Licensed to Hy-Tek MEET MANAGER Demo  Hy-Tek's Meet Manager 12/31/2008 04:27 PM
       6th SCM Holiday Classic & Colonies Zone - 12/5/2008 to 12/7/2008        
             Presented by Rutgers Recreation, Sanction #: 078-S04              
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 26.61   9/27/1998 ALISON TERRY                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welch, Shana L            24 Fins Aquatics-DV       26.64      26.63  
  2 Bates, Kristine           22 Garden State Mas-NJ    29.19      29.01  
  2 Saint-Amour, Roberta C    23 Red Tide-MR            29.00      29.01  
  4 Lennon, Jessie            24 Bearcat Masters-MR     30.32      29.96  
  5 Sardelis, Diana           23 JAM-NJ                 31.08      33.62  
 
Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 57.86  12/14/1997 ALISON TERRY                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saint-Amour, Roberta C    23 Red Tide-MR          1:03.00    1:04.12  
       30.14  1:04.12                                                      
  2 Sardelis, Diana           23 JAM-NJ               1:10.46    1:16.36  
       35.04  1:16.36                                                      
  3 Fanelli, Jackie M         22 Berkeley-NJ          2:02.74    1:56.11  
       54.99  1:56.11                                                      
 
Women 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:06.21   12/9/2001 DAWN HECKMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saint-Amour, Roberta C    23 Red Tide-MR          2:20.64    2:21.55  
       33.43  1:09.36  1:45.73  2:21.55                                    
 
Women 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 29.69  12/10/2000 PAIGE FRANCIS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saint-Amour, Roberta C    23 Red Tide-MR            33.00      33.74  
 
Women 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:06.52  12/15/2007 HALEY CHURA                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saint-Amour, Roberta C    23 Red Tide-MR          1:10.00    1:13.39  
       35.56  1:13.39                                                      
 
Women 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 32.09  12/10/1995 BEATA KASZUBA                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welch, Shana L            24 Fins Aquatics-DV       36.08      35.40  
 
Women 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:08.89  12/10/1995 BEATA KASZUBA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groel, Tracey L           22 Garden State Mas-NJ  1:24.25    1:24.18  
       40.58  1:24.18                                                      
 
Women 18-24 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:38.63   11/2/1997 ANITA NALL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groel, Tracey L           22 Garden State Mas-NJ  2:56.37    3:00.95  
       41.72  1:27.76  2:13.82  3:00.95                                    
 
Women 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:03.67  10/21/2007 LAURA DAVIS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groel, Tracey L           22 Garden State Mas-NJ  1:17.10    1:19.19  
       36.43  1:19.19                                                      
 
Women 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:05.34  12/10/1995 BEATA KASZUBA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welch, Shana L            24 Fins Aquatics-DV     1:11.04    1:07.56  
       30.83  1:07.56                                                      
  2 Saint-Amour, Roberta C    23 Red Tide-MR          1:13.00    1:14.79  
       34.58  1:14.79                                                      
  3 Lennon, Jessie            24 Bearcat Masters-MR   1:17.70    1:16.15  
       35.10  1:16.15                                                      
  4 Bates, Kristine           22 Garden State Mas-NJ  1:15.48    1:19.16  
       35.97  1:19.16                                                      
 
Women 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:24.25  10/21/2007 LAURA DAVIS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groel, Tracey L           22 Garden State Mas-NJ  2:46.01    2:46.56  
       35.93  1:20.93  2:07.61  2:46.56                                    
 
Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 26.63   11/2/1997 HEATHER HAGEMAN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Chrissy A         25 Ocean City-DV          31.08      28.53  
  2 Grover, Mollie K          27 Terrapin-PV            29.67      28.93  
  3 Tutschek, Elizabeth A     26 Red Tide-MR            31.00      29.49  
  4 Mitakakis, Chrissy        25 Bearcat Masters-MR     32.00      30.72  
  5 Konno, Sayaka             26 Bearcat Masters-MR     35.00      32.32  
  6 Groff-Palermo, Sarah E    29 Red Tide-MR            32.65      32.58  
  7 Deacon, Leanne M          27 Pennypack-DV           33.00      33.76  
 
Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 56.30   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grover, Mollie K          27 Terrapin-PV          1:03.60    1:03.39  
       30.73  1:03.39                                                      
  2 Miller, Chrissy A         25 Ocean City-DV        1:12.15    1:04.90  
       32.24  1:04.90                                                      
  3 Larkin, Christine         26 JAM-NJ               1:03.00    1:05.99  
       31.41  1:05.99                                                      
  4 Tutschek, Elizabeth A     26 Red Tide-MR          1:04.00    1:07.18  
       31.45  1:07.18                                                      
  5 Yonych, Laura D           28 Unattached           1:09.38    1:07.58  
       33.05  1:07.58                                                      
  6 Gibson, Hannah P          25 Bearcat Masters-MR   1:11.08    1:09.09  
       33.45  1:09.09                                                      
  7 Seavy, Lauren A           25 Berkeley-NJ          1:09.79    1:09.43  
       32.55  1:09.43                                                      
  8 Groff-Palermo, Sarah E    29 Red Tide-MR          1:12.99    1:10.35  
       33.76  1:10.35                                                      
  9 Fowler, Jenny M           26 Berkeley-NJ          1:06.61    1:10.62  
       33.91  1:10.62                                                      
 10 Konno, Sayaka             26 Bearcat Masters-MR   1:15.00    1:11.77  
       34.52  1:11.77                                                      
 11 Yokois, Jennifer A        26 Unattached           1:40.00    1:27.04  
       40.97  1:27.04                                                      
 
Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:59.78   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roberts, Cyndi            27 Unattached           2:19.86    2:19.60  
       32.47  1:08.64  1:45.13  2:19.60                                    
  2 Mitchell, Kara M          27 Red Tide-MR          2:16.53    2:22.87  
       34.49  1:10.86  1:46.00  2:22.87                                    
  3 Groff-Palermo, Sarah E    29 Red Tide-MR          2:34.86    2:36.48  
       36.09  1:17.23  1:57.37  2:36.48                                    
 
Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:24.18   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Kara M          27 Red Tide-MR          5:44.10    5:00.54  
       33.53  1:09.44  1:47.71  2:25.58  3:03.74  3:42.31  4:21.56  5:00.54
  2 McNamara, Danielle L      29 Garden State Mas-NJ  4:40.00    5:22.53  
       35.86  1:15.21  1:55.86  2:36.88  3:17.89  3:59.53  4:41.42  5:22.53
  3 Groff-Palermo, Sarah E    29 Red Tide-MR          5:25.71    5:33.46  
       36.32  1:18.35  2:01.04  2:44.98  3:27.93  4:10.74  4:52.94  5:33.46
 
Women 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 8:51.18   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNamara, Danielle L      29 Garden State Mas-NJ 10:00.00   10:59.59  
       35.38  1:13.88  1:53.66  2:34.21  3:15.66  3:57.36  4:39.51  5:21.84
     6:04.47  6:47.10  7:29.45  8:12.14  8:54.45  9:37.01 10:18.92 10:59.59
 
Women 25-29 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 16:36.07   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roberts, Cyndi            27 Unattached          18:56.58   19:13.55  
       33.47  1:10.59  1:48.61  2:26.90  3:05.53  3:44.39  4:23.37  5:02.32
     5:41.16  6:19.93  6:58.72  7:37.66  8:16.53  8:55.51  9:34.33 10:13.20
    10:52.38 11:31.16 12:09.92 12:49.07 13:27.82 14:06.48 14:45.21 15:24.27
    16:02.81 16:41.25 17:19.71 17:57.95 18:36.06 19:13.55                  
  2 Zucker, Maijaleena        28 Unattached          24:28.00   23:24.53  
       40.88  1:26.58  2:13.37  3:00.24  3:47.62  4:34.33  5:21.37  6:08.34
     6:55.45  7:41.88  8:28.33  9:15.29 10:02.52 10:50.39 11:37.53 12:25.14
    13:12.05 13:58.43 14:46.50 15:35.05 16:22.33 17:09.45 17:56.50 18:44.16
    19:31.39 20:18.41 21:05.71 21:52.72 22:39.67 23:24.53                  
  3 Lin, Grace                27 Rangers-NJ                NT   28:38.49  
       49.59  1:45.12  2:42.02  3:39.23  4:35.90  5:34.76  6:32.34  7:29.55
     8:27.83  9:25.27 10:23.77 11:20.65 12:17.72 13:15.43 14:13.37 15:12.07
    16:10.79 17:08.98 18:07.15 19:04.88 20:03.77 21:02.65 22:01.32 22:59.58
    23:58.63 24:56.34 25:53.86 26:49.58 27:47.40 28:38.49                  
 
Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 30.05  10/27/2002 CAMILLA JOHANSSON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shpaizer, Tal             25 Red Tide-MR            32.36      31.87  
  2 Grover, Mollie K          27 Terrapin-PV            33.87      33.34  
  3 Larkin, Christine         26 JAM-NJ                 32.00      33.50  
  4 Whitty, Jackie L          25 Berkeley-NJ            34.40      34.26  
  5 Tay, Lian M               26 Red Tide-MR            35.50      35.53  
  6 Yonych, Laura D           28 Unattached             38.85      37.82  
  7 Fowler, Jenny M           26 Berkeley-NJ            36.63      38.32  
  8 Czapracki, Allison M      25 Virginia Masters-DV    42.73      46.55  
 
Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:03.26  10/27/2002 CAMILLA JOHANSSON                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shpaizer, Tal             25 Red Tide-MR          1:09.89    1:08.33  
       33.69  1:08.33                                                      
  2 Grover, Mollie K          27 Terrapin-PV          1:10.46    1:09.03  
       34.29  1:09.03                                                      
  3 Whitty, Jackie L          25 Berkeley-NJ          1:13.85    1:13.46  
       35.28  1:13.46                                                      
  4 McMeen, Lyndsay C         28 Garden State Mas-NJ  1:13.94    1:13.56  
       36.05  1:13.56                                                      
  5 Mitchell, Kara M          27 Red Tide-MR          1:13.58    1:14.61  
       36.22  1:14.61                                                      
  6 Tay, Lian M               26 Red Tide-MR          1:20.00    1:17.81  
       38.09  1:17.81                                                      
 -- Allen, Mary M             28 Unattached                NT         DQ  
       41.53       DQ                                                      
 
Women 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:14.77  11/17/2001 LIA OBERSTAR                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shpaizer, Tal             25 Red Tide-MR          2:28.20    2:26.63  
       34.29  1:11.47  1:49.19  2:26.63                                    
  2 Grover, Mollie K          27 Terrapin-PV          2:29.64    2:27.82  
       36.22  1:14.10  1:51.68  2:27.82                                    
  3 McMeen, Lyndsay C         28 Garden State Mas-NJ  2:42.47    2:38.70  
       37.12  1:16.73  1:57.75  2:38.70                                    
  4 Zucker, Maijaleena        28 Unattached           3:28.00    3:11.40  
       46.63  1:35.43  2:24.59  3:11.40                                    
 
Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 32.20  12/10/1995 TRACEY MIRANDE                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Jackie               28 Red Tide-MR            42.18      40.97  
  2 Montgomery, Marta V       27 Red Tide-MR            43.29      43.50  
  3 Allen, Mary M             28 Unattached                NT      43.97  
  4 Czapracki, Allison M      25 Virginia Masters-DV    42.20      47.52  
 
Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:13.30  12/12/1998 WENKE HANSEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seavy, Lauren A           25 Berkeley-NJ          1:22.80    1:22.75  
       39.23  1:22.75                                                      
  2 McMeen, Lyndsay C         28 Garden State Mas-NJ  1:26.08    1:24.47  
       40.33  1:24.47                                                      
  3 Gibson, Hannah P          25 Bearcat Masters-MR   1:28.71    1:26.03  
       40.72  1:26.03                                                      
  4 Lee, Jackie               28 Red Tide-MR          1:31.02    1:26.63  
       41.31  1:26.63                                                      
  5 Czapracki, Allison M      25 Virginia Masters-DV  1:33.25    1:40.74  
       47.08  1:40.74                                                      
 
Women 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:35.66   12/9/2001 ANDREA PACKARD                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McMeen, Lyndsay C         28 Garden State Mas-NJ  3:04.19    2:57.28  
       40.27  1:24.76  2:10.43  2:57.28                                    
  2 Lee, Jackie               28 Red Tide-MR          3:08.70    3:06.10  
       43.04  1:29.79  2:17.48  3:06.10                                    
  3 Gibson, Hannah P          25 Bearcat Masters-MR   3:09.28    3:06.39  
       42.53  1:29.38  2:17.60  3:06.39                                    
 
Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 28.68   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shpaizer, Tal             25 Red Tide-MR            30.74      30.58  
  2 Tutschek, Elizabeth A     26 Red Tide-MR            33.00      31.89  
  3 Tay, Lian M               26 Red Tide-MR            33.50      32.10  
  4 Mitakakis, Chrissy        25 Bearcat Masters-MR     33.50      32.33  
  5 Whitty, Jackie L          25 Berkeley-NJ            34.20      33.40  
  6 Lee, Jackie               28 Red Tide-MR            34.41      33.41  
  7 Seavy, Lauren A           25 Berkeley-NJ            34.89      33.79  
  8 Groff-Palermo, Sarah E    29 Red Tide-MR            35.67      35.00  
  9 Montgomery, Marta V       27 Red Tide-MR            36.63      36.09  
 10 Yokois, Jennifer A        26 Unattached             52.00      49.06  
 
Women 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:01.33   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shpaizer, Tal             25 Red Tide-MR          1:09.15    1:07.83  
       31.77  1:07.83                                                      
  2 Mitchell, Kara M          27 Red Tide-MR          1:09.56    1:10.63  
       32.80  1:10.63                                                      
  3 Tay, Lian M               26 Red Tide-MR          1:16.50    1:12.45  
       33.39  1:12.45                                                      
  4 Lee, Jackie               28 Red Tide-MR          1:15.48    1:13.98  
       34.83  1:13.98                                                      
  5 Mitakakis, Chrissy        25 Bearcat Masters-MR   1:17.20    1:14.66  
       33.91  1:14.66                                                      
  6 Groff-Palermo, Sarah E    29 Red Tide-MR          1:24.10    1:23.18  
       38.78  1:23.18                                                      
  7 Montgomery, Marta V       27 Red Tide-MR          1:21.03    1:24.91  
       38.78  1:24.91                                                      
 
Women 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:23.60   2/17/2002 CHRISSY MILLER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Kara M          27 Red Tide-MR          2:40.95    2:42.17  
       33.32  1:12.87  1:57.39  2:42.17                                    
  2 Lee, Jackie               28 Red Tide-MR          2:46.50    2:42.58  
       35.83  1:16.27  1:58.84  2:42.58                                    
  3 Montgomery, Marta V       27 Red Tide-MR          3:05.37    3:11.13  
       40.36  1:27.89  2:18.76  3:11.13                                    
 
Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:05.67  12/12/1998 WENKE HANSEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Kara M          27 Red Tide-MR          1:10.72    1:13.19  
       34.29  1:13.19                                                      
  2 Tutschek, Elizabeth A     26 Red Tide-MR          1:23.00    1:14.30  
       34.06  1:14.30                                                      
  3 Miller, Chrissy A         25 Ocean City-DV        1:17.70    1:14.48  
       34.53  1:14.48                                                      
  4 McMeen, Lyndsay C         28 Garden State Mas-NJ  1:17.02    1:14.76  
       35.08  1:14.76                                                      
  5 Larkin, Christine         26 JAM-NJ               1:12.00    1:15.29  
       34.13  1:15.29                                                      
  6 Whitty, Jackie L          25 Berkeley-NJ          1:15.10    1:15.59  
       34.46  1:15.59                                                      
  7 Shpaizer, Tal             25 Red Tide-MR          1:11.56    1:17.82  
       34.80  1:17.82                                                      
  8 Tay, Lian M               26 Red Tide-MR          1:20.50    1:18.25  
       35.11  1:18.25                                                      
  9 Konno, Sayaka             26 Bearcat Masters-MR   1:25.00    1:18.65  
       36.00  1:18.65                                                      
 10 Gibson, Hannah P          25 Bearcat Masters-MR   1:22.00    1:19.42  
       38.10  1:19.42                                                      
 11 Lee, Jackie               28 Red Tide-MR          1:19.92    1:20.45  
       38.78  1:20.45                                                      
 12 Montgomery, Marta V       27 Red Tide-MR          1:21.03    1:23.65  
       40.01  1:23.65                                                      
 13 Allen, Mary M             28 Unattached                NT    1:31.13  
       42.92  1:31.13                                                      
 14 Czapracki, Allison M      25 Virginia Masters-DV  1:24.72    1:38.38  
       47.00  1:38.38                                                      
 15 Yokois, Jennifer A        26 Unattached           2:02.10    1:47.55  
       50.43  1:47.55                                                      
 
Women 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:21.79  12/12/1998 WENKE HANSEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Kara M          27 Red Tide-MR          2:33.55    2:33.93  
       32.99  1:12.42  1:58.53  2:33.93                                    
  2 Tay, Lian M               26 Red Tide-MR          2:45.50    2:45.69  
       33.80  1:16.33  2:06.78  2:45.69                                    
  3 Gibson, Hannah P          25 Bearcat Masters-MR   2:53.84    2:49.12  
       36.87  1:20.69  2:10.61  2:49.12                                    
  4 Fowler, Jenny M           26 Berkeley-NJ          3:08.71    2:50.89  
       36.59  1:22.48  2:11.07  2:50.89                                    
  5 Konno, Sayaka             26 Bearcat Masters-MR   2:58.00    2:51.60  
       36.56  1:20.42  2:10.48  2:51.60                                    
  6 Zucker, Maijaleena        28 Unattached           3:24.00    3:21.71  
       46.64  1:36.87  2:35.54  3:21.71                                    
 
Women 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 5:02.54  12/13/1998 WENKE HANSEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Kara M          27 Red Tide-MR          5:28.30    5:32.89  
       35.20  1:15.02  1:58.25  2:40.35  3:27.94  4:16.42  4:55.37  5:32.89
  2 Larkin, Christine         26 JAM-NJ               4:46.00    5:45.21  
       34.90  1:15.45  1:58.60  2:40.65  3:32.67  4:24.49  5:05.34  5:45.21
 
Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 25.98  10/24/2004 KATRINA RADKE                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McPherson, Kelly A        30 Red Tide-MR            32.28      30.28  
  2 Trinklein, Allison M      34 Davis Aquatic-PC       32.07      32.77  
  3 Jones, Stacee             32 Garden State Mas-NJ    33.19      33.04  
  4 McKimmy, Emily J          33 JAM-NJ                 34.00      35.31  
  5 Ling, Wai Angel           30 Unattached             56.28      56.50  
 
Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 57.35   5/18/1988 S NEILSON-BELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelsey, Jane M            33 Red Tide-MR          1:05.00    1:05.83  
       31.43  1:05.83                                                      
  2 Flynn, Trish A            32 Pennypack-DV         1:07.00    1:06.05  
       32.12  1:06.05                                                      
  3 Coley, Allison L          32 Asphalt Green-MR     1:06.43    1:06.36  
       32.33  1:06.36                                                      
  4 Trinklein, Allison M      34 Davis Aquatic-PC     1:12.00    1:12.84  
       34.54  1:12.84                                                      
  5 Fairman, Abigail A        31 Red Tide-MR          1:16.56    1:16.75  
       35.50  1:16.75                                                      
  6 Flickinger, Katie A       33 1776-DV              1:25.00    1:19.88  
       38.33  1:19.88                                                      
  7 Ling, Wai Angel           30 Unattached           2:05.00    1:23.28  
     1:02.28  1:23.28                                                      
  8 Vasileva, Mariya V        30 Red Tide-MR          1:20.00    1:27.88  
       41.95  1:27.88                                                      
 
Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:04.64  12/15/1996 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelsey, Jane M            33 Red Tide-MR          2:20.00    2:27.19  
       33.97  1:11.33  1:49.60  2:27.19                                    
  2 Fairman, Abigail A        31 Red Tide-MR          2:50.00    2:49.73  
       38.36  1:20.99  2:05.33  2:49.73                                    
 
Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:22.70   12/1/1996 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coley, Allison L          32 Asphalt Green-MR     5:20.00    5:10.08  
       35.86  1:14.18  1:52.80  2:32.32  3:11.95  3:51.51  4:30.89  5:10.08
  2 Fairman, Abigail A        31 Red Tide-MR          5:55.91    5:47.08  
       38.13  1:20.70  2:05.53  2:50.38  3:35.20  4:19.96  5:05.05  5:47.08
 
Women 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 17:23.60  12/11/1994 KAREN BURTON                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Flynn, Trish A            32 Pennypack-DV        20:30.00   19:46.76  
       36.89  1:16.26  1:56.39  2:36.19  3:16.26  3:56.39  4:36.59  5:16.70
     5:56.81  6:36.80  7:16.88  7:56.76  8:36.63  9:16.85  9:57.06 10:37.01
    11:16.63 11:56.06 12:35.92 13:15.85 13:55.19 14:34.76 15:14.43 15:54.44
    16:34.25 17:13.27 17:52.24 18:31.12 19:09.82 19:46.76                  
  2 Coley, Allison L          32 Asphalt Green-MR    25:00.00   20:26.33  
       37.93  1:18.94  2:00.92  2:42.91  3:25.18  4:07.29  4:49.22  5:30.93
     6:12.60  6:54.32  7:36.46  8:17.77  8:59.18  9:40.69 10:21.96 11:03.23
    11:44.44 12:25.70 13:06.99 13:48.02 14:28.51 15:08.78 15:48.89 16:29.37
    17:09.87 17:50.10 18:29.75 19:09.66 19:48.70 20:26.33                  
  3 Fairman, Abigail A        31 Red Tide-MR         25:00.00   22:39.62  
       37.79  1:21.07  2:06.10  2:51.46  3:37.23  4:23.03  5:09.34  5:55.40
     6:40.97  7:27.17  8:12.95  8:58.34  9:44.20 10:29.85 11:15.57 12:01.86
    12:47.78 13:33.63 14:19.51 15:05.17 15:51.06 16:36.82 17:22.92 18:09.07
    18:55.54 19:41.27 20:27.38 21:12.53 21:56.81 22:39.62                  
  4 Cooper, Neile A           33 Garden State Mas-NJ 24:40.54   24:17.91  
       43.36  1:29.14  2:17.41  3:04.97  3:54.09  4:42.50  5:30.88  6:19.68
     7:08.88  7:59.05  8:47.12  9:36.63 10:25.33 11:14.92 12:04.86 12:53.14
    13:41.58 14:31.53 15:21.62 16:09.86 16:59.46 17:48.69 18:37.53 19:26.48
    20:14.19 21:02.77 21:51.07 22:40.19 23:29.67 24:17.91                  
 
Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 30.14  12/15/1996 D GRANER GALLAS                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oplinger, Julie A         32 Fairfax Masters-PV     36.00      37.18  
  2 Trinklein, Allison M      34 Davis Aquatic-PC       37.88      38.15  
  3 Coley, Allison L          32 Asphalt Green-MR       46.00      38.89  
  4 Vasileva, Mariya V        30 Red Tide-MR            46.00      48.06  
  5 Flickinger, Katie A       33 1776-DV                45.00      49.39  
 
Women 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:03.36   12/7/1996 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oplinger, Julie A         32 Fairfax Masters-PV   1:20.00    1:15.48  
       37.37  1:15.48                                                      
  2 Trinklein, Allison M      34 Davis Aquatic-PC     1:22.00    1:25.28  
       40.70  1:25.28                                                      
 
Women 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:13.51   12/7/1996 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oplinger, Julie A         32 Fairfax Masters-PV   2:55.00    2:42.17  
       39.39  1:20.61  2:02.41  2:42.17                                    
  2 Coley, Allison L          32 Asphalt Green-MR     2:57.60    2:52.85  
       41.95  1:25.93  2:10.02  2:52.85                                    
 
Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 32.82  12/10/2000 WENKE HANSEN                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Stacee             32 Garden State Mas-NJ    40.59      40.49  
  2 Cole, Karin L             30 Pennypack-DV           43.10      42.88  
  3 McKimmy, Emily J          33 JAM-NJ                 50.00      50.01  
  4 Ling, Wai Angel           30 Unattached           1:01.66    1:03.46  
 
Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:10.00  12/10/2000 WENKE HANSEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Stacee             32 Garden State Mas-NJ  1:28.28    1:27.89  
       41.48  1:27.89                                                      
  2 Oplinger, Julie A         32 Fairfax Masters-PV   1:40.00    1:32.51  
       43.26  1:32.51                                                      
  3 Ling, Wai Angel           30 Unattached           2:23.73    2:20.99  
     1:07.10  2:20.99                                                      
 
Women 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:30.65  12/10/2000 WENKE HANSEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McPherson, Kelly A        30 Red Tide-MR          3:15.00    3:06.19  
       42.98  1:30.31  2:18.04  3:06.19                                    
 
Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 28.05  10/24/2004 KATRINA RADKE                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winkis, Annmarie          30 Pennypack-DV           36.00      35.12  
  2 Jones, Stacee             32 Garden State Mas-NJ    37.63      37.08  
 
Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:02.70  12/10/2000 WENKE HANSEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McPherson, Kelly A        30 Red Tide-MR          1:20.11    1:16.87  
       35.51  1:16.87                                                      
  2 Winkis, Annmarie          30 Pennypack-DV         1:30.00    1:21.78  
       38.35  1:21.78                                                      
  3 Cole, Karin L             30 Pennypack-DV         1:25.21    1:23.28  
       38.56  1:23.28                                                      
 
Women 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:19.34   10/5/2003 KATRINA RADKE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelsey, Jane M            33 Red Tide-MR          2:48.00    2:56.13  
       37.88  1:21.95  2:08.60  2:56.13                                    
 
Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:04.96  12/12/1999 WENKE HANSEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McPherson, Kelly A        30 Red Tide-MR          1:22.08    1:18.74  
       35.93  1:18.74                                                      
  2 Oplinger, Julie A         32 Fairfax Masters-PV   1:20.00    1:20.51  
       36.78  1:20.51                                                      
  3 Winkis, Annmarie          30 Pennypack-DV         1:25.00    1:22.34  
       37.84  1:22.34                                                      
  4 Jones, Stacee             32 Garden State Mas-NJ  1:21.22    1:22.72  
       39.10  1:22.72                                                      
  5 Cole, Karin L             30 Pennypack-DV         1:24.80    1:24.72  
       41.22  1:24.72                                                      
  6 McKimmy, Emily J          33 JAM-NJ               1:30.00    1:32.06  
       43.42  1:32.06                                                      
 
Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:18.79   12/7/1996 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Flynn, Trish A            32 Pennypack-DV         2:45.00    2:43.86  
       35.79  1:18.77  2:06.51  2:43.86                                    
  2 Kelsey, Jane M            33 Red Tide-MR          2:50.00    2:48.58  
       36.10  1:20.16  2:12.08  2:48.58                                    
  3 Jones, Stacee             32 Garden State Mas-NJ  2:54.77    2:58.11  
       38.59  1:25.60  2:16.09  2:58.11                                    
  4 Winkis, Annmarie          30 Pennypack-DV         2:55.00    2:58.43  
       37.77  1:26.43  2:19.29  2:58.43                                    
  5 Vasileva, Mariya V        30 Red Tide-MR          3:10.00    3:41.15  
       48.04  1:43.10  2:48.38  3:41.15                                    
 
Women 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 4:53.85  12/15/1996 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McPherson, Kelly A        30 Red Tide-MR          5:34.69    5:27.59  
       36.17  1:17.28  1:59.12  2:39.79  3:28.24  4:16.52  4:52.34  5:27.59
  2 McKimmy, Emily J          33 JAM-NJ               6:51.00    6:58.47  
       43.42  1:34.57  2:29.85  3:24.43  4:22.81  5:22.83  6:10.47  6:58.47
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 25.10   12/3/2006 DARA TORRES                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lovejoy, Rachel S         39 Red Tide-MR            32.00      29.81  
  2 Davidson, Michelle L      38 Garden State Mas-NJ    30.00      30.02  
  3 Toth, Holly               35 JAM-NJ                 35.00      34.96  
  4 Clark, Sarah T            37 Berkeley-NJ            35.46      35.06  
 
Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 54.95   12/3/2006 DARA TORRES                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pertsemlidis, Ashley M    37 Asphalt Green-MR     1:12.00    1:07.15  
       32.69  1:07.15                                                      
  2 Davidson, Michelle L      38 Garden State Mas-NJ  1:08.00    1:07.32  
       32.39  1:07.32                                                      
  3 Trout, Anna S             37 Red Tide-MR          1:10.26    1:07.78  
       32.67  1:07.78                                                      
  4 Lovejoy, Rachel S         39 Red Tide-MR          1:11.00    1:08.27  
       32.80  1:08.27                                                      
  5 Moffett, Erica L          39 Asphalt Green-MR     1:13.00    1:09.10  
       33.00  1:09.10                                                      
  6 Meehan, Alison S          37 Virginia Masters-DV  1:18.46    1:14.64  
       34.72  1:14.64                                                      
 
Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:03.56  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pertsemlidis, Ashley M    37 Asphalt Green-MR     2:29.00    2:25.19  
       34.25  1:10.98  1:48.24  2:25.19                                    
  2 Trout, Anna S             37 Red Tide-MR          2:30.11    2:26.81  
       34.05  1:12.19  1:49.60  2:26.81                                    
  3 Smith, Laura J            38 Garden State Mas-NJ  2:30.00    2:32.20  
       33.35  1:10.67  1:50.71  2:32.20                                    
  4 Moffett, Erica L          39 Asphalt Green-MR     2:36.00    2:32.65  
       36.36  1:15.40  1:54.41  2:32.65                                    
 
Women 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:22.56  12/12/1999 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pertsemlidis, Ashley M    37 Asphalt Green-MR     5:08.00    5:02.01  
       35.59  1:13.35  1:51.41  2:29.51  3:07.53  3:45.79  4:24.12  5:02.01
  2 Bauman, Jennifer L        36 Garden State Mas-NJ  5:21.77    5:30.62  
       37.47  1:18.62  2:00.71  2:42.79  3:25.37  4:07.56  4:49.87  5:30.62
 
Women 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 9:12.97  10/15/2006 ALISON ZAMANIAN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bauman, Jennifer L        36 Garden State Mas-NJ 11:01.16   10:49.48  
       36.56  1:16.14  1:56.69  2:37.34  3:18.17  3:59.40  4:40.64  5:21.54
     6:02.63  6:43.63  7:24.57  8:05.50  8:46.89  9:28.36 10:09.77 10:49.48
  2 Clark, Sarah T            37 Berkeley-NJ         14:00.00   12:12.05  
       42.23  1:27.12  2:13.03  2:59.66  3:46.25  4:32.90  5:19.61  6:06.06
     6:52.62  7:39.32  8:25.67  9:13.01  9:59.14 10:44.54 11:29.14 12:12.05
 
Women 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 17:27.84  12/10/2000 LAURIE HUG                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borgeson, Hannah          36 Team NY Aquatics-MR 20:00.00   20:30.13  
       37.13  1:15.94  1:55.95  2:36.52  3:17.10  3:58.13  4:39.03  5:20.01
     6:00.77  6:41.82  7:22.78  8:03.92  8:45.07  9:26.46 10:07.73 10:49.02
    11:30.49 12:12.05 12:53.62 13:35.32 14:17.09 14:58.77 15:40.71 16:23.33
    17:04.49 17:46.39 18:28.12 19:09.59 19:50.38 20:30.13                  
  2 Moffett, Erica L          39 Asphalt Green-MR    20:25.00   20:31.78  
       37.04  1:17.46  1:58.35  2:39.74  3:21.57  4:02.78  4:44.31  5:25.70
     6:06.87  6:48.29  7:29.53  8:10.76  8:52.09  9:32.96 10:14.31 10:55.78
    11:37.65 12:18.73 13:00.14 13:41.52 14:22.80 15:03.88 15:45.25 16:26.54
    17:07.74 17:48.99 18:30.36 19:11.59 19:52.31 20:31.78                  
  3 Bauman, Jennifer L        36 Garden State Mas-NJ 20:50.19   20:52.29  
       37.27  1:17.84  1:59.52  2:40.98  3:22.61  4:04.24  4:45.53  5:27.28
     6:09.10  6:50.82  7:32.48  8:14.18  8:56.22  9:38.29 10:20.39 11:02.44
    11:44.64 12:26.86 13:09.32 13:51.55 14:33.88 15:16.41 15:58.99 16:41.21
    17:23.59 18:06.05 18:48.48 19:30.77 20:12.49 20:52.29                  
  4 Turnbull-Brown, Elisabet  36 Team NY Aquatics-MR 24:00.00   23:04.01  
       40.35  1:25.72  2:11.59  2:57.85  3:44.14  4:30.48  5:17.82  6:04.67
     6:51.79  7:37.97  8:24.39  9:10.47  9:56.26 10:42.41 11:27.91 12:14.13
    13:00.12 13:46.53 14:32.17 15:18.68 16:06.21 16:52.95 17:39.11 18:26.48
    19:12.89 19:59.63 20:46.74 21:33.54 22:20.26 23:04.01                  
  5 Clark, Sarah T            37 Berkeley-NJ         24:00.00   23:30.59  
       42.39  1:28.65  2:16.81  3:04.97  3:52.77  4:40.98  5:28.34  6:15.91
     7:03.27  7:50.54  8:38.10  9:25.65 10:12.54 10:59.70 11:46.37 12:33.99
    13:21.48 14:09.60 14:57.39 15:44.89 16:32.60 17:20.48 18:07.96 18:55.25
    19:42.76 20:30.02 21:16.28 22:02.52 22:48.25 23:30.59                  
 -- Schreiber, Theresa A      36 Pennypack-DV        24:40.00         DQ  
 
Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 30.73  12/12/1999 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle L      38 Garden State Mas-NJ    33.00      32.77  
  2 Lovejoy, Rachel S         39 Red Tide-MR            40.00      36.93  
  3 Moffett, Erica L          39 Asphalt Green-MR       45.00      38.94  
  4 Clark, Sarah T            37 Berkeley-NJ            42.01      39.62  
  5 Schreiber, Theresa A      36 Pennypack-DV           41.15      39.99  
  6 Toth, Holly               35 JAM-NJ                 40.00      40.85  
 
Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:03.56  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle L      38 Garden State Mas-NJ  1:13.00    1:11.50  
       34.70  1:11.50                                                      
 
Women 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:14.10  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle L      38 Garden State Mas-NJ  2:50.00    2:35.29  
       36.78  1:16.44  1:56.16  2:35.29                                    
  2 Moffett, Erica L          39 Asphalt Green-MR     2:52.00    3:01.09  
       43.13  1:29.49  2:16.02  3:01.09                                    
  3 Schreiber, Theresa A      36 Pennypack-DV         2:55.01    3:03.90  
       42.57  1:29.23  2:17.70  3:03.90                                    
 
Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 33.03  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holmes, Jessica A         37 New England Mstr-NE    40.00      36.49  
  2 Meehan, Alison S          37 Virginia Masters-DV    46.00      39.34  
  3 Bauman, Jennifer L        36 Garden State Mas-NJ    40.23      41.47  
 
Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:11.97  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meehan, Alison S          37 Virginia Masters-DV  1:29.31    1:26.43  
       40.16  1:26.43                                                      
  2 Bauman, Jennifer L        36 Garden State Mas-NJ  1:26.42    1:29.89  
       42.39  1:29.89                                                      
 
Women 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:36.04  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holmes, Jessica A         37 New England Mstr-NE  3:05.00    2:54.39  
       40.85  1:24.97  2:09.92  2:54.39                                    
  2 Meehan, Alison S          37 Virginia Masters-DV  2:55.04    3:06.62  
       40.90  1:28.09  2:16.87  3:06.62                                    
  3 Bauman, Jennifer L        36 Garden State Mas-NJ  3:09.93    3:14.54  
       45.64  1:35.66  2:25.31  3:14.54                                    
 
Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 28.68   12/2/2001 TRACIE MOLL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lovejoy, Rachel S         39 Red Tide-MR            36.00      32.66  
  2 Davidson, Michelle L      38 Garden State Mas-NJ    34.00      34.38  
  3 Bauman, Jennifer L        36 Garden State Mas-NJ    35.23      36.80  
  4 Toth, Holly               35 JAM-NJ                 39.00      38.13  
  5 Clark, Sarah T            37 Berkeley-NJ            39.96      39.61  
 
Women 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:03.29  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holmes, Jessica A         37 New England Mstr-NE  1:20.00    1:09.58  
       32.94  1:09.58                                                      
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:05.40  12/10/2000 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holmes, Jessica A         37 New England Mstr-NE  1:15.00    1:10.18  
       32.73  1:10.18                                                      
  2 Davidson, Michelle L      38 Garden State Mas-NJ  1:15.00    1:15.51  
       33.56  1:15.51                                                      
  3 Lovejoy, Rachel S         39 Red Tide-MR          1:23.00    1:20.18  
       36.00  1:20.18                                                      
  4 Meehan, Alison S          37 Virginia Masters-DV  1:24.02    1:22.88  
       39.62  1:22.88                                                      
  5 Toth, Holly               35 JAM-NJ               1:30.00    1:28.60  
       40.38  1:28.60                                                      
 
Women 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:19.08  12/10/2000 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trout, Anna S             37 Red Tide-MR          2:44.48    2:48.45  
       35.50  1:18.96  2:09.79  2:48.45                                    
 
Women 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 4:52.85  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holmes, Jessica A         37 New England Mstr-NE  6:00.00    5:30.13  
       34.23  1:13.40  1:56.88  2:39.58  3:26.41  4:14.34  4:53.57  5:30.13
  2 Davidson, Michelle L      38 Garden State Mas-NJ  6:00.00    5:51.18  
       36.78  1:19.83  2:02.20  2:44.52  3:37.41  4:30.94  5:11.20  5:51.18
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 26.66   12/7/1996 S NEILSON-BELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        42 Asphalt Green-MR       55.00      27.64  
  2 Gary, Kristin J           41 Red Tide-MR            27.40      27.94  
  3 Wager, Susan              43 Red Tide-MR            29.97      28.37  
  4 Ekstrom, Gretchen F       42 Terrapin-PV            29.82      30.05  
  5 Kupan, Cheryl A           44 New England Mstr-NE    32.30      30.49  
  6 Mestecky, Rowan           42 Red Tide-MR            34.47      32.54  
  7 Segal, Leigh G            43 JAM-NJ                 35.87      34.61  
  8 Dressler, Holly M         44 Unattached             38.56      39.05  
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 57.60  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gary, Kristin J           41 Red Tide-MR          1:00.10    1:00.49  
       28.86  1:00.49                                                      
  2 Willeboordse, Fall        42 Asphalt Green-MR     1:01.50    1:01.90  
       29.48  1:01.90                                                      
  3 Wager, Susan              43 Red Tide-MR          1:04.38    1:03.82  
       29.98  1:03.82                                                      
  4 Ekstrom, Gretchen F       42 Terrapin-PV          1:06.28    1:05.31  
       31.46  1:05.31                                                      
  5 Kupan, Cheryl A           44 New England Mstr-NE  1:07.00    1:06.93  
       32.42  1:06.93                                                      
  6 Eastburn, Julie           40 Unattached           1:10.20    1:11.87  
       34.47  1:11.87                                                      
  7 Segal, Leigh G            43 JAM-NJ               1:20.24    1:21.33  
       38.11  1:21.33                                                      
  8 Dandurand, Ann M          40 JAM-NJ               1:20.00    1:27.08  
       39.50  1:27.08                                                      
  9 Dressler, Holly M         44 Unattached           1:31.33    1:30.95  
       44.19  1:30.95                                                      
 
Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:05.26  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               43 1776-DV              2:22.22    2:17.68  
       32.76  1:07.70  1:42.79  2:17.68                                    
  2 Wager, Susan              43 Red Tide-MR          2:18.75    2:21.75  
       32.83  1:08.19  1:44.27  2:21.75                                    
  3 Ekstrom, Gretchen F       42 Terrapin-PV          2:26.50    2:23.49  
       33.45  1:10.15  1:47.33  2:23.49                                    
  4 Ascione, Lynn             41 Berkeley-NJ          2:40.95    2:37.94  
       36.29  1:16.39  1:57.55  2:37.94                                    
  5 Eastburn, Julie           40 Unattached           2:39.10    2:39.49  
       36.89  1:17.83  1:59.82  2:39.49                                    
 
Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:21.75  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ekstrom, Gretchen F       42 Terrapin-PV          5:08.40    5:04.27  
       34.05  1:11.49  1:49.81  2:28.37  3:07.23  3:46.49  4:25.83  5:04.27
 
Women 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 17:45.50   12/7/2003 K PIPES-NEILSEN                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               43 1776-DV             18:11.81   18:03.41  
       32.79  1:08.59  1:44.60  2:20.05  2:55.51  3:31.13  4:07.15  4:42.92
     5:18.79  5:54.86  6:30.90  7:07.31  7:43.78  8:20.13  8:56.42  9:32.90
    10:09.25 10:45.37 11:21.87 11:58.28 12:34.58 13:11.13 13:47.85 14:24.17
    15:00.84 15:37.58 16:14.50 16:51.18 17:27.70 18:03.41                  
  2 Kupan, Cheryl A           44 New England Mstr-NE 28:00.00   20:26.57  
       38.04  1:19.04  2:00.38  2:41.90  3:22.96  4:03.83  4:44.37  5:24.62
     6:05.16  6:45.32  7:25.35  8:05.12  8:45.02  9:24.94 10:05.24 10:45.51
    11:26.04 12:06.83 12:47.75 13:28.86 14:10.18 14:51.79 15:33.55 16:15.41
    16:56.92 17:38.68 18:20.87 19:03.17 19:45.62 20:26.57                  
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 30.97  12/11/2005 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gary, Kristin J           41 Red Tide-MR            31.35      30.74N 
  2 Willeboordse, Fall        42 Asphalt Green-MR       32.50      32.18  
  3 Evans-Chase, Michelle D   42 Ocean City-DV          38.06      37.32  
  4 Eastburn, Julie           40 Unattached             43.15      40.45  
  5 Segal, Leigh G            43 JAM-NJ                 41.28      40.82  
 
Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:05.43   6/16/2002 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gary, Kristin J           41 Red Tide-MR          1:05.92    1:06.03  
       32.29  1:06.03                                                      
  2 Willeboordse, Fall        42 Asphalt Green-MR     1:13.00    1:11.15  
       35.24  1:11.15                                                      
  3 Hug, Laurie               43 1776-DV              1:17.11    1:16.18  
       37.49  1:16.18                                                      
  4 Ekstrom, Gretchen F       42 Terrapin-PV          1:18.36    1:17.59  
       38.27  1:17.59                                                      
  5 Kupan, Cheryl A           44 New England Mstr-NE  3:00.00    1:17.62  
       37.72  1:17.62                                                      
  6 Mestecky, Rowan           42 Red Tide-MR          1:31.28    1:30.15  
       45.00  1:30.15                                                      
 
Women 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:19.09  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gary, Kristin J           41 Red Tide-MR          2:22.68    2:22.81  
       33.90  1:09.60  1:46.09  2:22.81                                    
  2 Hug, Laurie               43 1776-DV              2:42.42    2:39.09  
       38.04  1:18.93  1:59.12  2:39.09                                    
 
Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 32.93   12/2/2007 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ascione, Lynn             41 Berkeley-NJ            42.00      41.90  
 
Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:10.55   12/2/2007 S VON DER LIPPE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kupan, Cheryl A           44 New England Mstr-NE  1:30.00    1:25.33  
       41.24  1:25.33                                                      
  2 Ascione, Lynn             41 Berkeley-NJ          1:32.10    1:29.07  
       42.50  1:29.07                                                      
 
Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:35.85  12/11/2005 S VON DER LIPPE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               43 1776-DV              3:05.03    3:05.50  
       43.66  1:31.35  2:18.88  3:05.50                                    
  2 Ascione, Lynn             41 Berkeley-NJ          3:18.00    3:11.91  
       42.40  1:30.13  2:20.71  3:11.91                                    
 
Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 28.21  12/11/2005 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        42 Asphalt Green-MR       56.00      30.91  
  2 Wager, Susan              43 Red Tide-MR            32.19      32.40  
  3 Kupan, Cheryl A           44 New England Mstr-NE    33.70      33.26  
  4 Dandurand, Ann M          40 JAM-NJ                 36.00      46.03  
 
Women 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:02.34   12/2/2007 S VON DER LIPPE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        42 Asphalt Green-MR     1:13.30    1:09.22  
       32.45  1:09.22                                                      
  2 Hug, Laurie               43 1776-DV              1:13.11    1:11.52  
       34.14  1:11.52                                                      
  3 Gary, Kristin J           41 Red Tide-MR          1:10.00    1:11.74  
       32.98  1:11.74                                                      
  4 Kupan, Cheryl A           44 New England Mstr-NE  1:32.20    1:13.27  
       35.04  1:13.27                                                      
 
Women 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:20.66  11/19/2006 S VON DER LIPPE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               43 1776-DV              2:42.42    2:35.00  
       35.31  1:14.52  1:54.41  2:35.00                                    
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:05.07   12/2/2007 S VON DER LIPPE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        42 Asphalt Green-MR     1:09.75    1:10.88  
       32.46  1:10.88                                                      
  2 Kupan, Cheryl A           44 New England Mstr-NE  1:15.50    1:14.45  
       35.42  1:14.45                                                      
  3 Hug, Laurie               43 1776-DV              1:15.11    1:15.47  
       35.41  1:15.47                                                      
  4 Wager, Susan              43 Red Tide-MR          1:15.48    1:18.12  
       35.89  1:18.12                                                      
  5 Ascione, Lynn             41 Berkeley-NJ          1:26.58    1:24.70  
       41.47  1:24.70                                                      
  6 Mestecky, Rowan           42 Red Tide-MR          1:29.62    1:27.52  
       42.43  1:27.52                                                      
  7 Dressler, Holly M         44 Unattached           1:53.02    1:46.82  
       50.40  1:46.82                                                      
 
Women 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:19.21   12/2/2007 S VON DER LIPPE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        42 Asphalt Green-MR     2:35.00    2:33.38  
       33.17  1:12.55  1:58.67  2:33.38                                    
  2 Hug, Laurie               43 1776-DV              2:42.42    2:38.03  
       34.72  1:15.35  2:02.07  2:38.03                                    
  3 Ekstrom, Gretchen F       42 Terrapin-PV          2:48.26    2:49.61  
       36.39  1:19.88  2:12.15  2:49.61                                    
 
Women 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 5:00.82  11/24/2002 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               43 1776-DV              5:30.35    5:24.29  
       34.80  1:13.66  1:55.18  2:35.75  3:23.17  4:10.65  4:47.88  5:24.29
  2 Kupan, Cheryl A           44 New England Mstr-NE  6:20.00    5:59.72  
       36.04  1:16.68  2:03.61  2:50.70  3:44.59  4:38.38  5:19.46  5:59.72
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 27.09   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DiTommaso, Laurie A       46 Garden State Mas-NJ    29.80      28.02  
  2 Livingston, Leslie C      47 Patriot Masters-PV        NT      28.56  
  3 Carow, Amy S              47 Garden State Mas-NJ    30.30      29.70  
  4 Saillot, Anne-France A    46 Berkeley-NJ            32.00      32.57  
  5 Wagner, Nancy M           48 Garden State Mas-NJ    34.63      35.55  
  6 Graham, Laura A           47 Garden State Mas-NJ    35.52      35.70  
  7 Glor, Bronwyn H           47 Garden State Mas-NJ    55.50      47.91  
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 58.61   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saillot, Anne-France A    46 Berkeley-NJ          1:13.00    1:14.14  
       35.37  1:14.14                                                      
  2 Clewell, Anne M           46 Berkeley-NJ          1:17.00    1:16.93  
       36.47  1:16.93                                                      
  3 Glor, Bronwyn H           47 Garden State Mas-NJ  2:02.10    1:51.26  
       52.69  1:51.26                                                      
 
Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:05.94   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carow, Amy S              47 Garden State Mas-NJ  2:29.00    2:26.22  
       33.87  1:11.17  1:49.48  2:26.22                                    
  2 Saillot, Anne-France A    46 Berkeley-NJ          2:50.00    2:51.77  
       38.65  1:22.64  2:08.31  2:51.77                                    
  3 Durkin, Dorothy L         49 Metro-MR             3:09.00    3:14.44  
       43.38  1:32.64  2:24.08  3:14.44                                    
 
Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:28.51   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saillot, Anne-France A    46 Berkeley-NJ          6:40.00    6:08.32  
       40.87  1:26.31  2:13.80  3:01.60  3:49.23  4:36.81  5:24.14  6:08.32
  2 Clewell, Anne M           46 Berkeley-NJ          7:00.00    6:24.77  
       41.62  1:28.32  2:18.24  3:08.07  3:58.02  4:47.61  5:37.24  6:24.77
  3 Durkin, Dorothy L         49 Metro-MR             7:11.00    6:55.24  
       45.41  1:35.42  2:27.93  3:20.96  4:15.28  5:08.58  6:02.66  6:55.24
  4 Lemongello, Rosanne       46 Berkeley-NJ          7:45.00    7:47.70  
       55.70  1:51.38  2:50.16  3:50.00  4:50.14  5:49.92  6:49.48  7:47.70
 
Women 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 9:20.08   6/22/2008 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carow, Amy S              47 Garden State Mas-NJ 11:10.00   10:38.86  
       34.82  1:13.32  1:52.83  2:33.07  3:13.28  3:53.81  4:34.43  5:15.05
     5:55.60  6:36.39  7:17.86  7:58.71  8:39.82  9:20.64 10:00.62 10:38.86
  2 Kirk, Susan               48 Berkeley-NJ         12:55.00   12:12.67  
       41.53  1:26.61  2:12.98  2:59.61  3:46.26  4:33.21  5:19.87  6:06.16
     6:52.85  7:39.26  8:26.17  9:12.51  9:58.58 10:44.28 11:29.78 12:12.67
 
Women 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 17:50.64  10/10/2004 S HEIM-BOWEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalibat, Rebecca B        45 Garden State Mas-NJ 20:00.00   19:34.55  
       35.56  1:13.75  1:52.79  2:31.88  3:10.81  3:49.63  4:28.39  5:07.78
     5:46.88  6:26.00  7:05.05  7:43.87  8:23.56  9:02.62  9:42.00 10:21.17
    11:00.74 11:40.29 12:19.94 12:59.58 13:38.90 14:18.34 14:57.86 15:37.23
    16:17.22 16:56.72 17:36.60 18:16.27 18:55.61 19:34.55                  
  2 Carow, Amy S              47 Garden State Mas-NJ 20:50.00   20:35.89  
       35.33  1:14.22  1:54.06  2:34.50  3:15.16  3:55.56  4:36.20  5:17.07
     5:58.45  6:39.86  7:21.57  8:03.22  8:45.32  9:27.10 10:09.03 10:51.33
    11:33.39 12:15.41 12:57.64 13:39.78 14:21.75 15:03.51 15:45.49 16:26.98
    17:08.99 17:51.32 18:33.06 19:14.45 19:56.09 20:35.89                  
  3 Kirk, Susan               48 Berkeley-NJ         24:10.00   23:30.32  
       42.69  1:29.54  2:17.57  3:05.58  3:53.23  4:41.11  5:28.42  6:16.18
     7:03.51  7:50.99  8:38.11  9:25.34 10:12.23 10:59.05 11:45.66 12:32.51
    13:19.42 14:06.18 14:52.97 15:40.24 16:27.92 17:14.92 18:02.81 18:50.48
    19:38.13 20:25.51 21:12.71 22:00.20 22:46.48 23:30.32                  
  4 Hobart, Bridgette A       46 Garden State Mas-NJ 24:30.00   23:52.50  
       42.64  1:27.57  2:14.36  3:01.63  3:49.01  4:36.53  5:24.88  6:12.54
     7:00.50  7:48.35  8:36.32  9:24.58 10:12.83 11:01.65 11:50.08 12:38.21
    13:26.53 14:15.06 15:03.24 15:51.22 16:39.40 17:27.29 18:15.64 19:03.43
    19:52.34 20:40.90 21:29.41 22:18.35 23:06.47 23:52.50                  
  5 Tuliao, Miriam S          47 Team NY Aquatics-MR 28:30.75   29:01.19  
       51.61  1:48.06  2:45.93  3:44.48  4:42.78  5:41.41  6:39.52  7:37.54
     8:35.82  9:34.56 10:32.61 11:31.83 12:31.02 13:28.40 14:27.24 15:25.56
    16:23.90 17:22.22 18:21.33 19:19.94 20:18.74 21:17.99 22:17.15 23:15.19
    24:13.51 25:12.01 26:11.18 27:08.97 28:06.89 29:01.19                  
 
Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 30.58   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DiTommaso, Laurie A       46 Garden State Mas-NJ    34.30      32.51  
  2 Wagner, Nancy M           48 Garden State Mas-NJ    43.46      43.62  
 
Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:05.55   6/22/2008 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swanson, Vibeke L         47 1776-DV              1:11.73    1:11.67  
       34.84  1:11.67                                                      
  2 Carow, Amy S              47 Garden State Mas-NJ  1:29.40    1:19.24  
       39.50  1:19.24                                                      
  3 Cecatiello, Terri         49 Pennypack-DV         1:20.00    1:19.88  
       38.82  1:19.88                                                      
  4 Saillot, Anne-France A    46 Berkeley-NJ          1:40.00    1:37.98  
       49.15  1:37.98                                                      
 
Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 33.94   6/10/2007 CAROLINE KRATTLI                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DiTommaso, Laurie A       46 Garden State Mas-NJ    38.46      36.34  
  2 Burke, Barbara B          47 Pennypack-DV           41.86      41.66  
 -- Wagner, Nancy M           48 Garden State Mas-NJ    48.60         DQ  
 
Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:13.38   6/10/2007 CAROLINE KRATTLI                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burke, Barbara B          47 Pennypack-DV         1:31.00    1:30.17  
       42.57  1:30.17                                                      
  2 Ge, Lan                   46 Garden State Mas-NJ  1:57.66    1:40.84  
       48.22  1:40.84                                                      
 
Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:42.10   10/7/2007 CAROLINE KRATTLI                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swanson, Vibeke L         47 1776-DV              3:12.21    3:07.79  
       44.70  1:32.89  2:21.06  3:07.79                                    
  2 Kalibat, Rebecca B        45 Garden State Mas-NJ  3:22.21    3:08.95  
       43.41  1:31.59  2:20.45  3:08.95                                    
  3 Burke, Barbara B          47 Pennypack-DV         3:17.86    3:22.79  
       44.45  1:35.98  2:29.95  3:22.79                                    
  4 Durkin, Dorothy L         49 Metro-MR             3:49.00    4:29.60  
       58.87  2:08.99  3:19.15  4:29.60                                    
 
Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 29.98   9/23/2007 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DiTommaso, Laurie A       46 Garden State Mas-NJ    31.50      29.21N 
  2 Burke, Barbara B          47 Pennypack-DV           34.92      34.80  
  3 Carow, Amy S              47 Garden State Mas-NJ    42.90      35.02  
  4 Clewell, Anne M           46 Berkeley-NJ            41.00      38.97  
 
Women 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:04.40   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cecatiello, Terri         49 Pennypack-DV         1:17.00    1:16.75  
       35.93  1:16.75                                                      
 
Women 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:24.93   7/22/2007 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalibat, Rebecca B        45 Garden State Mas-NJ  2:55.73    2:57.78  
       38.20  1:23.24  2:10.48  2:57.78                                    
  2 Durkin, Dorothy L         49 Metro-MR             3:59.03    4:06.17  
       51.98  1:53.54  2:59.52  4:06.17                                    
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:06.80   6/22/2008 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DiTommaso, Laurie A       46 Garden State Mas-NJ  1:12.46    1:10.59  
       33.00  1:10.59                                                      
  2 Livingston, Leslie C      47 Patriot Masters-PV   1:16.50    1:11.80  
       32.50  1:11.80                                                      
  3 Swanson, Vibeke L         47 1776-DV              1:13.70    1:14.62  
       34.21  1:14.62                                                      
  4 Cecatiello, Terri         49 Pennypack-DV         1:19.00    1:19.35  
       36.52  1:19.35                                                      
  5 Saillot, Anne-France A    46 Berkeley-NJ          1:30.00    1:32.87  
       43.60  1:32.87                                                      
  6 Graham, Laura A           47 Garden State Mas-NJ  1:32.13    1:33.32  
       43.85  1:33.32                                                      
  7 Lemongello, Rosanne       46 Berkeley-NJ          2:05.00    2:02.48  
     1:00.36  2:02.48                                                      
 -- Glor, Bronwyn H           47 Garden State Mas-NJ  2:29.85         DQ  
       58.82       DQ                                                      
 
Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:23.49   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burke, Barbara B          47 Pennypack-DV         2:57.75    2:57.66  
       38.60  1:29.43  2:18.60  2:57.66                                    
  2 Durkin, Dorothy L         49 Metro-MR             3:29.07    3:57.90  
       52.77  1:55.37  3:04.95  3:57.90                                    
 
Women 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 5:09.02   9/23/2007 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swanson, Vibeke L         47 1776-DV              5:28.53    5:32.84  
       36.34  1:19.16  2:00.93  2:41.71  3:31.14  4:20.27  4:57.64  5:32.84
  2 Kalibat, Rebecca B        45 Garden State Mas-NJ  5:56.00    5:53.02  
       37.61  1:22.20  2:09.16  2:55.78  3:45.08  4:35.60  5:14.66  5:53.02
  3 Burke, Barbara B          47 Pennypack-DV         6:26.50    6:30.54  
       40.87  1:29.93  2:22.58  3:15.51  4:08.48  5:02.91  5:47.11  6:30.54
  4 Durkin, Dorothy L         49 Metro-MR             7:49.00    8:06.98  
       52.45  3:01.25  4:05.54  5:13.52  6:22.84  7:15.85  8:07.27  8:06.98
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 28.54  12/15/2002 JACKI HIRSTY                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman-Martin, Nancy    54 Garden State Mas-NJ    31.50      31.33  
  2 Johansson, Joey           50 Unattached             35.52      34.81  
  3 Laurent, Kathy L          50 Garden State Mas-NJ    38.85      35.34  
  4 Weeks, Jane               54 Rangers-NJ             46.62      41.39  
  5 Jakubek, Celeste A        54 Metro-MR               45.88      44.44  
 
Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:01.49  10/21/2001 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman-Martin, Nancy    54 Garden State Mas-NJ  1:09.00    1:07.04  
       32.53  1:07.04                                                      
  2 Johansson, Joey           50 Unattached           1:26.58    1:17.53  
       37.49  1:17.53                                                      
  3 Weeks, Jane               54 Rangers-NJ           1:56.55    1:34.86  
       43.61  1:34.86                                                      
  4 Malone, Carol A           54 Garden State Mas-NJ  1:30.00    1:36.45  
       44.15  1:36.45                                                      
  5 Jakubek, Celeste A        54 Metro-MR             1:42.85    1:48.64  
       50.13  1:48.64                                                      
 
Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:14.66   8/24/2003 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman-Martin, Nancy    54 Garden State Mas-NJ  2:32.00    2:24.77  
       33.81  1:11.23  1:48.75  2:24.77                                    
  2 Johansson, Joey           50 Unattached           2:57.60    2:50.80  
       40.23  1:22.97  2:06.89  2:50.80                                    
  3 Snyder, Sharon M          50 Asphalt Green-MR     3:15.00    3:16.95  
       44.77  1:33.71  2:25.21  3:16.95                                    
  4 Weeks, Jane               54 Rangers-NJ           4:04.20    3:33.46  
       45.58  1:39.30  2:37.25  3:33.46                                    
  5 Postallian, Marcia A      52 Rangers-NJ           4:15.30    3:36.99  
       46.40  1:43.12  2:41.06  3:36.99                                    
  6 Jakubek, Celeste A        54 Metro-MR             3:52.17    3:55.17  
       51.66  1:52.01  2:54.13  3:55.17                                    
 
Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:45.72   10/5/2003 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman-Martin, Nancy    54 Garden State Mas-NJ  5:05.00    4:57.01  
       33.39  1:10.11  1:47.68  2:25.51  3:03.29  3:40.94  4:19.47  4:57.01
 
Women 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 9:50.53    9/7/2003 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman-Martin, Nancy    54 Garden State Mas-NJ 10:20.00   10:16.79  
       33.99  1:11.07  1:48.74  2:26.55  3:04.96  3:43.36  4:22.42  5:01.53
     5:40.57  6:19.99  6:59.53  7:39.38  8:19.14  8:58.87  9:38.47 10:16.79
  2 Suttile, Lesley G         52 1776-DV             17:20.00   17:16.45  
       57.11  2:00.45  3:04.49  4:08.95  5:14.16  6:20.52  7:26.69  8:33.08
     9:40.10 10:46.13 11:52.14 12:58.27 14:04.86 15:10.55 16:15.07 17:16.45
 
Women 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 18:59.17   10/2/2002 LAURA VAL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman-Martin, Nancy    54 Garden State Mas-NJ 19:45.00   19:47.72  
       33.74  1:11.49  1:50.08  2:28.79  3:08.34  3:47.49  4:27.37  5:07.60
     5:47.19  6:27.77  7:07.68  7:48.05  8:27.97  9:08.33  9:48.22 10:28.11
    11:08.59 11:48.42 12:28.73 13:09.37 13:49.42 14:29.57 15:09.86 15:50.03
    16:30.16 17:10.20 17:50.00 18:30.01 19:10.35 19:47.72                  
  2 Meehan, Margaret M        51 Red Tide-MR         23:00.00   24:56.64  
       46.06  1:35.51  2:27.49  3:18.67  4:10.06  5:00.87  5:51.49  6:42.21
     7:32.68  8:22.77  9:12.84 10:02.46 10:52.96 11:43.29 12:33.59 13:23.79
    14:13.54 15:02.75 15:52.21 16:41.28 17:30.56 18:20.43 19:10.56 20:00.92
    20:50.57 21:40.93 22:30.35 23:19.43 24:08.69 24:56.64                  
  3 Postallian, Marcia A      52 Rangers-NJ          29:54.60   28:11.74  
       47.23  1:43.46  2:40.46  3:38.28  4:35.94  5:33.35  6:29.90  7:27.09
     8:23.16  9:19.96 10:16.20 11:12.22 12:08.76 13:05.98 14:02.27 14:59.54
    15:56.41 16:52.86 17:50.28 18:46.72 19:43.55 20:40.37 21:37.37 22:34.06
    23:30.87 24:26.85 25:24.28 26:21.10 27:17.51 28:11.74                  
  4 Jakubek, Celeste A        54 Metro-MR            39:52.80   33:11.14  
       53.08           3:03.16  4:12.42  5:20.15  6:28.57  7:37.84  8:46.72
     9:54.83 11:02.24 12:08.71 13:16.35 14:23.24 15:31.03 16:37.43 17:46.18
    18:53.35 19:59.56 21:07.44 22:15.60 23:19.74 24:27.15 25:33.92 26:40.07
    27:47.87 28:54.28 29:59.49 31:04.35 32:11.76 33:11.14                  
 
Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 32.55  10/27/2002 J SWAGERTY-HILL                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Malone, Carol A           54 Garden State Mas-NJ    39.00      51.24  
 
Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:10.35    9/9/2007 K ANDRUS-HUGHES                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman-Martin, Nancy    54 Garden State Mas-NJ  1:19.00    1:18.39  
       38.50  1:18.39                                                      
 
Women 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:34.69   3/15/2008 L VAN PELT-DILLER                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman-Martin, Nancy    54 Garden State Mas-NJ  2:53.00    2:46.09  
       39.49  1:21.49  2:04.26  2:46.09                                    
  2 Meehan, Margaret M        51 Red Tide-MR          3:20.00    3:21.77  
       49.66  1:40.48  2:31.45  3:21.77                                    
 
Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:22.53   12/9/2001 SUSAN JONES-ROY                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Postallian, Marcia A      52 Rangers-NJ           2:10.98    2:04.79  
     1:00.17  2:04.79                                                      
 
Women 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:09.05  10/21/2001 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman-Martin, Nancy    54 Garden State Mas-NJ  1:18.00    1:16.87  
       36.17  1:16.87                                                      
  2 Snyder, Sharon M          50 Asphalt Green-MR     1:49.00    1:42.57  
       48.04  1:42.57                                                      
 
Women 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:39.11   11/5/2005 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman-Martin, Nancy    54 Garden State Mas-NJ  2:48.00    2:43.60  
       36.59  1:17.66  2:00.19  2:43.60                                    
  2 Meehan, Margaret M        51 Red Tide-MR          3:40.00    3:31.02  
       44.70  1:38.06  2:36.40  3:31.02                                    
  3 Snyder, Sharon M          50 Asphalt Green-MR     3:50.00    3:53.32  
       50.82  1:50.27  2:52.76  3:53.32                                    
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:13.12   3/16/2002 DANIELLE OGIER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman-Martin, Nancy    54 Garden State Mas-NJ  1:24.00    1:19.78  
       36.28  1:19.78                                                      
  2 Johansson, Joey           50 Unattached           1:51.00    1:32.72  
       43.11  1:32.72                                                      
 
Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:37.52   3/17/2002 DANIELLE OGIER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meehan, Margaret M        51 Red Tide-MR          3:10.00    3:13.27  
       42.37  1:35.02  2:28.86  3:13.27                                    
 
Women 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 5:36.28  10/13/2002 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman-Martin, Nancy    54 Garden State Mas-NJ  5:52.00    5:47.50  
       35.92  1:17.04  2:01.74  2:45.51  3:38.36  4:30.94  5:09.10  5:47.50
  2 Snyder, Sharon M          50 Asphalt Green-MR     8:30.00    7:51.58  
       50.27  1:47.69  2:50.63  3:52.40  5:00.79  6:10.14  7:01.63  7:51.58
 
Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 28.57   9/16/2007 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Remak-Ziff, Heidi         56 Garden State Mas-NJ    32.60      33.36  
  2 Diehl-Lott, Lindsay       55 Unattached             38.85      35.87  
  3 Sloan, Gertie L           56 Garden State Mas-NJ    42.00      40.21  
 
Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:01.54   12/2/2007 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Remak-Ziff, Heidi         56 Garden State Mas-NJ  1:16.00    1:17.86  
       36.94  1:17.86                                                      
  2 Sloan, Gertie L           56 Garden State Mas-NJ  1:27.00    1:28.84  
       42.83  1:28.84                                                      
  3 Freeman-Patterson, Sue    57 Garden State Mas-NJ  1:34.97    1:31.58  
       43.22  1:31.58                                                      
  4 Petronis, Pat A           58 Pennypack-DV         2:13.20    1:59.53  
       56.51  1:59.53                                                      
 
Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:15.49   9/16/2007 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Remak-Ziff, Heidi         56 Garden State Mas-NJ  2:58.00    2:57.22  
       40.02  1:26.32  2:13.04  2:57.22                                    
  2 Deats, Cathy L            59 Garden State Mas-NJ  4:00.00    4:01.42  
       52.72  1:51.66  2:56.01  4:01.42                                    
 
Women 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 18:53.74   1/19/2008 LAURA VAL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Piez, Janet               56 Team NY Aquatics-MR 26:30.00   26:52.60  
       48.00  1:40.92  2:35.30  3:29.38  4:23.18  5:16.57  6:09.55  7:03.14
     7:56.58  8:49.73  9:42.73 10:36.12 11:29.53 12:22.38 13:19.02 14:17.83
    15:11.30 16:04.87 16:58.55 17:52.17 18:45.74 19:39.48 20:32.98 21:26.84
    22:20.38 23:14.12 24:07.81 25:02.59 26:01.03 26:52.60                  
  2 Vellucci, Marie H         59 Metro-MR            28:00.00   26:54.97  
       46.66  1:37.69  2:29.92  3:22.48  4:15.04  5:08.68  6:02.88  6:56.96
     7:51.73  8:45.58  9:40.31 10:34.05 11:28.58 12:22.56 13:16.61 14:11.38
    15:05.88 16:00.74 16:55.97 17:50.65 18:45.52 19:40.34 20:35.75 21:31.74
    22:26.81 23:22.77 24:14.96 25:09.72 26:03.48 26:54.97                  
  3 Katzeff, Martha C         57 Team NY Aquatics-MR 31:00.00   31:08.55  
       51.84  1:49.71  2:49.62  3:50.88  4:53.63  5:56.40  6:58.24  8:00.67
     9:03.49 10:05.41 11:07.86 12:10.27 13:12.31 14:15.14 15:18.09 16:20.39
    17:22.64 18:25.37 19:27.59 20:31.42 21:34.00 22:36.77 23:40.75 24:44.59
    25:48.60 26:52.99 27:57.46 29:01.50 30:05.44 31:08.55                  
  4 Morman, Carol R           56 Garden State Mas-NJ       NT   31:52.95  
       55.06  1:53.96  2:55.81  3:59.03  5:02.58  6:06.81  7:10.99  8:15.62
     9:20.08 10:26.14 11:28.95 12:34.05 13:35.87 14:40.70 15:45.75 16:50.66
    17:55.83 19:01.25 20:06.15 21:10.73 22:16.20 23:20.38 24:26.03 25:31.12
    26:35.83 27:39.86 28:44.89 29:49.10 30:52.73 31:52.95                  
 
Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 32.95   9/30/2007 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Petronis, Pat A           58 Pennypack-DV         1:06.60    1:05.75  
 -- Freeman-Patterson, Sue    57 Garden State Mas-NJ    48.30         DQ  
 
Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 39.35   8/24/2003 DALE BARNHARD                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vellucci, Marie H         59 Metro-MR               55.00      52.03  
 
Women 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 3:12.18   8/24/2003 DALE BARNHARD                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mann, Margot              59 Red Tide-MR          3:55.00    4:08.71  
       55.33  1:59.32  3:04.63  4:08.71                                    
 
Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 31.35   9/14/2008 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sloan, Gertie L           56 Garden State Mas-NJ    50.00      47.09  
 
Women 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:09.40  10/12/2008 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vellucci, Marie H         59 Metro-MR             2:00.00    1:56.35  
       53.82  1:56.35                                                      
 
Women 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:31.13   9/14/2008 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vellucci, Marie H         59 Metro-MR             4:00.00    4:02.35  
       55.04  1:57.42  3:00.12  4:02.35                                    
 
Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:13.84   9/30/2007 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Diehl-Lott, Lindsay       55 Unattached           1:39.90    1:32.22  
       42.41  1:32.22                                                      
  2 Remak-Ziff, Heidi         56 Garden State Mas-NJ  1:50.00    1:33.29  
       44.47  1:33.29                                                      
  3 Sloan, Gertie L           56 Garden State Mas-NJ  1:37.00    1:40.92  
       47.89  1:40.92                                                      
 
Women 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 5:43.32  11/11/2007 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vellucci, Marie H         59 Metro-MR             8:05.00    7:59.60  
       56.06  1:58.72  3:05.31  4:12.07  5:14.28  6:17.80  7:08.39  7:59.60
 -- Mann, Margot              59 Red Tide-MR          8:00.00         DQ  
       57.49  2:02.93  3:15.97  4:26.72  5:32.82  6:42.34       DQ         
 
Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 31.42  10/12/2008 RUTH SHAPS                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carson, June F            60 Garden State Mas-NJ    36.29      38.19  
  2 Charles, Barbara B        63 Red Tide-MR            44.83      43.16  
  3 Hill, Marcia M            64 Asphalt Green-MR     1:00.00      43.45  
  4 Murphy-Kendall, Vicki     64 1776-DV                54.78      56.59  
 
Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:11.03      6/2008 BOAK/SHAPS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carson, June F            60 Garden State Mas-NJ  1:24.94    1:26.90  
       40.06  1:26.90                                                      
  2 Charles, Barbara B        63 Red Tide-MR          1:44.01    1:42.92  
       45.03  1:42.92                                                      
  3 Murphy-Kendall, Vicki     64 1776-DV              2:02.53    2:08.08  
       56.61  2:08.08                                                      
 
Women 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:39.92   3/14/1993 LAVELLE STOINOFF                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jastremski, Janet M       60 1776-DV              3:00.00    3:02.89  
       41.51  1:27.66  2:15.80  3:02.89                                    
  2 Charles, Barbara B        63 Red Tide-MR          3:50.00    3:49.12  
       47.88  1:47.44  2:50.43  3:49.12                                    
  3 Murphy-Kendall, Vicki     64 1776-DV              4:57.05    4:51.34  
     1:01.62  2:18.46  3:36.59  4:51.34                                    
 
Women 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 5:27.75    4/6/2003 JACKIE MARR                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy-Kendall, Vicki     64 1776-DV              8:45.00   10:29.77  
     1:04.73  2:24.94  3:45.69  5:07.50  6:31.13  7:52.83  9:12.18 10:29.77
 
Women 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 11:24.28  12/12/2004 ARDETH MUELLER                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jastremski, Janet M       60 1776-DV             13:00.00   13:11.04  
       41.77  1:29.34  2:18.49  3:08.18  3:58.86  4:48.92  5:39.75  6:31.32
     7:21.84  8:12.69  9:03.77  9:54.01 10:44.24 11:33.98 12:23.28 13:11.04
  2 Murphy-Kendall, Vicki     64 1776-DV             17:30.00   20:44.46  
     1:02.85  2:18.74  3:37.74  4:59.79  6:20.03  7:38.64  8:58.12 10:17.27
    11:35.87 12:52.72 14:10.94 15:27.89 16:47.12 18:05.67 19:22.80 20:44.46
 
Women 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21:33.34   5/19/2003 JACKIE MARR                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Romano, Kathleen          62 Metro-MR            31:00.00   29:20.57  
       54.78  1:53.93  2:54.10  3:53.40  4:52.34  5:52.13  6:50.88  7:50.65
     8:50.03  9:49.94 10:49.64 11:49.66 12:48.96 13:48.63 14:48.55 15:47.79
    16:46.95 17:44.79 18:43.51 19:41.52 20:39.91 21:38.50 22:36.85 23:35.17
    24:32.79 25:30.63 26:28.86 27:26.51 28:25.23 29:20.57                  
 
Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 38.74   6/15/1997 BETSY JORDAN                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hill, Marcia M            64 Asphalt Green-MR     1:00.00      53.65  
 
Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 40.24   6/22/2008 DALE BARNHARD                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carson, June F            60 Garden State Mas-NJ    49.75      50.32  
  2 Hill, Marcia M            64 Asphalt Green-MR     1:00.00      58.06  
  3 Charles, Barbara B        63 Red Tide-MR          1:02.93    1:08.36  
 
Women 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:30.58   3/25/2000 JOANN LEILICH                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carson, June F            60 Garden State Mas-NJ  1:51.63    1:52.66  
       51.78  1:52.66                                                      
 
Women 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 3:18.25   3/31/2001 JOANN LEILICH                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lecarreaux, Sue           63 Metro-MR             3:57.00    3:47.61  
       52.48  1:50.64  2:48.42  3:47.61                                    
  2 Carson, June F            60 Garden State Mas-NJ  4:09.31    3:57.03  
       53.87  1:54.91  2:57.82  3:57.03                                    
 
Women 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 34.47  10/11/2008 RUTH SHAPS                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Charles, Barbara B        63 Red Tide-MR          1:05.00      59.95  
 
Women 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:29.78   5/12/2006 MARGOT PETTIJOHN                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lecarreaux, Sue           63 Metro-MR             1:45.00    1:44.59  
       49.39  1:44.59                                                      
 
Women 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 3:13.71  10/24/2004 ARDETH MUELLER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jastremski, Janet M       60 1776-DV              4:15.00    3:59.55  
       47.66  1:48.27  2:55.04  3:59.55                                    
 
Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:22.11  10/12/2008 RUTH SHAPS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lecarreaux, Sue           63 Metro-MR             1:38.00    1:35.70  
       45.18  1:35.70                                                      
  2 Charles, Barbara B        63 Red Tide-MR          2:08.75    2:10.60  
     1:05.25  2:10.60                                                      
 
Women 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 3:03.22    4/6/2003 JACKIE MARR                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jastremski, Janet M       60 1776-DV              3:30.90    3:29.66  
       44.78  1:39.92  2:43.82  3:29.66                                    
  2 Charles, Barbara B        63 Red Tide-MR          4:40.83    4:36.79  
     1:03.27  2:18.46  3:38.65  4:36.79                                    
 
Women 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:16.26  12/15/1996 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sarg, Kathleen B          65 Asphalt Green-MR     1:35.00    1:33.91  
       44.02  1:33.91                                                      
 
Women 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:42.08  10/12/2008 JACKIE MARR                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Durrant, Betsy            67 Virginia Masters-DV  3:15.66    3:20.03  
       45.39  1:35.10  2:27.27  3:20.03                                    
 
Women 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 5:44.29   3/30/2008 JACKIE MARR                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Judy              66 Virginia Masters-DV  7:25.00    7:26.41  
       50.15  1:44.89  2:41.50  3:37.79  4:34.59  5:32.53  6:30.89  7:26.41
 
Women 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 11:44.69  10/10/2008 JACKIE MARR                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Onton, Ann Louise         65 Connecticut Mas-CT  15:00.00   17:41.49  
       53.50  1:55.58  2:59.40  4:04.32  5:11.85  6:18.62  7:27.17  8:36.35
     9:45.55 10:54.97 12:03.96 13:13.55 14:23.43 15:32.37 16:40.39 17:41.49
 
Women 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22:28.15  10/10/2008 JACKIE MARR                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sarg, Kathleen B          65 Asphalt Green-MR    30:00.00   27:59.10  
       50.29  1:45.75  2:42.49  3:39.42  4:36.07  5:32.93  6:30.66  7:28.21
     8:25.90  9:23.82 10:20.02 11:16.59 12:12.71 13:09.74 14:06.25 15:02.46
    15:59.22 16:55.26 17:51.67 18:48.37 19:44.01 20:38.66 21:34.37 22:30.67
    23:26.54 24:22.20 25:17.81 26:13.71 27:07.80 27:59.10                  
 
Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 40.11  12/14/2003 BETSY JORDAN                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Durrant, Betsy            67 Virginia Masters-DV    46.39      47.05  
  2 Martin, Judy              66 Virginia Masters-DV    50.20      49.87  
 
Women 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:26.96   6/16/2002 BETSY JORDAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Durrant, Betsy            67 Virginia Masters-DV  1:46.01    1:45.92  
       52.19  1:45.92                                                      
  2 Martin, Judy              66 Virginia Masters-DV  1:46.00    1:48.55  
       52.03  1:48.55                                                      
  3 Onton, Ann Louise         65 Connecticut Mas-CT   2:02.00    2:08.90  
     1:02.54  2:08.90                                                      
 
Women 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 3:11.23   3/30/2008 JACKIE MARR                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Durrant, Betsy            67 Virginia Masters-DV  3:41.68    3:48.76  
       54.06  1:53.36  2:51.91  3:48.76                                    
  2 Martin, Judy              66 Virginia Masters-DV  3:50.00    3:49.34  
       52.60  1:50.57  2:50.76  3:49.34                                    
  3 Onton, Ann Louise         65 Connecticut Mas-CT   4:28.00    4:32.01  
     1:05.09  2:15.58  3:25.00  4:32.01                                    
 
Women 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 42.35    4/9/2005 JOANN LEILICH                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Durrant, Betsy            67 Virginia Masters-DV    49.46      50.94  
  2 Martin, Judy              66 Virginia Masters-DV    53.00      52.82  
  3 Rosenbaum, Barbara I      67 Garden State Mas-NJ    54.59      54.96  
 
Women 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:32.37   3/20/2004 JOANN LEILICH                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Durrant, Betsy            67 Virginia Masters-DV  1:51.39    1:52.08  
       53.25  1:52.08                                                      
  2 Sarg, Kathleen B          65 Asphalt Green-MR     2:15.00    1:57.81  
       56.84  1:57.81                                                      
  3 Martin, Judy              66 Virginia Masters-DV  2:05.00    1:59.53  
       55.09  1:59.53                                                      
  4 Rosenbaum, Barbara I      67 Garden State Mas-NJ  2:00.32    2:04.31  
       56.53  2:04.31                                                      
  5 Onton, Ann Louise         65 Connecticut Mas-CT   2:10.00    2:16.10  
     1:04.53  2:16.10                                                      
 
Women 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 3:17.44   3/20/2004 JOANN LEILICH                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Durrant, Betsy            67 Virginia Masters-DV  4:10.00    4:10.63  
       56.85  2:02.38  3:07.10  4:10.63                                    
  2 Martin, Judy              66 Virginia Masters-DV  4:35.00    4:30.24  
     1:00.06  2:09.25  3:19.98  4:30.24                                    
  3 Rosenbaum, Barbara I      67 Garden State Mas-NJ  4:34.74    4:35.96  
     1:03.72  2:13.28  3:26.45  4:35.96                                    
  4 Onton, Ann Louise         65 Connecticut Mas-CT   4:40.00    4:58.93  
     1:07.00  2:24.46  3:43.09  4:58.93                                    
 
Women 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 38.06    9/9/2007 JOY WARD                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosenbaum, Barbara I      67 Garden State Mas-NJ    56.00      55.57  
  2 Onton, Ann Louise         65 Connecticut Mas-CT     59.00      56.75  
  3 Sarg, Kathleen B          65 Asphalt Green-MR     1:10.00    1:24.09  
 
Women 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:33.10  10/15/1995 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Onton, Ann Louise         65 Connecticut Mas-CT   2:01.00    2:17.48  
     1:01.30  2:17.48                                                      
  2 Rosenbaum, Barbara I      67 Garden State Mas-NJ  2:20.35    2:20.76  
     1:02.35  2:20.76                                                      
 
Women 65-69 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 3:32.93   10/8/1995 JUNE KRAUSER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Onton, Ann Louise         65 Connecticut Mas-CT   4:38.00    4:46.23  
       59.73  2:09.80  3:26.36  4:46.23                                    
  2 Rosenbaum, Barbara I      67 Garden State Mas-NJ  5:21.76    5:16.59  
     1:06.08  2:25.40  3:54.10  5:16.59                                    
 
Women 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:28.95  10/13/1996 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Onton, Ann Louise         65 Connecticut Mas-CT   1:56.00    2:02.74  
       59.53  2:02.74                                                      
  2 Rosenbaum, Barbara I      67 Garden State Mas-NJ  2:01.70    2:04.99  
       58.46  2:04.99                                                      
 
Women 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 3:13.73   3/30/2008 JACKIE MARR                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Onton, Ann Louise         65 Connecticut Mas-CT   4:26.00    4:28.52  
       59.48  2:11.31  3:29.98  4:28.52                                    
  2 Rosenbaum, Barbara I      67 Garden State Mas-NJ  4:35.92    4:34.81  
     1:08.05  2:14.03  3:27.94  4:34.81                                    
 
Women 65-69 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 6:47.42  10/10/2008 JACKIE MARR                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Onton, Ann Louise         65 Connecticut Mas-CT   9:17.00    9:39.92  
     1:03.22  2:18.49  3:37.45  4:53.93  6:12.14  7:29.76  8:36.99  9:39.92
  2 Rosenbaum, Barbara I      67 Garden State Mas-NJ  9:43.30    9:42.58  
     1:07.84  2:26.37  3:37.61  4:50.76  6:06.90  7:25.23  8:34.60  9:42.58
 
Women 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 35.37   11/7/1999 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Laura S           71 Virginia Masters-DV    42.00      41.23  
  2 Griffin, Joan             71 Unattached             49.95      48.49  
 
Women 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:18.67   12/5/1999 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Laura S           71 Virginia Masters-DV  1:37.00    1:33.19  
       44.19  1:33.19                                                      
  2 Griffin, Joan             71 Unattached           1:51.00    1:45.17  
       50.07  1:45.17                                                      
 
Women 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:58.06   5/15/2000 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Laura S           71 Virginia Masters-DV  3:40.00    3:31.50  
       47.51  1:40.55  2:36.56  3:31.50                                    
 
Women 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 6:27.21   12/5/1999 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet H          74 1776-DV              8:30.00    8:12.57  
       54.10  1:53.23  2:55.64  3:59.32  5:03.72  6:07.57  7:11.79  8:12.57
 
Women 70-74 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 13:07.28    9/7/1996 JUNE KRAUSER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Griffin, Joan             71 Unattached          17:30.00   16:32.82  
       55.91  1:55.91  2:57.69  3:59.69  5:01.89  6:04.02  7:07.97  8:09.88
     9:13.14 10:14.91 11:21.73 12:26.58 13:31.72 14:32.63 15:34.33 16:32.82
 
Women 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:29.93   6/10/2007 BETSY JORDAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Griffin, Joan             71 Unattached           1:56.55    1:53.78  
       56.68  1:53.78                                                      
 
Women 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 3:25.04   11/4/2006 NANCY BROWN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Griffin, Joan             71 Unattached           4:10.86    3:58.54  
       57.70  1:57.67  2:58.35  3:58.54                                    
 
Women 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 47.29  10/21/2001 ANN HIRSCH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Laura S           71 Virginia Masters-DV    59.00      58.19  
  2 Moeller, Janet H          74 1776-DV                59.00      59.62  
  3 Fisher, Jane R            72 Garden State Mas-NJ  1:02.60    1:04.50  
 
Women 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:44.50  10/14/2001 ANN HIRSCH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet H          74 1776-DV              2:08.00    2:08.30  
     1:00.93  2:08.30                                                      
  2 Fisher, Jane R            72 Garden State Mas-NJ  2:17.96    2:18.29  
     1:04.24  2:18.29                                                      
 
Women 70-74 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 3:43.02  12/11/2005 DIANE STOWELL                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet H          74 1776-DV              4:57.00    4:50.07  
     1:05.67  2:20.85  3:37.56  4:50.07                                    
  2 Fisher, Jane R            72 Garden State Mas-NJ  5:14.39    5:44.47  
     1:06.56  2:25.14  4:11.71  5:44.47                                    
 
Women 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 40.66   5/17/1999 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Laura S           71 Virginia Masters-DV    59.00      56.63  
  2 Moeller, Janet H          74 1776-DV                59.00      58.36  
  3 Fisher, Jane R            72 Garden State Mas-NJ  1:00.75    1:01.19  
 
Women 70-74 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:37.56  10/10/1999 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fisher, Jane R            72 Garden State Mas-NJ  2:23.78    2:27.24  
     1:07.51  2:27.24                                                      
  2 Moeller, Janet H          74 1776-DV              2:30.00    2:30.86  
     1:06.41  2:30.86                                                      
 
Women 70-74 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 3:38.39  10/13/1996 JUNE KRAUSER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fisher, Jane R            72 Garden State Mas-NJ  5:16.64    5:19.32  
     1:07.29  2:32.10  3:57.43  5:19.32                                    
  2 Moeller, Janet H          74 1776-DV              5:30.00    5:38.19  
     1:07.56  2:33.44  4:07.52  5:38.19                                    
 
Women 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:32.23   5/15/2000 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Laura S           71 Virginia Masters-DV  1:55.00    1:51.46  
       52.46  1:51.46                                                      
  2 Moeller, Janet H          74 1776-DV              2:03.00    2:07.49  
       59.92  2:07.49                                                      
  3 Fisher, Jane R            72 Garden State Mas-NJ  2:17.67    2:20.45  
     1:07.36  2:20.45                                                      
 
