46.14   46.12
      45.64   45.85   45.45   44.81   45.24   46.24   46.08   46.44
      46.39   45.92   46.24   46.99   46.10   46.04   46.21   45.66
      45.72   46.31   46.53   46.79   47.10   47.30   46.72   46.74
      46.28
  4 Axelrod, Robert           55  DCRP                         26:52.29  
      48.77   49.56   49.40   49.80   49.25   51.08   49.30   48.97
      49.57   49.63   50.26   48.96   49.16   49.06   50.69   48.87
      48.49   48.64   48.32   49.91   48.45   48.53   48.22   48.49
      50.06   48.34   47.75   47.72   47.67   49.92   46.86   47.14
      45.45
  5 Pagett, Edward            58  UNAT                         27:32.01  
      48.96   48.98   51.63   49.94   51.59   51.31   51.49   51.59
      52.23   51.05   51.28   51.31   50.63   50.44   49.90   50.17
      49.66   49.93   49.57   49.34   49.56   49.93   48.99   49.31
      49.82   49.62   48.97   49.55   48.95   48.57   49.74   48.71
      49.29
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Timmons, Timothy          57  GMUP                            32.37  
  2 Platt, Jay                56 PAFC                             33.68  
  3 Kremzier, James           57  1776                            49.16  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Highley, Steven           57  GMUP                          1:09.60  
      34.33   35.27                                                
  2 Timmons, Timothy          57  GMUP                          1:12.91  
      35.16   37.75                                                
  3 Platt, Jay                56 PAFC                           1:13.76  
      36.52   37.24                                                
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Highley, Steven           57  GMUP                          2:29.70  
      34.91   36.90   38.74   39.15                                
  2 Platt, Jay                56 PAFC                           2:38.38  
      39.45   40.43   40.48   38.02                                
  3 Timmons, Timothy          57  GMUP                          2:42.64  
      37.23   40.26   42.63   42.52                                
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bronfenbrenner, James     56  1776                            35.85  
  2 Kremzier, James           57  1776                            37.03  
  3 Jackins, Joseph           56  MARY                            37.40  
  4 Richelson, Andrew         56  NCMS                            39.33  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Platt, Jay                56 PAFC                           1:17.86  
      36.99   40.87                                                
  2 Kremzier, James           57  1776                          1:23.13  
      38.80   44.33                                                
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Platt, Jay                56 PAFC                           2:51.25  
      39.03   43.37   45.08   43.77                                
  2 Kremzier, James           57  1776                          3:09.00  
      42.36   47.74   48.68   50.22                                
  3 Davey, Michael            59  ALEX                          3:35.41  
      46.73   55.19   57.86   55.63                                
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bronfenbrenner, James     56  1776                            27.92  
  2 Sloan, Larry              56  GMUP                            28.16  
  3 Richelson, Andrew         56  NCMS                            30.95  
  4 Platt, Jay                56 PAFC                             31.24  
  5 Kremzier, James           57  1776                            32.48  
  6 Timmons, Timothy          57  GMUP                            33.77  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bronfenbrenner, James     56  1776                          1:04.40  
      29.42   34.98                                                
  2 Platt, Jay                56 PAFC                           1:18.04  
      35.98   42.06                                                
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kremzier, James           57  1776                          1:16.65  
      36.70   39.95                                                
  2 Davey, Michael            59  ALEX                          1:19.67  
      36.18   43.49                                                
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Platt, Jay                56 PAFC                           2:30.90  
      33.50   39.81   45.09   32.50                                
  2 Bronfenbrenner, James     56  1776                          2:38.73  
      30.42   44.10   47.36   36.85                                
  3 Kremzier, James           57  1776                          2:57.92  
      37.15   52.21   48.40   40.16                                
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sober, Harry              61  VMST                            26.78  
  2 Wall, Kenneth             62  GERM                            28.56  
  3 Burgess, Thom             61  DCM                             28.98  
  4 Frogley, Chris            60  VMST                            30.87  
  5 Zamon, Frederick          62  DCM                             31.05  
  6 Costello III, Robert      62  TERR                            31.06  
  7 Wolfe, Dallas             64  RIPM                            36.29  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sober, Harry              61  VMST                          1:00.77  
      29.33   31.44                                                
  2 Wall, Kenneth             62  GERM                          1:03.01  
      30.06   32.95                                                
  3 Burgess, Thom             61  DCM                           1:06.73  
      32.52   34.21                                                
  4 Frogley, Chris            60  VMST                          1:10.57  
      33.69   36.88                                                
  5 Zamon, Frederick          62  DCM                           1:12.30  
      34.81   37.49                                                
  6 Wolfe, Dallas             64  RIPM                          1:23.30  
      39.19   44.11                                                
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Burgess, Thom             61  DCM                           2:40.63  
      37.12   41.54   41.93   40.04                                
  2 Frogley, Chris            60  VMST                          2:51.33  
      37.65   42.66   45.09   45.93                                
  3 Gaulrapp, Edward          61  VMST                          3:08.69  
      39.70   47.94   51.28   49.77                                
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wall, Kenneth             62  GERM                          6:53.73  
      36.60   39.50   40.94   42.55   43.01   42.29   42.55   43.74
      42.35   40.20                                                
  2 Deegan, Philip            62  VMST                          6:57.38  
      36.65   40.80   42.27   43.43   43.32   43.08   42.78   42.71
      42.04   40.30                                                
  3 Frogley, Chris            60  VMST                          8:01.53  
      42.36   46.48   49.01   48.85   50.06   50.31   49.53   49.66
      49.69   45.58                                                
 
Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wall, Kenneth             62  GERM                         14:33.66  
      36.63                   42.30   42.66   42.03   43.79   44.25
      45.03   44.97   45.77   47.20   44.88   45.96   45.91   45.72
      45.52   45.04   43.98   41.77                                
  2 Gaulrapp, Edward          61  VMST                         16:47.19  
      41.11   46.75   49.94   48.96   51.03   49.68   51.60   52.29
      50.73   52.25   51.42   49.80   52.07   53.12   50.79   51.77
      51.06   51.16   50.92   50.74                                
 
Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolfe, Dallas             64  RIPM                         30:07.67  
      45.42   51.43   53.63   54.34   56.91   55.87   56.49   55.11
      56.21   56.09   55.31   54.67   55.10   55.34   54.02   55.35
      55.26   54.16   55.56   56.14   55.25   56.06   54.43   55.94
      56.00   55.08   55.05   56.31   55.18   56.64   55.42   53.27
      50.63
  2 Pattie, Kenton            64  AMSC                         32:34.82  
      47.07   54.81   58.08   58.89   59.28   59.08 1:00.89 1:00.76
    1:00.48 1:00.42   59.36 1:00.03   59.61 1:00.91   59.91 1:00.13
    1:00.19   59.39 1:00.37   59.21   59.11   59.35 1:00.21 1:01.70
      59.42   59.40   59.68 1:01.16   59.92   59.77 1:00.06 1:00.59
      55.58
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sober, Harry              61  VMST                            32.38  
  2 Wall, Kenneth             62  GERM                            35.29  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sober, Harry              61  VMST                          1:14.83  
      36.42   38.41                                                
  2 Wall, Kenneth             62  GERM                          1:20.35  
      39.74   40.61                                                
  3 Burgess, Thom             61  DCM                           1:28.51  
      43.95   44.56                                                
 
Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wall, Kenneth             62  GERM                          2:54.28  
      40.90   43.93   46.15   43.30                                
  2 Morgan, Edward            64  1776                          3:50.87  
      55.84   58.38   57.56   59.09                                
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Burgess, Thom             61  DCM                             36.68  
  2 Gaulrapp, Edward          61  VMST                            37.15  
  3 Delong, Harry             60  VMST                            41.92  
  4 Wolfe, Dallas             64  RIPM                            42.48  
  5 Durham, Richard           63  GERM                            44.63  
  6 Frogley, Chris            60  VMST                            44.75  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Burgess, Thom             61  DCM                           1:22.47  
      40.54   41.93                                                
  2 Gaulrapp, Edward          61  VMST                          1:22.49  
      40.18   42.31                                                
  3 Delong, Harry             60  VMST                          1:30.20  
      42.92   47.28                                                
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaulrapp, Edward          61  VMST                          3:07.82  
      43.31   48.94   49.92   45.65                                
  2 Burgess, Thom             61  DCM                           3:09.79  
      43.33   48.26   50.42   47.78                                
  3 Delong, Harry             60  VMST                          3:20.32  
      46.25   49.40   53.67   51.00                                
  4 Morgan, Edward            64  1776                          3:43.51  
      48.48   56.68 1:00.65   57.70                                
  5 Durham, Richard           63  GERM                          3:52.79  
      53.31 1:00.32 1:01.82   57.34                                
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaulrapp, Edward          61  VMST                            31.87  
  2 Burgess, Thom             61  DCM                             37.01  
  3 Zamon, Frederick          62  DCM                             38.03  
  4 Wolfe, Dallas             64  RIPM                            46.64  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaulrapp, Edward          61  VMST                          1:27.86  
      38.53   49.33                                                
  2 Zamon, Frederick          62  DCM                           1:39.26  
      43.89   55.37                                                
 
Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaulrapp, Edward          61  VMST                          3:39.77  
      44.67   56.66 1:00.66   57.78                                
  2 Morgan, Edward            64  1776                          3:42.97  
      49.08   56.07   59.47   58.35                                
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sober, Harry              61  VMST                          1:12.42  
      32.02   40.40                                                
  2 Wall, Kenneth             62  GERM                          1:15.99  
      36.16   39.83                                                
  3 Gaulrapp, Edward          61  VMST                          1:19.92  
      38.62   41.30                                                
  4 Burgess, Thom             61  DCM                           1:20.20  
      40.62   39.58                                                
  5 Zamon, Frederick          62  DCM                           1:29.10  
      39.75   49.35                                                
 -- Wolfe, Dallas             64  RIPM                               DQ  
      46.59   50.24                                                
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wall, Kenneth             62  GERM                          2:51.92  
      37.35   45.23   52.47   36.87                                
  2 Gaulrapp, Edward          61  VMST                          3:22.74  
      45.51   56.23   53.73   47.27                                
  3 Zamon, Frederick          62  DCM                           3:35.49  
      44.81   55.96 1:05.71   49.01                                
 
Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaulrapp, Edward          61  VMST                          6:45.41  
      41.27   49.50   56.71   58.42   51.85   53.38   47.40   46.88
  2 Morgan, Edward            64  1776                          7:25.72  
      46.12   53.97 1:00.61 1:01.34 1:02.76 1:02.43   50.58   47.91
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrison, David           66  1776                            28.00  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrison, David           66  1776                          1:01.18  
      29.62   31.56                                                
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrison, David           66  1776                          2:12.48  
      30.27   33.89   34.57   33.75                                
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrison, David           66  1776                          6:00.09  
      31.70   35.77   37.32   37.61   37.19   37.00   36.69   37.41
      35.93   33.47                                                
  2 Cheadle, Richard          66  VMST                         10:04.77  
      47.20   52.96 1:03.63 1:02.53 1:03.91 1:02.05 1:03.88 1:02.48
    1:04.13 1:02.00                                                
 
Men 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrison, David           66  1776                         12:26.16  
      33.67   36.42   37.68   37.56   38.27   38.01   37.72   37.60
      37.67   37.16   37.82   37.60   38.32   37.85   38.22   37.86
      37.52   38.31   37.11   33.79                                
  2 Cheadle, Richard          66  VMST                         17:31.64  
      47.13   52.69   53.63   52.90   52.80   52.95   53.29   53.13
      53.53   53.71   52.94   52.90   53.67   52.41   53.35   52.72
      52.86   52.42   52.23   50.38                                
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Greer JR, Marshall        67  ANCM                            34.10  
  2 Wilmore, Chuck            69  VMST                            46.70  
  3 Cheadle, Richard          66  VMST                            47.09  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Maul, Bob                 69  GERM                          1:25.34  
      40.99   44.35                                                
  2 Wilmore, Chuck            69  VMST                          1:35.57  
      46.42   49.15                                                
  3 Cheadle, Richard          66  VMST                          1:45.82  
      51.15   54.67                                                
 
Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilmore, Chuck            69  VMST                          3:30.84  
      48.51   51.27   56.10   54.96                                
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilmore, Chuck            69  VMST                            46.82  
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cheadle, Richard          66  VMST                          1:46.56  
      53.32   53.24                                                
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lincoln, Walter           70  NEM                             28.09  
  2 Flynn, Kenneth            74  DCM                             33.93  
  3 Brown, Lou                71  AMSC                            38.78  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lincoln, Walter           70  NEM                           1:03.73  
      30.49   33.24                                                
  2 Brown, Lou                71  AMSC                          1:36.55  
      42.68   53.87                                                
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Manheim, Frank            73  RMST                          3:13.47  
      41.76   49.88   52.36   49.47                                
  2 Brown, Lou                71  AMSC                          3:22.79  
      42.82   50.99   53.87   55.11                                
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Lou                71  AMSC                          9:33.06  
      48.01   54.82   56.88   58.63   58.28   59.17   59.71 1:01.19
      58.37   58.00                                                
 
Men 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Lou                71  AMSC                         18:44.59  
      46.62   53.53   54.07   54.76   54.72   54.96   54.64   55.43
      55.37   56.29   55.80   56.49   56.54   58.56   58.45   58.72
    1:00.54   58.88 1:01.67   58.55                                
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lincoln, Walter           70  NEM                             38.20  
  2 Newman, Philip            71  1776                            39.51  
  3 Manheim, Frank            73  RMST                            39.62  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Newman, Philip            71  1776                          1:30.99  
      41.99   49.00                                                
  2 Manheim, Frank            73  RMST                          1:34.17  
      45.64   48.53                                                
 
Men 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Manheim, Frank            73  RMST                          3:29.04  
      46.02   54.94   55.70   52.38                                
  2 Newman, Philip            71  1776                          3:29.11  
      43.29   51.45   57.70   56.67                                
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lincoln, Walter           70  NEM                             37.91  
  2 Flynn, Kenneth            74  DCM                             41.89  
  3 Lyons JR, Thomas          70  VMST                            44.58  
  4 Chen, Raymond             70  DCM                             44.59  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lincoln, Walter           70  NEM                           1:27.61  
      42.74   44.87                                                
  2 Flynn, Kenneth            74  DCM                           1:37.68  
      45.42   52.26                                                
  3 Lyons JR, Thomas          70  VMST                          1:38.90  
      47.06   51.84                                                
 
Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lyons JR, Thomas          70  VMST                          3:45.47  
      49.09   56.65 1:00.96   58.77                                
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lincoln, Walter           70  NEM                             34.85  
  2 Lyons JR, Thomas          70  VMST                            43.85  
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lincoln, Walter           70  NEM                           1:16.22  
      36.79   39.43                                                
  2 Manheim, Frank            73  RMST                          1:31.39  
      42.83   48.56                                                
  3 Chen, Raymond             70  DCM                           1:39.87  
      46.27   53.60                                                
 
Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Manheim, Frank            73  RMST                          3:37.24  
      50.98   53.67 1:04.06   48.53                                
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Franks, Roger             77  1776                          3:12.09  
      43.80   47.48   50.78   50.03                                
 
Men 75-79 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Franks, Roger             77  1776                         27:45.59  
      43.13   46.51   49.10   51.62   51.32   51.42   51.77   52.17
      49.60   48.62   49.27   51.08   51.21   49.80   51.24   50.33
      51.33   51.36   51.08   51.50   51.61   51.92   51.53   49.95
      51.35   51.68   50.81   51.31   50.40   50.29   51.46   50.28
      49.54
 -- Wengler, Joseph           75 UNAT                                DQ  
    1:04.33 1:13.32                 1:16.37 1:20.03 1:18.35 1:21.36
                    1:24.12 1:23.91                                
 
Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Franks, Roger             77  1776                            41.71  
 
Men 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Franks, Roger             77  1776                          3:04.75  
      42.98   46.40   48.27   47.10                                
 
Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Webb, Clarence            81  1776                            41.33  
 
Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ouchakof, Vladimir        80  CONN                          5:14.33  
    1:02.60 1:21.99 1:28.17 1:21.57                                
 
Men 80-84 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Webb, Clarence            81  1776                         21:23.89  
 
Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Garsoe, Norman            80  1776                            53.19  
  2 Ouchakof, Vladimir        80  CONN                          1:13.09  
 
Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Garsoe, Norman            80  1776                          1:57.09  
      56.67 1:00.42                                                
  2 Ouchakof, Vladimir        80  CONN                          2:31.65  
    1:07.11 1:24.54                                                
 
Men 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Garsoe, Norman            80  1776                          4:07.52  
      58.59 1:01.96 1:03.71 1:03.26                                
  2 Ouchakof, Vladimir        80  CONN                          5:51.95  
    1:13.82 1:31.84 3:06.29                                        
 
Men 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Garsoe, Norman            80  1776                            52.56  
 
Men 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Garsoe, Norman            80  1776                          1:55.63  
      55.39 1:00.24                                                
 
Men 80-84 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Garsoe, Norman            80  1776                          4:11.30  
      56.38 1:04.20 1:06.57 1:04.15                                
 
Men 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ouchakof, Vladimir        80  CONN                          1:26.45  
 
Men 80-84 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ouchakof, Vladimir        80  CONN                          3:31.41  
    1:34.13 1:57.28                                                
 
Men 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ouchakof, Vladimir        80  CONN                          2:42.68  
    1:18.17 1:24.51                                                
 
Men 80-84 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ouchakof, Vladimir        80  CONN                          6:03.76  
    1:29.94 1:31.11 1:45.09 1:17.62                                
 
Men 80-84 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ouchakof, Vladimir        80  CONN                         13:07.55  
    1:32.20 2:00.30                 1:48.44 1:39.29 1:19.44 1:25.07
 
Women 19+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 TERRAPIN MASTERS  'A'                                       8:10.58  
     1) Teerlink, Jennifer 24           2) Martin, Jillian 23             
     3) Bowman, Kelly 23                4) Stakem, Meredith 22            
       28.84  1:00.26  1:32.39  2:04.86    28.16    59.25  1:30.76  2:01.43
       26.76    57.34  1:28.98  1:59.91    27.53    59.33  1:32.57  2:04.38
 
Women 19+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 TERRAPIN MASTERS  'A'                                       4:03.73  
     1) Teerlink, Jennifer 24           2) Martin, Jillian 23             
     3) Bowman, Kelly 23                4) Stakem, Meredith 22            
       30.09  1:01.79    30.87  1:06.20    28.66  1:01.70    25.61    54.04
 
Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'A'                              1:48.71  
     1) Dean, Jennifer 25               2) Seubert, Trish 35              
     3) Jaeger, Debbie 41               4) Conlin, Cheryl 35              
       27.50    26.35    27.96    26.90                                    
  2 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'B'                              1:55.72  
     1) Hokenson, Christina 35          2) Powis, Patricia 43             
     3) Hollings, Charlotte 39          4) Dameron, Kelley 41             
       28.64    28.97    28.75    29.36                                    
 
Women 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 1776  'A'                                                   4:06.57  
     1) Hug, Laurie 38                  2) Gluchowski, Regina 29          
     3) Flickinger, Erica 25            4) Swanson, Vibeke 42             
       28.87    59.17    32.19  1:09.13    29.50  1:00.70    27.89    57.57
  2 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'A'                              4:12.27  
     1) Gleason, Jill 33                2) Dameron, Kelley 41             
     3) Dean, Jennifer 25               4) Hollings, Charlotte 39         
       30.20  1:06.22    30.32  1:02.85    29.36  1:00.87    29.13  1:02.33
 
Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 1776  'A'                                                   2:02.83  
     1) Salomone, Deborah 44            2) Bright, Janet 48               
     3) Swanson, Vibeke 42              4) Flickinger, Erica 25           
       32.17    34.35    28.42    27.89                                    
  2 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'A'                              2:12.86  
     1) Dean, Jennifer 25               2) Hollings, Charlotte 39         
     3) Dameron, Kelley 41              4) Hokenson, Christina 35         
       36.81    35.97    30.67    29.41                                    
 
Women 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'B'                              3:59.36  
     1) Jaeger, Debbie 41               2) Seubert, Trish 35              
     3) Hokenson, Christina 35          4) Phillips, Alice 38             
       30.27  1:02.76    27.52    57.72    28.60  1:00.89    28.13    57.99
  2 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'C'                              4:53.30  
     1) Misencik, Kristen 36            2) Mulvehill, Susan 41            
     3) Swiger, Martha 45               4) Wallace, Jacqueline 41         
       31.20  1:05.88    35.10  1:14.40    38.61  1:17.72    33.87  1:15.30
 
Women 35+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'A'                              9:18.78  
     1) Seubert, Trish 35               2) Powis, Patricia 43             
     3) Hollings, Charlotte 39          4) Bennett, Lisa 47               
       30.47  1:04.50  1:40.30  2:15.65    33.23  1:09.62  1:46.03  2:21.70
       31.47  1:07.23  1:44.90  2:21.80    31.04  1:06.33  1:43.20  2:19.63
 
Women 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'B'                              2:01.86  
     1) Phillips, Alice 38              2) Powis, Patricia 43             
     3) Seubert, Trish 35               4) Jaeger, Debbie 41              
       31.80    33.19    29.29    27.58                                    
  2 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'C'                              2:32.54  
     1) Misencik, Kristen 36            2) Mulvehill, Susan 41            
     3) Miller, Carol 43                4) Gregory, Kathryn 58            
       35.31    44.56    34.96    37.71                                    
 
Women 35+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'B'                              4:46.72  
     1) Jaeger, Debbie 41               2) Powis, Patricia 43             
     3) Hokenson, Christina 35          4) Seubert, Trish 35              
       36.95  1:16.36    35.54  1:15.11    32.64  1:14.07    28.85  1:01.18
 
Women 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'C'                              2:04.66  
     1) Bennett, Lisa 47                2) Gault, Terry Sue 53            
     3) Swiger, Martha 45               4) Boslego, Barbara 52            
       28.82    29.53    33.73    32.58                                    
 
Women 45+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'B'                             10:19.09  
     1) Gault, Terry Sue 53             2) Barry, Marcia 55               
     3) Boslego, Barbara 52             4) Braaten, Kitten 48             
       32.52  1:08.92  1:46.04  2:23.23    34.73  1:12.81  1:51.71  2:29.06
       37.79  1:20.60  2:05.70  2:49.22    35.52  1:16.40  1:57.52  2:37.58
 
Women 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'D'                              2:24.12  
     1) Boslego, Barbara 52             2) Bennett, Lisa 47               
     3) Gault, Terry Sue 53             4) Swiger, Martha 45              
       42.24    35.52    32.02    34.34                                    
 
Women 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'C'                              5:14.04  
     1) Boslego, Barbara 52             2) Bennett, Lisa 47               
     3) Gault, Terry Sue 53             4) Swiger, Martha 45              
       43.56  1:28.30    37.86  1:19.41    33.31  1:13.22    35.58  1:13.11
 
Women 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'D'                              2:13.11  
     1) Barry, Marcia 55                2) Schreiner, Beth 63             
     3) Durrant, Betsy 62               4) Leilich, Joann 65              
       31.13    32.51    36.27    33.20                                    
 
Women 55+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 DC MASTERS  'A'                                             4:57.22  
     1) Haines, Andrea 56               2) Kirkendall, Nancy 61           
     3) Svenson, Ann 58                 4) Lyttle, Ann 56                 
       36.53  1:13.48    37.81  1:19.23    37.77  1:18.25    31.14  1:06.26
  2 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'E'                              5:10.58  
     1) Durrant, Betsy 62               2) Schreiner, Beth 63             
     3) Cox, Pearl 55                   4) Barry, Marcia 55               
       40.28  1:22.98    36.11  1:16.53    40.24  1:21.73    33.34  1:09.34
 