Women 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 3:30.92  10/10/1999 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet H          74 1776-DV              4:40.00    4:32.18  
              2:14.41  3:32.26  4:32.18                                    
  2 Fisher, Jane R            72 Garden State Mas-NJ  5:19.62    5:13.31  
     1:09.98  2:31.12  3:59.79  5:13.31                                    
 
Women 70-74 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 7:24.32  10/13/1996 JUNE KRAUSER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet H          74 1776-DV             10:10.00    9:42.44  
     1:07.97  2:34.15  3:47.84  5:00.72  6:20.49  7:39.52  8:42.09  9:42.44
 
Women 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 37.24  12/12/2004 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsuzuki, Joy              78 Garden State Mas-NJ  1:13.26    1:10.97  
 
Women 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:24.31  10/15/2005 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waldbaum, Joan B          77 1776-DV              2:03.44    1:57.17  
       53.37  1:57.17                                                      
  2 Aaron, Ruth W             79 1776-DV              2:18.32    2:13.48  
     1:01.35  2:13.48                                                      
  3 Tsuzuki, Joy              78 Garden State Mas-NJ  2:48.72    2:52.74  
     1:12.16  2:52.74                                                      
 
Women 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 3:07.58  11/20/2005 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aaron, Ruth W             79 1776-DV              5:00.11    4:47.06  
     1:03.32  2:17.31  3:33.86  4:47.06                                    
 
Women 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 50.91  10/15/2005 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waldbaum, Joan B          77 1776-DV              1:03.61    1:01.27  
 
Women 75-79 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:50.24  10/11/2008 ANN HIRSCH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waldbaum, Joan B          77 1776-DV              2:17.06    2:17.84  
     1:07.16  2:17.84                                                      
  2 Aaron, Ruth W             79 1776-DV              2:06.32    2:39.72  
     1:15.55  2:39.72                                                      
 
Women 75-79 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 3:56.51  10/12/2008 ANN HIRSCH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waldbaum, Joan B          77 1776-DV              5:22.50    5:10.95  
     1:08.89  2:27.97  3:49.22  5:10.95                                    
 
Women 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 44.18  12/12/2004 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waldbaum, Joan B          77 1776-DV              1:05.02    1:01.89  
  2 Aaron, Ruth W             79 1776-DV              1:08.05    1:23.23  
 
Women 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:38.11  12/12/2004 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waldbaum, Joan B          77 1776-DV              2:22.08    2:17.59  
     1:11.67  2:17.59                                                      
 
Women 75-79 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 3:37.24  12/11/2005 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aaron, Ruth W             79 1776-DV              5:49.26    5:54.35  
     1:27.62  3:11.89  4:43.08  5:54.35                                    
 
Women 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 50.03  10/13/2002 MARGERY MEYER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hagan, Marianna M         80 1776-DV              1:08.82    1:05.51  
 
Women 80-84 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:50.61   12/1/2007 BETTY LORENZI                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman, Doris E         84 Garden State Mas-NJ  2:35.00    2:14.52  
     1:03.84  2:14.52                                                      
 
Women 80-84 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 4:07.13   12/1/2007 BETTY LORENZI                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hagan, Marianna M         80 1776-DV              5:05.43    5:07.42  
     1:11.14  2:31.50  3:53.88  5:07.42                                    
 
Women 80-84 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:01.58   5/23/2005 LOIS KIVI NOCHMAN                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hagan, Marianna M         80 1776-DV              1:11.04    1:12.00  
 
Women 80-84 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:14.23   5/23/2005 LOIS KIVI NOCHMAN                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hagan, Marianna M         80 1776-DV              3:06.48    2:51.02  
     1:22.81  2:51.02                                                      
 
Women 80-84 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 55.65   1/18/2004 LOIS KIVI NOCHMAN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hagan, Marianna M         80 1776-DV              1:24.36    1:16.95  
 
Women 80-84 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:56.65   3/24/2007 JEAN TROY                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hagan, Marianna M         80 1776-DV              2:41.63    2:32.42  
     1:10.38  2:32.42                                                      
 
Women 80-84 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 4:07.66   3/24/2007 JEAN TROY                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hagan, Marianna M         80 1776-DV              5:39.47    5:51.16  
     1:26.40  2:50.32  4:20.40  5:51.16                                    
 
Women 85-89 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.10   9/14/2008 MARGERY MEYER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Melick, Florence B        87 Garden State Mas-NJ  1:41.95    1:42.76  
 
Women 85-89 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:46.95   9/14/2008 MARGERY MEYER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Melick, Florence B        87 Garden State Mas-NJ  3:55.55    3:51.57  
     1:40.66  3:51.57                                                      
 
Women 85-89 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 57.62  10/15/2006 BUNNY CEDERLUND                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Melick, Florence B        87 Garden State Mas-NJ  1:53.70    1:59.00  
 
Women 85-89 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:10.33  10/15/2006 BUNNY CEDERLUND                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Melick, Florence B        87 Garden State Mas-NJ  4:09.61    4:25.92  
     2:04.87  4:25.92                                                      
 
Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.38  12/11/2005 NICK BRUNELLI                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, Eric              24 Garden State Mas-NJ    22.80      25.03  
  2 Madison, Kyle             20 Garden State Mas-NJ    26.97      27.91  
  3 Holland, Chris            23 Bearcat Masters-MR     29.32      28.73  
  4 Truong, Minh Q            23 Fins Aquatics-DV       29.30      29.01  
  5 Gerace, John              24 Bearcat Masters-MR     30.00      30.35  
  6 Murphy, Joshua R          19 Ocean City-DV          28.00      30.52  
  7 Alne, Tom J               20 Garden State Mas-NJ    31.05      30.65  
  8 Goldstein, Michael J      24 Fins Aquatics-DV       37.82      36.19  
  9 Soang, Reginald           23 Bearcat Masters-MR     45.00      40.79  
 
Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.00  12/11/2005 NICK BRUNELLI                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Richard R         23 Ocean City-DV          59.00      57.01  
       27.81    57.01                                                      
  2 Madison, Kyle             20 Garden State Mas-NJ  1:01.05    1:03.10  
       29.80  1:03.10                                                      
  3 Mukherjee, Uttam          23 Garden State Mas-NJ  1:01.00    1:04.00  
       29.94  1:04.00                                                      
  4 Joshi, Amogh M            18 Garden State Mas-NJ  1:04.38    1:05.85  
       30.80  1:05.85                                                      
  5 Feihel, Dennis            24 Bearcat Masters-MR   1:00.00    1:05.87  
       30.75  1:05.87                                                      
  6 Truong, Minh Q            23 Fins Aquatics-DV     1:06.00    1:05.96  
       30.44  1:05.96                                                      
  7 Holland, Chris            23 Bearcat Masters-MR   1:08.35    1:06.03  
       31.17  1:06.03                                                      
  8 Abdelaal, Ahmed           23 Ocean City-DV          59.00    1:06.21  
       31.00  1:06.21                                                      
  9 Murphy, Joshua R          19 Ocean City-DV        1:04.00    1:06.44  
       32.28  1:06.44                                                      
 10 Gerace, John              24 Bearcat Masters-MR   1:04.00    1:09.34  
       31.53  1:09.34                                                      
 11 Goldstein, Michael J      24 Fins Aquatics-DV     1:42.60    1:29.35  
       38.18  1:29.35                                                      
 12 Soang, Reginald           23 Bearcat Masters-MR   1:40.00    1:30.51  
       42.08  1:30.51                                                      
 
Men 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:47.32  12/11/2005 NICK BRUNELLI                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Richard R         23 Ocean City-DV        2:08.00    2:13.35  
       29.35  1:02.13  1:36.83  2:13.35                                    
  2 Murphy, Joshua R          19 Ocean City-DV        2:13.20    2:18.58  
       31.77  1:06.59  1:42.61  2:18.58                                    
  3 Abdelaal, Ahmed           23 Ocean City-DV        2:10.00    2:21.72  
       31.01  1:05.61  1:43.13  2:21.72                                    
  4 Villar, Juan Jose         23 Bearcat Masters-MR   2:15.94    2:23.35  
       31.04  1:05.56  1:43.95  2:23.35                                    
  5 Alne, Tom J               20 Garden State Mas-NJ  2:41.33    2:28.47  
       32.76  1:11.61  1:50.41  2:28.47                                    
  6 Mukherjee, Uttam          23 Garden State Mas-NJ  2:20.00    2:32.77  
       32.21  1:09.40  2:32.77                                             
  7 Soang, Reginald           23 Bearcat Masters-MR   3:50.00    3:22.24  
       46.07  1:37.47  2:31.59  3:22.24                                    
 
Men 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:03.45  12/10/1995 BRAD WINSOR                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alne, Tom J               20 Garden State Mas-NJ  5:50.57    5:22.37  
       34.95  1:15.41  1:57.51  2:40.52  3:23.50  4:07.03  4:47.02  5:22.37
  2 Holland, Chris            23 Bearcat Masters-MR   5:55.00    5:27.89  
       34.73  1:13.99  1:54.48  2:35.93  3:18.71  4:02.15  4:46.23  5:27.89
 
Men 18-24 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 8:35.83  12/10/1995 BRAD WINSOR                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alne, Tom J               20 Garden State Mas-NJ 12:04.85   11:27.61  
       36.11  1:17.36  2:00.14  2:43.97  3:28.36  4:12.87  4:56.54  5:40.94
     6:24.99  7:09.12  7:53.77  8:38.21  9:22.42 10:06.46 10:48.54 11:27.61
 
Men 18-24 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 16:15.25  10/10/1993 JEFF POPPELL                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alne, Tom J               20 Garden State Mas-NJ 23:20.81   21:38.12  
       35.21  1:16.23  1:58.80  2:41.83  3:25.94  4:10.01  4:54.09  5:39.04
     6:23.24  7:07.35  7:52.09  8:36.15  9:20.37 10:04.67 10:48.97 11:32.75
    12:16.63 13:00.96 13:45.31 14:29.89 15:14.91 16:00.00 16:42.22 17:25.86
    18:09.47 18:53.40 19:36.10 20:18.59 21:00.69 21:38.12                  
 
Men 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 27.39   12/8/2002 WILLIAM JEWELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alne, Tom J               20 Garden State Mas-NJ    37.20      34.91  
  2 Holland, Chris            23 Bearcat Masters-MR     34.01      34.93  
 
Men 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 58.98  12/13/1998 OSIRIS BRISENO                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Villar, Juan Jose         23 Bearcat Masters-MR   1:10.99    1:09.55  
       33.06  1:09.55                                                      
  2 Holland, Chris            23 Bearcat Masters-MR   1:14.66    1:18.81  
       38.95  1:18.81                                                      
 -- Alne, Tom J               20 Garden State Mas-NJ  1:23.13         DQ  
       38.56       DQ                                                      
 
Men 18-24 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:08.69  11/18/2007 TED BRADLEY                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alne, Tom J               20 Garden State Mas-NJ  2:59.22    2:48.44  
       40.28  1:24.31  2:07.98  2:48.44                                    
 
Men 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 28.69  12/11/2005 GREG OWEN                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Joshua R          19 Ocean City-DV          38.00      39.10  
  2 Goldstein, Michael J      24 Fins Aquatics-DV       45.55      40.40  
  3 Soang, Reginald           23 Bearcat Masters-MR     50.00      51.11  
 
Men 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:01.75  12/11/2005 GREG OWEN                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Joshua R          19 Ocean City-DV        1:25.00    1:24.51  
       40.23  1:24.51                                                      
  2 Goldstein, Michael J      24 Fins Aquatics-DV     1:44.81    1:34.64  
       42.87  1:34.64                                                      
 
Men 18-24 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:22.78  10/13/1996 TODD RADEL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alne, Tom J               20 Garden State Mas-NJ  3:46.15    3:40.77  
       50.45  1:48.00  2:45.46  3:40.77                                    
 
Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.16   12/7/2003 PAUL BUREN                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rimmele, Ryan J           23 Stevens-NJ             28.59      27.25  
  2 Miller, Richard R         23 Ocean City-DV          28.50      28.92  
  3 Abdelaal, Ahmed           23 Ocean City-DV          28.00      31.04  
  4 Mukherjee, Uttam          23 Garden State Mas-NJ    27.00      31.67  
  5 Feihel, Dennis            24 Bearcat Masters-MR     35.50      31.82  
  6 Holland, Chris            23 Bearcat Masters-MR     32.31      32.07  
  7 Joshi, Amogh M            18 Garden State Mas-NJ    29.97      32.43  
  8 Gerace, John              24 Bearcat Masters-MR     38.00      34.40  
  9 Truong, Minh Q            23 Fins Aquatics-DV       34.00      34.41  
 
Men 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 56.52   12/3/2006 MARIO MARSHALL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Richard R         23 Ocean City-DV        1:05.00    1:04.22  
       29.47  1:04.22                                                      
  2 Feihel, Dennis            24 Bearcat Masters-MR   1:25.00    1:19.92  
       35.35  1:19.92                                                      
 
Men 18-24 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:07.64  10/10/1993 JEFF POPPELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rimmele, Ryan J           23 Stevens-NJ           2:15.80    2:20.84  
       29.90  1:03.37  1:39.06  2:20.84                                    
 
Men 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 59.18  10/15/1995 AARON BARTLESON                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Richard R         23 Ocean City-DV        1:08.00    1:08.13  
       31.13  1:08.13                                                      
  2 Madison, Kyle             20 Garden State Mas-NJ  1:12.15    1:13.09  
       34.61  1:13.09                                                      
  3 Murphy, Joshua R          19 Ocean City-DV        1:15.00    1:17.48  
       36.84  1:17.48                                                      
  4 Feihel, Dennis            24 Bearcat Masters-MR   1:19.50    1:19.78  
       36.63  1:19.78                                                      
  5 Alne, Tom J               20 Garden State Mas-NJ  1:22.00    1:22.89  
       37.39  1:22.89                                                      
  6 Gerace, John              24 Bearcat Masters-MR   1:25.00    1:23.02  
       37.97  1:23.02                                                      
  7 Truong, Minh Q            23 Fins Aquatics-DV     1:30.00    1:24.02  
       38.93  1:24.02                                                      
 
Men 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:00.32  12/11/2005 NICK BRUNELLI                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Madison, Kyle             20 Garden State Mas-NJ  2:33.18    2:42.59  
       34.39  1:19.68  2:04.86  2:42.59                                    
  2 Murphy, Joshua R          19 Ocean City-DV        2:45.00    2:46.75  
       37.02  1:21.62  2:09.39  2:46.75                                    
  3 Alne, Tom J               20 Garden State Mas-NJ  3:00.85    2:51.29  
       37.27  1:20.61  2:14.71  2:51.29                                    
 
Men 18-24 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 4:28.54  11/14/1993 SERGEY MARINIUK                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alne, Tom J               20 Garden State Mas-NJ  6:40.21    6:17.97  
       40.24  1:29.20  2:15.78  3:01.54  4:01.12  4:59.56  5:39.96  6:17.97
  2 Rose, Brian E             24 Unattached           6:06.16    6:23.42  
       37.09  1:25.79  2:14.97  3:04.99  3:55.80  4:49.16  5:35.90  6:23.42
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.48     93/1996 PEEL/WAGNER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hess, Christopher J       29 Pennypack-DV           26.51      25.24  
  2 Martin, Kevin G           25 Unattached             24.42      25.33  
  3 Esposito, James C         29 Unattached             26.00      26.18  
  4 Capers, Andrew L          26 JAM-NJ                 27.50      26.42  
  5 Jamieson, Mark S          26 Ocean City-DV          29.00      27.87  
  6 Pohl, Evan R              25 Red Tide-MR            32.33      28.45  
  7 Abreu, Joel               28 Bearcat Masters-MR     29.09      29.94  
 
Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.91  12/10/1995 BJORN ZIKARSKY                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bellamy, Robert D         27 MARY-MD                52.72      52.31  
       25.25    52.31                                                      
  2 Bazylewicz, Michael       26 Berkeley-NJ            53.84      54.10  
       25.64    54.10                                                      
  3 Williams, Daniel S        26 Asphalt Green-MR       56.00      55.11  
       26.07    55.11                                                      
  4 Hess, Christopher J       29 Pennypack-DV           57.01      56.33  
       26.87    56.33                                                      
  5 Zhai, Eric                27 Bearcat Masters-MR     59.01      57.30  
       27.84    57.30                                                      
  6 van der Flier, Vasco      26 Bearcat Masters-MR     58.00      59.07  
       26.89    59.07                                                      
  7 Capers, Andrew L          26 JAM-NJ               1:02.00      59.30  
       28.29    59.30                                                      
  8 Strahota, Jeffrey R       28 Terrapin-PV            58.35    1:00.41  
       28.81  1:00.41                                                      
  9 Pohl, Evan R              25 Red Tide-MR          1:09.67    1:02.84  
       30.92  1:02.84                                                      
 10 Abreu, Joel               28 Bearcat Masters-MR   1:05.11    1:09.26  
       32.50  1:09.26                                                      
 11 LaMarca, Michael          26 Bearcat Masters-MR   1:08.82    1:14.52  
       33.87  1:14.52                                                      
 
Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:48.81  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bellamy, Robert D         27 MARY-MD              1:56.55    1:55.43  
       26.96    56.20  1:25.62  1:55.43                                    
  2 Bazylewicz, Michael       26 Berkeley-NJ          1:56.07    1:59.93  
       27.72    57.78  1:28.87  1:59.93                                    
  3 Williams, Daniel S        26 Asphalt Green-MR     2:00.00    2:00.95  
       28.17    58.47  1:29.75  2:00.95                                    
  4 Strahota, Jeffrey R       28 Terrapin-PV          2:10.00    2:08.19  
       29.49  1:02.11  1:35.10  2:08.19                                    
  5 Zhai, Eric                27 Bearcat Masters-MR   2:09.65    2:10.58  
       29.86  1:02.75  1:36.04  2:10.58                                    
  6 Hess, Christopher J       29 Pennypack-DV         2:08.20    2:11.06  
       30.35  1:03.43  1:37.61  2:11.06                                    
  7 van der Flier, Vasco      26 Bearcat Masters-MR   2:08.00    2:18.87  
       30.78  1:04.91  1:40.89  2:18.87                                    
 
Men 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 3:58.23  12/14/1997 ALEX KOSTICH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strahota, Jeffrey R       28 Terrapin-PV          4:40.00    4:34.40  
       32.05  1:07.00  1:42.19  2:17.62  2:52.47  3:27.47  4:01.55  4:34.40
  2 Hanley, Matt              27 Unattached           5:45.00    6:10.57  
       38.78  1:23.09  2:09.48  2:57.43  3:46.69  4:33.56  5:22.42  6:10.57
 
Men 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 8:14.75  12/14/1997 ALEX KOSTICH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanley, Matt              27 Unattached          11:55.00   12:37.86  
       39.96  1:21.71  2:06.18  2:53.33  3:40.92  4:29.33  5:19.47  6:07.85
     6:58.89  7:48.25  8:36.62  9:25.28 10:14.13 11:02.60 11:50.72 12:37.86
 
Men 25-29 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 15:41.81  12/14/1997 ALEX KOSTICH                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strahota, Jeffrey R       28 Terrapin-PV         19:35.00   18:38.24  
       32.72  1:08.94  1:46.20  2:23.91  3:01.88  3:39.34  4:16.82  4:54.61
     5:30.97  6:07.90  6:44.82  7:21.90  7:59.77  8:37.68  9:14.02  9:50.41
    10:30.34 11:07.96 11:45.84 12:23.72 13:00.92 13:38.41 14:17.17 14:54.72
    15:31.95 16:09.78 16:48.05 17:25.88 18:02.58 18:38.24                  
  2 UyBarreta, Thomas G       29 Fins Aquatics-DV    19:30.00   19:19.26  
       33.40  1:09.99  1:46.99  2:24.15  3:01.88  3:39.74  4:17.37  4:54.94
     5:33.14  6:11.52  6:50.45  7:29.66  8:09.15  8:48.66  9:28.46 10:07.46
    10:46.60 11:26.05 12:06.27 12:46.16 13:25.18 14:04.27 14:44.38 15:23.67
    16:03.30 16:42.77 17:22.40 18:02.20 18:40.88 19:19.26                  
 
Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 25.15   12/2/2007 KEVIN DOAK                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Brennan P          29 Red Tide-MR            33.30      32.01  
  2 Pohl, Evan R              25 Red Tide-MR            37.00      36.09  
 
Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 55.65   12/2/2007 KEVIN DOAK                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strahota, Jeffrey R       28 Terrapin-PV          1:10.00    1:10.57  
       34.57  1:10.57                                                      
 
Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 28.60   8/24/2003 JEFF COMMINGS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Esposito, James C         29 Unattached             30.75      30.28  
  2 Capers, Andrew L          26 JAM-NJ                 37.00      34.31  
  3 Kelly, Brennan P          29 Red Tide-MR            34.96      35.34  
  4 Abreu, Joel               28 Bearcat Masters-MR     38.01      37.61  
  5 Strahota, Jeffrey R       28 Terrapin-PV            39.45      38.53  
  6 Jamieson, Mark S          26 Ocean City-DV          38.00      42.36  
 
Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:02.83   8/24/2003 JEFF COMMINGS                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Esposito, James C         29 Unattached           1:08.00    1:08.01  
       32.08  1:08.01                                                      
  2 Capers, Andrew L          26 JAM-NJ               1:21.00    1:15.79  
       35.23  1:15.79                                                      
  3 Kelly, Brennan P          29 Red Tide-MR          1:17.37    1:17.13  
       35.73  1:17.13                                                      
  4 Abreu, Joel               28 Bearcat Masters-MR   1:25.00    1:23.69  
       38.70  1:23.69                                                      
 
Men 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:19.27   6/22/2008 COREY WELCH                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abreu, Joel               28 Bearcat Masters-MR   2:56.71    3:06.85  
       40.86  1:27.63  2:17.04  3:06.85                                    
 
Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.98   10/2/2005 OSWALDO QUEVEDO                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Daniel S        26 Asphalt Green-MR       28.00      27.97  
  2 Hess, Christopher J       29 Pennypack-DV           28.75      29.01  
  3 Kelly, Brennan P          29 Red Tide-MR            29.97      29.16  
  4 Capers, Andrew L          26 JAM-NJ                 30.00      29.53  
  5 Pohl, Evan R              25 Red Tide-MR            35.60      32.18  
  6 Abreu, Joel               28 Bearcat Masters-MR     32.01      33.24  
 
Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 54.83  12/15/2002 JASON EADDY                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Kevin G           25 Unattached           1:01.05    1:03.46  
       28.70  1:03.46                                                      
  2 Hess, Christopher J       29 Pennypack-DV         1:06.20    1:06.09  
       31.12  1:06.09                                                      
 
Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 56.65   8/24/2003 JEFF COMMINGS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Esposito, James C         29 Unattached           1:03.50    1:03.49  
       30.66  1:03.49                                                      
  2 Hess, Christopher J       29 Pennypack-DV         1:06.55    1:05.40  
       30.42  1:05.40                                                      
  3 Capers, Andrew L          26 JAM-NJ               1:12.00    1:09.16  
       32.26  1:09.16                                                      
  4 Kelly, Brennan P          29 Red Tide-MR          1:08.26    1:09.43  
       31.33  1:09.43                                                      
  5 Strahota, Jeffrey R       28 Terrapin-PV          1:10.00    1:10.29  
       33.02  1:10.29                                                      
  6 Pohl, Evan R              25 Red Tide-MR          1:23.83    1:14.14  
       34.28  1:14.14                                                      
  7 Abreu, Joel               28 Bearcat Masters-MR   1:18.01    1:16.36  
       35.74  1:16.36                                                      
  8 Jamieson, Mark S          26 Ocean City-DV        1:25.00    1:20.03  
       35.31  1:20.03                                                      
  9 LaMarca, Michael          26 Bearcat Masters-MR   1:20.00    1:25.63  
       37.52  1:25.63                                                      
 
Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:05.93  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhai, Eric                27 Bearcat Masters-MR   2:22.01    2:28.32  
       30.96  1:06.83  1:52.50  2:28.32                                    
  2 van der Flier, Vasco      26 Bearcat Masters-MR   2:25.00    2:30.45  
       30.32  1:07.86  1:53.79  2:30.45                                    
  3 Strahota, Jeffrey R       28 Terrapin-PV          2:40.00    2:37.53  
       33.58  1:16.09  2:01.56  2:37.53                                    
 
Men 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 4:26.79  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strahota, Jeffrey R       28 Terrapin-PV          5:30.00    5:31.51  
       33.06  1:10.89  1:55.80  2:38.41  3:24.82  4:13.33  4:53.26  5:31.51
 
Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.76  11/23/2002 ED WAGNER                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schupsky, Daniel J        30 Unattached             26.08      24.37  
  2 Fain, Jeremy S            31 Red Tide-MR            25.21      25.20  
  3 Leon, Heikel F            30 Stevens-NJ             25.35      27.00  
  4 Cardno, Michael           30 Red Tide-MR            33.30      27.36  
  5 Preddy, Donovan           30 Pennypack-DV           30.00      27.70  
 
Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 50.71  12/14/2003 MICHAEL PICOTTE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritchie, Adam             30 Aftermath-DV           53.43      54.99  
       25.94    54.99                                                      
  2 Fain, Jeremy S            31 Red Tide-MR            55.63      55.94  
       26.93    55.94                                                      
  3 Gendzel, Leonardo         33 Unattached             59.00      59.12  
       26.97    59.12                                                      
  4 Cardno, Michael           30 Red Tide-MR          1:17.70    1:01.85  
       29.39  1:01.85                                                      
 
Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:52.04   6/20/1999 JOHN KEPPELER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritchie, Adam             30 Aftermath-DV         2:01.25    2:02.67  
       27.99    58.52  1:30.68  2:02.67                                    
  2 Patterson, Thomas J       31 1776-DV              2:23.00    2:21.21  
       32.89  1:08.82  1:45.52  2:21.21                                    
 
Men 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 8:17.06  12/10/2000 ALEX KOSTICH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patterson, Thomas J       31 1776-DV             10:00.24    9:53.33  
       33.84  1:09.52  1:45.69  2:21.64  2:58.60  3:35.31  4:12.40  4:49.67
     5:27.45  6:04.84  6:42.82  7:20.76  7:59.02  8:37.44  9:16.16  9:53.33
 
Men 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 15:51.07  12/10/2000 ALEX KOSTICH                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patterson, Thomas J       31 1776-DV             19:35.00   18:49.50  
       34.56  1:11.29  1:48.39  2:25.77  3:03.02  3:40.24  4:17.63  4:54.67
     5:31.80  6:08.96  6:46.24  7:23.69  8:01.08  8:38.41  9:16.10  9:54.22
    10:32.90 11:10.93 11:48.97 12:27.18 13:05.53 13:44.36 14:22.54 15:01.03
    15:39.55 16:17.47 16:55.64 17:33.95 18:11.95 18:49.50                  
  2 Humenik, John P           33 Metro-MR            19:00.00   19:01.29  
       32.61  1:09.16  1:46.36  2:23.24  3:00.77  3:38.13  4:16.24  4:54.16
     5:32.36  6:10.99  6:49.85  7:28.64  8:07.17  8:45.71  9:24.72 10:03.67
    10:42.52 11:21.17 12:00.19 12:38.38 13:17.10 13:56.20 14:35.06 15:13.92
    15:52.26 16:30.80 17:09.57 17:47.59 18:25.29 19:01.29                  
  3 Brown, Tom J              30 Garden State Mas-NJ 23:00.00   19:15.64  
       32.76  1:09.31  1:46.58  2:24.48  3:02.85  3:41.16  4:19.58  4:58.37
     5:37.42  6:16.47  6:55.32  7:34.18  8:13.13  8:51.95  9:31.57 10:10.52
    10:49.62 11:28.92 12:08.31 12:47.52 13:26.70 14:06.19 14:45.60 15:24.89
    16:04.17 16:42.93 17:21.53 18:00.17 18:38.18 19:15.64                  
  4 McGowan, Hugh M           31 Team NY Aquatics-MR 20:51.40   21:21.56  
       35.33  1:14.96  1:55.93  2:37.74  3:19.84  4:01.67  4:43.81  5:26.05
     6:08.70  6:51.44  7:34.97  8:18.19  9:01.56  9:44.81 10:28.10 11:11.38
    11:55.18 12:38.78 13:22.33 14:05.67 14:49.72 15:33.79 16:17.21 17:01.30
    17:46.00 18:30.31 19:14.05 19:58.07 20:40.36 21:21.56                  
 
Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 25.54   10/7/2001 MARTIN ZUBERO                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reuter, Adam K            34 Pennypack-DV           31.00      32.59  
 
Men 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:00.43   10/7/2001 MARTIN ZUBERO                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Tom J              30 Garden State Mas-NJ  2:30.00    2:30.18  
       35.33  1:13.38  1:51.94  2:30.18                                    
 
Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 28.30  11/19/2006 JEFF COMMINGS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schupsky, Daniel J        30 Unattached             33.30      31.77  
  2 Fain, Jeremy S            31 Red Tide-MR            35.71      33.26  
  3 Preddy, Donovan           30 Pennypack-DV           41.50      36.31  
  4 Cardno, Michael           30 Red Tide-MR            44.40      36.73  
  5 Reuter, Adam K            34 Pennypack-DV           33.00      41.89  
 
Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:01.62  11/19/2006 JEFF COMMINGS                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reuter, Adam K            34 Pennypack-DV         1:13.00    1:13.70  
       34.88  1:13.70                                                      
  2 Fain, Jeremy S            31 Red Tide-MR          1:12.07    1:14.49  
       34.97  1:14.49                                                      
  3 Cardno, Michael           30 Red Tide-MR          1:34.35    1:21.50  
       38.45  1:21.50                                                      
 
Men 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:17.56  12/12/1999 ROQUE SANTOS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reuter, Adam K            34 Pennypack-DV         2:45.00    2:42.04  
       36.96  1:18.75  2:01.03  2:42.04                                    
  2 Patterson, Thomas J       31 1776-DV              3:00.56    2:56.77  
       41.29  1:26.20  2:11.42  2:56.77                                    
 
Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.64  12/12/1999 BRIAN ALDERMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fain, Jeremy S            31 Red Tide-MR            27.03      28.00  
  2 Gendzel, Leonardo         33 Unattached             30.00      29.37  
  3 Reuter, Adam K            34 Pennypack-DV           30.00      29.94  
  4 Leon, Heikel F            30 Stevens-NJ             29.04      31.09  
  5 Cardno, Michael           30 Red Tide-MR            38.85      32.22  
 
Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 54.85  12/12/1999 BRIAN ALDERMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patterson, Thomas J       31 1776-DV              1:13.00    1:11.20  
       33.87  1:11.20                                                      
 
Men 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:04.59  12/10/1995 MIKE SHAFFER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patterson, Thomas J       31 1776-DV              2:39.96    2:33.09  
       33.96  1:12.23  1:52.14  2:33.09                                    
 
Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 56.66  10/12/2003 MARTIN ZUBERO                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schupsky, Daniel J        30 Unattached           1:05.49    1:01.83  
       29.35  1:01.83                                                      
  2 Leon, Heikel F            30 Stevens-NJ           1:11.91    1:10.64  
       32.35  1:10.64                                                      
  3 Preddy, Donovan           30 Pennypack-DV         1:20.00    1:12.80  
       34.54  1:12.80                                                      
 -- Cardno, Michael           30 Red Tide-MR          1:28.80         DQ  
       35.87       DQ                                                      
 
Men 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 4:26.74  12/12/1999 ROQUE SANTOS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patterson, Thomas J       31 1776-DV              5:29.13    5:28.55  
       33.65  1:11.69  1:53.40  2:35.70  3:23.60  4:12.08  4:50.79  5:28.55
 
Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 23.02   6/22/2008 BRIAN JACOBSON                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doane, Michael P          38 Terrapin-PV            26.00      25.31  
  2 Lippitt, Andrew E         38 JAM-NJ                 27.66      27.79  
 
Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 51.01   12/7/2003 RON KARNAUGH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Retterer, Brian J         36 Garden State Mas-NJ    58.00      56.75  
       27.10    56.75                                                      
  2 Doane, Michael P          38 Terrapin-PV          1:00.00      58.14  
       27.52    58.14                                                      
  3 Silberman, Marc           37 Unattached           1:17.70    1:08.00  
       32.46  1:08.00                                                      
  4 Bell, Richard J           39 Connecticut Mas-CT   1:03.50    1:13.07  
       34.83  1:13.07                                                      
 
Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:51.31  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jotz, Jeffrey J           38 Garden State Mas-NJ  2:13.49    2:08.50  
       29.28  1:01.22  1:34.35  2:08.50                                    
  2 Oíconnor, Alan P          35 Pennypack-DV         2:08.00    2:09.21  
       30.61  1:03.61  1:36.49  2:09.21                                    
  3 Silberman, Marc           37 Unattached           2:52.05    2:34.89  
       35.67  1:14.12  1:54.78  2:34.89                                    
 
Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 3:57.77  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jotz, Jeffrey J           38 Garden State Mas-NJ  4:36.30    4:32.68  
       31.50  1:04.69  1:38.34  2:13.09  2:47.69  3:22.54  3:57.77  4:32.68
  2 Duttenhofer, Steve        38 Berkeley-NJ          4:59.70    4:47.20  
       32.64  1:07.22  1:43.20  2:19.38  2:55.87  3:33.10  4:10.56  4:47.20
  3 Miller, Douglas S         36 Garden State Mas-NJ  5:08.16    4:54.92  
       34.58  1:11.60  1:49.54  2:27.16  3:04.59  3:41.86  4:18.70  4:54.92
  4 Silberman, Marc           37 Unattached           6:03.12    5:40.65  
       37.30  1:17.69  2:00.74  2:44.80  3:30.03  4:14.90  4:58.94  5:40.65
 
Men 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 8:23.06   11/8/2003 ERIK HOCHSTEIN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Douglas S         36 Garden State Mas-NJ 10:28.43   10:03.69  
       34.34  1:10.62  1:47.36  2:24.58  3:01.99  3:39.40  4:17.13  4:55.69
     5:34.35  6:12.88  6:52.02  7:31.04  8:10.32  8:49.18  9:27.45 10:03.69
  2 Silberman, Marc           37 Unattached          12:41.25   11:46.84  
       36.41  1:17.22  2:00.29  2:45.22  3:29.64  4:14.09  4:59.49  5:46.01
     6:31.39  7:16.88  8:02.48  8:49.03  9:34.66 10:19.81 11:04.82 11:46.84
 
Men 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 15:58.20  11/20/1999 BOBBY PATTEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silberman, Marc           37 Unattached          24:14.51   22:12.64  
       38.74  1:20.43  2:03.93  2:48.41  3:32.81  4:17.46  5:02.25  5:46.33
     6:30.60  7:15.06  8:00.04  8:44.80  9:29.91 10:14.10 10:59.01 11:44.30
    12:29.61 13:15.06 14:00.41 14:45.61 15:30.80 16:15.94 17:01.27 17:46.81
    18:32.69 19:17.64 20:03.13 20:47.53 21:30.76 22:12.64                  
  2 Carr, William R           39 Team NY Aquatics-MR 24:47.24   25:36.82  
       45.30  1:36.08  2:26.83  3:18.00  4:09.01  5:00.06  5:51.61  6:42.18
     7:33.71  8:24.78          10:08.62 11:00.14 11:51.65 12:43.56 13:35.83
             15:19.86 16:12.28 17:04.18          18:48.80 19:41.49 20:34.46
    21:25.51 22:17.01 23:07.61 23:59.04 24:49.15 25:36.82                  
 
Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 25.86   12/5/2004 MICHAEL ROSS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Retterer, Brian J         36 Garden State Mas-NJ    28.00      27.60  
 
Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 28.75   12/8/2002 RON KARNAUGH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doane, Michael P          38 Terrapin-PV            33.70      32.73  
  2 Lippitt, Andrew E         38 JAM-NJ                 35.16      34.81  
  3 Bell, Richard J           39 Connecticut Mas-CT     34.00      40.20  
 
Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:02.57   12/8/2002 RON KARNAUGH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goodison, Michael R       36 Terrapin-PV          1:12.38    1:13.40  
       34.47  1:13.40                                                      
  2 Oíconnor, Alan P          35 Pennypack-DV         1:14.00    1:14.71  
       34.37  1:14.71                                                      
  3 Lippitt, Andrew E         38 JAM-NJ               1:12.55    1:16.71  
       35.43  1:16.71                                                      
  4 Rosencrantz, Michael J    38 Red Tide-MR          1:23.00    1:27.07  
       41.12  1:27.07                                                      
  5 Bell, Richard J           39 Connecticut Mas-CT   1:16.00    1:30.71  
       42.74  1:30.71                                                      
 
Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:17.96   12/8/2002 RON KARNAUGH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bell, Richard J           39 Connecticut Mas-CT   2:50.00    3:16.11  
       43.18  1:33.21  2:24.89  3:16.11                                    
 
Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.23   12/4/2005 BRIAN ALDERMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doane, Michael P          38 Terrapin-PV            27.50      27.60  
  2 Goodison, Michael R       36 Terrapin-PV            27.74      28.51  
  3 Oíconnor, Alan P          35 Pennypack-DV           29.00      28.95  
  4 Lippitt, Andrew E         38 JAM-NJ                 29.56      31.90  
  5 Rosencrantz, Michael J    38 Red Tide-MR            36.00      35.99  
  6 Bell, Richard J           39 Connecticut Mas-CT     32.50      37.24  
 
Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 55.85   12/9/2001 JIM HARVEY                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roddin, Jeffrey H         39 Montgomery Marin-PV    59.17      58.46  
       27.36    58.46                                                      
 
Men 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:04.50  11/20/1999 BOBBY PATTEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roddin, Jeffrey H         39 Montgomery Marin-PV  2:19.69    2:15.06  
       29.92  1:03.90  1:38.80  2:15.06                                    
 
Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 56.94   12/7/2003 RON KARNAUGH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roddin, Jeffrey H         39 Montgomery Marin-PV  1:00.40    1:00.70  
       27.69  1:00.70                                                      
  2 Bell, Richard J           39 Connecticut Mas-CT   1:15.50    1:27.17  
       42.87  1:27.17                                                      
 
Men 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:03.29   12/8/2002 RON KARNAUGH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roddin, Jeffrey H         39 Montgomery Marin-PV  2:16.66    2:13.64  
       28.94  1:03.46  1:42.19  2:13.64                                    
  2 Jotz, Jeffrey J           38 Garden State Mas-NJ  2:27.28    2:27.04  
       33.35  1:12.27  1:53.29  2:27.04                                    
  3 Goodison, Michael R       36 Terrapin-PV          2:29.55    2:32.34  
       31.50  1:14.40  1:56.24  2:32.34                                    
  4 Rosencrantz, Michael J    38 Red Tide-MR          2:45.00    2:58.83  
       37.57  1:24.61  2:14.90  2:58.83                                    
 
Men 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 4:24.36   12/7/2003 RON KARNAUGH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jotz, Jeffrey J           38 Garden State Mas-NJ  5:29.24    5:10.65  
       35.44  1:15.41  1:56.40  2:36.69  3:17.84  4:00.98  4:36.04  5:10.65
  2 Duttenhofer, Steve        38 Berkeley-NJ          5:27.45    5:22.07  
       33.53  1:11.50  1:52.02  2:33.14  3:19.05  4:06.59  4:44.88  5:22.07
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 24.00   12/9/2001 PAUL SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ross, Michael S           40 Maine Masters-NE       24.00      23.47N 
  2 Segal, William N          44 JAM-NJ                 24.88      24.77  
  3 Brundage, Patrick W       41 Arizona Masters-AZ     25.65      25.06  
  4 Teipel, Jim W             41 Garden State Mas-NJ    25.54      25.50  
  5 Horgan, Chris T           44 Red Tide-MR            26.08      26.22  
  6 Carr, Brian J             41 JAM-NJ                 26.08      26.74  
  7 Levy, Daniel J            43 Westchester-MR         27.50      27.20  
  8 Gannon, Scott S           43 JAM-NJ                 26.00      27.40  
  9 Ellis, Andrew F           40 Terrapin-PV            27.50      27.95  
 10 Heim, Bobby J             42 Unattached             29.00      27.97  
 11 Laccetti, Mark E          41 JAM-NJ                 29.25      28.11  
 12 Toy, Raymond              41 Cent MD YMCA-MD        31.32      29.66  
 13 Schnabel, Brian R         44 Red Tide-MR            44.00      33.68  
 14 Fogel, Phillip            41 Pennypack-DV           37.00      37.28  
 
Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 52.44   12/9/2001 PAUL SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ross, Michael S           40 Maine Masters-NE       51.54      50.43N 
       24.06    50.43                                                      
  2 Brundage, Patrick W       41 Arizona Masters-AZ     56.05      54.25  
       25.83    54.25                                                      
  3 Hiltabiddle, Steve        42 JAM-NJ                 54.50      54.39  
       26.10    54.39                                                      
  4 Segal, William N          44 JAM-NJ                 55.15      55.09  
       26.70    55.09                                                      
  5 Teipel, Jim W             41 Garden State Mas-NJ    56.11      55.93  
       26.81    55.93                                                      
  6 Carpenter, Scott R        44 JAM-NJ                 55.50      56.86  
       26.93    56.86                                                      
  7 Horgan, Chris T           44 Red Tide-MR            56.61      58.09  
       26.70    58.09                                                      
  8 Levy, Daniel J            43 Westchester-MR       1:00.75    1:00.00  
       28.15  1:00.00                                                      
  9 Ellis, Andrew F           40 Terrapin-PV          1:00.00    1:00.89  
       29.21  1:00.89                                                      
 10 Greene, Gregory R         42 Garden State Mas-NJ    58.50    1:00.98  
       28.54  1:00.98                                                      
 11 Burrer, Joscelin S        40 Rangers-NJ           1:05.00    1:01.45  
       28.46  1:01.45                                                      
 12 Carr, Brian J             41 JAM-NJ                 58.83    1:01.48  
       29.12  1:01.48                                                      
 13 Hahn, Darek L             41 JAM-NJ               1:02.16    1:01.96  
       29.85  1:01.96                                                      
 14 Chase, Bruckner           42 Ocean City-DV        1:01.00    1:03.95  
       30.43  1:03.95                                                      
 15 Hubert, Craig J           44 Garden State Mas-NJ  1:04.50    1:04.40  
       30.70  1:04.40                                                      
 16 Laccetti, Mark E          41 JAM-NJ               1:02.50    1:05.25  
       29.38  1:05.25                                                      
 17 Toy, Raymond              41 Cent MD YMCA-MD      1:12.50    1:06.80  
       32.28  1:06.80                                                      
 18 Fogel, Phillip            41 Pennypack-DV         1:21.00    1:19.04  
       35.63  1:19.04                                                      
 
Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:56.44   12/9/2001 PAUL SMITH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ross, Michael S           40 Maine Masters-NE     1:53.04    1:50.08N 
       25.35    53.16  1:21.58  1:50.08                                    
  2 Brundage, Patrick W       41 Arizona Masters-AZ   2:02.37    1:58.17  
       28.19    58.01  1:28.55  1:58.17                                    
  3 Segal, William N          44 JAM-NJ               2:04.08    2:03.76  
       28.21    59.97  1:32.45  2:03.76                                    
  4 Yeomans, Scott            44 Garden State Mas-NJ  2:12.00    2:06.48  
       29.66  1:01.61  1:34.25  2:06.48                                    
  5 Ellis, Andrew F           40 Terrapin-PV          2:12.00    2:08.39  
       29.30  1:01.75  1:35.24  2:08.39                                    
  6 Teipel, Jim W             41 Garden State Mas-NJ  2:11.98    2:09.07  
       30.08  1:02.94  1:36.51  2:09.07                                    
  7 Chase, Bruckner           42 Ocean City-DV        2:16.00    2:19.90  
       31.94  1:06.87  1:43.41  2:19.90                                    
  8 Levy, Daniel J            43 Westchester-MR       2:20.50    2:21.46  
       32.59  1:09.21  1:47.28  2:21.46                                    
  9 Hubert, Craig J           44 Garden State Mas-NJ  2:23.50    2:28.11  
       33.94  1:11.25  1:50.26  2:28.11                                    
 10 Toy, Raymond              41 Cent MD YMCA-MD      2:55.06    2:41.19  
       36.21  1:16.52  1:58.67  2:41.19                                    
 
Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:08.39   12/4/2005 MIKE SHAFFER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brundage, Patrick W       41 Arizona Masters-AZ   4:19.72    4:11.73  
       28.44    58.99  1:30.24  2:02.24  2:34.51  3:07.40  3:40.30  4:11.73
  2 Yeomans, Scott            44 Garden State Mas-NJ  4:35.00    4:32.73  
       30.19  1:03.59  1:37.81  2:12.54  2:47.74  3:23.32  3:58.77  4:32.73
  3 Chase, Bruckner           42 Ocean City-DV        4:53.00    4:58.20  
       32.86  1:08.92  1:46.31  2:24.07  3:02.38  3:41.28  4:20.50  4:58.20
  4 Levy, Daniel J            43 Westchester-MR       5:12.50    5:08.65  
       31.31  1:05.90  1:43.71  2:24.16  3:06.61  3:47.95  4:29.14  5:08.65
 
Men 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 8:40.40   12/2/2007 RICARDO VALDIVIA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greene, Gregory R         42 Garden State Mas-NJ 10:45.00   10:23.65  
       32.68  1:08.99  1:46.58  2:24.52  3:03.84  3:42.61  4:22.33  5:02.14
     5:42.12  6:22.45  7:02.65  7:43.06  8:23.46  9:03.40  9:43.92 10:23.65
  2 Nettles, Steven           44 Red Tide-MR         11:33.00   12:06.98  
       41.46  1:25.28  2:09.86  2:54.58  3:40.24  4:26.32  5:12.55  5:58.76
     6:45.30  7:32.12  8:18.82  9:05.85  9:50.78 10:36.82 11:23.05 12:06.98
 
Men 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 16:28.84   12/4/2005 MIKE SHAFFER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holland, Dave             41 Virginia Masters-DV 18:49.90   17:53.15  
       32.87  1:08.76  1:44.44  2:19.78  2:55.04  3:30.49  4:06.10  4:41.54
     5:16.59  5:52.01  6:27.39  7:02.72  7:38.12  8:13.69  8:49.54  9:25.10
    10:01.01 10:36.90 11:12.57 11:48.86 12:25.39 13:01.43 13:37.48 14:14.01
    14:50.48 15:27.28 16:04.05 16:40.61 17:17.14 17:53.15                  
  2 Chase, Bruckner           42 Ocean City-DV       19:05.00   19:49.36  
       35.66  1:15.01  1:54.31  2:34.01  3:13.63  3:52.99  4:32.41  5:11.71
     5:51.57  6:31.52  7:11.36  7:51.10  8:31.00  9:11.02  9:51.01 10:31.01
    11:11.12 11:51.21 12:31.53 13:11.56 13:51.43 14:31.48 15:11.81 15:51.89
    16:31.81 17:11.66 17:51.02 18:30.67 19:10.43 19:49.36                  
  3 McGiffin, Chris D         42 Berkeley-NJ         20:39.07   19:52.95  
       35.60  1:14.47  1:54.34  2:34.49  3:14.84  3:55.35  4:35.66  5:16.40
     5:56.89  6:37.49  7:17.92  7:58.09  8:37.89  9:17.99  9:58.12 10:38.42
    11:18.67 11:58.58 12:38.51 13:18.56 13:57.95 14:37.24 15:16.94 15:56.47
    16:35.84 17:15.47 17:55.12 18:34.82 19:14.52 19:52.95                  
  4 Levy, Daniel J            43 Westchester-MR      20:55.00   19:59.59  
       33.89  1:11.42  1:50.00  2:29.55  3:09.34  3:50.27  4:30.50  5:11.16
     5:51.19  6:31.70  7:11.59  7:52.14  8:32.68  9:13.49  9:54.82 10:35.12
    11:15.60 11:57.15 12:38.06 13:18.41 13:59.19 14:39.96 15:20.84 16:01.72
    16:42.78 17:23.24 18:03.85 18:44.03 19:23.38 19:59.59                  
  5 Greene, Gregory R         42 Garden State Mas-NJ 20:30.00   20:10.49  
       35.31  1:14.45  1:54.73  2:35.07  3:15.55  3:56.16  4:36.44  5:17.44
     5:58.01  6:38.41  7:18.92  7:59.28  8:39.18  9:19.47  9:59.98 10:40.83
    11:21.02 12:01.62 12:42.14 13:23.28 14:03.90 14:45.27 15:26.77 16:07.53
    16:48.84 17:30.17 18:11.63 18:52.15 19:32.42 20:10.49                  
 
Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 26.80   12/8/2007 CHRIS STEVENSON                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stevenson, Chris L        44 Virginia Masters-DV    26.80      26.56N 
  2 Horgan, Chris T           44 Red Tide-MR            28.64      29.23  
  3 Hiltabiddle, Steve        42 JAM-NJ                 30.00      30.05  
  4 Winters, Bill             41 Virginia Masters-DV    30.00      30.55  
  5 Hahn, Darek L             41 JAM-NJ                 30.52      30.74  
  6 Gannon, Scott S           43 JAM-NJ                 34.00      31.43  
  7 Carr, Brian J             41 JAM-NJ                 33.30      34.00  
  8 Toy, Raymond              41 Cent MD YMCA-MD        40.40      37.52  
 
Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 57.47   12/8/2007 CHRIS STEVENSON                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ross, Michael S           40 Maine Masters-NE       57.19      54.85N 
       26.33    54.85                                                      
  2 Stevenson, Chris L        44 Virginia Masters-DV    57.47      55.90N 
       27.08    55.90                                                      
  3 Horgan, Chris T           44 Red Tide-MR          1:01.16    1:03.34  
       30.30  1:03.34                                                      
  4 Hiltabiddle, Steve        42 JAM-NJ               1:07.00    1:11.79  
       34.26  1:11.79                                                      
  5 Carr, Brian J             41 JAM-NJ               1:12.15    1:16.43  
       37.16  1:16.43                                                      
  6 Toy, Raymond              41 Cent MD YMCA-MD      1:37.04    1:26.03  
       40.69  1:26.03                                                      
 
Men 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:06.11   12/8/2007 CHRIS STEVENSON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stevenson, Chris L        44 Virginia Masters-DV  2:06.11    2:04.96N 
       30.09  1:02.20  1:33.72  2:04.96                                    
  2 Horgan, Chris T           44 Red Tide-MR          2:14.31    2:22.05  
       33.26  1:09.18  1:45.74  2:22.05                                    
  3 Zawodny, Arthur T         42 1776-DV              2:22.07    2:22.54  
       32.79  1:09.15  1:46.18  2:22.54                                    
 
Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 29.90  10/28/2001 PLAMEN ALEXANDROV                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Levy, Daniel J            43 Westchester-MR         34.50      35.09  
  2 Gannon, Scott S           43 JAM-NJ                 36.00      35.11  
  3 Schnabel, Brian R         44 Red Tide-MR            53.00      43.92  
  4 Fogel, Phillip            41 Pennypack-DV           48.00      46.52  
 
Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:04.60  10/11/2008 ROQUE SANTOS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Evan R             41 Virginia Masters-DV  1:11.60    1:10.64  
       33.18  1:10.64                                                      
  2 Levy, Daniel J            43 Westchester-MR       1:16.25    1:16.80  
       36.03  1:16.80                                                      
  3 Burrer, Joscelin S        40 Rangers-NJ           1:20.00    1:17.46  
       35.83  1:17.46                                                      
  4 Hubert, Craig J           44 Garden State Mas-NJ  1:20.00    1:20.88  
       38.39  1:20.88                                                      
  5 Lee Loy, Patrick A        44 Fins Aquatics-DV     1:28.30    1:26.49  
       40.09  1:26.49                                                      
 
Men 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:19.80  10/12/2008 ROQUE SANTOS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Levy, Daniel J            43 Westchester-MR       2:52.25    3:03.07  
       39.54  1:26.07  2:15.13  3:03.07                                    
 
Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.84   12/9/2007 STEVE HILTABIDDLE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ross, Michael S           40 Maine Masters-NE       25.77      24.91N 
  2 Hiltabiddle, Steve        42 JAM-NJ                 26.00      25.99  
  3 Segal, William N          44 JAM-NJ                 27.48      26.87  
  4 Carpenter, Scott R        44 JAM-NJ                 26.64      27.67  
  5 Gannon, Scott S           43 JAM-NJ                 28.00      28.21  
  6 Carr, Brian J             41 JAM-NJ                 28.30      29.10  
  7 Davis, Evan R             41 Virginia Masters-DV    30.25      29.82  
  8 Levy, Daniel J            43 Westchester-MR         30.50      30.29  
  9 Ellis, Andrew F           40 Terrapin-PV            30.00      30.32  
 10 Hahn, Darek L             41 JAM-NJ                 29.97      30.36  
 11 Burrer, Joscelin S        40 Rangers-NJ             30.50      30.62  
 12 Lee Loy, Patrick A        44 Fins Aquatics-DV       30.25      31.01  
 13 Laccetti, Mark E          41 JAM-NJ                 33.10      32.54  
 14 Toy, Raymond              41 Cent MD YMCA-MD        34.71      33.39  
 
Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 56.18  10/11/1998 WILLIAM SPECHT                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stevenson, Chris L        44 Virginia Masters-DV    59.53      56.99  
       27.21    56.99                                                      
  2 Hiltabiddle, Steve        42 JAM-NJ                 58.80      58.66  
       27.55    58.66                                                      
  3 Brundage, Patrick W       41 Arizona Masters-AZ   1:05.05      58.91  
       27.93    58.91                                                      
  4 Segal, William N          44 JAM-NJ               1:00.89    1:01.15  
       28.52  1:01.15                                                      
  5 Carpenter, Scott R        44 JAM-NJ               1:01.05    1:02.56  
       28.68  1:02.56                                                      
  6 Ellis, Andrew F           40 Terrapin-PV          1:10.00    1:08.62  
       32.65  1:08.62                                                      
  7 McGiffin, Chris D         42 Berkeley-NJ          1:11.91    1:12.75  
       35.32  1:12.75                                                      
  8 Toy, Raymond              41 Cent MD YMCA-MD      1:28.26    1:23.36  
       38.98  1:23.36                                                      
 
Men 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:02.97  10/11/1998 WILLIAM SPECHT                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stevenson, Chris L        44 Virginia Masters-DV  2:14.74    2:10.99  
       29.28  1:01.73  1:35.69  2:10.99                                    
  2 Zawodny, Arthur T         42 1776-DV              2:45.00    2:31.95  
       33.16  1:11.02  1:51.20  2:31.95                                    
  3 McGiffin, Chris D         42 Berkeley-NJ          2:31.17    2:47.26  
       36.84  1:18.50  2:02.98  2:47.26                                    
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 59.78  12/16/2007 JIM HARVEY                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brundage, Patrick W       41 Arizona Masters-AZ   1:03.07    1:01.30  
       28.68  1:01.30                                                      
  2 Teipel, Jim W             41 Garden State Mas-NJ  1:06.78    1:07.51  
       31.50  1:07.51                                                      
  3 Hahn, Darek L             41 JAM-NJ               1:07.71    1:09.28  
       30.91  1:09.28                                                      
  4 McGiffin, Chris D         42 Berkeley-NJ          1:14.17    1:14.64  
       35.15  1:14.64                                                      
  5 Laccetti, Mark E          41 JAM-NJ               1:10.15    1:15.90  
       35.21  1:15.90                                                      
  6 Heim, Bobby J             42 Unattached           1:12.00    1:16.47  
       36.38  1:16.47                                                      
  7 Toy, Raymond              41 Cent MD YMCA-MD      1:30.50    1:22.84  
       37.13  1:22.84                                                      
  8 Schnabel, Brian R         44 Red Tide-MR          2:05.10    1:36.16  
       38.87  1:36.16                                                      
 
Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:08.59  10/11/2008 ROQUE SANTOS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brundage, Patrick W       41 Arizona Masters-AZ   2:18.32    2:12.16  
       28.84  1:02.91  1:42.19  2:12.16                                    
  2 Holland, Dave             41 Virginia Masters-DV  2:25.54    2:24.26  
       30.23  1:08.93  1:51.74  2:24.26                                    
  3 Winters, Bill             41 Virginia Masters-DV  2:24.67    2:25.69  
       31.30  1:10.67  1:53.40  2:25.69                                    
  4 Yeomans, Scott            44 Garden State Mas-NJ  2:30.00    2:27.00  
       31.41  1:11.09  1:53.61  2:27.00                                    
  5 Davis, Evan R             41 Virginia Masters-DV  2:38.06    2:33.24  
       32.01  1:15.23  1:57.61  2:33.24                                    
 
Men 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 4:38.18  10/10/2008 ROQUE SANTOS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brundage, Patrick W       41 Arizona Masters-AZ   4:49.69    4:39.78  
       30.49  1:03.81  1:39.25  2:15.30  2:55.44  3:36.40  4:09.13  4:39.78
  2 Ellis, Andrew F           40 Terrapin-PV          5:40.00    5:26.72  
       33.39  1:11.53  1:56.76  2:41.81  3:27.94  4:14.55  4:51.30  5:26.72
  3 McGiffin, Chris D         42 Berkeley-NJ          5:35.83    5:44.76  
       36.32  1:17.56  2:04.41  2:50.40  3:38.06  4:27.14  5:06.30  5:44.76
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 24.29   12/2/2007 PAUL SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newman, Steven M          46 Badgers-MR             30.00      25.31  
  2 Matz, Michael S           47 Pennypack-DV           29.63      28.97  
  3 Heinz, Tony               49 Unattached             29.10      29.30  
  4 Palmer, Roy K             49 Unattached             29.97      29.46  
  5 McSpiritt, James W        48 Red Tide-MR            32.50      31.28  
  6 Freund, Charles T         46 Garden State Mas-NJ    30.78      31.68  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 52.54   12/2/2007 PAUL SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newman, Steven M          46 Badgers-MR           1:00.00      55.94  
       27.17    55.94                                                      
  2 Morozin Jr, Joseph H      48 Pennypack-DV         1:03.50    1:02.11  
       29.75  1:02.11                                                      
  3 Matz, Michael S           47 Pennypack-DV         1:06.90    1:04.38  
       30.86  1:04.38                                                      
  4 Shtab, Steven M           47 Metro-MR             1:08.00    1:04.72  
       31.02  1:04.72                                                      
  5 Heinz, Tony               49 Unattached           1:04.70    1:05.04  
       30.03  1:05.04                                                      
  6 Sirkin, Michael S         45 Garden State Mas-NJ  1:06.60    1:05.65  
       31.19  1:05.65                                                      
  7 Bottum, Josh              45 Unattached           1:08.00    1:06.26  
       30.97  1:06.26                                                      
  8 Palmer, Roy K             49 Unattached           1:05.49    1:08.10  
       31.42  1:08.10                                                      
  9 Freund, Charles T         46 Garden State Mas-NJ  1:09.44    1:10.39  
       34.02  1:10.39                                                      
 
Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:56.00   12/2/2007 PAUL SMITH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newman, Steven M          46 Badgers-MR           2:10.00    2:02.40  
       29.40  1:00.70  1:31.95  2:02.40                                    
  2 Near, Chris D             48 Unattached           2:12.57    2:12.50  
       30.55  1:04.49  1:38.37  2:12.50                                    
  3 Freund, Charles T         46 Garden State Mas-NJ  2:33.95    2:39.37  
       35.91  1:15.45  1:57.34  2:39.37                                    
 
Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:14.73  12/12/1999 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newman, Steven M          46 Badgers-MR           5:00.00    4:28.70  
       30.80  1:04.38  1:38.51  2:13.51  2:47.62  3:21.61  3:55.78  4:28.70
  2 Near, Chris D             48 Unattached           5:08.25    4:40.66  
       30.92  1:04.85  1:39.54  2:15.10  2:50.95  3:27.26  4:04.27  4:40.66
  3 Reilly, Jeff M            47 1776-DV              5:01.10    4:52.97  
       34.48  1:11.57  1:48.95  2:26.70  3:04.17  3:41.23  4:17.71  4:52.97
  4 Borchers, Ron             49 Unattached           4:56.00    4:57.95  
       32.49  1:07.65  1:43.68  2:21.11  2:59.83  3:38.83  4:18.85  4:57.95
 -- Osborn, Louis             48 Garden State Mas-NJ  5:20.00         DQ  
 
Men 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 8:52.40   12/2/2007 GERRY RODRIGUES                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reilly, Jeff M            47 1776-DV             10:02.80    9:59.81  
       35.56  1:13.62  1:51.84  2:30.22  3:08.36  3:46.39  4:24.13  5:02.08
     5:39.87  6:17.40  6:55.09  7:32.63  8:09.80  8:47.13  9:24.03  9:59.81
  2 Bottum, Josh              45 Unattached                NT   16:43.97  
       50.26  1:49.40  2:49.75  3:49.61  4:53.77  5:57.33  7:01.94  8:06.22
     9:11.42 10:15.75 11:20.66 12:27.39 13:32.54 14:37.68 15:42.28 16:43.97
 
Men 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 16:51.21  12/12/1999 JIM MCCONICA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shtab, Steven M           47 Metro-MR            19:00.00   18:44.72  
       33.80  1:10.15  1:46.88  2:23.88  3:01.19  3:38.49  4:15.42  4:52.38
     5:29.24  6:06.48  6:43.72  7:21.36  7:59.17  8:36.84  9:14.82  9:52.40
    10:30.17 11:08.14 11:46.49 12:24.70 13:02.74 13:41.25 14:19.67 14:57.93
    15:36.00 16:14.80 16:52.76 17:30.80 18:08.62 18:44.72                  
  2 Reilly, Jeff M            47 1776-DV             19:45.50   18:54.97  
       35.79  1:13.95  1:52.44  2:31.17  3:09.76  3:48.32  4:26.93  5:05.29
     5:43.65  6:21.78  6:59.84  7:38.00  8:16.04  8:53.74  9:31.61 10:09.47
    10:47.35 11:25.22 12:03.09 12:40.78 13:18.50 13:56.14 14:33.64 15:11.56
    15:49.15 16:26.73 17:04.07 17:41.57 18:19.03 18:54.97                  
  3 Near, Chris D             48 Unattached          26:00.00   19:07.59  
       31.78  1:06.88  1:43.25  2:19.93  2:57.74  3:35.01  4:12.37  4:50.05
     5:27.83  6:05.67  6:43.60  7:21.69  7:59.66  8:37.43  9:15.63  9:52.56
    10:41.81 11:20.39 11:59.36 12:38.43 13:17.52 13:57.06 14:36.01 15:15.27
    15:54.34 16:33.56 17:12.30 17:51.37 18:30.24 19:07.59                  
  4 Richardson, Larry         49 New England Mstr-NE 20:41.26   20:05.29  
       37.06  1:16.14  1:55.63  2:35.65  3:15.36  3:55.03  4:34.89  5:14.66
     5:54.84  6:34.94  7:15.02  7:54.68  8:34.87  9:14.95  9:55.08 10:35.34
    11:15.43 11:55.73 12:36.09 13:17.27 13:58.30 14:39.57 15:20.82 16:01.82
    16:42.99 17:23.83 18:04.77 18:45.87 19:26.43 20:05.29                  
  5 Kirby, Dillard            49 Rangers-NJ          20:47.00   20:10.72  
       35.64  1:14.83  1:55.68  2:36.80  3:17.82  3:59.01  4:40.22  5:21.12
     6:02.12  6:42.97  7:23.69  8:04.38  8:45.04  9:26.07 10:07.23 10:48.28
    11:29.02 12:09.92 12:50.06 13:30.24 14:10.77 14:50.96 15:31.21 16:11.76
    16:52.04 17:32.08 18:12.35 18:53.03 19:32.42 20:10.72                  
 
Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 27.24   12/3/2006 CLAY BRITT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bottum, Josh              45 Unattached             33.00      33.15  
  2 Matz, Michael S           47 Pennypack-DV           34.10      34.14  
 
Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 58.48   12/3/2006 CLAY BRITT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newman, Steven M          46 Badgers-MR           1:12.00    1:06.81  
       32.92  1:06.81                                                      
 
Men 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:13.36   3/29/2003 FRITZ LEHMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bottum, Josh              45 Unattached           2:42.00    2:44.65  
       36.47  1:18.23  2:01.82  2:44.65                                    
 
Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 30.25   6/22/2008 GLENN MILLS                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Near, Chris D             48 Unattached             33.50      33.90  
  2 Reilly, Jeff M            47 1776-DV                36.90      37.09  
  3 Matz, Michael S           47 Pennypack-DV           39.04      40.92  
  4 McSpiritt, James W        48 Red Tide-MR            42.90      43.08  
 
Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:05.74   6/22/2008 GLENN MILLS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Near, Chris D             48 Unattached           1:16.99    1:13.41  
       34.74  1:13.41                                                      
  2 Shtab, Steven M           47 Metro-MR             1:19.00    1:19.08  
       36.38  1:19.08                                                      
  3 Reilly, Jeff M            47 1776-DV              1:21.20    1:20.05  
       37.84  1:20.05                                                      
 
Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:22.68   6/22/2008 GLENN MILLS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Near, Chris D             48 Unattached           2:40.21    2:43.01  
       35.19  1:16.22  1:59.77  2:43.01                                    
  2 Baker, Kurtis S           48 JAM-NJ               2:49.11    2:51.90  
       37.33  1:19.70  2:05.15  2:51.90                                    
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.82   12/2/2007 PAUL SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newman, Steven M          46 Badgers-MR             30.00      28.05  
  2 Reilly, Jeff M            47 1776-DV                30.11      30.77  
  3 Matz, Michael S           47 Pennypack-DV           31.56      31.79  
  4 Heinz, Tony               49 Unattached             33.20      33.18  
  5 Sirkin, Michael S         45 Garden State Mas-NJ    35.52      33.27  
  6 Palmer, Roy K             49 Unattached             32.19      33.47  
  7 Bottum, Josh              45 Unattached             38.00      38.84  
 
Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 57.17  12/14/2003 PAUL CARTER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newman, Steven M          46 Badgers-MR           1:06.00    1:04.36  
       30.12  1:04.36                                                      
  2 Reilly, Jeff M            47 1776-DV              1:07.70    1:11.04  
       33.62  1:11.04                                                      
 
Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:00.66   12/3/2006 CLAY BRITT                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Near, Chris D             48 Unattached           1:12.00    1:09.65  
       33.52  1:09.65                                                      
  2 Matz, Michael S           47 Pennypack-DV         1:15.16    1:14.53  
       33.66  1:14.53                                                      
  3 Baker, Kurtis S           48 JAM-NJ               1:13.62    1:14.76  
       36.98  1:14.76                                                      
  4 Freund, Charles T         46 Garden State Mas-NJ  1:23.00    1:24.02  
       39.88  1:24.02                                                      
  5 McSpiritt, James W        48 Red Tide-MR          1:27.00    1:24.77  
       40.86  1:24.77                                                      
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 24.26   12/7/2003 PAUL TREVISAN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kahn, Roger H             53 Badgers-MR             28.00      26.53  
  2 Tsuzuki, Ed M             50 Garden State Mas-NJ    28.28      27.02  
  2 Graham, Donald            54 Utah Masters-UT        50.00      27.02  
  4 Fisher, Warren J          52 1776-DV                28.50      27.96  
  5 Ball, Russ G              52 Garden State Mas-NJ    34.99      33.41  
  6 Fanelli, Michael          54 Berkeley-NJ            32.00      34.31  
  7 Kunkel, Stephen           54 1776-DV                33.39      35.37  
  8 Lavitt, Michael O         50 Garden State Mas-NJ    38.00      40.78  
  9 Manulik, Paul E           51 Unattached             55.50      54.85  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 54.61   12/7/2003 PAUL TREVISAN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stambaugh, Stephen E      53 1776-DV              1:01.00      59.62  
       28.61    59.62                                                      
  2 Graham, Donald            54 Utah Masters-UT      1:50.00    1:00.80  
       29.19  1:00.80                                                      
  3 Tsuzuki, Ed M             50 Garden State Mas-NJ  1:06.06    1:02.03  
       29.48  1:02.03                                                      
  4 Fisher, Warren J          52 1776-DV              1:02.50    1:02.82  
       29.58  1:02.82                                                      
  5 Ruthrauff, William F      51 Garden State Mas-NJ  1:06.00    1:05.48  
       31.14  1:05.48                                                      
  6 Niemi, Kenneth A          53 Garden State Mas-NJ  1:05.00    1:05.70  
       31.34  1:05.70                                                      
  7 Kahn, Roger H             53 Badgers-MR           1:05.00    1:06.03  
       32.83  1:06.03                                                      
  8 Ball, Russ G              52 Garden State Mas-NJ  1:21.21    1:19.17  
       36.96  1:19.17                                                      
 
Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:58.37  12/10/2000 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stambaugh, Stephen E      53 1776-DV              2:17.00    2:16.13  
       31.28  1:05.42  1:40.47  2:16.13                                    
  2 Niemi, Kenneth A          53 Garden State Mas-NJ  2:20.00    2:19.55  
       32.63  1:08.44  1:43.88  2:19.55                                    
  3 Tsuzuki, Ed M             50 Garden State Mas-NJ  2:30.30    2:21.93  
       33.46  1:09.45  1:45.84  2:21.93                                    
  4 Ruthrauff, William F      51 Garden State Mas-NJ  2:25.00    2:26.39  
       34.36  1:11.08  1:49.17  2:26.39                                    
  5 Goran, Steven Z           50 Fish-MR              4:37.10    4:53.87  
     1:06.13  2:24.90  3:41.83  4:53.87                                    
 
Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:07.99  12/10/2000 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niemi, Kenneth A          53 Garden State Mas-NJ  4:58.00    4:53.83  
       33.34  1:08.95  1:46.09  2:24.03  3:01.58  3:39.34  4:16.82  4:53.83
  2 Goracy, Edward R          52 Garden State Mas-NJ  5:24.07    5:19.42  
       36.85  1:17.34  1:58.31  2:40.17  3:20.98  4:01.16  4:40.70  5:19.42
  3 Fanelli, Michael          54 Berkeley-NJ          5:25.80    5:29.41  
       36.80  1:18.56  2:01.46  2:43.72  3:25.87  4:07.40  4:48.87  5:29.41
  4 Goran, Steven Z           50 Fish-MR              9:45.03    9:03.64  
     1:01.55  2:21.06  3:44.56  5:05.69  6:31.26  7:37.62  8:03.64  9:03.64
 
Men 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 8:44.51  12/10/2000 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fanelli, Michael          54 Berkeley-NJ         11:03.00   10:49.10  
       36.47  1:16.32  1:56.86  2:38.02  3:18.96  3:59.81  4:40.44  5:21.95
     6:03.57  6:44.78  7:26.07  8:07.54  8:48.96  9:30.18 10:11.20 10:49.10
  2 Goran, Steven Z           50 Fish-MR             19:40.25   20:21.01  
     1:00.72                    4:49.05  6:08.50  7:25.71  8:43.09         
                      13:56.85 15:16.18 16:33.73          19:09.84 20:21.01
 
Men 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 16:33.02  12/10/2000 JIM MCCONICA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chalandon, Gilles A       52 Asphalt Green-MR    20:15.00   20:05.82  
       35.65  1:14.42           2:32.42  3:52.29                    6:18.56
     6:42.14                                                        9:55.39
    11:17.01 11:58.28                                                      
                                        19:28.14 20:05.82                  
  2 Nichols, Kenneth C        50 Rangers-NJ          20:00.00   20:12.56  
       37.28  1:16.51  1:56.55  2:36.83  3:16.87  3:57.23  4:37.86  5:18.18
     5:59.03  6:39.33  7:20.47  8:00.64  8:40.94  9:21.30 10:01.81 10:42.83
    11:23.69 12:04.72 12:45.66 13:26.38 14:07.52 14:48.52 15:30.28 16:11.41
    16:52.68 17:33.10 18:14.25 18:54.99 19:35.37 20:12.56                  
  3 Ciolino, Michael          53 Garden State Mas-NJ 28:26.00   29:34.00  
       47.94  1:42.88           3:37.97  4:37.32  5:37.01  6:36.34  7:35.55
     8:34.43          10:32.41 11:30.21          13:28.71 14:27.54 15:26.87
    16:27.05 17:27.01 18:26.28 19:26.85          21:29.63 22:28.76 23:30.09
    24:30.65 25:32.21 26:34.40 27:34.98 28:35.94 29:34.00                  
  4 Goran, Steven Z           50 Fish-MR             33:35.10   40:06.43  
     1:06.27           3:44.66                    7:53.15          10:33.27
    11:53.43          14:40.68 16:06.74 17:32.20          20:22.09         
    23:11.25 24:38.45          26:01.84 27:27.41 28:50.62 30:15.73 31:38.77
    33:05.26 34:29.68 35:55.05 37:18.10 38:42.81 40:06.43                  
 
Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 29.30  10/10/2004 TOM WOLF                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marks, Ronald L           50 1776-DV                33.00      31.80  
  2 Graham, Donald            54 Utah Masters-UT        31.34      32.13  
  3 Fisher, Warren J          52 1776-DV                32.50      32.71  
  4 Niemi, Kenneth A          53 Garden State Mas-NJ  3:45.00      34.69  
  5 Goran, Steven Z           50 Fish-MR              1:24.77    1:24.34  
 
Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:01.48  10/10/2004 TOM WOLF                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marks, Ronald L           50 1776-DV              1:12.00    1:10.66  
       33.71  1:10.66                                                      
  2 Graham, Donald            54 Utah Masters-UT      1:09.09    1:11.82  
       34.79  1:11.82                                                      
  3 Goran, Steven Z           50 Fish-MR              2:56.36    3:16.33  
     1:33.48  3:16.33                                                      
 
Men 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:14.03  10/10/2004 TOM WOLF                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marks, Ronald L           50 1776-DV              2:35.00    2:30.35  
       34.54  1:12.34  1:52.52  2:30.35                                    
  2 Niemi, Kenneth A          53 Garden State Mas-NJ  2:43.00    2:46.56  
       37.70  1:19.98  2:03.33  2:46.56                                    
  3 Goran, Steven Z           50 Fish-MR              6:10.30    6:21.51  
     1:26.93  3:07.01  4:47.58  6:21.51                                    
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 31.24  12/14/1997 DON MCKENZIE                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doyle, Benn W             50 Garden State Mas-NJ    31.50      31.08N 
  2 Fisher, Warren J          52 1776-DV                37.00      36.61  
  3 Fanelli, Michael          54 Berkeley-NJ            40.50      41.54  
  4 Kunkel, Stephen           54 1776-DV                42.91      41.97  
  5 Lavitt, Michael O         50 Garden State Mas-NJ    53.00      54.51  
 
Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:09.96  12/15/1996 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doyle, Benn W             50 Garden State Mas-NJ  1:10.00    1:08.27N 
       31.12  1:08.27                                                      
  2 Schmitt, David E          51 Garden State Mas-NJ  1:22.00    1:22.56  
       39.29  1:22.56                                                      
 
Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:34.71  12/15/1996 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doyle, Benn W             50 Garden State Mas-NJ  2:35.00    2:32.78N 
       33.82  1:12.60  1:52.02  2:32.78                                    
  2 Fanelli, Michael          54 Berkeley-NJ          3:16.50    3:12.65  
       42.53  1:31.32  2:22.24  3:12.65                                    
  3 Kunkel, Stephen           54 1776-DV              3:28.68    3:26.03  
       46.99  1:39.25  2:32.52  3:26.03                                    
  4 Lavitt, Michael O         50 Garden State Mas-NJ  4:00.00    4:23.88  
       56.21  2:03.43  3:14.08  4:23.88                                    
 -- Goran, Steven Z           50 Fish-MR              6:09.05         DQ  
     1:31.18  3:21.10  5:10.98       DQ                                    
 
Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 26.12   12/2/2007 PAUL CARTER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graham, Donald            54 Utah Masters-UT        27.66      27.80  
  2 Marks, Ronald L           50 1776-DV                31.00      30.48  
 
Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 57.29   12/2/2007 PAUL CARTER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delamare, Philippe        52 Berkeley-NJ          1:10.00    1:07.38  
       32.43  1:07.38                                                      
  2 Graham, Donald            54 Utah Masters-UT      1:05.23    1:07.89  
       32.07  1:07.89                                                      
  3 Schluter, Richard H       52 Garden State Mas-NJ  1:15.48    1:17.11  
       36.63  1:17.11                                                      
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:03.57  10/10/2004 TOM WOLF                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doyle, Benn W             50 Garden State Mas-NJ  1:06.50    1:05.72  
       31.25  1:05.72                                                      
  2 Delamare, Philippe        52 Berkeley-NJ          1:12.00    1:08.85  
       32.73  1:08.85                                                      
  3 Graham, Donald            54 Utah Masters-UT      1:09.87    1:10.23  
       32.65  1:10.23                                                      
  4 Marks, Ronald L           50 1776-DV              1:12.00    1:10.27  
       33.03  1:10.27                                                      
  5 Kahn, Roger H             53 Badgers-MR           1:15.00    1:11.90  
       33.96  1:11.90                                                      
  6 Schluter, Richard H       52 Garden State Mas-NJ  1:17.14    1:17.99  
       36.40  1:17.99                                                      
  7 Kunkel, Stephen           54 1776-DV              1:26.58    1:31.29  
       43.73  1:31.29                                                      
  8 Goran, Steven Z           50 Fish-MR              2:57.71    3:07.96  
     1:25.55  3:07.96                                                      
 
Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:17.48   12/2/2007 PAUL CARTER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doyle, Benn W             50 Garden State Mas-NJ  2:28.00    2:24.98  
       29.37  1:08.38  1:49.74  2:24.98                                    
  2 Marks, Ronald L           50 1776-DV              2:38.00    2:33.17  
       33.21  1:11.94  1:57.35  2:33.17                                    
  3 Graham, Donald            54 Utah Masters-UT      2:40.00    2:34.82  
       32.08  1:14.76  2:00.20  2:34.82                                    
  4 Ruthrauff, William F      51 Garden State Mas-NJ  2:48.00    2:52.23  
       36.49  1:20.34  2:12.88  2:52.23                                    
  5 Chalandon, Gilles A       52 Asphalt Green-MR     3:00.93    3:07.13  
       41.77  1:32.81  2:28.00  3:07.13                                    
  6 Goran, Steven Z           50 Fish-MR              5:21.28    6:18.42  
     1:19.69  3:05.21  4:58.38  6:18.42                                    
 
Men 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 4:58.93   12/9/2001 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delamare, Philippe        52 Berkeley-NJ          5:30.00    5:19.68  
       34.69  1:13.10  1:55.22  2:37.08  3:22.23  4:07.73  4:44.78  5:19.68
  2 Marks, Ronald L           50 1776-DV              5:40.00    5:31.48  
       34.25  1:13.28  1:57.89  2:41.50  3:30.11  4:17.06  4:55.88  5:31.48
  3 Schluter, Richard H       52 Garden State Mas-NJ  6:19.62    6:18.47  
       37.69  1:20.04  2:10.72  3:00.93  3:55.25  4:50.35  5:34.75  6:18.47
 -- Goran, Steven Z           50 Fish-MR             11:10.05         DQ  
     1:21.12                                                               
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 24.70    4/1/2006 PAUL TREVISAN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thornton, James           56 Team Pittsburgh-AM     28.00      27.16  
  2 Saint-Amour, Craig E      56 Red Tide-MR            28.00      27.67  
  3 Meyer, Geoffrey A         57 Pennypack-DV           30.80      28.85  
  4 Wein, Arthur M            58 JAM-NJ                 30.50      28.94  
  5 Sweeney, Paul B           57 Pennypack-DV           32.00      29.47  
  6 Geoghegan, William J      58 Connecticut Mas-CT     29.52      29.63  
  7 Fulton, John S            57 Central Penn-DV        33.00      34.20  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 55.12    4/1/2006 PAUL TREVISAN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thornton, James           56 Team Pittsburgh-AM   1:01.70      58.89  
       28.26    58.89                                                      
  2 Saint-Amour, Craig E      56 Red Tide-MR          1:03.00    1:03.12  
       29.11  1:03.12                                                      
  3 Meyer, Geoffrey A         57 Pennypack-DV         1:04.50    1:03.45  
       29.99  1:03.45                                                      
  4 Wein, Arthur M            58 JAM-NJ               1:08.00    1:04.28  
       31.36  1:04.28                                                      
  5 Sweeney, Paul B           57 Pennypack-DV         1:05.00    1:05.97  
       31.61  1:05.97                                                      
  6 Ferriter, James           59 Unattached           1:14.00    1:12.55  
       33.53  1:12.55                                                      
  7 Fulton, John S            57 Central Penn-DV      1:16.00    1:16.75  
       36.66  1:16.75                                                      
  8 Higgins, John F           59 Unattached           1:58.00    1:41.34  
       47.21  1:41.34                                                      
  9 Dana, Christopher S       55 1776-DV              1:31.38    1:42.46  
       50.48  1:42.46                                                      
 
Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:03.64   12/4/2005 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thornton, James           56 Team Pittsburgh-AM   2:19.40    2:11.98  
       31.12  1:04.81  1:39.40  2:11.98                                    
  2 Sweeney, Paul B           57 Pennypack-DV         2:25.00    2:24.15  
       34.56  1:11.96  1:49.33  2:24.15                                    
  3 Saint-Amour, Craig E      56 Red Tide-MR          2:20.00    2:24.24  
       34.22  1:10.49  1:48.01  2:24.24                                    
  4 Ryan, James               56 Garden State Mas-NJ  2:30.00    2:30.48  
       34.22  1:11.81  1:51.43  2:30.48                                    
  5 Wein, Arthur M            58 JAM-NJ               2:39.00    2:44.29  
       37.45  1:19.76  2:02.58  2:44.29                                    
  6 Fulton, John S            57 Central Penn-DV      2:50.00    2:59.44  
       39.19  1:23.44  2:11.84  2:59.44                                    
  7 Allen III, Frederick H    58 Unattached           2:33.00    3:02.93  
       40.82  1:28.69  2:17.86  3:02.93                                    
  8 Dana, Christopher S       55 1776-DV              3:17.56    3:38.23  
       51.27  1:45.72  2:42.29  3:38.23                                    
  9 Higgins, John F           59 Unattached           4:25.00    3:52.03  
       50.07  1:47.66  2:49.85  3:52.03                                    
 
Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:24.92   12/3/2006 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thornton, James           56 Team Pittsburgh-AM   5:03.00    4:40.15  
       31.11  1:07.34  1:43.14  2:18.72  2:54.86  3:30.62  4:06.97  4:40.15
  2 Ryan, James               56 Garden State Mas-NJ  5:12.00    5:04.57  
       35.12  1:13.08  1:51.73  2:30.88  3:09.95  3:48.76  4:27.17  5:04.57
  3 Fulton, John S            57 Central Penn-DV      6:05.00    6:21.67  
       42.24  1:30.63  2:18.94  3:08.10  3:56.83  4:45.39  5:34.43  6:21.67
 
Men 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 9:03.00   12/3/2006 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Needham, John C           55 Westchester-MR      10:05.00   10:03.14  
       35.16  1:12.33  1:49.94  2:27.96  3:06.52  3:45.00  4:23.89  5:02.88
     5:41.63  6:19.92  6:58.06  7:36.68  8:14.79  8:51.64  9:28.37 10:03.14
  2 Ryan, James               56 Garden State Mas-NJ 10:30.00   10:26.10  
       35.03  1:12.44  1:50.90  2:30.06  3:10.07  3:49.59  4:29.56  5:09.54
     5:49.29  6:28.82  7:09.10  7:48.99  8:29.11  9:08.57  9:48.24 10:26.10
  3 Fulton, John S            57 Central Penn-DV     12:40.00   12:56.82  
       41.10  1:26.80  2:14.23  3:03.23  3:51.37  4:39.49  5:27.81  6:16.54
     7:04.75  7:53.94  8:44.25  9:34.20 10:24.74 11:15.76 12:07.39 12:56.82
 
Men 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 17:14.15   10/2/2005 JIM MCCONICA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Needham, John C           55 Westchester-MR      19:30.00   19:23.94  
       35.37  1:12.53  1:51.26  2:30.23  3:09.50  3:48.74  4:28.03  5:07.18
     5:46.28  6:25.54  7:04.28  7:43.47  8:22.69  9:02.18  9:41.49 10:20.46
    10:59.62 11:39.14 12:18.01 12:57.21 13:35.86 14:14.93 14:53.56 15:32.77
    16:11.80 16:51.13 17:30.22 18:09.15 18:47.44 19:23.94                  
  2 Ryan, James               56 Garden State Mas-NJ 21:02.00   19:49.57  
       35.71  1:13.21  1:51.43  2:30.79  3:10.78  3:50.88  4:31.02  5:10.45
     5:49.82  6:29.78  7:09.94  7:50.02  8:29.78  9:09.95  9:50.11 10:30.27
    11:09.93 11:50.87 12:30.88 13:11.71 13:52.83 14:32.71 15:12.39 15:52.65
    16:32.66 17:12.38 17:51.88 18:31.34 19:10.84 19:49.57                  
  3 Silver, Jonathan M        55 Red Tide-MR         23:45.00   23:28.94  
       39.79  1:23.33  2:08.06  2:53.75  3:40.81  4:28.10  5:15.34  6:02.45
     6:49.75  7:36.51  8:23.56  9:10.71  9:57.31 10:44.41 11:30.97 12:18.86
    13:06.28 13:54.46 14:42.67 15:31.48 16:19.44 17:07.94 17:55.66 18:43.68
    19:32.04 20:19.70 21:07.60 21:55.44 22:42.81 23:28.94                  
  4 Schneider, Timothy G      56 Fins Aquatics-DV    35:00.00   33:10.24  
       51.24  1:54.08  2:58.56  4:04.12  5:09.04  6:15.08  7:20.34  8:26.35
     9:32.72 10:39.15 11:45.77 12:51.79 13:58.19 15:05.77 16:14.81 17:23.34
    18:32.41 19:41.95 20:49.50 21:58.06 23:07.31 24:16.50 25:23.74 26:32.83
    27:41.27 28:48.60 29:56.38 31:04.16 32:10.76 33:10.24                  
 
Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 30.25   12/7/2003 HUGH WILDER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pugliese, Mark D          56 Montgomery Marin-PV    31.09      31.15  
  2 Meyer, Geoffrey A         57 Pennypack-DV           34.00      32.67  
  3 Wein, Arthur M            58 JAM-NJ                 42.00      38.57  
  4 Ferriter, James           59 Unattached             42.30      40.75  
  5 Dana, Christopher S       55 1776-DV              1:15.00    1:20.53  
 
Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:04.89  12/10/2000 TIM BIRNIE                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pugliese, Mark D          56 Montgomery Marin-PV  1:07.76    1:10.03  
       34.15  1:10.03                                                      
  2 Meyer, Geoffrey A         57 Pennypack-DV         1:21.50    1:17.04  
       37.29  1:17.04                                                      
 
Men 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:20.59   12/4/2005 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pugliese, Mark D          56 Montgomery Marin-PV  3:05.56    2:32.57  
       35.40  1:13.98  1:53.77  2:32.57                                    
  2 Meyer, Geoffrey A         57 Pennypack-DV         2:48.50    2:47.99  
       38.42  1:19.91  2:04.34  2:47.99                                    
  3 Silver, Jonathan M        55 Red Tide-MR          3:40.00    3:21.02  
       48.31  1:39.48  2:30.37  3:21.02                                    
 
Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 32.18   12/9/2001 ROBERT STRAND                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Charles L        58 Terrapin-PV            38.02      37.39  
  2 Wein, Arthur M            58 JAM-NJ                 45.00      38.08  
  3 Dougherty, Stephen P      57 Pennypack-DV           37.70      38.20  
  4 Sweeney, Paul B           57 Pennypack-DV           39.00      38.58  
  5 Fulton, John S            57 Central Penn-DV        45.00      45.25  
 
Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:11.53   12/9/2001 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dougherty, Stephen P      57 Pennypack-DV         1:21.33    1:21.09  
       37.68  1:21.09                                                      
  2 Hoffman, Charles L        58 Terrapin-PV          1:24.02    1:22.43  
       38.89  1:22.43                                                      
  3 Sweeney, Paul B           57 Pennypack-DV         1:30.00    1:27.01  
       40.81  1:27.01                                                      
  4 Wein, Arthur M            58 JAM-NJ               1:38.00    1:29.84  
       45.03  1:29.84                                                      
  5 Silver, Jonathan M        55 Red Tide-MR          1:34.00    1:37.88  
       46.55  1:37.88                                                      
  6 Fulton, John S            57 Central Penn-DV      1:43.00    1:44.30  
       48.93  1:44.30                                                      
 
Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:38.76   12/9/2001 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Charles L        58 Terrapin-PV          3:04.54    3:00.72  
       42.55  1:28.02  2:13.92  3:00.72                                    
  2 Dougherty, Stephen P      57 Pennypack-DV         3:02.81    3:04.77  
       42.10  1:28.13  2:16.02  3:04.77                                    
  3 Wein, Arthur M            58 JAM-NJ               3:45.00    3:36.46  
       48.20  1:42.72  2:39.67  3:36.46                                    
 
Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 26.96  12/16/2007 GREG SHAW                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pugliese, Mark D          56 Montgomery Marin-PV    28.60      29.26  
  2 Hoffman, Charles L        58 Terrapin-PV            32.50      31.33  
  3 Dougherty, Stephen P      57 Pennypack-DV           32.20      31.64  
  4 Sweeney, Paul B           57 Pennypack-DV           33.00      32.32  
  5 Dana, Christopher S       55 1776-DV                53.98      59.90  
 
Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:00.35  12/17/2006 GREG SHAW                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pugliese, Mark D          56 Montgomery Marin-PV  1:07.84    1:08.93  
       30.46  1:08.93                                                      
  2 Dougherty, Stephen P      57 Pennypack-DV         1:12.89    1:12.57  
       33.83  1:12.57                                                      
  3 Bedell, David W           58 Ocean County-NJ      1:12.00    1:17.09  
       33.67  1:17.09                                                      
 
Men 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:21.90  12/16/2007 GREG SHAW                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Geoghegan, William J      58 Connecticut Mas-CT   3:09.00    3:00.76  
       39.02  1:25.00  2:12.04  3:00.76                                    
  2 Silver, Jonathan M        55 Red Tide-MR          3:40.00    3:28.40  
       45.60  1:39.45  2:36.58  3:28.40                                    
  3 Allen III, Frederick H    58 Unattached           4:00.00    4:01.48  
       48.68  1:52.14  2:57.75  4:01.48                                    
 
Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:03.81  12/17/2006 GREG SHAW                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pugliese, Mark D          56 Montgomery Marin-PV  1:09.40    1:09.68  
       31.39  1:09.68                                                      
  2 Thornton, James           56 Team Pittsburgh-AM   1:05.80    1:10.99  
       33.40  1:10.99                                                      
  3 Meyer, Geoffrey A         57 Pennypack-DV         1:13.50    1:13.48  
       33.16  1:13.48                                                      
  4 Dougherty, Stephen P      57 Pennypack-DV         1:14.50    1:14.58  
       35.64  1:14.58                                                      
  5 Saint-Amour, Craig E      56 Red Tide-MR          1:09.00    1:16.54  
       35.49  1:16.54                                                      
  6 Geoghegan, William J      58 Connecticut Mas-CT   1:17.00    1:19.52  
       37.68  1:19.52                                                      
  7 Sweeney, Paul B           57 Pennypack-DV         1:15.00    1:19.94  
       37.21  1:19.94                                                      
  8 Bedell, David W           58 Ocean County-NJ      1:20.00    1:21.09  
       37.92  1:21.09                                                      
 
Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:21.05  12/17/2006 GREG SHAW                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dougherty, Stephen P      57 Pennypack-DV         2:41.30    2:38.99  
       34.87  1:16.99  2:03.26  2:38.99                                    
  2 Geoghegan, William J      58 Connecticut Mas-CT   2:50.00    2:49.32  
       34.96  1:21.32  2:11.25  2:49.32                                    
  3 Silver, Jonathan M        55 Red Tide-MR          3:05.00    3:08.59  
       37.80  1:30.10  2:25.36  3:08.59                                    
  4 Higgins, John F           59 Unattached           5:07.00    4:36.12  
       53.16  2:15.21  3:32.27  4:36.12                                    
  5 Dana, Christopher S       55 1776-DV              4:30.00    4:55.74  
     1:01.60  2:31.77  3:59.45  4:55.74                                    
 
Men 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 5:08.15   10/2/2005 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thornton, James           56 Team Pittsburgh-AM   5:29.00    5:47.02  
       35.98  1:16.15  2:02.86  2:47.36  3:42.00  4:35.69  5:13.79  5:47.02
  2 Geoghegan, William J      58 Connecticut Mas-CT   6:08.00    6:06.97  
       38.57  1:24.24  2:14.62  3:03.99  3:56.65  4:48.81  5:29.07  6:06.97
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 24.90   12/3/2006 RICH ABRAHAMS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seidman, Lawrence B       61 JAM-NJ                 28.86      29.83  
  2 Zakim, Jack S             63 JAM-NJ                 31.50      30.15  
  3 Platt, Jay R              61 Pennypack-DV           32.50      32.15  
  4 Glassman, Stephen P       60 Garden State Mas-NJ    36.04      38.45  
 
Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 57.22   12/3/2006 RICH ABRAHAMS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McElroy, Frank J          60 JAM-NJ               1:05.00    1:04.78  
       31.32  1:04.78                                                      
  2 Zakim, Jack S             63 JAM-NJ               1:06.80    1:06.12  
       32.26  1:06.12                                                      
  3 Seidman, Lawrence B       61 JAM-NJ               1:08.07    1:07.28  
       32.10  1:07.28                                                      
  4 Platt, Jay R              61 Pennypack-DV         1:11.00    1:07.95  
       33.56  1:07.95                                                      
  5 Glassman, Stephen P       60 Garden State Mas-NJ  1:27.69    1:29.20  
       43.07  1:29.20                                                      
 
Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:12.18   5/22/2005 JOHN CALVERT                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McElroy, Frank J          60 JAM-NJ               2:22.00    2:20.41  
       33.90  1:10.02  1:45.89  2:20.41                                    
  2 Zakim, Jack S             63 JAM-NJ               2:25.50    2:22.81  
       33.94  1:10.18  1:46.93  2:22.81                                    
  3 Bernstein, Richard F      62 Asphalt Green-MR     2:44.00    2:44.24  
       37.49  1:20.50  2:03.09  2:44.24                                    
 
Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:43.69   5/21/2005 JOHN CALVERT                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McElroy, Frank J          60 JAM-NJ               5:05.00    4:52.64  
       34.83  1:11.91  1:49.24  2:26.72  3:03.91  3:40.86  4:17.56  4:52.64
  2 Platt, Jay R              61 Pennypack-DV         5:30.00    5:10.55  
       36.39  1:15.27  1:54.89  2:35.32  3:15.11  3:54.22  4:33.04  5:10.55
 
Men 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 18:50.59   2/18/2007 JAMES MCCLEERY                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bernstein, Richard F      62 Asphalt Green-MR    22:20.00   21:50.27  
       40.50  1:24.08  2:08.43  2:52.74  3:37.64  4:22.30  5:06.72  5:51.37
     6:36.07  7:20.09  8:04.29  8:48.63  9:31.28 10:13.75 10:56.67 11:40.05
    12:23.56 13:07.60 13:50.99 14:34.42 15:18.02 16:01.78 16:45.55 17:29.41
    18:13.29 18:57.50 19:41.69 20:25.71 21:09.15 21:50.27                  
 
Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 30.87  12/15/2007 HUGH WILDER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexander, Richard J      64 Garden State Mas-NJ    33.80      33.85  
  2 Kolonkowski, Bob          60 Asphalt Green-MR       36.07      35.83  
  3 Zakim, Jack S             63 JAM-NJ                 36.50      35.88  
  4 Platt, Jay R              61 Pennypack-DV           40.00      39.14  
  5 Glassman, Stephen P       60 Garden State Mas-NJ    54.97      56.46  
 
Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:07.37  12/15/2007 HUGH WILDER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zakim, Jack S             63 JAM-NJ               1:20.00    1:21.70  
       40.37  1:21.70                                                      
  2 Kolonkowski, Bob          60 Asphalt Green-MR     1:15.00    1:24.59  
       40.94  1:24.59                                                      
  3 Platt, Jay R              61 Pennypack-DV         1:29.00    1:27.11  
       43.13  1:27.11                                                      
 
Men 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:30.96   5/20/2005 JOHN CALVERT                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kolonkowski, Bob          60 Asphalt Green-MR     2:56.25    2:54.16  
       40.22  1:24.42  2:09.77  2:54.16                                    
  2 Platt, Jay R              61 Pennypack-DV         3:10.00    3:07.77  
       44.92  1:32.25  2:21.33  3:07.77                                    
 
Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 33.11   12/2/2007 ROBERT STRAND                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Platt, Jay R              61 Pennypack-DV           41.50      40.01  
 -- Goldberg, David S         60 JAM-NJ                    NT         DQ  
 
Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:14.02   12/2/2007 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Platt, Jay R              61 Pennypack-DV         1:35.00    1:28.94  
       42.85  1:28.94                                                      
  2 Goldberg, David S         60 JAM-NJ               1:37.68    1:38.53  
       48.01  1:38.53                                                      
 
Men 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:44.90  11/19/2006 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Platt, Jay R              61 Pennypack-DV         3:32.00    3:16.75  
       45.74  1:36.38  2:27.32  3:16.75                                    
  2 Bernstein, Richard F      62 Asphalt Green-MR     3:25.00    3:22.43  
       46.96  1:38.81  2:29.55  3:22.43                                    
 
Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 28.31   12/3/2006 RICH ABRAHAMS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexander, Richard J      64 Garden State Mas-NJ    31.70      32.31  
  2 Seidman, Lawrence B       61 JAM-NJ                 33.01      33.15  
 
Men 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:03.76   12/3/2006 RICH ABRAHAMS                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McElroy, Frank J          60 JAM-NJ               1:14.50    1:14.35  
       35.34  1:14.35                                                      
  2 Kolonkowski, Bob          60 Asphalt Green-MR     1:15.87    1:18.12  
       35.47  1:18.12                                                      
  3 Seidman, Lawrence B       61 JAM-NJ               1:17.06    1:21.05  
       38.06  1:21.05                                                      
 
Men 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:34.65   12/7/2003 ROBERT POILETMAN                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kolonkowski, Bob          60 Asphalt Green-MR     2:52.08    2:56.61  
       38.58  1:24.81  2:12.06  2:56.61                                    
 -- Seidman, Lawrence B       61 JAM-NJ               3:28.08        DNF  
       42.50  1:09.56  2:44.52                                             
 
Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:08.70   11/4/2006 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McElroy, Frank J          60 JAM-NJ               1:16.50    1:18.02  
       37.76  1:18.02                                                      
  2 Platt, Jay R              61 Pennypack-DV         1:23.00    1:20.26  
       38.94  1:20.26                                                      
  3 Zakim, Jack S             63 JAM-NJ               1:22.00    1:23.14  
       38.41  1:23.14                                                      
  4 Bernstein, Richard F      62 Asphalt Green-MR     1:27.00    1:30.68  
       45.51  1:30.68                                                      
 
Men 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:30.48   5/21/2005 JOHN CALVERT                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McElroy, Frank J          60 JAM-NJ               2:50.00    2:49.41  
       35.24  1:23.84  2:13.21  2:49.41                                    
  2 Platt, Jay R              61 Pennypack-DV         3:10.00    3:01.71  
       41.32  1:30.33  2:24.17  3:01.71                                    
  3 Bernstein, Richard F      62 Asphalt Green-MR     3:11.00    3:13.56  
       46.48  1:38.83  2:30.81  3:13.56                                    
 
Men 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 5:25.65   2/19/2006 NICK LECLERCQ                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kolonkowski, Bob          60 Asphalt Green-MR     6:17.83    6:17.14  
       38.30  1:21.94  2:11.32  3:00.35  3:57.26  4:54.71  5:37.24  6:17.14
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 27.05  12/15/2002 JEFF FARRELL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brundage, Warner F        65 Virginia Masters-DV    33.35      33.75  
 
Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:01.36  12/15/2002 JEFF FARRELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brundage, Warner F        65 Virginia Masters-DV  1:15.00    1:13.72  
       34.71  1:13.72                                                      
  2 Conroy, Bill              65 Terrapin-PV          1:16.00    1:19.31  
       37.64  1:19.31                                                      
 
Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:17.15   5/18/2008 TOM LANDIS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brundage, Warner F        65 Virginia Masters-DV  2:39.50    2:45.86  
       37.70  1:19.15  2:02.35  2:45.86                                    
  2 Conroy, Bill              65 Terrapin-PV          2:45.00    2:54.01  
       39.84  1:24.54  2:10.07  2:54.01                                    
 
Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:55.56   2/18/2007 TOM LANDIS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brundage, Warner F        65 Virginia Masters-DV  5:54.30    5:57.52  
       39.81  1:23.57  2:08.53  2:54.37  3:39.88  4:26.26  5:12.61  5:57.52
  2 Conroy, Bill              65 Terrapin-PV          6:00.00    5:58.74  
       40.16  1:25.36  2:10.99  2:56.20  3:42.08  4:28.36  5:14.47  5:58.74
 
Men 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 10:21.09   5/18/2008 TOM LANDIS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conroy, Bill              65 Terrapin-PV         12:00.00   12:27.27  
       41.52  1:28.36  2:16.21  3:03.89  3:51.51  4:39.53  5:26.90  6:14.27
     7:01.95  7:49.64  8:36.81  9:23.87 10:10.97 10:57.71 11:43.42 12:27.27
 
Men 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 19:32.78   2/18/2007 TOM LANDIS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conroy, Bill              65 Terrapin-PV         21:12.00   22:56.31  
       41.25  1:27.74  2:14.12  3:00.94  3:47.60  4:34.33  5:21.27  6:07.72
     6:53.90  7:40.43  8:26.64  9:12.89  9:59.56 10:45.81 11:31.79 12:17.88
    13:04.44 13:50.67 14:36.77 15:22.67 16:08.45 16:54.53 17:40.51 18:26.34
    19:12.04 19:57.30 20:42.79 21:27.85 22:13.10 22:56.31                  
  2 Tulenko, Tom N            66 1776-DV             22:45.00   22:59.00  
       40.98  1:26.95  2:13.78  3:00.69  3:47.47  4:34.17  5:20.86  6:07.84
     6:54.38  7:40.86  8:27.67  9:14.11 10:00.56 10:46.92 11:33.37 12:19.64
    13:05.95 13:52.22 14:38.41 15:24.73 16:10.64 16:56.78 17:42.51 18:28.68
    19:14.38 20:00.14 20:45.72 21:31.28 22:16.49 22:59.00                  
  3 Hopkins, Bob              66 Garden State Mas-NJ 24:30.00   24:05.85  
       43.41  1:31.08  2:20.03  3:08.95  3:58.51  4:47.52  5:36.49  6:25.36
     7:14.88  8:04.87  8:53.74  9:42.99 10:32.38 11:21.73 12:10.78 13:01.32
    13:48.97 14:37.48 15:26.29 16:14.60 17:03.20 17:51.48 18:39.97 19:28.40
    20:16.85 21:04.52 21:50.64 22:35.58 23:22.00 24:05.85                  
 
Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 35.44  10/11/2008 DAVID GILDEA                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brundage, Warner F        65 Virginia Masters-DV    40.41      41.46  
 
Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:17.01  10/11/2008 DAVID GILDEA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brundage, Warner F        65 Virginia Masters-DV  1:30.28    1:29.03  
       41.19  1:29.03                                                      
 
Men 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:56.84  10/12/2008 DAVID GILDEA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brundage, Warner F        65 Virginia Masters-DV  3:20.80    3:24.03  
       44.98  1:36.38  2:29.67  3:24.03                                    
 
Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 30.70   10/6/2001 BOB BAILIE                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kirby, David M            65 Connecticut Mas-CT     33.00      35.77  
 
Men 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:10.25  10/12/2008 RICHARD BURNS                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kirby, David M            65 Connecticut Mas-CT   1:11.00    1:20.65  
       38.28  1:20.65                                                      
 
Men 65-69 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:48.78  10/29/2005 RICHARD KITCHELL                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kirby, David M            65 Connecticut Mas-CT   2:52.80    3:18.11  
       41.08  1:27.01  2:19.06  3:18.11                                    
 
Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:10.67  10/12/2008 RICHARD BURNS                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brundage, Warner F        65 Virginia Masters-DV  1:24.28    1:24.74  
       39.73  1:24.74                                                      
 
Men 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:43.49  10/13/2006 MIKE FRESHLEY                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brundage, Warner F        65 Virginia Masters-DV  3:02.30    3:04.50  
       39.39  1:29.43  2:22.25  3:04.50                                    
 
Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 28.00  11/18/2007 JEFF FARRELL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             70 Garden State Mas-NJ    32.54      31.66  
 
Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:03.33   12/2/2007 JEFF FARRELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             70 Garden State Mas-NJ  1:17.69    1:17.22  
       37.09  1:17.22                                                      
  2 Gladfelter, David D       72 1776-DV              1:45.00    1:42.62  
       48.71  1:42.62                                                      
 
Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:24.31   12/9/2001 GRAHAM JOHNSTON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             70 Garden State Mas-NJ  2:56.66    3:00.16  
       40.93  1:26.84  2:14.43  3:00.16                                    
  2 Gladfelter, David D       72 1776-DV              4:00.00    4:00.95  
       53.82  1:57.72  3:01.60  4:00.95                                    
 
Men 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 5:09.75   3/16/2002 GRAHAM JOHNSTON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scheeler, Bill            71 Unattached           7:15.00    7:10.70  
       45.14  1:36.78  2:30.00  3:25.18  4:20.17  5:16.36  6:15.10  7:10.70
 
Men 70-74 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 10:52.68  10/12/2001 GRAHAM JOHNSTON                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David D       72 1776-DV             18:00.00   17:45.04  
       55.09  2:01.97  3:10.34  4:18.38  5:26.20  6:33.95  7:42.21  8:50.65
     9:58.94 11:06.89 12:15.39 13:22.92 14:30.64 15:38.64 16:44.50 17:45.04
 
Men 70-74 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 20:54.56   10/6/2001 GRAHAM JOHNSTON                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David D       72 1776-DV             34:00.00   33:23.74  
       56.17  2:01.16  3:09.67  4:17.95  5:26.45  6:35.65  7:44.16  8:52.49
    10:00.32 11:08.55 12:16.84 13:24.60 14:32.23 15:39.92 16:47.99 17:55.87
    19:03.50 20:11.61 21:19.36 22:27.95 23:35.71 24:42.91 25:50.03 26:57.25
    28:04.07 29:10.84 30:17.18 31:23.03 32:27.71 33:23.74                  
 
Men 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:15.85   11/1/2003 YOSHI OYAKAWA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David D       72 1776-DV              2:00.00    1:54.56  
       55.69  1:54.56                                                      
 
Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 37.26   12/2/2007 JEFF FARRELL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             70 Garden State Mas-NJ    43.73      42.90  
  2 Abel, Louis A             72 Garden State Mas-NJ    50.00      51.10  
 
Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:25.11   10/5/2003 RONALD JOHNSON                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             70 Garden State Mas-NJ  1:48.51    1:41.45  
       46.02  1:41.45                                                      
  2 Gladfelter, David D       72 1776-DV              2:10.00    2:04.03  
     1:01.53  2:04.03                                                      
 
Men 70-74 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 3:12.98   10/5/2003 RONALD JOHNSON                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abel, Louis A             72 Garden State Mas-NJ  4:30.00    4:23.43  
       55.82  2:05.75  3:16.84  4:23.43                                    
 
Men 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 31.55   2/17/2008 BERT PETERSEN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             70 Garden State Mas-NJ    39.86      37.87  
 
Men 70-74 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:19.51  10/14/2001 RONALD JOHNSON                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David D       72 1776-DV              2:15.00    2:14.64  
     1:03.77  2:14.64                                                      
 
Men 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:15.92   6/16/2001 RONALD JOHNSON                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             70 Garden State Mas-NJ  1:25.36    1:35.62  
       46.77  1:35.62                                                      
 
Men 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:51.73  10/26/2003 BURWELL JONES                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David D       72 1776-DV              4:20.00    4:21.75  
     1:02.43  2:13.03  3:24.99  4:21.75                                    
 
Men 70-74 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 6:21.46  10/26/2003 BURWELL JONES                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David D       72 1776-DV              9:40.00    9:48.02  
     1:09.76  2:18.52  3:41.17  4:55.41  6:12.40  7:32.45  8:41.12  9:48.02
 
Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 31.06  10/12/2001 FRANK PIEMME                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shechter, Stanley J       76 Asphalt Green-MR       34.25      35.85  
  2 Demas, Nickolas P         78 Garden State Mas-NJ    35.00      36.15  
  3 Hemecker, Ralph C         75 Garden State Mas-NJ    45.08      47.79  
 
Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:11.55  12/10/2000 FRANK PIEMME                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shechter, Stanley J       76 Asphalt Green-MR     1:19.00    1:23.41  
       38.52  1:23.41                                                      
  2 Demas, Nickolas P         78 Garden State Mas-NJ  1:28.00    1:25.38  
       39.85  1:25.38                                                      
  3 Lengle, Larry E           75 Garden State Mas-NJ  1:33.91    1:34.54  
       44.84  1:34.54                                                      
  4 Woodford, Charles H       75 JAM-NJ               2:10.00    2:22.46  
     1:05.64  2:22.46                                                      
 
Men 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:37.71   5/21/2006 GRAHAM JOHNSTON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lengle, Larry E           75 Garden State Mas-NJ  3:26.10    3:36.53  
       48.56  1:44.03  2:41.26  3:36.53                                    
 
Men 75-79 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 11:44.84   5/19/2006 GRAHAM JOHNSTON                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Worms, Peter F            75 JAM-NJ              18:00.00   19:46.60  
     1:03.95  2:18.86  3:32.74  4:47.52  6:04.26  7:19.12  8:35.64  9:53.80
    11:10.41 12:26.70 13:42.29 14:56.25 16:10.79 17:24.83 18:39.10 19:46.60
 
Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 35.76  10/25/2008 YOSHI OYAKAWA                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shechter, Stanley J       76 Asphalt Green-MR       48.00      50.59  
  2 Hemecker, Ralph C         75 Garden State Mas-NJ    53.05      59.86  
 
Men 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:20.25  10/26/2008 YOSHI OYAKAWA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dawson, Kenneth R         78 Unattached           1:46.56    1:50.16  
       51.54  1:50.16                                                      
  2 Hemecker, Ralph C         75 Garden State Mas-NJ  2:12.90    2:24.90  
     1:03.12  2:24.90                                                      
 
Men 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:58.21    4/6/2002 ROGER FRANKS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hemecker, Ralph C         75 Garden State Mas-NJ  5:10.10    5:23.67  
     1:11.91  5:23.67                                                      
 
Men 75-79 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:35.87  10/12/2003 ROBERT MACDONALD                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lengle, Larry E           75 Garden State Mas-NJ  1:54.42    2:00.02  
       56.19  2:00.02                                                      
  2 Woodford, Charles H       75 JAM-NJ               2:25.00    2:47.77  
     1:19.14  2:47.77                                                      
 
Men 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 34.83  12/10/2000 FRANK PIEMME                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dawson, Kenneth R         78 Unattached             45.51      46.20  
 
Men 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:24.42  10/13/2000 FRANK PIEMME                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dawson, Kenneth R         78 Unattached           1:45.45    1:47.46  
       48.09  1:47.46                                                      
 
Men 75-79 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 3:16.44  12/10/2000 FRANK PIEMME                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Dawson, Kenneth R         78 Unattached           3:54.21         DQ  
       50.08  1:54.56  3:08.70       DQ                                    
 
Men 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 32.80   12/4/2005 FRANK PIEMME                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haynes, William F         82 Garden State Mas-NJ    41.30      42.41  
  2 Siskind, Isaac            80 Garden State Mas-NJ    45.00      46.54  
  3 Hiltabiddle, Stan         82 JAM-NJ               1:15.00      59.47  
 
Men 80-84 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:17.02   12/4/2005 FRANK PIEMME                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stricker, Robert H        80 Garden State Mas-NJ  1:45.00    1:41.13  
       46.91  1:41.13                                                      
  2 Briesemeister, Richard E  83 Virginia Masters-DV  1:48.00    1:52.82  
       50.75  1:52.82                                                      
  3 Hiltabiddle, Stan         82 JAM-NJ               2:30.00    2:19.87  
     2:19.87  2:19.87                                                      
 
Men 80-84 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 3:00.63  10/10/1999 RAY TAFT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stricker, Robert H        80 Garden State Mas-NJ  3:42.91    3:56.12  
       50.22  1:49.01  2:52.44  3:56.12                                    
 
Men 80-84 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 6:27.60  12/12/1999 RAY TAFT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stricker, Robert H        80 Garden State Mas-NJ  8:00.56    8:10.73  
       48.78  1:46.09  2:48.18  3:53.17  4:58.94  6:03.31  7:07.97  8:10.73
 
Men 80-84 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 25:35.01  12/12/1999 RAY TAFT                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stricker, Robert H        80 Garden State Mas-NJ 34:00.00   32:51.56  
       53.30  1:54.10  2:54.84  3:57.15  4:59.33  6:03.11  7:10.68  8:13.84
     9:19.22 10:24.60 11:29.01 13:40.77          14:45.87 15:51.02 16:53.82
    18:01.23 19:10.75 20:19.48 21:26.94 22:35.22 23:45.72 24:54.87 26:04.22
    27:11.15 28:19.08 29:27.59 30:37.96 31:48.65 32:51.56                  
 
Men 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 41.58  11/14/2004 PAUL HUTINGER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haynes, William F         82 Garden State Mas-NJ    49.80      51.38  
  2 Melick, George F          84 Garden State Mas-NJ    54.34      56.60  
  3 Van Reymersdal, Joe J     81 1776-DV                56.40    1:01.66  
  4 Hiltabiddle, Stan         82 JAM-NJ               1:15.00    1:07.06  
 
Men 80-84 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:33.27   3/20/2004 PAUL HUTINGER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haynes, William F         82 Garden State Mas-NJ  1:53.00    1:55.67  
       57.22  1:55.67                                                      
  2 Melick, George F          84 Garden State Mas-NJ  2:08.77    2:09.28  
     1:03.47  2:09.28                                                      
 
Men 80-84 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 3:23.73  12/12/1999 RAY TAFT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haynes, William F         82 Garden State Mas-NJ  3:55.00    4:09.93  
     1:00.51  2:04.05  3:07.59  4:09.93                                    
 
Men 80-84 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 45.40  10/16/1999 MAX VON ISSER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Urstadt, Charles J        80 Connecticut Mas-CT     46.00      45.39N 
  2 Van Reymersdal, Joe J     81 1776-DV                53.60      56.85  
  3 Siskind, Isaac            80 Garden State Mas-NJ    55.00      57.12  
  4 Melick, George F          84 Garden State Mas-NJ    57.49      57.21  
 
Men 80-84 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:42.05   12/4/2005 FRANK PIEMME                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Siskind, Isaac            80 Garden State Mas-NJ  2:05.00    2:10.55  
     1:01.30  2:10.55                                                      
  2 Melick, George F          84 Garden State Mas-NJ  2:11.62    2:15.44  
     1:05.69  2:15.44                                                      
  3 Van Reymersdal, Joe J     81 1776-DV              2:09.00    2:17.13  
     1:00.51  2:17.13                                                      
 
Men 80-84 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 3:47.87  11/20/2005 FRANK PIEMME                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Melick, George F          84 Garden State Mas-NJ  5:27.07    5:20.09  
     1:16.27  2:41.53  4:05.67  5:20.09                                    
 -- Van Reymersdal, Joe J     81 1776-DV              4:56.00         DQ  
     1:06.90  2:28.72  3:56.69       DQ                                    
 
Men 80-84 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 40.24   11/5/2005 FRANK PIEMME                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Reymersdal, Joe J     81 1776-DV              1:15.00    1:08.94  
 