Women 55+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 DC MASTERS  'A'                                            10:54.31  
     1) Haines, Andrea 56               2) Kirkendall, Nancy 61           
     3) Svenson, Ann 58                 4) Lyttle, Ann 56                 
       38.57  1:19.12  2:00.39  2:40.49    43.62  1:29.07  2:15.50  3:01.33
       39.35  1:22.50  2:05.50  2:46.79    33.30  1:10.52  1:48.73  2:25.70
  2 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'C'                             11:40.89  
     1) Schreiner, Beth 63              2) Durrant, Betsy 62              
     3) Leilich, Joann 65               4) Cox, Pearl 55                  
       40.72  1:26.19  2:13.27  2:57.63    39.29  1:23.59  2:09.33  2:54.59
       39.43  1:24.97  2:11.07  2:53.35    41.53  1:26.95  2:12.59  2:55.32
 
Women 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'E'                              2:34.82  
     1) Barry, Marcia 55                2) Leilich, Joann 65              
     3) Schreiner, Beth 63              4) Cox, Pearl 55                  
       39.19    38.22    39.54    37.87                                    
 
Women 55+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 DC MASTERS  'A'                                             6:10.65  
     1) Kirkendall, Nancy 61            2) Haines, Andrea 56              
     3) Svenson, Ann 58                 4) Lyttle, Ann 56                 
       50.44  1:41.95    49.65  1:43.47    45.36  1:37.23    32.07  1:08.00
 
Men 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 ALEXANDRIA MASTERS SWIMMING  'A'                            1:31.49  
     1) Rice, Christopher 27            2) Jent, Daniel 26                
     3) Killian, Andrew 24              4) Prout JR, William 27           
       23.79    22.86    22.65    22.19                                    
  2 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'A'                              1:33.74  
     1) Cornell, Eric 34                2) Meyer, Matt 24                 
     3) Waters, Steven 25               4) Byskov, Frank 28               
       23.17    23.59    25.46    21.52                                    
  3 TERRAPIN MASTERS  'C'                                       1:45.34  
     1) Nealis, James 46                2) Strahota, Jeffrey 23           
     3) Lee, Michael 36                 4) Elshafei, Emad 38              
       32.70    23.28    24.77    24.59                                    
 
Men 19+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'A'                              3:15.41  
     1) Johnson, Troy 28                2) Meyer, Matt 24                 
     3) Cornell, Eric 34                4) Byskov, Frank 28               
       22.87    47.38    24.77    51.81    23.07    48.94    22.63    47.28
  2 TERRAPIN MASTERS  'A'                                       3:29.61  
     1) Lee, Michael 36                 2) Crowder, James 27              
     3) Strahota, Jeffrey 23            4) Ellis, Andrew 35               
       24.00    50.46    24.78    52.14    25.52    53.12    24.19    53.89
  3 DC DEPARTMENT OF RECREATION  'A'                            3:30.88  
     1) Ein, Harry 25                   2) Morgan, Colin 24               
     3) Kegley, James 45                4) Fetters, Matthew 43            
       23.31    48.35    23.76    50.77    26.48    54.89    27.11    56.87
 
Men 19+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'A'                              8:02.73  
     1) Meyer, Matt 24                  2) Byskov, Frank 28               
     3) Cornell, Eric 34                4) Waters, Steven 25              
       27.51    59.06  1:32.04  2:03.47    24.27    51.66  1:20.04  1:48.18
       27.05    57.61  1:28.57  2:00.11    27.70    59.56  2:10.97         
  2 GERMANTOWN MARYLAND MASTERS  'A'                            8:59.50  
     1) Wunderlich, Karl 38             2) Main, Bryan 30                 
     3) Daniels, Jeffrey 24             4) Knight, Keir 36                
       28.35  1:00.21  1:32.66  2:03.92    28.50  1:01.24  1:36.00  2:09.10
       26.96    57.89  1:30.76  2:03.93    37.36  1:18.89  2:01.31  2:42.55
 
Men 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'A'                              1:40.97  
     1) Johnson, Troy 28                2) Byskov, Frank 28               
     3) Cornell, Eric 34                4) Meyer, Matt 24                 
       25.67    27.92    24.25    23.13                                    
  2 ALEXANDRIA MASTERS SWIMMING  'A'                            1:41.50  
     1) Rice, Christopher 27            2) Killian, Andrew 24             
     3) Jent, Daniel 26                 4) Prout JR, William 27           
       26.95    26.56    25.74    22.25                                    
  3 TERRAPIN MASTERS  'A'                                       1:45.05  
     1) Reynolds, Curt 43               2) Goodison, Michael 31           
     3) Doane, Michael 33               4) Ryan, Kelly 24                 
       28.50    28.94    24.63    22.98                                    
  4 DC DEPARTMENT OF RECREATION  'A'                            1:47.58  
     1) Morgan, Colin 24                2) Kukoy III, Steven 36           
     3) Kegley, James 45                4) Ein, Harry 25                  
       26.74    29.69    26.19    24.96                                    
  5 GERMANTOWN MARYLAND MASTERS  'B'                            2:00.98  
     1) Main, Bryan 30                  2) Knight, Keir 36                
     3) Wunderlich, Karl 38             4) Daniels, Jeffrey 24            
       34.01    36.13    26.98    23.86                                    
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 ADIRONDACK MASTERS  'A'                                     1:34.62  
     1) Lias JR, Robert 25              2) Bubel, Joe 35                  
     3) McNally, Richard 42             4) Fochios, Dean 50               
       23.63    23.76    24.43    22.80                                    
  2 1776  'A'                                                   1:41.92  
     1) Dallamura, Scott 25             2) Patterson, Thomas 26           
     3) Craig, Jason 25                 4) Bohnert, Kurt 27               
       23.01    25.74    27.30    25.87                                    
  3 TERRAPIN MASTERS  'B'                                       1:42.36  
     1) Costello III, Robert 62         2) Reynolds, Curt 43              
     3) Goodison, Michael 31            4) Doane, Michael 33              
       23.67    30.34    24.64    23.71                                    
  4 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'                              1:42.79  
     1) Ellis, Mark 26                  2) Sax, William 35                
     3) Mc Lain, David 39               4) Moll, Drew 45                  
       25.09    25.50    26.57    25.63                                    
  5 TERRAPIN MASTERS  'A'                                       1:45.20  
     1) Payne, Stephen 42               2) Lewis, Monte 28                
     3) Crowder, James 27               4) Ellis, Andrew 35               
       28.39    29.25    23.67    23.89                                    
 
Men 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 1776  'A'                                                   3:34.74  
     1) Bohnert, Kurt 27                2) Patterson, Thomas 26           
     3) Craig, Jason 25                 4) Dallamura, Scott 25            
       23.10    48.96    25.91    54.28    27.84    59.67    24.65    51.83
  2 CENTRAL MARYLAND YMCA MASTERS  'A'                          3:51.50  
     1) Ofstead, David 40               2) Stepanek, Michael 27           
     3) Moffet, Scott 36                4) Toy, Raymond 37                
       26.91    56.34    27.50    58.84    27.57    58.87    27.08    57.45
  3 YELLOW BREECHES RACING CLUB  'A'                            3:58.03  
     1) Burns, Brian 30                 2) Kaminski, Jeffrey 25           
     3) Fulton, John 52                 4) Kannegieser, Robert 46         
       26.73    55.72    18.06    53.75    27.66  1:02.48    30.67  1:06.08
 