Men 80-84 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:32.65   12/4/2005 FRANK PIEMME                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Siskind, Isaac            80 Garden State Mas-NJ  2:05.00    2:07.89  
     1:00.12  2:07.89                                                      
  2 Van Reymersdal, Joe J     81 1776-DV              2:25.00    2:27.81  
     1:11.81  2:27.81                                                      
 
Men 80-84 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 3:37.04  10/10/1999 RAY TAFT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Siskind, Isaac            80 Garden State Mas-NJ  4:45.00    4:50.02  
     1:05.46  2:22.01  3:39.60  4:50.02                                    
 
Men 85-89 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 36.51   12/9/2007 WILLARD LAMB                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ouchakof, Vladimir I      85 Connecticut Mas-CT   1:30.00    1:08.99  
 
Men 85-89 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:23.20   9/16/2000 JIM EUBANK                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ouchakof, Vladimir I      85 Connecticut Mas-CT   3:00.00    2:39.04  
     1:09.12  2:39.04                                                      
 
Men 85-89 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 47.34  10/13/2002 ALDO DA ROSA                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ouchakof, Vladimir I      85 Connecticut Mas-CT   1:30.00    1:17.82  
 
Men 85-89 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:48.34   5/18/2008 WILLARD LAMB                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ouchakof, Vladimir I      85 Connecticut Mas-CT   3:00.00    2:59.73  
     1:21.62  2:59.73                                                      
 
Men 85-89 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 43.35   9/26/2004 MAX VON ISSER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ouchakof, Vladimir I      85 Connecticut Mas-CT   2:00.00    1:58.45  
 
Men 85-89 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:01.65  11/14/2004 ANDREW HOLDEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ouchakof, Vladimir I      85 Connecticut Mas-CT   4:30.00    4:57.10  
     2:18.16  4:57.10                                                      
 
Men 85-89 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:48.23  11/14/2004 ANDREW HOLDEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ouchakof, Vladimir I      85 Connecticut Mas-CT   3:30.00    3:19.00  
     1:38.69  3:19.00                                                      
 
Men 85-89 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 4:07.59   9/29/2002 ALDO DA ROSA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ouchakof, Vladimir I      85 Connecticut Mas-CT   7:00.00    7:21.74  
     2:06.36  3:45.65  5:51.10  7:21.74                                    
 
Men 85-89 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 9:32.65  12/13/1998 WALTER PFEIFFER                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ouchakof, Vladimir I      85 Connecticut Mas-CT  16:00.00   15:54.04  
     2:18.94  5:08.47  8:35.42 10:38.92 12:36.78 14:15.40 15:54.26 15:54.04
 
Men 90-94 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:39.26  12/14/2003 WOODROW BOWERSOCK                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newman, Austin F          93 Garden State Mas-NJ  2:24.30    2:33.65  
     1:15.87  2:33.65                                                      
 
Men 90-94 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 3:59.28  12/14/2003 WOODROW BOWERSOCK                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newman, Austin F          93 Garden State Mas-NJ  5:33.00    5:25.50  
     1:19.59  2:41.04  4:04.03  5:25.50                                    
 
Women 100-119 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:05.66  12/10/1995 SAN DIEGO                                  
                         V DAVIDSON, M BOUWMA, K PIPES-NEILSEN, D MORTENSEN
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bearcat Masters-MR  'A'                           2:11.99    2:19.76  
     1) Konno, Sayaka W26               2) Gibson, Hannah P W25           
     3) Mitakakis, Chrissy W25          4) Lennon, Jessie W24             
       37.02  1:00.31  1:22.95  2:19.76                                    
 
Women 100-119 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:41.95   11/2/1997 SAN DIEGO                                  
                         A TERRY, K PIPES-NEILSEN, N NORTH, D GLEASON      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berkeley Aquatics-NJ  'A'                              NT    5:23.69  
     1) Fowler, Jenny M W26             2) Seavy, Lauren A W25            
     3) Whitty, Jackie L W25            4) Clark, Sarah T W37             
       41.26  1:24.29  2:03.98  2:48.77  3:24.14  4:06.13  4:43.81  5:23.69
 
Women 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:53.26   11/9/1996 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NEILSEN, B KNIGHT, M BOUWMA, N NORTH      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Tide-MR  'A'                                  2:02.00    1:59.02  
     1) Tutschek, Elizabeth A W26       2) Tay, Lian M W26                
     3) Wager, Susan W43                4) McPherson, Kelly A W30         
       29.82  1:00.23  1:28.51  1:59.02                                    
  2 Red Tide-MR  'B'                                  2:05.00    2:03.71  
     1) Lovejoy, Rachel S W39           2) Groff-Palermo, Sarah E W29     
     3) Montgomery, Marta V W27         4) Mitchell, Kara M W27           
       29.43  1:01.34  1:33.63  2:03.71                                    
  3 Pennypack Aquatic & Fitness-DV  'A'               2:05.00    2:14.21  
     1) Burke, Barbara B W47            2) Flynn, Trish A W32             
     3) Schreiber, Theresa A W36        4) Winkis, Annmarie W30           
       33.18  1:04.28  1:40.31  2:14.21                                    
  4 Jersey Area Multisport-NJ  'A'                    2:40.00    2:15.62  
     1) Larkin, Christine W26           2) Toth, Holly W35                
     3) Dandurand, Ann M W40            4) Sardelis, Diana W23            
       37.12  1:10.19  1:44.49  2:15.62                                    
 
Women 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:11.50  12/11/1994 SAN DIEGO                                  
                         B KNIGHT, M BOUWMA, V DAVIDSON, K PIPES           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Tide-MR  'A'                                  4:11.00    4:09.95N 
     1) Wager, Susan W43                2) McPherson, Kelly A W30         
     3) Shpaizer, Tal W25               4) Gary, Kristin J W41            
       30.48  1:02.55  1:33.32  2:06.74  2:36.86  3:09.53  3:38.26  4:09.95
  2 Jersey Area Multisport-NJ  'A'                    4:51.00    5:08.63  
     1) Segal, Leigh G W43              2) Toth, Holly W35                
     3) Sardelis, Diana W23             4) Larkin, Christine W26          
       39.09  1:23.21  1:59.11  2:41.03  3:15.89  3:57.95  4:31.41  5:08.63
 
Women 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:05.27  12/11/1994 SAN DIEGO                                  
                         V DAVIDSON, M BOUWMA, K PIPES, B KNIGHT           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Tide-MR  'B'                                  2:11.00    2:17.64  
     1) Mitchell, Kara M W27            2) Lee, Jackie W28                
     3) Tay, Lian M W26                 4) Lovejoy, Rachel S W39          
       34.84  1:15.82  1:47.85  2:17.64                                    
  2 Red Tide-MR  'A'                                  2:15.00    2:20.36  
     1) Saint-Amour, Roberta C W23      2) Groff-Palermo, Sarah E W29     
     3) Tutschek, Elizabeth A W26       4) Mestecky, Rowan W42            
       33.36  1:16.99  1:48.51  2:20.36                                    
  3 Pennypack Aquatic & Fitness-DV  'A'               2:20.00    2:29.51  
     1) Cecatiello, Terri W49           2) Cole, Karin L W30              
     3) Winkis, Annmarie W30            4) Burke, Barbara B W47           
       37.88  1:21.51  1:57.09  2:29.51                                    
  4 Jersey Area Multisport-NJ  'A'                    2:22.00    2:39.34  
     1) Sardelis, Diana W23             2) Larkin, Christine W26          
     3) Toth, Holly W35                 4) Segal, Leigh G W43             
       41.76  1:25.02  2:03.20  2:39.34                                    
 
Women 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:35.13    4/6/2002 PATRIOT                                    
                         B CLIFFORD-DICKS, M MIDDLEMORE, H COULSON-MOORE, C
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pennypack Aquatic & Fitness-DV  'A'               5:20.00    5:37.45  
     1) Schreiber, Theresa A W36        2) Flynn, Trish A W32             
     3) Winkis, Annmarie W30            4) Burke, Barbara B W47           
       42.49  1:26.20  2:08.95  2:57.00  3:37.08  4:30.60  4:58.70  5:37.45
 -- Jersey Area Multisport-NJ  'A'                    6:30.00         DQ  
     1) Sardelis, Diana W23             2) Larkin, Christine W26          
     3) Dandurand, Ann M W40            4) Toth, Holly W35                
       43.09  1:29.40  2:10.83  2:57.54  3:46.62  5:01.21  5:37.64       DQ
 
Women 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:14.13   11/9/1996 SAN DIEGO                                  
                         B KNIGHT, B DUNBAR, M FINK, K PIPES-NEILSEN       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berkeley Aquatics-NJ  'A'                              NT    5:28.64  
     1) Clark, Sarah T W37              2) Lemongello, Rosanne W46        
     3) Kirk, Susan W48                 4) Saillot, Anne-France A W46     
       38.12  1:17.84  2:03.33  2:51.90  3:30.03  4:10.90  4:48.33  5:28.64
 
Women 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 9:27.59  12/15/1998 SAN DIEGO                                  
                         B KNIGHT, C KRATTLI, B DUNBAR, K PIPES-NEILSEN    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berkeley Aquatics-NJ  'A'                        12:25.00   12:24.87  
     1) Saillot, Anne-France A W46      2) Lemongello, Rosanne W46        
     3) Clewell, Anne M W46             4) Kirk, Susan W48                
       39.53  1:23.67  2:10.13  2:55.57  3:41.45  4:31.92  5:26.84  6:22.42
     7:04.59  7:51.22  8:41.94  9:28.70 10:09.75 10:55.36 11:41.47 12:24.87
 
Women 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:06.09   10/5/2003 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, V DAVIDSON, J COOVER  
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garden State Masters-NJ  'A'                      2:34.00    2:36.35  
     1) Wagner, Nancy M W48             2) Jones, Stacee W32              
     3) Bauman, Jennifer L W36          4) Graham, Laura A W47            
       43.22  1:24.51  2:00.81  2:36.35                                    
  2 Berkeley Aquatics-NJ  'A'                              NT    2:50.62  
     1) Clark, Sarah T W37              2) Kirk, Susan W48                
     3) Saillot, Anne-France A W46      4) Lemongello, Rosanne W46        
       41.40  1:26.30  2:07.00  2:50.62                                    
 
Women 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:19.96   3/25/2000 DC MASTERS                                 
                         B FRID, B SCHREINER, J BRUNER, J LEILICH          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Virginia Masters Swim Team-DV  'A'                2:40.00    2:44.66  
     1) Martin, Judy W66                2) Durrant, Betsy W67             
     3) Walker, Laura S W71             4) Meehan, Alison S W37           
       47.02  1:28.19  2:10.79  2:44.66                                    
  2 1776 Colonials-DV  'A'                            8:00.00    3:24.36  
     1) Jastremski, Janet M W60         2) Moeller, Janet H W74           
     3) Waldbaum, Joan B W77            4) Murphy-Kendall, Vicki W64      
       38.13  1:29.31  2:29.19  3:24.36                                    
 
Women 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 5:25.45   3/25/2000 DC MASTERS                                 
                         J BRUNER, B FRID, J LEILICH, B SCHREINER          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Virginia Masters Swim Team-DV  'A'                6:00.00    6:12.59  
     1) Durrant, Betsy W67              2) Martin, Judy W66               
     3) Walker, Laura S W71             4) Meehan, Alison S W37           
       46.23  1:35.79  2:26.17  3:22.22  4:06.32  4:56.09  5:32.23  6:12.59
 
Women 240-279 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 12:12.73  12/14/2003 SAN DIEGO                                 
                          B JORDAN, J MARR, L LUND, A PIPES                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 1776 Colonials-DV  'A'                           18:00.00   16:41.03  
     1) Moeller, Janet H W74            2) Jastremski, Janet M W60        
     3) Waldbaum, Joan B W77            4) Murphy-Kendall, Vicki W64      
       56.39  1:58.66  3:02.86  4:06.12  4:51.67  5:41.53  6:32.09  7:22.57
     8:27.04  9:42.92 11:00.28          13:15.38 14:24.31 15:33.63 16:41.03
 
Women 240-279 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 6:09.31   3/31/2001 DC MASTERS                                 
                         B FRID, J LEILICH, J BRUNER, B SCHREINER          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 1776 Colonials-DV  'A'                           10:00.00    8:34.39  
     1) Moeller, Janet H W74            2) Waldbaum, Joan B W77           
     3) Jastremski, Janet M W60         4) Murphy-Kendall, Vicki W64      
     1:02.11  2:10.62  3:19.42  4:32.49  5:20.96  6:21.61  7:23.22  8:34.39
 
Men 72-99 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:54.30  12/14/1997 S CAL AQUATIC                              
                         O BRISENO, E JAHN, S LEMM, K TAKAHASHI            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bearcat Masters-MR  'A'                           2:10.00    2:09.57  
     1) Villar, Juan Jose M23           2) Abreu, Joel M28                
     3) Feihel, Dennis M24              4) Holland, Chris M23             
       42.04  1:08.42  1:40.66  2:09.57                                    
 
Men 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:35.70  12/14/1997 EL SEGUNDO                                 
                         F WATTLES, D ROBINSON, M RINZLER, B BERGEN        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bearcat Masters-MR  'A'                           1:50.99    1:47.48  
     1) Villar, Juan Jose M23           2) Abreu, Joel M28                
     3) Zhai, Eric M27                  4) van der Flier, Vasco M26       
       26.22    52.96  1:21.76  1:47.48                                    
 
Men 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:35.56   12/8/2002 GARDEN STATE                               
                         C SAWIN, B MATHESON, O GONZALEZ, P BUREN          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Tide-MR  'A'                                       NT    1:46.16  
     1) Pohl, Evan R M25                2) Horgan, Chris T M44            
     3) Cardno, Michael M30             4) Fain, Jeremy S M31             
       28.26    54.36  1:21.43  1:46.16                                    
  2 Pennypack Aquatic & Fitness-DV  'A'               1:50.00    1:47.54  
     1) Hess, Christopher J M29         2) Reuter, Adam K M34             
     3) Oíconnor, Alan P M35            4) Matz, Michael S M47            
       25.46    51.88  1:18.92  1:47.54                                    
 
Men 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:45.01   4/16/1994 BAYLOR/L STAR                              
                         J YARID, G RHODENBAUGH, B PATTEN, M RHODENBAUGH   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Tide-MR  'A'                                  2:02.31    2:00.16  
     1) Horgan, Chris T M44             2) Kelly, Brennan P M29           
     3) Cardno, Michael M30             4) Fain, Jeremy S M31             
       29.32  1:04.36  1:35.50  2:00.16                                    
  2 Jersey Area Multisport-NJ  'B'                    2:02.50    2:01.40  
     1) Hahn, Darek L M41               2) Capers, Andrew L M26           
     3) Segal, William N M44            4) Laccetti, Mark E M41           
       31.50  1:04.91  1:33.92  2:01.40                                    
 
Men 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:59.40   12/9/2001 NEW ENGLAND                                
                         B LO-PINTO, J BANVILLE, J EADDY, R TYLER          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pennypack Aquatic & Fitness-DV  'A'               4:50.00    4:29.15  
     1) Oíconnor, Alan P M35            2) Reuter, Adam K M34             
     3) Hess, Christopher J M29         4) Morozin Jr, Joseph H M48       
       32.15  1:08.23  1:42.71  2:22.55  2:52.09  3:28.22  3:57.34  4:29.15
 
Men 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:39.80   6/22/2008 GOLD COAST                                 
                         J HARPER, J OLSEN, S FRAMPTON, L COMULADA         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jersey Area Multisport-NJ  'A'                    3:40.10    3:42.91  
     1) Segal, William N M44            2) Carpenter, Scott R M44         
     3) Gannon, Scott S M43             4) Hiltabiddle, Steve M42         
       26.29    54.72  1:20.42  1:48.82  2:15.35  2:46.50  3:13.49  3:42.91
 
Men 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 8:05.09   12/9/2001 VENTURA COUNTY                             
                         MIKE SHAFFER, DON SMITH, TIM HEDRICK, JIM MCCONICA
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 1776 Colonials-DV  'A'                           11:00.00   10:57.41  
     1) Marks, Ronald L M50             2) Reilly, Jeff M M47             
     3) Dana, Christopher S M55         4) Patterson, Thomas J M31        
       32.84  1:08.83  1:45.83  2:21.18  2:55.55  3:32.75  4:09.65  4:46.02
     5:37.67  6:34.61  7:33.08  8:29.87  9:02.86  9:40.60 10:19.23 10:57.41
 
Men 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:49.80   12/2/2007 LONGHORN                                   
                         A RASMUSSEN, D GUTHRIE, T BLESSING, J SMILEY      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jersey Area Multisport-NJ  'A'                    1:58.50    1:59.89  
     1) Gannon, Scott S M43             2) Lippitt, Andrew E M38          
     3) Hiltabiddle, Steve M42          4) Carpenter, Scott R M44         
       32.99  1:07.76  1:34.11  1:59.89                                    
  2 Garden State Masters-NJ  'A'                      2:01.01    2:00.57  
     1) Jotz, Jeffrey J M38             2) Doyle, Benn W M50              
     3) Teipel, Jim W M41               4) Tsuzuki, Ed M M50              
       34.21  1:05.44  1:33.59  2:00.57                                    
 
Men 160-199 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:06.71   7/21/2006 GOLD COAST                                 
                         J HARPER, S FRAMPTON, J O'KEEFE, J OLSEN          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Virginia Masters Swim Team-DV  'A'                4:06.00    4:10.47  
     1) Stevenson, Chris L M44          2) Davis, Evan R M41              
     3) Holland, Dave M41               4) Winters, Bill M41              
       27.88    57.73  1:31.31  2:08.89  2:37.51  3:09.82  3:39.38  4:10.47
  2 Jersey Area Multisport-NJ  'A'                    4:35.00    4:22.43  
     1) Gannon, Scott S M43             2) Lippitt, Andrew E M38          
     3) Carpenter, Scott R M44          4) Hiltabiddle, Steve M42         
       32.07  1:07.43  1:43.43  2:24.95  2:52.48  3:25.04  3:52.14  4:22.43
  3 Garden State Masters-NJ  'A'                           NT    5:26.55  
     1) Alne, Tom J M20                 2) Jotz, Jeffrey J M38            
     3) Niemi, Kenneth A M53            4) Ciolino, Michael M53           
       38.18  1:17.80  1:53.57  2:34.48  3:08.72  3:51.24  5:26.55         
  4 1776 Colonials-DV  'A'                            7:00.00    5:30.00  
     1) Patterson, Thomas J M31         2) Reilly, Jeff M M47             
     3) Marks, Ronald L M50             4) Dana, Christopher S M55        
       34.35  1:11.75  1:51.74  2:35.75  3:09.11  3:49.58  4:38.01  5:30.00
 
Men 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:47.59   12/7/2003 COLONIALS1776                              
                         P TREVISAN, M SLENKER, T MEADE, G OXLEY           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pennypack Aquatic & Fitness-DV  'A'               4:25.00    4:24.83  
     1) Meyer, Geoffrey A M57           2) Dougherty, Stephen P M57       
     3) Sweeney, Paul B M57             4) Platt, Jay R M61               
       31.44  1:04.47  1:37.64  2:11.85  2:43.92  3:17.40  3:50.21  4:24.83
 
Men 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 8:56.35  10/29/2005 NCMS                                       
                         J KLEIN, B SCHMITZ, T DIMSDALE, D GILCHRIST       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pennypack Aquatic & Fitness-DV  'A'               9:55.00    9:35.63  
     1) Morozin Jr, Joseph H M48        2) Sweeney, Paul B M57            
     3) Dougherty, Stephen P M57        4) Meyer, Geoffrey A M57          
       33.38  1:08.74  1:44.39  2:19.15  2:52.85  3:29.68  4:07.42  4:43.64
     5:16.75  5:53.44  6:31.42  7:09.36  7:43.58  8:19.99  8:58.26  9:35.63
 
Men 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:53.92   3/24/2007 N CAROLINA                                 
                         J KLEIN, J BLANK, T LEHMAN, R SCHMIDTZ            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pennypack Aquatic & Fitness-DV  'A'               2:15.00    2:15.51  
     1) Meyer, Geoffrey A M57           2) Dougherty, Stephen P M57       
     3) Sweeney, Paul B M57             4) Platt, Jay R M61               
       33.63  1:11.67  1:44.14  2:15.51                                    
 
Men 200-239 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:22.84  11/18/2007 SYSM                                       
                         J LOCKABY, M DRENNEN, K MCCORMACK, R WALKER       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pennypack Aquatic & Fitness-DV  'A'               5:05.00    5:06.62  
     1) Meyer, Geoffrey A M57           2) Platt, Jay R M61               
     3) Dougherty, Stephen P M57        4) Sweeney, Paul B M57            
       35.79  1:14.82  1:57.72  2:45.63  3:19.81  3:58.16  4:30.72  5:06.62
 
Men 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:49.78   12/2/2007 GOLD COAST                                 
                         S POMERANTZ, D QUIGGIN, C CAVANAUGH, T SHEAD      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 1776 Colonials-DV  'A'                            4:00.00    2:54.01  
     1) Dana, Christopher S M55         2) Gladfelter, David D M72        
     3) Van Reymersdal, Joe J M81       4) Marks, Ronald L M50            
       45.11  1:44.58  2:26.13  2:54.01                                    
 
Men 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:04.88   5/18/2008 OREGON                                     
                         T LANDIS, W EDWARDS, M TENNANT, R SMITH           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jersey Area Multisport-NJ  'A'                    4:23.00    4:28.91  
     1) Seidman, Lawrence B M61         2) Zakim, Jack S M63              
     3) McElroy, Frank J M60            4) Wein, Arthur M M58             
       32.40  1:07.60  1:39.43  2:14.08  2:46.57  3:21.55  3:54.69  4:28.91
 
Men 240-279 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:49.65  10/12/2008 TAMALPAIS                                  
                         R BURNS, K FROST, R MEYERHOFF, T HOLT             
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jersey Area Multisport-NJ  'A'                    5:01.00    5:25.78  
     1) Zakim, Jack S M63               2) Wein, Arthur M M58             
     3) Seidman, Lawrence B M61         4) McElroy, Frank J M60           
       40.75  1:22.70  2:06.13  2:55.01  3:30.10  4:14.33  4:48.55  5:25.78
 
Mixed 72-99 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:43.33  10/15/1995 OLYMPIC CLUB                               
                         S SCOTT, A WALKER, J PATRICK, M HERMANN           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bearcat Masters-MR  'A'                           1:55.00    2:00.87  
     1) Konno, Sayaka W26               2) Holland, Chris M23             
     3) Mitakakis, Chrissy W25          4) Feihel, Dennis M24             
       32.47  1:00.90  1:32.23  2:00.87                                    
 
Mixed 72-99 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:57.66  12/12/1999 NEW ENGLAND                                
                         C MURPHY, G WRIEDE, M GOLDMAN, M HACKMER          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bearcat Masters-MR  'A'                           2:20.00    2:28.14  
     1) Gerace, John M24                2) Gibson, Hannah P W25           
     3) Lennon, Jessie W24              4) LaMarca, Michael M26           
       41.14  1:21.39  1:55.57  2:28.14                                    
 
Mixed 100-119 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:49.96  10/13/2002 BURLINGAME                                 
                         A KOLBISEN, N GHILARDI, L TANER, J HENDERSON      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garden State Masters-NJ  'A'                           NT    4:25.91  
     1) Teipel, Jim W M41               2) Alne, Tom J M20                
     3) Groel, Tracey L W22             4) Bates, Kristine W22            
       29.99  1:00.34  1:33.00  2:09.37  2:42.44  3:18.78  3:49.45  4:25.91
 
Mixed 100-119 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:52.78   9/26/2004 ARIZONA                                    
                         C JOHANSSON, J BELTRAN, A BELTRAN, N BRUNELLI     
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pennypack Aquatic & Fitness-DV  'A'               2:25.00    2:19.03  
     1) Winkis, Annmarie W30            2) Preddy, Donovan M30            
     3) Hess, Christopher J M29         4) Deacon, Leanne M W27           
       40.41  1:17.70  1:46.45  2:19.03                                    
 
Mixed 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:54.42   12/1/1996 SAN DIEGO                                  
                         A VOISARD, S SEGRETO, K PIPES-NEILSEN, V DAVIDSON 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pennypack Aquatic & Fitness-DV  'A'               4:20.00    4:27.00  
     1) Hess, Christopher J M29         2) Reuter, Adam K M34             
     3) Cole, Karin L W30               4) Cecatiello, Terri W49          
       27.88    56.92  1:27.18  2:00.54  2:36.63  3:15.03  3:49.18  4:27.00
 
Mixed 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:18.78  12/10/2000 NEW ENGLAND                                
                         K ANDERSSON, B FEHLAU, R CARR, R KUSZNIR          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Tide-MR  'A'                                  4:25.09    4:35.26  
     1) Gary, Kristin J W41             2) Kelly, Brennan P M29           
     3) Shpaizer, Tal W25               4) Fain, Jeremy S M31             
       33.62  1:08.92  1:44.48  2:26.45  2:57.88  3:35.99  4:04.17  4:35.26
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:47.38   11/9/1996 SAN DIEGO                                  
                         B KNIGHT, K PIPES-NEILSEN, L CARTWRIGHT, L MENCH  
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pennypack Aquatic & Fitness-DV  'A'               2:00.00    2:00.36  
     1) Matz, Michael S M47             2) Flynn, Trish A W32             
     3) Burke, Barbara B W47            4) Oíconnor, Alan P M35           
       29.83  1:00.83  1:33.80  2:00.36                                    
  2 Pennypack Aquatic & Fitness-DV  'B'               2:45.00    2:35.13  
     1) Petronis, Pat A W58             2) Platt, Jay R M61               
     3) Fogel, Phillip M41              4) Schreiber, Theresa A W36       
       50.14  1:23.15  2:35.13                                             
 
Mixed 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:57.64   11/9/1996 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NEILSEN, B KNIGHT, L CARTWRIGHT, L MENCH  
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garden State Masters-NJ  'A'                      4:20.20    4:11.26  
     1) DiTommaso, Laurie A W46         2) Tsuzuki, Ed M M50              
     3) Carow, Amy S W47                4) Jotz, Jeffrey J M38            
       30.55  1:04.00  1:35.02  2:07.68  2:39.25  3:12.86  3:40.32  4:11.26
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:59.62   7/21/2006 METRO                                      
                         J HARRIS, J MACKENROTH, T COOPER, M ANDERSON      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pennypack Aquatic & Fitness-DV  'A'               2:05.00    2:18.26  
     1) Cecatiello, Terri W49           2) Burke, Barbara B W47           
     3) Matz, Michael S M47             4) Reuter, Adam K M34             
       36.70  1:18.13  1:50.05  2:18.26                                    
 
Mixed 160-199 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:22.74    9/9/2007 OREGON                                     
                         K ANDRUS-HUGHES, C POLITO, A DELMAGE, C TAYLOR    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Asphalt Green Masters-MR  'A'                     4:50.00    5:11.80  
     1) Willeboordse, Fall W42          2) Bernstein, Richard F M62       
     3) Williams, Daniel S M26          4) Moffett, Erica L W39           
       39.46  1:20.21  2:05.99  2:56.63  3:26.37  3:59.98  4:34.07  5:11.80
 
Mixed 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:01.94  11/19/2006 OREG                                       
                         K ANDRUS-HUGHES, A STARK, A DELMAGE, W EDWARDS    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Virginia Masters Swim Team-DV  'A'                2:29.50    2:36.56  
     1) Czapracki, Allison M W25        2) Brundage, Warner F M65         
     3) Stevenson, Chris L M44          4) Durrant, Betsy W67             
       47.02  1:07.77  1:28.25  2:36.56                                    
 
Mixed 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:14.24  10/11/2008 TAMALPAIS                                  
                         R BURNS, K FROST, L VAL, N RIDOUT                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Asphalt Green Masters-MR  'A'                          NT    2:37.88  
     1) Willeboordse, Fall W42          2) Hill, Marcia M W64             
     3) Kolonkowski, Bob M60            4) Shechter, Stanley J M76        
       32.68  1:29.22  2:01.02  2:37.88                                    
 
Mixed 280-319 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:15.63   12/2/2007 SAN DIEGO                                  
                         F PIEMME, V VAN BAALEN, J MARR, G CLIFFORD        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 1776 Colonials-DV  'A'                            4:00.00    3:08.61  
     1) Jastremski, Janet M W60         2) Moeller, Janet H W74           
     3) Gladfelter, David D M72         4) Van Reymersdal, Joe J M81      
       36.93  1:28.67  2:28.06  3:08.61                                    
  2 Garden State Masters-NJ  'A'                           NT    3:12.88  
     1) Siskind, Isaac M80              2) Hemecker, Ralph C M75          
     3) Fisher, Jane R W72              4) Malone, Carol A W54            
       47.81  1:38.38  2:30.98  3:12.88                                    
 
Mixed 280-319 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:37.71   12/2/2007 SAN DIEGO                                  
                         J MARR, A WILLIAMS, M FRESHLEY, D WEBSTER         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garden State Masters-NJ  'A'                      4:00.00    4:08.06  
     1) Hemecker, Ralph C M75           2) Abel, Louis A M72              
     3) Fisher, Jane R W72              4) Tsuzuki, Joy W78               
     1:02.21  1:51.23  2:55.31  4:08.06