Men 25+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 1776  'A'                                                   8:40.15  
     1) Mogal, James 57                 2) Kelly, Steve 46                
     3) Patterson, Thomas 26            4) Craig, Jason 25                
       27.20    58.79  1:29.91  2:01.58    28.85  1:02.06  1:37.86  2:13.05
       29.28  1:03.07  1:38.45  2:13.91    29.34  1:02.36  1:36.85  2:11.61
  2 CENTRAL MARYLAND YMCA MASTERS  'A'                         10:35.65  
     1) Toy, Raymond 37                 2) Stepanek, Michael 27           
     3) Burnett, Wayne 49               4) Ofstead, David 40              
       30.62  1:05.02  1:39.81  2:12.30    32.16  1:08.17  1:44.67  2:20.20
       46.83  1:43.66  2:48.91  3:56.01    29.72  1:02.42  1:34.63  2:07.14
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 ADIRONDACK MASTERS  'A'                                     1:46.23  
     1) Fochios, Dean 50                2) Lias JR, Robert 25             
     3) Bubel, Joe 35                   4) McNally, Richard 42            
       28.73    28.09    25.04    24.37                                    
  2 1776  'A'                                                   1:50.26  
     1) Craig, Jason 25                 2) Merkert, Herbert 39            
     3) Dallamura, Scott 25             4) Bohnert, Kurt 27               
       29.93    31.57    26.08    22.68                                    
  3 CENTRAL MARYLAND YMCA MASTERS  'A'                          1:58.87  
     1) Ofstead, David 40               2) Stepanek, Michael 27           
     3) Moffet, Scott 36                4) Toy, Raymond 37                
       33.04    31.91    27.55    26.37                                    
  4 1776  'B'                                                   1:59.83  
     1) McKenzie, Paul 38               2) Arasim, Stuart 46              
     3) Patterson, Thomas 26            4) Haac, Thomas 45                
       31.73    32.13    28.99    26.98                                    
  5 YELLOW BREECHES RACING CLUB  'A'                            2:05.65  
     1) Kaminski, Jeffrey 25            2) Kannegieser, Robert 46         
     3) Burns, Brian 30                 4) Fulton, John 52                
       29.60    35.19    27.97    32.89                                    
  6 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'B'                              2:13.25  
     1) Heil, Joseph 45                 2) Salmanoff, Jason 30            
     3) Waters, Steven 25               4) Hernlen, G. Tracy 50           
       37.72    40.39    28.63    26.51                                    
  7 TERRAPIN MASTERS  'B'                                       2:23.48  
     1) Nealis, James 46                2) Nordlund, Eric 40              
     3) Payne, Stephen 42               4) Lewis, Monte 28                
       42.32    36.48    34.91    29.77                                    
 
Men 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 TERRAPIN MASTERS  'A'                                       3:57.22  
     1) Elshafei, Emad 38               2) Goodison, Michael 31           
     3) Crowder, James 27               4) Ellis, Andrew 35               
       28.47    57.67    29.40  1:04.58    27.66  1:01.14    53.91    53.83
  2 1776  'A'                                                   4:09.64  
     1) Craig, Jason 25                 2) Schultz, Ward 46               
     3) Patterson, Thomas 26            4) Bohnert, Kurt 27               
       30.32  1:02.25    33.42  1:11.15    29.28  1:03.59    25.38    52.65
  3 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'A'                              4:16.87  
     1) Cornell, Eric 34                2) Salmanoff, Jason 30            
     3) Byskov, Frank 28                4) Waters, Steven 25              
       29.49  1:01.17    39.86  1:28.85    22.39    50.42    27.07    56.43
  4 1776  'B'                                                   4:25.37  
     1) McKenzie, Paul 38               2) Arasim, Stuart 46              
     3) Dallamura, Scott 25             4) Lebold, Christopher 35         
       28.17    58.64    39.46  1:23.56    32.14  1:08.65    25.67    54.52
 
Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 1776  'B'                                                   1:36.19  
     1) Merkert, Herbert 39             2) McKenzie, Paul 38              
     3) Lebold, Christopher 35          4) Trevisan, Paul 52              
       26.61    23.35    22.37    23.86                                    
  2 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'B'                              1:45.60  
     1) Malsbury, David 42              2) Gale, Andrew 37                
     3) Olsen, Howard 37                4) Wolfle, James 35               
       27.11    25.36    27.45    25.68                                    
 
Men 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 1776  'B'                                                   3:42.48  
     1) Merkert, Herbert 39             2) Kelly, Steve 46                
     3) McKenzie, Paul 38               4) Trevisan, Paul 52              
       27.85    59.07    26.89    56.05    25.14    53.18    26.50    54.18
  2 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'B'                              3:52.78  
     1) Wolfle, James 35                2) Olsen, Howard 37               
     3) Malsbury, David 42              4) Cockrell JR, Charles 35        
       24.68    52.42    29.26  1:03.54    28.34    58.55    27.63    58.27
  3 ALEXANDRIA MASTERS SWIMMING  'B'                            4:25.09  
     1) Davey, Michael 59               2) Crabtree, Scott 59             
     3) Clark, Lawrence 52              4) Masterson, Douglas 44          
       31.13  1:05.55    15.10    37.12    39.27    55.08    48.39  1:47.34
 
Men 35+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'B'                              9:09.26  
     1) Wolfle, James 35                2) Gale, Andrew 37                
     3) Meem, Lang 49                   4) Heil, Joseph 45                
       28.89  1:02.49  1:36.83  2:10.79    33.92  1:12.19  1:49.60  2:27.87
       30.60  1:04.02  1:37.81  2:10.04    31.16  1:06.75  1:43.98  2:20.56
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'C'                              1:49.56  
     1) Wolfle, James 35                2) Cockrell JR, Charles 35        
     3) Gale, Andrew 37                 4) Malsbury, David 42             
       28.30    30.11    26.89    24.26                                    
 
Men 35+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'B'                              4:12.81  
     1) Gale, Andrew 37                 2) Olsen, Howard 37               
     3) Wolfle, James 35                4) Malsbury, David 42             
       31.17                               27.30    59.28    26.26    57.94
 
Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'B'                              1:44.69  
     1) Sloan, Larry 56                 2) Hansen, Robert 49              
     3) Highley, Steven 57              4) Timmons, Timothy 57            
       25.35    28.42    27.03    23.89                                    
  2 1776  'C'                                                   1:50.46  
     1) Schultz, Ward 46                2) Smith, Guy 49                  
     3) Arasim, Stuart 46               4) Mogal, James 57                
       25.78    29.53    25.65    29.50                                    
  3 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'D'                              1:54.21  
     1) Hernlen, G. Tracy 50            2) Heil, Joseph 45                
     3) Richardson, Alvin 53            4) Swiger II, Ralph 47            
       26.59    27.40    30.15    30.07                                    
  4 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'C'                              1:54.71  
     1) Miller, Jim 53                  2) Gully, James 45                
     3) Romo, Robert 45                 4) Meem, Lang 49                  
       28.47    28.27    32.10    25.87                                    
 
Men 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'C'                              4:00.70  
     1) Heil, Joseph 45                 2) Romo, Robert 45                
     3) Miller, Jim 53                  4) Meem, Lang 49                  
       29.94  1:04.10    29.36  1:01.92    29.30  1:00.05    26.32    54.63
  2 1776  'C'                                                   4:12.58  
     1) Haac, Thomas 45                 2) Arasim, Stuart 46              
     3) Schultz, Ward 46                4) Fisher, Warren 47              
       29.66  1:01.95    33.30  1:09.12    29.18  1:00.45    19.77  1:01.06
  3 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'D'                              4:28.21  
     1) Gully, James 45                 2) Swiger II, Ralph 47            
     3) Richardson, Alvin 53            4) White, Wayne 48                
       33.78  1:09.81    32.86  1:11.89    28.56  1:04.07    16.52  1:02.44
 
Men 45+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'C'                              9:55.18  
     1) Hernlen, G. Tracy 50            2) Gully, James 45                
     3) Miller, Jim 53                  4) Swiger II, Ralph 47            
       30.56  1:03.88  1:39.46  2:14.05    34.28  1:13.34  1:53.95  2:34.17
       30.25  1:04.60  1:40.58  2:17.09    37.43  1:21.08  2:49.87         
  2 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'D'                             10:51.07  
     1) Richardson, Alvin 53            2) Frogley, Chris 60              
     3) Gaulrapp, Edward 61             4) Sober, Harry 61                
       34.55  1:13.10  1:53.47  2:32.13    39.23  1:23.14  2:10.38  2:55.51
       36.94  1:20.00  2:07.19  2:53.68    33.11  1:10.95  1:50.14  2:29.75
 
Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'                              1:57.25  
     1) Highley, Steven 57              2) Hansen, Robert 49              
     3) Sloan, Larry 56                 4) Timmons, Timothy 57            
       33.15    30.56    29.00    24.54                                    
  2 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'D'                              1:58.88  
     1) Meem, Lang 49                   2) Romo, Robert 45                
     3) Frisch, David 54                4) Miller, Jim 53                 
       29.96    33.80    29.26    25.86                                    
  3 1776  'C'                                                   2:07.40  
     1) Fisher, Warren 47               2) Schultz, Ward 46               
     3) Smith, Guy 49                   4) Kelly, Steve 46                
       35.37    31.89    32.64    27.50                                    
  4 ALEXANDRIA MASTERS SWIMMING  'B'                            2:21.81  
     1) Clark, Lawrence 52              2) Novitske, Ray 48               
     3) Davey, Michael 59               4) Crabtree, Scott 59             
       36.30    36.49    35.88    33.14                                    
  5 GERMANTOWN MARYLAND MASTERS  'A'                            2:22.81  
     1) Wall, Kenneth 62                2) Abbott, John 54                
     3) Walters, Mark 51                4) Durham, Richard 63             
       35.09    37.07    31.41    39.24                                    
 
Men 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'C'                              4:40.37  
     1) Meem, Lang 49                   2) Romo, Robert 45                
     3) Gully, James 45                 4) Miller, Jim 53                 
       31.60  1:04.27    35.31  1:15.83    35.33  1:19.54    28.91  1:00.73
  2 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'D'                              5:01.40  
     1) Heil, Joseph 45                 2) White, Wayne 48                
     3) Swiger II, Ralph 47             4) Hernlen, G. Tracy 50           
       36.88  1:15.17    39.38                               28.22    59.02
 
Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'E'                              2:18.39  
     1) Gaulrapp, Edward 61             2) Frogley, Chris 60              
     3) Wilmore, Chuck 69               4) Cheadle, Richard 66            
       30.65    31.78    35.40    40.56                                    
 
Men 55+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 1776  'D'                                                   4:31.53  
     1) Bronfenbrenner, James 56        2) Morgan, Edward 64              
     3) Kremzier, James 57              4) Mogal, James 57                
       30.55  1:02.56    34.52  1:15.46    35.30  1:12.82  1:00.69         
  2 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'E'                              5:24.12  
     1) Wilmore, Chuck 69               2) Gaulrapp, Edward 61            
     3) Cheadle, Richard 66             4) Frogley, Chris 60              
       38.27  1:21.44    16.02    37.47    42.52    57.97    27.56  2:27.24
 
Men 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 1776  'D'                                                   2:19.16  
     1) Mogal, James 57                 2) Kremzier, James 57             
     3) Bronfenbrenner, James 56        4) Morgan, Edward 64              
       39.83    36.88    29.07    33.38                                    
  2 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'E'                              2:35.40  
     1) Deegan, Philip 62               2) Delong, Harry 60               
     3) Gaulrapp, Edward 61             4) Wilmore, Chuck 69              
       44.52    42.56    34.77    33.55                                    
 
Men 55+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'E'                              6:20.18  
     1) Wilmore, Chuck 69               2) Gaulrapp, Edward 61            
     3) Lyons JR, Thomas 70             4) Frogley, Chris 60              
       46.61  1:34.20    48.51  1:39.31    51.68  1:48.38    38.77  1:18.29
 
Mixed 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'A'                              1:36.35  
     1) Byskov, Frank 28                2) Phillips, Alice 38             
     3) Seubert, Trish 35               4) Meyer, Matt 24                 
       21.67    25.46    25.55    23.67                                    
  2 TERRAPIN MASTERS  'A'                                       1:44.55  
     1) Lee, Michael 36                 2) Wagner, Cheryl 51              
     3) Reynolds, Curt 43               4) Bowman, Kelly 23               
       22.96    31.45    25.68    24.46                                    
  3 GERMANTOWN MARYLAND MASTERS  'A'                            1:49.79  
     1) Daniels, Jeffrey 24             2) Marsteller, Julie 40           
     3) Halem, Jennifer 32              4) Wunderlich, Karl 38            
       24.40    31.33    30.37    23.69                                    
 
Mixed 19+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 GERMANTOWN MARYLAND MASTERS  'A'                            4:14.78  
     1) Daniels, Jeffrey 24             2) Halem, Jennifer 32             
     3) Brabec, Rebecca 29              4) Main, Bryan 30                 
       25.90    53.13    32.95  1:08.60    34.63  1:12.21    28.83  1:00.84
  2 TERRAPIN MASTERS  'A'                                       4:31.76  
     1) Lewis, Monte 28                 2) Nealis, James 46               
     3) Pica, Adrienne 23               4) Martin, Jillian 23             
       31.85  1:08.36    34.82  1:12.79    33.66  1:10.44    17.48  1:00.17
 -- VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'A'                                   DQ  
     1) Meyer, Matt 24                  2) Jaeger, Debbie 41              
     3) Conlin, Cheryl 35               4) Byskov, Frank 28               
       25.56    53.69    29.27  1:01.40    28.04  1:00.36    22.46    47.13
 
Mixed 19+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'A'                              8:13.19  
     1) Byskov, Frank 28                2) Jaeger, Debbie 41              
     3) Seubert, Trish 35               4) Meyer, Matt 24                 
       24.09    50.87  1:18.12  1:45.07    29.90  1:02.74  1:36.39  2:10.37
       31.21  1:06.56  1:42.75  2:18.28    27.71    57.83  1:28.90  1:59.47
 
Mixed 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 TERRAPIN MASTERS  'B'                                       1:46.91  
     1) Teerlink, Jennifer 24           2) Goodison, Michael 31           
     3) Ellis, Andrew 35                4) Stakem, Meredith 22            
       28.39    28.17    25.67    24.68                                    
  2 TERRAPIN MASTERS  'A'                                       1:47.02  
     1) Crowder, James 27               2) Martin, Jillian 23             
     3) Doane, Michael 33               4) Bowman, Kelly 23               
       28.27    30.05    24.32    24.38                                    
  3 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'A'                              1:50.18  
     1) Byskov, Frank 28                2) Conlin, Cheryl 35              
     3) Phillips, Alice 38              4) Meyer, Matt 24                 
       25.56    32.82    28.35    23.45                                    
  4 FAIRFAX COUNTY MASTERS  'A'                                 1:57.38  
     1) Penland, David 25               2) Prendergast, Shannon 29        
     3) Joyner, Clayton 19              4) Pugh, Kristin 24               
       27.94    34.66    25.94    28.84                                    
 
Mixed 19+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 TERRAPIN MASTERS  'A'                                       3:55.26  
     1) Elshafei, Emad 38               2) Martin, Jillian 23             
     3) Crowder, James 27               4) Bowman, Kelly 23               
       27.52    56.77    31.06  1:06.68    25.81    57.15    25.83    54.66
  2 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'A'                              4:16.48  
     1) Byskov, Frank 28                2) Conlin, Cheryl 35              
     3) Dean, Jennifer 25               4) Meyer, Matt 24                 
       26.12    53.30    34.47                               23.12    49.88
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'B'                              1:39.56  
     1) Johnson, Troy 28                2) Gleason, Jill 33               
     3) Dean, Jennifer 25               4) Cornell, Eric 34               
       21.45    28.02    27.76    22.33                                    
  2 1776  'A'                                                   1:42.46  
     1) Flickinger, Erica 25            2) Duff, Shannon 27               
     3) Craig, Jason 25                 4) Bohnert, Kurt 27               
       22.20    24.37    28.41    27.48                                    
  3 ADIRONDACK MASTERS  'A'                                     1:46.59  
     1) Waclawski, Tera 25              2) Fochios, Dean 50               
     3) McGuinness, Kara 31             4) Bubel, Joe 35                  
       30.41    23.24    29.76    23.18                                    
  4 CENTRAL MARYLAND YMCA MASTERS  'A'                          1:46.91  
     1) Toy, Raymond 37                 2) Ofstead, David 40              
     3) Hennessey, Katherine 25         4) Gedney, Suzanne 35             
       24.95    25.61    28.50    27.85                                    
  5 1776  'B'                                                   1:52.77  
     1) Patterson, Thomas 26            2) Salomone, Deborah 44           
     3) Gluchowski, Regina 29           4) Dallamura, Scott 25            
       27.31    29.47    31.57    24.42                                    
  6 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'                               2:02.18  
     1) Klevitsky, Zhenia 28            2) Evans, Brian 39                
     3) Constantino, Patricia 49        4) Manheim, Frank 73              
       30.66    27.42    32.37    31.73                                    
 -- VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'C'                                   DQ  
     1) Salmanoff, Jason 30             2) Hokenson, Christina 35         
     3) Mulvehill, Susan 41             4) Olsen, Howard 37               
       31.04    28.87    33.44    28.27                                    
 
Mixed 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'B'                              3:48.35  
     1) Cornell, Eric 34                2) Frisch, Alexandria 25          
     3) Waters, Steven 25               4) Gleason, Jill 33               
       23.66    49.39    27.86    59.65    25.75    54.12    29.29  1:05.19
  2 1776  'A'                                                   3:52.17  
     1) Gluchowski, Regina 29           2) Bohnert, Kurt 27               
     3) Flickinger, Erica 25            4) Craig, Jason 25                
       25.92    54.48    31.75  1:07.56    29.16  1:00.39    23.23    49.74
  3 CENTRAL MARYLAND YMCA MASTERS  'A'                          4:02.91  
     1) Hennessey, Katherine 25         2) Stepanek, Michael 27           
     3) Toy, Raymond 37                 4) Gedney, Suzanne 35             
       30.06  1:03.07    29.08  1:00.68    26.97    56.91    30.01  1:02.25
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'B'                              1:56.13  
     1) Hokenson, Christina 35          2) Cockrell JR, Charles 35        
     3) Cornell, Eric 34                4) Frisch, Alexandria 25          
       34.38    30.38    23.77    27.60                                    
  2 ADIRONDACK MASTERS  'A'                                     1:58.08  
     1) Waclawski, Tera 25              2) Lias JR, Robert 25             
     3) Bubel, Joe 35                   4) Hall, Jennifer 26              
       35.62    28.61    24.89    28.96                                    
  3 CENTRAL MARYLAND YMCA MASTERS  'A'                          1:58.96  
     1) Hennessey, Katherine 25         2) Stepanek, Michael 27           
     3) Toy, Raymond 37                 4) Gedney, Suzanne 35             
       32.03    31.43    27.59    27.91                                    
  4 FAIRFAX COUNTY MASTERS  'B'                                 2:01.25  
     1) Kress, Jay 41                   2) Reed, Alexa 26                 
     3) Ellis, Brian 36                 4) Nitschke, Frauke 28            
       28.01    37.02    25.58    30.64                                    
  5 1776  'A'                                                   2:02.62  
     1) Craig, Jason 25                 2) Gluchowski, Regina 29          
     3) Duff, Shannon 27                4) Dallamura, Scott 25            
       28.41    38.49    31.71    24.01                                    
 
Mixed 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 1776  'A'                                                   4:20.25  
     1) Craig, Jason 25                 2) Gluchowski, Regina 29          
     3) Dallamura, Scott 25             4) Flickinger, Erica 25           
       28.34    59.08    39.47  1:23.45    26.52    56.95    29.06  1:00.77
  2 CENTRAL MARYLAND YMCA MASTERS  'A'                          4:27.53  
     1) Hennessey, Katherine 25         2) Stepanek, Michael 27           
     3) Moffet, Scott 36                4) Gedney, Suzanne 35             
       34.38  1:10.46    33.43  1:11.89    28.56  1:03.20    29.37  1:01.98
  3 1776  'B'                                                   4:36.13  
     1) McKenzie, Paul 38               2) Schultz, Ward 46               
     3) Hug, Laurie 38                  4) Duff, Shannon 27               
              1:03.79    36.85  1:18.29    32.24  1:09.23    31.28  1:04.82
  4 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'B'                              4:52.46  
     1) Miller, Jim 53                  2) Gleason, Jill 33               
     3) Hokenson, Christina 35          4) Olsen, Howard 37               
       36.79  1:13.62    16.27  1:24.01    31.33  1:10.94    30.01  1:03.89
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 1776  'C'                                                   1:40.30  
     1) Trevisan, Paul 52               2) Hug, Laurie 38                 
     3) Swanson, Vibeke 42              4) Merkert, Herbert 39            
       22.17    27.80    27.03    23.30                                    
  2 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'D'                              1:50.89  
     1) Gale, Margaret 36               2) Cockrell JR, Charles 35        
     3) Jaeger, Debbie 41               4) Wolfle, James 35               
       32.50    27.21    27.33    23.85                                    
  3 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'                              1:58.35  
     1) Mc Neil, Paul 40                2) Mc Lain, David 39              
     3) Mc Neil, Sue 39                 4) Schanzer, Rosalyn 61           
       25.02    26.66    28.88    37.79                                    
  4 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'E'                              2:13.84  
     1) Raymond, Kelly 37               2) Richardson, Alvin 53           
     3) Miller, Carol 43                4) Raful, Mitchell 42             
       37.86                      35.85                                    
 
Mixed 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'D'                              3:38.58  
     1) Wolfle, James 35                2) Phillips, Alice 38             
     3) Gale, Andrew 37                 4) Seubert, Trish 35              
       24.59    51.67    27.66    56.48    25.16    53.49    27.39    56.94
  2 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'E'                              4:12.51  
     1) Hokenson, Christina 35          2) White, Wayne 48                
     3) Dameron, Kelley 41              4) Swiger II, Ralph 47            
       29.16  1:01.49    31.74  1:07.97    29.22  1:01.25    29.40  1:01.80
 -- 1776  'B'                                                        DQ  
     1) Swanson, Vibeke 42              2) Bright, Janet 48               
     3) Kelly, Steve 46                 4) McKenzie, Paul 38              
       28.15    57.41    31.85  1:06.16    30.66  1:03.88    28.35  1:00.78
 
Mixed 35+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'B'                              9:11.04  
     1) Gale, Andrew 37                 2) Powis, Patricia 43             
     3) Wallace, Jacqueline 41          4) Wolfle, James 35               
       28.27    59.20  1:31.10  2:02.80    32.15  1:07.17  1:42.33  2:16.77
       34.44  1:14.79  1:57.65  2:42.92    15.60  1:01.13  1:35.03  2:08.55
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 1776  'B'                                                   1:55.00  
     1) Swanson, Vibeke 42              2) Bright, Janet 48               
     3) Merkert, Herbert 39             4) Trevisan, Paul 52              
       29.86    31.01    26.31    27.82                                    
  2 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'C'                              1:55.88  
     1) Gale, Andrew 37                 2) Powis, Patricia 43             
     3) Wolfle, James 35                4) Jaeger, Debbie 41              
       29.93    33.18    25.25    27.52                                    
 
Mixed 35+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'C'                              4:13.68  
     1) Misencik, Kristen 36            2) Cockrell JR, Charles 35        
     3) Wolfle, James 35                4) Phillips, Alice 38             
       34.33  1:12.94    31.88  1:08.42    25.23    55.24    27.87    57.08
  2 1776  'C'                                                   4:33.76  
     1) Salomone, Deborah 44            2) Bright, Janet 48               
     3) Bronfenbrenner, James 56        4) Fisher, Warren 47              
       33.95  1:10.58    37.27  1:19.37    29.75  1:05.25    28.43    58.56
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 FAIRFAX COUNTY MASTERS  'A'                                 1:45.56  
     1) Kahn, Robert 52                 2) Bowdring, Katherine 46         
     3) Hasselquist, Lauren 46          4) Moore, Jonathan 46             
       25.76    28.43    27.02    24.35                                    
  2 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'F'                              1:49.01  
     1) Bennett, Lisa 47                2) Frisch, David 54               
     3) Gault, Terry Sue 53             4) Meem, Lang 49                  
       29.14    25.64    29.00    25.23                                    
  3 DC MASTERS  'A'                                             1:55.56  
     1) Burgess, Thom 61                2) Connor, Margaret 46            
     3) Ganev, Anton 53                 4) Kirwan, Denise 52              
       28.73    28.44    29.36    29.03                                    
 
Mixed 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'F'                              4:03.93  
     1) Meem, Lang 49                   2) Gault, Terry Sue 53            
     3) Miller, Jim 53                  4) Bennett, Lisa 47               
       26.75    54.60    30.80  1:05.38    28.74    59.97    15.81  1:03.98
  2 DC MASTERS  'A'                                             4:18.72  
     1) Connor, Margaret 46             2) Ganev, Anton 53                
     3) Edgell, Don 51                  4) Kirwan, Denise 52              
       30.35  1:03.63    18.73  1:09.05    16.13  1:01.56    16.34  1:04.48
  3 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'G'                              4:43.55  
     1) Swiger, Martha 45               2) Richardson, Alvin 53           
     3) Boslego, Barbara 52             4) Frisch, David 54               
       35.11  1:12.23    15.87    33.57    34.73    51.15    19.65  2:06.60
 
Mixed 45+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'C'                              9:05.09  
     1) Meem, Lang 49                   2) Gault, Terry Sue 53            
     3) Bennett, Lisa 47                4) White, Wayne 48                
       28.45    59.37  1:31.20  2:01.12    31.81  1:06.93  1:43.35  2:19.78
       24.32  1:07.28  1:44.52  2:20.65    31.83  1:07.71  2:23.54         
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 MONTGOMERY ANCIENT MARINERS  'A'                            2:01.19  
     1) Van Pelt-Diller, Lisa 45        2) Pettijohn, Margot 57           
     3) Cheney, David 46                4) Harmon, David 54               
       30.01    38.12    26.61    26.45                                    
  2 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'D'                              2:03.92  
     1) Meem, Lang 49                   2) Bennett, Lisa 47               
     3) Gault, Terry Sue 53             4) Frisch, David 54               
       29.96    35.34    32.41    26.21                                    
  3 DC MASTERS  'A'                                             2:11.42  
     1) Connor, Margaret 46             2) Ganev, Anton 53                
     3) Kirwan, Denise 52               4) Edgell, Don 51                 
       33.87    35.76    16.52    45.27                                    
  4 RESTON MASTERS SWIM TEAM  'A'                               2:18.51  
     1) Manheim, Frank 73               2) Constantino, Patricia 49       
     3) Casey, Sheila 47                4) Nakazawa, Muraji 47            
       38.25    38.59    32.52    29.15                                    
  5 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'E'                              2:19.08  
     1) Miller, Jim 53                  2) Swiger, Martha 45              
     3) Braaten, Kitten 48              4) Hernlen, G. Tracy 50           
       33.76    41.78    21.31    42.23                                    
 
Mixed 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'D'                              4:57.21  
     1) Meem, Lang 49                   2) Frisch, David 54               
     3) Braaten, Kitten 48              4) Swiger, Martha 45              
       33.31                               38.54  1:21.55    36.25  1:13.39
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'G'                              2:10.00  
     1) Frogley, Chris 60               2) Schreiner, Beth 63             
     3) Gaulrapp, Edward 61             4) Barry, Marcia 55               
       31.54    31.98    35.07    31.41                                    
  2 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'H'                              2:29.05  
     1) Durrant, Betsy 62               2) Delong, Harry 60               
     3) Gregory, Kathryn 58             4) Cheadle, Richard 66            
       36.52    34.21    37.71    40.61                                    
 
Mixed 55+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 DC MASTERS  'A'                                             4:26.21  
     1) Svenson, Ann 58                 2) Braswell JR, Willis 59         
     3) Lyttle, Ann 56                  4) Grueneberger, Paul 57          
       36.53  1:15.70    30.02  1:03.30    31.45  1:06.19    29.03  1:01.02
 
Mixed 55+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 DC MASTERS  'A'                                             9:35.98  
     1) Haines, Andrea 56               2) Braswell JR, Willis 59         
     3) Lyttle, Ann 56                  4) Grueneberger, Paul 57          
       37.87  1:16.91  1:56.90  2:35.97    31.34  1:06.47  1:43.17  2:19.53
       33.16  1:10.36  1:48.10  2:25.77    29.86  1:03.84  1:39.11  2:14.71
  2 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'D'                             11:02.94  
     1) Gaulrapp, Edward 61             2) Frogley, Chris 60              
     3) Schreiner, Beth 63              4) Barry, Marcia 55               
       36.57  1:18.86  2:03.91  2:48.93    40.16  1:23.69  2:08.24  2:51.68
       37.86  1:21.47  2:07.59  2:52.48    34.84  1:12.91  1:51.63  2:29.85
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'F'                              2:28.71  
     1) Barry, Marcia 55                2) Durrant, Betsy 62              
     3) Gaulrapp, Edward 61             4) Frogley, Chris 60              
       37.96    43.42    35.10    32.23                                    
  2 DC MASTERS  'B'                                             2:58.41  
     1) Chen, Raymond 70                2) Flynn, Kenneth 74              
     3) Hannam, Karen 63                4) Kirkendall, Nancy 61           
       44.36    41.49    56.51    36.05                                    
 
Mixed 55+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 DC MASTERS  'A'                                             5:42.12  
     1) Kirkendall, Nancy 61            2) Burgess, Thom 61               
     3) Svenson, Ann 58                 4) Zamon, Frederick 62            
       46.94  1:36.12    38.24  1:21.38    44.99  1:32.04    34.48  1:12.58
 -- VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'E'                                   DQ  
     1) Gregory, Kathryn 58             2) Leilich, Joann 65              
     3) Gaulrapp, Edward 61             4) Wilmore, Chuck 69              
       45.00  1:33.43    39.54  1:23.13    38.94  1:24.35    36.79  1:18.83
 
Mixed 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
 -- VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'I'                                   DQ  
     1) Lyons JR, Thomas 70             2) Leilich, Joann 65              
     3) Henley, Susan 71                4) Wilmore, Chuck 69              
       39.99    17.66  1:11.55     4.86                                    
 
Mixed 65+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'I'                              6:00.49  
     1) Leilich, Joann 65               2) Wilmore, Chuck 69              
     3) Henley, Susan 71                4) Cheadle, Richard 66            
       37.88  1:16.76    36.67  1:18.21    52.61  1:57.95    39.14  1:27.57
 
Mixed 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 VIRGINIA MASTERS SWIMTEAM  'G'                              3:02.31  
     1) Cheadle, Richard 66             2) Leilich, Joann 65              
     3) Lyons JR, Thomas 70             4) Henley, Susan 71               
       46.74    38.52    43.65    53.40


George Mason University Hy-Tek's MEET MANAGER 2:29 PM 4/5/04 Page 1
2004 COLONIES ZONE SCY CHAMPIONSHIP, Sanction #: 104-001
George Mason University, Fairfax, VA
Results
Women 19-24 200 Yard Breaststroke Time Trial
Name Age Team Finals Time
- Time Trial
1 Martin, Jillian 23 TERRAPIN MASTERS 2:19.89
Women 40-44 1000 Yard Freestyle Time Trial
- Time Trial
1 Kalibat, Rebecca 40 GARDEN STATE MASTERS 11:09.63
Women 55-59 100 Yard Freestyle Time Trial
- Time Trial
1 Svenson, Ann 58 DC MASTERS 1:15.70
Women 55-59 200 Yard Freestyle Time Trial
- Time Trial
1 Haines, Andrea 56 DC MASTERS 2:35.97
Women 60-64 100 Yard Backstroke Time Trial
- Time Trial
1 Kirkendall, Nancy 61 DC MASTERS 1:36.12
Men 50-54 50 Yard Freestyle Time Trial
- Time Trial
1 Trevisan, Paul 52 1776 22.17
Men 55-59 50 Yard Freestyle Time Trial
- Time Trial
1 Sloan, Larry 56 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM 25.35